John Hermes Invite -
Fergus Falls, MN
9/25/2014

race logo










					                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 25, 2014
                         JUNIOR VARSITY GIRLS - 4K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    54  Sartell-St.Stephen        (  18:31.0  1:32:34.9   2:13.3)
========================================
  1      1  Kayla Fimrite                   17:20.6
  2      3  Emily Driste                    17:58.7
  3     10  Lydia Anderson                  18:29.7
  4     19  Addye Rengel                    19:12.0
  5     21  Chelsea Nies                    19:33.9

  2.    60  Sheyenne                  (  18:37.1  1:33:05.4   2:29.5)
========================================
  1      2  Elisabeth Kolb                  17:35.7
  2      4  Brenna Heitmann                 18:13.7
  3      7  Mya Bruhschwein                 18:16.5
  4     17  Karlie Toy                      18:54.3
  5     30  Savanna Carlson                 20:05.2
  6   ( 36) Karalyn Pieper                  20:40.5
  7   ( 42) Sidney Aanenson                 21:04.1

  3.    61  Alexandria                (  18:36.8  1:33:03.8   0:42.7)
========================================
  1      5  Jeann Miller                    18:14.7
  2     11  Kayla Egenes                    18:32.5
  3     13  Emma Schmidt                    18:38.5
  4     14  Hannah Wendel                   18:40.7
  5     18  Whitney Olson                   18:57.4
  6   ( 35) Megan Egenes                    20:33.6
  7   ( 43) Natalie Amundson                21:07.2

  4.    68  Shanley                   (  18:48.1  1:34:00.1   2:09.2)
========================================
  1      6  Maddie Schneider                18:15.4
  2      8  Sadey Koch                      18:19.8
  3      9  Emma Richards                   18:22.8
  4     12  Maria Sorinson                  18:37.5
  5     33  Emily Heinrich                  20:24.6
  6   ( 37) Katelyn Lodewyk                 20:46.2
  7   ( 51) Grace Grettum                   22:39.5

  5.   133  Jamestown                 (  19:51.7  1:39:18.5   1:00.8)
========================================
  1     20  Karen Jaspers                   19:23.9
  2     23  Madison Barnes                  19:34.6
  3     27  Kristin Gee                     19:53.4
  4     29  Jaslyn Fossen                   20:01.9
  5     34  Macy Kopp                       20:24.7
  6   ( 39) Sierra Schlenker                20:52.0
  7   ( 55) Lauren Bercier                  24:21.0

  6.   139  Pelican Rapids            (  19:52.0  1:39:19.8   2:28.3)
========================================
  1     15  Angie Furey                     18:42.4
  2     22  Alexa Bekkerus                  19:34.4
  3     26  Emma Hoover                     19:38.0
  4     32  Abby Johnson                    20:14.3
  5     44  Megan Albright                  21:10.7

  7.   188  Breckenridge/c-T          (  20:56.8  1:44:43.6   4:24.3)
========================================
  1     16  Claire Johnson                  18:46.3
  2     38  Kenzie Lenoue                   20:50.1
  3     40  Jasmine Allard                  20:55.8
  4     41  Jenna Seidler                   21:00.8
  5     53  Kyla Diaz                       23:10.6
  6   ( 57) Alyssa Hasbargen                24:59.3

  8.   194  Fargo South               (  21:09.4  1:45:46.9   3:04.1)
========================================
  1     24  Kennedie Beyer                  19:35.0
  2     25  Kaitlyn Christianson            19:35.0
  3     46  Michelle Bruer                  21:26.3
  4     49  Margrit Johannesson             22:31.5
  5     50  Jordan Hanson                   22:39.1
  6   ( 59) Izzy Smith                      25:17.7

  9.   199  Detroit Lakes             (  21:11.4  1:45:56.8   2:22.7)
========================================
  1     28  Auroura Eckberg                 19:59.3
  2     31  Skylar Schachschnieder          20:10.6
  3     45  Andrea Tibbetts                 21:16.7
  4     47  Bridget Bergen                  22:08.2
  5     48  Hailey Blonigan                 22:22.0
  6   ( 60) Lexa Warner                     25:20.2
  7   ( 61) Mia Martinez                    25:41.3

 10.   282  Little Falls              (  24:23.0  2:01:54.9   3:16.5)
========================================
  1     52  Rachel Laforce                  22:44.0
  2     54  Catherine Gottwalt              23:40.3
  3     56  Elizabeth Theis                 24:26.2
  4     58  Kinbrae Sperstad                25:03.9
  5     62  Lauren Laforce                  26:00.5



