Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/13/2011

race logo










					                                                                       Page 1
-------------------------------------------------------------------------------
                         2011 MORA VASALOPPET 13km
_______________________________________________________________________________
 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta Time    Pace  
 ===== ======== ======================= === === ================== === ======= ===== 
     1   1/12   Thomas W Egger, Jr       17 M   Edina               MN   40:19  3:07 
     2   1/19   Andrew J Egger           15 M   Edina               MN   41:20  3:11 
     3   2/19   Scott D Harrison         15 M   Minnetrista         MN   42:32  3:17 
     4   1/106  Todd R Johnson           18 M   Alexandria          MN   42:37  3:17 
     5   2/12   Bjorn Adelsman           16 M   New Brighton        MN   44:39  3:27 
     6   3/19   Brendan C Johnson        14 M   Mora                MN   45:27  3:30 
     7   2/106  Kyle B Slick             22 M   River Falls         WI   45:33  3:31 
     8   1/9    Mattie E Watts           14 F   New Brighton        MN   45:47  3:32 
     9   3/106  Lee Dilley               57 M   Northfield          MN   45:53  3:32 
    10   3/12   Karl Schultz             17 M   Fridley             MN   46:19  3:34 
    11   1/21   Thomas C Woolhouse       12 M   Mora                MN   46:26  3:35 
    12   1/105  Courtney P Spies         26 F   Anoka               MN   47:06  3:38 
    13   4/19   Benjamin E Kokkila       15 M   New Brighton        MN   47:47  3:41 
    14   4/12   Andy M Gustafson         17 M   Walker              MN   47:49  3:41 
    15   5/12   Nathan S Molnar          16 M   Bemidji             MN   48:01  3:42 
    16   6/12   Paul J Escher            16 M   La Crosse           WI   49:37  3:49 
    17   2/21   Cory T Rouw              13 M   St Cloud            MN   49:51  3:51 
    18   1/14   Maggie I Anderson        13 F   Bigfork             MN   50:12  3:52 
    19   1/15   Andrea N Franz           16 F   Sartell             MN   50:21  3:53 
    20   2/105  Kate Trescony            18 F   Champlin            MN   50:59  3:56 
    21   3/21   Skyler T Smith           13 M   Mora                MN   51:01  3:56 
    22   4/21   Alex Pick                13 M   Minneapolis         MN   51:04  3:56 
    23   2/15   Nora K Crist             17 F   Arden Hills         MN   51:05  3:56 
    24   4/106  Michael Gerszewski       18 M   Minneapolis         MN   51:12  3:57 
    25   5/19   Thomas S Tully           15 M   Orono               MN   51:22  3:58 
    26   6/19   Mitchell D Johnson       15 M   Stillwater          MN   51:26  3:58 
    27   5/106  Matthew D Mc Keever      21 M   St Paul             MN   51:50  4:00 
    28   5/21   Henry Jarvinen           13 M   Edina               MN   51:55  4:00 
    29   3/15   Tyra Bandt               16 F   Shoreview           MN   52:31  4:03 
    30   7/12   Michael T Pakkala        16 M   Woodbury            MN   52:39  4:03 
    31   3/105  Lydia L Allen            19 F   Duluth              MN   52:40  4:04 
    32   6/106  Jonathan Arntson         42 M   Grand Rapids        MN   52:49  4:04 
    33   4/15   Britta Hardel            16 F   Shoreview           MN   53:11  4:06 
    34   1/22   Brian M Olson            11 M   Lakeland            MN   53:12  4:06 
    35   7/106  Gregory T Olson          41 M   Lakeland            MN   53:13  4:06 
    36   8/106  Craig L Elgin            26 M   Mora                MN   53:29  4:07 
