LIME Foundation Portmore 6K -
Portmore, SC
1/18/2015

race logo










					
                  LIME FOUNDATION 6K RUN FOR THE CHILDREN
               Fort Clarence Beach, Portmore, St. Catherine
                         Sunday, January 18, 2015

                     ********** RUN AWARDS **********

              ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  2168 Mellisa Tyme        F  17 HOLMWOOD TECHNICAL 00:24:05 
    2  2165 Shaneeka Reid       F  13 HOLMWOOD TECHNICAL 00:24:45 
    3  1914 Juliett Dinnal      F  27 CHURCH TEACHERS CO 00:24:54 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  2177 Obrien Frith        M  19                    00:20:07 
    2  2100 Rupert Green        M  37                    00:20:33 
    3  2172 Ricardo Johnson     M  21 HOLMWOOD TECHNICAL 00:20:57 

                     ********** WALK AWARDS **********

              ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  4257 Paula Sinclair      F  40 AGELESS WONDERS    00:41:49 
    2  4669 Norlene Cornwall    F  48 BODY BY KURT       00:44:11 
    3  4678 Lesly Gordon        F  23 RAINFOREST SEAFOOD 00:45:04 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  4261 Rohan Gordon        M  34 EDEN FITNESS       00:36:02 
    2  4636 Andre Smith         M  33                    00:36:36 
    3  4433 Lenworth Hunter     M  48                    00:38:23 

                     ********** RUN AWARDS **********

        ********** AGE GROUP AWARDS (Based On Net Time) **********

                 ********** FEMALE Ages 1 - 9  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1965 Brianna Burke       F   3 LIME                      00:54:48 
    2  1778 Danielle Cunningham F   9                           00:56:07 
    3  2180 Kahllah Bailey      F   9                           01:02:49 
    4  2403 Mikalyn Chutkan     F   9                           01:06:05 
    5  1664 Shakena Spence      F   8 LIME                      01:10:16 

                  ********** MALE Ages 1 - 9  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1848 Israel Allen        M   9                           00:31:15 
    2  2420 Jon-Pare Anderson   M   9                           00:54:00 
    3  2657 Damari Davidson     M   9                           00:54:06 
    4  2652 Gray Matthew        M   7                           00:58:09 
    5  2426 Jahmair Forrester   M   7                           01:02:20 
    6  2475 Taje Scott          M   8                           01:27:15 

                ********** FEMALE Ages 10 - 14  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2165 Shaneeka Reid       F  13 HOLMWOOD TECHNICAL HIGH S 00:24:30 
    2  2166 Sabrina Roach       F  13 HOLMWOOD TECHNICAL HIGH S 00:28:24 
    3  2164 Delverna Bromfield  F  14 HOLMWOOD TECHNICAL HIGH S 00:29:06 

                 ********** MALE Ages 10 - 14  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1933 Hasani Smith        M  14 CUMBERLAND HIGH SCHOOL    00:28:50 
    2  2003 Joshua McIntosh     M  14 LIME                      00:30:26 
    3  2332 Saydrian Campbell   M  12 LIME                      00:33:41 

                ********** FEMALE Ages 15 - 19  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2168 Mellisa Tyme        F  17 HOLMWOOD TECHNICAL HIGH S 00:23:52 
    2  1920 Mellanie Wright     F  16 CUMBERLAND HIGH SCHOOL    00:32:04 
    3  2163 Andreen Allison     F  17 HOLMWOOD TECHNICAL HIGH S 00:32:52 

                 ********** MALE Ages 15 - 19  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2177 Obrien Frith        M  19                           00:20:07 
    2  2171 Aron Gayle          M  19 HOLMWOOD TECHNICAL HIGH S 00:21:06 
    3  2169 Johnross Barrett    M  18 HOLMWOOD TECHNICAL HIGH S 00:21:54 

                ********** FEMALE Ages 20 - 29  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1914 Juliett Dinnal      F  27 CHURCH TEACHERS COLLEGE   00:24:54 
    2  2437 Nadia Tracey        F  28 DOUBLE MARCHERS           00:33:42 
    3  2478 Jodiann Boyd        F  26 BODY BY KURT              00:35:14 

                 ********** MALE Ages 20 - 29  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2172 Ricardo Johnson     M  21 HOLMWOOD TECHNICAL HIGH S 00:20:57 
    2  2563 Troy Pennington     M  29 LIME                      00:22:55 
    3  1870 Junior Edwards      M  24                           00:25:24 

                ********** FEMALE Ages 30 - 39  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1600 Carey-Anne Williams F  32 BANK OF JAMAICA           00:30:03 
    2  2204 Nikita Wainwright   F  36 PACERS RUNNING CLUB       00:32:20 
    3  1711 Shawn Ashman        F  38 RUN WID IT                00:33:22 

                 ********** MALE Ages 30 - 39  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2100 Rupert Green        M  37                           00:20:33 
    2  1754 Ryon Chambers       M  32 WE GOT THE RUNS           00:22:09 
    3  1698 Stephen Alexander   M  31 PACERS RUNNING CLUB       00:23:13 

                ********** FEMALE Ages 40 - 49  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1765 Karlene Blagrove    F  44                           00:25:57 
    2  2203 Janetta Robinson    F  40 PACERS RUNNING CLUB       00:27:12 
    3  2032 Tanya Allgrove      F  43 SAGICOR                   00:28:14 

                 ********** MALE Ages 40 - 49  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1752 Horace Burey        M  42 UPLIFTERS RUNNING CLUB    00:22:27 
    2  2096 Andrew Gayle        M  45                           00:23:38 
    3  2114 Alfred Orr          M  45                           00:24:08 

