Sanford Adult Tri for Health -
Jackson, MN
6/27/2015

race logo










					                                                 SANFORD TRI FOR HEALTH ADULT TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 27, 2015
                                                300 Yard Swim - 12.3 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/4       7 Jennifer Groos          Norwalk            IA  40 F     4  5:32  1:51  0:34    1   32:18 22.8  0:38    3   22:08  7:09 1:01:08 
    2   1/5      29 Jim Nack                Madison Lake       MN  55 M     3  5:14  1:45  1:03    2   33:08 22.3  0:33    8   24:38  7:57 1:04:35 
    3   2/5      24 Ken Heitzman            Spicer             MN  50 M     2  5:10  1:44  1:09    4   36:28 20.2  0:17    6   23:54  7:43 1:06:56 
    4   1/4       8 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  36 M    10  6:38  2:13  0:30    3   36:01 20.5  0:48    5   23:40  7:38 1:07:34 
    5   1/4      11 Tom Turner              Jackson            MN  40 M     7  5:48  1:56  0:28    5   36:41 20.1  0:50    7   24:08  7:47 1:07:53 
    6   1/6      94 Mary Lloyd              Sioux Falls        SD  37 F    17  7:22  2:28  1:12   12   39:55 18.5  1:05    1   20:47  6:42 1:10:20 
    7   1/3      13 Ben Kocak               Jackson            MN  21 M     9  6:25  2:09  1:47   22   43:16 17.1  0:21    2   21:32  6:57 1:13:19 
    8   2/4      26 Tim Klassen             Butterfield        MN  43 M    24  7:48  2:36  1:13    6   37:30 19.7  0:56   16   27:00  8:43 1:14:25 
    9   3/5      14 Eric Johnson            Fairmont           MN  59 M    14  6:56  2:19  1:12    8   38:25 19.2  1:08   17   27:03  8:44 1:14:43 
   10   3/4      32 James Jenson            Worthington        MN  46 M    13  6:52  2:18  1:13   13   39:58 18.5  1:15    9   25:41  8:17 1:14:55 
   11   2/6      30 Nicole Maloney-Ebert    Truman             MN  34 F    28  8:29  2:50  1:05    9   38:44 19.1  0:43   11   25:57  8:23 1:14:57 
   12   2/4      28 Terry Bruinsma          Spirit Lake        IA  36 M     8  6:11  2:04  2:11   11   39:46 18.6  0:51   12   26:10  8:27 1:15:07 
   13   2/4      20 Heather Klassen         Butterfield        MN  40 F    12  6:46  2:16  0:58   10   39:15 18.8  0:48   20   27:49  8:59 1:15:34 
   14   3/6      21 Holly Nestegard         Jackson            MN  35 F    15  7:08  2:23  1:02   17   40:59 18.0  0:25   19   27:35  8:54 1:17:06 
   15   4/4      95 Todd Ernst              Sioux Falls        SD  42 M     5  5:41  1:54  1:33    7   38:15 19.3  1:07   27   30:33  9:52 1:17:08 
   16   4/5      23 Richard Avoletta        Quincy             IL  55 M    22  7:38  2:33  1:15   16   40:56 18.0  0:55   15   26:42  8:37 1:17:26 
   17   2/3      99 Travis Muller           Windom             MN  21 M    18  7:23  2:28  1:42   20   42:44 17.3  0:54   18   27:27  8:52 1:20:08 
   18   1/2      16 Anita Leach             Worthington        MN  50 F    23  7:40  2:34  1:48   21   42:52 17.2  1:28   13   26:30  8:33 1:20:16 
   19   3/4      12 Chad Barker             Sioux Falls        SD  35 M    11  6:45  2:15  2:21   15   40:15 18.3  0:36   26   30:31  9:51 1:20:25 
   20   1/1      34 Merideth Moom           Worthington        MN  16 F     1  5:09  1:43  1:56   31   50:32 14.6  0:28    4   22:22  7:13 1:20:25 
   21   4/6      18 Alison Munter           Spencer            IA  35 F    21  7:35  2:32  1:06   19   41:27 17.8  1:14   24   29:46  9:37 1:21:07 
   22   5/5      31 Todd Stewart            Elmore             MN  53 M    19  7:30  2:30  2:50   24   44:10 16.7  0:37   14   26:37  8:35 1:21:42 
