Big Climb For Cures -
Minneapolis, MN
4/16/2011

race logo










					                                           
---------------------------------------------------------------------------------------------
                       Big Climb For Cures  -  Individual Results  -  57 Floors
                           5th Street Towers, Minneapolis, Minnesota
                                        April 16, 2011
---------------------------------------------------------------------------------------------

 Place     Name                 Gender      Team                                 Time    Pace  
 ===== ======================== ====== ======================================== ======= ===== 

     1 Marcus Neish              M      Team Magic Man                            7:57.8  0:09 
     2 Jesse Mack                M      Team Magic Man                            8:11.1  0:09 
     3 Mark Fincham              M      Epc Fusion                                8:27.8  0:09 
     4 Matt Perrine              M                                                8:37.5  0:10 
     5 Kevin Kelly               M                                                8:53.5  0:10 
     6 Steven Cherekos           M      Team Nick                                 8:56.3  0:10 
     7 Michael Smith             M      Etrain                                    9:23.1  0:10 
     8 Brian Adams               M                                                9:44.7  0:11 
     9 Pat Vos                   M      Team Snail Turtles                       10:01.0  0:11 
    10 Clark Olson               M      Flight Club                              10:03.9  0:11 
    11 Marty Doll                M      Emerging Edina Leaders                   10:04.3  0:11 
    12 William Forsberg          M      Leonard Street And Deinard               10:04.7  0:11 
    13 Evan Bojar                M      Team Nick                                10:09.4  0:11 
    14 Jared Markiewicz          M      Super Stache                             10:14.8  0:11 
    15 Charles Cherekos          M      Team Nick                                10:20.8  0:11 
    16 Oliver Thomasson          M      Minnesota Swarm                          10:30.2  0:12 
    17 Brent Gustafson           M      Inner Sanctum Salon And Spa              10:56.9  0:12 
    18 Matt Forsman              M      Emerging Edina Leaders                   11:04.6  0:12 
    19 Craig Schmidt             M      Flight Club                              11:07.3  0:12 
    20 Dan Nielsen               M                                               11:10.6  0:12 
    21 Renee Schumann            F      Clear Channel                            11:16.0  0:12 
    22 Jason Flinn               M      Flight Club                              11:25.4  0:13 
    23 Kristen Rosensteil        F      Inner Sanctum Salon And Spa              11:30.4  0:13 
    24 Allison Eicher            F      Doll House                               11:32.3  0:13 
    25 Logan Voight              M      Etrain                                   11:33.9  0:13 
    26 Brandon Doherty           M      Flight Club                              11:41.2  0:13 
    27 Aaron Simons              M      Team Snail Turtles                       11:48.6  0:13 
    28 Micah Koenig              M      Team Magic Man                           11:49.9  0:13 
    29 Jacy Grais                F      Leonard Street And Deinard               12:03.9  0:13 
    30 Nathan Ries               M      Epc Fusion                               12:05.3  0:13 
    31 Chou Yang                        Mnapoa                                   12:21.8  0:14 
    32 Ashley Smith              F      Team Magic Man                           12:22.9  0:14 
    33 Cole Christensen          M      Flight Club                              12:30.5  0:14 
    34 Hollie Schroeder          F      Doll House                               12:30.6  0:14 
    35 Char Valenzuela           F      Purple And Green                         12:30.9  0:14 
    36 Tong Yang                 M      Mnapoa                                   12:31.2  0:14 
    37 Kevin Koschak             M      Andover Fire Stair Devils                12:43.7  0:14 
    38 Samuel Peterlik           M      S.T.E.P.                                 12:50.0  0:14 
