Lake Minnetonka Triathlon -
Excelsior, MN
6/20/2015

race logo










					                                                       LAKE MINNETONKA TRIATHLON
                                           Excelsior Commons -  Excelsior, MN - June 20, 2015
                                                 1 Mile Run - 15 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank RUN   Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/13      1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38 M     1  5:41  5:41  0:42    1   34:52 25.8  0:41    1   16:05  5:22   57:59 
    2   2/13    383 Patrick Parish          Minneapolis        MN  30 M     2  5:46  5:46  0:39    5   36:08 24.9  0:35    4   16:33  5:31   59:38 
    3   3/13    571 Andy Wiberg             Lakeville          MN  36 M     5  6:02  6:02  0:57    4   35:52 25.1  0:36    5   16:37  5:33 1:00:02 
    4   4/13    456 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  57 M    14  6:19  6:19  0:52    2   35:43 25.2  0:41   13   17:46  5:56 1:01:19 
    5   5/13    217 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  35 M     3  5:56  5:56  0:44    8   37:19 24.1  0:39    9   17:22  5:48 1:01:58 
    6   6/13    449 Steve Sander            Eden Prairie       MN  36 M    25  6:37  6:37  1:00    3   35:47 25.2  0:40   19   18:38  6:13 1:02:40 
    7   7/13    348 Scott Myers Myers       Plymouth           MN  39 M    16  6:23  6:23  0:59    7   37:12 24.2  0:40   12   17:41  5:54 1:02:53 
    8   8/13      2 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  40 M    21  6:32  6:32  0:47    6   36:58 24.3  0:41   14   18:14  6:05 1:03:10 
    9   1/19    114 Aaron Eicher            Prior Lake         MN  32 M     6  6:03  6:03  1:12   18   39:21 22.9  0:26    2   16:11  5:24 1:03:11 
   10   9/13    239 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  45 M    24  6:34  6:34  0:57   12   38:24 23.4  0:43   10   17:31  5:51 1:04:07 
   11  10/13    126 Philip English          Minnetonka         MN  23 M    13  6:16  6:16  0:57   21   39:32 22.8  0:51    8   17:06  5:42 1:04:40 
   12   1/3     147 Suzie Fox               Chaska             MN  31 F    22  6:33  6:33  0:51   13   38:30 23.4  0:43   23   18:59  6:20 1:05:33 
   13   1/36    390 Moshe Peri              Minnetonka         MN  38 M     7  6:08  6:08  0:44   24   39:44 22.7  0:38   16   18:28  6:10 1:05:41 
   14   1/30    327 Steve Marshall          Wayzata            MN  43 M    18  6:27  6:27  1:19   14   38:33 23.3  0:52   17   18:35  6:12 1:05:43 
   15   2/3     427 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  29 F    26  6:38  6:38  0:55   25   39:46 22.6  0:43   18   18:38  6:13 1:06:38 
   16  11/13    192 Derek Haag              Maple Grove        MN  37 M    49  7:10  7:10  1:06    9   37:48 23.8  0:29   40   20:20  6:47 1:06:50 
   17  12/13    369 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36 M    20  6:31  6:31  1:06   22   39:36 22.7  0:42   29   19:29  6:30 1:07:23 
   18   1/32    397 Tom Pettit              Excelsior          MN  46 M    46  7:09  7:09  1:10   26   39:50 22.6  0:50   21   18:56  6:19 1:07:53 
   19   2/30    496 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  44 M    62  7:23  7:23  1:10   16   39:06 23.0  0:52   34   19:47  6:36 1:08:17 
   20   2/19    399 Erik Pieh               St Paul            MN  32 M    44  7:08  7:08  1:02   33   40:22 22.3  0:52   22   18:57  6:19 1:08:20 
   21  13/13    329 Patrick Marzolf         St. Paul           MN  32 M    23  6:34  6:34  0:53   40   41:13 21.8  1:00   20   18:50  6:17 1:08:27 
   22   1/30    171 David Goldberg          Minnetrista        MN  54 M    69  7:25  7:25  1:13   11   38:07 23.6  0:43   75   21:27  7:09 1:08:54 
   23   3/19    634 Scott Roby              Minneapolis        MN  32 M     4  5:57  5:57  1:34   75   43:36 20.6  1:19    3   16:32  5:31 1:08:56 
   24   3/30     55 Robert Brown            Hopkins            MN  40 M    40  7:01  7:01  1:26   34   40:25 22.3  0:55   25   19:12  6:24 1:08:57 
   25   4/30    523 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  42 M    66  7:25  7:25  1:35   32   40:11 22.4  0:53   24   19:03  6:21 1:09:05 
   26   2/30    295 Brian Lavelle           Chaska             MN  53 M    72  7:28  7:28  1:18   10   38:01 23.7  0:39   87   21:54  7:18 1:09:18 
   27   2/36    195 Chris Hacker            Shorewood          MN  39 M    37  6:55  6:55  1:23   37   40:45 22.1  0:43   33   19:39  6:33 1:09:22 
   28   3/30     41 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  52 M    61  7:23  7:23  1:17   23   39:41 22.7  0:47   38   20:18  6:46 1:09:24 
   29   2/32     44 Mike Blair              Prior Lake         MN  45 M    88  7:38  7:38  1:27   15   39:03 23.0  0:43   50   20:45  6:55 1:09:34 
   30   1/6     187 Jan Gunther                                MN  56 F    64  7:24  7:24  1:23   31   40:09 22.4  0:38   37   20:07  6:43 1:09:40 
   31   1/20    420 Kurt Rettig             Minneapolis        MN  28 M     8  6:09  6:09  1:42   60   42:34 21.1  2:17    7   17:03  5:41 1:09:44 
   32   5/30    351 Scott Needham           Eagan              MN  41 M    32  6:50  6:50  1:19   46   41:33 21.7  0:32   32   19:35  6:32 1:09:47 
   33   3/32    132 Nick Essma              Edina              MN  47 M    54  7:15  7:15  1:36   17   39:11 23.0  0:55   57   20:59  7:00 1:09:54 
   34   1/12    638 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  50 F    90  7:42  7:42  1:19   28   39:58 22.5  1:00   35   20:00  6:40 1:09:57 
   35   1/13    550 Richard Vanden Branden  Milwaukee          WI  20 M    12  6:14  6:14  0:48   77   43:43 20.6  0:59   15   18:17  6:06 1:09:58 
   36   4/32    565 Ryan Wenning            Excelsior          MN  49 M   108  7:54  7:54  1:10   20   39:32 22.8  0:54   48   20:37  6:53 1:10:04 
   37   2/13    533 Nick Traxler            Deephaven          MN  20 M    17  6:23  6:23  0:51   94   44:27 20.2  0:50   11   17:41  5:54 1:10:10 
   38   4/30    264 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  52 M    79  7:35  7:35  1:21   19   39:29 22.8  0:48   58   20:59  7:00 1:10:12 
   39   1/18    130 Megan Erlandson         Minneapolis        MN  25 F    31  6:49  6:49  1:33   59   42:29 21.2  0:54   28   19:25  6:29 1:11:08 
   40   4/19    448 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  30 M     9  6:10  6:10  1:15  127   45:52 19.6  1:06    6   16:59  5:40 1:11:20 
   41   3/3     577 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  37 F    51  7:11  7:11  1:01   55   42:09 21.4  0:44   43   20:33  6:51 1:11:36 
   42   5/30    277 David Knack             Prior Lake         MN  52 M   102  7:49  7:49  1:10   39   40:59 22.0  1:08   45   20:34  6:52 1:11:39 
   43   1/22    347 Andrea Myers            Plymouth           MN  39 F    77  7:35  7:35  1:00   47   41:48 21.5  0:42   47   20:36  6:52 1:11:40 
   44   5/19    417 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  32 M    30  6:46  6:46  1:04   74   43:36 20.6  0:57   27   19:21  6:27 1:11:41 
   45   5/32     10 Dean Anderson           Blaine             MN  45 M    70  7:26  7:26  2:07   35   40:32 22.2  0:58   63   21:08  7:03 1:12:10 
   46   1/14     16 Kimberly Ault           Plymouth           MN  33 F    58  7:22  7:22  1:23   45   41:30 21.7  0:44   74   21:26  7:09 1:12:24 
   47   6/30    469 Corby Serk              Eden Prairie       MN  41 M    55  7:18  7:18  1:12   38   40:46 22.1  0:59   95   22:12  7:24 1:12:25 
   48   6/32    637 Mark Hooley             St. Paul           MN  48 M    87  7:38  7:38  2:16   29   40:09 22.4  1:14   70   21:16  7:06 1:12:31 
   49   2/20    191 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  29 M    86  7:38  7:38  1:27   61   42:51 21.0  1:11   31   19:34  6:32 1:12:39 
   50   7/30    169 Jeff Glover             Plymouth           MN  43 M    33  6:51  6:51  1:25   65   42:57 21.0  0:59   46   20:35  6:52 1:12:44 
   51   8/30    436 Eric Roesner            Minnetonka         MN  40 M    53  7:14  7:14  1:32   50   41:59 21.4  0:50   73   21:23  7:08 1:12:56 
   52   7/32    529 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  48 M    48  7:10  7:10  1:33   79   43:47 20.6  0:58   30   19:34  6:32 1:13:00 
   53   1/7     435 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M    10  6:13  6:13  1:07   81   43:57 20.5  0:48   61   21:02  7:01 1:13:05 
   54   8/32    505 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  49 M   148  8:17  8:17  1:26   30   40:09 22.4  0:58   99   22:16  7:26 1:13:05 
   55   1/10    337 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  47 F   121  8:02  8:02  1:04   44   41:30 21.7  0:56   79   21:43  7:15 1:13:13 
   56   9/32    255 Mike Johnson            St Louis Park      MN  46 M   101  7:49  7:49  1:33   54   42:07 21.4  1:01   72   21:22  7:08 1:13:51 
   57   1/16    273 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  37 M   123  8:03  8:03  1:24   52   42:00 21.4  0:48   81   21:44  7:15 1:13:57 
   58   1/12    333 Jim McDonell            Woodbury           MN  62 M   113  7:57  7:57  1:18   49   41:56 21.5  0:38   94   22:10  7:24 1:13:57 
   59   2/18    325 Lindsey Marshall        St. Paul           MN  26 F    67  7:25  7:25  1:29   71   43:21 20.8  0:56   60   21:02  7:01 1:14:11 
   60   3/36    321 Scott Maloney           Savage             MN  38 M    56  7:21  7:21  1:04   69   43:08 20.9  0:51   88   21:55  7:19 1:14:16 
   61   3/13     84 Ryan Cook               Richfield          MN  22 M    11  6:13  6:13  1:34  149   46:36 19.3  0:57   26   19:14  6:25 1:14:32 
   62   1/19    299 Catherine Lee           Minneapolis        MN  41 F   116  8:00  8:00  1:13   56   42:10 21.3  0:37  108   22:35  7:32 1:14:33 
   63   2/22    439 Michelle Rose           Chanhassen         MN  36 F    98  7:47  7:47  1:18   88   44:14 20.3  1:02   39   20:19  6:47 1:14:38 
   64   9/30    221 David Hillesheim        Golden Valley      MN  42 M   115  7:59  7:59  1:17   27   39:56 22.5  1:04  171   24:27  8:09 1:14:42 
   65   3/20    181 Phillip Greshowak       Minneapolis        MN  27 M    34  6:51  6:51  2:01   70   43:21 20.8  1:19   69   21:14  7:05 1:14:44 
   66   3/22     60 Christine Cahill        Plymouth           MN  36 F    85  7:38  7:38  1:26   87   44:11 20.4  1:06   41   20:26  6:49 1:14:44 
   67  10/32    636 Tim Seck                Stillwater         MN  48 M    43  7:06  7:06  1:23   84   44:04 20.4  1:27   56   20:50  6:57 1:14:48 
   68  10/30    209 Chris Hawes             Minneapolis        MN  41 M   135  8:10  8:10  1:59   43   41:26 21.7  0:55  116   22:44  7:35 1:15:12 
   69  11/30    305 Jason Lien              Saint Paul         MN  43 M    92  7:43  7:43  1:59   53   42:03 21.4  1:02  112   22:39  7:33 1:15:25 
   70   4/36    368 Jason Odonnell          Excelsior          MN  35 M    76  7:33  7:33  1:11  115   45:14 19.9  0:59   44   20:33  6:51 1:15:29 
   71   2/19    344 Molly Moore             Maple Grove        MN  43 F   134  8:10  8:10  1:48   63   42:56 21.0  0:49   83   21:48  7:16 1:15:30 
   72   5/36     97 Joseph Daniski          Minnetonka         MN  37 M    71  7:27  7:27  1:40   97   44:37 20.2  1:08   53   20:48  6:56 1:15:37 
   73   6/30     91 Nicholas Cronin         Edina              MN  53 M   107  7:53  7:53  0:59   76   43:36 20.6  0:54  101   22:22  7:28 1:15:42 
   74   2/16    443 Brian Ross              Shorewood          MN  39 M   120  8:01  8:01  1:17   57   42:24 21.2  0:55  137   23:23  7:48 1:15:58 
   75  11/32    127 Michael Enright         Stillwater         MN  49 M   152  8:19  8:19  1:18   41   41:15 21.8  1:23  154   23:55  7:59 1:16:08 
   76   6/19    553 Jacob Volkmann          Bloomington        MN  32 M    82  7:37  7:37  1:23  123   45:38 19.7  0:52   51   20:46  6:56 1:16:14 
   77   2/12    146 Mike Flynn              Elk River          MN  63 M   154  8:20  8:20  1:27   78   43:44 20.6  1:08   77   21:40  7:14 1:16:17 
   78   7/19    339 Brandon Millard         Eden Prairie       MN  30 M    60  7:23  7:23  1:32   98   44:37 20.2  1:39   66   21:13  7:05 1:16:22 
   79   2/7     426 Alex Robb               Champlin           MN  19 M   111  7:55  7:55  1:18   64   42:56 21.0  0:55  139   23:27  7:49 1:16:29 
   80   3/16    501 Josh Stahl              Minnetonka         MN  46 M   137  8:11  8:11  1:47   42   41:22 21.8  0:50  174   24:32  8:11 1:16:40 
   81   8/19    527 Derek Thurmes           St. Paul           MN  33 M    65  7:24  7:24  0:54  145   46:30 19.4  0:52   68   21:13  7:05 1:16:52 
   82   4/13    532 Joe Traxler             Victoria           MN  21 M    78  7:35  7:35  1:24  116   45:22 19.8  1:16   71   21:22  7:08 1:16:56 
   83  12/30    194 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  42 M   145  8:15  8:15  1:37   82   43:58 20.5  1:33   80   21:43  7:15 1:17:04 
   84   4/20    349 Craig Myhre             Eden Prairie       MN  29 M    39  6:55  6:55  1:21  157   46:51 19.2  1:11   59   21:00  7:00 1:17:16 
   85   5/20    534 Brian Trettel           Minnetonka         MN  26 M    27  6:39  6:39  0:53  174   47:41 18.9  0:29   86   21:51  7:17 1:17:30 
   86   1/17    480 Kate Simonet            Brooklyn Park      MN  20 F    41  7:01  7:01  1:09  187   48:32 18.5  0:46   36   20:06  6:42 1:17:32 
   87  12/32    471 Bradley Severson        Minnetonka         MN  48 M    99  7:47  7:47  1:39  137   46:05 19.5  1:17   52   20:47  6:56 1:17:34 
   88  13/30     66 David Cantrill          Chanhassen         MN  41 M   172  8:33  8:33  1:15   66   42:58 20.9  1:03  155   23:57  7:59 1:17:44 
   89   6/36     80 Matthew Colaizy         Saint Paul         MN  39 M    81  7:37  7:37  1:58   86   44:10 20.4  1:41  102   22:23  7:28 1:17:46 
   90   4/22     20 Margaret Baranowski     Golden Valley      MN  39 F   179  8:38  8:38  1:00   68   43:02 20.9  1:05  161   24:12  8:04 1:17:55 
   91  14/30    280 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  44 M   162  8:25  8:25  1:46   83   43:59 20.5  0:48  127   23:00  7:40 1:17:56 
   92   3/12    165 Paul Glade              Cedar Falls        IA  60 M   161  8:25  8:25  0:59  117   45:23 19.8  1:07   96   22:12  7:24 1:18:04 
   93   2/17    263 Leah Karsten            Rochester          MN  22 F    52  7:14  7:14  2:08  152   46:41 19.3  1:42   42   20:33  6:51 1:18:17 
   94  13/32    356 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  48 M   209  8:55  8:55  1:32   58   42:28 21.2  1:15  167   24:15  8:05 1:18:23 
   95   7/36    238 Jeff Hunsaker           Minneapolis        MN  37 M   103  7:52  7:52  1:56  102   44:45 20.1  1:01  122   22:53  7:38 1:18:25 
   96   7/30    531 Bill Traxler            Victoria           MN  52 M   114  7:58  7:58  1:18  112   45:01 20.0  0:42  141   23:28  7:50 1:18:26 
   97   1/8     131 Patrick Erlandson       Wayzata            MN  56 M    84  7:38  7:38  2:17  111   44:58 20.0  1:55   85   21:50  7:17 1:18:35 
   98   8/36    559 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  36 M    57  7:22  7:22  1:42  113   45:03 20.0  1:52  113   22:40  7:34 1:18:36 
   99   9/19     37 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  31 M    73  7:29  7:29  1:47  141   46:10 19.5  1:13   91   22:00  7:20 1:18:38 
  100   8/30     27 Terry Beachey           Excelsior          MN  53 M   192  8:46  8:46  1:41   72   43:23 20.7  1:23  140   23:28  7:50 1:18:39 
  101   6/20    121 Peter Elsham            Plymouth           MN  27 M   100  7:48  7:48  1:24  126   45:52 19.6  0:58  114   22:42  7:34 1:18:42 
  102   9/30     40 Chuck Bies              Waconia            MN  54 M   105  7:53  7:53  1:43   96   44:30 20.2  1:44  124   22:54  7:38 1:18:42 
  103  14/32     78 Kevin Christenson       Minnetonka         MN  47 M    19  6:28  6:28  1:25   95   44:28 20.2  1:03  201   25:21  8:27 1:18:44 
  104   4/16     34 Bill Benning            Lakeville          MN  53 M   160  8:25  8:25  1:34   85   44:06 20.4  0:44  166   24:13  8:05 1:19:00 
  105  10/19    326 Peter Marshall          St. Louis Park     MN  33 M   128  8:05  8:05  1:43  106   44:51 20.1  1:27  126   22:59  7:40 1:19:04 
  106  15/30    465 Stephen Secker          Eleva              WI  44 M   269  9:40  9:40  2:03   51   41:59 21.4  0:55  177   24:39  8:13 1:19:14 
  107   3/19    160 Lori Gengler            Plymouth           MN  43 F   170  8:32  8:32  1:37   93   44:22 20.3  1:00  149   23:49  7:57 1:19:18 
  108  11/19     26 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  30 M    59  7:23  7:23  1:59  160   46:53 19.2  1:30   76   21:38  7:13 1:19:21 
  109  10/30    332 Steve McCullough        West Des Moines    IA  51 M   109  7:54  7:54  2:25  105   44:49 20.1  1:34  118   22:46  7:36 1:19:26 
  110   4/12    506 Mark Stelmacher         West Des Moines    IA  61 M   187  8:44  8:44  2:19   91   44:20 20.3  1:04  132   23:17  7:46 1:19:42 
  111   5/13    357 Sean Nesheim            Minneapolis        MN  24 M   112  7:56  7:56  1:37  119   45:29 19.8  1:12  143   23:31  7:51 1:19:44 
  112   9/36    418 Dan Reitsma             Carver             MN  37 M   124  8:03  8:03  1:38  107   44:55 20.0  1:16  157   23:58  8:00 1:19:48 
  113  10/36     32 David Behrens           Hopkins            MN  37 M   144  8:15  8:15  1:56  125   45:48 19.7  0:47  129   23:03  7:41 1:19:48 
  114  16/30    267 Dj Kennedy              Chanhassen         MN  43 M   171  8:33  8:33  1:50  138   46:06 19.5  1:08   98   22:14  7:25 1:19:49 
  115  15/32    556 Tim J Walker            Minnetonka         MN  48 M   188  8:44  8:44  1:39   67   43:01 20.9  0:43  214   25:44  8:35 1:19:50 
  116   7/20    113 Marc Egeland            St. Paul           MN  25 M    38  6:55  6:55  1:59  176   48:01 18.7  1:20   78   21:43  7:15 1:19:55 
  117   8/20    447 Tyler Saewert           Excelsior          MN  27 M    80  7:36  7:36  2:14  158   46:52 19.2  1:22   90   21:57  7:19 1:20:00 
  118   3/18    548 Brooke Vanden Branden   Milwaukee          WI  25 F   181  8:39  8:39  1:26                                            1:20:12 
  119  17/30    504 Rob Stefonowicz         Minnetonka         MN  43 M    74  7:30  7:30  1:49  166   47:22 19.0  1:37   89   21:56  7:19 1:20:12 
  120  16/32    309 Dave Link               Eden Prairie       MN  48 M    47  7:09  7:09  1:08  156   46:47 19.2  0:57  168   24:16  8:06 1:20:14 
  121   5/16    302 Scott Leo               Minneapolis        MN  53 M   260  9:33  9:33  1:52   36   40:38 22.1  1:23  246   26:50  8:57 1:20:14 
  122   4/19    258 Becca Joseph            Minnetonka         MN  40 F    96  7:46  7:46  1:14  198   49:14 18.3  0:59   62   21:07  7:03 1:20:17 
  123  11/30    488 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  53 M   158  8:23  8:23  1:55   89   44:16 20.3  1:18  179   24:40  8:14 1:20:29 
  124   6/13     51 Tristan Boyd            Minneapolis        MN  24 M   150  8:18  8:18  1:57  130   45:56 19.6  1:14  136   23:23  7:48 1:20:47 
  125   2/8     324 Robert Marchetti        Champlin           MN  57 M   176  8:36  8:36  1:53  134   46:03 19.5  1:10  130   23:09  7:43 1:20:49 
  126   6/16    507 Scott Stensland         Victoria           MN  53 M   231  9:09  9:09  1:41   48   41:51 21.5  1:36  240   26:40  8:54 1:20:55 
  127  18/30    223 Bryan Hoelzer           Rochester          MN  40 M   151  8:19  8:19  1:56  164   47:15 19.0  0:59  106   22:33  7:31 1:21:00 
  128  11/36    286 Jason Krob              Minneapolis        MN  38 M   140  8:13  8:13  1:42  189   48:36 18.5  1:21   67   21:13  7:05 1:21:05 
  129  12/36    562 Jonathan Weiss          Wayzata            MN  38 M   136  8:11  8:11  2:20  146   46:30 19.4  1:42  103   22:27  7:29 1:21:08 
  130   3/7     566 Zachary Wenning         Excelsior          MN  15 M    28  6:46  6:46  1:07  199   49:16 18.3  1:08  128   23:03  7:41 1:21:18 
  131   2/14    392 Alicia Peterson         Phoenix            AZ  30 F   133  8:10  8:10  1:16  185   48:27 18.6  1:23   93   22:07  7:23 1:21:20 
  132  13/36    310 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  35 M   201  8:51  8:51  1:47  131   45:56 19.6  1:18  144   23:33  7:51 1:21:23 
  133  14/36    643 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  36 M   200  8:50  8:50  1:29  142   46:12 19.5  1:20  145   23:34  7:52 1:21:23 
  134  12/30    588 Tim Woodfield           Victoria           MN  52 M   241  9:18  9:18  1:47  101   44:39 20.2  1:24  170   24:20  8:07 1:21:26 
