Northwoods Triathlon -
Nevis, MN
8/8/2015

race logo










					                                                          NORTHWOODS TRIATHLON
                                            Lake Belle Taine  -  Nevis, MN - August 8, 2015
                                               1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 5K Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/23      1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38 M     6  6:26  1:28  1:08    1   32:47 25.6  0:51    1   17:25  5:37   58:34 
    2   1/14    160 David Lewis             Nevis              MN  41 M    16  7:10  1:38  1:10    2   34:18 24.5  0:53    2   18:07  5:51 1:01:37 
    3   1/13     98 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  21 M    23  7:34  1:44  1:10    3   34:32 24.3  0:49    3   18:58  6:07 1:03:01 
    4   2/14     24 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43 M    49  8:11  1:52  1:09    4   35:46 23.5  0:51   11   20:51  6:44 1:06:47 
    5   1/5     264 Lauren Steinke          St. Cloud          MN  15 F     4  6:20  1:27  0:51   22   38:45 21.7  0:46    8   20:13  6:32 1:06:54 
    6   2/23    103 Bryce Gytri             Shakopee           MN  38 M    17  7:11  1:38  1:19   12   37:17 22.5  0:58    9   20:33  6:38 1:07:16 
    7   3/23    230 Ryan Rogers             Bemidji            MN  36 M    12  7:03  1:37  1:09   19   38:20 21.9  0:52    6   20:01  6:28 1:07:23 
    8   3/14     36 Blake Butler            Waconia            MN  41 M    18  7:16  1:39  1:25   14   38:09 22.0  1:02    4   19:44  6:22 1:07:34 
    9   4/14    302 Eric Young              Atlanta            GA  42 M    20  7:28  1:42  1:17    8   36:33 23.0  1:06   15   21:37  6:59 1:07:59 
   10   4/23      9 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  37 M    19  7:27  1:42  1:27    7   36:28 23.0  1:17   14   21:26  6:55 1:08:02 
   11   1/16    138 Chuck Jensen            Ramsey             MN  49 M     3  6:17  1:26  1:57    6   36:26 23.1  1:30   23   22:06  7:08 1:08:13 
   12   5/23    212 Thomas Pahl             Osakis             MN  39 M    15  7:10  1:38  2:07    5   36:11 23.2  1:14   20   21:50  7:03 1:08:29 
   13   2/16     28 David Breznay           Fargo              ND  45 M    41  7:59  1:49  1:29   13   37:51 22.2  1:17   13   21:07  6:49 1:09:41 
   14   6/23     62 James Dougherty         Saint Paul         CA  39 M    34  7:51  1:47  2:44   23   38:51 21.6  1:09    5   19:47  6:23 1:10:20 
   15   1/8     154 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  34 M    30  7:42  1:45  1:29   30   39:26 21.3  1:09   10   20:37  6:39 1:10:20 
   16   2/13    236 Robert Rutscher         Stillwater         MN  22 M    33  7:47  1:46  1:49    9   37:02 22.7  1:23   30   22:57  7:25 1:10:57 
   17   7/23    274 Corey Tabbert           Grand Rapids       MN  39 M    28  7:40  1:45  1:56   18   38:19 21.9  1:19   18   21:48  7:02 1:11:00 
   18   8/23    175 Chad May                Minneapolis        MN  39 M    82  8:57  2:02  1:59   20   38:33 21.8  1:00   16   21:40  7:00 1:12:09 
   19   1/5     140 Frank Johnson           Hallock            MN  29 M   121  9:54  2:15  1:44   11   37:15 22.6  1:13   29   22:50  7:22 1:12:54 
   20   3/16    157 Woody Leindecker        Bemidji            MN  45 M     8  6:32  1:29  2:03   45   41:07 20.4  2:02   19   21:49  7:03 1:13:31 
   21   1/14     54 Tom Clow                Fargo              ND  54 M    35  7:52  1:48  2:06   34   40:00 21.0  1:09   25   22:31  7:16 1:13:37 
   22   5/14    227 Scott Remiger           Lakeville          MN  41 M    40  7:58  1:49  2:14   24   38:53 21.6  1:22   36   23:31  7:36 1:13:57 
   23   3/13     63 Peter Downie            Stillwater         MN  22 M    58  8:28  1:56  1:52   32   39:37 21.2  1:57   24   22:07  7:08 1:13:59 
   24   9/23     22 Steve Bona              Shoreview          MN  39 M    32  7:45  1:46  2:23   25   38:59 21.5  1:39   44   23:59  7:45 1:14:43 
   25  10/23    298 Brian Witte             Prior Lake         MN  39 M    36  7:53  1:48  2:00   29   39:21 21.3  1:47   42   23:52  7:42 1:14:52 
   26   2/8     196 Riant Northway          Lake Shore         MN  33 M    37  7:55  1:48  1:27   17   38:17 21.9  1:35   64   25:45  8:19 1:14:57 
   27   4/16    173 Michael Marzolf         Maple Plain        MN  45 M    24  7:35  1:44  2:29   21   38:44 21.7  1:44   50   24:47  8:00 1:15:18 
   28   4/13     84 Tommy Gander Ostrom     Maple Plain        MN  20 M    31  7:42  1:45  2:14   68   43:32 19.3  1:00   12   20:53  6:44 1:15:19 
   29   1/23    174 Nerissa Marzolf         Maple Plain        MN  40 F    47  8:05  1:51  1:11   46   41:14 20.4  1:07   43   23:56  7:44 1:15:32 
   30   5/16    185 John Mitchell           Maple Grove        MN  47 M    57  8:27  1:56  1:56   36   40:06 20.9  1:30   38   23:40  7:38 1:15:37 
   31   1/13    184 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  46 F    45  8:04  1:50  1:33   58   42:14 19.9  1:09   27   22:42  7:20 1:15:40 
   32   3/8      93 Matt Gormann            St Louis Park      MN  30 M    50  8:13  1:52  1:35   57   42:00 20.0  1:24   26   22:35  7:18 1:15:45 
   33   6/16    142 Richard Johnson         Nevis              MN  45 M    42  7:59  1:49  1:22   53   41:40 20.2  1:00   41   23:52  7:42 1:15:50 
   34   1/5     240 Linda Schievelbein      Wayzata            MN  51 F    77  8:50  2:01  1:43   31   39:31 21.3  1:32   46   24:29  7:54 1:16:02 
   35   4/8     171 Michael Maier           Bismarck           ND  31 M    98  9:14  2:06  1:29   15   38:09 22.0  1:22   76   26:12  8:27 1:16:24 
   36   7/16    279 Peter Terrell           Chanhassen         MN  45 M   138 10:24  2:22  2:35   55   41:58 20.0  1:31    7   20:09  6:30 1:16:35 
   37   1/12     96 Arnie Gough             Hinsdale           IL  58 M    29  7:41  1:45  2:27   35   40:02 21.0  1:41   52   24:52  8:01 1:16:40 
   38   5/13    286 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  20 M     1  6:13  1:25  2:27   49   41:28 20.3  1:18   59   25:19  8:10 1:16:44 
   39   6/13    149 Ben Kollaja             Stillwater         MN  22 M   123  9:56  2:16  2:15   40   40:43 20.6  1:57   22   22:03  7:07 1:16:53 
   40   8/16    219 Todd Peters             West Fargo         ND  48 M     9  6:33  1:30  1:27   33   39:58 21.0  1:36   95   27:23  8:50 1:16:55 
   41   5/8     217 Chad Perius             Rogers             MN  34 M    79  8:53  2:02  2:12   48   41:19 20.3  1:40   33   23:09  7:29 1:17:11 
