Lake Marion Triathlon -
Lakeville, MN
8/17/2014

race logo










					                                                         LAKE MARION TRIATHLON
                                            Antlers Park  -  Lakeville, MN - August 17, 2014
                                             1/4 Mile Swim - 17.3 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/10    306 Lance Kuehn             Eagan              MN  31 M    34  6:58  1:35  2:00    2   44:58 23.1  0:51    4   19:57  6:26 1:14:42 
    2   1/19    343 Brad Mitchell           Rochester          MN  40 M    45  7:17  1:40  2:00    3   45:06 23.0  0:41    5   20:48  6:43 1:15:50 
    3   2/10    414 Steve Stenzel           St. Paul           MN  33 M    19  6:33  1:30  1:53   12   47:35 21.8  0:45    3   19:22  6:15 1:16:06 
    4   1/13    267 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35 M    56  7:38  1:45  1:37    4   45:34 22.8  1:00    6   21:11  6:50 1:16:58 
    5   3/10    315 Matt Lilla              Lakeville          MN  33 M    30  6:53  1:34  2:13    6   46:28 22.3  0:32   12   22:17  7:11 1:18:22 
    6   1/13    336 Jeff Melby              Bloomington        MN  54 M    16  6:31  1:29  2:00    1   44:55 23.1  0:44   37   24:30  7:54 1:18:38 
    7   4/10    373 Justin Quade            Lakeville          MN  33 M    54  7:36  1:44  1:32   10   47:31 21.8  0:55    8   21:25  6:55 1:18:56 
    8   2/19    316 Mark Lindquist          Buffalo            MN  42 M    28  6:50  1:34  2:17    7   46:28 22.3  0:52   13   22:31  7:16 1:18:56 
    9   3/19    202 Jim Alme                Farmington         MN  41 M     5  5:24  1:14  2:03   11   47:32 21.8  0:44   18   23:16  7:31 1:18:57 
   10   1/14    363 Mark Ostroot            Kasson             MN  17 M     7  6:02  1:23  1:49   35   51:39 20.1  0:59    1   18:38  6:01 1:19:04 
   11   2/14    431 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  16 M    18  6:31  1:29  1:48   34   51:16 20.2  0:52    2   18:45  6:03 1:19:10 
   12   1/9     304 Leonard Klun            Maple Plain        MN  60 M    14  6:28  1:29  2:14   13   48:01 21.6  0:59    9   21:56  7:05 1:19:36 
   13   3/14    376 Nathan Regan            Lakeville          MN  17 M     3  5:22  1:13  2:28   15   48:18 21.5  0:50   17   23:05  7:27 1:20:00 
   14   1/17    449 John Zenner             Lakeville          MN  46 M    55  7:37  1:44  1:52    8   47:00 22.1  0:47   20   23:23  7:33 1:20:37 
   15   4/19    274 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40 M    13  6:22  1:27  2:44    5   46:09 22.5  0:48   48   24:52  8:02 1:20:52 
   16   2/17    254 Steve Gillies           Savage             MN  47 M    32  6:57  1:35  1:29   14   48:09 21.6  0:45   29   24:08  7:48 1:21:26 
   17   2/13    144 Mark Moland             Lakeville          MN  51 M    49  7:29  1:43  2:03    9   47:22 21.9  1:01   30   24:09  7:48 1:22:03 
   18   5/19    313 Kris Lilja              Prior Lake         MN  42 M    15  6:31  1:29  2:12   20   49:37 20.9  1:29   15   22:41  7:20 1:22:28 
   19   1/12    383 Bette Rowley            Burnsville         MN  29 F    17  6:31  1:29  1:51   22   50:00 20.8  0:36   28   24:08  7:47 1:23:03 
   20   1/5      66 Matthew Poling          Minneapolis        MN  26 M    96  8:37  1:58  2:32   19   49:29 21.0  1:42   10   22:04  7:07 1:24:21 
   21   6/19    212 Clint Balfanz           Burnsville         MN  40 M    46  7:19  1:40  2:22   18   48:32 21.4  1:04   66   25:55  8:22 1:25:11 
   22   1/12    434 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  35 M    44  7:15  1:39  1:35   29   50:42 20.5  0:53   45   24:50  8:01 1:25:13 
   23   1/15    282 Shauna Joas             Eagan              MN  39 F    41  7:09  1:38  1:56   31   51:04 20.3  0:40   41   24:41  7:58 1:25:28 
   24   2/13    375 Nate Raas               Savage             MN  36 M    63  7:54  1:48  2:05   21   49:41 20.9  0:40   58   25:32  8:15 1:25:51 
   25   7/19    269 Bart Harvey             Lakeville          MN  42 M   106  8:49  2:01  1:59   17   48:28 21.4  0:59   62   25:39  8:17 1:25:53 
   26   3/13    470 James Fisher            Plymouth           MN  37 M   108  8:53  2:01  2:17   25   50:10 20.7  0:44   26   24:02  7:45 1:26:03 
   27   5/10    310 Colin Lee               Minneapolis        MN  34 M    53  7:33  1:43  2:44   24   50:04 20.7  1:32   34   24:18  7:51 1:26:08 
   28   4/14    440 Steven Will             Apple Valley       MN  17 M     6  5:36  1:17  2:08   58   54:28 19.1  1:38   14   22:33  7:17 1:26:21 
   29   1/9     429 Joe Traxler             Victoria           MN  20 M    86  8:29  1:56  1:58   44   52:38 19.7  1:08   11   22:14  7:11 1:26:25 
   30   2/15    413 Katy Starfield          Prior Lake         MN  38 F   136  9:33  2:11  2:02   32   51:08 20.3  0:59   23   23:41  7:39 1:27:21 
   31   2/12    288 Katherine Johnson       Lino Lakes         MN  26 F    71  8:02  1:50  2:10   42   52:32 19.8  0:36   33   24:16  7:50 1:27:35 
   32   5/14    388 Luke Sabal              Lakeville          MN  17 M     1  5:01  1:09  2:17   63   55:08 18.8  2:04   19   23:17  7:31 1:27:45 
   33   8/19    430 Steve Van Dyne          Lakeville          MN  43 M     4  5:23  1:14  2:27   47   52:57 19.6  0:46   88   27:08  8:46 1:28:38 
   34   9/19    312 Jeff Lendino            Chaska             MN  43 M   112  8:57  2:02  2:55   49   53:15 19.5  0:55   16   22:53  7:23 1:28:53 
   35   2/9     318 Frank Lombardo          Lakeville          MN  60 M    65  7:55  1:48  2:43   36   51:46 20.1  1:18   59   25:34  8:15 1:29:14 
   36   2/9     272 Loren Hatten            Hampton            MN  20 M     9  6:04  1:23  3:27   84   56:35 18.3  1:57    7   21:13  6:51 1:29:14 
   37   2/12    421 Russell Tapper          Eagan              MN  36 M    12  6:17  1:26  2:31   41   52:31 19.8  1:21   84   26:52  8:40 1:29:30 
   38   3/17    450 Erv Zimmer              Farmington         MN  46 M   137  9:34  2:11  4:05   30   50:48 20.4  1:25   24   23:43  7:39 1:29:33 
   39  10/19    340 Mike Meyer              Lakeville          MN  44 M    39  7:04  1:37  2:57   39   52:18 19.8  1:24   70   26:04  8:25 1:29:45 
   40   6/14    389 Matt Sabal              Lakeville          MN  17 M     2  5:03  1:09  2:52   56   54:21 19.1  1:43   65   25:52  8:21 1:29:49 
   41  11/19    444 Patrick Yoon            Minneapolis        MN  43 M    84  8:27  1:56  2:40   59   54:28 19.1  0:52   22   23:35  7:37 1:30:01 
   42   3/9     221 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  60 M    73  8:10  1:52  3:24   23   50:03 20.7  1:12   92   27:19  8:49 1:30:05 
   43   3/12    247 James Duethman          Apple Valley       MN  52 M    83  8:23  1:55  2:47   28   50:26 20.6  1:21   93   27:25  8:51 1:30:19 
   44   4/12    307 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  41 M    22  6:38  1:31  2:06   54   54:12 19.2  1:55   64   25:46  8:19 1:30:34 
   45  12/19    398 Steve Secker            Eleva              WI  43 M    33  6:57  1:35  2:12   26   50:15 20.7  1:02  145   30:42  9:54 1:31:05 
   46   3/13    355 Scott Nelson            Minneapolis        MN  53 M    64  7:55  1:48  3:06   37   51:49 20.0  1:24   86   27:01  8:43 1:31:14 
   47   1/5     230 Brian Burkhartzmeyer    Lakeville          MN  57 M    81  8:21  1:54  2:52   50   53:16 19.5  1:34   60   25:34  8:15 1:31:35 
   48   6/10    271 Blake Hatling           Minneapolis        MN  32 M   105  8:48  2:00  2:23   60   54:57 18.9  1:36   31   24:12  7:49 1:31:54 
   49   4/13    428 Bill Traxler            Victoria           MN  51 M   150  9:58  2:16  3:25   33   51:08 20.3  1:12   76   26:17  8:29 1:31:58 
   50   5/12    321 Ryan Lund               Edina              MN  42 M   119  9:03  2:04  3:46   43   52:35 19.7  1:45   49   24:54  8:02 1:32:01 
   51   1/10    211 Trisha Bachmeier        Prior Lake         MN  17 F    24  6:40  1:31  1:40   80   56:23 18.4  0:44   81   26:36  8:35 1:32:01 
   52   1/17    261 Kim Grove               Apple Valley       MN  31 F   100  8:40  1:59  2:10   55   54:12 19.2  0:51   74   26:13  8:28 1:32:05 
   53   2/5     264 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  59 M    98  8:39  1:58  2:46   38   52:13 19.9  1:25   89   27:10  8:46 1:32:12 
   54   3/12    408 Erin Sontowski          Minneapolis        MN  29 F    75  8:11  1:52  1:50   83   56:31 18.4  0:53   52   25:05  8:06 1:32:28 
   55   4/12    203 Kristine Alme           Minneapolis        MN  26 F    42  7:11  1:38  3:05   91   56:56 18.2  1:21   27   24:07  7:47 1:32:39 
   56   4/17    100 Steven Gare             Faribault          MN  48 M   127  9:12  2:06  4:03   16   48:24 21.4  1:54  126   29:17  9:27 1:32:49 
   57   1/6     407 Kari Snyder             Lakeville          MN  42 F    69  8:00  1:50  2:44   79   56:14 18.5  0:56   53   25:05  8:06 1:32:58 
   58   5/12    386 Amy Royce               Minneapolis        MN  26 F   103  8:47  2:00  2:43   67   55:18 18.8  1:38   39   24:34  7:56 1:32:59 
   59   6/12    352 Jess Nelson             Eagan              MN  25 F    66  7:58  1:49  3:32   69   55:20 18.8  1:38   38   24:33  7:56 1:32:59 
   60   2/17    338 Jessie Meyer            Lakeville          MN  34 F    60  7:43  1:46  2:19   81   56:27 18.4  0:39   68   25:58  8:23 1:33:04 
   61   6/12    275 Billy Hewitt            Cologne            MN  43 M   113  8:58  2:03  3:03   65   55:12 18.8  0:53   61   25:37  8:16 1:33:41 
   62   5/13    397 Kurt Schultz            Lakeville          MN  51 M    88  8:30  1:56  2:35   40   52:29 19.8  1:51  109   28:22  9:09 1:33:45 
   63  13/19    250 Brady Ellis             Lakeville          MN  41 M   145  9:47  2:14  3:17   74   55:41 18.6  1:38   21   23:28  7:35 1:33:51 
   64   1/5     342 Jill Milbauer           Apple Valley       MN  50 F    43  7:12  1:39  2:01   52   53:42 19.3  1:02  137   29:56  9:40 1:33:51 
   65  14/19    369 Tim Peterson            Lakeville          MN  43 M    67  7:59  1:49  2:40   92   57:02 18.2  0:54   56   25:22  8:11 1:33:55 
   66   5/17    297 Peter Kaul              Eagan              MN  48 M   135  9:33  2:11  3:19   68   55:20 18.8  1:07   50   25:02  8:05 1:34:18 
   67   2/10    238 Briana Cleveland        Rosemount          MN  18 F    50  7:29  1:43  2:16  104   58:09 17.9  1:29   51   25:02  8:05 1:34:23 
   68   4/13    295 Phillip Kagol           Lakeville          MN  37 M   133  9:28  2:10  3:28   53   54:01 19.2  1:33   75   26:14  8:28 1:34:42 
   69   2/5     326 Derek Marks             Amery              WI  29 M   111  8:56  2:02  3:18   86   56:38 18.3  1:12   42   24:43  7:59 1:34:45 
   70   1/11    401 Kim Siebold             Lakeville          MN  45 F    94  8:36  1:58  2:17   51   53:38 19.4  1:58  107   28:20  9:09 1:34:47 
   71   3/17    469 Angie Corbett           Minneapolis        MN  33 F   118  9:00  2:03  2:05  101   58:02 17.9  1:30   36   24:22  7:52 1:34:58 
   72   6/17    432 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  48 M   139  9:36  2:11  3:42   77   56:01 18.5  1:29   32   24:14  7:49 1:35:00 
   73  15/19    235 Jason Carter            Bloomington        MN  40 M    57  7:40  1:45  3:20  110   59:05 17.6  0:38   40   24:37  7:57 1:35:18 
   74   7/12    262 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  35 M    23  6:39  1:31  3:53   76   55:53 18.6  1:45   95   27:43  8:57 1:35:51 
   75   1/8     206 Deborah Anderson        Lakeville          MN  58 F   142  9:44  2:13  2:36   98   57:34 18.0  1:15   43   24:46  8:00 1:35:53 
   76  16/19    422 Dustin Taylor           Blaine             MN  41 M    89  8:31  1:56  4:01   57   54:22 19.1  1:01  102   28:03  9:03 1:35:56 
   77   7/17    290 Mark Johnson            Saint Paul         MN  49 M   165 10:23  2:22  3:08   27   50:19 20.6  1:33  149   30:53  9:58 1:36:15 
   78   3/10    293 Sidney Julian           Eagan              MN  13 F    21  6:38  1:31  2:08   96   57:33 18.0  1:29  117   28:50  9:18 1:36:37 
   79   8/12    427 Mike Tonies             Apple Valley       MN  33 M    80  8:21  1:54  2:28   64   55:10 18.8  1:01  136   29:47  9:37 1:36:45 
   80   3/9     215 Wade Berkseth           Superior           WI  24 M    58  7:40  1:45  3:24   97   57:34 18.0  1:36   82   26:37  8:36 1:36:49 
   81   5/13    301 Thomas King             Saint Louis Park   MN  35 M   163 10:16  2:20  3:29   46   52:55 19.6  1:58  108   28:22  9:09 1:36:59 
