Young Life Triathlon -
Detroit Lakes, MN
8/16/2014

race logo










					                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 16, 2014
                                                     1.5K Swim - 40K Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8     314 Sean Cooley             Grand Forks        ND  29 M     2 21:00  1:17  0:51    1   56:52 26.3  0:35    5   39:16  6:20 1:58:32 
    2   1/18    381 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  31 M     7 24:56  1:32  1:17    4 1:01:18 24.4  0:51    1   36:26  5:52 2:04:47 
    3   1/14    346 David Lewis             Nevis              MN  40 M    10 25:08  1:32  1:11    5 1:01:20 24.4  0:54    2   36:54  5:57 2:05:26 
    4   2/14    387 Mario Minelli           Kasson             MN  43 M    21 28:27  1:45  1:18    2   59:25 25.1  0:51    4   39:03  6:18 2:09:02 
    5   1/2     365 Branden Scheel          Fargo              ND  18 M    17 26:26  1:37  1:30   12 1:07:27 22.1  1:22    3   38:41  6:14 2:15:25 
    6   2/8     313 Jake Cooley             Grand Forks        ND  25 M     3 21:01  1:17  0:51    3 1:01:01 24.5  0:50   31   53:35  8:38 2:17:16 
    7   3/14    307 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43 M    23 28:42  1:45  1:15    8 1:05:49 22.7  0:51    6   41:12  6:38 2:17:47 
    8   2/18    353 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32 M    14 25:56  1:35  1:17    6 1:05:27 22.8  1:12   12   45:44  7:22 2:19:32 
    9   3/18    368 Nick Stromme            Kloten             ND  36 M    32 30:09  1:51  1:26   10 1:06:44 22.4  0:53    7   41:29  6:41 2:20:40 
   10   1/5     386 Marnie Walth            Bismarck           ND  45 F    11 25:21  1:33  1:51   11 1:07:14 22.2  1:15   11   45:14  7:17 2:20:53 
   11   4/14    308 David Breznay           Fargo              ND  44 M    18 26:53  1:39  1:13   13 1:07:37 22.1  0:45   10   44:58  7:15 2:21:24 
   12   4/18    361 Michael Raum            Fargo              ND  39 M    16 26:18  1:37  2:04    9 1:05:53 22.7  1:07   15   47:24  7:38 2:22:44 
   13   5/18    374 Greg Vetter             West Fargo         ND  34 M    12 25:40  1:34  1:16   15 1:08:22 21.9  1:11   13   46:47  7:32 2:23:15 
   14   6/18    331 Ryan Hughes             Thief River Falls  MN  35 M    28 29:14  1:47  1:02   19 1:09:47 21.4  0:56    9   43:50  7:04 2:24:47 
   15   1/12    302 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  36 F    15 26:12  1:36  1:30   17 1:09:21 21.5  0:52   14   47:02  7:35 2:24:55 
   16   1/5     336 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  51 M     6 24:27  1:30  1:12   16 1:08:52 21.7  1:16   23   49:58  8:03 2:25:43 
   17   7/18    339 Chad Larson             Hawley             MN  37 M                           18 1:09:43 21.4  1:27   16   48:24  7:48 2:27:55 
   18   2/5     328 Lee Hanson              Bemidji            MN  56 M    35 30:22  1:52  1:42   22 1:12:56 20.5  1:08    8   43:07  6:57 2:29:14 
   19   8/18    364 Thomas Schauer          West Fargo         ND  34 M    34 30:20  1:51  1:06   14 1:08:18 21.9  1:00   21   48:59  7:53 2:29:41 
   20   9/18    385 Chris Swee              West Fargo         ND  35 M     5 22:12  1:22  1:34   29 1:14:49 20.0  1:41   32   53:47  8:40 2:34:01 
   21   5/14    312 Dana Cirks              Moorhead           MN  42 M    40 31:05  1:54  2:17   20 1:09:48 21.4  1:20   25   50:52  8:12 2:35:20 
   22   6/14    327 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  40 M    33 30:16  1:51  2:09    7 1:05:29 22.8  1:52   36   57:02  9:11 2:36:46 
   23   3/5     333 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  55 M    29 29:22  1:48  2:26   24 1:13:28 20.3  1:15   27   52:13  8:25 2:38:43 
   24   3/8     354 Jeremy Newman           Jamestown          ND  27 M    41 31:07  1:54  1:29   23 1:13:05 20.4  1:10   28   52:20  8:26 2:39:08 
   25   2/5     303 Linda Belanger          International Fall MN  46 F    47 32:48  2:00  1:12   33 1:15:49 19.7  0:51   18   48:43  7:51 2:39:22 
   26   7/14    357 Mark Olson              Enderlin           ND  45 M    43 31:30  1:56  2:05   31 1:15:11 19.9  1:43   22   49:38  8:00 2:40:05 
   27   4/8     377 Ben Wolden              Garfield           MN  26 M    26 29:08  1:47  2:53   32 1:15:24 19.8  1:18   29   53:10  8:34 2:41:51 
   28  10/18     99 Scott Kostohryz         Moorhead           MN  35 M    54 34:52  2:08  2:28   26 1:13:34 20.3  0:50   24   50:17  8:06 2:42:00 