   42   2/14    294 John Weum               Eden Prairie       MN  54 M     7  6:30  1:29  1:28   51   41:38 20.2  1:17   84   26:40  8:37 1:17:31 
   43   1/6     283 Ashley Van Vleet        Beaver Dam         WI  26 F    59  8:28  1:56  2:16   39   40:41 20.6  1:47   56   25:06  8:06 1:18:16 
   44   2/12    170 David Maier             Bismarck           ND  56 M    65  8:36  1:58  2:16   16   38:16 22.0  1:48   97   27:26  8:51 1:18:20 
   45   6/14     86 Michael Geeslin         Hawley             MN  41 M    38  7:55  1:48  2:37   63   42:59 19.5  1:42   32   23:09  7:28 1:18:21 
   46   6/8     108 Jared Hall              Fargo              ND  34 M    92  9:04  2:04  3:42   27   39:14 21.4  2:01   48   24:33  7:56 1:18:32 
   47   1/18    155 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  33 F    60  8:29  1:56  1:29   62   42:43 19.7  1:29   45   24:27  7:53 1:18:34 
   48   1/2      32 Alyssa Buchner          Coon Rapids        MN  22 F    93  9:07  2:05  2:17   78   44:36 18.8  0:58   21   21:50  7:03 1:18:45 
   49  11/23    128 Brian Hobson            Nevis              MN  35 M   102  9:21  2:08  2:25   43   41:01 20.5  0:58   58   25:10  8:07 1:18:53 
   50   3/12     82 Mark Johnson            Sioux Falls        SD  57 M   117  9:39  2:12  2:30   28   39:17 21.4  2:24   57   25:09  8:07 1:18:57 
   51   7/13    248 Luke Schneeman          Saint Paul         MN  21 M     5  6:24  1:28  2:59   82   45:00 18.7  1:57   28   22:49  7:22 1:19:07 
   52   2/13    208 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  48 F   106  9:24  2:09  1:43   64   43:17 19.4  1:25   40   23:44  7:40 1:19:31 
   53  12/23     88 Brendan Giese           Beaver Dam         WI  39 M    13  7:04  1:37  2:23   26   39:05 21.5  1:49  132   29:28  9:31 1:19:47 
   54   7/14    172 Chris Martin            Moorhead           MN  40 M    87  9:00  2:03  2:34   47   41:16 20.4  1:25   62   25:38  8:16 1:19:52 
   55   4/12    226 Duane Pullins           Maple Lake         MN  57 M   111  9:30  2:10  2:01   37   40:25 20.8  1:22   86   26:44  8:38 1:20:00 
   56   1/9     189 Dennis Nelson           Henderson          NV  60 M   113  9:34  2:11  1:16   10   37:12 22.6  1:57  144   30:13  9:45 1:20:11 
   57   2/5     177 Colleen McCormick       Ironton            MN  53 F    44  8:01  1:50  2:06   73   43:59 19.1  1:40   47   24:29  7:54 1:20:14 
   58   3/14     14 Bill Benning            Lakeville          MN  53 M    53  8:19  1:54  1:50   50   41:28 20.3  1:29   94   27:18  8:49 1:20:22 
   59   5/12    115 Doug Harvey             Bloomington        MN  57 M    22  7:34  1:44  1:54   69   43:34 19.3  1:38   66   25:53  8:21 1:20:30 
   60   2/18    158 Lindsey Leker           West Fargo         ND  33 F    97  9:13  2:06  2:58   70   43:36 19.3  1:47   35   23:13  7:30 1:20:46 
   61  13/23    288 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  35 M    14  7:08  1:38  2:10   54   41:57 20.0  2:40   96   27:25  8:51 1:21:18 
   62   8/13    249 Joe Schneeman           Saint Paul         MN  20 M    70  8:41  1:59  3:28   86   45:14 18.6  1:37   31   22:58  7:25 1:21:56 
   63   3/13    229 Gretchen Rockstad       Ada                MN  46 F   109  9:29  2:10  2:14   66   43:26 19.3  0:52   73   26:08  8:26 1:22:07 
   64   7/8     233 Buddy Rudy              Holdingford        MN  32 M   136 10:19  2:21  1:45   41   40:54 20.5  1:08  105   28:06  9:04 1:22:11 
   65   6/12    106 Kurt Gytri              Northfield         MN  59 M    55  8:22  1:54  1:44   42   41:01 20.5  1:33  136   29:45  9:36 1:22:24 
   66   4/14    122 Dennis Hetalnd          Fargo              ND  53 M    88  9:00  2:03  2:12   76   44:12 19.0  1:45   65   25:48  8:20 1:22:56 
   67  14/23      7 Ryan Backer             Maple Grove        MN  38 M    94  9:07  2:05  2:53   81   44:54 18.7  1:50   49   24:35  7:56 1:23:17 
   68   1/12    275 Angela Tangen           Fargo              ND  36 F    54  8:21  1:54  1:21   90   45:28 18.5  1:16   92   27:00  8:43 1:23:24 
   69   9/13    206 Tucker O'Neil           Edina              MN  24 M    75  8:49  2:01  3:13   94   45:44 18.4  2:06   39   23:40  7:38 1:23:30 
   70   2/23    186 Tracy Moe               Randall            MN  42 F    72  8:46  2:00  1:31   93   45:43 18.4  0:59   89   26:54  8:41 1:23:50 
   71   9/16     43 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  48 M   160 10:59  2:30  2:38   65   43:21 19.4  1:57   55   25:01  8:05 1:23:54 
   72   3/23     50 Debbie Christian        Buffalo            MN  44 F   108  9:28  2:10  2:04   56   41:58 20.0  1:45  115   28:45  9:17 1:23:59 
   73   4/23    278 Kristin Terrell         Chanhassen         MN  44 F   174 11:39  2:39  1:44   95   45:44 18.4  1:25   37   23:33  7:36 1:24:02 
   74   2/12    117 Kelly Heinen            Greenfield         MN  37 F   173 11:36  2:39  2:53   72   43:47 19.2  1:03   51   24:50  8:01 1:24:07 
   75   5/23     59 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  44 F    86  8:58  2:03  1:54   74   44:05 19.1  1:03  108   28:14  9:07 1:24:13 
   76   3/18    218 Nikki Perius            Rogers             MN  32 F    96  9:10  2:05  2:52   96   45:45 18.4  1:47   53   24:56  8:03 1:24:27 
   77   2/9     265 Richard Stevens         Mound              MN  60 M    39  7:57  1:49  2:00   61   42:31 19.8  1:49  148   30:30  9:51 1:24:45 
   78  10/13    261 Trevor Spalding         Sartell Mn         MN  23 M    11  7:02  1:36  2:26  138   48:25 17.3  1:13   63   25:41  8:17 1:24:45 
   79   5/14    134 Jaime Jackson           Edina              MN  50 M   179 12:19  2:48  3:27   38   40:38 20.7  2:31   67   25:54  8:22 1:24:49 
   80  15/23    295 Brian Winter            Clear Lake         MN  38 M   144 10:34  2:24  1:55   92   45:32 18.4  1:01   68   25:55  8:22 1:24:55 
   81   4/13    292 Angela Walther          Park Rapids        MN  47 F   107  9:26  2:09  2:17   91   45:29 18.5  1:26   79   26:23  8:31 1:24:59 
   82   6/23     25 Kelly Brekke            Fargo              ND  42 F   153 10:54  2:29  1:31   98   45:53 18.3  1:56   54   24:57  8:03 1:25:09 
   83  10/16     16 David Bjorklund         Park Rapids        MN  47 M    61  8:31  1:56  2:03  104   46:18 18.1  1:57   85   26:43  8:37 1:25:30 
   84   5/13     90 Paige Giles             Chanhassen         MN  45 F   112  9:31  2:10  2:02   99   45:58 18.3  1:39   82   26:38  8:36 1:25:46 
