Chaska Run -
Chaska, MN
5/14/2011

race logo










					                             CHASKA 10K/5K RUN
                          Chaska, MN May 14, 2011
                                    10K

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1   1/18    490 Jorge Oconitrillo        38 M   Chanhassen         MN   39:31  6:22 
    2   2/18    663 Brad Pederson            31 M   Belle Plaine       MN   39:40  6:23 
    3   1/15    296 Tim Leininger            41 M   Eagan              MN   41:01  6:36 
    4   1/1     255 Noah Dejewski            13 M   Waconia            MN   42:30  6:51 
    5   3/18    259 Glen Flanagan            38 M   Saginaw            MN   42:44  6:53 
    6   1/9     672 Omar Rosas               29 M   Eden Prairie       MN   43:20  6:59 
    7   2/9     297 Jeremy Liebherr          27 M   Saint Paul         MN   44:37  7:11 
    8   1/16    646 Sarah Mercer             43 F   Golden Valley      MN   44:40  7:12 
    9   2/15    486 Roger Reinert            40 M   Duluth             MN   44:44  7:12 
   10   4/18    251 Tony Cullen              31 M   Shakopee           MN   44:57  7:14 
   11   1/5     262 William Gammelgaard      50 M   Chaska             MN   45:01  7:15 
   12   2/5     660 Dave Ottoson             56 M   Minnetonka         MN   45:05  7:16 
   13   5/18    661 Jason Ouska              37 M   Chaska             MN   46:11  7:26 
   14   1/35    253 Laura Cunningham         35 F   Chaska             MN   46:17  7:27 
   15   3/15    473 Mark Harris              43 M   Shakopee           MN   46:48  7:32 
   16   4/15    254 Michael Dayton           49 M   Chaska             MN   46:56  7:34 
   17   6/18    243 Adrian Brown             37 M                      MN   47:36  7:40 
   18   2/35    264 Sarah Garrity            32 F   Chaska             MN   47:41  7:41 
   19   7/18    252 Brian Cunningham         37 M   Chaska             MN   47:54  7:43 
   20   1/29    249 Rebecca Cota             25 F   Maple Grove        MN   48:19  7:47 
   21   3/9     281 Jeffrey Jarvis           28 M   Savage, Mn         MN   48:55  7:53 
   22   8/18    679 Chris Schwartz           38 M   Victoria           MN   48:58  7:53 
   23   2/29    610 Alison Willford          27 F   Eden Prairie       MN   49:18  7:56 
   24   3/35    299 Lindsay Lundeen          31 F   Chaska             MN   50:28  8:08 
   25   5/15    477 Mark Souba               44 M   Chaska             MN   50:29  8:08 
   26   4/9     676 Andrew Schnese           21 M   Chanhassen         MN   50:35  8:09 
   27   1/3     677 Daina Schnese            19 F   Chanhassen         MN   50:38  8:09 
   28   6/15    489 Richard Riemer           45 M   Chaska             MN   50:54  8:12 
   29   7/15    476 Brian Van Haaften        45 M   Chaska             MN   51:03  8:13 
   30   3/29    268 Samantha Hackbart        29 F   Plymouth           MN   51:13  8:15 
   31           471 Traci Kotula                F   Prior Lake         MN   51:16  8:15 
   32   4/35    601 Cheryl Thiele            31 F   Chanhassen         MN   51:27  8:17 
   33   9/18    651 Michael Mulheran         33 M   Chaska             MN   51:27  8:17 
   34   5/35    650 Lori Mosser              36 F   Mayer              MN   51:38  8:19 
   35   2/16    666 Sonja Quale              40 F   Carver             MN   51:45  8:20 
   36   4/29    236 Brooke Blake             29 F   Chaska             MN   51:49  8:21 
   37   3/16    478 Diane Hopkins            43 F   Savage             MN   51:53  8:21 
   38   5/29    669 Amanda Rodning           25 F   Rochester          MN   52:22  8:26 
   39   8/15    277 Chad Hewitt              44 M   Chaska             MN   52:32  8:28 
   40   3/5     472 Fred Green               56 M   Edina              MN   52:36  8:28 
   41   6/35    487 Jamie Polley             33 F   Jordan             MN   52:42  8:29 
   42   1/5     233 Kathleen Battis          50 F   Chanhassen         MN   52:57  8:32 
   43   9/15    250 Dan Culhane              47 M   Chanhassen         MN   52:57  8:32 
