Sanford Kids Tri for Health
Jackson, MN
6/26/2015

race logo










					                                                  SANFORD TRI FOR HEALTH KIDS TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 26, 2015
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   45 Hunter Bishop                                   6    1  0:34  0:38    2    4:10  0:19    9    2:03    7:42 
    2   18 Tommy Runkle            Torry              MN   5    2  0:36  0:37    3    4:11  0:37    7    2:01    8:00 
    3   14 Isaac Stone             Fairmont           MN   7    5  0:49  1:06    4    4:25  0:24   18    2:18    9:00 
    4   46 Levi Wachal             Saint Peter        MN   7    4  0:47  1:20    5    4:29  0:16   12    2:11    9:01 
    5    9 Austin O'Reilly         Jackson            MN   7    3  0:46  1:20    6    4:42  0:30    1    1:51    9:06 
    6    5 Carson Kolander         Jackson            MN   7    6  0:51  1:13   13    5:21  0:21    6    2:00    9:44 
    7   44 Maddex Faber            Sherburn           MN   6   14  1:00  1:12   11    5:09  0:26   10    2:04    9:50 
    8   42 Cael Entriken           Jackson            MN   6    7  0:53  1:41    7    4:54  0:24   19    2:22   10:12 
    9   43 River Engebretson       Sherburn           MN   5   13  0:59  1:23   15    5:29  0:24   11    2:08   10:21 
   10   25 Gage Johnson            Jackson            MN   6    8  0:53  1:59    9    5:08  0:42    5    1:59   10:39 
   11   47 Dixon Sether            Jackson            MN   4   16  1:01  2:11    1    3:43  0:47   26    3:03   10:42 
   12   17 Benjamin Knakmuhs       Jackson            MN   6   22  1:20  1:22   12    5:20  0:48    8    2:02   10:49 
   13   34 Braxsten Hall           Lakefield          MN   5   21  1:12  1:18   14    5:22  0:26   22    2:35   10:51 
   14   10 Teagan Shelhamer        Jackson            MN   7   10  0:58  2:37    8    5:03  0:28    2    1:53   10:57 
   15   23 Grant Ambrose           Jackson            MN   6   20  1:11  1:40   10    5:08  0:33   23    2:36   11:07 
   16   12 Riley Baker             Lakefield          MN   7   11  0:58  1:39   19    5:46  0:34   15    2:14   11:08 
   17    3 Jamison Nestegard       Jackson            MN   7   19  1:07  1:58   16    5:35  0:30   17    2:14   11:22 
   18   11 Kristoph Olsem          Jackson            MN   7    9  0:57  2:22   17    5:36  0:33    3    1:57   11:23 
   19   16 Luke Simmons            Jackson            MN   6   18  1:07  2:09   18    5:40  0:36    4    1:58   11:27 
   20   26 Kayden Eller            Jackson            MN   6   15  1:01  1:14   20    6:36  0:29   16    2:14   11:32 
   21   39 Daniel Drew             Jackson            MN   5   25  1:36  2:26   21    7:20  0:25   20    2:34   14:19 
   22   33 Kellen Knutson          Bemidji            MN   5   12  0:59  2:00   22    8:30  0:33   24    2:36   14:35 
   23   29 Joshua Botsch           Jackson            MN   5   24  1:33  1:53   24    9:52  0:29   21    2:35   16:20 
   24   36 Brock Berkner           Jackson            MN   5   23  1:25  3:18   23    9:05  0:34   25    2:51   17:11 
   25   32 Nicholas Haley          Jackson            MN   5   17  1:05  1:49   25   11:44  0:22   14    2:13   17:11 
   26   27 Thomas Bidne            Jackson            MN   6   26  1:44  2:29   26   16:32  0:34   13    2:12   23:28 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   13 Maia Goerndt            Blue Earth         MN   7    3  0:45  1:22    2    4:46  0:27    4    2:08    9:27 
    2    1 Kylee Wenzel            Jackson            MN   7    2  0:44  1:03    7    5:20  0:29    5    2:09    9:43 
    3   35 Lilly Nestegard         Jackson            MN   5   11  1:03  1:46    1    4:08  0:26   13    2:22    9:44 
    4   22 Madisyn Wachal          Jackson            MN   6    1  0:42  1:22    5    5:06  0:33    3    2:05    9:46 
    5    4 Lily Johnson            Lakefield          MN   7    5  0:48  1:35    4    5:03  0:31    1    1:55    9:50 
