Young Life Triathlon -
Detroit Lakes, MN
8/16/2014

race logo










					                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 16, 2014
                                                   500 Meter Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/21    201 Tyler Zima              Fargo              ND  28 M    14  9:09  1:41  0:50    1   29:31 25.3  0:42    9   19:53  6:24 1:00:03 
    2   2/21    229 Spencer Uetz            Fargo              ND  22 M    32 10:03  1:51  1:21    4   32:22 23.0  0:53    2   18:46  6:03 1:03:24 
    3   1/11    106 Keith Lehman            Fargo              ND  19 M    86 11:23  2:05  1:49    7   34:06 21.9  0:36    1   17:19  5:35 1:05:12 
    4   1/25    223 Carter Evenson          Fargo              ND  49 M    10  8:50  1:37  1:12    3   31:32 23.7  1:01   23   22:50  7:21 1:05:24 
    5   2/25    197 Sam Wiegand             Kasson             MN  42 M    17  9:18  1:42  1:28    5   32:24 23.0  0:53   18   22:15  7:10 1:06:16 
    6   1/24     75 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  38 M    18  9:18  1:42  1:14   23   36:34 20.4  0:48    3   19:23  6:15 1:07:16 
    7   1/30     76 Kelly Heltemes          Eden Prairie       MN  36 F     8  8:38  1:35  1:10   15   35:35 21.0  0:56   12   21:04  6:47 1:07:21 
    8   2/24     62 Jake Greenstein         West Fargo         ND  34 M    30  9:50  1:48  1:29   10   34:36 21.6  0:46   14   21:10  6:49 1:07:50 
    9   2/11    134 Brandon Quibell         Hickson            ND  19 M    70 11:11  2:03  1:45   12   35:01 21.3  1:26    7   19:42  6:21 1:09:03 
   10   3/25    157 Brian Sitz              Hazen              ND  40 M    13  9:01  1:39  1:36    9   34:27 21.6  1:04   24   22:59  7:24 1:09:05 
   11   3/21    149 Nicholas Sauer          Theif River Falls  MN  28 M    37 10:14  1:53  1:56   19   36:15 20.6  0:57   10   20:06  6:29 1:09:26 
   12   1/15     29 Tom Clow                Fargo              ND  53 M   102 11:31  2:07  1:08    8   34:12 21.8  0:47   22   22:36  7:17 1:10:11 
   13   4/21    167 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  27 M   118 11:58  2:12  1:20    6   33:08 22.5  1:04   33   23:41  7:38 1:11:08 
   14   5/21    170 Aaron Tait              Detroit Lakes      MN  26 M    38 10:19  1:54  1:09   27   37:05 20.1  1:08   17   21:58  7:05 1:11:38 
   15   6/21    224 Paul Jilek              Bemidji            MN  25 M    63 11:04  2:02  1:44   52   38:30 19.4  1:17    4   19:25  6:15 1:11:58 
   16   1/34    222 Kiersten Cooley         Moorhead           MN  25 F     1  7:32  1:23  1:20   46   38:16 19.5  0:51   45   24:31  7:54 1:12:29 
   17   2/15    121 Dennis Nelson           Henderson          NV  59 M    46 10:34  1:56  1:13    2   31:26 23.7  1:28   94   27:51  8:58 1:12:29 
   18   3/24    146 Brent Romenesko         Chaska             MN  36 M     5  8:25  1:33  2:05   49   38:26 19.4  1:16   19   22:20  7:12 1:12:31 
   19   1/20     82 Shelly Howe             Edina              MN  46 F    11  8:53  1:38  1:25   31   37:31 19.9  0:57   40   24:08  7:46 1:12:53 
   20   7/21    188 Christopher Waind       Grand Forks        ND  23 M    28  9:48  1:48  1:57   32   37:32 19.9  1:10   21   22:29  7:15 1:12:54 
   21   4/25    237 John Lavin              Clearbrook         MN  48 M   117 11:56  2:11  2:01   20   36:26 20.5  1:05   15   21:28  6:55 1:12:54 
   22   8/21     14 James Botnen            Kindred            ND  27 M   164 13:33  2:29  2:04   16   35:35 21.0  1:00   13   21:07  6:48 1:13:18 
   23   3/11     44 Jace Duffield           Fargo              ND  19 M   101 11:30  2:07  3:08   38   37:58 19.6  1:18    6   19:35  6:19 1:13:28 
   24   5/25     26 Michael Clark           Rochester          MN  45 M    47 10:36  1:57  1:50   14   35:35 21.0  1:07   48   24:34  7:55 1:13:41 
   25   4/24    243 Baird Mittich           Fargo              ND  30 M    93 11:25  2:06  2:30   21   36:34 20.4  1:34   16   21:46  7:01 1:13:47 
   26   2/30     81 Tanya Holte             Fargo              ND  33 F    58 10:56  2:00  2:27   71   40:23 18.5  0:49    5   19:35  6:18 1:14:08 
   27   9/21    195 Jared Widner            Minneapolis        MN  21 M    83 11:21  2:05  2:29   56   38:55 19.2  0:45   11   21:00  6:46 1:14:28 
   28   4/11      9 Jon Bell-Clement        Fargo              ND  19 M    12  8:55  1:38  1:45   59   39:24 18.9  1:17   32   23:38  7:37 1:14:57 
   29  10/21    113 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  26 M    20  9:24  1:44  1:57   25   36:56 20.2  1:11   62   25:51  8:20 1:15:17 
   30   5/24    120 Grant Moeckel           Moorhead           MN  39 M    85 11:22  2:05  1:36   51   38:29 19.4  0:38   31   23:35  7:36 1:15:38 
   31  11/21     56 Mike Frankberg          St. Louis Park     MN  29 M    95 11:26  2:06  2:00   28   37:08 20.1  1:06   41   24:09  7:47 1:15:47 
   32   3/15    235 Craig Pool              Fargo              ND  55 M    78 11:19  2:05  2:13   11   34:50 21.4  1:22   69   26:16  8:28 1:15:59 
   33   6/24    184 Corey Vetter            West Fargo         ND  36 M    26  9:40  1:46  1:15   36   37:46 19.7  1:20   67   26:10  8:26 1:16:09 
   34   7/24     73 Jeff Heinemann          West Fargo         ND  35 M   106 11:40  2:08  1:40   45   38:12 19.5  1:00   35   23:48  7:40 1:16:19 
   35   8/24    187 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  37 M    43 10:29  1:55  2:36   53   38:44 19.3  0:58   38   24:03  7:45 1:16:48 
   36   5/11     25 Cole Cirks              Moorhead           MN  16 M   113 11:53  2:11  2:47   34   37:37 19.8  0:51   37   23:55  7:42 1:17:01 
   37   9/24    228 Geo Tikkanen            Grand Forks Afb    ND  33 M   124 12:05  2:13  1:45   26   37:01 20.1  1:52   44   24:25  7:52 1:17:06 
   38   2/20    111 Christina Lof           Detroit Lakes      MN  43 F    92 11:24  2:06  2:17   57   39:01 19.1  1:19   27   23:11  7:28 1:17:11 
   39   6/25     32 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  43 M    48 10:37  1:57  1:40   24   36:51 20.2  1:30   75   26:39  8:35 1:17:16 
   40   7/25     51 Ken Foltz               Detroit Lakes      MN  49 M   109 11:48  2:10  2:29   33   37:37 19.8  1:25   42   24:13  7:48 1:17:30 
   41   1/6      10 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  62 M   147 12:39  2:19  2:08   54   38:54 19.2  0:58   26   23:01  7:25 1:17:38 
   42   8/25    174 Mark Ternes             Fargo              ND  45 M    25  9:36  1:46  1:43   37   37:56 19.7  1:27   85   27:20  8:48 1:18:00 
   43   9/25     58 Luis Garcia             Fargo              ND  44 M    59 11:00  2:01  1:38   67   39:55 18.7  1:19   43   24:20  7:50 1:18:09 
   44  12/21     66 Caleb Halverso          Thief River Falls  MN  23 M    73 11:14  2:04  2:22   30   37:28 19.9  1:21   60   25:49  8:19 1:18:12 
   45  10/24    198 Andrew Winter           Mape Grove         MN  35 M    53 10:49  1:59  2:49   29   37:23 20.0  1:09   65   26:09  8:25 1:18:16 
   46  13/21     36 Kurt Davison            West Fargo         ND  25 M   141 12:33  2:18  2:20   18   36:04 20.7  1:35   59   25:48  8:18 1:18:18 
   47  14/21     54 Ben Fraase              Moorhead           MN  25 M   111 11:49  2:10  2:10  119   43:58 17.0  0:32    8   19:53  6:24 1:18:20 
   48  10/25     20 Robert Brueggeman       Hittefrdal         MN  42 M    65 11:09  2:03  2:08   43   38:10 19.5  0:51   68   26:14  8:27 1:18:29 
   49  11/25    340 Donovan Larson          Fargo              ND  41 M    22  9:29  1:44  2:09   13   35:30 21.0  2:44  108   28:40  9:14 1:18:30 
   50  12/25    178 Jeff Tillman            Cohasset           MN  44 M   114 11:53  2:11  2:44   22   36:34 20.4  1:01   71   26:22  8:29 1:18:32 
   51  11/24     57 Luke Friedrich          Blaine             MN  33 M    34 10:12  1:52  2:32   87   41:42 17.9  0:56   29   23:27  7:33 1:18:46 
   52   3/30    175 Jackie Thompson         Rochester          MN  35 F    29  9:49  1:48  1:28   66   39:55 18.7  0:50   77   26:48  8:38 1:18:49 
   53  12/24      5 Jeff Anderson           West Fargo         ND  35 M    67 11:10  2:03  2:43   61   39:35 18.8  1:03   52   25:00  8:03 1:19:28 
   54   4/15     59 Dave Gilbert            Grand Forks        ND  50 M    36 10:13  1:53  1:15   39   38:02 19.6  1:25  110   28:44  9:15 1:19:38 
   55  13/24    226 Andy Moen               Detroit Lakes      MN  34 M    24  9:35  1:46  2:35  106   43:05 17.3  0:53   30   23:34  7:36 1:19:40 
   56   4/30    242 Katy Johnson            Grand Forks        ND  36 F    50 10:46  1:59  1:47   55   38:55 19.2  1:35   76   26:41  8:36 1:19:41 
   57   3/20    147 Holly Romenesko         Chaska             MN  40 F     3  8:22  1:32  2:12   64   39:43 18.8  1:31   96   28:01  9:01 1:19:46 
   58   6/11    104 Karl Landgraf           White Bear Lake    MN  15 M    99 11:28  2:06  2:33   60   39:28 18.9  1:38   49   24:48  7:59 1:19:53 
   59   5/15    116 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  53 M   129 12:11  2:14  2:30   44   38:11 19.5  1:19   58   25:44  8:17 1:19:53 
   60  15/21    185 Josh Wachter            Roger              MN  26 M   126 12:08  2:14  3:11   47   38:23 19.4  1:04   54   25:11  8:07 1:19:55 
   61   4/20     77 Sheryl Hemkin           Howard             OH  46 F     7  8:28  1:33  1:55   79   40:46 18.3  0:51  100   28:07  9:03 1:20:06 
   62   5/30      4 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  38 F    49 10:43  1:58  1:09   70   40:17 18.5  1:05   79   27:02  8:42 1:20:15 
   63  14/24     96 Craig Kilber            Fargo              ND  31 M    33 10:04  1:51  1:26   75   40:41 18.3  1:09   80   27:03  8:43 1:20:22 
   64   5/20     28 Paula Clarke            Fargo              ND  46 F   134 12:17  2:15  2:36   83   41:20 18.0  1:01   28   23:19  7:31 1:20:31 
   65  16/21     88 Kirby Johnson           Bemidji            MN  26 M   100 11:29  2:06  1:46   35   37:43 19.8  1:12  105   28:23  9:08 1:20:31 
   66   2/34    107 Connor Lewis            Moorhead           MN  21 F    51 10:47  1:59  1:33  114   43:50 17.0  0:33   36   23:53  7:42 1:20:35 
   67   3/34     33 Lindsey Cossette        Fargo              ND  29 F    76 11:17  2:04  2:22  111   43:35 17.1  1:14   20   22:24  7:13 1:20:51 
   68  13/25      7 Chad Belanger           International Fall MN  41 M    57 10:56  2:00  3:02   40   38:02 19.6  1:30   92   27:33  8:53 1:21:02 
   69  15/24    177 Frode Tilden            Fargo              ND  37 M   115 11:54  2:11  3:04   17   35:45 20.9  1:40  109   28:43  9:15 1:21:04 
   70   6/30    109 Tracy Lind              Fargo              ND  37 F     9  8:39  1:35  1:41   69   40:11 18.6  1:13  121   29:41  9:33 1:21:23 
   71  14/25    151 Jon Schell              Shoreview          MN  40 M    79 11:20  2:05  1:49   73   40:29 18.4  1:58   61   25:51  8:20 1:21:26 
   72   6/20    199 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  41 F    40 10:20  1:54  1:51   68   40:00 18.6  1:19   97   28:02  9:02 1:21:29 
   73  16/24     52 Mike Fowler             Sioux Falls        SD  36 M   103 11:33  2:07  2:30   65   39:43 18.8  1:34   70   26:20  8:29 1:21:38 
   74  17/24    225 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  34 M     2  7:55  1:27  2:16  124   44:18 16.8  0:43   74   26:36  8:34 1:21:46 
   75   4/34    171 Kelli Taylor            Watford City       ND  28 F    31 10:00  1:50  2:25   63   39:39 18.8  1:45  107   28:36  9:13 1:22:23 
   76   7/30     13 Kathrin Bornemann       Fargo              ND  30 F     4  8:23  1:32  1:51  101   42:36 17.5  0:46  116   29:03  9:21 1:22:37 
   77   8/30    108 Sarah Lien              Fargo              ND  39 F   112 11:49  2:10  1:53  108   43:23 17.2  0:48   50   24:50  8:00 1:22:42 
   78  17/21     86 Ben Jagim               Moorhead           MN  25 M    35 10:13  1:53  2:22   81   41:16 18.1  0:57   95   27:57  9:00 1:22:43 