    37   9/106  Erik R Bostrom           25 M   Mora                MN   53:43  4:08 
    38  10/106  Brian Ringwelski         39 M   Hyattsville         MD   53:53  4:09 
    39  11/106  Scott A Escher           50 M   La Crosse           WI   53:56  4:09 
    40   7/19   Lucas J Ciabattoni       15 M   Prior Lake          MN   54:40  4:13 
    41   5/15   Nicole L Christianson    17 F   Coon Rapids         MN   54:45  4:13 
    42   4/105  Jacki R Devine           49 F   Little Falls        MN   55:12  4:15 
    43  12/106  Alex D Hover             23 M   Prescott            WI   55:36  4:17 
    44   6/15   Angela M Eastlund        16 F   Buffalo             MN   55:45  4:18 
    45   8/19   Danny J Humbert          15 M   Mound               MN   56:05  4:19 
    46  13/106  Kyle J Smisek            23 M   Lonsdale            MN   56:24  4:21 
    47   1/10   Leah G Madsen            11 F   Grand Rapids        MN   56:36  4:22 
    48   2/22   James A Woolhouse        10 M   Mora                MN   56:52  4:23 
    49   5/105  Rose O Curry             19 F   Woodbury            MN   57:14  4:25 
    50   9/19   Alexander J Leininger    14 M   Dellwood            MN   57:28  4:26 
    51  10/19   Anthony S Kiewel         14 M   Dalbo               MN   57:28  4:26 
    52  14/106  Clay D Kilber            24 M   Minneapolis         MN   57:38  4:26 
    53   8/12   Lars  S Espe             17 M   Woodbury            MN   57:52  4:28 
    54   2/9    Erin Arntson             14 F   Grand Rapids        MN   58:09  4:29 
    55  15/106  Ryan M Koppendrayer      18 M   Coon Rapids         MN   58:13  4:29 
    56  11/19   Joshua J Monson          14 M   Mora                MN   58:21  4:30 
    57   6/105  Margaret C Holladay      18 F   Northfield          MN   58:41  4:31 
    58   2/14   Sarahjane Madison        13 F   Mora                MN   58:43  4:31 
    59   7/15   Emily J Ciabattoni       17 F   Prior Lake          MN   59:10  4:34 
    60  16/106  James A Ciabattoni       55 M   Prior Lake          MN   59:18  4:34 
    61  17/106  Norm L Schultz           54 M   Fridley             MN   59:35  4:35 
    62  18/106  Mike W Franken           48 M   Cannon Falls        MN   59:39  4:36 
    63  19/106  Mark Bressler            48 M   Minneapolis         MN   59:40  4:36 
    64   7/105  Tera C Hereid            18 F   Coon Rapids         MN 1:00:50  4:41 
    65  20/106  Marty P Renk             38 M   Winona              MN 1:01:26  4:44 
    66  21/106  Jerry P Washatka         50 M   St Michael          MN 1:01:36  4:45 
    67   8/105  Kristen M Tengwall       21 F   St Paul             MN 1:01:37  4:45 
    68   9/105  Ann M Harris             47 F   Forest Lake         MN 1:01:39  4:45 
    69   3/14   Grace M Marohn           13 F   Mora                MN 1:01:53  4:46 
    70   6/21   Alex T May               13 M   St Paul             MN 1:02:01  4:47 
    71  22/106  Benjamin R Farber        18 M   Champlin            MN 1:02:06  4:47 
    72   4/14   Sadie  R Peterson        12 F   Brook Park          MN 1:02:20  4:48 
    73   8/15   Kjersten Undem           17 F   Mora                MN 1:02:30  4:49 
    74  10/105  Marcia E Hover           56 F   Prescott            WI 1:02:45  4:50 
    75  12/19   Trip Adams               14 M   Richfield           MN 1:02:51  4:51 
    76  23/106  Josh Cichy               36 M   Red Wing            MN 1:02:58  4:51 
    77  24/106  Paul R Gunderson         40 M   Richfield           MN 1:03:02  4:51 
    78  11/105  Paula De Santo           49 F   St Paul             MN 1:03:14  4:52 
    79   3/9    Stephanie M Hart         15 F   Grand Rapids        MN 1:03:14  4:52 
