Camp Wannarunamileormore Run -
White Bear Lake, MN
4/9/2011

race logo










					


                         CAMP WANNARUNAMILEORMORE
                   White Bear Lake, MN    April 9, 2011
                               HALF MARATHON

Place Div/Tot  No.  Name                      City           St Age Sex Time    Pace  
===== ======== ==== ========================= ============== == === === ======= ===== 
    1   1/10     44 Ben Kirmse                River Falls    WI  27 M   1:17:33  5:56 
    2   2/10     23 Aaron Eicher              Burnsville     MN  28 M   1:18:21  5:59 
    3   1/9      55 Christopher Sachs         White Bear Lak MN  30 M   1:25:24  6:32 
    4   1/17      9 Kenny Boily               Roberts        WI  48 M   1:26:18  6:36 
    5   2/9      50 Chris Miller              Brooklyn Park  MN  31 M   1:34:32  7:13 
    6   2/17     13 Miles Burd                Cottage Grove  MN  47 M   1:37:49  7:28 
    7   3/17     74 Neil Craigan              Hugo           MN  42 M   1:38:01  7:29 
    8   3/9      83 Adam Lushanko             North Oaks     MN  37 M   1:38:19  7:31 
    9   1/15      5 Natascha Bartsh           Saint Paul     MN  36 F   1:38:42  7:33 
   10   4/17     17 Daniel Cuddihy            River Falls    WI  43 M   1:39:07  7:34 
   11   5/17     33 Dave Heller               West St Paul   MN  44 M   1:39:37  7:37 
   12   6/17     36 Anthony Hutchinson        Hugo           MN  43 M   1:39:40  7:37 
   13   1/10     52 Melissa Mondo             Vadnais Height MN  26 F   1:39:56  7:38 
   14   2/10     49 Kara Mendez               Minneapolis    MN  22 F   1:40:03  7:39 
   15   1/5      89 Angel Perez-Toro          San Juan       PR  53 M   1:40:18  7:40 
   16   3/10     47 Kevin McDonough           Prescott       WI  27 M   1:40:23  7:40 
   17   4/10     84 Greg Norderen             Cannon Falls   MN  26 M   1:40:23  7:40 
   18   4/9       3 Jordan Atchison           Burnsville     MN  30 M   1:40:37  7:41 
   19   2/5      29 Steve Hagedorn            Two Harbors    MN  52 M   1:40:55  7:43 
   20   7/17     71 Steve Yaglowski           Richfield      MN  43 M   1:41:27  7:45 
   21   8/17     69 John Wendorf              North Oaks     MN  44 M   1:42:15  7:49 
   22   9/17     22 Arek Dudek                Vadnais Height MN  47 M   1:44:12  7:58 
   23  10/17     88 Mike Hemisch              Cottage Grove  MN  43 M   1:45:16  8:03 
   24   5/9      58 Paul Sorensen             Brooklyn Park  MN  31 M   1:45:20  8:03 
   25   2/15      6 Jennifer Bawcom           Saint Paul     MN  38 F   1:46:29  8:08 
   26   3/5      53 Steve Nauman              North Oaks     MN  56 M   1:49:08  8:20 
   27   3/15     82 Rae Applebaum             No. St. Paul   MN  37 F   1:49:22  8:21 
   28   4/15     51 Maia Miller               Brooklyn Park  MN  30 F   1:49:39  8:23 
   29   6/9      12 Jason Bribitzer-Stull     Bloomington    MN  38 M   1:49:44  8:23 
   30  11/17     80 Dave Cossack              Vadnais Height MN  44 M   1:49:47  8:23 
   31   7/9      21 Luis Diazcalle            Lindstrom      MN  38 M   1:49:58  8:24 
   32   5/15     68 Andrea Vollrath           Forest Lake    MN  30 F   1:49:59  8:24 
   33   1/3       7 Steve Belmont             Minneapolis    MN  61 M   1:51:22  8:31 
   34   3/10     19 Abigayl Daggett           Savage         MN  28 F   1:51:28  8:31 
   35  12/17     72 Steve Dilger              Vadnais Height MN  49 M   1:53:31  8:40 
   36  13/17     93 Dave Schoeller            White Bear Lak MN  48 M   1:54:47  8:46 
   37   1/12     63 Deanna Tangwall           White Bear Lak MN  46 F   1:55:21  8:49 
   38   6/15     56 Leah Schultze             St Paul        MN  30 F   1:55:26  8:49 
   39   4/10     60 Jessie Steiner            Eagan          MN  26 F   1:56:38  8:55 
   40  14/17     79 Jon Grubs                 White Bear Lak MN  43 M   1:56:46  8:55 