  135  17/32    128 Jay Erb                 Excelsior          MN  48 M   226  9:04  9:04  1:53  100   44:38 20.2  0:50  193   25:03  8:21 1:21:26 
  136  18/32     86 Dan Corbett             Northfield         MN  45 M   165  8:28  8:28  1:37  150   46:36 19.3  1:53  125   22:57  7:39 1:21:29 
  137  13/30    463 Mark Schultz            Prior Lake         MN  53 M   110  7:55  7:55        299   57:08 15.8  0:57  219   25:59  8:40 1:21:35 
  138  12/19    281 Ravi Kolakaluri         St Paul            MN  32 M    35  6:52  6:52  1:49  195   49:05 18.3  1:13  111   22:39  7:33 1:21:36 
  139   2/12    452 Kathy Sanville          White Bear Lake    MN  54 F   185  8:41  8:41  0:58  151   46:40 19.3  0:49  180   24:42  8:14 1:21:48 
  140   5/19    380 Joy Orvis               Andover            MN  41 F   126  8:04  8:04  1:29  155   46:46 19.2  1:04  172   24:28  8:10 1:21:49 
  141  15/36     85 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  39 M   138  8:12  8:12  1:12  109   44:57 20.0  1:03  234   26:27  8:49 1:21:49 
  142  14/30    203 Chris Harristhal        Shorewood          MN  54 M   222  9:02  9:02  2:08  135   46:04 19.5  1:17  138   23:23  7:48 1:21:53 
  143  16/36     28 George Beatty           Hudson             WI  38 M   206  8:52  8:52  1:41  129   45:54 19.6  1:58  146   23:34  7:52 1:21:57 
  144   7/13    403 Charlie Pihl            Orono              MN  23 M    36  6:53  6:53  1:21  235   51:41 17.4  0:57   64   21:09  7:03 1:21:59 
  145   5/12    419 Tom Reitsma             Waconia            MN  62 M   343 11:02 11:02  1:55   62   42:52 21.0  1:10  194   25:09  8:23 1:22:07 
  146   3/14    642 Kaitlyn Julius          Minneapolis        MN  34 F   166  8:28  8:28  1:46  118   45:26 19.8  0:58  208   25:33  8:31 1:22:08 
  147  19/32    172 Jason Good              Victoria           MN  45 M   248  9:23  9:23  1:39  103   44:49 20.1  0:55  206   25:30  8:30 1:22:15 
  148  15/30    220 Tom Hiel                Santa Monica       MN  50 M   153  8:20  8:20  2:06  169   47:25 19.0  1:16  131   23:17  7:46 1:22:22 
  149   9/20    236 Scott Hudson            Shoreview          MN  25 M   125  8:03  8:03  1:50  128   45:54 19.6  0:58  212   25:39  8:33 1:22:23 
  150   8/13    319 Alec MacDonell          Minneapolis        MN  24 M    68  7:25  7:25  1:32  215   50:05 18.0  0:56  104   22:29  7:30 1:22:24 
  151  17/36    591 Jonny Wright            Apple Valley       MN  37 M   238  9:16  9:16  2:21  110   44:57 20.0  0:58  189   24:54  8:18 1:22:25 
  152  13/19    434 Noel Rodriguez          Minneapolis        MN  34 M   119  8:01  8:01  2:03  186   48:28 18.6  1:22  109   22:37  7:33 1:22:30 
  153  20/32    345 Mark Morrison           Maple Grove        MN  47 M   183  8:40  8:40  1:37  122   45:36 19.7  1:15  211   25:38  8:33 1:22:45 
  154   3/17    330 Erin Matthew            Roseville          MN  20 F    45  7:08  7:08  1:43  216   50:07 18.0  1:18  107   22:34  7:32 1:22:49 
  155  19/30    641 Jacob Setseth           St. Paul           MN  41 M    95  7:45  7:45  1:36   90   44:20 20.3  1:40  262   27:34  9:12 1:22:52 
  156   5/22    536 Brenda Trok             Maple Grove        MN  36 F   191  8:45  8:45  1:21  180   48:08 18.7  0:54  148   23:47  7:56 1:22:55 
  157   6/12     48 Michael Bono            Minneapolis        MN  62 M   203  8:51  8:51  1:30   99   44:37 20.2  1:33  236   26:29  8:50 1:23:00 
  158  16/30    385 Paul Pasko              Minnetonka         MN  50 M   184  8:41  8:41  2:11  139   46:06 19.5  1:33  176   24:37  8:13 1:23:06 
  159  17/30    200 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  53 M   253  9:25  9:25  1:40  136   46:05 19.5  1:11  183   24:46  8:16 1:23:06 
  160   6/22    287 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  35 F   139  8:12  8:12  2:16  168   47:23 19.0  1:55  135   23:23  7:48 1:23:06 
  161  21/32    574 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  45 M   173  8:34  8:34  2:08   92   44:21 20.3  1:56  225   26:10  8:44 1:23:07 
  162  18/36    265 Brian Kelly             St. Louis Park     MN  38 M   224  9:03  9:03  2:18  104   44:49 20.1  0:59  220   26:01  8:41 1:23:08 
  163   4/14    404 Kristen Ponsolle        Minnetonka         MN  34 F   159  8:25  8:25  1:46  205   49:34 18.2  1:07  100   22:19  7:27 1:23:09 
  164   9/13    582 Tim Wolfgram            St. Louis Park     MN  24 M    50  7:10  7:10  2:01  184   48:24 18.6  1:50  156   23:58  8:00 1:23:22 
  165  19/36    285 Matt Kresl              Minneapolis        MN  37 M   208  8:55  8:55  1:21  222   50:48 17.7  1:13   65   21:13  7:05 1:23:28 
  166   3/8     318 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  56 M   228  9:04  9:04  1:29  173   47:36 18.9  1:54  142   23:30  7:50 1:23:30 
  167  22/32    284 Eric Krantz             Minnetonka         MN  49 M   156  8:21  8:21  1:03  161   46:56 19.2  0:57  233   26:26  8:49 1:23:41 
  168  23/32    558 Steve Wander            Minnetonka         MN  47 M   242  9:18  9:18  1:31  124   45:48 19.7  1:18  216   25:55  8:39 1:23:47 
  169  20/36    207 Alan Haskins            Hugo               MN  39 M    93  7:43  7:43  1:13  213   50:00 18.0  2:10  120   22:50  7:37 1:23:55 
  170  21/36    308 Jeremy Ling             St. Paul           MN  37 M   118  8:01  8:01  1:16  211   49:55 18.0  0:58  150   23:50  7:57 1:23:58 
  171  10/20    500 Alex Stael Von Holste   Minneapolis        MN  28 M    83  7:37  7:37  1:33  223   50:53 17.7  0:40  133   23:19  7:47 1:24:01 
  172   5/14    137 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  33 F   199  8:50  8:50  1:46  143   46:17 19.4  1:01  223   26:08  8:43 1:24:01 
  173  18/30    569 John Weum               Eden Prairie       MN  54 M   220  8:59  8:59  1:23  147   46:33 19.3  1:02  227   26:14  8:45 1:24:10 
  174   7/16    105 Steve Donen             Chanhassen         MN  57 M   262  9:36  9:36  1:31   73   43:28 20.7  1:29  278   28:16  9:26 1:24:18 
  175  22/36    335 Nathan McKenzie         Shakopee           MN  39 M   249  9:25  9:25  2:54  133   46:01 19.6  1:16  186   24:47  8:16 1:24:21 
  176  11/20      4 Dillon Abbott           Santa Monica       CA  25 M   194  8:46  8:46  2:03  242   52:00 17.3  0:58   49   20:45  6:55 1:24:29 
  177   7/22     99 Sarah Davis             Hopkins            MN  37 F   169  8:32  8:32  1:29  219   50:25 17.9  0:58  134   23:20  7:47 1:24:42 
  178  14/19    645 Eric Lobner             Woodbury           MN  30 M   311 10:18 10:18  2:27  175   48:01 18.7  1:32  105   22:29  7:30 1:24:44 
  179  12/20    278 Kevin Knutson           Eden Prairie       MN  25 M   122  8:02  8:02  1:05  171   47:31 18.9  0:45  260   27:24  9:08 1:24:44 
  180  24/32    173 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  49 M    15  6:22  6:22  1:46  207   49:41 18.1  1:30  204   25:28  8:30 1:24:46 
  181  19/30    124 Brian Emswiler          Eden Prairie       MN  50 M   223  9:03  9:03  2:05  179   48:08 18.7  0:56  187   24:48  8:16 1:24:58 
  182  15/19    552 Dayton Vielguth         Medina             MN  32 M   104  7:52  7:52  0:57  248   52:31 17.1  0:49  123   22:54  7:38 1:25:00 
  183  23/36     33 Weldon Bell             Minnetonka         MN  37 M   155  8:21  8:21  1:15  262   53:56 16.7  0:44   55   20:49  6:57 1:25:03 
  184  20/30     22 Brian Barnes            Prior Lake         MN  44 M   195  8:47  8:47  2:05  181   48:09 18.7  1:14  190   24:55  8:19 1:25:07 
  185   8/16    144 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  60 M   266  9:38  9:38  2:04   80   43:53 20.5  1:55  265   27:42  9:14 1:25:10 
  186   4/8     573 Terry Wiens             Duluth             MN  57 M   164  8:26  8:26  1:46  226   51:04 17.6  1:15  115   22:42  7:34 1:25:11 
  187  24/36    360 Xudong Niu              Minnetonka         MN  39 M   190  8:45  8:45  2:03  114   45:09 19.9  1:25  273   27:52  9:18 1:25:13 
  188   3/12     88 Cindy Crawford          Deephaven          MN  52 F   268  9:39  9:39  1:42  162   47:02 19.1  1:02  215   25:53  8:38 1:25:16 
  189   9/16    102 Michael Dimond          Excelsior          MN  55 M   212  8:56  8:56  1:49  159   46:52 19.2  0:48  249   26:55  8:59 1:25:18 
  190   5/8     549 Jim Vanden Branden      Milwaukee          WI  56 M   230  9:09  9:09  1:19  144   46:19 19.4  0:53  263   27:41  9:14 1:25:19 
  191  21/30    148 Norman Foster           Saint Paul         MN  42 M   237  9:16  9:16  2:05  153   46:41 19.3  1:01  232   26:23  8:48 1:25:24 
  192  22/30    466 Jason Sedlak            Bloomington        MN  40 M   317 10:22 10:22  2:04  121   45:33 19.8  1:52  213   25:43  8:35 1:25:33 
  193   6/14    341 Dana Moen               Wayzata            MN  31 F    94  7:44  7:44  1:25  239   51:49 17.4  1:04  147   23:35  7:52 1:25:35 
  194  25/36    313 Erik Loge               Savage             MN  36 M   143  8:15  8:15  1:52  200   49:17 18.3  0:58  205   25:29  8:30 1:25:49 
  195   4/18    542 Madilyn Vaith           St. Paul           MN  27 F    97  7:46  7:46  1:41  238   51:49 17.4  2:05  110   22:37  7:33 1:25:57 
  196   8/22    589 Shannon Worum           Eden Prairie       MN  35 F   186  8:41  8:41  2:07  212   49:59 18.0  1:15  159   24:08  8:03 1:26:07 
  197   2/10    216 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  48 F   273  9:43  9:43  1:27  167   47:22 19.0  1:13  238   26:32  8:51 1:26:14 
  198   6/8     484 Rob Sitek               Hastings           MN  58 M   277  9:44  9:44  1:58  148   46:34 19.3  1:22  241   26:44  8:55 1:26:21 
  199  23/30    210 Scott Hawks             Excelsior          MN  40 M   106  7:53  7:53  1:41  258   53:19 16.9  0:46  119   22:49  7:37 1:26:26 
  200   4/17    219 Emma Heuer              Beaver Dam         WI  21 F    42  7:02  7:02  1:07  297   57:05 15.8  0:30   54   20:49  6:57 1:26:31 
  201  10/13    272 Chris Kipp              Minneapolis        MN  24 M    75  7:33  7:33  2:27  209   49:49 18.1  1:32  202   25:24  8:28 1:26:43 
  202  13/20    509 Charles Stewart         Minneapolis        MN  28 M    63  7:24  7:24  1:33  274   55:03 16.3  1:02   82   21:48  7:16 1:26:47 
  203  14/20    396 Michael Peterson        Bloomington        MN  26 M    91  7:42  7:42  1:36  236   51:42 17.4  3:38   97   22:14  7:25 1:26:50 
  204  20/30    408 Mark Prueter            Wayzata            MN  52 M   284  9:49  9:49  2:22  170   47:28 19.0  2:22  188   24:51  8:17 1:26:50 
  205  24/30     67 Javier Carbajo          Minneapolis        MN  44 M   178  8:38  8:38  2:53  203   49:25 18.2  1:48  162   24:12  8:04 1:26:55 
  206  26/36    279 Andy Kock               Golden Valley      MN  36 M   210  8:55  8:55  1:19  234   51:40 17.4  0:48  169   24:20  8:07 1:27:00 
  207  16/19    225 Travis Hoium            Minneapolis        MN  33 M   149  8:17  8:17  3:27  182   48:15 18.7  2:15  192   24:59  8:20 1:27:11 
  208  25/32    545 Brad Van Gelder         Minnetrista        MN  45 M   157  8:22  8:22  1:40  237   51:46 17.4  0:53  175   24:34  8:12 1:27:13 
  209   3/10    204 Colleen Harristhal      Shorewood          MN  49 F   254  9:26  9:26  2:31  202   49:25 18.2  1:44  160   24:09  8:03 1:27:13 
  210   4/12    118 Karen Eklin             Plymouth           MN  51 F   272  9:41  9:41  1:46  197   49:13 18.3  1:16  200   25:19  8:27 1:27:14 
  211  26/32    215 Scott Heimes            Minneapolis        MN  46 M   246  9:23  9:23  1:42  208   49:43 18.1  1:50  184   24:46  8:16 1:27:21 
  212  25/30    177 Andy Grant              Eden Prairie       MN  44 M   264  9:37  9:37  1:57  132   45:59 19.6  1:23  290   28:44  9:35 1:27:38 
  213  27/32    423 John Ridler             Chaska             MN  47 M   259  9:31  9:31  3:28  165   47:20 19.0  1:23  217   25:57  8:39 1:27:38 
  214   9/22    222 Kristi Hodnefield       Blair              WI  39 F   270  9:40  9:40  2:15  108   44:55 20.0  1:30  298   29:25  9:49 1:27:44 
  215   1/3     428 Deb Roberts             Nisswa             MN  64 F   278  9:46  9:46  1:44  201   49:19 18.2  1:21  210   25:38  8:33 1:27:47 
  216  26/30    415 David Reeder            Chanhassen         MN  44 M   205  8:52  8:52  1:25  154   46:43 19.3  1:21  299   29:32  9:51 1:27:53 
  217  21/30     58 David Busch             Chanhassen         MN  51 M   214  8:57  8:57  2:10  218   50:17 17.9  1:56  181   24:43  8:15 1:28:01 
  218  10/22    176 Betsy Grams             Chanhassen         MN  39 F   189  8:45  8:45  2:19  204   49:28 18.2  2:00  207   25:31  8:31 1:28:01 
  219  11/22    108 Anna Duray              Edina              MN  37 F   218  8:59  8:59  2:04  233   51:37 17.4  1:10  185   24:46  8:16 1:28:34 
  220   1/4     296 Brianna Lavelle         Chaska             MN  17 F   219  8:59  8:59  1:34  231   51:27 17.5  0:38  224   26:08  8:43 1:28:44 
  221  22/30    298 Peter Lawyer            Wayzata            MN  53 M    29  6:46  6:46  4:10  183   48:22 18.6  2:45  244   26:47  8:56 1:28:49 
  222  12/22    517 Teresa Tarman           Hopkins            MN  36 F   258  9:31  9:31  2:13  163   47:08 19.1  1:50  277   28:15  9:25 1:28:55 
  223   5/17     69 Julia Carroll           Plymouth           MN  23 F   127  8:04  8:04  1:06  278   55:17 16.3  0:40  153   23:54  7:58 1:28:59 
  224  28/32    386 James Patterson         Deephaven          MN  47 M   217  8:58  8:58  2:28  191   48:41 18.5  1:43  256   27:16  9:06 1:29:04 
  225   7/12    528 Sonny Thweatt           Lakeville          MN  64 M   369 13:48 13:48  2:16  120   45:33 19.8  1:30  221   26:01  8:41 1:29:06 
  226   4/7     359 Daniel Niemi            Plymouth           MN  15 M   142  8:15  8:15  1:10  270   54:41 16.5  0:52  165   24:12  8:04 1:29:08 
  227   6/17    202 Maggie Harris           Saint Paul         MN  23 F   146  8:16  8:16  2:22  264   54:01 16.7  0:45  152   23:52  7:58 1:29:14 
  228  13/22    366 Amy Ode                 Plymouth           MN  38 F   297 10:00 10:00  1:21  220   50:31 17.8  1:12  229   26:17  8:46 1:29:20 
  229  27/36    473 Charles Shepard         Eden Prairie       MN  39 M   211  8:56  8:56  2:28  206   49:39 18.1  1:16  254   27:08  9:03 1:29:25 
  230  14/22    489 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  39 F   240  9:17  9:17  2:25  193   49:01 18.4  2:30  228   26:15  8:45 1:29:26 
  231   5/18    328 Jennifer Marzolf        Minneapolis        MN  29 F   227  9:04  9:04  1:23  256   53:02 17.0  1:10  191   24:56  8:19 1:29:35 
  232   6/18    502 Julia Starr             Minneapolis        MN  25 F   292  9:56  9:56  1:45  250   52:42 17.1  1:05  163   24:12  8:04 1:29:39 
  233  15/20     19 Joshua Baltzer          Plymouth           MN  27 M   147  8:17  8:17  1:03  271   54:42 16.5  0:45  195   25:12  8:24 1:29:57 
  234   5/12     42 Patty Billmeyer         Plymouth           MN  52 F   315 10:22 10:22  1:57  188   48:36 18.5  1:19  275   28:08  9:23 1:30:20 
  235  15/22    266 Carin Kelly             St. Louis Park     MN  38 F   207  8:54  8:54  1:56  268   54:29 16.5  1:10  158   24:05  8:02 1:30:31 
  236   6/12    444 Laura Rucoba            Roca               NE  53 F   255  9:27  9:27  1:12  229   51:14 17.6  0:58  267   27:44  9:15 1:30:33 
  237  16/20      3 Chris Abbott            Minneapolis        MN  27 M   193  8:46  8:46  2:02  243   52:03 17.3  1:20  235   26:28  8:50 1:30:36 
  238   7/18    395 Lauren Peterson         Chicago            IL  26 F   234  9:12  9:12  1:14  266   54:09 16.6  1:31  182   24:45  8:15 1:30:50 
  239  10/16     31 Ron Beckman             Northome           MN  43 M   229  9:05  9:05  1:35  247   52:24 17.2  0:39  258   27:20  9:07 1:31:01 
  240  28/36     35 Mark Benson             Plymouth           MN  36 M   175  8:34  8:34  1:36  252   52:50 17.0  1:10  252   26:58  9:00 1:31:07 
  241   6/19    430 Nicole Roberts          Eden Prairie       MN  40 F   322 10:30 10:30  2:29  190   48:37 18.5  1:40  274   27:56  9:19 1:31:10 
  242  29/32    513 Nick Summers            Orono              MN  47 M   280  9:47  9:47  1:37  194   49:02 18.4  1:15  300   29:33  9:51 1:31:12 
  243  11/16     52 Randall Brandt          Rosemount          MN  58 M   367 13:09 13:09  1:14  196   49:08 18.3  0:46  255   27:16  9:06 1:31:31 
  244   8/12    650 Gary Thrasher           Eden Prairie       MN  62 M   235  9:15  9:15  2:10  244   52:18 17.2  1:28  253   26:59  9:00 1:32:07 
  245   2/4      17 Kelly Azinge            Maple Grove        MN  17 F   180  8:38  8:38  1:09  325   59:57 15.0  0:46   84   21:49  7:17 1:32:18 
  246  16/22    307 Brigid Ling             St. Paul           MN  36 F   204  8:52  8:52  1:02  302   57:32 15.6  1:02  151   23:52  7:58 1:32:18 
  247   2/6      82 Bethany Collins         New Hope           MN  59 F   336 10:49 10:49  1:57  177   48:05 18.7  1:33  305   29:55  9:59 1:32:18 
  248   8/18    117 Sara Eisenhauer         St. Paul           MN  26 F    89  7:41  7:41  2:09  323   59:50 15.0  0:50   92   22:07  7:23 1:32:35 
  249   7/17    301 Paige Lenoch            Minneapolis        MN  24 F   245  9:22  9:22  2:00  224   51:02 17.6  1:34  289   28:41  9:34 1:32:36 
  250   7/19    580 Jennifer Wolf           Saint Louis Park   MN  41 F   251  9:25  9:25  2:11  273   54:59 16.4  1:32  173   24:31  8:11 1:32:36 
  251   9/18    538 Jessica Tumini          Crystal            MN  25 F   163  8:25  8:25  1:55  279   55:24 16.2  1:21  209   25:34  8:32 1:32:38 
  252   8/19    470 Holly Serk              Eden Prairie       MN  41 F   301 10:01 10:01  2:09  210   49:53 18.0  2:03  295   29:04  9:42 1:33:10 
  253   7/8     478 Dan Sieben              Edina              MN  56 M   281  9:47  9:47  2:39  241   51:56 17.3  2:42  226   26:12  8:44 1:33:14 
  254  23/30    378 Michael O'Neal          Big Lake           MN  50 M   364 12:58 12:58  1:58  249   52:36 17.1  1:43  164   24:12  8:04 1:33:25 
  255   7/12    149 Teresa Foushee          Plymouth           MN  52 F   130  8:07  8:07  1:55  311   58:16 15.4  2:24  117   22:45  7:35 1:33:26 
  256  30/32    206 Stefan Hartung          Minneapolis        MN  49 M   296  9:58  9:58  2:24  172   47:33 18.9  1:55  325   31:45 10:35 1:33:32 
  257   3/4     232 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  17 F   174  8:34  8:34  2:01  277   55:16 16.3  0:55  245   26:49  8:57 1:33:33 
  258  29/36     21 James Barke             Bloomington        MN  37 M   213  8:57  8:57  1:32  298   57:08 15.8  0:53  198   25:15  8:25 1:33:44 
  259   1/3     233 Jerry House             Woodbury           MN  67 M   221  9:00  9:00  3:01  267   54:27 16.5  2:05  196   25:12  8:24 1:33:44 
  260   8/12    119 Missy Elder             Chanhassen         MN  51 F   287  9:52  9:52  2:35  214   50:04 18.0  2:13  296   29:06  9:42 1:33:48 
  261  24/30    422 Mark Richard            Bloomington        MN  50 M   304 10:08 10:08  1:13  284   55:40 16.2  1:44  203   25:24  8:28 1:34:07 
  262  30/36     36 Gerd Bents              St Paul            MN  38 M   132  8:09  8:09  1:45  306   57:47 15.6  1:15  197   25:15  8:25 1:34:09 
  263  12/16     18 Robert Ball             Minnetonka Beach   MN  44 M   312 10:20 10:20  2:15  178   48:08 18.7  1:41  326   31:50 10:37 1:34:12 
  264  17/22    446 Kim Ryan                Saint Michael      MN  39 F   320 10:28 10:28  2:06  265   54:04 16.6  1:22  230   26:22  8:48 1:34:19 
  265   7/14    492 Amy Sommers             Saint Louis Park   MN  30 F   215  8:58  8:58  2:13  285   55:44 16.1  1:31  231   26:22  8:48 1:34:45 
  266   4/10    350 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  45 F   261  9:34  9:34  1:45  275   55:11 16.3  1:27  247   26:50  8:57 1:34:46 
  267  11/13    649 Daniel Greene           Minneapolis        MN  23 M   117  8:00  8:00  1:38  332 1:01:20 14.7  1:13  121   22:51  7:37 1:35:00 
  268   9/12    110 Susie Eastman           Orono              MN  51 F   276  9:44  9:44  1:57  259   53:35 16.8  1:28  284   28:28  9:30 1:35:10 
  269   1/5     107 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  34 F   344 11:08 11:08  2:30  140   46:08 19.5  1:42  343   33:50 11:17 1:35:17 
  270  25/30     50 Ronald Boyd             Rosemount          MN  53 M   216  8:58  8:58  1:16  282   55:34 16.2  1:07  286   28:31  9:31 1:35:24 
  271   5/10    384 Michele Pasko           Minnetonka         MN  49 F   282  9:48  9:48  2:50  245   52:18 17.2  2:50  268   27:44  9:15 1:35:28 
  272  17/20    477 Aaron Sieben            Richfield          MN  29 M   168  8:32  8:32  1:14  281   55:33 16.2  0:39  302   29:37  9:53 1:35:34 