    39 Kevin McNallan            M      Andover Fire Stair Devils                12:53.0  0:14 
    40 Aaron Martin              M      Mucr Climbing For A Cure                 12:53.4  0:14 
    41 Cory Hermann              M      Minneapolis Fire                         12:53.9  0:14 
    42 Dan Smestad               M      Hockey Dan                               12:55.2  0:14 
    43 Charlie Pickrell          M      Step Stephs Team Of Exceptiona           12:57.8  0:14 
    44 Jolene Pedersen           M      Epc Fusion                               12:58.5  0:14 
    45 Carley Seagren            M      Super Stache                             13:01.8  0:14 
    46 Kim Gustafson             F      Inner Sanctum Salon And Spa              13:10.5  0:14 
    47 Brandon Heimark           M      Team Ally                                13:19.1  0:15 
    48 Mikkel Gusenius           M      Working The Buns                         13:19.8  0:15 
    49 Katie Prose               F      Working The Buns                         13:25.4  0:15 
    50 Meghan Wagner             F      Cascade Climbers                         13:25.8  0:15 
    51 Eric Schoch               M      Flight Club                              13:39.3  0:15 
    52 Bridget Usilton           F      Team Hennepin County                     13:39.3  0:15 
    53 Jerry Waldron             M      Minnesota Swarm                          13:39.9  0:15 
    54 Stacy Haas                F      Mikes Climbers                           13:44.5  0:15 
    55 Tracy Tepoel              F      Working The Buns                         13:50.3  0:15 
    56 Devin Dietz               M      Etrain                                   13:52.7  0:15 
    57 Konner McKenna            M      Etrain                                   13:53.1  0:15 
    58 Ally Smith                F      Etrain                                   14:01.6  0:15 
    59 Chad Blake                M      Team Hennepin County                     14:14.5  0:15 
    60 Chrisey Yang              F      Mnapoa                                   14:19.4  0:16 
    61 Daren Bocksell            M      Team Hennepin County                     14:21.9  0:16 
    62 Peter Brandon             M      Colorglocares                            14:23.1  0:16 
    63 Jessica Moran             F      Step Stephs Team Of Exceptiona           14:24.7  0:16 
    64 Ella Waldron              F      Minnesota Swarm                          14:25.1  0:16 
    65 Matthew Frank             M      Team Hennepin County                     14:26.8  0:16 
    66 Lee Waldron               M      Minnesota Swarm                          14:27.2  0:16 
    67 Heather Griess            F      Power Towers                             14:28.2  0:16 
    68 Kelli Ellingson           F      Power Towers                             14:31.3  0:16 
    69 Phuong Chung              M      Mnapoa                                   14:33.6  0:16 
    70 Tj Sheldon                F      Mucr Climbing For A Cure                 14:34.0  0:16 
    71 Emily Blake               F      Power Towers                             14:35.5  0:16 
    72 Ken Fournier              M      Flight Club                              14:37.0  0:16 
    73 Michael Fust              M      Minneapolis Fire                         14:41.7  0:16 
    74 Adam Burggraff            M      Awesome                                  14:41.8  0:16 
    75 Chad Hofmeister           M      Power Towers                             14:45.5  0:16 
    76 Jeffrey Hood              M      Flight Club                              14:48.4  0:16 
    77 Eric Frankberg            M      Flight Club                              14:53.9  0:16 
    78 Sean Dykhoff              M      Team Nick                                14:56.2  0:16 
    79 Amanda Burggraff          F      Awesome                                  14:59.3  0:16 
    80 Erika Fredericksen        F      Working The Buns                         15:00.5  0:16 
    81 Caitlin Lerfald           F      Team Shaw Step By Step Oooh Ba           15:01.7  0:16 
    82 Rachel Stephens           F      Team Shaw Step By Step Oooh Ba           15:02.4  0:16 
    83 Drake Dietz               M      Etrain                                   15:05.5  0:16 
    84 Nicole Palkowitsch        F      Step Stephs Team Of Exceptiona           15:06.1  0:16 