   23   1/3      15 Ashley Miller           Clear Lake         IA  27 F    25  7:52  2:38  0:50   14   40:11 18.4  0:47   30   32:31 10:30 1:22:08 
   24   3/3      97 Seth Shively            Fairmont           MN  27 M    29  8:48  2:56  2:53   18   41:22 17.8  1:48   22   28:17  9:08 1:23:05 
   25   3/4      33 Jeanette Jensen         Worthington        MN  45 F    26  8:06  2:42  1:54   23   43:33 16.9  0:28   23   29:18  9:28 1:23:17 
   26   5/6      22 Rebecca Newhouse        Sioux Rapids       IA  35 F    30  9:32  3:11  1:51   25   46:21 15.9  0:45   10   25:53  8:21 1:24:20 
   27   2/2      19 Kathleen Harder         Mountain Lake      MN  58 F    16  7:21  2:27  1:26   26   47:16 15.6  0:40   29   32:05 10:21 1:28:46 
   28   4/4       9 Kristin Johnson         Spencer            IA  40 F     6  5:44  1:55  1:42   27   47:31 15.5  1:19   31   32:38 10:32 1:28:52 
   29   6/6      25 Katrina Pauling         Lakefield          MN  35 F    31 10:33  3:31  1:27   29   48:43 15.1  0:24   28   32:04 10:21 1:33:08 
   30   2/3      98 Jessie Shively          Fairmont           MN  27 F    27  8:18  2:46  4:00   30   49:55 14.8  1:16   25   30:21  9:48 1:33:49 
   31   4/4      96 Jeronimo Monson         Fairmont           MN  34 M    32 14:38  4:53  3:27   28   47:53 15.4  0:41   21   28:10  9:06 1:34:47 
   32   3/3     100 Jasmine Erickson        Jackson            MN  21 F    20  7:35  2:32  2:31   32   55:25 13.3  0:47   32   36:16 11:42 1:42:32 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    6 New Fashion Pork                                 2  4:59  1:40  0:21    1   30:56 23.9  0:30    1   20:49  6:43   57:33 
           Hailey Handevidt , Jeff Johnson , Jenna Pavich         
    2    2 Team Kiwanis                                     6 46:30 15:30          2   39:49 18.5                          1:06:14 
           Chad Reckard , Paul Meium , Jennifer Feely Bromeland   
    3    5 Team Ron                                         1  4:57  1:39  1:14    3   40:58 18.0  0:24    3   25:32  8:15 1:13:04 
           Ron Anderson , Ron Anderson , Not Ron Anderson         
    4   27 Colby Jewett                                     3  6:54  2:18  0:23    5   43:05 17.1  0:22    2   22:31  7:16 1:13:13 
            ,  ,                                                    
    5    3 HCT                                              5  7:27  2:29  0:30    4   42:10 17.5  0:28    4   30:21  9:48 1:20:55 
           David Taylor , Jen Cook , Mary Henley                  
    6    1 Wii Not Fit                                      7 52:20 17:27                                                  1:25:56 
           Jessica Voehl , Joshua Bretzman , Holly Reiter         
    7    4 We Got This                                      4  7:00  2:20  0:26    6   45:43 16.1  0:23    5   37:36 12:08 1:31:05 
           Kelly Antonson , Missy Entriken , Chelsea Honnette     


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Merideth Moom           Worthington        MN  16 F    5:09  1:43 
    2 Ken Heitzman            Spicer             MN  50 M    5:10  1:44 
    3 Jim Nack                Madison Lake       MN  55 M    5:14  1:45 
    4 Jennifer Groos          Norwalk            IA  40 F    5:32  1:51 
    5 Todd Ernst              Sioux Falls        SD  42 M    5:41  1:54 
    6 Kristin Johnson         Spencer            IA  40 F    5:44  1:55 
    7 Tom Turner              Jackson            MN  40 M    5:48  1:56 
    8 Terry Bruinsma          Spirit Lake        IA  36 M    6:11  2:04 
    9 Ben Kocak               Jackson            MN  21 M    6:25  2:09 
   10 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  36 M    6:38  2:13 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jennifer Groos          Norwalk            IA  40 F   32:18 22.8 