    6   20 Miley Vandevere         Jackson            MN   6    4  0:48  1:05    8    5:46  0:21    8    2:12   10:09 
    7    6 Hadley Wachal           Jackson            MN   7    6  0:49  1:30    6    5:11  0:32    6    2:10   10:11 
    8   48 Kate Hagen              Fairmont           MN   7    7  0:52  1:59    3    4:53  0:31    7    2:11   10:25 
    9   40 Taylor Schultz          Jackson            MN   7   13  1:08  1:07   13    6:23  0:34    9    2:14   11:23 
   10   21 Paylin Sether           Jackson            MN   6   10  0:59  1:37   11    6:14  0:31    2    2:05   11:23 
   11    7 Renae Vancura           Jackson            MN   7    9  0:58  2:32    9    5:46  0:44   14    2:22   12:20 
   12    8 Cailee Jo Pauling       Lakefield          MN   7   20  1:25  1:51   12    6:22  0:38   12    2:21   12:36 
   13   31 Brooklyn Stone          Fairmont           MN   5   19  1:25  1:58   14    6:43  0:26   10    2:20   12:51 
   14   38 Mary Runck                                      6   16  1:12  2:13   15    6:48  0:37   16    2:25   13:13 
   15   30 Brekkyn Dreesen         Ellsworth          MN   5   17  1:24  2:40   10    5:49  0:23   20    3:12   13:25 
   16    2 Teresa Melius           Cresbard           SD   7   14  1:08  1:31   20    8:13  0:36   15    2:23   13:50 
   17   19 Chloe Nestegard         Jackson            MN   6   15  1:10  3:04   16    6:51  0:34   18    2:30   14:08 
   18   28 Julia Bidne             Jackson            MN   6   18  1:25  2:05   18    8:04  0:24   17    2:25   14:21 
   19   41 Rylan Hansen            Jackson            MN   7    8  0:57  1:54   19    8:12  0:27   19    3:02   14:29 
   20   37 Amaya Mensing           Blue Earth         MN   5   21  1:39  2:54   17    7:34         21   13:11   15:00 
   21   24 Tressa Withers          Jackson            MN   6   12  1:04  2:08   21    9:23  0:27   11    2:20   15:21 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  165 Evan Mahrus             Sioux Falls        SD   9    1  0:36  0:31    2    7:12  0:21    1    3:23   12:01 
    2  154 Henry Groos             Norwalk            IA   8    4  0:42  0:33    1    7:07  0:17    2    3:34   12:11 
    3  122 Logan Butzon            Jackson            MN  10    5  0:44  0:30    3    7:28  0:14    4    3:42   12:36 
    4  169 Caden Lane                                      8    3  0:42  0:38    4    7:46  0:25    3    3:37   13:07 
    5  132 Landon Andrews          Lakefield          MN  10   11  0:51  0:56    8    8:41  0:19   11    4:06   14:50 
    6  133 Skyler Andrews          Lakefield          MN  10    8  0:48  1:10    5    8:20  0:22   15    4:15   14:52 
    7  140 Gibsen Eszlinger        Brandon            SD   9   18  0:58  1:24    6    8:31  0:23    5    3:44   14:58 
    8  127 Dylan Withers           Jackson            MN  10   12  0:53  0:59   14    9:32  0:24    7    3:54   15:41 
    9  143 Luke Anderson           Jackson            MN   9   23  1:06  0:55    9    9:13  0:21   13    4:11   15:45 
   10  138 Johnathan Botsch        Jackson            MN   9   10  0:49  1:15   11    9:16  0:25   10    4:04   15:47 
   11  150 Nolan Ambrose           Jackson            MN   9   20  1:03  1:11   17    9:51  0:22    6    3:45   16:11 
   12  160 Thomas Sether           Jackson            MN   8   26  1:12  1:14   10    9:16  0:28   14    4:11   16:20 
   13  131 Carter Johnson          Lakefield          MN  10    6  0:45  1:07   16    9:45  0:29   20    4:28   16:32 
   14  177 Jack Hagen              Fairmont           MN  10   24  1:08  1:40    7    8:39  0:38   21    4:31   16:35 
   15  155 Braeden Arduser         Jackson            MN   8   19  0:58  0:51   19   10:27  0:24    9    4:00   16:38 
   16  119 Matthew Haley           Jackson            MN  10    7  0:46  0:54   20   10:42  0:23    8    4:00   16:44 
   17  129 Jonah Carr              Alpha              MN  10   14  0:55  1:34   15    9:34  0:28   16    4:16   16:45 