   82   3/15    415 Tami Strong             Lakeville          MN  35 F   176 10:49  2:28  2:14   61   54:59 18.9  0:55  103   28:06  9:04 1:37:02 
   83   3/5     240 Maxwell Conrad          Farmington         MN  29 M    70  8:01  1:50  4:35  108   58:44 17.7  2:09   25   23:44  7:40 1:37:11 
   84   2/8     372 Mary Alice Purcell      Bloomington        MN  57 F   128  9:21  2:08  2:19  103   58:08 17.9  1:11   77   26:17  8:29 1:37:16 
   85   6/13    291 Timothy Johnson         Lakeville          MN  52 M   194 11:46  2:41  4:00   48   53:12 19.5  2:57   57   25:28  8:13 1:37:21 
   86   8/17    445 Anthony Zeller          Lakeville          MN  47 M    95  8:36  1:58  2:26  135 1:00:43 17.1  0:55   46   24:51  8:01 1:37:28 
   87   2/6     314 Laura Lilja             Prior Lake         MN  41 F   126  9:11  2:06  2:25   66   55:17 18.8  0:59  135   29:43  9:36 1:37:33 
   88   9/17    279 Thomas Illg             Apple Valley       MN  48 M    72  8:04  1:50  3:33   78   56:10 18.5  0:41  124   29:07  9:24 1:37:34 
   89  10/17    220 Edward Bolton           Lakeville          MN  48 M   117  9:00  2:03  5:12   73   55:41 18.6  1:24   80   26:24  8:31 1:37:39 
   90   4/9     226 Michael Brombach        Minneapolis        MN  24 M    27  6:50  1:34  4:17  121   59:38 17.4  1:20   63   25:43  8:18 1:37:45 
   91   6/13    300 Michael King            Lakeville          MN  37 M   146  9:48  2:14  3:56   62   55:04 18.8  1:30   94   27:33  8:54 1:37:50 
   92   7/12    349 Marine Murphree         Rochester              27 F   110  8:54  2:02  2:12  114   59:22 17.5  1:05   78   26:21  8:30 1:37:52 
   93   7/13    400 Todd Sellner            Farmington         MN  50 M    37  7:02  1:36  3:34   75   55:43 18.6  1:34  139   30:06  9:43 1:37:58 
   94   4/9     377 Steve Regli             Lakeville          MN  62 M    76  8:14  1:53  2:57   85   56:37 18.3  1:14  123   29:07  9:24 1:38:07 
   95   7/13    210 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  36 M    36  6:59  1:36  3:11  107   58:32 17.7  1:24  101   28:03  9:03 1:38:08 
   96  17/19    419 Michael Swanson         Minneapolis        MN  44 M    99  8:40  1:59  3:17   88   56:46 18.3  1:28  104   28:10  9:05 1:38:19 
   97   7/14    209 Brian Bachmeier         Prior Lake         MN  12 M    79  8:20  1:54  1:51  118   59:28 17.5  0:33  111   28:30  9:12 1:38:40 
   98   4/17    354 Sarah Nelson            Montgomery         MN  32 F   132  9:27  2:09  3:01  100   57:44 18.0  0:42   97   27:58  9:02 1:38:50 
   99   8/13    317 Erik Loge               Savage             MN  35 M    90  8:33  1:57  3:35   95   57:21 18.1  0:44  113   28:39  9:15 1:38:51 
  100  11/17    273 Mark Hatten             Hampton            MN  47 M    59  7:41  1:45  3:28  122   59:41 17.4  1:10   87   27:04  8:44 1:39:03 
  101   8/13    233 Ken Carlson             Prescott           WI  53 M    51  7:31  1:43  3:11  115   59:25 17.5  2:10   85   26:56  8:42 1:39:12 
  102  12/17    292 Brett Julian            Eagan              MN  45 M    77  8:18  1:53  3:29   99   57:38 18.0  1:26  118   28:52  9:19 1:39:40 
  103   9/13    423 Mark Tennessen          Lakeville          MN  35 M    52  7:31  1:43  2:09  150 1:02:45 16.5  1:03   79   26:21  8:30 1:39:48 
  104   2/11    236 Joan Casey              St Louis Park      MN  49 F    11  6:15  1:26  2:27  113   59:12 17.5  1:40  143   30:34  9:52 1:40:06 
  105   4/15    303 Kelly Klein             Rochester          MN  36 F   184 11:17  2:34  3:29  109   58:47 17.7  0:53   69   26:00  8:23 1:40:23 
  106   3/5     334 Richard Meidl           Lakeville          MN  55 M   107  8:50  2:01  3:53   45   52:50 19.6  2:26  168   32:45 10:34 1:40:42 
  107   8/12    246 Alyssa Ducatelli        Apple Valley       MN  25 F    92  8:34  1:57  3:33  141 1:01:59 16.7  2:09   44   24:50  8:01 1:41:02 
  108   5/17    425 Cheryl Thiele           Chanhassen         MN  34 F   125  9:10  2:05  2:23  154 1:03:11 16.4  1:03   55   25:18  8:10 1:41:04 
  109   4/5     387 Collin Royce            Minneapolis        MN  27 M   121  9:04  2:04  3:09   82   56:29 18.4  2:15  152   30:59 10:00 1:41:53 
  110   5/15    268 Kari Hartwell           Prior Lake         MN  35 F   202 12:22  2:49  2:18  136 1:00:44 17.1  0:45   71   26:08  8:26 1:42:15 
  111   3/11    332 Michelle McGann         Lakeville          MN  47 F    48  7:28  1:42  3:12  139 1:01:23 16.9  2:03  110   28:28  9:11 1:42:32 
  112   2/5     325 Nancy Marian            Burnsville         MN  51 F    97  8:37  1:58  2:17  120   59:36 17.4  1:20  150   30:57  9:59 1:42:45 
  113   6/15    234 Kim Carlson             Minneapolis        MN  38 F   138  9:35  2:11  2:46  132 1:00:23 17.2  1:26  115   28:46  9:17 1:42:55 
  114   9/13    365 Alex Parker             Apple Valley       MN  51 M   140  9:36  2:11  3:08   70   55:21 18.8  2:11  167   32:45 10:34 1:42:59 
  115   3/6     149 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  44 F    62  7:52  1:48  2:53  156 1:03:13 16.4  1:09   98   27:58  9:02 1:43:03 
  116   4/11    339 Lisa Meyer              Lakeville          MN  45 F    85  8:28  1:56  3:12  137 1:00:55 17.0  1:26  131   29:26  9:30 1:43:25 
  117   8/14    446 Cole Zeller             Lakeville          MN  14 M   102  8:46  2:00  3:33  168 1:05:20 15.9  0:58   47   24:51  8:01 1:43:26 
  118   5/9     253 Nathan Gillies          Savage             MN  20 M    20  6:36  1:30  3:54  175 1:06:39 15.6  1:17   54   25:06  8:06 1:43:31 
  119   4/10    341 Natalie Meyer           Lakeville          MN  14 F    38  7:03  1:36  2:53  167 1:05:13 15.9  1:14   91   27:16  8:48 1:43:37 
  120  10/13    256 Nick Grabowski          Burnsville         MN  35 M   215 16:16  3:42  4:07   71   55:28 18.7  1:46   72   26:09  8:26 1:43:45 
  121   5/9     294 Danny Kagol             Minnetonka         MN  66 M   187 11:23  2:36  3:13   93   57:07 18.2  2:02  142   30:27  9:50 1:44:09 
  122  13/17    330 Joe Mayer               New Hope           MN  49 M   191 11:36  2:38  3:08  119   59:36 17.4  0:56  122   29:04  9:23 1:44:17 
  123   7/10    368 Brandon Peterson        Little Canada      MN  33 M   190 11:36  2:38  3:36  148 1:02:24 16.6  0:48   67   25:57  8:23 1:44:20 
  124   5/11    451 Janet Zimmer            Farmington         MN  46 F   169 10:38  2:25  3:34  125   59:54 17.3  0:55  130   29:23  9:29 1:44:22 
  125  18/19    231 Matt Burow              Minneapolis        MN  42 M   130  9:22  2:08  1:45  111   59:06 17.6  0:47  181   33:38 10:51 1:44:37 
  126   9/12    263 Brian Halsted           Lakeville          MN  36 M    91  8:34  1:57  3:07   94   57:18 18.1  1:08  188   34:34 11:09 1:44:39 
  127   6/9     281 Art Jacobson            Bloomington        MN  60 M   120  9:03  2:04  3:07   90   56:52 18.3  1:49  182   33:56 10:57 1:44:44 
  128   9/14    259 Jackson Gray            Savage             MN  14 M   174 10:43  2:27  1:52  124   59:51 17.3  0:55  155   31:27 10:09 1:44:46 
  129   7/15    360 Carmen Olsen            Mahtomedi          MN  37 F    82  8:22  1:54  3:53  105   58:12 17.8  1:11  175   33:15 10:44 1:44:51 
  130   7/9     390 Curt Savstrom           Lakeville          MN  60 M   115  8:59  2:03  3:34   87   56:43 18.3  1:39  186   34:17 11:04 1:45:10 
  131   3/8     280 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  55 F   154 10:04  2:18  3:04  155 1:03:13 16.4  2:05   83   26:49  8:39 1:45:14 
  132   6/17    216 Christie Berkseth-Rojas Minneapolis        MN  30 F   109  8:53  2:02  2:53  143 1:02:05 16.7  1:15  140   30:10  9:44 1:45:14 
  133   7/17    205 Andrea Anderson         Eagan              MN  32 F   143  9:45  2:13  4:06  140 1:01:50 16.8  1:28  105   28:10  9:06 1:45:17 
  134   4/8     356 Shannon Nelson          St Paul            MN  57 F   129  9:22  2:08  2:57  116   59:26 17.5  2:48  148   30:51  9:57 1:45:22 
  135  11/13    379 Jeremy Rice             Stillwater         MN  37 M   157 10:06  2:18  3:52   89   56:49 18.3  3:08  157   31:30 10:10 1:45:24 
  136  10/13    296 Jim Kaiser              Apple Valley       MN  51 M    68  7:59  1:49  3:53  126   59:57 17.3  1:19  164   32:22 10:27 1:45:28 
  137   1/2     311 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  62 F   189 11:24  2:36  2:48   72   55:36 18.7  1:21  187   34:29 11:08 1:45:37 
  138   6/9     333 Andy Meidl              Lakeville          MN  24 M   178 10:52  2:28  3:06  144 1:02:06 16.7  1:17  112   28:31  9:12 1:45:49 
  139   7/9     335 Zachary Meidl           Lakeville          MN  24 M   193 11:45  2:41  3:19  134 1:00:28 17.2  1:26  120   28:55  9:20 1:45:50 
  140  10/12    367 Stephen Peschman        Minneapolis        MN  29 M   123  9:06  2:04  4:15  128 1:00:03 17.3  1:48  151   30:57  9:59 1:46:07 
  141  10/14    245 Brandon Dion            Farmington         MN  18 M    10  6:14  1:25  2:54  170 1:06:01 15.7  0:42  146   30:47  9:56 1:46:35 
  142   8/17    201 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  32 F   114  8:58  2:03  2:06  129 1:00:12 17.2  0:56  190   34:36 11:10 1:46:47 
  143   8/9     409 Bob Spooner             Ramsey             MN  62 M   151 10:01  2:17  2:11  153 1:03:02 16.5  0:49  153   31:02 10:01 1:47:03 
  144   5/8     384 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  59 F   185 11:18  2:34  3:26  106   58:20 17.8  0:42  178   33:25 10:47 1:47:10 
  145   9/17     50 Tara Loftus             Bloomington        MN  32 F   134  9:30  2:10  2:28  162 1:04:16 16.2  1:41  127   29:19  9:28 1:47:12 
  146   5/5      29 Mike Hoffman            Minneapolis        MN  29 M    74  8:11  1:52  4:27  133 1:00:25 17.2  2:41  158   31:31 10:10 1:47:13 
  147   6/8     371 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  59 F   168 10:33  2:24  3:09  163 1:04:37 16.1  0:45  125   29:08  9:24 1:48:09 
  148   5/10    411 Aubrey St. Martin       Lilydale           MN  19 F    61  7:48  1:47  3:25  147 1:02:16 16.7  1:47  173   33:10 10:42 1:48:25 
  149  11/12    350 Aaron Nelsen            Woodbury           MN  23 M   161 10:13  2:20  3:37  123   59:51 17.3  3:05  160   31:41 10:14 1:48:25 
  150   1/3     370 Shannon Pettitt         Inver Grove Height MN  43 F    47  7:23  1:41  3:26  102   58:07 17.9  1:31  204   38:04 12:17 1:48:29 
  151   8/15    298 Christine Keeney        Rochester          MN  37 F   175 10:47  2:27  3:19  159 1:03:40 16.3  1:29  128   29:20  9:28 1:48:32 
  152  11/14    258 Isaiah Gray             Savage             MN  16 M   204 12:30  2:51  3:05  169 1:05:33 15.8  1:31   73   26:12  8:28 1:48:50 
  153  12/14    441 Damien Williams         Savage             MN  14 M   183 11:14  2:34  2:55  145 1:02:07 16.7  1:02  159   31:36 10:12 1:48:51 
  154   6/11    447 Jody Zellner-Dion       Farmington         MN  45 F   104  8:47  2:00  2:52  178 1:07:44 15.3  0:49  119   28:54  9:20 1:49:04 
  155  10/17    374 Kelly Quade             Lakeville          MN  33 F   144  9:46  2:14  4:00  164 1:04:44 16.0  1:20  129   29:20  9:28 1:49:08 
  156   6/10    426 Emersen Thomas          Prior Lake         MN  15 F    25  6:42  1:32  3:17  152 1:02:52 16.5  1:01  195   35:27 11:27 1:49:18 
  157  14/17    225 Paul Breda              West St. Paul      MN  46 M   116  8:59  2:03  6:24  131 1:00:23 17.2  1:54  161   31:44 10:15 1:49:21 
  158   9/12    208 Abby Aylward            Richfield          MN  26 F   205 12:33  2:51  3:14  112   59:10 17.5  1:45  171   32:59 10:39 1:49:40 
  159  11/17    278 Courtney Hyland         Rochester          MN  32 F   155 10:05  2:18  5:08  158 1:03:25 16.4  1:31  133   29:40  9:34 1:49:46 
  160   7/11    252 Kelly Gallagher         Lakeville          MN  47 F    40  7:06  1:37  5:17  142 1:02:05 16.7  2:00  179   33:28 10:48 1:49:53 
  161  11/13    237 James Castle            Edina              MN  50 M   147  9:49  2:14  6:39  138 1:01:15 16.9  2:56  132   29:33  9:32 1:50:09 
  162  12/12    394 Matthew Schneider       North Las Vegas    NV  53 M   160 10:12  2:20  5:35  117   59:27 17.5  1:50  180   33:32 10:49 1:50:34 
  163   8/11    433 Cynthia Walsh           Chaska             MN  49 F   152 10:02  2:17  3:12  166 1:04:59 16.0  1:11  156   31:29 10:10 1:50:51 
  164   2/3     265 Gaby Hanzel             Eagan              MN  41 F   156 10:05  2:18  4:29  171 1:06:01 15.7  3:11   90   27:13  8:47 1:50:58 
