Buffalo Triathlon -
Buffalo, MN
6/7/2015

race logo










					                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 7, 2015
                                              1/4 Mile Swim - 12.01 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/38    270 Jeff Grebner            Bloominton         MN  48 M    12  8:01  1:50  1:38    1   30:35 23.6  0:53    9   20:10  6:44 1:01:16 
    2   1/14    766 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24 M     4  7:16  1:39  1:39   19   32:57 21.9  0:57    4   19:43  6:35 1:02:30 
    3   2/14    302 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  24 M     2  6:55  1:35  1:38    7   32:01 22.5  1:13   37   22:14  7:25 1:03:58 
    4   2/38    734 Colin Smith             Minneapolis        MN  45 M    61  9:30  2:10  1:26    2   31:24 22.9  1:04   12   20:37  6:53 1:04:00 
    5   1/48    253 John Garrison           Cohasset           MN  42 M    85  9:55  2:16  1:32    5   31:54 22.6  1:20    6   19:58  6:40 1:04:38 
    6   1/50    584 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36 M    13  8:03  1:50  1:28   18   32:48 22.0  1:05   20   21:24  7:08 1:04:46 
    7   1/39    753 John Stangl             Buffalo            MN  52 M    58  9:26  2:09  1:36    6   31:54 22.6  1:00   18   21:09  7:03 1:05:03 
    8   2/50    287 Chris Hacker            Shorewood          MN  39 M    48  9:13  2:06  1:31   17   32:47 22.0  1:05   16   21:00  7:00 1:05:34 
    9   1/11     67 Caleb Birklid           Anoka              MN  17 M     3  6:57  1:35  1:06   57   35:28 20.3  1:11   15   20:58  7:00 1:05:37 
   10   2/39    625 Craig Peterson          Minneapolis        MN  53 M    35  8:45  2:00  1:13   15   32:39 22.1  0:55   34   22:06  7:22 1:05:37 
   11   3/50    540 Christopher Morris      St. Louis Park     MN  36 M   113 10:24  2:22  1:46   12   32:33 22.1  0:57   10   20:20  6:47 1:05:58 
   12   3/39    440 Brian Lavelle           Chaska             MN  53 M    21  8:22  1:55  1:27    8   32:05 22.5  1:12   49   22:54  7:38 1:05:58 
   13   1/31    704 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  30 M    62  9:34  2:11  1:39   75   36:11 19.9  1:11    1   17:31  5:51 1:06:05 
   14   2/11    678 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M     6  7:39  1:45  1:14   72   35:52 20.1                          1:06:11 
   15   2/31    311 Kevin Hertzberg         Chaska             MN  33 M    15  8:14  1:53  1:38   14   32:39 22.1  0:51   54   23:04  7:42 1:06:25 
   16   4/39    371 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  52 M    18  8:18  1:53  1:09   21   33:13 21.7  1:09   50   22:55  7:39 1:06:42 
   17   3/14    264 Zach Goldberg           Minnetrista        MN  20 M    19  8:19  1:54  1:16   55   35:26 20.3  0:57   19   21:21  7:07 1:07:16 
   18   4/50    522 Matt Mithun             Wayzata            MN  38 M    47  9:11  2:06  1:51   33   34:14 21.0  2:10   11   20:35  6:52 1:07:58 
   19   1/21    547 Jim Nack                Madison Lake       MN  55 M    40  8:52  2:01  1:52   11   32:23 22.3  1:09   76   23:50  7:57 1:08:03 
   20   3/31    437 Tim Larson              Circle Pines       MN  31 M    54  9:20  2:08  1:31   24   33:34 21.5  1:12   40   22:35  7:32 1:08:10 
   21   2/48    231 Joshua Flynn            Medina             MN  40 M     5  7:34  1:44  1:41   76   36:12 19.9  1:24   21   21:26  7:09 1:08:16 
   22   4/31    750 Tim Staloch             Watertown          MN  34 M    90  9:59  2:17  2:17   23   33:24 21.6  1:05   24   21:36  7:12 1:08:19 
   23   5/39    673 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52 M   161 10:52  2:29  3:21   13   32:37 22.1  1:37    7   20:02  6:41 1:08:27 
   24   3/48    168 Shawn Day               St. Cloud          MN  41 M    56  9:24  2:09  1:48   26   33:50 21.3  2:00   23   21:30  7:10 1:08:30 
   25   1/17    141 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  39 M   111 10:20  2:21  1:37    4   31:45 22.7  1:13   72   23:39  7:53 1:08:32 
   26   4/48    314 Christian Hicks         Round Mountain     NV  40 M    23  8:26  1:55  1:35   25   33:43 21.4  1:19   71   23:37  7:53 1:08:38 
   27   3/38    535 Marty Moran             St Cloud           MN  48 M     1  6:51  1:34  1:53   41   34:38 20.8  1:28   80   23:57  7:59 1:08:45 
   28   1/17    782 Laura Swartz            St Louis Park      MN  48 F    95 10:05  2:18  1:23   38   34:24 20.9  1:07   35   22:10  7:24 1:09:06 
   29   5/48    350 Daniel Jenks            Maple Grove        MN  41 M    42  9:00  2:03  1:32   30   34:05 21.1  1:13   63   23:23  7:48 1:09:11 
   30   6/39    469 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50 M   219 11:43  2:40  1:35   10   32:21 22.3  0:57   41   22:39  7:33 1:09:12 
   31   1/11    914 Leonard Klun            Maple Plain        MN  61 M    38  8:52  2:01  2:02   40   34:29 20.9  1:16   43   22:42  7:34 1:09:19 
   32   4/14    176 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  20 M     7  7:43  1:46  1:17   66   35:47 20.1  1:24   59   23:17  7:46 1:09:27 
   33   1/19     76 James Botnen            Kindred            ND  28 M   298 12:47  2:55  2:31   35   34:22 21.0  0:57    3   19:12  6:24 1:09:47 
   34   7/39    686 Mark Rosen              Otsego             MN  51 M   215 11:34  2:38  1:20   16   32:42 22.0  1:04   61   23:20  7:47 1:09:58 
   35   5/50     43 Mike Basel              Blaine             MN  37 M    74  9:48  2:14  1:38    9   32:17 22.3  1:34  104   24:47  8:16 1:10:02 
   36   4/38    170 Daniel Dederichs        Waverly            MN  48 M   127 10:33  2:24  1:32    3   31:42 22.7  1:07  116   25:10  8:24 1:10:02 
   37   3/11    206 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  19 M    81  9:52  2:15  2:04   60   35:37 20.2  1:13   26   21:45  7:15 1:10:29 
   38   2/19    548 Josh Nadke              St Louis Park      MN  26 M   134 10:39  2:26  1:35   45   34:59 20.6  1:27   29   21:57  7:19 1:10:35 
   39   3/19    225 Ben Ferin               Maplewood          MN  27 M    94 10:04  2:18  1:57   46   35:05 20.5  1:19   36   22:13  7:25 1:10:36 
   40   2/21    689 Pete Royer              Litchfield         MN  55 M    71  9:46  2:14  2:03   29   34:02 21.2  1:08   74   23:47  7:56 1:10:45 
   41   1/26    103 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  31 F   108 10:18  2:21  1:26  129   38:06 18.9  1:18    5   19:43  6:35 1:10:49 
   42   8/39    221 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  53 M   112 10:22  2:22  1:30   34   34:15 21.0  1:05   73   23:40  7:54 1:10:50 
   43   2/11    207 Dennis Ellingson        Courtland          MN  63 M     8  7:51  1:48  1:32   36   34:23 21.0  1:08  165   26:29  8:50 1:11:22 
   44   9/39    423 James Kunz              Plymouth           MN  53 M    97 10:07  2:18  1:38   28   33:58 21.2  1:40   84   24:04  8:02 1:11:25 
   45   4/11    572 Josh Nordstrom          Crystal            MN  16 M    67  9:43  2:13  3:41   44   34:59 20.6  1:44   22   21:26  7:09 1:11:31 
   46   6/48    236 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  43 M   100 10:10  2:19  1:35   62   35:40 20.2  1:03   57   23:13  7:45 1:11:39 
   47  10/39     88 Tom Brooks              Minneapolis        MN  51 M   236 11:57  2:43  1:57   22   33:18 21.6  1:26   53   23:04  7:42 1:11:41 
   48   1/32    443 Catherine Lee           Minneapolis        MN  41 F    75  9:48  2:14  1:28   42   34:41 20.8  0:59  107   24:49  8:17 1:11:43 
   49  11/39    348 Ken Janda               St Paul            MN  54 M   168 10:58  2:30  1:48   47   35:11 20.5  1:17   42   22:39  7:33 1:11:51 
   50   2/26    917 Mariane Walin           Brooklyn Center    MN  30 F    50  9:16  2:07  1:43   39   34:28 20.9  1:31  110   24:55  8:19 1:11:51 
   51   1/10    582 Katie Oden              Buffalo            MN  22 F    52  9:17  2:07  1:57  107   37:20 19.3  1:00   38   22:20  7:27 1:11:52 
   52   5/31    770 John Strawn             St Louis Park      MN  33 M   107 10:18  2:21  1:23   82   36:24 19.8  1:24   48   22:50  7:37 1:12:16 
   53   4/19    362 Kyle Johnsrud           St. Louis Park     MN  27 M    16  8:17  1:53  2:32  172   39:18 18.3  1:27   13   20:47  6:56 1:12:19 
   54   7/48    720 Corby Serk              Eden Prairie       MN  41 M   200 11:21  2:35  1:33   20   33:10 21.7  1:15  115   25:07  8:23 1:12:24 
   55   2/17    488 Jason McCarty           Monticello         MN  45 M    82  9:54  2:15  2:03   27   33:51 21.3  1:22  122   25:22  8:28 1:12:30 
   56   2/32    156 Juli Currie             Chanhassen         MN  43 F    64  9:40  2:12  1:43   97   37:04 19.4  1:05   55   23:07  7:43 1:12:37 
   57   6/31    699 Seth Salenger           Minnepaolis        MN  32 M   114 10:24  2:22  2:19   51   35:23 20.4  2:32   33   22:05  7:22 1:12:42 
   58   3/32    529 Molly Moore             Maple Grove        MN  43 F    79  9:52  2:15  1:56   68   35:49 20.1  1:06   85   24:07  8:03 1:12:48 
   59   6/50    380 David Kerber            Maple Grove        MN  38 M   315 13:00  2:58  2:19   37   34:24 20.9  1:20   31   22:02  7:21 1:13:03 
   60   3/21    261 Charlie Gits            Edina              MN  57 M    68  9:43  2:13  1:39  105   37:19 19.3  1:15   60   23:20  7:47 1:13:13 
   61   5/38    636 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  47 M   224 11:47  2:41  1:16   32   34:13 21.1  1:23   96   24:41  8:14 1:13:19 
   62   5/11    627 Ryan Peterson           Plymouth           MN  19 M   378 14:02  3:12  2:34   83   36:25 19.8  1:31    2   18:55  6:19 1:13:25 
   63   5/14    110 Garrett Cardinal        Minneapolis        MN  24 M     9  7:52  1:48  2:36   78   36:22 19.8  1:54  106   24:47  8:16 1:13:29 
   64   7/50     38 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  36 M   121 10:30  2:24  1:34   61   35:39 20.2  1:19  100   24:44  8:15 1:13:43 
   65   7/31    246 John Galligan           Minneapolis        MN  33 M    24  8:27  1:56  1:56  132   38:07 18.9  1:19   82   23:59  8:00 1:13:45 
   66   8/31    728 Jason Sieg              Minneapolis        MN  30 M    44  9:03  2:04  2:31  176   39:21 18.3  1:16   28   21:46  7:16 1:13:55 
   67   6/14    368 Marcus Kasper           Monticello         MN  24 M    31  8:38  1:58  2:40  152   38:51 18.5  0:54   56   23:10  7:44 1:14:12 
   68   8/50    171 Brad Dehn               Elk River          MN  35 M   309 12:56  2:57  1:48   81   36:23 19.8  1:22   27   21:46  7:16 1:14:13 
   69   6/38    210 Jeff Engel              Carver             MN  49 M    66  9:43  2:13  2:50   56   35:28 20.3  1:46   90   24:29  8:10 1:14:14 
   70   4/21    412 Kevin Koznick           Minneapolis        MN  58 M    49  9:14  2:06  1:50   49   35:20 20.4  1:18  170   26:38  8:53 1:14:17 
   71   9/50    247 Michael Galloway        Blaine             MN  38 M   145 10:45  2:27  3:33   85   36:27 19.8  1:57   25   21:37  7:13 1:14:18 
   72   5/19    829 Mark Walton             Clarks Grove       MN  26 M   142 10:43  2:27  1:59   58   35:30 20.3  1:25  102   24:45  8:15 1:14:20 
   73   7/14    363 Phillip Juda            Maple Grove        MN  24 M    89  9:59  2:16  2:46  188   39:48 18.1  1:03   14   20:52  6:58 1:14:25 
   74   1/9     252 Kaytlin Garrison        Cohasset           MN  16 F   144 10:44  2:27  1:24  111   37:29 19.2  1:02   77   23:50  7:57 1:14:27 
   75   8/48    158 James Dahl              Maple Grove        MN  42 M   124 10:31  2:24  2:27   91   36:46 19.6  1:26   65   23:24  7:48 1:14:33 
   76  10/50    719 Josh Sell               Waconia            MN  36 M   118 10:28  2:23  2:54  109   37:25 19.3  1:10   47   22:49  7:37 1:14:45 
   77   6/19    450 Jon Lenz                Eagan              MN  27 M   148 10:46  2:27  3:06  126   38:01 19.0  0:54   32   22:02  7:21 1:14:47 
   78   9/48    861 Trevor Windel           St Michael         MN  43 M   281 12:30  2:51  2:06   80   36:22 19.8  1:05   46   22:47  7:36 1:14:49 
   79  10/48    147 Alan Cornett            Blaine             MN  41 M   173 11:00  2:30  1:29   50   35:20 20.4                          1:15:00 
   80   4/32     84 Martha Brennan          East Cleveland     OH  44 F    86  9:56  2:16  1:44   84   36:25 19.8  1:18  134   25:41  8:34 1:15:02 
   81  11/48    860 Garrett Wilson          Edina              MN  44 M    80  9:52  2:15  2:00   64   35:42 20.2  1:25  150   26:05  8:42 1:15:03 
   82   5/21    267 Tom Goudreault          Minneapolis        MN  55 M   290 12:36  2:52  1:51   48   35:13 20.5  1:29   79   23:56  7:59 1:15:03 
   83   7/38     47 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  46 M    84  9:55  2:16  1:36   73   35:57 20.0  1:21  158   26:19  8:47 1:15:07 
   84   1/6     307 Jack Hennen             Cambridge          MN  14 M    43  9:03  2:04  2:26  116   37:43 19.1  1:23   95   24:37  8:13 1:15:11 
   85  11/50    813 Seth Tupper             Minneapolis        MN  35 M   251 12:09  2:46  2:39   52   35:23 20.4  1:39   67   23:28  7:50 1:15:17 
   86   3/11    487 Mike McCann             Eden Prairie       MN  61 M   119 10:29  2:23  2:03   65   35:44 20.2  1:20  137   25:44  8:35 1:15:17 
   87   5/32    254 Lori Gengler            Plymouth           MN  43 F   177 11:06  2:32  2:05   70   35:49 20.1  0:59  123   25:25  8:29 1:15:22 
   88  12/50    546 Dave Munyer             Hugo               MN  38 M   245 12:04  2:45  1:39   67   35:48 20.1  1:03  109   24:52  8:18 1:15:24 
   89   8/14    740 David Sneeringer        St. Paul           MN  23 M   169 10:59  2:30  2:50  163   39:08 18.4  1:28   17   21:02  7:01 1:15:24 
   90   8/38    180 Scott Dezurik           Avon               MN  47 M   131 10:35  2:25  1:24  110   37:26 19.3  1:22  112   25:03  8:21 1:15:49 
   91  12/48    389 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  44 M   105 10:17  2:21  1:49  155   38:58 18.5  1:32   58   23:17  7:46 1:15:50 
   92   2/10    148 Candace Corso           Saint Paul         MN  24 F    36  8:47  2:00  1:22  187   39:47 18.1  1:29   99   24:42  8:14 1:16:04 
   93   9/31    113 Matthew Carlson         Minnetonka         MN  32 M    22  8:25  1:55  3:07   87   36:36 19.7  2:18  142   25:48  8:36 1:16:11 
   94   1/27    301 Kyleen Harstedt         North Branch       MN  36 F    88  9:57  2:16  2:02   86   36:34 19.7  1:21  162   26:22  8:48 1:16:15 
   95   1/8     580 Rhiannon O'Connor       Dellwood           MN  58 F    91 10:00  2:17  2:39   88   36:42 19.6  1:45  121   25:19  8:27 1:16:24 
   96   9/38    554 Gary Nelson             Minneapolis        MN  45 M   193 11:17  2:34  2:14  104   37:16 19.3  1:40   83   24:00  8:00 1:16:26 
   97  13/48    454 Jason Lien              Saint Paul         MN  43 M   136 10:40  2:26  2:50   54   35:26 20.3  2:04  126   25:29  8:30 1:16:27 
   98   9/14    214 Nicholas Engfer         Buffalo            MN  20 M    17  8:17  1:53  2:23  214   40:27 17.8  0:46   93   24:36  8:12 1:16:27 
   99  10/38    347 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  48 M   141 10:43  2:26  1:47   95   37:00 19.5  1:20  135   25:42  8:34 1:16:30 
  100  13/50    160 Ryan Dailey             Maple Grove        MN  38 M   188 11:13  2:33  2:07   63   35:41 20.2  1:23  153   26:12  8:44 1:16:34 
  101   7/19    660 Darek Reader            Minneapolis        MN  27 M   147 10:46  2:27  1:40  203   40:06 18.0  1:22   51   22:56  7:39 1:16:48 
  102  10/14    282 Andrew Gutknecht        Bozeman            MN  21 M   106 10:17  2:21  3:47   92   36:52 19.5  2:00   81   23:59  8:00 1:16:53 
  103  12/39      2 Rick Abrahamson         Andover            MN  52 M    63  9:36  2:11  2:36   43   34:44 20.7  1:13  252   28:52  9:38 1:16:58 
  104  13/39    850 John Weum               Eden Prairie       MN  54 M    14  8:07  1:51  1:37  169   39:14 18.4  1:21  175   26:43  8:55 1:17:01 
  105  14/50    594 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  35 M   274 12:27  2:50  1:54  101   37:08 19.4  1:11   88   24:28  8:10 1:17:06 
  106   3/26    485 Betsy McCann            Montrose           MN  34 F   139 10:41  2:26  1:50  193   39:55 18.1  1:18   66   23:25  7:49 1:17:07 
  107  14/39     52 Greg Becker             St.Michael         MN  53 M   197 11:19  2:35  3:06   74   36:06 20.0  2:01   94   24:37  8:13 1:17:07 
  108   6/11    120 Donavon Catton          Rogers             MN  19 M    59  9:26  2:09  4:13  156   38:58 18.5  0:46   78   23:52  7:58 1:17:13 
  109  15/50    336 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  39 M   179 11:06  2:32  2:15   96   37:03 19.4  1:00  144   25:54  8:38 1:17:17 
  110   4/26    142 Blair Collins           St. Louis Park     MN  32 F   135 10:39  2:26  2:57  120   37:48 19.1  1:24   92   24:32  8:11 1:17:19 
  111   1/27    647 Colleen Powers          Minneapolis        MN  29 F   163 10:54  2:29  2:53   90   36:45 19.6  1:37  125   25:27  8:29 1:17:34 
  112   5/26    448 Kristen Lemke           Minneapolis        MN  31 F    72  9:48  2:14  1:32  162   39:06 18.4  1:36  136   25:43  8:35 1:17:43 
  113   6/21     97 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57 M    70  9:44  2:13  1:53  103   37:16 19.3  1:03  213   27:50  9:17 1:17:44 
  114  16/50    299 Bryan Hanson            Plymouth           MN  36 M   151 10:48  2:28  1:53  146   38:41 18.6  1:41  105   24:47  8:16 1:17:47 
  115   6/26    538 Casey Mork              Becker             MN  31 F   244 12:04  2:45  1:54  190   39:49 18.1  1:05   52   22:59  7:40 1:17:50 
  116  10/31    654 John Rammel             Sartell            MN  31 M    57  9:24  2:09  2:06   69   35:49 20.1  1:06  275   29:26  9:49 1:17:50 
  117  11/31    152 Kirk Crabb              Burnsville         MN  32 M    41  8:59  2:03  1:44  174   39:20 18.3  1:17  172   26:41  8:54 1:18:00 
  118   2/6     479 Lorenzo Mascarenas      Eden Prairie       MN  15 M    29  8:37  1:58  2:53  226   40:53 17.6  2:12   70   23:36  7:52 1:18:09 
  119   2/27    567 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  37 F    87  9:57  2:16  1:23  147   38:42 18.6  0:57  194   27:17  9:06 1:18:14 
  120  14/48    220 Jon Fagerness           Blaine             MN  43 M    76  9:49  2:14  2:05   99   37:06 19.4  1:22  225   27:59  9:20 1:18:19 
  121  12/31    105 John Byington           Saint Bonifacius   MN  30 M   199 11:20  2:35  2:21  118   37:46 19.1  1:44  119   25:17  8:26 1:18:27 
  122  11/38    692 Kyle Ruud               Maple Grove        MN  45 M    92 10:03  2:17  3:30  153   38:53 18.5  1:26  101   24:44  8:15 1:18:34 
  123  17/50    590 Michael Olson           Wayzata            MN  37 M   233 11:54  2:43  2:43  151   38:50 18.6  1:45   68   23:31  7:51 1:18:42 
  124   3/27    178 Amy Determan            Mahtomedi          MN  36 F   180 11:08  2:32  2:09  130   38:06 18.9  1:11  151   26:10  8:44 1:18:42 
  125  12/38    216 Michael Enright         Stillwater         MN  49 M   415 15:01  3:25  1:49   31   34:06 21.1  1:29  157   26:19  8:47 1:18:42 
  126   2/17    498 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  47 F   156 10:51  2:28  1:34  124   37:54 19.0  1:33  191   27:09  9:03 1:18:59 
  127   7/11    323 Alex Hoffman            Minnetonka         MN  16 M   123 10:31  2:24  1:52   77   36:17 19.9  2:27  223   27:56  9:19 1:19:01 
  128   6/32    578 Ann Nusbaum             Plymouth           MN  42 F   109 10:20  2:21  1:41  127   38:04 18.9  1:13  211   27:46  9:16 1:19:03 
  129   2/27    102 Rachel Busch            Buffalo            MN  26 F    25  8:30  1:56  2:05  228   40:54 17.6  1:28  155   26:16  8:46 1:19:11 
  130  18/50    456 Jeffrey Lindgren        Champlin           MN  38 M   355 13:33  3:05  1:59  100   37:06 19.4  1:28  114   25:07  8:23 1:19:12 
  131  15/39    645 Polo Portilla           Woodbury           MN  52 M   338 13:20  3:02  2:50   93   36:54 19.5  1:43   89   24:28  8:10 1:19:14 
  132  19/50    290 Kevin Hagen             Hibbing            MN  38 M   186 11:12  2:33  1:29  145   38:38 18.7  1:33  163   26:24  8:48 1:19:14 
  133  20/50    859 Joshua Wilson           Maple Lake         MN  36 M   269 12:24  2:50  1:40  143   38:31 18.7  1:37  118   25:15  8:25 1:19:26 
  134  21/50    461 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  35 M   171 11:00  2:30  2:34   53   35:25 20.3  1:29  264   29:06  9:42 1:19:30 
  135   3/6     322 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  15 M   185 11:10  2:33  2:02  285   42:36 16.9  1:18   39   22:34  7:32 1:19:38 
  136   4/27    853 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  36 F   125 10:32  2:24  2:09  198   40:00 18.0  1:57  113   25:04  8:22 1:19:39 
  137  22/50    668 Dan Reitsma             Carver             MN  37 M   237 11:58  2:43  2:21  108   37:25 19.3  1:31  167   26:35  8:52 1:19:48 
  138  13/31    930 Russ Rosckes            Plymouth           MN  33 M   153 10:48  2:28  2:47  179   39:33 18.2  1:32  117   25:12  8:24 1:19:50 
  139  15/48    767 Jason Stover            Brooklyn Park      MN  40 M   258 12:16  2:48  3:12  219   40:43 17.7  1:53   30   22:00  7:20 1:20:02 
  140  13/38    811 Rick Trueman            Plymouth           MN  48 M   388 14:14  3:15  5:38  117   37:44 19.1  2:18    8   20:10  6:44 1:20:02 
  141  16/48    108 David Cantrill          Chanhassen         MN  41 M   166 10:58  2:30  1:58   79   36:22 19.8  2:11  247   28:41  9:34 1:20:08 
  142  17/48    649 Jason Punton            St Michael         MN  42 M   194 11:17  2:34  2:37  150   38:46 18.6  1:14  156   26:17  8:46 1:20:08 
  143  23/50    524 Scott Moen              Shakopee           MN  36 M    96 10:07  2:18  2:29  196   39:57 18.0  2:21  120   25:17  8:26 1:20:09 
  144  14/38    745 Mark Sorenson           Big Lake           MN  47 M   183 11:09  2:32  2:04  148   38:43 18.6  1:23  182   26:59  9:00 1:20:17 
  145   7/21    648 Duane Pullins           Maple Lake         MN  57 M   283 12:32  2:51  2:18   59   35:32 20.3  1:26  240   28:31  9:31 1:20:18 
  146   8/21    310 Zachary Herringer       Vadnais Heights    MN  55 M    55  9:21  2:08  2:57  157   38:59 18.5  1:50  196   27:19  9:07 1:20:23 
  147  14/31    425 Tom Kuzma               Buffalo            MN  34 M   184 11:10  2:33  3:02  286   42:36 16.9  1:04   44   22:43  7:35 1:20:33 
  148  18/48     54 Jeff Berg               Buffalo            MN  44 M   129 10:35  2:25  2:11  215   40:31 17.8  1:38  140   25:45  8:35 1:20:39 
  149  24/50    666 Ben Reiners             Otsego             MN  38 M   155 10:49  2:28  3:00   89   36:45 19.6  1:47  237   28:22  9:28 1:20:41 
  150  19/48    413 Josh Kramber            Buffalo            MN  43 M   102 10:14  2:20  2:19  164   39:10 18.4  1:51  198   27:27  9:09 1:20:58 
  151  15/31    165 Ryan Davis              Willmar            MN  33 M    78  9:50  2:14  3:08  211   40:19 17.9  1:48  148   25:58  8:40 1:21:01 
  152   8/19    670 John Rice               St. Louis Park     MN  26 M    11  8:01  1:50  2:33  255   41:37 17.3  1:38  192   27:14  9:05 1:21:01 
  153   4/11    667 Tom Reitsma             Waconia            MN  62 M   229 11:51  2:42  2:30   71   35:50 20.1  1:51  260   29:02  9:41 1:21:01 
  154  16/39    277 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  53 M   132 10:36  2:25  2:16  139   38:26 18.7  1:46  226   28:06  9:22 1:21:08 
  155  11/14    281 Albert Gutknecht        St. Louis          MO  24 M   275 12:28  2:50  3:42  106   37:19 19.3  1:46  146   25:57  8:39 1:21:09 
  156   7/32    333 Becky Hult              Jordan             MN  44 F   133 10:39  2:26  2:53  154   38:55 18.5  2:02  173   26:43  8:55 1:21:10 
  157  25/50     14 Christopher Allen       Bloomington        MN  35 M   292 12:38  2:53  2:18  122   37:50 19.0  1:41  179   26:50  8:57 1:21:15 
  158   3/17     74 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  33 M   263 12:21  2:49  1:49  123   37:51 19.0  1:28  221   27:55  9:19 1:21:22 
  159  17/39    722 Michael Shanahan        Watertown          MN  52 M   138 10:41  2:26  1:47  134   38:18 18.8  1:08  280   29:32  9:51 1:21:24 
  160   3/27    429 Jaci Lang               St. Cloud          MN  26 F   216 11:35  2:38  2:11  240   41:13 17.5  1:04  124   25:25  8:29 1:21:25 
  161   8/32    358 Meg Johnson             Richfield          MN  40 F    46  9:07  2:05  2:42  289   42:40 16.9  1:32  133   25:38  8:33 1:21:37 
  162  16/31    224 Michael Feldbaum        Minneapolis        MN  34 M    69  9:43  2:13  2:59  137   38:23 18.8  2:02  243   28:35  9:32 1:21:41 
  163   8/11     80 Ajay Breen              Oak Grove          MN  19 M   422 15:16  3:29  3:52  125   38:00 19.0  1:06   69   23:32  7:51 1:21:43 
  164  15/38    123 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  45 M   248 12:07  2:46  3:01  115   37:41 19.1  1:41  195   27:18  9:06 1:21:46 
  165   1/11    597 Kelly O'Neill           Deephaven          MN  53 F   104 10:16  2:20  3:05  259   41:43 17.3  1:45  111   25:02  8:21 1:21:48 
  166  18/39    731 Michael Simpson         Minneapolis        MN  53 M   174 11:00  2:30  1:55  246   41:19 17.4  1:54  138   25:44  8:35 1:21:50 
  167   5/27     62 Stacy Biegler           Big Lake           MN  37 F    27  8:32  1:57  1:55  274   42:21 17.0  1:11  224   27:57  9:19 1:21:55 
  168  20/48    706 Jacob Sanken            Hutchinson         MN  40 M   316 13:00  2:58  4:14  159   38:59 18.5  1:02   97   24:41  8:14 1:21:55 
  169  19/39     30 Keno Avila              Monticello         MN  53 M   243 12:03  2:45  1:58  165   39:11 18.4  1:40  190   27:09  9:03 1:21:59 
  170   9/32    213 Christina Enger         Columbia Heights   MN  42 F   149 10:47  2:27  1:22  121   37:49 19.1  1:57  300   30:09 10:03 1:22:01 
  171  10/32    289 Angela Haeg             Minneapolis        MN  42 F   143 10:44  2:27  2:08  316   43:27 16.6  1:03  103   24:46  8:16 1:22:06 
  172   4/17    472 Dominick Mancini        St. Paul           MN  31 M    10  7:55  1:48  3:59  119   37:48 19.1  1:55  313   30:34 10:12 1:22:08 
  173  17/31    824 Joshua Wahlquist        Minneapolis        MN  31 M   195 11:18  2:34  3:14  178   39:32 18.2  2:22  141   25:45  8:35 1:22:09 
  174  16/38    779 Aaron Swann             Edina              MN  45 M   242 12:03  2:45  2:31  173   39:18 18.3  1:24  184   27:03  9:01 1:22:17 
  175  18/31    367 Zack Kartak             Minneapolis        MN  34 M   255 12:13  2:47  2:20  220   40:46 17.7  1:12  145   25:56  8:39 1:22:25 
  176   4/27    801 Devin Thorson           Saint Paul         MN  29 F   207 11:26  2:36  1:49  160   39:00 18.5  1:30  246   28:41  9:34 1:22:25 
  177   5/27    449 Hillary Lenz            Eagan              MN  28 F   146 10:46  2:27  3:05  223   40:50 17.6  1:07  171   26:41  8:54 1:22:26 
  178   2/9     483 Leighton McAlpin        Buffalo            MN  16 F   120 10:29  2:23  3:02  245   41:18 17.4  1:43  147   25:57  8:39 1:22:27 
  179  11/32    717 Michele Schwalbe        Ham Lake           MN  44 F   212 11:31  2:37  2:27  195   39:56 18.0  2:11  164   26:29  8:50 1:22:32 
  180  26/50    418 Jerod Krone             St. Louis Park     MN  37 M   320 13:03  2:58  4:07  242   41:14 17.5  1:46   45   22:44  7:35 1:22:52 
  181   7/26    820 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  31 F   252 12:12  2:47  2:31  142   38:30 18.7  2:01  207   27:41  9:14 1:22:53 