   18  148 Jack Sadusky            Jackson            MN   9   28  1:17  1:21   12    9:25  0:26   19    4:28   16:55 
   19  156 Clay Malchow            Jackson            MN   8   13  0:54  1:25   13    9:26  0:29   32    5:55   18:08 
   20  149 Kasey Grimmius          Jackson            MN   9   16  0:56  1:25   24   11:16  0:25   12    4:08   18:08 
   21  136 Aiven Farmer            Lakefield          MN   9   34  1:32  1:25   18   10:18  0:33   23    4:44   18:29 
   22  164 Ryan Haley              Jackson            MN   8   30  1:18  1:13   21   10:52  0:34   22    4:37   18:32 
   23  134 Caleb Vancura           Jackson            MN  10    9  0:48  1:50   22   10:58  0:22   27    4:52   18:48 
   24  139 Mason Eicholz           Jackson            MN   9   15  0:55  1:16   23   11:16  0:27   29    5:08   19:00 
   25  157 Benjamin Dahlin         Lakefield          MN   8   17  0:57  1:23   25   11:37  0:33   24    4:47   19:14 
   26  121 Wyatt Wenzel            Jackson            MN  10    2  0:42  0:48   32   13:42  0:22   18    4:22   19:53 
   27  166 Sawyer Kochne                                  10   22  1:06  1:30   28   12:11  0:33   28    4:53   20:11 
   28  145 Spencer Nestegard       Jackson            MN   9   25  1:08  1:26   29   12:14  0:27   30    5:15   20:29 
   29  167 Alex Mohning            Jackson            MN   8   29  1:18  1:40   26   11:39  0:34   31    5:24   20:32 
   30  147 Hudson Austin           Jackson            MN   9   27  1:15  0:53   31   13:30  0:35   26    4:52   21:03 
   31  162 Benjamin Botsch         Jackson            MN   8   31  1:19  1:03   33   14:03  0:24   17    4:19   21:07 
   32  153 Brendan Blackmore       Jackson            MN   8   33  1:31  2:17   27   12:06  0:49   33    6:20   23:01 
   33  174 Samai Patei Patel       Jackson            MN   8   32  1:24  2:10   30   12:47  0:28   34    7:11   23:58 
   34  146 Nathan Melius           Cresbard           SD   9   21  1:04  1:24   34   22:56  0:33   25    4:49   30:44 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  172 Katie Wentzy            Sioux Falls        SD  10   10  0:56  1:14    2    9:00  0:28    4    3:56   15:33 
    2  170 Alexandria Engebretson  Sherburn           MN   8    7  0:50  1:17    6    9:52  0:26    1    3:12   15:33 
    3  175 Katelyn Myers           Estherville        IA  10    2  0:44  1:45    5    9:39  0:24    2    3:42   16:12 
    4  171 Josie Bishop                                    8    4  0:48  0:51    3    9:21  0:32   12    4:53   16:23 
    5  120 Cathryn Houge           Estherville        IA  10    8  0:50  1:43    1    8:54  0:28   14    4:58   16:51 
    6  173 Ivy Jensen              Worthington        MN  10    3  0:45  1:43    4    9:38  0:23    9    4:41   17:08 
    7  126 Maci Farmer             Lakefield          MN  10    9  0:56  1:03    9   11:01  0:23    3    3:52   17:13 
    8  130 Erin Klassen            Jackson            MN  10   19  1:08  0:57    7    9:57  0:31   17    5:08   17:39 
    9  128 Alexis O'Reilly         Jackson            MN  10   11  0:56  1:13   10   11:24  0:20    8    4:33   18:23 
   10  123 Sarah Anderson          Jackson            MN  10    6  0:49  1:11    8   10:58  0:24   16    5:07   18:27 
   11  137 Brittany Arduser        Jackson            MN   9   21  1:09  1:04   11   11:31  0:24   13    4:57   19:04 
   12  144 Hannah Goerndt          Blue Earth         MN   9   18  1:06  1:08   12   11:32  0:28   15    4:59   19:11 
   13  176 Paige Wachal            Saint Peter        MN   9   13  1:01  1:24   17   11:56  0:25    7    4:31   19:15 
   14  124 Thea Anderson           Welcome            MN  10    5  0:48  2:00   14   11:47  0:27    5    4:22   19:22 
   15  118 Mia Ruiz                Jackson            MN  10    1  0:42  0:50   18   12:07  0:20   20    5:54   19:51 
   16  142 Natalie Shelhamer       Jackson            MN   9   17  1:05  2:06   16   11:52  0:32   10    4:52   20:25 
