Big Climb For Cures -
Minneapolis, MN
4/16/2011

race logo










					                                           
---------------------------------------------------------------------------------------------
                       Big Climb For Cures  -  Individual Results  -  34 Floors
                           5th Street Towers, Minneapolis, Minnesota
                                        April 16, 2011
---------------------------------------------------------------------------------------------

 Place     Name                 Gender      Team                                 Time    Pace  
 ===== ======================== ====== ======================================== ======= ===== 

     1 Robert Schmitz           M      Calves 'R' Us                             4:25.5  0:08 
     2 Marcus Neish             M      Team Magic Man                            4:47.5  0:09 
     3 Jesse Mack               M      Team Magic Man                            4:52.7  0:09 
     4 Matt Perrine             M                                                4:54.8  0:09 
     5 Mark Fincham             M      Epc Fusion                                5:05.4  0:09 
     6 Dustin Berglin           M      Calves 'R' Us                             5:07.4  0:10 
     7 Steven Cherekos          M      Team Nick                                 5:13.5  0:10 
     8 Kevin Kelly              M                                                5:17.8  0:10 
     9 Joseph Bens              M      Calves 'R' Us                             5:36.5  0:10 
    10 Brian Adams              M                                                5:37.8  0:10 
    11 Charlie Pickrell         M      Step Stephs Team Of Exceptiona            5:42.4  0:11 
    12 Michael Smith            M      Etrain                                    5:43.1  0:11 
    13 Erica Scott              F      Etrain                                    5:43.7  0:11 
    14 William Forsberg         M      Leonard Street And Deinard                5:57.9  0:11 
    15 Micah Koenig             M      Team Magic Man                            5:59.3  0:11 
    16 Jared Markiewicz         M      Super Stache                              6:00.2  0:11 
    17 Marty Doll               M      Emerging Edina Leaders                    6:00.9  0:11 
    18 Evan Bojar               M      Team Nick                                 6:02.5  0:11 
    19 Pat Vos                  M      Team Snail Turtles                        6:05.5  0:11 
    20 Charles Cherekos         M      Team Nick                                 6:06.0  0:11 
    21 Clark Olson              M      Flight Club                               6:07.7  0:11 
    22 Aaron Rindahl            M      Aaron R                                   6:08.6  0:11 
    23 Aaron Simons             M      Team Snail Turtles                        6:10.2  0:11 
    24 Renee Schumann           F      Clear Channel                             6:10.3  0:11 
    25 Brent Gustafson          M      Inner Sanctum Salon And Spa               6:18.5  0:12 
    26 Oliver Thomasson         M      Minnesota Swarm                           6:26.3  0:12 
    27 Craig Schmidt            M      Flight Club                               6:27.8  0:12 
    28 Matt Forsman             M      Emerging Edina Leaders                    6:30.2  0:12 
    29 Ashley Smith             F      Team Magic Man                            6:33.6  0:12 
    30 Jason Flinn              M      Flight Club                               6:33.6  0:12 
    31 Brandon Doherty          M      Flight Club                               6:42.0  0:12 
    32 Dan Nielsen              M                                                6:51.1  0:13 
    33 Cole Christensen         M      Flight Club                               6:52.7  0:13 
    34 Logan Voight             M      Etrain                                    6:59.2  0:13 
    35 Kristen Rosensteil       F      Inner Sanctum Salon And Spa               7:02.1  0:13 
    36 Nathan Ries              M      Epc Fusion                                7:04.1  0:13 
    37 Cory Hermann             M      Minneapolis Fire                          7:09.6  0:13 
    38 Kevin Koschak            M      Andover Fire Stair Devils                 7:09.7  0:13 
    39 Eric Schoch              M      Flight Club                               7:20.3  0:13 
    40 Eric Frankberg           M      Flight Club                               7:22.9  0:14 
    41 Allison Eicher           F      Doll House                                7:26.1  0:14 
    42 Kevin McNallan           M      Andover Fire Stair Devils                 7:27.0  0:14 
    43 Chou Yang                       Mnapoa                                    7:29.6  0:14 
    44 Brandon Heimark          M      Team Ally                                 7:30.4  0:14 