  273   9/12    138 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  60 M   288  9:54  9:54  3:15  232   51:30 17.5  2:57  280   28:20  9:27 1:35:53 
  274  10/12     83 Brenda Conzet           Buffalo            MN  54 F   307 10:12 10:12  2:29  272   54:54 16.4  1:41  239   26:39  8:53 1:35:53 
  275  26/30    231 James Hoopes            Chanhassen         MN  54 M   291  9:56  9:56  2:04  251   52:48 17.0  1:38  301   29:34  9:52 1:35:58 
  276   5/7     211 Xander Hawks            Excelsior          MN  12 M   131  8:08  8:08  1:45  309   58:13 15.5  1:04  250   26:57  8:59 1:36:04 
  277  27/30    256 Ward Johnson            Minneapolis        MN  44 M   252  9:25  9:25  3:34  240   51:51 17.4  4:25  248   26:53  8:58 1:36:06 
  278  31/36    135 Andrew Fasching         Mound              MN  37 M   263  9:36  9:36  1:56  276   55:13 16.3  1:02  281   28:21  9:27 1:36:07 
  279   8/17    197 Nicole Hancock          Eden Prairie       MN  24 F   267  9:39  9:39  1:05  296   56:59 15.8  0:41  269   27:46  9:16 1:36:07 
  280  10/18    459 Adrienne Schneider      Minneapolis        MN  26 F   197  8:50  8:50  1:15  293   56:26 15.9  0:41  293   29:00  9:40 1:36:10 
  281  31/32    400 Jon Pierce              Excelsior          MN  46 M   275  9:44  9:44  2:46  228   51:12 17.6  1:57  314   30:42 10:14 1:36:18 
  282  32/36    316 Thomas Luong            Minneapolis        MN  37 M   202  8:51  8:51  1:29  327 1:00:18 14.9  1:17  178   24:39  8:13 1:36:32 
  283  13/16    503 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  45 M   236  9:15  9:15  2:17  269   54:36 16.5  2:09  282   28:22  9:28 1:36:37 
  284  17/19    367 Ben O'Donnell           Eagan              MN  33 M   239  9:17  9:17  1:40  261   53:44 16.7  1:50  309   30:10 10:04 1:36:39 
  285   9/19     90 Wiltse Crompton         Minneapolis        MN  42 F   198  8:50  8:50  2:04  301   57:26 15.7  1:06  259   27:23  9:08 1:36:47 
  286  28/30     73 John Chapman            Eagan              MN  42 M   303 10:03 10:03  2:13  230   51:25 17.5  1:46  322   31:37 10:33 1:37:02 
  287   8/14    185 Shelley Gruling         Minneapolis        MN  31 F   285  9:50  9:50  2:20  263   53:59 16.7  1:57  292   29:00  9:40 1:37:05 
  288  18/22     94 Joanna Daggett          Minneapolis        MN  35 F   244  9:20  9:20  2:44  260   53:37 16.8  1:56  303   29:51  9:57 1:37:25 
  289  29/30    568 Mike Westendorf         St Louis Park      MN  44 M   167  8:32  8:32  1:48  294   56:35 15.9  2:07  285   28:29  9:30 1:37:28 
  290  14/16    199 Phillip Hanlon          Plymouth           MN  41 M   310 10:15 10:15  2:06  246   52:20 17.2  1:00  337   32:37 10:53 1:38:16 
  291  15/16    409 J. Puckett              Dallas             TX  53 M   345 11:13 11:13  3:01  221   50:43 17.7  3:18  310   30:11 10:04 1:38:25 
  292  10/12    317 Tom Lyons               Excelsior          MN  63 M   370 14:47 14:47  2:40  217   50:15 17.9  1:46  294   29:03  9:41 1:38:28 
  293  33/36    109 Matt Earnest            Woodbury           MN  37 M   257  9:28  9:28  3:04  317   58:58 15.3  1:46  199   25:18  8:26 1:38:32 
  294  10/19    421 Emily Rice              Eden Prairie       MN  40 F   243  9:18  9:18  1:55  324   59:53 15.0  1:18  237   26:32  8:51 1:38:53 
  295  12/13    394 Joseph Peterson         Green Isle         MN  22 M   129  8:06  8:06  1:21  328 1:00:35 14.9  1:08  270   27:46  9:16 1:38:55 
  296  11/18    213 Erika Hayes             St Louis Park      MN  26 F   324 10:35 10:35  3:15  288   55:48 16.1  1:53  266   27:44  9:15 1:39:13 
  297  18/19    376 Kirk Olson              Bloomington        MN  34 M   274  9:44  9:44  2:11  280   55:33 16.2  1:45  308   30:04 10:02 1:39:15 
  298  13/13    370 Clayton Oeth            St. Louis Park     MN  24 M   225  9:03  9:03  1:35  318   58:59 15.3  2:04  271   27:48  9:16 1:39:27 
  299  19/22    467 Barbara Seifert         Shorewood          MN  39 F   250  9:25  9:25  2:50  304   57:36 15.6  2:32  257   27:17  9:06 1:39:37 
  300  27/30    458 Kurt Schmid             Orono              MN  54 M   299 10:01 10:01  2:16  225   51:04 17.6  1:44  351   34:44 11:35 1:39:47 
  301   9/14    401 Dawn Pierson            Eden Prairie       MN  32 F   321 10:30 10:30  2:43  257   53:17 16.9  1:45  323   31:39 10:33 1:39:51 
  302  20/22     13 Rebecca Andestic        St. Paul           MN  39 F   247  9:23  9:23  1:07  310   58:15 15.5  1:11  307   30:03 10:01 1:39:58 
  303   6/10    156 Gina Fruncillo          St. Paul           MN  46 F   308 10:13 10:13  1:53  305   57:39 15.6  1:38  291   29:00  9:40 1:40:22 
  304  18/20    387 Alex Pearson            Saint Paul         MN  27 M   177  8:36  8:36  1:31  321   59:03 15.2  0:42  317   30:49 10:17 1:40:40 
  305  10/14    294 Dana Larmour            Eden Prairie       MN  31 F   290  9:55  9:55  2:30  290   56:01 16.1  1:46  315   30:43 10:15 1:40:53 
  306  12/18     39 Jessica Besonen         Minnetonka         MN  27 F   289  9:55  9:55  2:27  315   58:41 15.3  1:17  288   28:40  9:34 1:40:57 
  307   2/3     594 Colleen Zvosec          Edina              MN  60 F   349 11:26 11:26  1:56  308   58:01 15.5  1:23  283   28:24  9:28 1:41:07 
  308   9/17    289 Alison Kullback         Minneapolis        MN  24 F   309 10:14 10:14  1:27  340 1:02:41 14.4  0:42  222   26:07  8:43 1:41:08 
  309  13/18    498 Lauren Sprenger         Minneapolis        MN  27 F   328 10:38 10:38  2:21  286   55:44 16.1  1:45  316   30:45 10:15 1:41:12 
  310  11/14      7 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  33 F   327 10:38 10:38  2:05  287   55:46 16.1  0:55  328   31:53 10:38 1:41:15 
  311  19/20    182 Paul Gaudette           Excelsior          MN  25 M   196  8:49  8:49  2:21  314   58:35 15.4  1:41  306   30:00 10:00 1:41:24 
  312   8/8     567 Tom Wentz               Burnsville         MN  57 M   347 11:18 11:18  3:37  227   51:06 17.6  2:12  341   33:27 11:09 1:41:38 
  313  12/14    644 Aileen Profir           Harrisburg         SD  33 F   300 10:01 10:01  2:01  326   59:58 15.0  1:34  276   28:10  9:24 1:41:42 
  314   6/7     152 Evan Freed              Excelsior          MN  13 M   342 11:02 11:02  1:06  336 1:02:11 14.5  0:39  243   26:47  8:56 1:41:43 
  315  34/36    120 David Elliott           Chanhassen         MN  38 M   256  9:28  9:28  3:05  313   58:32 15.4  2:11  287   28:35  9:32 1:41:49 
  316  11/19    136 Jennifer Fearing        Monticello         MN  43 F   340 10:54 10:54  1:39  291   56:03 16.1  1:29  327   31:52 10:38 1:41:55 
  317   7/10     63 Kelly Callinan          Minnetonka         MN  49 F   330 10:41 10:41  2:55  320   59:02 15.2  1:47  272   27:51  9:17 1:42:14 
  318  11/12    125 Caroline Emswiler       Eden Prairie       MN  50 F   279  9:47  9:47  2:13  338 1:02:25 14.4  1:29  242   26:46  8:56 1:42:38 
  319  12/12    572 Julie Wiens             Wayzata            MN  53 F   271  9:40  9:40  2:00  339 1:02:32 14.4  1:24  261   27:29  9:10 1:43:03 
  320  10/17    188 Divya Gupta             Minneapolis        MN  23 F   293  9:57  9:57  1:46  346 1:04:20 14.0  1:05  218   25:58  8:40 1:43:05 
  321  21/22    352 Julie Nelson            Chicago            IL  35 F   334 10:46 10:46  2:46  295   56:47 15.8  2:04  318   30:55 10:19 1:43:17 
  322  16/16    493 Ryan Sommers            St. Louis Park     MN  35 M   333 10:44 10:44  2:34  289   55:52 16.1  3:47  311   30:26 10:09 1:43:22 
  323   3/6     354 Shannon Nelson          St Paul            MN  58 F   339 10:52 10:52  3:03  292   56:16 16.0  2:19  319   30:57 10:19 1:43:25 
  324   8/10    365 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  45 F   337 10:50 10:50  2:02  283   55:39 16.2  1:26  342   33:48 11:16 1:43:44 
  325   2/3      25 Thomas Bauch            Falcon Heights     MN  65 M   371 15:48 15:48  2:30  192   48:52 18.4  2:28  348   34:30 11:30 1:44:06 
  326  12/19    472 Susan Sheely            River Falls        WI  42 F   283  9:49  9:49  2:03  330 1:00:50 14.8  1:56  304   29:53  9:58 1:44:29 
  327   7/7      49 Aidan Boyd              Rosemount          MN  16 M   232  9:11  9:11  1:40  300   57:10 15.7  1:49  350   34:43 11:35 1:44:32 
  328  11/17    297 Nathalie Lawyer         Alexandria         VA  24 F   335 10:48 10:48  2:08  322   59:38 15.1  2:05  312   30:32 10:11 1:45:08 
  329  13/19    242 Jennifer Ische          Shorewood          MN  44 F   294  9:57  9:57  3:04  335 1:02:09 14.5  1:05  297   29:10  9:44 1:45:23 
  330  19/19    535 Todd Trettel            Spring Park        MN  31 M   233  9:11  9:11  2:06  307   57:52 15.6  2:03  347   34:24 11:28 1:45:35 
  331   4/6     104 Carol Donen             Chanhassen         MN  55 F   331 10:41 10:41  3:24  329 1:00:48 14.8  2:26  279   28:19  9:27 1:45:36 
  332  32/32    288 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  49 M   306 10:12 10:12  2:59  312   58:20 15.4  3:09  320   31:15 10:25 1:45:53 
  333  14/19     98 Kimberly David          Chanhassen         MN  40 F   265  9:38  9:38  2:30  352 1:06:01 13.6  1:21  251   26:57  8:59 1:46:26 
  334   3/3     157 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  68 M   354 11:50 11:50  3:24  254   53:01 17.0  2:59  352   35:17 11:46 1:46:30 
  335   2/5      45 Valerie Blanchenay      Jacobson           MN  49 F   357 12:11 12:11  2:22  255   53:02 17.0  1:39  357   37:54 12:38 1:47:06 
  336  12/17    442 Anna Ross               Kenosha            WI  24 F   302 10:03 10:03  2:27  319   59:00 15.3  2:36  340   33:25 11:09 1:47:29 
  337  28/30    561 Richard Weeks           Eden Prairie       MN  54 M   346 11:14 11:14  3:17  253   52:57 17.0  2:54  358   38:12 12:44 1:48:33 
  338  13/17    116 Katie Eisenhauer        Saint Paul         MN  24 F   298 10:01 10:01  2:40  345 1:04:17 14.0  1:12  324   31:42 10:34 1:49:49 
  339  11/12    167 Brent Glommen           Roseville          MN  62 M   338 10:52 10:52  1:38  337 1:02:24 14.4  2:53  333   32:10 10:44 1:49:56 
  340  14/17    593 Beatrice Zvosec         Edina              MN  24 F   332 10:43 10:43  2:16  344 1:04:16 14.0  0:56  329   31:56 10:39 1:50:06 
  341   4/4     398 Anna Petty              Plymouth           MN  17 F   182  8:39  8:39  1:09  358 1:11:29 12.6  1:34  264   27:41  9:14 1:50:30 
  342   5/6     262 Kristi Karsten          Rochester          MN  55 F   350 11:26 11:26  1:54  333 1:01:24 14.7  1:27  349   34:39 11:33 1:50:48 
  343  22/22    346 Amy Moser               St. Paul           MN  39 F   319 10:27 10:27  1:31  351 1:06:01 13.6  1:37  321   31:19 10:27 1:50:53 
  344   3/3     576 Laura Williamschen      Excelsior          MN  63 F   348 11:22 11:22  4:37  331 1:00:52 14.8  3:00  331   32:03 10:41 1:51:52 
  345  29/30    388 Derald Pederson         Edina              MN  52 M   341 10:56 10:56  2:13  342 1:02:56 14.3  3:03  339   33:08 11:03 1:52:15 
  346  13/14    516 Beth Sween              Chanhassen         MN  34 F   323 10:32 10:32  2:12  353 1:06:20 13.6  0:56  334   32:23 10:48 1:52:21 
  347  14/14    592 Sarah Zalewski          Chaska             MN  33 F   329 10:39 10:39  2:18  349 1:05:42 13.7  1:14  336   32:37 10:53 1:52:28 
  348  14/18    243 Courtney Jacobs         Excelsior          MN  29 F   353 11:50 11:50  3:14  303   57:35 15.6  1:42  360   38:48 12:56 1:53:07 
  349  35/36    168 Jathen Glommen          Roseville          MN  39 M   295  9:57  9:57  6:25  343 1:02:58 14.3  2:50  332   32:06 10:42 1:54:14 
  350  36/36    111 Brian Edds              Chanhassen         MN  37 M   326 10:37 10:37  1:52  348 1:05:15 13.8  1:19  353   35:18 11:46 1:54:18 
  351   9/10    512 Belinda Stutzman        Deephaven          MN  49 F   361 12:25 12:25  1:51  316   58:55 15.3  1:59  363   40:07 13:23 1:55:15 
  352  15/19    161 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  43 F   305 10:08 10:08  1:22  357 1:08:42 13.1  1:12  344   34:01 11:21 1:55:24 
  353  12/12    235 Dave Hovde              Wayzata            MN  63 M   356 12:04 12:04  1:59  355 1:07:29 13.3  1:39  338   32:55 10:59 1:56:05 
  354  10/10    546 Nicole Van Gelder       Minnetrista        MN  45 F   352 11:37 11:37  2:04  347 1:04:42 13.9  2:18  354   35:27 11:49 1:56:06 
  355  16/19    389 Kara Pederson           Bloomington        MN  41 F   316 10:22 10:22  1:40  360 1:12:42 12.4  0:40  330   32:02 10:41 1:57:25 
  356  17/19    270 Kris Kilmer             Lake Forest        IL  40 F   318 10:26 10:26  1:39  362 1:14:46 12.0  0:53  313   30:39 10:13 1:58:22 
  357  15/18    479 Miranda Sieben          Edina              MN  28 F   359 12:24 12:24  2:44  350 1:05:47 13.7  1:59  355   36:15 12:05 1:59:07 
  358  30/30    212 Bryan Hayes             Eagan              MN  51 M   365 13:02 13:02  2:30  334 1:01:28 14.6  2:26  364   40:21 13:27 1:59:46 
  359   6/6     336 Meg McMonigal           Minneapolis        MN  56 F   362 12:27 12:27  1:58  341 1:02:53 14.3  1:12  365   42:48 14:16 2:01:16 
  360  15/17     71 Mikaela Casey           Minneapolis        MN  24 F   325 10:36 10:36  1:59  367 1:18:15 11.5  0:51  335   32:29 10:50 2:04:08 
  361  20/20    518 Andrew Tasche           Excelsior          MN  26 M   286  9:51  9:51  2:00  361 1:13:37 12.2  1:20  359   38:13 12:45 2:04:59 
  362   3/5     414 Shannon Reagan          Monticello         MN  38 F   355 11:52 11:52  1:51  368 1:18:37 11.4  0:52  356   36:26 12:09 2:09:36 
  363  16/17    276 Ashlie Knack            Prior Lake         MN  20 F   313 10:21 10:21  1:56  370 1:21:46 11.0  1:25  345   34:20 11:27 2:09:45 
  364  17/17    162 Jordan Gill             Lakeville          MN  20 F   314 10:21 10:21  1:56  369 1:21:46 11.0  1:25  346   34:20 11:27 2:09:46 
  365  16/18    129 Ashley Erichsen         Maple Plain        MN  25 F   351 11:33 11:33  2:25  363 1:16:25 11.8  1:21  362   39:34 13:12 2:11:16 
  366  18/19    410 Alyssa Purdy            St. Paul           MN  40 F   368 13:26 13:26  4:32  356 1:08:05 13.2  3:17  371   45:35 15:12 2:14:53 
  367   4/5     198 Lisa Handley            Minneapolis        MN  44 F   363 12:32 12:32  5:14  366 1:17:22 11.6  2:00  361   39:16 13:06 2:16:22 
  368  17/18    425 Caroline Riippa         Edina              MN  26 F   360 12:24 12:24  2:50  364 1:16:37 11.7  1:27  368   43:32 14:31 2:16:49 
  369  18/18    100 Mackenzie Del Santro    Apple Valley       MN  26 F   358 12:23 12:23  2:53  365 1:16:37 11.7  1:23  369   43:37 14:33 2:16:51 
  370   5/5     314 Jennifer Lohse          Columbia Heights   MN  44 F   372 20:42 20:42  3:47  354 1:07:02 13.4  2:24  367   43:25 14:29 2:17:18 
  371  19/19    145 Elizabeth Flynn         Minnetonka         MN  41 F   366 13:06 13:06  4:41  359 1:12:02 12.5  3:35  370   44:54 14:58 2:18:18 
  372  30/30    575 Lucas Willett           Minnetonka         MN  41 M   141  8:14  8:14  4:25  371 1:24:19 10.7  3:38  366   42:49 14:17 2:23:23 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  602 Jilty's Tri for Life                             2 11:48 11:48  0:51    1   46:00 19.6  0:28    2   25:07  8:23 1:24:13 
           Genevieve McJilton , Pauline McJilto , Kathleen Pengel 
    2  611 Wonder Powers                                    1  8:20  8:20  0:52    2   57:18 15.7  0:31    1   24:40  8:14 1:31:39 
           Anji Johnson , Anji Johnson , Michelle Beckman-Howk    


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  596 Ben3                                             2  7:31  7:31  0:48    1   38:40 23.3  0:35    3   21:39  7:13 1:09:11 
           Heidi Flessert , Paul Buzinec , Michael Johnson        
    2  595 Air Force and the Girls                          1  7:15  7:15  0:36                            1   18:25  6:09 1:11:29 
           Sara Ahlquist , Hunter Ahlquist , Anne Ahlquist        
    3  606 Rhythm Patrol                                    3  8:09  8:09  1:09    2   44:16 20.3                          1:14:20 
           Keala Ede , Brendt Bly , Prairie Bly                   
    4  609 Tri Again                                        4  8:50  8:50  0:54    3   44:21 20.3  0:25    2   21:37  7:13 1:16:05 
           Kiah Dahlquist , Steve Volbrecht , Dennis Crane        
    5  605 Race to the bottom                               6  9:26  9:26  1:01    4   44:46 20.1  0:40    7   30:10 10:04 1:26:03 
           Ben Chastek , Ronda Copher , Ronda Copher              
    6  597 Count the Freqs                                  5  8:54  8:54  1:15    6   54:21 16.6  0:36    5   25:17  8:26 1:30:22 
           Chris Kane , Chris Kane , Joe Henk                     
    7  608 Team Millhaas                                    9 10:06 10:06  1:20    5   52:13 17.2  0:39    8   30:38 10:13 1:34:54 
           David Miller , Jon Schellhaas , Jodi Miller            
    8  610 Tri Freed                                        7  9:29  9:29  1:09    8 1:02:02 14.5  0:41    4   24:06  8:02 1:37:26 
           Amy Freed , Chris Freed , Easton Freed                 
    9  604 Lincoln Limpers                                 10 15:32 15:32  1:33    7   56:33 15.9  0:57    9   43:36 14:32 1:58:09 
           Catherine McKegney , Richard Seurer , Catherine McKegn 
   10  600 Hot n Beefy                                      8  9:36  9:36  1:16    9 1:26:54 10.4  1:05    6   27:21  9:07 2:06:09 
           Lisha McConnell , Jason Wilkerson , Lisha McConnell    

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 522 Steve Theis             Deephaven          MN  55 M      2  5:16  5:16  1:55    1   49:25 18.2  1:38    1   25:09  8:23 1:23:20 
   6 Mike Abbott             Excelsior          MN  56 M      1  3:12  3:12  1:38    2   51:51 17.4  1:30    2   26:30  8:50 1:24:40 
 230 Katy  B Holub           Minnetrista        MN  50 F                     2:06    3   51:58 17.3  1:28    3   29:26  9:49 1:24:49 
   5 Kristen Abbott          Excelsior          MN  54 F                     2:05    6   56:00 16.1  1:32    5   32:01 10:41 1:31:29 
 208 Andrea Hatch            Minneapolis        MN  24 F     10 10:19 10:19  1:26                            4   31:43 10:35 2:06:39 
  47 David Boneparth         Minneapolis        MN  32 M     14 11:25 11:25  2:54    5   55:44 16.1  3:08                            
  81 Tom Coles               Apple Valley       MN  54 M      9 10:10 10:10  3:47    4   52:08 17.3                                  
 112 Kristen Edds            Chanhassen         MN  40 F     15 12:34 12:34  1:50    7 1:15:17 12.0                                  
 375 Kendra Olson            Chanhassen         MN  22 F     11 10:33 10:33  1:41    8 1:35:18  9.4                                  
 274 Matthew Kley            Minneapolis        MN  33 M      6  8:56  8:56  1:32                                                    
  79 Briana Cleveland        Rosemount          MN  19 F      4  7:52  7:52  1:36                                                    
 139 Stefan Figurski         St. Paul           MN  26 M      3  6:53  6:53  1:38                                                    
  70 Joan Casey              St Louis Park      MN  50 F     13 10:44 10:44  2:28                                                    
 290 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  50 F     12 10:44 10:44  2:43                                                    
 486 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  39 F      5  8:05  8:05                                                          
 334 Justin McHugh           Wayzata            MN  42 M      7  8:58  8:58                                                          
  62 Jeff Callinan           Wayzata            MN  42 M      8  8:59  8:59                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38    1  5:41  5:41  0:42    1   34:52 25.8  0:41    1   16:05  5:22   57:59 
    2  383 Patrick Parish          Minneapolis        MN  30    2  5:46  5:46  0:39    5   36:08 24.9  0:35    2   16:33  5:31   59:38 
    3  571 Andy Wiberg             Lakeville          MN  36    4  6:02  6:02  0:57    4   35:52 25.1  0:36    3   16:37  5:33 1:00:02 
    4  456 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  57    6  6:19  6:19  0:52    2   35:43 25.2  0:41    8   17:46  5:56 1:01:19 
    5  217 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  35    3  5:56  5:56  0:44    8   37:19 24.1  0:39    5   17:22  5:48 1:01:58 
    6  449 Steve Sander            Eden Prairie       MN  36   12  6:37  6:37  1:00    3   35:47 25.2  0:40   10   18:38  6:13 1:02:40 