  165  12/13    345 Donald Moran            Lakeville          MN  51 M    93  8:36  1:58  3:27  149 1:02:45 16.5  2:24  185   34:04 11:00 1:51:13 
  166  12/17    436 Naomi Westerman         Eagan              MN  32 F   177 10:50  2:28  3:31  172 1:06:30 15.6  0:44  134   29:41  9:35 1:51:15 
  167   7/10    241 Winter Craig            Lakeville          MN  12 F     8  6:03  1:23  2:42  191 1:11:06 14.6  0:56  144   30:35  9:52 1:51:20 
  168   8/9     438 Andrew Wier             Minneapolis        MN  24 M   219 21:34  4:54  2:56  151 1:02:50 16.5  0:30   35   24:20  7:51 1:52:07 
  169  15/17    403 Brad Simons             Rosemount          MN  49 M   162 10:13  2:20  3:23  186 1:09:49 14.9  1:39   96   27:46  8:58 1:52:48 
  170  12/13    286 Dave Johnson            Plymouth           MN  38 M    31  6:54  1:35  3:46  188 1:10:35 14.7  0:51  147   30:48  9:57 1:52:53 
  171   1/4     214 Danielle Berger         Edina              MN  24 F   206 12:34  2:52  2:38  177 1:07:22 15.4  0:58  141   30:12  9:45 1:53:42 
  172   9/11    302 Betsy Kintner           Farmington         MN  49 F   171 10:42  2:26  2:58  157 1:03:16 16.4  2:03  192   34:51 11:15 1:53:48 
  173   9/9     285 Danny Johnson           Lakeville          MN  21 M   164 10:20  2:21  5:02  173 1:06:33 15.6  0:57  162   31:59 10:19 1:54:49 
  174   9/15    309 Nova Larson             Burnsville         MN  36 F   180 10:59  2:30  3:01  160 1:03:49 16.3  1:21  197   36:10 11:40 1:55:18 
  175   4/5     207 Douglas Anderson        Lakeville          MN  59 M   201 12:01  2:44  5:09  127   59:59 17.3  1:43  201   36:36 11:49 1:55:26 
  176  13/13    443 Justin Wright           Rosemount          MN  36 M   186 11:21  2:35  8:09  146 1:02:11 16.7  2:50  154   31:08 10:03 1:55:37 
  177  13/17    346 Julie Morris            Apple Valley       MN  32 F   131  9:26  2:09  3:47  161 1:04:14 16.2  2:28  198   36:23 11:44 1:56:16 
  178   8/10    424 Violet Tessier          Lakeville          MN  13 F    29  6:53  1:34  3:36  192 1:11:38 14.5  1:05  183   34:02 10:59 1:57:12 
  179  10/12    327 Heather Marks           Amery              WI  29 F   153 10:02  2:17  4:16  181 1:08:58 15.1  0:54  177   33:21 10:46 1:57:29 
  180   3/5     366 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  50 F   141  9:41  2:12  3:16  174 1:06:33 15.6  0:58  203   37:46 12:11 1:58:12 
  181  13/14    404 Jake Simons             Rosemount          MN  12 M   122  9:05  2:04  4:24  204 1:15:54 13.7  1:10  106   28:15  9:07 1:58:46 
  182   2/4     270 Muna Hassan             Burnsville         MN  24 F   213 15:41  3:34  2:39  190 1:11:06 14.6  1:06  114   28:41  9:15 1:59:10 
  183  14/17    331 Meghan McCann           Apple Valley       MN  30 F   101  8:43  1:59  3:43  184 1:09:02 15.0  1:24  199   36:26 11:46 1:59:16 
  184  15/17    223 Tammy Boyd              Prior Lake         MN  32 F   211 14:29  3:18  4:35  182 1:09:00 15.0  2:29  116   28:48  9:18 1:59:19 
  185   4/6     396 Anneke Schultz          Saint Paul         MN  43 F   149  9:56  2:16  4:07  185 1:09:25 15.0  1:49  189   34:34 11:09 1:59:50 
  186   3/4     217 Hannah Betz             Woodbury           MN  23 F   124  9:08  2:05  3:28  193 1:11:51 14.4  0:45  193   34:53 11:16 2:00:02 
  187  10/11    348 Sharon Murphy           Eagan              MN  47 F   188 11:24  2:36  3:12  179 1:08:25 15.2  1:17  196   35:49 11:33 2:00:05 
  188   9/9     362 Terry Olson             Wadena             MN  64 M   208 12:44  2:54  4:40  130 1:00:18 17.2  3:40  207   38:58 12:35 2:00:18 
  189   9/10    320 Jewel Luckow            New Prague         MN  14 F    26  6:48  1:33  4:04  202 1:15:13 13.8  1:05  184   34:03 10:59 2:01:11 
  190   4/4     289 Madeline Johnson        Lakeville          MN  21 F   148  9:53  2:15  6:03  180 1:08:31 15.1  2:22  202   36:53 11:54 2:03:40 
  191  10/15    227 Heather Brown           North Liberty      IA  36 F   192 11:37  2:39  4:30  199 1:14:29 13.9  1:08  169   32:56 10:38 2:04:39 
  192  11/15    361 Marney Olson            Minneapolis        MN  36 F   182 11:11  2:33  4:55  200 1:14:30 13.9  1:08  170   32:57 10:38 2:04:39 
  193   3/3     242 Kelly Czech             Ellsworth          WI  41 F    87  8:29  1:56  3:11  183 1:09:01 15.0  1:44  213   42:40 13:46 2:05:04 
  194  12/15    244 Shannon Darsow          Rosemount          MN  37 F   198 11:55  2:43  5:06  196 1:13:10 14.2  2:36  166   32:26 10:28 2:05:11 
  195   5/5     382 Roberto Rodriguez       Apple Valley       MN  56 M   217 17:52  4:04  7:52  165 1:04:50 16.0  2:03  176   33:17 10:44 2:05:51 
  196   7/8     213 Mary Bennewitz          Burnsville         MN  57 F   199 11:57  2:43  4:15  201 1:15:11 13.8  1:48  191   34:41 11:12 2:07:50 
  197  19/19    251 Matt Feyen              Rosemount          MN  40 M   179 10:53  2:29  4:11  176 1:07:06 15.5  2:01  216   43:43 14:06 2:07:53 
  198   5/6     266 Rachael Harbort         Cottage Grove      MN  41 F   167 10:27  2:23  3:42  213 1:23:48 12.4  1:04  121   28:57  9:21 2:07:57 
  199   8/8     416 Lynda Stuber            Lakeville          MN  58 F   158 10:06  2:18  4:09  189 1:10:53 14.6  1:30  211   41:28 13:23 2:08:04 
  200  13/15    417 Jenny Sundberg          Burnsville         MN  36 F    78  8:18  1:54  4:13  197 1:13:51 14.1  0:58  214   42:45 13:48 2:10:04 
  201  16/17    410 Nicole Spooner          Robbinsdale        MN  33 F   172 10:43  2:26  3:25  210 1:22:49 12.5  0:56  163   32:16 10:25 2:10:07 
  202  11/12    324 Kristina Makousky       Bloomington        MN  28 F   216 16:48  3:49  6:24  195 1:11:56 14.4  2:27  172   33:10 10:42 2:10:41 
  203   4/5     399 Deborah Seitz           Northfield         MN  52 F   197 11:50  2:42  5:17  205 1:16:45 13.5  3:40  194   35:17 11:23 2:12:48 
  204  17/17    351 Haley Nelson            St. Paul           MN  30 F   166 10:26  2:23 13:24  207 1:17:48 13.3  3:38  100   28:00  9:02 2:13:14 
  205  16/17    402 Michael Silverglate     Eagan              MN  47 M   200 11:58  2:44  5:49  187 1:10:19 14.8  3:37  215   43:17 13:58 2:15:00 
  206  11/11    439 Elizabeth Wilkins       Eden Prairie       MN  49 F   196 11:47  2:41  4:07  203 1:15:32 13.7  2:17  212   41:59 13:33 2:15:40 
  207   6/6     219 Kelly Biedny            Forest Lake        MN  42 F   203 12:29  2:51 13:02  198 1:14:19 14.0  4:41  165   32:23 10:27 2:16:51 
  208  10/10    378 Caitlin Reis            Eagan              MN  18 F    35  6:59  1:36  4:39  216 1:26:44 12.0  1:37  206   38:57 12:34 2:18:54 
  209  17/17    305 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  48 M   159 10:12  2:19  3:16  217 1:32:48 11.2  2:42  138   30:06  9:43 2:19:02 
  210   8/10    319 Michael Lowe            Brooklyn Center    MN  32 M   195 11:47  2:41 20:21  194 1:11:55 14.4  2:28  174   33:11 10:43 2:19:40 
  211   9/10    353 Michael Nelson          St. Paul           MN  31 M   173 10:43  2:26 22:06  206 1:17:46 13.3  3:40   99   27:59  9:02 2:22:12 
  212  13/13    442 Paul Wilson             Burnsville         MN  54 M   207 12:40  2:53  4:54  208 1:21:59 12.7  2:46  209   40:10 12:58 2:22:27 
  213  14/15    435 Jessica Westerman       Kilkenny           MN  38 F   170 10:39  2:26  3:22  215 1:25:43 12.1  1:18  217   45:43 14:45 2:26:44 
  214  15/15    381 Juliana Rincon          Rosemount          MN  38 F   218 20:29  4:40  5:59  211 1:22:54 12.5  1:37  200   36:30 11:47 2:27:28 
  215  12/12    283 Caitlin Johnson         Rochester          MN  25 F   209 13:44  3:08  5:05  218 1:34:50 10.9  1:57  208   39:05 12:37 2:34:39 
  216   5/5     284 Carolyn Johnson         Lakeville          MN  52 F   212 15:31  3:32  6:50  212 1:23:47 12.4  6:28  218   45:48 14:47 2:38:23 
  217  14/14    218 Alexander Biedny        Forest Lake        MN  15 M   181 11:05  2:31 26:26  209 1:22:32 12.6  2:50  205   38:33 12:26 2:41:23 
  218   2/2     380 Anne Riendl             Waukesha           WI  64 F   210 14:26  3:17  8:16  214 1:25:33 12.1  3:23  219   51:05 16:29 2:42:42 
  219  10/10    255 Jeremy Goldberg         Lakeville          MN  30 M   214 15:51  3:36  5:55  219 1:42:57 10.1  1:19  210   40:29 13:04 2:46:29 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  464 Tri Hards                                        1  5:43  1:18  1:12    4   59:02 17.6  0:25    1   21:14  6:51 1:27:35 
           Brady Torborg , Isaac Heilman , Drew Bouman            
    2  458 Rainbow Skittle Squad                            2  6:08  1:24  1:24    3   56:31 18.4  0:30    2   23:24  7:33 1:27:55 
           Matt Craig , Zach Affeldt , Brennan Jensen             
    3  457 ONeill                                           5  8:32  1:57  3:23    1   55:03 18.9  0:40    4   29:50  9:38 1:37:27 
           Jay Oneill , Jay Oneill , Kyle Oneill                  
    4  462 Team McClure                                     4  7:24  1:41  4:24    2   55:04 18.8  0:41    5   31:10 10:04 1:38:42 
           Mike McClure , Mike McClure , Ryan McClure             
    5  453 3 Guys Tri-ing                                   3  6:51  1:34  1:35    5 1:13:12 14.2  0:34    3   29:37  9:34 1:51:47 
           Aiden Regan , Connor Shea , Andrew Shea                


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  454 4fun                                             2  8:16  1:53  1:45    1   53:50 19.3  0:35    1   22:49  7:22 1:27:13 
           Penny Springer , Gretchen Anderson , Brea McCarty      
    2  466 Ultra PT                                         1  7:41  1:45  1:35    3 1:00:17 17.2  0:29    2   24:04  7:46 1:34:04 
           Liz Erickson , Sonya Rippe , Erin Krech                
    3  455 Chadwick Chicas                                  3  8:43  1:59  1:47    2   55:59 18.5  0:39    3   27:27  8:52 1:34:34 
           Mary Fritz , Bridget Lorentz , Katie Anderson          
    4  461 Team Joha                                        4  9:20  2:08  1:58    4 1:08:47 15.1  0:53    4   33:07 10:41 1:54:04 
           Ann Warzecha , Jane Bagstad , Jane Bagstad             


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  460 Sound Probiotics                                 4  7:03  1:36  1:31    2   50:13 20.7  0:37    1   20:18  6:33 1:19:39 
           Liz Toecker , Ted Stephany , Scott Bass                
    2  459 Rowley Team Try for Peace                        6  8:20  1:54  1:30    1   49:59 20.8  0:31    3   23:24  7:33 1:23:41 
           Meg Rowley , Aaron Eason , Jeb Rowley                  
    3  467 Why Tri?                                         1  5:22  1:14  1:29    4   53:10 19.5  0:33    4   26:02  8:24 1:26:34 
           Maggie Andersen , Craig Andersen , Gwen Andersen       
    4  456 Kaiser                                           7  9:16  2:07  1:50    3   50:54 20.4  0:31    6   28:01  9:03 1:30:30 
           Mike Kaiser , Dan Goetz , Megan Ekstrand               
    5  468 Our Rear is in Gear                              5  7:29  1:42  1:54    5   54:21 19.1  0:35    7   29:01  9:22 1:33:17 
           Butch Kummer , Maria Kummer , Martha Sullivan          
    6  463 Team Trinomite                                   3  6:47  1:33  1:32    6 1:05:44 15.8  0:43    5   27:21  8:50 1:42:05 
           Jason Dugan , Shannon McCormick , Emily Fossey         
    7  465 Two Men and a Mermaid                            2  6:41  1:31  1:19    7 1:16:08 13.6  0:30    2   20:55  6:45 1:45:31 
           Lilly Schulte , Paul Martinuzzi , Trevon Sladek        


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 308 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  49 F      2  6:54  1:34  2:47    1   55:04 18.8                                  
 393 Thomas Schmidt          Elko               MN  42 M      1  6:11  1:25  2:30                                                    
 392 Brian Schaefer          Lakeville          MN  34 M                                                                             

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  434 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  35    4  7:15  1:39  1:35    2   50:42 20.5  0:53    1   24:50  8:01 1:25:13 
    2  421 Russell Tapper          Eagan              MN  36    1  6:17  1:26  2:31    3   52:31 19.8  1:21    5   26:52  8:40 1:29:30 
