Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/13/2011

race logo










					
                          MORA VASALOPPET 42km CLASSIC
                                   AWARDS LIST

   2/16/2011  4:24PM
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 EUGENY V BELETSKIY       MINNEAPOLIS     MN  25 M   2:06:47 
    2 PIOTR H BEDNARSKI        MINNEAPOLIS     MN  44 M   2:06:51 
    3 EVAN S PENGELLY          PLYMOUTH        MN  31 M   2:07:27 
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 MOLLY K WATKINS          MINNEAPOLIS     MN  20 F   2:19:55 
    2 JOSIE E NILSSON          MEDICINE LAKE   MN  32 F   2:25:23 
    3 JEN PEARSON              DULUTH          MN  44 F   2:29:41 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 1  18-24     (3)
================================================================================

    1 JOSHUA A DOEBBERT        GLENWOOD        MN  21 M   2:18:29.1 
    2 GRANT K DORNFELD         MAPLE GROVE     MN  21 M   2:19:33.2 
    3 SEAN D VIG               ST LOUIS PARK   MN  21 M   2:20:45.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 1  18-24     (3)
================================================================================

    1 MOLLY K WATKINS          MINNEAPOLIS     MN  20 F   2:19:55.0 
    2 ALLIE A RYKKEN           ST PAUL         MN  22 F   2:34:31.1 
    3 STEPHANIE A BAYR         MINNEAPOLIS     MN  23 F   2:38:35.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 2  25-29     (3)
================================================================================

    1 EUGENY V BELETSKIY       MINNEAPOLIS     MN  25 M   2:06:46.7 
    2 MICHAEL L ARCE           MADISON         WI  28 M   2:07:27.9 
    3 JONATHAN M MILLER        ROSEVILLE       MN  27 M   2:09:12.7 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 2  25-29     (3)
================================================================================

    1 VALERIE L WALDOCH        HUGO            MN  28 F   2:57:32.7 
    2 RACHAEL M CASSLEMAN      PLYMOUTH        MN  28 F   3:07:48.0 
    3 KAITLIN E ERPESTAD       FINLAND         MN  27 F   3:14:02.1 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 3  30-34     (3)
================================================================================

    1 EVAN S PENGELLY          PLYMOUTH        MN  31 M   2:07:26.1 
    2 JACOB L BESTE            MINNEAPOLIS     MN  31 M   2:07:32.4 
    3 JUSTIN A PAVLISH         FRIDLEY         MN  30 M   2:09:32.9 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 3  30-34     (3)
================================================================================

    1 JOSIE E NILSSON          MEDICINE LAKE   MN  32 F   2:25:22.6 
    2 MARY E VANCURA           ST PAUL         MN  31 F   2:40:27.5 
    3 EMILY R JOHNSON          MINNEAPOLIS     MN  33 F   2:58:09.8 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 4  35-39     (3)
================================================================================

    1 DAVID K NILSSON          MEDICINE LAKE   MN  38 M   2:14:36.3 
    2 ANDREW L SCHAKEL         MINNEAPOLIS     MN  36 M   2:14:39.0 
    3 ALLAN C SHUROS           ST PAUL         MN  36 M   2:24:28.8 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 4  35-39     (3)
================================================================================

    1 JESSICA L BARR           GRAND PORTAGE   MN  35 F   3:16:51.5 
    2 KELLY J GOTFREDSON       LITTLE FALLS    MN  38 F   3:31:31.8 
    3 STACEY A BOGGS           ST PAUL         MN  37 F   3:37:08.6 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 5  40-44     (3)
================================================================================

    1 PIOTR H BEDNARSKI        MINNEAPOLIS     MN  44 M   2:06:50.3 
    2 CRAIG M STOLEN           NEW BRIGHTON    MN  41 M   2:16:00.7 
    3 JEY B CARLSON            NORTH OAKS      MN  44 M   2:17:34.3 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 5  40-44     (3)
================================================================================

