Hoot Lake Triathlon -
Fergus Falls, MN
7/25/2015

race logo










					
                                                     HOOT LAKE TRIATHLON
                                                FERGUS FALLS, MINNESOTA - 2015
                                        1/4 Mile Swim - 15.7 Mile Bike - 3.3 Mile Run


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  120 David Jensen              31 M   Fergus Falls MN       13  6:44  1:32  0:30    1   37:05 25.4  0:23    2 20:06  6:06 1:04:48 
    2  103 Thomas Anderson III       39 M   Minneapolis MN         9  6:24  1:28  0:42    2   37:24 25.2  0:29    5 21:19  6:28 1:06:16 
    3  107 Matthew Burrell           42 M   Indianapolis IN       18  6:53  1:34  0:23    3   37:32 25.1  0:20    6 21:40  6:34 1:06:45 
    4  309 Clay Danielson            20 M   Fergus Falls MN        2  5:51  1:20  0:51   13   43:10 21.8  0:10    3 20:32  6:14 1:10:32 
    5  327 Branden Scheel            19 M   Fargo ND              25  7:29  1:42  0:46    7   42:08 22.4  0:29    1 19:58  6:03 1:10:48 
    6  334 Zack Beatty               29 M   Minneapolis MN        51  8:49  2:01  1:09    5   39:18 24.0  0:31   11 22:26  6:48 1:12:12 
    7  303 Samuel Breckenridge       16 M   Geneva CH             17  6:52  1:34  0:54    9   42:41 22.1  0:39    8 22:13  6:44 1:13:17 
    8  143 Spencer Uetz              23 M   Grand Forks ND        32  7:53  1:48  1:12   12   43:00 21.9  0:35    4 20:43  6:17 1:13:20 
    9  323 Corey Nygaard             20 M   So St Paul MN          8  6:23  1:27  0:46   14   43:22 21.7  0:30   13 23:00  6:59 1:14:00 
   10  409 Carter Evenson            50 M   Fargo ND              21  7:09  1:38  0:41    6   40:17 23.4  0:38   24 25:24  7:42 1:14:07 
   11  318 Nathan Jensen             26 M   Fergus Falls MN       11  6:27  1:28  0:57   16   44:11 21.3  0:31   12 22:38  6:52 1:14:42 
   12  128 Nick Mariotti             36 M   Fergus Falls MN       12  6:35  1:30  0:51   15   44:06 21.4  0:28   15 23:37  7:10 1:15:34 
   13  122 Justin Johnson            37 M   Grand Forks ND        59  9:06  2:04  0:44    4   39:16 24.0  0:10   34 26:46  8:07 1:16:01 
   14  314 Hans Frank-Holzner        16 M   Fergus Falls MN      109 11:18  2:34  1:34    8   42:18 22.3  0:18   10 22:24  6:48 1:17:50 
   15  335 Lief Rasmussen            27 M   Jamestown ND           6  6:04  1:23  1:20   38   47:10 20.0  0:58    9 22:20  6:46 1:17:50 
   16  118 Jake Greenstein           35 M   West Fargo ND         33  7:55  1:48  1:08   23   45:19 20.8  0:31   14 23:08  7:01 1:17:59 
   17  316 Joshua Hintz              23 M   Fargo ND              29  7:50  1:47  1:00   34   46:36 20.2  1:00    7 21:52  6:38 1:18:17 
   18  326 Aaron Ostlund             25 M   Evansville MN         28  7:45  1:46  0:50   22   45:16 20.8  0:27   19 24:43  7:30 1:18:58 
   19  141 Robert Lloyd              35 M   Sheffield MA          20  7:02  1:36  1:02   35   46:41 20.2  0:52   17 24:21  7:23 1:19:55 
   20  127 Mike Maier                31 M   Bismarck ND           47  8:43  1:59  0:33   11   42:47 22.0  0:33   41 27:30  8:20 1:20:04 
   21  105 Duane Brook               46 M   Savage MN             15  6:49  1:33  1:08   31   46:24 20.3  0:35   28 25:48  7:49 1:20:41 
   22  139 Gregg Larson              37 M   Hawley MN             26  7:36  1:44  0:57   19   44:38 21.1  0:35   35 26:59  8:11 1:20:44 
   23  401 Larry Bethel              63 M   Fergus Falls MN       64  9:18  2:07  1:12   28   45:58 20.5  0:42   16 23:59  7:17 1:21:07 
   24  307 Zach Cormican             24 M   Fergus Falls MN        5  6:04  1:23  1:33   33   46:35 20.2  1:10   40 27:29  8:20 1:22:49 
   25  223 Jaci Woinarowicz          30 F   Fargo ND              82  9:49  2:14  1:20   20   44:52 21.0  0:55   30 26:00  7:53 1:22:54 
   26  100 Ben Adamson               39 M   Woodbury MN           63  9:17  2:07  1:47   29   46:02 20.5  1:16   22 25:06  7:37 1:23:25 
   27  133 Matt Varpness             41 M   Brownton MN           61  9:11  2:06  1:21   37   47:08 20.0  0:56   23 25:23  7:42 1:23:57 
   28  332 Mark Undseth              21 M   Fergus Falls MN       40  8:35  1:57  1:11   45   49:11 19.2  0:20   20 24:56  7:34 1:24:11 
   29  315 Thomas French             24 M   Fargo ND              22  7:21  1:41  1:01   56   50:33 18.6  0:25   21 25:00  7:35 1:24:18 
   30  126 Zach Lange                35 M   Fergus Falls MN       16  6:51  1:34  1:26   49   49:49 18.9  0:30   27 25:47  7:49 1:24:21 
   31  305 Rhoda Christenson         22 F   Fergus Falls MN       54  8:53  2:01  1:49   24   45:20 20.8  0:27   47 28:01  8:30 1:24:29 
   32  106 Joseph Burchill           32 M   West Fargo ND         14  6:48  1:33  0:59   65   51:46 18.2  0:27   18 24:41  7:29 1:24:39 
   33  138 Todd Peters               48 M   West Fargo ND         10  6:25  1:28  0:41   32   46:35 20.2  0:53   67 30:14  9:10 1:24:45 
   34  325 Jaron Olsoe               20 M   Fergus Falls MN       48  8:45  2:00  1:05   30   46:07 20.4  0:49   50 28:15  8:34 1:24:59 
   35  226 Calie Larkin              38 F   Fargo ND              75  9:40  2:12  1:13   39   47:36 19.8  0:44   29 25:58  7:52 1:25:09 
   36  119 Jared Hall                34 M   Fargo ND              53  8:53  2:01  2:06   26   45:31 20.7  1:08   44 27:45  8:25 1:25:21 
   37  321 Jordan Konynenbelt        20 M   Fergus Falls MN       41  8:37  1:58  1:33   27   45:48 20.6  1:12   55 28:33  8:39 1:25:41 
   38  420 Dave Maier                56 M   Bismarck ND           36  8:17  1:53  1:36   17   44:14 21.3  1:05   71 30:54  9:22 1:26:05 
   39  124 Joshua Koehnen            32 M   Harwood ND             1  5:45  1:19  0:54   69   52:09 18.1  0:27   36 27:09  8:14 1:26:22 
   40  130 Chris Swee                36 M   West Fargo ND          4  6:04  1:23  0:54   44   49:09 19.2  1:13   57 29:12  8:51 1:26:31 
   41  424 Craig Pool                56 M   Fargo ND              83  9:50  2:15  1:07   25   45:29 20.7  0:46   59 29:20  8:54 1:26:32 
   42  136 Isaiah Weber              35 M   Fergus Falls MN       93 10:33  2:24  1:13   21   44:55 21.0  1:26   54 28:30  8:39 1:26:35 
   43  429 Gregg Trautwein           57 M   Fargo ND              44  8:40  1:59  0:58   10   42:45 22.0  1:16   90 32:58 10:00 1:26:36 
   44  200 Karen Bogg                31 F   Mendota Hts MN        23  7:27  1:42  1:02   40   48:02 19.6  0:43   62 29:26  8:56 1:26:38 
   45  116 Michael Geeslin           41 M   Hawley MN             38  8:32  1:57  1:26   52   49:51 18.9  0:46   32 26:17  7:58 1:26:51 
   46  404 Kari Callahan             51 F   Fargo ND              57  8:58  2:03  1:14   51   49:49 18.9  0:28   43 27:41  8:24 1:28:09 
   47  310 Jordan Davis              24 M   Bismarck ND           31  7:51  1:47  2:15   43   48:39 19.4  1:04   52 28:26  8:37 1:28:14 
   48  215 Pam Osmundson             48 F   Wahpeton ND           58  9:03  2:04  1:29   50   49:49 18.9  0:57   45 27:55  8:28 1:29:11 
   49  422 Dennis Nelson             60 M   Henderson NV          78  9:44  2:13  0:47   18   44:21 21.2  1:16   94 33:08 10:03 1:29:15 
   50  306 Lexie Cormican            23 F   Fergus Falls MN        7  6:05  1:23  2:18   63   51:25 18.3  0:37   58 29:20  8:54 1:29:44 
   51  301 Clay Bassingthwaite       20 M   Wahpeton ND           27  7:42  1:45  2:17   53   50:06 18.8  1:17   53 28:26  8:37 1:29:46 
   52  331 Evan Twedt                28 M   McHenry ND            71  9:32  2:10  1:49   64   51:34 18.3  0:27   33 26:33  8:03 1:29:53 
   53  123 Gabriel Kainz             35 M   Fergus Falls MN        3  5:59  1:22  1:31   82   53:55 17.5  0:19   49 28:13  8:33 1:29:56 