   79  18/24      8 Chad Belch              West Fargo         ND  39 M   131 12:12  2:14  2:52   76   40:42 18.3  1:21   56   25:39  8:16 1:22:44 
   80   5/34    128 Carley Paulseth         Moorhead           MN  27 F    60 11:01  2:01  2:08   78   40:45 18.3  1:25   89   27:32  8:52 1:22:50 
   81   7/20    194 Julie Whitworth         Detroit Lakes      MN  41 F    55 10:52  2:00  3:17   41   38:06 19.6  1:14  122   29:41  9:34 1:23:08 
   82   8/20    132 Sara Pohlman            Little Falls       MN  43 F    68 11:10  2:03  2:58   42   38:09 19.5  1:11  123   29:42  9:34 1:23:09 
   83   6/34     55 Caroline Fraase         Moorhead           MN  23 F   142 12:34  2:18  2:02  132   44:55 16.6  0:49   25   23:00  7:25 1:23:18 
   84   7/11    200 Zachary Wulfekuhle      Colfax             ND  12 M   107 11:43  2:09  2:41   97   42:21 17.6  1:42   51   24:59  8:03 1:23:23 
   85   7/34    221 Emma Christy            Fargo              ND  25 F   162 13:28  2:28  2:16   96   42:15 17.7  1:37   39   24:05  7:45 1:23:39 
   86  15/25     46 Dan Eilertson           Barnesville        MN  44 M   150 12:49  2:21  4:23   62   39:37 18.8  1:32   55   25:25  8:11 1:23:45 
   87   6/15     97 Kurt Kooyer             West Fargo         ND  51 M   159 13:18  2:26  2:39  109   43:30 17.1  1:05   34   23:46  7:39 1:24:16 
   88   9/30     53 Sara Fox                New York Mills     MN  38 F    62 11:04  2:02  2:04  123   44:15 16.9  1:20   57   25:39  8:16 1:24:21 
   89   8/34     60 Heidi Grade             Fargo              ND  26 F   137 12:21  2:16  3:34   90   41:56 17.8  1:05   63   26:01  8:23 1:24:55 
   90  10/30     22 Kate Busker             Detroit Lakes      MN  33 F    84 11:22  2:05  1:57   99   42:28 17.6  1:39   88   27:32  8:52 1:24:56 
   91   2/6      98 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  71 M    71 11:13  2:03  1:58   72   40:26 18.4  1:47  119   29:34  9:31 1:24:56 
   92   7/15     34 John Covlin             Coon Rapids        MN  58 M   146 12:39  2:19  2:01   50   38:27 19.4  1:23  134   30:45  9:54 1:25:13 
   93   8/15    126 Howard Olson            Detroit Lakes      MN  52 M   185 14:27  2:39  3:23   58   39:10 19.0  1:01   86   27:23  8:49 1:25:23 
   94   9/34     24 Julia Carroll           Plymouth           MN  22 F    56 10:54  2:00  2:41  143   45:52 16.3  0:56   53   25:03  8:04 1:25:24 
   95   8/11     79 Nathan Hoffman          Little Falls       MN  18 M   119 11:59  2:12  2:09   48   38:24 19.4  0:53  140   32:01 10:19 1:25:25 
   96   9/11    137 Lucas Quibell           Fargo              ND  13 M     6  8:28  1:33  2:07  150   46:38 16.0  1:00   82   27:15  8:47 1:25:26 
   97   1/8     191 Maria Weller            West Fargo         ND  50 F   139 12:26  2:17  2:23  138   45:26 16.4  0:45   47   24:33  7:54 1:25:30 
   98  10/11    139 Tristan Quibell         Fargo              ND   9 M    44 10:30  1:56  2:08  142   45:38 16.3  0:39   78   26:54  8:40 1:25:47 
   99  10/34    100 Jenna Kourajian         Fargo              ND  25 F   116 11:55  2:11  2:30  144   46:02 16.2  0:57   46   24:32  7:54 1:25:54 
  100   3/6     182 Jay Turner              Eden Prairie       MN  60 M    15  9:12  1:41  2:07  100   42:33 17.5  1:35  133   30:45  9:54 1:26:10 
  101  16/25    159 Jason Skiple            Fargo              ND  43 M    61 11:03  2:02  3:00   89   41:55 17.8  0:56  118   29:21  9:27 1:26:13 
  102   9/20    245 Sherry Currie           Park River         ND  43 F   132 12:14  2:15  1:53  137   45:23 16.4  0:47   66   26:09  8:25 1:26:25 
  103  11/34    144 Elissa Riemer           Fargo              ND  25 F   179 14:11  2:36  1:41   77   40:43 18.3  2:00  104   28:21  9:08 1:26:53 
  104  12/34    186 Kali Wachter            Roger              MN  29 F   155 12:54  2:22  2:48   94   42:09 17.7  1:36   91   27:33  8:52 1:26:58 
  105  19/24     35 Josh Covlin             Brooklyn Park      MN  32 M   108 11:47  2:10  3:47   85   41:33 17.9  1:59   99   28:03  9:02 1:27:06 
  106  11/30    101 Erika Kraft             Moorhead           MN  30 F    23  9:33  1:45  1:57   82   41:17 18.1  1:20  149   33:23 10:45 1:27:29 
  107  13/34    127 Julae Ostlie            Fargo              ND  25 F    39 10:19  1:54  2:31  110   43:31 17.1  1:43  120   29:41  9:33 1:27:43 
  108  14/34     41 Michele Donley          Slc                UT  29 F   130 12:11  2:14  3:00  117   43:57 17.0  2:13   73   26:29  8:32 1:27:48 
  109  15/34     83 Jordyn Hull             Fargo              ND  22 F   144 12:36  2:19  3:00  134   45:14 16.5  1:06   64   26:04  8:24 1:27:58 
  110  17/25     95 Keven Kercher           Mapleton           ND  42 M   183 14:18  2:37  3:09   92   41:58 17.8  1:20   83   27:18  8:48 1:28:01 
  111  12/30    240 Carin Minelli           Kasson             MN  36 F   154 12:52  2:22  1:18   91   41:56 17.8  1:20  135   30:45  9:54 1:28:09 
  112  18/25    181 Tyler Trieglaff         Frazee             MN  40 M   160 13:20  2:27  3:31  105   43:01 17.3  1:13   81   27:11  8:45 1:28:14 
  113  16/34      1 Hailey Adams            Fargo              ND  21 F    19  9:20  1:43  1:54  122   44:09 16.9  1:48  138   31:24 10:07 1:28:34 
  114  17/34    233 Jessica Schneider       Eagan              MN  27 F    54 10:51  2:00  2:25   86   41:39 17.9  1:42  145   32:12 10:22 1:28:48 
  115   4/6      74 Ted Heisserer           Detroit Lakes      MN  60 M   140 12:30  2:18  2:21  112   43:35 17.1  1:19  117   29:12  9:24 1:28:55 
  116  18/34     49 Brianne Fedje           Hoople             ND  24 F   125 12:06  2:13  3:35  129   44:44 16.7  1:04   93   27:44  8:56 1:29:10 
  117  19/25    129 Matthew Perkins         Hawley             MN  40 M    87 11:23  2:05  3:16  121   44:04 16.9 54:24                    1:29:12 
  118  19/34     70 Emily Harris            West Fargo         ND  23 F    45 10:33  1:56  4:12  107   43:16 17.2  2:23  111   28:51  9:18 1:29:14 
  119  10/20     72 Colleen Heimstead       Fargo              ND  43 F   105 11:37  2:08  3:11   98   42:26 17.6  1:56  129   30:14  9:44 1:29:21 
  120  20/24    202 Doug Zinke              Bismarck           ND  31 M   110 11:48  2:10  2:29  125   44:25 16.8  0:53  126   30:01  9:40 1:29:34 
  121  13/30     89 Leanne Jung             Fargo              ND  33 F   152 12:50  2:21  2:35   84   41:32 18.0  2:14  131   30:25  9:48 1:29:34 
  122  20/25    172 Steven Tedford          Fargo              ND  43 M   104 11:35  2:07  3:04  139   45:30 16.4  1:28  106   28:23  9:09 1:29:57 
  123  20/34    169 Alison Streyle          Fargo              ND  26 F    90 11:24  2:05  1:51  104   42:47 17.4  1:08  148   33:02 10:38 1:30:09 
  124   2/8      78 Darin Henze             Fargo              ND  55 F   127 12:09  2:14  2:25  113   43:45 17.0  2:00  127   30:02  9:40 1:30:20 
  125   5/6     183 Brad Ulland             Detroit Lakes      MN  61 M   133 12:15  2:15  3:10   93   42:03 17.7  1:05  142   32:05 10:20 1:30:36 
  126  18/21    103 Justin Lagosh           Fargo              ND  28 M    89 11:24  2:05  2:41  161   48:12 15.5  0:50   87   27:32  8:52 1:30:36 
  127  21/34     63 Maria Griffith          Mandan             ND  26 F    75 11:17  2:04  2:54  163   48:26 15.4  0:48   84   27:19  8:48 1:30:41 
  128  22/34    189 Kylie Wallender         Fargo              ND  28 F    69 11:11  2:03  2:20  157   47:30 15.7  1:07  115   29:02  9:21 1:31:08 
  129  14/30    230 Molly Welch             Pelican Rapids     MN  34 F    66 11:09  2:03  2:28  133   44:59 16.6  0:54  141   32:03 10:19 1:31:31 
  130  15/30    124 Stephanie Nilles        West Fargo         ND  33 F   122 12:01  2:12  3:20  158   47:40 15.6  1:06   90   27:33  8:52 1:31:39 
  131  23/34    102 Jennifer Lagosh         Fargo              ND  27 F   135 12:18  2:15  2:19  146   46:22 16.1  1:04  125   29:44  9:35 1:31:45 
  132   1/8      90 Morgan Kadoun           Britton            SD  19 F    94 11:25  2:06  1:53  131   44:53 16.6  1:08  146   32:30 10:28 1:31:47 
  133  21/24    150 Mark Scheid             Fargo              ND  36 M   198 16:57  3:06  3:55   74   40:33 18.4  1:35  112   28:53  9:18 1:31:52 
  134  19/21    234 Ben Zietz               Moorhead           MN  27 M   123 12:05  2:13  2:17  103   42:39 17.5  1:34  150   33:25 10:46 1:31:58 
  135   9/15     11 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  52 M   169 13:41  2:31  3:49  102   42:38 17.5  1:17  136   30:45  9:54 1:32:07 
  136  16/30     64 Megan Grover            Fergus Falls       MN  32 F   166 13:37  2:30  2:38  148   46:32 16.0  1:09  103   28:17  9:07 1:32:11 
  137  11/20     50 Julie Fletcher          Ottertail          MN  47 F   128 12:09  2:14  3:36  154   46:53 15.9  0:52  113   28:55  9:19 1:32:23 
  138  17/30    154 Kristen Schneeberger    West Fargo         ND  33 F    21  9:27  1:44  1:51  153   46:49 15.9  1:31  147   33:02 10:38 1:32:38 
  139  10/15    239 Dick Springer           Fargo              ND  58 M    52 10:48  1:59  3:45   88   41:44 17.9  0:47  161   35:35 11:28 1:32:38 
  140  24/34    244 Mari Santoro            Moorhead           MN  27 F   167 13:38  2:30  2:08  116   43:55 17.0  0:54  143   32:07 10:21 1:32:39 
  141  22/24    156 Nelson Sisson           Slc                UT  33 M   202 18:12  3:20  2:59  118   43:58 17.0  2:13   72   26:28  8:32 1:33:48 
  142  25/34    143 Tiffany Renard          Fargo              ND  26 F   149 12:47  2:21  2:08  169   49:30 15.1  1:16  114   29:00  9:20 1:34:39 
  143  21/25    163 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  44 M   148 12:43  2:20  2:33  115   43:50 17.0  1:53  152   33:52 10:54 1:34:48 
  144  26/34    165 Faith Stoltenow         Moorhead           MN  20 F   173 13:59  2:34  2:34  152   46:45 16.0  1:35  128   30:07  9:42 1:34:58 
  145  27/34      3 Natalie Albrecht        Fargo              ND  22 F   171 13:56  2:33  2:56  156   47:27 15.7  1:06  124   29:42  9:34 1:35:06 
  146  11/15    238 Cory Klostriech         Moorhead           MN  51 M   195 14:48  2:43  3:37   95   42:10 17.7  4:17  130   30:22  9:47 1:35:13 
  147  23/24    196 Greg Wiegand            Wadena             MN  32 M   120 12:01  2:12  2:29   80   41:02 18.2  1:48  175   38:07 12:17 1:35:25 
  148  28/34    193 Sarah West              Ulen               MN  29 F    91 11:24  2:05  2:38  128   44:38 16.7  1:27  162   35:44 11:30 1:35:49 
  149  12/15    164 Charlie Stoltenow       Moorhead           MN  54 M   182 14:15  2:37  3:38  170   49:36 15.0  0:55   98   28:03  9:02 1:36:24 
  150  18/30    162 Gretchen Stafslien      West Fargo         ND  34 F    81 11:20  2:05  4:04  181   52:09 14.3  1:04  102   28:12  9:05 1:36:47 
  151  19/30    130 Gretchen Peterson       West Fargo         ND  38 F    82 11:21  2:05  4:02  180   52:09 14.3  1:06  101   28:11  9:04 1:36:47 
  152   3/8     145 Sharon Roethel          Detroit Lakes      MN  51 F    74 11:15  2:04  3:14  172   50:07 14.9  1:46  132   30:44  9:54 1:37:04 
  153  24/24    180 Steve Tranby            Fort Collins       CO  31 M   165 13:36  2:30  3:12  147   46:22 16.1  2:46  139   31:57 10:17 1:37:52 
  154  22/25     67 Dan Hanson              Dilworth           MN  40 M    41 10:22  1:54  3:25  140   45:36 16.4  2:34  167   36:43 11:50 1:38:39 
  155   4/8      21 Connie Bullock          Ashby              MN  54 F   176 14:05  2:35  3:15  126   44:25 16.8  1:12  163   35:45 11:31 1:38:40 
  156  20/30     71 Rachel Heidbreder       Argusville         ND  39 F   138 12:23  2:16  4:06  155   46:54 15.9  1:26  155   34:03 10:58 1:38:50 
  157  23/25     27 Colin Clarke            Fargo              ND  44 M   191 14:38  2:41  3:30  141   45:36 16.4  1:36  151   33:45 10:52 1:39:03 
  158  29/34    168 Jenna Stout             Fargo              ND  28 F   145 12:37  2:19  2:46  175   50:49 14.7  1:07  144   32:09 10:21 1:39:25 