   29   8/14    344 Dave Leker              Moorhead           MN  48 M    13 25:55  1:35  2:17   27 1:13:55 20.2  1:55   40   58:15  9:23 2:42:16 
   30   1/6     360 Sara Pfau               Bismarck           ND  28 F     4 21:51  1:20  2:00   45 1:19:33 18.8  1:33   44   58:47  9:28 2:43:41 
   31   9/14    323 Michael Geeslin         Hawley             MN  40 M    22 28:30  1:45  3:02   46 1:19:41 18.7  1:50   26   51:12  8:15 2:44:12 
   32  10/14    358 Todd Peters             West Fargo         ND  47 M     8 24:58  1:32  1:33   30 1:14:53 20.0  2:07   50 1:01:07  9:51 2:44:36 
   33   2/12    359 Joellen Petrick         Fargo              ND  36 F    42 31:14  1:55  1:57   47 1:20:19 18.6  2:11   20   48:59  7:53 2:44:37 
   34   3/12    356 Kelsie Niezwaag         Saint Louis Park   MN  31 F    20 28:14  1:44  2:57   53 1:23:18 17.9  2:31   19   48:52  7:52 2:45:49 
   35  11/18    329 Don Henderson           Grand Forks        ND  32 M     1 20:58  1:17  2:22   21 1:10:13 21.3  1:27   65 1:11:19 11:29 2:46:15 
   36   3/5     384 Tana Setness Hoefs      Grand Forks        ND  42 F    30 29:48  1:49  1:42   52 1:21:53 18.2  0:59   30   53:11  8:34 2:47:30 
   37  11/14    362 Mike Rechtenbaugh       Sioux Falls        SD  47 M    53 34:14  2:06  2:40   34 1:15:57 19.7  1:36   33   54:07  8:43 2:48:33 
   38  12/18    337 Benjamin Kociemba       Saint Cloud        MN  32 M    27 29:10  1:47  2:24   63 1:27:09 17.1  2:04   17   48:38  7:50 2:49:24 
   39   4/12    345 Lindsey Leker           Moorhead           MN  32 F    48 32:52  2:01  2:21   38 1:17:56 19.2  1:41   35   56:27  9:05 2:51:14 
   40   5/12    321 Kerri Gaughan           Denver             CO  39 F    19 28:07  1:43  2:58   51 1:21:38 18.3  1:55   42   58:27  9:25 2:53:03 
   41  13/18    342 Brian Leftwich          Fort Collins       CO  33 M    31 29:54  1:50  3:14   48 1:20:22 18.6  1:10   47   59:48  9:38 2:54:26 
   42  14/18    343 Kyle Leftwich           Bismarck           ND  31 M    59 36:27  2:14  2:14   25 1:13:33 20.3  2:09   48 1:00:04  9:40 2:54:26 
   43  12/14    315 Yael Cosset             Villa Hills        KY  41 M    51 33:13  2:02  2:05   42 1:19:06 18.9  1:01   46   59:36  9:36 2:54:58 
   44   5/8     306 Eric Braun              West Fargo         ND  29 M    37 30:34  1:52  2:43   44 1:19:29 18.8  1:54   49 1:00:56  9:49 2:55:35 
   45   6/12    370 Angela Tangen           Fargo              ND  35 F    25 28:58  1:46  1:02   39 1:18:30 19.0  1:06   59 1:08:04 10:58 2:57:37 
   46   4/5     311 Mike Carver             St Hilaire         MN  50 M    52 34:05  2:05  1:33   43 1:19:28 18.8  1:08   51 1:01:30  9:54 2:57:42 
   47   5/5     355 Dale Niezwaag           Bismarck           ND  57 M    39 31:03  1:54  3:00   54 1:23:19 17.9  2:28   41   58:19  9:23 2:58:06 
   48   1/1     322 Doug Geeslin            Hawley             MN  65 M    44 32:03  1:58  4:26   36 1:17:37 19.2  2:29   54 1:02:43 10:06 2:59:15 
   49   6/8     309 Robbie Brink            Minneapolis        MN  26 M    61 36:48  2:15  3:18   41 1:19:04 18.9  2:16   39   57:59  9:20 2:59:23 
   50  13/14    310 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  47 M    66 40:32  2:29  3:07   37 1:17:40 19.2  2:37   38   57:12  9:13 3:01:06 
   51   7/12    375 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  36 F    56 35:13  2:09  2:14   40 1:18:41 19.0  2:32   55 1:03:15 10:11 3:01:53 
   52  15/18    366 Brent Scheideman        Becker             MN  39 M    49 32:54  2:01  2:37   55 1:23:22 17.9  1:44   53 1:02:09 10:01 3:02:44 
   53   2/6     319 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  24 F    58 35:46  2:11  2:42   62 1:25:18 17.5  1:40   45   58:59  9:30 3:04:24 
   54  16/18    376 Mitch Wellman           Fergus Falls       MN  34 M     9 25:00  1:32  1:12   67 1:35:33 15.6  1:14   52 1:01:45  9:57 3:04:42 
   55  14/14    369 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  49 M    62 37:29  2:18  2:34   61 1:24:41 17.6  2:09   43   58:29  9:25 3:05:20 
   56   7/8     382 Michael Lovering        West Fargo         ND  28 M    67 40:51  2:30  2:38   35 1:16:38 19.5  1:46   57 1:06:35 10:43 3:08:26 
   57   8/8     316 Alex Dawson             Fargo              ND  28 M    68 41:26  2:32  3:12   28 1:14:15 20.1  3:52   56 1:06:09 10:39 3:08:53 
   58   3/6     320 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  27 F    36 30:23  1:52  2:00   56 1:23:38 17.9  1:59   64 1:11:04 11:27 3:09:04 