   44   5/9     485 John Stutzman            29 M   Chanhassen         MN   53:05  8:33 
   45  10/15    292 Jason Landry             44 M   Minnetrista        MN   53:09  8:34 
   46   6/29    680 Kristin Sevald           29 F   Fargo              MN   54:18  8:45 
   47  11/15    479 Tony Jones               44 M   Chaska             MN   54:19  8:45 
   48   4/5     607 Benjamin Walker          53 M   Chaska             MN   54:21  8:45 
   49  10/18    605 Scott Van Eps            38 M   Chaska             MN   54:21  8:45 
   50   7/29    670 Joanna Roman             23 F   Bloomington        IN   54:24  8:46 
   51   8/29    488 Kirsten Sjogren          23 F   Chanhassen         MN   54:44  8:49 
   52   9/29    298 Leah Loomis              27 F   Chanhassen         MN   54:54  8:51 
   53   6/9     673 Adam Rosenthal           21 M   Eden Prairie       MN   54:55  8:51 
   54   7/35    239 Vicki Borowicz           36 F   Jordan             MN   54:58  8:51 
   55   4/16    656 Michele Odle             41 F   Chaska             MN   55:19  8:55 
   56  10/29    484 Jenny Nace               27 F   Mayer              MN   56:20  9:04 
   57  11/29    654 Darci Naig               21 F   Mankato            MN   56:30  9:06 
   58   7/9     235 Darien Benson            21 M   Victoria           MN   56:31  9:06 
   59   5/16    270 Michelle Hammer          43 F   Chaska             MN   56:36  9:07 
   60  12/29    474 Leslie Jacobson          29 F   Chaska             MN   56:36  9:07 
   61   8/35    480 Laura Berggren           33 F   Eden Prairie       MN   56:57  9:10 
   62  11/18    481 Aaron Oliver             32 M   Chaska             MN   56:57  9:10 
   63   2/5     678 Lori Schnese             50 F   Chanhassen         MN   57:05  9:12 
   64   9/35    682 Andrea Smith             32 F   Chaska             MN   57:30  9:16 
   65  12/15    284 Peter Kerin              41 M   Eden Prairie       MN   57:39  9:17 
   66  13/15    247 Mark Christiansen        41 M   Shorewood          MN   57:42  9:18 
   67  10/35    246 Cristiana Christiansen   35 F   Shorewood          MN   57:42  9:18 
   68  12/18    276 Matthew Helagson         30 M   Saint Paul         MN   57:51  9:19 
   69   8/9     287 Alexander Kraker         26 M   Saint Paul         MN   57:52  9:19 
   70  11/35    267 Rachel Guldan            32 F   Burnsville         MN   57:55  9:20 
   71  12/35    665 Margaret Prill           31 F   St. Louis Park     MN   59:49  9:38 
   72  13/35    608 Nena Wilen               34 F   Chaska             MN 1:00:06  9:41 
   73   5/5     657 James Olson              51 M   Shakopee           MN 1:00:08  9:41 
   74  13/29    662 Katie Pater              23 F   St. Louis Park     MN 1:00:17  9:43 
   75  13/18    647 Jeremy Meyer             33 M   St. Louis Park     MN 1:00:17  9:43 
   76  14/29    664 Katie Pieper             26 F   Shakopee           MN 1:00:55  9:49 
   77  15/29    272 Megan Hanson             29 F   Chaska             MN 1:01:15  9:52 
   78  14/35    649 Nohemi Mino              34 F   Plymouth           MN 1:01:23  9:53 
   79  16/29    671 Laura Roman              21 F   St Anthony         MN 1:01:47  9:57 
   80  15/35    278 Sarah Heyer              36 F   Chaska             MN 1:02:17 10:02 
   81   6/16    288 Shelley Kraml            42 F   Cologne            MN 1:02:19 10:02 
   82   7/16    285 Joanne Killian           41 F   Watertown          MN 1:02:24 10:03 
   83  14/18    260 Daniel Foster            31 M   Lino Lakes         MN 1:02:29 10:04 
   84  15/18    266 Mike Gulbranson          30 M   Maple Grove        MN 1:02:33 10:04 
   85  17/29    257 Rachel Espeset           26 F   Lino Lakes         MN 1:02:42 10:06 
   86   2/3     483 Morgan Jensen            15 F   Chaska             MN 1:02:43 10:06 
   87  16/35    237 Liz Blomberg             31 F   Eden Prairie       MN 1:02:54 10:08 
   88  17/35    240 Beth Braun               32 F   Maple Grove        MN 1:02:56 10:08 