  159   5/8      84 Brenda Ihry             Fargo              ND  52 F    88 11:24  2:05  2:35  151   46:42 16.0  1:16  172   37:32 12:05 1:39:26 
  160   2/8     160 Kara Skiple             Fargo              ND  16 F    27  9:45  1:47  3:26  164   48:27 15.4  1:13  165   36:40 11:48 1:39:28 
  161  21/30    105 Vickie Lee              Fargo              ND  33 F   151 12:50  2:21  2:12  135   45:15 16.5  1:11  176   38:26 12:23 1:39:52 
  162  12/20     18 Melissa Braseth         West Fargo         ND  41 F    72 11:14  2:04  2:37  162   48:18 15.4  2:09  169   37:10 11:58 1:41:25 
  163  22/30     38 Ivy Deutsch             Horace             ND  39 F   163 13:30  2:29  4:13  179   51:55 14.4  1:20  137   31:17 10:04 1:42:13 
  164  13/15     16 Gregory Brannick        Brownsburg         IN  59 M    16  9:14  1:42  3:11  136   45:18 16.5  3:21  188   41:41 13:25 1:42:44 
  165  30/34     31 Chelsey Cordes          Henning            MN  26 F   189 14:35  2:40  3:32  149   46:36 16.0  2:10  164   36:33 11:46 1:43:24 
  166  31/34    125 Savannah Ohs            Shoreview          MN  23 F   121 12:01  2:12  2:59  165   48:32 15.4  2:29  171   37:30 12:05 1:43:31 
  167  32/34    119 Kaleigh Meyer           Eagan              MN  22 F   136 12:19  2:16  2:47  160   48:02 15.5  2:56  173   37:40 12:08 1:43:42 
  168  23/30    161 Laurel Springer         Fargo              ND  31 F   153 12:51  2:21  1:55  145   46:20 16.1  1:23  186   41:32 13:22 1:43:58 
  169  24/30    227 Natalie Muth            Grand Forks        ND  31 F   157 12:57  2:23  2:47  176   51:06 14.6  2:23  160   35:12 11:20 1:44:23 
  170  25/30    158 Jenna Skaff             Moorhead           MN  30 F    77 11:19  2:04  3:23  188   54:18 13.7  1:46  154   33:54 10:55 1:44:38 
  171  26/30    176 Annie Thorson           Fargo              ND  30 F    98 11:28  2:06  3:14  187   54:14 13.8  1:50  153   33:54 10:55 1:44:39 
  172  24/25    190 Stuart Wedell           West Fargo         ND  43 M   172 13:58  2:34  2:56  178   51:46 14.4  1:50  159   34:59 11:16 1:45:27 
  173  33/34     39 Brittany Diederich      Fargo              ND  21 F   143 12:35  2:18  4:56  130   44:52 16.6  3:26  184   41:14 13:17 1:47:01 
  174  14/15     65 Richard Guillemette     Argyle             MN  56 M   194 14:41  2:42  4:16  168   49:15 15.1  2:23  166   36:43 11:49 1:47:17 
  175  27/30    142 Danie Remmick           Fargo              ND  30 F   193 14:40  2:41  4:18  166   49:04 15.2  2:33  168   36:44 11:50 1:47:17 
  176  28/30    133 Sybil Priebe            Wahpeton           ND  37 F   168 13:39  2:30  3:23  159   47:48 15.6  1:13  187   41:39 13:25 1:47:39 
  177  13/20      2 Sharon Akerson          Princeton          MN  45 F   178 14:09  2:36  3:33  171   50:03 14.9  2:00  177   38:48 12:30 1:48:32 
  178  14/20    153 Kari Schmitz-Eilertso   Barnesville        MN  47 F   186 14:28  2:39  2:51  167   49:14 15.1  1:18  185   41:15 13:17 1:49:04 
  179   6/8      85 Mary Jackson            Roseville          MN  51 F   156 12:55  2:22  4:00  120   44:00 16.9  2:55  197   46:10 14:52 1:49:59 
  180  15/20     43 Bridgid Dowdal          Mahtomedi          MN  49 F   158 13:05  2:24  3:43  174   50:19 14.8  1:59  182   40:56 13:11 1:50:00 
  181   6/6      92 David Kautz             Fargo              ND  64 M   203 18:27  3:23  5:41  127   44:32 16.7  2:16  178   39:23 12:41 1:50:17 
  182   7/8      40 Kim Dienslake           Fargo              ND  52 F   192 14:39  2:41  5:48  173   50:16 14.8  1:44  179   39:57 12:52 1:52:22 
  183  29/30     23 Nicole Carlson          Moorhead           MN  36 F   177 14:08  2:36  3:32  183   52:38 14.2  1:19  183   41:09 13:15 1:52:44 
  184  20/21    236 Anthony Iverson         Fargo              ND  26 M    80 11:20  2:05  5:45  191   56:25 13.2  2:10  170   37:22 12:02 1:53:00 
  185   3/8      80 Maria Grace Holm        Hallock            MN  17 F   196 14:54  2:44  4:40  182   52:36 14.2  1:24  180   39:58 12:52 1:53:31 
  186   1/1      91 Ruth Kary               Detroit Lakes      MN  60 F   180 14:13  2:36  4:33  177   51:24 14.5  1:55  193   43:54 14:08 1:55:57 
  187  16/20     42 Cassie Dorich           Berlin             ND  48 F   170 13:41  2:31  3:57  185   53:25 14.0  2:40  191   43:18 13:57 1:57:00 
  188  30/30    141 Jennifer Raum           Fargo              ND  39 F    42 10:27  1:55  2:39  200 1:08:20 10.9  1:53  156   34:09 11:00 1:57:26 
  189  21/21    231 Nathan Zaffke           Fargo              ND  29 M   197 15:28  2:50  6:26  190   56:02 13.3  2:07  174   37:51 12:11 1:57:52 
  190   4/8     138 Sydney Quibell          Fargo              ND  11 F    97 11:27  2:06  3:37  192 1:00:30 12.3  0:56  190   42:23 13:39 1:58:51 
  191   5/8     117 Alexandra Melting       Fargo              ND  12 F    96 11:26  2:06  3:53  194 1:01:45 12.1  1:40  181   40:09 12:56 1:58:51 
  192   6/8     140 Adeline Raum            Fargo              ND  10 F   161 13:27  2:28  2:40  198 1:04:15 11.6  5:57  157   34:09 11:00 2:00:26 
  193  17/20    148 Cheryl Ross             Fargo              ND  49 F   184 14:22  2:38  5:30  186   53:41 13.9  1:41  199   47:01 15:08 2:02:14 
  194  18/20     37 Karen Derby             Fargo              ND  46 F   187 14:29  2:39  5:41  184   53:23 14.0  1:42  200   47:02 15:09 2:02:14 
  195  15/15    136 John Quibell            Fargo              ND  52 M   181 14:14  2:37  5:02  193 1:00:51 12.3  1:12  192   43:53 14:08 2:05:10 
  196  19/20     87 Michelle Jennison       Fargo              ND  40 F   188 14:33  2:40  6:11  189   55:05 13.5  1:22  201   48:41 15:41 2:05:50 
  197  11/11    135 Ethan Quibell           Fargo              ND   8 M   199 17:00  3:07  3:45  197 1:02:23 12.0  1:13  189   41:51 13:29 2:06:09 
  198  25/25    118 James Melting           Fargo              ND  49 M    64 11:07  2:02  7:10  195 1:01:47 12.1  1:39  198   46:32 14:59 2:08:14 
  199  34/34    110 Mackenzie Lindquist     Moorhead           MN  21 F   175 14:03  2:35  2:04  196 1:01:50 12.1  2:15  202   48:41 15:41 2:08:50 
  200   8/8     166 Lyn Stoltenow           Moorhead           ND  54 F   174 14:00  2:34  2:59  199 1:04:25 11.6  3:11  196   45:46 14:44 2:10:20 
  201   7/8     192 Kayla Werner            Fargo              ND  19 F   200 17:37  3:14  7:58  203 1:27:42  8.5  2:46  158   34:10 11:00 2:30:11 
  202  20/20    123 Jody Neva               West Fargo         ND  44 F   190 14:37  2:41  7:59  201 1:27:32  8.5  2:53  195   44:47 14:25 2:37:47 
  203   8/8     122 Eden Neva               West Fargo         ND  15 F   201 17:37  3:14  8:00  202 1:27:39  8.5  2:47  194   44:43 14:24 2:40:44 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  219 Titanium Alloy                                   2  7:26  1:22  1:06    7   38:48 19.2  0:33    1   20:36  6:38 1:08:28 
           Joshua Koehnen , Barry Burchill , Joseph Burchill      
    2  205 Anytime fitness Detroit l                        4 10:36  1:57  0:41    1   34:37 21.5  0:37    3   23:15  7:29 1:09:43 
           Steve Lokken , Jon Stone , Jerrod Busker               
    3  203 2 Guys and a Geezer                              3  9:07  1:41  0:52    6   37:14 20.0  0:41    4   23:43  7:38 1:11:36 
           Luke Helm , Rodney Helm , Matt Kaufenberg              
    4  215 Spuds                                            5 10:42  1:58  2:29    2   34:56 21.3  0:31    5   25:50  8:19 1:14:26 
           Brian Lee , Brian Lee , Dennis Bushy                   
    5  209 Fish Frenzy                                      6 11:03  2:02  1:20    3   35:29 21.0  0:48    7   27:07  8:44 1:15:44 
           Peyton Howe , Steve Howe , Torin Howe                  
    6  211 I'd Rather Be Drinking                           8 12:05  2:13  0:55    5   36:54 20.2  0:37    6   26:20  8:29 1:16:48 
           Nate Vanwechel , Kyle Vanwechel , Rob Lee              
    7  220 Tri as We Might                                  7 11:13  2:03  0:49    9   42:53 17.4  0:35    2   21:34  6:57 1:17:01 
           Scott Stephens , Ryan Larsen , Rob Neuteboom           
    8  218 The Beaudoin Bros                                1  5:29  1:00  0:49    8   39:27 18.9  0:42    9   30:41  9:53 1:17:05 
           Sam Beaudoin , Art Beaudoin , Phil Beaudoin            
    9  207 craig,s bike repair                              9 15:01  2:45  1:20    4   35:35 21.0  0:34    8   28:03  9:02 1:20:31 
           Daryl Boese , Craig Knodle , James Peterson            


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  206 Charlie's Angels                                 1  8:30  1:34  0:41    2   38:35 19.3  0:33    2   26:13  8:27 1:14:32 
           Sarah Kaufenberg , Dustie Bakke , Alicia Jopp          
    2  217 Tamara Sandwich                                  3 11:14  2:04  0:57    1   38:33 19.3  0:37    3   28:45  9:16 1:20:04 
           Jessica Wendt , Tamara Vanwechel , Jessica Lee         
    3  216 Talented 3                                       2  9:45  1:47  0:41    3   43:21 17.2  0:28    1   26:02  8:23 1:20:16 
           Claire Bullis , Katherine Bullis , Anna Suppes         
    4  212 ME time                                          5 12:55  2:22  0:58    4   50:37 14.7  0:41    6   33:13 10:42 1:38:22 
           Marci Erbele , Suzanne Berube , Carlie Froemke         
    5  208 Dodd Family                                      6 14:33  2:40  0:58    5   53:17 14.0  0:44    4   31:04 10:00 1:40:33 
           Jean Devins , Mary Dodd , Angela Dodd                  
    6  210 Foxy Fraases                                     4 11:27  2:06  1:49    7   58:27 12.8  0:47    5   32:35 10:30 1:45:03 
           Danielle Fraase , Megan Fraase , Kolby Schaeffer       
    7  232 Spurs and Spirit                                 7 16:09  2:58  3:21    6   55:03 13.5  0:48    7   36:25 11:44 1:51:44 
           Marquel Madsen , Marquel Madsen , Annie Paulson        


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  204 And Howe                                                                1   39:51 18.7  2:33    3   28:33  9:12 1:22:49 
           Chelsea Howe , Neil Howe , Neil Howe                   
    2  241 2 Hasbins' and A Vail Gal                        1 10:56  2:00  0:49    2   45:45 16.3  0:37    4   28:59  9:20 1:27:03 
           Bill Zeller , Kirsten Zeller , Brent Blake             
    3  213 Serenity on the Move                             3 13:29  2:28  1:10    3   46:42 16.0  0:51    1   26:10  8:26 1:28:19 
           Andrew Kooyer , Anthony Insogna , Jana Insogna         
    4  214 Splash,Flash & Dash                              2 11:52  2:11  1:16    4   49:17 15.1  0:59    2   28:20  9:08 1:31:42 
           Lindsay Weller , William Kooyer , Karla Waloch         

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  30 Andrea Coombs           Fargo              ND  39 F      4 12:08  2:14  1:32    2   48:45 15.3  0:42                            
  45 Kevin Eagen             Hunter             ND  17 M      6 23:03  4:13  3:04    1   46:46 15.9  2:51                            
  61 Ryan Grade              West Fargo         ND  32 M      3 12:00  2:12  1:37                                                    
  47 Courtney Erickson       Barnesville        MN  17 F      2 11:56  2:11  2:00                                                    
 114 Amber Malcolm           Fargo              ND  26 F      5 12:19  2:15  2:07                                                    
  69 Tim Harms               Fargo              ND  50 M      1 10:50  1:59  3:00                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kiersten Cooley         Moorhead           MN  25 F    7:32  1:23 
    2 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  34 M    7:55  1:27 
    3 Holly Romenesko         Chaska             MN  40 F    8:22  1:32 
    4 Kathrin Bornemann       Fargo              ND  30 F    8:23  1:32 