    45 Jacy Grais               F      Leonard Street And Deinard                7:34.6  0:14 
    46 Aaron Martin             M      Mucr Climbing For A Cure                  7:39.6  0:14 
    47 Char Valenzuela          F      Purple And Green                          7:41.7  0:14 
    48 Jolene Pedersen          M      Epc Fusion                                7:41.8  0:14 
    49 Carley Seagren           M      Super Stache                              7:43.1  0:14 
    50 Dan Smestad              M      Hockey Dan                                7:43.6  0:14 
    51 Mikkel Gusenius          M      Working The Buns                          7:48.6  0:14 
    52 Kim Gustafson            F      Inner Sanctum Salon And Spa               7:49.1  0:14 
    53 Angie Danckwart          F      Clear Channel                             7:49.1  0:14 
    54 Hollie Schroeder         F      Doll House                                7:50.2  0:14 
    55 Tong Yang                M      Mnapoa                                    7:55.5  0:14 
    56 Phuong Chung             M      Mnapoa                                    7:57.1  0:15 
    57 Samuel Peterlik          M      S.T.E.P.                                  8:03.3  0:15 
    58 Brandon Reynolds         M      Calves 'R' Us                             8:10.1  0:15 
    59 Jon Lewerer              M      Colorglocares                             8:11.5  0:15 
    60 Mark Klapatch            M      Purple And Green                          8:12.3  0:15 
    61 Bridget Usilton          F      Team Hennepin County                      8:12.6  0:15 
    62 Daren Bocksell           M      Team Hennepin County                      8:12.7  0:15 
    63 Devin Dietz              M      Etrain                                    8:13.7  0:15 
    64 Jerry Waldron            M      Minnesota Swarm                           8:16.9  0:15 
    65 Stacy Haas               F      Mikes Climbers                            8:17.2  0:15 
    66 Ally Smith               F      Etrain                                    8:18.4  0:15 
    67 Brett Palkowitsch        M      S.T.E.P.                                  8:18.5  0:15 
    68 Meghan Wagner            F      Cascade Climbers                          8:21.7  0:15 
    69 Konner McKenna           M      Etrain                                    8:24.4  0:15 
    70 Lance Brock              M      Mucr Climbing For A Cure                  8:28.6  0:15 
    71 Katie Prose              F      Working The Buns                          8:28.9  0:15 
    72 Sean Dykhoff             M      Team Nick                                 8:29.5  0:15 
    73 Ken Fournier             M      Flight Club                               8:29.8  0:15 
    74 Tracy Tepoel             F      Working The Buns                          8:30.4  0:16 
    75 Heather Lutz             F      Blank Stairs                              8:32.7  0:16 
    76 Justin Pouliot           M      Team Honu                                 8:33.7  0:16 
    77 Kevin Norton             M      Team Blaise Norton                        8:36.6  0:16 
    78 Nicole Palkowitsch       F      Step Stephs Team Of Exceptiona            8:36.7  0:16 
    79 Heather Griess           F      Power Towers                              8:37.3  0:16 
    80 Melanie Lien             F      Leaping Liens                             8:37.8  0:16 
    81 Matthew Frank            M      Team Hennepin County                      8:38.0  0:16 
    82 Jessica Moran            F      Step Stephs Team Of Exceptiona            8:38.7  0:16 
    83 Michael Fust             M      Minneapolis Fire                          8:40.7  0:16 
    84 Peter Brandon            M      Colorglocares                             8:40.8  0:16 
    85 Kelly Kantack            F      Sara's Steppers                           8:42.3  0:16 
    86 Kelli Ellingson          F      Power Towers                              8:43.5  0:16 
    87 Tj Sheldon               F      Mucr Climbing For A Cure                  8:45.0  0:16 
    88 Marty Jahr               M      Wet Bandits                               8:45.4  0:16 
    89 Jeffrey Hood             M      Flight Club                               8:47.1  0:16 
    90 Kao Yongvang             F      Hockey Dan                                8:48.5  0:16 
    91 Janessa Ide              F      Team Snail Turtles                        8:51.5  0:16 
    92 Chad Blake               M      Team Hennepin County                      8:51.6  0:16 
    93 Emily Blake              F      Power Towers                              8:52.7  0:16 
    94 Robert Lien              M      Leaping Liens                             8:53.5  0:16 
    95 Julie Kuehn              F      Team Nick                                 8:54.7  0:16 
    96 Adam Maves               M      The Social Climbers                       8:55.4  0:16 
