John Hermes Invite -
Fergus Falls, MN
9/25/2014

race logo










					                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 25, 2014
                         JUNIOR HIGH GIRLS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    48  Alexandria                (  14:30.3  1:12:31.2   1:36.1)
========================================
  1      2  Bethany Miller                  13:44.9
  2      6  Cara Gunderson                  14:10.1
  3      8  Heavyn Bordak                   14:24.0
  4     13  Emersyn Harris                  14:51.2
  5     19  Olivia Kopp                     15:21.0
  6   ( 22) Kennedy Quinn                   15:34.7
  7   ( 30) Hannah Tesch                    15:57.9

  2.    70  Sheyenne                  (  14:53.2  1:14:25.7   1:46.5)
========================================
  1      3  Alyssa Heacox                   13:56.0
  2     10  Avery Manson                    14:29.6
  3     11  Brooklyn Wiest                  14:43.5
  4     21  Anna Wollery                    15:34.1
  5     25  Hope Pringle                    15:42.5
  6   ( 29) Abigail Klaman                  15:56.0
  7   ( 31) Emily Hanson                    16:00.8

  3.    74  Sartell-St.Stephen        (  14:58.8  1:14:53.7   0:24.8)
========================================
  1     12  Katie Senchea                   14:48.5
  2     14  Aubri Akervik                   14:54.0
  3     15  Anna Kucala                     14:56.7
  4     16  Anne Dummer                     15:01.2
  5     17  Olivia Brinkman                 15:13.3
  6   ( 18) Alexis Erikson-Murphy           15:18.7

  4.    82  Little Falls              (  15:04.9  1:15:24.1   1:47.3)
========================================
  1      4  Megan Borash                    13:57.7
  2      9  Madison Marquette               14:28.9
  3     20  Kali Schirmers                  15:33.2
  4     23  Madeline Czajkowski             15:39.3
  5     26  Abby Borash                     15:45.0
  6   ( 27) Ellie Anez                      15:54.4
  7   ( 28) Molly Lange                     15:54.4

  5.   106  Bemidji                   (  15:22.2  1:16:50.8   3:08.5)
========================================
  1      1  Emma Neubeck                    13:31.1
  2      5  Gwen Youso                      14:08.8
  3     32  Isabelle Wells                  16:11.2
  4     33  Grace Carls                     16:20.1
  5     35  Kandance Ritchie                16:39.6
  6   ( 36) Tessa Large                     17:01.8
  7   ( 37) Ella Fenske                     17:04.2

  6.   142  Detroit Lakes             (  16:11.1  1:20:55.2   2:57.8)
========================================
  1      7  Ava Geffre                      14:17.6
  2     24  Devyn Ullyott                   15:42.5
  3     34  Lacey Davis                     16:26.9
  4     38  Courtney Rader                  17:12.8
  5     39  Alexis Stearns                  17:15.4
  6   ( 40) Elise Lakin                     17:24.7
  7   ( 41) Mirella Grimm                   18:32.1