    2 Jim Nack                Madison Lake       MN  55 M   33:08 22.3 
    3 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  36 M   36:01 20.5 
    4 Ken Heitzman            Spicer             MN  50 M   36:28 20.2 
    5 Tom Turner              Jackson            MN  40 M   36:41 20.1 
    6 Tim Klassen             Butterfield        MN  43 M   37:30 19.7 
    7 Todd Ernst              Sioux Falls        SD  42 M   38:15 19.3 
    8 Eric Johnson            Fairmont           MN  59 M   38:25 19.2 
    9 Nicole Maloney-Ebert    Truman             MN  34 F   38:44 19.1 
   10 Heather Klassen         Butterfield        MN  40 F   39:15 18.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Mary Lloyd              Sioux Falls        SD  37 F   20:47  6:42 
    2 Ben Kocak               Jackson            MN  21 M   21:32  6:57 
    3 Jennifer Groos          Norwalk            IA  40 F   22:08  7:09 
    4 Merideth Moom           Worthington        MN  16 F   22:22  7:13 
    5 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  36 M   23:40  7:38 
    6 Ken Heitzman            Spicer             MN  50 M   23:54  7:43 
    7 Tom Turner              Jackson            MN  40 M   24:08  7:47 
    8 Jim Nack                Madison Lake       MN  55 M   24:38  7:57 
    9 James Jenson            Worthington        MN  46 M   25:41  8:17 
   10 Rebecca Newhouse        Sioux Rapids       IA  35 F   25:53  8:21 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   29 Jim Nack                Madison Lake       MN  55    2  5:14  1:45  1:03    1   33:08 22.3  0:33    5   24:38  7:57 1:04:35 
    2   24 Ken Heitzman            Spicer             MN  50    1  5:10  1:44  1:09    3   36:28 20.2  0:17    3   23:54  7:43 1:06:56 
    3    8 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  36    7  6:38  2:13  0:30    2   36:01 20.5  0:48    2   23:40  7:38 1:07:34 
    4   11 Tom Turner              Jackson            MN  40    4  5:48  1:56  0:28    4   36:41 20.1  0:50    4   24:08  7:47 1:07:53 
    5   13 Ben Kocak               Jackson            MN  21    6  6:25  2:09  1:47   14   43:16 17.1  0:21    1   21:32  6:57 1:13:19 
    6   26 Tim Klassen             Butterfield        MN  43   14  7:48  2:36  1:13    5   37:30 19.7  0:56   10   27:00  8:43 1:14:25 
    7   14 Eric Johnson            Fairmont           MN  59   10  6:56  2:19  1:12    7   38:25 19.2  1:08   11   27:03  8:44 1:14:43 
    8   32 James Jenson            Worthington        MN  46    9  6:52  2:18  1:13    9   39:58 18.5  1:15    6   25:41  8:17 1:14:55 
    9   28 Terry Bruinsma          Spirit Lake        IA  36    5  6:11  2:04  2:11    8   39:46 18.6  0:51    7   26:10  8:27 1:15:07 
   10   95 Todd Ernst              Sioux Falls        SD  42    3  5:41  1:54  1:33    6   38:15 19.3  1:07   16   30:33  9:52 1:17:08 
   11   23 Richard Avoletta        Quincy             IL  55   13  7:38  2:33  1:15   11   40:56 18.0  0:55    9   26:42  8:37 1:17:26 
   12   99 Travis Muller           Windom             MN  21   11  7:23  2:28  1:42   13   42:44 17.3  0:54   12   27:27  8:52 1:20:08 
   13   12 Chad Barker             Sioux Falls        SD  35    8  6:45  2:15  2:21   10   40:15 18.3  0:36   15   30:31  9:51 1:20:25 
   14   31 Todd Stewart            Elmore             MN  53   12  7:30  2:30  2:50   15   44:10 16.7  0:37    8   26:37  8:35 1:21:42 
   15   97 Seth Shively            Fairmont           MN  27   15  8:48  2:56  2:53   12   41:22 17.8  1:48   14   28:17  9:08 1:23:05 