    7  348 Scott Myers Myers       Plymouth           MN  39    7  6:23  6:23  0:59    7   37:12 24.2  0:40    7   17:41  5:54 1:02:53 
    8    2 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  40    9  6:32  6:32  0:47    6   36:58 24.3  0:41    9   18:14  6:05 1:03:10 
    9  239 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  45   11  6:34  6:34  0:57   10   38:24 23.4  0:43    6   17:31  5:51 1:04:07 
   10  126 Philip English          Minnetonka         MN  23    5  6:16  6:16  0:57   11   39:32 22.8  0:51    4   17:06  5:42 1:04:40 
   11  192 Derek Haag              Maple Grove        MN  37   13  7:10  7:10  1:06    9   37:48 23.8  0:29   13   20:20  6:47 1:06:50 
   12  369 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36    8  6:31  6:31  1:06   12   39:36 22.7  0:42   12   19:29  6:30 1:07:23 
   13  329 Patrick Marzolf         St. Paul           MN  32   10  6:34  6:34  0:53   13   41:13 21.8  1:00   11   18:50  6:17 1:08:27 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  147 Suzie Fox               Chaska             MN  31    1  6:33  6:33  0:51    1   38:30 23.4  0:43    2   18:59  6:20 1:05:33 
    2  427 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  29    2  6:38  6:38  0:55    2   39:46 22.6  0:43    1   18:38  6:13 1:06:38 
    3  577 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  37    3  7:11  7:11  1:01    3   42:09 21.4  0:44    3   20:33  6:51 1:11:36 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  273 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  37    2  8:03  8:03  1:24    4   42:00 21.4  0:48    1   21:44  7:15 1:13:57 
    2  443 Brian Ross              Shorewood          MN  39    1  8:01  8:01  1:17    5   42:24 21.2  0:55    2   23:23  7:48 1:15:58 
    3  501 Josh Stahl              Minnetonka         MN  46    3  8:11  8:11  1:47    2   41:22 21.8  0:50    4   24:32  8:11 1:16:40 
    4   34 Bill Benning            Lakeville          MN  53    4  8:25  8:25  1:34    8   44:06 20.4  0:44    3   24:13  8:05 1:19:00 
    5  302 Scott Leo               Minneapolis        MN  53    9  9:33  9:33  1:52    1   40:38 22.1  1:23    6   26:50  8:57 1:20:14 
    6  507 Scott Stensland         Victoria           MN  53    7  9:09  9:09  1:41    3   41:51 21.5  1:36    5   26:40  8:54 1:20:55 
    7  105 Steve Donen             Chanhassen         MN  57   10  9:36  9:36  1:31    6   43:28 20.7  1:29   11   28:16  9:26 1:24:18 
    8  144 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  60   11  9:38  9:38  2:04    7   43:53 20.5  1:55   10   27:42  9:14 1:25:10 
    9  102 Michael Dimond          Excelsior          MN  55    5  8:56  8:56  1:49    9   46:52 19.2  0:48    7   26:55  8:59 1:25:18 
   10   31 Ron Beckman             Northome           MN  43    6  9:05  9:05  1:35   14   52:24 17.2  0:39    9   27:20  9:07 1:31:01 
   11   52 Randall Brandt          Rosemount          MN  58   16 13:09 13:09  1:14   11   49:08 18.3  0:46    8   27:16  9:06 1:31:31 
   12   18 Robert Ball             Minnetonka Beach   MN  44   13 10:20 10:20  2:15   10   48:08 18.7  1:41   15   31:50 10:37 1:34:12 
   13  503 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  45    8  9:15  9:15  2:17   15   54:36 16.5  2:09   12   28:22  9:28 1:36:37 
   14  199 Phillip Hanlon          Plymouth           MN  41   12 10:15 10:15  2:06   13   52:20 17.2  1:00   16   32:37 10:53 1:38:16 
   15  409 J. Puckett              Dallas             TX  53   15 11:13 11:13  3:01   12   50:43 17.7  3:18   13   30:11 10:04 1:38:25 
   16  493 Ryan Sommers            St. Louis Park     MN  35   14 10:44 10:44  2:34   16   55:52 16.1  3:47   14   30:26 10:09 1:43:22 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  107 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  34    1 11:08 11:08  2:30    1   46:08 19.5  1:42    1   33:50 11:17 1:35:17 
    2   45 Valerie Blanchenay      Jacobson           MN  49    3 12:11 12:11  2:22    2   53:02 17.0  1:39    3   37:54 12:38 1:47:06 
    3  414 Shannon Reagan          Monticello         MN  38    2 11:52 11:52  1:51    5 1:18:37 11.4  0:52    2   36:26 12:09 2:09:36 
    4  198 Lisa Handley            Minneapolis        MN  44    4 12:32 12:32  5:14    4 1:17:22 11.6  2:00    4   39:16 13:06 2:16:22 
    5  314 Jennifer Lohse          Columbia Heights   MN  44    5 20:42 20:42  3:47    3 1:07:02 13.4  2:24    5   43:25 14:29 2:17:18 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38 M    5:41  5:41 
    2 Patrick Parish          Minneapolis        MN  30 M    5:46  5:46 
    3 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  35 M    5:56  5:56 
    4 Scott Roby              Minneapolis        MN  32 M    5:57  5:57 
    5 Andy Wiberg             Lakeville          MN  36 M    6:02  6:02 
    6 Aaron Eicher            Prior Lake         MN  32 M    6:03  6:03 
    7 Moshe Peri              Minnetonka         MN  38 M    6:08  6:08 
    8 Kurt Rettig             Minneapolis        MN  28 M    6:09  6:09 
    9 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  30 M    6:10  6:10 
   10 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M    6:13  6:13 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38 M   34:52 25.8 
    2 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  57 M   35:43 25.2 
    3 Steve Sander            Eden Prairie       MN  36 M   35:47 25.2 
    4 Andy Wiberg             Lakeville          MN  36 M   35:52 25.1 
    5 Patrick Parish          Minneapolis        MN  30 M   36:08 24.9 
    6 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  40 M   36:58 24.3 
    7 Scott Myers Myers       Plymouth           MN  39 M   37:12 24.2 
    8 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  35 M   37:19 24.1 
    9 Derek Haag              Maple Grove        MN  37 M   37:48 23.8 
   10 Brian Lavelle           Chaska             MN  53 M   38:01 23.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38 M   16:05  5:22 
    2 Aaron Eicher            Prior Lake         MN  32 M   16:11  5:24 
    3 Scott Roby              Minneapolis        MN  32 M   16:32  5:31 
    4 Patrick Parish          Minneapolis        MN  30 M   16:33  5:31 
    5 Andy Wiberg             Lakeville          MN  36 M   16:37  5:33 
    6 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  30 M   16:59  5:40 
    7 Kurt Rettig             Minneapolis        MN  28 M   17:03  5:41 
    8 Philip English          Minnetonka         MN  23 M   17:06  5:42 
    9 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  35 M   17:22  5:48 
   10 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  45 M   17:31  5:51 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  114 Aaron Eicher            Prior Lake         MN  32    2  6:03  6:03  1:12    7   39:21 22.9  0:26    1   16:11  5:24 1:03:11 
    2  390 Moshe Peri              Minnetonka         MN  38    3  6:08  6:08  0:44   11   39:44 22.7  0:38    7   18:28  6:10 1:05:41 
    3  327 Steve Marshall          Wayzata            MN  43   11  6:27  6:27  1:19    3   38:33 23.3  0:52    8   18:35  6:12 1:05:43 
    4  397 Tom Pettit              Excelsior          MN  46   29  7:09  7:09  1:10   12   39:50 22.6  0:50    9   18:56  6:19 1:07:53 
    5  496 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  44   41  7:23  7:23  1:10    5   39:06 23.0  0:52   19   19:47  6:36 1:08:17 
    6  399 Erik Pieh               St Paul            MN  32   28  7:08  7:08  1:02   17   40:22 22.3  0:52   10   18:57  6:19 1:08:20 
    7  171 David Goldberg          Minnetrista        MN  54   46  7:25  7:25  1:13    2   38:07 23.6  0:43   47   21:27  7:09 1:08:54 
    8  634 Scott Roby              Minneapolis        MN  32    1  5:57  5:57  1:34   43   43:36 20.6  1:19    2   16:32  5:31 1:08:56 
    9   55 Robert Brown            Hopkins            MN  40   26  7:01  7:01  1:26   18   40:25 22.3  0:55   12   19:12  6:24 1:08:57 
   10  523 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  42   44  7:25  7:25  1:35   16   40:11 22.4  0:53   11   19:03  6:21 1:09:05 
   11  295 Brian Lavelle           Chaska             MN  53   49  7:28  7:28  1:18    1   38:01 23.7  0:39   55   21:54  7:18 1:09:18 
   12  195 Chris Hacker            Shorewood          MN  39   23  6:55  6:55  1:23   20   40:45 22.1  0:43   18   19:39  6:33 1:09:22 
   13   41 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  52   40  7:23  7:23  1:17   10   39:41 22.7  0:47   20   20:18  6:46 1:09:24 
   14   44 Mike Blair              Prior Lake         MN  45   63  7:38  7:38  1:27    4   39:03 23.0  0:43   26   20:45  6:55 1:09:34 
   15  420 Kurt Rettig             Minneapolis        MN  28    4  6:09  6:09  1:42   32   42:34 21.1  2:17    4   17:03  5:41 1:09:44 
   16  351 Scott Needham           Eagan              MN  41   17  6:50  6:50  1:19   25   41:33 21.7  0:32   17   19:35  6:32 1:09:47 
   17  132 Nick Essma              Edina              MN  47   34  7:15  7:15  1:36    6   39:11 23.0  0:55   32   20:59  7:00 1:09:54 
   18  550 Richard Vanden Branden  Milwaukee          WI  20    8  6:14  6:14  0:48   45   43:43 20.6  0:59    6   18:17  6:06 1:09:58 
   19  565 Ryan Wenning            Excelsior          MN  49   77  7:54  7:54  1:10    9   39:32 22.8  0:54   24   20:37  6:53 1:10:04 
   20  533 Nick Traxler            Deephaven          MN  20   10  6:23  6:23  0:51   57   44:27 20.2  0:50    5   17:41  5:54 1:10:10 
   21  264 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  52   55  7:35  7:35  1:21    8   39:29 22.8  0:48   33   20:59  7:00 1:10:12 
   22  448 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  30    5  6:10  6:10  1:15   88   45:52 19.6  1:06    3   16:59  5:40 1:11:20 
   23  277 David Knack             Prior Lake         MN  52   71  7:49  7:49  1:10   22   40:59 22.0  1:08   22   20:34  6:52 1:11:39 
   24  417 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  32   16  6:46  6:46  1:04   42   43:36 20.6  0:57   14   19:21  6:27 1:11:41 
   25   10 Dean Anderson           Blaine             MN  45   47  7:26  7:26  2:07   19   40:32 22.2  0:58   36   21:08  7:03 1:12:10 
   26  469 Corby Serk              Eden Prairie       MN  41   35  7:18  7:18  1:12   21   40:46 22.1  0:59   61   22:12  7:24 1:12:25 
   27  637 Mark Hooley             St. Paul           MN  48   62  7:38  7:38  2:16   14   40:09 22.4  1:14   43   21:16  7:06 1:12:31 
   28  191 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  29   61  7:38  7:38  1:27   33   42:51 21.0  1:11   16   19:34  6:32 1:12:39 
   29  169 Jeff Glover             Plymouth           MN  43   18  6:51  6:51  1:25   36   42:57 21.0  0:59   23   20:35  6:52 1:12:44 
   30  436 Eric Roesner            Minnetonka         MN  40   33  7:14  7:14  1:32   27   41:59 21.4  0:50   46   21:23  7:08 1:12:56 
   31  529 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  48   31  7:10  7:10  1:33   47   43:47 20.6  0:58   15   19:34  6:32 1:13:00 
   32  435 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    6  6:13  6:13  1:07   48   43:57 20.5  0:48   35   21:02  7:01 1:13:05 
   33  505 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  49  105  8:17  8:17  1:26   15   40:09 22.4  0:58   65   22:16  7:26 1:13:05 
   34  255 Mike Johnson            St Louis Park      MN  46   70  7:49  7:49  1:33   30   42:07 21.4  1:01   45   21:22  7:08 1:13:51 
   35  333 Jim McDonell            Woodbury           MN  62   82  7:57  7:57  1:18   26   41:56 21.5  0:38   60   22:10  7:24 1:13:57 
   36  321 Scott Maloney           Savage             MN  38   36  7:21  7:21  1:04   39   43:08 20.9  0:51   56   21:55  7:19 1:14:16 
   37   84 Ryan Cook               Richfield          MN  22    7  6:13  6:13  1:34  108   46:36 19.3  0:57   13   19:14  6:25 1:14:32 
   38  221 David Hillesheim        Golden Valley      MN  42   84  7:59  7:59  1:17   13   39:56 22.5  1:04  117   24:27  8:09 1:14:42 
   39  181 Phillip Greshowak       Minneapolis        MN  27   19  6:51  6:51  2:01   40   43:21 20.8  1:19   42   21:14  7:05 1:14:44 
   40  636 Tim Seck                Stillwater         MN  48   27  7:06  7:06  1:23   51   44:04 20.4  1:27   31   20:50  6:57 1:14:48 
   41  209 Chris Hawes             Minneapolis        MN  41   95  8:10  8:10  1:59   24   41:26 21.7  0:55   78   22:44  7:35 1:15:12 
   42  305 Jason Lien              Saint Paul         MN  43   65  7:43  7:43  1:59   29   42:03 21.4  1:02   74   22:39  7:33 1:15:25 
   43  368 Jason Odonnell          Excelsior          MN  35   53  7:33  7:33  1:11   77   45:14 19.9  0:59   21   20:33  6:51 1:15:29 
   44   97 Joseph Daniski          Minnetonka         MN  37   48  7:27  7:27  1:40   60   44:37 20.2  1:08   29   20:48  6:56 1:15:37 
   45   91 Nicholas Cronin         Edina              MN  53   76  7:53  7:53  0:59   44   43:36 20.6  0:54   66   22:22  7:28 1:15:42 
   46  127 Michael Enright         Stillwater         MN  49  109  8:19  8:19  1:18   23   41:15 21.8  1:23  106   23:55  7:59 1:16:08 
   47  553 Jacob Volkmann          Bloomington        MN  32   58  7:37  7:37  1:23   84   45:38 19.7  0:52   27   20:46  6:56 1:16:14 
   48  146 Mike Flynn              Elk River          MN  63  111  8:20  8:20  1:27   46   43:44 20.6  1:08   49   21:40  7:14 1:16:17 
   49  339 Brandon Millard         Eden Prairie       MN  30   39  7:23  7:23  1:32   61   44:37 20.2  1:39   39   21:13  7:05 1:16:22 
   50  426 Alex Robb               Champlin           MN  19   80  7:55  7:55  1:18   35   42:56 21.0  0:55   97   23:27  7:49 1:16:29 
   51  527 Derek Thurmes           St. Paul           MN  33   43  7:24  7:24  0:54  104   46:30 19.4  0:52   41   21:13  7:05 1:16:52 
   52  532 Joe Traxler             Victoria           MN  21   54  7:35  7:35  1:24   78   45:22 19.8  1:16   44   21:22  7:08 1:16:56 
   53  194 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  42  103  8:15  8:15  1:37   49   43:58 20.5  1:33   51   21:43  7:15 1:17:04 
   54  349 Craig Myhre             Eden Prairie       MN  29   25  6:55  6:55  1:21  113   46:51 19.2  1:11   34   21:00  7:00 1:17:16 
   55  534 Brian Trettel           Minnetonka         MN  26   13  6:39  6:39  0:53  125   47:41 18.9  0:29   54   21:51  7:17 1:17:30 
   56  471 Bradley Severson        Minnetonka         MN  48   68  7:47  7:47  1:39   98   46:05 19.5  1:17   28   20:47  6:56 1:17:34 
   57   66 David Cantrill          Chanhassen         MN  41  123  8:33  8:33  1:15   37   42:58 20.9  1:03  107   23:57  7:59 1:17:44 
   58   80 Matthew Colaizy         Saint Paul         MN  39   57  7:37  7:37  1:58   52   44:10 20.4  1:41   67   22:23  7:28 1:17:46 
   59  280 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  44  117  8:25  8:25  1:46   50   43:59 20.5  0:48   88   23:00  7:40 1:17:56 
   60  165 Paul Glade              Cedar Falls        IA  60  116  8:25  8:25  0:59   79   45:23 19.8  1:07   62   22:12  7:24 1:18:04 
   61  356 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  48  146  8:55  8:55  1:32   31   42:28 21.2  1:15  113   24:15  8:05 1:18:23 
   62  238 Jeff Hunsaker           Minneapolis        MN  37   72  7:52  7:52  1:56   65   44:45 20.1  1:01   83   22:53  7:38 1:18:25 
   63  531 Bill Traxler            Victoria           MN  52   83  7:58  7:58  1:18   74   45:01 20.0  0:42   99   23:28  7:50 1:18:26 
   64  131 Patrick Erlandson       Wayzata            MN  56   60  7:38  7:38  2:17   73   44:58 20.0  1:55   53   21:50  7:17 1:18:35 
   65  559 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  36   37  7:22  7:22  1:42   75   45:03 20.0  1:52   75   22:40  7:34 1:18:36 
   66   37 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  31   50  7:29  7:29  1:47  101   46:10 19.5  1:13   59   22:00  7:20 1:18:38 
   67   27 Terry Beachey           Excelsior          MN  53  134  8:46  8:46  1:41   41   43:23 20.7  1:23   98   23:28  7:50 1:18:39 
   68  121 Peter Elsham            Plymouth           MN  27   69  7:48  7:48  1:24   87   45:52 19.6  0:58   76   22:42  7:34 1:18:42 
   69   40 Chuck Bies              Waconia            MN  54   74  7:53  7:53  1:43   59   44:30 20.2  1:44   85   22:54  7:38 1:18:42 
   70   78 Kevin Christenson       Minnetonka         MN  47   12  6:28  6:28  1:25   58   44:28 20.2  1:03  139   25:21  8:27 1:18:44 
   71  326 Peter Marshall          St. Louis Park     MN  33   91  8:05  8:05  1:43   69   44:51 20.1  1:27   87   22:59  7:40 1:19:04 
   72  465 Stephen Secker          Eleva              WI  44  183  9:40  9:40  2:03   28   41:59 21.4  0:55  120   24:39  8:13 1:19:14 
   73   26 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  30   38  7:23  7:23  1:59  115   46:53 19.2  1:30   48   21:38  7:13 1:19:21 
   74  332 Steve McCullough        West Des Moines    IA  51   78  7:54  7:54  2:25   68   44:49 20.1  1:34   79   22:46  7:36 1:19:26 
   75  506 Mark Stelmacher         West Des Moines    IA  61  131  8:44  8:44  2:19   55   44:20 20.3  1:04   93   23:17  7:46 1:19:42 
   76  357 Sean Nesheim            Minneapolis        MN  24   81  7:56  7:56  1:37   80   45:29 19.8  1:12  101   23:31  7:51 1:19:44 
   77  418 Dan Reitsma             Carver             MN  37   89  8:03  8:03  1:38   70   44:55 20.0  1:16  109   23:58  8:00 1:19:48 
   78   32 David Behrens           Hopkins            MN  37  102  8:15  8:15  1:56   86   45:48 19.7  0:47   90   23:03  7:41 1:19:48 
   79  267 Dj Kennedy              Chanhassen         MN  43  122  8:33  8:33  1:50   99   46:06 19.5  1:08   64   22:14  7:25 1:19:49 
   80  556 Tim J Walker            Minnetonka         MN  48  132  8:44  8:44  1:39   38   43:01 20.9  0:43  148   25:44  8:35 1:19:50 
   81  113 Marc Egeland            St. Paul           MN  25   24  6:55  6:55  1:59  127   48:01 18.7  1:20   50   21:43  7:15 1:19:55 
   82  447 Tyler Saewert           Excelsior          MN  27   56  7:36  7:36  2:14  114   46:52 19.2  1:22   58   21:57  7:19 1:20:00 
   83  504 Rob Stefonowicz         Minnetonka         MN  43   51  7:30  7:30  1:49  119   47:22 19.0  1:37   57   21:56  7:19 1:20:12 
   84  309 Dave Link               Eden Prairie       MN  48   30  7:09  7:09  1:08  112   46:47 19.2  0:57  114   24:16  8:06 1:20:14 
   85  488 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  53  115  8:23  8:23  1:55   53   44:16 20.3  1:18  122   24:40  8:14 1:20:29 
   86   51 Tristan Boyd            Minneapolis        MN  24  107  8:18  8:18  1:57   91   45:56 19.6  1:14   95   23:23  7:48 1:20:47 
   87  324 Robert Marchetti        Champlin           MN  57  126  8:36  8:36  1:53   95   46:03 19.5  1:10   91   23:09  7:43 1:20:49 
   88  223 Bryan Hoelzer           Rochester          MN  40  108  8:19  8:19  1:56  117   47:15 19.0  0:59   71   22:33  7:31 1:21:00 
   89  286 Jason Krob              Minneapolis        MN  38   98  8:13  8:13  1:42  134   48:36 18.5  1:21   40   21:13  7:05 1:21:05 
   90  562 Jonathan Weiss          Wayzata            MN  38   96  8:11  8:11  2:20  105   46:30 19.4  1:42   68   22:27  7:29 1:21:08 
   91  566 Zachary Wenning         Excelsior          MN  15   14  6:46  6:46  1:07  139   49:16 18.3  1:08   89   23:03  7:41 1:21:18 
   92  310 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  35  140  8:51  8:51  1:47   92   45:56 19.6  1:18  102   23:33  7:51 1:21:23 
   93  643 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  36  139  8:50  8:50  1:29  102   46:12 19.5  1:20  103   23:34  7:52 1:21:23 
   94  588 Tim Woodfield           Victoria           MN  52  171  9:18  9:18  1:47   64   44:39 20.2  1:24  116   24:20  8:07 1:21:26 
   95  128 Jay Erb                 Excelsior          MN  48  162  9:04  9:04  1:53   63   44:38 20.2  0:50  132   25:03  8:21 1:21:26 
   96   86 Dan Corbett             Northfield         MN  45  119  8:28  8:28  1:37  109   46:36 19.3  1:53   86   22:57  7:39 1:21:29 
   97  463 Mark Schultz            Prior Lake         MN  53   79  7:55  7:55        190   57:08 15.8  0:57  151   25:59  8:40 1:21:35 
   98  281 Ravi Kolakaluri         St Paul            MN  32   20  6:52  6:52  1:49  138   49:05 18.3  1:13   73   22:39  7:33 1:21:36 
   99   85 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  39   97  8:12  8:12  1:12   71   44:57 20.0  1:03  159   26:27  8:49 1:21:49 
  100  203 Chris Harristhal        Shorewood          MN  54  158  9:02  9:02  2:08   96   46:04 19.5  1:17   96   23:23  7:48 1:21:53 
