Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/13/2011

race logo










					
                          MORA VASALOPPET 35km FREESTYLE
                                   AWARDS LIST

   2/16/2011  4:24PM
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 NATHAN C PORATH          RED WING        MN  28 M   1:28:42 
    2 DEREK C WALLEN           APPLE VALLEY    MN  31 M   1:30:12 
    3 ANDREW K BROWN           ST PAUL         MN  21 M   1:31:23 
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 ANGIE B ROBINSON         ROSEVILLE       MN  43 F   1:37:34 
    2 ELAINE M NELSON          DULUTH          MN  31 F   1:38:34 
    3 SARA E KYLANDER-JOHNSON  DULUTH          MN  38 F   1:38:40 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 1   14 UNDER     (3)
================================================================================

    1 STEVE F HOKANSON         NORTH OAKS      MN  14 M   1:45:38.6 
    2 JES S PEDERSEN           LUCK            WI  14 M   2:09:34.4 
    3 KETHAN T DAHLBERG        NORTH OAKS      MN  14 M   2:12:45.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 1   14 UNDER     (3)
================================================================================

    1 MACKENZIE R DIGGINS      AFTON           MN  14 F   2:01:43.0 
    2 ASHLEE L FORSLUND        MORA            MN  14 F   2:07:12.6 
    3 LAURA E MOORE            MHATOMEDI       MN  14 F   2:15:22.5 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 2   15-16     (3)
================================================================================

    1 CHRISTOPHER G ROUW       ST CLOUD        MN  15 M   1:34:37.8 
    2 JOSHUA A OVERTURF        MAPLE PLAIN     MN  15 M   1:42:33.2 
    3 EVAN M BORCHERT          NEW BRIGHTON    MN  16 M   1:42:37.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 2   15-16     (3)
================================================================================

    1 JESSIE C GREELEY         WYOMING         MN  15 F   1:57:28.2 
    2 SARAH L TOKOS            NEW BRIGHTON    MN  15 F   1:57:44.5 
    3 KATIE M PETERSON         ARDEN HILLS     MN  15 F   2:04:24.5 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 3   17-18     (3)
================================================================================

    1 PETER OLEJNICZAK         ROSEVILLE       MN  18 M   1:36:01.4 
    2 LUKE W BAKER             GRANITE FALLS   MN  17 M   1:37:43.9 
    3 JONAH M GILBERT          ARDEN HILLS     MN  17 M   1:38:29.4 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 3   17-18     (3)
================================================================================

    1 SARAH J PIEPER           NEW BRIGHTON    MN  17 F   1:58:39.9 
    2 RACHEL I HOVLAND         MORA            MN  17 F   2:09:09.4 
    3 AMANDA M GRIBBEN         EDEN PRAIRIE    MN  18 F   2:11:57.9 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 4   19-24     (3)
================================================================================

    1 ANDREW K BROWN           ST PAUL         MN  21 M   1:31:22.4 
    2 ANDREW R TILMAN          ST LOUIS PARK   MN  21 M   1:33:40.7 
    3 RYAN W SKINNER           ST LOUIS PARK   MN  19 M   1:37:04.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 4   19-24     (3)
================================================================================

    1 LAURA A EDLUND           ST PAUL         MN  24 F   1:43:06.5 
    2 KATHLEEN L DE WAHL       ST PAUL         MN  24 F   1:45:35.2 
    3 ALLISON C DE ROMA        PLYMOUTH        MN  24 F   1:49:39.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 5   25-29     (3)
================================================================================

    1 NATHAN C PORATH          RED WING        MN  28 M   1:28:41.2 
    2 DAN J DE ROMA            PLYMOUTH        MN  25 M   1:34:23.5 
    3 ERIK M HENDRICKSON       ST LOUIS PARK   MN  25 M   1:34:38.4 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 5   25-29     (3)
================================================================================

    1 MELLISSA S MAC MILLAN    ST PAUL         MN  26 F   1:40:03.3 
    2 ANN H GENTRY             SHOREVIEW       MN  26 F   1:52:13.4 
    3 ANNA M HAGSTROM          ST PAUL         MN  28 F   2:01:22.7 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 6   30-34     (3)
================================================================================

    1 DEREK C WALLEN           APPLE VALLEY    MN  31 M   1:30:11.8 
    2 PAUL A OLSON             ANDOVER         MN  30 M   1:34:30.1 
    3 CHAD T GIESE             WILMETTE        IL  34 M   1:42:00.7 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 6   30-34     (3)
================================================================================

    1 ELAINE M NELSON          DULUTH          MN  31 F   1:38:33.7 
    2 KATHRYN E SPLAN          ST PAUL         MN  34 F   1:46:58.0 
    3 KATHRYN C PRATT          MINNEAPOLIS     MN  32 F   1:52:45.0 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 7   35-39     (3)
================================================================================

    1 GRANT D NELSON           DULUTH          MN  35 M   1:34:30.4 
    2 JASON M SANNES-VENHUIZEN FRAZEE          MN  36 M   1:41:01.8 
    3 STEVEN M GOETZ           NORTH OAKS      MN  36 M   1:46:51.4 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 7   35-39     (3)
================================================================================