   85   2/5     130 Scott Hudson            Shoreview          MN  25 M    63  8:35  1:57  1:51   59   42:14 19.9  2:34  150   30:38  9:53 1:25:50 
   86   8/8     228 Nicholas Richter        Nevis              MN  30 M    43  8:01  1:50  2:37  109   46:35 18.0  2:12   81   26:31  8:33 1:25:53 
   87   1/6     224 Lisa Polachek           St. Paul           MN  57 F    46  8:05  1:51  1:46  116   47:03 17.9  1:22  100   27:54  9:00 1:26:08 
   88   3/12     67 Jackie Edwards          Hector             MN  39 F   129 10:08  2:19  1:53   52   41:38 20.2  1:51  159   30:59 10:00 1:26:27 
   89   6/13    223 Sheila Pidde            Stillwater         MN  45 F    64  8:35  1:57  3:01  119   47:17 17.8  1:24   83   26:39  8:36 1:26:55 
   90   1/9      64 James Doyel             West Fargo         ND  16 M     2  6:14  1:25  3:11  121   47:23 17.7  1:14  124   29:02  9:22 1:27:02 
   91   1/2      85 Douglas Geeslin         Fargo              ND  66 M    52  8:16  1:53  4:17   60   42:17 19.9  2:32  139   29:58  9:40 1:27:17 
   92   7/23    102 Denae Grove             East Grand Forks   MN  43 F   154 10:54  2:29  2:14  106   46:25 18.1  1:53   71   26:02  8:24 1:27:27 
   93   8/23     71 Jill Emery              Foley              MN  44 F   122  9:55  2:16  2:28   84   45:07 18.6  1:34  114   28:40  9:15 1:27:43 
   94  11/16     78 Scott Ewing             Minneapolis        MN  45 M    90  9:01  2:03  2:27  108   46:30 18.1  1:36  106   28:10  9:06 1:27:43 
   95   8/14    127 Charlie Hirt            Long Lake          MN  44 M   125  9:58  2:16  1:31  139   48:26 17.3  0:59   88   26:52  8:40 1:27:45 
   96   6/14     49 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  53 M   172 11:32  2:38  2:11   44   41:02 20.5  4:15  122   28:59  9:21 1:27:57 
   97   4/18    126 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  31 F    66  8:37  1:58  3:25  135   48:14 17.4  1:53   72   26:08  8:26 1:28:15 
   98   3/5     119 Luke Heinzen            St. Paul           MN  26 M    84  8:58  2:03  3:03  105   46:25 18.1  1:23  118   28:48  9:18 1:28:34 
   99  11/13     99 Andrew Grinde           Deephaven          MN  24 M   168 11:16  2:34  3:22  153   49:36 16.9  1:19   34   23:10  7:29 1:28:41 
  100  16/23    287 Acrocurnis Vetter       Fargo              ND  37 M    78  8:50  2:01  2:43  103   46:17 18.1  2:23  113   28:38  9:15 1:28:49 
  101   7/12    178 Michael McGrail         Apple Valley       MN  59 M   189 12:41  2:53  2:39   67   43:27 19.3  2:05  104   28:03  9:03 1:28:53 
  102   5/18    290 Abby Waldoch            Rice               MN  31 F   176 11:52  2:42  2:20   89   45:26 18.5  1:51   98   27:28  8:52 1:28:55 
  103   2/9     216 Nick Pegelow            Eagan              MN  19 M   100  9:16  2:07  2:36  157   50:04 16.8  1:27   61   25:36  8:16 1:28:57 
  104  17/23    133 Justin Isaacson         Nevis              MN  38 M   188 12:40  2:53  3:59   83   45:00 18.7  1:25   69   26:02  8:24 1:29:03 
  105  12/13    123 Tyler Hetland           Fargo              ND  23 M    21  7:29  1:42  2:06  123   47:30 17.7  2:14  137   29:49  9:37 1:29:06 
  106  13/13    204 Patrick O'Neil          Edina              MN  24 M    71  8:43  1:59  2:50  159   50:10 16.7  1:29   70   26:02  8:24 1:29:12 
  107   3/9     107 Mark Hagen              Fargo              ND  63 M    83  8:58  2:03  2:59  129   47:39 17.6  1:35  109   28:19  9:08 1:29:28 
  108   3/9     203 Michael O'Neil          Edina              MN  17 M    68  8:39  1:58  4:52  127   47:38 17.6  2:16   75   26:12  8:27 1:29:34 
  109   4/9     135 Patrick Jackson         Edina              MN  17 M   104  9:22  2:08  4:11  125   47:34 17.7  2:19   74   26:11  8:27 1:29:35 
  110   2/2     293 Gary Walworth           Walker             MN  65 M   155 10:55  2:29  4:12   75   44:10 19.0  2:09  110   28:21  9:09 1:29:45 
  111   4/9     124 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  62 M    62  8:32  1:57  3:13  102   46:06 18.2  2:11  142   30:02  9:42 1:30:02 
  112   6/18    273 Beka Swisher            Little Falls       MN  33 F   149 10:40  2:26  2:19  128   47:38 17.6  1:42  102   27:58  9:02 1:30:15 
  113   9/23    183 Rachel Miller           Minneapolis        MN  40 F   162 11:04  2:31  2:32  100   45:59 18.3  2:22  111   28:25  9:10 1:30:21 
  114  18/23    110 Travis Hanel            Warren             MN  37 M   118  9:48  2:14  3:47   80   44:48 18.8  2:01  146   30:26  9:49 1:30:48 
  115  10/23    257 Jayme Simon             Mound              MN  44 F    67  8:38  1:58  1:45  114   47:00 17.9  1:47  165   31:40 10:13 1:30:49 
  116   4/12    237 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  36 F   101  9:21  2:08  2:48  134   48:07 17.5  1:44  121   28:54  9:20 1:30:52 
  117  11/23     61 Anne Dougherty          Saint Paul         MN  40 F   119  9:51  2:15  2:33  137   48:17 17.4  1:28  119   28:50  9:18 1:30:57 
  118  19/23    180 Jason McNerney          Inver Grove Hts.   MN  37 M    95  9:07  2:05  2:48  131   47:47 17.6  1:54  130   29:25  9:30 1:30:59 
  119   7/18    161 Anne Linder             Andover            MN  33 F   116  9:37  2:11  1:51  174   51:33 16.3  1:15   90   26:54  8:41 1:31:07 
  120   5/12    151 Camilla Larson          Little Falls       MN  37 F   151 10:52  2:29  2:00  160   50:15 16.7  1:15   87   26:49  8:39 1:31:09 
  121   4/5     242 Taylor Schlank          Burnsville         MN  27 M    69  8:39  1:58  3:53   88   45:26 18.5  1:03  175   32:23 10:27 1:31:21 
  122   2/2     285 Kathleen Vandevoorde    Rochester          MN  23 F    26  7:36  1:44  2:02  171   51:17 16.4  1:56  112   28:38  9:15 1:31:26 
  123   2/6     105 Jan Gytri               Northfield         MN  56 F   115  9:36  2:11  1:45   77   44:23 18.9  1:27  194   34:27 11:07 1:31:35 
  124   9/14     66 Chad Edwards            Hector             MN  40 M   164 11:04  2:31  2:37  110   46:39 18.0  1:19  149   30:31  9:51 1:32:08 
  125   8/18    207 Jaime Oppegaard         Westminster        CO  34 F   133 10:16  2:20  3:45  149   49:20 17.0  1:23  101   27:58  9:01 1:32:39 
  126   7/14    213 Gregg Parks             Walker             MN  51 M   186 12:34  2:52  4:15  118   47:16 17.8  2:26   78   26:19  8:30 1:32:48 
  127   8/14    114 Keith Hargis            Clear Lake         IA  51 M   187 12:35  2:52  2:50   97   45:52 18.3  2:23  127   29:21  9:28 1:33:00 