   41   5/10     87 Jason Gunkel              Clive          IA  29 M   1:56:50  8:56 
   42   2/3      25 Ronald Fess               Rochester      MN  65 M   1:57:07  8:57 
   43   5/10     16 Sarah Crookston           Rochester      MN  26 F   1:57:24  8:58 
   44   6/10     34 Michael Henriod           Rochester      MN  27 M   1:57:29  8:59 
   45   2/12     45 Julie Kuiyava             La Casse Dr    MN  40 F   1:57:47  9:00 
   46  15/17     61 John Stueland             Stillwater     MN  40 M   1:57:55  9:01 
   47   3/12     94 Karen Alderfer            White Bear Lak MN  46 F   1:58:00  9:01 
   48   4/5      73 Brad Kennedy              Hugo           MN  57 M   1:58:22  9:03 
   49   7/15     64 Lynnette Taugner          Lino Lakes     MN  38 F   1:58:31  9:03 
   50   4/12      4 Pamela Austad             North Branch   MN  44 F   1:58:51  9:05 
   51   8/9      43 Paul Kalinowski           Golden Valley  MN  31 M   1:59:15  9:07 
   52  16/17     48 Tim Meador                Stillwater     MN  48 M   2:00:38  9:13 
   53   6/10     54 Lisa Peterson             Red Wing       MN  29 F   2:00:38  9:13 
   54   7/10     75 Samir Mangalick           St. Paul       MN  23 M   2:02:31  9:22 
   55   7/10     57 Jenna Sedlacek            Iowa City      IA  21 F   2:03:16  9:25 
   56   8/10     27 Ryan Flynn                Woodbury       MN  27 M   2:03:28  9:26 
   57   1/3      28 Julie Flynn               Hugo           MN  50 F   2:03:29  9:26 
   58   8/15     39 Kirstin Juhl              Woodbury       MN  37 F   2:03:30  9:26 
   59  17/17      8 Joseph Bina               Maple Grove    MN  46 M   2:04:02  9:29 
   60   5/12      1 Mary Adams                Lino Lakes     MN  44 F   2:06:58  9:42 
   61   6/12     32 Lynnette Heath            Andover        MN  43 F   2:08:25  9:49 
   62   9/10     86 Dan Lawrence              Wausau         WI  27 M   2:09:46  9:55 
   63   8/10     46 Megan Lawrence            Wausau         WI  27 F   2:09:46  9:55 
   64   9/15     76 Kelly Hudick              Woodbury       MN  32 F   2:12:38 10:08 
   65   7/12     14 Patty Cibuzar             Minneapolis    MN  46 F   2:12:53 10:09 
   66   9/10     92 Jenna Sedlacek            Iowa City      IA  21 F   2:14:24 10:16 
   67  10/15     26 Jenny Fischer             Nowthen        MN  31 F   2:14:53 10:18 
   68   2/3      78 Mary Erb                  Woodbury       MN  58 F   2:15:49 10:22 
   69  11/15     24 Meghan Feldner            Golden Valley  MN  31 F   2:17:08 10:29 
   70  10/10     66 Kavi Turnbull             Robbinsdale    MN  27 M   2:18:45 10:36 
   71   8/12      2 Della Antisdel            Stacy          MN  44 F   2:22:09 10:52 
   72   9/9      10 Brian Borman              Hugo           MN  31 M   2:22:09 10:52 
   73   5/5      90 Lanning Houston           North Oaks     MN  59 M   2:22:46 10:54 
   74   9/12     85 Mary Miles                White Bear Lak MN  47 F   2:23:24 10:57 
   75  12/15     15 Vicki Courts              Harris         MN  32 F   2:23:29 10:58 
   76  10/10     35 Katy Huebsch              Minneapolis    MN  20 F   2:23:50 10:59 
   77  10/12     31 Nancy Hauck               Saint Paul     MN  49 F   2:24:23 11:02 
   78  11/12     70 Laurie Wenker             White Bear Lak MN  47 F   2:24:31 11:02 
   79  13/15     42 Renae Kain                Champlin       MN  37 F   2:24:31 11:02 
   80   3/3      41 Miriam Juvette            Stillwater     MN  56 F   2:25:53 11:09 
   81   3/3      18 Eugene Curnow             Saginaw        MN  66 M   2:26:24 11:11 
   82  12/12     38 Kimberly Johnson          Oakdale        MN  40 F   2:32:05 11:37 
   83  14/15     67 Rebecca Vantassell        Chili          WI  30 F   2:35:48 11:54 
   84  15/15     20 Ashley Detterbeck-Staub   Marshfield     WI  30 F   2:35:48 11:54 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