   54  416 Dan Kaiser                51 M   Boise ID              37  8:17  1:53  2:06   84   54:18 17.3  0:31   25 25:31  7:44 1:30:41 
   55  413 Pamela Hermes             59 F   West Lafayette IN     60  9:09  2:05  0:52   36   46:44 20.2  1:35   88 32:45  9:56 1:31:03 
   56  207 Nicole Kjesbo             39 F   Ashby MN              86  9:57  2:16  1:04   58   50:46 18.6  0:43   56 28:43  8:43 1:31:12 
   57  421 Bruce Money               59 M   Fergus Falls MN       88 10:05  2:18  1:39   47   49:40 19.0  0:29   63 29:27  8:56 1:31:18 
   58  219 Mary Tungseth             37 F   Fergus Falls MN       55  8:53  2:02  1:29   85   54:56 17.1  1:00   31 26:03  7:54 1:32:19 
   59  213 Orie Oksendahl            39 F   Fargo ND              92 10:30  2:24  1:16   70   52:22 18.0  1:04   38 27:21  8:18 1:32:31 
   60  135 Greg Wagner               37 M   Fergus Falls MN       34  8:05  1:51  2:17   74   53:10 17.7  1:12   46 27:58  8:29 1:32:40 
   61  206 Elle Irving               37 F   West Fargo ND        118 12:25  2:50  1:29   54   50:09 18.8  1:22   37 27:19  8:17 1:32:42 
   62  209 Heather Libby             36 F   Albertville MN       114 11:43  2:40  1:26   46   49:23 19.1  1:13   64 29:39  9:00 1:33:22 
   63  406 Dave Christenson          57 M   Fergus Falls MN       81  9:49  2:14  2:16   57   50:41 18.6  0:55   68 30:19  9:12 1:33:57 
   64  431 Susan Woods               53 F   Shoreview MN          52  8:50  2:01  1:16   48   49:46 18.9  0:53   95 33:14 10:05 1:33:57 
   65  432 Steve Woods               51 M   Shoreview MN          96 10:39  2:26  1:30   41   48:30 19.4  1:05   89 32:46  9:56 1:34:28 
   66  423 Howard Olson              53 M   Detroit Lakes MN      65  9:21  2:08  2:25   68   52:02 18.1  1:05   66 29:44  9:01 1:34:35 
   67  304 Christopher Breckenridge  14 M   Geneva CH             66  9:23  2:08  1:32   91   56:12 16.8  0:18   39 27:23  8:18 1:34:47 
   68  140 Jacob Cramer              42 M   Hot Springs MT        30  7:50  1:47  2:12   79   53:39 17.6  0:37   76 31:10  9:27 1:35:26 
   69  221 Cassie Wulfekuhle         42 F   Colfax ND             56  8:57  2:02  1:58   73   53:09 17.7  0:49   72 30:58  9:23 1:35:48 
   70  403 Barry Burchill            56 M   West Fargo ND         45  8:41  1:59  2:22   55   50:19 18.7  1:07  101 33:24 10:08 1:35:52 
   71  311 Kristin Drechsel          20 F   Moorhead MN           80  9:46  2:14  2:08   67   52:00 18.1  0:58   84 32:14  9:47 1:37:05 
   72  333 Zachary Wulfekuhle        13 M   Colfax ND             67  9:28  2:10  2:10   86   55:06 17.1  2:57   42 27:37  8:23 1:37:18 
   73  412 Mark Hagen                63 M   Fargo ND              50  8:46  2:00  1:47   76   53:21 17.7  1:02   86 32:33  9:52 1:37:28 
   74  224 Kim Carlson-Lee           39 F   Minneapolis MN        79  9:46  2:13  1:41   81   53:54 17.5  0:51   80 31:36  9:35 1:37:45 
   75  110 Ben Dillon                32 M   Eden Prairie MN       42  8:39  1:58  1:32   80   53:48 17.5  1:31   85 32:32  9:52 1:38:00 
   76  129 Matthew Mouser            37 M   Fergus Falls MN       90 10:09  2:19  2:36   61   51:21 18.3  0:25  102 33:55 10:17 1:38:24 
   77  134 Dan Venberg               46 M   Fergus Falls MN       94 10:33  2:24  1:31   94   56:45 16.6  0:27   61 29:21  8:54 1:38:35 
   78  217 Laurel Springer           32 F   Fargo ND              99 10:45  2:27  1:50   66   51:50 18.2  1:37   93 33:07 10:03 1:39:07 
   79  411 Dave Gilbert              51 M   Grand Forks ND       107 11:07  2:32  1:03   59   51:03 18.5  1:10  109 35:00 10:37 1:39:21 
   80  405 Eunice Christenson        56 F   Fergus Falls MN      111 11:37  2:39  2:38   71   52:38 17.9  0:47   82 31:48  9:39 1:39:25 
   81  328 Dillon Solberg            22 M   Bismarck ND           97 10:39  2:26  2:15   93   56:25 16.7  0:35   65 29:41  9:00 1:39:34 
   82  214 Jasey Olsen               30 F   Fergus Falls MN       70  9:31  2:10  2:02   99   57:15 16.5  0:22   70 30:39  9:18 1:39:47 
   83  208 Joellen Kohlman-Petrick   37 F   Fargo ND              39  8:34  1:57  1:31   97   57:07 16.5  1:25   79 31:29  9:33 1:40:04 
   84  417 Mark Kitzman              58 M   Fergus Falls MN      100 10:52  2:29  3:37   83   54:03 17.4  2:28   60 29:20  8:54 1:40:19 
   85  313 Rachel Formantes          28 F   Bloomington MN        73  9:36  2:11  2:25   90   55:53 16.9  1:16   78 31:26  9:32 1:40:35 
   86  427 Douglas Rumpza            57 M   Fargo ND              77  9:43  2:13  2:26   77   53:24 17.6  2:00   91 33:05 10:02 1:40:36 
   87  220 Ann Varpness              39 F   Brownton MN           69  9:31  2:10  1:38  101   57:43 16.3  0:38   77 31:25  9:31 1:40:51 
   88  410 Douglas Geeslin           66 M   Fargo ND              84  9:51  2:15  2:16   72   52:40 17.9  1:41  105 34:26 10:26 1:40:53 
   89  329 Ben Stein                 19 M   Moorhead MN           43  8:39  1:58  3:04   95   56:52 16.6  0:42   81 31:42  9:37 1:40:57 
   90  415 Debbie Janey              64 F   Edina MN             115 11:55  2:43  2:10  103   58:12 16.2  0:48   48 28:09  8:32 1:41:12 
   91  317 Angie Hoogland            19 F   Wahpeton ND          120 12:54  2:56  1:59  102   58:02 16.2  1:08   51 28:21  8:36 1:42:22 
   92  211 Becca Nelson              43 F   Minneapolis MN        85  9:53  2:15  1:43  106   59:09 15.9  1:03   74 31:01  9:24 1:42:47 
   93  142 Loel Nilles               37 M   Fargo ND              35  8:09  1:52  2:25   96   57:04 16.5  0:45  106 34:28 10:27 1:42:50 
   94  428 Viann Sampson             55 F   Fergus Falls MN      103 10:58  2:30  1:29   88   55:35 16.9  0:55  103 34:08 10:21 1:43:02 
   95  203 Kathy Edwards             30 F   Fargo ND              89 10:08  2:18  1:55  107   59:35 15.8  0:31   73 31:00  9:24 1:43:06 
   96  205 Heather Gilbert           44 F   Grand Forks ND       131 15:48  3:36  2:18   42   48:32 19.4  1:49  108 34:59 10:36 1:43:24 
   97  300 Allie Albrecht            21 F   Wahpeton ND           62  9:15  2:07  2:05  108   59:43 15.8  0:22   83 32:13  9:46 1:43:35 
   98  112 Sam Ebute                 46 M   Brooklyn Park MN     105 11:05  2:31  1:27   60   51:20 18.4  1:03  125 39:08 11:52 1:44:01 
   99  101 Matt Allen                32 M   Elbow Lake MN         19  6:58  1:35  1:18  130 1:09:01 13.6  1:18   26 25:35  7:45 1:44:08 
  100  102 Ben Anderson              35 M   Moorhead MN          129 14:19  3:16  2:08   75   53:14 17.7  0:42  104 34:21 10:25 1:44:41 
  101  408 Roger Erstad              60 M   Fergus Falls MN      113 11:42  2:40  2:21   62   51:23 18.3  1:10  120 38:18 11:37 1:44:51 
  102  132 Corey Synstelien          40 M   Fergus Falls MN       49  8:46  2:00  1:51   98   57:15 16.5  1:30  110 35:42 10:49 1:45:01 
  103  202 Sonya Drechsel            48 F   Moorhead MN           91 10:11  2:19  1:35   87   55:28 17.0  1:11  116 36:42 11:08 1:45:05 
  104  426 Tim Rogness               55 M   Duluth MN            121 13:13  3:01  3:13   78   53:38 17.6  1:50   96 33:14 10:05 1:45:07 
  105  419 Cory Klostriech           52 M   Moorhead MN          127 13:45  3:08  1:57   89   55:51 16.9  0:55   87 32:43  9:55 1:45:10 
  106  212 Linda Nygaard             48 F   So. St. Paul MN      102 10:56  2:30  1:15   92   56:23 16.7  0:55  111 35:46 10:51 1:45:15 
  107  407 Bernard Cone              57 M   Golden CO            117 12:21  2:49  1:55  100   57:30 16.4  0:27  107 34:45 10:32 1:46:55 
  108  312 Courtney Erickson         18 F   Barnesville MN        95 10:33  2:24  1:35  113 1:01:15 15.4  0:34  100 33:24 10:08 1:47:18 
