Detroit Lakes Invitational -
Detroit Lakes, MN
9/4/2014

race logo










					               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 4, 2014
                         JUNIOR HIGH GIRLS - 2500m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    28  Alexandria                (  12:00.2  1:00:00.9   1:52.1)
========================================
  1      1  Bethany Miller                  10:48.2
  2      3  Emersyn Harris                  11:52.3
  3      7  Heavyn Bordk                    12:14.1
  4      8  Cara Gunderson                  12:26.0
  5      9  Molly Panther                   12:40.3
  6   ( 11) Kennedy Quinn                   12:43.0
  7   ( 15) Olivia Kopp                     12:54.4

  2.    34  Moorhead                  (  12:09.4  1:00:46.8   1:39.4)
========================================
  1      2  Rylie Polomny                   11:06.8
  2      4  Madelyne Etter                  12:00.3
  3      6  Taylor Melton                   12:11.2
  4     10  Malery Selberg                  12:42.3
  5     12  Faith Wollschlager              12:46.2
  6   ( 13) Cassidy O'Meara                 12:46.5
  7   ( 14) Annika Yoney                    12:53.7

  3.    75  Detroit Lakes             (  13:44.2  1:08:41.0   2:49.2)
========================================
  1      5  Ava Geffrey                     12:11.1
  2     16  Devryn Ullyott                  13:20.0
  3     17  Lexi Stearns                    13:44.3
  4     18  Lacey Davis                     14:25.3
  5     19  Courtney Rader                  15:00.3
  6   ( 20) Mirella Grimm                   15:48.9
  7   ( 21) Abby Grey                       15:49.3



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/19   1596 Bethany Miller            7 Alexandria                10:48.2  6:58 
    2   1/13   1874 Rylie Polomny             7 Moorhead                  11:06.8  7:10 
    3   1/3    1937 Maddie Guler              7 Pelican Rapids            11:27.2  7:23 
    4   2/19   1583 Emersyn Harris            8 Alexandria                11:52.3  7:39 
    5   2/13   1848 Madelyne Etter            7 Moorhead                  12:00.3  7:44 
    6   1/8    2458 Ava Geffrey               7 Detroit Lakes             12:11.1  7:51 
    7   3/13   1867 Taylor Melton             7 Moorhead                  12:11.2  7:51 
    8   3/19   1571 Heavyn Bordk              7 Alexandria                12:14.1  7:53 
    9   4/19   1582 Cara Gunderson            7 Alexandria                12:26.0  8:01 
   10   2/3    1943 Larissa Seifert           8 Pelican Rapids            12:27.8  8:02 
   11   1/3    1744 Kilee Gutzmer             7 Fergus Falls              12:31.2  8:04 
   12   3/3    1938 Autumn Gummeringer        7 Pelican Rapids            12:37.0  8:08 
   13   5/19   1601 Molly Panther             6 Alexandria                12:40.3  8:10 
   14   4/13   1877 Malery Selberg            8 Moorhead                  12:42.3  8:11 
   15   6/19   1602 Kennedy Quinn             8 Alexandria                12:43.0  8:12 
   16   5/13   1881 Faith Wollschlager        7 Moorhead                  12:46.2  8:14 
   17   6/13   1871 Cassidy O'Meara           8 Moorhead                  12:46.5  8:14 
   18   7/13   1882 Annika Yoney              7 Moorhead                  12:53.7  8:18 
   19   7/19   1591 Olivia Kopp               8 Alexandria                12:54.4  8:19 
   20   8/19   1608 Hannah Tesch              8 Alexandria                13:02.2  8:24 
   21   9/19   1572 Caitlin Bright            7 Alexandria                13:14.5  8:32 
   22  10/19   1576 Hadlie Dahlseid           6 Alexandria                13:15.5  8:33 
   23  11/19   1575 Kamryn Coauette           6 Alexandria                13:15.6  8:33 
   24   2/3    1753 Berit Skogan              8 Fergus Falls              13:16.2  8:33 
   25   2/8    2454 Devryn Ullyott            8 Detroit Lakes             13:20.0  8:35 
   26  12/19   1593 Madison Magnuson          6 Alexandria                13:35.7  8:46 
   27   8/13   1869 Octavia Nerguson          7 Moorhead                  13:40.9  8:49 
   28   9/13   1847 Stella Erickson           7 Moorhead                  13:44.0  8:51 
   29   3/8    2455 Lexi Stearns              8 Detroit Lakes             13:44.3  8:51 
   30  10/13   1845 Lucy Delorme              7 Moorhead                  13:44.7  8:51 
   31  13/19   1607 Alycia Stotesbery         8 Alexandria                13:47.5  8:53 
   32  11/13   1857 Rylie Johnson             7 Moorhead                  14:05.3  9:05 
   33   1/4    1807 Sophie Helgeson           8 Hawley-Ulen-Hitterdahl    14:18.7  9:13 
   34  14/19   1573 Ali Castle                6 Alexandria                14:19.2  9:14 
   35   4/8    2433 Lacey Davis               8 Detroit Lakes             14:25.3  9:17 
   36  15/19   1577 Anna Dokter               6 Alexandria                14:53.3  9:36 
   37   5/8    2459 Courtney Rader            7 Detroit Lakes             15:00.3  9:40 
   38   2/4    1805 Giorgia Denni            11 Hawley-Ulen-Hitterdahl    15:04.3  9:43 
   39   1/2    1783 Abigail Holzhauer         8 Frazee - Vergas           15:06.8  9:44 
   40   3/4    1804 Halle Berg                7 Hawley-Ulen-Hitterdahl    15:37.3 10:04 
   41   6/8    2441 Mirella Grimm             8 Detroit Lakes             15:48.9 10:11 
   42   7/8    2456 Abby Grey                 8 Detroit Lakes             15:49.3 10:12 
   43   2/2    1788 Kaylynn Vennes            7 Frazee - Vergas           16:03.6 10:21 
   44  16/19   1610 Lydia Waage               7 Alexandria                16:09.9 10:25 
   45   4/4    1808 Hannah Johnson            7 Hawley-Ulen-Hitterdahl    16:12.7 10:27 
   46   1/2    1676 Skyla Phillips            8 Breckenridge              16:21.8 10:32 
   47   2/2    1675 Kaylee Lindblad           8 Breckenridge              16:23.5 10:34 
   48  12/13   1880 Kylie Wendinger           7 Moorhead                  16:27.5 10:36 
   49  13/13   1860 Madeline Lansink          7 Moorhead                  16:33.1 10:40 
   50  17/19   1594 Camryn Marshall           7 Alexandria                16:51.5 10:52 
   51   8/8    2457 Bella Edvall              7 Detroit Lakes             16:56.0 10:55 
   52   3/3    1751 Emma Rund                 7 Fergus Falls              17:12.9 11:05 
   53  18/19   1595 Rebecca Meyer             7 Alexandria                17:15.2 11:07 
   54  19/19   1592 Carmen Krueger            7 Alexandria                18:15.4 11:46