  101   28 George Beatty           Hudson             WI  38  144  8:52  8:52  1:41   90   45:54 19.6  1:58  104   23:34  7:52 1:21:57 
  102  403 Charlie Pihl            Orono              MN  23   22  6:53  6:53  1:21  160   51:41 17.4  0:57   37   21:09  7:03 1:21:59 
  103  419 Tom Reitsma             Waconia            MN  62  206 11:02 11:02  1:55   34   42:52 21.0  1:10  133   25:09  8:23 1:22:07 
  104  172 Jason Good              Victoria           MN  45  174  9:23  9:23  1:39   66   44:49 20.1  0:55  144   25:30  8:30 1:22:15 
  105  220 Tom Hiel                Santa Monica       MN  50  110  8:20  8:20  2:06  120   47:25 19.0  1:16   92   23:17  7:46 1:22:22 
  106  236 Scott Hudson            Shoreview          MN  25   90  8:03  8:03  1:50   89   45:54 19.6  0:58  146   25:39  8:33 1:22:23 
  107  319 Alec MacDonell          Minneapolis        MN  24   45  7:25  7:25  1:32  148   50:05 18.0  0:56   69   22:29  7:30 1:22:24 
  108  591 Jonny Wright            Apple Valley       MN  37  169  9:16  9:16  2:21   72   44:57 20.0  0:58  129   24:54  8:18 1:22:25 
  109  434 Noel Rodriguez          Minneapolis        MN  34   87  8:01  8:01  2:03  133   48:28 18.6  1:22   72   22:37  7:33 1:22:30 
  110  345 Mark Morrison           Maple Grove        MN  47  129  8:40  8:40  1:37   83   45:36 19.7  1:15  145   25:38  8:33 1:22:45 
  111  641 Jacob Setseth           St. Paul           MN  41   67  7:45  7:45  1:36   54   44:20 20.3  1:40  172   27:34  9:12 1:22:52 
  112   48 Michael Bono            Minneapolis        MN  62  142  8:51  8:51  1:30   62   44:37 20.2  1:33  161   26:29  8:50 1:23:00 
  113  385 Paul Pasko              Minnetonka         MN  50  130  8:41  8:41  2:11  100   46:06 19.5  1:33  119   24:37  8:13 1:23:06 
  114  200 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  53  177  9:25  9:25  1:40   97   46:05 19.5  1:11  124   24:46  8:16 1:23:06 
  115  574 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  45  124  8:34  8:34  2:08   56   44:21 20.3  1:56  154   26:10  8:44 1:23:07 
  116  265 Brian Kelly             St. Louis Park     MN  38  160  9:03  9:03  2:18   67   44:49 20.1  0:59  152   26:01  8:41 1:23:08 
  117  582 Tim Wolfgram            St. Louis Park     MN  24   32  7:10  7:10  2:01  132   48:24 18.6  1:50  108   23:58  8:00 1:23:22 
  118  285 Matt Kresl              Minneapolis        MN  37  145  8:55  8:55  1:21  151   50:48 17.7  1:13   38   21:13  7:05 1:23:28 
  119  318 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  56  163  9:04  9:04  1:29  124   47:36 18.9  1:54  100   23:30  7:50 1:23:30 
  120  284 Eric Krantz             Minnetonka         MN  49  113  8:21  8:21  1:03  116   46:56 19.2  0:57  158   26:26  8:49 1:23:41 
  121  558 Steve Wander            Minnetonka         MN  47  172  9:18  9:18  1:31   85   45:48 19.7  1:18  149   25:55  8:39 1:23:47 
  122  207 Alan Haskins            Hugo               MN  39   66  7:43  7:43  1:13  147   50:00 18.0  2:10   81   22:50  7:37 1:23:55 
  123  308 Jeremy Ling             St. Paul           MN  37   86  8:01  8:01  1:16  146   49:55 18.0  0:58  105   23:50  7:57 1:23:58 
  124  500 Alex Stael Von Holste   Minneapolis        MN  28   59  7:37  7:37  1:33  152   50:53 17.7  0:40   94   23:19  7:47 1:24:01 
  125  569 John Weum               Eden Prairie       MN  54  156  8:59  8:59  1:23  106   46:33 19.3  1:02  156   26:14  8:45 1:24:10 
  126  335 Nathan McKenzie         Shakopee           MN  39  175  9:25  9:25  2:54   94   46:01 19.6  1:16  126   24:47  8:16 1:24:21 
  127    4 Dillon Abbott           Santa Monica       CA  25  136  8:46  8:46  2:03  165   52:00 17.3  0:58   25   20:45  6:55 1:24:29 
  128  645 Eric Lobner             Woodbury           MN  30  200 10:18 10:18  2:27  126   48:01 18.7  1:32   70   22:29  7:30 1:24:44 
  129  278 Kevin Knutson           Eden Prairie       MN  25   88  8:02  8:02  1:05  122   47:31 18.9  0:45  171   27:24  9:08 1:24:44 
  130  173 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  49    9  6:22  6:22  1:46  143   49:41 18.1  1:30  142   25:28  8:30 1:24:46 
  131  124 Brian Emswiler          Eden Prairie       MN  50  159  9:03  9:03  2:05  128   48:08 18.7  0:56  127   24:48  8:16 1:24:58 
  132  552 Dayton Vielguth         Medina             MN  32   73  7:52  7:52  0:57  169   52:31 17.1  0:49   84   22:54  7:38 1:25:00 
  133   33 Weldon Bell             Minnetonka         MN  37  112  8:21  8:21  1:15  177   53:56 16.7  0:44   30   20:49  6:57 1:25:03 
  134   22 Brian Barnes            Prior Lake         MN  44  137  8:47  8:47  2:05  129   48:09 18.7  1:14  130   24:55  8:19 1:25:07 
  135  573 Terry Wiens             Duluth             MN  57  118  8:26  8:26  1:46  154   51:04 17.6  1:15   77   22:42  7:34 1:25:11 
  136  360 Xudong Niu              Minnetonka         MN  39  133  8:45  8:45  2:03   76   45:09 19.9  1:25  176   27:52  9:18 1:25:13 
  137  549 Jim Vanden Branden      Milwaukee          WI  56  164  9:09  9:09  1:19  103   46:19 19.4  0:53  173   27:41  9:14 1:25:19 
  138  148 Norman Foster           Saint Paul         MN  42  168  9:16  9:16  2:05  110   46:41 19.3  1:01  157   26:23  8:48 1:25:24 
  139  466 Jason Sedlak            Bloomington        MN  40  201 10:22 10:22  2:04   82   45:33 19.8  1:52  147   25:43  8:35 1:25:33 
  140  313 Erik Loge               Savage             MN  36  101  8:15  8:15  1:52  140   49:17 18.3  0:58  143   25:29  8:30 1:25:49 
  141  484 Rob Sitek               Hastings           MN  58  186  9:44  9:44  1:58  107   46:34 19.3  1:22  162   26:44  8:55 1:26:21 
  142  210 Scott Hawks             Excelsior          MN  40   75  7:53  7:53  1:41  175   53:19 16.9  0:46   80   22:49  7:37 1:26:26 
  143  272 Chris Kipp              Minneapolis        MN  24   52  7:33  7:33  2:27  145   49:49 18.1  1:32  140   25:24  8:28 1:26:43 
  144  509 Charles Stewart         Minneapolis        MN  28   42  7:24  7:24  1:33  181   55:03 16.3  1:02   52   21:48  7:16 1:26:47 
  145  396 Michael Peterson        Bloomington        MN  26   64  7:42  7:42  1:36  161   51:42 17.4  3:38   63   22:14  7:25 1:26:50 
  146  408 Mark Prueter            Wayzata            MN  52  189  9:49  9:49  2:22  121   47:28 19.0  2:22  128   24:51  8:17 1:26:50 
  147   67 Javier Carbajo          Minneapolis        MN  44  128  8:38  8:38  2:53  141   49:25 18.2  1:48  110   24:12  8:04 1:26:55 
  148  279 Andy Kock               Golden Valley      MN  36  147  8:55  8:55  1:19  159   51:40 17.4  0:48  115   24:20  8:07 1:27:00 
  149  225 Travis Hoium            Minneapolis        MN  33  106  8:17  8:17  3:27  130   48:15 18.7  2:15  131   24:59  8:20 1:27:11 
  150  545 Brad Van Gelder         Minnetrista        MN  45  114  8:22  8:22  1:40  162   51:46 17.4  0:53  118   24:34  8:12 1:27:13 
  151  215 Scott Heimes            Minneapolis        MN  46  173  9:23  9:23  1:42  144   49:43 18.1  1:50  125   24:46  8:16 1:27:21 
  152  177 Andy Grant              Eden Prairie       MN  44  182  9:37  9:37  1:57   93   45:59 19.6  1:23  182   28:44  9:35 1:27:38 
  153  423 John Ridler             Chaska             MN  47  180  9:31  9:31  3:28  118   47:20 19.0  1:23  150   25:57  8:39 1:27:38 
  154  415 David Reeder            Chanhassen         MN  44  143  8:52  8:52  1:25  111   46:43 19.3  1:21  184   29:32  9:51 1:27:53 
  155   58 David Busch             Chanhassen         MN  51  151  8:57  8:57  2:10  150   50:17 17.9  1:56  123   24:43  8:15 1:28:01 
  156  298 Peter Lawyer            Wayzata            MN  53   15  6:46  6:46  4:10  131   48:22 18.6  2:45  164   26:47  8:56 1:28:49 
  157  386 James Patterson         Deephaven          MN  47  154  8:58  8:58  2:28  135   48:41 18.5  1:43  170   27:16  9:06 1:29:04 
  158  528 Sonny Thweatt           Lakeville          MN  64  214 13:48 13:48  2:16   81   45:33 19.8  1:30  153   26:01  8:41 1:29:06 
  159  359 Daniel Niemi            Plymouth           MN  15  100  8:15  8:15  1:10  179   54:41 16.5  0:52  112   24:12  8:04 1:29:08 
  160  473 Charles Shepard         Eden Prairie       MN  39  148  8:56  8:56  2:28  142   49:39 18.1  1:16  169   27:08  9:03 1:29:25 
  161   19 Joshua Baltzer          Plymouth           MN  27  104  8:17  8:17  1:03  180   54:42 16.5  0:45  134   25:12  8:24 1:29:57 
  162    3 Chris Abbott            Minneapolis        MN  27  135  8:46  8:46  2:02  166   52:03 17.3  1:20  160   26:28  8:50 1:30:36 
  163   35 Mark Benson             Plymouth           MN  36  125  8:34  8:34  1:36  172   52:50 17.0  1:10  167   26:58  9:00 1:31:07 
  164  513 Nick Summers            Orono              MN  47  187  9:47  9:47  1:37  137   49:02 18.4  1:15  185   29:33  9:51 1:31:12 
  165  650 Gary Thrasher           Eden Prairie       MN  62  167  9:15  9:15  2:10  168   52:18 17.2  1:28  168   26:59  9:00 1:32:07 
  166  478 Dan Sieben              Edina              MN  56  188  9:47  9:47  2:39  164   51:56 17.3  2:42  155   26:12  8:44 1:33:14 
  167  378 Michael O'Neal          Big Lake           MN  50  212 12:58 12:58  1:58  170   52:36 17.1  1:43  111   24:12  8:04 1:33:25 
  168  206 Stefan Hartung          Minneapolis        MN  49  194  9:58  9:58  2:24  123   47:33 18.9  1:55  195   31:45 10:35 1:33:32 
  169   21 James Barke             Bloomington        MN  37  150  8:57  8:57  1:32  189   57:08 15.8  0:53  137   25:15  8:25 1:33:44 
  170  233 Jerry House             Woodbury           MN  67  157  9:00  9:00  3:01  178   54:27 16.5  2:05  135   25:12  8:24 1:33:44 
  171  422 Mark Richard            Bloomington        MN  50  197 10:08 10:08  1:13  186   55:40 16.2  1:44  141   25:24  8:28 1:34:07 
  172   36 Gerd Bents              St Paul            MN  38   94  8:09  8:09  1:45  192   57:47 15.6  1:15  136   25:15  8:25 1:34:09 
  173  649 Daniel Greene           Minneapolis        MN  23   85  8:00  8:00  1:38  203 1:01:20 14.7  1:13   82   22:51  7:37 1:35:00 
  174   50 Ronald Boyd             Rosemount          MN  53  153  8:58  8:58  1:16  185   55:34 16.2  1:07  180   28:31  9:31 1:35:24 
  175  477 Aaron Sieben            Richfield          MN  29  121  8:32  8:32  1:14  184   55:33 16.2  0:39  187   29:37  9:53 1:35:34 
  176  138 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  60  191  9:54  9:54  3:15  158   51:30 17.5  2:57  177   28:20  9:27 1:35:53 
  177  231 James Hoopes            Chanhassen         MN  54  192  9:56  9:56  2:04  171   52:48 17.0  1:38  186   29:34  9:52 1:35:58 
  178  211 Xander Hawks            Excelsior          MN  12   93  8:08  8:08  1:45  194   58:13 15.5  1:04  166   26:57  8:59 1:36:04 
  179  256 Ward Johnson            Minneapolis        MN  44  176  9:25  9:25  3:34  163   51:51 17.4  4:25  165   26:53  8:58 1:36:06 
  180  135 Andrew Fasching         Mound              MN  37  181  9:36  9:36  1:56  182   55:13 16.3  1:02  178   28:21  9:27 1:36:07 
  181  400 Jon Pierce              Excelsior          MN  46  185  9:44  9:44  2:46  156   51:12 17.6  1:57  191   30:42 10:14 1:36:18 
  182  316 Thomas Luong            Minneapolis        MN  37  141  8:51  8:51  1:29  201 1:00:18 14.9  1:17  121   24:39  8:13 1:36:32 
  183  367 Ben O'Donnell           Eagan              MN  33  170  9:17  9:17  1:40  176   53:44 16.7  1:50  190   30:10 10:04 1:36:39 
  184   73 John Chapman            Eagan              MN  42  196 10:03 10:03  2:13  157   51:25 17.5  1:46  194   31:37 10:33 1:37:02 
  185  568 Mike Westendorf         St Louis Park      MN  44  120  8:32  8:32  1:48  188   56:35 15.9  2:07  179   28:29  9:30 1:37:28 
  186  317 Tom Lyons               Excelsior          MN  63  215 14:47 14:47  2:40  149   50:15 17.9  1:46  183   29:03  9:41 1:38:28 
  187  109 Matt Earnest            Woodbury           MN  37  179  9:28  9:28  3:04  198   58:58 15.3  1:46  138   25:18  8:26 1:38:32 
  188  394 Joseph Peterson         Green Isle         MN  22   92  8:06  8:06  1:21  202 1:00:35 14.9  1:08  174   27:46  9:16 1:38:55 
  189  376 Kirk Olson              Bloomington        MN  34  184  9:44  9:44  2:11  183   55:33 16.2  1:45  189   30:04 10:02 1:39:15 
  190  370 Clayton Oeth            St. Louis Park     MN  24  161  9:03  9:03  1:35  199   58:59 15.3  2:04  175   27:48  9:16 1:39:27 
  191  458 Kurt Schmid             Orono              MN  54  195 10:01 10:01  2:16  153   51:04 17.6  1:44  204   34:44 11:35 1:39:47 
  192  387 Alex Pearson            Saint Paul         MN  27  127  8:36  8:36  1:31  200   59:03 15.2  0:42  192   30:49 10:17 1:40:40 
  193  182 Paul Gaudette           Excelsior          MN  25  138  8:49  8:49  2:21  197   58:35 15.4  1:41  188   30:00 10:00 1:41:24 
  194  567 Tom Wentz               Burnsville         MN  57  208 11:18 11:18  3:37  155   51:06 17.6  2:12  200   33:27 11:09 1:41:38 
  195  152 Evan Freed              Excelsior          MN  13  205 11:02 11:02  1:06  205 1:02:11 14.5  0:39  163   26:47  8:56 1:41:43 
  196  120 David Elliott           Chanhassen         MN  38  178  9:28  9:28  3:05  196   58:32 15.4  2:11  181   28:35  9:32 1:41:49 
  197   25 Thomas Bauch            Falcon Heights     MN  65  216 15:48 15:48  2:30  136   48:52 18.4  2:28  202   34:30 11:30 1:44:06 
  198   49 Aidan Boyd              Rosemount          MN  16  165  9:11  9:11  1:40  191   57:10 15.7  1:49  203   34:43 11:35 1:44:32 
  199  535 Todd Trettel            Spring Park        MN  31  166  9:11  9:11  2:06  193   57:52 15.6  2:03  201   34:24 11:28 1:45:35 
  200  288 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  49  199 10:12 10:12  2:59  195   58:20 15.4  3:09  193   31:15 10:25 1:45:53 
  201  157 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  68  210 11:50 11:50  3:24  174   53:01 17.0  2:59  205   35:17 11:46 1:46:30 
  202  561 Richard Weeks           Eden Prairie       MN  54  207 11:14 11:14  3:17  173   52:57 17.0  2:54  207   38:12 12:44 1:48:33 
  203  167 Brent Glommen           Roseville          MN  62  203 10:52 10:52  1:38  206 1:02:24 14.4  2:53  197   32:10 10:44 1:49:56 
  204  388 Derald Pederson         Edina              MN  52  204 10:56 10:56  2:13  207 1:02:56 14.3  3:03  199   33:08 11:03 1:52:15 
  205  168 Jathen Glommen          Roseville          MN  39  193  9:57  9:57  6:25  208 1:02:58 14.3  2:50  196   32:06 10:42 1:54:14 
  206  111 Brian Edds              Chanhassen         MN  37  202 10:37 10:37  1:52  209 1:05:15 13.8  1:19  206   35:18 11:46 1:54:18 
  207  235 Dave Hovde              Wayzata            MN  63  211 12:04 12:04  1:59  210 1:07:29 13.3  1:39  198   32:55 10:59 1:56:05 
  208  212 Bryan Hayes             Eagan              MN  51  213 13:02 13:02  2:30  204 1:01:28 14.6  2:26  209   40:21 13:27 1:59:46 
  209  518 Andrew Tasche           Excelsior          MN  26  190  9:51  9:51  2:00  211 1:13:37 12.2  1:20  208   38:13 12:45 2:04:59 
  210  575 Lucas Willett           Minnetonka         MN  41   99  8:14  8:14  4:25  212 1:24:19 10.7  3:38  210   42:49 14:17 2:23:23 
  211   47 David Boneparth         Minneapolis        MN  32  209 11:25 11:25  2:54  187   55:44 16.1  3:08                            
  212   81 Tom Coles               Apple Valley       MN  54  198 10:10 10:10  3:47  167   52:08 17.3                                  
  213  274 Matthew Kley            Minneapolis        MN  33  149  8:56  8:56  1:32                                                    
  214  139 Stefan Figurski         St. Paul           MN  26   21  6:53  6:53  1:38                                                    
  215  334 Justin McHugh           Wayzata            MN  42  152  8:58  8:58                                                          
  216   62 Jeff Callinan           Wayzata            MN  42  155  8:59  8:59                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  187 Jan Gunther                                MN  56    7  7:24  7:24  1:23    2   40:09 22.4  0:38    4   20:07  6:43 1:09:40 
    2  638 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  50   12  7:42  7:42  1:19    1   39:58 22.5  1:00    2   20:00  6:40 1:09:57 
    3  130 Megan Erlandson         Minneapolis        MN  25    1  6:49  6:49  1:33    7   42:29 21.2  0:54    1   19:25  6:29 1:11:08 
    4  347 Andrea Myers            Plymouth           MN  39    9  7:35  7:35  1:00    5   41:48 21.5  0:42    8   20:36  6:52 1:11:40 
    5   16 Kimberly Ault           Plymouth           MN  33    6  7:22  7:22  1:23    4   41:30 21.7  0:44   12   21:26  7:09 1:12:24 
    6  337 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  47   18  8:02  8:02  1:04    3   41:30 21.7  0:56   13   21:43  7:15 1:13:13 
    7  325 Lindsey Marshall        St. Paul           MN  26    8  7:25  7:25  1:29   10   43:21 20.8  0:56   10   21:02  7:01 1:14:11 
    8  299 Catherine Lee           Minneapolis        MN  41   17  8:00  8:00  1:13    6   42:10 21.3  0:37   20   22:35  7:32 1:14:33 
    9  439 Michelle Rose           Chanhassen         MN  36   16  7:47  7:47  1:18   12   44:14 20.3  1:02    5   20:19  6:47 1:14:38 
   10   60 Christine Cahill        Plymouth           MN  36   10  7:38  7:38  1:26   11   44:11 20.4  1:06    6   20:26  6:49 1:14:44 
   11  344 Molly Moore             Maple Grove        MN  43   24  8:10  8:10  1:48    8   42:56 21.0  0:49   14   21:48  7:16 1:15:30 
   12  480 Kate Simonet            Brooklyn Park      MN  20    2  7:01  7:01  1:09   27   48:32 18.5  0:46    3   20:06  6:42 1:17:32 
   13   20 Margaret Baranowski     Golden Valley      MN  39   33  8:38  8:38  1:00    9   43:02 20.9  1:05   34   24:12  8:04 1:17:55 
   14  263 Leah Karsten            Rochester          MN  22    5  7:14  7:14  2:08   18   46:41 19.3  1:42    7   20:33  6:51 1:18:17 
   15  160 Lori Gengler            Plymouth           MN  43   31  8:32  8:32  1:37   13   44:22 20.3  1:00   27   23:49  7:57 1:19:18 
   16  548 Brooke Vanden Branden   Milwaukee          WI  25   35  8:39  8:39  1:26                                            1:20:12 
   17  258 Becca Joseph            Minnetonka         MN  40   14  7:46  7:46  1:14   32   49:14 18.3  0:59   11   21:07  7:03 1:20:17 
   18  392 Alicia Peterson         Phoenix            AZ  30   23  8:10  8:10  1:16   26   48:27 18.6  1:23   17   22:07  7:23 1:21:20 
   19  452 Kathy Sanville          White Bear Lake    MN  54   37  8:41  8:41  0:58   17   46:40 19.3  0:49   38   24:42  8:14 1:21:48 
   20  380 Joy Orvis               Andover            MN  41   19  8:04  8:04  1:29   19   46:46 19.2  1:04   36   24:28  8:10 1:21:49 
   21  642 Kaitlyn Julius          Minneapolis        MN  34   29  8:28  8:28  1:46   15   45:26 19.8  0:58   44   25:33  8:31 1:22:08 
   22  330 Erin Matthew            Roseville          MN  20    4  7:08  7:08  1:43   40   50:07 18.0  1:18   19   22:34  7:32 1:22:49 
   23  536 Brenda Trok             Maple Grove        MN  36   40  8:45  8:45  1:21   25   48:08 18.7  0:54   26   23:47  7:56 1:22:55 
   24  287 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  35   25  8:12  8:12  2:16   23   47:23 19.0  1:55   24   23:23  7:48 1:23:06 
   25  404 Kristen Ponsolle        Minnetonka         MN  34   27  8:25  8:25  1:46   36   49:34 18.2  1:07   18   22:19  7:27 1:23:09 
   26  137 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  33   43  8:50  8:50  1:46   16   46:17 19.4  1:01   50   26:08  8:43 1:24:01 
   27   99 Sarah Davis             Hopkins            MN  37   30  8:32  8:32  1:29   41   50:25 17.9  0:58   23   23:20  7:47 1:24:42 
   28   88 Cindy Crawford          Deephaven          MN  52   64  9:39  9:39  1:42   20   47:02 19.1  1:02   47   25:53  8:38 1:25:16 
   29  341 Dana Moen               Wayzata            MN  31   13  7:44  7:44  1:25   48   51:49 17.4  1:04   25   23:35  7:52 1:25:35 
   30  542 Madilyn Vaith           St. Paul           MN  27   15  7:46  7:46  1:41   47   51:49 17.4  2:05   21   22:37  7:33 1:25:57 
   31  589 Shannon Worum           Eden Prairie       MN  35   38  8:41  8:41  2:07   38   49:59 18.0  1:15   32   24:08  8:03 1:26:07 
   32  216 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  48   68  9:43  9:43  1:27   22   47:22 19.0  1:13   57   26:32  8:51 1:26:14 
   33  219 Emma Heuer              Beaver Dam         WI  21    3  7:02  7:02  1:07   77   57:05 15.8  0:30    9   20:49  6:57 1:26:31 
   34  204 Colleen Harristhal      Shorewood          MN  49   58  9:26  9:26  2:31   34   49:25 18.2  1:44   33   24:09  8:03 1:27:13 