   89  18/35    241 Brooke Braun             32 F   Maple Grove        MN 1:02:56 10:08 
   90  18/29    261 Eleanore Foster          29 F   Lino Lakes         MN 1:03:15 10:11 
   91   3/5     295 Sharon Latzke            53 F   Chaska             MN 1:03:26 10:13 
   92  19/35    609 Paula Wilhelm            38 F   Chanhassen         MN 1:03:32 10:14 
   93  20/35    658 Leah Olstad              38 F   Blaine             MN 1:03:33 10:14 
   94  21/35    614 Ericka Zavada            38 F   Prior Lake         MN 1:03:33 10:14 
   95  22/35    674 Tara Rourke              32 F   Eden Prairie       MN 1:03:55 10:18 
   96  16/18    290 Andy Krueger             30 M   Carver             MN 1:03:59 10:18 
   97   8/16    475 Jana Van Haaften         45 F   Chaska             MN 1:04:06 10:19 
   98  23/35    293 Meghan Lane              38 F   Chaska             MN 1:04:11 10:20 
   99  24/35    231 Karri Bareksten          33 F   Chaska             MN 1:04:12 10:20 
  100   9/16    229 Maren Anderson           40 F   Chaska             MN 1:04:14 10:21 
  101  25/35    258 Audra Flanagan           39 F   Saginaw            MN 1:04:14 10:21 
  102  26/35    300 Bronwen Mackenthun       37 F   Shakopee           MN 1:04:41 10:25 
  103  27/35    283 Courtney Johnson         31 F   Savage             MN 1:04:52 10:27 
  104  14/15    482 Brian Jensen             43 M   Chaska             MN 1:05:06 10:29 
  105   4/5     256 Marlene Dunsmore         57 F   Minnetonka         MN 1:05:10 10:30 
  106  10/16    681 Michelle Shefveland      49 F   Elk River          MN 1:05:22 10:32 
  107  11/16    242 Barb Brown               46 F                      MN 1:05:23 10:32 
  108  28/35    644 Gina McKinley            39 F   Wayzata            MN 1:05:24 10:32 
  109  29/35    683 Carina Smith             35 F   Eden Prairie       MN 1:06:09 10:39 
  110  19/29    282 Kim Jarvis               27 F   Savage             MN 1:06:23 10:41 
  111  30/35    232 Robyn Bartels            34 F   Chanhassen         MN 1:06:23 10:41 
  112  17/18    684 Robert Smith             37 M   Eden Prairie       MN 1:06:29 10:42 
  113  12/16    271 Jennifer Hansen          41 F   Chaska             MN 1:06:55 10:47 
  114  31/35    667 Jennifer Remmers         35 F   Shakopee           MN 1:07:23 10:51 
  115  13/16    245 Tricia Casey             40 F   Eden Prairie       MN 1:07:45 10:55 
  116  32/35    602 Michelle Thomas          35 F   Eden Prairie       MN 1:07:45 10:55 
  117  33/35    645 Amanda Melquist          33 F   Chaska             MN 1:08:07 10:58 
  118  20/29    263 Sarah Garczynski         25 F   Plymouth           MN 1:08:11 10:59 
  119  21/29    294 Brooke Larson            29 F   Chanhassen         MN 1:08:30 11:02 
  120  22/29    492 Jessica Randen           25 F   Bloomington        MN 1:08:39 11:03 
  121  34/35    659 Lori Osterdyk            38 F   Carver             MN 1:09:18 11:10 
  122   5/5     265 Mona Gerike              51 F   Chaska             MN 1:09:26 11:11 
  123  23/29    612 Sarah Zalewski           26 F   Chaska             MN 1:09:34 11:12 
  124   9/9     613 Zachary Zalewski         26 M   Chaska             MN 1:09:35 11:12 
  125  14/16    653 Sheri Murphy             43 F   Carver             MN 1:10:16 11:19 
  126  15/15    652 Patrick Murphy           46 M   Carver             MN 1:10:17 11:19 
  127  35/35    604 Amy Van Eps              38 F   Chaska             MN 1:11:24 11:30 
  128  24/29    603 Megan Thorp              29 F   Hopkins            MN 1:11:31 11:31 
  129  25/29    668 Lindsay Riebe            29 F   Minneapolis        MN 1:11:31 11:31 
  130  18/18    648 Sam Meyer                34 M   Victoria           MN 1:14:33 12:00 
  131  15/16    269 Jennifer Hall            43 F   Minnetonka         MN 1:15:57 12:14 
  132  16/16    643 Jen Martin               43 F   Minnetonka         MN 1:15:57 12:14 
  133  26/29    238 Heather Borgen           26 F   Chaska             MN 1:16:37 12:20 
  134  27/29    642 Andrea Maikkula          27 F   Maple Grove        MN 1:16:37 12:20 