    97 Lee Waldron              M      Minnesota Swarm                           8:55.7  0:16 
    98 Chad Hofmeister          M      Power Towers                              8:55.8  0:16 
    99 Ella Waldron             F      Minnesota Swarm                           8:56.0  0:16 
   100 Kimberly Hall            F      Flight Club                               8:58.5  0:16 
   101 Joshua Smith             M      Colorglocares                             8:58.7  0:16 
   102 Douglas Kuehn            M      Team Nick                                 8:59.6  0:16 
   103 Deborah Thomasson        F      Minnesota Swarm                           9:02.0  0:16 
   104 Jessica Salic            F      Mucr Climbing For A Cure                  9:05.4  0:17 
   105 Chrisey Yang             F      Mnapoa                                    9:05.5  0:17 
   106 Greg Woodford            M      Epc Fusion                                9:07.0  0:17 
   107 Gabe Fetak               M      Minneapolis Fire                          9:07.7  0:17 
   108 Drake Dietz              M      Etrain                                    9:08.7  0:17 
   109 Bryan Bachman            M      Team Blaise Norton                        9:09.1  0:17 
   110 David Vinje              M      Emerging Edina Leaders                    9:09.8  0:17 
   111 Adam Burggraff           M      Awesome                                   9:12.9  0:17 
   112 Courtney Spiegler        F                                                9:13.6  0:17 
   113 Caitlin Lerfald          F      Team Shaw Step By Step Oooh Ba            9:15.8  0:17 
   114 Rachel Stephens          F      Team Shaw Step By Step Oooh Ba            9:16.6  0:17 
   115 Michael Carpenter        M      Minnesota Swarm                           9:17.8  0:17 
   116 Paige Mayer              F      Inner Sanctum Salon And Spa               9:18.1  0:17 
   117 Heather Petermann        F      Tnt Alumni                                9:20.0  0:17 
   118 Beth Wagner              F      Cascade Climbers                          9:20.2  0:17 
   119 Meghan Doherty           F      Flight Club                               9:20.8  0:17 
   120 Liz Page                 F      Choo Choos Climbers                       9:26.2  0:17 
   121 Amanda Burggraff         F      Awesome                                   9:29.2  0:17 
   122 Kristin Kennedy          F      Power Towers                              9:32.3  0:17 
   123 Laurel Scarborough Degro F      Inner Sanctum Salon And Spa               9:33.4  0:17 
   124 Sandra Rosensteil        F      Inner Sanctum Salon And Spa               9:35.1  0:17 
   125 Benjamin Olson           M      Flight Club                               9:35.8  0:17 
   126 Jill Vardsveen           F      Super Stache                              9:37.7  0:17 
   127 Ally Heimark             F      Team Ally                                 9:39.0  0:18 
   128 Lacie Cunningham         F      Flight Club                               9:39.1  0:18 
   129 Heidi Schermerhorn       F      Choo Choos Climbers                       9:41.2  0:18 
   130 Laura Reber              F      Power Towers                              9:42.5  0:18 
   131 Susan Corbin             F      Choo Choos Climbers                       9:45.4  0:18 
   132 Tracy Peschel            F      Step By Step Ooo Baby                     9:47.4  0:18 
   133 Steven Rubin             M      Leonard Street And Deinard                9:48.9  0:18 
   134 Ben Kantack              M      Sara's Steppers                           9:53.6  0:18 
   135 John Hale                M      Andover Fire Stair Devils                 9:54.4  0:18 
   136 Abby Degroy              F      Inner Sanctum Salon And Spa               9:54.5  0:18 
   137 Rachel Barber            F      Team Shaw Step By Step Oooh Ba            9:55.3  0:18 
   138 Preston Nolan            M      Minneapolis Fire                          9:58.9  0:18 
   139 Blake Wery               M      Flight Club                              10:06.3  0:18 
   140 Kyle Eidsness            M      Emerging Edina Leaders                   10:06.9  0:18 
   141 Jim Gawtry               M      Saras Steppers                           10:18.6  0:19 
   142 Justin Kube              M      Team Snail Turtles                       10:19.2  0:19 
   143 Kevin Schaehrer          M      Colorglocares                            10:19.5  0:19 
   144 Kelsi Vandyke            F      Flight Club                              10:21.5  0:19 
   145 Cara Christensen         F      Flight Club                              10:24.3  0:19 
   146 Kelsey Getz              F                                               10:25.4  0:19 
   147 Nicolle Stokes           F                                               10:26.8  0:19 
   148 Georgia Sandahl          F                                               10:27.8  0:19 