  182  12/32    182 Brooke Diercks          Loves Park         IL  43 F   198 11:20  2:35  2:31  182   39:37 18.2  1:49  206   27:39  9:13 1:22:54 
  183  17/38    374 Kevin Kehn              Champlin           MN  46 M   351 13:29  3:04  3:26  102   37:15 19.3  2:41  152   26:11  8:44 1:23:00 
  184   1/8     466 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  15 F   284 12:33  2:51  2:21  247   41:22 17.4  1:13  129   25:35  8:32 1:23:02 
  185  19/31    217 Ryan Erhard             Buffalo            MN  32 M   363 13:45  3:08  3:05  229   40:57 17.6  0:57   91   24:29  8:10 1:23:11 
  186   5/17    639 William Pine            Minneapolis        MN  44 M   266 12:23  2:49  2:50  131   38:06 18.9  1:30  242   28:34  9:32 1:23:21 
  187   1/3     626 Forrest Peterson        Willmar            MN  66 M   305 12:52  2:56  3:16  135   38:19 18.8  1:51  188   27:09  9:03 1:23:24 
  188   8/26     85 Trina Brennan           Watertown          MN  32 F   325 13:07  2:59  1:45  257   41:41 17.3  1:22  139   25:44  8:35 1:23:37 
  189   9/26    624 Catherine Peterson      Grand Forks        ND  34 F    51  9:17  2:07  2:48  260   41:51 17.2  2:48  185   27:03  9:01 1:23:45 
  190  21/48    612 Chad Parker             Robbinsdale        MN  42 M   232 11:53  2:42  2:24  194   39:56 18.0  1:39  219   27:54  9:18 1:23:45 
  191  27/50    744 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  39 M   154 10:49  2:28  2:38  227   40:54 17.6  1:23  227   28:06  9:22 1:23:48 
  192  20/31    474 Robert Marshall         Maple Grove        MN  32 M                          272   42:17 17.0  1:19  132   25:37  8:33 1:23:54 
  193   6/27    599 Tara Orech              Minneapolis        MN  26 F   346 13:25  3:03  2:45  248   41:27 17.4  0:47  127   25:34  8:32 1:23:56 
  194  22/48    183 Jeff Diercks            Loves Park         IL  41 M   334 13:15  3:01  3:30  225   40:52 17.6  2:01   86   24:20  8:07 1:23:56 
  195   7/27    513 Jamie Meyer             New Brighton       MN  27 F   231 11:52  2:42  3:26  297   42:53 16.8  1:12   98   24:42  8:14 1:24:04 
  196   3/17     60 Andrea Bidelman         Minneapolis        MN  46 F   270 12:25  2:50  1:31  201   40:04 18.0  1:24  250   28:46  9:36 1:24:07 
  197  23/48    118 Toby Carson             Becker             MN  40 M   250 12:09  2:46  2:45  237   41:11 17.5  1:36  166   26:29  8:50 1:24:09 
  198   3/10      6 Hailey Adams            Grand Forks        ND  21 F    34  8:43  1:59  2:31  327   43:52 16.4  1:21  212   27:50  9:17 1:24:15 
  199  21/31    164 Tim Dauwalter           Cologne            MN  30 M   326 13:09  3:00  2:29  149   38:44 18.6  2:08  215   27:51  9:17 1:24:19 
  200  22/31    398 Drew Klinkert           Minneapolis        MN  33 M   308 12:56  2:57  3:19  183   39:37 18.2  1:59  168   26:35  8:52 1:24:25 
  201   8/27    920 Dode Cairncross         Shoreview          MN  25 F    73  9:48  2:14  3:06  241   41:14 17.5  2:16  230   28:09  9:23 1:24:30 
  202  20/39    124 Christopher Chinander   Norwood            MN  54 M    39  8:52  2:01  2:05  141   38:29 18.7  1:41  384   33:25 11:09 1:24:31 
  203   9/19    732 William Simson          Maple Grove        MN  28 M    37  8:51  2:01  2:27  236   41:07 17.5  1:10  326   31:01 10:21 1:24:34 
  204  24/48    754 Kevin Starcevich        Blaine             MN  44 M   288 12:36  2:52  2:10  181   39:36 18.2  2:07  231   28:12  9:24 1:24:38 
  205  18/38    771 Randall L Strenge       Buffalo            MN  45 M   217 11:38  2:39  2:36  213   40:24 17.8  2:09  222   27:55  9:19 1:24:41 
  206   9/21     33 Randy Back              Superior           WI  56 M   445 16:22  3:44  1:47  113   37:36 19.2  1:28  202   27:32  9:11 1:24:43 
  207  28/50    197 Andy Dybvig             Plymouth           MN  39 M   347 13:25  3:03  3:07  221   40:47 17.7  1:51  128   25:35  8:32 1:24:44 
  208   6/27    873 Christina Zeise         Saint Michael      MN  39 F   386 14:11  3:14  2:22  189   39:48 18.1  1:26  183   27:00  9:00 1:24:45 
  209  29/50    566 Chris Nichols           Maple Grove        MN  36 M   187 11:13  2:33  1:27  185   39:40 18.2  1:06  337   31:22 10:28 1:24:45 
  210  25/48    511 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  42 M   321 13:03  2:58  2:21  136   38:23 18.8  2:03  259   29:01  9:41 1:24:49 
  211  13/32    129 Debbie Christian        Buffalo            MN  44 F   239 12:00  2:44  2:55  168   39:14 18.4  2:11  244   28:35  9:32 1:24:53 
  212  26/48    738 David Smith             Sartell            MN  40 M   170 10:59  2:30  2:40  171   39:16 18.4  1:57  295   30:07 10:03 1:24:57 
  213  10/26    192 Shannon Duncombe        Big Lake           MN  33 F   289 12:36  2:52  2:18  210   40:13 17.9  1:32  241   28:33  9:31 1:25:09 
  214   2/8     932 Sheila Gemar            Spicer             MN  56 F    98 10:08  2:19  2:17  232   41:05 17.5  1:36  304   30:16 10:06 1:25:20 
  215  10/21    117 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  55 M   126 10:32  2:24  2:28  202   40:06 18.0  1:55  306   30:21 10:07 1:25:21 
  216  10/19    294 Alexander Halverson     St Louis Park      MN  25 M   453 16:52  3:50  2:21  222   40:49 17.7  1:04   87   24:20  8:07 1:25:25 
  217  30/50    159 Joel Dahlin             Sartell            MN  38 M   341 13:22  3:03  2:29  138   38:23 18.8  1:52  274   29:26  9:49 1:25:30 
  218  27/48    586 Scott Olmsted           Minneapolis        MN  40 M   164 10:54  2:29  3:56  308   43:14 16.7  1:54  130   25:35  8:32 1:25:32 
  219   3/9     581 Britta Oden             Buffalo            MN  19 F    77  9:49  2:14  1:38  365   45:12 15.9  1:25  201   27:31  9:11 1:25:33 
  220   4/17    306 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  48 F   218 11:39  2:39  2:29  177   39:26 18.3  1:54  297   30:08 10:03 1:25:34 
  221  28/48    812 Walter Tufvander        Maple Plain        MN  44 M   364 13:46  3:08  1:47  204   40:08 18.0  2:11  208   27:43  9:15 1:25:34 
  222  23/31    783 Thomas Sweeney          Champlin           MN  31 M   202 11:23  2:36  2:02  199   40:00 18.0  1:25  320   30:46 10:16 1:25:34 
  223  21/39    710 John Schewe             Chaska             MN  53 M   208 11:27  2:36  3:03  186   39:41 18.2  1:48  287   29:42  9:54 1:25:39 
  224  31/50    477 Jason Martin            East Bethel        MN  35 M   210 11:30  2:37  2:45  140   38:28 18.7  1:55  328   31:04 10:22 1:25:40 
  225  32/50    354 Noel Johnson            Buffalo            MN  38 M   354 13:33  3:05  2:26  216   40:41 17.7  1:54  189   27:09  9:03 1:25:40 
  226  24/31    539 Matt Mork               Becker             MN  32 M   222 11:44  2:40  3:00  197   39:59 18.0  1:25  282   29:34  9:52 1:25:40 
  227  29/48    756 Jeff Steil              Sartell            MN  40 M   313 12:59  2:58  0:29  337   44:16 16.3  2:11  143   25:50  8:37 1:25:44 
  228   2/11    595 Joyce Olson-Kapell      Minneapolis        MN  52 F   336 13:17  3:01  2:40  209   40:11 17.9  2:13  197   27:26  9:09 1:25:45 
  229  19/38    603 Matt Ostrowski          Chaska             MN  46 M   319 13:03  2:58  3:32  114   37:39 19.1  2:00  284   29:39  9:53 1:25:52 
  230  33/50    190 Adam Downing            Buffalo            MN  35 M   293 12:40  2:53  3:19  218   40:42 17.7  2:29  178   26:50  8:57 1:25:58 
  231   9/27    601 Stacy Osmond            Savage             MN  27 F   333 13:15  3:01  5:46  200   40:01 18.0  1:23  131   25:36  8:32 1:25:59 
  232   6/17    381 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  45 M   247 12:06  2:45  3:07  278   42:27 17.0  1:12  193   27:17  9:06 1:26:07 
  233   7/27    328 Krista Honsey           Buffalo            MN  36 F   192 11:15  2:34  3:05  243   41:15 17.5                          1:26:11 
  234  10/27    683 Charlotte Rogers        Minneapolis        MN  27 F    45  9:06  2:04  2:42  358   44:56 16.0  1:42  220   27:55  9:19 1:26:17 
  235   2/8     739 Abbey Smits             Andover            MN  14 F    28  8:35  1:57  1:50  394   46:37 15.5  1:02  234   28:18  9:26 1:26:22 
  236  11/27    133 Katie Clark             Stacy              MN  28 F   328 13:11  3:00  2:21  270   42:11 17.1  1:43  186   27:04  9:02 1:26:28 
  237  14/32    523 Sarah Mithun            Wayzata            MN  41 F   176 11:03  2:31  2:50  261   41:51 17.2  2:27  236   28:21  9:27 1:26:30 
  238  20/38    872 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  47 M   196 11:19  2:35  4:05  230   41:02 17.6  2:08  228   28:07  9:23 1:26:37 
  239  11/21    583 Brett Oden              Buffalo            MN  55 M   115 10:25  2:22  3:18  302   43:01 16.8  2:09  218   27:53  9:18 1:26:44 
  240   5/17    804 Kim Togstad             Chaska             MN  47 F   264 12:21  2:49  2:34  180   39:35 18.2  2:01  307   30:22 10:08 1:26:51 
  241  34/50    855 Shawn Williams          St. Michael        MN  36 M   249 12:08  2:46  2:07  212   40:21 17.9  2:37  290   29:45  9:55 1:26:56 
  242  21/38    462 Richard Lord Ii         Monticello         MN  47 M   167 10:58  2:30  3:34  301   43:01 16.8  1:07  235   28:20  9:27 1:26:59 
  243  30/48    762 Mike Stolarski          St. Paul           MN  42 M   286 12:35  2:52  2:45  224   40:52 17.6  1:54  256   28:59  9:40 1:27:04 
  244   3/8     643 Lisa Polachek           St. Paul           MN  56 F    65  9:41  2:12  2:04  346   44:35 16.2  1:29  270   29:20  9:47 1:27:07 
  245  22/39    878 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  51 M   401 14:26  3:17  4:28  167   39:13 18.4  2:31  169   26:36  8:52 1:27:12 
  246  23/39    736 Hugh Smith              Thunder Bay        ON  54 M   472 17:56  4:05  2:45  133   38:17 18.8  2:04  159   26:19  8:47 1:27:20 
  247   8/27    593 Tina Olson              Chanhassen         MN  39 F   291 12:38  2:53  2:59   98   37:04 19.4  2:41  351   32:04 10:42 1:27:24 
  248  15/32    875 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  42 F   137 10:41  2:26  3:45  283   42:35 16.9  2:13  232   28:14  9:25 1:27:25 
  249   4/8     504 Judy McMeekin           Minneapolis        MN  55 F   383 14:08  3:13  2:10  128   38:05 18.9  2:01  331   31:08 10:23 1:27:31 
  250  11/26    503 Michaela McMeekin       Omaha              NE  31 F   172 11:00  2:30  2:53  295   42:51 16.8  1:40  267   29:13  9:45 1:27:34 
  251   4/10    276 Morgan Gunderson        Aberdeen           SD  20 F   380 14:04  3:12  2:50  288   42:37 16.9  2:03  149   26:04  8:42 1:27:37 
  252  12/26    502 Laura McMahon           Sartell            MN  32 F   150 10:47  2:27  2:58  322   43:46 16.5  1:51  233   28:17  9:26 1:27:37 
  253   3/11    404 Jennifer Kokes          Saint Paul         MN  50 F   241 12:01  2:44  3:29  266   42:00 17.2  2:34  204   27:34  9:12 1:27:37 
  254  35/50    836 Daniel Weinstein        Saint Paul         MN  35 M   130 10:35  2:25  2:42  352   44:48 16.1  1:50  210   27:45  9:15 1:27:39 
  255  12/14    298 Edward Hanson           Monticello         MN  21 M   234 11:55  2:43  3:06  263   41:55 17.2  1:45  261   29:02  9:41 1:27:41 
  256  13/26    680 Natalie Roeser          Buffalo            MN  34 F   271 12:25  2:50  2:39  328   43:54 16.4  1:47  187   27:07  9:03 1:27:49 
  257   5/11    760 Richard Stevens         Mound              MN  60 M    60  9:29  2:10  3:00  217   40:41 17.7  1:55  370   32:47 10:56 1:27:50 
  258   9/27    122 Sara Chapman            Excelsior          MN  39 F   405 14:38  3:20  3:16  271   42:16 17.0  1:30  154   26:14  8:45 1:27:51 
  259  31/48    803 Kyle Toavs              New Hope           MN  42 M   235 11:57  2:43  3:39  244   41:15 17.5  1:56  285   29:41  9:54 1:28:26 
  260  36/50    349 David Jatko             Maple Grove        MN  37 M   441 15:58  3:38  5:46  262   41:52 17.2  1:30   64   23:23  7:48 1:28:27 
  261  37/50    181 Todd Dickson            Big Lake           MN  37 M   377 14:01  3:12  3:07  279   42:27 17.0  1:29  199   27:28  9:10 1:28:30 
  262  38/50    600 Jason Orloske           Fargo              ND  39 M   282 12:31  2:51  3:45  256   41:37 17.3  2:12  238   28:27  9:29 1:28:31 
  263   6/11    233 William Forsberg        Golden Valley      MN  60 M   357 13:35  3:06  3:07  233   41:05 17.5  1:50  254   28:58  9:40 1:28:33 
  264  24/39    435 David Larson            Rogers             MN  50 M   454 16:54  3:51  4:20  144   38:37 18.7  2:05  181   26:51  8:57 1:28:44 
  265  11/19    360 Paul Johnson            Minneapolis        MN  29 M   116 10:28  2:23  4:12  294   42:49 16.8  2:29  253   28:57  9:39 1:28:54 
  266  14/26    634 Shannon Piekarski       Montrose           MN  30 F   181 11:08  2:32  2:50  305   43:09 16.7  1:40  302   30:11 10:04 1:28:55 
  267  32/48    919 Michael Ebnet           Buffalo            MN  44 M   206 11:26  2:36  2:06  184   39:38 18.2  2:42  377   33:06 11:02 1:28:55 
  268  10/27    401 Sally Knapp             Carver             MN  37 F   209 11:29  2:37  2:55  312   43:20 16.6  1:30  289   29:43  9:55 1:28:56 
  269  12/21     34 Robert Badger           Cottage Grove      MN  55 M   201 11:22  2:35  2:30  207   40:10 17.9  1:34  385   33:26 11:09 1:29:00 
  270   5/8     616 Janell Pepper           Woodbury           MN  55 F   101 10:11  2:19  2:16  313   43:22 16.6  1:29  347   31:47 10:36 1:29:03 
  271  16/32    708 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  43 F   157 10:51  2:28  2:53  292   42:48 16.8  3:12  272   29:24  9:48 1:29:06 
  272  11/27    387 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  39 F   122 10:30  2:24  1:30  166   39:11 18.4  2:06  419   35:52 11:58 1:29:08 
  273  15/26     45 Sara Bauer              Ramsey             MN  34 F   203 11:24  2:36  2:54  299   42:58 16.8  1:19  319   30:42 10:14 1:29:15 
  274  25/31    569 Jesse Niemetschek       Blaine             MN  34 M   175 11:01  2:31  4:35  265   41:57 17.2  2:08  283   29:36  9:52 1:29:15 
  275   6/17    562 Wendy Nevala            Rochester          MN  47 F   412 14:52  3:23  3:07   94   36:56 19.5  2:07  356   32:16 10:46 1:29:16 
  276  13/21    798 Micheal Thompson        St. Paul           MN  56 M   259 12:16  2:48  4:18  206   40:09 17.9  2:27  296   30:08 10:03 1:29:16 
  277  12/27    332 Eva Huls                Hanover            MN  37 F   350 13:28  3:04  2:32  267   42:03 17.1  1:42  288   29:43  9:55 1:29:26 
  278   7/17    467 Becky Lutgen            St Cloud           MN  46 F   418 15:06  3:26  3:08  191   39:51 18.1  2:13  266   29:10  9:44 1:29:27 
  279  14/21    716 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  56 M   277 12:29  2:51  2:33  235   41:06 17.5  1:27  350   32:01 10:41 1:29:33 
  280  17/32    446 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  41 F   312 12:58  2:57  2:22  252   41:33 17.3  2:27  310   30:26 10:09 1:29:44 
  281  33/48    778 Travis Sutter           Albertville        MN  44 M   337 13:19  3:02  4:49  158   38:59 18.5  1:49  323   30:51 10:17 1:29:46 
  282  13/27    326 Jennifer Hon            Plymouth           MN  36 F   262 12:20  2:49  2:44  268   42:03 17.1  2:04  317   30:39 10:13 1:29:48 
  283  25/39    828 Jeff Walters            Golden Valley      MN  50 M    30  8:37  1:58  2:35  291   42:47 16.8  1:53  392   34:02 11:21 1:29:53 
  284  26/31    438 Brandon Latack          Cottage Grove      MN  30 M    99 10:10  2:19  2:30  281   42:32 16.9  2:28  360   32:25 10:49 1:30:03 
  285   9/11    284 Michael Guyse           Maple Lake         MN  18 M   223 11:47  2:41  2:30  404   47:01 15.3  1:21  205   27:37  9:13 1:30:13 
  286  16/26    482 Amy Mattson             Buffalo            MN  33 F   343 13:23  3:03  2:45  273   42:18 17.0  1:16  314   30:35 10:12 1:30:15 
  287  34/48    677 France Roberts          St. Louis Park     MN  44 M   261 12:19  2:48  3:04  392   46:35 15.5  2:14  160   26:20  8:47 1:30:28 
  288   1/7     193 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  34 F   158 10:51  2:28  2:02  175   39:21 18.3  1:48  426   36:38 12:13 1:30:38 
  289  17/26    525 Jessica Monson          Eden Prairie       MN  34 F   403 14:27  3:17  3:09  314   43:24 16.6  2:04  214   27:50  9:17 1:30:51 
  290  12/27    512 Jody Meyer              Minneapolis        MN  27 F   238 12:00  2:44  3:34  391   46:34 15.5  1:16  200   27:31  9:11 1:30:53 
  291  12/19    394 Ryan Kleitsch           Readlyn            IA  26 M   427 15:25  3:31  3:33  401   46:57 15.3  1:17   75   23:47  7:56 1:30:57 
  292  39/50    409 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  37 M   410 14:50  3:23  2:38  310   43:16 16.7  1:34  248   28:42  9:34 1:30:58 
  293  35/48    652 Vance Rades             Andover            MN  41 M   182 11:08  2:32  4:09  311   43:20 16.6  2:34  294   30:02 10:01 1:31:11 
  294  15/21    571 Peter Nord              St. Cloud          MN  59 M   160 10:52  2:29  3:31  269   42:07 17.1  2:19  362   32:30 10:50 1:31:18 
  295  40/50    342 Ben Izmirli             Montrose           MN  38 M   433 15:46  3:35  2:18  251   41:32 17.3  1:34  303   30:12 10:04 1:31:21 
  296  14/27    931 Renee Saamanen          Duluth             MN  39 F   265 12:21  2:49  2:33  205   40:09 17.9  2:17  394   34:05 11:22 1:31:23 
  297  27/31    556 Michael Nelson          Saint Paul         MN  32 M   444 16:12  3:41  5:22  376   45:29 15.8  1:10   62   23:21  7:47 1:31:33 
  298  36/48    620 Matt Perry              Sartell            MN  42 M   331 13:14  3:01  2:04  275   42:23 17.0  1:21  365   32:36 10:52 1:31:37 
  299  10/11    451 Collin Lesch            Buffalo            MN  19 M   280 12:30  2:51  3:49  412   48:13 14.9  2:20  108   24:51  8:17 1:31:42 
  300  37/48    765 Michael Stonecipher     Buffalo            MN  44 M   256 12:15  2:47  4:13  360   45:01 16.0  1:39  245   28:38  9:33 1:31:44 
  301  13/19    602 Mathew Osmond           Savage             MN  28 M   260 12:19  2:48  6:43  317   43:32 16.6  1:41  203   27:33  9:11 1:31:46 
  302   7/17    312 Mark Hesser             St Michael         MN  47 M   253 12:13  2:47  4:00  343   44:31 16.2  1:47  269   29:19  9:47 1:31:47 
  303  41/50    291 Seth Hagerty            Eagan              MN  38 M   373 13:59  3:11  3:19  284   42:35 16.9  2:34  277   29:27  9:49 1:31:52 
  304   5/10    877 Emily Zimmer            Maple Grove        MN  20 F   279 12:30  2:51  2:59  361   45:02 16.0  3:33  216   27:52  9:18 1:31:54 
  305   1/6     751 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  61 F   391 14:16  3:15  3:11  364   45:10 16.0  1:27  217   27:52  9:18 1:31:55 
  306  38/48    632 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  44 M   295 12:42  2:54  2:55  234   41:06 17.5  2:19  376   33:03 11:01 1:32:03 
  307  42/50    773 Kevin Strusz            Albertville        MN  39 M   240 12:00  2:44  5:05  326   43:50 16.4  1:49  271   29:24  9:48 1:32:06 
  308  39/48    688 Steven Rothmeier        Albert Lea         MN  41 M   348 13:26  3:04  3:15  293   42:48 16.8  3:14  273   29:24  9:48 1:32:06 
  309  40/48    629 Matthew Petz            Elk River          MN  41 M   159 10:51  2:28  2:20  161   39:00 18.5  1:13  451   38:47 12:56 1:32:08 
  310  43/50    630 Christopher Petz        Buffalo            MN  38 M   323 13:05  2:59  2:31  362   45:04 16.0  1:08  308   30:23 10:08 1:32:09 
  311  18/32    262 Julie Gobel             Minneapolis        MN  44 F   205 11:25  2:36  2:37  375   45:28 15.8  2:06  318   30:39 10:13 1:32:13 
  312  19/32    151 Sally Covert            White Bear Lake    MN  44 F   314 12:59  2:58  2:43  320   43:37 16.5  1:50  332   31:11 10:24 1:32:19 
  313  22/38    851 Doug Whited             Eden Prairie       MN  46 M   365 13:47  3:08  2:53  304   43:02 16.7  2:31  299   30:09 10:03 1:32:20 
  314  23/38    135 Michael Close           Medina             MN  45 M   189 11:13  2:33  3:27  239   41:13 17.5  2:34  396   34:07 11:23 1:32:32 
  315  41/48    752 Dale Stanger            Monticello         MN  44 M   311 12:58  2:57  3:16  344   44:31 16.2  0:59  325   30:58 10:20 1:32:40 
  316   4/11    536 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  51 F   367 13:49  3:09  3:24  341   44:22 16.2  2:01  265   29:10  9:44 1:32:44 
  317  16/21    764 Christopher Stone       Plymouth           MN  56 M   318 13:02  2:58  3:10  348   44:40 16.1  2:31  276   29:27  9:49 1:32:47 
  318  14/19    388 Paul Kirihara           Saint Louis Park   MN  26 M    20  8:19  1:54  2:37  398   46:50 15.4  1:01  395   34:05 11:22 1:32:49 
  319  20/32    526 Heather Moody           Champlin           MN  43 F   385 14:09  3:13  2:48  300   43:00 16.8  1:50  329   31:05 10:22 1:32:50 
  320  21/32    235 Beth Fraley             Coon Rapids        MN  44 F   361 13:37  3:06  2:54  258   41:42 17.3  2:56  345   31:44 10:35 1:32:51 
  321  15/27    684 Kelly Rood              Plymouth           MN  39 F   396 14:20  3:16  2:27  309   43:15 16.7  1:35  333   31:16 10:26 1:32:51 
  322  17/21    257 Mark Gieseke            Brooklyn Park      MN  58 M   360 13:37  3:06  4:02  277   42:26 17.0  1:30  335   31:20 10:27 1:32:53 
  323   7/11    665 Steve Regli             Lakeville          MN  63 M   278 12:29  2:51  2:49  332   43:59 16.4  2:01  343   31:38 10:33 1:32:55 
  324  18/26    615 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  30 F   204 11:24  2:36  2:42  303   43:02 16.7  2:12  386   33:38 11:13 1:32:55 
  325  24/38    139 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  46 M   402 14:26  3:17  3:30  231   41:03 17.6  2:45  339   31:30 10:30 1:33:13 
  326   8/11     98 Bill Bunnelle           Blaine             MN  62 M   272 12:25  2:50  3:02  264   41:57 17.2  2:42  380   33:10 11:04 1:33:15 
  327   8/17    505 Jill McNamara           Buffalo            MN  48 F   322 13:04  2:59  2:20  324   43:48 16.5  1:21  367   32:44 10:55 1:33:15 
  328   4/6     596 Cade O'Neill            Deephaven          MN  15 M    53  9:20  2:08  3:42  415   48:28 14.9  1:17  312   30:33 10:11 1:33:18 
  329  25/38    338 Matthew Hwang           Saint Cloud        MN  47 M   117 10:28  2:23  4:51  276   42:24 17.0  2:52  371   32:47 10:56 1:33:19 
  330  44/50    838 Travis Wells            Zimmerman          MN  39 M   294 12:41  2:53  3:16  254   41:35 17.3  3:05  372   32:47 10:56 1:33:23 
  331   9/11    222 George Fantauzza        Buffalo            MN  63 M   297 12:46  2:54  3:09  345   44:32 16.2  2:26  316   30:37 10:13 1:33:29 
  332   5/11    799 Marie Thomsen           Shakopee           MN  54 F   227 11:48  2:41  3:57  356   44:51 16.1  1:43  334   31:19 10:27 1:33:37 
  333  13/27     68 Kilian Bishop           Minneapolis        MN  28 F    33  8:39  1:58  5:53  385   46:10 15.6  4:02  255   28:58  9:40 1:33:40 
  334  22/32    608 Becky Packer            Dayton             MN  41 F   442 16:08  3:40  2:32  403   47:01 15.3  1:44  161   26:22  8:48 1:33:44 
  335  14/27    361 Brianna Johnson-Rabbett Minneapolis        MN  28 F   416 15:01  3:25  5:32  359   44:58 16.0  1:25  180   26:51  8:57 1:33:46 
  336  26/38    664 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  48 M   395 14:19  3:16  3:39  347   44:39 16.1  3:28  209   27:44  9:15 1:33:47 
  337   6/10    424 Donielle Kurvers        Monticello         MN  21 F   392 14:16  3:15  3:27  378   45:33 15.8  1:05  286   29:41  9:54 1:34:02 
  338   4/9     402 Maggie Knier            Big Lake           MN  18 F    32  8:38  1:58  2:09  429   49:34 14.5  0:59  369   32:46 10:56 1:34:04 
  339  23/32    106 Christine Callinan      Maple Grove        MN  44 F   368 13:53  3:10  3:12  250   41:31 17.4  1:59  388   33:41 11:14 1:34:14 
  340   3/8     609 Elena Page              Eden Prairie       MN  15 F    26  8:31  1:57  2:35  371   45:26 15.9  1:03  428   36:46 12:16 1:34:19 
  341   2/6     831 Laura Ward              Cambridge          MN  63 F   349 13:28  3:04  3:44  338   44:16 16.3  2:58  292   29:56  9:59 1:34:20 
  342   9/17    295 Beth Hammer             Howard Lake        MN  45 F   375 13:59  3:11  2:47  381   46:04 15.6  1:09  311   30:27 10:09 1:34:24 
  343  18/21    617 Paul Peppin             Buffalo            MN  55 M   379 14:03  3:12  3:16  307   43:12 16.7  2:06  349   31:51 10:37 1:34:26 
  344  16/27    370 Janelle Katzner         Big Lake           MN  36 F                          355   44:51 16.1  2:52  330   31:07 10:23 1:34:28 
  345   3/6     268 Carol Gragert           Elk River          MN  63 F   285 12:34  2:52  3:17  339   44:20 16.3  2:00  357   32:21 10:47 1:34:29 
  346  13/14    530 Garrett Moore           Minneapolis        MN  24 M   462 17:10  3:54  4:11  340   44:21 16.2  2:14  176   26:44  8:55 1:34:38 
  347  15/27    588 Jillian Olson           East Bethel        MN  25 F   103 10:16  2:20  1:57  374   45:27 15.9  1:43  413   35:18 11:46 1:34:39 
  348  27/38    563 William Nevala          Rochester          MN  47 M   372 13:57  3:11  3:31  192   39:54 18.1  2:26  406   34:55 11:39 1:34:41 
  349  28/31    622 Michael Petersen        Savage             MN  34 M   214 11:32  2:38  3:07  349   44:43 16.1  1:59  383   33:25 11:09 1:34:44 
  350   1/1      46 Nancy Bauer             Champlin           MN  67 F   381 14:05  3:13  2:15  363   45:07 16.0  1:53  338   31:25 10:29 1:34:44 
  351  15/19    109 David Capistrant        North St Paul      MN  26 M   421 15:16  3:29  2:03  336   44:11 16.3  1:45  342   31:36 10:32 1:34:49 
  352  16/27    703 Julie Samson            Hammond            WI  29 F   393 14:18  3:15  2:40  298   42:54 16.8  1:55  378   33:07 11:03 1:34:52 
  353  45/50    650 Andrew Puroway          St. Paul           MN  35 M   191 11:15  2:34  4:06  428   49:34 14.5  1:56  229   28:07  9:23 1:34:56 
  354  28/38    383 Steven Kern             Champlin           MN  47 M   366 13:48  3:09  3:44  342   44:28 16.2  2:44  305   30:16 10:06 1:34:59 
  355  29/38    396 Jeff Kletti             Prior Lake         MN  49 M   152 10:48  2:28  5:20  253   41:35 17.3  2:51  402   34:31 11:31 1:35:03 
  356  46/50    714 Matt Schomaker          Champlin           MN  38 M   257 12:16  2:48  3:05  357   44:52 16.1  2:29  363   32:30 10:50 1:35:10 
  357   2/7     237 Wendy Franklin          Delano             MN  45 F   128 10:34  2:25  2:42  325   43:49 16.4  2:03  423   36:13 12:05 1:35:20 
  358  19/26    871 Liz Youngman            Mpls               MN  33 F   296 12:42  2:54  3:46  407   47:18 15.2  2:03  281   29:34  9:52 1:35:21 
  359  26/39    662 Sean Reardon            Bloomington        MN  54 M   353 13:32  3:05  4:31  351   44:46 16.1  3:38  257   28:59  9:40 1:35:25 
  360   8/17    821 Eric Volk               Andover            MN  40 M   358 13:35  3:06  3:31  409   47:45 15.1  1:57  249   28:45  9:35 1:35:31 
  361  30/38    204 Les Elder               Carver             MN  49 M   448 16:32  3:46  4:47  208   40:10 17.9  3:03  341   31:35 10:32 1:36:06 
  362   3/7      63 Melissa Bigaouette      Plymouth           MN  37 F   430 15:40  3:34  3:24  331   43:59 16.4  2:29  315   30:36 10:12 1:36:07 
  363   5/9     297 Alina Hansen            Elk River          MN  16 F   254 12:13  2:47  2:47  421   49:02 14.7  1:22  322   30:51 10:17 1:36:13 
  364   5/6     372 Thomas Keating          Apple Valley       MN  15 M   458 17:00  3:52  4:17  386   46:12 15.6  2:18  174   26:43  8:55 1:36:27 
