Twin Cities Grade-By-Grade -
Saint Paul, MN
9/9/2014

race logo










					  ------------------------------------------------------------------------------
                     2014 Twin Cities Grade by Grade Meet
                     Battle Creek Regional Park, St. Paul
                        12th Grade Girls - 4000 Meters
  ------------------------------------------------------------------------------
  
  Place Name                    Grade Team                           Time    Pace     
  ===== ======================= ===== ============================== ======= ===== 
      1 Kathleen Miles             12 St. Paul Como Park               16:21  6:35 
      2 Shasa Sartin               12 Minneapolis Washburn             17:08  6:54 
      3 Daisy Richmond             12 Minneapolis Southwest            17:39  7:06 
      4 Elisha Peterson            12 Minneapolis Washburn             18:09  7:18 
      5 Charolette Cowdery         12 Minneapolis Washburn             18:18  7:22 
      6 Natalie Maves              12 Minneapolis Washburn             18:24  7:25 
      7 Clara Jackson              12 St. Paul Highland Park           18:51  7:35 
      8 Mimi Mejia                 12 St. Paul Highland Park           18:58  7:38 
      9 Alexa Ries                 12 St. Paul Highland Park           19:21  7:47 
     10 Annika Haley               12 St. Paul Highland Park           19:30  7:51 
     11 Rosie Laine                12 St. Paul Central                 19:33  7:52 
     12 Addison Selstad            12 Minneapolis Washburn             19:36  7:53 
     13 Ella Willford              12 Minneapolis Southwest            20:30  8:15 
     14 Daisy Dominguez            12 St. Paul Humboldt                20:50  8:23 
     15 Natalie Dusek              12 Minneapolis Southwest            20:59  8:27 
     16 Megan Healy                12 Minneapolis Washburn             23:23  9:25 
     17 Pa Yao Vue                 12 St. Paul Humboldt                23:46  9:34 
     18 Darienne Stiyer            12 Minneapolis Washburn             24:18  9:47 
     19 Olivia Maynard             12 Minneapolis Washburn             24:27  9:51 
     20 Julia Brooks               12 St. Paul Central                 26:56 10:51 





  ------------------------------------------------------------------------------
                     2014 Twin Cities Grade by Grade Meet
                     Battle Creek Regional Park, St. Paul
                        11th Grade Girls - 4000 Meters
  ------------------------------------------------------------------------------
  
  Place Name                    Grade Team                           Time    Pace     
  ===== ======================= ===== ============================== ======= ===== 
      1 Hannah Oscarson            11 Minneapolis Washburn             15:51  6:23 
      2 Mary Miles                 11 St. Paul Como Park               16:14  6:32 
      3 Maleta Moulsoff            11 St. Paul Central                 17:01  6:51 
      4 Madeline Weinkauf          11 St. Paul Central                 17:26  7:01 
      5 Kaitlyn Mulhern            11 Minneapolis South                17:41  7:07 
      6 Emilee Fulton              11 St. Paul Central                 18:06  7:17 
      7 Elizabeth Smith            11 St. Paul Central                 19:10  7:43 
      8 Tianna Ducloux-Potter      11 St. Paul Highland Park           19:18  7:46 
      9 Kendra Roedl               11 Minneapolis South                19:41  7:55 
     10 Alexandra Frye             11 St. Paul Highland Park           19:43  7:56 
     11 Maria Poulose              11 St. Paul Central                 20:28  8:14 
     12 Tessa Waite                11 St. Paul Central                 20:45  8:21 
     13 Maya Barton                11 St. Paul Central                 20:51  8:23 
     14 Nina Johnny                11 Washington Technology Magnet     21:51  8:48 
     15 Ines Meurisse              11 Minneapolis Washburn             21:56  8:50 
     16 Ella Rouillard             11 St. Paul Como Park               24:15  9:46 
     17 Maddie Post                11 St. Paul Como Park               24:16  9:46 
     18 Cornelia Lutz              11 Minneapolis South                24:41  9:56 
     19 Tierney Kilgariff          11 St. Paul Central                 26:30 10:40 
     20 Danielle Scott             11 Minneapolis Edison               32:12 12:58 
     21 Margaret Demgen            11 Minneapolis South                33:09 13:21 





  ------------------------------------------------------------------------------
                     2014 Twin Cities Grade by Grade Meet
                     Battle Creek Regional Park, St. Paul
                        10th Grade Girls - 4000 Meters
  ------------------------------------------------------------------------------
  