  135   3/3     289 Kaileen Kranz            18 F   Chaska             MN 1:23:31 13:27 
  136  28/29    244 Lauren Buesgens          23 F   Becker             MN 1:26:45 13:58 
  137  29/29    248 Amy Ciani                27 F   Minneapolis        MN 1:26:46 13:58 
  138   1/1     491 Bill Welch               78 M   Chaska             MN 1:34:51 15:16 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com


*********************************** MALE 10K RESULTS *******************************************


Place Name                     City           St Age Sex Time    
===== ======================== ============== == === === ======= 
    1 Jorge Oconitrillo        Chanhassen     MN  38 M     39:31 
    2 Brad Pederson            Belle Plaine   MN  31 M     39:40 
    3 Tim Leininger            Eagan          MN  41 M     41:01 
    4 Noah Dejewski            Waconia        MN  13 M     42:30 
    5 Glen Flanagan            Saginaw        MN  38 M     42:44 
    6 Omar Rosas               Eden Prairie   MN  29 M     43:20 
    7 Jeremy Liebherr          Saint Paul     MN  27 M     44:37 
    8 Roger Reinert            Duluth         MN  40 M     44:44 
    9 Tony Cullen              Shakopee       MN  31 M     44:57 
   10 William Gammelgaard      Chaska         MN  50 M     45:01 
   11 Dave Ottoson             Minnetonka     MN  56 M     45:05 
   12 Jason Ouska              Chaska         MN  37 M     46:11 
   13 Mark Harris              Shakopee       MN  43 M     46:48 
   14 Michael Dayton           Chaska         MN  49 M     46:56 
   15 Adrian Brown                            MN  37 M     47:36 
   16 Brian Cunningham         Chaska         MN  37 M     47:54 
   17 Jeffrey Jarvis           Savage, Mn     MN  28 M     48:55 
   18 Chris Schwartz           Victoria       MN  38 M     48:58 
   19 Mark Souba               Chaska         MN  44 M     50:29 
   20 Andrew Schnese           Chanhassen     MN  21 M     50:35 
   21 Richard Riemer           Chaska         MN  45 M     50:54 
   22 Brian Van Haaften        Chaska         MN  45 M     51:03 
   23 Michael Mulheran         Chaska         MN  33 M     51:27 
   24 Chad Hewitt              Chaska         MN  44 M     52:32 
   25 Fred Green               Edina          MN  56 M     52:36 
   26 Dan Culhane              Chanhassen     MN  47 M     52:57 
   27 John Stutzman            Chanhassen     MN  29 M     53:05 
   28 Jason Landry             Minnetrista    MN  44 M     53:09 
   29 Tony Jones               Chaska         MN  44 M     54:19 
   30 Benjamin Walker          Chaska         MN  53 M     54:21 
   31 Scott Van Eps            Chaska         MN  38 M     54:21 
   32 Adam Rosenthal           Eden Prairie   MN  21 M     54:55 
   33 Darien Benson            Victoria       MN  21 M     56:31 
   34 Aaron Oliver             Chaska         MN  32 M     56:57 
   35 Peter Kerin              Eden Prairie   MN  41 M     57:39 
   36 Mark Christiansen        Shorewood      MN  41 M     57:42 
   37 Matthew Helagson         Saint Paul     MN  30 M     57:51 
   38 Alexander Kraker         Saint Paul     MN  26 M     57:52 
   39 James Olson              Shakopee       MN  51 M   1:00:08 
   40 Jeremy Meyer             St. Louis Park MN  33 M   1:00:17 
   41 Daniel Foster            Lino Lakes     MN  31 M   1:02:29 
   42 Mike Gulbranson          Maple Grove    MN  30 M   1:02:33 
   43 Andy Krueger             Carver         MN  30 M   1:03:59 
   44 Brian Jensen             Chaska         MN  43 M   1:05:06 
   45 Robert Smith             Eden Prairie   MN  37 M   1:06:29 
   46 Zachary Zalewski         Chaska         MN  26 M   1:09:35 
   47 Patrick Murphy           Carver         MN  46 M   1:10:17 
   48 Sam Meyer                Victoria       MN  34 M   1:14:33 
   49 Bill Welch               Chaska         MN  78 M   1:34:51 

*********************************** FEMALE 10K RESULTS *******************************************


Place Name                     City           St Age Sex Time    