                     "HALF MARATHON" AGE-GROUP RESULTS


================================================================================
MALE AGE GROUP  19 & - Under (Top 2 Receive Awards)
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 & - Under (Top 2 Receive Awards)
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1   44 Ben Kirmse                River Falls    WI  27 1:17:33 
    2   23 Aaron Eicher              Burnsville     MN  28 1:18:21 
    3   47 Kevin McDonough           Prescott       WI  27 1:40:23 
    4   84 Greg Norderen             Cannon Falls   MN  26 1:40:23 
    5   87 Jason Gunkel              Clive          IA  29 1:56:50 
    6   34 Michael Henriod           Rochester      MN  27 1:57:29 
    7   75 Samir Mangalick           St. Paul       MN  23 2:02:31 
    8   27 Ryan Flynn                Woodbury       MN  27 2:03:28 
    9   86 Dan Lawrence              Wausau         WI  27 2:09:46 
   10   66 Kavi Turnbull             Robbinsdale    MN  27 2:18:45 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1   52 Melissa Mondo             Vadnais Height MN  26 1:39:56 
    2   49 Kara Mendez               Minneapolis    MN  22 1:40:03 
    3   19 Abigayl Daggett           Savage         MN  28 1:51:28 
    4   60 Jessie Steiner            Eagan          MN  26 1:56:38 
    5   16 Sarah Crookston           Rochester      MN  26 1:57:24 
    6   54 Lisa Peterson             Red Wing       MN  29 2:00:38 
    7   57 Jenna Sedlacek            Iowa City      IA  21 2:03:16 
    8   46 Megan Lawrence            Wausau         WI  27 2:09:46 
    9   92 Jenna Sedlacek            Iowa City      IA  21 2:14:24 
   10   35 Katy Huebsch              Minneapolis    MN  20 2:23:50 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1   55 Christopher Sachs         White Bear Lak MN  30 1:25:24 
    2   50 Chris Miller              Brooklyn Park  MN  31 1:34:32 
    3   83 Adam Lushanko             North Oaks     MN  37 1:38:19 
    4    3 Jordan Atchison           Burnsville     MN  30 1:40:37 
    5   58 Paul Sorensen             Brooklyn Park  MN  31 1:45:20 
    6   12 Jason Bribitzer-Stull     Bloomington    MN  38 1:49:44 
    7   21 Luis Diazcalle            Lindstrom      MN  38 1:49:58 
    8   43 Paul Kalinowski           Golden Valley  MN  31 1:59:15 
    9   10 Brian Borman              Hugo           MN  31 2:22:09 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1    5 Natascha Bartsh           Saint Paul     MN  36 1:38:42 
    2    6 Jennifer Bawcom           Saint Paul     MN  38 1:46:29 
    3   82 Rae Applebaum             No. St. Paul   MN  37 1:49:22 
    4   51 Maia Miller               Brooklyn Park  MN  30 1:49:39 
    5   68 Andrea Vollrath           Forest Lake    MN  30 1:49:59 
    6   56 Leah Schultze             St Paul        MN  30 1:55:26 
    7   64 Lynnette Taugner          Lino Lakes     MN  38 1:58:31 
    8   39 Kirstin Juhl              Woodbury       MN  37 2:03:30 
    9   76 Kelly Hudick              Woodbury       MN  32 2:12:38 
   10   26 Jenny Fischer             Nowthen        MN  31 2:14:53 
   11   24 Meghan Feldner            Golden Valley  MN  31 2:17:08 
   12   15 Vicki Courts              Harris         MN  32 2:23:29 
   13   42 Renae Kain                Champlin       MN  37 2:24:31 
   14   67 Rebecca Vantassell        Chili          WI  30 2:35:48 
   15   20 Ashley Detterbeck-Staub   Marshfield     WI  30 2:35:48 

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1    9 Kenny Boily               Roberts        WI  48 1:26:18 
    2   13 Miles Burd                Cottage Grove  MN  47 1:37:49 
    3   74 Neil Craigan              Hugo           MN  42 1:38:01 
    4   17 Daniel Cuddihy            River Falls    WI  43 1:39:07 
    5   33 Dave Heller               West St Paul   MN  44 1:39:37 
    6   36 Anthony Hutchinson        Hugo           MN  43 1:39:40 
    7   71 Steve Yaglowski           Richfield      MN  43 1:41:27 
    8   69 John Wendorf              North Oaks     MN  44 1:42:15 
    9   22 Arek Dudek                Vadnais Height MN  47 1:44:12 
   10   88 Mike Hemisch              Cottage Grove  MN  43 1:45:16 
   11   80 Dave Cossack              Vadnais Height MN  44 1:49:47 
   12   72 Steve Dilger              Vadnais Height MN  49 1:53:31 
   13   93 Dave Schoeller            White Bear Lak MN  48 1:54:47 
   14   79 Jon Grubs                 White Bear Lak MN  43 1:56:46 
   15   61 John Stueland             Stillwater     MN  40 1:57:55 
   16   48 Tim Meador                Stillwater     MN  48 2:00:38 
   17    8 Joseph Bina               Maple Grove    MN  46 2:04:02 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1   63 Deanna Tangwall           White Bear Lak MN  46 1:55:21 
    2   45 Julie Kuiyava             La Casse Dr    MN  40 1:57:47 
    3   94 Karen Alderfer            White Bear Lak MN  46 1:58:00 
    4    4 Pamela Austad             North Branch   MN  44 1:58:51 
    5    1 Mary Adams                Lino Lakes     MN  44 2:06:58 
    6   32 Lynnette Heath            Andover        MN  43 2:08:25 
    7   14 Patty Cibuzar             Minneapolis    MN  46 2:12:53 
    8    2 Della Antisdel            Stacy          MN  44 2:22:09 
    9   85 Mary Miles                White Bear Lak MN  47 2:23:24 
   10   31 Nancy Hauck               Saint Paul     MN  49 2:24:23 
   11   70 Laurie Wenker             White Bear Lak MN  47 2:24:31 
   12   38 Kimberly Johnson          Oakdale        MN  40 2:32:05 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1   89 Angel Perez-Toro          San Juan       PR  53 1:40:18 
    2   29 Steve Hagedorn            Two Harbors    MN  52 1:40:55 
    3   53 Steve Nauman              North Oaks     MN  56 1:49:08 
    4   73 Brad Kennedy              Hugo           MN  57 1:58:22 
    5   90 Lanning Houston           North Oaks     MN  59 2:22:46 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1   28 Julie Flynn               Hugo           MN  50 2:03:29 
    2   78 Mary Erb                  Woodbury       MN  58 2:15:49 
    3   41 Miriam Juvette            Stillwater     MN  56 2:25:53 