  109  225 Mindy Bakke               39 F   Ulen MN              101 10:52  2:29  3:10  109   59:44 15.8  0:52   92 33:07 10:03 1:47:44 
  110  414 Jane Hutzol               50 F   Arvilla ND            68  9:29  2:10  1:15  110   59:45 15.8  1:20  114 36:05 10:56 1:47:52 
  111  430 John Ugstad               60 M   Fergus Falls MN      110 11:32  2:38  2:29  104   58:46 16.0  2:04   97 33:16 10:05 1:48:05 
  112  320 Susie Kitzman             22 F   Fergus Falls MN       24  7:27  1:42  5:50  120 1:04:13 14.7  0:34   75 31:07  9:26 1:49:09 
  113  111 Matthew Durbin            41 M   Fargo ND              46  8:42  1:59  2:27  115 1:01:23 15.3  0:29  117 36:52 11:11 1:49:51 
  114  319 Shannon Karels            21 F   Perham MN            104 11:00  2:30  3:05  105   58:53 16.0  1:29  112 35:49 10:52 1:50:15 
  115  322 MacKenzie Lunski          25 F   St. Thomas ND        108 11:10  2:33  2:04  123 1:05:00 14.5  0:56   98 33:22 10:07 1:52:30 
  116  436 Brad Swenson              64 M   Moorhead MN           76  9:42  2:13  2:13  111 1:00:40 15.5  1:49  123 38:57 11:49 1:53:18 
  117  113 Tim Erickson              44 M   Barnesville MN       128 13:46  3:08  4:24  112 1:01:10 15.4  0:38   99 33:23 10:07 1:53:19 
  118  324 Matthew Oehler            14 M   Fergus Falls MN      112 11:42  2:40  2:50  128 1:08:32 13.7  0:25   69 30:23  9:13 1:53:52 
  119  418 Sandy Kitzman             53 F   Fergus Falls MN       74  9:38  2:12  2:20  122 1:04:23 14.6  1:45  115 36:15 11:00 1:54:20 
  120  218 Anne Stav                 37 F   Wahpeton ND          126 13:37  3:06  2:36  116 1:02:52 15.0  0:34  113 35:57 10:54 1:55:35 
  121  137 Aaron Kapenga             35 M   Detroit Lakes MN     116 12:05  2:45  2:08  117 1:02:55 15.0  0:27  122 38:38 11:43 1:56:12 
  122  201 Mary Curran               48 F   Taylor WI            130 14:39  3:20  2:03  114 1:01:19 15.4  0:31  124 39:04 11:51 1:57:33 
  123  125 Ross Kopperud             45 M   Jamestown ND          98 10:40  2:26  3:19  125 1:05:59 14.3  0:57  121 38:33 11:41 1:59:27 
  124  425 Jeren Porter              52 F   Rosemount MN         119 12:47  2:55  2:31  127 1:06:41 14.1  0:44  118 37:02 11:14 1:59:44 
  125  114 Bill Evans                49 M   Staples MN           123 13:29  3:04  2:44  118 1:03:50 14.8  1:04  127 40:07 12:10 2:01:12 
  126  308 Danika Curtiss            27 F   Elk River MN         106 11:05  2:31  1:58  119 1:04:11 14.7  0:38  130 43:59 13:20 2:01:49 
  127  222 Toni Zerebeski            47 F   Kensington MN        125 13:35  3:06  2:46  126 1:06:38 14.1  0:53  126 39:50 12:05 2:03:40 
  128  402 Connie Bullock            55 F   Ashby MN             124 13:34  3:05  2:10  121 1:04:20 14.6  0:43  129 43:35 13:13 2:04:21 
  129  400 Allen Aase                60 M   Fergus Falls MN       72  9:34  2:11  3:24  124 1:05:07 14.5  1:24  131 45:27 13:47 2:04:53 
  130  433 Diane Young               50 F   Prior Lake MN         87  9:59  2:17  1:49  129 1:08:55 13.7  1:30  128 43:07 13:04 2:05:18 
  131  434 Char Manstrom             62 F   Bismarck ND          132 16:39  3:47  3:10  132 1:13:09 12.9  1:01  119 37:55 11:30 2:11:52 
  132  216 Sybil Priebe              38 F   Wahpeton ND          122 13:25  3:03  1:47  131 1:10:41 13.3  0:43  132 53:51 16:19 2:20:24 



                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  120 David Jensen              31 M   Fergus Falls MN       12  6:44  1:32  0:30    1   37:05 25.4  0:23    2 20:06  6:06 1:04:48 
    2  103 Thomas Anderson III       39 M   Minneapolis MN         8  6:24  1:28  0:42    2   37:24 25.2  0:29    5 21:19  6:28 1:06:16 
    3  107 Matthew Burrell           42 M   Indianapolis IN       17  6:53  1:34  0:23    3   37:32 25.1  0:20    6 21:40  6:34 1:06:45 
    4  309 Clay Danielson            20 M   Fergus Falls MN        2  5:51  1:20  0:51   13   43:10 21.8  0:10    3 20:32  6:14 1:10:32 
    5  327 Branden Scheel            19 M   Fargo ND              22  7:29  1:42  0:46    7   42:08 22.4  0:29    1 19:58  6:03 1:10:48 
    6  334 Zack Beatty               29 M   Minneapolis MN        47  8:49  2:01  1:09    5   39:18 24.0  0:31   11 22:26  6:48 1:12:12 
    7  303 Samuel Breckenridge       16 M   Geneva CH             16  6:52  1:34  0:54    9   42:41 22.1  0:39    8 22:13  6:44 1:13:17 
    8  143 Spencer Uetz              23 M   Grand Forks ND        29  7:53  1:48  1:12   12   43:00 21.9  0:35    4 20:43  6:17 1:13:20 
    9  323 Corey Nygaard             20 M   So St Paul MN          7  6:23  1:27  0:46   14   43:22 21.7  0:30   13 23:00  6:59 1:14:00 
   10  409 Carter Evenson            50 M   Fargo ND              20  7:09  1:38  0:41    6   40:17 23.4  0:38   24 25:24  7:42 1:14:07 
   11  318 Nathan Jensen             26 M   Fergus Falls MN       10  6:27  1:28  0:57   16   44:11 21.3  0:31   12 22:38  6:52 1:14:42 
   12  128 Nick Mariotti             36 M   Fergus Falls MN       11  6:35  1:30  0:51   15   44:06 21.4  0:28   15 23:37  7:10 1:15:34 
   13  122 Justin Johnson            37 M   Grand Forks ND        49  9:06  2:04  0:44    4   39:16 24.0  0:10   31 26:46  8:07 1:16:01 
   14  314 Hans Frank-Holzner        16 M   Fergus Falls MN       74 11:18  2:34  1:34    8   42:18 22.3  0:18   10 22:24  6:48 1:17:50 
   15  335 Lief Rasmussen            27 M   Jamestown ND           6  6:04  1:23  1:20   35   47:10 20.0  0:58    9 22:20  6:46 1:17:50 
   16  118 Jake Greenstein           35 M   West Fargo ND         30  7:55  1:48  1:08   22   45:19 20.8  0:31   14 23:08  7:01 1:17:59 
   17  316 Joshua Hintz              23 M   Fargo ND              26  7:50  1:47  1:00   32   46:36 20.2  1:00    7 21:52  6:38 1:18:17 
   18  326 Aaron Ostlund             25 M   Evansville MN         25  7:45  1:46  0:50   21   45:16 20.8  0:27   19 24:43  7:30 1:18:58 
   19  141 Robert Lloyd              35 M   Sheffield MA          19  7:02  1:36  1:02   33   46:41 20.2  0:52   17 24:21  7:23 1:19:55 
   20  127 Mike Maier                31 M   Bismarck ND           43  8:43  1:59  0:33   11   42:47 22.0  0:33   36 27:30  8:20 1:20:04 
   21  105 Duane Brook               46 M   Savage MN             14  6:49  1:33  1:08   29   46:24 20.3  0:35   28 25:48  7:49 1:20:41 
   22  139 Gregg Larson              37 M   Hawley MN             23  7:36  1:44  0:57   19   44:38 21.1  0:35   32 26:59  8:11 1:20:44 
   23  401 Larry Bethel              63 M   Fergus Falls MN       52  9:18  2:07  1:12   26   45:58 20.5  0:42   16 23:59  7:17 1:21:07 
   24  307 Zach Cormican             24 M   Fergus Falls MN        5  6:04  1:23  1:33   31   46:35 20.2  1:10   35 27:29  8:20 1:22:49 
   25  100 Ben Adamson               39 M   Woodbury MN           51  9:17  2:07  1:47   27   46:02 20.5  1:16   22 25:06  7:37 1:23:25 
   26  133 Matt Varpness             41 M   Brownton MN           50  9:11  2:06  1:21   34   47:08 20.0  0:56   23 25:23  7:42 1:23:57 
   27  332 Mark Undseth              21 M   Fergus Falls MN       36  8:35  1:57  1:11   39   49:11 19.2  0:20   20 24:56  7:34 1:24:11 
   28  315 Thomas French             24 M   Fargo ND              21  7:21  1:41  1:01   45   50:33 18.6  0:25   21 25:00  7:35 1:24:18 
   29  126 Zach Lange                35 M   Fergus Falls MN       15  6:51  1:34  1:26   41   49:49 18.9  0:30   27 25:47  7:49 1:24:21 
   30  106 Joseph Burchill           32 M   West Fargo ND         13  6:48  1:33  0:59   52   51:46 18.2  0:27   18 24:41  7:29 1:24:39 
   31  138 Todd Peters               48 M   West Fargo ND          9  6:25  1:28  0:41   30   46:35 20.2  0:53   53 30:14  9:10 1:24:45 