===== ======================== ============== == === === ======= 
    1 Sarah Mercer             Golden Valley  MN  43 F     44:40 
    2 Laura Cunningham         Chaska         MN  35 F     46:17 
    3 Sarah Garrity            Chaska         MN  32 F     47:41 
    4 Rebecca Cota             Maple Grove    MN  25 F     48:19 
    5 Alison Willford          Eden Prairie   MN  27 F     49:18 
    6 Lindsay Lundeen          Chaska         MN  31 F     50:28 
    7 Daina Schnese            Chanhassen     MN  19 F     50:38 
    8 Samantha Hackbart        Plymouth       MN  29 F     51:13 
    9 Traci Kotula             Prior Lake     MN     F     51:16 
   10 Cheryl Thiele            Chanhassen     MN  31 F     51:27 
   11 Lori Mosser              Mayer          MN  36 F     51:38 
   12 Sonja Quale              Carver         MN  40 F     51:45 
   13 Brooke Blake             Chaska         MN  29 F     51:49 
   14 Diane Hopkins            Savage         MN  43 F     51:53 
   15 Amanda Rodning           Rochester      MN  25 F     52:22 
   16 Jamie Polley             Jordan         MN  33 F     52:42 
   17 Kathleen Battis          Chanhassen     MN  50 F     52:57 
   18 Kristin Sevald           Fargo          MN  29 F     54:18 
   19 Joanna Roman             Bloomington    IN  23 F     54:24 
   20 Kirsten Sjogren          Chanhassen     MN  23 F     54:44 
   21 Leah Loomis              Chanhassen     MN  27 F     54:54 
   22 Vicki Borowicz           Jordan         MN  36 F     54:58 
   23 Michele Odle             Chaska         MN  41 F     55:19 
   24 Jenny Nace               Mayer          MN  27 F     56:20 
   25 Darci Naig               Mankato        MN  21 F     56:30 
   26 Michelle Hammer          Chaska         MN  43 F     56:36 
   27 Leslie Jacobson          Chaska         MN  29 F     56:36 
   28 Laura Berggren           Eden Prairie   MN  33 F     56:57 
   29 Lori Schnese             Chanhassen     MN  50 F     57:05 
   30 Andrea Smith             Chaska         MN  32 F     57:30 
   31 Cristiana Christiansen   Shorewood      MN  35 F     57:42 
   32 Rachel Guldan            Burnsville     MN  32 F     57:55 
   33 Margaret Prill           St. Louis Park MN  31 F     59:49 
   34 Nena Wilen               Chaska         MN  34 F   1:00:06 
   35 Katie Pater              St. Louis Park MN  23 F   1:00:17 
   36 Katie Pieper             Shakopee       MN  26 F   1:00:55 
   37 Megan Hanson             Chaska         MN  29 F   1:01:15 
   38 Nohemi Mino              Plymouth       MN  34 F   1:01:23 
   39 Laura Roman              St Anthony     MN  21 F   1:01:47 
   40 Sarah Heyer              Chaska         MN  36 F   1:02:17 
   41 Shelley Kraml            Cologne        MN  42 F   1:02:19 
   42 Joanne Killian           Watertown      MN  41 F   1:02:24 
   43 Rachel Espeset           Lino Lakes     MN  26 F   1:02:42 
   44 Morgan Jensen            Chaska         MN  15 F   1:02:43 
   45 Liz Blomberg             Eden Prairie   MN  31 F   1:02:54 
   46 Beth Braun               Maple Grove    MN  32 F   1:02:56 
   47 Brooke Braun             Maple Grove    MN  32 F   1:02:56 
   48 Eleanore Foster          Lino Lakes     MN  29 F   1:03:15 
   49 Sharon Latzke            Chaska         MN  53 F   1:03:26 
   50 Paula Wilhelm            Chanhassen     MN  38 F   1:03:32 
   51 Leah Olstad              Blaine         MN  38 F   1:03:33 
   52 Ericka Zavada            Prior Lake     MN  38 F   1:03:33 
   53 Tara Rourke              Eden Prairie   MN  32 F   1:03:55 
   54 Jana Van Haaften         Chaska         MN  45 F   1:04:06 
   55 Meghan Lane              Chaska         MN  38 F   1:04:11 
   56 Karri Bareksten          Chaska         MN  33 F   1:04:12 
   57 Maren Anderson           Chaska         MN  40 F   1:04:14 
   58 Audra Flanagan           Saginaw        MN  39 F   1:04:14 
   59 Bronwen Mackenthun       Shakopee       MN  37 F   1:04:41 
   60 Courtney Johnson         Savage         MN  31 F   1:04:52 