    85 Liz Page                  F      Choo Choos Climbers                      15:09.8  0:16 
    86 Lance Brock               M      Mucr Climbing For A Cure                 15:11.0  0:16 
    87 Courtney Spiegler         F                                               15:12.5  0:17 
    88 Justin Pouliot            M      Team Honu                                15:14.7  0:17 
    89 Beth Wagner               F      Cascade Climbers                         15:17.6  0:17 
    90 Deborah Thomasson         F      Minnesota Swarm                          15:20.0  0:17 
    91 Gabe Fetak                M      Minneapolis Fire                         15:21.6  0:17 
    92 Kristin Kennedy           F      Power Towers                             15:24.7  0:17 
    93 Michael Carpenter         M      Minnesota Swarm                          15:28.3  0:17 
    94 Susan Corbin              F      Choo Choos Climbers                      15:35.6  0:17 
    95 Sandra Rosensteil         F      Inner Sanctum Salon And Spa              15:39.8  0:17 
    96 Jill Vardsveen            F      Super Stache                             15:42.6  0:17 
    97 Greg Woodford             M      Epc Fusion                               15:42.9  0:17 
    98 Bryan Bachman             M      Team Blaise Norton                       15:44.4  0:17 
    99 Heidi Schermerhorn        F      Choo Choos Climbers                      15:50.0  0:17 
   100 Mark Klapatch             M      Purple And Green                         15:52.1  0:17 
   101 Jessica Salic             F      Mucr Climbing For A Cure                 15:53.3  0:17 
   102 Lacie Cunningham          F      Flight Club                              15:54.7  0:17 
   103 Steven Rubin              M      Leonard Street And Deinard               16:00.4  0:17 
   104 Paige Mayer               F      Inner Sanctum Salon And Spa              16:01.5  0:17 
   105 Ally Heimark              F      Team Ally                                16:03.5  0:17 
   106 Kevin Schaehrer           M      Colorglocares                            16:04.0  0:17 
   107 Abby Degroy               F      Inner Sanctum Salon And Spa              16:04.5  0:17 
   108 Kimberly Hall             F      Flight Club                              16:24.7  0:18 
   109 Tracy Peschel             F      Step By Step Ooo Baby                    16:28.6  0:18 
   110 David Vinje               M      Emerging Edina Leaders                   16:34.6  0:18 
   111 Rachel Barber             F      Team Shaw Step By Step Oooh Ba           16:38.9  0:18 
   112 Heather Petermann         F      Tnt Alumni                               16:41.5  0:18 
   113 Blake Wery                M      Flight Club                              16:44.8  0:18 
   114 Joshua Smith              M      Colorglocares                            16:46.5  0:18 
   115 Eric Miller               M      Doll House                               16:51.9  0:18 
   116 Jim Gawtry                M      Saras Steppers                           16:52.3  0:18 
   117 Brett Palkowitsch         M      S.T.E.P.                                 16:57.1  0:18 
   118 Benjamin Olson            M      Flight Club                              17:02.3  0:18 
   119 Nicolle Stokes            F                                               17:09.7  0:19 
   120 Preston Nolan             M      Minneapolis Fire                         17:11.7  0:19 
   121 Meghan Doherty            F      Flight Club                              17:14.0  0:19 
   122 John Hale                 M      Andover Fire Stair Devils                17:18.9  0:19 
   123 Kelsey Getz               F                                               17:20.5  0:19 
   124 Amy Sullivan              F                                               17:21.6  0:19 
   125 Andrea Wery               F      Flight Club                              17:34.0  0:19 
   126 Elizabeth Hoepner         F      Step Stephs Team Of Exceptiona           17:48.6  0:19 
   127 Kelsi Vandyke             F      Flight Club                              17:49.6  0:19 
   128 Stephen McKenna           M      Etrain                                   17:53.1  0:19 
   129 Samuel Menne              M      Teamcap                                  17:56.0  0:19 