   59   1/2     363 Deb Roberts             Nisswa             MN  63 F    46 32:42  2:00  1:38   59 1:23:59 17.8  1:37   67 1:13:02 11:46 3:12:56 
   60  17/18    367 Scott Schofield         Gfafb              ND  33 M    60 36:41  2:15  2:49   49 1:20:58 18.5  3:09   60 1:10:05 11:17 3:13:41 
   61   8/12    372 Jessica Titus           Minneapolis        MN  33 F    64 40:06  2:27  2:15   65 1:34:56 15.7  1:32   34   55:00  8:51 3:13:47 
   62   9/12    341 Landi Larson            Hawley             MN  37 F    55 35:01  2:09  2:46   57 1:23:47 17.8  3:01   61 1:10:20 11:20 3:14:53 
   63   4/5     317 Annette Deforest        Bismarck           ND  45 F    24 28:58  1:46  2:57   50 1:21:04 18.4  2:50   73 1:21:40 13:09 3:17:27 
   64  10/12    301 Lindsay Babb            Fargo              ND  31 F    63 39:41  2:26  3:54   69 1:38:20 15.2  1:16   37   57:08  9:12 3:20:17 
   65   4/6     350 Amber Miller            Minneapolis        MN  24 F                           64 1:27:25 17.1  1:49   68 1:14:44 12:02 3:21:36 
   66  11/12    338 Noelle Kuitunen Johnson Nevis              MN  39 F    57 35:38  2:11  2:07   60 1:24:25 17.7  2:41   72 1:18:28 12:38 3:23:18 
   67  12/12    378 Sarah Ziegler           Las Vegas          NV  33 F    50 32:56  2:01  3:39   68 1:37:37 15.3  2:07   58 1:07:29 10:52 3:23:46 
   68  18/18    330 Josh Hovde              Alexandria         MN  39 M    65 40:30  2:29  2:38   58 1:23:57 17.8  1:53   70 1:16:32 12:19 3:25:28 
   69   1/1     383 Avery Schmidt           Farmington         MN  13 F    45 32:18  1:59  3:15   73 1:42:32 14.6  1:30   69 1:15:45 12:12 3:35:17 
   70   2/2     318 Brandon Duenow          Fargo              ND  18 M    69 41:49  2:33  5:01   66 1:35:27 15.7  0:56   66 1:12:35 11:41 3:35:46 
   71   5/6     325 Rachael Grundman        Minneapolis        MN  23 F    70 43:15  2:39 10:34   71 1:42:20 14.6  1:26   62 1:10:56 11:25 3:48:29 
   72   6/6     324 Jaime Grundman          Chicago            IL  24 F    72 50:37  3:06  3:12   72 1:42:27 14.6  1:19   63 1:10:56 11:25 3:48:29 
   73   5/5     332 Jane Hutzol             Arvilla            ND  49 F    38 30:41  1:53  2:42   74 1:56:39 12.8  2:14   71 1:17:01 12:24 3:49:16 
   74   2/2     304 Mari Bell               Fargo              ND  60 F    71 46:16  2:50  2:40   70 1:39:12 15.1  3:24   74 1:42:40 16:32 4:14:10 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  379 We're Tri-In' Hard                               1 25:44  1:35  0:47    1 1:18:26 19.0  0:28    1   48:05  7:45 2:33:28 
           Kara Schmitz Olson , Darla Skaurud , Gwen Mars         


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  380 Wolfpack                                         1 36:32  2:14  0:53    1 1:31:41 16.3  0:40    1   45:00  7:15 2:54:44 
           Emily Warner , Joshua Nice , Josiah Fuhrman            


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 349 Greta Markuson          Fargo              ND  33 F                             1   50:12 29.8  2:28    1   49:55  8:02 2:15:24 
 326 Mark Hagen              Fargo              ND  62 M      1 34:46  2:08  2:39                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Don Henderson           Grand Forks        ND  32 M   20:58  1:17 
    2 Sean Cooley             Grand Forks        ND  29 M   21:00  1:17 
    3 Jake Cooley             Grand Forks        ND  25 M   21:01  1:17 
    4 Sara Pfau               Bismarck           ND  28 F   21:51  1:20 
    5 Chris Swee              West Fargo         ND  35 M   22:12  1:22 
    6 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  51 M   24:27  1:30 
    7 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  31 M   24:56  1:32 
    8 Todd Peters             West Fargo         ND  47 M   24:58  1:32 
    9 Mitch Wellman           Fergus Falls       MN  34 M   25:00  1:32 
   10 David Lewis             Nevis              MN  40 M   25:08  1:32 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Sean Cooley             Grand Forks        ND  29 M   56:52 26.3 
    2 Mario Minelli           Kasson             MN  43 M   59:25 25.1 
    3 Jake Cooley             Grand Forks        ND  25 M 1:01:01 24.5 
    4 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  31 M 1:01:18 24.4 
    5 David Lewis             Nevis              MN  40 M 1:01:20 24.4 
    6 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32 M 1:05:27 22.8 