   149 Andrea Wery              F      Flight Club                              10:28.9  0:19 
   150 Amy Sullivan             F                                               10:30.0  0:19 
   151 Kaylin Martin            F      Emerging Edina Leaders                   10:30.5  0:19 
   152 Erika Fredericksen       F      Working The Buns                         10:35.7  0:19 
   153 Stephen McKenna          M      Etrain                                   10:45.8  0:19 
   154 Chad Vos                 M      Team Snail Turtles                       10:46.2  0:20 
   155 Nicole Shultz            F      Mikes Climbers                           10:46.3  0:20 
   156 Elizabeth Hoepner        F      Step Stephs Team Of Exceptiona           10:50.2  0:20 
   157 Tim Anderson             M                                               10:51.5  0:20 
   158 Joy Smith                F      Etrain                                   10:52.8  0:20 
   159 Mike Santi               M      Clear Channel                            10:56.8  0:20 
   160 Grace Nurnberger         F                                               10:58.7  0:20 
   161 Kelli Gradin             F      Working The Buns                         11:00.6  0:20 
   162 Eric Miller              M      Doll House                               11:02.2  0:20 
   163 Heather Anderson         F      Step Stephs Team Of Exceptiona           11:05.6  0:20 
   164 Samuel Menne             M      Teamcap                                  11:06.1  0:20 
   165 Mary Menne               F      Teamcap                                  11:07.2  0:20 
   166 Carley Luse              F      Power Towers                             11:07.6  0:20 
   167 Toy Vixayvong            M      Mnapoa                                   11:08.7  0:20 
   168 Vickie Shaw              F      Team Shaw Step By Step Oooh Ba           11:09.1  0:20 
   169 Lisa Voight              F      Etrain                                   11:09.1  0:20 
   170 Sue Anderson             F                                               11:09.7  0:20 
   171 Gao Vang                 F      Mnapoa                                   11:12.0  0:20 
   172 Sutton Smith             F      Colorglocares                            11:21.1  0:21 
   173 Emily Marston            F      Step Stephs Team Of Exceptiona           11:21.8  0:21 
   174 Courtney Kupfer          F      Inner Sanctum Salon And Spa              11:26.0  0:21 
   175 Pam Hove                 F      Choo Choos Climbers                      11:26.7  0:21 
   176 Cassy Vos                F      Team Snail Turtles                       11:26.7  0:21 
   177 Mike Hankes              M      Mikes Climbers                           11:29.0  0:21 
   178 Kirk Nelson              M                                               11:31.7  0:21 
   179 Kelly Palm               F      The Sparkle Jams                         11:34.7  0:21 
   180 Kiley McKenna            F      Etrain                                   11:41.5  0:21 
   181 Jennifer Doll            F      Doll House                               11:41.9  0:21 
   182 Chelsey Ashmore          F      Aaron R                                  11:43.3  0:21 
   183 Laura Jahr               F      Wet Bandits                              11:44.9  0:21 
   184 Amanda Fisher            F      Wet Bandits                              11:49.3  0:21 
   185 David Kline              M      Mikes Climbers                           11:52.0  0:21 
   186 Brianna Ashmore          F      Aaron R                                  11:58.4  0:22 
   187 Stephanie Wood           F      Step Stephs Team Of Exceptiona           12:04.0  0:22 
   188 Emma Voight              F      Etrain                                   12:05.3  0:22 
   189 Cindy Larvick            F                                               12:07.8  0:22 
   190 Eric Tostrud             M      Pine Bend Fire Fighters For Br           12:09.0  0:22 
   191 Wendy Rubin              F      Leonard Street And Deinard               12:12.1  0:22 
   192 Kelly Ritter             F      The Social Climbers                      12:28.3  0:23 
   193 Lisa Kastanek            F      Super Stache                             12:32.3  0:23 
   194 Sheila Ritter            F      The Social Climbers                      12:33.0  0:23 
   195 Larry Aumann             M      Pine Bend Fire Fighters For Br           12:53.1  0:23 
   196 Sara Santi               F      Clear Channel                            12:53.8  0:23 
   197 Kati Vos                 F      Team Snail Turtles                       12:55.4  0:23 
   198 Mason Pint               M      Inner Sanctum Salon & Spa                13:10.3  0:24 
   199 Teaghan Krech            F      The Social Climbers                      13:24.6  0:24 