  365  31/38    373 Tom Keating             Apple Valley       MN  48 M   460 17:03  3:53  4:12  387   46:14 15.6  2:16  177   26:45  8:55 1:36:29 
  366   9/17     50 Steve Becker            Buffalo            MN  48 M   140 10:42  2:26  3:33  372   45:26 15.9  1:43  411   35:07 11:43 1:36:29 
  367  27/39    520 Erich Mische            Saint Paul         MN  51 M   439 15:56  3:38  2:42  353   44:50 16.1  3:08  293   30:00 10:00 1:36:34 
  368  10/17    128 Melissa Christenson     Buiffalo           MN  47 F   374 13:59  3:11  3:18  369   45:22 15.9  1:48  354   32:12 10:44 1:36:37 
  369   7/10     89 Jordyn Broten           Montrose           MN  21 F   449 16:33  3:46  2:53  393   46:36 15.5  1:29  268   29:13  9:45 1:36:42 
  370  28/39     36 Dave Barlow             Maple Grove        MN  52 M   110 10:20  2:21  2:12  366   45:16 15.9  2:04  432   37:17 12:26 1:37:07 
  371  29/39    501 Steven McMahon          Eau Claire         WI  53 M   165 10:57  2:30  3:51  249   41:27 17.4  3:07  436   37:51 12:37 1:37:11 
  372  17/27     77 Maddy Bourgeois         Minneapolis        MN  25 F    93 10:03  2:17  3:16  432   49:49 14.5  1:26  368   32:45 10:55 1:37:17 
  373  30/39    273 John Griep              Minnetonka         MN  54 M   299 12:47  2:55  3:24  335   44:06 16.3  2:44  400   34:24 11:28 1:37:23 
  374  11/11    663 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  17 M   340 13:21  3:02  4:03  399   46:52 15.4  1:50  336   31:20 10:27 1:37:24 
  375  10/17    296 Paul Hanek              Woodbury           MN  44 M   268 12:24  2:49  3:38  370   45:24 15.9  1:50  399   34:19 11:27 1:37:33 
  376  24/32    136 Christa Close           Medina             MN  40 F   371 13:56  3:10  3:24  377   45:32 15.8  2:23  359   32:22 10:48 1:37:36 
  377  18/27    527 Crystal Moor            Richfield          MN  29 F   230 11:52  2:42  3:11  383   46:09 15.6  1:46  412   35:09 11:43 1:38:04 
  378  20/26    496 Lindsay McFarlane       Maple Grove        MN  33 F   276 12:28  2:50  2:33  282   42:33 16.9  2:03  450   38:43 12:55 1:38:18 
  379   2/3     591 Gordon Olson            Fort Myers         FL  65 M   446 16:25  3:44  3:23  290   42:45 16.9  1:42  401   34:30 11:30 1:38:42 
  380  31/39    127 Scott Christenson       Corcoran           MN  52 M   359 13:36  3:06  5:17  426   49:27 14.6  1:29  258   29:00  9:40 1:38:46 
  381  29/31    408 Kurt Koubal             Mound              MN  33 M   287 12:36  2:52  4:11  373   45:27 15.9  2:35  393   34:04 11:22 1:38:52 
  382  32/38    188 Darwin Doose            Buffalo            MN  47 M   267 12:23  2:49  5:07  319   43:33 16.5  3:51  397   34:08 11:23 1:39:00 
  383  11/17    219 Beverly Everett         Bismarck           ND  45 F   409 14:49  3:22  3:49  411   48:03 15.0  2:16  301   30:09 10:03 1:39:04 
  384  32/39    833 Richard Weeks           Eden Prairie       MN  54 M   302 12:48  2:55  3:30  280   42:28 17.0  2:16  443   38:10 12:44 1:39:10 
  385  11/17    364 Ryan Kane               Inver Grove Height MN  36 M   417 15:03  3:26  3:09  323   43:47 16.5  2:52  403   34:34 11:32 1:39:23 
  386  42/48      3 Miguel Acosta           Burnsville         MN  41 M   304 12:51  2:56  6:46  238   41:11 17.5  3:46  408   35:00 11:40 1:39:32 
  387  43/48    925 Chris Tucker            Plymouth           MN  43 M   406 14:41  3:21  5:14  334   44:03 16.4  3:24  374   32:54 10:58 1:40:15 
  388  44/48    416 Brian Kringler          Minneapolis        MN  41 M   478 19:01  4:20  3:13  330   43:58 16.4  1:56  358   32:21 10:47 1:40:27 
  389  21/26     12 Emily Allen             Bloomington        MN  30 F   382 14:07  3:13  3:43  395   46:44 15.4  2:08  390   33:52 11:18 1:40:32 
  390   4/6     679 Nancy Roehr             Minneapolis        MN  62 F   352 13:29  3:04  3:24  333   44:01 16.4  2:38  429   37:01 12:21 1:40:32 
  391  22/26    691 Carmen Rudolph          Annandale          MN  34 F   407 14:46  3:22  3:12  444   50:26 14.3  1:25  321   30:48 10:16 1:40:35 
  392  12/17    422 Monica Kunkel           Buffalo            MN  49 F   324 13:06  2:59  2:59  405   47:05 15.3  1:58  421   35:59 12:00 1:41:06 
  393  17/27    167 Jennifer Day            St Cloud           MN  38 F   213 11:32  2:38  2:51  435   49:56 14.4  2:04  405   34:48 11:36 1:41:09 
  394  19/27    658 Kelsey Ray              Minneapolis        MN  28 F   246 12:05  2:45  5:02  423   49:10 14.7  1:54  381   33:14 11:05 1:41:24 
  395   8/10    712 Abigail Schmitt         Chaska             MN  20 F                          427   49:32 14.5  1:38  355   32:12 10:44 1:41:29 
  396   4/8      90 Lindsey Brotkowski      Ramsey             MN  15 F   345 13:25  3:03  2:49  425   49:26 14.6  1:36  398   34:18 11:26 1:41:32 
  397  18/27    431 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  35 F   434 15:46  3:35  1:55  450   51:24 14.0  1:44  324   30:53 10:18 1:41:42 
  398  12/17    763 Warren Stoltman         Elk River          MN  38 M   303 12:49  2:55  3:34  442   50:15 14.3                          1:41:42 
  399  13/17    781 Bev Swanson             Buffalo            MN  46 F   451 16:38  3:47  3:11  448   51:03 14.1  1:40  279   29:32  9:51 1:42:01 
  400   6/8      44 Amy Bauch               Minneapolis        MN  56 F   335 13:16  3:01  5:10  306   43:11 16.7  2:32  447   38:25 12:49 1:42:34 
  401  20/27    749 Alicia St.Germain       St.Paul            MN  28 F   414 14:58  3:24  2:08  410   47:46 15.1  2:17  418   35:36 11:52 1:42:43 
  402  13/17    279 Greg Guswiler           Bloomington        MN  39 M   307 12:55  2:57  3:49  318   43:33 16.5  1:58  472   40:40 13:34 1:42:54 
  403  47/50    918 Marcus Carpenter        Albertville        MN  38 M   310 12:56  2:57  3:18  380   45:52 15.7  3:22  435   37:49 12:37 1:43:15 
  404  33/39    641 Thomas Plunkett         St. Paul           MN  50 M   211 11:30  2:37  4:02  112   37:32 19.2  3:21  488   46:57 15:39 1:43:21 
  405  19/27    517 Kara Miller             Big Lake           MN  37 F   221 11:44  2:40  3:44  478   56:35 12.7  1:40  291   29:45  9:55 1:43:26 
  406  16/19    805 Kevin Tomaschek         Minneapolis        MN  28 M   489 21:39  4:56  5:17  296   42:51 16.8  1:16  361   32:26 10:49 1:43:28 
  407  20/27    768 Amie Stover             Brooklyn Park      MN  39 F   329 13:12  3:00  4:41  445   50:32 14.3  2:34  364   32:32 10:51 1:43:29 
  408   9/10     19 Ellen Anderson          Mahtomedi          MN  24 F   398 14:24  3:17  3:42  441   50:14 14.3  1:30  389   33:43 11:15 1:43:30 
  409  23/26    309 Lisa Herman             Zimmerman          MN  34 F   435 15:49  3:36  3:29  388   46:16 15.6  2:32  417   35:35 11:52 1:43:39 
  410   6/6     604 Brandon Otten           Buffalo            MN  15 M   426 15:23  3:30  4:36  413   48:16 14.9  1:30  391   33:57 11:19 1:43:41 
  411  21/27    304 Kayti Heber             Howard Lake        MN  35 F   389 14:15  3:15  4:00  467   54:05 13.3  1:21  298   30:09 10:03 1:43:49 
  412   6/11     25 Janet Aquino-Dantona    Saint Peter        MN  54 F   387 14:14  3:14  3:17  422   49:04 14.7  2:28  404   34:48 11:36 1:43:49 
  413  33/38    433 Dave Larson             Ramsey             MN  47 M   370 13:56  3:10  5:22  354   44:50 16.1  3:13  427   36:39 12:13 1:43:58 
  414  21/27    272 Lauren Greenslade       Maple Plain        MN  28 F   225 11:47  2:41  4:15  384   46:10 15.6  2:52  454   38:59 13:00 1:44:02 
  415  34/39    174 Joe Demeules            Watersound         FL  51 M   464 17:12  3:55  2:20  396   46:48 15.4  1:57  420   35:56 11:59 1:44:10 
  416  45/48    341 Girish Iyer             Minneapolis        MN  40 M   327 13:11  3:00  3:51  447   50:58 14.1  3:13  379   33:09 11:03 1:44:21 
  417  22/27    395 Katelyn Kleitsch        Readlyn            IA  26 F   394 14:18  3:15  4:10  451   51:33 14.0  2:15  352   32:10 10:44 1:44:23 
  418   5/6     924 Barbara Logan           Seattle            WA  61 F   220 11:43  2:40  3:14  397   46:49 15.4  3:11  465   39:30 13:10 1:44:25 
  419   6/6     780 Gail Swanson            Rockford           MN  64 F   400 14:26  3:17  4:10  419   48:54 14.7  1:49  414   35:26 11:49 1:44:43 
  420  23/27    407 Kaitlin Korbitz         Bloomington        MN  29 F   330 13:13  3:01  3:06  402   47:00 15.3  2:29  456   39:06 13:02 1:44:52 
  421  30/31    144 Marshall Comisar        Maple Grove        MN  33 M   178 11:06  2:32  5:21  379   45:45 15.8  4:49  438   37:57 12:39 1:44:57 
  422  31/31    521 Michael Mishler         Richfield          MN  30 M   452 16:43  3:48  2:37  440   50:14 14.3  2:35  375   33:01 11:01 1:45:08 
  423  35/39    460 Steve Livermore         Minnetrista        MN  54 M   399 14:25  3:17  3:08  329   43:55 16.4  5:34  444   38:13 12:45 1:45:13 
  424  17/19    330 Tyler Horner            Buffalo            MN  29 M   447 16:31  3:46  3:26  473   55:04 13.1  1:32  251   28:47  9:36 1:45:18 
  425   7/8     475 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  56 F   463 17:11  3:55  2:16  390   46:32 15.5  1:21  440   38:04 12:42 1:45:22 
  426  24/26    229 Ta Flatland             Elk River          MN  34 F   339 13:20  3:02  2:40  433   49:49 14.5  2:06  434   37:31 12:31 1:45:24 
  427  14/17    696 Lynn Saddoris           Minneapolis        MN  49 F   473 17:56  4:05  6:38  400   46:53 15.4  3:02  327   31:04 10:22 1:45:31 
  428  24/27    444 Sophia Leenay           Minneapolis        MN  25 F   376 14:00  3:11  4:43  418   48:52 14.7  1:38  425   36:33 12:11 1:45:42 
  429   7/11    132 Linda Cieslak           St. Michael        MN  52 F   438 15:53  3:37  3:34  430   49:43 14.5  1:33  410   35:02 11:41 1:45:43 
  430  19/21    621 Michael Petersen        Ramsey             MN  57 M   226 11:48  2:41  3:50  350   44:46 16.1  5:11  470   40:17 13:26 1:45:50 
  431  15/17    606 Tina Otten              Champlin           MN  47 F   362 13:40  3:07  3:57  408   47:29 15.2  2:52  439   37:57 12:39 1:45:54 
  432  25/32    478 Anastasia Martin        Buffalo            MN  41 F   428 15:27  3:31  4:29  452   51:40 13.9  2:51  344   31:43 10:35 1:46:08 
  433  26/32     35 Tracy Bailey            Princeton          MN  42 F   474 18:46  4:16  4:38  443   50:17 14.3  1:19  348   31:48 10:36 1:46:45 
  434  18/19    275 Josh Grover             Buffalo            MN  29 M   342 13:22  3:03  3:09  487   59:42 12.1  1:51  263   29:03  9:41 1:47:06 
  435  10/11    725 Dave Sibley             Plymouth           MN  63 M   420 15:15  3:28  6:45  417   48:46 14.8  4:51  340   31:33 10:31 1:47:09 
  436  36/39    687 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  51 M   468 17:29  3:59  4:00  389   46:17 15.6  3:57  415   35:30 11:50 1:47:11 
  437  25/27    283 Anna Gutknecht          Buffalo            MN  26 F   481 19:25  4:25  4:05  420   49:00 14.7  1:09  387   33:39 11:13 1:47:17 
  438  34/38    837 Allen Weis              Delano             MN  47 M   484 19:48  4:30  2:56  321   43:44 16.5  2:08  448   38:43 12:55 1:47:17 
  439  19/19    514 Joseph Meyer            Badger             MN  27 M   450 16:37  3:47  3:18  482   57:16 12.6  1:39  239   28:30  9:30 1:47:18 
  440  37/39    320 Rick Hocking            Blooming Prairie   MN  54 M   479 19:03  4:20  4:21  434   49:52 14.5  2:03  353   32:11 10:44 1:47:28 
  441  27/32     95 Megan Buck              Plymouth           MN  40 F   429 15:28  3:31  3:19  481   57:07 12.6  1:21  309   30:26 10:09 1:47:39 
  442  46/48    489 Dominic McConnell       Milaca             MN  43 M   317 13:01  2:58  3:48  439   50:06 14.4  2:22  449   38:43 12:55 1:47:57 
  443  26/27    726 Miranda Sieben          Edina              MN  28 F   425 15:20  3:30  4:33  436   50:01 14.4  3:15  409   35:02 11:41 1:48:09 
  444  28/32    153 Dana Crumley            Avon               MN  40 F   162 10:53  2:29  5:41  463   53:32 13.5  2:16  422   36:01 12:01 1:48:20 
  445  22/27    592 Katie Olson             Ramsey             MN  39 F   300 12:48  2:55  3:48  456   51:57 13.9  1:53  446   38:18 12:46 1:48:42 
  446  47/48    243 Corey Furst             Victoria           MN  41 M   466 17:17  3:56  4:08  367   45:20 15.9  3:53  441   38:08 12:43 1:48:44 
  447  35/38    509 Jeff Melby              Victoria           MN  46 M   228 11:50  2:42  9:33  368   45:22 15.9  3:52  442   38:09 12:43 1:48:45 
  448  36/38    560 Anthony Nermyr          Plymouth           MN  48 M   456 16:59  3:52  3:01  170   39:15 18.4 12:50  431   37:06 12:22 1:49:09 
  449  29/32    721 Randi Setter            Hugo               MN  41 F   461 17:09  3:54  2:24  414   48:24 14.9  2:24  455   39:01 13:01 1:49:21 
  450  20/21    126 Scott Christensen       Ramsey             MN  59 M   332 13:15  3:01  4:44  424   49:18 14.6  2:55  462   39:27 13:09 1:49:36 
  451   6/9     421 Katelyn Kunde           Monticello         MN  19 F    83  9:55  2:16  3:50  474   55:08 13.1  1:06  467   39:40 13:14 1:49:36 
  452  23/27    814 Jennifer Tvrdik         Hanover            MN  39 F   190 11:13  2:33  3:21  462   53:20 13.5  2:34  463   39:27 13:09 1:49:53 
  453  10/10    196 Miranda Duske           Buffalo            MN  24 F   411 14:52  3:23  4:38  488   59:46 12.1  1:50  262   29:03  9:41 1:50:06 
  454   8/11    256 Susan Gieseke           Brooklyn Park      MN  52 F   465 17:12  3:55  3:04  453   51:42 13.9  2:40  416   35:32 11:51 1:50:08 
  455  24/27    605 Melissa Otten           Buffalo            MN  39 F   423 15:17  3:29  6:32  446   50:50 14.2  5:04  366   32:39 10:53 1:50:20 
  456  25/27    169 Karen Dean              St. Louis Park     MN  37 F   476 18:58  4:19  4:31  406   47:14 15.3  2:40  433   37:25 12:29 1:50:47 
  457  25/26    785 Wendy Sylvester         Annandale          MN  34 F   457 16:59  3:52  3:37  431   49:46 14.5  2:47  437   37:55 12:39 1:51:02 
  458  26/27    845 Leah Werner             Buffalo            MN  36 F   397 14:21  3:16  3:59  483   57:50 12.5  1:39  382   33:23 11:08 1:51:10 
  459  14/17    755 Daniel Starks           Blaine             MN  47 M   470 17:40  4:01  4:27  382   46:09 15.6  3:08  469   39:52 13:18 1:51:15 
  460  15/17    386 James Kingsbury         Becker             MN  26 M   491 22:42  5:10  3:10  457   52:02 13.8  1:38  346   31:46 10:36 1:51:16 
  461  21/21    200 Steve Edmonson          Buffalo            MN  55 M   482 19:26  4:25  3:46  315   43:26 16.6  4:10  473   40:57 13:39 1:51:44 
  462  30/32    628 Susan Peterson          Maple Lake         MN  41 F   477 19:00  4:19  4:09  465   53:48 13.4  2:12  373   32:53 10:58 1:52:01 
  463  31/32    559 Kimberly Nermyr         Plymouth           MN  40 F   390 14:16  3:15  3:25  475   55:20 13.0  2:03  430   37:05 12:22 1:52:08 
  464  14/14    724 Tyler Shelby            Buffalo            MN  20 M   493 23:56  5:27  5:17  461   53:06 13.6  2:02  278   29:31  9:51 1:53:50 
  465  37/38    417 Todd Kringler           Minneapolis        MN  45 M   494 27:07  6:10  5:11  287   42:37 16.9  3:03  424   36:18 12:06 1:54:13 
  466  48/50    365 Christopher Kane        Otsego             MN  39 M   413 14:54  3:24  5:09  449   51:07 14.1  2:31  471   40:40 13:34 1:54:19 
  467   9/11    494 Brenda McCoy            Andover            MN  53 F   306 12:53  2:56  4:24  437   50:02 14.4  4:17  480   43:36 14:32 1:55:11 
  468  49/50    792 Marc Thibodeaux         Buffalo            MN  39 M   384 14:09  3:13  4:14  416   48:39 14.8  3:29  484   45:10 15:04 1:55:39 
  469  27/27    818 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  35 F   301 12:48  2:55  5:21  476   55:51 12.9  2:29  461   39:24 13:08 1:55:52 
  470  38/38    313 Bill Hicks              Buffalo            MN  49 M   471 17:43  4:02  5:04  454   51:43 13.9  1:52  468   39:42 13:14 1:56:02 
  471  16/17     10 Sharon Akerson          Princeton          MN  46 F   483 19:33  4:27  3:41  438   50:05 14.4  2:23  474   41:05 13:42 1:56:44 
  472  38/39    659 Jeff Rayburn            Eden Prairie       MN  50 M   432 15:44  3:35  5:09  469   54:10 13.3  2:20  466   39:30 13:10 1:56:51 
  473  27/27    769 Tara Straub             Inver Grove Highet MN  26 F   486 20:01  4:33  5:04  472   55:00 13.1  2:14  407   34:56 11:39 1:57:13 
  474  11/11    293 Stephen Halsey          Monticello         MN  63 M   455 16:57  3:52  5:22  466   53:58 13.4  2:59  464   39:27 13:09 1:58:42 
  475  10/11     28 Deb August              Medina             MN  54 F   419 15:12  3:28  5:50  468   54:07 13.3  2:31  479   42:45 14:15 2:00:23 
  476   5/8     874 Alex Zeiss              Buffalo            MN  15 F   273 12:27  2:50  6:00  471   54:53 13.1  8:07  458   39:11 13:04 2:00:37 
  477   6/8     286 Rachel Haas             Buffalo            MN  15 F   408 14:47  3:22  3:43  491 1:01:05 11.8  1:54  457   39:10 13:04 2:00:37 
  478   7/8     484 Lauryn McAlpin          Buffalo            MN  15 F   356 13:34  3:05  4:55  470   54:53 13.1  8:06  459   39:11 13:04 2:00:37 
  479   4/7      39 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  34 F   443 16:09  3:41  3:57  489 1:00:08 12.0  1:45  460   39:15 13:05 2:01:12 
  480  39/39    393 Tim Klein               Buffalo            MN  51 M   440 15:56  3:38  4:12  486   58:05 12.4  2:04  475   41:11 13:44 2:01:27 
  481   3/3      37 Tom Barnard             Burnsville         MN  67 M   437 15:53  3:37  5:33  458   52:27 13.7  2:23  486   45:22 15:08 2:01:36 
  482   5/7     661 Shannon Reagan          Monticello         MN  38 F   369 13:56  3:10  3:09  490 1:00:49 11.8  1:46  478   42:03 14:01 2:01:41 
  483  16/17    125 Ken Chorost             Buffalo            MN  49 M   467 17:23  3:57  5:07  455   51:50 13.9  2:18  487   45:27 15:09 2:02:04 
  484   8/8     280 Mary Ellen Gutknecht    Buffalo            MN  57 F   436 15:52  3:37  4:37  460   52:50 13.6  2:13  489   47:22 15:48 2:02:53 
  485  32/32    587 Stacey Olson            St. Bonifacius     MN  42 F   459 17:02  3:53  3:41  484   57:59 12.4  2:46  477   41:55 13:59 2:03:21 
  486  17/17    852 Pernille Whited         Eden Prairie       MN  46 F   475 18:57  4:19  5:12  479   56:47 12.7  1:55  476   41:36 13:52 2:04:24 
  487  48/48    226 Matt Feyen              Rosemount          MN  41 M   424 15:19  3:29  4:33  485   58:00 12.4  2:11  482   45:02 15:01 2:05:04 
  488  11/11     26 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  51 F   485 19:49  4:31  5:03  459   52:43 13.7  3:57  481   44:34 14:52 2:06:04 
  489   8/8       7 Cassandra Adams         Brooklyn Paark     MN  14 F   488 20:47  4:44  3:54  493 1:02:24 11.5  1:27  452   38:48 12:56 2:07:18 
  490  17/17    568 Adam Nicholson          Grand Forks        ND  39 M   492 23:27  5:20  4:59  480   57:04 12.6  3:21  453   38:48 12:56 2:07:37 
  491  50/50    555 Dakri Nelson            Big Lake           MN  38 M   404 14:36  3:19  6:29  464   53:45 13.4  2:06  492   51:14 17:05 2:08:08 
  492   7/9     375 Mollie Kelderman        Fridley            MN  16 F   469 17:31  3:59  2:43  492 1:02:03 11.6  1:50  485   45:20 15:07 2:09:25 
  493   8/9     414 Tiffany Kramer          Buffalo            MN  18 F   431 15:44  3:35  4:03  495 1:05:30 11.0  1:31  483   45:08 15:03 2:11:54 
  494   9/9     459 Vanessa Livermore       Minnetrista        MN  18 F   490 21:52  4:59  9:59  477   56:01 12.9  9:08  445   38:15 12:45 2:15:13 
  495   6/7     865 Claudia Wood            Minneapolis        MN  26 F   344 13:25  3:03  3:19  494 1:05:03 11.1  2:44  493   53:25 17:49 2:17:54 
  496  26/26    329 Erin Horner             Buffalo            MN  30 F   480 19:16  4:23  5:43  496 1:05:55 10.9  3:07  490   47:28 15:50 2:21:27 
  497   7/7     202 Jodi Einberger-Collin   Crystal            MN  39 F   487 20:36  4:41  5:17  497 1:06:06 10.9  3:35  491   49:11 16:24 2:24:44 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  887 The Three Amigos                                 3  9:07  2:05  1:19    1   35:16 20.4  0:41    1   22:15  7:25 1:08:35 
           Charles Green , Jon Kubes , Mike Erickson              
    2  906 CVHDS                                            1  7:38  1:44  0:59    3   37:42 19.1  0:47    2   23:24  7:48 1:10:27 
           Cole Herman , Varen Herman , David Shogren             
    3  903 For Pete's Sake                                  4 12:48  2:55  1:46    2   36:11 19.9  0:54    5   27:41  9:14 1:19:19 
           Adam Peterson ,  , Ron Peterson                         
    4  905 We Tri                                           2  8:18  1:53  1:24    4   47:51 15.1  0:43    3   26:03  8:41 1:24:18 
           Jacob Wallace ,  , Will Schwalbe                        
    5  895 Claytons Crew                                    5 14:58  3:24  4:20    5   49:33 14.5  0:50    4   27:18  9:06 1:36:57 
           Bret Kjellberg ,  , Clayton Kjellberg                   
    6  912 Speed Turtles                                    6 16:24  3:44  1:23    6   57:22 12.6  1:03    6   30:09 10:03 1:46:19 
           Andy Rask , Terry Balder , Patrick Wotrang             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  883 TryAthletes                                      1 12:29  2:51  1:38    1   47:46 15.1  0:59    1   24:29  8:10 1:27:19 
           Denise Casey ,  , Pam Brophy                            


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  889 Team House of Pizza                              3  8:56  2:02  1:25    1   31:08 23.1  0:39    1   23:12  7:44 1:05:19 
           Rob Opheim , Eric Nacey , Jodi Gertken                 
    2  898 Tri Again                                        1  7:54  1:48  1:35    2   36:44 19.6  0:48    2   23:17  7:46 1:10:15 
           Jan Larson , Eric Halpaus , Lib Larson                 
    3  908 Die Tri-ing                                      2  8:50  2:01  1:27    9   42:22 17.0                          1:11:54 
           Rachel Bertram , Aric Haluska , Lucas Smith            
    4  882 Sanford Science Nerds                            7 12:00  2:44  1:00    6   40:48 17.7  1:18    3   25:29  8:30 1:20:33 
           Carrie Otis , Jeremy Stradling , Hope Austin-Phillips  
    5  893 All Stars                                        6 11:40  2:39  1:30    4   40:26 17.8  0:47    5   26:39  8:53 1:21:00 
           Taylor Lahn , Connie Lahn , David Katzner              
    6  901 Team Dilly                                       9 13:13  3:01  5:09    3   38:10 18.9  0:40    6   27:59  9:20 1:25:09 
           Eric Burdak ,  , Dylan Melby                            
    7  884 The Flock                                        5 11:23  2:36  1:41    8   42:08 17.1  1:08    9   32:50 10:57 1:29:08 
           Elisabeth Burd , Alexandra Burd , Christopher Burd     
    8  899 Super Freaks                                    13 17:22  3:57  3:34    5   40:30 17.8  0:51    7   29:11  9:44 1:31:26 
           Tony Lesch ,  , Olivia Lesch                            
    9  888 Team Alviani                                     4  9:27  2:09  1:02    7   41:53 17.2  0:48   11   38:42 12:54 1:31:49 
           Elizabeth Alviani , Jim Alviani , Megan Favorite       
   10  885 Two sisters and a mister                                               14   55:08 13.1  1:01    8   31:21 10:27 1:36:42 
           Dustin Green , Nadine Erickson , Tiffanie Erickson     
   11  916 Loss of Physics                                 12 16:41  3:48  1:15   12   52:07 13.8  0:48    4   25:58  8:40 1:36:48 
           Frank Emerick , Jack Stonecipher , Patrick Stonecipher 
   12  910 The Terrifying Trio                             10 13:22  3:03  1:36   13   52:59 13.6  0:55   10   35:23 11:48 1:44:13 
           Ethan Brummer , Ann Brummer , Erin Walsh               
   13  890 Rock the Tri                                     8 12:45  2:54  1:41   11   46:55 15.4  0:50   12 1:02:15 20:45 2:04:24 
           Tammy Hulett , Grant McFadden , Rose Heise             
   14  892 Misfits                                         11 13:44  3:08  2:53   10   46:11 15.6  0:52   13 1:03:47 21:16 2:07:27 
           Monika Hoffman ,  , Bob Jorgenson                       


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 464 Max Loy                 Maple Grove        MN  18 M      2  8:24  1:55  2:17    3   44:52 16.1  0:52                            
  15 Alexandra Alviani       Plymouth           MN  21 F      3  9:26  2:09  2:53    4   46:32 15.5  0:58                            
 922 Daniel Plotkin          Minneapolis        MN  27 M      5 11:01  2:31  2:43    2   41:13 17.5  1:50                            
 515 Danneka Miller          St Louis Park      MN  25 F      7 19:47  4:30  4:00    5   46:34 15.5  2:56                            
 839 Garrett Welsch          Red Wing           MN  17 M      1  7:25  1:41  2:06    1   33:27 21.5                                  
 585 Tim Oleson              Falcon Heights     MN  40 M      6 14:23  3:17  5:12    6   50:35 14.2                                  
 669 Meredith Reynolds       Buffalo            MN  15 F      4 10:37  2:25                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Marty Moran             St Cloud           MN  48 M    6:51  1:34 
    2 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  24 M    6:55  1:35 
    3 Caleb Birklid           Anoka              MN  17 M    6:57  1:35 
    4 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24 M    7:16  1:39 
    5 Garrett Welsch          Red Wing           MN  17 M    7:25  1:41 
    6 Joshua Flynn            Medina             MN  40 M    7:34  1:44 
    7 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M    7:39  1:45 
    8 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  20 M    7:43  1:46 
    9 Dennis Ellingson        Courtland          MN  63 M    7:51  1:48 
   10 Garrett Cardinal        Minneapolis        MN  24 M    7:52  1:48 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jeff Grebner            Bloominton         MN  48 M   30:35 23.6 
    2 Colin Smith             Minneapolis        MN  45 M   31:24 22.9 
    3 Daniel Dederichs        Waverly            MN  48 M   31:42 22.7 
    4 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  39 M   31:45 22.7 
    5 John Garrison           Cohasset           MN  42 M   31:54 22.6 
    6 John Stangl             Buffalo            MN  52 M   31:54 22.6 
    7 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  24 M   32:01 22.5 
    8 Brian Lavelle           Chaska             MN  53 M   32:05 22.5 
    9 Mike Basel              Blaine             MN  37 M   32:17 22.3 
   10 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50 M   32:21 22.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  30 M   17:31  5:51 
    2 Ryan Peterson           Plymouth           MN  19 M   18:55  6:19 
    3 James Botnen            Kindred            ND  28 M   19:12  6:24 
    4 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24 M   19:43  6:35 
    5 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  31 F   19:43  6:35 
    6 John Garrison           Cohasset           MN  42 M   19:58  6:40 
    7 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52 M   20:02  6:41 
    8 Rick Trueman            Plymouth           MN  48 M   20:10  6:44 