   35  118 Karen Eklin             Plymouth           MN  51   67  9:41  9:41  1:46   31   49:13 18.3  1:16   42   25:19  8:27 1:27:14 
   36  222 Kristi Hodnefield       Blair              WI  39   65  9:40  9:40  2:15   14   44:55 20.0  1:30   87   29:25  9:49 1:27:44 
   37  428 Deb Roberts             Nisswa             MN  64   70  9:46  9:46  1:44   33   49:19 18.2  1:21   46   25:38  8:33 1:27:47 
   38  176 Betsy Grams             Chanhassen         MN  39   39  8:45  8:45  2:19   35   49:28 18.2  2:00   43   25:31  8:31 1:28:01 
   39  108 Anna Duray              Edina              MN  37   47  8:59  8:59  2:04   46   51:37 17.4  1:10   40   24:46  8:16 1:28:34 
   40  296 Brianna Lavelle         Chaska             MN  17   48  8:59  8:59  1:34   45   51:27 17.5  0:38   51   26:08  8:43 1:28:44 
   41  517 Teresa Tarman           Hopkins            MN  36   60  9:31  9:31  2:13   21   47:08 19.1  1:50   75   28:15  9:25 1:28:55 
   42   69 Julia Carroll           Plymouth           MN  23   20  8:04  8:04  1:06   64   55:17 16.3  0:40   30   23:54  7:58 1:28:59 
   43  202 Maggie Harris           Saint Paul         MN  23   26  8:16  8:16  2:22   56   54:01 16.7  0:45   29   23:52  7:58 1:29:14 
   44  366 Amy Ode                 Plymouth           MN  38   81 10:00 10:00  1:21   42   50:31 17.8  1:12   53   26:17  8:46 1:29:20 
   45  489 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  39   51  9:17  9:17  2:25   30   49:01 18.4  2:30   52   26:15  8:45 1:29:26 
   46  328 Jennifer Marzolf        Minneapolis        MN  29   49  9:04  9:04  1:23   51   53:02 17.0  1:10   41   24:56  8:19 1:29:35 
   47  502 Julia Starr             Minneapolis        MN  25   78  9:56  9:56  1:45   50   52:42 17.1  1:05   35   24:12  8:04 1:29:39 
   48   42 Patty Billmeyer         Plymouth           MN  52   92 10:22 10:22  1:57   28   48:36 18.5  1:19   73   28:08  9:23 1:30:20 
   49  266 Carin Kelly             St. Louis Park     MN  38   45  8:54  8:54  1:56   59   54:29 16.5  1:10   31   24:05  8:02 1:30:31 
   50  444 Laura Rucoba            Roca               NE  53   59  9:27  9:27  1:12   44   51:14 17.6  0:58   68   27:44  9:15 1:30:33 
   51  395 Lauren Peterson         Chicago            IL  26   50  9:12  9:12  1:14   58   54:09 16.6  1:31   39   24:45  8:15 1:30:50 
   52  430 Nicole Roberts          Eden Prairie       MN  40   98 10:30 10:30  2:29   29   48:37 18.5  1:40   72   27:56  9:19 1:31:10 
   53   17 Kelly Azinge            Maple Grove        MN  17   34  8:38  8:38  1:09   93   59:57 15.0  0:46   15   21:49  7:17 1:32:18 
   54  307 Brigid Ling             St. Paul           MN  36   44  8:52  8:52  1:02   79   57:32 15.6  1:02   28   23:52  7:58 1:32:18 
   55   82 Bethany Collins         New Hope           MN  59  113 10:49 10:49  1:57   24   48:05 18.7  1:33   90   29:55  9:59 1:32:18 
   56  117 Sara Eisenhauer         St. Paul           MN  26   11  7:41  7:41  2:09   91   59:50 15.0  0:50   16   22:07  7:23 1:32:35 
   57  301 Paige Lenoch            Minneapolis        MN  24   54  9:22  9:22  2:00   43   51:02 17.6  1:34   80   28:41  9:34 1:32:36 
   58  580 Jennifer Wolf           Saint Louis Park   MN  41   57  9:25  9:25  2:11   61   54:59 16.4  1:32   37   24:31  8:11 1:32:36 
   59  538 Jessica Tumini          Crystal            MN  25   28  8:25  8:25  1:55   65   55:24 16.2  1:21   45   25:34  8:32 1:32:38 
   60  470 Holly Serk              Eden Prairie       MN  41   84 10:01 10:01  2:09   37   49:53 18.0  2:03   84   29:04  9:42 1:33:10 
   61  149 Teresa Foushee          Plymouth           MN  52   22  8:07  8:07  1:55   85   58:16 15.4  2:24   22   22:45  7:35 1:33:26 
   62  232 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  17   32  8:34  8:34  2:01   63   55:16 16.3  0:55   60   26:49  8:57 1:33:33 
   63  119 Missy Elder             Chanhassen         MN  51   75  9:52  9:52  2:35   39   50:04 18.0  2:13   85   29:06  9:42 1:33:48 
   64  446 Kim Ryan                Saint Michael      MN  39   96 10:28 10:28  2:06   57   54:04 16.6  1:22   54   26:22  8:48 1:34:19 
   65  492 Amy Sommers             Saint Louis Park   MN  30   46  8:58  8:58  2:13   67   55:44 16.1  1:31   55   26:22  8:48 1:34:45 
   66  350 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  45   61  9:34  9:34  1:45   62   55:11 16.3  1:27   61   26:50  8:57 1:34:46 
   67  110 Susie Eastman           Orono              MN  51   69  9:44  9:44  1:57   53   53:35 16.8  1:28   78   28:28  9:30 1:35:10 
   68  384 Michele Pasko           Minnetonka         MN  49   72  9:48  9:48  2:50   49   52:18 17.2  2:50   69   27:44  9:15 1:35:28 
   69   83 Brenda Conzet           Buffalo            MN  54   87 10:12 10:12  2:29   60   54:54 16.4  1:41   58   26:39  8:53 1:35:53 
   70  197 Nicole Hancock          Eden Prairie       MN  24   63  9:39  9:39  1:05   76   56:59 15.8  0:41   70   27:46  9:16 1:36:07 
   71  459 Adrienne Schneider      Minneapolis        MN  26   41  8:50  8:50  1:15   74   56:26 15.9  0:41   83   29:00  9:40 1:36:10 
   72   90 Wiltse Crompton         Minneapolis        MN  42   42  8:50  8:50  2:04   78   57:26 15.7  1:06   64   27:23  9:08 1:36:47 
   73  185 Shelley Gruling         Minneapolis        MN  31   74  9:50  9:50  2:20   55   53:59 16.7  1:57   82   29:00  9:40 1:37:05 
   74   94 Joanna Daggett          Minneapolis        MN  35   53  9:20  9:20  2:44   54   53:37 16.8  1:56   88   29:51  9:57 1:37:25 
   75  421 Emily Rice              Eden Prairie       MN  40   52  9:18  9:18  1:55   92   59:53 15.0  1:18   56   26:32  8:51 1:38:53 
   76  213 Erika Hayes             St Louis Park      MN  26  101 10:35 10:35  3:15   70   55:48 16.1  1:53   67   27:44  9:15 1:39:13 
   77  467 Barbara Seifert         Shorewood          MN  39   56  9:25  9:25  2:50   81   57:36 15.6  2:32   63   27:17  9:06 1:39:37 
   78  401 Dawn Pierson            Eden Prairie       MN  32   97 10:30 10:30  2:43   52   53:17 16.9  1:45   99   31:39 10:33 1:39:51 
   79   13 Rebecca Andestic        St. Paul           MN  39   55  9:23  9:23  1:07   84   58:15 15.5  1:11   91   30:03 10:01 1:39:58 
   80  156 Gina Fruncillo          St. Paul           MN  46   88 10:13 10:13  1:53   82   57:39 15.6  1:38   81   29:00  9:40 1:40:22 
   81  294 Dana Larmour            Eden Prairie       MN  31   77  9:55  9:55  2:30   71   56:01 16.1  1:46   94   30:43 10:15 1:40:53 
   82   39 Jessica Besonen         Minnetonka         MN  27   76  9:55  9:55  2:27   86   58:41 15.3  1:17   79   28:40  9:34 1:40:57 
   83  594 Colleen Zvosec          Edina              MN  60  118 11:26 11:26  1:56   83   58:01 15.5  1:23   77   28:24  9:28 1:41:07 
   84  289 Alison Kullback         Minneapolis        MN  24   89 10:14 10:14  1:27  102 1:02:41 14.4  0:42   49   26:07  8:43 1:41:08 
   85  498 Lauren Sprenger         Minneapolis        MN  27  104 10:38 10:38  2:21   68   55:44 16.1  1:45   95   30:45 10:15 1:41:12 
   86    7 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  33  103 10:38 10:38  2:05   69   55:46 16.1  0:55  102   31:53 10:38 1:41:15 
   87  644 Aileen Profir           Harrisburg         SD  33   83 10:01 10:01  2:01   94   59:58 15.0  1:34   74   28:10  9:24 1:41:42 
   88  136 Jennifer Fearing        Monticello         MN  43  116 10:54 10:54  1:39   72   56:03 16.1  1:29  101   31:52 10:38 1:41:55 
   89   63 Kelly Callinan          Minnetonka         MN  49  106 10:41 10:41  2:55   89   59:02 15.2  1:47   71   27:51  9:17 1:42:14 
   90  125 Caroline Emswiler       Eden Prairie       MN  50   71  9:47  9:47  2:13  100 1:02:25 14.4  1:29   59   26:46  8:56 1:42:38 
   91  572 Julie Wiens             Wayzata            MN  53   66  9:40  9:40  2:00  101 1:02:32 14.4  1:24   65   27:29  9:10 1:43:03 
   92  188 Divya Gupta             Minneapolis        MN  23   79  9:57  9:57  1:46  106 1:04:20 14.0  1:05   48   25:58  8:40 1:43:05 
   93  352 Julie Nelson            Chicago            IL  35  111 10:46 10:46  2:46   75   56:47 15.8  2:04   96   30:55 10:19 1:43:17 
   94  354 Shannon Nelson          St Paul            MN  58  115 10:52 10:52  3:03   73   56:16 16.0  2:19   97   30:57 10:19 1:43:25 
   95  365 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  45  114 10:50 10:50  2:02   66   55:39 16.2  1:26  110   33:48 11:16 1:43:44 
   96  472 Susan Sheely            River Falls        WI  42   73  9:49  9:49  2:03   96 1:00:50 14.8  1:56   89   29:53  9:58 1:44:29 
   97  297 Nathalie Lawyer         Alexandria         VA  24  112 10:48 10:48  2:08   90   59:38 15.1  2:05   92   30:32 10:11 1:45:08 
   98  242 Jennifer Ische          Shorewood          MN  44   80  9:57  9:57  3:04   99 1:02:09 14.5  1:05   86   29:10  9:44 1:45:23 
   99  104 Carol Donen             Chanhassen         MN  55  107 10:41 10:41  3:24   95 1:00:48 14.8  2:26   76   28:19  9:27 1:45:36 
  100   98 Kimberly David          Chanhassen         MN  40   62  9:38  9:38  2:30  111 1:06:01 13.6  1:21   62   26:57  8:59 1:46:26 
  101  442 Anna Ross               Kenosha            WI  24   85 10:03 10:03  2:27   88   59:00 15.3  2:36  109   33:25 11:09 1:47:29 
  102  116 Katie Eisenhauer        Saint Paul         MN  24   82 10:01 10:01  2:40  105 1:04:17 14.0  1:12  100   31:42 10:34 1:49:49 
  103  593 Beatrice Zvosec         Edina              MN  24  108 10:43 10:43  2:16  104 1:04:16 14.0  0:56  103   31:56 10:39 1:50:06 
  104  398 Anna Petty              Plymouth           MN  17   36  8:39  8:39  1:09  115 1:11:29 12.6  1:34   66   27:41  9:14 1:50:30 
  105  262 Kristi Karsten          Rochester          MN  55  119 11:26 11:26  1:54   98 1:01:24 14.7  1:27  114   34:39 11:33 1:50:48 
  106  346 Amy Moser               St. Paul           MN  39   95 10:27 10:27  1:31  110 1:06:01 13.6  1:37   98   31:19 10:27 1:50:53 
  107  576 Laura Williamschen      Excelsior          MN  63  117 11:22 11:22  4:37   97 1:00:52 14.8  3:00  105   32:03 10:41 1:51:52 
  108  516 Beth Sween              Chanhassen         MN  34   99 10:32 10:32  2:12  112 1:06:20 13.6  0:56  106   32:23 10:48 1:52:21 
  109  592 Sarah Zalewski          Chaska             MN  33  105 10:39 10:39  2:18  108 1:05:42 13.7  1:14  108   32:37 10:53 1:52:28 
  110  243 Courtney Jacobs         Excelsior          MN  29  122 11:50 11:50  3:14   80   57:35 15.6  1:42  117   38:48 12:56 1:53:07 
  111  512 Belinda Stutzman        Deephaven          MN  49  126 12:25 12:25  1:51   87   58:55 15.3  1:59  119   40:07 13:23 1:55:15 
  112  161 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  43   86 10:08 10:08  1:22  114 1:08:42 13.1  1:12  111   34:01 11:21 1:55:24 
  113  546 Nicole Van Gelder       Minnetrista        MN  45  121 11:37 11:37  2:04  107 1:04:42 13.9  2:18  115   35:27 11:49 1:56:06 
  114  389 Kara Pederson           Bloomington        MN  41   93 10:22 10:22  1:40  117 1:12:42 12.4  0:40  104   32:02 10:41 1:57:25 
  115  270 Kris Kilmer             Lake Forest        IL  40   94 10:26 10:26  1:39  118 1:14:46 12.0  0:53   93   30:39 10:13 1:58:22 
  116  479 Miranda Sieben          Edina              MN  28  124 12:24 12:24  2:44  109 1:05:47 13.7  1:59  116   36:15 12:05 1:59:07 
  117  336 Meg McMonigal           Minneapolis        MN  56  127 12:27 12:27  1:58  103 1:02:53 14.3  1:12  120   42:48 14:16 2:01:16 
  118   71 Mikaela Casey           Minneapolis        MN  24  102 10:36 10:36  1:59  123 1:18:15 11.5  0:51  107   32:29 10:50 2:04:08 
  119  276 Ashlie Knack            Prior Lake         MN  20   90 10:21 10:21  1:56  125 1:21:46 11.0  1:25  112   34:20 11:27 2:09:45 
  120  162 Jordan Gill             Lakeville          MN  20   91 10:21 10:21  1:56  124 1:21:46 11.0  1:25  113   34:20 11:27 2:09:46 
  121  129 Ashley Erichsen         Maple Plain        MN  25  120 11:33 11:33  2:25  120 1:16:25 11.8  1:21  118   39:34 13:12 2:11:16 
  122  410 Alyssa Purdy            St. Paul           MN  40  130 13:26 13:26  4:32  113 1:08:05 13.2  3:17  124   45:35 15:12 2:14:53 
  123  425 Caroline Riippa         Edina              MN  26  125 12:24 12:24  2:50  121 1:16:37 11.7  1:27  121   43:32 14:31 2:16:49 
  124  100 Mackenzie Del Santro    Apple Valley       MN  26  123 12:23 12:23  2:53  122 1:16:37 11.7  1:23  122   43:37 14:33 2:16:51 
  125  145 Elizabeth Flynn         Minnetonka         MN  41  129 13:06 13:06  4:41  116 1:12:02 12.5  3:35  123   44:54 14:58 2:18:18 
  126  112 Kristen Edds            Chanhassen         MN  40  128 12:34 12:34  1:50  119 1:15:17 12.0                                  
  127  375 Kendra Olson            Chanhassen         MN  22  100 10:33 10:33  1:41  126 1:35:18  9.4                                  
  128   70 Joan Casey              St Louis Park      MN  50  110 10:44 10:44  2:28                                                    
  129  290 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  50  109 10:44 10:44  2:43                                                    
  130  486 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  39   21  8:05  8:05                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  435 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    1  6:13  6:13  1:07    2   43:57 20.5  0:48    1   21:02  7:01 1:13:05 
    2  426 Alex Robb               Champlin           MN  19    3  7:55  7:55  1:18    1   42:56 21.0  0:55    3   23:27  7:49 1:16:29 
    3  566 Zachary Wenning         Excelsior          MN  15    2  6:46  6:46  1:07    3   49:16 18.3  1:08    2   23:03  7:41 1:21:18 
    4  359 Daniel Niemi            Plymouth           MN  15    5  8:15  8:15  1:10    4   54:41 16.5  0:52    4   24:12  8:04 1:29:08 
    5  211 Xander Hawks            Excelsior          MN  12    4  8:08  8:08  1:45    6   58:13 15.5  1:04    6   26:57  8:59 1:36:04 
    6  152 Evan Freed              Excelsior          MN  13    7 11:02 11:02  1:06    7 1:02:11 14.5  0:39    5   26:47  8:56 1:41:43 
    7   49 Aidan Boyd              Rosemount          MN  16    6  9:11  9:11  1:40    5   57:10 15.7  1:49    7   34:43 11:35 1:44:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  296 Brianna Lavelle         Chaska             MN  17    4  8:59  8:59  1:34    1   51:27 17.5  0:38    2   26:08  8:43 1:28:44 
    2   17 Kelly Azinge            Maple Grove        MN  17    2  8:38  8:38  1:09    3   59:57 15.0  0:46    1   21:49  7:17 1:32:18 
    3  232 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  17    1  8:34  8:34  2:01    2   55:16 16.3  0:55    3   26:49  8:57 1:33:33 
    4  398 Anna Petty              Plymouth           MN  17    3  8:39  8:39  1:09    4 1:11:29 12.6  1:34    4   27:41  9:14 1:50:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  550 Richard Vanden Branden  Milwaukee          WI  20    2  6:14  6:14  0:48    1   43:43 20.6  0:59    2   18:17  6:06 1:09:58 
    2  533 Nick Traxler            Deephaven          MN  20    3  6:23  6:23  0:51    2   44:27 20.2  0:50    1   17:41  5:54 1:10:10 
    3   84 Ryan Cook               Richfield          MN  22    1  6:13  6:13  1:34    6   46:36 19.3  0:57    3   19:14  6:25 1:14:32 
    4  532 Joe Traxler             Victoria           MN  21    8  7:35  7:35  1:24    3   45:22 19.8  1:16    5   21:22  7:08 1:16:56 
    5  357 Sean Nesheim            Minneapolis        MN  24    9  7:56  7:56  1:37    4   45:29 19.8  1:12    9   23:31  7:51 1:19:44 
    6   51 Tristan Boyd            Minneapolis        MN  24   12  8:18  8:18  1:57    5   45:56 19.6  1:14    8   23:23  7:48 1:20:47 
    7  403 Charlie Pihl            Orono              MN  23    4  6:53  6:53  1:21   10   51:41 17.4  0:57    4   21:09  7:03 1:21:59 
    8  319 Alec MacDonell          Minneapolis        MN  24    6  7:25  7:25  1:32    9   50:05 18.0  0:56    6   22:29  7:30 1:22:24 
    9  582 Tim Wolfgram            St. Louis Park     MN  24    5  7:10  7:10  2:01    7   48:24 18.6  1:50   10   23:58  8:00 1:23:22 
   10  272 Chris Kipp              Minneapolis        MN  24    7  7:33  7:33  2:27    8   49:49 18.1  1:32   11   25:24  8:28 1:26:43 
   11  649 Daniel Greene           Minneapolis        MN  23   10  8:00  8:00  1:38   13 1:01:20 14.7  1:13    7   22:51  7:37 1:35:00 
   12  394 Joseph Peterson         Green Isle         MN  22   11  8:06  8:06  1:21   12 1:00:35 14.9  1:08   12   27:46  9:16 1:38:55 
   13  370 Clayton Oeth            St. Louis Park     MN  24   13  9:03  9:03  1:35   11   58:59 15.3  2:04   13   27:48  9:16 1:39:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  480 Kate Simonet            Brooklyn Park      MN  20    1  7:01  7:01  1:09    2   48:32 18.5  0:46    1   20:06  6:42 1:17:32 
    2  263 Leah Karsten            Rochester          MN  22    4  7:14  7:14  2:08    1   46:41 19.3  1:42    2   20:33  6:51 1:18:17 
    3  330 Erin Matthew            Roseville          MN  20    3  7:08  7:08  1:43    3   50:07 18.0  1:18    4   22:34  7:32 1:22:49 
    4  219 Emma Heuer              Beaver Dam         WI  21    2  7:02  7:02  1:07    8   57:05 15.8  0:30    3   20:49  6:57 1:26:31 
    5   69 Julia Carroll           Plymouth           MN  23    5  8:04  8:04  1:06    6   55:17 16.3  0:40    6   23:54  7:58 1:28:59 
    6  202 Maggie Harris           Saint Paul         MN  23    6  8:16  8:16  2:22    5   54:01 16.7  0:45    5   23:52  7:58 1:29:14 
    7  301 Paige Lenoch            Minneapolis        MN  24    7  9:22  9:22  2:00    4   51:02 17.6  1:34   10   28:41  9:34 1:32:36 
    8  197 Nicole Hancock          Eden Prairie       MN  24    8  9:39  9:39  1:05    7   56:59 15.8  0:41    9   27:46  9:16 1:36:07 
    9  289 Alison Kullback         Minneapolis        MN  24   12 10:14 10:14  1:27   11 1:02:41 14.4  0:42    8   26:07  8:43 1:41:08 
   10  188 Divya Gupta             Minneapolis        MN  23    9  9:57  9:57  1:46   14 1:04:20 14.0  1:05    7   25:58  8:40 1:43:05 
   11  297 Nathalie Lawyer         Alexandria         VA  24   18 10:48 10:48  2:08   10   59:38 15.1  2:05   11   30:32 10:11 1:45:08 
   12  442 Anna Ross               Kenosha            WI  24   11 10:03 10:03  2:27    9   59:00 15.3  2:36   15   33:25 11:09 1:47:29 
   13  116 Katie Eisenhauer        Saint Paul         MN  24   10 10:01 10:01  2:40   13 1:04:17 14.0  1:12   12   31:42 10:34 1:49:49 
   14  593 Beatrice Zvosec         Edina              MN  24   17 10:43 10:43  2:16   12 1:04:16 14.0  0:56   13   31:56 10:39 1:50:06 
   15   71 Mikaela Casey           Minneapolis        MN  24   16 10:36 10:36  1:59   15 1:18:15 11.5  0:51   14   32:29 10:50 2:04:08 
   16  276 Ashlie Knack            Prior Lake         MN  20   13 10:21 10:21  1:56   17 1:21:46 11.0  1:25   16   34:20 11:27 2:09:45 
   17  162 Jordan Gill             Lakeville          MN  20   14 10:21 10:21  1:56   16 1:21:46 11.0  1:25   17   34:20 11:27 2:09:46 
   18  375 Kendra Olson            Chanhassen         MN  22   15 10:33 10:33  1:41   18 1:35:18  9.4                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  420 Kurt Rettig             Minneapolis        MN  28    1  6:09  6:09  1:42    1   42:34 21.1  2:17    1   17:03  5:41 1:09:44 
    2  191 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  29   10  7:38  7:38  1:27    2   42:51 21.0  1:11    2   19:34  6:32 1:12:39 
    3  181 Phillip Greshowak       Minneapolis        MN  27    3  6:51  6:51  2:01    3   43:21 20.8  1:19    5   21:14  7:05 1:14:44 
    4  349 Craig Myhre             Eden Prairie       MN  29    6  6:55  6:55  1:21    6   46:51 19.2  1:11    4   21:00  7:00 1:17:16 
    5  534 Brian Trettel           Minnetonka         MN  26    2  6:39  6:39  0:53    9   47:41 18.9  0:29    8   21:51  7:17 1:17:30 
    6  121 Peter Elsham            Plymouth           MN  27   12  7:48  7:48  1:24    4   45:52 19.6  0:58   11   22:42  7:34 1:18:42 
    7  113 Marc Egeland            St. Paul           MN  25    5  6:55  6:55  1:59   10   48:01 18.7  1:20    6   21:43  7:15 1:19:55 
    8  447 Tyler Saewert           Excelsior          MN  27    8  7:36  7:36  2:14    7   46:52 19.2  1:22    9   21:57  7:19 1:20:00 
    9  236 Scott Hudson            Shoreview          MN  25   14  8:03  8:03  1:50    5   45:54 19.6  0:58   14   25:39  8:33 1:22:23 
   10  500 Alex Stael Von Holste   Minneapolis        MN  28    9  7:37  7:37  1:33   11   50:53 17.7  0:40   12   23:19  7:47 1:24:01 
   11    4 Dillon Abbott           Santa Monica       CA  25   19  8:46  8:46  2:03   13   52:00 17.3  0:58    3   20:45  6:55 1:24:29 