   61 Marlene Dunsmore         Minnetonka     MN  57 F   1:05:10 
   62 Michelle Shefveland      Elk River      MN  49 F   1:05:22 
   63 Barb Brown                              MN  46 F   1:05:23 
   64 Gina McKinley            Wayzata        MN  39 F   1:05:24 
   65 Carina Smith             Eden Prairie   MN  35 F   1:06:09 
   66 Kim Jarvis               Savage         MN  27 F   1:06:23 
   67 Robyn Bartels            Chanhassen     MN  34 F   1:06:23 
   68 Jennifer Hansen          Chaska         MN  41 F   1:06:55 
   69 Jennifer Remmers         Shakopee       MN  35 F   1:07:23 
   70 Tricia Casey             Eden Prairie   MN  40 F   1:07:45 
   71 Michelle Thomas          Eden Prairie   MN  35 F   1:07:45 
   72 Amanda Melquist          Chaska         MN  33 F   1:08:07 
   73 Sarah Garczynski         Plymouth       MN  25 F   1:08:11 
   74 Brooke Larson            Chanhassen     MN  29 F   1:08:30 
   75 Jessica Randen           Bloomington    MN  25 F   1:08:39 
   76 Lori Osterdyk            Carver         MN  38 F   1:09:18 
   77 Mona Gerike              Chaska         MN  51 F   1:09:26 
   78 Sarah Zalewski           Chaska         MN  26 F   1:09:34 
   79 Sheri Murphy             Carver         MN  43 F   1:10:16 
   80 Amy Van Eps              Chaska         MN  38 F   1:11:24 
   81 Megan Thorp              Hopkins        MN  29 F   1:11:31 
   82 Lindsay Riebe            Minneapolis    MN  29 F   1:11:31 
   83 Jennifer Hall            Minnetonka     MN  43 F   1:15:57 
   84 Jen Martin               Minnetonka     MN  43 F   1:15:57 
   85 Heather Borgen           Chaska         MN  26 F   1:16:37 
   86 Andrea Maikkula          Maple Grove    MN  27 F   1:16:37 
   87 Kaileen Kranz            Chaska         MN  18 F   1:23:31 
   88 Lauren Buesgens          Becker         MN  23 F   1:26:45 
   89 Amy Ciani                Minneapolis    MN  27 F   1:26:46 

================================================================================
MALE AGE GROUP  19 & - UNDER
================================================================================
    1 Noah Dejewski            Waconia        MN  13 M     42:30 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 & - UNDER
================================================================================
    1 Daina Schnese            Chanhassen     MN  19 F     50:38 
    2 Morgan Jensen            Chaska         MN  15 F   1:02:43 
    3 Kaileen Kranz            Chaska         MN  18 F   1:23:31 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Omar Rosas               Eden Prairie   MN  29 M     43:20 
    2 Jeremy Liebherr          Saint Paul     MN  27 M     44:37 
    3 Jeffrey Jarvis           Savage, Mn     MN  28 M     48:55 
    4 Andrew Schnese           Chanhassen     MN  21 M     50:35 
    5 John Stutzman            Chanhassen     MN  29 M     53:05 
    6 Adam Rosenthal           Eden Prairie   MN  21 M     54:55 
    7 Darien Benson            Victoria       MN  21 M     56:31 
    8 Alexander Kraker         Saint Paul     MN  26 M     57:52 
    9 Zachary Zalewski         Chaska         MN  26 M   1:09:35 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Rebecca Cota             Maple Grove    MN  25 F     48:19 
    2 Alison Willford          Eden Prairie   MN  27 F     49:18 
    3 Samantha Hackbart        Plymouth       MN  29 F     51:13 
    4 Brooke Blake             Chaska         MN  29 F     51:49 
    5 Amanda Rodning           Rochester      MN  25 F     52:22 
    6 Kristin Sevald           Fargo          MN  29 F     54:18 
    7 Joanna Roman             Bloomington    IN  23 F     54:24 
    8 Kirsten Sjogren          Chanhassen     MN  23 F     54:44 
    9 Leah Loomis              Chanhassen     MN  27 F     54:54 
   10 Jenny Nace               Mayer          MN  27 F     56:20 
   11 Darci Naig               Mankato        MN  21 F     56:30 
   12 Leslie Jacobson          Chaska         MN  29 F     56:36 
   13 Katie Pater              St. Louis Park MN  23 F   1:00:17 