  Place Name                    Grade Team                           Time    Pace     
  ===== ======================= ===== ============================== ======= ===== 
      1 Lemlem Jeldo               10 St. Paul Central                 18:02  7:16 
      2 Erin Moening               10 St. Paul Highland Park           18:11  7:19 
      3 Juliette Croce             10 Minneapolis Washburn             18:18  7:22 
      4 Amarah Otto                10 St. Paul Highland Park           18:20  7:23 
      5 Erica Meyers               10 St. Paul Highland Park           18:51  7:35 
      6 Elizabeth Pearson          10 St. Paul Highland Park           18:53  7:36 
      7 Caroline Krall             10 St. Paul Highland Park           18:54  7:37 
      8 Molly Devore               10 Minneapolis South                18:57  7:38 
      9 Ella Peterson              10 Minneapolis Washburn             19:06  7:41 
     10 Ketura Adam                10 Minneapolis South                19:35  7:53 
     11 Isabel Strebe              10 Minneapolis South                19:35  7:53 
     12 Alison Coldwell            10 Minneapolis Southwest            19:48  7:58 
     13 Nailah Abdullah            10 Minneapolis South                20:08  8:06 
     14 Maya Schmitt               10 St. Paul Highland Park           20:31  8:15 
     15 Ellie Hauver               10 Minneapolis Washburn             20:33  8:16 
     16 Catherine Donohue          10 St. Paul Highland Park           20:36  8:18 
     17 Samantha Moran             10 Minneapolis Southwest            21:11  8:32 
     18 Grace Tisell               10 St. Paul Central                 21:14  8:33 
     19 Samantha Bias              10 Minneapolis Washburn             21:25  8:37 
     20 Samara Kroeger             10 St. Paul Highland Park           21:57  8:50 
     21 Asli Shagu                 10 Washington Technology Magnet     22:20  8:59 
     22 Zemzem Iresso              10 Washington Technology Magnet     22:24  9:01 
     23 Janessa Mulder             10 St. Paul Central                 22:28  9:03 
     24 Gabriela Ayana             10 Minneapolis South                22:58  9:15 
     25 Mai Choua Thao             10 Washington Technology Magnet     23:13  9:21 
     26 Kia Lor                    10 Washington Technology Magnet     23:51  9:36 
     27 Emily Van Ryn              10 Minneapolis Southwest            24:45  9:58 
     28 Jillian Kirk               10 Minneapolis Southwest            24:45  9:58 
     29 MacKenzie Mazhari          10 St. Paul Highland Park           26:21 10:36 
     30 Hannah Brogdon             10 Minneapolis Patrick Henry        26:44 10:46 
     31 Sophia Post                10 St. Paul Central                 27:07 10:55 
     32 Veronica Rademaker         10 St. Paul Johnson                 27:33 11:05 
     33 Sophia Steinhoff           10 St. Paul Central                 27:38 11:07 
     34 June Ofstedal              10 St. Paul Central                 29:48 12:00 
     35 Guadalope Thornhill        10 St. Paul Central                 32:21 13:01 
     36 Paw Lay Lay                10 Washington Technology Magnet     32:22 13:02 





  ------------------------------------------------------------------------------
                     2014 Twin Cities Grade by Grade Meet
                     Battle Creek Regional Park, St. Paul
                     9th Grade & Under Girls - 4000 Meters
  ------------------------------------------------------------------------------
  
  Place Name                    Grade Team                           Time    Pace     
  ===== ======================= ===== ============================== ======= ===== 
      1 Emily Covert                8 Minneapolis Washburn             14:56  6:01 
      2 Grace Dickel                8 Minneapolis Washburn             17:25  7:01 
      3 Olivia Orr                  9 Minneapolis Washburn             17:25  7:01 
      4 Elizabeth Mewes             8 Minneapolis Washburn             17:43  7:08 
      5 Anna Mulhern                9 Minneapolis South                17:52  7:11 
      6 Anna Kelley                 9 Minneapolis Washburn             18:23  7:24 
      7 Lily Endo                   9 Minneapolis Washburn             18:41  7:31 
      8 Makayla Vannett             9 St. Paul Como Park               18:56  7:38 
      9 Linnea Krall                8 St. Paul Highland Park           19:07  7:42 
     10 Caroline Harding            7 St. Paul Highland Park           19:07  7:42 
     11 Amanda Beery                8 Minneapolis Washburn             19:08  7:42 
     12 Lily Richmond               8 Minneapolis Southwest            19:34  7:53 
     13 Lana Parke-Reimer           9 St. Paul Central                 19:39  7:54 
     14 Izzy Willette               9 Minneapolis South                20:01  8:03 
     15 Dorienne Hoven              9 Minneapolis Washburn             20:13  8:08 
     16 Ana Caballero               9 St. Paul Como Park               21:08  8:31 
     17 Isabella Toso               9 St. Paul Central                 21:29  8:39 
     18 Elsa Osmond                 7 Minneapolis Edison               21:30  8:39 
     19 Eleanor Craig               7 Minneapolis Edison               21:31  8:40 
     20 Madeline Farber             9 St. Paul Central                 21:51  8:48 
     21 Linnea Keire                9 Minneapolis South                22:15  8:57 
     22 Emma Bearss                 9 St. Paul Central                 22:50  9:11 
     23 Annalee Mott                9 St. Paul Central                 22:55  9:14 
     24 Eliza Donnelly              9 St. Paul Central                 22:56  9:14 
     25 Abby Erickson               8 Minneapolis South                24:14  9:45 
     26 Emma Wallisch               9 St. Paul Como Park               25:14 10:09 
     27 Beth Fryxell                9 St. Paul Como Park               25:14 10:10 
     28 Carolyn Kelly               8 St. Paul Highland Park           26:20 10:36 
     29 Penelope George             9 Minneapolis Patrick Henry        26:44 10:46 
     30 Alice Lightfoot             9 St. Paul Como Park               27:08 10:55 
     31 Allora Richardson           9 St. Paul Como Park               27:10 10:56 
     32 Tigist Abora                9 St. Paul Como Park               27:14 10:58 
     33 Katie Smith                 9 Minneapolis Washburn             27:32 11:05 
     34 Maureen Rein                9 St. Paul Como Park               27:34 11:06 
     35 Eh N Mor                    9 Washington Technology Magnet     27:57 11:15 
     36 Srijana Kharel              9 Washington Technology Magnet     27:58 11:15 
     37 Panhia Thao                 9 Washington Technology Magnet     30:06 12:07