   12  278 Kevin Knutson           Eden Prairie       MN  25   13  8:02  8:02  1:05    8   47:31 18.9  0:45   16   27:24  9:08 1:24:44 
   13  509 Charles Stewart         Minneapolis        MN  28    7  7:24  7:24  1:33   16   55:03 16.3  1:02    7   21:48  7:16 1:26:47 
   14  396 Michael Peterson        Bloomington        MN  26   11  7:42  7:42  1:36   12   51:42 17.4  3:38   10   22:14  7:25 1:26:50 
   15   19 Joshua Baltzer          Plymouth           MN  27   15  8:17  8:17  1:03   15   54:42 16.5  0:45   13   25:12  8:24 1:29:57 
   16    3 Chris Abbott            Minneapolis        MN  27   18  8:46  8:46  2:02   14   52:03 17.3  1:20   15   26:28  8:50 1:30:36 
   17  477 Aaron Sieben            Richfield          MN  29   16  8:32  8:32  1:14   17   55:33 16.2  0:39   17   29:37  9:53 1:35:34 
   18  387 Alex Pearson            Saint Paul         MN  27   17  8:36  8:36  1:31   19   59:03 15.2  0:42   19   30:49 10:17 1:40:40 
   19  182 Paul Gaudette           Excelsior          MN  25   20  8:49  8:49  2:21   18   58:35 15.4  1:41   18   30:00 10:00 1:41:24 
   20  518 Andrew Tasche           Excelsior          MN  26   21  9:51  9:51  2:00   20 1:13:37 12.2  1:20   20   38:13 12:45 2:04:59 
   21  139 Stefan Figurski         St. Paul           MN  26    4  6:53  6:53  1:38                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  130 Megan Erlandson         Minneapolis        MN  25    1  6:49  6:49  1:33    1   42:29 21.2  0:54    1   19:25  6:29 1:11:08 
    2  325 Lindsey Marshall        St. Paul           MN  26    2  7:25  7:25  1:29    2   43:21 20.8  0:56    2   21:02  7:01 1:14:11 
    3  548 Brooke Vanden Branden   Milwaukee          WI  25    6  8:39  8:39  1:26                                            1:20:12 
    4  542 Madilyn Vaith           St. Paul           MN  27    4  7:46  7:46  1:41    3   51:49 17.4  2:05    4   22:37  7:33 1:25:57 
    5  328 Jennifer Marzolf        Minneapolis        MN  29    8  9:04  9:04  1:23    5   53:02 17.0  1:10    7   24:56  8:19 1:29:35 
    6  502 Julia Starr             Minneapolis        MN  25   11  9:56  9:56  1:45    4   52:42 17.1  1:05    5   24:12  8:04 1:29:39 
    7  395 Lauren Peterson         Chicago            IL  26    9  9:12  9:12  1:14    6   54:09 16.6  1:31    6   24:45  8:15 1:30:50 
    8  117 Sara Eisenhauer         St. Paul           MN  26    3  7:41  7:41  2:09   13   59:50 15.0  0:50    3   22:07  7:23 1:32:35 
    9  538 Jessica Tumini          Crystal            MN  25    5  8:25  8:25  1:55    7   55:24 16.2  1:21    8   25:34  8:32 1:32:38 
   10  459 Adrienne Schneider      Minneapolis        MN  26    7  8:50  8:50  1:15   10   56:26 15.9  0:41   11   29:00  9:40 1:36:10 
   11  213 Erika Hayes             St Louis Park      MN  26   12 10:35 10:35  3:15    9   55:48 16.1  1:53    9   27:44  9:15 1:39:13 
   12   39 Jessica Besonen         Minnetonka         MN  27   10  9:55  9:55  2:27   12   58:41 15.3  1:17   10   28:40  9:34 1:40:57 
   13  498 Lauren Sprenger         Minneapolis        MN  27   13 10:38 10:38  2:21    8   55:44 16.1  1:45   12   30:45 10:15 1:41:12 
   14  243 Courtney Jacobs         Excelsior          MN  29   15 11:50 11:50  3:14   11   57:35 15.6  1:42   14   38:48 12:56 1:53:07 
   15  479 Miranda Sieben          Edina              MN  28   17 12:24 12:24  2:44   14 1:05:47 13.7  1:59   13   36:15 12:05 1:59:07 
   16  129 Ashley Erichsen         Maple Plain        MN  25   14 11:33 11:33  2:25   15 1:16:25 11.8  1:21   15   39:34 13:12 2:11:16 
   17  425 Caroline Riippa         Edina              MN  26   18 12:24 12:24  2:50   16 1:16:37 11.7  1:27   16   43:32 14:31 2:16:49 
   18  100 Mackenzie Del Santro    Apple Valley       MN  26   16 12:23 12:23  2:53   17 1:16:37 11.7  1:23   17   43:37 14:33 2:16:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  114 Aaron Eicher            Prior Lake         MN  32    2  6:03  6:03  1:12    1   39:21 22.9  0:26    1   16:11  5:24 1:03:11 
    2  399 Erik Pieh               St Paul            MN  32    6  7:08  7:08  1:02    2   40:22 22.3  0:52    4   18:57  6:19 1:08:20 
    3  634 Scott Roby              Minneapolis        MN  32    1  5:57  5:57  1:34    4   43:36 20.6  1:19    2   16:32  5:31 1:08:56 
    4  448 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  30    3  6:10  6:10  1:15    8   45:52 19.6  1:06    3   16:59  5:40 1:11:20 
    5  417 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  32    4  6:46  6:46  1:04    3   43:36 20.6  0:57    5   19:21  6:27 1:11:41 
    6  553 Jacob Volkmann          Bloomington        MN  32   11  7:37  7:37  1:23    7   45:38 19.7  0:52    6   20:46  6:56 1:16:14 
    7  339 Brandon Millard         Eden Prairie       MN  30    8  7:23  7:23  1:32    5   44:37 20.2  1:39    7   21:13  7:05 1:16:22 
    8  527 Derek Thurmes           St. Paul           MN  33    9  7:24  7:24  0:54   10   46:30 19.4  0:52    8   21:13  7:05 1:16:52 
    9   37 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  31   10  7:29  7:29  1:47    9   46:10 19.5  1:13   10   22:00  7:20 1:18:38 
   10  326 Peter Marshall          St. Louis Park     MN  33   14  8:05  8:05  1:43    6   44:51 20.1  1:27   15   22:59  7:40 1:19:04 
   11   26 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  30    7  7:23  7:23  1:59   11   46:53 19.2  1:30    9   21:38  7:13 1:19:21 
   12  281 Ravi Kolakaluri         St Paul            MN  32    5  6:52  6:52  1:49   15   49:05 18.3  1:13   13   22:39  7:33 1:21:36 
   13  434 Noel Rodriguez          Minneapolis        MN  34   13  8:01  8:01  2:03   14   48:28 18.6  1:22   12   22:37  7:33 1:22:30 
   14  645 Eric Lobner             Woodbury           MN  30   20 10:18 10:18  2:27   12   48:01 18.7  1:32   11   22:29  7:30 1:24:44 
   15  552 Dayton Vielguth         Medina             MN  32   12  7:52  7:52  0:57   16   52:31 17.1  0:49   14   22:54  7:38 1:25:00 
   16  225 Travis Hoium            Minneapolis        MN  33   15  8:17  8:17  3:27   13   48:15 18.7  2:15   16   24:59  8:20 1:27:11 
   17  367 Ben O'Donnell           Eagan              MN  33   18  9:17  9:17  1:40   17   53:44 16.7  1:50   18   30:10 10:04 1:36:39 
   18  376 Kirk Olson              Bloomington        MN  34   19  9:44  9:44  2:11   18   55:33 16.2  1:45   17   30:04 10:02 1:39:15 
   19  535 Todd Trettel            Spring Park        MN  31   17  9:11  9:11  2:06   20   57:52 15.6  2:03   19   34:24 11:28 1:45:35 
   20   47 David Boneparth         Minneapolis        MN  32   21 11:25 11:25  2:54   19   55:44 16.1  3:08                            
   21  274 Matthew Kley            Minneapolis        MN  33   16  8:56  8:56  1:32                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   16 Kimberly Ault           Plymouth           MN  33    1  7:22  7:22  1:23    1   41:30 21.7  0:44    1   21:26  7:09 1:12:24 
    2  392 Alicia Peterson         Phoenix            AZ  30    3  8:10  8:10  1:16    4   48:27 18.6  1:23    2   22:07  7:23 1:21:20 
    3  642 Kaitlyn Julius          Minneapolis        MN  34    5  8:28  8:28  1:46    2   45:26 19.8  0:58    5   25:33  8:31 1:22:08 
    4  404 Kristen Ponsolle        Minnetonka         MN  34    4  8:25  8:25  1:46    5   49:34 18.2  1:07    3   22:19  7:27 1:23:09 
    5  137 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  33    6  8:50  8:50  1:46    3   46:17 19.4  1:01    6   26:08  8:43 1:24:01 
    6  341 Dana Moen               Wayzata            MN  31    2  7:44  7:44  1:25    6   51:49 17.4  1:04    4   23:35  7:52 1:25:35 
    7  492 Amy Sommers             Saint Louis Park   MN  30    7  8:58  8:58  2:13    9   55:44 16.1  1:31    7   26:22  8:48 1:34:45 
    8  185 Shelley Gruling         Minneapolis        MN  31    8  9:50  9:50  2:20    8   53:59 16.7  1:57    9   29:00  9:40 1:37:05 
    9  401 Dawn Pierson            Eden Prairie       MN  32   11 10:30 10:30  2:43    7   53:17 16.9  1:45   11   31:39 10:33 1:39:51 
   10  294 Dana Larmour            Eden Prairie       MN  31    9  9:55  9:55  2:30   11   56:01 16.1  1:46   10   30:43 10:15 1:40:53 
   11    7 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  33   13 10:38 10:38  2:05   10   55:46 16.1  0:55   12   31:53 10:38 1:41:15 
   12  644 Aileen Profir           Harrisburg         SD  33   10 10:01 10:01  2:01   12   59:58 15.0  1:34    8   28:10  9:24 1:41:42 
   13  516 Beth Sween              Chanhassen         MN  34   12 10:32 10:32  2:12   14 1:06:20 13.6  0:56   13   32:23 10:48 1:52:21 
   14  592 Sarah Zalewski          Chaska             MN  33   14 10:39 10:39  2:18   13 1:05:42 13.7  1:14   14   32:37 10:53 1:52:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  390 Moshe Peri              Minnetonka         MN  38    1  6:08  6:08  0:44    1   39:44 22.7  0:38    1   18:28  6:10 1:05:41 
    2  195 Chris Hacker            Shorewood          MN  39    2  6:55  6:55  1:23    2   40:45 22.1  0:43    2   19:39  6:33 1:09:22 
    3  321 Scott Maloney           Savage             MN  38    3  7:21  7:21  1:04    3   43:08 20.9  0:51    8   21:55  7:19 1:14:16 
    4  368 Jason Odonnell          Excelsior          MN  35    6  7:33  7:33  1:11   13   45:14 19.9  0:59    3   20:33  6:51 1:15:29 
    5   97 Joseph Daniski          Minnetonka         MN  37    5  7:27  7:27  1:40    5   44:37 20.2  1:08    4   20:48  6:56 1:15:37 
    6   80 Matthew Colaizy         Saint Paul         MN  39    7  7:37  7:37  1:58    4   44:10 20.4  1:41    9   22:23  7:28 1:17:46 
    7  238 Jeff Hunsaker           Minneapolis        MN  37    9  7:52  7:52  1:56    6   44:45 20.1  1:01   13   22:53  7:38 1:18:25 
    8  559 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  36    4  7:22  7:22  1:42   11   45:03 20.0  1:52   11   22:40  7:34 1:18:36 
    9  418 Dan Reitsma             Carver             MN  37   11  8:03  8:03  1:38    8   44:55 20.0  1:16   19   23:58  8:00 1:19:48 
   10   32 David Behrens           Hopkins            MN  37   17  8:15  8:15  1:56   14   45:48 19.7  0:47   14   23:03  7:41 1:19:48 
   11  286 Jason Krob              Minneapolis        MN  38   15  8:13  8:13  1:42   20   48:36 18.5  1:21    7   21:13  7:05 1:21:05 
   12  562 Jonathan Weiss          Wayzata            MN  38   13  8:11  8:11  2:20   19   46:30 19.4  1:42   10   22:27  7:29 1:21:08 
   13  310 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  35   22  8:51  8:51  1:47   16   45:56 19.6  1:18   15   23:33  7:51 1:21:23 
   14  643 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  36   21  8:50  8:50  1:29   18   46:12 19.5  1:20   16   23:34  7:52 1:21:23 
   15   85 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  39   14  8:12  8:12  1:12    9   44:57 20.0  1:03   29   26:27  8:49 1:21:49 
   16   28 George Beatty           Hudson             WI  38   24  8:52  8:52  1:41   15   45:54 19.6  1:58   17   23:34  7:52 1:21:57 
   17  591 Jonny Wright            Apple Valley       MN  37   30  9:16  9:16  2:21   10   44:57 20.0  0:58   23   24:54  8:18 1:22:25 
   18  265 Brian Kelly             St. Louis Park     MN  38   29  9:03  9:03  2:18    7   44:49 20.1  0:59   28   26:01  8:41 1:23:08 
   19  285 Matt Kresl              Minneapolis        MN  37   25  8:55  8:55  1:21   25   50:48 17.7  1:13    6   21:13  7:05 1:23:28 
   20  207 Alan Haskins            Hugo               MN  39    8  7:43  7:43  1:13   24   50:00 18.0  2:10   12   22:50  7:37 1:23:55 
   21  308 Jeremy Ling             St. Paul           MN  37   10  8:01  8:01  1:16   23   49:55 18.0  0:58   18   23:50  7:57 1:23:58 
   22  335 Nathan McKenzie         Shakopee           MN  39   31  9:25  9:25  2:54   17   46:01 19.6  1:16   22   24:47  8:16 1:24:21 
   23   33 Weldon Bell             Minnetonka         MN  37   18  8:21  8:21  1:15   28   53:56 16.7  0:44    5   20:49  6:57 1:25:03 
   24  360 Xudong Niu              Minnetonka         MN  39   20  8:45  8:45  2:03   12   45:09 19.9  1:25   32   27:52  9:18 1:25:13 
   25  313 Erik Loge               Savage             MN  36   16  8:15  8:15  1:52   21   49:17 18.3  0:58   27   25:29  8:30 1:25:49 
   26  279 Andy Kock               Golden Valley      MN  36   26  8:55  8:55  1:19   26   51:40 17.4  0:48   20   24:20  8:07 1:27:00 
   27  473 Charles Shepard         Eden Prairie       MN  39   27  8:56  8:56  2:28   22   49:39 18.1  1:16   31   27:08  9:03 1:29:25 
   28   35 Mark Benson             Plymouth           MN  36   19  8:34  8:34  1:36   27   52:50 17.0  1:10   30   26:58  9:00 1:31:07 
   29   21 James Barke             Bloomington        MN  37   28  8:57  8:57  1:32   30   57:08 15.8  0:53   25   25:15  8:25 1:33:44 
   30   36 Gerd Bents              St Paul            MN  38   12  8:09  8:09  1:45   31   57:47 15.6  1:15   24   25:15  8:25 1:34:09 
   31  135 Andrew Fasching         Mound              MN  37   34  9:36  9:36  1:56   29   55:13 16.3  1:02   33   28:21  9:27 1:36:07 
   32  316 Thomas Luong            Minneapolis        MN  37   23  8:51  8:51  1:29   34 1:00:18 14.9  1:17   21   24:39  8:13 1:36:32 
   33  109 Matt Earnest            Woodbury           MN  37   33  9:28  9:28  3:04   33   58:58 15.3  1:46   26   25:18  8:26 1:38:32 
   34  120 David Elliott           Chanhassen         MN  38   32  9:28  9:28  3:05   32   58:32 15.4  2:11   34   28:35  9:32 1:41:49 
   35  168 Jathen Glommen          Roseville          MN  39   35  9:57  9:57  6:25   35 1:02:58 14.3  2:50   35   32:06 10:42 1:54:14 
   36  111 Brian Edds              Chanhassen         MN  37   36 10:37 10:37  1:52   36 1:05:15 13.8  1:19   36   35:18 11:46 1:54:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  347 Andrea Myers            Plymouth           MN  39    1  7:35  7:35  1:00    1   41:48 21.5  0:42    3   20:36  6:52 1:11:40 
    2  439 Michelle Rose           Chanhassen         MN  36    3  7:47  7:47  1:18    4   44:14 20.3  1:02    1   20:19  6:47 1:14:38 
    3   60 Christine Cahill        Plymouth           MN  36    2  7:38  7:38  1:26    3   44:11 20.4  1:06    2   20:26  6:49 1:14:44 
    4   20 Margaret Baranowski     Golden Valley      MN  39    7  8:38  8:38  1:00    2   43:02 20.9  1:05   10   24:12  8:04 1:17:55 
    5  536 Brenda Trok             Maple Grove        MN  36   10  8:45  8:45  1:21    8   48:08 18.7  0:54    6   23:47  7:56 1:22:55 
    6  287 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  35    5  8:12  8:12  2:16    7   47:23 19.0  1:55    5   23:23  7:48 1:23:06 
    7   99 Sarah Davis             Hopkins            MN  37    6  8:32  8:32  1:29   12   50:25 17.9  0:58    4   23:20  7:47 1:24:42 
    8  589 Shannon Worum           Eden Prairie       MN  35    8  8:41  8:41  2:07   11   49:59 18.0  1:15    9   24:08  8:03 1:26:07 
    9  222 Kristi Hodnefield       Blair              WI  39   19  9:40  9:40  2:15    5   44:55 20.0  1:30   18   29:25  9:49 1:27:44 
   10  176 Betsy Grams             Chanhassen         MN  39    9  8:45  8:45  2:19   10   49:28 18.2  2:00   12   25:31  8:31 1:28:01 
   11  108 Anna Duray              Edina              MN  37   13  8:59  8:59  2:04   14   51:37 17.4  1:10   11   24:46  8:16 1:28:34 
   12  517 Teresa Tarman           Hopkins            MN  36   18  9:31  9:31  2:13    6   47:08 19.1  1:50   17   28:15  9:25 1:28:55 
   13  366 Amy Ode                 Plymouth           MN  38   20 10:00 10:00  1:21   13   50:31 17.8  1:12   14   26:17  8:46 1:29:20 
   14  489 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  39   14  9:17  9:17  2:25    9   49:01 18.4  2:30   13   26:15  8:45 1:29:26 
   15  266 Carin Kelly             St. Louis Park     MN  38   12  8:54  8:54  1:56   17   54:29 16.5  1:10    8   24:05  8:02 1:30:31 
   16  307 Brigid Ling             St. Paul           MN  36   11  8:52  8:52  1:02   19   57:32 15.6  1:02    7   23:52  7:58 1:32:18 
   17  446 Kim Ryan                Saint Michael      MN  39   22 10:28 10:28  2:06   16   54:04 16.6  1:22   15   26:22  8:48 1:34:19 
   18   94 Joanna Daggett          Minneapolis        MN  35   15  9:20  9:20  2:44   15   53:37 16.8  1:56   19   29:51  9:57 1:37:25 
   19  467 Barbara Seifert         Shorewood          MN  39   17  9:25  9:25  2:50   20   57:36 15.6  2:32   16   27:17  9:06 1:39:37 
   20   13 Rebecca Andestic        St. Paul           MN  39   16  9:23  9:23  1:07   21   58:15 15.5  1:11   20   30:03 10:01 1:39:58 
   21  352 Julie Nelson            Chicago            IL  35   23 10:46 10:46  2:46   18   56:47 15.8  2:04   21   30:55 10:19 1:43:17 
   22  346 Amy Moser               St. Paul           MN  39   21 10:27 10:27  1:31   22 1:06:01 13.6  1:37   22   31:19 10:27 1:50:53 
   23  486 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  39    4  8:05  8:05                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  327 Steve Marshall          Wayzata            MN  43    1  6:27  6:27  1:19    1   38:33 23.3  0:52    1   18:35  6:12 1:05:43 
    2  496 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  44    7  7:23  7:23  1:10    2   39:06 23.0  0:52    5   19:47  6:36 1:08:17 
    3   55 Robert Brown            Hopkins            MN  40    4  7:01  7:01  1:26    5   40:25 22.3  0:55    3   19:12  6:24 1:08:57 
    4  523 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  42    8  7:25  7:25  1:35    4   40:11 22.4  0:53    2   19:03  6:21 1:09:05 
    5  351 Scott Needham           Eagan              MN  41    2  6:50  6:50  1:19    8   41:33 21.7  0:32    4   19:35  6:32 1:09:47 
    6  469 Corby Serk              Eden Prairie       MN  41    6  7:18  7:18  1:12    6   40:46 22.1  0:59   10   22:12  7:24 1:12:25 
    7  169 Jeff Glover             Plymouth           MN  43    3  6:51  6:51  1:25   12   42:57 21.0  0:59    6   20:35  6:52 1:12:44 
    8  436 Eric Roesner            Minnetonka         MN  40    5  7:14  7:14  1:32    9   41:59 21.4  0:50    7   21:23  7:08 1:12:56 
    9  221 David Hillesheim        Golden Valley      MN  42   13  7:59  7:59  1:17    3   39:56 22.5  1:04   19   24:27  8:09 1:14:42 
   10  209 Chris Hawes             Minneapolis        MN  41   14  8:10  8:10  1:59    7   41:26 21.7  0:55   14   22:44  7:35 1:15:12 
   11  305 Jason Lien              Saint Paul         MN  43   10  7:43  7:43  1:59   11   42:03 21.4  1:02   13   22:39  7:33 1:15:25 
   12  194 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  42   16  8:15  8:15  1:37   14   43:58 20.5  1:33    8   21:43  7:15 1:17:04 
   13   66 David Cantrill          Chanhassen         MN  41   21  8:33  8:33  1:15   13   42:58 20.9  1:03   17   23:57  7:59 1:17:44 
   14  280 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  44   18  8:25  8:25  1:46   15   43:59 20.5  0:48   16   23:00  7:40 1:17:56 
   15  465 Stephen Secker          Eleva              WI  44   30  9:40  9:40  2:03   10   41:59 21.4  0:55   20   24:39  8:13 1:19:14 
   16  267 Dj Kennedy              Chanhassen         MN  43   20  8:33  8:33  1:50   19   46:06 19.5  1:08   11   22:14  7:25 1:19:49 
   17  504 Rob Stefonowicz         Minnetonka         MN  43    9  7:30  7:30  1:49   23   47:22 19.0  1:37    9   21:56  7:19 1:20:12 
   18  223 Bryan Hoelzer           Rochester          MN  40   17  8:19  8:19  1:56   22   47:15 19.0  0:59   12   22:33  7:31 1:21:00 
   19  641 Jacob Setseth           St. Paul           MN  41   11  7:45  7:45  1:36   16   44:20 20.3  1:40   25   27:34  9:12 1:22:52 
   20   22 Brian Barnes            Prior Lake         MN  44   23  8:47  8:47  2:05   24   48:09 18.7  1:14   21   24:55  8:19 1:25:07 
   21  148 Norman Foster           Saint Paul         MN  42   27  9:16  9:16  2:05   20   46:41 19.3  1:01   23   26:23  8:48 1:25:24 
   22  466 Jason Sedlak            Bloomington        MN  40   32 10:22 10:22  2:04   17   45:33 19.8  1:52   22   25:43  8:35 1:25:33 
   23  210 Scott Hawks             Excelsior          MN  40   12  7:53  7:53  1:41   28   53:19 16.9  0:46   15   22:49  7:37 1:26:26 
   24   67 Javier Carbajo          Minneapolis        MN  44   22  8:38  8:38  2:53   25   49:25 18.2  1:48   18   24:12  8:04 1:26:55 
   25  177 Andy Grant              Eden Prairie       MN  44   29  9:37  9:37  1:57   18   45:59 19.6  1:23   27   28:44  9:35 1:27:38 
   26  415 David Reeder            Chanhassen         MN  44   24  8:52  8:52  1:25   21   46:43 19.3  1:21   28   29:32  9:51 1:27:53 