================================================================================
MALE AGE GROUP  60 & - UP (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1    7 Steve Belmont             Minneapolis    MN  61 1:51:22 
    2   25 Ronald Fess               Rochester      MN  65 1:57:07 
    3   18 Eugene Curnow             Saginaw        MN  66 2:26:24 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 & - UP (Top 2 Receive Awards)
================================================================================

Total Registered:                             93
Total Number of Individual Finishers:         84
Number of Male   Finishers:                   44
Number of Female Finishers:                   40
Did not Finish Race or Did Not Start:          9





                         CAMP WANNARUNAMILEORMORE
                   White Bear Lake, MN    April 9, 2011
                                    10K

Place Div/Tot  No.  Name                      City           St Age Sex Time    Pace  
===== ======== ==== ========================= ============== == === === ======= ===== 
    1   1/10    395 Rob Class                 Woodbury       MN  50 M     36:02  5:48 
    2   1/15    372 Curt Stupak               Red Wing       MN  49 M     44:52  7:14 
    3   1/7     310 Nicholas Bishop           Minneapolis    MN  25 M     45:40  7:21 
    4   2/10    325 David Dupre               White Bear Lak MN  57 M     45:51  7:23 
    5   1/15    408 Sue Marquis               Lindstrom      MN  49 F     46:15  7:27 
    6   1/14    400 Becki Dorrick             Saint Paul     MN  26 F     47:05  7:35 
    7   2/7     409 Brendan Cooper            Minneapolis    MN  24 M     47:26  7:38 
    8   1/2     363 Penny Poeschl             Shoreview      MN  17 F     47:51  7:42 
    9   2/15    370 Matthew Snell             Blaine         MN  42 M     49:42  8:00 
   10   3/10    398 Tom Siemsen               Blaine         MN  54 M     49:58  8:03 
   11   2/14    410 Brandy Maki               Brookston      MN  26 F     50:00  8:03 
   12   3/15    334 Mark Fortman              White Bear Tow MN  42 M     50:10  8:05 
   13   1/5     318 Steve Chillstrom          Wayzata        MN  38 M     50:22  8:07 
   14   2/15    340 Lisa Goepfert             Blaine         MN  48 F     50:44  8:10 
   15   3/7     411 Stuart Smith              Columbia Heigh MN  22 M     51:08  8:14 
   16   4/15    391 Todd Bursch               White Bear Lak MN  41 M     51:44  8:20 
   17   1/17    345 Cathryn Jennissen         Lino Lakes     MN  33 F     51:45  8:20 
   18   4/7     389 Nicholas Gillen           Elk River      MN  29 M     52:07  8:24 
   19   2/17    371 Jennifer Sprain           Shoreview      MN  36 F     52:32  8:28 
   20   3/14    412 Laura Hammond             Columbia Heigh MN  26 F     52:54  8:31 
   21   5/15    407 Todd Howard               Roseville      MN  45 M     53:45  8:39 
   22   6/15    388 Brandt Wendland           Lino Lakes     MN  41 M     53:52  8:40 
   23   5/7     309 Aaron Benson              Woodville      WI  29 M     54:01  8:42 
   24   4/10    403 Gerald Meader             Minneapolis    MN  53 M     54:08  8:43 
   25   5/10    382 Gerald Weightman          White Bear Lak MN  56 M     54:25  8:46 
   26   4/14    339 Karlene Gilmore           N. St. Paul    MN  29 F     54:52  8:50 
   27   5/14    308 Erin Benson               Woodville      WI  27 F     55:14  8:54 
   28   6/14    360 Elisa Momsen Johnson      Big Lake       MN  27 F     55:16  8:54 
   29   2/5     399 Adam Buckley              Stillwater     MN  34 M     55:34  8:57 
   30   1/8     373 Gloria Tessier            Gem Lake       MN  52 F     55:53  9:00 
   31   1/1     406 John Hasson               Milton         MA  61 M     55:58  9:01 
   32   7/15    361 Matt Morgan               Hugo           MN  48 M     56:05  9:02 
   33   3/17    359 Karen McCullough          Hugo           MN  37 F     56:24  9:05 
   34   8/15    342 Richard Hernandez         Eagan          MN  42 M     56:49  9:09 
   35   6/7     401 Mike Bruggemen            White Bear Lak MN  29 M     57:28  9:15 
   36   7/14    402 Amanda Sinner             White Bear Lak MN  28 F     57:28  9:15 
   37   9/15    343 Paul Huckels              Stillwater     MN  46 M     57:32  9:16 
   38   4/17    381 Nicole Vaughn             White Bear Lak MN  35 F     57:34  9:16 
   39   8/14    313 Angela Browder            Minneapolis    MN  28 F     57:35  9:16 
   40   3/5     346 Joey Jensen               Forest Lake    MN  31 M     57:36  9:17 
   41   5/17    414 Laura Determan            Lindstrom      MN  30 F     57:40  9:17 
   42   3/15    364 Catherine Rademacher      St. Paul       MN  48 F     57:41  9:17 