    7 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  40 M 1:05:29 22.8 
    8 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43 M 1:05:49 22.7 
    9 Michael Raum            Fargo              ND  39 M 1:05:53 22.7 
   10 Nick Stromme            Kloten             ND  36 M 1:06:44 22.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  31 M   36:26  5:52 
    2 David Lewis             Nevis              MN  40 M   36:54  5:57 
    3 Branden Scheel          Fargo              ND  18 M   38:41  6:14 
    4 Mario Minelli           Kasson             MN  43 M   39:03  6:18 
    5 Sean Cooley             Grand Forks        ND  29 M   39:16  6:20 
    6 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43 M   41:12  6:38 
    7 Nick Stromme            Kloten             ND  36 M   41:29  6:41 
    8 Lee Hanson              Bemidji            MN  56 M   43:07  6:57 
    9 Ryan Hughes             Thief River Falls  MN  35 M   43:50  7:04 
   10 David Breznay           Fargo              ND  44 M   44:58  7:15 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  314 Sean Cooley             Grand Forks        ND  29    2 21:00  1:17  0:51    1   56:52 26.3  0:35    5   39:16  6:20 1:58:32 
    2  381 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  31    6 24:56  1:32  1:17    4 1:01:18 24.4  0:51    1   36:26  5:52 2:04:47 
    3  346 David Lewis             Nevis              MN  40    9 25:08  1:32  1:11    5 1:01:20 24.4  0:54    2   36:54  5:57 2:05:26 
    4  387 Mario Minelli           Kasson             MN  43   16 28:27  1:45  1:18    2   59:25 25.1  0:51    4   39:03  6:18 2:09:02 
    5  365 Branden Scheel          Fargo              ND  18   14 26:26  1:37  1:30   11 1:07:27 22.1  1:22    3   38:41  6:14 2:15:25 
    6  313 Jake Cooley             Grand Forks        ND  25    3 21:01  1:17  0:51    3 1:01:01 24.5  0:50   25   53:35  8:38 2:17:16 
    7  307 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43   18 28:42  1:45  1:15    8 1:05:49 22.7  0:51    6   41:12  6:38 2:17:47 
    8  353 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32   12 25:56  1:35  1:17    6 1:05:27 22.8  1:12   11   45:44  7:22 2:19:32 
    9  368 Nick Stromme            Kloten             ND  36   24 30:09  1:51  1:26   10 1:06:44 22.4  0:53    7   41:29  6:41 2:20:40 
   10  308 David Breznay           Fargo              ND  44   15 26:53  1:39  1:13   12 1:07:37 22.1  0:45   10   44:58  7:15 2:21:24 
   11  361 Michael Raum            Fargo              ND  39   13 26:18  1:37  2:04    9 1:05:53 22.7  1:07   13   47:24  7:38 2:22:44 
   12  374 Greg Vetter             West Fargo         ND  34   10 25:40  1:34  1:16   14 1:08:22 21.9  1:11   12   46:47  7:32 2:23:15 
   13  331 Ryan Hughes             Thief River Falls  MN  35   21 29:14  1:47  1:02   17 1:09:47 21.4  0:56    9   43:50  7:04 2:24:47 
   14  336 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  51    5 24:27  1:30  1:12   15 1:08:52 21.7  1:16   18   49:58  8:03 2:25:43 
   15  339 Chad Larson             Hawley             MN  37                          16 1:09:43 21.4  1:27   14   48:24  7:48 2:27:55 
   16  328 Lee Hanson              Bemidji            MN  56   27 30:22  1:52  1:42   20 1:12:56 20.5  1:08    8   43:07  6:57 2:29:14 
   17  364 Thomas Schauer          West Fargo         ND  34   26 30:20  1:51  1:06   13 1:08:18 21.9  1:00   16   48:59  7:53 2:29:41 
   18  385 Chris Swee              West Fargo         ND  35    4 22:12  1:22  1:34   27 1:14:49 20.0  1:41   26   53:47  8:40 2:34:01 
   19  312 Dana Cirks              Moorhead           MN  42   30 31:05  1:54  2:17   18 1:09:48 21.4  1:20   20   50:52  8:12 2:35:20 
   20  327 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  40   25 30:16  1:51  2:09    7 1:05:29 22.8  1:52   28   57:02  9:11 2:36:46 
   21  333 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  55   22 29:22  1:48  2:26   22 1:13:28 20.3  1:15   22   52:13  8:25 2:38:43 
   22  354 Jeremy Newman           Jamestown          ND  27   31 31:07  1:54  1:29   21 1:13:05 20.4  1:10   23   52:20  8:26 2:39:08 
   23  357 Mark Olson              Enderlin           ND  45   32 31:30  1:56  2:05   29 1:15:11 19.9  1:43   17   49:38  8:00 2:40:05 
   24  377 Ben Wolden              Garfield           MN  26   19 29:08  1:47  2:53   30 1:15:24 19.8  1:18   24   53:10  8:34 2:41:51 
   25   99 Scott Kostohryz         Moorhead           MN  35   39 34:52  2:08  2:28   24 1:13:34 20.3  0:50   19   50:17  8:06 2:42:00 