   32  325 Jaron Olsoe               20 M   Fergus Falls MN       44  8:45  2:00  1:05   28   46:07 20.4  0:49   41 28:15  8:34 1:24:59 
   33  119 Jared Hall                34 M   Fargo ND              48  8:53  2:01  2:06   24   45:31 20.7  1:08   38 27:45  8:25 1:25:21 
   34  321 Jordan Konynenbelt        20 M   Fergus Falls MN       37  8:37  1:58  1:33   25   45:48 20.6  1:12   45 28:33  8:39 1:25:41 
   35  420 Dave Maier                56 M   Bismarck ND           33  8:17  1:53  1:36   17   44:14 21.3  1:05   56 30:54  9:22 1:26:05 
   36  124 Joshua Koehnen            32 M   Harwood ND             1  5:45  1:19  0:54   54   52:09 18.1  0:27   33 27:09  8:14 1:26:22 
   37  130 Chris Swee                36 M   West Fargo ND          4  6:04  1:23  0:54   38   49:09 19.2  1:13   46 29:12  8:51 1:26:31 
   38  424 Craig Pool                56 M   Fargo ND              62  9:50  2:15  1:07   23   45:29 20.7  0:46   47 29:20  8:54 1:26:32 
   39  136 Isaiah Weber              35 M   Fergus Falls MN       66 10:33  2:24  1:13   20   44:55 21.0  1:26   44 28:30  8:39 1:26:35 
   40  429 Gregg Trautwein           57 M   Fargo ND              40  8:40  1:59  0:58   10   42:45 22.0  1:16   63 32:58 10:00 1:26:36 
   41  116 Michael Geeslin           41 M   Hawley MN             35  8:32  1:57  1:26   42   49:51 18.9  0:46   29 26:17  7:58 1:26:51 
   42  310 Jordan Davis              24 M   Bismarck ND           28  7:51  1:47  2:15   37   48:39 19.4  1:04   42 28:26  8:37 1:28:14 
   43  422 Dennis Nelson             60 M   Henderson NV          60  9:44  2:13  0:47   18   44:21 21.2  1:16   65 33:08 10:03 1:29:15 
   44  301 Clay Bassingthwaite       20 M   Wahpeton ND           24  7:42  1:45  2:17   43   50:06 18.8  1:17   43 28:26  8:37 1:29:46 
   45  331 Evan Twedt                28 M   McHenry ND            56  9:32  2:10  1:49   51   51:34 18.3  0:27   30 26:33  8:03 1:29:53 
   46  123 Gabriel Kainz             35 M   Fergus Falls MN        3  5:59  1:22  1:31   63   53:55 17.5  0:19   40 28:13  8:33 1:29:56 
   47  416 Dan Kaiser                51 M   Boise ID              34  8:17  1:53  2:06   65   54:18 17.3  0:31   25 25:31  7:44 1:30:41 
   48  421 Bruce Money               59 M   Fergus Falls MN       64 10:05  2:18  1:39   40   49:40 19.0  0:29   50 29:27  8:56 1:31:18 
   49  135 Greg Wagner               37 M   Fergus Falls MN       31  8:05  1:51  2:17   56   53:10 17.7  1:12   39 27:58  8:29 1:32:40 
   50  406 Dave Christenson          57 M   Fergus Falls MN       61  9:49  2:14  2:16   46   50:41 18.6  0:55   54 30:19  9:12 1:33:57 
   51  432 Steve Woods               51 M   Shoreview MN          68 10:39  2:26  1:30   36   48:30 19.4  1:05   62 32:46  9:56 1:34:28 
   52  423 Howard Olson              53 M   Detroit Lakes MN      53  9:21  2:08  2:25   53   52:02 18.1  1:05   52 29:44  9:01 1:34:35 
   53  304 Christopher Breckenridge  14 M   Geneva CH             54  9:23  2:08  1:32   68   56:12 16.8  0:18   34 27:23  8:18 1:34:47 
   54  140 Jacob Cramer              42 M   Hot Springs MT        27  7:50  1:47  2:12   61   53:39 17.6  0:37   57 31:10  9:27 1:35:26 
   55  403 Barry Burchill            56 M   West Fargo ND         41  8:41  1:59  2:22   44   50:19 18.7  1:07   69 33:24 10:08 1:35:52 
   56  333 Zachary Wulfekuhle        13 M   Colfax ND             55  9:28  2:10  2:10   66   55:06 17.1  2:57   37 27:37  8:23 1:37:18 
   57  412 Mark Hagen                63 M   Fargo ND              46  8:46  2:00  1:47   58   53:21 17.7  1:02   60 32:33  9:52 1:37:28 
   58  110 Ben Dillon                32 M   Eden Prairie MN       38  8:39  1:58  1:32   62   53:48 17.5  1:31   59 32:32  9:52 1:38:00 
   59  129 Matthew Mouser            37 M   Fergus Falls MN       65 10:09  2:19  2:36   49   51:21 18.3  0:25   70 33:55 10:17 1:38:24 
   60  134 Dan Venberg               46 M   Fergus Falls MN       67 10:33  2:24  1:31   70   56:45 16.6  0:27   49 29:21  8:54 1:38:35 
   61  411 Dave Gilbert              51 M   Grand Forks ND        73 11:07  2:32  1:03   47   51:03 18.5  1:10   75 35:00 10:37 1:39:21 
   62  328 Dillon Solberg            22 M   Bismarck ND           69 10:39  2:26  2:15   69   56:25 16.7  0:35   51 29:41  9:00 1:39:34 
   63  417 Mark Kitzman              58 M   Fergus Falls MN       71 10:52  2:29  3:37   64   54:03 17.4  2:28   48 29:20  8:54 1:40:19 
   64  427 Douglas Rumpza            57 M   Fargo ND              59  9:43  2:13  2:26   59   53:24 17.6  2:00   64 33:05 10:02 1:40:36 
   65  410 Douglas Geeslin           66 M   Fargo ND              63  9:51  2:15  2:16   55   52:40 17.9  1:41   72 34:26 10:26 1:40:53 
   66  329 Ben Stein                 19 M   Moorhead MN           39  8:39  1:58  3:04   71   56:52 16.6  0:42   58 31:42  9:37 1:40:57 
   67  142 Loel Nilles               37 M   Fargo ND              32  8:09  1:52  2:25   72   57:04 16.5  0:45   73 34:28 10:27 1:42:50 
   68  112 Sam Ebute                 46 M   Brooklyn Park MN      72 11:05  2:31  1:27   48   51:20 18.4  1:03   82 39:08 11:52 1:44:01 
   69  101 Matt Allen                32 M   Elbow Lake MN         18  6:58  1:35  1:18   84 1:09:01 13.6  1:18   26 25:35  7:45 1:44:08 
   70  102 Ben Anderson              35 M   Moorhead MN           84 14:19  3:16  2:08   57   53:14 17.7  0:42   71 34:21 10:25 1:44:41 
   71  408 Roger Erstad              60 M   Fergus Falls MN       77 11:42  2:40  2:21   50   51:23 18.3  1:10   78 38:18 11:37 1:44:51 
   72  132 Corey Synstelien          40 M   Fergus Falls MN       45  8:46  2:00  1:51   73   57:15 16.5  1:30   76 35:42 10:49 1:45:01 
   73  426 Tim Rogness               55 M   Duluth MN             80 13:13  3:01  3:13   60   53:38 17.6  1:50   66 33:14 10:05 1:45:07 
   74  419 Cory Klostriech           52 M   Moorhead MN           82 13:45  3:08  1:57   67   55:51 16.9  0:55   61 32:43  9:55 1:45:10 
   75  407 Bernard Cone              57 M   Golden CO             79 12:21  2:49  1:55   74   57:30 16.4  0:27   74 34:45 10:32 1:46:55 
   76  430 John Ugstad               60 M   Fergus Falls MN       75 11:32  2:38  2:29   75   58:46 16.0  2:04   67 33:16 10:05 1:48:05 
   77  111 Matthew Durbin            41 M   Fargo ND              42  8:42  1:59  2:27   78 1:01:23 15.3  0:29   77 36:52 11:11 1:49:51 
   78  436 Brad Swenson              64 M   Moorhead MN           58  9:42  2:13  2:13   76 1:00:40 15.5  1:49   81 38:57 11:49 1:53:18 
   79  113 Tim Erickson              44 M   Barnesville MN        83 13:46  3:08  4:24   77 1:01:10 15.4  0:38   68 33:23 10:07 1:53:19 
   80  324 Matthew Oehler            14 M   Fergus Falls MN       76 11:42  2:40  2:50   83 1:08:32 13.7  0:25   55 30:23  9:13 1:53:52 
   81  137 Aaron Kapenga             35 M   Detroit Lakes MN      78 12:05  2:45  2:08   79 1:02:55 15.0  0:27   80 38:38 11:43 1:56:12 
   82  125 Ross Kopperud             45 M   Jamestown ND          70 10:40  2:26  3:19   82 1:05:59 14.3  0:57   79 38:33 11:41 1:59:27 
   83  114 Bill Evans                49 M   Staples MN            81 13:29  3:04  2:44   80 1:03:50 14.8  1:04   83 40:07 12:10 2:01:12 
   84  400 Allen Aase                60 M   Fergus Falls MN       57  9:34  2:11  3:24   81 1:05:07 14.5  1:24   84 45:27 13:47 2:04:53 



                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  223 Jaci Woinarowicz          30 F   Fargo ND              21  9:49  2:14  1:20    1   44:52 21.0  0:55    2 26:00  7:53 1:22:54 
    2  305 Rhoda Christenson         22 F   Fergus Falls MN        6  8:53  2:01  1:49    2   45:20 20.8  0:27    8 28:01  8:30 1:24:29 