    80  25/106  John P Hart              44 M   Grand Rapids        MN 1:03:23  4:53 
    81   4/9    Rachel B Holle           15 F   Shoreview           MN 1:03:25  4:53 
    82   9/15   Katherine E Hokanson     16 F   North Oaks          MN 1:03:25  4:53 
    83   3/22   Logan J Graves           11 M   Mora                MN 1:03:33  4:54 
    84  26/106  Robert P Laue            49 M   St Louis Park       MN 1:03:54  4:55 
    85  27/106  Chris J Kallstrom        50 M   Shorewood           MN 1:03:54  4:55 
    86   7/21   Alec P Sanbeck           12 M   Mora                MN 1:03:54  4:55 
    87   4/22   Matthew P Egger          10 M   Edina               MN 1:04:12  4:57 
    88  28/106  Milton J Gunderson       49 M   Mora                MN 1:04:15  4:57 
    89  29/106  Tim J Kokes              31 M   Savage              MN 1:04:17  4:57 
    90  12/105  Jan Hardel               53 F   Shoreview           MN 1:04:19  4:57 
    91  30/106  Scott Parker             50 M   Minneapolis         MN 1:04:46  4:59 
    92  13/105  Kelly Froehlich          18 F   Grasston            MN 1:04:50  5:00 
    93   8/21   Jonathan L Eastlund      13 M   Buffalo             MN 1:05:09  5:01 
    94  31/106  Edward A Kokkila         49 M   New Brighton        MN 1:05:13  5:01 
    95  32/106  Gregory R Rouw           45 M   St Cloud            MN 1:05:21  5:02 
    96  10/15   Melissa A Gromatka       16 F   Alexandria          MN 1:05:27  5:03 
    97  33/106  Tim P Dwight             24 M   Brooklyn Park       MN 1:05:52  5:04 
    98  34/106  Paul R Dwight            52 M   Brooklyn Park       MN 1:05:53  5:05 
    99   9/21   Jack M Schroeder         13 M   Dellwood            MN 1:06:02  5:05 
   100   5/22   Leland M Johnson         11 M   St Paul             MN 1:06:13  5:06 
   101  14/105  Jill R Meilahn           56 F   Marshfield          WI 1:06:15  5:06 
   102  35/106  Steve L Mc Cormack       55 M   St Croix Falls      WI 1:06:24  5:07 
   103  10/21   Ethan C Anderson         13 M   Mora                MN 1:06:30  5:07 
   104  11/21   Isak L Bowron            12 M   St Paul             MN 1:07:00  5:10 
   105   6/22   Jordan R Woods           11 M   Mora                MN 1:07:32  5:12 
   106  15/105  Ness Madeiros            33 F   Flatts Na          BER 1:07:33  5:12 
   107  12/21   Noah W Forsman           12 M   Lindstrom           MN 1:07:56  5:14 
   108  16/105  Sara M Hanson            45 F   Northfield          MN 1:07:57  5:14 
   109  17/105  Andrea Dodson            31 F   Mendota Hts         MN 1:08:00  5:14 
   110   5/14   Julia M Gams             13 F   Mora                MN 1:08:04  5:15 
   111   9/12   Ben J Harris             17 M   River Falls         WI 1:08:17  5:16 
   112  36/106  Joseph Dolan             39 M   Minneapolis         MN 1:08:18  5:16 
   113  37/106  Stephen P Renk           46 M   Winona              MN 1:08:21  5:16 
   114  18/105  Mary Ellen Hausladen     48 F   St Louis Park       MN 1:08:23  5:16 
   115   5/9    Sarah R Crider           14 F   Mora                MN 1:08:33  5:17 
   116  19/105  Emily M Holton           26 F   St Paul             MN 1:08:33  5:17 
   117  38/106  Eddie Day                38 M   St Paul             MN 1:08:43  5:18 
   118   2/10   Bethany A Olson           9 F   Lakeland            MN 1:08:44  5:18 
   119  20/105  Kathy E Olson            43 F   Lakeland            MN 1:08:44  5:18 
   120   7/22   Nicholas Madison         10 M   Mora                MN 1:08:55  5:19 
   121  21/105  Kathryn T Warneke        59 F   Elk River           MN 1:09:30  5:21 