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/9      39 Emma Neubeck              6 Bemidji                   13:31.1  6:48 
    2   1/18    195 Bethany Miller            7 Alexandria                13:44.9  6:55 
    3   1/4    1163 Lilly Joyce               7 Shanley                   13:49.5  6:58 
    4   1/17   1268 Alyssa Heacox             7 Sheyenne                  13:56.0  7:01 
    5   1/2    1236 Ella Van Kempen           8 West Central Area School  13:57.0  7:01 
    6   1/10    868 Megan Borash              8 Little Falls              13:57.7  7:02 
    7   1/3     981 Maddie Guler              7 Pelican Rapids            14:00.6  7:03 
    8   1/2    1218 Hailee Heitkamp           7 Wahpeton                  14:07.1  7:06 
    9   2/9      95 Gwen Youso                7 Bemidji                   14:08.8  7:07 
   10   2/18    100 Cara Gunderson            7 Alexandria                14:10.1  7:08 
   11   1/8     625 Ava Geffre                7 Detroit Lakes             14:17.6  7:12 
   12   3/18     11 Heavyn Bordak             7 Alexandria                14:24.0  7:15 
   13   2/10    880 Madison Marquette         8 Little Falls              14:28.9  7:17 
   14   2/17   1344 Avery Manson              7 Sheyenne                  14:29.6  7:18 
   15   2/3     987 Larissa Seifert           8 Pelican Rapids            14:30.8  7:18 
   16   3/17   1424 Brooklyn Wiest            7 Sheyenne                  14:43.5  7:25 
   17   2/2    1232 Teagen Nelson             7 West Central Area School  14:46.1  7:26 
   18   1/6    1090 Katie Senchea             8 Sartell-St.Stephen        14:48.5  7:27 
   19   4/18    106 Emersyn Harris            8 Alexandria                14:51.2  7:29 
   20   2/6    1067 Aubri Akervik             8 Sartell-St.Stephen        14:54.0  7:30 
   21   1/3     742 Kilee Gutzmer             7 Fergus Falls              14:56.2  7:31 
   22   3/6    1082 Anna Kucala               8 Sartell-St.Stephen        14:56.7  7:31 
   23   4/6    1076 Anne Dummer               7 Sartell-St.Stephen        15:01.2  7:34 
   24   1/3    1017 Megan Pettow              7 Perham                    15:09.7  7:38 
   25   2/3    1022 Abby Tweeton              7 Perham                    15:11.1  7:39 
   26   5/6    1070 Olivia Brinkman           8 Sartell-St.Stephen        15:13.3  7:40 
   27   3/3     982 Autumn Gummeringer        7 Pelican Rapids            15:13.3  7:40 
   28   1/1     933 Alexis Reger              7 Ottertail Central Bulldog 15:15.4  7:41 
   29   6/6    1077 Alexis Erikson-Murphy     7 Sartell-St.Stephen        15:18.7  7:43 
   30   5/18    159 Olivia Kopp               8 Alexandria                15:21.0  7:44 
   31   2/4    1162 Olivia Johnson            7 Shanley                   15:26.5  7:46 
   32   3/10    885 Kali Schirmers            7 Little Falls              15:33.2  7:50 
   33   4/17   1434 Anna Wollery              7 Sheyenne                  15:34.1  7:50 
   34   6/18    339 Kennedy Quinn             8 Alexandria                15:34.7  7:51 
   35   4/10    870 Madeline Czajkowski       7 Little Falls              15:39.3  7:53 
   36   2/8     649 Devyn Ullyott             8 Detroit Lakes             15:42.5  7:54 
   37   5/17   1390 Hope Pringle              7 Sheyenne                  15:42.5  7:54 
   38   5/10    867 Abby Borash               6 Little Falls              15:45.0  7:56 
   39   3/4    1161 Tessa Hultin              7 Shanley                   15:49.1  7:58 
   40   4/4    1156 Kate Gallagher            7 Shanley                   15:51.2  7:59 
   41   6/10    866 Ellie Anez                7 Little Falls              15:54.4  8:00 
   42   7/10    879 Molly Lange               8 Little Falls              15:54.4  8:00 
   43   6/17   1274 Abigail Klaman            7 Sheyenne                  15:56.0  8:01 
   44   7/18    404 Hannah Tesch              8 Alexandria                15:57.9  8:02 
   45   7/17   1267 Emily Hanson              7 Sheyenne                  16:00.8  8:04 