    3  247 James Duethman          Apple Valley       MN  52    6  8:23  1:55  2:47    1   50:26 20.6  1:21    6   27:25  8:51 1:30:19 
    4  307 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  41    2  6:38  1:31  2:06    5   54:12 19.2  1:55    4   25:46  8:19 1:30:34 
    5  321 Ryan Lund               Edina              MN  42    9  9:03  2:04  3:46    4   52:35 19.7  1:45    2   24:54  8:02 1:32:01 
    6  275 Billy Hewitt            Cologne            MN  43    8  8:58  2:03  3:03    7   55:12 18.8  0:53    3   25:37  8:16 1:33:41 
    7  262 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  35    3  6:39  1:31  3:53    8   55:53 18.6  1:45    7   27:43  8:57 1:35:51 
    8  427 Mike Tonies             Apple Valley       MN  33    5  8:21  1:54  2:28    6   55:10 18.8  1:01    8   29:47  9:37 1:36:45 
    9  263 Brian Halsted           Lakeville          MN  36    7  8:34  1:57  3:07    9   57:18 18.1  1:08   12   34:34 11:09 1:44:39 
   10  367 Stephen Peschman        Minneapolis        MN  29   10  9:06  2:04  4:15   12 1:00:03 17.3  1:48    9   30:57  9:59 1:46:07 
   11  350 Aaron Nelsen            Woodbury           MN  23   12 10:13  2:20  3:37   11   59:51 17.3  3:05   10   31:41 10:14 1:48:25 
   12  394 Matthew Schneider       North Las Vegas    NV  53   11 10:12  2:20  5:35   10   59:27 17.5  1:50   11   33:32 10:49 1:50:34 
   13  392 Brian Schaefer          Lakeville          MN  34                                                                           

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  370 Shannon Pettitt         Inver Grove Height MN  43    1  7:23  1:41  3:26    1   58:07 17.9  1:31    2   38:04 12:17 1:48:29 
    2  265 Gaby Hanzel             Eagan              MN  41    3 10:05  2:18  4:29    2 1:06:01 15.7  3:11    1   27:13  8:47 1:50:58 
    3  242 Kelly Czech             Ellsworth          WI  41    2  8:29  1:56  3:11    3 1:09:01 15.0  1:44    3   42:40 13:46 2:05:04 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Luke Sabal              Lakeville          MN  17 M    5:01  1:09 
    2 Matt Sabal              Lakeville          MN  17 M    5:03  1:09 
    3 Nathan Regan            Lakeville          MN  17 M    5:22  1:13 
    4 Steve Van Dyne          Lakeville          MN  43 M    5:23  1:14 
    5 Jim Alme                Farmington         MN  41 M    5:24  1:14 
    6 Steven Will             Apple Valley       MN  17 M    5:36  1:17 
    7 Mark Ostroot            Kasson             MN  17 M    6:02  1:23 
    8 Winter Craig            Lakeville          MN  12 F    6:03  1:23 
    9 Loren Hatten            Hampton            MN  20 M    6:04  1:23 
   10 Thomas Schmidt          Elko               MN  42 M    6:11  1:25 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jeff Melby              Bloomington        MN  54 M   44:55 23.1 
    2 Lance Kuehn             Eagan              MN  31 M   44:58 23.1 
    3 Brad Mitchell           Rochester          MN  40 M   45:06 23.0 
    4 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35 M   45:34 22.8 
    5 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40 M   46:09 22.5 
    6 Matt Lilla              Lakeville          MN  33 M   46:28 22.3 
    7 Mark Lindquist          Buffalo            MN  42 M   46:28 22.3 
    8 John Zenner             Lakeville          MN  46 M   47:00 22.1 
    9 Mark Moland             Lakeville          MN  51 M   47:22 21.9 
   10 Justin Quade            Lakeville          MN  33 M   47:31 21.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Mark Ostroot            Kasson             MN  17 M   18:38  6:01 
    2 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  16 M   18:45  6:03 
    3 Steve Stenzel           St. Paul           MN  33 M   19:22  6:15 
    4 Lance Kuehn             Eagan              MN  31 M   19:57  6:26 
    5 Brad Mitchell           Rochester          MN  40 M   20:48  6:43 
    6 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35 M   21:11  6:50 
    7 Loren Hatten            Hampton            MN  20 M   21:13  6:51 
    8 Justin Quade            Lakeville          MN  33 M   21:25  6:55 
    9 Leonard Klun            Maple Plain        MN  60 M   21:56  7:05 
   10 Matthew Poling          Minneapolis        MN  26 M   22:04  7:07 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  306 Lance Kuehn             Eagan              MN  31   24  6:58  1:35  2:00    2   44:58 23.1  0:51    4   19:57  6:26 1:14:42 
    2  343 Brad Mitchell           Rochester          MN  40   28  7:17  1:40  2:00    3   45:06 23.0  0:41    5   20:48  6:43 1:15:50 
    3  414 Steve Stenzel           St. Paul           MN  33   16  6:33  1:30  1:53   12   47:35 21.8  0:45    3   19:22  6:15 1:16:06 
    4  267 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35   36  7:38  1:45  1:37    4   45:34 22.8  1:00    6   21:11  6:50 1:16:58 
    5  315 Matt Lilla              Lakeville          MN  33   20  6:53  1:34  2:13    6   46:28 22.3  0:32   12   22:17  7:11 1:18:22 
    6  336 Jeff Melby              Bloomington        MN  54   14  6:31  1:29  2:00    1   44:55 23.1  0:44   32   24:30  7:54 1:18:38 
    7  373 Justin Quade            Lakeville          MN  33   34  7:36  1:44  1:32   10   47:31 21.8  0:55    8   21:25  6:55 1:18:56 
    8  316 Mark Lindquist          Buffalo            MN  42   19  6:50  1:34  2:17    7   46:28 22.3  0:52   13   22:31  7:16 1:18:56 
    9  202 Jim Alme                Farmington         MN  41    5  5:24  1:14  2:03   11   47:32 21.8  0:44   18   23:16  7:31 1:18:57 
   10  363 Mark Ostroot            Kasson             MN  17    7  6:02  1:23  1:49   30   51:39 20.1  0:59    1   18:38  6:01 1:19:04 
   11  431 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  16   15  6:31  1:29  1:48   29   51:16 20.2  0:52    2   18:45  6:03 1:19:10 
   12  304 Leonard Klun            Maple Plain        MN  60   12  6:28  1:29  2:14   13   48:01 21.6  0:59    9   21:56  7:05 1:19:36 
   13  376 Nathan Regan            Lakeville          MN  17    3  5:22  1:13  2:28   15   48:18 21.5  0:50   17   23:05  7:27 1:20:00 
   14  449 John Zenner             Lakeville          MN  46   35  7:37  1:44  1:52    8   47:00 22.1  0:47   20   23:23  7:33 1:20:37 
   15  274 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40   11  6:22  1:27  2:44    5   46:09 22.5  0:48   37   24:52  8:02 1:20:52 
   16  254 Steve Gillies           Savage             MN  47   22  6:57  1:35  1:29   14   48:09 21.6  0:45   26   24:08  7:48 1:21:26 
   17  144 Mark Moland             Lakeville          MN  51   30  7:29  1:43  2:03    9   47:22 21.9  1:01   27   24:09  7:48 1:22:03 
   18  313 Kris Lilja              Prior Lake         MN  42   13  6:31  1:29  2:12   20   49:37 20.9  1:29   15   22:41  7:20 1:22:28 
   19   66 Matthew Poling          Minneapolis        MN  26   60  8:37  1:58  2:32   19   49:29 21.0  1:42   10   22:04  7:07 1:24:21 
   20  212 Clint Balfanz           Burnsville         MN  40   29  7:19  1:40  2:22   18   48:32 21.4  1:04   48   25:55  8:22 1:25:11 
   21  375 Nate Raas               Savage             MN  36   40  7:54  1:48  2:05   21   49:41 20.9  0:40   42   25:32  8:15 1:25:51 
   22  269 Bart Harvey             Lakeville          MN  42   65  8:49  2:01  1:59   17   48:28 21.4  0:59   45   25:39  8:17 1:25:53 
   23  470 James Fisher            Plymouth           MN  37   67  8:53  2:01  2:17   24   50:10 20.7  0:44   25   24:02  7:45 1:26:03 
   24  310 Colin Lee               Minneapolis        MN  34   33  7:33  1:43  2:44   23   50:04 20.7  1:32   30   24:18  7:51 1:26:08 
   25  440 Steven Will             Apple Valley       MN  17    6  5:36  1:17  2:08   46   54:28 19.1  1:38   14   22:33  7:17 1:26:21 
   26  429 Joe Traxler             Victoria           MN  20   54  8:29  1:56  1:58   36   52:38 19.7  1:08   11   22:14  7:11 1:26:25 
   27  388 Luke Sabal              Lakeville          MN  17    1  5:01  1:09  2:17   50   55:08 18.8  2:04   19   23:17  7:31 1:27:45 
   28  430 Steve Van Dyne          Lakeville          MN  43    4  5:23  1:14  2:27   39   52:57 19.6  0:46   61   27:08  8:46 1:28:38 
   29  312 Jeff Lendino            Chaska             MN  43   69  8:57  2:02  2:55   41   53:15 19.5  0:55   16   22:53  7:23 1:28:53 
   30  318 Frank Lombardo          Lakeville          MN  60   42  7:55  1:48  2:43   31   51:46 20.1  1:18   43   25:34  8:15 1:29:14 
   31  272 Loren Hatten            Hampton            MN  20    8  6:04  1:23  3:27   60   56:35 18.3  1:57    7   21:13  6:51 1:29:14 
   32  450 Erv Zimmer              Farmington         MN  46   80  9:34  2:11  4:05   27   50:48 20.4  1:25   23   23:43  7:39 1:29:33 
   33  340 Mike Meyer              Lakeville          MN  44   27  7:04  1:37  2:57   34   52:18 19.8  1:24   50   26:04  8:25 1:29:45 
   34  389 Matt Sabal              Lakeville          MN  17    2  5:03  1:09  2:52   44   54:21 19.1  1:43   47   25:52  8:21 1:29:49 
   35  444 Patrick Yoon            Minneapolis        MN  43   53  8:27  1:56  2:40   47   54:28 19.1  0:52   22   23:35  7:37 1:30:01 
   36  221 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  60   47  8:10  1:52  3:24   22   50:03 20.7  1:12   63   27:19  8:49 1:30:05 
   37  398 Steve Secker            Eleva              WI  43   23  6:57  1:35  2:12   25   50:15 20.7  1:02   86   30:42  9:54 1:31:05 
   38  355 Scott Nelson            Minneapolis        MN  53   41  7:55  1:48  3:06   32   51:49 20.0  1:24   59   27:01  8:43 1:31:14 
   39  230 Brian Burkhartzmeyer    Lakeville          MN  57   52  8:21  1:54  2:52   42   53:16 19.5  1:34   44   25:34  8:15 1:31:35 
   40  271 Blake Hatling           Minneapolis        MN  32   64  8:48  2:00  2:23   48   54:57 18.9  1:36   28   24:12  7:49 1:31:54 
   41  428 Bill Traxler            Victoria           MN  51   86  9:58  2:16  3:25   28   51:08 20.3  1:12   54   26:17  8:29 1:31:58 
   42  264 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  59   61  8:39  1:58  2:46   33   52:13 19.9  1:25   62   27:10  8:46 1:32:12 
   43  100 Steven Gare             Faribault          MN  48   76  9:12  2:06  4:03   16   48:24 21.4  1:54   81   29:17  9:27 1:32:49 
   44  397 Kurt Schultz            Lakeville          MN  51   55  8:30  1:56  2:35   35   52:29 19.8  1:51   72   28:22  9:09 1:33:45 
   45  250 Brady Ellis             Lakeville          MN  41   83  9:47  2:14  3:17   55   55:41 18.6  1:38   21   23:28  7:35 1:33:51 
   46  369 Tim Peterson            Lakeville          MN  43   43  7:59  1:49  2:40   67   57:02 18.2  0:54   40   25:22  8:11 1:33:55 
   47  297 Peter Kaul              Eagan              MN  48   79  9:33  2:11  3:19   51   55:20 18.8  1:07   38   25:02  8:05 1:34:18 
   48  295 Phillip Kagol           Lakeville          MN  37   78  9:28  2:10  3:28   43   54:01 19.2  1:33   53   26:14  8:28 1:34:42 
   49  326 Derek Marks             Amery              WI  29   68  8:56  2:02  3:18   62   56:38 18.3  1:12   34   24:43  7:59 1:34:45 
   50  432 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  48   81  9:36  2:11  3:42   57   56:01 18.5  1:29   29   24:14  7:49 1:35:00 
   51  235 Jason Carter            Bloomington        MN  40   37  7:40  1:45  3:20   74   59:05 17.6  0:38   33   24:37  7:57 1:35:18 
   52  422 Dustin Taylor           Blaine             MN  41   56  8:31  1:56  4:01   45   54:22 19.1  1:01   68   28:03  9:03 1:35:56 
   53  290 Mark Johnson            Saint Paul         MN  49   93 10:23  2:22  3:08   26   50:19 20.6  1:33   89   30:53  9:58 1:36:15 
   54  215 Wade Berkseth           Superior           WI  24   38  7:40  1:45  3:24   70   57:34 18.0  1:36   57   26:37  8:36 1:36:49 
   55  301 Thomas King             Saint Louis Park   MN  35   91 10:16  2:20  3:29   38   52:55 19.6  1:58   71   28:22  9:09 1:36:59 
   56  240 Maxwell Conrad          Farmington         MN  29   45  8:01  1:50  4:35   73   58:44 17.7  2:09   24   23:44  7:40 1:37:11 
   57  291 Timothy Johnson         Lakeville          MN  52  105 11:46  2:41  4:00   40   53:12 19.5  2:57   41   25:28  8:13 1:37:21 
   58  445 Anthony Zeller          Lakeville          MN  47   59  8:36  1:58  2:26   88 1:00:43 17.1  0:55   35   24:51  8:01 1:37:28 