   122  22/105  Jessica A Ringwelski     25 F   Littlefalls         MN 1:09:47  5:23 
   123  39/106  Herbert Schulte          63 M   Edina               MN 1:10:20  5:25 
   124  40/106  Anthony J Lueck          21 M   Ames                IA 1:10:25  5:25 
   125  10/12   Dan J Berg               16 M   Andover             MN 1:10:28  5:26 
   126   8/22   Henry Adams              11 M   Richfield           MN 1:10:49  5:27 
   127  13/21   Caleb Weinand            12 M   Mora                MN 1:10:51  5:27 
   128  23/105  Viktoria A Averina       32 F   Roseville           MN 1:10:53  5:28 
   129  24/105  Rebecca   D Hansing      31 F   Mendota Hts         MN 1:10:57  5:28 
   130  25/105  Lotten Lofgren           30 F   Mora               SWE 1:11:01  5:28 
   131   9/22   Nolan R Berry             9 M   Mora                MN 1:11:14  5:29 
   132  14/21   Calvin S Cheney          13 M   Mora                MN 1:11:22  5:30 
   133  13/19   Aidan Hybertson          15 M   Afton               MN 1:11:44  5:32 
   134  26/105  Pallavi P Bhosale        25 F   Lauderdale          MN 1:11:50  5:32 
   135  27/105  Patricia P Hines         49 F   Cambridge           MN 1:11:51  5:32 
   136  41/106  Brett A Thunstrom        53 M   Zimmerman           MN 1:11:51  5:32 
   137  14/19   Ethan S Nelson           14 M   Northfield          MN 1:12:03  5:33 
   138  28/105  Linda K Christen         54 F   Waite Park          MN 1:12:27  5:35 
   139  29/105  Rebekah J Windschitl     21 F   Minneapolis         MN 1:12:32  5:35 
   140  30/105  Jenny L Williams         25 F   Eden Prairie        MN 1:12:36  5:36 
   141  31/105  Ethalinda K Cannon       50 F   Ames                IA 1:12:39  5:36 
   142  42/106  Jan C Larson             51 M   Waverly             MN 1:12:39  5:36 
   143  32/105  Noelle C Niskanen        38 F   Mora                MN 1:12:47  5:36 
   144  33/105  Mary E Lueth             49 F   North Branch        MN 1:13:08  5:38 
   145  43/106  Charles Delbridge        30 M   Minneapolis         MN 1:13:18  5:39 
   146  34/105  Maureen Hayes            53 F   Grand Marais        MN 1:13:44  5:41 
   147  44/106  Jon Swenson Tellekson    46 M   Minneapolis         MN 1:13:51  5:41 
   148  15/21   Chris L Coleman          13 M   Mora                MN 1:13:56  5:42 
   149  45/106  Nils C Espe              25 M   St Paul             MN 1:14:11  5:43 
   150  35/105  Susan S Woods            49 F   Shoreview           MN 1:15:01  5:47 
   151  36/105  Le Ann Shilts            37 F   Rice Lake           WI 1:15:17  5:48 
   152  46/106  Matt Shilts              33 M   Rice Lake           WI 1:15:17  5:48 
   153  37/105  Karenthea W Rouw         46 F   St Cloud            MN 1:15:19  5:48 
   154  16/21   Bryce J Norby            12 M   Brook Park          MN 1:15:32  5:49 
   155  38/105  Christl H Larson         46 F   Wayzata             MN 1:15:48  5:50 
   156  47/106  Juan G Hincapie          33 M   Maple Grove         MN 1:15:58  5:51 
   157  48/106  Lawrence S Nystrom       35 M   St Paul             MN 1:16:01  5:51 
   158   3/10   Schae K Singleton        11 F   Mora                MN 1:16:05  5:52 
   159  11/15   Kate Bendickson          17 F   Stanchfield         MN 1:16:08  5:52 
   160  17/21   Gabriel B Nord           12 M   Mora                MN 1:16:14  5:52 
   161  10/22   Sam P Marohn             11 M   Mora                MN 1:16:19  5:53 
   162  39/105  Jennifer D Hale          36 F   St Paul             MN 1:16:23  5:53 
   163  40/105  Jane M Dennison          48 F   Glencoe             MN 1:16:26  5:53 
   164   6/14   Emily N Hackler          12 F   Stanchfield         MN 1:16:27  5:53 