    9 Jeff Grebner            Bloominton         MN  48 M   20:10  6:44 
   10 Christopher Morris      St. Louis Park     MN  36 M   20:20  6:47 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  141 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  39    3 10:20  2:21  1:37    1   31:45 22.7  1:13    1   23:39  7:53 1:08:32 
    2  488 Jason McCarty           Monticello         MN  45    2  9:54  2:15  2:03    2   33:51 21.3  1:22    2   25:22  8:28 1:12:30 
    3   74 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  33    7 12:21  2:49  1:49    4   37:51 19.0  1:28    4   27:55  9:19 1:21:22 
    4  472 Dominick Mancini        St. Paul           MN  31    1  7:55  1:48  3:59    3   37:48 19.1  1:55    8   30:34 10:12 1:22:08 
    5  639 William Pine            Minneapolis        MN  44    8 12:23  2:49  2:50    5   38:06 18.9  1:30    5   28:34  9:32 1:23:21 
    6  381 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  45    5 12:06  2:45  3:07    6   42:27 17.0  1:12    3   27:17  9:06 1:26:07 
    7  312 Mark Hesser             St Michael         MN  47    6 12:13  2:47  4:00    9   44:31 16.2  1:47    7   29:19  9:47 1:31:47 
    8  821 Eric Volk               Andover            MN  40   12 13:35  3:06  3:31   13   47:45 15.1  1:57    6   28:45  9:35 1:35:31 
    9   50 Steve Becker            Buffalo            MN  48    4 10:42  2:26  3:33   11   45:26 15.9  1:43   12   35:07 11:43 1:36:29 
   10  296 Paul Hanek              Woodbury           MN  44    9 12:24  2:49  3:38   10   45:24 15.9  1:50   10   34:19 11:27 1:37:33 
   11  364 Ryan Kane               Inver Grove Height MN  36   13 15:03  3:26  3:09    8   43:47 16.5  2:52   11   34:34 11:32 1:39:23 
   12  763 Warren Stoltman         Elk River          MN  38   10 12:49  2:55  3:34   14   50:15 14.3                          1:41:42 
   13  279 Greg Guswiler           Bloomington        MN  39   11 12:55  2:57  3:49    7   43:33 16.5  1:58   15   40:40 13:34 1:42:54 
   14  755 Daniel Starks           Blaine             MN  47   15 17:40  4:01  4:27   12   46:09 15.6  3:08   14   39:52 13:18 1:51:15 
   15  386 James Kingsbury         Becker             MN  26   16 22:42  5:10  3:10   16   52:02 13.8  1:38    9   31:46 10:36 1:51:16 
   16  125 Ken Chorost             Buffalo            MN  49   14 17:23  3:57  5:07   15   51:50 13.9  2:18   16   45:27 15:09 2:02:04 
   17  568 Adam Nicholson          Grand Forks        ND  39   17 23:27  5:20  4:59   17   57:04 12.6  3:21   13   38:48 12:56 2:07:37 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  193 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  34    2 10:51  2:28  2:02    1   39:21 18.3  1:48    3   36:38 12:13 1:30:38 
    2  237 Wendy Franklin          Delano             MN  45    1 10:34  2:25  2:42    2   43:49 16.4  2:03    2   36:13 12:05 1:35:20 
    3   63 Melissa Bigaouette      Plymouth           MN  37    5 15:40  3:34  3:24    3   43:59 16.4  2:29    1   30:36 10:12 1:36:07 
    4   39 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  34    6 16:09  3:41  3:57    4 1:00:08 12.0  1:45    4   39:15 13:05 2:01:12 
    5  661 Shannon Reagan          Monticello         MN  38    4 13:56  3:10  3:09    5 1:00:49 11.8  1:46    5   42:03 14:01 2:01:41 
    6  865 Claudia Wood            Minneapolis        MN  26    3 13:25  3:03  3:19    6 1:05:03 11.1  2:44    7   53:25 17:49 2:17:54 
    7  202 Jodi Einberger-Collin   Crystal            MN  39    7 20:36  4:41  5:17    7 1:06:06 10.9  3:35    6   49:11 16:24 2:24:44 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  270 Jeff Grebner            Bloominton         MN  48   12  8:01  1:50  1:38    1   30:35 23.6  0:53    8   20:10  6:44 1:01:16 
    2  766 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24    4  7:16  1:39  1:39   18   32:57 21.9  0:57    4   19:43  6:35 1:02:30 
    3  302 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  24    2  6:55  1:35  1:38    6   32:01 22.5  1:13   35   22:14  7:25 1:03:58 
    4  734 Colin Smith             Minneapolis        MN  45   49  9:30  2:10  1:26    2   31:24 22.9  1:04   11   20:37  6:53 1:04:00 
    5  253 John Garrison           Cohasset           MN  42   64  9:55  2:16  1:32    4   31:54 22.6  1:20    5   19:58  6:40 1:04:38 
    6  584 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36   13  8:03  1:50  1:28   17   32:48 22.0  1:05   19   21:24  7:08 1:04:46 
    7  753 John Stangl             Buffalo            MN  52   46  9:26  2:09  1:36    5   31:54 22.6  1:00   17   21:09  7:03 1:05:03 
    8  287 Chris Hacker            Shorewood          MN  39   39  9:13  2:06  1:31   16   32:47 22.0  1:05   15   21:00  7:00 1:05:34 
    9   67 Caleb Birklid           Anoka              MN  17    3  6:57  1:35  1:06   53   35:28 20.3  1:11   14   20:58  7:00 1:05:37 
   10  625 Craig Peterson          Minneapolis        MN  53   29  8:45  2:00  1:13   14   32:39 22.1  0:55   33   22:06  7:22 1:05:37 
   11  540 Christopher Morris      St. Louis Park     MN  36   79 10:24  2:22  1:46   11   32:33 22.1  0:57    9   20:20  6:47 1:05:58 
   12  440 Brian Lavelle           Chaska             MN  53   21  8:22  1:55  1:27    7   32:05 22.5  1:12   46   22:54  7:38 1:05:58 
   13  704 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  30   50  9:34  2:11  1:39   69   36:11 19.9  1:11    1   17:31  5:51 1:06:05 
   14  678 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    7  7:39  1:45  1:14   66   35:52 20.1                          1:06:11 
   15  311 Kevin Hertzberg         Chaska             MN  33   15  8:14  1:53  1:38   13   32:39 22.1  0:51   50   23:04  7:42 1:06:25 
   16  371 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  52   18  8:18  1:53  1:09   20   33:13 21.7  1:09   47   22:55  7:39 1:06:42 
   17  264 Zach Goldberg           Minnetrista        MN  20   19  8:19  1:54  1:16   51   35:26 20.3  0:57   18   21:21  7:07 1:07:16 
   18  522 Matt Mithun             Wayzata            MN  38   38  9:11  2:06  1:51   32   34:14 21.0  2:10   10   20:35  6:52 1:07:58 
   19  547 Jim Nack                Madison Lake       MN  55   33  8:52  2:01  1:52   10   32:23 22.3  1:09   69   23:50  7:57 1:08:03 
   20  437 Tim Larson              Circle Pines       MN  31   42  9:20  2:08  1:31   24   33:34 21.5  1:12   37   22:35  7:32 1:08:10 
   21  231 Joshua Flynn            Medina             MN  40    6  7:34  1:44  1:41   70   36:12 19.9  1:24   20   21:26  7:09 1:08:16 
   22  750 Tim Staloch             Watertown          MN  34   66  9:59  2:17  2:17   22   33:24 21.6  1:05   23   21:36  7:12 1:08:19 
   23  673 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52  110 10:52  2:29  3:21   12   32:37 22.1  1:37    6   20:02  6:41 1:08:27 
   24  168 Shawn Day               St. Cloud          MN  41   44  9:24  2:09  1:48   26   33:50 21.3  2:00   22   21:30  7:10 1:08:30 
   25  314 Christian Hicks         Round Mountain     NV  40   24  8:26  1:55  1:35   25   33:43 21.4  1:19   65   23:37  7:53 1:08:38 
   26  535 Marty Moran             St Cloud           MN  48    1  6:51  1:34  1:53   38   34:38 20.8  1:28   72   23:57  7:59 1:08:45 
   27  350 Daniel Jenks            Maple Grove        MN  41   35  9:00  2:03  1:32   29   34:05 21.1  1:13   58   23:23  7:48 1:09:11 
   28  469 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50  150 11:43  2:40  1:35    9   32:21 22.3  0:57   38   22:39  7:33 1:09:12 
   29  914 Leonard Klun            Maple Plain        MN  61   31  8:52  2:01  2:02   37   34:29 20.9  1:16   40   22:42  7:34 1:09:19 
   30  176 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  20    8  7:43  1:46  1:17   62   35:47 20.1  1:24   54   23:17  7:46 1:09:27 
   31   76 James Botnen            Kindred            ND  28  198 12:47  2:55  2:31   34   34:22 21.0  0:57    3   19:12  6:24 1:09:47 
   32  686 Mark Rosen              Otsego             MN  51  148 11:34  2:38  1:20   15   32:42 22.0  1:04   56   23:20  7:47 1:09:58 
   33   43 Mike Basel              Blaine             MN  37   58  9:48  2:14  1:38    8   32:17 22.3  1:34   91   24:47  8:16 1:10:02 
   34  170 Daniel Dederichs        Waverly            MN  48   90 10:33  2:24  1:32    3   31:42 22.7  1:07   99   25:10  8:24 1:10:02 
   35  206 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  19   62  9:52  2:15  2:04   56   35:37 20.2  1:13   25   21:45  7:15 1:10:29 
   36  548 Josh Nadke              St Louis Park      MN  26   95 10:39  2:26  1:35   41   34:59 20.6  1:27   28   21:57  7:19 1:10:35 
   37  225 Ben Ferin               Maplewood          MN  27   68 10:04  2:18  1:57   42   35:05 20.5  1:19   34   22:13  7:25 1:10:36 
   38  689 Pete Royer              Litchfield         MN  55   57  9:46  2:14  2:03   28   34:02 21.2  1:08   67   23:47  7:56 1:10:45 
   39  221 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  53   78 10:22  2:22  1:30   33   34:15 21.0  1:05   66   23:40  7:54 1:10:50 
   40  207 Dennis Ellingson        Courtland          MN  63    9  7:51  1:48  1:32   35   34:23 21.0  1:08  128   26:29  8:50 1:11:22 
   41  423 James Kunz              Plymouth           MN  53   70 10:07  2:18  1:38   27   33:58 21.2  1:40   76   24:04  8:02 1:11:25 
   42  572 Josh Nordstrom          Crystal            MN  16   53  9:43  2:13  3:41   40   34:59 20.6  1:44   21   21:26  7:09 1:11:31 
   43  236 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  43   72 10:10  2:19  1:35   58   35:40 20.2  1:03   52   23:13  7:45 1:11:39 
   44   88 Tom Brooks              Minneapolis        MN  51  161 11:57  2:43  1:57   21   33:18 21.6  1:26   49   23:04  7:42 1:11:41 
   45  348 Ken Janda               St Paul            MN  54  115 10:58  2:30  1:48   43   35:11 20.5  1:17   39   22:39  7:33 1:11:51 
   46  770 John Strawn             St Louis Park      MN  33   76 10:18  2:21  1:23   76   36:24 19.8  1:24   45   22:50  7:37 1:12:16 
   47  362 Kyle Johnsrud           St. Louis Park     MN  27   16  8:17  1:53  2:32  140   39:18 18.3  1:27   12   20:47  6:56 1:12:19 
   48  720 Corby Serk              Eden Prairie       MN  41  140 11:21  2:35  1:33   19   33:10 21.7  1:15   98   25:07  8:23 1:12:24 
   49  699 Seth Salenger           Minnepaolis        MN  32   80 10:24  2:22  2:19   47   35:23 20.4  2:32   32   22:05  7:22 1:12:42 
   50  380 David Kerber            Maple Grove        MN  38  208 13:00  2:58  2:19   36   34:24 20.9  1:20   30   22:02  7:21 1:13:03 
   51  261 Charlie Gits            Edina              MN  57   54  9:43  2:13  1:39   92   37:19 19.3  1:15   55   23:20  7:47 1:13:13 
   52  636 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  47  153 11:47  2:41  1:16   31   34:13 21.1  1:23   86   24:41  8:14 1:13:19 
   53  627 Ryan Peterson           Plymouth           MN  19  243 14:02  3:12  2:34   77   36:25 19.8  1:31    2   18:55  6:19 1:13:25 
   54  110 Garrett Cardinal        Minneapolis        MN  24   10  7:52  1:48  2:36   72   36:22 19.8  1:54   93   24:47  8:16 1:13:29 
   55   38 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  36   86 10:30  2:24  1:34   57   35:39 20.2  1:19   88   24:44  8:15 1:13:43 
   56  246 John Galligan           Minneapolis        MN  33   25  8:27  1:56  1:56  107   38:07 18.9  1:19   74   23:59  8:00 1:13:45 
   57  728 Jason Sieg              Minneapolis        MN  30   37  9:03  2:04  2:31  143   39:21 18.3  1:16   27   21:46  7:16 1:13:55 
   58  368 Marcus Kasper           Monticello         MN  24   28  8:38  1:58  2:40  125   38:51 18.5  0:54   51   23:10  7:44 1:14:12 
   59  171 Brad Dehn               Elk River          MN  35  204 12:56  2:57  1:48   75   36:23 19.8  1:22   26   21:46  7:16 1:14:13 
   60  210 Jeff Engel              Carver             MN  49   52  9:43  2:13  2:50   52   35:28 20.3  1:46   81   24:29  8:10 1:14:14 
   61  412 Kevin Koznick           Minneapolis        MN  58   40  9:14  2:06  1:50   45   35:20 20.4  1:18  133   26:38  8:53 1:14:17 
   62  247 Michael Galloway        Blaine             MN  38  100 10:45  2:27  3:33   78   36:27 19.8  1:57   24   21:37  7:13 1:14:18 
   63  829 Mark Walton             Clarks Grove       MN  26   99 10:43  2:27  1:59   54   35:30 20.3  1:25   90   24:45  8:15 1:14:20 
   64  363 Phillip Juda            Maple Grove        MN  24   65  9:59  2:16  2:46  151   39:48 18.1  1:03   13   20:52  6:58 1:14:25 
   65  158 James Dahl              Maple Grove        MN  42   88 10:31  2:24  2:27   81   36:46 19.6  1:26   60   23:24  7:48 1:14:33 
   66  719 Josh Sell               Waconia            MN  36   84 10:28  2:23  2:54   95   37:25 19.3  1:10   44   22:49  7:37 1:14:45 
   67  450 Jon Lenz                Eagan              MN  27  102 10:46  2:27  3:06  106   38:01 19.0  0:54   31   22:02  7:21 1:14:47 
   68  861 Trevor Windel           St Michael         MN  43  186 12:30  2:51  2:06   74   36:22 19.8  1:05   43   22:47  7:36 1:14:49 
   69  147 Alan Cornett            Blaine             MN  41  119 11:00  2:30  1:29   46   35:20 20.4                          1:15:00 
   70  860 Garrett Wilson          Edina              MN  44   61  9:52  2:15  2:00   60   35:42 20.2  1:25  119   26:05  8:42 1:15:03 
   71  267 Tom Goudreault          Minneapolis        MN  55  192 12:36  2:52  1:51   44   35:13 20.5  1:29   71   23:56  7:59 1:15:03 
   72   47 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  46   63  9:55  2:16  1:36   67   35:57 20.0  1:21  124   26:19  8:47 1:15:07 
   73  307 Jack Hennen             Cambridge          MN  14   36  9:03  2:04  2:26  101   37:43 19.1  1:23   85   24:37  8:13 1:15:11 
   74  813 Seth Tupper             Minneapolis        MN  35  170 12:09  2:46  2:39   48   35:23 20.4  1:39   61   23:28  7:50 1:15:17 
   75  487 Mike McCann             Eden Prairie       MN  61   85 10:29  2:23  2:03   61   35:44 20.2  1:20  109   25:44  8:35 1:15:17 
   76  546 Dave Munyer             Hugo               MN  38  166 12:04  2:45  1:39   63   35:48 20.1  1:03   95   24:52  8:18 1:15:24 
   77  740 David Sneeringer        St. Paul           MN  23  116 10:59  2:30  2:50  133   39:08 18.4  1:28   16   21:02  7:01 1:15:24 
   78  180 Scott Dezurik           Avon               MN  47   93 10:35  2:25  1:24   96   37:26 19.3  1:22   96   25:03  8:21 1:15:49 
   79  389 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  44   74 10:17  2:21  1:49  127   38:58 18.5  1:32   53   23:17  7:46 1:15:50 
   80  113 Matthew Carlson         Minnetonka         MN  32   23  8:25  1:55  3:07   79   36:36 19.7  2:18  113   25:48  8:36 1:16:11 
   81  554 Gary Nelson             Minneapolis        MN  45  134 11:17  2:34  2:14   91   37:16 19.3  1:40   75   24:00  8:00 1:16:26 
   82  454 Jason Lien              Saint Paul         MN  43   96 10:40  2:26  2:50   50   35:26 20.3  2:04  104   25:29  8:30 1:16:27 
   83  214 Nicholas Engfer         Buffalo            MN  20   17  8:17  1:53  2:23  166   40:27 17.8  0:46   83   24:36  8:12 1:16:27 
   84  347 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  48   98 10:43  2:26  1:47   84   37:00 19.5  1:20  108   25:42  8:34 1:16:30 
   85  160 Ryan Dailey             Maple Grove        MN  38  131 11:13  2:33  2:07   59   35:41 20.2  1:23  121   26:12  8:44 1:16:34 
   86  660 Darek Reader            Minneapolis        MN  27  101 10:46  2:27  1:40  158   40:06 18.0  1:22   48   22:56  7:39 1:16:48 
   87  282 Andrew Gutknecht        Bozeman            MN  21   75 10:17  2:21  3:47   82   36:52 19.5  2:00   73   23:59  8:00 1:16:53 
   88    2 Rick Abrahamson         Andover            MN  52   51  9:36  2:11  2:36   39   34:44 20.7  1:13  180   28:52  9:38 1:16:58 
   89  850 John Weum               Eden Prairie       MN  54   14  8:07  1:51  1:37  137   39:14 18.4  1:21  136   26:43  8:55 1:17:01 
   90  594 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  35  181 12:27  2:50  1:54   88   37:08 19.4  1:11   79   24:28  8:10 1:17:06 
   91   52 Greg Becker             St.Michael         MN  53  138 11:19  2:35  3:06   68   36:06 20.0  2:01   84   24:37  8:13 1:17:07 
   92  120 Donavon Catton          Rogers             MN  19   47  9:26  2:09  4:13  128   38:58 18.5  0:46   70   23:52  7:58 1:17:13 
   93  336 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  39  124 11:06  2:32  2:15   85   37:03 19.4  1:00  115   25:54  8:38 1:17:17 
   94   97 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57   56  9:44  2:13  1:53   90   37:16 19.3  1:03  158   27:50  9:17 1:17:44 
   95  299 Bryan Hanson            Plymouth           MN  36  103 10:48  2:28  1:53  120   38:41 18.6  1:41   92   24:47  8:16 1:17:47 
   96  654 John Rammel             Sartell            MN  31   45  9:24  2:09  2:06   64   35:49 20.1  1:06  194   29:26  9:49 1:17:50 
   97  152 Kirk Crabb              Burnsville         MN  32   34  8:59  2:03  1:44  142   39:20 18.3  1:17  134   26:41  8:54 1:18:00 
   98  479 Lorenzo Mascarenas      Eden Prairie       MN  15   26  8:37  1:58  2:53  177   40:53 17.6  2:12   64   23:36  7:52 1:18:09 
   99  220 Jon Fagerness           Blaine             MN  43   59  9:49  2:14  2:05   86   37:06 19.4  1:22  164   27:59  9:20 1:18:19 
  100  105 John Byington           Saint Bonifacius   MN  30  139 11:20  2:35  2:21  103   37:46 19.1  1:44  102   25:17  8:26 1:18:27 
  101  692 Kyle Ruud               Maple Grove        MN  45   67 10:03  2:17  3:30  126   38:53 18.5  1:26   89   24:44  8:15 1:18:34 
  102  590 Michael Olson           Wayzata            MN  37  158 11:54  2:43  2:43  124   38:50 18.6  1:45   62   23:31  7:51 1:18:42 
  103  216 Michael Enright         Stillwater         MN  49  256 15:01  3:25  1:49   30   34:06 21.1  1:29  123   26:19  8:47 1:18:42 
  104  323 Alex Hoffman            Minnetonka         MN  16   87 10:31  2:24  1:52   71   36:17 19.9  2:27  163   27:56  9:19 1:19:01 
  105  456 Jeffrey Lindgren        Champlin           MN  38  231 13:33  3:05  1:59   87   37:06 19.4  1:28   97   25:07  8:23 1:19:12 
  106  645 Polo Portilla           Woodbury           MN  52  222 13:20  3:02  2:50   83   36:54 19.5  1:43   80   24:28  8:10 1:19:14 
  107  290 Kevin Hagen             Hibbing            MN  38  129 11:12  2:33  1:29  119   38:38 18.7  1:33  127   26:24  8:48 1:19:14 
  108  859 Joshua Wilson           Maple Lake         MN  36  179 12:24  2:50  1:40  117   38:31 18.7  1:37  101   25:15  8:25 1:19:26 
  109  461 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  35  118 11:00  2:30  2:34   49   35:25 20.3  1:29  190   29:06  9:42 1:19:30 
  110  322 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  15  128 11:10  2:33  2:02  212   42:36 16.9  1:18   36   22:34  7:32 1:19:38 
  111  668 Dan Reitsma             Carver             MN  37  162 11:58  2:43  2:21   94   37:25 19.3  1:31  130   26:35  8:52 1:19:48 
  112  930 Russ Rosckes            Plymouth           MN  33  105 10:48  2:28  2:47  145   39:33 18.2  1:32  100   25:12  8:24 1:19:50 
  113  767 Jason Stover            Brooklyn Park      MN  40  174 12:16  2:48  3:12  171   40:43 17.7  1:53   29   22:00  7:20 1:20:02 
  114  811 Rick Trueman            Plymouth           MN  48  246 14:14  3:15  5:38  102   37:44 19.1  2:18    7   20:10  6:44 1:20:02 
  115  108 David Cantrill          Chanhassen         MN  41  113 10:58  2:30  1:58   73   36:22 19.8  2:11  177   28:41  9:34 1:20:08 
  116  649 Jason Punton            St Michael         MN  42  135 11:17  2:34  2:37  123   38:46 18.6  1:14  122   26:17  8:46 1:20:08 
  117  524 Scott Moen              Shakopee           MN  36   69 10:07  2:18  2:29  154   39:57 18.0  2:21  103   25:17  8:26 1:20:09 
  118  745 Mark Sorenson           Big Lake           MN  47  126 11:09  2:32  2:04  121   38:43 18.6  1:23  142   26:59  9:00 1:20:17 
  119  648 Duane Pullins           Maple Lake         MN  57  188 12:32  2:51  2:18   55   35:32 20.3  1:26  174   28:31  9:31 1:20:18 
  120  310 Zachary Herringer       Vadnais Heights    MN  55   43  9:21  2:08  2:57  129   38:59 18.5  1:50  149   27:19  9:07 1:20:23 
  121  425 Tom Kuzma               Buffalo            MN  34  127 11:10  2:33  3:02  213   42:36 16.9  1:04   41   22:43  7:35 1:20:33 
  122   54 Jeff Berg               Buffalo            MN  44   91 10:35  2:25  2:11  167   40:31 17.8  1:38  111   25:45  8:35 1:20:39 
  123  666 Ben Reiners             Otsego             MN  38  107 10:49  2:28  3:00   80   36:45 19.6  1:47  171   28:22  9:28 1:20:41 
  124  413 Josh Kramber            Buffalo            MN  43   73 10:14  2:20  2:19  134   39:10 18.4  1:51  150   27:27  9:09 1:20:58 
  125  165 Ryan Davis              Willmar            MN  33   60  9:50  2:14  3:08  163   40:19 17.9  1:48  118   25:58  8:40 1:21:01 
  126  670 John Rice               St. Louis Park     MN  26   11  8:01  1:50  2:33  197   41:37 17.3  1:38  147   27:14  9:05 1:21:01 
  127  667 Tom Reitsma             Waconia            MN  62  156 11:51  2:42  2:30   65   35:50 20.1  1:51  187   29:02  9:41 1:21:01 
  128  277 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  53   94 10:36  2:25  2:16  114   38:26 18.7  1:46  165   28:06  9:22 1:21:08 
  129  281 Albert Gutknecht        St. Louis          MO  24  182 12:28  2:50  3:42   93   37:19 19.3  1:46  117   25:57  8:39 1:21:09 
  130   14 Christopher Allen       Bloomington        MN  35  193 12:38  2:53  2:18  104   37:50 19.0  1:41  140   26:50  8:57 1:21:15 
  131  722 Michael Shanahan        Watertown          MN  52   97 10:41  2:26  1:47  109   38:18 18.8  1:08  198   29:32  9:51 1:21:24 
  132  224 Michael Feldbaum        Minneapolis        MN  34   55  9:43  2:13  2:59  112   38:23 18.8  2:02  175   28:35  9:32 1:21:41 
  133   80 Ajay Breen              Oak Grove          MN  19  259 15:16  3:29  3:52  105   38:00 19.0  1:06   63   23:32  7:51 1:21:43 
  134  123 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  45  167 12:07  2:46  3:01  100   37:41 19.1  1:41  148   27:18  9:06 1:21:46 
  135  731 Michael Simpson         Minneapolis        MN  53  120 11:00  2:30  1:55  192   41:19 17.4  1:54  110   25:44  8:35 1:21:50 
  136  706 Jacob Sanken            Hutchinson         MN  40  209 13:00  2:58  4:14  131   38:59 18.5  1:02   87   24:41  8:14 1:21:55 
  137   30 Keno Avila              Monticello         MN  53  165 12:03  2:45  1:58  135   39:11 18.4  1:40  146   27:09  9:03 1:21:59 
  138  824 Joshua Wahlquist        Minneapolis        MN  31  136 11:18  2:34  3:14  144   39:32 18.2  2:22  112   25:45  8:35 1:22:09 
  139  779 Aaron Swann             Edina              MN  45  164 12:03  2:45  2:31  141   39:18 18.3  1:24  143   27:03  9:01 1:22:17 
  140  367 Zack Kartak             Minneapolis        MN  34  171 12:13  2:47  2:20  172   40:46 17.7  1:12  116   25:56  8:39 1:22:25 
  141  418 Jerod Krone             St. Louis Park     MN  37  213 13:03  2:58  4:07  190   41:14 17.5  1:46   42   22:44  7:35 1:22:52 
  142  374 Kevin Kehn              Champlin           MN  46  228 13:29  3:04  3:26   89   37:15 19.3  2:41  120   26:11  8:44 1:23:00 
  143  217 Ryan Erhard             Buffalo            MN  32  235 13:45  3:08  3:05  179   40:57 17.6  0:57   82   24:29  8:10 1:23:11 
  144  626 Forrest Peterson        Willmar            MN  66  202 12:52  2:56  3:16  110   38:19 18.8  1:51  144   27:09  9:03 1:23:24 
  145  612 Chad Parker             Robbinsdale        MN  42  157 11:53  2:42  2:24  153   39:56 18.0  1:39  161   27:54  9:18 1:23:45 
  146  744 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  39  106 10:49  2:28  2:38  178   40:54 17.6  1:23  166   28:06  9:22 1:23:48 
  147  474 Robert Marshall         Maple Grove        MN  32                         204   42:17 17.0  1:19  107   25:37  8:33 1:23:54 
  148  183 Jeff Diercks            Loves Park         IL  41  220 13:15  3:01  3:30  176   40:52 17.6  2:01   77   24:20  8:07 1:23:56 
  149  118 Toby Carson             Becker             MN  40  169 12:09  2:46  2:45  186   41:11 17.5  1:36  129   26:29  8:50 1:24:09 
  150  164 Tim Dauwalter           Cologne            MN  30  216 13:09  3:00  2:29  122   38:44 18.6  2:08  159   27:51  9:17 1:24:19 
  151  398 Drew Klinkert           Minneapolis        MN  33  203 12:56  2:57  3:19  147   39:37 18.2  1:59  131   26:35  8:52 1:24:25 
  152  124 Christopher Chinander   Norwood            MN  54   32  8:52  2:01  2:05  116   38:29 18.7  1:41  248   33:25 11:09 1:24:31 
  153  732 William Simson          Maple Grove        MN  28   30  8:51  2:01  2:27  185   41:07 17.5  1:10  219   31:01 10:21 1:24:34 
  154  754 Kevin Starcevich        Blaine             MN  44  191 12:36  2:52  2:10  146   39:36 18.2  2:07  169   28:12  9:24 1:24:38 
  155  771 Randall L Strenge       Buffalo            MN  45  149 11:38  2:39  2:36  165   40:24 17.8  2:09  162   27:55  9:19 1:24:41 
  156   33 Randy Back              Superior           WI  56  270 16:22  3:44  1:47   98   37:36 19.2  1:28  152   27:32  9:11 1:24:43 
  157  197 Andy Dybvig             Plymouth           MN  39  226 13:25  3:03  3:07  173   40:47 17.7  1:51  105   25:35  8:32 1:24:44 
  158  566 Chris Nichols           Maple Grove        MN  36  130 11:13  2:33  1:27  149   39:40 18.2  1:06  223   31:22 10:28 1:24:45 
  159  511 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  42  214 13:03  2:58  2:21  111   38:23 18.8  2:03  186   29:01  9:41 1:24:49 
  160  738 David Smith             Sartell            MN  40  117 10:59  2:30  2:40  139   39:16 18.4  1:57  207   30:07 10:03 1:24:57 
  161  117 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  55   89 10:32  2:24  2:28  157   40:06 18.0  1:55  212   30:21 10:07 1:25:21 
  162  294 Alexander Halverson     St Louis Park      MN  25  276 16:52  3:50  2:21  174   40:49 17.7  1:04   78   24:20  8:07 1:25:25 
  163  159 Joel Dahlin             Sartell            MN  38  224 13:22  3:03  2:29  113   38:23 18.8  1:52  193   29:26  9:49 1:25:30 
  164  586 Scott Olmsted           Minneapolis        MN  40  111 10:54  2:29  3:56  224   43:14 16.7  1:54  106   25:35  8:32 1:25:32 
  165  812 Walter Tufvander        Maple Plain        MN  44  236 13:46  3:08  1:47  159   40:08 18.0  2:11  155   27:43  9:15 1:25:34 
  166  783 Thomas Sweeney          Champlin           MN  31  142 11:23  2:36  2:02  156   40:00 18.0  1:25  216   30:46 10:16 1:25:34 
  167  710 John Schewe             Chaska             MN  53  144 11:27  2:36  3:03  150   39:41 18.2  1:48  203   29:42  9:54 1:25:39 
  168  477 Jason Martin            East Bethel        MN  35  145 11:30  2:37  2:45  115   38:28 18.7  1:55  220   31:04 10:22 1:25:40 
  169  354 Noel Johnson            Buffalo            MN  38  230 13:33  3:05  2:26  168   40:41 17.7  1:54  145   27:09  9:03 1:25:40 
  170  539 Matt Mork               Becker             MN  32  151 11:44  2:40  3:00  155   39:59 18.0  1:25  199   29:34  9:52 1:25:40 
  171  756 Jeff Steil              Sartell            MN  40  207 12:59  2:58  0:29  238   44:16 16.3  2:11  114   25:50  8:37 1:25:44 
  172  603 Matt Ostrowski          Chaska             MN  46  212 13:03  2:58  3:32   99   37:39 19.1  2:00  201   29:39  9:53 1:25:52 
  173  190 Adam Downing            Buffalo            MN  35  194 12:40  2:53  3:19  170   40:42 17.7  2:29  139   26:50  8:57 1:25:58 