    5 Brent Romenesko         Chaska             MN  36 M    8:25  1:33 
    6 Lucas Quibell           Fargo              ND  13 M    8:28  1:33 
    7 Sheryl Hemkin           Howard             OH  46 F    8:28  1:33 
    8 Kelly Heltemes          Eden Prairie       MN  36 F    8:38  1:35 
    9 Tracy Lind              Fargo              ND  37 F    8:39  1:35 
   10 Carter Evenson          Fargo              ND  49 M    8:50  1:37 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Tyler Zima              Fargo              ND  28 M   29:31 25.3 
    2 Dennis Nelson           Henderson          NV  59 M   31:26 23.7 
    3 Carter Evenson          Fargo              ND  49 M   31:32 23.7 
    4 Spencer Uetz            Fargo              ND  22 M   32:22 23.0 
    5 Sam Wiegand             Kasson             MN  42 M   32:24 23.0 
    6 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  27 M   33:08 22.5 
    7 Keith Lehman            Fargo              ND  19 M   34:06 21.9 
    8 Tom Clow                Fargo              ND  53 M   34:12 21.8 
    9 Brian Sitz              Hazen              ND  40 M   34:27 21.6 
   10 Jake Greenstein         West Fargo         ND  34 M   34:36 21.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Keith Lehman            Fargo              ND  19 M   17:19  5:35 
    2 Spencer Uetz            Fargo              ND  22 M   18:46  6:03 
    3 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  38 M   19:23  6:15 
    4 Paul Jilek              Bemidji            MN  25 M   19:25  6:15 
    5 Tanya Holte             Fargo              ND  33 F   19:35  6:18 
    6 Jace Duffield           Fargo              ND  19 M   19:35  6:19 
    7 Brandon Quibell         Hickson            ND  19 M   19:42  6:21 
    8 Ben Fraase              Moorhead           MN  25 M   19:53  6:24 
    9 Tyler Zima              Fargo              ND  28 M   19:53  6:24 
   10 Nicholas Sauer          Theif River Falls  MN  28 M   20:06  6:29 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  201 Tyler Zima              Fargo              ND  28    7  9:09  1:41  0:50    1   29:31 25.3  0:42    8   19:53  6:24 1:00:03 
    2  229 Spencer Uetz            Fargo              ND  22   19 10:03  1:51  1:21    4   32:22 23.0  0:53    2   18:46  6:03 1:03:24 
    3  106 Keith Lehman            Fargo              ND  19   50 11:23  2:05  1:49    7   34:06 21.9  0:36    1   17:19  5:35 1:05:12 
    4  223 Carter Evenson          Fargo              ND  49    4  8:50  1:37  1:12    3   31:32 23.7  1:01   20   22:50  7:21 1:05:24 
    5  197 Sam Wiegand             Kasson             MN  42   10  9:18  1:42  1:28    5   32:24 23.0  0:53   16   22:15  7:10 1:06:16 
    6   75 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  38   11  9:18  1:42  1:14   22   36:34 20.4  0:48    3   19:23  6:15 1:07:16 
    7   62 Jake Greenstein         West Fargo         ND  34   18  9:50  1:48  1:29   10   34:36 21.6  0:46   12   21:10  6:49 1:07:50 
    8  134 Brandon Quibell         Hickson            ND  19   42 11:11  2:03  1:45   12   35:01 21.3  1:26    6   19:42  6:21 1:09:03 
    9  157 Brian Sitz              Hazen              ND  40    6  9:01  1:39  1:36    9   34:27 21.6  1:04   21   22:59  7:24 1:09:05 
   10  149 Nicholas Sauer          Theif River Falls  MN  28   24 10:14  1:53  1:56   18   36:15 20.6  0:57    9   20:06  6:29 1:09:26 
   11   29 Tom Clow                Fargo              ND  53   58 11:31  2:07  1:08    8   34:12 21.8  0:47   19   22:36  7:17 1:10:11 
   12  167 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  27   71 11:58  2:12  1:20    6   33:08 22.5  1:04   27   23:41  7:38 1:11:08 
   13  170 Aaron Tait              Detroit Lakes      MN  26   25 10:19  1:54  1:09   26   37:05 20.1  1:08   15   21:58  7:05 1:11:38 
   14  224 Paul Jilek              Bemidji            MN  25   38 11:04  2:02  1:44   47   38:30 19.4  1:17    4   19:25  6:15 1:11:58 
   15  121 Dennis Nelson           Henderson          NV  59   29 10:34  1:56  1:13    2   31:26 23.7  1:28   66   27:51  8:58 1:12:29 
   16  146 Brent Romenesko         Chaska             MN  36    2  8:25  1:33  2:05   44   38:26 19.4  1:16   17   22:20  7:12 1:12:31 
   17  188 Christopher Waind       Grand Forks        ND  23   17  9:48  1:48  1:57   30   37:32 19.9  1:10   18   22:29  7:15 1:12:54 
   18  237 John Lavin              Clearbrook         MN  48   70 11:56  2:11  2:01   19   36:26 20.5  1:05   13   21:28  6:55 1:12:54 
   19   14 James Botnen            Kindred            ND  27   89 13:33  2:29  2:04   15   35:35 21.0  1:00   11   21:07  6:48 1:13:18 
   20   44 Jace Duffield           Fargo              ND  19   57 11:30  2:07  3:08   36   37:58 19.6  1:18    5   19:35  6:19 1:13:28 
   21   26 Michael Clark           Rochester          MN  45   30 10:36  1:57  1:50   14   35:35 21.0  1:07   36   24:34  7:55 1:13:41 
   22  243 Baird Mittich           Fargo              ND  30   53 11:25  2:06  2:30   20   36:34 20.4  1:34   14   21:46  7:01 1:13:47 
   23  195 Jared Widner            Minneapolis        MN  21   48 11:21  2:05  2:29   50   38:55 19.2  0:45   10   21:00  6:46 1:14:28 
   24    9 Jon Bell-Clement        Fargo              ND  19    5  8:55  1:38  1:45   52   39:24 18.9  1:17   26   23:38  7:37 1:14:57 
   25  113 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  26   12  9:24  1:44  1:57   24   36:56 20.2  1:11   47   25:51  8:20 1:15:17 
   26  120 Grant Moeckel           Moorhead           MN  39   49 11:22  2:05  1:36   46   38:29 19.4  0:38   25   23:35  7:36 1:15:38 
   27   56 Mike Frankberg          St. Louis Park     MN  29   54 11:26  2:06  2:00   27   37:08 20.1  1:06   32   24:09  7:47 1:15:47 
   28  235 Craig Pool              Fargo              ND  55   45 11:19  2:05  2:13   11   34:50 21.4  1:22   51   26:16  8:28 1:15:59 
   29  184 Corey Vetter            West Fargo         ND  36   16  9:40  1:46  1:15   34   37:46 19.7  1:20   49   26:10  8:26 1:16:09 
   30   73 Jeff Heinemann          West Fargo         ND  35   61 11:40  2:08  1:40   41   38:12 19.5  1:00   29   23:48  7:40 1:16:19 
   31  187 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  37   27 10:29  1:55  2:36   48   38:44 19.3  0:58   31   24:03  7:45 1:16:48 
   32   25 Cole Cirks              Moorhead           MN  16   67 11:53  2:11  2:47   32   37:37 19.8  0:51   30   23:55  7:42 1:17:01 
   33  228 Geo Tikkanen            Grand Forks Afb    ND  33   76 12:05  2:13  1:45   25   37:01 20.1  1:52   35   24:25  7:52 1:17:06 
   34   32 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  43   31 10:37  1:57  1:40   23   36:51 20.2  1:30   56   26:39  8:35 1:17:16 
   35   51 Ken Foltz               Detroit Lakes      MN  49   64 11:48  2:10  2:29   31   37:37 19.8  1:25   33   24:13  7:48 1:17:30 
   36   10 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  62   84 12:39  2:19  2:08   49   38:54 19.2  0:58   22   23:01  7:25 1:17:38 
   37  174 Mark Ternes             Fargo              ND  45   15  9:36  1:46  1:43   35   37:56 19.7  1:27   62   27:20  8:48 1:18:00 
   38   58 Luis Garcia             Fargo              ND  44   36 11:00  2:01  1:38   57   39:55 18.7  1:19   34   24:20  7:50 1:18:09 
   39   66 Caleb Halverso          Thief River Falls  MN  23   44 11:14  2:04  2:22   29   37:28 19.9  1:21   45   25:49  8:19 1:18:12 
   40  198 Andrew Winter           Mape Grove         MN  35   33 10:49  1:59  2:49   28   37:23 20.0  1:09   48   26:09  8:25 1:18:16 
   41   36 Kurt Davison            West Fargo         ND  25   82 12:33  2:18  2:20   17   36:04 20.7  1:35   44   25:48  8:18 1:18:18 
   42   54 Ben Fraase              Moorhead           MN  25   66 11:49  2:10  2:10   82   43:58 17.0  0:32    7   19:53  6:24 1:18:20 
   43   20 Robert Brueggeman       Hittefrdal         MN  42   40 11:09  2:03  2:08   39   38:10 19.5  0:51   50   26:14  8:27 1:18:29 
   44  340 Donovan Larson          Fargo              ND  41   13  9:29  1:44  2:09   13   35:30 21.0  2:44   72   28:40  9:14 1:18:30 
   45  178 Jeff Tillman            Cohasset           MN  44   68 11:53  2:11  2:44   21   36:34 20.4  1:01   53   26:22  8:29 1:18:32 
   46   57 Luke Friedrich          Blaine             MN  33   21 10:12  1:52  2:32   66   41:42 17.9  0:56   23   23:27  7:33 1:18:46 
   47    5 Jeff Anderson           West Fargo         ND  35   41 11:10  2:03  2:43   54   39:35 18.8  1:03   39   25:00  8:03 1:19:28 
   48   59 Dave Gilbert            Grand Forks        ND  50   23 10:13  1:53  1:15   37   38:02 19.6  1:25   74   28:44  9:15 1:19:38 
   49  226 Andy Moen               Detroit Lakes      MN  34   14  9:35  1:46  2:35   77   43:05 17.3  0:53   24   23:34  7:36 1:19:40 
   50  104 Karl Landgraf           White Bear Lake    MN  15   55 11:28  2:06  2:33   53   39:28 18.9  1:38   37   24:48  7:59 1:19:53 
   51  116 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  53   78 12:11  2:14  2:30   40   38:11 19.5  1:19   43   25:44  8:17 1:19:53 
   52  185 Josh Wachter            Roger              MN  26   77 12:08  2:14  3:11   42   38:23 19.4  1:04   40   25:11  8:07 1:19:55 
   53   96 Craig Kilber            Fargo              ND  31   20 10:04  1:51  1:26   61   40:41 18.3  1:09   58   27:03  8:43 1:20:22 
   54   88 Kirby Johnson           Bemidji            MN  26   56 11:29  2:06  1:46   33   37:43 19.8  1:12   70   28:23  9:08 1:20:31 
   55    7 Chad Belanger           International Fall MN  41   35 10:56  2:00  3:02   38   38:02 19.6  1:30   65   27:33  8:53 1:21:02 
   56  177 Frode Tilden            Fargo              ND  37   69 11:54  2:11  3:04   16   35:45 20.9  1:40   73   28:43  9:15 1:21:04 
   57  151 Jon Schell              Shoreview          MN  40   46 11:20  2:05  1:49   59   40:29 18.4  1:58   46   25:51  8:20 1:21:26 
   58   52 Mike Fowler             Sioux Falls        SD  36   59 11:33  2:07  2:30   56   39:43 18.8  1:34   52   26:20  8:29 1:21:38 
   59  225 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  34    1  7:55  1:27  2:16   84   44:18 16.8  0:43   55   26:36  8:34 1:21:46 
   60   86 Ben Jagim               Moorhead           MN  25   22 10:13  1:53  2:22   64   41:16 18.1  0:57   67   27:57  9:00 1:22:43 
   61    8 Chad Belch              West Fargo         ND  39   79 12:12  2:14  2:52   62   40:42 18.3  1:21   42   25:39  8:16 1:22:44 
   62  200 Zachary Wulfekuhle      Colfax             ND  12   62 11:43  2:09  2:41   72   42:21 17.6  1:42   38   24:59  8:03 1:23:23 
   63   46 Dan Eilertson           Barnesville        MN  44   86 12:49  2:21  4:23   55   39:37 18.8  1:32   41   25:25  8:11 1:23:45 
   64   97 Kurt Kooyer             West Fargo         ND  51   87 13:18  2:26  2:39   78   43:30 17.1  1:05   28   23:46  7:39 1:24:16 
   65   98 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  71   43 11:13  2:03  1:58   58   40:26 18.4  1:47   78   29:34  9:31 1:24:56 
   66   34 John Covlin             Coon Rapids        MN  58   83 12:39  2:19  2:01   45   38:27 19.4  1:23   82   30:45  9:54 1:25:13 
   67  126 Howard Olson            Detroit Lakes      MN  52   96 14:27  2:39  3:23   51   39:10 19.0  1:01   63   27:23  8:49 1:25:23 
   68   79 Nathan Hoffman          Little Falls       MN  18   72 11:59  2:12  2:09   43   38:24 19.4  0:53   85   32:01 10:19 1:25:25 
   69  137 Lucas Quibell           Fargo              ND  13    3  8:28  1:33  2:07   93   46:38 16.0  1:00   60   27:15  8:47 1:25:26 
   70  139 Tristan Quibell         Fargo              ND   9   28 10:30  1:56  2:08   91   45:38 16.3  0:39   57   26:54  8:40 1:25:47 
   71  182 Jay Turner              Eden Prairie       MN  60    8  9:12  1:41  2:07   73   42:33 17.5  1:35   81   30:45  9:54 1:26:10 
   72  159 Jason Skiple            Fargo              ND  43   37 11:03  2:02  3:00   68   41:55 17.8  0:56   77   29:21  9:27 1:26:13 