   46   8/18    180 Madison Magnuson          6 Alexandria                16:03.1  8:05 
   47   2/3     754 Berit Skogen              8 Fergus Falls              16:03.6  8:05 
   48   3/9      42 Isabelle Wells            6 Bemidji                   16:11.2  8:09 
   49   8/17   1265 Taylor Haberlack          7 Sheyenne                  16:11.8  8:09 
   50   9/18     48 Kamryn Coauette           6 Alexandria                16:14.1  8:10 
   51   4/9      87 Grace Carls               7 Bemidji                   16:20.1  8:13 
   52   8/10    875 Adrienne Kresha           7 Little Falls              16:22.2  8:14 
   53   3/8     621 Lacey Davis               8 Detroit Lakes             16:26.9  8:17 
   54   2/2    1216 Emily Devries             7 Wahpeton                  16:33.7  8:20 
   55  10/18     49 Hadlie Dahlseid           6 Alexandria                16:38.0  8:22 
   56   5/9      54 Kandance Ritchie          6 Bemidji                   16:39.6  8:23 
   57  11/18     14 Caitlin Bright            7 Alexandria                16:46.7  8:27 
   58   1/2     802 Kaylynn Vennes            7 Frazee                    16:48.0  8:27 
   59   1/2     603 Kaylee Lindblad           8 Breckenridge/c-T          16:54.5  8:31 
   60   9/17   1272 Jenna Johnson             8 Sheyenne                  17:01.5  8:34 
   61   6/9     114 Tessa Large               8 Bemidji                   17:01.8  8:34 
   62   7/9      38 Ella Fenske               6 Bemidji                   17:04.2  8:36 
   63   4/8     639 Courtney Rader            7 Detroit Lakes             17:12.8  8:40 
   64   5/8     644 Alexis Stearns            8 Detroit Lakes             17:15.4  8:41 
   65  12/18     20 Ali Castle                6 Alexandria                17:19.9  8:43 
   66   8/9      65 Kamryn Brandon            6 Bemidji                   17:21.3  8:44 
   67   6/8     636 Elise Lakin               8 Detroit Lakes             17:24.7  8:46 
   68  10/17   1359 McKenna Norton            7 Sheyenne                  17:28.1  8:48 
   69  13/18    385 Alycia Stotesbery         8 Alexandria                17:49.3  8:58 
   70   2/2     795 Abigail Holzhauer         8 Frazee                    17:59.9  9:04 
   71   9/10    871 Ava Filippi               7 Little Falls              18:09.9  9:09 
   72  14/18     62 Anna Dokter               6 Alexandria                18:20.5  9:14 
   73   1/1     832 Erin Gee                  7 Jamestown                 18:29.3  9:18 
   74   3/3    1020 Madelyn Tangen            7 Perham                    18:31.0  9:19 
   75   7/8     627 Mirella Grimm             8 Detroit Lakes             18:32.1  9:20 
   76  11/17   1261 Kayla Buckley             7 Sheyenne                  18:32.4  9:20 
   77   8/8     626 Abby Gray                 8 Detroit Lakes             18:37.2  9:22 
   78   2/2     604 Skyla Puillips            8 Breckenridge/c-T          18:41.9  9:25 
   79  15/18    191 Camryn Marshall           7 Alexandria                19:07.3  9:37 
   80  12/17   1271 Sarah Humble              7 Sheyenne                  19:29.9  9:49 
   81  16/18    426 Lydia Waage               7 Alexandria                20:28.4 10:18 
   82  13/17   1266 Rylee Halverson           7 Sheyenne                  20:33.2 10:21 
   83  17/18    170 Carmen Krueger            7 Alexandria                20:35.1 10:22 
   84  14/17   1263 Cheyenne Deplazes         8 Sheyenne                  20:45.8 10:27 
   85  18/18    192 Rebecca Meyer             7 Alexandria                21:09.9 10:39 
   86  15/17   1273 Hannah Kilpatrick         7 Sheyenne                  21:12.8 10:41 
   87   9/9      79 Madilyn Kniefel           6 Bemidji                   21:20.5 10:44 
   88  10/10    890 Angela Wright             7 Little Falls              21:22.1 10:45 
   89   3/3     777 Emma Gendren              7 Fergus Falls              22:14.7 11:12 
   90  16/17   1257 Abril Arce                8 Sheyenne                  22:38.8 11:24 
   91  17/17   1270 Destiny Hughes            7 Sheyenne                  23:18.7 11:44