   16   96 Jeronimo Monson         Fairmont           MN  34   16 14:38  4:53  3:27   16   47:53 15.4  0:41   13   28:10  9:06 1:34:47 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    7 Jennifer Groos          Norwalk            IA  40    2  5:32  1:51  0:34    1   32:18 22.8  0:38    2   22:08  7:09 1:01:08 
    2   94 Mary Lloyd              Sioux Falls        SD  37    7  7:22  2:28  1:12    4   39:55 18.5  1:05    1   20:47  6:42 1:10:20 
    3   30 Nicole Maloney-Ebert    Truman             MN  34   14  8:29  2:50  1:05    2   38:44 19.1  0:43    5   25:57  8:23 1:14:57 
    4   20 Heather Klassen         Butterfield        MN  40    4  6:46  2:16  0:58    3   39:15 18.8  0:48    8   27:49  8:59 1:15:34 
    5   21 Holly Nestegard         Jackson            MN  35    5  7:08  2:23  1:02    6   40:59 18.0  0:25    7   27:35  8:54 1:17:06 
    6   16 Anita Leach             Worthington        MN  50   10  7:40  2:34  1:48    8   42:52 17.2  1:28    6   26:30  8:33 1:20:16 
    7   34 Merideth Moom           Worthington        MN  16    1  5:09  1:43  1:56   15   50:32 14.6  0:28    3   22:22  7:13 1:20:25 
    8   18 Alison Munter           Spencer            IA  35    9  7:35  2:32  1:06    7   41:27 17.8  1:14   10   29:46  9:37 1:21:07 
    9   15 Ashley Miller           Clear Lake         IA  27   11  7:52  2:38  0:50    5   40:11 18.4  0:47   14   32:31 10:30 1:22:08 
   10   33 Jeanette Jensen         Worthington        MN  45   12  8:06  2:42  1:54    9   43:33 16.9  0:28    9   29:18  9:28 1:23:17 
   11   22 Rebecca Newhouse        Sioux Rapids       IA  35   15  9:32  3:11  1:51   10   46:21 15.9  0:45    4   25:53  8:21 1:24:20 
   12   19 Kathleen Harder         Mountain Lake      MN  58    6  7:21  2:27  1:26   11   47:16 15.6  0:40   13   32:05 10:21 1:28:46 
   13    9 Kristin Johnson         Spencer            IA  40    3  5:44  1:55  1:42   12   47:31 15.5  1:19   15   32:38 10:32 1:28:52 
   14   25 Katrina Pauling         Lakefield          MN  35   16 10:33  3:31  1:27   13   48:43 15.1  0:24   12   32:04 10:21 1:33:08 
   15   98 Jessie Shively          Fairmont           MN  27   13  8:18  2:46  4:00   14   49:55 14.8  1:16   11   30:21  9:48 1:33:49 
   16  100 Jasmine Erickson        Jackson            MN  21    8  7:35  2:32  2:31   16   55:25 13.3  0:47   16   36:16 11:42 1:42:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Merideth Moom           Worthington        MN  16    1  5:09  1:43  1:56    1   50:32 14.6  0:28    1   22:22  7:13 1:20:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   13 Ben Kocak               Jackson            MN  21    1  6:25  2:09  1:47    3   43:16 17.1  0:21    1   21:32  6:57 1:13:19 
    2   99 Travis Muller           Windom             MN  21    2  7:23  2:28  1:42    2   42:44 17.3  0:54    2   27:27  8:52 1:20:08 
    3   97 Seth Shively            Fairmont           MN  27    3  8:48  2:56  2:53    1   41:22 17.8  1:48    3   28:17  9:08 1:23:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   15 Ashley Miller           Clear Lake         IA  27    2  7:52  2:38  0:50    1   40:11 18.4  0:47    2   32:31 10:30 1:22:08 
    2   98 Jessie Shively          Fairmont           MN  27    3  8:18  2:46  4:00    2   49:55 14.8  1:16    1   30:21  9:48 1:33:49 
    3  100 Jasmine Erickson        Jackson            MN  21    1  7:35  2:32  2:31    3   55:25 13.3  0:47    3   36:16 11:42 1:42:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    8 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  36    2  6:38  2:13  0:30    1   36:01 20.5  0:48    1   23:40  7:38 1:07:34 
    2   28 Terry Bruinsma          Spirit Lake        IA  36    1  6:11  2:04  2:11    2   39:46 18.6  0:51    2   26:10  8:27 1:15:07 
