Marine O'Brien Ski Race -
Marine on St. Croix, MN
1/18/2015

race logo










					                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 18, 2015
                                    10K SKATE RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/6     131 Shad Kraftson           Bayport            MN  16 M     28:22  2:51 
    2   2/6     122 Linder Wendt            Stillwater         MN  17 M     28:29  2:51 
    3   3/6     127 Noah Kneeskern          Stillwater         MN  16 M     28:43  2:53 
    4   1/5     123 Ben Wicklund            Marine             MN  15 M     29:26  2:57 
    5   1/3     126 Matthew Trumper         Stillwater         MN  18 M     30:13  3:02 
    6   4/6     128 Erik Nelson             Stillwater         MN  16 M     31:39  3:10 
    7   2/5     160 Brian Olson             Lakeland           MN  15 M     31:45  3:11 
    8   5/6     124 Nolan Noer              Stillwater         MN  16 M     31:53  3:12 
    9   3/5     150 Colin Gram              Stillwater         MN  15 M     33:37  3:22 
   10   6/6     144 Ethan Christenson       Stillwater         MN  16 M     33:45  3:23 
   11   1/4     130 Fredrika Von Essen      Stillwater         MN  18 F     34:02  3:25 
   12   2/3     153 Matthew Freeman         White Bear Lake    MN  18 M     35:25  3:33 
   13   4/5     141 Carl Bohacek            Afton              MN  14 M     35:58  3:36 
   14   2/4     121 Madison Haugen          Hugo               MN  19 F     36:55  3:42 
   15   3/4     142 Daria Terenteva         Saint Peter        MN  19 F     36:57  3:42 
   16   1/4     152 Pedro Pesta             Northfield         MN  50 M     37:25  3:45 
   17   1/2     129 Anya Nelson             Stillwater         MN  16 F     37:39  3:46 
   18   2/4     213 Mike Wright             Wyoming            MN  51 M     38:34  3:52 
   19   1/6     156 Zoe Camp                Minneapolis        MN  12 F     39:01  3:55 
   20   1/2     114 Robyn Sjostrom          Stillwater         MN  36 F     40:05  4:01 
   21   4/4     125 Danielle Trajano        Savage             MN  18 F     40:16  4:02 
   22   3/3     151 Eli Larson              Saint Peter        MN  19 M     41:15  4:08 
   23   2/6     159 Bethany Olson           Lakeland           MN  13 F     41:22  4:09 
   24   3/6     158 Hannah Peterson         Hastings           MN  14 F     42:22  4:15 
   25   5/5     155 Cooper Camp             Minneapolis        MN  11 M     42:44  4:17 
   26   4/6     120 Gabi Danielson          Stillwater         MN  14 F     42:48  4:17 
   27   5/6     133 Meade Acers             Stillwater         MN  13 F     42:53  4:18 
   28   1/2     111 Dan Wenkel              St. Paul           MN  43 M     43:34  4:22 
   29   6/6     157 Tessa Johnson           Saint Paul         MN  14 F     44:45  4:29 
   30   1/2     106 James Remington         New Richmond       WI  66 M     45:33  4:34 
   31   1/3     271 Alice Johnson           Saint Paul         MN  50 F     46:52  4:42 
   32   1/3     161 Kristina Smitten        Marine On Saint Cr MN  42 F     46:59  4:42 
   33   2/2     206 David E. Miller         Mendota Heights    MN  60 M     47:10  4:43 
   34   2/3     110 Robin Anderson          Wyoming            MN  50 F     48:06  4:49 
   35   2/3     154 Ami Voeltz              Lake Elmo          MN  41 F     48:19  4:50 
   36   3/4     143 Curt Kaler              Lakeville          MN  54 M     50:22  5:03 
   37   3/3     113 Marie Torkelson         Zumbrota           MN  59 F     52:04  5:13 
   38   4/4     109 Al Anderson             Wyoming            MN  56 M     52:51  5:18 
   39   2/2     115 Rhiannon Williams       Minneapolis        MN  39 F     53:09  5:19 
   40   2/2     226 Andi Mackin             Minneapolis        MN  17 F     57:40  5:46 
   41   3/3     107 Kristina Casper         Minneapolis        MN  42 F     57:57  5:48 
   42   2/2     116 Paul Huckels            Stillwater         MN  49 M   1:14:11  7:26 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

                          NON QUALIFYING RESULTS

No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
==== ======================= ================== == === === ======= ===== 



*********************************** MALE 10K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Shad Kraftson           Bayport            MN  16 M     28:22  2:51 
    2 Linder Wendt            Stillwater         MN  17 M     28:29  2:51 
    3 Noah Kneeskern          Stillwater         MN  16 M     28:43  2:53 
    4 Ben Wicklund            Marine             MN  15 M     29:26  2:57 
    5 Matthew Trumper         Stillwater         MN  18 M     30:13  3:02 
    6 Erik Nelson             Stillwater         MN  16 M     31:39  3:10 
    7 Brian Olson             Lakeland           MN  15 M     31:45  3:11 
    8 Nolan Noer              Stillwater         MN  16 M     31:53  3:12 
    9 Colin Gram              Stillwater         MN  15 M     33:37  3:22 
   10 Ethan Christenson       Stillwater         MN  16 M     33:45  3:23 
   11 Matthew Freeman         White Bear Lake    MN  18 M     35:25  3:33 
   12 Carl Bohacek            Afton              MN  14 M     35:58  3:36 
   13 Pedro Pesta             Northfield         MN  50 M     37:25  3:45 
   14 Mike Wright             Wyoming            MN  51 M     38:34  3:52 
   15 Eli Larson              Saint Peter        MN  19 M     41:15  4:08 
   16 Cooper Camp             Minneapolis        MN  11 M     42:44  4:17 
   17 Dan Wenkel              St. Paul           MN  43 M     43:34  4:22 
   18 James Remington         New Richmond       WI  66 M     45:33  4:34 
   19 David E. Miller         Mendota Heights    MN  60 M     47:10  4:43 
   20 Curt Kaler              Lakeville          MN  54 M     50:22  5:03 
   21 Al Anderson             Wyoming            MN  56 M     52:51  5:18 
   22 Paul Huckels            Stillwater         MN  49 M   1:14:11  7:26 