    3  226 Calie Larkin              38 F   Fargo ND              18  9:40  2:12  1:13    4   47:36 19.8  0:44    1 25:58  7:52 1:25:09 
    4  200 Karen Bogg                31 F   Mendota Hts MN         2  7:27  1:42  1:02    5   48:02 19.6  0:43   13 29:26  8:56 1:26:38 
    5  404 Kari Callahan             51 F   Fargo ND               9  8:58  2:03  1:14   10   49:49 18.9  0:28    6 27:41  8:24 1:28:09 
    6  215 Pam Osmundson             48 F   Wahpeton ND           10  9:03  2:04  1:29    9   49:49 18.9  0:57    7 27:55  8:28 1:29:11 
    7  306 Lexie Cormican            23 F   Fergus Falls MN        1  6:05  1:23  2:18   13   51:25 18.3  0:37   12 29:20  8:54 1:29:44 
    8  413 Pamela Hermes             59 F   West Lafayette IN     11  9:09  2:05  0:52    3   46:44 20.2  1:35   27 32:45  9:56 1:31:03 
    9  207 Nicole Kjesbo             39 F   Ashby MN              23  9:57  2:16  1:04   12   50:46 18.6  0:43   11 28:43  8:43 1:31:12 
   10  219 Mary Tungseth             37 F   Fergus Falls MN        7  8:53  2:02  1:29   20   54:56 17.1  1:00    3 26:03  7:54 1:32:19 
   11  213 Orie Oksendahl            39 F   Fargo ND              27 10:30  2:24  1:16   16   52:22 18.0  1:04    5 27:21  8:18 1:32:31 
   12  206 Elle Irving               37 F   West Fargo ND         39 12:25  2:50  1:29   11   50:09 18.8  1:22    4 27:19  8:17 1:32:42 
   13  209 Heather Libby             36 F   Albertville MN        37 11:43  2:40  1:26    7   49:23 19.1  1:13   14 29:39  9:00 1:33:22 
   14  431 Susan Woods               53 F   Shoreview MN           5  8:50  2:01  1:16    8   49:46 18.9  0:53   30 33:14 10:05 1:33:57 
   15  221 Cassie Wulfekuhle         42 F   Colfax ND              8  8:57  2:02  1:58   18   53:09 17.7  0:49   16 30:58  9:23 1:35:48 
   16  311 Kristin Drechsel          20 F   Moorhead MN           20  9:46  2:14  2:08   15   52:00 18.1  0:58   26 32:14  9:47 1:37:05 
   17  224 Kim Carlson-Lee           39 F   Minneapolis MN        19  9:46  2:13  1:41   19   53:54 17.5  0:51   23 31:36  9:35 1:37:45 
   18  217 Laurel Springer           32 F   Fargo ND              29 10:45  2:27  1:50   14   51:50 18.2  1:37   29 33:07 10:03 1:39:07 
   19  405 Eunice Christenson        56 F   Fergus Falls MN       36 11:37  2:39  2:38   17   52:38 17.9  0:47   24 31:48  9:39 1:39:25 
   20  214 Jasey Olsen               30 F   Fergus Falls MN       15  9:31  2:10  2:02   26   57:15 16.5  0:22   15 30:39  9:18 1:39:47 
   21  208 Joellen Kohlman-Petrick   37 F   Fargo ND               4  8:34  1:57  1:31   25   57:07 16.5  1:25   22 31:29  9:33 1:40:04 
   22  313 Rachel Formantes          28 F   Bloomington MN        16  9:36  2:11  2:25   23   55:53 16.9  1:16   21 31:26  9:32 1:40:35 
   23  220 Ann Varpness              39 F   Brownton MN           14  9:31  2:10  1:38   27   57:43 16.3  0:38   20 31:25  9:31 1:40:51 
   24  415 Debbie Janey              64 F   Edina MN              38 11:55  2:43  2:10   29   58:12 16.2  0:48    9 28:09  8:32 1:41:12 
   25  317 Angie Hoogland            19 F   Wahpeton ND           41 12:54  2:56  1:59   28   58:02 16.2  1:08   10 28:21  8:36 1:42:22 
   26  211 Becca Nelson              43 F   Minneapolis MN        22  9:53  2:15  1:43   31   59:09 15.9  1:03   18 31:01  9:24 1:42:47 
   27  428 Viann Sampson             55 F   Fergus Falls MN       32 10:58  2:30  1:29   22   55:35 16.9  0:55   33 34:08 10:21 1:43:02 
   28  203 Kathy Edwards             30 F   Fargo ND              25 10:08  2:18  1:55   32   59:35 15.8  0:31   17 31:00  9:24 1:43:06 
   29  205 Heather Gilbert           44 F   Grand Forks ND        47 15:48  3:36  2:18    6   48:32 19.4  1:49   34 34:59 10:36 1:43:24 
   30  300 Allie Albrecht            21 F   Wahpeton ND           12  9:15  2:07  2:05   33   59:43 15.8  0:22   25 32:13  9:46 1:43:35 
   31  202 Sonya Drechsel            48 F   Moorhead MN           26 10:11  2:19  1:35   21   55:28 17.0  1:11   40 36:42 11:08 1:45:05 
   32  212 Linda Nygaard             48 F   So. St. Paul MN       31 10:56  2:30  1:15   24   56:23 16.7  0:55   35 35:46 10:51 1:45:15 
   33  312 Courtney Erickson         18 F   Barnesville MN        28 10:33  2:24  1:35   36 1:01:15 15.4  0:34   32 33:24 10:08 1:47:18 
   34  225 Mindy Bakke               39 F   Ulen MN               30 10:52  2:29  3:10   34   59:44 15.8  0:52   28 33:07 10:03 1:47:44 
   35  414 Jane Hutzol               50 F   Arvilla ND            13  9:29  2:10  1:15   35   59:45 15.8  1:20   38 36:05 10:56 1:47:52 
   36  320 Susie Kitzman             22 F   Fergus Falls MN        3  7:27  1:42  5:50   40 1:04:13 14.7  0:34   19 31:07  9:26 1:49:09 
   37  319 Shannon Karels            21 F   Perham MN             33 11:00  2:30  3:05   30   58:53 16.0  1:29   36 35:49 10:52 1:50:15 
   38  322 MacKenzie Lunski          25 F   St. Thomas ND         35 11:10  2:33  2:04   43 1:05:00 14.5  0:56   31 33:22 10:07 1:52:30 
   39  418 Sandy Kitzman             53 F   Fergus Falls MN       17  9:38  2:12  2:20   42 1:04:23 14.6  1:45   39 36:15 11:00 1:54:20 
   40  218 Anne Stav                 37 F   Wahpeton ND           45 13:37  3:06  2:36   38 1:02:52 15.0  0:34   37 35:57 10:54 1:55:35 
   41  201 Mary Curran               48 F   Taylor WI             46 14:39  3:20  2:03   37 1:01:19 15.4  0:31   43 39:04 11:51 1:57:33 
   42  425 Jeren Porter              52 F   Rosemount MN          40 12:47  2:55  2:31   45 1:06:41 14.1  0:44   41 37:02 11:14 1:59:44 
   43  308 Danika Curtiss            27 F   Elk River MN          34 11:05  2:31  1:58   39 1:04:11 14.7  0:38   47 43:59 13:20 2:01:49 
   44  222 Toni Zerebeski            47 F   Kensington MN         44 13:35  3:06  2:46   44 1:06:38 14.1  0:53   44 39:50 12:05 2:03:40 
   45  402 Connie Bullock            55 F   Ashby MN              43 13:34  3:05  2:10   41 1:04:20 14.6  0:43   46 43:35 13:13 2:04:21 
   46  433 Diane Young               50 F   Prior Lake MN         24  9:59  2:17  1:49   46 1:08:55 13.7  1:30   45 43:07 13:04 2:05:18 
   47  434 Char Manstrom             62 F   Bismarck ND           48 16:39  3:47  3:10   48 1:13:09 12.9  1:01   42 37:55 11:30 2:11:52 
   48  216 Sybil Priebe              38 F   Wahpeton ND           42 13:25  3:03  1:47   47 1:10:41 13.3  0:43   48 53:51 16:19 2:20:24 


                                                      MALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  453 The Three Amigos                       1  8:04  1:50  0:31    1   45:05 20.9  0:18    2 23:49  7:13 1:17:46 
    2  457 Cowboys                                2  8:18  1:54  0:32    3   52:35 17.9  0:16    1 22:05  6:42 1:23:44 
    3  460 Groomzilla                             3 11:24  2:36  0:22    2   47:57 19.6  0:22    4 27:30  8:20 1:27:33 
    4  450 Team OTC2                              4 11:27  2:36  0:29    4   59:57 15.7  0:28    3 26:59  8:11 1:39:18 


                                                     FEMALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  459 Hard Core Hockey Moms                  2  8:36  1:58  0:23    1   52:39 17.9  0:11    2 31:13  9:28 1:32:59 
    2  452 Hands & Feet                           5 10:53  2:29  0:20    3   58:53 16.0  0:16    1 26:54  8:10 1:37:14 
    3  465 Ya Ya Sisterhood                       1  8:31  1:57  0:26    2   56:31 16.7  0:35    3 31:57  9:41 1:37:58 
    4  464 El's Angels                            3  9:16  2:07  0:27    4   59:34 15.8  0:19    4 33:54 10:17 1:43:27 
    5  451 Team OTCI1                             6 12:56  2:57  0:30    5 1:09:40 13.5  0:30    5 34:04 10:20 1:57:39 