   165  41/105  Claudia Valdivieso       41 F   Hyattsville         MD 1:16:27  5:53 
   166  49/106  Peter B Eaton            42 M   St Charles          MN 1:17:01  5:56 
   167  50/106  Rick Beaudet             47 M   Richfield           MN 1:17:27  5:58 
   168   4/10   Rachel M Vreeland        11 F   Mora                MN 1:17:59  6:00 
   169  11/22   Trevor E Anderson        11 M   Mora                MN 1:18:02  6:01 
   170  42/105  Emily A Bendickson       19 F   Stanchfield         MN 1:18:09  6:01 
   171  51/106  Ross R Gunderson         20 M   Mora                MN 1:18:09  6:01 
   172  15/19   Eli J Larson             15 M   Waverly             MN 1:18:24  6:02 
   173   5/10   Kathryn V Scott           8 F   Minneapolis         MN 1:18:33  6:03 
   174  43/105  Cynthia G Pick           45 F   Minneapolis         MN 1:18:34  6:03 
   175  44/105  Jennifer C Smith         36 F   Cocoran             MN 1:18:40  6:04 
   176  45/105  Bonnie J Schmidt         57 F   Eagan               MN 1:18:40  6:04 
   177  12/22   Cooper J Lennox           8 M   Mora                MN 1:18:44  6:04 
   178  18/21   Collin T Dott            13 M   Duluth              MN 1:18:46  6:04 
   179  13/22   Caleb G Bowron           10 M   St Paul             MN 1:19:04  6:05 
   180   7/14   Sam K Stone              12 F   Mora                MN 1:19:04  6:05 
   181   8/14   Rosemary Edberg          12 F   Mora                MN 1:19:09  6:06 
   182  52/106  John W Beltman           49 M   Nashwauk            MN 1:19:23  6:07 
   183  12/15   Mary Lu Kavanagh-Beltma  16 F   Bovey               MN 1:19:24  6:07 
   184  53/106  Richard J Schindler      68 M   Austin              MN 1:19:27  6:07 
   185  46/105  Jan Wilton               52 F   Polk City           IA 1:19:33  6:08 
   186   6/10   Tate K Singleton          8 F   Mora                MN 1:19:36  6:08 
   187  54/106  William F Nelson         49 M   Northfield          MN 1:19:55  6:09 
   188  14/22   Nathan D Williams         8 M   Mora                MN 1:19:55  6:09 
   189  55/106  Dick W Stemper           56 M   Richfield           MN 1:20:24  6:12 
   190  47/105  Lisa S Graham            45 F   Duluth              MN 1:20:28  6:12 
   191   9/14   Jenessa G Iverson        13 F   Staples             MN 1:20:35  6:12 
   192  48/105  Emily L Carlson          28 F   St Paul             MN 1:21:04  6:15 
   193  56/106  Ryan A Lueck             21 M   Ames                IA 1:21:27  6:16 
   194  16/19   Noah J Berg              14 M   Andover             MN 1:21:32  6:17 
   195  57/106  Robert L Bendickson      46 M   Stanchfield         MN 1:21:49  6:18 
   196  49/105  Linda J Lewis            45 F   Edina               MN 1:22:11  6:20 
   197  13/15   Kristine L Overland      17 F   Mora                MN 1:23:24  6:25 
   198  17/19   Jacob N Renaud           15 M   Mora                MN 1:23:24  6:25 
   199   6/9    Maja S Nord              15 F   Mora                MN 1:23:35  6:26 
   200  50/105  Hanna Coleman            26 F   Fridley             MN 1:23:52  6:28 
   201  58/106  Joshua Coleman           25 M   Fridley             MN 1:23:54  6:28 
   202  14/15   Julia L Walfoort         16 F   Cambridge           MN 1:23:58  6:28 
   203  15/22   Nathan J Nosbush         11 M   Mora                MN 1:24:10  6:29 
   204  51/105  Kelly E Kapsar           18 F   Northfield          MN 1:24:17  6:29 
   205  59/106  Paul A Schumack          37 M   Rosemount           MN 1:24:43  6:31 
   206  60/106  Gareth S Hataye          50 M   Austin              MN 1:24:48  6:32 