   26  344 Dave Leker              Moorhead           MN  48   11 25:55  1:35  2:17   25 1:13:55 20.2  1:55   31   58:15  9:23 2:42:16 
   27  323 Michael Geeslin         Hawley             MN  40   17 28:30  1:45  3:02   39 1:19:41 18.7  1:50   21   51:12  8:15 2:44:12 
   28  358 Todd Peters             West Fargo         ND  47    7 24:58  1:32  1:33   28 1:14:53 20.0  2:07   38 1:01:07  9:51 2:44:36 
   29  329 Don Henderson           Grand Forks        ND  32    1 20:58  1:17  2:22   19 1:10:13 21.3  1:27   46 1:11:19 11:29 2:46:15 
   30  362 Mike Rechtenbaugh       Sioux Falls        SD  47   37 34:14  2:06  2:40   31 1:15:57 19.7  1:36   27   54:07  8:43 2:48:33 
   31  337 Benjamin Kociemba       Saint Cloud        MN  32   20 29:10  1:47  2:24   46 1:27:09 17.1  2:04   15   48:38  7:50 2:49:24 
   32  342 Brian Leftwich          Fort Collins       CO  33   23 29:54  1:50  3:14   40 1:20:22 18.6  1:10   35   59:48  9:38 2:54:26 
   33  343 Kyle Leftwich           Bismarck           ND  31   40 36:27  2:14  2:14   23 1:13:33 20.3  2:09   36 1:00:04  9:40 2:54:26 
   34  315 Yael Cosset             Villa Hills        KY  41   35 33:13  2:02  2:05   36 1:19:06 18.9  1:01   34   59:36  9:36 2:54:58 
   35  306 Eric Braun              West Fargo         ND  29   28 30:34  1:52  2:43   38 1:19:29 18.8  1:54   37 1:00:56  9:49 2:55:35 
   36  311 Mike Carver             St Hilaire         MN  50   36 34:05  2:05  1:33   37 1:19:28 18.8  1:08   39 1:01:30  9:54 2:57:42 
   37  355 Dale Niezwaag           Bismarck           ND  57   29 31:03  1:54  3:00   42 1:23:19 17.9  2:28   32   58:19  9:23 2:58:06 
   38  322 Doug Geeslin            Hawley             MN  65   33 32:03  1:58  4:26   33 1:17:37 19.2  2:29   42 1:02:43 10:06 2:59:15 
   39  309 Robbie Brink            Minneapolis        MN  26   42 36:48  2:15  3:18   35 1:19:04 18.9  2:16   30   57:59  9:20 2:59:23 
   40  310 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  47   45 40:32  2:29  3:07   34 1:17:40 19.2  2:37   29   57:12  9:13 3:01:06 
   41  366 Brent Scheideman        Becker             MN  39   34 32:54  2:01  2:37   43 1:23:22 17.9  1:44   41 1:02:09 10:01 3:02:44 
   42  376 Mitch Wellman           Fergus Falls       MN  34    8 25:00  1:32  1:12   48 1:35:33 15.6  1:14   40 1:01:45  9:57 3:04:42 
   43  369 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  49   43 37:29  2:18  2:34   45 1:24:41 17.6  2:09   33   58:29  9:25 3:05:20 
   44  382 Michael Lovering        West Fargo         ND  28   46 40:51  2:30  2:38   32 1:16:38 19.5  1:46   44 1:06:35 10:43 3:08:26 
   45  316 Alex Dawson             Fargo              ND  28   47 41:26  2:32  3:12   26 1:14:15 20.1  3:52   43 1:06:09 10:39 3:08:53 
   46  367 Scott Schofield         Gfafb              ND  33   41 36:41  2:15  2:49   41 1:20:58 18.5  3:09   45 1:10:05 11:17 3:13:41 
   47  330 Josh Hovde              Alexandria         MN  39   44 40:30  2:29  2:38   44 1:23:57 17.8  1:53   48 1:16:32 12:19 3:25:28 
   48  318 Brandon Duenow          Fargo              ND  18   48 41:49  2:33  5:01   47 1:35:27 15.7  0:56   47 1:12:35 11:41 3:35:46 
   49  326 Mark Hagen              Fargo              ND  62   38 34:46  2:08  2:39                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  386 Marnie Walth            Bismarck           ND  45    2 25:21  1:33  1:51    1 1:07:14 22.2  1:15    1   45:14  7:17 2:20:53 
    2  302 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  36    3 26:12  1:36  1:30    2 1:09:21 21.5  0:52    2   47:02  7:35 2:24:55 
    3  303 Linda Belanger          International Fall MN  46   14 32:48  2:00  1:12    3 1:15:49 19.7  0:51    3   48:43  7:51 2:39:22 
    4  360 Sara Pfau               Bismarck           ND  28    1 21:51  1:20  2:00    7 1:19:33 18.8  1:33   11   58:47  9:28 2:43:41 
    5  359 Joellen Petrick         Fargo              ND  36   11 31:14  1:55  1:57    8 1:20:19 18.6  2:11    5   48:59  7:53 2:44:37 
    6  356 Kelsie Niezwaag         Saint Louis Park   MN  31    5 28:14  1:44  2:57   12 1:23:18 17.9  2:31    4   48:52  7:52 2:45:49 
    7  384 Tana Setness Hoefs      Grand Forks        ND  42    8 29:48  1:49  1:42   11 1:21:53 18.2  0:59    6   53:11  8:34 2:47:30 
    8  345 Lindsey Leker           Moorhead           MN  32   15 32:52  2:01  2:21    4 1:17:56 19.2  1:41    8   56:27  9:05 2:51:14 
    9  321 Kerri Gaughan           Denver             CO  39    4 28:07  1:43  2:58   10 1:21:38 18.3  1:55   10   58:27  9:25 2:53:03 