    6  463 Team OTC3                              4 10:49  2:28  0:21    7 1:24:07 11.2  0:19    7 37:18 11:18 2:12:52 
    7  461 Hard Work                              7 14:01  3:12  0:48    6 1:23:55 11.2  0:27    6 37:01 11:13 2:16:10 


                                                     MIXED RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  458 Reard/Crabtree                         2  6:48  1:33  0:27    1   47:48 19.7  0:57    2 28:18  8:35 1:24:16 
    2  454 Team Schetnan                          3  6:51  1:34  0:21    5   55:06 17.1  0:21    1 26:21  7:59 1:28:58 
    3  467 Let's Just Wing It                     4  9:23  2:08  0:28    2   52:59 17.8  0:15    3 28:54  8:46 1:31:57 
    4  466 Team Lindgren                          1  6:47  1:33  0:29    4   54:50 17.2  0:39    5 33:56 10:17 1:36:39 
    5  462 Die Tri-ing                            5  9:55  2:16  3:21    7   59:38 15.8  0:25    4 31:09  9:27 1:44:26 
    6  456 Pebble Shores                          7 13:23  3:03  0:34    6   56:34 16.7  0:20    6 36:28 11:03 1:47:18 
    7  455 Gypsy Road                             6 13:22  3:03  0:24    3   54:02 17.4  0:19    7 40:58 12:25 1:49:03 


                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                  CITY          ST AGE G    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ======  ====
    1 Joshua Koehnen        Harwood        ND 32 M    5:45  1:19 
    2 Clay Danielson        Fergus Falls   MN 20 M    5:51  1:20 
    3 Gabriel Kainz         Fergus Falls   MN 35 M    5:59  1:22 
    4 Chris Swee            West Fargo     ND 36 M    6:04  1:23 
    5 Zach Cormican         Fergus Falls   MN 24 M    6:04  1:23 
    6 Lief Rasmussen        Jamestown      ND 27 M    6:04  1:23 
    7 Lexie Cormican        Fergus Falls   MN 23 F    6:05  1:23 
    8 Corey Nygaard         So St Paul     MN 20 M    6:23  1:27 
    9 Thomas Anderson III   Minneapolis    MN 39 M    6:24  1:28 
   10 Todd Peters           West Fargo     ND 48 M    6:25  1:28 


                            TOP TEN BIKE TIMES

                                                     Bike
PLACE NAME                  CITY          ST AGE G   Time    MPH
===== ==================== ============== == === = ======== =====
    1 David Jensen          Fergus Falls   MN 31 M 00:37:05 25.4 
    2 Thomas Anderson III   Minneapolis    MN 39 M 00:37:24 25.2 
    3 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 42 M 00:37:32 25.1 
    4 Justin Johnson        Grand Forks    ND 37 M 00:39:16 24.0 
    5 Zack Beatty           Minneapolis    MN 29 M 00:39:18 24.0 
    6 Carter Evenson        Fargo          ND 50 M 00:40:17 23.4 
    7 Branden Scheel        Fargo          ND 19 M 00:42:08 22.4 
    8 Hans Frank-Holzner    Fergus Falls   MN 16 M 00:42:18 22.3 
    9 Samuel Breckenridge   Geneva         CH 16 M 00:42:41 22.1 
   10 Gregg Trautwein       Fargo          ND 57 M 00:42:45 22.0 


                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run
PLACE NAME                  CITY          ST AGE G Time   Pace
===== ==================== ============== == === = =====  ====
    1 Branden Scheel        Fargo          ND 19 M 19:58  6:03 
    2 David Jensen          Fergus Falls   MN 31 M 20:06  6:06 
    3 Clay Danielson        Fergus Falls   MN 20 M 20:32  6:14 
    4 Spencer Uetz          Grand Forks    ND 23 M 20:43  6:17 
    5 Thomas Anderson III   Minneapolis    MN 39 M 21:19  6:28 
    6 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 42 M 21:40  6:34 
    7 Joshua Hintz          Fargo          ND 23 M 21:52  6:38 
    8 Samuel Breckenridge   Geneva         CH 16 M 22:13  6:44 
    9 Lief Rasmussen        Jamestown      ND 27 M 22:20  6:46 
   10 Hans Frank-Holzner    Fergus Falls   MN 16 M 22:24  6:48 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  317 Angie Hoogland            19 F   Wahpeton ND            2 12:54  2:56  1:59    1   58:02 16.2  1:08    1 28:21  8:36 1:42:22 
    2  312 Courtney Erickson         18 F   Barnesville MN         1 10:33  2:24  1:35    2 1:01:15 15.4  0:34    2 33:24 10:08 1:47:18 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  305 Rhoda Christenson         22 F   Fergus Falls MN        3  8:53  2:01  1:49    1   45:20 20.8  0:27    1 28:01  8:30 1:24:29 
    2  306 Lexie Cormican            23 F   Fergus Falls MN        1  6:05  1:23  2:18    2   51:25 18.3  0:37    2 29:20  8:54 1:29:44 
    3  311 Kristin Drechsel          20 F   Moorhead MN            6  9:46  2:14  2:08    3   52:00 18.1  0:58    6 32:14  9:47 1:37:05 
    4  313 Rachel Formantes          28 F   Bloomington MN         5  9:36  2:11  2:25    4   55:53 16.9  1:16    4 31:26  9:32 1:40:35 
    5  300 Allie Albrecht            21 F   Wahpeton ND            4  9:15  2:07  2:05    6   59:43 15.8  0:22    5 32:13  9:46 1:43:35 
    6  320 Susie Kitzman             22 F   Fergus Falls MN        2  7:27  1:42  5:50    8 1:04:13 14.7  0:34    3 31:07  9:26 1:49:09 
    7  319 Shannon Karels            21 F   Perham MN              7 11:00  2:30  3:05    5   58:53 16.0  1:29    8 35:49 10:52 1:50:15 
    8  322 MacKenzie Lunski          25 F   St. Thomas ND          9 11:10  2:33  2:04    9 1:05:00 14.5  0:56    7 33:22 10:07 1:52:30 
    9  308 Danika Curtiss            27 F   Elk River MN           8 11:05  2:31  1:58    7 1:04:11 14.7  0:38    9 43:59 13:20 2:01:49 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  223 Jaci Woinarowicz          30 F   Fargo ND               8  9:49  2:14  1:20    1   44:52 21.0  0:55    2 26:00  7:53 1:22:54 
    2  226 Calie Larkin              38 F   Fargo ND               6  9:40  2:12  1:13    2   47:36 19.8  0:44    1 25:58  7:52 1:25:09 
    3  200 Karen Bogg                31 F   Mendota Hts MN         1  7:27  1:42  1:02    3   48:02 19.6  0:43    7 29:26  8:56 1:26:38 
    4  207 Nicole Kjesbo             39 F   Ashby MN               9  9:57  2:16  1:04    6   50:46 18.6  0:43    6 28:43  8:43 1:31:12 
    5  219 Mary Tungseth             37 F   Fergus Falls MN        3  8:53  2:02  1:29   10   54:56 17.1  1:00    3 26:03  7:54 1:32:19 
    6  213 Orie Oksendahl            39 F   Fargo ND              11 10:30  2:24  1:16    8   52:22 18.0  1:04    5 27:21  8:18 1:32:31 
    7  206 Elle Irving               37 F   West Fargo ND         15 12:25  2:50  1:29    5   50:09 18.8  1:22    4 27:19  8:17 1:32:42 
    8  209 Heather Libby             36 F   Albertville MN        14 11:43  2:40  1:26    4   49:23 19.1  1:13    8 29:39  9:00 1:33:22 
    9  224 Kim Carlson-Lee           39 F   Minneapolis MN         7  9:46  2:13  1:41    9   53:54 17.5  0:51   13 31:36  9:35 1:37:45 
   10  217 Laurel Springer           32 F   Fargo ND              12 10:45  2:27  1:50    7   51:50 18.2  1:37   15 33:07 10:03 1:39:07 
   11  214 Jasey Olsen               30 F   Fergus Falls MN        5  9:31  2:10  2:02   12   57:15 16.5  0:22    9 30:39  9:18 1:39:47 
   12  208 Joellen Kohlman-Petrick   37 F   Fargo ND               2  8:34  1:57  1:31   11   57:07 16.5  1:25   12 31:29  9:33 1:40:04 
   13  220 Ann Varpness              39 F   Brownton MN            4  9:31  2:10  1:38   13   57:43 16.3  0:38   11 31:25  9:31 1:40:51 
   14  203 Kathy Edwards             30 F   Fargo ND              10 10:08  2:18  1:55   14   59:35 15.8  0:31   10 31:00  9:24 1:43:06 
   15  225 Mindy Bakke               39 F   Ulen MN               13 10:52  2:29  3:10   15   59:44 15.8  0:52   14 33:07 10:03 1:47:44 