   207  61/106  Gerry C Kummer           56 M   Burnsville          MN 1:25:41  6:36 
   208  62/106  Bruce A Schultz          57 M   Wayzata             MN 1:25:42  6:36 
   209  63/106  Curt Werdal              56 M   Eden Prairie        MN 1:26:01  6:37 
   210  10/14   Molly K Schumacher       12 F   Mora                MN 1:26:14  6:38 
   211  64/106  Carl E Cadwallader       43 M   Maple Grove         MN 1:26:19  6:39 
   212  52/105  Mary K Mulenburg         50 F   Glencoe             MN 1:26:21  6:39 
   213   7/9    Ellen C Bowman           14 F   Mound               MN 1:26:37  6:40 
   214   8/9    Courtney M Simonson      14 F   Mound               MN 1:26:37  6:40 
   215  11/12   Ian T Mirsch             16 M   North Oaks          MN 1:27:00  6:42 
   216  53/105  Linda Evert              42 F   Circle Pines        MN 1:27:06  6:42 
   217  65/106  Tom A Kiekhafer          58 M   Coon Rapids         MN 1:27:15  6:43 
   218  66/106  Jim R Stolen             65 M   Wausau              WI 1:28:10  6:47 
   219  67/106  Richard Woodrow          56 M   Minneapolis         MN 1:28:46  6:50 
   220  68/106  Christopher M Saladin    33 M   Hugo                MN 1:28:49  6:50 
   221  54/105  Anne R Cooke             26 F   Mora                MN 1:28:55  6:51 
   222  16/22   Danny T Schroeder        10 M   Brook Park          MN 1:28:59  6:51 
   223  69/106  Steve J Berg             51 M   Andover             MN 1:29:01  6:51 
   224  17/22   Patrick Welch             9 M   Northfield          MN 1:29:04  6:52 
   225  70/106  Brian Welch              39 M   Northfield          MN 1:29:05  6:52 
   226  55/105  Susan L Welch            40 F   Northfield          MN 1:29:06  6:52 
   227  71/106  Gustavo M Lanata         53 M   St Paul             MN 1:29:09  6:52 
   228  18/22   Wilson P Krueger          9 M   Brook Park          MN 1:29:11  6:52 
   229  56/105  Kathleen P Mirsch        52 F   North Oaks          MN 1:29:23  6:53 
   230  57/105  Angie Rake               41 F   Elko                MN 1:29:28  6:53 
   231  72/106  Patrick C Williams       24 M   Cambridge           MN 1:29:43  6:55 
   232  73/106  Tony Lobash              50 M   Minneapolis         MN 1:29:55  6:55 
   233  74/106  John Rohlf               51 M   Northville          MN 1:29:55  6:55 
   234  75/106  Paul A O'Brien           56 M   St Louis Park       MN 1:29:59  6:56 
   235  58/105  Tomorra E Smith          32 F   Ames                IA 1:30:07  6:56 
   236  59/105  Gail A Murton            52 F   St Paul             MN 1:30:58  7:00 
   237  60/105  Char E Bostrom           57 F   St Paul             MN 1:31:10  7:01 
   238  76/106  Karl F Carlson           58 M   Northoaks           MN 1:31:13  7:01 
   239  61/105  Nicole C Naumann         26 F   St Paul             MN 1:31:25  7:02 
   240  11/14   Angela C Bendickson      13 F   Stanchfield         MN 1:32:21  7:07 
   241  12/14   Anna M Mork              12 F   Mora                MN 1:32:22  7:07 
   242  62/105  Peggy M Hunter           59 F   White Bear Lake     MN 1:32:37  7:08 
   243  63/105  Jeanne M Harris-Flom     52 F   River Falls         WI 1:32:53  7:09 
   244  77/106  Gary Bolenbaugh          58 M   Chisago City        MN 1:33:34  7:12 
   245  64/105  Patti J Heller           48 F   Maplewood           MN 1:34:36  7:17 
   246  65/105  Katie Schaaf             35 F   Minneapolis         MN 1:35:06  7:19 
   247  66/105  Eivor Agren              71 F   Trangsund          SWE 1:35:32  7:21 
   248  67/105  Ulla Persson             66 F   Mora               SWE 1:35:32  7:21 