   200 Morgan Pint              F      Inner Sanctum Salon & Spa                13:32.1  0:24 
   201 Joshua Johnson           M      Pine Bend Fire Fighters For Br           13:33.0  0:24 
   202 Mark Schneibel           M      Team Honu                                13:33.7  0:24 
   203 Denise Dietz             F      Etrain                                   13:46.8  0:25 
   204 Kathleen Schneibel       F      Team Honu                                13:51.7  0:25 
   205 Kelly Sundeen            F      Mikes Climbers                           13:56.6  0:25 
   206 Brooke Jacobson          F      Leaping Liens                            13:57.8  0:25 
   207 Patti Braathen           F      Saras Steppers                           13:58.2  0:25 
   208 Tom Cherep               M                                               14:00.0  0:25 
   209 Monique Slaughter        F                                               14:01.4  0:25 
   210 Kyle Norton              M      Team Blaise Norton                       14:01.5  0:25 
   211 Elizabeth Kamberg        F      Purple And Green                         14:03.0  0:25 
   212 Kerry Barbetti           M      Pine Bend Fire Fighters For Br           14:11.4  0:26 
   213 Eric Bratland            M      Andover Fire Stair Devils                14:15.1  0:26 
   214 Cory Gagne               F      Purple And Green                         14:18.7  0:26 
   215 Eric Scott               M      Etrain                                   14:26.3  0:26 
   216 Terry Gawtry             F      Saras Steppers                           14:34.1  0:26 
   217 Musarraf Hussian         M      Andover Fire Stair Devils                14:34.6  0:26 
   218 Amber Holan              F      Super Stache                             14:56.3  0:27 
   219 Deb Mayer                F      Inner Sanctum Salon And Spa              14:56.6  0:27 
   220 Sarah Thies              F      Super Stache                             15:10.4  0:27 
   221 Becki Wagner             F      Inner Sanctum Salon And Spa              15:21.1  0:28 
   222 Janelle Peterson         F      Cruisin Climbin Chicas                   15:26.6  0:28 
   223 Lynnette Pint            F      Inner Sanctum Salon And Spa              15:37.0  0:28 
   224 Nicole Puumala           F      Inner Sanctum Salon And Spa              15:44.7  0:28 
   225 Dana Akerson             F      Cruisin Climbin Chicas                   15:45.3  0:28 
   226 Mandi Brandon            F      Colorglocares                            15:55.3  0:29 
   227 Brad Pint                M      Inner Sanctum Salon And Spa              15:55.4  0:29 
   228 Michelle Goryl           F      Saras Steppers                           15:58.3  0:29 
   229 Scott Smith              M      Colorglocares                            16:03.7  0:29 
   230 Michelle Wilson          F      Saras Steppers                           16:11.7  0:29 
   231 Lynda Jennrich           F      Cruisin Climbin Chicas                   16:15.1  0:29 
   232 Michael Spencer          M      Pine Bend Fire Fighters For Br           16:21.5  0:29 
   233 Liz Pagel                F      Saras Steppers                           16:37.3  0:30 
   234 Maggie Flaherty          F      Armstrong Track                          16:52.7  0:30 
   235 Ann Naseff               F      The Social Climbers                      17:00.0  0:30 
   236 Michelle Simons          F                                               17:02.2  0:31 
   237 Rachel Droge             F      Team Honu                                17:08.2  0:31 
   238 Cara McMahon             F      The Social Climbers                      17:38.3  0:32 
   239 Sarah Pouliot            F      Team Honu                                17:43.4  0:32 
   240 Blaise Norton            M      Team Blaise Norton                       17:47.6  0:32 
   241 Alex Hepp                M      Choo Choos Climbers                      19:01.1  0:34 
   242 Pam Hayes                F      Saras Steppers                           19:25.6  0:35 
   243 Jodi Overson             F      Team Snail Turtles                       19:28.7  0:35 
   244 Lori Rennecke            F      Team Snail Turtles                       19:59.9  0:36 
   245 Nicole Lien              F      Leaping Liens                            20:42.8  0:37 
   246 Renee Ludwig             F      Cruisin Climbin Chicas                   21:20.6  0:38 
   247 Shaya Hintz              F      Cruisin Climbin Chicas                   21:33.3  0:39 
   248 Sherry Hintz             F      Cruisin Climbin Chicas                   21:57.5  0:39 
   249 Mark Sigana              M      Red Lake Fire Department                 29:04.0  0:52 
   250 Jeff Maness              M      Clear Channel                            44:21.4  1:19 
   251 Justin Jourdain          M      Redlake Fire Department                  63:32.0  1:53