   27  256 Ward Johnson            Minneapolis        MN  44   28  9:25  9:25  3:34   27   51:51 17.4  4:25   24   26:53  8:58 1:36:06 
   28   73 John Chapman            Eagan              MN  42   31 10:03 10:03  2:13   26   51:25 17.5  1:46   29   31:37 10:33 1:37:02 
   29  568 Mike Westendorf         St Louis Park      MN  44   19  8:32  8:32  1:48   29   56:35 15.9  2:07   26   28:29  9:30 1:37:28 
   30  575 Lucas Willett           Minnetonka         MN  41   15  8:14  8:14  4:25   30 1:24:19 10.7  3:38   30   42:49 14:17 2:23:23 
   31  334 Justin McHugh           Wayzata            MN  42   25  8:58  8:58                                                          
   32   62 Jeff Callinan           Wayzata            MN  42   26  8:59  8:59                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  299 Catherine Lee           Minneapolis        MN  41    2  8:00  8:00  1:13    1   42:10 21.3  0:37    3   22:35  7:32 1:14:33 
    2  344 Molly Moore             Maple Grove        MN  43    4  8:10  8:10  1:48    2   42:56 21.0  0:49    2   21:48  7:16 1:15:30 
    3  160 Lori Gengler            Plymouth           MN  43    5  8:32  8:32  1:37    3   44:22 20.3  1:00    4   23:49  7:57 1:19:18 
    4  258 Becca Joseph            Minnetonka         MN  40    1  7:46  7:46  1:14    6   49:14 18.3  0:59    1   21:07  7:03 1:20:17 
    5  380 Joy Orvis               Andover            MN  41    3  8:04  8:04  1:29    4   46:46 19.2  1:04    5   24:28  8:10 1:21:49 
    6  430 Nicole Roberts          Eden Prairie       MN  40   16 10:30 10:30  2:29    5   48:37 18.5  1:40   10   27:56  9:19 1:31:10 
    7  580 Jennifer Wolf           Saint Louis Park   MN  41    8  9:25  9:25  2:11    8   54:59 16.4  1:32    6   24:31  8:11 1:32:36 
    8  470 Holly Serk              Eden Prairie       MN  41   12 10:01 10:01  2:09    7   49:53 18.0  2:03   11   29:04  9:42 1:33:10 
    9   90 Wiltse Crompton         Minneapolis        MN  42    6  8:50  8:50  2:04   10   57:26 15.7  1:06    9   27:23  9:08 1:36:47 
   10  421 Emily Rice              Eden Prairie       MN  40    7  9:18  9:18  1:55   11   59:53 15.0  1:18    7   26:32  8:51 1:38:53 
   11  136 Jennifer Fearing        Monticello         MN  43   17 10:54 10:54  1:39    9   56:03 16.1  1:29   15   31:52 10:38 1:41:55 
   12  472 Susan Sheely            River Falls        WI  42   10  9:49  9:49  2:03   12 1:00:50 14.8  1:56   13   29:53  9:58 1:44:29 
   13  242 Jennifer Ische          Shorewood          MN  44   11  9:57  9:57  3:04   13 1:02:09 14.5  1:05   12   29:10  9:44 1:45:23 
   14   98 Kimberly David          Chanhassen         MN  40    9  9:38  9:38  2:30   14 1:06:01 13.6  1:21    8   26:57  8:59 1:46:26 
   15  161 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  43   13 10:08 10:08  1:22   16 1:08:42 13.1  1:12   17   34:01 11:21 1:55:24 
   16  389 Kara Pederson           Bloomington        MN  41   14 10:22 10:22  1:40   18 1:12:42 12.4  0:40   16   32:02 10:41 1:57:25 
   17  270 Kris Kilmer             Lake Forest        IL  40   15 10:26 10:26  1:39   19 1:14:46 12.0  0:53   14   30:39 10:13 1:58:22 
   18  410 Alyssa Purdy            St. Paul           MN  40   20 13:26 13:26  4:32   15 1:08:05 13.2  3:17   19   45:35 15:12 2:14:53 
   19  145 Elizabeth Flynn         Minnetonka         MN  41   19 13:06 13:06  4:41   17 1:12:02 12.5  3:35   18   44:54 14:58 2:18:18 
   20  112 Kristen Edds            Chanhassen         MN  40   18 12:34 12:34  1:50   20 1:15:17 12.0                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  397 Tom Pettit              Excelsior          MN  46    4  7:09  7:09  1:10    4   39:50 22.6  0:50    1   18:56  6:19 1:07:53 
    2   44 Mike Blair              Prior Lake         MN  45   10  7:38  7:38  1:27    1   39:03 23.0  0:43    4   20:45  6:55 1:09:34 
    3  132 Nick Essma              Edina              MN  47    7  7:15  7:15  1:36    2   39:11 23.0  0:55    7   20:59  7:00 1:09:54 
    4  565 Ryan Wenning            Excelsior          MN  49   13  7:54  7:54  1:10    3   39:32 22.8  0:54    3   20:37  6:53 1:10:04 
    5   10 Dean Anderson           Blaine             MN  45    8  7:26  7:26  2:07    7   40:32 22.2  0:58    8   21:08  7:03 1:12:10 
    6  637 Mark Hooley             St. Paul           MN  48    9  7:38  7:38  2:16    5   40:09 22.4  1:14    9   21:16  7:06 1:12:31 
    7  529 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  48    6  7:10  7:10  1:33   12   43:47 20.6  0:58    2   19:34  6:32 1:13:00 
    8  505 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  49   14  8:17  8:17  1:26    6   40:09 22.4  0:58   11   22:16  7:26 1:13:05 
    9  255 Mike Johnson            St Louis Park      MN  46   12  7:49  7:49  1:33    9   42:07 21.4  1:01   10   21:22  7:08 1:13:51 
   10  636 Tim Seck                Stillwater         MN  48    3  7:06  7:06  1:23   13   44:04 20.4  1:27    6   20:50  6:57 1:14:48 
   11  127 Michael Enright         Stillwater         MN  49   15  8:19  8:19  1:18    8   41:15 21.8  1:23   13   23:55  7:59 1:16:08 
   12  471 Bradley Severson        Minnetonka         MN  48   11  7:47  7:47  1:39   20   46:05 19.5  1:17    5   20:47  6:56 1:17:34 
   13  356 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  48   22  8:55  8:55  1:32   10   42:28 21.2  1:15   14   24:15  8:05 1:18:23 
   14   78 Kevin Christenson       Minnetonka         MN  47    2  6:28  6:28  1:25   15   44:28 20.2  1:03   19   25:21  8:27 1:18:44 
   15  556 Tim J Walker            Minnetonka         MN  48   21  8:44  8:44  1:39   11   43:01 20.9  0:43   23   25:44  8:35 1:19:50 
   16  309 Dave Link               Eden Prairie       MN  48    5  7:09  7:09  1:08   22   46:47 19.2  0:57   15   24:16  8:06 1:20:14 
   17  128 Jay Erb                 Excelsior          MN  48   24  9:04  9:04  1:53   16   44:38 20.2  0:50   18   25:03  8:21 1:21:26 
   18   86 Dan Corbett             Northfield         MN  45   18  8:28  8:28  1:37   21   46:36 19.3  1:53   12   22:57  7:39 1:21:29 
   19  172 Jason Good              Victoria           MN  45   27  9:23  9:23  1:39   17   44:49 20.1  0:55   21   25:30  8:30 1:22:15 
   20  345 Mark Morrison           Maple Grove        MN  47   20  8:40  8:40  1:37   18   45:36 19.7  1:15   22   25:38  8:33 1:22:45 
   21  574 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  45   19  8:34  8:34  2:08   14   44:21 20.3  1:56   26   26:10  8:44 1:23:07 
   22  284 Eric Krantz             Minnetonka         MN  49   16  8:21  8:21  1:03   23   46:56 19.2  0:57   27   26:26  8:49 1:23:41 
   23  558 Steve Wander            Minnetonka         MN  47   25  9:18  9:18  1:31   19   45:48 19.7  1:18   24   25:55  8:39 1:23:47 
   24  173 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  49    1  6:22  6:22  1:46   28   49:41 18.1  1:30   20   25:28  8:30 1:24:46 
   25  545 Brad Van Gelder         Minnetrista        MN  45   17  8:22  8:22  1:40   31   51:46 17.4  0:53   16   24:34  8:12 1:27:13 
   26  215 Scott Heimes            Minneapolis        MN  46   26  9:23  9:23  1:42   29   49:43 18.1  1:50   17   24:46  8:16 1:27:21 
   27  423 John Ridler             Chaska             MN  47   28  9:31  9:31  3:28   24   47:20 19.0  1:23   25   25:57  8:39 1:27:38 
   28  386 James Patterson         Deephaven          MN  47   23  8:58  8:58  2:28   26   48:41 18.5  1:43   28   27:16  9:06 1:29:04 
   29  513 Nick Summers            Orono              MN  47   30  9:47  9:47  1:37   27   49:02 18.4  1:15   29   29:33  9:51 1:31:12 
   30  206 Stefan Hartung          Minneapolis        MN  49   31  9:58  9:58  2:24   25   47:33 18.9  1:55   32   31:45 10:35 1:33:32 
   31  400 Jon Pierce              Excelsior          MN  46   29  9:44  9:44  2:46   30   51:12 17.6  1:57   30   30:42 10:14 1:36:18 
   32  288 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  49   32 10:12 10:12  2:59   32   58:20 15.4  3:09   31   31:15 10:25 1:45:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  337 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  47    1  8:02  8:02  1:04    1   41:30 21.7  0:56    1   21:43  7:15 1:13:13 
    2  216 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  48    4  9:43  9:43  1:27    2   47:22 19.0  1:13    3   26:32  8:51 1:26:14 
    3  204 Colleen Harristhal      Shorewood          MN  49    2  9:26  9:26  2:31    3   49:25 18.2  1:44    2   24:09  8:03 1:27:13 
    4  350 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  45    3  9:34  9:34  1:45    5   55:11 16.3  1:27    4   26:50  8:57 1:34:46 
    5  384 Michele Pasko           Minnetonka         MN  49    5  9:48  9:48  2:50    4   52:18 17.2  2:50    5   27:44  9:15 1:35:28 
    6  156 Gina Fruncillo          St. Paul           MN  46    6 10:13 10:13  1:53    7   57:39 15.6  1:38    7   29:00  9:40 1:40:22 
    7   63 Kelly Callinan          Minnetonka         MN  49    7 10:41 10:41  2:55    9   59:02 15.2  1:47    6   27:51  9:17 1:42:14 
    8  365 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  45    8 10:50 10:50  2:02    6   55:39 16.2  1:26    8   33:48 11:16 1:43:44 
    9  512 Belinda Stutzman        Deephaven          MN  49   10 12:25 12:25  1:51    8   58:55 15.3  1:59   10   40:07 13:23 1:55:15 
   10  546 Nicole Van Gelder       Minnetrista        MN  45    9 11:37 11:37  2:04   10 1:04:42 13.9  2:18    9   35:27 11:49 1:56:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  171 David Goldberg          Minnetrista        MN  54    3  7:25  7:25  1:13    2   38:07 23.6  0:43    4   21:27  7:09 1:08:54 
    2  295 Brian Lavelle           Chaska             MN  53    4  7:28  7:28  1:18    1   38:01 23.7  0:39    5   21:54  7:18 1:09:18 
    3   41 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  52    2  7:23  7:23  1:17    4   39:41 22.7  0:47    1   20:18  6:46 1:09:24 
    4  264 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  52    5  7:35  7:35  1:21    3   39:29 22.8  0:48    3   20:59  7:00 1:10:12 
    5  277 David Knack             Prior Lake         MN  52    6  7:49  7:49  1:10    5   40:59 22.0  1:08    2   20:34  6:52 1:11:39 
    6   91 Nicholas Cronin         Edina              MN  53    8  7:53  7:53  0:59    7   43:36 20.6  0:54    6   22:22  7:28 1:15:42 
    7  531 Bill Traxler            Victoria           MN  52   11  7:58  7:58  1:18   12   45:01 20.0  0:42   12   23:28  7:50 1:18:26 
    8   27 Terry Beachey           Excelsior          MN  53   15  8:46  8:46  1:41    6   43:23 20.7  1:23   11   23:28  7:50 1:18:39 
    9   40 Chuck Bies              Waconia            MN  54    7  7:53  7:53  1:43    9   44:30 20.2  1:44    8   22:54  7:38 1:18:42 
   10  332 Steve McCullough        West Des Moines    IA  51    9  7:54  7:54  2:25   11   44:49 20.1  1:34    7   22:46  7:36 1:19:26 
   11  488 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  53   13  8:23  8:23  1:55    8   44:16 20.3  1:18   16   24:40  8:14 1:20:29 
   12  588 Tim Woodfield           Victoria           MN  52   21  9:18  9:18  1:47   10   44:39 20.2  1:24   14   24:20  8:07 1:21:26 
   13  463 Mark Schultz            Prior Lake         MN  53   10  7:55  7:55         29   57:08 15.8  0:57   22   25:59  8:40 1:21:35 
   14  203 Chris Harristhal        Shorewood          MN  54   19  9:02  9:02  2:08   13   46:04 19.5  1:17   10   23:23  7:48 1:21:53 
   15  220 Tom Hiel                Santa Monica       MN  50   12  8:20  8:20  2:06   17   47:25 19.0  1:16    9   23:17  7:46 1:22:22 
   16  385 Paul Pasko              Minnetonka         MN  50   14  8:41  8:41  2:11   15   46:06 19.5  1:33   15   24:37  8:13 1:23:06 
   17  200 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  53   22  9:25  9:25  1:40   14   46:05 19.5  1:11   18   24:46  8:16 1:23:06 
   18  569 John Weum               Eden Prairie       MN  54   18  8:59  8:59  1:23   16   46:33 19.3  1:02   23   26:14  8:45 1:24:10 
   19  124 Brian Emswiler          Eden Prairie       MN  50   20  9:03  9:03  2:05   19   48:08 18.7  0:56   19   24:48  8:16 1:24:58 
   20  408 Mark Prueter            Wayzata            MN  52   23  9:49  9:49  2:22   18   47:28 19.0  2:22   20   24:51  8:17 1:26:50 
   21   58 David Busch             Chanhassen         MN  51   16  8:57  8:57  2:10   21   50:17 17.9  1:56   17   24:43  8:15 1:28:01 
   22  298 Peter Lawyer            Wayzata            MN  53    1  6:46  6:46  4:10   20   48:22 18.6  2:45   24   26:47  8:56 1:28:49 
   23  378 Michael O'Neal          Big Lake           MN  50   30 12:58 12:58  1:58   24   52:36 17.1  1:43   13   24:12  8:04 1:33:25 
   24  422 Mark Richard            Bloomington        MN  50   26 10:08 10:08  1:13   28   55:40 16.2  1:44   21   25:24  8:28 1:34:07 
   25   50 Ronald Boyd             Rosemount          MN  53   17  8:58  8:58  1:16   27   55:34 16.2  1:07   25   28:31  9:31 1:35:24 
   26  231 James Hoopes            Chanhassen         MN  54   24  9:56  9:56  2:04   25   52:48 17.0  1:38   26   29:34  9:52 1:35:58 
   27  458 Kurt Schmid             Orono              MN  54   25 10:01 10:01  2:16   22   51:04 17.6  1:44   28   34:44 11:35 1:39:47 
   28  561 Richard Weeks           Eden Prairie       MN  54   29 11:14 11:14  3:17   26   52:57 17.0  2:54   29   38:12 12:44 1:48:33 
   29  388 Derald Pederson         Edina              MN  52   28 10:56 10:56  2:13   31 1:02:56 14.3  3:03   27   33:08 11:03 1:52:15 
   30  212 Bryan Hayes             Eagan              MN  51   31 13:02 13:02  2:30   30 1:01:28 14.6  2:26   30   40:21 13:27 1:59:46 
   31   81 Tom Coles               Apple Valley       MN  54   27 10:10 10:10  3:47   23   52:08 17.3                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  638 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  50    1  7:42  7:42  1:19    1   39:58 22.5  1:00    1   20:00  6:40 1:09:57 
    2  452 Kathy Sanville          White Bear Lake    MN  54    3  8:41  8:41  0:58    2   46:40 19.3  0:49    3   24:42  8:14 1:21:48 
    3   88 Cindy Crawford          Deephaven          MN  52    5  9:39  9:39  1:42    3   47:02 19.1  1:02    5   25:53  8:38 1:25:16 
    4  118 Karen Eklin             Plymouth           MN  51    7  9:41  9:41  1:46    5   49:13 18.3  1:16    4   25:19  8:27 1:27:14 
    5   42 Patty Billmeyer         Plymouth           MN  52   12 10:22 10:22  1:57    4   48:36 18.5  1:19   10   28:08  9:23 1:30:20 
    6  444 Laura Rucoba            Roca               NE  53    4  9:27  9:27  1:12    7   51:14 17.6  0:58    9   27:44  9:15 1:30:33 
    7  149 Teresa Foushee          Plymouth           MN  52    2  8:07  8:07  1:55   10   58:16 15.4  2:24    2   22:45  7:35 1:33:26 
    8  119 Missy Elder             Chanhassen         MN  51   10  9:52  9:52  2:35    6   50:04 18.0  2:13   12   29:06  9:42 1:33:48 
    9  110 Susie Eastman           Orono              MN  51    8  9:44  9:44  1:57    8   53:35 16.8  1:28   11   28:28  9:30 1:35:10 
   10   83 Brenda Conzet           Buffalo            MN  54   11 10:12 10:12  2:29    9   54:54 16.4  1:41    6   26:39  8:53 1:35:53 
   11  125 Caroline Emswiler       Eden Prairie       MN  50    9  9:47  9:47  2:13   11 1:02:25 14.4  1:29    7   26:46  8:56 1:42:38 
   12  572 Julie Wiens             Wayzata            MN  53    6  9:40  9:40  2:00   12 1:02:32 14.4  1:24    8   27:29  9:10 1:43:03 
   13   70 Joan Casey              St Louis Park      MN  50   14 10:44 10:44  2:28                                                    
   14  290 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  50   13 10:44 10:44  2:43                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  131 Patrick Erlandson       Wayzata            MN  56    1  7:38  7:38  2:17    1   44:58 20.0  1:55    1   21:50  7:17 1:18:35 
    2  324 Robert Marchetti        Champlin           MN  57    3  8:36  8:36  1:53    2   46:03 19.5  1:10    3   23:09  7:43 1:20:49 
    3  318 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  56    4  9:04  9:04  1:29    5   47:36 18.9  1:54    4   23:30  7:50 1:23:30 
    4  573 Terry Wiens             Duluth             MN  57    2  8:26  8:26  1:46    6   51:04 17.6  1:15    2   22:42  7:34 1:25:11 
    5  549 Jim Vanden Branden      Milwaukee          WI  56    5  9:09  9:09  1:19    3   46:19 19.4  0:53    7   27:41  9:14 1:25:19 
    6  484 Rob Sitek               Hastings           MN  58    6  9:44  9:44  1:58    4   46:34 19.3  1:22    6   26:44  8:55 1:26:21 
    7  478 Dan Sieben              Edina              MN  56    7  9:47  9:47  2:39    8   51:56 17.3  2:42    5   26:12  8:44 1:33:14 
    8  567 Tom Wentz               Burnsville         MN  57    8 11:18 11:18  3:37    7   51:06 17.6  2:12    8   33:27 11:09 1:41:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  187 Jan Gunther                                MN  56    1  7:24  7:24  1:23    1   40:09 22.4  0:38    1   20:07  6:43 1:09:40 
    2   82 Bethany Collins         New Hope           MN  59    3 10:49 10:49  1:57    2   48:05 18.7  1:33    3   29:55  9:59 1:32:18 
    3  354 Shannon Nelson          St Paul            MN  58    4 10:52 10:52  3:03    3   56:16 16.0  2:19    4   30:57 10:19 1:43:25 
    4  104 Carol Donen             Chanhassen         MN  55    2 10:41 10:41  3:24    4 1:00:48 14.8  2:26    2   28:19  9:27 1:45:36 
    5  262 Kristi Karsten          Rochester          MN  55    5 11:26 11:26  1:54    5 1:01:24 14.7  1:27    5   34:39 11:33 1:50:48 
    6  336 Meg McMonigal           Minneapolis        MN  56    6 12:27 12:27  1:58    6 1:02:53 14.3  1:12    6   42:48 14:16 2:01:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  333 Jim McDonell            Woodbury           MN  62    1  7:57  7:57  1:18    1   41:56 21.5  0:38    2   22:10  7:24 1:13:57 
    2  146 Mike Flynn              Elk River          MN  63    2  8:20  8:20  1:27    3   43:44 20.6  1:08    1   21:40  7:14 1:16:17 
    3  165 Paul Glade              Cedar Falls        IA  60    3  8:25  8:25  0:59    6   45:23 19.8  1:07    3   22:12  7:24 1:18:04 
    4  506 Mark Stelmacher         West Des Moines    IA  61    4  8:44  8:44  2:19    4   44:20 20.3  1:04    4   23:17  7:46 1:19:42 
    5  419 Tom Reitsma             Waconia            MN  62    9 11:02 11:02  1:55    2   42:52 21.0  1:10    5   25:09  8:23 1:22:07 
    6   48 Michael Bono            Minneapolis        MN  62    5  8:51  8:51  1:30    5   44:37 20.2  1:33    7   26:29  8:50 1:23:00 
    7  528 Sonny Thweatt           Lakeville          MN  64   11 13:48 13:48  2:16    7   45:33 19.8  1:30    6   26:01  8:41 1:29:06 
    8  650 Gary Thrasher           Eden Prairie       MN  62    6  9:15  9:15  2:10   10   52:18 17.2  1:28    8   26:59  9:00 1:32:07 
    9  138 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  60    7  9:54  9:54  3:15    9   51:30 17.5  2:57    9   28:20  9:27 1:35:53 
   10  317 Tom Lyons               Excelsior          MN  63   12 14:47 14:47  2:40    8   50:15 17.9  1:46   10   29:03  9:41 1:38:28 
   11  167 Brent Glommen           Roseville          MN  62    8 10:52 10:52  1:38   11 1:02:24 14.4  2:53   11   32:10 10:44 1:49:56 
   12  235 Dave Hovde              Wayzata            MN  63   10 12:04 12:04  1:59   12 1:07:29 13.3  1:39   12   32:55 10:59 1:56:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  428 Deb Roberts             Nisswa             MN  64    1  9:46  9:46  1:44    1   49:19 18.2  1:21    1   25:38  8:33 1:27:47 
    2  594 Colleen Zvosec          Edina              MN  60    3 11:26 11:26  1:56    2   58:01 15.5  1:23    2   28:24  9:28 1:41:07 
    3  576 Laura Williamschen      Excelsior          MN  63    2 11:22 11:22  4:37    3 1:00:52 14.8  3:00    3   32:03 10:41 1:51:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  233 Jerry House             Woodbury           MN  67    1  9:00  9:00  3:01    3   54:27 16.5  2:05    1   25:12  8:24 1:33:44 
    2   25 Thomas Bauch            Falcon Heights     MN  65    3 15:48 15:48  2:30    1   48:52 18.4  2:28    2   34:30 11:30 1:44:06 
    3  157 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  68    2 11:50 11:50  3:24    2   53:01 17.0  2:59    3   35:17 11:46 1:46:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        621
Total Number of Team Finishers:           12
Total Number of Individual Finishers:    372
Number of Male   Finishers:              239
Number of Female Finishers:              133
Did not Finish Race or Did Not Start:    232