   249  78/106  Robert E Ditsch          58 M   Luck                WI 1:35:54  7:23 
   250  68/105  Carol K Shield           48 F   Vadnais Hts         MN 1:37:18  7:30 
   251  69/105  Melanie M Krueger        45 F   Somerset            WI 1:37:20  7:30 
   252  79/106  Kevin C Belkholm         49 M   Braham              MN 1:37:40  7:31 
   253  80/106  Justin S Schwebke        20 M   Ames                IA 1:38:02  7:33 
   254  70/105  Elizabeth S Scheurer     53 F   Minneapolis         MN 1:39:12  7:38 
   255  71/105  Sandra L Forsman         46 F   Lindstrom           MN 1:39:42  7:41 
   256  81/106  Olof I Eriksson          68 M   Uppsala            SWE 1:40:05  7:42 
   257  82/106  David L Zielinski        49 M   Bloomington         MN 1:40:10  7:43 
   258  13/14   Emily J Quandt           13 F   Annandale           MN 1:40:15  7:43 
   259  12/12   Jacob M Lindig           16 M   Esko                MN 1:40:20  7:44 
   260  83/106  Michael R Lindig         49 M   Mora                MN 1:40:26  7:44 
   261  19/22   Jackson W Lennox         11 M   Mora                MN 1:41:27  7:49 
   262  18/19   Jon Olson                14 M   Mahtomedi           MN 1:41:28  7:49 
   263  72/105  Tiffany A Madsen         32 F   Grand Rapids        MN 1:42:11  7:52 
   264  73/105  Julie K Moss             52 F   Bondurant           IA 1:42:15  7:52 
   265  74/105  Ruth A Harden            53 F   New Brighton        MN 1:43:06  7:56 
   266  84/106  Richard E Swenson        78 M   Duluth              MN 1:43:36  7:59 
   267   7/10   Helena M Dott            11 F   Duluth              MN 1:43:38  7:59 
   268  85/106  Michael V Coogan         55 M   Janesville          WI 1:43:56  8:00 
   269  86/106  Darel O Gustafson        52 M   Wayzata             MN 1:43:57  8:00 
   270  87/106  Lance E Uden             43 M   Plymouth            MN 1:44:37  8:03 
   271  75/105  Mary M Elling            54 F   Maple Plain         MN 1:45:45  8:09 
   272   9/9    Abbigale B Forsman       15 F   Lindstrom           MN 1:46:28  8:12 
   273  88/106  Gordon B Yurich          67 M   Stacy               MN 1:46:35  8:12 
   274  76/105  Dana J Ostrom            60 F   Stanchfield         MN 1:46:36  8:12 
   275  77/105  Mardell A Rollins        38 F   Milaca              MN 1:46:54  8:14 
   276  78/105  Jacki Evenson            49 F   Mounds View         MN 1:48:21  8:21 
   277  79/105  Martha   K Roy           50 F   Arden Hills         MN 1:48:24  8:21 
   278  80/105  Anna E Wilson            28 F   River Falls         WI 1:48:27  8:21 
   279  81/105  Mary W Lagaard           57 F   Cambridge           MN 1:49:33  8:26 
   280  89/106  Scott W Lagaard          57 M   Cambridge           MN 1:49:33  8:26 
   281  19/19   Connor Tennapel          14 M   Stanchfield         MN 1:50:29  8:30 
   282  20/22   Isaac I Armstrong        11 M   Mora                MN 1:50:58  8:33 
   283  82/105  Allycia M Bernard        24 F   Spring Park         MN 1:51:08  8:33 
   284  83/105  Inger B Clemens          58 F   Wisconsin Dells     WI 1:51:29  8:35 
   285   8/10   Clarissa Belkholm        11 F   Mora                MN 1:51:33  8:35 
   286  90/106  Randall A Isaacson       57 M   Stanchfield         MN 1:52:40  8:40 
   287  84/105  Jessica M Massmann       21 F   Melrose             MN 1:53:40  8:45 
   288  91/106  Scott L Stromback        56 M   Woodbury            MN 1:54:24  8:48 
   289  85/105  Betsy A Dippel           53 F   Cottage Grove       MN 1:54:31  8:49 
   290  86/105  Debra J Markham          57 F   Roseville           MN 1:55:44  8:55 
   291  87/105  Maren A Hansen-Kramer    35 F   Duluth              MN 1:57:08  9:01 
