Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/13/2011

race logo










					
                          MORA VASALOPPET 58km FREESTYLE
                                   AWARDS LIST

   2/16/2011  4:24PM
=============================================================================
     TOP 3  OVERALL
=============================================================================

    1 MATTHEW E LIEBSCH        ORONO           MN  27 M   2:38:21 
    2 SANTIAGO OCARIZ          SPOONER         WI  24 M   2:39:10 
    3 ADAM C SWANK             DULUTH          MN  35 M   2:39:20 
=============================================================================
     TOP 3  OVERALL
=============================================================================

    1 JOHANNA R WINTERS        MINNEAPOLIS     MN  26 F   2:58:34 
    2 CAROLYN T BRAMANTE       MINNEAPOLIS     MN  28 F   2:58:45 
    3 KRISTINA M OWEN          HOUGHTON        MI  26 F   3:00:40 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 1   18-24     (3)
================================================================================

    1 SANTIAGO OCARIZ          SPOONER         WI  24 M   2:39:09.1 
    2 JOE R WACKER             COTTAGE GROVE   MN  21 M   3:08:04.7 
    3 DMYTRO S KOSHEVY         ST PAUL         MN  22 M   3:12:55.8 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 1   18-24     (3)
================================================================================

    1 CHRISTI M NOWAK          DULUTH          MN  22 F   3:07:34.8 
    2 JESSE FARK               MINNEAPOLIS     MN  23 F   3:10:23.8 
    3 ANNA C RESMAN            ROCHESTER       MN  19 F   3:31:31.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 2   25-29     (3)
================================================================================

    1 MATTHEW E LIEBSCH        ORONO           MN  27 M   2:38:20.3 
    2 JEFFREY R CAMERON        KAKABEKA FALLS CAN  29 M   2:48:40.2 
    3 BJORN   H BATDORF        MINNEAPOLIS     MN  27 M   2:51:31.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 2   25-29     (3)
================================================================================

    1 JOHANNA R WINTERS        MINNEAPOLIS     MN  26 F   2:58:33.4 
    2 CAROLYN T BRAMANTE       MINNEAPOLIS     MN  28 F   2:58:44.8 
    3 KRISTINA M OWEN          HOUGHTON        MI  26 F   3:00:39.9 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 3   30-34     (3)
================================================================================

    1 STEPHEN HART             THUNDER BAY ON CAN  30 M   2:39:49.2 
    2 NIKOLAI N ANIKIN         DULUTH          MN  30 M   2:44:38.2 
    3 MICHAEL B COLGAN         ROCHESTER       MN  31 M   2:59:37.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 3   30 34     (3)
================================================================================

    1 SARAH C PETERS           THUNDER BAY ON CAN  33 F   3:04:58.5 
    2 ERIN M CARTER            KAKABEKA FALLS CAN  31 F   3:14:43.7 
    3 SARAH E HUNTER           ST PAUL         MN  30 F   3:22:42.5 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 4   35-39     (3)
================================================================================

    1 ADAM C SWANK             DULUTH          MN  35 M   2:39:20.0 
    2 MATT M ZAK               EVELETH         MN  37 M   2:50:13.4 
    3 JOEY R KEILLOR           ROCHESTER       MN  36 M   2:52:30.9 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 4   35-39     (3)
================================================================================

    1 STACI A GILPIN           DULUTH          MN  36 F   3:17:23.2 
    2  AGA BEDNARZ             DULUTH          MN  35 F   3:18:18.1 
    3 LISA R WHITE             OGDEN           UT  36 F   3:19:35.5 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 5   40-44     (3)
================================================================================

    1 JOHN C STIEN             EAU CLAIRE      WI  43 M   3:08:07.8 
    2 CRAIG S RUDD             PLYMOUTH        MN  41 M   3:08:21.6 
    3 ERIK D MINGE             MINNEAPOLIS     MN  43 M   3:08:39.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 5   40-44     (3)
================================================================================