   73   35 Josh Covlin             Brooklyn Park      MN  32   63 11:47  2:10  3:47   65   41:33 17.9  1:59   69   28:03  9:02 1:27:06 
   74   95 Keven Kercher           Mapleton           ND  42   95 14:18  2:37  3:09   69   41:58 17.8  1:20   61   27:18  8:48 1:28:01 
   75  181 Tyler Trieglaff         Frazee             MN  40   88 13:20  2:27  3:31   76   43:01 17.3  1:13   59   27:11  8:45 1:28:14 
   76   74 Ted Heisserer           Detroit Lakes      MN  60   81 12:30  2:18  2:21   79   43:35 17.1  1:19   76   29:12  9:24 1:28:55 
   77  129 Matthew Perkins         Hawley             MN  40   51 11:23  2:05  3:16   83   44:04 16.9 54:24                    1:29:12 
   78  202 Doug Zinke              Bismarck           ND  31   65 11:48  2:10  2:29   85   44:25 16.8  0:53   79   30:01  9:40 1:29:34 
   79  172 Steven Tedford          Fargo              ND  43   60 11:35  2:07  3:04   88   45:30 16.4  1:28   71   28:23  9:09 1:29:57 
   80  183 Brad Ulland             Detroit Lakes      MN  61   80 12:15  2:15  3:10   70   42:03 17.7  1:05   86   32:05 10:20 1:30:36 
   81  103 Justin Lagosh           Fargo              ND  28   52 11:24  2:05  2:41   95   48:12 15.5  0:50   64   27:32  8:52 1:30:36 
   82  150 Mark Scheid             Fargo              ND  36  101 16:57  3:06  3:55   60   40:33 18.4  1:35   75   28:53  9:18 1:31:52 
   83  234 Ben Zietz               Moorhead           MN  27   75 12:05  2:13  2:17   75   42:39 17.5  1:34   87   33:25 10:46 1:31:58 
   84   11 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  52   91 13:41  2:31  3:49   74   42:38 17.5  1:17   83   30:45  9:54 1:32:07 
   85  239 Dick Springer           Fargo              ND  58   32 10:48  1:59  3:45   67   41:44 17.9  0:47   91   35:35 11:28 1:32:38 
   86  156 Nelson Sisson           Slc                UT  33  103 18:12  3:20  2:59   81   43:58 17.0  2:13   54   26:28  8:32 1:33:48 
   87  163 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  44   85 12:43  2:20  2:33   80   43:50 17.0  1:53   89   33:52 10:54 1:34:48 
   88  238 Cory Klostriech         Moorhead           MN  51   99 14:48  2:43  3:37   71   42:10 17.7  4:17   80   30:22  9:47 1:35:13 
   89  196 Greg Wiegand            Wadena             MN  32   74 12:01  2:12  2:29   63   41:02 18.2  1:48   96   38:07 12:17 1:35:25 
   90  164 Charlie Stoltenow       Moorhead           MN  54   94 14:15  2:37  3:38   97   49:36 15.0  0:55   68   28:03  9:02 1:36:24 
   91  180 Steve Tranby            Fort Collins       CO  31   90 13:36  2:30  3:12   92   46:22 16.1  2:46   84   31:57 10:17 1:37:52 
   92   67 Dan Hanson              Dilworth           MN  40   26 10:22  1:54  3:25   89   45:36 16.4  2:34   93   36:43 11:50 1:38:39 
   93   27 Colin Clarke            Fargo              ND  44   97 14:38  2:41  3:30   90   45:36 16.4  1:36   88   33:45 10:52 1:39:03 
   94   16 Gregory Brannick        Brownsburg         IN  59    9  9:14  1:42  3:11   87   45:18 16.5  3:21   98   41:41 13:25 1:42:44 
   95  190 Stuart Wedell           West Fargo         ND  43   92 13:58  2:34  2:56   98   51:46 14.4  1:50   90   34:59 11:16 1:45:27 
   96   65 Richard Guillemette     Argyle             MN  56   98 14:41  2:42  4:16   96   49:15 15.1  2:23   92   36:43 11:49 1:47:17 
   97   92 David Kautz             Fargo              ND  64  104 18:27  3:23  5:41   86   44:32 16.7  2:16   97   39:23 12:41 1:50:17 
   98  236 Anthony Iverson         Fargo              ND  26   47 11:20  2:05  5:45  100   56:25 13.2  2:10   94   37:22 12:02 1:53:00 
   99  231 Nathan Zaffke           Fargo              ND  29  100 15:28  2:50  6:26   99   56:02 13.3  2:07   95   37:51 12:11 1:57:52 
  100  136 John Quibell            Fargo              ND  52   93 14:14  2:37  5:02  101 1:00:51 12.3  1:12  100   43:53 14:08 2:05:10 
  101  135 Ethan Quibell           Fargo              ND   8  102 17:00  3:07  3:45  103 1:02:23 12.0  1:13   99   41:51 13:29 2:06:09 
  102  118 James Melting           Fargo              ND  49   39 11:07  2:02  7:10  102 1:01:47 12.1  1:39  101   46:32 14:59 2:08:14 
  103   45 Kevin Eagen             Hunter             ND  17  105 23:03  4:13  3:04   94   46:46 15.9  2:51                            
  104   61 Ryan Grade              West Fargo         ND  32   73 12:00  2:12  1:37                                                    
  105   69 Tim Harms               Fargo              ND  50   34 10:50  1:59  3:00                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   76 Kelly Heltemes          Eden Prairie       MN  36    5  8:38  1:35  1:10    1   35:35 21.0  0:56    2   21:04  6:47 1:07:21 
    2  222 Kiersten Cooley         Moorhead           MN  25    1  7:32  1:23  1:20    5   38:16 19.5  0:51   10   24:31  7:54 1:12:29 
    3   82 Shelly Howe             Edina              MN  46    7  8:53  1:38  1:25    2   37:31 19.9  0:57    9   24:08  7:46 1:12:53 
    4   81 Tanya Holte             Fargo              ND  33   24 10:56  2:00  2:27   14   40:23 18.5  0:49    1   19:35  6:18 1:14:08 
    5  111 Christina Lof           Detroit Lakes      MN  43   41 11:24  2:06  2:17    7   39:01 19.1  1:19    5   23:11  7:28 1:17:11 
    6  175 Jackie Thompson         Rochester          MN  35   12  9:49  1:48  1:28   10   39:55 18.7  0:50   21   26:48  8:38 1:18:49 
    7  242 Katy Johnson            Grand Forks        ND  36   19 10:46  1:59  1:47    6   38:55 19.2  1:35   20   26:41  8:36 1:19:41 
    8  147 Holly Romenesko         Chaska             MN  40    2  8:22  1:32  2:12    9   39:43 18.8  1:31   29   28:01  9:01 1:19:46 
    9   77 Sheryl Hemkin           Howard             OH  46    4  8:28  1:33  1:55   17   40:46 18.3  0:51   31   28:07  9:03 1:20:06 
   10    4 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  38   18 10:43  1:58  1:09   13   40:17 18.5  1:05   22   27:02  8:42 1:20:15 
   11   28 Paula Clarke            Fargo              ND  46   58 12:17  2:15  2:36   19   41:20 18.0  1:01    6   23:19  7:31 1:20:31 
   12  107 Connor Lewis            Moorhead           MN  21   20 10:47  1:59  1:33   35   43:50 17.0  0:33    7   23:53  7:42 1:20:35 
   13   33 Lindsey Cossette        Fargo              ND  29   33 11:17  2:04  2:22   33   43:35 17.1  1:14    3   22:24  7:13 1:20:51 
   14  109 Tracy Lind              Fargo              ND  37    6  8:39  1:35  1:41   12   40:11 18.6  1:13   43   29:41  9:33 1:21:23 
   15  199 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  41   15 10:20  1:54  1:51   11   40:00 18.6  1:19   30   28:02  9:02 1:21:29 
   16  171 Kelli Taylor            Watford City       ND  28   13 10:00  1:50  2:25    8   39:39 18.8  1:45   36   28:36  9:13 1:22:23 
   17   13 Kathrin Bornemann       Fargo              ND  30    3  8:23  1:32  1:51   28   42:36 17.5  0:46   41   29:03  9:21 1:22:37 
   18  108 Sarah Lien              Fargo              ND  39   47 11:49  2:10  1:53   31   43:23 17.2  0:48   13   24:50  8:00 1:22:42 
   19  128 Carley Paulseth         Moorhead           MN  27   25 11:01  2:01  2:08   16   40:45 18.3  1:25   25   27:32  8:52 1:22:50 
   20  194 Julie Whitworth         Detroit Lakes      MN  41   22 10:52  2:00  3:17    3   38:06 19.6  1:14   44   29:41  9:34 1:23:08 
   21  132 Sara Pohlman            Little Falls       MN  43   28 11:10  2:03  2:58    4   38:09 19.5  1:11   45   29:42  9:34 1:23:09 
   22   55 Caroline Fraase         Moorhead           MN  23   64 12:34  2:18  2:02   46   44:55 16.6  0:49    4   23:00  7:25 1:23:18 
   23  221 Emma Christy            Fargo              ND  25   78 13:28  2:28  2:16   25   42:15 17.7  1:37    8   24:05  7:45 1:23:39 
   24   53 Sara Fox                New York Mills     MN  38   26 11:04  2:02  2:04   40   44:15 16.9  1:20   15   25:39  8:16 1:24:21 
   25   60 Heidi Grade             Fargo              ND  26   61 12:21  2:16  3:34   22   41:56 17.8  1:05   16   26:01  8:23 1:24:55 
   26   22 Kate Busker             Detroit Lakes      MN  33   37 11:22  2:05  1:57   27   42:28 17.6  1:39   24   27:32  8:52 1:24:56 
   27   24 Julia Carroll           Plymouth           MN  22   23 10:54  2:00  2:41   52   45:52 16.3  0:56   14   25:03  8:04 1:25:24 
   28  191 Maria Weller            West Fargo         ND  50   63 12:26  2:17  2:23   51   45:26 16.4  0:45   12   24:33  7:54 1:25:30 
   29  100 Jenna Kourajian         Fargo              ND  25   48 11:55  2:11  2:30   53   46:02 16.2  0:57   11   24:32  7:54 1:25:54 
   30  245 Sherry Currie           Park River         ND  43   57 12:14  2:15  1:53   50   45:23 16.4  0:47   18   26:09  8:25 1:26:25 
   31  144 Elissa Riemer           Fargo              ND  25   91 14:11  2:36  1:41   15   40:43 18.3  2:00   35   28:21  9:08 1:26:53 
   32  186 Kali Wachter            Roger              MN  29   73 12:54  2:22  2:48   24   42:09 17.7  1:36   27   27:33  8:52 1:26:58 
   33  101 Erika Kraft             Moorhead           MN  30   10  9:33  1:45  1:57   18   41:17 18.1  1:20   63   33:23 10:45 1:27:29 
   34  127 Julae Ostlie            Fargo              ND  25   14 10:19  1:54  2:31   32   43:31 17.1  1:43   42   29:41  9:33 1:27:43 
   35   41 Michele Donley          Slc                UT  29   56 12:11  2:14  3:00   37   43:57 17.0  2:13   19   26:29  8:32 1:27:48 
   36   83 Jordyn Hull             Fargo              ND  22   66 12:36  2:19  3:00   48   45:14 16.5  1:06   17   26:04  8:24 1:27:58 
   37  240 Carin Minelli           Kasson             MN  36   72 12:52  2:22  1:18   23   41:56 17.8  1:20   53   30:45  9:54 1:28:09 
   38    1 Hailey Adams            Fargo              ND  21    8  9:20  1:43  1:54   39   44:09 16.9  1:48   55   31:24 10:07 1:28:34 
   39  233 Jessica Schneider       Eagan              MN  27   21 10:51  2:00  2:25   21   41:39 17.9  1:42   59   32:12 10:22 1:28:48 
   40   49 Brianne Fedje           Hoople             ND  24   52 12:06  2:13  3:35   43   44:44 16.7  1:04   28   27:44  8:56 1:29:10 
   41   70 Emily Harris            West Fargo         ND  23   17 10:33  1:56  4:12   30   43:16 17.2  2:23   37   28:51  9:18 1:29:14 
   42   72 Colleen Heimstead       Fargo              ND  43   46 11:37  2:08  3:11   26   42:26 17.6  1:56   50   30:14  9:44 1:29:21 
   43   89 Leanne Jung             Fargo              ND  33   70 12:50  2:21  2:35   20   41:32 18.0  2:14   51   30:25  9:48 1:29:34 
   44  169 Alison Streyle          Fargo              ND  26   39 11:24  2:05  1:51   29   42:47 17.4  1:08   62   33:02 10:38 1:30:09 
   45   78 Darin Henze             Fargo              ND  55   54 12:09  2:14  2:25   34   43:45 17.0  2:00   48   30:02  9:40 1:30:20 
   46   63 Maria Griffith          Mandan             ND  26   32 11:17  2:04  2:54   69   48:26 15.4  0:48   23   27:19  8:48 1:30:41 
   47  189 Kylie Wallender         Fargo              ND  28   29 11:11  2:03  2:20   64   47:30 15.7  1:07   40   29:02  9:21 1:31:08 
   48  230 Molly Welch             Pelican Rapids     MN  34   27 11:09  2:03  2:28   47   44:59 16.6  0:54   56   32:03 10:19 1:31:31 
   49  124 Stephanie Nilles        West Fargo         ND  33   51 12:01  2:12  3:20   65   47:40 15.6  1:06   26   27:33  8:52 1:31:39 
   50  102 Jennifer Lagosh         Fargo              ND  27   59 12:18  2:15  2:19   55   46:22 16.1  1:04   47   29:44  9:35 1:31:45 
   51   90 Morgan Kadoun           Britton            SD  19   42 11:25  2:06  1:53   45   44:53 16.6  1:08   60   32:30 10:28 1:31:47 
   52   64 Megan Grover            Fergus Falls       MN  32   80 13:37  2:30  2:38   56   46:32 16.0  1:09   34   28:17  9:07 1:32:11 
   53   50 Julie Fletcher          Ottertail          MN  47   55 12:09  2:14  3:36   61   46:53 15.9  0:52   38   28:55  9:19 1:32:23 
   54  154 Kristen Schneeberger    West Fargo         ND  33    9  9:27  1:44  1:51   60   46:49 15.9  1:31   61   33:02 10:38 1:32:38 