   17  141 Lillian Blackmore       Jackson            MN   9   16  1:04  2:10   15   11:47  0:33   11    4:53   20:25 
   18  163 Lauren Johnson          Jackson            MN   8   12  0:59  1:31   13   11:45  0:30   21    6:01   20:43 
   19  168 Lily Mohning                                   10   23  1:31  2:06   19   12:58  0:26   18    5:21   22:20 
   20  152 Braxton Berkner         Jackson            MN   8   14  1:02  1:53   20   13:54  0:34   19    5:54   23:16 
   21  161 Heidi Johnson           Jackson            MN   8   20  1:08  1:27   21   16:01  0:32   23    6:49   25:55 
   22  151 Zoe Kaderabek           Jackson            MN   9   22  1:20  1:53   22   16:31  0:41   22    6:06   26:30 
   23  135 Aubree Eller            Jackson            MN  10   15  1:03  1:30   23   22:20  0:30    6    4:23   29:45 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  105 Carson Lane                                    11    1  0:58  0:26    1   12:43  0:28    1    6:01   20:34 
    2   93 Payton Handevidt        Jackson            MN  11    2  1:09  0:45    2   14:39  0:22    3    7:08   24:02 
    3   91 Sam Johnson             Jackson            MN  12    3  1:15  1:06    3   14:50  0:24    2    6:58   24:30 
    4  101 Noah Knakmuhs           Jackson            MN  11    4  1:33  1:06    4   18:29  0:34    4    8:13   29:52 
    5   97 Aaron Botsch            Jackson            MN  11    5  1:39  1:20    5   20:29  0:47    5    8:43   32:57 
    6   99 Landen Melius           Cresbard           SD  11    6  2:22  1:26    6   22:46  0:36    6   15:26   42:35 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   98 Hannah Groos            Norwalk            IA  11    1  1:05  0:33    1   14:23  0:20    2    7:27   23:46 
    2   90 Bryn Anderson           Jackson            MN  12    2  1:08  1:23    2   14:47  0:23    5    9:19   26:58 
    3   92 Rachel Anderson         Jackson            MN  12    5  1:14  1:27    5   17:49  0:25    1    7:26   28:19 
    4   96 Molly Turner            Jackson            MN  11    6  1:15  0:57    4   17:15  0:30    3    8:49   28:44 
    5   94 Regan Farmer            Lakefield          MN  12    9  1:31  0:56    6   18:09  0:22    6    9:20   30:15 
    6  100 Olivia Anderson         Jackson            MN  11   11  1:41  1:16    3   16:30  0:29   11   12:41   32:35 
    7  108 Kayla Endreson          Alpha              MN  12    4  1:10  1:23    7   21:18  0:21    7    9:33   33:43 
    8   95 Meta Tewes              Jackson            MN  11    8  1:26  1:31    8   21:59  0:31    8    9:58   35:24 
    9  102 Georgianna Wenzel       Jackson            MN  11    7  1:15  0:51   10   24:55  0:24    4    9:12   36:36 
   10  103 Lindsey Wachel          Jackson            MN  11    3  1:10  1:42    9   23:22  0:24   10   10:10   36:46 
   11  104 Reghan Hansen                                  11   10  1:32  1:33   11   26:36  0:27    9   10:02   40:07 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   86 Peter Shaffer           Minneapolis        MN  13    2  1:06  0:57    1   12:22  0:18    2    5:42   20:22 
    2  107  Taylor Myers           Estherville        IA  13    1  1:05  1:11    3   15:16  0:18    1    5:23   23:10 
    3   87 Kolten Eszlinger        Brandon            SD  13    4  1:44  0:55    2   15:03  0:20    3    7:21   25:21 
    4   85 Alex Bretzman           Jackson            MN  14    3  1:16  1:10    4   19:51  0:31    4   10:21   33:08 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   84 Abagail Turner          Jackson            MN  14    1  1:08  0:47    1   14:04  0:28    2    8:31   24:56 
    2   89 Morgan Dreesen          Ellsworth          MN  13    3  1:42  2:19    2   17:34  0:23    1    8:27   30:22 
    3  106 Carmen Almodevar        Lakefield          MN  13    2  1:10  1:17    3   19:28  0:24    3   10:27   32:45 

Total Registered:                        135
Number of Male   Finishers:               70
Number of Female Finishers:               58
Did not Finish Race or Did Not Start:      6