  128  12/16     95 Rob Gottsch             Edin               MN  46 M    80  8:56  2:02  3:02  146   49:03 17.1  1:19  152   30:42  9:55 1:33:00 
  129   1/2     270 Deb Sutor               Fergus Falls       MN  60 F    91  9:04  2:04  2:29  101   46:04 18.2  2:24  184   33:09 10:42 1:33:07 
  130   8/12     55 Mark Condiff            Plymouth           MN  57 M   157 10:56  2:29  2:13  113   46:44 18.0  1:36  173   32:02 10:20 1:33:29 
  131   5/9     193 Mike Nelson             Walker             MN  63 M   128 10:00  2:17  4:30  117   47:05 17.8  2:04  145   30:14  9:45 1:33:51 
  132   5/9     222 Patrick Peterson        Edina              MN  15 M    81  8:56  2:02  3:45  143   48:43 17.2  1:47  156   30:49  9:57 1:33:58 
  133   2/6      38 Erica Byars             Minneapolis        MN  27 F    10  6:59  1:36  2:29  179   52:10 16.1  2:40  138   29:51  9:38 1:34:08 
  134  12/23     72 Amy Engebretson         St Paul            MN  43 F   190 12:41  2:53  2:28  184   52:36 16.0  1:02   60   25:28  8:13 1:34:13 
  135  13/23     21 Michelle Bolton         Lakeville          MN  41 F   177 11:53  2:42  3:44  122   47:24 17.7  2:25  120   28:50  9:19 1:34:15 
  136   9/18     60 Joanna Diaz             Minneapolis        MN  31 F   207 14:09  3:13  2:25  111   46:41 18.0  1:55  125   29:07  9:24 1:34:16 
  137   6/9      26 Bob Brekken             Baxter             MN  62 M   194 12:54  2:56  4:21   79   44:47 18.8  2:28  143   30:08  9:44 1:34:36 
  138  20/23      5 Ben Anderson            Moorhead           MN  35 M   212 14:58  3:24  3:29   87   45:19 18.5  1:40  126   29:21  9:28 1:34:44 
  139  10/18      3 Molly Aitken-Julin      Bemidji            MN  34 F    74  8:49  2:01  2:28  166   50:48 16.5  2:03  151   30:39  9:54 1:34:45 
  140   6/9      35 Riley Buck              Minneapolis        MN  19 M   204 13:53  3:10  4:05  152   49:34 16.9  1:04   77   26:18  8:29 1:34:52 
  141   7/13    268 Mary Sundquist          Pillager           MN  45 F   140 10:28  2:23  3:42  133   48:04 17.5  1:50  157   30:53  9:58 1:34:54 
  142   7/9     220 Jonathan Peterson       Edina              MN  17 M   145 10:35  2:25  3:02  130   47:44 17.6  2:05  164   31:33 10:11 1:34:57 
  143  21/23    139 David Johnson           Plymouth           MN  39 M    51  8:14  1:53  2:44  182   52:29 16.0  1:58  134   29:35  9:33 1:34:57 
  144  14/23    296 Janet Winter            Buffalo            MN  43 F   175 11:41  2:40  4:14  142   48:33 17.3  1:46  116   28:45  9:17 1:34:58 
  145   7/9      75 Hartman Erickson        Burnsville         MN  64 M    99  9:16  2:07  3:30  107   46:29 18.1  3:04  182   32:54 10:37 1:35:11 
  146  22/23     81 Ryan Foltz              Maple Grove        MN  36 M   120  9:52  2:15  3:40  145   49:01 17.1  2:06  154   30:45  9:56 1:35:22 
  147   6/12    147 Aynsley Kluchnik        Bemidji            MN  37 F   134 10:18  2:21  3:30  112   46:42 18.0  2:26  180   32:34 10:31 1:35:28 
  148  15/23     94 Kate Gottsch            Edina              MN  44 F    89  9:00  2:03  2:00  161   50:15 16.7  1:51  177   32:24 10:28 1:35:29 
  149  11/18    194 Sarah Nelson            Fargo              ND  30 F   163 11:04  2:31  2:58  126   47:34 17.7  3:03  158   30:56  9:59 1:35:34 
  150  12/18    137 Chelsea Janey           St. Cloud          MN  31 F   124  9:56  2:16  3:01  193   53:48 15.6  1:10   99   27:46  8:58 1:35:40 
  151  16/23    301 Sarah Wood              Bozeman            MT  42 F   185 12:33  2:52  2:55   85   45:10 18.6  2:49  176   32:23 10:27 1:35:49 
  152  17/23      2 Sally Aadland           Baxter             MN  40 F   130 10:13  2:20  3:15  120   47:19 17.8  2:39  178   32:25 10:28 1:35:49 
  153   5/5      76 Joe Erickson            Park Rapids        MN  28 M    73  8:47  2:00  3:34  136   48:15 17.4  1:23  189   33:58 10:58 1:35:55 
  154   3/6     245 Erin Schneeman          Saint Paul         MN  57 F   161 11:04  2:31  4:12  167   50:57 16.5  1:59  103   28:01  9:03 1:36:11 
  155   8/13     15 Theresa Beseman         Swanville          MN  45 F   166 11:12  2:33  2:52  172   51:20 16.4  1:25  133   29:28  9:31 1:36:15 
  156  13/18    187 Emily Munson            Park Rapids        MN  30 F   135 10:18  2:21  2:35  165   50:47 16.5  1:00  170   31:48 10:16 1:36:27 
  157   8/9      42 Timothy Byers           Stevens Point      WI  60 M   210 14:44  3:21  3:47  144   48:56 17.2  2:20   93   27:01  8:43 1:36:47 
  158  23/23    120 Luke Helm               Fargo              ND  39 M    25  7:36  1:44  4:01  154   49:52 16.8  3:35  168   31:46 10:15 1:36:49 
  159   4/6      27 Michelle Brekken        Baxter             MN  57 F   148 10:39  2:26  3:29  151   49:29 17.0  1:59  161   31:15 10:05 1:36:50 
  160   9/12    243 Chris Schneeman         Mendota Heights    MN  59 M   103  9:21  2:08  2:41  124   47:32 17.7  1:24  201   35:55 11:35 1:36:50 
  161   9/9     260 John Smith              Nevis              MN  64 M   132 10:15  2:20  2:26  158   50:05 16.8  2:03  179   32:26 10:28 1:37:12 
  162   5/6     205 Patty O'Neil            Edina              MN  57 F   114  9:35  2:11  3:05  170   51:09 16.4  2:29  160   31:09 10:03 1:37:25 
  163   9/13     58 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  45 F   167 11:12  2:33  3:52  175   51:42 16.2  1:24  131   29:27  9:30 1:37:35 
  164  13/16     29 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  49 M   143 10:31  2:24  1:54  115   47:00 17.9  1:32  205   36:49 11:53 1:37:44 
  165  10/12    247 Nick Schneeman          Saint Paul         MN  57 M   156 10:55  2:29  4:57  164   50:35 16.6  1:38  140   30:01  9:41 1:38:04 
  166   6/6      91 Susan Goltz             Duluth             MN  56 F   169 11:21  2:35  2:54  162   50:26 16.7  2:17  162   31:25 10:08 1:38:22 
  167  14/18    148 Kathy Kluthe            Brainerd           MN  31 F   152 10:53  2:29  2:43  181   52:24 16.0  1:08  172   31:58 10:19 1:39:05 
  168  15/18     12 Heather Bell            Little Falls       MN  32 F    85  8:58  2:03  2:45  197   54:57 15.3  1:43  155   30:46  9:56 1:39:08 
  169   8/9      70 Hayden Emery            Moorhead           MN  17 M   217 20:45  4:43  3:05  186   52:44 15.9  1:16   17   21:41  7:00 1:39:29 
  170  10/14     89 Chris Giles             Chanhassen         MN  44 M   218 25:16  5:45  2:44   71   43:45 19.2  1:56   80   26:25  8:32 1:40:03 
  171  11/12     33 David Buck              Minneapolis        MN  55 M   203 13:46  3:08  3:47  176   51:57 16.2  1:43  123   29:01  9:22 1:40:11 