   55  244 Mari Santoro            Moorhead           MN  27   81 13:38  2:30  2:08   36   43:55 17.0  0:54   57   32:07 10:21 1:32:39 
   56  143 Tiffany Renard          Fargo              ND  26   68 12:47  2:21  2:08   75   49:30 15.1  1:16   39   29:00  9:20 1:34:39 
   57  165 Faith Stoltenow         Moorhead           MN  20   85 13:59  2:34  2:34   59   46:45 16.0  1:35   49   30:07  9:42 1:34:58 
   58    3 Natalie Albrecht        Fargo              ND  22   84 13:56  2:33  2:56   63   47:27 15.7  1:06   46   29:42  9:34 1:35:06 
   59  193 Sarah West              Ulen               MN  29   40 11:24  2:05  2:38   42   44:38 16.7  1:27   71   35:44 11:30 1:35:49 
   60  162 Gretchen Stafslien      West Fargo         ND  34   35 11:20  2:05  4:04   85   52:09 14.3  1:04   33   28:12  9:05 1:36:47 
   61  130 Gretchen Peterson       West Fargo         ND  38   36 11:21  2:05  4:02   84   52:09 14.3  1:06   32   28:11  9:04 1:36:47 
   62  145 Sharon Roethel          Detroit Lakes      MN  51   31 11:15  2:04  3:14   77   50:07 14.9  1:46   52   30:44  9:54 1:37:04 
   63   21 Connie Bullock          Ashby              MN  54   88 14:05  2:35  3:15   41   44:25 16.8  1:12   72   35:45 11:31 1:38:40 
   64   71 Rachel Heidbreder       Argusville         ND  39   62 12:23  2:16  4:06   62   46:54 15.9  1:26   66   34:03 10:58 1:38:50 
   65  168 Jenna Stout             Fargo              ND  28   67 12:37  2:19  2:46   80   50:49 14.7  1:07   58   32:09 10:21 1:39:25 
   66   84 Brenda Ihry             Fargo              ND  52   38 11:24  2:05  2:35   58   46:42 16.0  1:16   78   37:32 12:05 1:39:26 
   67  160 Kara Skiple             Fargo              ND  16   11  9:45  1:47  3:26   70   48:27 15.4  1:13   74   36:40 11:48 1:39:28 
   68  105 Vickie Lee              Fargo              ND  33   69 12:50  2:21  2:12   49   45:15 16.5  1:11   80   38:26 12:23 1:39:52 
   69   18 Melissa Braseth         West Fargo         ND  41   30 11:14  2:04  2:37   68   48:18 15.4  2:09   76   37:10 11:58 1:41:25 
   70   38 Ivy Deutsch             Horace             ND  39   79 13:30  2:29  4:13   83   51:55 14.4  1:20   54   31:17 10:04 1:42:13 
   71   31 Chelsey Cordes          Henning            MN  26   97 14:35  2:40  3:32   57   46:36 16.0  2:10   73   36:33 11:46 1:43:24 
   72  125 Savannah Ohs            Shoreview          MN  23   50 12:01  2:12  2:59   71   48:32 15.4  2:29   77   37:30 12:05 1:43:31 
   73  119 Kaleigh Meyer           Eagan              MN  22   60 12:19  2:16  2:47   67   48:02 15.5  2:56   79   37:40 12:08 1:43:42 
   74  161 Laurel Springer         Fargo              ND  31   71 12:51  2:21  1:55   54   46:20 16.1  1:23   89   41:32 13:22 1:43:58 
   75  227 Natalie Muth            Grand Forks        ND  31   75 12:57  2:23  2:47   81   51:06 14.6  2:23   70   35:12 11:20 1:44:23 
   76  158 Jenna Skaff             Moorhead           MN  30   34 11:19  2:04  3:23   92   54:18 13.7  1:46   65   33:54 10:55 1:44:38 
   77  176 Annie Thorson           Fargo              ND  30   45 11:28  2:06  3:14   91   54:14 13.8  1:50   64   33:54 10:55 1:44:39 
   78   39 Brittany Diederich      Fargo              ND  21   65 12:35  2:18  4:56   44   44:52 16.6  3:26   87   41:14 13:17 1:47:01 
   79  142 Danie Remmick           Fargo              ND  30  100 14:40  2:41  4:18   73   49:04 15.2  2:33   75   36:44 11:50 1:47:17 
   80  133 Sybil Priebe            Wahpeton           ND  37   82 13:39  2:30  3:23   66   47:48 15.6  1:13   90   41:39 13:25 1:47:39 
   81    2 Sharon Akerson          Princeton          MN  45   90 14:09  2:36  3:33   76   50:03 14.9  2:00   81   38:48 12:30 1:48:32 
   82  153 Kari Schmitz-Eilertso   Barnesville        MN  47   94 14:28  2:39  2:51   74   49:14 15.1  1:18   88   41:15 13:17 1:49:04 
   83   85 Mary Jackson            Roseville          MN  51   74 12:55  2:22  4:00   38   44:00 16.9  2:55   97   46:10 14:52 1:49:59 
   84   43 Bridgid Dowdal          Mahtomedi          MN  49   76 13:05  2:24  3:43   79   50:19 14.8  1:59   85   40:56 13:11 1:50:00 
   85   40 Kim Dienslake           Fargo              ND  52   99 14:39  2:41  5:48   78   50:16 14.8  1:44   82   39:57 12:52 1:52:22 
   86   23 Nicole Carlson          Moorhead           MN  36   89 14:08  2:36  3:32   87   52:38 14.2  1:19   86   41:09 13:15 1:52:44 
   87   80 Maria Grace Holm        Hallock            MN  17  101 14:54  2:44  4:40   86   52:36 14.2  1:24   83   39:58 12:52 1:53:31 
   88   91 Ruth Kary               Detroit Lakes      MN  60   92 14:13  2:36  4:33   82   51:24 14.5  1:55   93   43:54 14:08 1:55:57 
   89   42 Cassie Dorich           Berlin             ND  48   83 13:41  2:31  3:57   89   53:25 14.0  2:40   92   43:18 13:57 1:57:00 
   90  141 Jennifer Raum           Fargo              ND  39   16 10:27  1:55  2:39   99 1:08:20 10.9  1:53   67   34:09 11:00 1:57:26 
   91  138 Sydney Quibell          Fargo              ND  11   44 11:27  2:06  3:37   94 1:00:30 12.3  0:56   91   42:23 13:39 1:58:51 
   92  117 Alexandra Melting       Fargo              ND  12   43 11:26  2:06  3:53   95 1:01:45 12.1  1:40   84   40:09 12:56 1:58:51 
   93  140 Adeline Raum            Fargo              ND  10   77 13:27  2:28  2:40   97 1:04:15 11.6  5:57   68   34:09 11:00 2:00:26 
   94  148 Cheryl Ross             Fargo              ND  49   93 14:22  2:38  5:30   90   53:41 13.9  1:41   98   47:01 15:08 2:02:14 
   95   37 Karen Derby             Fargo              ND  46   95 14:29  2:39  5:41   88   53:23 14.0  1:42   99   47:02 15:09 2:02:14 
   96   87 Michelle Jennison       Fargo              ND  40   96 14:33  2:40  6:11   93   55:05 13.5  1:22  100   48:41 15:41 2:05:50 
   97  110 Mackenzie Lindquist     Moorhead           MN  21   87 14:03  2:35  2:04   96 1:01:50 12.1  2:15  101   48:41 15:41 2:08:50 
   98  166 Lyn Stoltenow           Moorhead           ND  54   86 14:00  2:34  2:59   98 1:04:25 11.6  3:11   96   45:46 14:44 2:10:20 
   99  192 Kayla Werner            Fargo              ND  19  102 17:37  3:14  7:58  102 1:27:42  8.5  2:46   69   34:10 11:00 2:30:11 
  100  123 Jody Neva               West Fargo         ND  44   98 14:37  2:41  7:59  100 1:27:32  8.5  2:53   95   44:47 14:25 2:37:47 
  101  122 Eden Neva               West Fargo         ND  15  103 17:37  3:14  8:00  101 1:27:39  8.5  2:47   94   44:43 14:24 2:40:44 
  102   30 Andrea Coombs           Fargo              ND  39   53 12:08  2:14  1:32   72   48:45 15.3  0:42                            
  103   47 Courtney Erickson       Barnesville        MN  17   49 11:56  2:11  2:00                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  106 Keith Lehman            Fargo              ND  19    5 11:23  2:05  1:49    1   34:06 21.9  0:36    1   17:19  5:35 1:05:12 
    2  134 Brandon Quibell         Hickson            ND  19    4 11:11  2:03  1:45    2   35:01 21.3  1:26    3   19:42  6:21 1:09:03 
    3   44 Jace Duffield           Fargo              ND  19    7 11:30  2:07  3:08    4   37:58 19.6  1:18    2   19:35  6:19 1:13:28 
    4    9 Jon Bell-Clement        Fargo              ND  19    2  8:55  1:38  1:45    6   39:24 18.9  1:17    4   23:38  7:37 1:14:57 
    5   25 Cole Cirks              Moorhead           MN  16    9 11:53  2:11  2:47    3   37:37 19.8  0:51    5   23:55  7:42 1:17:01 
    6  104 Karl Landgraf           White Bear Lake    MN  15    6 11:28  2:06  2:33    7   39:28 18.9  1:38    6   24:48  7:59 1:19:53 
    7  200 Zachary Wulfekuhle      Colfax             ND  12    8 11:43  2:09  2:41    8   42:21 17.6  1:42    7   24:59  8:03 1:23:23 
    8   79 Nathan Hoffman          Little Falls       MN  18   10 11:59  2:12  2:09    5   38:24 19.4  0:53   10   32:01 10:19 1:25:25 
    9  137 Lucas Quibell           Fargo              ND  13    1  8:28  1:33  2:07   10   46:38 16.0  1:00    9   27:15  8:47 1:25:26 
   10  139 Tristan Quibell         Fargo              ND   9    3 10:30  1:56  2:08    9   45:38 16.3  0:39    8   26:54  8:40 1:25:47 
   11  135 Ethan Quibell           Fargo              ND   8   11 17:00  3:07  3:45   12 1:02:23 12.0  1:13   11   41:51 13:29 2:06:09 
   12   45 Kevin Eagen             Hunter             ND  17   12 23:03  4:13  3:04   11   46:46 15.9  2:51                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   90 Morgan Kadoun           Britton            SD  19    2 11:25  2:06  1:53    1   44:53 16.6  1:08    1   32:30 10:28 1:31:47 
    2  160 Kara Skiple             Fargo              ND  16    1  9:45  1:47  3:26    2   48:27 15.4  1:13    4   36:40 11:48 1:39:28 
    3   80 Maria Grace Holm        Hallock            MN  17    7 14:54  2:44  4:40    3   52:36 14.2  1:24    5   39:58 12:52 1:53:31 
    4  138 Sydney Quibell          Fargo              ND  11    4 11:27  2:06  3:37    4 1:00:30 12.3  0:56    7   42:23 13:39 1:58:51 
    5  117 Alexandra Melting       Fargo              ND  12    3 11:26  2:06  3:53    5 1:01:45 12.1  1:40    6   40:09 12:56 1:58:51 
    6  140 Adeline Raum            Fargo              ND  10    6 13:27  2:28  2:40    6 1:04:15 11.6  5:57    2   34:09 11:00 2:00:26 
    7  192 Kayla Werner            Fargo              ND  19    8 17:37  3:14  7:58    8 1:27:42  8.5  2:46    3   34:10 11:00 2:30:11 
    8  122 Eden Neva               West Fargo         ND  15    9 17:37  3:14  8:00    7 1:27:39  8.5  2:47    8   44:43 14:24 2:40:44 
    9   47 Courtney Erickson       Barnesville        MN  17    5 11:56  2:11  2:00                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  201 Tyler Zima              Fargo              ND  28    1  9:09  1:41  0:50    1   29:31 25.3  0:42    4   19:53  6:24 1:00:03 
    2  229 Spencer Uetz            Fargo              ND  22    4 10:03  1:51  1:21    2   32:22 23.0  0:53    1   18:46  6:03 1:03:24 
    3  149 Nicholas Sauer          Theif River Falls  MN  28    6 10:14  1:53  1:56    6   36:15 20.6  0:57    5   20:06  6:29 1:09:26 
    4  167 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  27   16 11:58  2:12  1:20    3   33:08 22.5  1:04   10   23:41  7:38 1:11:08 
    5  170 Aaron Tait              Detroit Lakes      MN  26    7 10:19  1:54  1:09    8   37:05 20.1  1:08    8   21:58  7:05 1:11:38 
    6  224 Paul Jilek              Bemidji            MN  25    8 11:04  2:02  1:44   14   38:30 19.4  1:17    2   19:25  6:15 1:11:58 
    7  188 Christopher Waind       Grand Forks        ND  23    3  9:48  1:48  1:57   11   37:32 19.9  1:10    9   22:29  7:15 1:12:54 
    8   14 James Botnen            Kindred            ND  27   20 13:33  2:29  2:04    4   35:35 21.0  1:00    7   21:07  6:48 1:13:18 
    9  195 Jared Widner            Minneapolis        MN  21   11 11:21  2:05  2:29   15   38:55 19.2  0:45    6   21:00  6:46 1:14:28 
   10  113 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  26    2  9:24  1:44  1:57    7   36:56 20.2  1:11   15   25:51  8:20 1:15:17 
   11   56 Mike Frankberg          St. Louis Park     MN  29   13 11:26  2:06  2:00    9   37:08 20.1  1:06   11   24:09  7:47 1:15:47 
   12   66 Caleb Halverso          Thief River Falls  MN  23    9 11:14  2:04  2:22   10   37:28 19.9  1:21   14   25:49  8:19 1:18:12 
   13   36 Kurt Davison            West Fargo         ND  25   19 12:33  2:18  2:20    5   36:04 20.7  1:35   13   25:48  8:18 1:18:18 
   14   54 Ben Fraase              Moorhead           MN  25   15 11:49  2:10  2:10   18   43:58 17.0  0:32    3   19:53  6:24 1:18:20 
   15  185 Josh Wachter            Roger              MN  26   18 12:08  2:14  3:11   13   38:23 19.4  1:04   12   25:11  8:07 1:19:55 
   16   88 Kirby Johnson           Bemidji            MN  26   14 11:29  2:06  1:46   12   37:43 19.8  1:12   18   28:23  9:08 1:20:31 
   17   86 Ben Jagim               Moorhead           MN  25    5 10:13  1:53  2:22   16   41:16 18.1  0:57   17   27:57  9:00 1:22:43 