   10  370 Angela Tangen           Fargo              ND  35    7 28:58  1:46  1:02    5 1:18:30 19.0  1:06   15 1:08:04 10:58 2:57:37 
   11  375 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  36   18 35:13  2:09  2:14    6 1:18:41 19.0  2:32   13 1:03:15 10:11 3:01:53 
   12  319 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  24   20 35:46  2:11  2:42   17 1:25:18 17.5  1:40   12   58:59  9:30 3:04:24 
   13  320 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  27    9 30:23  1:52  2:00   13 1:23:38 17.9  1:59   19 1:11:04 11:27 3:09:04 
   14  363 Deb Roberts             Nisswa             MN  63   13 32:42  2:00  1:38   15 1:23:59 17.8  1:37   20 1:13:02 11:46 3:12:56 
   15  372 Jessica Titus           Minneapolis        MN  33   22 40:06  2:27  2:15   19 1:34:56 15.7  1:32    7   55:00  8:51 3:13:47 
   16  341 Landi Larson            Hawley             MN  37   17 35:01  2:09  2:46   14 1:23:47 17.8  3:01   16 1:10:20 11:20 3:14:53 
   17  317 Annette Deforest        Bismarck           ND  45    6 28:58  1:46  2:57    9 1:21:04 18.4  2:50   25 1:21:40 13:09 3:17:27 
   18  301 Lindsay Babb            Fargo              ND  31   21 39:41  2:26  3:54   21 1:38:20 15.2  1:16    9   57:08  9:12 3:20:17 
   19  350 Amber Miller            Minneapolis        MN  24                          18 1:27:25 17.1  1:49   21 1:14:44 12:02 3:21:36 
   20  338 Noelle Kuitunen Johnson Nevis              MN  39   19 35:38  2:11  2:07   16 1:24:25 17.7  2:41   24 1:18:28 12:38 3:23:18 
   21  378 Sarah Ziegler           Las Vegas          NV  33   16 32:56  2:01  3:39   20 1:37:37 15.3  2:07   14 1:07:29 10:52 3:23:46 
   22  383 Avery Schmidt           Farmington         MN  13   12 32:18  1:59  3:15   25 1:42:32 14.6  1:30   22 1:15:45 12:12 3:35:17 
   23  325 Rachael Grundman        Minneapolis        MN  23   23 43:15  2:39 10:34   23 1:42:20 14.6  1:26   17 1:10:56 11:25 3:48:29 
   24  324 Jaime Grundman          Chicago            IL  24   25 50:37  3:06  3:12   24 1:42:27 14.6  1:19   18 1:10:56 11:25 3:48:29 
   25  332 Jane Hutzol             Arvilla            ND  49   10 30:41  1:53  2:42   26 1:56:39 12.8  2:14   23 1:17:01 12:24 3:49:16 
   26  304 Mari Bell               Fargo              ND  60   24 46:16  2:50  2:40   22 1:39:12 15.1  3:24   26 1:42:40 16:32 4:14:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  365 Branden Scheel          Fargo              ND  18    1 26:26  1:37  1:30    1 1:07:27 22.1  1:22    1   38:41  6:14 2:15:25 
    2  318 Brandon Duenow          Fargo              ND  18    2 41:49  2:33  5:01    2 1:35:27 15.7  0:56    2 1:12:35 11:41 3:35:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  383 Avery Schmidt           Farmington         MN  13    1 32:18  1:59  3:15    1 1:42:32 14.6  1:30    1 1:15:45 12:12 3:35:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  314 Sean Cooley             Grand Forks        ND  29    1 21:00  1:17  0:51    1   56:52 26.3  0:35    1   39:16  6:20 1:58:32 
    2  313 Jake Cooley             Grand Forks        ND  25    2 21:01  1:17  0:51    2 1:01:01 24.5  0:50    4   53:35  8:38 2:17:16 
    3  354 Jeremy Newman           Jamestown          ND  27    5 31:07  1:54  1:29    3 1:13:05 20.4  1:10    2   52:20  8:26 2:39:08 
    4  377 Ben Wolden              Garfield           MN  26    3 29:08  1:47  2:53    5 1:15:24 19.8  1:18    3   53:10  8:34 2:41:51 
    5  306 Eric Braun              West Fargo         ND  29    4 30:34  1:52  2:43    8 1:19:29 18.8  1:54    6 1:00:56  9:49 2:55:35 
    6  309 Robbie Brink            Minneapolis        MN  26    6 36:48  2:15  3:18    7 1:19:04 18.9  2:16    5   57:59  9:20 2:59:23 
    7  382 Michael Lovering        West Fargo         ND  28    7 40:51  2:30  2:38    6 1:16:38 19.5  1:46    8 1:06:35 10:43 3:08:26 
    8  316 Alex Dawson             Fargo              ND  28    8 41:26  2:32  3:12    4 1:14:15 20.1  3:52    7 1:06:09 10:39 3:08:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  360 Sara Pfau               Bismarck           ND  28    1 21:51  1:20  2:00    1 1:19:33 18.8  1:33    1   58:47  9:28 2:43:41 
    2  319 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  24    3 35:46  2:11  2:42    3 1:25:18 17.5  1:40    2   58:59  9:30 3:04:24 
    3  320 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  27    2 30:23  1:52  2:00    2 1:23:38 17.9  1:59    5 1:11:04 11:27 3:09:04 