  172   9/14     48 Mark Chelette           Navarre            FL  53 M   165 11:11  2:33  3:36  156   49:57 16.8  3:21  174   32:11 10:23 1:40:14 
  173   3/6     146 Whitney Kath            Terre Haute        IN  26 F   193 12:44  2:54  2:22  178   52:10 16.1  1:28  169   31:46 10:15 1:40:28 
  174  14/16     20 Edward Bolton           Lakeville          MN  49 M   200 13:38  3:06  5:31  155   49:57 16.8  2:06  129   29:24  9:29 1:40:33 
  175  15/16     68 Clark Emery             Moorhead           MN  47 M   205 13:55  3:10  3:40  132   47:49 17.6  2:01  185   33:17 10:45 1:40:40 
  176  10/14     18 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  53 M   192 12:43  2:54  4:58  168   51:02 16.5  1:57  141   30:02  9:42 1:40:40 
  177   7/12     10 Dustie Bakke            Menahga            MN  37 F   199 13:28  3:04  2:43  140   48:29 17.3  2:31  188   33:41 10:52 1:40:51 
  178  11/14    164 Dane Listug-Lunde       Sartell            MN  42 M   142 10:30  2:24  4:47  198   55:01 15.3  1:47  135   29:43  9:36 1:41:47 
  179  18/23     56 Rachael Cota            Little Falls       MN  40 F   141 10:29  2:23  3:58  205   56:27 14.9  1:45  128   29:21  9:28 1:41:57 
  180   3/5     162 Rochelle Lindow         New Hope           MN  53 F   191 12:42  2:54  2:49  141   48:32 17.3  2:16  203   36:00 11:37 1:42:17 
  181   2/5      69 Hannah Emery            Moorhead           MN  19 F   216 18:21  4:11  2:57  173   51:21 16.4  1:29  107   28:12  9:06 1:42:18 
  182   8/12      8 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  39 F   139 10:24  2:22  2:39  188   52:57 15.9  2:43  187   33:40 10:52 1:42:21 
  183  16/18    176 Meghan McCann           Apple Valley       MN  31 F   150 10:49  2:28  2:43  187   52:44 15.9  1:45  197   35:04 11:19 1:43:03 
  184  19/23    280 Michele Thieman         Park Rapids        MN  41 F   126 10:00  2:17  3:22  148   49:17 17.0  2:10  209   38:47 12:31 1:43:33 
  185  20/23     23 Colleen Boyarko         Monument           CO  41 F   127 10:00  2:17  3:21  190   53:23 15.7  1:24  200   35:28 11:27 1:43:34 
  186  11/14    269 Bruce Sutor             Rochester          MN  53 M   206 14:07  3:13  3:37  147   49:07 17.1  2:05  198   35:20 11:24 1:44:14 
  187  17/18    266 Maiken Strohm           Wayzata            MN  32 F   196 13:15  3:01  3:08  185   52:38 16.0  1:24  190   34:02 10:59 1:44:25 
  188   3/5     246 Lizzie Schneeman        Saint Paul         MN  18 F   146 10:36  2:25  3:07  215 1:02:22 13.5  1:33   91   26:59  8:43 1:44:35 
  189  12/14    214 Thomas Patrick          River Falls        WI  50 M   178 12:00  2:44  3:58  189   53:21 15.7  4:00  163   31:27 10:09 1:44:43 
  190  21/23    202 Sandra Ondracek         Savage             MN  44 F   181 12:22  2:49  2:25  169   51:07 16.4  2:10  206   37:18 12:02 1:45:19 
  191  22/23    262 Sarah Speer             Brainerd           MN  40 F   171 11:31  2:37  3:12  195   54:23 15.4  2:19  193   34:24 11:06 1:45:48 
  192   9/12     92 Michelle Gorman Mcnerne Inver Grove Hts.   MN  35 F   183 12:30  2:51  3:12  206   56:31 14.9  1:45  171   31:54 10:18 1:45:51 
  193  10/12      6 Lindsay Backer          Maple Grove        MN  36 F   158 10:57  2:30  3:40  208   58:00 14.5  1:33  167   31:43 10:14 1:45:51 
  194  12/14     17 Brian Blair             Bloomington        MN  41 M   209 14:25  3:17  3:13  180   52:13 16.1  1:30  195   34:32 11:09 1:45:51 
  195   9/9      34 Griffin Buck            Minneapolis        MN  18 M   211 14:57  3:24  4:28  202   55:56 15.0  1:59  117   28:47  9:17 1:46:05 
  196  16/16    195 Javier Nevares          Sartell            MN  49 M   105  9:24  2:09  2:50  191   53:23 15.7  3:03  207   37:31 12:06 1:46:09 
  197  10/13    209 Kristen Ostendorf       St.  Paul          MN  45 F   147 10:37  2:25  4:05  204   56:01 15.0  2:50  183   33:02 10:40 1:46:33 
  198  13/14    297 Scott Winter            Buffalo            MN  44 M   213 15:22  3:30  4:53  196   54:49 15.3  1:56  147   30:28  9:50 1:47:28 
  199  12/12     77 Mark Everson            Anoka              MN  59 M   201 13:40  3:07  4:34  207   57:25 14.6  1:13  153   30:45  9:56 1:47:35 
  200  13/14    125 Tom Hickok              North Minneapolis  MN  53 M   180 12:21  2:49  4:12  177   52:00 16.2  3:55  202   36:00 11:37 1:48:26 
  201   4/5     259 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  52 F   184 12:31  2:51  5:12  212   59:06 14.2  1:29  166   31:43 10:14 1:49:59 
  202  11/12    182 Jennifer Miller         Fargo              ND  36 F   202 13:42  3:07  5:21  199   55:11 15.2  3:08  181   32:45 10:34 1:50:05 
  203  11/13    199 Katherine O'Brien       Rice               MN  46 F   170 11:27  2:37  4:44  203   56:00 15.0  1:45  204   36:16 11:42 1:50:11 
  204   4/6     136 Anne Janey              St Cloud           MN  25 F    48  8:10  1:52  2:38  216 1:04:04 13.1  1:08  191   34:13 11:03 1:50:11 
  205   4/5     244 Katrina Schneeman       Saint Paul         MN  18 F    27  7:37  1:44  4:32  214 1:00:56 13.8  3:48  186   33:24 10:47 1:50:16 
  206  12/13    231 Marcia Roline           Bemidji            MN  45 F   137 10:21  2:21  3:38  183   52:30 16.0  2:05  211   42:19 13:39 1:50:51 
  207  14/14    201 Kevin Ondracek          Savage             MN  43 M   215 18:09  4:08  3:22  150   49:22 17.0  1:20  208   38:42 12:29 1:50:54 
  208   2/2     190 Kaye Nelson             Henderson          NV  61 F   208 14:20  3:16  5:28  192   53:44 15.6  3:14  196   34:57 11:17 1:51:41 
  209   1/1      19 Ed Bolton               Nevis              MN  77 M   214 16:48  3:50  6:01  194   54:01 15.6  1:28  192   34:19 11:04 1:52:34 
  210  18/18    256 Esther Simon            Park Rapids        MN  30 F   182 12:24  2:49  4:21  213   59:09 14.2  2:33  199   35:22 11:25 1:53:47 
  211   5/5     239 Hannah Schievelbein     Wayzata            MN  19 F    56  8:24  1:55  3:40  200   55:22 15.2  2:50  212   44:19 14:18 1:54:34 
  212   5/5      13 Julie Bell              Little Falls       MN  50 F   110  9:30  2:10  4:19  163   50:27 16.7  1:48  218   50:26 16:16 1:56:27 
  213   5/6      74 Elise Erickson          Park Rapids        MN  27 F   159 10:57  2:30  2:49  201   55:41 15.1  2:09  214   45:31 14:41 1:57:05 
  214  12/12    263 Christine Steffen       Minneapolis        MN  36 F   131 10:14  2:20  3:41  211   58:27 14.4  2:31  215   47:02 15:11 2:01:53 