    1 BONNIE W WEISKOPF        STILLWATER      MN  42 F   3:09:47.1 
    2 KITTY C EARL-TORNIAINEN  ST PAUL         MN  43 F   3:17:09.6 
    3 JESSICA L WILSON         SHOREWOOD       MN  40 F   3:31:57.6 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 6   45-49     (3)
================================================================================

    1 JAY R WENNER             ST PAUL         MN  49 M   2:52:16.8 
    2 ROD M RAYMOND            DULUTH          MN  45 M   2:57:57.2 
    3 JAY H ADAMS              RICHFIELD       MN  45 M   2:58:39.6 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 6   45-49     (3)
================================================================================

    1 LYNNE CECIL              BLOOMINGTON     MN  49 F   3:08:35.1 
    2 BEVERLY L CARLSON        CHIPPEWA FALLS  WI  49 F   3:40:44.1 
    3 SHELLY F GILBERTSON      COTTAGE GROVE   WI  49 F   3:51:26.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 7   50-54     (3)
================================================================================

    1 ANDRE P L'HEUREUX        MINNETONKA      MN  50 M   3:03:38.7 
    2 THOMAS W EGGER           EDINA           MN  52 M   3:05:10.5 
    3 MARK S RATHBUN           BIG LAKE        MN  51 M   3:06:37.3 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 7   50-54     (3)
================================================================================

    1 JAN L GUENTHER           MOUND           MN  51 F   3:08:25.4 
    2 BETH A GUCK              ANDOVER         MN  54 F   3:30:20.8 
    3 JULIE K LIGHT            MINNETONKA      MN  53 F   3:48:10.9 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 8   55-59     (3)
================================================================================

    1 DAN G BERNTSON           EDINA           MN  58 M   3:10:28.3 
    2 JONATHAN M SCHUPP        PARK RAPIDS     MN  56 M   3:11:28.8 
    3 MARK NIENSTAEDT          RHINELANDER     WI  56 M   3:12:58.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 8   55-59     (3)
================================================================================

    1 MELINDA D SILBERNICK     MAPLE GROVE     MN  55 F   3:34:30.1 
    2 CAROL M COUSINS          EDINA           MN  55 F   3:40:16.3 
    3 LISA R WHEELER           BLOOMINGTON     MN  59 F   4:09:39.0 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 9   60-64     (3)
================================================================================

    1 BOB RICHARDS             VILLA PARK      IL  62 M   3:40:45.3 
    2 RICHARD O SWENSON        EAGAN           MN  62 M   3:43:03.4 
    3 TOM ROWE                 CENTERVILLE     MN  62 M   3:46:50.3 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 9   60-64     (3)
================================================================================

    1 CHARLENE M BARRON        WAYZATA         MN  61 F   3:50:21.7 
    2 MAUREEN W AHOKAS         THUNDER BAY ON CAN  62 F   4:29:04.8 
    3 MARVA J SAHS             SPOONER         WI  61 F   4:55:02.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 10   65-69     (3)
================================================================================

    1 LEONARD L COEQUYT        HOPKINS         MN  67 M   3:20:32.4 
    2 JONATHAN D STANLEY       LADYSMITH       WI  65 M   3:30:43.1 
    3 PAUL E BAUER             HILL CITY       MN  66 M   3:34:43.6 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 10   65-69     (3)
================================================================================

================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 11   70-74     (3)
================================================================================

    1 RONALD P STARK           APPLETON        WI  70 M   4:08:08.1 
    2 DWIGHT S BEAVERS         MASON CITY      IA  73 M   4:15:02.7 
    3 MELVIN E DALE            PLYMOUTH        MN  70 M   4:28:40.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 11   70-74     (3)
================================================================================

================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 12   75 UP     (3)
================================================================================

    1 ALLAN D DU BOIS          COTTAGE GROVE   MN  77 M   4:58:46.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 12   75 UP     (3)
================================================================================