   59  279 Thomas Illg             Apple Valley       MN  48   46  8:04  1:50  3:33   58   56:10 18.5  0:41   80   29:07  9:24 1:37:34 
   60  220 Edward Bolton           Lakeville          MN  48   72  9:00  2:03  5:12   54   55:41 18.6  1:24   56   26:24  8:31 1:37:39 
   61  226 Michael Brombach        Minneapolis        MN  24   18  6:50  1:34  4:17   79   59:38 17.4  1:20   46   25:43  8:18 1:37:45 
   62  300 Michael King            Lakeville          MN  37   84  9:48  2:14  3:56   49   55:04 18.8  1:30   64   27:33  8:54 1:37:50 
   63  400 Todd Sellner            Farmington         MN  50   26  7:02  1:36  3:34   56   55:43 18.6  1:34   84   30:06  9:43 1:37:58 
   64  377 Steve Regli             Lakeville          MN  62   49  8:14  1:53  2:57   61   56:37 18.3  1:14   79   29:07  9:24 1:38:07 
   65  210 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  36   25  6:59  1:36  3:11   72   58:32 17.7  1:24   67   28:03  9:03 1:38:08 
   66  419 Michael Swanson         Minneapolis        MN  44   62  8:40  1:59  3:17   64   56:46 18.3  1:28   69   28:10  9:05 1:38:19 
   67  209 Brian Bachmeier         Prior Lake         MN  12   51  8:20  1:54  1:51   77   59:28 17.5  0:33   73   28:30  9:12 1:38:40 
   68  317 Erik Loge               Savage             MN  35   57  8:33  1:57  3:35   69   57:21 18.1  0:44   75   28:39  9:15 1:38:51 
   69  273 Mark Hatten             Hampton            MN  47   39  7:41  1:45  3:28   80   59:41 17.4  1:10   60   27:04  8:44 1:39:03 
   70  233 Ken Carlson             Prescott           WI  53   31  7:31  1:43  3:11   76   59:25 17.5  2:10   58   26:56  8:42 1:39:12 
   71  292 Brett Julian            Eagan              MN  45   50  8:18  1:53  3:29   71   57:38 18.0  1:26   76   28:52  9:19 1:39:40 
   72  423 Mark Tennessen          Lakeville          MN  35   32  7:31  1:43  2:09   95 1:02:45 16.5  1:03   55   26:21  8:30 1:39:48 
   73  334 Richard Meidl           Lakeville          MN  55   66  8:50  2:01  3:53   37   52:50 19.6  2:26  101   32:45 10:34 1:40:42 
   74  387 Collin Royce            Minneapolis        MN  27   74  9:04  2:04  3:09   59   56:29 18.4  2:15   90   30:59 10:00 1:41:53 
   75  365 Alex Parker             Apple Valley       MN  51   82  9:36  2:11  3:08   52   55:21 18.8  2:11  100   32:45 10:34 1:42:59 
   76  446 Cole Zeller             Lakeville          MN  14   63  8:46  2:00  3:33   99 1:05:20 15.9  0:58   36   24:51  8:01 1:43:26 
   77  253 Nathan Gillies          Savage             MN  20   17  6:36  1:30  3:54  103 1:06:39 15.6  1:17   39   25:06  8:06 1:43:31 
   78  256 Nick Grabowski          Burnsville         MN  35  113 16:16  3:42  4:07   53   55:28 18.7  1:46   51   26:09  8:26 1:43:45 
   79  294 Danny Kagol             Minnetonka         MN  66  101 11:23  2:36  3:13   68   57:07 18.2  2:02   85   30:27  9:50 1:44:09 
   80  330 Joe Mayer               New Hope           MN  49  103 11:36  2:38  3:08   78   59:36 17.4  0:56   78   29:04  9:23 1:44:17 
   81  368 Brandon Peterson        Little Canada      MN  33  102 11:36  2:38  3:36   93 1:02:24 16.6  0:48   49   25:57  8:23 1:44:20 
   82  231 Matt Burow              Minneapolis        MN  42   77  9:22  2:08  1:45   75   59:06 17.6  0:47  104   33:38 10:51 1:44:37 
   83  281 Art Jacobson            Bloomington        MN  60   73  9:03  2:04  3:07   66   56:52 18.3  1:49  105   33:56 10:57 1:44:44 
   84  259 Jackson Gray            Savage             MN  14   95 10:43  2:27  1:52   81   59:51 17.3  0:55   93   31:27 10:09 1:44:46 
   85  390 Curt Savstrom           Lakeville          MN  60   70  8:59  2:03  3:34   63   56:43 18.3  1:39  107   34:17 11:04 1:45:10 
   86  379 Jeremy Rice             Stillwater         MN  37   88 10:06  2:18  3:52   65   56:49 18.3  3:08   94   31:30 10:10 1:45:24 
   87  296 Jim Kaiser              Apple Valley       MN  51   44  7:59  1:49  3:53   82   59:57 17.3  1:19   99   32:22 10:27 1:45:28 
   88  333 Andy Meidl              Lakeville          MN  24   96 10:52  2:28  3:06   90 1:02:06 16.7  1:17   74   28:31  9:12 1:45:49 
   89  335 Zachary Meidl           Lakeville          MN  24  104 11:45  2:41  3:19   87 1:00:28 17.2  1:26   77   28:55  9:20 1:45:50 
   90  245 Brandon Dion            Farmington         MN  18   10  6:14  1:25  2:54  101 1:06:01 15.7  0:42   87   30:47  9:56 1:46:35 
   91  409 Bob Spooner             Ramsey             MN  62   87 10:01  2:17  2:11   97 1:03:02 16.5  0:49   91   31:02 10:01 1:47:03 
   92   29 Mike Hoffman            Minneapolis        MN  29   48  8:11  1:52  4:27   86 1:00:25 17.2  2:41   95   31:31 10:10 1:47:13 
   93  258 Isaiah Gray             Savage             MN  16  109 12:30  2:51  3:05  100 1:05:33 15.8  1:31   52   26:12  8:28 1:48:50 
   94  441 Damien Williams         Savage             MN  14   99 11:14  2:34  2:55   91 1:02:07 16.7  1:02   96   31:36 10:12 1:48:51 
   95  225 Paul Breda              West St. Paul      MN  46   71  8:59  2:03  6:24   85 1:00:23 17.2  1:54   97   31:44 10:15 1:49:21 
   96  237 James Castle            Edina              MN  50   85  9:49  2:14  6:39   89 1:01:15 16.9  2:56   82   29:33  9:32 1:50:09 
   97  345 Donald Moran            Lakeville          MN  51   58  8:36  1:58  3:27   94 1:02:45 16.5  2:24  106   34:04 11:00 1:51:13 
   98  438 Andrew Wier             Minneapolis        MN  24  115 21:34  4:54  2:56   96 1:02:50 16.5  0:30   31   24:20  7:51 1:52:07 
   99  403 Brad Simons             Rosemount          MN  49   90 10:13  2:20  3:23  105 1:09:49 14.9  1:39   65   27:46  8:58 1:52:48 
  100  286 Dave Johnson            Plymouth           MN  38   21  6:54  1:35  3:46  107 1:10:35 14.7  0:51   88   30:48  9:57 1:52:53 
  101  285 Danny Johnson           Lakeville          MN  21   92 10:20  2:21  5:02  102 1:06:33 15.6  0:57   98   31:59 10:19 1:54:49 
  102  207 Douglas Anderson        Lakeville          MN  59  108 12:01  2:44  5:09   83   59:59 17.3  1:43  108   36:36 11:49 1:55:26 
  103  443 Justin Wright           Rosemount          MN  36  100 11:21  2:35  8:09   92 1:02:11 16.7  2:50   92   31:08 10:03 1:55:37 
  104  404 Jake Simons             Rosemount          MN  12   75  9:05  2:04  4:24  109 1:15:54 13.7  1:10   70   28:15  9:07 1:58:46 
  105  362 Terry Olson             Wadena             MN  64  111 12:44  2:54  4:40   84 1:00:18 17.2  3:40  110   38:58 12:35 2:00:18 
  106  382 Roberto Rodriguez       Apple Valley       MN  56  114 17:52  4:04  7:52   98 1:04:50 16.0  2:03  103   33:17 10:44 2:05:51 
  107  251 Matt Feyen              Rosemount          MN  40   97 10:53  2:29  4:11  104 1:07:06 15.5  2:01  114   43:43 14:06 2:07:53 
  108  402 Michael Silverglate     Eagan              MN  47  107 11:58  2:44  5:49  106 1:10:19 14.8  3:37  113   43:17 13:58 2:15:00 
  109  305 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  48   89 10:12  2:19  3:16  113 1:32:48 11.2  2:42   83   30:06  9:43 2:19:02 
  110  319 Michael Lowe            Brooklyn Center    MN  32  106 11:47  2:41 20:21  108 1:11:55 14.4  2:28  102   33:11 10:43 2:19:40 
  111  353 Michael Nelson          St. Paul           MN  31   94 10:43  2:26 22:06  110 1:17:46 13.3  3:40   66   27:59  9:02 2:22:12 
  112  442 Paul Wilson             Burnsville         MN  54  110 12:40  2:53  4:54  111 1:21:59 12.7  2:46  111   40:10 12:58 2:22:27 
  113  218 Alexander Biedny        Forest Lake        MN  15   98 11:05  2:31 26:26  112 1:22:32 12.6  2:50  109   38:33 12:26 2:41:23 
  114  255 Jeremy Goldberg         Lakeville          MN  30  112 15:51  3:36  5:55  114 1:42:57 10.1  1:19  112   40:29 13:04 2:46:29 
  115  393 Thomas Schmidt          Elko               MN  42    9  6:11  1:25  2:30                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  383 Bette Rowley            Burnsville         MN  29    3  6:31  1:29  1:51    1   50:00 20.8  0:36    3   24:08  7:47 1:23:03 
    2  282 Shauna Joas             Eagan              MN  39   13  7:09  1:38  1:56    2   51:04 20.3  0:40    8   24:41  7:58 1:25:28 
    3  413 Katy Starfield          Prior Lake         MN  38   47  9:33  2:11  2:02    3   51:08 20.3  0:59    1   23:41  7:39 1:27:21 
    4  288 Katherine Johnson       Lino Lakes         MN  26   23  8:02  1:50  2:10    4   52:32 19.8  0:36    4   24:16  7:50 1:27:35 
    5  211 Trisha Bachmeier        Prior Lake         MN  17    5  6:40  1:31  1:40   15   56:23 18.4  0:44   21   26:36  8:35 1:32:01 
    6  261 Kim Grove               Apple Valley       MN  31   31  8:40  1:59  2:10    7   54:12 19.2  0:51   18   26:13  8:28 1:32:05 
    7  408 Erin Sontowski          Minneapolis        MN  29   24  8:11  1:52  1:50   17   56:31 18.4  0:53   12   25:05  8:06 1:32:28 
    8  203 Kristine Alme           Minneapolis        MN  26   14  7:11  1:38  3:05   18   56:56 18.2  1:21    2   24:07  7:47 1:32:39 
    9  407 Kari Snyder             Lakeville          MN  42   22  8:00  1:50  2:44   14   56:14 18.5  0:56   13   25:05  8:06 1:32:58 
   10  386 Amy Royce               Minneapolis        MN  26   33  8:47  2:00  2:43   11   55:18 18.8  1:38    7   24:34  7:56 1:32:59 
   11  352 Jess Nelson             Eagan              MN  25   21  7:58  1:49  3:32   12   55:20 18.8  1:38    6   24:33  7:56 1:32:59 
   12  338 Jessie Meyer            Lakeville          MN  34   18  7:43  1:46  2:19   16   56:27 18.4  0:39   15   25:58  8:23 1:33:04 
   13  342 Jill Milbauer           Apple Valley       MN  50   15  7:12  1:39  2:01    6   53:42 19.3  1:02   46   29:56  9:40 1:33:51 
   14  238 Briana Cleveland        Rosemount          MN  18   17  7:29  1:43  2:16   24   58:09 17.9  1:29   11   25:02  8:05 1:34:23 
   15  401 Kim Siebold             Lakeville          MN  45   29  8:36  1:58  2:17    5   53:38 19.4  1:58   29   28:20  9:09 1:34:47 
   16  469 Angie Corbett           Minneapolis        MN  33   38  9:00  2:03  2:05   22   58:02 17.9  1:30    5   24:22  7:52 1:34:58 
   17  206 Deborah Anderson        Lakeville          MN  58   50  9:44  2:13  2:36   20   57:34 18.0  1:15    9   24:46  8:00 1:35:53 
   18  293 Sidney Julian           Eagan              MN  13    4  6:38  1:31  2:08   19   57:33 18.0  1:29   34   28:50  9:18 1:36:37 
   19  415 Tami Strong             Lakeville          MN  35   68 10:49  2:28  2:14    8   54:59 18.9  0:55   27   28:06  9:04 1:37:02 
   20  372 Mary Alice Purcell      Bloomington        MN  57   42  9:21  2:08  2:19   23   58:08 17.9  1:11   19   26:17  8:29 1:37:16 
   21  314 Laura Lilja             Prior Lake         MN  41   41  9:11  2:06  2:25   10   55:17 18.8  0:59   45   29:43  9:36 1:37:33 
   22  349 Marine Murphree         Rochester              27   36  8:54  2:02  2:12   30   59:22 17.5  1:05   20   26:21  8:30 1:37:52 
   23  354 Sarah Nelson            Montgomery         MN  32   45  9:27  2:09  3:01   21   57:44 18.0  0:42   24   27:58  9:02 1:38:50 
   24  236 Joan Casey              St Louis Park      MN  49    2  6:15  1:26  2:27   29   59:12 17.5  1:40   49   30:34  9:52 1:40:06 
   25  303 Kelly Klein             Rochester          MN  36   72 11:17  2:34  3:29   27   58:47 17.7  0:53   16   26:00  8:23 1:40:23 
   26  246 Alyssa Ducatelli        Apple Valley       MN  25   28  8:34  1:57  3:33   40 1:01:59 16.7  2:09   10   24:50  8:01 1:41:02 
   27  425 Cheryl Thiele           Chanhassen         MN  34   40  9:10  2:05  2:23   45 1:03:11 16.4  1:03   14   25:18  8:10 1:41:04 
   28  268 Kari Hartwell           Prior Lake         MN  35   81 12:22  2:49  2:18   36 1:00:44 17.1  0:45   17   26:08  8:26 1:42:15 
   29  332 Michelle McGann         Lakeville          MN  47   16  7:28  1:42  3:12   38 1:01:23 16.9  2:03   30   28:28  9:11 1:42:32 
   30  325 Nancy Marian            Burnsville         MN  51   30  8:37  1:58  2:17   32   59:36 17.4  1:20   52   30:57  9:59 1:42:45 
   31  234 Kim Carlson             Minneapolis        MN  38   48  9:35  2:11  2:46   35 1:00:23 17.2  1:26   32   28:46  9:17 1:42:55 
   32  149 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  44   20  7:52  1:48  2:53   47 1:03:13 16.4  1:09   25   27:58  9:02 1:43:03 
   33  339 Lisa Meyer              Lakeville          MN  45   27  8:28  1:56  3:12   37 1:00:55 17.0  1:26   42   29:26  9:30 1:43:25 
   34  341 Natalie Meyer           Lakeville          MN  14   11  7:03  1:36  2:53   57 1:05:13 15.9  1:14   23   27:16  8:48 1:43:37 