  215  13/13    284 Sarah Vandermeiden      Cloquet            MN  49 F   195 12:58  2:57  4:28  210   58:18 14.4  1:58  213   45:20 14:38 2:03:01 
  216  23/23     79 Sarah Filippi           Little Falls       MN  43 F    76  8:49  2:01  5:51  217 1:04:38 13.0  2:21  210   42:00 13:33 2:03:37 
  217   6/6      57 January Coy             Park Rapids        MN  29 F   197 13:18  3:02  3:32  209   58:09 14.4  2:09  217   47:44 15:24 2:04:50 
  218  14/14     73 Peder Engebretson       St. Anthony        MN  51 M   198 13:19  3:02  7:10  218 1:06:12 12.7  1:46  216   47:32 15:20 2:15:58 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  342 Team Goebel                                      1  6:59  1:36  1:09    1   35:04 24.0  0:48    3   20:54  6:45 1:04:52 
           Sam Goebel , Lyle Goebel , Glen Goebel                 
    2  351 The Three Amigos                                 4  8:23  1:55  0:58    2   39:02 21.5  0:45    1   20:19  6:34 1:09:25 
           Charles Green , Jon Kubes , Mike Erickson              
    3  327 Lame ducks                                       6 11:38  2:39  1:01    3   42:29 19.8  0:49    7   23:11  7:29 1:19:06 
           Miles Becker , Ken Gabriel , Miles Becker              
    4  333 O'Briens                                         2  7:00  1:36  1:01    4   48:04 17.5  0:50    6   22:21  7:13 1:19:15 
           Charlie O'Brien , Kevin O'Brien , Patrick O'Brien      
    5  331 Nice Tri Guys                                    3  7:23  1:41  1:09    7   52:17 16.1  0:49    4   21:16  6:52 1:22:53 
           Jack Alger , Max Marckel , Otto Marckel                
    6  340 Team Chan Storm                                  5  9:33  2:11  1:02    6   50:11 16.7  0:50    5   22:19  7:12 1:23:53 
           Ben Giles , Carson Terrell , Keegan Terrell            
    7  317 Farter and Sons                                  7 13:09  3:00  1:23    5   49:37 16.9  0:57    2   20:37  6:39 1:25:41 
           Brad Emery , Tristan Emery , Kieran Emery              


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  329 McCarthy Paahk                                   3  7:03  1:36  1:07    1   45:57 18.3  0:58    1   24:24  7:53 1:19:27 
           Carol McCarthy , Lori Paakh , Carol McCarthy           
    2  311 Blonde Ambition Trio                             4  7:48  1:47  1:04    2   46:00 18.3  0:58    3   25:03  8:05 1:20:50 
           Kathy Stenberg , Dawn Pappas , Anne Marie Nelson       
    3  335 schneeman girls                                  7  9:54  2:15  1:07    3   47:37 17.6  1:16    4   27:23  8:50 1:27:14 
           Julie Gough , Julie Gough , Mary Marga Gough           
    4  355 ZZ Thomp                                         2  6:56  1:35  1:18    4   49:19 17.0  1:02    7   30:24  9:49 1:28:57 
           Maria Zak , Lois Zak , Rachel Grounds                  
    5  310 Big Sand Babes                                   5  8:44  2:00  1:21    6   51:14 16.4  1:12    6   30:04  9:42 1:32:33 
           Maddie Spalding , Jennifer Clark , Dana Billing        
    6  344 Team Hanson                                      9 10:33  2:24  1:16    5   50:48 16.5  1:10    5   29:21  9:28 1:33:06 
           Kay Netteberg , Linda Hanson , Liz Stone               
    7  330 Metro Moms                                       8 10:28  2:23  3:43    8   59:16 14.2  1:00    2   24:34  7:56 1:38:58 
           Carey Seeley Dzierzak , Carey Seeley Dzierzak , Peggy  
    8  325 Jean's Dream Team                                6  9:40  2:12  1:29   10 1:03:09 13.3  1:08    8   31:45 10:15 1:47:10 
           Stacey Olinger , Jean Scott , Rebecca Ramacher         
    9  312 Blondies                                         1  3:42  0:51  1:53    7   57:54 14.5  1:36   11   43:03 13:54 1:48:06 
           Talye Smith , Kylie Boettcher , Talya Smith            
   10  338 Sutor 3                                         10 12:39  2:53  1:26    9 1:00:34 13.9  1:23    9   32:26 10:28 1:48:26 
           April Sutor , Peg Winters , April Sutor                
   11  332 NoraMaeveAlice                                  11 13:09  3:00  1:29   11 1:07:16 12.5  1:28   10   38:11 12:19 2:01:32 
           Maeve Bolton , Alice Bolton , Nora Bolton              


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  348 Team Turbo                                       1  5:58  1:22  0:56    6   43:09 19.5  0:50    1   18:15  5:54 1:09:06 
           Clare Simon , Jan Mergen , Joe Simon                   
    2  315 Dad and Daughter K                               2  5:59  1:22  1:46    2   39:03 21.5  0:48    9   22:42  7:20 1:10:16 
           Kip Kirkpatrick , Kip Kirkpatrick , Grace Kirkpatrick  
    3  337 Simpleman Tris                                  14  9:31  2:10  0:57    1   38:12 22.0  0:54    8   22:23  7:13 1:11:55 
           Jacki Devine , Kurt Devine , Jacki Devine              
    4  304 2 Elfs at the Helm                               8  7:49  1:47  1:23    4   41:38 20.2  1:06    3   20:21  6:34 1:12:17 
           Beth Hirt , Rodney Helm , Jack Ellefson                
    5  305 2 hunks and  hottie                             10  8:35  1:58  1:14   13   45:42 18.4  1:00    2   19:40  6:21 1:16:09 
           Kristy Schmid , Michael Schumacher , Michael Fabel     
    6  328 Long Lake Ski Team                               3  6:38  1:31  0:53    9   44:34 18.8  0:55   12   25:27  8:13 1:18:25 
           Logan Manlove , Jeffry Skeels , Diane Manlove          
    7  341 Team Gilmore                                     4  7:15  1:39  1:06    7   43:47 19.2  1:05   11   25:18  8:10 1:18:30 
           Pam Benoit , Brad Vajgrt , Kim Danger                  
    8  343 Team Gretsch                                    23 12:06  2:45  1:14   11   45:10 18.6  1:08    4   21:35  6:58 1:21:10 
           Steph Gretsch , Kyle Gretsch , Kaitlyn Gretsch         
    9  339 Team Arvig                                       6  7:38  1:44  1:07   18   47:51 17.6  1:01   10   24:21  7:52 1:21:55 
           Tony Kueber , Leslie Sagen , Scott Pyburn              
   10  324 Hunter                                          17  9:59  2:16  1:13    5   43:05 19.5  0:55   15   27:09  8:46 1:22:19 
           Luke Hunter , Rachel Berns , Lindsey Main              
   11  352 Tri-ing It Together                              9  8:05  1:51  1:05    8   44:18 19.0  1:02   16   28:07  9:05 1:22:35 
           Allan Janikula , Tracy Janikula , Keith Janikula       