   292  92/106  Paul E Hansen            70 M   Mora                MN 1:57:09  9:01 
   293  88/105  Sherry P Boyce           55 F   Duluth              MN 1:57:55  9:05 
   294  21/22   Brady A Strand           10 M   Mora                MN 1:58:50  9:09 
   295   9/10   Adeline Ness             10 F   Mora                MN 1:58:52  9:09 
   296  93/106  Lonnie S Ness            45 M   Mora                MN 1:58:53  9:09 
   297  94/106  Don Tix                  68 M   Stanchfield         MN 2:00:43  9:18 
   298  95/106  Terry A Johnson          51 M   Mora                MN 2:00:56  9:19 
   299  19/21   Nathan D Mills           13 M   Hugo                MN 2:03:13  9:29 
   300  96/106  Daniel A Mills           45 M   Hugo                MN 2:03:14  9:29 
   301  97/106  Nels T Lawrence          68 M   Appleton            WI 2:05:32  9:40 
   302  98/106  John P Van Milligan      56 M   Lakewood            CO 2:06:55  9:46 
   303  20/21   Maxwell H Krueger        12 M   Brook Park          MN 2:07:20  9:48 
   304  89/105  Kathy E Von Bank         56 F   Mora                MN 2:08:02  9:51 
   305  10/10   Lily Ma Erickson          6 F   Mora                MN 2:09:00  9:56 
   306  99/106  Jerry L Ammerman         47 M   Brook Park          MN 2:09:02  9:56 
   307 100/106  Mel E Duncan             60 M   St Paul             MN 2:09:03  9:56 
   308  90/105  Shelley   Z Lawrence     52 F   Cottage Grove       MN 2:09:12  9:57 
   309  91/105  Connie Brown             58 F   Mora                MN 2:11:44 10:08 
   310  92/105  Erica A Ulstrom          33 F   Minneapolis         MN 2:11:45 10:09 
   311  93/105  Dori A Berg              47 F   Andover             MN 2:14:15 10:20 
   312  94/105  Donna M Novey            54 F   Shoreview           MN 2:14:15 10:20 
   313  95/105  Susan A Hartman          35 F   Phoenix             AZ 2:14:22 10:21 
   314  96/105  Geri C Olson             49 F   Mahtomedi           MN 2:15:14 10:25 
   315  97/105  Brook T Plested          27 F   Brainerd            MN 2:15:43 10:27 
   316  98/105  Danielle L Gunder        18 F   Elk River           MN 2:18:23 10:39 
   317  99/105  Kakthryn M Blake         18 F   North St Paul       MN 2:18:25 10:39 
   318 100/105  Kathleen M Boyum         49 F   Mora                MN 2:19:05 10:42 
   319 101/105  Molly J Green            31 F   St Paul             MN 2:19:56 10:46 
   320  14/14   Jill Olson               12 F   Mahtomedi           MN 2:20:56 10:51 
   321 101/106  Paul Olson               49 M   Mahtomedi           MN 2:20:58 10:51 
   322 102/105  Harriet I Mallon         56 F   Two Harbors         MN 2:21:13 10:52 
   323 103/105  Karen P Travis           48 F   Eden Prairie        MN 2:29:20 11:30 
   324  15/15   Emily B Michaelsen       17 F   Eden Prairie        MN 2:29:24 11:30 
   325 102/106  Jeff R Travis            49 M   Eden Prairie        MN 2:29:26 11:30 
   326 103/106  Mardon J Quandt          51 M   Annandale           MN 2:29:28 11:30 
   327  22/22   Carl O Quandt            11 M   Annandale           MN 2:29:28 11:30 
   328 104/106  Rolf Lundstrom           76 M   Farsta             SWE 2:29:44 11:32 
   329  21/21   Colton Tennapel          12 M   Stanchfield         MN 2:29:58 11:33 
   330 105/106  Scott Tennapel           49 M   Stanchfield         MN 2:29:58 11:33 
   331 106/106  Gregory K Mc Crea        55 M   Eagan               MN 2:35:54 12:00 
   332 104/105  Robin J Hansen           32 F   Braham              MN 3:00:17 13:53 
   333 105/105  Carol J Evans            61 F   Oakdale             MN 3:00:17 13:53 
 
 results by Mtec Results