   18  103 Justin Lagosh           Fargo              ND  28   12 11:24  2:05  2:41   19   48:12 15.5  0:50   16   27:32  8:52 1:30:36 
   19  234 Ben Zietz               Moorhead           MN  27   17 12:05  2:13  2:17   17   42:39 17.5  1:34   19   33:25 10:46 1:31:58 
   20  236 Anthony Iverson         Fargo              ND  26   10 11:20  2:05  5:45   21   56:25 13.2  2:10   20   37:22 12:02 1:53:00 
   21  231 Nathan Zaffke           Fargo              ND  29   21 15:28  2:50  6:26   20   56:02 13.3  2:07   21   37:51 12:11 1:57:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  222 Kiersten Cooley         Moorhead           MN  25    1  7:32  1:23  1:20    1   38:16 19.5  0:51    5   24:31  7:54 1:12:29 
    2  107 Connor Lewis            Moorhead           MN  21    6 10:47  1:59  1:33   13   43:50 17.0  0:33    3   23:53  7:42 1:20:35 
    3   33 Lindsey Cossette        Fargo              ND  29   12 11:17  2:04  2:22   12   43:35 17.1  1:14    1   22:24  7:13 1:20:51 
    4  171 Kelli Taylor            Watford City       ND  28    3 10:00  1:50  2:25    2   39:39 18.8  1:45   16   28:36  9:13 1:22:23 
    5  128 Carley Paulseth         Moorhead           MN  27    9 11:01  2:01  2:08    4   40:45 18.3  1:25   12   27:32  8:52 1:22:50 
    6   55 Caroline Fraase         Moorhead           MN  23   22 12:34  2:18  2:02   20   44:55 16.6  0:49    2   23:00  7:25 1:23:18 
    7  221 Emma Christy            Fargo              ND  25   28 13:28  2:28  2:16    8   42:15 17.7  1:37    4   24:05  7:45 1:23:39 
    8   60 Heidi Grade             Fargo              ND  26   21 12:21  2:16  3:34    6   41:56 17.8  1:05    8   26:01  8:23 1:24:55 
    9   24 Julia Carroll           Plymouth           MN  22    8 10:54  2:00  2:41   22   45:52 16.3  0:56    7   25:03  8:04 1:25:24 
   10  100 Jenna Kourajian         Fargo              ND  25   15 11:55  2:11  2:30   23   46:02 16.2  0:57    6   24:32  7:54 1:25:54 
   11  144 Elissa Riemer           Fargo              ND  25   33 14:11  2:36  1:41    3   40:43 18.3  2:00   15   28:21  9:08 1:26:53 
   12  186 Kali Wachter            Roger              MN  29   27 12:54  2:22  2:48    7   42:09 17.7  1:36   13   27:33  8:52 1:26:58 
   13  127 Julae Ostlie            Fargo              ND  25    4 10:19  1:54  2:31   11   43:31 17.1  1:43   20   29:41  9:33 1:27:43 
   14   41 Michele Donley          Slc                UT  29   18 12:11  2:14  3:00   15   43:57 17.0  2:13   10   26:29  8:32 1:27:48 
   15   83 Jordyn Hull             Fargo              ND  22   24 12:36  2:19  3:00   21   45:14 16.5  1:06    9   26:04  8:24 1:27:58 
   16    1 Hailey Adams            Fargo              ND  21    2  9:20  1:43  1:54   16   44:09 16.9  1:48   24   31:24 10:07 1:28:34 
   17  233 Jessica Schneider       Eagan              MN  27    7 10:51  2:00  2:25    5   41:39 17.9  1:42   27   32:12 10:22 1:28:48 
   18   49 Brianne Fedje           Hoople             ND  24   17 12:06  2:13  3:35   18   44:44 16.7  1:04   14   27:44  8:56 1:29:10 
   19   70 Emily Harris            West Fargo         ND  23    5 10:33  1:56  4:12   10   43:16 17.2  2:23   17   28:51  9:18 1:29:14 
   20  169 Alison Streyle          Fargo              ND  26   13 11:24  2:05  1:51    9   42:47 17.4  1:08   28   33:02 10:38 1:30:09 
   21   63 Maria Griffith          Mandan             ND  26   11 11:17  2:04  2:54   30   48:26 15.4  0:48   11   27:19  8:48 1:30:41 
   22  189 Kylie Wallender         Fargo              ND  28   10 11:11  2:03  2:20   28   47:30 15.7  1:07   19   29:02  9:21 1:31:08 
   23  102 Jennifer Lagosh         Fargo              ND  27   19 12:18  2:15  2:19   24   46:22 16.1  1:04   22   29:44  9:35 1:31:45 
   24  244 Mari Santoro            Moorhead           MN  27   29 13:38  2:30  2:08   14   43:55 17.0  0:54   25   32:07 10:21 1:32:39 
   25  143 Tiffany Renard          Fargo              ND  26   26 12:47  2:21  2:08   32   49:30 15.1  1:16   18   29:00  9:20 1:34:39 
   26  165 Faith Stoltenow         Moorhead           MN  20   31 13:59  2:34  2:34   26   46:45 16.0  1:35   23   30:07  9:42 1:34:58 
   27    3 Natalie Albrecht        Fargo              ND  22   30 13:56  2:33  2:56   27   47:27 15.7  1:06   21   29:42  9:34 1:35:06 
   28  193 Sarah West              Ulen               MN  29   14 11:24  2:05  2:38   17   44:38 16.7  1:27   29   35:44 11:30 1:35:49 
   29  168 Jenna Stout             Fargo              ND  28   25 12:37  2:19  2:46   33   50:49 14.7  1:07   26   32:09 10:21 1:39:25 
   30   31 Chelsey Cordes          Henning            MN  26   34 14:35  2:40  3:32   25   46:36 16.0  2:10   30   36:33 11:46 1:43:24 
   31  125 Savannah Ohs            Shoreview          MN  23   16 12:01  2:12  2:59   31   48:32 15.4  2:29   31   37:30 12:05 1:43:31 
   32  119 Kaleigh Meyer           Eagan              MN  22   20 12:19  2:16  2:47   29   48:02 15.5  2:56   32   37:40 12:08 1:43:42 
   33   39 Brittany Diederich      Fargo              ND  21   23 12:35  2:18  4:56   19   44:52 16.6  3:26   33   41:14 13:17 1:47:01 
   34  110 Mackenzie Lindquist     Moorhead           MN  21   32 14:03  2:35  2:04   34 1:01:50 12.1  2:15   34   48:41 15:41 2:08:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   75 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  38    3  9:18  1:42  1:14    4   36:34 20.4  0:48    1   19:23  6:15 1:07:16 
    2   62 Jake Greenstein         West Fargo         ND  34    6  9:50  1:48  1:29    1   34:36 21.6  0:46    2   21:10  6:49 1:07:50 
    3  146 Brent Romenesko         Chaska             MN  36    2  8:25  1:33  2:05    9   38:26 19.4  1:16    4   22:20  7:12 1:12:31 
    4  243 Baird Mittich           Fargo              ND  30   13 11:25  2:06  2:30    3   36:34 20.4  1:34    3   21:46  7:01 1:13:47 
    5  120 Grant Moeckel           Moorhead           MN  39   12 11:22  2:05  1:36   10   38:29 19.4  0:38    7   23:35  7:36 1:15:38 
    6  184 Corey Vetter            West Fargo         ND  36    5  9:40  1:46  1:15    7   37:46 19.7  1:20   14   26:10  8:26 1:16:09 
    7   73 Jeff Heinemann          West Fargo         ND  35   15 11:40  2:08  1:40    8   38:12 19.5  1:00    8   23:48  7:40 1:16:19 
    8  187 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  37    9 10:29  1:55  2:36   11   38:44 19.3  0:58    9   24:03  7:45 1:16:48 
    9  228 Geo Tikkanen            Grand Forks Afb    ND  33   21 12:05  2:13  1:45    5   37:01 20.1  1:52   10   24:25  7:52 1:17:06 
   10  198 Andrew Winter           Mape Grove         MN  35   10 10:49  1:59  2:49    6   37:23 20.0  1:09   13   26:09  8:25 1:18:16 
   11   57 Luke Friedrich          Blaine             MN  33    8 10:12  1:52  2:32   19   41:42 17.9  0:56    5   23:27  7:33 1:18:46 
   12    5 Jeff Anderson           West Fargo         ND  35   11 11:10  2:03  2:43   12   39:35 18.8  1:03   11   25:00  8:03 1:19:28 
   13  226 Andy Moen               Detroit Lakes      MN  34    4  9:35  1:46  2:35   20   43:05 17.3  0:53    6   23:34  7:36 1:19:40 
   14   96 Craig Kilber            Fargo              ND  31    7 10:04  1:51  1:26   15   40:41 18.3  1:09   18   27:03  8:43 1:20:22 
   15  177 Frode Tilden            Fargo              ND  37   18 11:54  2:11  3:04    2   35:45 20.9  1:40   20   28:43  9:15 1:21:04 
   16   52 Mike Fowler             Sioux Falls        SD  36   14 11:33  2:07  2:30   13   39:43 18.8  1:34   15   26:20  8:29 1:21:38 
   17  225 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  34    1  7:55  1:27  2:16   22   44:18 16.8  0:43   17   26:36  8:34 1:21:46 
   18    8 Chad Belch              West Fargo         ND  39   22 12:12  2:14  2:52   16   40:42 18.3  1:21   12   25:39  8:16 1:22:44 
   19   35 Josh Covlin             Brooklyn Park      MN  32   16 11:47  2:10  3:47   18   41:33 17.9  1:59   19   28:03  9:02 1:27:06 
   20  202 Doug Zinke              Bismarck           ND  31   17 11:48  2:10  2:29   23   44:25 16.8  0:53   22   30:01  9:40 1:29:34 
   21  150 Mark Scheid             Fargo              ND  36   24 16:57  3:06  3:55   14   40:33 18.4  1:35   21   28:53  9:18 1:31:52 
   22  156 Nelson Sisson           Slc                UT  33   25 18:12  3:20  2:59   21   43:58 17.0  2:13   16   26:28  8:32 1:33:48 
   23  196 Greg Wiegand            Wadena             MN  32   20 12:01  2:12  2:29   17   41:02 18.2  1:48   24   38:07 12:17 1:35:25 
   24  180 Steve Tranby            Fort Collins       CO  31   23 13:36  2:30  3:12   24   46:22 16.1  2:46   23   31:57 10:17 1:37:52 
   25   61 Ryan Grade              West Fargo         ND  32   19 12:00  2:12  1:37                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   76 Kelly Heltemes          Eden Prairie       MN  36    2  8:38  1:35  1:10    1   35:35 21.0  0:56    2   21:04  6:47 1:07:21 
    2   81 Tanya Holte             Fargo              ND  33   10 10:56  2:00  2:27    6   40:23 18.5  0:49    1   19:35  6:18 1:14:08 
    3  175 Jackie Thompson         Rochester          MN  35    6  9:49  1:48  1:28    3   39:55 18.7  0:50    6   26:48  8:38 1:18:49 
    4  242 Katy Johnson            Grand Forks        ND  36    9 10:46  1:59  1:47    2   38:55 19.2  1:35    5   26:41  8:36 1:19:41 
    5    4 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  38    8 10:43  1:58  1:09    5   40:17 18.5  1:05    7   27:02  8:42 1:20:15 
    6  109 Tracy Lind              Fargo              ND  37    3  8:39  1:35  1:41    4   40:11 18.6  1:13   14   29:41  9:33 1:21:23 
    7   13 Kathrin Bornemann       Fargo              ND  30    1  8:23  1:32  1:51   11   42:36 17.5  0:46   13   29:03  9:21 1:22:37 
    8  108 Sarah Lien              Fargo              ND  39   18 11:49  2:10  1:53   12   43:23 17.2  0:48    3   24:50  8:00 1:22:42 
    9   53 Sara Fox                New York Mills     MN  38   11 11:04  2:02  2:04   13   44:15 16.9  1:20    4   25:39  8:16 1:24:21 
   10   22 Kate Busker             Detroit Lakes      MN  33   16 11:22  2:05  1:57   10   42:28 17.6  1:39    8   27:32  8:52 1:24:56 
   11  101 Erika Kraft             Moorhead           MN  30    5  9:33  1:45  1:57    7   41:17 18.1  1:20   20   33:23 10:45 1:27:29 
   12  240 Carin Minelli           Kasson             MN  36   25 12:52  2:22  1:18    9   41:56 17.8  1:20   16   30:45  9:54 1:28:09 
   13   89 Leanne Jung             Fargo              ND  33   23 12:50  2:21  2:35    8   41:32 18.0  2:14   15   30:25  9:48 1:29:34 
   14  230 Molly Welch             Pelican Rapids     MN  34   12 11:09  2:03  2:28   14   44:59 16.6  0:54   18   32:03 10:19 1:31:31 
   15  124 Stephanie Nilles        West Fargo         ND  33   19 12:01  2:12  3:20   20   47:40 15.6  1:06    9   27:33  8:52 1:31:39 
   16   64 Megan Grover            Fergus Falls       MN  32   28 13:37  2:30  2:38   17   46:32 16.0  1:09   12   28:17  9:07 1:32:11 
   17  154 Kristen Schneeberger    West Fargo         ND  33    4  9:27  1:44  1:51   18   46:49 15.9  1:31   19   33:02 10:38 1:32:38 
   18  162 Gretchen Stafslien      West Fargo         ND  34   14 11:20  2:05  4:04   27   52:09 14.3  1:04   11   28:12  9:05 1:36:47 
   19  130 Gretchen Peterson       West Fargo         ND  38   15 11:21  2:05  4:02   26   52:09 14.3  1:06   10   28:11  9:04 1:36:47 
   20   71 Rachel Heidbreder       Argusville         ND  39   21 12:23  2:16  4:06   19   46:54 15.9  1:26   23   34:03 10:58 1:38:50 
   21  105 Vickie Lee              Fargo              ND  33   22 12:50  2:21  2:12   15   45:15 16.5  1:11   27   38:26 12:23 1:39:52 
   22   38 Ivy Deutsch             Horace             ND  39   27 13:30  2:29  4:13   25   51:55 14.4  1:20   17   31:17 10:04 1:42:13 
   23  161 Laurel Springer         Fargo              ND  31   24 12:51  2:21  1:55   16   46:20 16.1  1:23   29   41:32 13:22 1:43:58 
   24  227 Natalie Muth            Grand Forks        ND  31   26 12:57  2:23  2:47   24   51:06 14.6  2:23   25   35:12 11:20 1:44:23 