  174  872 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  47  137 11:19  2:35  4:05  180   41:02 17.6  2:08  167   28:07  9:23 1:26:37 
  175  583 Brett Oden              Buffalo            MN  55   81 10:25  2:22  3:18  221   43:01 16.8  2:09  160   27:53  9:18 1:26:44 
  176  855 Shawn Williams          St. Michael        MN  36  168 12:08  2:46  2:07  164   40:21 17.9  2:37  204   29:45  9:55 1:26:56 
  177  462 Richard Lord Ii         Monticello         MN  47  114 10:58  2:30  3:34  220   43:01 16.8  1:07  170   28:20  9:27 1:26:59 
  178  762 Mike Stolarski          St. Paul           MN  42  189 12:35  2:52  2:45  175   40:52 17.6  1:54  183   28:59  9:40 1:27:04 
  179  878 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  51  250 14:26  3:17  4:28  136   39:13 18.4  2:31  132   26:36  8:52 1:27:12 
  180  736 Hugh Smith              Thunder Bay        ON  54  287 17:56  4:05  2:45  108   38:17 18.8  2:04  125   26:19  8:47 1:27:20 
  181  836 Daniel Weinstein        Saint Paul         MN  35   92 10:35  2:25  2:42  248   44:48 16.1  1:50  157   27:45  9:15 1:27:39 
  182  298 Edward Hanson           Monticello         MN  21  159 11:55  2:43  3:06  200   41:55 17.2  1:45  188   29:02  9:41 1:27:41 
  183  760 Richard Stevens         Mound              MN  60   48  9:29  2:10  3:00  169   40:41 17.7  1:55  238   32:47 10:56 1:27:50 
  184  803 Kyle Toavs              New Hope           MN  42  160 11:57  2:43  3:39  191   41:15 17.5  1:56  202   29:41  9:54 1:28:26 
  185  349 David Jatko             Maple Grove        MN  37  268 15:58  3:38  5:46  199   41:52 17.2  1:30   59   23:23  7:48 1:28:27 
  186  181 Todd Dickson            Big Lake           MN  37  242 14:01  3:12  3:07  208   42:27 17.0  1:29  151   27:28  9:10 1:28:30 
  187  600 Jason Orloske           Fargo              ND  39  187 12:31  2:51  3:45  198   41:37 17.3  2:12  172   28:27  9:29 1:28:31 
  188  233 William Forsberg        Golden Valley      MN  60  232 13:35  3:06  3:07  182   41:05 17.5  1:50  182   28:58  9:40 1:28:33 
  189  435 David Larson            Rogers             MN  50  277 16:54  3:51  4:20  118   38:37 18.7  2:05  141   26:51  8:57 1:28:44 
  190  360 Paul Johnson            Minneapolis        MN  29   82 10:28  2:23  4:12  218   42:49 16.8  2:29  181   28:57  9:39 1:28:54 
  191  919 Michael Ebnet           Buffalo            MN  44  143 11:26  2:36  2:06  148   39:38 18.2  2:42  244   33:06 11:02 1:28:55 
  192   34 Robert Badger           Cottage Grove      MN  55  141 11:22  2:35  2:30  161   40:10 17.9  1:34  249   33:26 11:09 1:29:00 
  193  569 Jesse Niemetschek       Blaine             MN  34  121 11:01  2:31  4:35  202   41:57 17.2  2:08  200   29:36  9:52 1:29:15 
  194  798 Micheal Thompson        St. Paul           MN  56  175 12:16  2:48  4:18  160   40:09 17.9  2:27  208   30:08 10:03 1:29:16 
  195  716 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  56  183 12:29  2:51  2:33  184   41:06 17.5  1:27  230   32:01 10:41 1:29:33 
  196  778 Travis Sutter           Albertville        MN  44  221 13:19  3:02  4:49  130   38:59 18.5  1:49  217   30:51 10:17 1:29:46 
  197  828 Jeff Walters            Golden Valley      MN  50   27  8:37  1:58  2:35  216   42:47 16.8  1:53  251   34:02 11:21 1:29:53 
  198  438 Brandon Latack          Cottage Grove      MN  30   71 10:10  2:19  2:30  210   42:32 16.9  2:28  233   32:25 10:49 1:30:03 
  199  284 Michael Guyse           Maple Lake         MN  18  152 11:47  2:41  2:30  270   47:01 15.3  1:21  154   27:37  9:13 1:30:13 
  200  677 France Roberts          St. Louis Park     MN  44  177 12:19  2:48  3:04  265   46:35 15.5  2:14  126   26:20  8:47 1:30:28 
  201  394 Ryan Kleitsch           Readlyn            IA  26  262 15:25  3:31  3:33  269   46:57 15.3  1:17   68   23:47  7:56 1:30:57 
  202  409 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  37  254 14:50  3:23  2:38  225   43:16 16.7  1:34  178   28:42  9:34 1:30:58 
  203  652 Vance Rades             Andover            MN  41  125 11:08  2:32  4:09  226   43:20 16.6  2:34  206   30:02 10:01 1:31:11 
  204  571 Peter Nord              St. Cloud          MN  59  109 10:52  2:29  3:31  203   42:07 17.1  2:19  235   32:30 10:50 1:31:18 
  205  342 Ben Izmirli             Montrose           MN  38  264 15:46  3:35  2:18  194   41:32 17.3  1:34  210   30:12 10:04 1:31:21 
  206  556 Michael Nelson          Saint Paul         MN  32  269 16:12  3:41  5:22  259   45:29 15.8  1:10   57   23:21  7:47 1:31:33 
  207  620 Matt Perry              Sartell            MN  42  218 13:14  3:01  2:04  205   42:23 17.0  1:21  237   32:36 10:52 1:31:37 
  208  451 Collin Lesch            Buffalo            MN  19  185 12:30  2:51  3:49  271   48:13 14.9  2:20   94   24:51  8:17 1:31:42 
  209  765 Michael Stonecipher     Buffalo            MN  44  172 12:15  2:47  4:13  253   45:01 16.0  1:39  176   28:38  9:33 1:31:44 
  210  602 Mathew Osmond           Savage             MN  28  176 12:19  2:48  6:43  228   43:32 16.6  1:41  153   27:33  9:11 1:31:46 
  211  291 Seth Hagerty            Eagan              MN  38  241 13:59  3:11  3:19  211   42:35 16.9  2:34  196   29:27  9:49 1:31:52 
  212  632 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  44  196 12:42  2:54  2:55  183   41:06 17.5  2:19  243   33:03 11:01 1:32:03 
  213  773 Kevin Strusz            Albertville        MN  39  163 12:00  2:44  5:05  231   43:50 16.4  1:49  191   29:24  9:48 1:32:06 
  214  688 Steven Rothmeier        Albert Lea         MN  41  227 13:26  3:04  3:15  217   42:48 16.8  3:14  192   29:24  9:48 1:32:06 
  215  629 Matthew Petz            Elk River          MN  41  108 10:51  2:28  2:20  132   39:00 18.5  1:13  276   38:47 12:56 1:32:08 
  216  630 Christopher Petz        Buffalo            MN  38  215 13:05  2:59  2:31  254   45:04 16.0  1:08  213   30:23 10:08 1:32:09 
  217  851 Doug Whited             Eden Prairie       MN  46  237 13:47  3:08  2:53  222   43:02 16.7  2:31  209   30:09 10:03 1:32:20 
  218  135 Michael Close           Medina             MN  45  132 11:13  2:33  3:27  188   41:13 17.5  2:34  254   34:07 11:23 1:32:32 
  219  752 Dale Stanger            Monticello         MN  44  206 12:58  2:57  3:16  241   44:31 16.2  0:59  218   30:58 10:20 1:32:40 
  220  764 Christopher Stone       Plymouth           MN  56  211 13:02  2:58  3:10  244   44:40 16.1  2:31  195   29:27  9:49 1:32:47 
  221  388 Paul Kirihara           Saint Louis Park   MN  26   20  8:19  1:54  2:37  267   46:50 15.4  1:01  253   34:05 11:22 1:32:49 
  222  257 Mark Gieseke            Brooklyn Park      MN  58  234 13:37  3:06  4:02  207   42:26 17.0  1:30  221   31:20 10:27 1:32:53 
  223  665 Steve Regli             Lakeville          MN  63  184 12:29  2:51  2:49  234   43:59 16.4  2:01  228   31:38 10:33 1:32:55 
  224  139 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  46  251 14:26  3:17  3:30  181   41:03 17.6  2:45  224   31:30 10:30 1:33:13 
  225   98 Bill Bunnelle           Blaine             MN  62  180 12:25  2:50  3:02  201   41:57 17.2  2:42  246   33:10 11:04 1:33:15 
  226  596 Cade O'Neill            Deephaven          MN  15   41  9:20  2:08  3:42  273   48:28 14.9  1:17  214   30:33 10:11 1:33:18 
  227  338 Matthew Hwang           Saint Cloud        MN  47   83 10:28  2:23  4:51  206   42:24 17.0  2:52  239   32:47 10:56 1:33:19 
  228  838 Travis Wells            Zimmerman          MN  39  195 12:41  2:53  3:16  196   41:35 17.3  3:05  240   32:47 10:56 1:33:23 
  229  222 George Fantauzza        Buffalo            MN  63  197 12:46  2:54  3:09  242   44:32 16.2  2:26  215   30:37 10:13 1:33:29 
  230  664 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  48  247 14:19  3:16  3:39  243   44:39 16.1  3:28  156   27:44  9:15 1:33:47 
  231  617 Paul Peppin             Buffalo            MN  55  244 14:03  3:12  3:16  223   43:12 16.7  2:06  229   31:51 10:37 1:34:26 
  232  530 Garrett Moore           Minneapolis        MN  24  282 17:10  3:54  4:11  239   44:21 16.2  2:14  137   26:44  8:55 1:34:38 
  233  563 William Nevala          Rochester          MN  47  240 13:57  3:11  3:31  152   39:54 18.1  2:26  259   34:55 11:39 1:34:41 
  234  622 Michael Petersen        Savage             MN  34  147 11:32  2:38  3:07  245   44:43 16.1  1:59  247   33:25 11:09 1:34:44 
  235  109 David Capistrant        North St Paul      MN  26  258 15:16  3:29  2:03  237   44:11 16.3  1:45  227   31:36 10:32 1:34:49 
  236  650 Andrew Puroway          St. Paul           MN  35  133 11:15  2:34  4:06  278   49:34 14.5  1:56  168   28:07  9:23 1:34:56 
  237  383 Steven Kern             Champlin           MN  47  238 13:48  3:09  3:44  240   44:28 16.2  2:44  211   30:16 10:06 1:34:59 
  238  396 Jeff Kletti             Prior Lake         MN  49  104 10:48  2:28  5:20  195   41:35 17.3  2:51  258   34:31 11:31 1:35:03 
  239  714 Matt Schomaker          Champlin           MN  38  173 12:16  2:48  3:05  251   44:52 16.1  2:29  236   32:30 10:50 1:35:10 
  240  662 Sean Reardon            Bloomington        MN  54  229 13:32  3:05  4:31  247   44:46 16.1  3:38  184   28:59  9:40 1:35:25 
  241  204 Les Elder               Carver             MN  49  273 16:32  3:46  4:47  162   40:10 17.9  3:03  226   31:35 10:32 1:36:06 
  242  372 Thomas Keating          Apple Valley       MN  15  280 17:00  3:52  4:17  262   46:12 15.6  2:18  135   26:43  8:55 1:36:27 
  243  373 Tom Keating             Apple Valley       MN  48  281 17:03  3:53  4:12  263   46:14 15.6  2:16  138   26:45  8:55 1:36:29 
  244  520 Erich Mische            Saint Paul         MN  51  266 15:56  3:38  2:42  249   44:50 16.1  3:08  205   30:00 10:00 1:36:34 
  245   36 Dave Barlow             Maple Grove        MN  52   77 10:20  2:21  2:12  255   45:16 15.9  2:04  266   37:17 12:26 1:37:07 
  246  501 Steven McMahon          Eau Claire         WI  53  112 10:57  2:30  3:51  193   41:27 17.4  3:07  268   37:51 12:37 1:37:11 
  247  273 John Griep              Minnetonka         MN  54  199 12:47  2:55  3:24  236   44:06 16.3  2:44  256   34:24 11:28 1:37:23 
  248  663 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  17  223 13:21  3:02  4:03  268   46:52 15.4  1:50  222   31:20 10:27 1:37:24 
  249  591 Gordon Olson            Fort Myers         FL  65  271 16:25  3:44  3:23  215   42:45 16.9  1:42  257   34:30 11:30 1:38:42 
  250  127 Scott Christenson       Corcoran           MN  52  233 13:36  3:06  5:17  277   49:27 14.6  1:29  185   29:00  9:40 1:38:46 
  251  408 Kurt Koubal             Mound              MN  33  190 12:36  2:52  4:11  258   45:27 15.9  2:35  252   34:04 11:22 1:38:52 
  252  188 Darwin Doose            Buffalo            MN  47  178 12:23  2:49  5:07  229   43:33 16.5  3:51  255   34:08 11:23 1:39:00 
  253  833 Richard Weeks           Eden Prairie       MN  54  200 12:48  2:55  3:30  209   42:28 17.0  2:16  272   38:10 12:44 1:39:10 
  254    3 Miguel Acosta           Burnsville         MN  41  201 12:51  2:56  6:46  187   41:11 17.5  3:46  260   35:00 11:40 1:39:32 
  255  925 Chris Tucker            Plymouth           MN  43  253 14:41  3:21  5:14  235   44:03 16.4  3:24  241   32:54 10:58 1:40:15 
  256  416 Brian Kringler          Minneapolis        MN  41  288 19:01  4:20  3:13  233   43:58 16.4  1:56  232   32:21 10:47 1:40:27 
  257  918 Marcus Carpenter        Albertville        MN  38  205 12:56  2:57  3:18  261   45:52 15.7  3:22  267   37:49 12:37 1:43:15 
  258  641 Thomas Plunkett         St. Paul           MN  50  146 11:30  2:37  4:02   97   37:32 19.2  3:21  288   46:57 15:39 1:43:21 
  259  805 Kevin Tomaschek         Minneapolis        MN  28  292 21:39  4:56  5:17  219   42:51 16.8  1:16  234   32:26 10:49 1:43:28 
  260  604 Brandon Otten           Buffalo            MN  15  261 15:23  3:30  4:36  272   48:16 14.9  1:30  250   33:57 11:19 1:43:41 
  261  433 Dave Larson             Ramsey             MN  47  239 13:56  3:10  5:22  250   44:50 16.1  3:13  264   36:39 12:13 1:43:58 
  262  174 Joe Demeules            Watersound         FL  51  283 17:12  3:55  2:20  266   46:48 15.4  1:57  262   35:56 11:59 1:44:10 
  263  341 Girish Iyer             Minneapolis        MN  40  217 13:11  3:00  3:51  283   50:58 14.1  3:13  245   33:09 11:03 1:44:21 
  264  144 Marshall Comisar        Maple Grove        MN  33  123 11:06  2:32  5:21  260   45:45 15.8  4:49  269   37:57 12:39 1:44:57 
  265  521 Michael Mishler         Richfield          MN  30  275 16:43  3:48  2:37  281   50:14 14.3  2:35  242   33:01 11:01 1:45:08 
  266  460 Steve Livermore         Minnetrista        MN  54  249 14:25  3:17  3:08  232   43:55 16.4  5:34  273   38:13 12:45 1:45:13 
  267  330 Tyler Horner            Buffalo            MN  29  272 16:31  3:46  3:26  291   55:04 13.1  1:32  179   28:47  9:36 1:45:18 
  268  621 Michael Petersen        Ramsey             MN  57  154 11:48  2:41  3:50  246   44:46 16.1  5:11  281   40:17 13:26 1:45:50 
  269  275 Josh Grover             Buffalo            MN  29  225 13:22  3:03  3:09  295   59:42 12.1  1:51  189   29:03  9:41 1:47:06 
  270  725 Dave Sibley             Plymouth           MN  63  257 15:15  3:28  6:45  275   48:46 14.8  4:51  225   31:33 10:31 1:47:09 
  271  687 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  51  285 17:29  3:59  4:00  264   46:17 15.6  3:57  261   35:30 11:50 1:47:11 
  272  837 Allen Weis              Delano             MN  47  291 19:48  4:30  2:56  230   43:44 16.5  2:08  274   38:43 12:55 1:47:17 
  273  514 Joseph Meyer            Badger             MN  27  274 16:37  3:47  3:18  292   57:16 12.6  1:39  173   28:30  9:30 1:47:18 
  274  320 Rick Hocking            Blooming Prairie   MN  54  289 19:03  4:20  4:21  279   49:52 14.5  2:03  231   32:11 10:44 1:47:28 
  275  489 Dominic McConnell       Milaca             MN  43  210 13:01  2:58  3:48  280   50:06 14.4  2:22  275   38:43 12:55 1:47:57 
  276  243 Corey Furst             Victoria           MN  41  284 17:17  3:56  4:08  256   45:20 15.9  3:53  270   38:08 12:43 1:48:44 
  277  509 Jeff Melby              Victoria           MN  46  155 11:50  2:42  9:33  257   45:22 15.9  3:52  271   38:09 12:43 1:48:45 
  278  560 Anthony Nermyr          Plymouth           MN  48  279 16:59  3:52  3:01  138   39:15 18.4 12:50  265   37:06 12:22 1:49:09 
  279  126 Scott Christensen       Ramsey             MN  59  219 13:15  3:01  4:44  276   49:18 14.6  2:55  277   39:27 13:09 1:49:36 
  280  200 Steve Edmonson          Buffalo            MN  55  290 19:26  4:25  3:46  227   43:26 16.6  4:10  283   40:57 13:39 1:51:44 
  281  724 Tyler Shelby            Buffalo            MN  20  293 23:56  5:27  5:17  287   53:06 13.6  2:02  197   29:31  9:51 1:53:50 
  282  417 Todd Kringler           Minneapolis        MN  45  294 27:07  6:10  5:11  214   42:37 16.9  3:03  263   36:18 12:06 1:54:13 
  283  365 Christopher Kane        Otsego             MN  39  255 14:54  3:24  5:09  284   51:07 14.1  2:31  282   40:40 13:34 1:54:19 
  284  792 Marc Thibodeaux         Buffalo            MN  39  245 14:09  3:13  4:14  274   48:39 14.8  3:29  286   45:10 15:04 1:55:39 
  285  313 Bill Hicks              Buffalo            MN  49  286 17:43  4:02  5:04  285   51:43 13.9  1:52  280   39:42 13:14 1:56:02 
  286  659 Jeff Rayburn            Eden Prairie       MN  50  263 15:44  3:35  5:09  290   54:10 13.3  2:20  279   39:30 13:10 1:56:51 
  287  293 Stephen Halsey          Monticello         MN  63  278 16:57  3:52  5:22  289   53:58 13.4  2:59  278   39:27 13:09 1:58:42 
  288  393 Tim Klein               Buffalo            MN  51  267 15:56  3:38  4:12  294   58:05 12.4  2:04  284   41:11 13:44 2:01:27 
  289   37 Tom Barnard             Burnsville         MN  67  265 15:53  3:37  5:33  286   52:27 13.7  2:23  287   45:22 15:08 2:01:36 
  290  226 Matt Feyen              Rosemount          MN  41  260 15:19  3:29  4:33  293   58:00 12.4  2:11  285   45:02 15:01 2:05:04 
  291  555 Dakri Nelson            Big Lake           MN  38  252 14:36  3:19  6:29  288   53:45 13.4  2:06  289   51:14 17:05 2:08:08 
       464 Max Loy                 Maple Grove        MN  18   22  8:24  1:55  2:17  252   44:52 16.1  0:52                            
       922 Daniel Plotkin          Minneapolis        MN  27  122 11:01  2:31  2:43  189   41:13 17.5  1:50                            
       839 Garrett Welsch          Red Wing           MN  17    5  7:25  1:41  2:06   23   33:27 21.5                                  
       585 Tim Oleson              Falcon Heights     MN  40  248 14:23  3:17  5:12  282   50:35 14.2                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  782 Laura Swartz            St Louis Park      MN  48   28 10:05  2:18  1:23    1   34:24 20.9  1:07    2   22:10  7:24 1:09:06 
    2  103 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  31   33 10:18  2:21  1:26   20   38:06 18.9  1:18    1   19:43  6:35 1:10:49 
    3  443 Catherine Lee           Minneapolis        MN  41   19  9:48  2:14  1:28    3   34:41 20.8  0:59   13   24:49  8:17 1:11:43 
    4  917 Mariane Walin           Brooklyn Center    MN  30   11  9:16  2:07  1:43    2   34:28 20.9  1:31   14   24:55  8:19 1:11:51 
    5  582 Katie Oden              Buffalo            MN  22   13  9:17  2:07  1:57   13   37:20 19.3  1:00    3   22:20  7:27 1:11:52 
    6  156 Juli Currie             Chanhassen         MN  43   15  9:40  2:12  1:43   11   37:04 19.4  1:05    5   23:07  7:43 1:12:37 
    7  529 Molly Moore             Maple Grove        MN  43   21  9:52  2:15  1:56    4   35:49 20.1  1:06    8   24:07  8:03 1:12:48 
    8  252 Kaytlin Garrison        Cohasset           MN  16   44 10:44  2:27  1:24   14   37:29 19.2  1:02    7   23:50  7:57 1:14:27 
    9   84 Martha Brennan          East Cleveland     OH  44   23  9:56  2:16  1:44    6   36:25 19.8  1:18   25   25:41  8:34 1:15:02 
   10  254 Lori Gengler            Plymouth           MN  43   54 11:06  2:32  2:05    5   35:49 20.1  0:59   18   25:25  8:29 1:15:22 
   11  148 Candace Corso           Saint Paul         MN  24    8  8:47  2:00  1:22   32   39:47 18.1  1:29   11   24:42  8:14 1:16:04 
   12  301 Kyleen Harstedt         North Branch       MN  36   25  9:57  2:16  2:02    7   36:34 19.7  1:21   34   26:22  8:48 1:16:15 
   13  580 Rhiannon O'Connor       Dellwood           MN  58   26 10:00  2:17  2:39    8   36:42 19.6  1:45   17   25:19  8:27 1:16:24 
   14  485 Betsy McCann            Montrose           MN  34   42 10:41  2:26  1:50   36   39:55 18.1  1:18    6   23:25  7:49 1:17:07 
   15  142 Blair Collins           St. Louis Park     MN  32   40 10:39  2:26  2:57   15   37:48 19.1  1:24    9   24:32  8:11 1:17:19 
   16  647 Colleen Powers          Minneapolis        MN  29   51 10:54  2:29  2:53    9   36:45 19.6  1:37   20   25:27  8:29 1:17:34 
   17  448 Kristen Lemke           Minneapolis        MN  31   17  9:48  2:14  1:32   26   39:06 18.4  1:36   26   25:43  8:35 1:17:43 
   18  538 Casey Mork              Becker             MN  31   78 12:04  2:45  1:54   34   39:49 18.1  1:05    4   22:59  7:40 1:17:50 
   19  567 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  37   24  9:57  2:16  1:23   23   38:42 18.6  0:57   44   27:17  9:06 1:18:14 
   20  178 Amy Determan            Mahtomedi          MN  36   55 11:08  2:32  2:09   21   38:06 18.9  1:11   30   26:10  8:44 1:18:42 
   21  498 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  47   48 10:51  2:28  1:34   17   37:54 19.0  1:33   43   27:09  9:03 1:18:59 
   22  578 Ann Nusbaum             Plymouth           MN  42   34 10:20  2:21  1:41   18   38:04 18.9  1:13   51   27:46  9:16 1:19:03 
   23  102 Rachel Busch            Buffalo            MN  26    1  8:30  1:56  2:05   45   40:54 17.6  1:28   32   26:16  8:46 1:19:11 
   24  853 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  36   37 10:32  2:24  2:09   38   40:00 18.0  1:57   16   25:04  8:22 1:19:39 
   25  333 Becky Hult              Jordan             MN  44   39 10:39  2:26  2:53   24   38:55 18.5  2:02   37   26:43  8:55 1:21:10 
   26  429 Jaci Lang               St. Cloud          MN  26   67 11:35  2:38  2:11   47   41:13 17.5  1:04   19   25:25  8:29 1:21:25 
   27  358 Meg Johnson             Richfield          MN  40   10  9:07  2:05  2:42   70   42:40 16.9  1:32   24   25:38  8:33 1:21:37 
   28  597 Kelly O'Neill           Deephaven          MN  53   32 10:16  2:20  3:05   57   41:43 17.3  1:45   15   25:02  8:21 1:21:48 
   29   62 Stacy Biegler           Big Lake           MN  37    3  8:32  1:57  1:55   66   42:21 17.0  1:11   57   27:57  9:19 1:21:55 
   30  213 Christina Enger         Columbia Heights   MN  42   46 10:47  2:27  1:22   16   37:49 19.1  1:57   84   30:09 10:03 1:22:01 
   31  289 Angela Haeg             Minneapolis        MN  42   43 10:44  2:27  2:08   84   43:27 16.6  1:03   12   24:46  8:16 1:22:06 
   32  801 Devin Thorson           Saint Paul         MN  29   63 11:26  2:36  1:49   25   39:00 18.5  1:30   65   28:41  9:34 1:22:25 
   33  449 Hillary Lenz            Eagan              MN  28   45 10:46  2:27  3:05   44   40:50 17.6  1:07   36   26:41  8:54 1:22:26 
   34  483 Leighton McAlpin        Buffalo            MN  16   35 10:29  2:23  3:02   50   41:18 17.4  1:43   28   25:57  8:39 1:22:27 
   35  717 Michele Schwalbe        Ham Lake           MN  44   65 11:31  2:37  2:27   37   39:56 18.0  2:11   35   26:29  8:50 1:22:32 
   36  820 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  31   80 12:12  2:47  2:31   22   38:30 18.7  2:01   50   27:41  9:14 1:22:53 
   37  182 Brooke Diercks          Loves Park         IL  43   59 11:20  2:35  2:31   31   39:37 18.2  1:49   49   27:39  9:13 1:22:54 
   38  466 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  15   90 12:33  2:51  2:21   51   41:22 17.4  1:13   22   25:35  8:32 1:23:02 
   39   85 Trina Brennan           Watertown          MN  32  102 13:07  2:59  1:45   55   41:41 17.3  1:22   27   25:44  8:35 1:23:37 
   40  624 Catherine Peterson      Grand Forks        ND  34   12  9:17  2:07  2:48   58   41:51 17.2  2:48   40   27:03  9:01 1:23:45 
   41  599 Tara Orech              Minneapolis        MN  26  112 13:25  3:03  2:45   52   41:27 17.4  0:47   21   25:34  8:32 1:23:56 
   42  513 Jamie Meyer             New Brighton       MN  27   74 11:52  2:42  3:26   73   42:53 16.8  1:12   10   24:42  8:14 1:24:04 
   43   60 Andrea Bidelman         Minneapolis        MN  46   85 12:25  2:50  1:31   40   40:04 18.0  1:24   66   28:46  9:36 1:24:07 
   44    6 Hailey Adams            Grand Forks        ND  21    7  8:43  1:59  2:31   88   43:52 16.4  1:21   52   27:50  9:17 1:24:15 
   45  920 Dode Cairncross         Shoreview          MN  25   18  9:48  2:14  3:06   48   41:14 17.5  2:16   58   28:09  9:23 1:24:30 
   46  873 Christina Zeise         Saint Michael      MN  39  130 14:11  3:14  2:22   33   39:48 18.1  1:26   39   27:00  9:00 1:24:45 
   47  129 Debbie Christian        Buffalo            MN  44   76 12:00  2:44  2:55   28   39:14 18.4  2:11   64   28:35  9:32 1:24:53 
   48  192 Shannon Duncombe        Big Lake           MN  33   92 12:36  2:52  2:18   43   40:13 17.9  1:32   63   28:33  9:31 1:25:09 
   49  932 Sheila Gemar            Spicer             MN  56   29 10:08  2:19  2:17   46   41:05 17.5  1:36   87   30:16 10:06 1:25:20 
   50  581 Britta Oden             Buffalo            MN  19   20  9:49  2:14  1:38  102   45:12 15.9  1:25   47   27:31  9:11 1:25:33 
   51  306 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  48   68 11:39  2:39  2:29   29   39:26 18.3  1:54   82   30:08 10:03 1:25:34 
   52  595 Joyce Olson-Kapell      Minneapolis        MN  52  108 13:17  3:01  2:40   42   40:11 17.9  2:13   45   27:26  9:09 1:25:45 
   53  601 Stacy Osmond            Savage             MN  27  106 13:15  3:01  5:46   39   40:01 18.0  1:23   23   25:36  8:32 1:25:59 
   54  328 Krista Honsey           Buffalo            MN  36   58 11:15  2:34  3:05   49   41:15 17.5                          1:26:11 
   55  683 Charlotte Rogers        Minneapolis        MN  27    9  9:06  2:04  2:42   97   44:56 16.0  1:42   56   27:55  9:19 1:26:17 
   56  739 Abbey Smits             Andover            MN  14    4  8:35  1:57  1:50  119   46:37 15.5  1:02   61   28:18  9:26 1:26:22 
   57  133 Katie Clark             Stacy              MN  28  103 13:11  3:00  2:21   63   42:11 17.1  1:43   41   27:04  9:02 1:26:28 
   58  523 Sarah Mithun            Wayzata            MN  41   53 11:03  2:31  2:50   59   41:51 17.2  2:27   62   28:21  9:27 1:26:30 
   59  804 Kim Togstad             Chaska             MN  47   83 12:21  2:49  2:34   30   39:35 18.2  2:01   88   30:22 10:08 1:26:51 
   60  643 Lisa Polachek           St. Paul           MN  56   16  9:41  2:12  2:04   94   44:35 16.2  1:29   73   29:20  9:47 1:27:07 
   61  593 Tina Olson              Chanhassen         MN  39   93 12:38  2:53  2:59   12   37:04 19.4  2:41  111   32:04 10:42 1:27:24 
   62  875 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  42   41 10:41  2:26  3:45   68   42:35 16.9  2:13   59   28:14  9:25 1:27:25 
   63  504 Judy McMeekin           Minneapolis        MN  55  128 14:08  3:13  2:10   19   38:05 18.9  2:01  102   31:08 10:23 1:27:31 
   64  503 Michaela McMeekin       Omaha              NE  31   52 11:00  2:30  2:53   72   42:51 16.8  1:40   71   29:13  9:45 1:27:34 
   65  276 Morgan Gunderson        Aberdeen           SD  20  125 14:04  3:12  2:50   69   42:37 16.9  2:03   29   26:04  8:42 1:27:37 
   66  502 Laura McMahon           Sartell            MN  32   47 10:47  2:27  2:58   86   43:46 16.5  1:51   60   28:17  9:26 1:27:37 
   67  404 Jennifer Kokes          Saint Paul         MN  50   77 12:01  2:44  3:29   60   42:00 17.2  2:34   48   27:34  9:12 1:27:37 
   68  680 Natalie Roeser          Buffalo            MN  34   86 12:25  2:50  2:39   89   43:54 16.4  1:47   42   27:07  9:03 1:27:49 
   69  122 Sara Chapman            Excelsior          MN  39  143 14:38  3:20  3:16   64   42:16 17.0  1:30   31   26:14  8:45 1:27:51 
   70  634 Shannon Piekarski       Montrose           MN  30   56 11:08  2:32  2:50   78   43:09 16.7  1:40   86   30:11 10:04 1:28:55 
   71  401 Sally Knapp             Carver             MN  37   64 11:29  2:37  2:55   81   43:20 16.6  1:30   79   29:43  9:55 1:28:56 
   72  616 Janell Pepper           Woodbury           MN  55   30 10:11  2:19  2:16   82   43:22 16.6  1:29  109   31:47 10:36 1:29:03 
   73  708 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  43   49 10:51  2:28  2:53   71   42:48 16.8  3:12   74   29:24  9:48 1:29:06 
   74  387 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  39   36 10:30  2:24  1:30   27   39:11 18.4  2:06  145   35:52 11:58 1:29:08 
   75   45 Sara Bauer              Ramsey             MN  34   60 11:24  2:36  2:54   75   42:58 16.8  1:19   95   30:42 10:14 1:29:15 
   76  562 Wendy Nevala            Rochester          MN  47  148 14:52  3:23  3:07   10   36:56 19.5  2:07  115   32:16 10:46 1:29:16 
   77  332 Eva Huls                Hanover            MN  37  114 13:28  3:04  2:32   61   42:03 17.1  1:42   78   29:43  9:55 1:29:26 