    4  350 Amber Miller            Minneapolis        MN  24                           4 1:27:25 17.1  1:49    6 1:14:44 12:02 3:21:36 
    5  325 Rachael Grundman        Minneapolis        MN  23    4 43:15  2:39 10:34    5 1:42:20 14.6  1:26    3 1:10:56 11:25 3:48:29 
    6  324 Jaime Grundman          Chicago            IL  24    5 50:37  3:06  3:12    6 1:42:27 14.6  1:19    4 1:10:56 11:25 3:48:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  381 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  31    3 24:56  1:32  1:17    1 1:01:18 24.4  0:51    1   36:26  5:52 2:04:47 
    2  353 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32    6 25:56  1:35  1:17    2 1:05:27 22.8  1:12    4   45:44  7:22 2:19:32 
    3  368 Nick Stromme            Kloten             ND  36   11 30:09  1:51  1:26    4 1:06:44 22.4  0:53    2   41:29  6:41 2:20:40 
    4  361 Michael Raum            Fargo              ND  39    7 26:18  1:37  2:04    3 1:05:53 22.7  1:07    6   47:24  7:38 2:22:44 
    5  374 Greg Vetter             West Fargo         ND  34    5 25:40  1:34  1:16    6 1:08:22 21.9  1:11    5   46:47  7:32 2:23:15 
    6  331 Ryan Hughes             Thief River Falls  MN  35    9 29:14  1:47  1:02    8 1:09:47 21.4  0:56    3   43:50  7:04 2:24:47 
    7  339 Chad Larson             Hawley             MN  37                           7 1:09:43 21.4  1:27    7   48:24  7:48 2:27:55 
    8  364 Thomas Schauer          West Fargo         ND  34   12 30:20  1:51  1:06    5 1:08:18 21.9  1:00    9   48:59  7:53 2:29:41 
    9  385 Chris Swee              West Fargo         ND  35    2 22:12  1:22  1:34   12 1:14:49 20.0  1:41   11   53:47  8:40 2:34:01 
   10   99 Scott Kostohryz         Moorhead           MN  35   14 34:52  2:08  2:28   11 1:13:34 20.3  0:50   10   50:17  8:06 2:42:00 
   11  329 Don Henderson           Grand Forks        ND  32    1 20:58  1:17  2:22    9 1:10:13 21.3  1:27   17 1:11:19 11:29 2:46:15 
   12  337 Benjamin Kociemba       Saint Cloud        MN  32    8 29:10  1:47  2:24   17 1:27:09 17.1  2:04    8   48:38  7:50 2:49:24 
   13  342 Brian Leftwich          Fort Collins       CO  33   10 29:54  1:50  3:14   13 1:20:22 18.6  1:10   12   59:48  9:38 2:54:26 
   14  343 Kyle Leftwich           Bismarck           ND  31   15 36:27  2:14  2:14   10 1:13:33 20.3  2:09   13 1:00:04  9:40 2:54:26 
   15  366 Brent Scheideman        Becker             MN  39   13 32:54  2:01  2:37   15 1:23:22 17.9  1:44   15 1:02:09 10:01 3:02:44 
   16  376 Mitch Wellman           Fergus Falls       MN  34    4 25:00  1:32  1:12   18 1:35:33 15.6  1:14   14 1:01:45  9:57 3:04:42 
   17  367 Scott Schofield         Gfafb              ND  33   16 36:41  2:15  2:49   14 1:20:58 18.5  3:09   16 1:10:05 11:17 3:13:41 
   18  330 Josh Hovde              Alexandria         MN  39   17 40:30  2:29  2:38   16 1:23:57 17.8  1:53   18 1:16:32 12:19 3:25:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  302 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  36    1 26:12  1:36  1:30    1 1:09:21 21.5  0:52    1   47:02  7:35 2:24:55 
    2  359 Joellen Petrick         Fargo              ND  36    5 31:14  1:55  1:57    5 1:20:19 18.6  2:11    3   48:59  7:53 2:44:37 
    3  356 Kelsie Niezwaag         Saint Louis Park   MN  31    3 28:14  1:44  2:57    7 1:23:18 17.9  2:31    2   48:52  7:52 2:45:49 
    4  345 Lindsey Leker           Moorhead           MN  32    6 32:52  2:01  2:21    2 1:17:56 19.2  1:41    5   56:27  9:05 2:51:14 
    5  321 Kerri Gaughan           Denver             CO  39    2 28:07  1:43  2:58    6 1:21:38 18.3  1:55    7   58:27  9:25 2:53:03 
    6  370 Angela Tangen           Fargo              ND  35    4 28:58  1:46  1:02    3 1:18:30 19.0  1:06   10 1:08:04 10:58 2:57:37 
    7  375 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  36    9 35:13  2:09  2:14    4 1:18:41 19.0  2:32    8 1:03:15 10:11 3:01:53 
    8  372 Jessica Titus           Minneapolis        MN  33   12 40:06  2:27  2:15   10 1:34:56 15.7  1:32    4   55:00  8:51 3:13:47 
    9  341 Landi Larson            Hawley             MN  37    8 35:01  2:09  2:46    8 1:23:47 17.8  3:01   11 1:10:20 11:20 3:14:53 
   10  301 Lindsay Babb            Fargo              ND  31   11 39:41  2:26  3:54   12 1:38:20 15.2  1:16    6   57:08  9:12 3:20:17 
   11  338 Noelle Kuitunen Johnson Nevis              MN  39   10 35:38  2:11  2:07    9 1:24:25 17.7  2:41   12 1:18:28 12:38 3:23:18 