    3   12 Chad Barker             Sioux Falls        SD  35    3  6:45  2:15  2:21    3   40:15 18.3  0:36    4   30:31  9:51 1:20:25 
    4   96 Jeronimo Monson         Fairmont           MN  34    4 14:38  4:53  3:27    4   47:53 15.4  0:41    3   28:10  9:06 1:34:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   94 Mary Lloyd              Sioux Falls        SD  37    2  7:22  2:28  1:12    2   39:55 18.5  1:05    1   20:47  6:42 1:10:20 
    2   30 Nicole Maloney-Ebert    Truman             MN  34    4  8:29  2:50  1:05    1   38:44 19.1  0:43    3   25:57  8:23 1:14:57 
    3   21 Holly Nestegard         Jackson            MN  35    1  7:08  2:23  1:02    3   40:59 18.0  0:25    4   27:35  8:54 1:17:06 
    4   18 Alison Munter           Spencer            IA  35    3  7:35  2:32  1:06    4   41:27 17.8  1:14    5   29:46  9:37 1:21:07 
    5   22 Rebecca Newhouse        Sioux Rapids       IA  35    5  9:32  3:11  1:51    5   46:21 15.9  0:45    2   25:53  8:21 1:24:20 
    6   25 Katrina Pauling         Lakefield          MN  35    6 10:33  3:31  1:27    6   48:43 15.1  0:24    6   32:04 10:21 1:33:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   11 Tom Turner              Jackson            MN  40    2  5:48  1:56  0:28    1   36:41 20.1  0:50    1   24:08  7:47 1:07:53 
    2   26 Tim Klassen             Butterfield        MN  43    4  7:48  2:36  1:13    2   37:30 19.7  0:56    3   27:00  8:43 1:14:25 
    3   32 James Jenson            Worthington        MN  46    3  6:52  2:18  1:13    4   39:58 18.5  1:15    2   25:41  8:17 1:14:55 
    4   95 Todd Ernst              Sioux Falls        SD  42    1  5:41  1:54  1:33    3   38:15 19.3  1:07    4   30:33  9:52 1:17:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    7 Jennifer Groos          Norwalk            IA  40    1  5:32  1:51  0:34    1   32:18 22.8  0:38    1   22:08  7:09 1:01:08 
    2   20 Heather Klassen         Butterfield        MN  40    3  6:46  2:16  0:58    2   39:15 18.8  0:48    2   27:49  8:59 1:15:34 
    3   33 Jeanette Jensen         Worthington        MN  45    4  8:06  2:42  1:54    3   43:33 16.9  0:28    3   29:18  9:28 1:23:17 
    4    9 Kristin Johnson         Spencer            IA  40    2  5:44  1:55  1:42    4   47:31 15.5  1:19    4   32:38 10:32 1:28:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   29 Jim Nack                Madison Lake       MN  55    2  5:14  1:45  1:03    1   33:08 22.3  0:33    2   24:38  7:57 1:04:35 
    2   24 Ken Heitzman            Spicer             MN  50    1  5:10  1:44  1:09    2   36:28 20.2  0:17    1   23:54  7:43 1:06:56 
    3   14 Eric Johnson            Fairmont           MN  59    3  6:56  2:19  1:12    3   38:25 19.2  1:08    5   27:03  8:44 1:14:43 
    4   23 Richard Avoletta        Quincy             IL  55    5  7:38  2:33  1:15    4   40:56 18.0  0:55    4   26:42  8:37 1:17:26 
    5   31 Todd Stewart            Elmore             MN  53    4  7:30  2:30  2:50    5   44:10 16.7  0:37    3   26:37  8:35 1:21:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   16 Anita Leach             Worthington        MN  50    2  7:40  2:34  1:48    1   42:52 17.2  1:28    1   26:30  8:33 1:20:16 
    2   19 Kathleen Harder         Mountain Lake      MN  58    1  7:21  2:27  1:26    2   47:16 15.6  0:40    2   32:05 10:21 1:28:46 

Total Registered:                         41
Total Number of Team Finishers:            7
Total Number of Individual Finishers:     32
Number of Male   Finishers:               16
Number of Female Finishers:               16
Did not Finish Race or Did Not Start:      2