*********************************** FEMALE 10K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Fredrika Von Essen      Stillwater         MN  18 F     34:02  3:25 
    2 Madison Haugen          Hugo               MN  19 F     36:55  3:42 
    3 Daria Terenteva         Saint Peter        MN  19 F     36:57  3:42 
    4 Anya Nelson             Stillwater         MN  16 F     37:39  3:46 
    5 Zoe Camp                Minneapolis        MN  12 F     39:01  3:55 
    6 Robyn Sjostrom          Stillwater         MN  36 F     40:05  4:01 
    7 Danielle Trajano        Savage             MN  18 F     40:16  4:02 
    8 Bethany Olson           Lakeland           MN  13 F     41:22  4:09 
    9 Hannah Peterson         Hastings           MN  14 F     42:22  4:15 
   10 Gabi Danielson          Stillwater         MN  14 F     42:48  4:17 
   11 Meade Acers             Stillwater         MN  13 F     42:53  4:18 
   12 Tessa Johnson           Saint Paul         MN  14 F     44:45  4:29 
   13 Alice Johnson           Saint Paul         MN  50 F     46:52  4:42 
   14 Kristina Smitten        Marine On Saint Cr MN  42 F     46:59  4:42 
   15 Robin Anderson          Wyoming            MN  50 F     48:06  4:49 
   16 Ami Voeltz              Lake Elmo          MN  41 F     48:19  4:50 
   17 Marie Torkelson         Zumbrota           MN  59 F     52:04  5:13 
   18 Rhiannon Williams       Minneapolis        MN  39 F     53:09  5:19 
   19 Andi Mackin             Minneapolis        MN  17 F     57:40  5:46 
   20 Kristina Casper         Minneapolis        MN  42 F     57:57  5:48 



                          MARINE O'BRIEN SKI RACE
 William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 18, 2015

                           10K AGE GROUP RESULTS

================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  123 Ben Wicklund            Marine             MN  15   29:26 
    2  160 Brian Olson             Lakeland           MN  15   31:45 
    3  150 Colin Gram              Stillwater         MN  15   33:37 
    4  141 Carl Bohacek            Afton              MN  14   35:58 
    5  155 Cooper Camp             Minneapolis        MN  11   42:44 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  156 Zoe Camp                Minneapolis        MN  12   39:01 
    2  159 Bethany Olson           Lakeland           MN  13   41:22 
    3  158 Hannah Peterson         Hastings           MN  14   42:22 
    4  120 Gabi Danielson          Stillwater         MN  14   42:48 
    5  133 Meade Acers             Stillwater         MN  13   42:53 
    6  157 Tessa Johnson           Saint Paul         MN  14   44:45 

================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  131 Shad Kraftson           Bayport            MN  16   28:22 
    2  122 Linder Wendt            Stillwater         MN  17   28:29 
    3  127 Noah Kneeskern          Stillwater         MN  16   28:43 
    4  128 Erik Nelson             Stillwater         MN  16   31:39 
    5  124 Nolan Noer              Stillwater         MN  16   31:53 
    6  144 Ethan Christenson       Stillwater         MN  16   33:45 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  129 Anya Nelson             Stillwater         MN  16   37:39 
    2  226 Andi Mackin             Minneapolis        MN  17   57:40 

================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  126 Matthew Trumper         Stillwater         MN  18   30:13 
    2  153 Matthew Freeman         White Bear Lake    MN  18   35:25 
    3  151 Eli Larson              Saint Peter        MN  19   41:15 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  130 Fredrika Von Essen      Stillwater         MN  18   34:02 
    2  121 Madison Haugen          Hugo               MN  19   36:55 
    3  142 Daria Terenteva         Saint Peter        MN  19   36:57 
    4  125 Danielle Trajano        Savage             MN  18   40:16 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  114 Robyn Sjostrom          Stillwater         MN  36   40:05 
    2  115 Rhiannon Williams       Minneapolis        MN  39   53:09 


================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  111 Dan Wenkel              St. Paul           MN  43   43:34 
    2  116 Paul Huckels            Stillwater         MN  49 1:14:11 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  161 Kristina Smitten        Marine On Saint Cr MN  42   46:59 
    2  154 Ami Voeltz              Lake Elmo          MN  41   48:19 
    3  107 Kristina Casper         Minneapolis        MN  42   57:57 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  152 Pedro Pesta             Northfield         MN  50   37:25 
    2  213 Mike Wright             Wyoming            MN  51   38:34 
    3  143 Curt Kaler              Lakeville          MN  54   50:22 
    4  109 Al Anderson             Wyoming            MN  56   52:51 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  271 Alice Johnson           Saint Paul         MN  50   46:52 
    2  110 Robin Anderson          Wyoming            MN  50   48:06 
    3  113 Marie Torkelson         Zumbrota           MN  59   52:04 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1  106 James Remington         New Richmond       WI  66   45:33 
    2  206 David E. Miller         Mendota Heights    MN  60   47:10 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

Total Registered:                             48
Total Number of Finishers:                    42
Number of Male   Finishers:                   22
Number of Female Finishers:                   20
Did not Finish Race or Did Not Start:          6