    1 JEN PEARSON              DULUTH          MN  44 F   2:29:40.7 
    2 SARA M ZIMMERMANN-WHITE  ROSEVILLE       MN  41 F   2:29:47.2 
    3 KAREN G BEBCHUK          PLYMOUTH        MN  44 F   2:34:58.5 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 6  45-49     (3)
================================================================================

    1 BRENT A OJA              RIVER FALLS     WI  47 M   2:18:28.5 
    2 SCOTT COOPER             HOLMEN          WI  46 M   2:31:43.5 
    3 RICHARD A BUDDE          PLYMOUTH        MN  47 M   2:32:56.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 6  45-49     (3)
================================================================================

    1 MICHELE A OJA            RIVER FALLS     WI  46 F   2:30:35.8 
    2 LESLIE A HALE            MINNEAPOLIS     MN  46 F   2:38:58.4 
    3 BECKIE A ALEXANDER       MINNEAPOLIS     MN  46 F   2:48:33.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 7  50-54     (3)
================================================================================

    1 KEVIN J BROCHMAN         MAPLEWOOD       MN  51 M   2:17:50.5 
    2 ANTHONY CARTER           COHASSET        MN  52 M   2:28:04.2 
    3 JEFF W STAGGS            MOUND           MN  52 M   2:29:23.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 7  50-54     (3)
================================================================================

    1 KELLY A ROGERS           ESKO            MN  51 F   2:36:18.3 
    2 MARISE A WIDMER          ST PAUL         MN  51 F   2:55:20.6 
    3 MARY KAY JOHNSON         CHANHASSEN      MN  52 F   3:05:07.9 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 8  55-59     (3)
================================================================================

    1 MARTIN C RICHMOND        MINNEAPOLIS     MN  57 M   2:19:22.6 
    2 BRAD J ERICKSON          PLYMOUTH        MN  56 M   2:22:10.9 
    3 MICHAEL E GOTZSCHE       MINNEAPOLIS     MN  56 M   2:22:24.7 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 8  55-59     (3)
================================================================================

    1 BRENDA L GAUVIN-CHADWICK PLYMOUTH        MN  55 F   3:12:02.8 
    2 KAREN A ROESLER          MINNEAPOLIS     MN  56 F   3:46:14.9 
    3 MARY LOU LUNDBERG        ROSEVILLE       MN  56 F   4:05:46.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 9  60-64     (3)
================================================================================

    1 JAMES C AGRE             MINNEAPOLIS     MN  60 M   2:21:41.2 
    2 ROBERT C SKOW            ST CLOUD        MN  62 M   2:24:54.6 
    3 DON J BROOKS             SEATTLE         WA  60 M   2:39:46.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 9  60-64     (3)
================================================================================

    1 GRETCHEN LINDGREN        ST CLOUD        MN  62 F   2:58:49.7 
    2 MAUD SUNDEN              STORA          SWE  63 F   3:19:35.2 
    3 MAUREEN L KINNEY         LA CROSSE       WI  60 F   3:49:49.6 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 10  65-69     (3)
================================================================================

    1 CHARLES E DUEDE          COTTAGE GROVE   MN  67 M   2:34:39.7 
    2 ARNE LUND                KUNGSHAMM      SWE  67 M   2:35:52.9 
    3 LARRY J LARSON           STILLWATER      MN  65 M   2:40:00.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 10  65-69     (3)
================================================================================

    1 KARIN J GROSSMAN         FARMINGTON      MN  69 F   4:55:23.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 11  70-74     (3)
================================================================================

    1 ROBERT A NESVOLD         NORTHFIELD      MN  71 M   2:41:29.0 
    2 ANSGAR AGREN             TRANGSUND      SWE  74 M   2:52:53.1 
    3 LARRY J MYERS            PLYMOUTH        MN  70 M   3:01:20.8 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 11  70-74     (3)
================================================================================

    1 LINDA P COOK             SPRINGBROOK     WI  71 F   4:50:02.8 
    2 JACQUE LINDSKOOG         DRUMMOND        WI  70 F   5:55:43.5 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 12  75 UP     (3)
================================================================================

    1 ROY M CARLSTED           ST PAUL         MN  87 M   4:08:40.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 12  75 UP     (3)
================================================================================