   43   4/5     303 Karl Anderson             Blaine         MN  36 M     57:42  9:18 
   44   9/14    367 Lisa Roggemann            Stillwater     MN  26 F     57:58  9:20 
   45   6/10    328 Pat Erlandson             Minneapolis    MN  54 M     58:05  9:21 
   46   2/8     347 Mary Johnson              Richfield      MN  54 F     58:12  9:22 
   47   3/8     312 Lori Bridenstine          Eden Prairie   MN  51 F     58:13  9:22 
   48   4/8     344 Jill Huftel               Woodville      WI  56 F     58:26  9:25 
   49   6/17    314 Kelly Buckley             Stillwater     MN  33 F     58:33  9:26 
   50   7/7     349 Christopher Kemp          Eau Claire     WI  25 M     58:41  9:27 
   51   4/15    357 Unknown Runner            Lindstrom      MN           58:54  9:29 
   52   7/10    337 Joel Geist                Arden Hills    MN  52 M     59:07  9:31 
   53  10/14    311 Chelsey Bosak             Coon Rapids    MN  20 F     59:12  9:32 
   54   7/17    355 Emily Lamb                Hugo           MN  30 F     59:37  9:36 
   55   5/8     329 Cheryl Farber             Champlin       MN  50 F     59:37  9:36 
   56   5/15    416 Kristi Eidem              Brooklyn Park  MN  44 F     59:38  9:36 
   57   6/15    338 Susan Gieseke             Brooklyn Park  MN  48 F     59:48  9:38 
   58   8/17    366 Sarah Roehrich            Richfield      MN  33 F     59:48  9:38 
   59   8/10    405 Jim Hasson                Boston         MA  51 M   1:00:13  9:42 
   60  10/15    332 John Flaherty             Braintree      MA  49 M   1:00:14  9:42 
   61   7/15    350 Lianne King               White Bear Lak MN  46 F   1:00:26  9:44 
   62  11/15    354 Greg Kuyava               Lino Lakes     MN  41 M   1:00:44  9:47 
   63   5/5     351 Benjamin Kobilka          Saint Louis Pa MN  36 M   1:01:21  9:53 
   64   9/17    376 Laura Turner              Maplewood      MN  37 F   1:01:23  9:53 
   65  12/15    301 Zach Adams                Lino Lakes     MN  43 M   1:02:02  9:59 
   66  10/17    319 Stacie Clark              Wannaska       MN  36 F   1:03:23 10:12 
   67  11/17    315 Tami Burns                North Branch   MN  39 F   1:05:06 10:29 
   68  13/15    386 Brandt Wendland           Lino Lakes     MN  41 M   1:05:36 10:34 
   69  14/15    379 Randy Van Heel            Robbinsdale    MN  49 M   1:06:20 10:41 
   70  11/14    335 Casey Funk                Anok           MN  24 F   1:06:20 10:41 
   71  12/17    380 Nicole Van Heel           Robbinsdale    MN  30 F   1:06:20 10:41 
   72  15/15    368 Rich Runyan               Eagan          MN  48 M   1:06:25 10:42 
   73   6/8     387 Pauline Alfors            New Brighton   MN  50 F   1:08:08 10:58 
   74  13/17    341 Claudia Gustafson         Minneapolis    MN  36 F   1:08:09 10:58 
   75   8/15    377 Lynda Tysver              Shoreview      MN  41 F   1:09:12 11:09 
   76   9/15    317 Jacqueline Cavanagh       Lino Lakes     MN  41 F   1:09:26 11:11 
   77  14/17    302 Lori Ann Anderson         Blaine         MN  34 F   1:09:26 11:11 
   78  15/17    397 Emy Johnson               Shoreview      MN  39 F   1:09:27 11:11 
   79  12/14    320 Nicole Conlin             Oakdale        MN  23 F   1:10:02 11:17 
   80  13/14    330 Taryn Fischbach           Maplewood      MN  24 F   1:11:33 11:31 
   81  16/17    369 Chris Simpson             Hugo           MN  35 F   1:11:46 11:33 
   82  10/15    392 Erin Bursch               White Bear Lak MN  40 F   1:12:17 11:38 
   83   9/10    417 Baxter Lasono             White Bear Lak MN  53 M   1:12:25 11:40 
   84  10/10    418 James Barr                White Bear Lak MN  52 M   1:12:27 11:40 
   85  11/15    358 Becky McCoy               White Bear Lak MN  49 F   1:15:29 12:09 
   86  12/15    383 Lisa Westman              White Bear Lak MN  49 F   1:15:29 12:09 
   87   7/8     394 Ginny Hansen              Arden Hills    MN  50 F   1:20:21 12:56 
   88  14/14    413 Jen Shackle               Brainerd       MN  26 F   1:25:26 13:45 
   89   8/8     393 Yvette Du Fresne          White Bear Lak MN  59 F   1:29:36 14:26 
   90  13/15    307 Barbara Bengtson          Isanti         MN  44 F   1:31:59 14:49 
   91  14/15    385 Lana Wisniak              Brooklyn Park  MN  40 F   1:32:52 14:57 
   92  15/15    378 Carol Usher               Nowthen        MN  40 F   1:32:52 14:57 
   93  17/17    333 Mary Ford                 St Francis     MN  37 F   1:33:30 15:03 
   94   1/2     396 Kathleen Houston          North Oaks     MN  60 F   1:35:30 15:23 
   95   2/2     306 Haley Bengtson            Isanti         MN  18 F   1:35:33 15:23 
   96   2/2     322 Barbara Curnow            Saginaw        MN  67 F   1:35:44 15:25 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