                ********** FEMALE Ages 50 - 59  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1760 Sandra Aitken       F  57                           00:30:07 
    2  2479 Sharon Stewart-Edwa F  53 BODY BY KURT              00:33:32 
    3  1843 Sheron Williams     F  54                           00:37:05 

                 ********** MALE Ages 50 - 59  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1901 Errol Stevens       M  53                           00:27:35 
    2  1903 Denys Webb          M  51                           00:27:41 
    3  1700 Norman Hastings     M  53 PACERS RUNNING CLUB       00:29:05 

                ********** FEMALE Ages 60 - 69  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1668 Dell Wong           F  61 LIME                      00:39:52 
    2  1815 Una McPherson       F  64                           00:49:44 
    3  1770 Pansie Carey        F  60                           00:52:50 

                 ********** MALE Ages 60 - 69  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1689 David Rowe          M  62 LIME                      00:26:19 
    2  1876 Caulton Gordon      M  64                           00:33:13 
    3  2179 Errol Grant         M  62 SUN CITY 104.9FM          00:35:36 

                ********** FEMALE Ages 70 - 99  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1667 Yvonne Williams     F  71 LIME                      00:49:59 

                 ********** MALE Ages 70 - 99  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
*No Awards Presented


                     ********** WALK AWARDS **********

        ********** AGE GROUP AWARDS (Based On Net Time) **********

                 ********** FEMALE Ages 1 - 09  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  4410 Sara-Lee Brown      F   9                           00:52:33 
    2  4415 Ashley Gray         F   7                           00:58:09 
    3  4615 Kayrha Augustus     F   9                           00:58:52 
    4  4748 Kendra Cummings     F   9                           01:03:12 
    5  4697 Lyrona Hall         F   8                           01:08:13 
    6  4660 Moneik Robotham     F   9                           01:20:23 
    7  4263 Mikayla Gordon      F   7 FOURTEEN                  01:21:53 
    8  4683 Lesline Thomas      F   7 RAINFOREST SEAFOODS       01:28:53 

                  ********** MALE Ages 1 - 09  **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  4703 Michael Spence      M   9 TEAM UHWI MIND OVER MILES 00:48:46 


----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM CHAMPIONSHIP - RUNNERS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:13:08 LIME                          (  26:38)
========================================
  1    22:55   2563 Troy Pennington     M 29 LIME                           
  2    26:19   1689 David Rowe          M 62 LIME                           
  3    26:36   2118 Adriel Williams     M 19 LIME                           
  4    27:41   1678 Peter Gayle         M 46 LIME                           
  5    29:37   1682 Christopher McKenzie M 48 LIME                           

  2. 2:20:14 PACERS RUNNING CLUB           (  28:03)
========================================
  1    23:13   1698 Stephen Alexander   M 31 PACERS RUNNING CLUB            
  2    27:12   2203 Janetta Robinson    F 40 PACERS RUNNING CLUB            
  3    29:05   1700 Norman Hastings     M 53 PACERS RUNNING CLUB            
  4    30:13   1701 Phil Powell         M 49 PACERS RUNNING CLUB            
  5    30:31   1699 Cleve Charles       M 55 PACERS RUNNING CLUB            

  3. 2:24:53 RAINFOREST SEAFOODS           (  28:59)
========================================
  1    27:24   2513 Rasheem Samuels     M 20 RAINFOREST SEAFOODS            
  2    27:24   2502 Howain Facey        M 21 RAINFOREST SEAFOODS            
  3    29:38   2501 Clayon Edwards      M 37 RAINFOREST SEAFOODS            
  4    30:10   2497 Phillip Barrett     M 25 RAINFOREST SEAFOODS            
  5    30:17   2496 Dexter Bailey       M 34 RAINFOREST SEAFOODS            


----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM CHAMPIONSHIP - WALKERS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 3:35:15 BODY BY KURT                  (  43:03)
========================================
  1    38:46   4676 Michael Lee         M 56 BODY BY KURT                   
  2    41:48   4674 Kurt Dunn           M 36 BODY BY KURT                   
  3    42:54   4675 Wayne Hylton        M 47 BODY BY KURT                   
  4    44:09   4669 Norlene Cornwall    F 48 BODY BY KURT                   
  5    47:38   4670 Charmaine Hylton    F 43 BODY BY KURT                   

  2. 4:00:13 RAINFOREST SEAFOODS           (  48:03)
========================================
  1    45:04   4678 Lesly Gordon        F 23 RAINFOREST SEAFOODS            
  2    47:35   4690 Jaheim Hall         M 11 RAINFOREST SEAFOODS            
  3    48:48   4686 Danielle Brissett   M 14 RAINFOREST SEAFOODS            
  4    49:00   4689 Travis Gayle        M 13 RAINFOREST SEAFOODS            
  5    49:46   4688 Glenroy Coleman     M 37 RAINFOREST SEAFOODS            

  3. 4:13:29 GRACEKENNEDY LIMITED          (  50:42)
========================================
  1    46:59   4441 Nieka Green         F 37 GRACEKENNEDY LIMITED           
  2    49:44   4446 Marcia Robinson     F 40 GRACEKENNEDY LIMITED           
  3    50:41   4448 Wayne Smith         M 44 GRACEKENNEDY LIMITED           
  4    52:19   4444 Karen Lowther Martin F    GRACEKENNEDY LIMITED           
  5    53:46   4442 Michelle Hayles-Mcfarlan F 39 GRACEKENNEDY LIMITED