   35  451 Janet Zimmer            Farmington         MN  46   63 10:38  2:25  3:34   33   59:54 17.3  0:55   41   29:23  9:29 1:44:22 
   36  360 Carmen Olsen            Mahtomedi          MN  37   26  8:22  1:54  3:53   25   58:12 17.8  1:11   62   33:15 10:44 1:44:51 
   37  280 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  55   57 10:04  2:18  3:04   46 1:03:13 16.4  2:05   22   26:49  8:39 1:45:14 
   38  216 Christie Berkseth-Rojas Minneapolis        MN  30   35  8:53  2:02  2:53   42 1:02:05 16.7  1:15   47   30:10  9:44 1:45:14 
   39  205 Andrea Anderson         Eagan              MN  32   51  9:45  2:13  4:06   39 1:01:50 16.8  1:28   28   28:10  9:06 1:45:17 
   40  356 Shannon Nelson          St Paul            MN  57   43  9:22  2:08  2:57   31   59:26 17.5  2:48   51   30:51  9:57 1:45:22 
   41  311 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  62   75 11:24  2:36  2:48   13   55:36 18.7  1:21   68   34:29 11:08 1:45:37 
   42  201 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  32   37  8:58  2:03  2:06   34 1:00:12 17.2  0:56   70   34:36 11:10 1:46:47 
   43  384 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  59   73 11:18  2:34  3:26   26   58:20 17.8  0:42   64   33:25 10:47 1:47:10 
   44   50 Tara Loftus             Bloomington        MN  32   46  9:30  2:10  2:28   53 1:04:16 16.2  1:41   38   29:19  9:28 1:47:12 
   45  371 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  59   62 10:33  2:24  3:09   54 1:04:37 16.1  0:45   37   29:08  9:24 1:48:09 
   46  411 Aubrey St. Martin       Lilydale           MN  19   19  7:48  1:47  3:25   43 1:02:16 16.7  1:47   61   33:10 10:42 1:48:25 
   47  298 Christine Keeney        Rochester          MN  37   67 10:47  2:27  3:19   50 1:03:40 16.3  1:29   39   29:20  9:28 1:48:32 
   48  447 Jody Zellner-Dion       Farmington         MN  45   34  8:47  2:00  2:52   61 1:07:44 15.3  0:49   35   28:54  9:20 1:49:04 
   49  374 Kelly Quade             Lakeville          MN  33   52  9:46  2:14  4:00   55 1:04:44 16.0  1:20   40   29:20  9:28 1:49:08 
   50  426 Emersen Thomas          Prior Lake         MN  15    6  6:42  1:32  3:17   44 1:02:52 16.5  1:01   75   35:27 11:27 1:49:18 
   51  208 Abby Aylward            Richfield          MN  26   83 12:33  2:51  3:14   28   59:10 17.5  1:45   59   32:59 10:39 1:49:40 
   52  278 Courtney Hyland         Rochester          MN  32   58 10:05  2:18  5:08   49 1:03:25 16.4  1:31   43   29:40  9:34 1:49:46 
   53  252 Kelly Gallagher         Lakeville          MN  47   12  7:06  1:37  5:17   41 1:02:05 16.7  2:00   65   33:28 10:48 1:49:53 
   54  433 Cynthia Walsh           Chaska             MN  49   55 10:02  2:17  3:12   56 1:04:59 16.0  1:11   53   31:29 10:10 1:50:51 
   55  436 Naomi Westerman         Eagan              MN  32   69 10:50  2:28  3:31   58 1:06:30 15.6  0:44   44   29:41  9:35 1:51:15 
   56  241 Winter Craig            Lakeville          MN  12    1  6:03  1:23  2:42   70 1:11:06 14.6  0:56   50   30:35  9:52 1:51:20 
   57  214 Danielle Berger         Edina              MN  24   84 12:34  2:52  2:38   60 1:07:22 15.4  0:58   48   30:12  9:45 1:53:42 
   58  302 Betsy Kintner           Farmington         MN  49   65 10:42  2:26  2:58   48 1:03:16 16.4  2:03   72   34:51 11:15 1:53:48 
   59  309 Nova Larson             Burnsville         MN  36   70 10:59  2:30  3:01   51 1:03:49 16.3  1:21   77   36:10 11:40 1:55:18 
   60  346 Julie Morris            Apple Valley       MN  32   44  9:26  2:09  3:47   52 1:04:14 16.2  2:28   78   36:23 11:44 1:56:16 
   61  424 Violet Tessier          Lakeville          MN  13    8  6:53  1:34  3:36   71 1:11:38 14.5  1:05   66   34:02 10:59 1:57:12 
   62  327 Heather Marks           Amery              WI  29   56 10:02  2:17  4:16   64 1:08:58 15.1  0:54   63   33:21 10:46 1:57:29 
   63  366 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  50   49  9:41  2:12  3:16   59 1:06:33 15.6  0:58   82   37:46 12:11 1:58:12 
   64  270 Muna Hassan             Burnsville         MN  24   89 15:41  3:34  2:39   69 1:11:06 14.6  1:06   31   28:41  9:15 1:59:10 
   65  331 Meghan McCann           Apple Valley       MN  30   32  8:43  1:59  3:43   66 1:09:02 15.0  1:24   79   36:26 11:46 1:59:16 
   66  223 Tammy Boyd              Prior Lake         MN  32   87 14:29  3:18  4:35   65 1:09:00 15.0  2:29   33   28:48  9:18 1:59:19 
   67  396 Anneke Schultz          Saint Paul         MN  43   54  9:56  2:16  4:07   67 1:09:25 15.0  1:49   69   34:34 11:09 1:59:50 
   68  217 Hannah Betz             Woodbury           MN  23   39  9:08  2:05  3:28   72 1:11:51 14.4  0:45   73   34:53 11:16 2:00:02 
   69  348 Sharon Murphy           Eagan              MN  47   74 11:24  2:36  3:12   62 1:08:25 15.2  1:17   76   35:49 11:33 2:00:05 
   70  320 Jewel Luckow            New Prague         MN  14    7  6:48  1:33  4:04   80 1:15:13 13.8  1:05   67   34:03 10:59 2:01:11 
   71  289 Madeline Johnson        Lakeville          MN  21   53  9:53  2:15  6:03   63 1:08:31 15.1  2:22   81   36:53 11:54 2:03:40 
   72  227 Heather Brown           North Liberty      IA  36   76 11:37  2:39  4:30   77 1:14:29 13.9  1:08   57   32:56 10:38 2:04:39 
   73  361 Marney Olson            Minneapolis        MN  36   71 11:11  2:33  4:55   78 1:14:30 13.9  1:08   58   32:57 10:38 2:04:39 
   74  244 Shannon Darsow          Rosemount          MN  37   79 11:55  2:43  5:06   74 1:13:10 14.2  2:36   56   32:26 10:28 2:05:11 
   75  213 Mary Bennewitz          Burnsville         MN  57   80 11:57  2:43  4:15   79 1:15:11 13.8  1:48   71   34:41 11:12 2:07:50 
   76  266 Rachael Harbort         Cottage Grove      MN  41   61 10:27  2:23  3:42   87 1:23:48 12.4  1:04   36   28:57  9:21 2:07:57 
   77  416 Lynda Stuber            Lakeville          MN  58   59 10:06  2:18  4:09   68 1:10:53 14.6  1:30   85   41:28 13:23 2:08:04 
   78  417 Jenny Sundberg          Burnsville         MN  36   25  8:18  1:54  4:13   75 1:13:51 14.1  0:58   87   42:45 13:48 2:10:04 
   79  410 Nicole Spooner          Robbinsdale        MN  33   66 10:43  2:26  3:25   84 1:22:49 12.5  0:56   54   32:16 10:25 2:10:07 
   80  324 Kristina Makousky       Bloomington        MN  28   90 16:48  3:49  6:24   73 1:11:56 14.4  2:27   60   33:10 10:42 2:10:41 
   81  399 Deborah Seitz           Northfield         MN  52   78 11:50  2:42  5:17   82 1:16:45 13.5  3:40   74   35:17 11:23 2:12:48 
   82  351 Haley Nelson            St. Paul           MN  30   60 10:26  2:23 13:24   83 1:17:48 13.3  3:38   26   28:00  9:02 2:13:14 
   83  439 Elizabeth Wilkins       Eden Prairie       MN  49   77 11:47  2:41  4:07   81 1:15:32 13.7  2:17   86   41:59 13:33 2:15:40 
   84  219 Kelly Biedny            Forest Lake        MN  42   82 12:29  2:51 13:02   76 1:14:19 14.0  4:41   55   32:23 10:27 2:16:51 
   85  378 Caitlin Reis            Eagan              MN  18   10  6:59  1:36  4:39   90 1:26:44 12.0  1:37   83   38:57 12:34 2:18:54 
   86  435 Jessica Westerman       Kilkenny           MN  38   64 10:39  2:26  3:22   89 1:25:43 12.1  1:18   88   45:43 14:45 2:26:44 
   87  381 Juliana Rincon          Rosemount          MN  38   91 20:29  4:40  5:59   85 1:22:54 12.5  1:37   80   36:30 11:47 2:27:28 
   88  283 Caitlin Johnson         Rochester          MN  25   85 13:44  3:08  5:05   91 1:34:50 10.9  1:57   84   39:05 12:37 2:34:39 
   89  284 Carolyn Johnson         Lakeville          MN  52   88 15:31  3:32  6:50   86 1:23:47 12.4  6:28   89   45:48 14:47 2:38:23 
   90  380 Anne Riendl             Waukesha           WI  64   86 14:26  3:17  8:16   88 1:25:33 12.1  3:23   90   51:05 16:29 2:42:42 
   91  308 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  49    9  6:54  1:34  2:47    9   55:04 18.8                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  363 Mark Ostroot            Kasson             MN  17    5  6:02  1:23  1:49    3   51:39 20.1  0:59    1   18:38  6:01 1:19:04 
    2  431 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  16    7  6:31  1:29  1:48    2   51:16 20.2  0:52    2   18:45  6:03 1:19:10 
    3  376 Nathan Regan            Lakeville          MN  17    3  5:22  1:13  2:28    1   48:18 21.5  0:50    4   23:05  7:27 1:20:00 
    4  440 Steven Will             Apple Valley       MN  17    4  5:36  1:17  2:08    5   54:28 19.1  1:38    3   22:33  7:17 1:26:21 
    5  388 Luke Sabal              Lakeville          MN  17    1  5:01  1:09  2:17    6   55:08 18.8  2:04    5   23:17  7:31 1:27:45 
    6  389 Matt Sabal              Lakeville          MN  17    2  5:03  1:09  2:52    4   54:21 19.1  1:43    7   25:52  8:21 1:29:49 
    7  209 Brian Bachmeier         Prior Lake         MN  12    8  8:20  1:54  1:51    7   59:28 17.5  0:33   10   28:30  9:12 1:38:40 
    8  446 Cole Zeller             Lakeville          MN  14    9  8:46  2:00  3:33   10 1:05:20 15.9  0:58    6   24:51  8:01 1:43:26 
    9  259 Jackson Gray            Savage             MN  14   11 10:43  2:27  1:52    8   59:51 17.3  0:55   12   31:27 10:09 1:44:46 
   10  245 Brandon Dion            Farmington         MN  18    6  6:14  1:25  2:54   12 1:06:01 15.7  0:42   11   30:47  9:56 1:46:35 
   11  258 Isaiah Gray             Savage             MN  16   14 12:30  2:51  3:05   11 1:05:33 15.8  1:31    8   26:12  8:28 1:48:50 
   12  441 Damien Williams         Savage             MN  14   13 11:14  2:34  2:55    9 1:02:07 16.7  1:02   13   31:36 10:12 1:48:51 
   13  404 Jake Simons             Rosemount          MN  12   10  9:05  2:04  4:24   13 1:15:54 13.7  1:10    9   28:15  9:07 1:58:46 
   14  218 Alexander Biedny        Forest Lake        MN  15   12 11:05  2:31 26:26   14 1:22:32 12.6  2:50   14   38:33 12:26 2:41:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  211 Trisha Bachmeier        Prior Lake         MN  17    3  6:40  1:31  1:40    1   56:23 18.4  0:44    2   26:36  8:35 1:32:01 
    2  238 Briana Cleveland        Rosemount          MN  18    9  7:29  1:43  2:16    3   58:09 17.9  1:29    1   25:02  8:05 1:34:23 
    3  293 Sidney Julian           Eagan              MN  13    2  6:38  1:31  2:08    2   57:33 18.0  1:29    4   28:50  9:18 1:36:37 
    4  341 Natalie Meyer           Lakeville          MN  14    8  7:03  1:36  2:53    6 1:05:13 15.9  1:14    3   27:16  8:48 1:43:37 
    5  411 Aubrey St. Martin       Lilydale           MN  19   10  7:48  1:47  3:25    4 1:02:16 16.7  1:47    6   33:10 10:42 1:48:25 
    6  426 Emersen Thomas          Prior Lake         MN  15    4  6:42  1:32  3:17    5 1:02:52 16.5  1:01    9   35:27 11:27 1:49:18 
    7  241 Winter Craig            Lakeville          MN  12    1  6:03  1:23  2:42    7 1:11:06 14.6  0:56    5   30:35  9:52 1:51:20 
    8  424 Violet Tessier          Lakeville          MN  13    6  6:53  1:34  3:36    8 1:11:38 14.5  1:05    7   34:02 10:59 1:57:12 
    9  320 Jewel Luckow            New Prague         MN  14    5  6:48  1:33  4:04    9 1:15:13 13.8  1:05    8   34:03 10:59 2:01:11 
   10  378 Caitlin Reis            Eagan              MN  18    7  6:59  1:36  4:39   10 1:26:44 12.0  1:37   10   38:57 12:34 2:18:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  429 Joe Traxler             Victoria           MN  20    5  8:29  1:56  1:58    1   52:38 19.7  1:08    2   22:14  7:11 1:26:25 
    2  272 Loren Hatten            Hampton            MN  20    1  6:04  1:23  3:27    2   56:35 18.3  1:57    1   21:13  6:51 1:29:14 
    3  215 Wade Berkseth           Superior           WI  24    4  7:40  1:45  3:24    3   57:34 18.0  1:36    6   26:37  8:36 1:36:49 
    4  226 Michael Brombach        Minneapolis        MN  24    3  6:50  1:34  4:17    4   59:38 17.4  1:20    5   25:43  8:18 1:37:45 
    5  253 Nathan Gillies          Savage             MN  20    2  6:36  1:30  3:54    9 1:06:39 15.6  1:17    4   25:06  8:06 1:43:31 
    6  333 Andy Meidl              Lakeville          MN  24    7 10:52  2:28  3:06    6 1:02:06 16.7  1:17    7   28:31  9:12 1:45:49 
    7  335 Zachary Meidl           Lakeville          MN  24    8 11:45  2:41  3:19    5 1:00:28 17.2  1:26    8   28:55  9:20 1:45:50 
    8  438 Andrew Wier             Minneapolis        MN  24    9 21:34  4:54  2:56    7 1:02:50 16.5  0:30    3   24:20  7:51 1:52:07 