================================================================================
MALE AGE GROUP  19 & - Under (Top 2 Receive Awards)
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 & - Under (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  363 Penny Poeschl             Shoreview      MN  17   47:51 
    2  306 Haley Bengtson            Isanti         MN  18 1:35:33 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  310 Nicholas Bishop           Minneapolis    MN  25   45:40 
    2  409 Brendan Cooper            Minneapolis    MN  24   47:26 
    3  411 Stuart Smith              Columbia Heigh MN  22   51:08 
    4  389 Nicholas Gillen           Elk River      MN  29   52:07 
    5  309 Aaron Benson              Woodville      WI  29   54:01 
    6  401 Mike Bruggemen            White Bear Lak MN  29   57:28 
    7  349 Christopher Kemp          Eau Claire     WI  25   58:41 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  400 Becki Dorrick             Saint Paul     MN  26   47:05 
    2  410 Brandy Maki               Brookston      MN  26   50:00 
    3  412 Laura Hammond             Columbia Heigh MN  26   52:54 
    4  339 Karlene Gilmore           N. St. Paul    MN  29   54:52 
    5  308 Erin Benson               Woodville      WI  27   55:14 
    6  360 Elisa Momsen Johnson      Big Lake       MN  27   55:16 
    7  402 Amanda Sinner             White Bear Lak MN  28   57:28 
    8  313 Angela Browder            Minneapolis    MN  28   57:35 
    9  367 Lisa Roggemann            Stillwater     MN  26   57:58 
   10  311 Chelsey Bosak             Coon Rapids    MN  20   59:12 
   11  335 Casey Funk                Anok           MN  24 1:06:20 
   12  320 Nicole Conlin             Oakdale        MN  23 1:10:02 
   13  330 Taryn Fischbach           Maplewood      MN  24 1:11:33 
   14  413 Jen Shackle               Brainerd       MN  26 1:25:26 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  318 Steve Chillstrom          Wayzata        MN  38   50:22 
    2  399 Adam Buckley              Stillwater     MN  34   55:34 
    3  346 Joey Jensen               Forest Lake    MN  31   57:36 
    4  303 Karl Anderson             Blaine         MN  36   57:42 
    5  351 Benjamin Kobilka          Saint Louis Pa MN  36 1:01:21 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  345 Cathryn Jennissen         Lino Lakes     MN  33   51:45 
    2  371 Jennifer Sprain           Shoreview      MN  36   52:32 
    3  359 Karen McCullough          Hugo           MN  37   56:24 
    4  381 Nicole Vaughn             White Bear Lak MN  35   57:34 
    5  414 Laura Determan            Lindstrom      MN  30   57:40 
    6  314 Kelly Buckley             Stillwater     MN  33   58:33 
    7  355 Emily Lamb                Hugo           MN  30   59:37 
    8  366 Sarah Roehrich            Richfield      MN  33   59:48 
    9  376 Laura Turner              Maplewood      MN  37 1:01:23 
   10  319 Stacie Clark              Wannaska       MN  36 1:03:23 
   11  315 Tami Burns                North Branch   MN  39 1:05:06 
   12  380 Nicole Van Heel           Robbinsdale    MN  30 1:06:20 
   13  341 Claudia Gustafson         Minneapolis    MN  36 1:08:09 
   14  302 Lori Ann Anderson         Blaine         MN  34 1:09:26 
   15  397 Emy Johnson               Shoreview      MN  39 1:09:27 
   16  369 Chris Simpson             Hugo           MN  35 1:11:46 
   17  333 Mary Ford                 St Francis     MN  37 1:33:30 