   130 Mary Menne                F      Teamcap                                  17:57.5  0:19 
   131 Justin Kube               M      Team Snail Turtles                       18:00.7  0:19 
   132 Emily Marston             F      Step Stephs Team Of Exceptiona           18:11.4  0:20 
   133 Heather Anderson          F      Step Stephs Team Of Exceptiona           18:14.5  0:20 
   134 Tim Anderson              M                                               18:15.2  0:20 
   135 Toy Vixayvong             M      Mnapoa                                   18:20.7  0:20 
   136 Chad Vos                  M      Team Snail Turtles                       18:24.5  0:20 
   137 Cara Christensen          F      Flight Club                              18:25.3  0:20 
   138 Gao Vang                  F      Mnapoa                                   18:30.9  0:20 
   139 Pam Hove                  F      Choo Choos Climbers                      18:45.9  0:20 
   140 Sue Anderson              F                                               18:46.9  0:20 
   141 Grace Nurnberger          F                                               18:57.8  0:20 
   142 Lisa Voight               F      Etrain                                   19:37.8  0:21 
   143 Wendy Rubin               F      Leonard Street And Deinard               19:39.8  0:21 
   144 Emma Voight               F      Etrain                                   20:36.9  0:22 
   145 Stephanie Wood            F      Step Stephs Team Of Exceptiona           21:15.6  0:23 
   146 Joshua Johnson            M      Pine Bend Fire Fighters For Br           21:49.6  0:23 
   147 Kirk Nelson               M                                               21:53.2  0:24 
   148 Elizabeth Kamberg         F      Purple And Green                         21:54.8  0:24 
   149 Cory Gagne                F      Purple And Green                         22:06.3  0:24 
   150 Janelle Peterson          F      Cruisin Climbin Chicas                   22:13.8  0:24 
   151 Teaghan Krech             F      The Social Climbers                      22:16.8  0:24 
   152 Denise Dietz              F      Etrain                                   22:17.0  0:24 
   153 Larry Aumann              M      Pine Bend Fire Fighters For Br           22:17.6  0:24 
   154 Eric Tostrud              M      Pine Bend Fire Fighters For Br           22:19.2  0:24 
   155 Dana Akerson              F      Cruisin Climbin Chicas                   22:34.8  0:24 
   156 Mason Pint                M      Inner Sanctum Salon & Spa                23:00.7  0:25 
   157 Morgan Pint               F      Inner Sanctum Salon & Spa                23:20.5  0:25 
   158 Patti Braathen            F      Saras Steppers                           23:25.0  0:25 
   159 Lisa Kastanek             F      Super Stache                             23:26.6  0:25 
   160 Sarah Thies               F      Super Stache                             24:23.4  0:26 
   161 Lynda Jennrich            F      Cruisin Climbin Chicas                   24:29.1  0:26 
   162 Monique Slaughter         F                                               24:46.7  0:27 
   163 Michelle Wilson           F      Saras Steppers                           25:02.2  0:27 
   164 Michelle Simons           F                                               25:38.4  0:27 
   165 Tom Cherep                M                                               25:39.0  0:27 
   166 Eric Bratland             M      Andover Fire Stair Devils                25:49.8  0:28 
   167 Liz Pagel                 F      Saras Steppers                           25:52.8  0:28 
   168 Kerry Barbetti            M      Pine Bend Fire Fighters For Br           26:00.4  0:28 
   169 Musarraf Hussian          M      Andover Fire Stair Devils                26:04.1  0:28 
   170 Michelle Goryl            F      Saras Steppers                           26:11.5  0:28 
   171 Lynnette Pint             F      Inner Sanctum Salon And Spa              26:25.5  0:28 
   172 Brad Pint                 M      Inner Sanctum Salon And Spa              26:42.7  0:29 
   173 Shaya Hintz               F      Cruisin Climbin Chicas                   30:09.6  0:32 
   174 Michael Spencer           M      Pine Bend Fire Fighters For Br           31:04.2  0:33 
   175 Pam Hayes                 F      Saras Steppers                           33:31.2  0:36