   78  467 Becky Lutgen            St Cloud           MN  46  151 15:06  3:26  3:08   35   39:51 18.1  2:13   70   29:10  9:44 1:29:27 
   79  446 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  41   98 12:58  2:57  2:22   54   41:33 17.3  2:27   90   30:26 10:09 1:29:44 
   80  326 Jennifer Hon            Plymouth           MN  36   82 12:20  2:49  2:44   62   42:03 17.1  2:04   93   30:39 10:13 1:29:48 
   81  482 Amy Mattson             Buffalo            MN  33  110 13:23  3:03  2:45   65   42:18 17.0  1:16   92   30:35 10:12 1:30:15 
   82  525 Jessica Monson          Eden Prairie       MN  34  142 14:27  3:17  3:09   83   43:24 16.6  2:04   53   27:50  9:17 1:30:51 
   83  512 Jody Meyer              Minneapolis        MN  27   75 12:00  2:44  3:34  117   46:34 15.5  1:16   46   27:31  9:11 1:30:53 
   84  931 Renee Saamanen          Duluth             MN  39   84 12:21  2:49  2:33   41   40:09 17.9  2:17  132   34:05 11:22 1:31:23 
   85  877 Emily Zimmer            Maple Grove        MN  20   89 12:30  2:51  2:59   99   45:02 16.0  3:33   54   27:52  9:18 1:31:54 
   86  751 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  61  134 14:16  3:15  3:11  101   45:10 16.0  1:27   55   27:52  9:18 1:31:55 
   87  262 Julie Gobel             Minneapolis        MN  44   62 11:25  2:36  2:37  106   45:28 15.8  2:06   94   30:39 10:13 1:32:13 
   88  151 Sally Covert            White Bear Lake    MN  44   99 12:59  2:58  2:43   85   43:37 16.5  1:50  103   31:11 10:24 1:32:19 
   89  536 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  51  119 13:49  3:09  3:24   93   44:22 16.2  2:01   69   29:10  9:44 1:32:44 
   90  526 Heather Moody           Champlin           MN  43  129 14:09  3:13  2:48   76   43:00 16.8  1:50  100   31:05 10:22 1:32:50 
   91  235 Beth Fraley             Coon Rapids        MN  44  117 13:37  3:06  2:54   56   41:42 17.3  2:56  108   31:44 10:35 1:32:51 
   92  684 Kelly Rood              Plymouth           MN  39  138 14:20  3:16  2:27   80   43:15 16.7  1:35  104   31:16 10:26 1:32:51 
   93  615 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  30   61 11:24  2:36  2:42   77   43:02 16.7  2:12  127   33:38 11:13 1:32:55 
   94  505 Jill McNamara           Buffalo            MN  48  100 13:04  2:59  2:20   87   43:48 16.5  1:21  120   32:44 10:55 1:33:15 
   95  799 Marie Thomsen           Shakopee           MN  54   72 11:48  2:41  3:57   96   44:51 16.1  1:43  105   31:19 10:27 1:33:37 
   96   68 Kilian Bishop           Minneapolis        MN  28    6  8:39  1:58  5:53  112   46:10 15.6  4:02   67   28:58  9:40 1:33:40 
   97  608 Becky Packer            Dayton             MN  41  162 16:08  3:40  2:32  124   47:01 15.3  1:44   33   26:22  8:48 1:33:44 
   98  361 Brianna Johnson-Rabbett Minneapolis        MN  28  150 15:01  3:25  5:32   98   44:58 16.0  1:25   38   26:51  8:57 1:33:46 
   99  424 Donielle Kurvers        Monticello         MN  21  135 14:16  3:15  3:27  108   45:33 15.8  1:05   77   29:41  9:54 1:34:02 
  100  402 Maggie Knier            Big Lake           MN  18    5  8:38  1:58  2:09  140   49:34 14.5  0:59  122   32:46 10:56 1:34:04 
  101  106 Christine Callinan      Maple Grove        MN  44  120 13:53  3:10  3:12   53   41:31 17.4  1:59  129   33:41 11:14 1:34:14 
  102  609 Elena Page              Eden Prairie       MN  15    2  8:31  1:57  2:35  104   45:26 15.9  1:03  149   36:46 12:16 1:34:19 
  103  831 Laura Ward              Cambridge          MN  63  113 13:28  3:04  3:44   91   44:16 16.3  2:58   81   29:56  9:59 1:34:20 
  104  295 Beth Hammer             Howard Lake        MN  45  123 13:59  3:11  2:47  109   46:04 15.6  1:09   91   30:27 10:09 1:34:24 
  105  370 Janelle Katzner         Big Lake           MN  36                          95   44:51 16.1  2:52  101   31:07 10:23 1:34:28 
  106  268 Carol Gragert           Elk River          MN  63   91 12:34  2:52  3:17   92   44:20 16.3  2:00  116   32:21 10:47 1:34:29 
  107  588 Jillian Olson           East Bethel        MN  25   31 10:16  2:20  1:57  105   45:27 15.9  1:43  140   35:18 11:46 1:34:39 
  108   46 Nancy Bauer             Champlin           MN  67  126 14:05  3:13  2:15  100   45:07 16.0  1:53  106   31:25 10:29 1:34:44 
  109  703 Julie Samson            Hammond            WI  29  136 14:18  3:15  2:40   74   42:54 16.8  1:55  124   33:07 11:03 1:34:52 
  110  871 Liz Youngman            Mpls               MN  33   94 12:42  2:54  3:46  127   47:18 15.2  2:03   76   29:34  9:52 1:35:21 
  111  297 Alina Hansen            Elk River          MN  16   81 12:13  2:47  2:47  135   49:02 14.7  1:22   97   30:51 10:17 1:36:13 
  112  128 Melissa Christenson     Buiffalo           MN  47  122 13:59  3:11  3:18  103   45:22 15.9  1:48  113   32:12 10:44 1:36:37 
  113   89 Jordyn Broten           Montrose           MN  21  163 16:33  3:46  2:53  118   46:36 15.5  1:29   72   29:13  9:45 1:36:42 
  114   77 Maddy Bourgeois         Minneapolis        MN  25   27 10:03  2:17  3:16  143   49:49 14.5  1:26  121   32:45 10:55 1:37:17 
  115  136 Christa Close           Medina             MN  40  121 13:56  3:10  3:24  107   45:32 15.8  2:23  117   32:22 10:48 1:37:36 
  116  527 Crystal Moor            Richfield          MN  29   73 11:52  2:42  3:11  110   46:09 15.6  1:46  139   35:09 11:43 1:38:04 
  117  496 Lindsay McFarlane       Maple Grove        MN  33   88 12:28  2:50  2:33   67   42:33 16.9  2:03  160   38:43 12:55 1:38:18 
  118  219 Beverly Everett         Bismarck           ND  45  146 14:49  3:22  3:49  130   48:03 15.0  2:16   85   30:09 10:03 1:39:04 
  119   12 Emily Allen             Bloomington        MN  30  127 14:07  3:13  3:43  120   46:44 15.4  2:08  131   33:52 11:18 1:40:32 
  120  679 Nancy Roehr             Minneapolis        MN  62  115 13:29  3:04  3:24   90   44:01 16.4  2:38  150   37:01 12:21 1:40:32 
  121  691 Carmen Rudolph          Annandale          MN  34  144 14:46  3:22  3:12  151   50:26 14.3  1:25   96   30:48 10:16 1:40:35 
  122  422 Monica Kunkel           Buffalo            MN  49  101 13:06  2:59  2:59  125   47:05 15.3  1:58  146   35:59 12:00 1:41:06 
  123  167 Jennifer Day            St Cloud           MN  38   66 11:32  2:38  2:51  145   49:56 14.4  2:04  135   34:48 11:36 1:41:09 
  124  658 Kelsey Ray              Minneapolis        MN  28   79 12:05  2:45  5:02  137   49:10 14.7  1:54  125   33:14 11:05 1:41:24 
  125  712 Abigail Schmitt         Chaska             MN  20                         139   49:32 14.5  1:38  114   32:12 10:44 1:41:29 
  126   90 Lindsey Brotkowski      Ramsey             MN  15  111 13:25  3:03  2:49  138   49:26 14.6  1:36  133   34:18 11:26 1:41:32 
  127  431 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  35  158 15:46  3:35  1:55  155   51:24 14.0  1:44   98   30:53 10:18 1:41:42 
  128  781 Bev Swanson             Buffalo            MN  46  164 16:38  3:47  3:11  154   51:03 14.1  1:40   75   29:32  9:51 1:42:01 
  129   44 Amy Bauch               Minneapolis        MN  56  107 13:16  3:01  5:10   79   43:11 16.7  2:32  159   38:25 12:49 1:42:34 
  130  749 Alicia St.Germain       St.Paul            MN  28  149 14:58  3:24  2:08  129   47:46 15.1  2:17  144   35:36 11:52 1:42:43 
  131  517 Kara Miller             Big Lake           MN  37   70 11:44  2:40  3:44  174   56:35 12.7  1:40   80   29:45  9:55 1:43:26 
  132  768 Amie Stover             Brooklyn Park      MN  39  104 13:12  3:00  4:41  152   50:32 14.3  2:34  118   32:32 10:51 1:43:29 
  133   19 Ellen Anderson          Mahtomedi          MN  24  140 14:24  3:17  3:42  149   50:14 14.3  1:30  130   33:43 11:15 1:43:30 
  134  309 Lisa Herman             Zimmerman          MN  34  159 15:49  3:36  3:29  113   46:16 15.6  2:32  143   35:35 11:52 1:43:39 
  135  304 Kayti Heber             Howard Lake        MN  35  132 14:15  3:15  4:00  165   54:05 13.3  1:21   83   30:09 10:03 1:43:49 
  136   25 Janet Aquino-Dantona    Saint Peter        MN  54  131 14:14  3:14  3:17  136   49:04 14.7  2:28  134   34:48 11:36 1:43:49 
  137  272 Lauren Greenslade       Maple Plain        MN  28   71 11:47  2:41  4:15  111   46:10 15.6  2:52  162   38:59 13:00 1:44:02 
  138  395 Katelyn Kleitsch        Readlyn            IA  26  137 14:18  3:15  4:10  156   51:33 14.0  2:15  112   32:10 10:44 1:44:23 
  139  924 Barbara Logan           Seattle            WA  61   69 11:43  2:40  3:14  121   46:49 15.4  3:11  170   39:30 13:10 1:44:25 
  140  780 Gail Swanson            Rockford           MN  64  141 14:26  3:17  4:10  133   48:54 14.7  1:49  141   35:26 11:49 1:44:43 
  141  407 Kaitlin Korbitz         Bloomington        MN  29  105 13:13  3:01  3:06  123   47:00 15.3  2:29  164   39:06 13:02 1:44:52 
  142  475 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  56  168 17:11  3:55  2:16  115   46:32 15.5  1:21  156   38:04 12:42 1:45:22 
  143  229 Ta Flatland             Elk River          MN  34  109 13:20  3:02  2:40  144   49:49 14.5  2:06  153   37:31 12:31 1:45:24 
  144  696 Lynn Saddoris           Minneapolis        MN  49  171 17:56  4:05  6:38  122   46:53 15.4  3:02   99   31:04 10:22 1:45:31 
  145  444 Sophia Leenay           Minneapolis        MN  25  124 14:00  3:11  4:43  132   48:52 14.7  1:38  148   36:33 12:11 1:45:42 
  146  132 Linda Cieslak           St. Michael        MN  52  161 15:53  3:37  3:34  141   49:43 14.5  1:33  138   35:02 11:41 1:45:43 
  147  606 Tina Otten              Champlin           MN  47  118 13:40  3:07  3:57  128   47:29 15.2  2:52  155   37:57 12:39 1:45:54 
  148  478 Anastasia Martin        Buffalo            MN  41  155 15:27  3:31  4:29  157   51:40 13.9  2:51  107   31:43 10:35 1:46:08 
  149   35 Tracy Bailey            Princeton          MN  42  172 18:46  4:16  4:38  150   50:17 14.3  1:19  110   31:48 10:36 1:46:45 
  150  283 Anna Gutknecht          Buffalo            MN  26  177 19:25  4:25  4:05  134   49:00 14.7  1:09  128   33:39 11:13 1:47:17 
  151   95 Megan Buck              Plymouth           MN  40  156 15:28  3:31  3:19  176   57:07 12.6  1:21   89   30:26 10:09 1:47:39 
  152  726 Miranda Sieben          Edina              MN  28  154 15:20  3:30  4:33  146   50:01 14.4  3:15  137   35:02 11:41 1:48:09 
  153  153 Dana Crumley            Avon               MN  40   50 10:53  2:29  5:41  163   53:32 13.5  2:16  147   36:01 12:01 1:48:20 
  154  592 Katie Olson             Ramsey             MN  39   95 12:48  2:55  3:48  159   51:57 13.9  1:53  158   38:18 12:46 1:48:42 
  155  721 Randi Setter            Hugo               MN  41  167 17:09  3:54  2:24  131   48:24 14.9  2:24  163   39:01 13:01 1:49:21 
  156  421 Katelyn Kunde           Monticello         MN  19   22  9:55  2:16  3:50  170   55:08 13.1  1:06  171   39:40 13:14 1:49:36 
  157  814 Jennifer Tvrdik         Hanover            MN  39   57 11:13  2:33  3:21  162   53:20 13.5  2:34  169   39:27 13:09 1:49:53 
  158  196 Miranda Duske           Buffalo            MN  24  147 14:52  3:23  4:38  179   59:46 12.1  1:50   68   29:03  9:41 1:50:06 
  159  256 Susan Gieseke           Brooklyn Park      MN  52  169 17:12  3:55  3:04  158   51:42 13.9  2:40  142   35:32 11:51 1:50:08 
  160  605 Melissa Otten           Buffalo            MN  39  153 15:17  3:29  6:32  153   50:50 14.2  5:04  119   32:39 10:53 1:50:20 
  161  169 Karen Dean              St. Louis Park     MN  37  174 18:58  4:19  4:31  126   47:14 15.3  2:40  152   37:25 12:29 1:50:47 
  162  785 Wendy Sylvester         Annandale          MN  34  165 16:59  3:52  3:37  142   49:46 14.5  2:47  154   37:55 12:39 1:51:02 
  163  845 Leah Werner             Buffalo            MN  36  139 14:21  3:16  3:59  177   57:50 12.5  1:39  126   33:23 11:08 1:51:10 
  164  628 Susan Peterson          Maple Lake         MN  41  175 19:00  4:19  4:09  164   53:48 13.4  2:12  123   32:53 10:58 1:52:01 
  165  559 Kimberly Nermyr         Plymouth           MN  40  133 14:16  3:15  3:25  171   55:20 13.0  2:03  151   37:05 12:22 1:52:08 
  166  494 Brenda McCoy            Andover            MN  53   97 12:53  2:56  4:24  147   50:02 14.4  4:17  176   43:36 14:32 1:55:11 
  167  818 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  35   96 12:48  2:55  5:21  172   55:51 12.9  2:29  168   39:24 13:08 1:55:52 
  168   10 Sharon Akerson          Princeton          MN  46  178 19:33  4:27  3:41  148   50:05 14.4  2:23  172   41:05 13:42 1:56:44 
  169  769 Tara Straub             Inver Grove Highet MN  26  181 20:01  4:33  5:04  169   55:00 13.1  2:14  136   34:56 11:39 1:57:13 
  170   28 Deb August              Medina             MN  54  152 15:12  3:28  5:50  166   54:07 13.3  2:31  175   42:45 14:15 2:00:23 
  171  874 Alex Zeiss              Buffalo            MN  15   87 12:27  2:50  6:00  168   54:53 13.1  8:07  166   39:11 13:04 2:00:37 
  172  286 Rachel Haas             Buffalo            MN  15  145 14:47  3:22  3:43  180 1:01:05 11.8  1:54  165   39:10 13:04 2:00:37 
  173  484 Lauryn McAlpin          Buffalo            MN  15  116 13:34  3:05  4:55  167   54:53 13.1  8:06  167   39:11 13:04 2:00:37 
  174  280 Mary Ellen Gutknecht    Buffalo            MN  57  160 15:52  3:37  4:37  161   52:50 13.6  2:13  180   47:22 15:48 2:02:53 
  175  587 Stacey Olson            St. Bonifacius     MN  42  166 17:02  3:53  3:41  178   57:59 12.4  2:46  174   41:55 13:59 2:03:21 
  176  852 Pernille Whited         Eden Prairie       MN  46  173 18:57  4:19  5:12  175   56:47 12.7  1:55  173   41:36 13:52 2:04:24 
  177   26 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  51  180 19:49  4:31  5:03  160   52:43 13.7  3:57  177   44:34 14:52 2:06:04 
  178    7 Cassandra Adams         Brooklyn Paark     MN  14  182 20:47  4:44  3:54  182 1:02:24 11.5  1:27  161   38:48 12:56 2:07:18 
  179  375 Mollie Kelderman        Fridley            MN  16  170 17:31  3:59  2:43  181 1:02:03 11.6  1:50  179   45:20 15:07 2:09:25 
  180  414 Tiffany Kramer          Buffalo            MN  18  157 15:44  3:35  4:03  183 1:05:30 11.0  1:31  178   45:08 15:03 2:11:54 
  181  459 Vanessa Livermore       Minnetrista        MN  18  183 21:52  4:59  9:59  173   56:01 12.9  9:08  157   38:15 12:45 2:15:13 
  182  329 Erin Horner             Buffalo            MN  30  176 19:16  4:23  5:43  184 1:05:55 10.9  3:07  181   47:28 15:50 2:21:27 
        15 Alexandra Alviani       Plymouth           MN  21   14  9:26  2:09  2:53  114   46:32 15.5  0:58                            
       515 Danneka Miller          St Louis Park      MN  25  179 19:47  4:30  4:00  116   46:34 15.5  2:56                            
       669 Meredith Reynolds       Buffalo            MN  15   38 10:37  2:25                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  307 Jack Hennen             Cambridge          MN  14    2  9:03  2:04  2:26    1   37:43 19.1  1:23    3   24:37  8:13 1:15:11 
    2  479 Lorenzo Mascarenas      Eden Prairie       MN  15    1  8:37  1:58  2:53    2   40:53 17.6  2:12    2   23:36  7:52 1:18:09 
    3  322 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  15    4 11:10  2:33  2:02    3   42:36 16.9  1:18    1   22:34  7:32 1:19:38 
    4  596 Cade O'Neill            Deephaven          MN  15    3  9:20  2:08  3:42    6   48:28 14.9  1:17    5   30:33 10:11 1:33:18 
    5  372 Thomas Keating          Apple Valley       MN  15    6 17:00  3:52  4:17    4   46:12 15.6  2:18    4   26:43  8:55 1:36:27 
    6  604 Brandon Otten           Buffalo            MN  15    5 15:23  3:30  4:36    5   48:16 14.9  1:30    6   33:57 11:19 1:43:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  466 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  15    5 12:33  2:51  2:21    1   41:22 17.4  1:13    1   25:35  8:32 1:23:02 
    2  739 Abbey Smits             Andover            MN  14    2  8:35  1:57  1:50    3   46:37 15.5  1:02    2   28:18  9:26 1:26:22 
    3  609 Elena Page              Eden Prairie       MN  15    1  8:31  1:57  2:35    2   45:26 15.9  1:03    4   36:46 12:16 1:34:19 
    4   90 Lindsey Brotkowski      Ramsey             MN  15    6 13:25  3:03  2:49    4   49:26 14.6  1:36    3   34:18 11:26 1:41:32 
    5  874 Alex Zeiss              Buffalo            MN  15    4 12:27  2:50  6:00    6   54:53 13.1  8:07    7   39:11 13:04 2:00:37 
    6  286 Rachel Haas             Buffalo            MN  15    8 14:47  3:22  3:43    7 1:01:05 11.8  1:54    6   39:10 13:04 2:00:37 
    7  484 Lauryn McAlpin          Buffalo            MN  15    7 13:34  3:05  4:55    5   54:53 13.1  8:06    8   39:11 13:04 2:00:37 
    8    7 Cassandra Adams         Brooklyn Paark     MN  14    9 20:47  4:44  3:54    8 1:02:24 11.5  1:27    5   38:48 12:56 2:07:18 
       669 Meredith Reynolds       Buffalo            MN  15    3 10:37  2:25                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 Caleb Birklid           Anoka              MN  17    1  6:57  1:35  1:06    3   35:28 20.3  1:11    2   20:58  7:00 1:05:37 
    2  678 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    3  7:39  1:45  1:14    5   35:52 20.1                          1:06:11 
    3  206 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  19    7  9:52  2:15  2:04    4   35:37 20.2  1:13    4   21:45  7:15 1:10:29 
    4  572 Josh Nordstrom          Crystal            MN  16    6  9:43  2:13  3:41    2   34:59 20.6  1:44    3   21:26  7:09 1:11:31 
    5  627 Ryan Peterson           Plymouth           MN  19   12 14:02  3:12  2:34    7   36:25 19.8  1:31    1   18:55  6:19 1:13:25 
    6  120 Donavon Catton          Rogers             MN  19    5  9:26  2:09  4:13    9   38:58 18.5  0:46    6   23:52  7:58 1:17:13 
    7  323 Alex Hoffman            Minnetonka         MN  16    8 10:31  2:24  1:52    6   36:17 19.9  2:27    9   27:56  9:19 1:19:01 
    8   80 Ajay Breen              Oak Grove          MN  19   13 15:16  3:29  3:52    8   38:00 19.0  1:06    5   23:32  7:51 1:21:43 
    9  284 Michael Guyse           Maple Lake         MN  18    9 11:47  2:41  2:30   12   47:01 15.3  1:21    8   27:37  9:13 1:30:13 
   10  451 Collin Lesch            Buffalo            MN  19   10 12:30  2:51  3:49   13   48:13 14.9  2:20    7   24:51  8:17 1:31:42 
   11  663 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  17   11 13:21  3:02  4:03   11   46:52 15.4  1:50   10   31:20 10:27 1:37:24 
       464 Max Loy                 Maple Grove        MN  18    4  8:24  1:55  2:17   10   44:52 16.1  0:52                            
       839 Garrett Welsch          Red Wing           MN  17    2  7:25  1:41  2:06    1   33:27 21.5                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  252 Kaytlin Garrison        Cohasset           MN  16    5 10:44  2:27  1:24    1   37:29 19.2  1:02    1   23:50  7:57 1:14:27 
    2  483 Leighton McAlpin        Buffalo            MN  16    4 10:29  2:23  3:02    2   41:18 17.4  1:43    2   25:57  8:39 1:22:27 
    3  581 Britta Oden             Buffalo            MN  19    2  9:49  2:14  1:38    3   45:12 15.9  1:25    3   27:31  9:11 1:25:33 
    4  402 Maggie Knier            Big Lake           MN  18    1  8:38  1:58  2:09    5   49:34 14.5  0:59    5   32:46 10:56 1:34:04 
    5  297 Alina Hansen            Elk River          MN  16    6 12:13  2:47  2:47    4   49:02 14.7  1:22    4   30:51 10:17 1:36:13 
    6  421 Katelyn Kunde           Monticello         MN  19    3  9:55  2:16  3:50    6   55:08 13.1  1:06    7   39:40 13:14 1:49:36 
    7  375 Mollie Kelderman        Fridley            MN  16    8 17:31  3:59  2:43    8 1:02:03 11.6  1:50    9   45:20 15:07 2:09:25 
    8  414 Tiffany Kramer          Buffalo            MN  18    7 15:44  3:35  4:03    9 1:05:30 11.0  1:31    8   45:08 15:03 2:11:54 
    9  459 Vanessa Livermore       Minnetrista        MN  18    9 21:52  4:59  9:59    7   56:01 12.9  9:08    6   38:15 12:45 2:15:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  766 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24    2  7:16  1:39  1:39    2   32:57 21.9  0:57    1   19:43  6:35 1:02:30 
    2  302 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  24    1  6:55  1:35  1:38    1   32:01 22.5  1:13    5   22:14  7:25 1:03:58 
    3  264 Zach Goldberg           Minnetrista        MN  20    6  8:19  1:54  1:16    3   35:26 20.3  0:57    4   21:21  7:07 1:07:16 
    4  176 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  20    3  7:43  1:46  1:17    4   35:47 20.1  1:24    7   23:17  7:46 1:09:27 
    5  110 Garrett Cardinal        Minneapolis        MN  24    4  7:52  1:48  2:36    5   36:22 19.8  1:54   10   24:47  8:16 1:13:29 
    6  368 Marcus Kasper           Monticello         MN  24    7  8:38  1:58  2:40    8   38:51 18.5  0:54    6   23:10  7:44 1:14:12 
    7  363 Phillip Juda            Maple Grove        MN  24    8  9:59  2:16  2:46   10   39:48 18.1  1:03    2   20:52  6:58 1:14:25 
    8  740 David Sneeringer        St. Paul           MN  23   10 10:59  2:30  2:50    9   39:08 18.4  1:28    3   21:02  7:01 1:15:24 
    9  214 Nicholas Engfer         Buffalo            MN  20    5  8:17  1:53  2:23   11   40:27 17.8  0:46    9   24:36  8:12 1:16:27 
   10  282 Andrew Gutknecht        Bozeman            MN  21    9 10:17  2:21  3:47    6   36:52 19.5  2:00    8   23:59  8:00 1:16:53 
   11  281 Albert Gutknecht        St. Louis          MO  24   12 12:28  2:50  3:42    7   37:19 19.3  1:46   11   25:57  8:39 1:21:09 
   12  298 Edward Hanson           Monticello         MN  21   11 11:55  2:43  3:06   12   41:55 17.2  1:45   13   29:02  9:41 1:27:41 
   13  530 Garrett Moore           Minneapolis        MN  24   13 17:10  3:54  4:11   13   44:21 16.2  2:14   12   26:44  8:55 1:34:38 
   14  724 Tyler Shelby            Buffalo            MN  20   14 23:56  5:27  5:17   14   53:06 13.6  2:02   14   29:31  9:51 1:53:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  582 Katie Oden              Buffalo            MN  22    3  9:17  2:07  1:57    1   37:20 19.3  1:00    1   22:20  7:27 1:11:52 
    2  148 Candace Corso           Saint Paul         MN  24    2  8:47  2:00  1:22    2   39:47 18.1  1:29    2   24:42  8:14 1:16:04 
    3    6 Hailey Adams            Grand Forks        ND  21    1  8:43  1:59  2:31    4   43:52 16.4  1:21    4   27:50  9:17 1:24:15 
    4  276 Morgan Gunderson        Aberdeen           SD  20    6 14:04  3:12  2:50    3   42:37 16.9  2:03    3   26:04  8:42 1:27:37 
    5  877 Emily Zimmer            Maple Grove        MN  20    5 12:30  2:51  2:59    5   45:02 16.0  3:33    5   27:52  9:18 1:31:54 
    6  424 Donielle Kurvers        Monticello         MN  21    7 14:16  3:15  3:27    6   45:33 15.8  1:05    8   29:41  9:54 1:34:02 
    7   89 Jordyn Broten           Montrose           MN  21   10 16:33  3:46  2:53    8   46:36 15.5  1:29    7   29:13  9:45 1:36:42 
    8  712 Abigail Schmitt         Chaska             MN  20                           9   49:32 14.5  1:38    9   32:12 10:44 1:41:29 
    9   19 Ellen Anderson          Mahtomedi          MN  24    8 14:24  3:17  3:42   10   50:14 14.3  1:30   10   33:43 11:15 1:43:30 
   10  196 Miranda Duske           Buffalo            MN  24    9 14:52  3:23  4:38   11   59:46 12.1  1:50    6   29:03  9:41 1:50:06 
        15 Alexandra Alviani       Plymouth           MN  21    4  9:26  2:09  2:53    7   46:32 15.5  0:58                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   76 James Botnen            Kindred            ND  28   13 12:47  2:55  2:31    1   34:22 21.0  0:57    1   19:12  6:24 1:09:47 
    2  548 Josh Nadke              St Louis Park      MN  26    7 10:39  2:26  1:35    2   34:59 20.6  1:27    3   21:57  7:19 1:10:35 
    3  225 Ben Ferin               Maplewood          MN  27    5 10:04  2:18  1:57    3   35:05 20.5  1:19    5   22:13  7:25 1:10:36 
    4  362 Kyle Johnsrud           St. Louis Park     MN  27    2  8:17  1:53  2:32    6   39:18 18.3  1:27    2   20:47  6:56 1:12:19 
    5  829 Mark Walton             Clarks Grove       MN  26    8 10:43  2:27  1:59    4   35:30 20.3  1:25    9   24:45  8:15 1:14:20 
    6  450 Jon Lenz                Eagan              MN  27   10 10:46  2:27  3:06    5   38:01 19.0  0:54    4   22:02  7:21 1:14:47 
    7  660 Darek Reader            Minneapolis        MN  27    9 10:46  2:27  1:40    7   40:06 18.0  1:22    6   22:56  7:39 1:16:48 
    8  670 John Rice               St. Louis Park     MN  26    1  8:01  1:50  2:33   11   41:37 17.3  1:38   10   27:14  9:05 1:21:01 
    9  732 William Simson          Maple Grove        MN  28    4  8:51  2:01  2:27    9   41:07 17.5  1:10   16   31:01 10:21 1:24:34 
   10  294 Alexander Halverson     St Louis Park      MN  25   19 16:52  3:50  2:21    8   40:49 17.7  1:04    8   24:20  8:07 1:25:25 
   11  360 Paul Johnson            Minneapolis        MN  29    6 10:28  2:23  4:12   12   42:49 16.8  2:29   14   28:57  9:39 1:28:54 
   12  394 Ryan Kleitsch           Readlyn            IA  26   16 15:25  3:31  3:33   17   46:57 15.3  1:17    7   23:47  7:56 1:30:57 
   13  602 Mathew Osmond           Savage             MN  28   12 12:19  2:48  6:43   14   43:32 16.6  1:41   11   27:33  9:11 1:31:46 
   14  388 Paul Kirihara           Saint Louis Park   MN  26    3  8:19  1:54  2:37   16   46:50 15.4  1:01   19   34:05 11:22 1:32:49 
   15  109 David Capistrant        North St Paul      MN  26   15 15:16  3:29  2:03   15   44:11 16.3  1:45   17   31:36 10:32 1:34:49 
   16  805 Kevin Tomaschek         Minneapolis        MN  28   20 21:39  4:56  5:17   13   42:51 16.8  1:16   18   32:26 10:49 1:43:28 
   17  330 Tyler Horner            Buffalo            MN  29   17 16:31  3:46  3:26   18   55:04 13.1  1:32   13   28:47  9:36 1:45:18 
   18  275 Josh Grover             Buffalo            MN  29   14 13:22  3:03  3:09   20   59:42 12.1  1:51   15   29:03  9:41 1:47:06 
   19  514 Joseph Meyer            Badger             MN  27   18 16:37  3:47  3:18   19   57:16 12.6  1:39   12   28:30  9:30 1:47:18 
       922 Daniel Plotkin          Minneapolis        MN  27   11 11:01  2:31  2:43   10   41:13 17.5  1:50                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  647 Colleen Powers          Minneapolis        MN  29    8 10:54  2:29  2:53    1   36:45 19.6  1:37    3   25:27  8:29 1:17:34 
    2  102 Rachel Busch            Buffalo            MN  26    1  8:30  1:56  2:05    5   40:54 17.6  1:28    6   26:16  8:46 1:19:11 
    3  429 Jaci Lang               St. Cloud          MN  26   10 11:35  2:38  2:11    6   41:13 17.5  1:04    2   25:25  8:29 1:21:25 
    4  801 Devin Thorson           Saint Paul         MN  29    9 11:26  2:36  1:49    2   39:00 18.5  1:30   13   28:41  9:34 1:22:25 
    5  449 Hillary Lenz            Eagan              MN  28    7 10:46  2:27  3:05    4   40:50 17.6  1:07    7   26:41  8:54 1:22:26 
    6  599 Tara Orech              Minneapolis        MN  26   19 13:25  3:03  2:45    8   41:27 17.4  0:47    4   25:34  8:32 1:23:56 
    7  513 Jamie Meyer             New Brighton       MN  27   13 11:52  2:42  3:26   10   42:53 16.8  1:12    1   24:42  8:14 1:24:04 