   12  303 2 Dudes and a Diva                              16  9:58  2:16  1:01   20   49:25 17.0  0:49    7   22:05  7:08 1:23:15 
           Katelyn Becker , Austin Rittgers , Gavin Becker        
   13  198 Nowacki                                         22 12:03  2:45  1:00   19   47:56 17.5  0:52    5   21:52  7:04 1:23:40 
           Dan Nowacki , Koko Nowacki , Dan Nowacki               
   14  347 Team Strowbridge                                25 13:40  3:07  1:21    3   39:20 21.4  2:30   14   26:57  8:42 1:23:47 
           Shanna Strowbridge , Chad Strowbridge , Chad Strowbrid 
   15  319 Go Bison                                         7  7:43  1:46  1:04   17   47:45 17.6  0:57   18   28:17  9:08 1:25:45 
           Sarah Kaufenberg , Matt Kaufenberg , Alicia Reador     
   16  313 Blue Lake Extras                                 5  7:34  1:44  1:16   16   47:43 17.6  1:04   19   29:06  9:24 1:26:41 
           Megan Vandevoorde , Robert Vandevoorde , Megan Vandevo 
   17  345 Team Lakewoods                                  26 13:48  3:08  1:27   21   50:07 16.8  0:58    6   21:54  7:04 1:28:12 
           Gary Stocker , Leroy Rausch , Justine Rittgers         
   18  353 Wallace                                         13  8:49  2:01  1:27   22   50:18 16.7  1:01   13   26:45  8:38 1:28:18 
           Courtney Brock , Jim Wallace , Jayme Durch             
   19  322 Hanel Family                                    20 11:16  2:34  1:34   15   47:20 17.7  0:56   17   28:16  9:07 1:29:20 
           Mara Hanel , Heidi Garrett , Matthew Hanel             
   20  316 Emmons                                          15  9:52  2:15  1:13   12   45:20 18.5  1:07   24   33:23 10:46 1:30:53 
           Sandy Emmons , Todd Emmons , Emily Walberg             
   21  346 Team Olson                                      24 13:04  2:59  1:11   14   46:33 18.0  0:56   21   30:52  9:58 1:32:33 
           Melissa Fogarty , Chris Olson , Cindy Olson            
   22  350 The Redeemer                                    11  8:36  1:58  1:14   24   51:50 16.2  1:12   22   31:35 10:12 1:34:25 
           Jenna Carlson , Ann Reichel , Tracy Schumacher         
   23  354 What are you waiting for?                       21 11:38  2:39  1:38   23   51:08 16.4  1:17   20   29:41  9:35 1:35:21 
           Sherry Gorman , Robert Gorman , John Gorman            
   24  326 JRock                                           12  8:48  2:00  1:32   10   45:05 18.6  1:21   26   38:46 12:31 1:35:30 
           Katie Jendro , Cory Jendro , Katie Jendro              
   25  320 Gravalin                                        19 11:11  2:33  2:23   27   57:16 14.7  1:41   23   31:50 10:17 1:44:19 
           Sarah Warrington , Bruce Gravalin , Jenny Rittgers     
   26  321 hamalot                                         18 10:31  2:24  1:22   26   55:01 15.3  1:15   27   39:27 12:44 1:47:34 
           Stuart Alger , Julie Marckel , Doug Alger              
   27  318 Geezer and friends                              27 20:45  4:43  1:45   25   53:28 15.7  1:22   25   33:26 10:48 1:50:45 
           Chris Walberg , Paul Engebretson , Maria Zak           

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 300 Tara Wolff              Nevis              MN  40 F      3 13:10  3:00  3:09    1   48:18 17.4                                  
 271 Brad Swenson            Moorhead           MN  64 M      2 12:06  2:45  2:51    2 1:20:51 10.4                                  
  39 Robert Byars            Minneapolis        MN  26 M      1  6:38  1:31  2:18                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  20 M    6:13  1:25 
    2 James Doyel             West Fargo         ND  16 M    6:14  1:25 
    3 Chuck Jensen            Ramsey             MN  49 M    6:17  1:26 
    4 Lauren Steinke          St. Cloud          MN  15 F    6:20  1:27 
    5 Luke Schneeman          Saint Paul         MN  21 M    6:24  1:28 
    6 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38 M    6:26  1:28 
    7 John Weum               Eden Prairie       MN  54 M    6:30  1:29 
    8 Woody Leindecker        Bemidji            MN  45 M    6:32  1:29 
    9 Todd Peters             West Fargo         ND  48 M    6:33  1:30 
   10 Robert Byars            Minneapolis        MN  26 M    6:38  1:31 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38 M   32:47 25.6 
    2 David Lewis             Nevis              MN  41 M   34:18 24.5 
    3 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  21 M   34:32 24.3 
    4 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43 M   35:46 23.5 
    5 Thomas Pahl             Osakis             MN  39 M   36:11 23.2 
    6 Chuck Jensen            Ramsey             MN  49 M   36:26 23.1 
    7 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  37 M   36:28 23.0 
    8 Eric Young              Atlanta            GA  42 M   36:33 23.0 
    9 Robert Rutscher         Stillwater         MN  22 M   37:02 22.7 
   10 Dennis Nelson           Henderson          NV  60 M   37:12 22.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38 M   17:25  5:37 
    2 David Lewis             Nevis              MN  41 M   18:07  5:51 
    3 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  21 M   18:58  6:07 
    4 Blake Butler            Waconia            MN  41 M   19:44  6:22 
    5 James Dougherty         Saint Paul         CA  39 M   19:47  6:23 
    6 Ryan Rogers             Bemidji            MN  36 M   20:01  6:28 
    7 Peter Terrell           Chanhassen         MN  45 M   20:09  6:30 
    8 Lauren Steinke          St. Cloud          MN  15 F   20:13  6:32 
    9 Bryce Gytri             Shakopee           MN  38 M   20:33  6:38 
   10 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  34 M   20:37  6:39 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38    5  6:26  1:28  1:08    1   32:47 25.6  0:51    1   17:25  5:37   58:34 
    2  160 David Lewis             Nevis              MN  41   15  7:10  1:38  1:10    2   34:18 24.5  0:53    2   18:07  5:51 1:01:37 
    3   98 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  21   22  7:34  1:44  1:10    3   34:32 24.3  0:49    3   18:58  6:07 1:03:01 
    4   24 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43   41  8:11  1:52  1:09    4   35:46 23.5  0:51   10   20:51  6:44 1:06:47 
    5  103 Bryce Gytri             Shakopee           MN  38   16  7:11  1:38  1:19   12   37:17 22.5  0:58    8   20:33  6:38 1:07:16 