   12  378 Sarah Ziegler           Las Vegas          NV  33    7 32:56  2:01  3:39   11 1:37:37 15.3  2:07    9 1:07:29 10:52 3:23:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  346 David Lewis             Nevis              MN  40    2 25:08  1:32  1:11    2 1:01:20 24.4  0:54    1   36:54  5:57 2:05:26 
    2  387 Mario Minelli           Kasson             MN  43    5 28:27  1:45  1:18    1   59:25 25.1  0:51    2   39:03  6:18 2:09:02 
    3  307 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43    7 28:42  1:45  1:15    4 1:05:49 22.7  0:51    3   41:12  6:38 2:17:47 
    4  308 David Breznay           Fargo              ND  44    4 26:53  1:39  1:13    5 1:07:37 22.1  0:45    4   44:58  7:15 2:21:24 
    5  312 Dana Cirks              Moorhead           MN  42    9 31:05  1:54  2:17    6 1:09:48 21.4  1:20    6   50:52  8:12 2:35:20 
    6  327 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  40    8 30:16  1:51  2:09    3 1:05:29 22.8  1:52    9   57:02  9:11 2:36:46 
    7  357 Mark Olson              Enderlin           ND  45   10 31:30  1:56  2:05    9 1:15:11 19.9  1:43    5   49:38  8:00 2:40:05 
    8  344 Dave Leker              Moorhead           MN  48    3 25:55  1:35  2:17    7 1:13:55 20.2  1:55   11   58:15  9:23 2:42:16 
    9  323 Michael Geeslin         Hawley             MN  40    6 28:30  1:45  3:02   13 1:19:41 18.7  1:50    7   51:12  8:15 2:44:12 
   10  358 Todd Peters             West Fargo         ND  47    1 24:58  1:32  1:33    8 1:14:53 20.0  2:07   14 1:01:07  9:51 2:44:36 
   11  362 Mike Rechtenbaugh       Sioux Falls        SD  47   12 34:14  2:06  2:40   10 1:15:57 19.7  1:36    8   54:07  8:43 2:48:33 
   12  315 Yael Cosset             Villa Hills        KY  41   11 33:13  2:02  2:05   12 1:19:06 18.9  1:01   13   59:36  9:36 2:54:58 
   13  310 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  47   14 40:32  2:29  3:07   11 1:17:40 19.2  2:37   10   57:12  9:13 3:01:06 
   14  369 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  49   13 37:29  2:18  2:34   14 1:24:41 17.6  2:09   12   58:29  9:25 3:05:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  386 Marnie Walth            Bismarck           ND  45    1 25:21  1:33  1:51    1 1:07:14 22.2  1:15    1   45:14  7:17 2:20:53 
    2  303 Linda Belanger          International Fall MN  46    5 32:48  2:00  1:12    2 1:15:49 19.7  0:51    2   48:43  7:51 2:39:22 
    3  384 Tana Setness Hoefs      Grand Forks        ND  42    3 29:48  1:49  1:42    4 1:21:53 18.2  0:59    3   53:11  8:34 2:47:30 
    4  317 Annette Deforest        Bismarck           ND  45    2 28:58  1:46  2:57    3 1:21:04 18.4  2:50    5 1:21:40 13:09 3:17:27 
    5  332 Jane Hutzol             Arvilla            ND  49    4 30:41  1:53  2:42    5 1:56:39 12.8  2:14    4 1:17:01 12:24 3:49:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  336 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  51    1 24:27  1:30  1:12    1 1:08:52 21.7  1:16    2   49:58  8:03 2:25:43 
    2  328 Lee Hanson              Bemidji            MN  56    3 30:22  1:52  1:42    2 1:12:56 20.5  1:08    1   43:07  6:57 2:29:14 
    3  333 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  55    2 29:22  1:48  2:26    3 1:13:28 20.3  1:15    3   52:13  8:25 2:38:43 
    4  311 Mike Carver             St Hilaire         MN  50    5 34:05  2:05  1:33    4 1:19:28 18.8  1:08    5 1:01:30  9:54 2:57:42 
    5  355 Dale Niezwaag           Bismarck           ND  57    4 31:03  1:54  3:00    5 1:23:19 17.9  2:28    4   58:19  9:23 2:58:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  322 Doug Geeslin            Hawley             MN  65    1 32:03  1:58  4:26    1 1:17:37 19.2  2:29    1 1:02:43 10:06 2:59:15 
    2  326 Mark Hagen              Fargo              ND  62    2 34:46  2:08  2:39                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  363 Deb Roberts             Nisswa             MN  63    1 32:42  2:00  1:38    1 1:23:59 17.8  1:37    1 1:13:02 11:46 3:12:56 
    2  304 Mari Bell               Fargo              ND  60    2 46:16  2:50  2:40    2 1:39:12 15.1  3:24    2 1:42:40 16:32 4:14:10 

Total Registered:                         86
Total Number of Team Finishers:            2
Total Number of Individual Finishers:     74
Number of Male   Finishers:               48
Number of Female Finishers:               26
Did not Finish Race or Did Not Start:      9