    8  920 Dode Cairncross         Shoreview          MN  25    4  9:48  2:14  3:06    7   41:14 17.5  2:16   12   28:09  9:23 1:24:30 
    9  601 Stacy Osmond            Savage             MN  27   18 13:15  3:01  5:46    3   40:01 18.0  1:23    5   25:36  8:32 1:25:59 
   10  683 Charlotte Rogers        Minneapolis        MN  27    3  9:06  2:04  2:42   12   44:56 16.0  1:42   11   27:55  9:19 1:26:17 
   11  133 Katie Clark             Stacy              MN  28   16 13:11  3:00  2:21    9   42:11 17.1  1:43    9   27:04  9:02 1:26:28 
   12  512 Jody Meyer              Minneapolis        MN  27   14 12:00  2:44  3:34   19   46:34 15.5  1:16   10   27:31  9:11 1:30:53 
   13   68 Kilian Bishop           Minneapolis        MN  28    2  8:39  1:58  5:53   17   46:10 15.6  4:02   14   28:58  9:40 1:33:40 
   14  361 Brianna Johnson-Rabbett Minneapolis        MN  28   24 15:01  3:25  5:32   13   44:58 16.0  1:25    8   26:51  8:57 1:33:46 
   15  588 Jillian Olson           East Bethel        MN  25    6 10:16  2:20  1:57   14   45:27 15.9  1:43   23   35:18 11:46 1:34:39 
   16  703 Julie Samson            Hammond            WI  29   21 14:18  3:15  2:40   11   42:54 16.8  1:55   17   33:07 11:03 1:34:52 
   17   77 Maddy Bourgeois         Minneapolis        MN  25    5 10:03  2:17  3:16   25   49:49 14.5  1:26   16   32:45 10:55 1:37:17 
   18  527 Crystal Moor            Richfield          MN  29   12 11:52  2:42  3:11   15   46:09 15.6  1:46   22   35:09 11:43 1:38:04 
   19  658 Kelsey Ray              Minneapolis        MN  28   15 12:05  2:45  5:02   24   49:10 14.7  1:54   18   33:14 11:05 1:41:24 
   20  749 Alicia St.Germain       St.Paul            MN  28   23 14:58  3:24  2:08   21   47:46 15.1  2:17   24   35:36 11:52 1:42:43 
   21  272 Lauren Greenslade       Maple Plain        MN  28   11 11:47  2:41  4:15   16   46:10 15.6  2:52   26   38:59 13:00 1:44:02 
   22  395 Katelyn Kleitsch        Readlyn            IA  26   22 14:18  3:15  4:10   27   51:33 14.0  2:15   15   32:10 10:44 1:44:23 
   23  407 Kaitlin Korbitz         Bloomington        MN  29   17 13:13  3:01  3:06   20   47:00 15.3  2:29   27   39:06 13:02 1:44:52 
   24  444 Sophia Leenay           Minneapolis        MN  25   20 14:00  3:11  4:43   22   48:52 14.7  1:38   25   36:33 12:11 1:45:42 
   25  283 Anna Gutknecht          Buffalo            MN  26   26 19:25  4:25  4:05   23   49:00 14.7  1:09   19   33:39 11:13 1:47:17 
   26  726 Miranda Sieben          Edina              MN  28   25 15:20  3:30  4:33   26   50:01 14.4  3:15   21   35:02 11:41 1:48:09 
   27  769 Tara Straub             Inver Grove Highet MN  26   28 20:01  4:33  5:04   28   55:00 13.1  2:14   20   34:56 11:39 1:57:13 
       515 Danneka Miller          St Louis Park      MN  25   27 19:47  4:30  4:00   18   46:34 15.5  2:56                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  704 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  30    8  9:34  2:11  1:39    6   36:11 19.9  1:11    1   17:31  5:51 1:06:05 
    2  311 Kevin Hertzberg         Chaska             MN  33    1  8:14  1:53  1:38    1   32:39 22.1  0:51    8   23:04  7:42 1:06:25 
    3  437 Tim Larson              Circle Pines       MN  31    6  9:20  2:08  1:31    3   33:34 21.5  1:12    5   22:35  7:32 1:08:10 
    4  750 Tim Staloch             Watertown          MN  34   11  9:59  2:17  2:17    2   33:24 21.6  1:05    2   21:36  7:12 1:08:19 
    5  770 John Strawn             St Louis Park      MN  33   13 10:18  2:21  1:23    7   36:24 19.8  1:24    7   22:50  7:37 1:12:16 
    6  699 Seth Salenger           Minnepaolis        MN  32   14 10:24  2:22  2:19    4   35:23 20.4  2:32    4   22:05  7:22 1:12:42 
    7  246 John Galligan           Minneapolis        MN  33    3  8:27  1:56  1:56   10   38:07 18.9  1:19   10   23:59  8:00 1:13:45 
    8  728 Jason Sieg              Minneapolis        MN  30    5  9:03  2:04  2:31   14   39:21 18.3  1:16    3   21:46  7:16 1:13:55 
    9  113 Matthew Carlson         Minnetonka         MN  32    2  8:25  1:55  3:07    8   36:36 19.7  2:18   16   25:48  8:36 1:16:11 
   10  654 John Rammel             Sartell            MN  31    7  9:24  2:09  2:06    5   35:49 20.1  1:06   23   29:26  9:49 1:17:50 
   11  152 Kirk Crabb              Burnsville         MN  32    4  8:59  2:03  1:44   13   39:20 18.3  1:17   20   26:41  8:54 1:18:00 
   12  105 John Byington           Saint Bonifacius   MN  30   20 11:20  2:35  2:21    9   37:46 19.1  1:44   13   25:17  8:26 1:18:27 
   13  930 Russ Rosckes            Plymouth           MN  33   15 10:48  2:28  2:47   16   39:33 18.2  1:32   12   25:12  8:24 1:19:50 
   14  425 Tom Kuzma               Buffalo            MN  34   18 11:10  2:33  3:02   26   42:36 16.9  1:04    6   22:43  7:35 1:20:33 
   15  165 Ryan Davis              Willmar            MN  33   10  9:50  2:14  3:08   20   40:19 17.9  1:48   18   25:58  8:40 1:21:01 
   16  224 Michael Feldbaum        Minneapolis        MN  34    9  9:43  2:13  2:59   11   38:23 18.8  2:02   22   28:35  9:32 1:21:41 
   17  824 Joshua Wahlquist        Minneapolis        MN  31   19 11:18  2:34  3:14   15   39:32 18.2  2:22   15   25:45  8:35 1:22:09 
   18  367 Zack Kartak             Minneapolis        MN  34   24 12:13  2:47  2:20   21   40:46 17.7  1:12   17   25:56  8:39 1:22:25 
   19  217 Ryan Erhard             Buffalo            MN  32   28 13:45  3:08  3:05   22   40:57 17.6  0:57   11   24:29  8:10 1:23:11 
   20  474 Robert Marshall         Maple Grove        MN  32                          24   42:17 17.0  1:19   14   25:37  8:33 1:23:54 
   21  164 Tim Dauwalter           Cologne            MN  30   27 13:09  3:00  2:29   12   38:44 18.6  2:08   21   27:51  9:17 1:24:19 
   22  398 Drew Klinkert           Minneapolis        MN  33   26 12:56  2:57  3:19   17   39:37 18.2  1:59   19   26:35  8:52 1:24:25 
   23  783 Thomas Sweeney          Champlin           MN  31   21 11:23  2:36  2:02   19   40:00 18.0  1:25   26   30:46 10:16 1:25:34 
   24  539 Matt Mork               Becker             MN  32   23 11:44  2:40  3:00   18   39:59 18.0  1:25   24   29:34  9:52 1:25:40 
   25  569 Jesse Niemetschek       Blaine             MN  34   16 11:01  2:31  4:35   23   41:57 17.2  2:08   25   29:36  9:52 1:29:15 
   26  438 Brandon Latack          Cottage Grove      MN  30   12 10:10  2:19  2:30   25   42:32 16.9  2:28   27   32:25 10:49 1:30:03 
   27  556 Michael Nelson          Saint Paul         MN  32   29 16:12  3:41  5:22   29   45:29 15.8  1:10    9   23:21  7:47 1:31:33 
   28  622 Michael Petersen        Savage             MN  34   22 11:32  2:38  3:07   27   44:43 16.1  1:59   29   33:25 11:09 1:34:44 
   29  408 Kurt Koubal             Mound              MN  33   25 12:36  2:52  4:11   28   45:27 15.9  2:35   30   34:04 11:22 1:38:52 
   30  144 Marshall Comisar        Maple Grove        MN  33   17 11:06  2:32  5:21   30   45:45 15.8  4:49   31   37:57 12:39 1:44:57 
   31  521 Michael Mishler         Richfield          MN  30   30 16:43  3:48  2:37   31   50:14 14.3  2:35   28   33:01 11:01 1:45:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  103 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  31    4 10:18  2:21  1:26    3   38:06 18.9  1:18    1   19:43  6:35 1:10:49 
    2  917 Mariane Walin           Brooklyn Center    MN  30    1  9:16  2:07  1:43    1   34:28 20.9  1:31    5   24:55  8:19 1:11:51 
    3  485 Betsy McCann            Montrose           MN  34    6 10:41  2:26  1:50    7   39:55 18.1  1:18    3   23:25  7:49 1:17:07 
    4  142 Blair Collins           St. Louis Park     MN  32    5 10:39  2:26  2:57    2   37:48 19.1  1:24    4   24:32  8:11 1:17:19 
    5  448 Kristen Lemke           Minneapolis        MN  31    3  9:48  2:14  1:32    5   39:06 18.4  1:36    6   25:43  8:35 1:17:43 
    6  538 Casey Mork              Becker             MN  31   12 12:04  2:45  1:54    6   39:49 18.1  1:05    2   22:59  7:40 1:17:50 
    7  820 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  31   13 12:12  2:47  2:31    4   38:30 18.7  2:01   10   27:41  9:14 1:22:53 
    8   85 Trina Brennan           Watertown          MN  32   18 13:07  2:59  1:45    9   41:41 17.3  1:22    7   25:44  8:35 1:23:37 
    9  624 Catherine Peterson      Grand Forks        ND  34    2  9:17  2:07  2:48   10   41:51 17.2  2:48    8   27:03  9:01 1:23:45 
   10  192 Shannon Duncombe        Big Lake           MN  33   16 12:36  2:52  2:18    8   40:13 17.9  1:32   13   28:33  9:31 1:25:09 
   11  503 Michaela McMeekin       Omaha              NE  31    8 11:00  2:30  2:53   13   42:51 16.8  1:40   14   29:13  9:45 1:27:34 
   12  502 Laura McMahon           Sartell            MN  32    7 10:47  2:27  2:58   18   43:46 16.5  1:51   12   28:17  9:26 1:27:37 
   13  680 Natalie Roeser          Buffalo            MN  34   14 12:25  2:50  2:39   19   43:54 16.4  1:47    9   27:07  9:03 1:27:49 
   14  634 Shannon Piekarski       Montrose           MN  30    9 11:08  2:32  2:50   16   43:09 16.7  1:40   16   30:11 10:04 1:28:55 
   15   45 Sara Bauer              Ramsey             MN  34   10 11:24  2:36  2:54   14   42:58 16.8  1:19   18   30:42 10:14 1:29:15 
   16  482 Amy Mattson             Buffalo            MN  33   20 13:23  3:03  2:45   11   42:18 17.0  1:16   17   30:35 10:12 1:30:15 
   17  525 Jessica Monson          Eden Prairie       MN  34   22 14:27  3:17  3:09   17   43:24 16.6  2:04   11   27:50  9:17 1:30:51 
   18  615 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  30   11 11:24  2:36  2:42   15   43:02 16.7  2:12   20   33:38 11:13 1:32:55 
   19  871 Liz Youngman            Mpls               MN  33   17 12:42  2:54  3:46   22   47:18 15.2  2:03   15   29:34  9:52 1:35:21 
   20  496 Lindsay McFarlane       Maple Grove        MN  33   15 12:28  2:50  2:33   12   42:33 16.9  2:03   25   38:43 12:55 1:38:18 
   21   12 Emily Allen             Bloomington        MN  30   21 14:07  3:13  3:43   21   46:44 15.4  2:08   21   33:52 11:18 1:40:32 
   22  691 Carmen Rudolph          Annandale          MN  34   23 14:46  3:22  3:12   25   50:26 14.3  1:25   19   30:48 10:16 1:40:35 
   23  309 Lisa Herman             Zimmerman          MN  34   24 15:49  3:36  3:29   20   46:16 15.6  2:32   22   35:35 11:52 1:43:39 
   24  229 Ta Flatland             Elk River          MN  34   19 13:20  3:02  2:40   24   49:49 14.5  2:06   23   37:31 12:31 1:45:24 
   25  785 Wendy Sylvester         Annandale          MN  34   25 16:59  3:52  3:37   23   49:46 14.5  2:47   24   37:55 12:39 1:51:02 
   26  329 Erin Horner             Buffalo            MN  30   26 19:16  4:23  5:43   26 1:05:55 10.9  3:07   26   47:28 15:50 2:21:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  584 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36    1  8:03  1:50  1:28    4   32:48 22.0  1:05    4   21:24  7:08 1:04:46 
    2  287 Chris Hacker            Shorewood          MN  39    3  9:13  2:06  1:31    3   32:47 22.0  1:05    3   21:00  7:00 1:05:34 
    3  540 Christopher Morris      St. Louis Park     MN  36    6 10:24  2:22  1:46    2   32:33 22.1  0:57    1   20:20  6:47 1:05:58 
    4  522 Matt Mithun             Wayzata            MN  38    2  9:11  2:06  1:51    5   34:14 21.0  2:10    2   20:35  6:52 1:07:58 
    5   43 Mike Basel              Blaine             MN  37    4  9:48  2:14  1:38    1   32:17 22.3  1:34   15   24:47  8:16 1:10:02 
    6  380 David Kerber            Maple Grove        MN  38   36 13:00  2:58  2:19    6   34:24 20.9  1:20    7   22:02  7:21 1:13:03 
    7   38 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  36    8 10:30  2:24  1:34    9   35:39 20.2  1:19   14   24:44  8:15 1:13:43 
    8  171 Brad Dehn               Elk River          MN  35   34 12:56  2:57  1:48   12   36:23 19.8  1:22    6   21:46  7:16 1:14:13 
    9  247 Michael Galloway        Blaine             MN  38   10 10:45  2:27  3:33   13   36:27 19.8  1:57    5   21:37  7:13 1:14:18 
   10  719 Josh Sell               Waconia            MN  36    7 10:28  2:23  2:54   19   37:25 19.3  1:10    9   22:49  7:37 1:14:45 
   11  813 Seth Tupper             Minneapolis        MN  35   26 12:09  2:46  2:39    7   35:23 20.4  1:39   11   23:28  7:50 1:15:17 
   12  546 Dave Munyer             Hugo               MN  38   24 12:04  2:45  1:39   11   35:48 20.1  1:03   17   24:52  8:18 1:15:24 
   13  160 Ryan Dailey             Maple Grove        MN  38   18 11:13  2:33  2:07   10   35:41 20.2  1:23   23   26:12  8:44 1:16:34 
   14  594 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  35   29 12:27  2:50  1:54   17   37:08 19.4  1:11   13   24:28  8:10 1:17:06 
   15  336 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  39   15 11:06  2:32  2:15   15   37:03 19.4  1:00   22   25:54  8:38 1:17:17 
   16  299 Bryan Hanson            Plymouth           MN  36   11 10:48  2:28  1:53   25   38:41 18.6  1:41   16   24:47  8:16 1:17:47 
   17  590 Michael Olson           Wayzata            MN  37   21 11:54  2:43  2:43   26   38:50 18.6  1:45   12   23:31  7:51 1:18:42 
   18  456 Jeffrey Lindgren        Champlin           MN  38   42 13:33  3:05  1:59   16   37:06 19.4  1:28   18   25:07  8:23 1:19:12 
   19  290 Kevin Hagen             Hibbing            MN  38   16 11:12  2:33  1:29   24   38:38 18.7  1:33   24   26:24  8:48 1:19:14 
   20  859 Joshua Wilson           Maple Lake         MN  36   28 12:24  2:50  1:40   23   38:31 18.7  1:37   19   25:15  8:25 1:19:26 
   21  461 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  35   14 11:00  2:30  2:34    8   35:25 20.3  1:29   36   29:06  9:42 1:19:30 
   22  668 Dan Reitsma             Carver             MN  37   22 11:58  2:43  2:21   18   37:25 19.3  1:31   25   26:35  8:52 1:19:48 
   23  524 Scott Moen              Shakopee           MN  36    5 10:07  2:18  2:29   28   39:57 18.0  2:21   20   25:17  8:26 1:20:09 
   24  666 Ben Reiners             Otsego             MN  38   13 10:49  2:28  3:00   14   36:45 19.6  1:47   33   28:22  9:28 1:20:41 
   25   14 Christopher Allen       Bloomington        MN  35   31 12:38  2:53  2:18   20   37:50 19.0  1:41   27   26:50  8:57 1:21:15 
   26  418 Jerod Krone             St. Louis Park     MN  37   37 13:03  2:58  4:07   34   41:14 17.5  1:46    8   22:44  7:35 1:22:52 
   27  744 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  39   12 10:49  2:28  2:38   33   40:54 17.6  1:23   31   28:06  9:22 1:23:48 
   28  197 Andy Dybvig             Plymouth           MN  39   40 13:25  3:03  3:07   32   40:47 17.7  1:51   21   25:35  8:32 1:24:44 
   29  566 Chris Nichols           Maple Grove        MN  36   17 11:13  2:33  1:27   27   39:40 18.2  1:06   44   31:22 10:28 1:24:45 
   30  159 Joel Dahlin             Sartell            MN  38   39 13:22  3:03  2:29   21   38:23 18.8  1:52   38   29:26  9:49 1:25:30 
   31  477 Jason Martin            East Bethel        MN  35   20 11:30  2:37  2:45   22   38:28 18.7  1:55   43   31:04 10:22 1:25:40 
   32  354 Noel Johnson            Buffalo            MN  38   41 13:33  3:05  2:26   30   40:41 17.7  1:54   28   27:09  9:03 1:25:40 
   33  190 Adam Downing            Buffalo            MN  35   32 12:40  2:53  3:19   31   40:42 17.7  2:29   26   26:50  8:57 1:25:58 
   34  855 Shawn Williams          St. Michael        MN  36   25 12:08  2:46  2:07   29   40:21 17.9  2:37   40   29:45  9:55 1:26:56 
   35  836 Daniel Weinstein        Saint Paul         MN  35    9 10:35  2:25  2:42   43   44:48 16.1  1:50   30   27:45  9:15 1:27:39 
   36  349 David Jatko             Maple Grove        MN  37   50 15:58  3:38  5:46   38   41:52 17.2  1:30   10   23:23  7:48 1:28:27 
   37  181 Todd Dickson            Big Lake           MN  37   44 14:01  3:12  3:07   39   42:27 17.0  1:29   29   27:28  9:10 1:28:30 
   38  600 Jason Orloske           Fargo              ND  39   30 12:31  2:51  3:45   37   41:37 17.3  2:12   34   28:27  9:29 1:28:31 
   39  409 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  37   47 14:50  3:23  2:38   41   43:16 16.7  1:34   35   28:42  9:34 1:30:58 
   40  342 Ben Izmirli             Montrose           MN  38   49 15:46  3:35  2:18   35   41:32 17.3  1:34   41   30:12 10:04 1:31:21 
   41  291 Seth Hagerty            Eagan              MN  38   43 13:59  3:11  3:19   40   42:35 16.9  2:34   39   29:27  9:49 1:31:52 
   42  773 Kevin Strusz            Albertville        MN  39   23 12:00  2:44  5:05   42   43:50 16.4  1:49   37   29:24  9:48 1:32:06 
   43  630 Christopher Petz        Buffalo            MN  38   38 13:05  2:59  2:31   45   45:04 16.0  1:08   42   30:23 10:08 1:32:09 
   44  838 Travis Wells            Zimmerman          MN  39   33 12:41  2:53  3:16   36   41:35 17.3  3:05   46   32:47 10:56 1:33:23 
   45  650 Andrew Puroway          St. Paul           MN  35   19 11:15  2:34  4:06   48   49:34 14.5  1:56   32   28:07  9:23 1:34:56 
   46  714 Matt Schomaker          Champlin           MN  38   27 12:16  2:48  3:05   44   44:52 16.1  2:29   45   32:30 10:50 1:35:10 
   47  918 Marcus Carpenter        Albertville        MN  38   35 12:56  2:57  3:18   46   45:52 15.7  3:22   47   37:49 12:37 1:43:15 
   48  365 Christopher Kane        Otsego             MN  39   48 14:54  3:24  5:09   49   51:07 14.1  2:31   48   40:40 13:34 1:54:19 
   49  792 Marc Thibodeaux         Buffalo            MN  39   45 14:09  3:13  4:14   47   48:39 14.8  3:29   49   45:10 15:04 1:55:39 
   50  555 Dakri Nelson            Big Lake           MN  38   46 14:36  3:19  6:29   50   53:45 13.4  2:06   50   51:14 17:05 2:08:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  301 Kyleen Harstedt         North Branch       MN  36    3  9:57  2:16  2:02    1   36:34 19.7  1:21    4   26:22  8:48 1:16:15 
    2  567 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  37    2  9:57  2:16  1:23    4   38:42 18.6  0:57    6   27:17  9:06 1:18:14 
    3  178 Amy Determan            Mahtomedi          MN  36    6 11:08  2:32  2:09    3   38:06 18.9  1:11    2   26:10  8:44 1:18:42 
    4  853 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  36    5 10:32  2:24  2:09    7   40:00 18.0  1:57    1   25:04  8:22 1:19:39 
    5   62 Stacy Biegler           Big Lake           MN  37    1  8:32  1:57  1:55   13   42:21 17.0  1:11    7   27:57  9:19 1:21:55 
    6  873 Christina Zeise         Saint Michael      MN  39   19 14:11  3:14  2:22    6   39:48 18.1  1:26    5   27:00  9:00 1:24:45 
    7  328 Krista Honsey           Buffalo            MN  36    8 11:15  2:34  3:05    9   41:15 17.5                          1:26:11 
    8  593 Tina Olson              Chanhassen         MN  39   14 12:38  2:53  2:59    2   37:04 19.4  2:41   16   32:04 10:42 1:27:24 
    9  122 Sara Chapman            Excelsior          MN  39   23 14:38  3:20  3:16   12   42:16 17.0  1:30    3   26:14  8:45 1:27:51 
   10  401 Sally Knapp             Carver             MN  37    9 11:29  2:37  2:55   15   43:20 16.6  1:30    9   29:43  9:55 1:28:56 
   11  387 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  39    4 10:30  2:24  1:30    5   39:11 18.4  2:06   22   35:52 11:58 1:29:08 
   12  332 Eva Huls                Hanover            MN  37   18 13:28  3:04  2:32   10   42:03 17.1  1:42    8   29:43  9:55 1:29:26 
   13  326 Jennifer Hon            Plymouth           MN  36   12 12:20  2:49  2:44   11   42:03 17.1  2:04   12   30:39 10:13 1:29:48 
   14  931 Renee Saamanen          Duluth             MN  39   13 12:21  2:49  2:33    8   40:09 17.9  2:17   20   34:05 11:22 1:31:23 
   15  684 Kelly Rood              Plymouth           MN  39   21 14:20  3:16  2:27   14   43:15 16.7  1:35   15   31:16 10:26 1:32:51 
   16  370 Janelle Katzner         Big Lake           MN  36                          16   44:51 16.1  2:52   14   31:07 10:23 1:34:28 
   17  167 Jennifer Day            St Cloud           MN  38   10 11:32  2:38  2:51   18   49:56 14.4  2:04   21   34:48 11:36 1:41:09 
   18  431 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  35   25 15:46  3:35  1:55   21   51:24 14.0  1:44   13   30:53 10:18 1:41:42 
   19  517 Kara Miller             Big Lake           MN  37   11 11:44  2:40  3:44   26   56:35 12.7  1:40   10   29:45  9:55 1:43:26 
   20  768 Amie Stover             Brooklyn Park      MN  39   17 13:12  3:00  4:41   19   50:32 14.3  2:34   17   32:32 10:51 1:43:29 
   21  304 Kayti Heber             Howard Lake        MN  35   20 14:15  3:15  4:00   24   54:05 13.3  1:21   11   30:09 10:03 1:43:49 
   22  592 Katie Olson             Ramsey             MN  39   15 12:48  2:55  3:48   22   51:57 13.9  1:53   24   38:18 12:46 1:48:42 
   23  814 Jennifer Tvrdik         Hanover            MN  39    7 11:13  2:33  3:21   23   53:20 13.5  2:34   26   39:27 13:09 1:49:53 
   24  605 Melissa Otten           Buffalo            MN  39   24 15:17  3:29  6:32   20   50:50 14.2  5:04   18   32:39 10:53 1:50:20 
   25  169 Karen Dean              St. Louis Park     MN  37   26 18:58  4:19  4:31   17   47:14 15.3  2:40   23   37:25 12:29 1:50:47 
   26  845 Leah Werner             Buffalo            MN  36   22 14:21  3:16  3:59   27   57:50 12.5  1:39   19   33:23 11:08 1:51:10 
   27  818 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  35   16 12:48  2:55  5:21   25   55:51 12.9  2:29   25   39:24 13:08 1:55:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  253 John Garrison           Cohasset           MN  42    7  9:55  2:16  1:32    1   31:54 22.6  1:20    1   19:58  6:40 1:04:38 
    2  231 Joshua Flynn            Medina             MN  40    1  7:34  1:44  1:41   10   36:12 19.9  1:24    2   21:26  7:09 1:08:16 
    3  168 Shawn Day               St. Cloud          MN  41    4  9:24  2:09  1:48    4   33:50 21.3  2:00    3   21:30  7:10 1:08:30 
    4  314 Christian Hicks         Round Mountain     NV  40    2  8:26  1:55  1:35    3   33:43 21.4  1:19   10   23:37  7:53 1:08:38 
    5  350 Daniel Jenks            Maple Grove        MN  41    3  9:00  2:03  1:32    5   34:05 21.1  1:13    8   23:23  7:48 1:09:11 
    6  236 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  43    8 10:10  2:19  1:35    8   35:40 20.2  1:03    6   23:13  7:45 1:11:39 
    7  720 Corby Serk              Eden Prairie       MN  41   21 11:21  2:35  1:33    2   33:10 21.7  1:15   13   25:07  8:23 1:12:24 
    8  158 James Dahl              Maple Grove        MN  42   11 10:31  2:24  2:27   13   36:46 19.6  1:26    9   23:24  7:48 1:14:33 
    9  861 Trevor Windel           St Michael         MN  43   29 12:30  2:51  2:06   12   36:22 19.8  1:05    5   22:47  7:36 1:14:49 
   10  147 Alan Cornett            Blaine             MN  41   18 11:00  2:30  1:29    6   35:20 20.4                          1:15:00 
   11  860 Garrett Wilson          Edina              MN  44    6  9:52  2:15  2:00    9   35:42 20.2  1:25   18   26:05  8:42 1:15:03 
   12  389 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  44   10 10:17  2:21  1:49   17   38:58 18.5  1:32    7   23:17  7:46 1:15:50 
   13  454 Jason Lien              Saint Paul         MN  43   13 10:40  2:26  2:50    7   35:26 20.3  2:04   14   25:29  8:30 1:16:27 
   14  220 Jon Fagerness           Blaine             MN  43    5  9:49  2:14  2:05   14   37:06 19.4  1:22   25   27:59  9:20 1:18:19 
   15  767 Jason Stover            Brooklyn Park      MN  40   27 12:16  2:48  3:12   28   40:43 17.7  1:53    4   22:00  7:20 1:20:02 
   16  108 David Cantrill          Chanhassen         MN  41   16 10:58  2:30  1:58   11   36:22 19.8  2:11   28   28:41  9:34 1:20:08 
   17  649 Jason Punton            St Michael         MN  42   20 11:17  2:34  2:37   16   38:46 18.6  1:14   19   26:17  8:46 1:20:08 
   18   54 Jeff Berg               Buffalo            MN  44   12 10:35  2:25  2:11   27   40:31 17.8  1:38   16   25:45  8:35 1:20:39 
   19  413 Josh Kramber            Buffalo            MN  43    9 10:14  2:20  2:19   21   39:10 18.4  1:51   22   27:27  9:09 1:20:58 
   20  706 Jacob Sanken            Hutchinson         MN  40   36 13:00  2:58  4:14   19   38:59 18.5  1:02   12   24:41  8:14 1:21:55 
   21  612 Chad Parker             Robbinsdale        MN  42   23 11:53  2:42  2:24   25   39:56 18.0  1:39   24   27:54  9:18 1:23:45 
   22  183 Jeff Diercks            Loves Park         IL  41   41 13:15  3:01  3:30   30   40:52 17.6  2:01   11   24:20  8:07 1:23:56 
   23  118 Toby Carson             Becker             MN  40   25 12:09  2:46  2:45   32   41:11 17.5  1:36   21   26:29  8:50 1:24:09 
   24  754 Kevin Starcevich        Blaine             MN  44   31 12:36  2:52  2:10   23   39:36 18.2  2:07   26   28:12  9:24 1:24:38 
   25  511 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  42   38 13:03  2:58  2:21   15   38:23 18.8  2:03   30   29:01  9:41 1:24:49 
   26  738 David Smith             Sartell            MN  40   17 10:59  2:30  2:40   22   39:16 18.4  1:57   34   30:07 10:03 1:24:57 
   27  586 Scott Olmsted           Minneapolis        MN  40   15 10:54  2:29  3:56   37   43:14 16.7  1:54   15   25:35  8:32 1:25:32 
   28  812 Walter Tufvander        Maple Plain        MN  44   44 13:46  3:08  1:47   26   40:08 18.0  2:11   23   27:43  9:15 1:25:34 
   29  756 Jeff Steil              Sartell            MN  40   35 12:59  2:58  0:29   41   44:16 16.3  2:11   17   25:50  8:37 1:25:44 
   30  762 Mike Stolarski          St. Paul           MN  42   30 12:35  2:52  2:45   29   40:52 17.6  1:54   29   28:59  9:40 1:27:04 
   31  803 Kyle Toavs              New Hope           MN  42   24 11:57  2:43  3:39   34   41:15 17.5  1:56   32   29:41  9:54 1:28:26 
   32  919 Michael Ebnet           Buffalo            MN  44   22 11:26  2:36  2:06   24   39:38 18.2  2:42   41   33:06 11:02 1:28:55 
   33  778 Travis Sutter           Albertville        MN  44   42 13:19  3:02  4:49   18   38:59 18.5  1:49   35   30:51 10:17 1:29:46 
   34  677 France Roberts          St. Louis Park     MN  44   28 12:19  2:48  3:04   45   46:35 15.5  2:14   20   26:20  8:47 1:30:28 
   35  652 Vance Rades             Andover            MN  41   19 11:08  2:32  4:09   38   43:20 16.6  2:34   33   30:02 10:01 1:31:11 
   36  620 Matt Perry              Sartell            MN  42   40 13:14  3:01  2:04   35   42:23 17.0  1:21   38   32:36 10:52 1:31:37 
   37  765 Michael Stonecipher     Buffalo            MN  44   26 12:15  2:47  4:13   43   45:01 16.0  1:39   27   28:38  9:33 1:31:44 
   38  632 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  44   32 12:42  2:54  2:55   31   41:06 17.5  2:19   40   33:03 11:01 1:32:03 
   39  688 Steven Rothmeier        Albert Lea         MN  41   43 13:26  3:04  3:15   36   42:48 16.8  3:14   31   29:24  9:48 1:32:06 
   40  629 Matthew Petz            Elk River          MN  41   14 10:51  2:28  2:20   20   39:00 18.5  1:13   46   38:47 12:56 1:32:08 
   41  752 Dale Stanger            Monticello         MN  44   34 12:58  2:57  3:16   42   44:31 16.2  0:59   36   30:58 10:20 1:32:40 
   42    3 Miguel Acosta           Burnsville         MN  41   33 12:51  2:56  6:46   33   41:11 17.5  3:46   43   35:00 11:40 1:39:32 
   43  925 Chris Tucker            Plymouth           MN  43   46 14:41  3:21  5:14   40   44:03 16.4  3:24   39   32:54 10:58 1:40:15 