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  372 Curt Stupak               Red Wing       MN  49   44:52 
    2  370 Matthew Snell             Blaine         MN  42   49:42 
    3  334 Mark Fortman              White Bear Tow MN  42   50:10 
    4  391 Todd Bursch               White Bear Lak MN  41   51:44 
    5  407 Todd Howard               Roseville      MN  45   53:45 
    6  388 Brandt Wendland           Lino Lakes     MN  41   53:52 
    7  361 Matt Morgan               Hugo           MN  48   56:05 
    8  342 Richard Hernandez         Eagan          MN  42   56:49 
    9  343 Paul Huckels              Stillwater     MN  46   57:32 
   10  332 John Flaherty             Braintree      MA  49 1:00:14 
   11  354 Greg Kuyava               Lino Lakes     MN  41 1:00:44 
   12  301 Zach Adams                Lino Lakes     MN  43 1:02:02 
   13  386 Brandt Wendland           Lino Lakes     MN  41 1:05:36 
   14  379 Randy Van Heel            Robbinsdale    MN  49 1:06:20 
   15  368 Rich Runyan               Eagan          MN  48 1:06:25 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  408 Sue Marquis               Lindstrom      MN  49   46:15 
    2  340 Lisa Goepfert             Blaine         MN  48   50:44 
    3  364 Catherine Rademacher      St. Paul       MN  48   57:41 
    4  416 Kristi Eidem              Brooklyn Park  MN  44   59:38 
    5  338 Susan Gieseke             Brooklyn Park  MN  48   59:48 
    6  350 Lianne King               White Bear Lak MN  46 1:00:26 
    7  377 Lynda Tysver              Shoreview      MN  41 1:09:12 
    8  317 Jacqueline Cavanagh       Lino Lakes     MN  41 1:09:26 
    9  392 Erin Bursch               White Bear Lak MN  40 1:12:17 
   10  358 Becky McCoy               White Bear Lak MN  49 1:15:29 
   11  383 Lisa Westman              White Bear Lak MN  49 1:15:29 
   12  307 Barbara Bengtson          Isanti         MN  44 1:31:59 
   13  385 Lana Wisniak              Brooklyn Park  MN  40 1:32:52 
   14  378 Carol Usher               Nowthen        MN  40 1:32:52 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  395 Rob Class                 Woodbury       MN  50   36:02 
    2  325 David Dupre               White Bear Lak MN  57   45:51 
    3  398 Tom Siemsen               Blaine         MN  54   49:58 
    4  403 Gerald Meader             Minneapolis    MN  53   54:08 
    5  382 Gerald Weightman          White Bear Lak MN  56   54:25 
    6  328 Pat Erlandson             Minneapolis    MN  54   58:05 
    7  337 Joel Geist                Arden Hills    MN  52   59:07 
    8  405 Jim Hasson                Boston         MA  51 1:00:13 
    9  417 Baxter Lasono             White Bear Lak MN  53 1:12:25 
   10  418 James Barr                White Bear Lak MN  52 1:12:27 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  373 Gloria Tessier            Gem Lake       MN  52   55:53 
    2  347 Mary Johnson              Richfield      MN  54   58:12 
    3  312 Lori Bridenstine          Eden Prairie   MN  51   58:13 
    4  344 Jill Huftel               Woodville      WI  56   58:26 
    5  329 Cheryl Farber             Champlin       MN  50   59:37 
    6  387 Pauline Alfors            New Brighton   MN  50 1:08:08 
    7  394 Ginny Hansen              Arden Hills    MN  50 1:20:21 
    8  393 Yvette Du Fresne          White Bear Lak MN  59 1:29:36 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 & - UP (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  406 John Hasson               Milton         MA  61   55:58 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 & - UP (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  396 Kathleen Houston          North Oaks     MN  60 1:35:30 
    2  322 Barbara Curnow            Saginaw        MN  67 1:35:44 

Total Registered:                            118
Total Number of Individual Finishers:         96
Number of Male   Finishers:                   38
Number of Female Finishers:                   57
Did not Finish Race or Did Not Start:         22





                         CAMP WANNARUNAMILEORMORE
                   White Bear Lake, MN    April 9, 2011
                                    5K