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/5    1078 Kayla Fimrite             8 Sartell-St.Stephen        17:20.6  6:59 
    2   1/7    1275 Elisabeth Kolb            9 Sheyenne                  17:35.7  7:05 
    3   1/4     934 Samantha Reger            8 Ottertail Central Bulldog 17:45.9  7:09 
    4   2/5    1075 Emily Driste              8 Sartell-St.Stephen        17:58.7  7:14 
    5   2/7    1269 Brenna Heitmann           9 Sheyenne                  18:13.7  7:21 
    6   1/13    197 Jeann Miller             10 Alexandria                18:14.7  7:21 
    7   1/7    1171 Maddie Schneider          8 Shanley                   18:15.4  7:21 
    8   3/7    1260 Mya Bruhschwein           9 Sheyenne                  18:16.5  7:22 
    9   2/7    1164 Sadey Koch                8 Shanley                   18:19.8  7:23 
   10   3/7    1168 Emma Richards             9 Shanley                   18:22.8  7:24 
   11   1/4    1235 Abby Van Kempen          11 West Central Area School  18:29.5  7:27 
   12   3/5    1068 Lydia Anderson            7 Sartell-St.Stephen        18:29.7  7:27 
   13   2/13     66 Kayla Egenes              9 Alexandria                18:32.5  7:28 
   14   4/7    1174 Maria Sorinson            8 Shanley                   18:37.5  7:30 
   15   3/13    354 Emma Schmidt              9 Alexandria                18:38.5  7:30 
   16   4/13    450 Hannah Wendel            12 Alexandria                18:40.7  7:31 
   17   1/5     980 Angie Furey              11 Pelican Rapids            18:42.4  7:32 
   18   2/4    1230 Hannah Frisch            11 West Central Area School  18:44.8  7:33 
   19   1/6     601 Claire Johnson           10 Breckenridge/c-T          18:46.3  7:34 
   20   4/7    1394 Karlie Toy               11 Sheyenne                  18:54.3  7:37 
   21   5/13    304 Whitney Olson            11 Alexandria                18:57.4  7:38 
   22   4/5    1088 Addye Rengel             11 Sartell-St.Stephen        19:12.0  7:44 
   23   1/8     834 Karen Jaspers            12 Jamestown                 19:23.9  7:49 
   24   5/5    1086 Chelsea Nies             11 Sartell-St.Stephen        19:33.9  7:53 
   25   2/5     978 Alexa Bekkerus           12 Pelican Rapids            19:34.4  7:53 
   26   2/8     827 Madison Barnes           11 Jamestown                 19:34.6  7:53 
   27   1/6     699 Kennedie Beyer            9 Fargo South               19:35.0  7:53 
   28   2/6     703 Kaitlyn Christianson      7 Fargo South               19:35.0  7:53 
   29   3/5     984 Emma Hoover              10 Pelican Rapids            19:38.0  7:54 
   30   3/8     833 Kristin Gee               9 Jamestown                 19:53.4  8:01 
   31   1/8     622 Auroura Eckberg          11 Detroit Lakes             19:59.3  8:03 
   32   4/8     831 Jaslyn Fossen            11 Jamestown                 20:01.9  8:04 
   33   5/7    1262 Savanna Carlson           9 Sheyenne                  20:05.2  8:05 
   34   1/1     959 Alexandra Kirlin          9 Park Rapids Area          20:06.3  8:06 
   35   2/8     642 Skylar Schachschniede    10 Detroit Lakes             20:10.6  8:08 
   36   4/5     985 Abby Johnson             10 Pelican Rapids            20:14.3  8:09 
   37   2/4     929 Jessica Drake            10 Ottertail Central Bulldog 20:18.1  8:11 
   38   1/4       3 Amber Smith              12 Bemidji                   20:21.8  8:12 
   39   5/7    1159 Emily Heinrich           10 Shanley                   20:24.6  8:13 
   40   5/8     835 Macy Kopp                12 Jamestown                 20:24.7  8:13 
   41   3/4     932 Abbie Radermacher         9 Ottertail Central Bulldog 20:32.3  8:16 
   42   6/13     70 Megan Egenes             11 Alexandria                20:33.6  8:17 
   43   6/7    1386 Karalyn Pieper            9 Sheyenne                  20:40.5  8:20 
   44   6/7    1166 Katelyn Lodewyk          10 Shanley                   20:46.2  8:22 
   45   2/6     602 Kenzie Lenoue            11 Breckenridge/c-T          20:50.1  8:23 
