Mid-State Conference Meet -
Detroit Lakes, MN
10/9/2014

race logo










					                         MID-STATE CONFERENCE MEET
                             Detroit Lakes, MN
                              October 9, 2014
                         JUNIOR HIGH BOYS - 2500m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    22  Crosby-Ironton            (   9:46.6    48:53.0   0:30.3)
========================================
  1      2  Griffin Severson                 9:30.4
  2      3  Seth Lemieur                     9:43.5
  3      4  Samuel Roberts                   9:48.4
  4      5  Ethan Cady                       9:50.0
  5      8  Tucker Ringhand                 10:00.7
  6   ( 16) Sam Smith                       11:15.8
  7   ( 18) Peter Nierenhausen              11:21.9

  2.    40  Detroit Lakes             (  10:23.0    51:55.0   1:33.6)
========================================
  1      1  Tanner Olson                     9:27.6
  2      6  Tucker Strawsell                 9:53.4
  3     10  Grant Fritch-Gallatin           10:34.4
  4     11  Blake Weber                     10:58.4
  5     12  John Hausten                    11:01.2
  6   ( 14) Nick Reisenauer                 11:09.6
  7   ( 15) Reed Benson                     11:11.2

  3.    65  Staples-Motley            (  10:55.7    54:38.5   1:50.2)
========================================
  1      7  Emmit Anderson                   9:56.0
  2      9  Tanner Robben                   10:30.8
  3     13  Jack Tyrrell                    11:05.7
  4     17  Payton Bjerga                   11:19.8
  5     19  Jacob Schmitz                   11:46.2
  6   ( 20) Ben Niemi                       12:15.2
  7   ( 21) Lucas Niemi                     13:27.8



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/9     334 Tanner Olson              8 Detroit Lakes              9:27.6  6:06 
    2   1/8     270 Griffin Severson          9 Crosby-Ironton             9:30.4  6:08 
    3   2/8     265 Seth Lemieur              7 Crosby-Ironton             9:43.5  6:16 
    4   3/8     269 Samuel Roberts            7 Crosby-Ironton             9:48.4  6:19 
    5   4/8     259 Ethan Cady                8 Crosby-Ironton             9:50.0  6:20 
    6   2/9     343 Tucker Strawsell          8 Detroit Lakes              9:53.4  6:22 
    7   1/7     460 Emmit Anderson            6 Staples-Motley             9:56.0  6:24 
    8   1/4     500 Isaac Ries                7 Wadena-Deer Creek          9:58.7  6:26 
    9   5/8     268 Tucker Ringhand           7 Crosby-Ironton            10:00.7  6:27 
   10   2/7     472 Tanner Robben             6 Staples-Motley            10:30.8  6:47 
   11   3/9     316 Grant Fritch-Gallatin     7 Detroit Lakes             10:34.4  6:49 
   12   2/4     499 Wyatt Peterson            8 Wadena-Deer Creek         10:36.2  6:50 
   13   4/9     346 Blake Weber               7 Detroit Lakes             10:58.4  7:04 
   14   5/9     321 John Hausten              7 Detroit Lakes             11:01.2  7:06 
   15   3/7     479 Jack Tyrrell              7 Staples-Motley            11:05.7  7:09 
   16   6/9     338 Nick Reisenauer           7 Detroit Lakes             11:09.6  7:12 
   17   7/9     308 Reed Benson               7 Detroit Lakes             11:11.2  7:13 
   18   8/9     332 Aaron Oakes               8 Detroit Lakes             11:15.4  7:15 
   19   6/8     271 Sam Smith                 7 Crosby-Ironton            11:15.8  7:16 
   20   4/7     462 Payton Bjerga             6 Staples-Motley            11:19.8  7:18 
   21   7/8     267 Peter Nierenhausen        7 Crosby-Ironton            11:21.9  7:19 
   22   1/1     393 Keegan Moses              7 Park Rapids Area          11:30.8  7:25 
   23   5/7     473 Jacob Schmitz             6 Staples-Motley            11:46.2  7:35 
   24   9/9     345 Avery Walz                7 Detroit Lakes             11:52.0  7:39 
   25   6/7     468 Ben Niemi                 6 Staples-Motley            12:15.2  7:54 
   26   1/1     362 Andrew Custer             7 Long Prairie-Grey Eagle   12:31.0  8:04 
   27   3/4     688 Jared Roth                8 Wadena-Deer Creek         13:05.2  8:26 
   28   7/7     469 Lucas Niemi               6 Staples-Motley            13:27.8  8:40 
   29   4/4     493 Sean Carlson              7 Wadena-Deer Creek         14:06.0  9:05 
   30   8/8     264 Sam Lemieur               7 Crosby-Ironton            14:24.1  9:17