   16  218 Anne Stav                 37 F   Wahpeton ND           17 13:37  3:06  2:36   16 1:02:52 15.0  0:34   16 35:57 10:54 1:55:35 
   17  216 Sybil Priebe              38 F   Wahpeton ND           16 13:25  3:03  1:47   17 1:10:41 13.3  0:43   17 53:51 16:19 2:20:24 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  215 Pam Osmundson             48 F   Wahpeton ND            2  9:03  2:04  1:29    2   49:49 18.9  0:57    1 27:55  8:28 1:29:11 
    2  221 Cassie Wulfekuhle         42 F   Colfax ND              1  8:57  2:02  1:58    3   53:09 17.7  0:49    2 30:58  9:23 1:35:48 
    3  211 Becca Nelson              43 F   Minneapolis MN         3  9:53  2:15  1:43    6   59:09 15.9  1:03    3 31:01  9:24 1:42:47 
    4  205 Heather Gilbert           44 F   Grand Forks ND         8 15:48  3:36  2:18    1   48:32 19.4  1:49    4 34:59 10:36 1:43:24 
    5  202 Sonya Drechsel            48 F   Moorhead MN            4 10:11  2:19  1:35    4   55:28 17.0  1:11    6 36:42 11:08 1:45:05 
    6  212 Linda Nygaard             48 F   So. St. Paul MN        5 10:56  2:30  1:15    5   56:23 16.7  0:55    5 35:46 10:51 1:45:15 
    7  201 Mary Curran               48 F   Taylor WI              7 14:39  3:20  2:03    7 1:01:19 15.4  0:31    7 39:04 11:51 1:57:33 
    8  222 Toni Zerebeski            47 F   Kensington MN          6 13:35  3:06  2:46    8 1:06:38 14.1  0:53    8 39:50 12:05 2:03:40 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  404 Kari Callahan             51 F   Fargo ND               2  8:58  2:03  1:14    3   49:49 18.9  0:28    1 27:41  8:24 1:28:09 
    2  413 Pamela Hermes             59 F   West Lafayette IN      3  9:09  2:05  0:52    1   46:44 20.2  1:35    3 32:45  9:56 1:31:03 
    3  431 Susan Woods               53 F   Shoreview MN           1  8:50  2:01  1:16    2   49:46 18.9  0:53    4 33:14 10:05 1:33:57 
    4  405 Eunice Christenson        56 F   Fergus Falls MN        8 11:37  2:39  2:38    4   52:38 17.9  0:47    2 31:48  9:39 1:39:25 
    5  428 Viann Sampson             55 F   Fergus Falls MN        7 10:58  2:30  1:29    5   55:35 16.9  0:55    5 34:08 10:21 1:43:02 
    6  414 Jane Hutzol               50 F   Arvilla ND             4  9:29  2:10  1:15    6   59:45 15.8  1:20    6 36:05 10:56 1:47:52 
    7  418 Sandy Kitzman             53 F   Fergus Falls MN        5  9:38  2:12  2:20    8 1:04:23 14.6  1:45    7 36:15 11:00 1:54:20 
    8  425 Jeren Porter              52 F   Rosemount MN           9 12:47  2:55  2:31    9 1:06:41 14.1  0:44    8 37:02 11:14 1:59:44 
    9  402 Connie Bullock            55 F   Ashby MN              10 13:34  3:05  2:10    7 1:04:20 14.6  0:43   10 43:35 13:13 2:04:21 
   10  433 Diane Young               50 F   Prior Lake MN          6  9:59  2:17  1:49   10 1:08:55 13.7  1:30    9 43:07 13:04 2:05:18 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  415 Debbie Janey              64 F   Edina MN               1 11:55  2:43  2:10    1   58:12 16.2  0:48    1 28:09  8:32 1:41:12 
    2  434 Char Manstrom             62 F   Bismarck ND            2 16:39  3:47  3:10    2 1:13:09 12.9  1:01    2 37:55 11:30 2:11:52 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  327 Branden Scheel            19 M   Fargo ND               2  7:29  1:42  0:46    1   42:08 22.4  0:29    1 19:58  6:03 1:10:48 
    2  303 Samuel Breckenridge       16 M   Geneva CH              1  6:52  1:34  0:54    3   42:41 22.1  0:39    2 22:13  6:44 1:13:17 
    3  314 Hans Frank-Holzner        16 M   Fergus Falls MN        6 11:18  2:34  1:34    2   42:18 22.3  0:18    3 22:24  6:48 1:17:50 
    4  304 Christopher Breckenridge  14 M   Geneva CH              4  9:23  2:08  1:32    5   56:12 16.8  0:18    4 27:23  8:18 1:34:47 
    5  333 Zachary Wulfekuhle        13 M   Colfax ND              5  9:28  2:10  2:10    4   55:06 17.1  2:57    5 27:37  8:23 1:37:18 
    6  329 Ben Stein                 19 M   Moorhead MN            3  8:39  1:58  3:04    6   56:52 16.6  0:42    7 31:42  9:37 1:40:57 
    7  324 Matthew Oehler            14 M   Fergus Falls MN        7 11:42  2:40  2:50    7 1:08:32 13.7  0:25    6 30:23  9:13 1:53:52 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  309 Clay Danielson            20 M   Fergus Falls MN        1  5:51  1:20  0:51    3   43:10 21.8  0:10    1 20:32  6:14 1:10:32 
    2  334 Zack Beatty               29 M   Minneapolis MN        15  8:49  2:01  1:09    1   39:18 24.0  0:31    5 22:26  6:48 1:12:12 
    3  143 Spencer Uetz              23 M   Grand Forks ND        11  7:53  1:48  1:12    2   43:00 21.9  0:35    2 20:43  6:17 1:13:20 
    4  323 Corey Nygaard             20 M   So St Paul MN          4  6:23  1:27  0:46    4   43:22 21.7  0:30    7 23:00  6:59 1:14:00 
    5  318 Nathan Jensen             26 M   Fergus Falls MN        5  6:27  1:28  0:57    5   44:11 21.3  0:31    6 22:38  6:52 1:14:42 
    6  335 Lief Rasmussen            27 M   Jamestown ND           3  6:04  1:23  1:20   11   47:10 20.0  0:58    4 22:20  6:46 1:17:50 
    7  316 Joshua Hintz              23 M   Fargo ND               9  7:50  1:47  1:00   10   46:36 20.2  1:00    3 21:52  6:38 1:18:17 
    8  326 Aaron Ostlund             25 M   Evansville MN          8  7:45  1:46  0:50    6   45:16 20.8  0:27    8 24:43  7:30 1:18:58 
    9  307 Zach Cormican             24 M   Fergus Falls MN        2  6:04  1:23  1:33    9   46:35 20.2  1:10   12 27:29  8:20 1:22:49 
   10  332 Mark Undseth              21 M   Fergus Falls MN       12  8:35  1:57  1:11   13   49:11 19.2  0:20    9 24:56  7:34 1:24:11 
   11  315 Thomas French             24 M   Fargo ND               6  7:21  1:41  1:01   15   50:33 18.6  0:25   10 25:00  7:35 1:24:18 
   12  325 Jaron Olsoe               20 M   Fergus Falls MN       14  8:45  2:00  1:05    8   46:07 20.4  0:49   13 28:15  8:34 1:24:59 
   13  321 Jordan Konynenbelt        20 M   Fergus Falls MN       13  8:37  1:58  1:33    7   45:48 20.6  1:12   16 28:33  8:39 1:25:41 
   14  310 Jordan Davis              24 M   Bismarck ND           10  7:51  1:47  2:15   12   48:39 19.4  1:04   14 28:26  8:37 1:28:14 
   15  301 Clay Bassingthwaite       20 M   Wahpeton ND            7  7:42  1:45  2:17   14   50:06 18.8  1:17   15 28:26  8:37 1:29:46 
   16  331 Evan Twedt                28 M   McHenry ND            16  9:32  2:10  1:49   16   51:34 18.3  0:27   11 26:33  8:03 1:29:53 
   17  328 Dillon Solberg            22 M   Bismarck ND           17 10:39  2:26  2:15   17   56:25 16.7  0:35   17 29:41  9:00 1:39:34 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  120 David Jensen              31 M   Fergus Falls MN        6  6:44  1:32  0:30    1   37:05 25.4  0:23    1 20:06  6:06 1:04:48 
    2  103 Thomas Anderson III       39 M   Minneapolis MN         4  6:24  1:28  0:42    2   37:24 25.2  0:29    2 21:19  6:28 1:06:16 
    3  128 Nick Mariotti             36 M   Fergus Falls MN        5  6:35  1:30  0:51    5   44:06 21.4  0:28    4 23:37  7:10 1:15:34 
    4  122 Justin Johnson            37 M   Grand Forks ND        18  9:06  2:04  0:44    3   39:16 24.0  0:10   10 26:46  8:07 1:16:01 
    5  118 Jake Greenstein           35 M   West Fargo ND         12  7:55  1:48  1:08    8   45:19 20.8  0:31    3 23:08  7:01 1:17:59 
    6  141 Robert Lloyd              35 M   Sheffield MA          10  7:02  1:36  1:02   11   46:41 20.2  0:52    5 24:21  7:23 1:19:55 
    7  127 Mike Maier                31 M   Bismarck ND           16  8:43  1:59  0:33    4   42:47 22.0  0:33   13 27:30  8:20 1:20:04 
    8  139 Gregg Larson              37 M   Hawley MN             11  7:36  1:44  0:57    6   44:38 21.1  0:35   11 26:59  8:11 1:20:44 