   46   6/8     841 Sierra Schlenker         12 Jamestown                 20:52.0  8:24 
   47   3/6     596 Jasmine Allard           11 Breckenridge/c-T          20:55.8  8:26 
   48   4/4     931 Kadie Knudson             9 Ottertail Central Bulldog 20:59.7  8:27 
   49   4/6     605 Jenna Seidler            11 Breckenridge/c-T          21:00.8  8:28 
   50   7/7    1255 Sidney Aanenson           9 Sheyenne                  21:04.1  8:29 
   51   7/13      4 Natalie Amundson         12 Alexandria                21:07.2  8:30 
   52   5/5     977 Megan Albright           11 Pelican Rapids            21:10.7  8:32 
   53   3/8     646 Andrea Tibbetts          11 Detroit Lakes             21:16.7  8:34 
   54   8/13     73 Sarah Finley             10 Alexandria                21:19.8  8:35 
   55   1/2     748 Solveig Lundberg         10 Fergus Falls              21:20.9  8:36 
   56   9/13     93 Hannah Graves            10 Alexandria                21:22.5  8:36 
   57   3/6     701 Michelle Bruer           12 Fargo South               21:26.3  8:38 
   58  10/13     26 Sophia Cavers             9 Alexandria                21:30.9  8:40 
   59   3/4    1231 Isabell Jennen           10 West Central Area School  21:38.3  8:43 
   60   1/3    1006 Aimee Christopherson     12 Perham                    21:39.2  8:43 
   61  11/13    148 Leah Huss                12 Alexandria                21:51.5  8:48 
   62   2/3    1019 Danielle Sonnenberg      10 Perham                    22:05.0  8:54 
   63   4/8     618 Bridget Bergen           11 Detroit Lakes             22:08.2  8:55 
   64  12/13    198 Thea Britenmoser         12 Alexandria                22:20.5  9:00 
   65   5/8     619 Hailey Blonigan           9 Detroit Lakes             22:22.0  9:00 
   66   4/4    1234 Steph Toms                9 West Central Area School  22:29.3  9:03 
   67   4/6     711 Margrit Johannesson      10 Fargo South               22:31.5  9:04 
   68   2/4     583 Quinn Schollett          10 Bemidji                   22:32.7  9:05 
   69   5/6     708 Jordan Hanson            12 Fargo South               22:39.1  9:07 
   70   7/7    1158 Grace Grettum            11 Shanley                   22:39.5  9:07 
   71  13/13    175 Olivia Hegstrom           9 Alexandria                22:39.9  9:08 
   72   1/5     878 Rachel Laforce           12 Little Falls              22:44.0  9:09 
   73   3/4     580 Madison Maki             11 Bemidji                   22:46.3  9:10 
   74   5/6     598 Kyla Diaz                11 Breckenridge/c-T          23:10.6  9:20 
   75   2/5     874 Catherine Gottwalt       12 Little Falls              23:40.3  9:32 
   76   4/4     579 Athena Cloud             12 Bemidji                   23:42.7  9:33 
   77   1/1     801 Harley Stroberg           9 Frazee                    24:04.5  9:42 
   78   1/1    1217 Sarah Evans              11 Wahpeton                  24:04.7  9:42 
   79   7/8     828 Lauren Bercier           12 Jamestown                 24:21.0  9:48 
   80   3/5     888 Elizabeth Theis          12 Little Falls              24:26.2  9:50 
   81   6/6     600 Alyssa Hasbargen         10 Breckenridge/c-T          24:59.3 10:04 
   82   4/5     887 Kinbrae Sperstad         12 Little Falls              25:03.9 10:06 
   83   6/6     718 Izzy Smith               10 Fargo South               25:17.7 10:11 
   84   6/8     650 Lexa Warner              10 Detroit Lakes             25:20.2 10:12 
   85   8/8     838 Katie Ripplinger         10 Jamestown                 25:23.0 10:13 
   86   7/8     637 Mia Martinez             10 Detroit Lakes             25:41.3 10:21 
   87   5/5     877 Lauren Laforce            9 Little Falls              26:00.5 10:28 
   88   2/2     741 Kristina Flatt           12 Fergus Falls              26:36.5 10:43 
   89   8/8     641 Brooke Saunders          10 Detroit Lakes             26:36.6 10:43 
   90   3/3    1013 Emily Holzer             10 Perham                    26:46.0 10:47