   14 Katie Pieper             Shakopee       MN  26 F   1:00:55 
   15 Megan Hanson             Chaska         MN  29 F   1:01:15 
   16 Laura Roman              St Anthony     MN  21 F   1:01:47 
   17 Rachel Espeset           Lino Lakes     MN  26 F   1:02:42 
   18 Eleanore Foster          Lino Lakes     MN  29 F   1:03:15 
   19 Kim Jarvis               Savage         MN  27 F   1:06:23 
   20 Sarah Garczynski         Plymouth       MN  25 F   1:08:11 
   21 Brooke Larson            Chanhassen     MN  29 F   1:08:30 
   22 Jessica Randen           Bloomington    MN  25 F   1:08:39 
   23 Sarah Zalewski           Chaska         MN  26 F   1:09:34 
   24 Megan Thorp              Hopkins        MN  29 F   1:11:31 
   25 Lindsay Riebe            Minneapolis    MN  29 F   1:11:31 
   26 Heather Borgen           Chaska         MN  26 F   1:16:37 
   27 Andrea Maikkula          Maple Grove    MN  27 F   1:16:37 
   28 Lauren Buesgens          Becker         MN  23 F   1:26:45 
   29 Amy Ciani                Minneapolis    MN  27 F   1:26:46 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1 Jorge Oconitrillo        Chanhassen     MN  38 M     39:31 
    2 Brad Pederson            Belle Plaine   MN  31 M     39:40 
    3 Glen Flanagan            Saginaw        MN  38 M     42:44 
    4 Tony Cullen              Shakopee       MN  31 M     44:57 
    5 Jason Ouska              Chaska         MN  37 M     46:11 
    6 Adrian Brown                            MN  37 M     47:36 
    7 Brian Cunningham         Chaska         MN  37 M     47:54 
    8 Chris Schwartz           Victoria       MN  38 M     48:58 
    9 Michael Mulheran         Chaska         MN  33 M     51:27 
   10 Scott Van Eps            Chaska         MN  38 M     54:21 
   11 Aaron Oliver             Chaska         MN  32 M     56:57 
   12 Matthew Helagson         Saint Paul     MN  30 M     57:51 
   13 Jeremy Meyer             St. Louis Park MN  33 M   1:00:17 
   14 Daniel Foster            Lino Lakes     MN  31 M   1:02:29 
   15 Mike Gulbranson          Maple Grove    MN  30 M   1:02:33 
   16 Andy Krueger             Carver         MN  30 M   1:03:59 
   17 Robert Smith             Eden Prairie   MN  37 M   1:06:29 
   18 Sam Meyer                Victoria       MN  34 M   1:14:33 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1 Laura Cunningham         Chaska         MN  35 F     46:17 
    2 Sarah Garrity            Chaska         MN  32 F     47:41 
    3 Lindsay Lundeen          Chaska         MN  31 F     50:28 
    4 Cheryl Thiele            Chanhassen     MN  31 F     51:27 
    5 Lori Mosser              Mayer          MN  36 F     51:38 
    6 Jamie Polley             Jordan         MN  33 F     52:42 
    7 Vicki Borowicz           Jordan         MN  36 F     54:58 
    8 Laura Berggren           Eden Prairie   MN  33 F     56:57 
    9 Andrea Smith             Chaska         MN  32 F     57:30 
   10 Cristiana Christiansen   Shorewood      MN  35 F     57:42 
   11 Rachel Guldan            Burnsville     MN  32 F     57:55 
   12 Margaret Prill           St. Louis Park MN  31 F     59:49 
   13 Nena Wilen               Chaska         MN  34 F   1:00:06 
   14 Nohemi Mino              Plymouth       MN  34 F   1:01:23 
   15 Sarah Heyer              Chaska         MN  36 F   1:02:17 
   16 Liz Blomberg             Eden Prairie   MN  31 F   1:02:54 
   17 Beth Braun               Maple Grove    MN  32 F   1:02:56 
   18 Brooke Braun             Maple Grove    MN  32 F   1:02:56 
   19 Paula Wilhelm            Chanhassen     MN  38 F   1:03:32 
   20 Leah Olstad              Blaine         MN  38 F   1:03:33 
   21 Ericka Zavada            Prior Lake     MN  38 F   1:03:33 
   22 Tara Rourke              Eden Prairie   MN  32 F   1:03:55 
   23 Meghan Lane              Chaska         MN  38 F   1:04:11 
   24 Karri Bareksten          Chaska         MN  33 F   1:04:12 
   25 Audra Flanagan           Saginaw        MN  39 F   1:04:14 
   26 Bronwen Mackenthun       Shakopee       MN  37 F   1:04:41 