    9  285 Danny Johnson           Lakeville          MN  21    6 10:20  2:21  5:02    8 1:06:33 15.6  0:57    9   31:59 10:19 1:54:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  214 Danielle Berger         Edina              MN  24    3 12:34  2:52  2:38    1 1:07:22 15.4  0:58    2   30:12  9:45 1:53:42 
    2  270 Muna Hassan             Burnsville         MN  24    4 15:41  3:34  2:39    3 1:11:06 14.6  1:06    1   28:41  9:15 1:59:10 
    3  217 Hannah Betz             Woodbury           MN  23    1  9:08  2:05  3:28    4 1:11:51 14.4  0:45    3   34:53 11:16 2:00:02 
    4  289 Madeline Johnson        Lakeville          MN  21    2  9:53  2:15  6:03    2 1:08:31 15.1  2:22    4   36:53 11:54 2:03:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   66 Matthew Poling          Minneapolis        MN  26    3  8:37  1:58  2:32    1   49:29 21.0  1:42    1   22:04  7:07 1:24:21 
    2  326 Derek Marks             Amery              WI  29    4  8:56  2:02  3:18    3   56:38 18.3  1:12    3   24:43  7:59 1:34:45 
    3  240 Maxwell Conrad          Farmington         MN  29    1  8:01  1:50  4:35    4   58:44 17.7  2:09    2   23:44  7:40 1:37:11 
    4  387 Collin Royce            Minneapolis        MN  27    5  9:04  2:04  3:09    2   56:29 18.4  2:15    4   30:59 10:00 1:41:53 
    5   29 Mike Hoffman            Minneapolis        MN  29    2  8:11  1:52  4:27    5 1:00:25 17.2  2:41    5   31:31 10:10 1:47:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  383 Bette Rowley            Burnsville         MN  29    1  6:31  1:29  1:51    1   50:00 20.8  0:36    2   24:08  7:47 1:23:03 
    2  288 Katherine Johnson       Lino Lakes         MN  26    4  8:02  1:50  2:10    2   52:32 19.8  0:36    3   24:16  7:50 1:27:35 
    3  408 Erin Sontowski          Minneapolis        MN  29    5  8:11  1:52  1:50    5   56:31 18.4  0:53    7   25:05  8:06 1:32:28 
    4  203 Kristine Alme           Minneapolis        MN  26    2  7:11  1:38  3:05    6   56:56 18.2  1:21    1   24:07  7:47 1:32:39 
    5  386 Amy Royce               Minneapolis        MN  26    7  8:47  2:00  2:43    3   55:18 18.8  1:38    5   24:34  7:56 1:32:59 
    6  352 Jess Nelson             Eagan              MN  25    3  7:58  1:49  3:32    4   55:20 18.8  1:38    4   24:33  7:56 1:32:59 
    7  349 Marine Murphree         Rochester              27    8  8:54  2:02  2:12    8   59:22 17.5  1:05    8   26:21  8:30 1:37:52 
    8  246 Alyssa Ducatelli        Apple Valley       MN  25    6  8:34  1:57  3:33    9 1:01:59 16.7  2:09    6   24:50  8:01 1:41:02 
    9  208 Abby Aylward            Richfield          MN  26   10 12:33  2:51  3:14    7   59:10 17.5  1:45    9   32:59 10:39 1:49:40 
   10  327 Heather Marks           Amery              WI  29    9 10:02  2:17  4:16   10 1:08:58 15.1  0:54   11   33:21 10:46 1:57:29 
   11  324 Kristina Makousky       Bloomington        MN  28   12 16:48  3:49  6:24   11 1:11:56 14.4  2:27   10   33:10 10:42 2:10:41 
   12  283 Caitlin Johnson         Rochester          MN  25   11 13:44  3:08  5:05   12 1:34:50 10.9  1:57   12   39:05 12:37 2:34:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  306 Lance Kuehn             Eagan              MN  31    3  6:58  1:35  2:00    1   44:58 23.1  0:51    2   19:57  6:26 1:14:42 
    2  414 Steve Stenzel           St. Paul           MN  33    1  6:33  1:30  1:53    4   47:35 21.8  0:45    1   19:22  6:15 1:16:06 
    3  315 Matt Lilla              Lakeville          MN  33    2  6:53  1:34  2:13    2   46:28 22.3  0:32    4   22:17  7:11 1:18:22 
    4  373 Justin Quade            Lakeville          MN  33    5  7:36  1:44  1:32    3   47:31 21.8  0:55    3   21:25  6:55 1:18:56 
    5  310 Colin Lee               Minneapolis        MN  34    4  7:33  1:43  2:44    5   50:04 20.7  1:32    6   24:18  7:51 1:26:08 
    6  271 Blake Hatling           Minneapolis        MN  32    6  8:48  2:00  2:23    6   54:57 18.9  1:36    5   24:12  7:49 1:31:54 
    7  368 Brandon Peterson        Little Canada      MN  33    8 11:36  2:38  3:36    7 1:02:24 16.6  0:48    7   25:57  8:23 1:44:20 
    8  319 Michael Lowe            Brooklyn Center    MN  32    9 11:47  2:41 20:21    8 1:11:55 14.4  2:28    9   33:11 10:43 2:19:40 
    9  353 Michael Nelson          St. Paul           MN  31    7 10:43  2:26 22:06    9 1:17:46 13.3  3:40    8   27:59  9:02 2:22:12 
   10  255 Jeremy Goldberg         Lakeville          MN  30   10 15:51  3:36  5:55   10 1:42:57 10.1  1:19   10   40:29 13:04 2:46:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  261 Kim Grove               Apple Valley       MN  31    2  8:40  1:59  2:10    1   54:12 19.2  0:51    4   26:13  8:28 1:32:05 
    2  338 Jessie Meyer            Lakeville          MN  34    1  7:43  1:46  2:19    2   56:27 18.4  0:39    3   25:58  8:23 1:33:04 
    3  469 Angie Corbett           Minneapolis        MN  33    6  9:00  2:03  2:05    4   58:02 17.9  1:30    1   24:22  7:52 1:34:58 
    4  354 Sarah Nelson            Montgomery         MN  32    9  9:27  2:09  3:01    3   57:44 18.0  0:42    5   27:58  9:02 1:38:50 
    5  425 Cheryl Thiele           Chanhassen         MN  34    7  9:10  2:05  2:23    8 1:03:11 16.4  1:03    2   25:18  8:10 1:41:04 
    6  216 Christie Berkseth-Rojas Minneapolis        MN  30    4  8:53  2:02  2:53    7 1:02:05 16.7  1:15   13   30:10  9:44 1:45:14 
    7  205 Andrea Anderson         Eagan              MN  32   11  9:45  2:13  4:06    6 1:01:50 16.8  1:28    7   28:10  9:06 1:45:17 
    8  201 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  32    5  8:58  2:03  2:06    5 1:00:12 17.2  0:56   15   34:36 11:10 1:46:47 
    9   50 Tara Loftus             Bloomington        MN  32   10  9:30  2:10  2:28   11 1:04:16 16.2  1:41    9   29:19  9:28 1:47:12 
   10  374 Kelly Quade             Lakeville          MN  33   12  9:46  2:14  4:00   12 1:04:44 16.0  1:20   10   29:20  9:28 1:49:08 
   11  278 Courtney Hyland         Rochester          MN  32   13 10:05  2:18  5:08    9 1:03:25 16.4  1:31   11   29:40  9:34 1:49:46 
   12  436 Naomi Westerman         Eagan              MN  32   16 10:50  2:28  3:31   13 1:06:30 15.6  0:44   12   29:41  9:35 1:51:15 
   13  346 Julie Morris            Apple Valley       MN  32    8  9:26  2:09  3:47   10 1:04:14 16.2  2:28   16   36:23 11:44 1:56:16 
   14  331 Meghan McCann           Apple Valley       MN  30    3  8:43  1:59  3:43   15 1:09:02 15.0  1:24   17   36:26 11:46 1:59:16 
   15  223 Tammy Boyd              Prior Lake         MN  32   17 14:29  3:18  4:35   14 1:09:00 15.0  2:29    8   28:48  9:18 1:59:19 
   16  410 Nicole Spooner          Robbinsdale        MN  33   15 10:43  2:26  3:25   17 1:22:49 12.5  0:56   14   32:16 10:25 2:10:07 
   17  351 Haley Nelson            St. Paul           MN  30   14 10:26  2:23 13:24   16 1:17:48 13.3  3:38    6   28:00  9:02 2:13:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  267 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35    4  7:38  1:45  1:37    1   45:34 22.8  1:00    1   21:11  6:50 1:16:58 
    2  375 Nate Raas               Savage             MN  36    5  7:54  1:48  2:05    2   49:41 20.9  0:40    3   25:32  8:15 1:25:51 
    3  470 James Fisher            Plymouth           MN  37    7  8:53  2:01  2:17    3   50:10 20.7  0:44    2   24:02  7:45 1:26:03 
    4  295 Phillip Kagol           Lakeville          MN  37    8  9:28  2:10  3:28    5   54:01 19.2  1:33    5   26:14  8:28 1:34:42 
    5  301 Thomas King             Saint Louis Park   MN  35   11 10:16  2:20  3:29    4   52:55 19.6  1:58    9   28:22  9:09 1:36:59 
    6  300 Michael King            Lakeville          MN  37    9  9:48  2:14  3:56    6   55:04 18.8  1:30    7   27:33  8:54 1:37:50 
    7  210 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  36    2  6:59  1:36  3:11   10   58:32 17.7  1:24    8   28:03  9:03 1:38:08 
    8  317 Erik Loge               Savage             MN  35    6  8:33  1:57  3:35    9   57:21 18.1  0:44   10   28:39  9:15 1:38:51 
    9  423 Mark Tennessen          Lakeville          MN  35    3  7:31  1:43  2:09   12 1:02:45 16.5  1:03    6   26:21  8:30 1:39:48 
   10  256 Nick Grabowski          Burnsville         MN  35   13 16:16  3:42  4:07    7   55:28 18.7  1:46    4   26:09  8:26 1:43:45 
   11  379 Jeremy Rice             Stillwater         MN  37   10 10:06  2:18  3:52    8   56:49 18.3  3:08   13   31:30 10:10 1:45:24 
   12  286 Dave Johnson            Plymouth           MN  38    1  6:54  1:35  3:46   13 1:10:35 14.7  0:51   11   30:48  9:57 1:52:53 
   13  443 Justin Wright           Rosemount          MN  36   12 11:21  2:35  8:09   11 1:02:11 16.7  2:50   12   31:08 10:03 1:55:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  282 Shauna Joas             Eagan              MN  39    1  7:09  1:38  1:56    1   51:04 20.3  0:40    2   24:41  7:58 1:25:28 
    2  413 Katy Starfield          Prior Lake         MN  38    4  9:33  2:11  2:02    2   51:08 20.3  0:59    1   23:41  7:39 1:27:21 
    3  415 Tami Strong             Lakeville          MN  35    8 10:49  2:28  2:14    3   54:59 18.9  0:55    5   28:06  9:04 1:37:02 
    4  303 Kelly Klein             Rochester          MN  36   11 11:17  2:34  3:29    5   58:47 17.7  0:53    3   26:00  8:23 1:40:23 
    5  268 Kari Hartwell           Prior Lake         MN  35   14 12:22  2:49  2:18    7 1:00:44 17.1  0:45    4   26:08  8:26 1:42:15 
    6  234 Kim Carlson             Minneapolis        MN  38    5  9:35  2:11  2:46    6 1:00:23 17.2  1:26    6   28:46  9:17 1:42:55 
    7  360 Carmen Olsen            Mahtomedi          MN  37    3  8:22  1:54  3:53    4   58:12 17.8  1:11   11   33:15 10:44 1:44:51 
    8  298 Christine Keeney        Rochester          MN  37    7 10:47  2:27  3:19    8 1:03:40 16.3  1:29    7   29:20  9:28 1:48:32 
    9  309 Nova Larson             Burnsville         MN  36    9 10:59  2:30  3:01    9 1:03:49 16.3  1:21   12   36:10 11:40 1:55:18 
   10  227 Heather Brown           North Liberty      IA  36   12 11:37  2:39  4:30   12 1:14:29 13.9  1:08    9   32:56 10:38 2:04:39 
   11  361 Marney Olson            Minneapolis        MN  36   10 11:11  2:33  4:55   13 1:14:30 13.9  1:08   10   32:57 10:38 2:04:39 
   12  244 Shannon Darsow          Rosemount          MN  37   13 11:55  2:43  5:06   10 1:13:10 14.2  2:36    8   32:26 10:28 2:05:11 
   13  417 Jenny Sundberg          Burnsville         MN  36    2  8:18  1:54  4:13   11 1:13:51 14.1  0:58   14   42:45 13:48 2:10:04 
   14  435 Jessica Westerman       Kilkenny           MN  38    6 10:39  2:26  3:22   15 1:25:43 12.1  1:18   15   45:43 14:45 2:26:44 
   15  381 Juliana Rincon          Rosemount          MN  38   15 20:29  4:40  5:59   14 1:22:54 12.5  1:37   13   36:30 11:47 2:27:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  343 Brad Mitchell           Rochester          MN  40    9  7:17  1:40  2:00    1   45:06 23.0  0:41    1   20:48  6:43 1:15:50 
    2  316 Mark Lindquist          Buffalo            MN  42    6  6:50  1:34  2:17    3   46:28 22.3  0:52    2   22:31  7:16 1:18:56 
    3  202 Jim Alme                Farmington         MN  41    2  5:24  1:14  2:03    4   47:32 21.8  0:44    5   23:16  7:31 1:18:57 
    4  274 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40    4  6:22  1:27  2:44    2   46:09 22.5  0:48    9   24:52  8:02 1:20:52 
    5  313 Kris Lilja              Prior Lake         MN  42    5  6:31  1:29  2:12    7   49:37 20.9  1:29    3   22:41  7:20 1:22:28 
    6  212 Clint Balfanz           Burnsville         MN  40   10  7:19  1:40  2:22    6   48:32 21.4  1:04   12   25:55  8:22 1:25:11 
    7  269 Bart Harvey             Lakeville          MN  42   16  8:49  2:01  1:59    5   48:28 21.4  0:59   11   25:39  8:17 1:25:53 
    8  430 Steve Van Dyne          Lakeville          MN  43    1  5:23  1:14  2:27   10   52:57 19.6  0:46   14   27:08  8:46 1:28:38 
    9  312 Jeff Lendino            Chaska             MN  43   17  8:57  2:02  2:55   11   53:15 19.5  0:55    4   22:53  7:23 1:28:53 
   10  340 Mike Meyer              Lakeville          MN  44    8  7:04  1:37  2:57    9   52:18 19.8  1:24   13   26:04  8:25 1:29:45 
   11  444 Patrick Yoon            Minneapolis        MN  43   13  8:27  1:56  2:40   13   54:28 19.1  0:52    7   23:35  7:37 1:30:01 