    9  100 Ben Adamson               39 M   Woodbury MN           19  9:17  2:07  1:47   10   46:02 20.5  1:16    7 25:06  7:37 1:23:25 
   10  126 Zach Lange                35 M   Fergus Falls MN        8  6:51  1:34  1:26   13   49:49 18.9  0:30    9 25:47  7:49 1:24:21 
   11  106 Joseph Burchill           32 M   West Fargo ND          7  6:48  1:33  0:59   15   51:46 18.2  0:27    6 24:41  7:29 1:24:39 
   12  119 Jared Hall                34 M   Fargo ND              17  8:53  2:01  2:06    9   45:31 20.7  1:08   14 27:45  8:25 1:25:21 
   13  124 Joshua Koehnen            32 M   Harwood ND             1  5:45  1:19  0:54   16   52:09 18.1  0:27   12 27:09  8:14 1:26:22 
   14  130 Chris Swee                36 M   West Fargo ND          3  6:04  1:23  0:54   12   49:09 19.2  1:13   18 29:12  8:51 1:26:31 
   15  136 Isaiah Weber              35 M   Fergus Falls MN       21 10:33  2:24  1:13    7   44:55 21.0  1:26   17 28:30  8:39 1:26:35 
   16  123 Gabriel Kainz             35 M   Fergus Falls MN        2  5:59  1:22  1:31   20   53:55 17.5  0:19   16 28:13  8:33 1:29:56 
   17  135 Greg Wagner               37 M   Fergus Falls MN       13  8:05  1:51  2:17   17   53:10 17.7  1:12   15 27:58  8:29 1:32:40 
   18  110 Ben Dillon                32 M   Eden Prairie MN       15  8:39  1:58  1:32   19   53:48 17.5  1:31   19 32:32  9:52 1:38:00 
   19  129 Matthew Mouser            37 M   Fergus Falls MN       20 10:09  2:19  2:36   14   51:21 18.3  0:25   20 33:55 10:17 1:38:24 
   20  142 Loel Nilles               37 M   Fargo ND              14  8:09  1:52  2:25   21   57:04 16.5  0:45   22 34:28 10:27 1:42:50 
   21  101 Matt Allen                32 M   Elbow Lake MN          9  6:58  1:35  1:18   23 1:09:01 13.6  1:18    8 25:35  7:45 1:44:08 
   22  102 Ben Anderson              35 M   Moorhead MN           23 14:19  3:16  2:08   18   53:14 17.7  0:42   21 34:21 10:25 1:44:41 
   23  137 Aaron Kapenga             35 M   Detroit Lakes MN      22 12:05  2:45  2:08   22 1:02:55 15.0  0:27   23 38:38 11:43 1:56:12 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  107 Matthew Burrell           42 M   Indianapolis IN        3  6:53  1:34  0:23    1   37:32 25.1  0:20    1 21:40  6:34 1:06:45 
    2  105 Duane Brook               46 M   Savage MN              2  6:49  1:33  1:08    2   46:24 20.3  0:35    3 25:48  7:49 1:20:41 
    3  133 Matt Varpness             41 M   Brownton MN            8  9:11  2:06  1:21    4   47:08 20.0  0:56    2 25:23  7:42 1:23:57 
    4  138 Todd Peters               48 M   West Fargo ND          1  6:25  1:28  0:41    3   46:35 20.2  0:53    6 30:14  9:10 1:24:45 
    5  116 Michael Geeslin           41 M   Hawley MN              5  8:32  1:57  1:26    5   49:51 18.9  0:46    4 26:17  7:58 1:26:51 
    6  140 Jacob Cramer              42 M   Hot Springs MT         4  7:50  1:47  2:12    7   53:39 17.6  0:37    7 31:10  9:27 1:35:26 
    7  134 Dan Venberg               46 M   Fergus Falls MN        9 10:33  2:24  1:31    8   56:45 16.6  0:27    5 29:21  8:54 1:38:35 
    8  112 Sam Ebute                 46 M   Brooklyn Park MN      11 11:05  2:31  1:27    6   51:20 18.4  1:03   12 39:08 11:52 1:44:01 
    9  132 Corey Synstelien          40 M   Fergus Falls MN        7  8:46  2:00  1:51    9   57:15 16.5  1:30    9 35:42 10:49 1:45:01 
   10  111 Matthew Durbin            41 M   Fargo ND               6  8:42  1:59  2:27   11 1:01:23 15.3  0:29   10 36:52 11:11 1:49:51 
   11  113 Tim Erickson              44 M   Barnesville MN        13 13:46  3:08  4:24   10 1:01:10 15.4  0:38    8 33:23 10:07 1:53:19 
   12  125 Ross Kopperud             45 M   Jamestown ND          10 10:40  2:26  3:19   13 1:05:59 14.3  0:57   11 38:33 11:41 1:59:27 
   13  114 Bill Evans                49 M   Staples MN            12 13:29  3:04  2:44   12 1:03:50 14.8  1:04   13 40:07 12:10 2:01:12 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  409 Carter Evenson            50 M   Fargo ND               1  7:09  1:38  0:41    1   40:17 23.4  0:38    1 25:24  7:42 1:14:07 
    2  420 Dave Maier                56 M   Bismarck ND            2  8:17  1:53  1:36    3   44:14 21.3  1:05    8 30:54  9:22 1:26:05 
    3  424 Craig Pool                56 M   Fargo ND               9  9:50  2:15  1:07    4   45:29 20.7  0:46    3 29:20  8:54 1:26:32 
    4  429 Gregg Trautwein           57 M   Fargo ND               4  8:40  1:59  0:58    2   42:45 22.0  1:16   11 32:58 10:00 1:26:36 
    5  416 Dan Kaiser                51 M   Boise ID               3  8:17  1:53  2:06   14   54:18 17.3  0:31    2 25:31  7:44 1:30:41 
    6  421 Bruce Money               59 M   Fergus Falls MN       10 10:05  2:18  1:39    6   49:40 19.0  0:29    5 29:27  8:56 1:31:18 
    7  406 Dave Christenson          57 M   Fergus Falls MN        8  9:49  2:14  2:16    8   50:41 18.6  0:55    7 30:19  9:12 1:33:57 
    8  432 Steve Woods               51 M   Shoreview MN          11 10:39  2:26  1:30    5   48:30 19.4  1:05   10 32:46  9:56 1:34:28 
    9  423 Howard Olson              53 M   Detroit Lakes MN       6  9:21  2:08  2:25   10   52:02 18.1  1:05    6 29:44  9:01 1:34:35 
   10  403 Barry Burchill            56 M   West Fargo ND          5  8:41  1:59  2:22    7   50:19 18.7  1:07   14 33:24 10:08 1:35:52 
   11  411 Dave Gilbert              51 M   Grand Forks ND        13 11:07  2:32  1:03    9   51:03 18.5  1:10   16 35:00 10:37 1:39:21 
   12  417 Mark Kitzman              58 M   Fergus Falls MN       12 10:52  2:29  3:37   13   54:03 17.4  2:28    4 29:20  8:54 1:40:19 
   13  427 Douglas Rumpza            57 M   Fargo ND               7  9:43  2:13  2:26   11   53:24 17.6  2:00   12 33:05 10:02 1:40:36 
   14  426 Tim Rogness               55 M   Duluth MN             15 13:13  3:01  3:13   12   53:38 17.6  1:50   13 33:14 10:05 1:45:07 
   15  419 Cory Klostriech           52 M   Moorhead MN           16 13:45  3:08  1:57   15   55:51 16.9  0:55    9 32:43  9:55 1:45:10 
   16  407 Bernard Cone              57 M   Golden CO             14 12:21  2:49  1:55   16   57:30 16.4  0:27   15 34:45 10:32 1:46:55 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  401 Larry Bethel              63 M   Fergus Falls MN        2  9:18  2:07  1:12    2   45:58 20.5  0:42    1 23:59  7:17 1:21:07 
    2  422 Dennis Nelson             60 M   Henderson NV           5  9:44  2:13  0:47    1   44:21 21.2  1:16    3 33:08 10:03 1:29:15 
    3  412 Mark Hagen                63 M   Fargo ND               1  8:46  2:00  1:47    5   53:21 17.7  1:02    2 32:33  9:52 1:37:28 
    4  410 Douglas Geeslin           66 M   Fargo ND               6  9:51  2:15  2:16    4   52:40 17.9  1:41    5 34:26 10:26 1:40:53 
    5  408 Roger Erstad              60 M   Fergus Falls MN        8 11:42  2:40  2:21    3   51:23 18.3  1:10    6 38:18 11:37 1:44:51 
    6  430 John Ugstad               60 M   Fergus Falls MN        7 11:32  2:38  2:29    6   58:46 16.0  2:04    4 33:16 10:05 1:48:05 
    7  436 Brad Swenson              64 M   Moorhead MN            4  9:42  2:13  2:13    7 1:00:40 15.5  1:49    7 38:57 11:49 1:53:18 
    8  400 Allen Aase                60 M   Fergus Falls MN        3  9:34  2:11  3:24    8 1:05:07 14.5  1:24    8 45:27 13:47 2:04:53 

Total Registered:                      162
Total Number of Finishers:             150
Number of Male   Finishers:             84
Number of Female Finishers:             48
Number of Relay Finishers:              18
Did not Finish Race or Did Not Start:   13