   44  416 Brian Kringler          Minneapolis        MN  41   49 19:01  4:20  3:13   39   43:58 16.4  1:56   37   32:21 10:47 1:40:27 
   45  341 Girish Iyer             Minneapolis        MN  40   39 13:11  3:00  3:51   48   50:58 14.1  3:13   42   33:09 11:03 1:44:21 
   46  489 Dominic McConnell       Milaca             MN  43   37 13:01  2:58  3:48   46   50:06 14.4  2:22   45   38:43 12:55 1:47:57 
   47  243 Corey Furst             Victoria           MN  41   48 17:17  3:56  4:08   44   45:20 15.9  3:53   44   38:08 12:43 1:48:44 
   48  226 Matt Feyen              Rosemount          MN  41   47 15:19  3:29  4:33   49   58:00 12.4  2:11   47   45:02 15:01 2:05:04 
       585 Tim Oleson              Falcon Heights     MN  40   45 14:23  3:17  5:12   47   50:35 14.2                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  443 Catherine Lee           Minneapolis        MN  41    3  9:48  2:14  1:28    1   34:41 20.8  0:59    4   24:49  8:17 1:11:43 
    2  156 Juli Currie             Chanhassen         MN  43    2  9:40  2:12  1:43    5   37:04 19.4  1:05    1   23:07  7:43 1:12:37 
    3  529 Molly Moore             Maple Grove        MN  43    4  9:52  2:15  1:56    2   35:49 20.1  1:06    2   24:07  8:03 1:12:48 
    4   84 Martha Brennan          East Cleveland     OH  44    5  9:56  2:16  1:44    4   36:25 19.8  1:18    7   25:41  8:34 1:15:02 
    5  254 Lori Gengler            Plymouth           MN  43   14 11:06  2:32  2:05    3   35:49 20.1  0:59    5   25:25  8:29 1:15:22 
    6  578 Ann Nusbaum             Plymouth           MN  42    6 10:20  2:21  1:41    7   38:04 18.9  1:13   12   27:46  9:16 1:19:03 
    7  333 Becky Hult              Jordan             MN  44    7 10:39  2:26  2:53    8   38:55 18.5  2:02   10   26:43  8:55 1:21:10 
    8  358 Meg Johnson             Richfield          MN  40    1  9:07  2:05  2:42   17   42:40 16.9  1:32    6   25:38  8:33 1:21:37 
    9  213 Christina Enger         Columbia Heights   MN  42   10 10:47  2:27  1:22    6   37:49 19.1  1:57   17   30:09 10:03 1:22:01 
   10  289 Angela Haeg             Minneapolis        MN  42    9 10:44  2:27  2:08   20   43:27 16.6  1:03    3   24:46  8:16 1:22:06 
   11  717 Michele Schwalbe        Ham Lake           MN  44   17 11:31  2:37  2:27   11   39:56 18.0  2:11    9   26:29  8:50 1:22:32 
   12  182 Brooke Diercks          Loves Park         IL  43   15 11:20  2:35  2:31   10   39:37 18.2  1:49   11   27:39  9:13 1:22:54 
   13  129 Debbie Christian        Buffalo            MN  44   18 12:00  2:44  2:55    9   39:14 18.4  2:11   15   28:35  9:32 1:24:53 
   14  523 Sarah Mithun            Wayzata            MN  41   13 11:03  2:31  2:50   15   41:51 17.2  2:27   14   28:21  9:27 1:26:30 
   15  875 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  42    8 10:41  2:26  3:45   16   42:35 16.9  2:13   13   28:14  9:25 1:27:25 
   16  708 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  43   11 10:51  2:28  2:53   18   42:48 16.8  3:12   16   29:24  9:48 1:29:06 
   17  446 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  41   19 12:58  2:57  2:22   13   41:33 17.3  2:27   19   30:26 10:09 1:29:44 
   18  262 Julie Gobel             Minneapolis        MN  44   16 11:25  2:36  2:37   22   45:28 15.8  2:06   20   30:39 10:13 1:32:13 
   19  151 Sally Covert            White Bear Lake    MN  44   20 12:59  2:58  2:43   21   43:37 16.5  1:50   22   31:11 10:24 1:32:19 
   20  526 Heather Moody           Champlin           MN  43   24 14:09  3:13  2:48   19   43:00 16.8  1:50   21   31:05 10:22 1:32:50 
   21  235 Beth Fraley             Coon Rapids        MN  44   21 13:37  3:06  2:54   14   41:42 17.3  2:56   24   31:44 10:35 1:32:51 
   22  608 Becky Packer            Dayton             MN  41   28 16:08  3:40  2:32   24   47:01 15.3  1:44    8   26:22  8:48 1:33:44 
   23  106 Christine Callinan      Maple Grove        MN  44   22 13:53  3:10  3:12   12   41:31 17.4  1:59   28   33:41 11:14 1:34:14 
   24  136 Christa Close           Medina             MN  40   23 13:56  3:10  3:24   23   45:32 15.8  2:23   26   32:22 10:48 1:37:36 
   25  478 Anastasia Martin        Buffalo            MN  41   26 15:27  3:31  4:29   27   51:40 13.9  2:51   23   31:43 10:35 1:46:08 
   26   35 Tracy Bailey            Princeton          MN  42   31 18:46  4:16  4:38   26   50:17 14.3  1:19   25   31:48 10:36 1:46:45 
   27   95 Megan Buck              Plymouth           MN  40   27 15:28  3:31  3:19   31   57:07 12.6  1:21   18   30:26 10:09 1:47:39 
   28  153 Dana Crumley            Avon               MN  40   12 10:53  2:29  5:41   28   53:32 13.5  2:16   29   36:01 12:01 1:48:20 
   29  721 Randi Setter            Hugo               MN  41   30 17:09  3:54  2:24   25   48:24 14.9  2:24   31   39:01 13:01 1:49:21 
   30  628 Susan Peterson          Maple Lake         MN  41   32 19:00  4:19  4:09   29   53:48 13.4  2:12   27   32:53 10:58 1:52:01 
   31  559 Kimberly Nermyr         Plymouth           MN  40   25 14:16  3:15  3:25   30   55:20 13.0  2:03   30   37:05 12:22 1:52:08 
   32  587 Stacey Olson            St. Bonifacius     MN  42   29 17:02  3:53  3:41   32   57:59 12.4  2:46   32   41:55 13:59 2:03:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  270 Jeff Grebner            Bloominton         MN  48    2  8:01  1:50  1:38    1   30:35 23.6  0:53    2   20:10  6:44 1:01:16 
    2  734 Colin Smith             Minneapolis        MN  45    3  9:30  2:10  1:26    2   31:24 22.9  1:04    3   20:37  6:53 1:04:00 
    3  535 Marty Moran             St Cloud           MN  48    1  6:51  1:34  1:53    6   34:38 20.8  1:28    4   23:57  7:59 1:08:45 
    4  170 Daniel Dederichs        Waverly            MN  48    8 10:33  2:24  1:32    3   31:42 22.7  1:07   10   25:10  8:24 1:10:02 
    5  636 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  47   18 11:47  2:41  1:16    5   34:13 21.1  1:23    7   24:41  8:14 1:13:19 
    6  210 Jeff Engel              Carver             MN  49    4  9:43  2:13  2:50    7   35:28 20.3  1:46    6   24:29  8:10 1:14:14 
    7   47 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  46    5  9:55  2:16  1:36    8   35:57 20.0  1:21   14   26:19  8:47 1:15:07 
    8  180 Scott Dezurik           Avon               MN  47    9 10:35  2:25  1:24   12   37:26 19.3  1:22    9   25:03  8:21 1:15:49 
    9  554 Gary Nelson             Minneapolis        MN  45   15 11:17  2:34  2:14   11   37:16 19.3  1:40    5   24:00  8:00 1:16:26 
   10  347 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  48   10 10:43  2:26  1:47    9   37:00 19.5  1:20   11   25:42  8:34 1:16:30 
   11  692 Kyle Ruud               Maple Grove        MN  45    6 10:03  2:17  3:30   17   38:53 18.5  1:26    8   24:44  8:15 1:18:34 
   12  216 Michael Enright         Stillwater         MN  49   32 15:01  3:25  1:49    4   34:06 21.1  1:29   13   26:19  8:47 1:18:42 
   13  811 Rick Trueman            Plymouth           MN  48   29 14:14  3:15  5:38   15   37:44 19.1  2:18    1   20:10  6:44 1:20:02 
   14  745 Mark Sorenson           Big Lake           MN  47   13 11:09  2:32  2:04   16   38:43 18.6  1:23   16   26:59  9:00 1:20:17 
   15  123 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  45   21 12:07  2:46  3:01   14   37:41 19.1  1:41   18   27:18  9:06 1:21:46 
   16  779 Aaron Swann             Edina              MN  45   20 12:03  2:45  2:31   19   39:18 18.3  1:24   17   27:03  9:01 1:22:17 
   17  374 Kevin Kehn              Champlin           MN  46   24 13:29  3:04  3:26   10   37:15 19.3  2:41   12   26:11  8:44 1:23:00 
   18  771 Randall L Strenge       Buffalo            MN  45   17 11:38  2:39  2:36   22   40:24 17.8  2:09   20   27:55  9:19 1:24:41 
   19  603 Matt Ostrowski          Chaska             MN  46   23 13:03  2:58  3:32   13   37:39 19.1  2:00   23   29:39  9:53 1:25:52 
   20  872 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  47   16 11:19  2:35  4:05   23   41:02 17.6  2:08   21   28:07  9:23 1:26:37 
   21  462 Richard Lord Ii         Monticello         MN  47   12 10:58  2:30  3:34   29   43:01 16.8  1:07   22   28:20  9:27 1:26:59 
   22  851 Doug Whited             Eden Prairie       MN  46   25 13:47  3:08  2:53   30   43:02 16.7  2:31   24   30:09 10:03 1:32:20 
   23  135 Michael Close           Medina             MN  45   14 11:13  2:33  3:27   25   41:13 17.5  2:34   29   34:07 11:23 1:32:32 
   24  139 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  46   31 14:26  3:17  3:30   24   41:03 17.6  2:45   26   31:30 10:30 1:33:13 
   25  338 Matthew Hwang           Saint Cloud        MN  47    7 10:28  2:23  4:51   27   42:24 17.0  2:52   28   32:47 10:56 1:33:19 
   26  664 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  48   30 14:19  3:16  3:39   34   44:39 16.1  3:28   19   27:44  9:15 1:33:47 
   27  563 William Nevala          Rochester          MN  47   28 13:57  3:11  3:31   20   39:54 18.1  2:26   32   34:55 11:39 1:34:41 
   28  383 Steven Kern             Champlin           MN  47   26 13:48  3:09  3:44   33   44:28 16.2  2:44   25   30:16 10:06 1:34:59 
   29  396 Jeff Kletti             Prior Lake         MN  49   11 10:48  2:28  5:20   26   41:35 17.3  2:51   31   34:31 11:31 1:35:03 
   30  204 Les Elder               Carver             MN  49   33 16:32  3:46  4:47   21   40:10 17.9  3:03   27   31:35 10:32 1:36:06 
   31  373 Tom Keating             Apple Valley       MN  48   35 17:03  3:53  4:12   37   46:14 15.6  2:16   15   26:45  8:55 1:36:29 
   32  188 Darwin Doose            Buffalo            MN  47   22 12:23  2:49  5:07   31   43:33 16.5  3:51   30   34:08 11:23 1:39:00 
   33  433 Dave Larson             Ramsey             MN  47   27 13:56  3:10  5:22   35   44:50 16.1  3:13   34   36:39 12:13 1:43:58 
   34  837 Allen Weis              Delano             MN  47   37 19:48  4:30  2:56   32   43:44 16.5  2:08   37   38:43 12:55 1:47:17 
   35  509 Jeff Melby              Victoria           MN  46   19 11:50  2:42  9:33   36   45:22 15.9  3:52   36   38:09 12:43 1:48:45 
   36  560 Anthony Nermyr          Plymouth           MN  48   34 16:59  3:52  3:01   18   39:15 18.4 12:50   35   37:06 12:22 1:49:09 
   37  417 Todd Kringler           Minneapolis        MN  45   38 27:07  6:10  5:11   28   42:37 16.9  3:03   33   36:18 12:06 1:54:13 
   38  313 Bill Hicks              Buffalo            MN  49   36 17:43  4:02  5:04   38   51:43 13.9  1:52   38   39:42 13:14 1:56:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  782 Laura Swartz            St Louis Park      MN  48    1 10:05  2:18  1:23    1   34:24 20.9  1:07    1   22:10  7:24 1:09:06 
    2  498 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  47    2 10:51  2:28  1:34    3   37:54 19.0  1:33    2   27:09  9:03 1:18:59 
    3   60 Andrea Bidelman         Minneapolis        MN  46    5 12:25  2:50  1:31    7   40:04 18.0  1:24    3   28:46  9:36 1:24:07 
    4  306 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  48    3 11:39  2:39  2:29    4   39:26 18.3  1:54    6   30:08 10:03 1:25:34 
    5  804 Kim Togstad             Chaska             MN  47    4 12:21  2:49  2:34    5   39:35 18.2  2:01    8   30:22 10:08 1:26:51 
    6  562 Wendy Nevala            Rochester          MN  47   12 14:52  3:23  3:07    2   36:56 19.5  2:07   12   32:16 10:46 1:29:16 
    7  467 Becky Lutgen            St Cloud           MN  46   13 15:06  3:26  3:08    6   39:51 18.1  2:13    4   29:10  9:44 1:29:27 
    8  505 Jill McNamara           Buffalo            MN  48    6 13:04  2:59  2:20    8   43:48 16.5  1:21   13   32:44 10:55 1:33:15 
    9  295 Beth Hammer             Howard Lake        MN  45   10 13:59  3:11  2:47   10   46:04 15.6  1:09    9   30:27 10:09 1:34:24 
   10  128 Melissa Christenson     Buiffalo           MN  47    9 13:59  3:11  3:18    9   45:22 15.9  1:48   11   32:12 10:44 1:36:37 
   11  219 Beverly Everett         Bismarck           ND  45   11 14:49  3:22  3:49   14   48:03 15.0  2:16    7   30:09 10:03 1:39:04 
   12  422 Monica Kunkel           Buffalo            MN  49    7 13:06  2:59  2:59   12   47:05 15.3  1:58   14   35:59 12:00 1:41:06 
   13  781 Bev Swanson             Buffalo            MN  46   14 16:38  3:47  3:11   16   51:03 14.1  1:40    5   29:32  9:51 1:42:01 
   14  696 Lynn Saddoris           Minneapolis        MN  49   15 17:56  4:05  6:38   11   46:53 15.4  3:02   10   31:04 10:22 1:45:31 
   15  606 Tina Otten              Champlin           MN  47    8 13:40  3:07  3:57   13   47:29 15.2  2:52   15   37:57 12:39 1:45:54 
   16   10 Sharon Akerson          Princeton          MN  46   17 19:33  4:27  3:41   15   50:05 14.4  2:23   16   41:05 13:42 1:56:44 
   17  852 Pernille Whited         Eden Prairie       MN  46   16 18:57  4:19  5:12   17   56:47 12.7  1:55   17   41:36 13:52 2:04:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  753 John Stangl             Buffalo            MN  52    7  9:26  2:09  1:36    1   31:54 22.6  1:00    2   21:09  7:03 1:05:03 
    2  625 Craig Peterson          Minneapolis        MN  53    5  8:45  2:00  1:13    5   32:39 22.1  0:55    3   22:06  7:22 1:05:37 
    3  440 Brian Lavelle           Chaska             MN  53    3  8:22  1:55  1:27    2   32:05 22.5  1:12    6   22:54  7:38 1:05:58 
    4  371 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  52    2  8:18  1:53  1:09    7   33:13 21.7  1:09    7   22:55  7:39 1:06:42 
    5  673 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52   14 10:52  2:29  3:21    4   32:37 22.1  1:37    1   20:02  6:41 1:08:27 
    6  469 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50   22 11:43  2:40  1:35    3   32:21 22.3  0:57    4   22:39  7:33 1:09:12 
    7  686 Mark Rosen              Otsego             MN  51   21 11:34  2:38  1:20    6   32:42 22.0  1:04    9   23:20  7:47 1:09:58 
    8  221 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  53   11 10:22  2:22  1:30   10   34:15 21.0  1:05   10   23:40  7:54 1:10:50 
    9  423 James Kunz              Plymouth           MN  53    9 10:07  2:18  1:38    9   33:58 21.2  1:40   11   24:04  8:02 1:11:25 
   10   88 Tom Brooks              Minneapolis        MN  51   23 11:57  2:43  1:57    8   33:18 21.6  1:26    8   23:04  7:42 1:11:41 
   11  348 Ken Janda               St Paul            MN  54   16 10:58  2:30  1:48   12   35:11 20.5  1:17    5   22:39  7:33 1:11:51 
   12    2 Rick Abrahamson         Andover            MN  52    8  9:36  2:11  2:36   11   34:44 20.7  1:13   21   28:52  9:38 1:16:58 
   13  850 John Weum               Eden Prairie       MN  54    1  8:07  1:51  1:37   23   39:14 18.4  1:21   17   26:43  8:55 1:17:01 
   14   52 Greg Becker             St.Michael         MN  53   18 11:19  2:35  3:06   13   36:06 20.0  2:01   13   24:37  8:13 1:17:07 
   15  645 Polo Portilla           Woodbury           MN  52   27 13:20  3:02  2:50   14   36:54 19.5  1:43   12   24:28  8:10 1:19:14 
   16  277 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  53   12 10:36  2:25  2:16   18   38:26 18.7  1:46   20   28:06  9:22 1:21:08 
   17  722 Michael Shanahan        Watertown          MN  52   13 10:41  2:26  1:47   17   38:18 18.8  1:08   24   29:32  9:51 1:21:24 
   18  731 Michael Simpson         Minneapolis        MN  53   17 11:00  2:30  1:55   25   41:19 17.4  1:54   14   25:44  8:35 1:21:50 
   19   30 Keno Avila              Monticello         MN  53   24 12:03  2:45  1:58   21   39:11 18.4  1:40   19   27:09  9:03 1:21:59 
   20  124 Christopher Chinander   Norwood            MN  54    6  8:52  2:01  2:05   19   38:29 18.7  1:41   28   33:25 11:09 1:24:31 
   21  710 John Schewe             Chaska             MN  53   19 11:27  2:36  3:03   24   39:41 18.2  1:48   25   29:42  9:54 1:25:39 
   22  878 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  51   31 14:26  3:17  4:28   22   39:13 18.4  2:31   16   26:36  8:52 1:27:12 
   23  736 Hugh Smith              Thunder Bay        ON  54   38 17:56  4:05  2:45   16   38:17 18.8  2:04   15   26:19  8:47 1:27:20 
   24  435 David Larson            Rogers             MN  50   35 16:54  3:51  4:20   20   38:37 18.7  2:05   18   26:51  8:57 1:28:44 
   25  828 Jeff Walters            Golden Valley      MN  50    4  8:37  1:58  2:35   28   42:47 16.8  1:53   29   34:02 11:21 1:29:53 
   26  662 Sean Reardon            Bloomington        MN  54   28 13:32  3:05  4:31   31   44:46 16.1  3:38   22   28:59  9:40 1:35:25 
   27  520 Erich Mische            Saint Paul         MN  51   33 15:56  3:38  2:42   32   44:50 16.1  3:08   26   30:00 10:00 1:36:34 
   28   36 Dave Barlow             Maple Grove        MN  52   10 10:20  2:21  2:12   33   45:16 15.9  2:04   33   37:17 12:26 1:37:07 
   29  501 Steven McMahon          Eau Claire         WI  53   15 10:57  2:30  3:51   26   41:27 17.4  3:07   34   37:51 12:37 1:37:11 
   30  273 John Griep              Minnetonka         MN  54   25 12:47  2:55  3:24   30   44:06 16.3  2:44   30   34:24 11:28 1:37:23 
   31  127 Scott Christenson       Corcoran           MN  52   29 13:36  3:06  5:17   36   49:27 14.6  1:29   23   29:00  9:40 1:38:46 
   32  833 Richard Weeks           Eden Prairie       MN  54   26 12:48  2:55  3:30   27   42:28 17.0  2:16   35   38:10 12:44 1:39:10 
   33  641 Thomas Plunkett         St. Paul           MN  50   20 11:30  2:37  4:02   15   37:32 19.2  3:21   39   46:57 15:39 1:43:21 
   34  174 Joe Demeules            Watersound         FL  51   36 17:12  3:55  2:20   35   46:48 15.4  1:57   32   35:56 11:59 1:44:10 
   35  460 Steve Livermore         Minnetrista        MN  54   30 14:25  3:17  3:08   29   43:55 16.4  5:34   36   38:13 12:45 1:45:13 
   36  687 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  51   37 17:29  3:59  4:00   34   46:17 15.6  3:57   31   35:30 11:50 1:47:11 
   37  320 Rick Hocking            Blooming Prairie   MN  54   39 19:03  4:20  4:21   37   49:52 14.5  2:03   27   32:11 10:44 1:47:28 
   38  659 Jeff Rayburn            Eden Prairie       MN  50   32 15:44  3:35  5:09   38   54:10 13.3  2:20   37   39:30 13:10 1:56:51 
   39  393 Tim Klein               Buffalo            MN  51   34 15:56  3:38  4:12   39   58:05 12.4  2:04   38   41:11 13:44 2:01:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  597 Kelly O'Neill           Deephaven          MN  53    1 10:16  2:20  3:05    2   41:43 17.3  1:45    1   25:02  8:21 1:21:48 
    2  595 Joyce Olson-Kapell      Minneapolis        MN  52    5 13:17  3:01  2:40    1   40:11 17.9  2:13    2   27:26  9:09 1:25:45 
    3  404 Jennifer Kokes          Saint Paul         MN  50    3 12:01  2:44  3:29    3   42:00 17.2  2:34    3   27:34  9:12 1:27:37 
    4  536 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  51    6 13:49  3:09  3:24    4   44:22 16.2  2:01    4   29:10  9:44 1:32:44 
    5  799 Marie Thomsen           Shakopee           MN  54    2 11:48  2:41  3:57    5   44:51 16.1  1:43    5   31:19 10:27 1:33:37 
    6   25 Janet Aquino-Dantona    Saint Peter        MN  54    7 14:14  3:14  3:17    6   49:04 14.7  2:28    6   34:48 11:36 1:43:49 
    7  132 Linda Cieslak           St. Michael        MN  52    9 15:53  3:37  3:34    7   49:43 14.5  1:33    7   35:02 11:41 1:45:43 
    8  256 Susan Gieseke           Brooklyn Park      MN  52   10 17:12  3:55  3:04    9   51:42 13.9  2:40    8   35:32 11:51 1:50:08 
    9  494 Brenda McCoy            Andover            MN  53    4 12:53  2:56  4:24    8   50:02 14.4  4:17   10   43:36 14:32 1:55:11 
   10   28 Deb August              Medina             MN  54    8 15:12  3:28  5:50   11   54:07 13.3  2:31    9   42:45 14:15 2:00:23 
   11   26 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  51   11 19:49  4:31  5:03   10   52:43 13.7  3:57   11   44:34 14:52 2:06:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  547 Jim Nack                Madison Lake       MN  55    1  8:52  2:01  1:52    1   32:23 22.3  1:09    3   23:50  7:57 1:08:03 
    2  689 Pete Royer              Litchfield         MN  55    6  9:46  2:14  2:03    2   34:02 21.2  1:08    2   23:47  7:56 1:10:45 
    3  261 Charlie Gits            Edina              MN  57    4  9:43  2:13  1:39    7   37:19 19.3  1:15    1   23:20  7:47 1:13:13 
    4  412 Kevin Koznick           Minneapolis        MN  58    2  9:14  2:06  1:50    4   35:20 20.4  1:18    5   26:38  8:53 1:14:17 
    5  267 Tom Goudreault          Minneapolis        MN  55   15 12:36  2:52  1:51    3   35:13 20.5  1:29    4   23:56  7:59 1:15:03 
    6   97 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57    5  9:44  2:13  1:53    6   37:16 19.3  1:03    8   27:50  9:17 1:17:44 
    7  648 Duane Pullins           Maple Lake         MN  57   14 12:32  2:51  2:18    5   35:32 20.3  1:26   10   28:31  9:31 1:20:18 
    8  310 Zachary Herringer       Vadnais Heights    MN  55    3  9:21  2:08  2:57    9   38:59 18.5  1:50    6   27:19  9:07 1:20:23 
    9   33 Randy Back              Superior           WI  56   20 16:22  3:44  1:47    8   37:36 19.2  1:28    7   27:32  9:11 1:24:43 
   10  117 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  55    8 10:32  2:24  2:28   10   40:06 18.0  1:55   13   30:21 10:07 1:25:21 
   11  583 Brett Oden              Buffalo            MN  55    7 10:25  2:22  3:18   16   43:01 16.8  2:09    9   27:53  9:18 1:26:44 
   12   34 Robert Badger           Cottage Grove      MN  55   10 11:22  2:35  2:30   12   40:10 17.9  1:34   18   33:26 11:09 1:29:00 
   13  798 Micheal Thompson        St. Paul           MN  56   12 12:16  2:48  4:18   11   40:09 17.9  2:27   12   30:08 10:03 1:29:16 
   14  716 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  56   13 12:29  2:51  2:33   13   41:06 17.5  1:27   16   32:01 10:41 1:29:33 
   15  571 Peter Nord              St. Cloud          MN  59    9 10:52  2:29  3:31   14   42:07 17.1  2:19   17   32:30 10:50 1:31:18 
   16  764 Christopher Stone       Plymouth           MN  56   16 13:02  2:58  3:10   19   44:40 16.1  2:31   11   29:27  9:49 1:32:47 
   17  257 Mark Gieseke            Brooklyn Park      MN  58   18 13:37  3:06  4:02   15   42:26 17.0  1:30   14   31:20 10:27 1:32:53 
   18  617 Paul Peppin             Buffalo            MN  55   19 14:03  3:12  3:16   17   43:12 16.7  2:06   15   31:51 10:37 1:34:26 
   19  621 Michael Petersen        Ramsey             MN  57   11 11:48  2:41  3:50   20   44:46 16.1  5:11   20   40:17 13:26 1:45:50 
   20  126 Scott Christensen       Ramsey             MN  59   17 13:15  3:01  4:44   21   49:18 14.6  2:55   19   39:27 13:09 1:49:36 
   21  200 Steve Edmonson          Buffalo            MN  55   21 19:26  4:25  3:46   18   43:26 16.6  4:10   21   40:57 13:39 1:51:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  580 Rhiannon O'Connor       Dellwood           MN  58    2 10:00  2:17  2:39    1   36:42 19.6  1:45    1   25:19  8:27 1:16:24 
    2  932 Sheila Gemar            Spicer             MN  56    3 10:08  2:19  2:17    3   41:05 17.5  1:36    3   30:16 10:06 1:25:20 
    3  643 Lisa Polachek           St. Paul           MN  56    1  9:41  2:12  2:04    6   44:35 16.2  1:29    2   29:20  9:47 1:27:07 
    4  504 Judy McMeekin           Minneapolis        MN  55    6 14:08  3:13  2:10    2   38:05 18.9  2:01    4   31:08 10:23 1:27:31 
    5  616 Janell Pepper           Woodbury           MN  55    4 10:11  2:19  2:16    5   43:22 16.6  1:29    5   31:47 10:36 1:29:03 
    6   44 Amy Bauch               Minneapolis        MN  56    5 13:16  3:01  5:10    4   43:11 16.7  2:32    7   38:25 12:49 1:42:34 
    7  475 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  56    8 17:11  3:55  2:16    7   46:32 15.5  1:21    6   38:04 12:42 1:45:22 
    8  280 Mary Ellen Gutknecht    Buffalo            MN  57    7 15:52  3:37  4:37    8   52:50 13.6  2:13    8   47:22 15:48 2:02:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  914 Leonard Klun            Maple Plain        MN  61    2  8:52  2:01  2:02    2   34:29 20.9  1:16    1   22:42  7:34 1:09:19 
    2  207 Dennis Ellingson        Courtland          MN  63    1  7:51  1:48  1:32    1   34:23 21.0  1:08    3   26:29  8:50 1:11:22 
    3  487 Mike McCann             Eden Prairie       MN  61    4 10:29  2:23  2:03    3   35:44 20.2  1:20    2   25:44  8:35 1:15:17 
    4  667 Tom Reitsma             Waconia            MN  62    5 11:51  2:42  2:30    4   35:50 20.1  1:51    5   29:02  9:41 1:21:01 
    5  760 Richard Stevens         Mound              MN  60    3  9:29  2:10  3:00    5   40:41 17.7  1:55    9   32:47 10:56 1:27:50 
    6  233 William Forsberg        Golden Valley      MN  60    9 13:35  3:06  3:07    6   41:05 17.5  1:50    4   28:58  9:40 1:28:33 
    7  665 Steve Regli             Lakeville          MN  63    7 12:29  2:51  2:49    8   43:59 16.4  2:01    8   31:38 10:33 1:32:55 
    8   98 Bill Bunnelle           Blaine             MN  62    6 12:25  2:50  3:02    7   41:57 17.2  2:42   10   33:10 11:04 1:33:15 
    9  222 George Fantauzza        Buffalo            MN  63    8 12:46  2:54  3:09    9   44:32 16.2  2:26    6   30:37 10:13 1:33:29 
   10  725 Dave Sibley             Plymouth           MN  63   10 15:15  3:28  6:45   10   48:46 14.8  4:51    7   31:33 10:31 1:47:09 
   11  293 Stephen Halsey          Monticello         MN  63   11 16:57  3:52  5:22   11   53:58 13.4  2:59   11   39:27 13:09 1:58:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  751 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  61    5 14:16  3:15  3:11    4   45:10 16.0  1:27    1   27:52  9:18 1:31:55 
    2  831 Laura Ward              Cambridge          MN  63    3 13:28  3:04  3:44    2   44:16 16.3  2:58    2   29:56  9:59 1:34:20 
    3  268 Carol Gragert           Elk River          MN  63    2 12:34  2:52  3:17    3   44:20 16.3  2:00    3   32:21 10:47 1:34:29 
    4  679 Nancy Roehr             Minneapolis        MN  62    4 13:29  3:04  3:24    1   44:01 16.4  2:38    5   37:01 12:21 1:40:32 
    5  924 Barbara Logan           Seattle            WA  61    1 11:43  2:40  3:14    5   46:49 15.4  3:11    6   39:30 13:10 1:44:25 
    6  780 Gail Swanson            Rockford           MN  64    6 14:26  3:17  4:10    6   48:54 14.7  1:49    4   35:26 11:49 1:44:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  626 Forrest Peterson        Willmar            MN  66    1 12:52  2:56  3:16    1   38:19 18.8  1:51    1   27:09  9:03 1:23:24 
    2  591 Gordon Olson            Fort Myers         FL  65    3 16:25  3:44  3:23    2   42:45 16.9  1:42    2   34:30 11:30 1:38:42 
    3   37 Tom Barnard             Burnsville         MN  67    2 15:53  3:37  5:33    3   52:27 13.7  2:23    3   45:22 15:08 2:01:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   46 Nancy Bauer             Champlin           MN  67    1 14:05  3:13  2:15    1   45:07 16.0  1:53    1   31:25 10:29 1:34:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        611
Total Number of Team Finishers:           21
Total Number of Individual Finishers:    497
Number of Individual Male   Finishers Event S:              308
Number of Individual Female Finishers Event S:              189
Did not Finish Race or Did Not Start:     89