   12  398 Steve Secker            Eleva              WI  43    7  6:57  1:35  2:12    8   50:15 20.7  1:02   17   30:42  9:54 1:31:05 
   13  250 Brady Ellis             Lakeville          MN  41   19  9:47  2:14  3:17   14   55:41 18.6  1:38    6   23:28  7:35 1:33:51 
   14  369 Tim Peterson            Lakeville          MN  43   12  7:59  1:49  2:40   16   57:02 18.2  0:54   10   25:22  8:11 1:33:55 
   15  235 Jason Carter            Bloomington        MN  40   11  7:40  1:45  3:20   17   59:05 17.6  0:38    8   24:37  7:57 1:35:18 
   16  422 Dustin Taylor           Blaine             MN  41   14  8:31  1:56  4:01   12   54:22 19.1  1:01   15   28:03  9:03 1:35:56 
   17  419 Michael Swanson         Minneapolis        MN  44   15  8:40  1:59  3:17   15   56:46 18.3  1:28   16   28:10  9:05 1:38:19 
   18  231 Matt Burow              Minneapolis        MN  42   18  9:22  2:08  1:45   18   59:06 17.6  0:47   18   33:38 10:51 1:44:37 
   19  251 Matt Feyen              Rosemount          MN  40   20 10:53  2:29  4:11   19 1:07:06 15.5  2:01   19   43:43 14:06 2:07:53 
   20  393 Thomas Schmidt          Elko               MN  42    3  6:11  1:25  2:30                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  407 Kari Snyder             Lakeville          MN  42    2  8:00  1:50  2:44    2   56:14 18.5  0:56    1   25:05  8:06 1:32:58 
    2  314 Laura Lilja             Prior Lake         MN  41    3  9:11  2:06  2:25    1   55:17 18.8  0:59    4   29:43  9:36 1:37:33 
    3  149 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  44    1  7:52  1:48  2:53    3 1:03:13 16.4  1:09    2   27:58  9:02 1:43:03 
    4  396 Anneke Schultz          Saint Paul         MN  43    4  9:56  2:16  4:07    4 1:09:25 15.0  1:49    6   34:34 11:09 1:59:50 
    5  266 Rachael Harbort         Cottage Grove      MN  41    5 10:27  2:23  3:42    6 1:23:48 12.4  1:04    3   28:57  9:21 2:07:57 
    6  219 Kelly Biedny            Forest Lake        MN  42    6 12:29  2:51 13:02    5 1:14:19 14.0  4:41    5   32:23 10:27 2:16:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  449 John Zenner             Lakeville          MN  46    2  7:37  1:44  1:52    1   47:00 22.1  0:47    1   23:23  7:33 1:20:37 
    2  254 Steve Gillies           Savage             MN  47    1  6:57  1:35  1:29    2   48:09 21.6  0:45    3   24:08  7:48 1:21:26 
    3  450 Erv Zimmer              Farmington         MN  46   11  9:34  2:11  4:05    5   50:48 20.4  1:25    2   23:43  7:39 1:29:33 
    4  100 Steven Gare             Faribault          MN  48    9  9:12  2:06  4:03    3   48:24 21.4  1:54   13   29:17  9:27 1:32:49 
    5  297 Peter Kaul              Eagan              MN  48   10  9:33  2:11  3:19    6   55:20 18.8  1:07    6   25:02  8:05 1:34:18 
    6  432 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  48   12  9:36  2:11  3:42    8   56:01 18.5  1:29    4   24:14  7:49 1:35:00 
    7  290 Mark Johnson            Saint Paul         MN  49   15 10:23  2:22  3:08    4   50:19 20.6  1:33   15   30:53  9:58 1:36:15 
    8  445 Anthony Zeller          Lakeville          MN  47    6  8:36  1:58  2:26   14 1:00:43 17.1  0:55    5   24:51  8:01 1:37:28 
    9  279 Thomas Illg             Apple Valley       MN  48    4  8:04  1:50  3:33    9   56:10 18.5  0:41   12   29:07  9:24 1:37:34 
   10  220 Edward Bolton           Lakeville          MN  48    8  9:00  2:03  5:12    7   55:41 18.6  1:24    7   26:24  8:31 1:37:39 
   11  273 Mark Hatten             Hampton            MN  47    3  7:41  1:45  3:28   12   59:41 17.4  1:10    8   27:04  8:44 1:39:03 
   12  292 Brett Julian            Eagan              MN  45    5  8:18  1:53  3:29   10   57:38 18.0  1:26   10   28:52  9:19 1:39:40 
   13  330 Joe Mayer               New Hope           MN  49   16 11:36  2:38  3:08   11   59:36 17.4  0:56   11   29:04  9:23 1:44:17 
   14  225 Paul Breda              West St. Paul      MN  46    7  8:59  2:03  6:24   13 1:00:23 17.2  1:54   16   31:44 10:15 1:49:21 
   15  403 Brad Simons             Rosemount          MN  49   14 10:13  2:20  3:23   15 1:09:49 14.9  1:39    9   27:46  8:58 1:52:48 
   16  402 Michael Silverglate     Eagan              MN  47   17 11:58  2:44  5:49   16 1:10:19 14.8  3:37   17   43:17 13:58 2:15:00 
   17  305 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  48   13 10:12  2:19  3:16   17 1:32:48 11.2  2:42   14   30:06  9:43 2:19:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  401 Kim Siebold             Lakeville          MN  45    6  8:36  1:58  2:17    1   53:38 19.4  1:58    1   28:20  9:09 1:34:47 
    2  236 Joan Casey              St Louis Park      MN  49    1  6:15  1:26  2:27    3   59:12 17.5  1:40    6   30:34  9:52 1:40:06 
    3  332 Michelle McGann         Lakeville          MN  47    4  7:28  1:42  3:12    6 1:01:23 16.9  2:03    2   28:28  9:11 1:42:32 
    4  339 Lisa Meyer              Lakeville          MN  45    5  8:28  1:56  3:12    5 1:00:55 17.0  1:26    5   29:26  9:30 1:43:25 
    5  451 Janet Zimmer            Farmington         MN  46    9 10:38  2:25  3:34    4   59:54 17.3  0:55    4   29:23  9:29 1:44:22 
    6  447 Jody Zellner-Dion       Farmington         MN  45    7  8:47  2:00  2:52   10 1:07:44 15.3  0:49    3   28:54  9:20 1:49:04 
    7  252 Kelly Gallagher         Lakeville          MN  47    3  7:06  1:37  5:17    7 1:02:05 16.7  2:00    8   33:28 10:48 1:49:53 
    8  433 Cynthia Walsh           Chaska             MN  49    8 10:02  2:17  3:12    9 1:04:59 16.0  1:11    7   31:29 10:10 1:50:51 
    9  302 Betsy Kintner           Farmington         MN  49   10 10:42  2:26  2:58    8 1:03:16 16.4  2:03    9   34:51 11:15 1:53:48 
   10  348 Sharon Murphy           Eagan              MN  47   11 11:24  2:36  3:12   11 1:08:25 15.2  1:17   10   35:49 11:33 2:00:05 
   11  439 Elizabeth Wilkins       Eden Prairie       MN  49   12 11:47  2:41  4:07   12 1:15:32 13.7  2:17   11   41:59 13:33 2:15:40 
   12  308 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  49    2  6:54  1:34  2:47    2   55:04 18.8                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  336 Jeff Melby              Bloomington        MN  54    1  6:31  1:29  2:00    1   44:55 23.1  0:44    2   24:30  7:54 1:18:38 
    2  144 Mark Moland             Lakeville          MN  51    3  7:29  1:43  2:03    2   47:22 21.9  1:01    1   24:09  7:48 1:22:03 
    3  355 Scott Nelson            Minneapolis        MN  53    5  7:55  1:48  3:06    4   51:49 20.0  1:24    6   27:01  8:43 1:31:14 
    4  428 Bill Traxler            Victoria           MN  51   11  9:58  2:16  3:25    3   51:08 20.3  1:12    4   26:17  8:29 1:31:58 
    5  397 Kurt Schultz            Lakeville          MN  51    7  8:30  1:56  2:35    5   52:29 19.8  1:51    7   28:22  9:09 1:33:45 
    6  291 Timothy Johnson         Lakeville          MN  52   12 11:46  2:41  4:00    6   53:12 19.5  2:57    3   25:28  8:13 1:37:21 
    7  400 Todd Sellner            Farmington         MN  50    2  7:02  1:36  3:34    8   55:43 18.6  1:34    9   30:06  9:43 1:37:58 
    8  233 Ken Carlson             Prescott           WI  53    4  7:31  1:43  3:11    9   59:25 17.5  2:10    5   26:56  8:42 1:39:12 
    9  365 Alex Parker             Apple Valley       MN  51    9  9:36  2:11  3:08    7   55:21 18.8  2:11   11   32:45 10:34 1:42:59 
   10  296 Jim Kaiser              Apple Valley       MN  51    6  7:59  1:49  3:53   10   59:57 17.3  1:19   10   32:22 10:27 1:45:28 
   11  237 James Castle            Edina              MN  50   10  9:49  2:14  6:39   11 1:01:15 16.9  2:56    8   29:33  9:32 1:50:09 
   12  345 Donald Moran            Lakeville          MN  51    8  8:36  1:58  3:27   12 1:02:45 16.5  2:24   12   34:04 11:00 1:51:13 
   13  442 Paul Wilson             Burnsville         MN  54   13 12:40  2:53  4:54   13 1:21:59 12.7  2:46   13   40:10 12:58 2:22:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  342 Jill Milbauer           Apple Valley       MN  50    1  7:12  1:39  2:01    1   53:42 19.3  1:02    1   29:56  9:40 1:33:51 
    2  325 Nancy Marian            Burnsville         MN  51    2  8:37  1:58  2:17    2   59:36 17.4  1:20    2   30:57  9:59 1:42:45 
    3  366 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  50    3  9:41  2:12  3:16    3 1:06:33 15.6  0:58    4   37:46 12:11 1:58:12 
    4  399 Deborah Seitz           Northfield         MN  52    4 11:50  2:42  5:17    4 1:16:45 13.5  3:40    3   35:17 11:23 2:12:48 
    5  284 Carolyn Johnson         Lakeville          MN  52    5 15:31  3:32  6:50    5 1:23:47 12.4  6:28    5   45:48 14:47 2:38:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  230 Brian Burkhartzmeyer    Lakeville          MN  57    1  8:21  1:54  2:52    3   53:16 19.5  1:34    1   25:34  8:15 1:31:35 
    2  264 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  59    2  8:39  1:58  2:46    1   52:13 19.9  1:25    2   27:10  8:46 1:32:12 
    3  334 Richard Meidl           Lakeville          MN  55    3  8:50  2:01  3:53    2   52:50 19.6  2:26    3   32:45 10:34 1:40:42 
    4  207 Douglas Anderson        Lakeville          MN  59    4 12:01  2:44  5:09    4   59:59 17.3  1:43    5   36:36 11:49 1:55:26 
    5  382 Roberto Rodriguez       Apple Valley       MN  56    5 17:52  4:04  7:52    5 1:04:50 16.0  2:03    4   33:17 10:44 2:05:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  206 Deborah Anderson        Lakeville          MN  58    3  9:44  2:13  2:36    1   57:34 18.0  1:15    1   24:46  8:00 1:35:53 
    2  372 Mary Alice Purcell      Bloomington        MN  57    1  9:21  2:08  2:19    2   58:08 17.9  1:11    2   26:17  8:29 1:37:16 
    3  280 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  55    4 10:04  2:18  3:04    5 1:03:13 16.4  2:05    3   26:49  8:39 1:45:14 
    4  356 Shannon Nelson          St Paul            MN  57    2  9:22  2:08  2:57    4   59:26 17.5  2:48    5   30:51  9:57 1:45:22 
    5  384 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  59    7 11:18  2:34  3:26    3   58:20 17.8  0:42    6   33:25 10:47 1:47:10 
    6  371 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  59    6 10:33  2:24  3:09    6 1:04:37 16.1  0:45    4   29:08  9:24 1:48:09 
    7  213 Mary Bennewitz          Burnsville         MN  57    8 11:57  2:43  4:15    8 1:15:11 13.8  1:48    7   34:41 11:12 2:07:50 
    8  416 Lynda Stuber            Lakeville          MN  58    5 10:06  2:18  4:09    7 1:10:53 14.6  1:30    8   41:28 13:23 2:08:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  304 Leonard Klun            Maple Plain        MN  60    1  6:28  1:29  2:14    1   48:01 21.6  0:59    1   21:56  7:05 1:19:36 
    2  318 Frank Lombardo          Lakeville          MN  60    2  7:55  1:48  2:43    3   51:46 20.1  1:18    2   25:34  8:15 1:29:14 
    3  221 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  60    3  8:10  1:52  3:24    2   50:03 20.7  1:12    3   27:19  8:49 1:30:05 
    4  377 Steve Regli             Lakeville          MN  62    4  8:14  1:53  2:57    4   56:37 18.3  1:14    4   29:07  9:24 1:38:07 
    5  294 Danny Kagol             Minnetonka         MN  66    8 11:23  2:36  3:13    7   57:07 18.2  2:02    5   30:27  9:50 1:44:09 
    6  281 Art Jacobson            Bloomington        MN  60    6  9:03  2:04  3:07    6   56:52 18.3  1:49    7   33:56 10:57 1:44:44 
    7  390 Curt Savstrom           Lakeville          MN  60    5  8:59  2:03  3:34    5   56:43 18.3  1:39    8   34:17 11:04 1:45:10 
    8  409 Bob Spooner             Ramsey             MN  62    7 10:01  2:17  2:11    9 1:03:02 16.5  0:49    6   31:02 10:01 1:47:03 
    9  362 Terry Olson             Wadena             MN  64    9 12:44  2:54  4:40    8 1:00:18 17.2  3:40    9   38:58 12:35 2:00:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  311 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  62    1 11:24  2:36  2:48    1   55:36 18.7  1:21    1   34:29 11:08 1:45:37 
    2  380 Anne Riendl             Waukesha           WI  64    2 14:26  3:17  8:16    2 1:25:33 12.1  3:23    2   51:05 16:29 2:42:42 

Total Registered:                        276
Total Number of Team Finishers:           16
Total Number of Individual Finishers:    219
Number of Male   Finishers:              126
Number of Female Finishers:               93
Did not Finish Race or Did Not Start:     41