   25  158 Jenna Skaff             Moorhead           MN  30   13 11:19  2:04  3:23   30   54:18 13.7  1:46   22   33:54 10:55 1:44:38 
   26  176 Annie Thorson           Fargo              ND  30   17 11:28  2:06  3:14   29   54:14 13.8  1:50   21   33:54 10:55 1:44:39 
   27  142 Danie Remmick           Fargo              ND  30   31 14:40  2:41  4:18   23   49:04 15.2  2:33   26   36:44 11:50 1:47:17 
   28  133 Sybil Priebe            Wahpeton           ND  37   29 13:39  2:30  3:23   21   47:48 15.6  1:13   30   41:39 13:25 1:47:39 
   29   23 Nicole Carlson          Moorhead           MN  36   30 14:08  2:36  3:32   28   52:38 14.2  1:19   28   41:09 13:15 1:52:44 
   30  141 Jennifer Raum           Fargo              ND  39    7 10:27  1:55  2:39   31 1:08:20 10.9  1:53   24   34:09 11:00 1:57:26 
   31   30 Andrea Coombs           Fargo              ND  39   20 12:08  2:14  1:32   22   48:45 15.3  0:42                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  223 Carter Evenson          Fargo              ND  49    1  8:50  1:37  1:12    1   31:32 23.7  1:01    3   22:50  7:21 1:05:24 
    2  197 Sam Wiegand             Kasson             MN  42    3  9:18  1:42  1:28    2   32:24 23.0  0:53    2   22:15  7:10 1:06:16 
    3  157 Brian Sitz              Hazen              ND  40    2  9:01  1:39  1:36    3   34:27 21.6  1:04    4   22:59  7:24 1:09:05 
    4  237 John Lavin              Clearbrook         MN  48   19 11:56  2:11  2:01    6   36:26 20.5  1:05    1   21:28  6:55 1:12:54 
    5   26 Michael Clark           Rochester          MN  45    7 10:36  1:57  1:50    5   35:35 21.0  1:07    7   24:34  7:55 1:13:41 
    6   32 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  43    8 10:37  1:57  1:40    8   36:51 20.2  1:30   12   26:39  8:35 1:17:16 
    7   51 Ken Foltz               Detroit Lakes      MN  49   17 11:48  2:10  2:29    9   37:37 19.8  1:25    5   24:13  7:48 1:17:30 
    8  174 Mark Ternes             Fargo              ND  45    5  9:36  1:46  1:43   10   37:56 19.7  1:27   15   27:20  8:48 1:18:00 
    9   58 Luis Garcia             Fargo              ND  44   10 11:00  2:01  1:38   14   39:55 18.7  1:19    6   24:20  7:50 1:18:09 
   10   20 Robert Brueggeman       Hittefrdal         MN  42   13 11:09  2:03  2:08   12   38:10 19.5  0:51   10   26:14  8:27 1:18:29 
   11  340 Donovan Larson          Fargo              ND  41    4  9:29  1:44  2:09    4   35:30 21.0  2:44   18   28:40  9:14 1:18:30 
   12  178 Jeff Tillman            Cohasset           MN  44   18 11:53  2:11  2:44    7   36:34 20.4  1:01   11   26:22  8:29 1:18:32 
   13    7 Chad Belanger           International Fall MN  41    9 10:56  2:00  3:02   11   38:02 19.6  1:30   16   27:33  8:53 1:21:02 
   14  151 Jon Schell              Shoreview          MN  40   14 11:20  2:05  1:49   15   40:29 18.4  1:58    9   25:51  8:20 1:21:26 
   15   46 Dan Eilertson           Barnesville        MN  44   21 12:49  2:21  4:23   13   39:37 18.8  1:32    8   25:25  8:11 1:23:45 
   16  159 Jason Skiple            Fargo              ND  43   11 11:03  2:02  3:00   16   41:55 17.8  0:56   19   29:21  9:27 1:26:13 
   17   95 Keven Kercher           Mapleton           ND  42   24 14:18  2:37  3:09   17   41:58 17.8  1:20   14   27:18  8:48 1:28:01 
   18  181 Tyler Trieglaff         Frazee             MN  40   22 13:20  2:27  3:31   18   43:01 17.3  1:13   13   27:11  8:45 1:28:14 
   19  129 Matthew Perkins         Hawley             MN  40   15 11:23  2:05  3:16   20   44:04 16.9 54:24                    1:29:12 
   20  172 Steven Tedford          Fargo              ND  43   16 11:35  2:07  3:04   21   45:30 16.4  1:28   17   28:23  9:09 1:29:57 
   21  163 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  44   20 12:43  2:20  2:33   19   43:50 17.0  1:53   21   33:52 10:54 1:34:48 
   22   67 Dan Hanson              Dilworth           MN  40    6 10:22  1:54  3:25   22   45:36 16.4  2:34   23   36:43 11:50 1:38:39 
   23   27 Colin Clarke            Fargo              ND  44   25 14:38  2:41  3:30   23   45:36 16.4  1:36   20   33:45 10:52 1:39:03 
   24  190 Stuart Wedell           West Fargo         ND  43   23 13:58  2:34  2:56   24   51:46 14.4  1:50   22   34:59 11:16 1:45:27 
   25  118 James Melting           Fargo              ND  49   12 11:07  2:02  7:10   25 1:01:47 12.1  1:39   24   46:32 14:59 2:08:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   82 Shelly Howe             Edina              MN  46    3  8:53  1:38  1:25    1   37:31 19.9  0:57    3   24:08  7:46 1:12:53 
    2  111 Christina Lof           Detroit Lakes      MN  43    8 11:24  2:06  2:17    4   39:01 19.1  1:19    1   23:11  7:28 1:17:11 
    3  147 Holly Romenesko         Chaska             MN  40    1  8:22  1:32  2:12    5   39:43 18.8  1:31    5   28:01  9:01 1:19:46 
    4   77 Sheryl Hemkin           Howard             OH  46    2  8:28  1:33  1:55    7   40:46 18.3  0:51    7   28:07  9:03 1:20:06 
    5   28 Paula Clarke            Fargo              ND  46   12 12:17  2:15  2:36    8   41:20 18.0  1:01    2   23:19  7:31 1:20:31 
    6  199 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  41    4 10:20  1:54  1:51    6   40:00 18.6  1:19    6   28:02  9:02 1:21:29 
    7  194 Julie Whitworth         Detroit Lakes      MN  41    5 10:52  2:00  3:17    2   38:06 19.6  1:14    9   29:41  9:34 1:23:08 
    8  132 Sara Pohlman            Little Falls       MN  43    6 11:10  2:03  2:58    3   38:09 19.5  1:11   10   29:42  9:34 1:23:09 
    9  245 Sherry Currie           Park River         ND  43   11 12:14  2:15  1:53   10   45:23 16.4  0:47    4   26:09  8:25 1:26:25 
   10   72 Colleen Heimstead       Fargo              ND  43    9 11:37  2:08  3:11    9   42:26 17.6  1:56   11   30:14  9:44 1:29:21 
   11   50 Julie Fletcher          Ottertail          MN  47   10 12:09  2:14  3:36   11   46:53 15.9  0:52    8   28:55  9:19 1:32:23 
   12   18 Melissa Braseth         West Fargo         ND  41    7 11:14  2:04  2:37   12   48:18 15.4  2:09   12   37:10 11:58 1:41:25 
   13    2 Sharon Akerson          Princeton          MN  45   15 14:09  2:36  3:33   14   50:03 14.9  2:00   13   38:48 12:30 1:48:32 
   14  153 Kari Schmitz-Eilertso   Barnesville        MN  47   17 14:28  2:39  2:51   13   49:14 15.1  1:18   15   41:15 13:17 1:49:04 
   15   43 Bridgid Dowdal          Mahtomedi          MN  49   13 13:05  2:24  3:43   15   50:19 14.8  1:59   14   40:56 13:11 1:50:00 
   16   42 Cassie Dorich           Berlin             ND  48   14 13:41  2:31  3:57   17   53:25 14.0  2:40   16   43:18 13:57 1:57:00 
   17  148 Cheryl Ross             Fargo              ND  49   16 14:22  2:38  5:30   18   53:41 13.9  1:41   18   47:01 15:08 2:02:14 
   18   37 Karen Derby             Fargo              ND  46   18 14:29  2:39  5:41   16   53:23 14.0  1:42   19   47:02 15:09 2:02:14 
   19   87 Michelle Jennison       Fargo              ND  40   19 14:33  2:40  6:11   19   55:05 13.5  1:22   20   48:41 15:41 2:05:50 
   20  123 Jody Neva               West Fargo         ND  44   20 14:37  2:41  7:59   20 1:27:32  8.5  2:53   17   44:47 14:25 2:37:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   29 Tom Clow                Fargo              ND  53    7 11:31  2:07  1:08    2   34:12 21.8  0:47    1   22:36  7:17 1:10:11 
    2  121 Dennis Nelson           Henderson          NV  59    3 10:34  1:56  1:13    1   31:26 23.7  1:28    6   27:51  8:58 1:12:29 
    3  235 Craig Pool              Fargo              ND  55    6 11:19  2:05  2:13    3   34:50 21.4  1:22    4   26:16  8:28 1:15:59 
    4   59 Dave Gilbert            Grand Forks        ND  50    2 10:13  1:53  1:15    4   38:02 19.6  1:25    8   28:44  9:15 1:19:38 
    5  116 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  53    8 12:11  2:14  2:30    5   38:11 19.5  1:19    3   25:44  8:17 1:19:53 
    6   97 Kurt Kooyer             West Fargo         ND  51   10 13:18  2:26  2:39   11   43:30 17.1  1:05    2   23:46  7:39 1:24:16 
    7   34 John Covlin             Coon Rapids        MN  58    9 12:39  2:19  2:01    6   38:27 19.4  1:23   10   30:45  9:54 1:25:13 
    8  126 Howard Olson            Detroit Lakes      MN  52   14 14:27  2:39  3:23    7   39:10 19.0  1:01    5   27:23  8:49 1:25:23 
    9   11 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  52   11 13:41  2:31  3:49   10   42:38 17.5  1:17   11   30:45  9:54 1:32:07 
   10  239 Dick Springer           Fargo              ND  58    4 10:48  1:59  3:45    8   41:44 17.9  0:47   12   35:35 11:28 1:32:38 
   11  238 Cory Klostriech         Moorhead           MN  51   16 14:48  2:43  3:37    9   42:10 17.7  4:17    9   30:22  9:47 1:35:13 
   12  164 Charlie Stoltenow       Moorhead           MN  54   13 14:15  2:37  3:38   14   49:36 15.0  0:55    7   28:03  9:02 1:36:24 
   13   16 Gregory Brannick        Brownsburg         IN  59    1  9:14  1:42  3:11   12   45:18 16.5  3:21   14   41:41 13:25 1:42:44 
   14   65 Richard Guillemette     Argyle             MN  56   15 14:41  2:42  4:16   13   49:15 15.1  2:23   13   36:43 11:49 1:47:17 
   15  136 John Quibell            Fargo              ND  52   12 14:14  2:37  5:02   15 1:00:51 12.3  1:12   15   43:53 14:08 2:05:10 
   16   69 Tim Harms               Fargo              ND  50    5 10:50  1:59  3:00                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  191 Maria Weller            West Fargo         ND  50    4 12:26  2:17  2:23    4   45:26 16.4  0:45    1   24:33  7:54 1:25:30 
    2   78 Darin Henze             Fargo              ND  55    3 12:09  2:14  2:25    1   43:45 17.0  2:00    2   30:02  9:40 1:30:20 
    3  145 Sharon Roethel          Detroit Lakes      MN  51    1 11:15  2:04  3:14    6   50:07 14.9  1:46    3   30:44  9:54 1:37:04 
    4   21 Connie Bullock          Ashby              MN  54    7 14:05  2:35  3:15    3   44:25 16.8  1:12    4   35:45 11:31 1:38:40 
    5   84 Brenda Ihry             Fargo              ND  52    2 11:24  2:05  2:35    5   46:42 16.0  1:16    5   37:32 12:05 1:39:26 
    6   85 Mary Jackson            Roseville          MN  51    5 12:55  2:22  4:00    2   44:00 16.9  2:55    8   46:10 14:52 1:49:59 
    7   40 Kim Dienslake           Fargo              ND  52    8 14:39  2:41  5:48    7   50:16 14.8  1:44    6   39:57 12:52 1:52:22 
    8  166 Lyn Stoltenow           Moorhead           ND  54    6 14:00  2:34  2:59    8 1:04:25 11.6  3:11    7   45:46 14:44 2:10:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   10 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  62    5 12:39  2:19  2:08    1   38:54 19.2  0:58    1   23:01  7:25 1:17:38 
    2   98 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  71    2 11:13  2:03  1:58    2   40:26 18.4  1:47    3   29:34  9:31 1:24:56 
    3  182 Jay Turner              Eden Prairie       MN  60    1  9:12  1:41  2:07    4   42:33 17.5  1:35    4   30:45  9:54 1:26:10 
    4   74 Ted Heisserer           Detroit Lakes      MN  60    4 12:30  2:18  2:21    5   43:35 17.1  1:19    2   29:12  9:24 1:28:55 
    5  183 Brad Ulland             Detroit Lakes      MN  61    3 12:15  2:15  3:10    3   42:03 17.7  1:05    5   32:05 10:20 1:30:36 
    6   92 David Kautz             Fargo              ND  64    6 18:27  3:23  5:41    6   44:32 16.7  2:16    6   39:23 12:41 1:50:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   91 Ruth Kary               Detroit Lakes      MN  60    1 14:13  2:36  4:33    1   51:24 14.5  1:55    1   43:54 14:08 1:55:57 

Total Registered:                        244
Total Number of Team Finishers:           20
Total Number of Individual Finishers:    203
Number of Male   Finishers:              102
Number of Female Finishers:              101
Did not Finish Race or Did Not Start:     21