   27 Courtney Johnson         Savage         MN  31 F   1:04:52 
   28 Gina McKinley            Wayzata        MN  39 F   1:05:24 
   29 Carina Smith             Eden Prairie   MN  35 F   1:06:09 
   30 Robyn Bartels            Chanhassen     MN  34 F   1:06:23 
   31 Jennifer Remmers         Shakopee       MN  35 F   1:07:23 
   32 Michelle Thomas          Eden Prairie   MN  35 F   1:07:45 
   33 Amanda Melquist          Chaska         MN  33 F   1:08:07 
   34 Lori Osterdyk            Carver         MN  38 F   1:09:18 
   35 Amy Van Eps              Chaska         MN  38 F   1:11:24 

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Tim Leininger            Eagan          MN  41 M     41:01 
    2 Roger Reinert            Duluth         MN  40 M     44:44 
    3 Mark Harris              Shakopee       MN  43 M     46:48 
    4 Michael Dayton           Chaska         MN  49 M     46:56 
    5 Mark Souba               Chaska         MN  44 M     50:29 
    6 Richard Riemer           Chaska         MN  45 M     50:54 
    7 Brian Van Haaften        Chaska         MN  45 M     51:03 
    8 Chad Hewitt              Chaska         MN  44 M     52:32 
    9 Dan Culhane              Chanhassen     MN  47 M     52:57 
   10 Jason Landry             Minnetrista    MN  44 M     53:09 
   11 Tony Jones               Chaska         MN  44 M     54:19 
   12 Peter Kerin              Eden Prairie   MN  41 M     57:39 
   13 Mark Christiansen        Shorewood      MN  41 M     57:42 
   14 Brian Jensen             Chaska         MN  43 M   1:05:06 
   15 Patrick Murphy           Carver         MN  46 M   1:10:17 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Sarah Mercer             Golden Valley  MN  43 F     44:40 
    2 Sonja Quale              Carver         MN  40 F     51:45 
    3 Diane Hopkins            Savage         MN  43 F     51:53 
    4 Michele Odle             Chaska         MN  41 F     55:19 
    5 Michelle Hammer          Chaska         MN  43 F     56:36 
    6 Shelley Kraml            Cologne        MN  42 F   1:02:19 
    7 Joanne Killian           Watertown      MN  41 F   1:02:24 
    8 Jana Van Haaften         Chaska         MN  45 F   1:04:06 
    9 Maren Anderson           Chaska         MN  40 F   1:04:14 
   10 Michelle Shefveland      Elk River      MN  49 F   1:05:22 
   11 Barb Brown                              MN  46 F   1:05:23 
   12 Jennifer Hansen          Chaska         MN  41 F   1:06:55 
   13 Tricia Casey             Eden Prairie   MN  40 F   1:07:45 
   14 Sheri Murphy             Carver         MN  43 F   1:10:16 
   15 Jennifer Hall            Minnetonka     MN  43 F   1:15:57 
   16 Jen Martin               Minnetonka     MN  43 F   1:15:57 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 William Gammelgaard      Chaska         MN  50 M     45:01 
    2 Dave Ottoson             Minnetonka     MN  56 M     45:05 
    3 Fred Green               Edina          MN  56 M     52:36 
    4 Benjamin Walker          Chaska         MN  53 M     54:21 
    5 James Olson              Shakopee       MN  51 M   1:00:08 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 Kathleen Battis          Chanhassen     MN  50 F     52:57 
    2 Lori Schnese             Chanhassen     MN  50 F     57:05 
    3 Sharon Latzke            Chaska         MN  53 F   1:03:26 
    4 Marlene Dunsmore         Minnetonka     MN  57 F   1:05:10 
    5 Mona Gerike              Chaska         MN  51 F   1:09:26 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 & - UP
================================================================================
    1 Bill Welch               Chaska         MN  78 M   1:34:51 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 & - UP
================================================================================

Total Registered:                            150
Total Number of Finishers:                   138
Number of Male   Finishers:                   49
Number of Female Finishers:                   89
Did not Finish Race or Did Not Start:         12