Place Div/Tot  No.  Name                      City           St Age Sex Time    Pace  
===== ======== ==== ========================= ============== == === === ======= ===== 
    1   1/8     105 Bryan Betzold             Woodbury       MN  38 M     18:34  5:59 
    2   1/8     142 Jeff Christensen          Stillwater     MN  42 M     21:41  6:59 
    3   2/8     129 Mike Taugner              Welch          MN  44 M     22:19  7:11 
    4   2/8     117 Ben Kummer                Crystal        MN  31 M     23:09  7:28 
    5   1/4     132 Leah Tollefson            Cottage Grove  MN  23 F     23:22  7:32 
    6   3/8     139 Paul Peltier              Stacy          MN  41 M     24:24  7:51 
    7   1/1     107 Tom Couillard             White Bear Lak MN  61 M     25:02  8:04 
    8   1/1     147 Barb Sugden               Circle Pines   MN  57 F     25:42  8:17 
    9   1/3     131 Laurel Tollefson          Cottage Grove  MN  59 M     27:10  8:45 
   10   1/6     141 Kristy Christensen        Stillwater     MN  42 F     27:19  8:48 
   11   2/3     122 Thomas Meister            St. Croix Fall WI  58 M     27:43  8:56 
   12   3/8     128 Michael Stiebner          Woodbury       MN  32 M     27:59  9:01 
   13   4/8     133 Matt Wolf                 Crystal        MN  31 M     27:59  9:01 
   14   1/2     144 Jennifer Larson           Hugo           MN  34 F     27:59  9:01 
   15           143 Diane Miller              Hugo           MN     F     28:09  9:04 
   16   5/8     109 Andrew Deans              Mahtomedi      MN  31 M     28:26  9:09 
   17   2/4     119 Molly Linquist            Stacy          MN  29 F     28:27  9:10 
   18   4/8     146 Dave Heath                Ham Lake       MN  46 M     28:36  9:13 
   19   2/6     134 Michelle Zabel            White Bear Lak MN  45 F     29:02  9:21 
   20   3/6     140 Sharron Peltier           Stacy          MN  40 F     29:27  9:29 
   21   6/8     127 Tom Stevens               Mendota Height MN  31 M     29:32  9:31 
   22   7/8     138 Ariel Hernandez           Hugo           MN  39 M     30:49  9:55 
   23   4/6     118 Sherri Lacasse            Cottage Grove  MN  48 F     30:51  9:56 
   24   5/6     126 Angela Sorum              Cottage Grove  MN  44 F     31:23 10:06 
   25   3/4     108 Alexandra Dahl            Stillwater     MN  26 F     31:56 10:17 
   26   2/2     123 Jonalyn Mision            Eagain         MN  39 F     33:10 10:41 
   27   5/8     104 Steve Bengtson            Isanti         MN  47 M     33:57 10:56 
   28   4/4     136 Amanda Zabel              White Bear Lak MN  22 F     35:25 11:24 
   29   1/1     135 Megan Zabel               White Bear Lak MN  18 F     36:10 11:39 
   30   3/3     101 Michael Adams             Mpls           MN  52 M     42:16 13:37 
   31   6/6     114 Wendy Kiewel              Mounds View    MN  42 F   1:02:03 19:59 
   32   6/8     120 Jeff Marquis              Lindstrom      MN  48 M   1:02:03 19:59 
   33   7/8     115 Will Kiewel               Mounds View    MN  40 M   1:02:03 19:59 
   34   8/8     103 Michael Ash               Shoreview      MN  48 M   1:04:02 20:37 
   35   8/8     148 Joe Bailey                White Bear Lak MN  34 M   1:04:21 20:43 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

                     "HALF MARATHON" AGE-GROUP RESULTS


================================================================================
MALE AGE GROUP  19 & - Under (Top 2 Receive Awards)
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 & - Under (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  135 Megan Zabel               White Bear Lak MN  18   36:10 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  132 Leah Tollefson            Cottage Grove  MN  23   23:22 
    2  119 Molly Linquist            Stacy          MN  29   28:27 
    3  108 Alexandra Dahl            Stillwater     MN  26   31:56 
    4  136 Amanda Zabel              White Bear Lak MN  22   35:25 


================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  105 Bryan Betzold             Woodbury       MN  38   18:34 
    2  117 Ben Kummer                Crystal        MN  31   23:09 
    3  128 Michael Stiebner          Woodbury       MN  32   27:59 
    4  133 Matt Wolf                 Crystal        MN  31   27:59 
    5  109 Andrew Deans              Mahtomedi      MN  31   28:26 
    6  127 Tom Stevens               Mendota Height MN  31   29:32 
    7  138 Ariel Hernandez           Hugo           MN  39   30:49 
    8  148 Joe Bailey                White Bear Lak MN  34 1:04:21 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  144 Jennifer Larson           Hugo           MN  34   27:59 
    2  123 Jonalyn Mision            Eagain         MN  39   33:10 

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  142 Jeff Christensen          Stillwater     MN  42   21:41 
    2  129 Mike Taugner              Welch          MN  44   22:19 
    3  139 Paul Peltier              Stacy          MN  41   24:24 
    4  146 Dave Heath                Ham Lake       MN  46   28:36 
    5  104 Steve Bengtson            Isanti         MN  47   33:57 
    6  120 Jeff Marquis              Lindstrom      MN  48 1:02:03 
    7  115 Will Kiewel               Mounds View    MN  40 1:02:03 
    8  103 Michael Ash               Shoreview      MN  48 1:04:02 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  141 Kristy Christensen        Stillwater     MN  42   27:19 
    2  134 Michelle Zabel            White Bear Lak MN  45   29:02 
    3  140 Sharron Peltier           Stacy          MN  40   29:27 
    4  118 Sherri Lacasse            Cottage Grove  MN  48   30:51 
    5  126 Angela Sorum              Cottage Grove  MN  44   31:23 
    6  114 Wendy Kiewel              Mounds View    MN  42 1:02:03 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  131 Laurel Tollefson          Cottage Grove  MN  59   27:10 
    2  122 Thomas Meister            St. Croix Fall WI  58   27:43 
    3  101 Michael Adams             Mpls           MN  52   42:16 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59 (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  147 Barb Sugden               Circle Pines   MN  57   25:42 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 & - UP (Top 2 Receive Awards)
================================================================================
    1  107 Tom Couillard             White Bear Lak MN  61   25:02 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 & - UP (Top 2 Receive Awards)
================================================================================

Total Registered:                             48
Total Number of Individual Finishers:         35
Number of Male   Finishers:                   20
Number of Female Finishers:                   15
Did not Finish Race or Did Not Start:         13