Mid-State Conference Meet -
Detroit Lakes, MN
10/9/2014

race logo










					                         MID-STATE CONFERENCE MEET
                             Detroit Lakes, MN
                              October 9, 2014
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    25  Detroit Lakes             (  17:52.4  1:29:22.0   1:50.6)
========================================
  1      1  Matthew Lundstrom               16:31.4
  2      4  Aaron Johnson                   17:58.0
  3      5  Austin Gedrose                  18:08.7
  4      7  Connor Haugrud                  18:21.9
  5      8  Zach Buboltz                    18:22.0
  6   ( 17) Jace Englestad                  19:08.7
  7   ( 19) Van Gallatin                    19:15.4

  2.    74  Pequot Lakes              (  19:04.6  1:35:23.0   0:59.2)
========================================
  1     10  Reid Pierzinski                 18:43.1
  2     11  Tony Fitzer                     18:48.9
  3     13  Seth Golden                     18:54.2
  4     18  Jacob Tschida                   19:14.5
  5     22  Russell Pierzinski              19:42.3
  6   ( 25) Dalton Engholm                  20:09.0
  7   ( 26) Marty Fitzer                    20:10.6

  3.    92  Park Rapids Area          (  19:10.1  1:35:50.3   3:44.5)
========================================
  1      2  Isaac Overmyer                  16:32.7
  2     16  Adam Jacobi                     19:02.8
  3     23  Tyler Breitweser                19:50.5
  4     24  Jack Christenson                20:07.1
  5     27  Will Pickar                     20:17.2
  6   ( 31) Jacob Bridgman                  20:56.7
  7   ( 32) Alex Boyd                       20:59.4

  4.    99  Long Prairie-Grey Eagle   (  19:39.8  1:38:18.9   3:20.6)
========================================
  1      3  David Bachmeier                 17:52.2
  2     12  Joel Sheneberger                18:52.2
  3     21  Cameron Larson                  19:34.6
  4     29  Alexander Garin-Folkegard       20:47.1
  5     34  Daniel Bachmeier                21:12.8
  6   ( 36) Jose Jimenez                    21:16.5
  7   ( 37) Nicholas Abraham                21:16.9

  5.   112  Wadena-Deer Creek         (  19:51.2  1:39:16.0   2:04.5)
========================================
  1     14  Noah Ross                       18:59.4
  2     15  Konnor Stueve                   19:02.3
  3     20  Jimmy Kim                       19:18.5
  4     30  Tristin Godel                   20:51.9
  5     33  Isaac Hale                      21:03.9
  6   ( 41) Mika Petersenn                  21:37.7
  7   ( 42) Neil Bachmann                   21:42.6

  6.   116  Staples-Motley            (  20:01.0  1:40:04.8   2:59.8)
========================================
  1      6  Stephen Plopper                 18:18.8
  2      9  Ryan Trout                      18:38.9
  3     28  Owen Bjerga                     20:33.8
  4     35  Nick Niemi                      21:14.7
  5     38  Nick Franzen                    21:18.6
  6   ( 39) Spencer Svendsen                21:27.0
  7   ( 40) Alex Dedeest                    21:36.6



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/7     329 Matthew Lundstrom        12 Detroit Lakes             16:31.4  5:20 
    2   1/7     394 Isaac Overmyer           12 Park Rapids Area          16:32.7  5:20 
    3   1/7     360 David Bachmeier          12 Long Prairie-Grey Eagle   17:52.2  5:46 
    4   2/7     323 Aaron Johnson            10 Detroit Lakes             17:58.0  5:47 
    5   3/7     318 Austin Gedrose            9 Detroit Lakes             18:08.7  5:51 
    6   1/7     471 Stephen Plopper          12 Staples-Motley            18:18.8  5:54 
    7   4/7     320 Connor Haugrud           10 Detroit Lakes             18:21.9  5:55 
    8   5/7     309 Zach Buboltz             10 Detroit Lakes             18:22.0  5:55 
    9   2/7     478 Ryan Trout               11 Staples-Motley            18:38.9  6:01 
   10   1/7     439 Reid Pierzinski           9 Pequot Lakes              18:43.1  6:02 
   11   2/7     423 Tony Fitzer              10 Pequot Lakes              18:48.9  6:04 
   12   2/7     373 Joel Sheneberger         12 Long Prairie-Grey Eagle   18:52.2  6:05 
   13   3/7     426 Seth Golden              12 Pequot Lakes              18:54.2  6:06 
   14   1/7     670 Noah Ross                 9 Wadena-Deer Creek         18:59.4  6:07 
   15   2/7     849 Konnor Stueve            10 Wadena-Deer Creek         19:02.3  6:08 
   16   2/7     392 Adam Jacobi              10 Park Rapids Area          19:02.8  6:08 
   17   6/7     314 Jace Englestad           10 Detroit Lakes             19:08.7  6:10 
   18   4/7     441 Jacob Tschida            10 Pequot Lakes              19:14.5  6:12 
   19   7/7     317 Van Gallatin              9 Detroit Lakes             19:15.4  6:12 
   20   3/7     496 Jimmy Kim                11 Wadena-Deer Creek         19:18.5  6:13 
   21   3/7     369 Cameron Larson            9 Long Prairie-Grey Eagle   19:34.6  6:19 
   22   5/7     440 Russell Pierzinski        7 Pequot Lakes              19:42.3  6:21 
   23   3/7     389 Tyler Breitweser         12 Park Rapids Area          19:50.5  6:24 
   24   4/7     391 Jack Christenson         10 Park Rapids Area          20:07.1  6:29 
   25   6/7     421 Dalton Engholm           12 Pequot Lakes              20:09.0  6:30 
   26   7/7     422 Marty Fitzer             10 Pequot Lakes              20:10.6  6:30 
   27   5/7     395 Will Pickar               9 Park Rapids Area          20:17.2  6:32 
   28   3/7     461 Owen Bjerga               7 Staples-Motley            20:33.8  6:38 
   29   4/7     365 Alexander Garin-Folke    11 Long Prairie-Grey Eagle   20:47.1  6:42 
   30   4/7     494 Tristin Godel            12 Wadena-Deer Creek         20:51.9  6:43 
   31   6/7     390 Jacob Bridgman           11 Park Rapids Area          20:56.7  6:45 
   32   7/7     388 Alex Boyd                12 Park Rapids Area          20:59.4  6:46 
   33   5/7     495 Isaac Hale                8 Wadena-Deer Creek         21:03.9  6:47 
   34   5/7     359 Daniel Bachmeier         10 Long Prairie-Grey Eagle   21:12.8  6:50 
   35   4/7     470 Nick Niemi                9 Staples-Motley            21:14.7  6:51 
   36   6/7     368 Jose Jimenez             12 Long Prairie-Grey Eagle   21:16.5  6:51 
   37   7/7     358 Nicholas Abraham         10 Long Prairie-Grey Eagle   21:16.9  6:51 
   38   5/7     465 Nick Franzen              8 Staples-Motley            21:18.6  6:52 
   39   6/7     475 Spencer Svendsen         12 Staples-Motley            21:27.0  6:55 
   40   7/7     464 Alex Dedeest              7 Staples-Motley            21:36.6  6:58 
   41   6/7     498 Mika Petersenn           11 Wadena-Deer Creek         21:37.7  6:58 
   42   7/7     492 Neil Bachmann            10 Wadena-Deer Creek         21:42.6  7:00 
   43   1/1     263 Caden Johnson            11 Crosby-Ironton            24:25.1  7:52