    1 SARA E KYLANDER-JOHNSON  DULUTH          MN  38 F   1:38:39.6 
    2 AMY L DETTMER            GRAND RAPIDS    MN  39 F   1:52:28.7 
    3 HEATHER M PITSCHKA       DULUTH          MN  36 F   2:03:58.8 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 8   40-44     (3)
================================================================================

    1 MARK AHLERS              ROSEVILLE       MN  44 M   1:35:54.8 
    2 ALLEN G OVERTURF         MAPLE PLAIN     MN  43 M   1:44:45.6 
    3 SCOTT A RAKE             ELKO            MN  43 M   1:45:12.1 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 8   40-44     (3)
================================================================================

    1 ANGIE B ROBINSON         ROSEVILLE       MN  43 F   1:37:34.0 
    2 ANDREA L BREEN           MINNEAPOLIS     MN  44 F   2:05:15.3 
    3 MOLLY I WEYRENS          ST CLOUD        MN  42 F   2:08:11.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 9   45-49     (3)
================================================================================

    1 BRAD BART                MINNEAPOLIS     MN  48 M   1:35:28.1 
    2 JONATHAN H SANBORN       MAPLE GROVE     MN  49 M   1:35:56.8 
    3 SILVIO M MOULSOFF        ST PAUL         MN  47 M   1:36:53.9 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 9   45-49     (3)
================================================================================

    1 CHERYL K DU BOIS         NORTH OAKS      MN  49 F   1:46:32.8 
    2 ANNE L ELLEFSON          PARK RAPIDS     MN  45 F   1:51:49.5 
    3 MINDY L BENTON           MINNETONKA      MN  47 F   1:55:32.8 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 10   50-54     (3)
================================================================================

    1 ALLEN R HANSON           GREENWOOD       MN  53 M   1:36:52.3 
    2 JACK E BAKER             GRANITE FALLS   MN  53 M   1:37:26.3 
    3 DAVE A BRIDGES           SHOREVIEW       MN  51 M   1:37:32.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 10   50-54     (3)
================================================================================

    1 PATRICIA A STOVEY        HOLMEN          WI  50 F   1:54:35.0 
    2 LISA M HOLLENSTEINER     EDINA           MN  51 F   1:55:20.0 
    3 CATHY M WEISS            EAU CLAIRE      WI  50 F   2:04:20.9 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 11   55-59     (3)
================================================================================

    1 JOHN W BOLLER            BROOKLYN PARK   MN  59 M   1:51:13.4 
    2 RICHARD G ANDERSON       PLYMOUTH        MN  58 M   1:52:42.8 
    3 JIM G HAGSTROM           AFTON           MN  56 M   1:53:24.4 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 11   55-59     (3)
================================================================================

    1 CHRIS W BENNETT-GAGNER   COON RAPIDS     MN  58 F   2:27:12.4 
    2 MOLLY B HOEG             NEW HOPE        MN  55 F   2:29:50.9 
    3 KATHRYN G RYAN           ARDEN HILLS     MN  57 F   2:31:40.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 12   60-64     (3)
================================================================================

    1 DAVID A CHRISTOPHERSON   ST ANTHONY      MN  60 M   1:35:57.9 
    2 JOHN E STAMM             AFTON           MN  60 M   1:43:21.9 
    3 WILLIAM J STUBER         ST PAUL         MN  60 M   1:57:05.6 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 12   60 64     (3)
================================================================================

    1 KATI CAMPBELL            LONG LAKE       MN  64 F   1:51:52.5 
    2 JO-ELLEN V ABRAHAM       EAGAN           MN  62 F   2:17:23.0 
    3 JEAN LAVELLE             GOLDEN VALLEY   MN  64 F   2:26:53.1 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 13   65-69     (3)
================================================================================

    1 TERRY J HOLM             BRAINERD        MN  66 M   1:48:24.1 
    2 ODD OSLAND               APPLE VALLEY    MN  69 M   1:58:58.5 
    3 BOB A KOSHNICK           DETROIT LAKES   MN  67 M   2:13:50.1 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 14   65-69     (3)
================================================================================

    1 CAROLINE M KOSTROSKI     WHITE BEAR LAK  MN  65 F   3:19:13.0 
    2 MARCIA C NELSON          APPLE VALLEY    MN  68 F   3:58:59.2 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 14   70-74     (3)
================================================================================

    1 WILL D GOSNOLD           GRAND FORKS     ND  70 M   2:09:08.4 
    2 MONTE W MILLER           MAPLE GROVE     MN  74 M   2:18:12.2 
    3 ARNE LAGUS               ST CROIX FALLS  WI  72 M   2:46:23.3 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 14   70-74     (3)
================================================================================

    1 WANDA M ARENZ            CASS LAKE       MN  71 F   2:57:28.6 
    2 EMILY D LANIN            BRAINERD        MN  70 F   3:41:31.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 15   75 UP     (3)
================================================================================

    1 WAYNE F EVERMAN          DECORAH         IA  75 M   2:41:31.5 
    2 WALLY G HED              CAMBRIDGE       MN  77 M   3:38:11.5 
    3 PAUL H BROWN             MOUND           MN  75 M   4:17:53.7 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 15   75 UP     (3)
================================================================================