    6  230 Ryan Rogers             Bemidji            MN  36   11  7:03  1:37  1:09   19   38:20 21.9  0:52    6   20:01  6:28 1:07:23 
    7   36 Blake Butler            Waconia            MN  41   17  7:16  1:39  1:25   14   38:09 22.0  1:02    4   19:44  6:22 1:07:34 
    8  302 Eric Young              Atlanta            GA  42   19  7:28  1:42  1:17    8   36:33 23.0  1:06   14   21:37  6:59 1:07:59 
    9    9 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  37   18  7:27  1:42  1:27    7   36:28 23.0  1:17   13   21:26  6:55 1:08:02 
   10  138 Chuck Jensen            Ramsey             MN  49    3  6:17  1:26  1:57    6   36:26 23.1  1:30   21   22:06  7:08 1:08:13 
   11  212 Thomas Pahl             Osakis             MN  39   14  7:10  1:38  2:07    5   36:11 23.2  1:14   19   21:50  7:03 1:08:29 
   12   28 David Breznay           Fargo              ND  45   38  7:59  1:49  1:29   13   37:51 22.2  1:17   12   21:07  6:49 1:09:41 
   13   62 James Dougherty         Saint Paul         CA  39   31  7:51  1:47  2:44   22   38:51 21.6  1:09    5   19:47  6:23 1:10:20 
   14  154 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  34   27  7:42  1:45  1:29   29   39:26 21.3  1:09    9   20:37  6:39 1:10:20 
   15  236 Robert Rutscher         Stillwater         MN  22   30  7:47  1:46  1:49    9   37:02 22.7  1:23   27   22:57  7:25 1:10:57 
   16  274 Corey Tabbert           Grand Rapids       MN  39   25  7:40  1:45  1:56   18   38:19 21.9  1:19   17   21:48  7:02 1:11:00 
   17  175 Chad May                Minneapolis        MN  39   63  8:57  2:02  1:59   20   38:33 21.8  1:00   15   21:40  7:00 1:12:09 
   18  140 Frank Johnson           Hallock            MN  29   84  9:54  2:15  1:44   11   37:15 22.6  1:13   26   22:50  7:22 1:12:54 
   19  157 Woody Leindecker        Bemidji            MN  45    7  6:32  1:29  2:03   42   41:07 20.4  2:02   18   21:49  7:03 1:13:31 
   20   54 Tom Clow                Fargo              ND  54   32  7:52  1:48  2:06   32   40:00 21.0  1:09   23   22:31  7:16 1:13:37 
   21  227 Scott Remiger           Lakeville          MN  41   37  7:58  1:49  2:14   23   38:53 21.6  1:22   32   23:31  7:36 1:13:57 
   22   63 Peter Downie            Stillwater         MN  22   48  8:28  1:56  1:52   30   39:37 21.2  1:57   22   22:07  7:08 1:13:59 
   23   22 Steve Bona              Shoreview          MN  39   29  7:45  1:46  2:23   24   38:59 21.5  1:39   37   23:59  7:45 1:14:43 
   24  298 Brian Witte             Prior Lake         MN  39   33  7:53  1:48  2:00   28   39:21 21.3  1:47   36   23:52  7:42 1:14:52 
   25  196 Riant Northway          Lake Shore         MN  33   34  7:55  1:48  1:27   17   38:17 21.9  1:35   49   25:45  8:19 1:14:57 
   26  173 Michael Marzolf         Maple Plain        MN  45   23  7:35  1:44  2:29   21   38:44 21.7  1:44   40   24:47  8:00 1:15:18 
   27   84 Tommy Gander Ostrom     Maple Plain        MN  20   28  7:42  1:45  2:14   58   43:32 19.3  1:00   11   20:53  6:44 1:15:19 
   28  185 John Mitchell           Maple Grove        MN  47   47  8:27  1:56  1:56   34   40:06 20.9  1:30   33   23:40  7:38 1:15:37 
   29   93 Matt Gormann            St Louis Park      MN  30   42  8:13  1:52  1:35   51   42:00 20.0  1:24   24   22:35  7:18 1:15:45 
   30  142 Richard Johnson         Nevis              MN  45   39  7:59  1:49  1:22   48   41:40 20.2  1:00   35   23:52  7:42 1:15:50 
   31  171 Michael Maier           Bismarck           ND  31   72  9:14  2:06  1:29   15   38:09 22.0  1:22   58   26:12  8:27 1:16:24 
   32  279 Peter Terrell           Chanhassen         MN  45   90 10:24  2:22  2:35   50   41:58 20.0  1:31    7   20:09  6:30 1:16:35 
   33   96 Arnie Gough             Hinsdale           IL  58   26  7:41  1:45  2:27   33   40:02 21.0  1:41   41   24:52  8:01 1:16:40 
   34  286 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  20    1  6:13  1:25  2:27   45   41:28 20.3  1:18   45   25:19  8:10 1:16:44 
   35  149 Ben Kollaja             Stillwater         MN  22   85  9:56  2:16  2:15   37   40:43 20.6  1:57   20   22:03  7:07 1:16:53 
   36  219 Todd Peters             West Fargo         ND  48    8  6:33  1:30  1:27   31   39:58 21.0  1:36   69   27:23  8:50 1:16:55 
   37  217 Chad Perius             Rogers             MN  34   60  8:53  2:02  2:12   44   41:19 20.3  1:40   30   23:09  7:29 1:17:11 
   38  294 John Weum               Eden Prairie       MN  54    6  6:30  1:29  1:28   47   41:38 20.2  1:17   63   26:40  8:37 1:17:31 
   39  170 David Maier             Bismarck           ND  56   52  8:36  1:58  2:16   16   38:16 22.0  1:48   71   27:26  8:51 1:18:20 
   40   86 Michael Geeslin         Hawley             MN  41   35  7:55  1:48  2:37   55   42:59 19.5  1:42   29   23:09  7:28 1:18:21 
   41  108 Jared Hall              Fargo              ND  34   69  9:04  2:04  3:42   26   39:14 21.4  2:01   38   24:33  7:56 1:18:32 
   42  128 Brian Hobson            Nevis              MN  35   75  9:21  2:08  2:25   40   41:01 20.5  0:58   44   25:10  8:07 1:18:53 
   43   82 Mark Johnson            Sioux Falls        SD  57   81  9:39  2:12  2:30   27   39:17 21.4  2:24   43   25:09  8:07 1:18:57 
   44  248 Luke Schneeman          Saint Paul         MN  21    4  6:24  1:28  2:59   66   45:00 18.7  1:57   25   22:49  7:22 1:19:07 
   45   88 Brendan Giese           Beaver Dam         WI  39   12  7:04  1:37  2:23   25   39:05 21.5  1:49   87   29:28  9:31 1:19:47 
   46  172 Chris Martin            Moorhead           MN  40   66  9:00  2:03  2:34   43   41:16 20.4  1:25   47   25:38  8:16 1:19:52 
   47  226 Duane Pullins           Maple Lake         MN  57   79  9:30  2:10  2:01   35   40:25 20.8  1:22   65   26:44  8:38 1:20:00 
   48  189 Dennis Nelson           Henderson          NV  60   80  9:34  2:11  1:16   10   37:12 22.6  1:57   97   30:13  9:45 1:20:11 
   49   14 Bill Benning            Lakeville          MN  53   45  8:19  1:54  1:50   46   41:28 20.3  1:29   68   27:18  8:49 1:20:22 
   50  115 Doug Harvey             Bloomington        MN  57   21  7:34  1:44  1:54   59   43:34 19.3  1:38   51   25:53  8:21 1:20:30 
   51  288 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  35   13  7:08  1:38  2:10   49   41:57 20.0  2:40   70   27:25  8:51 1:21:18 
   52  249 Joe Schneeman           Saint Paul         MN  20   55  8:41  1:59  3:28   68   45:14 18.6  1:37   28   22:58  7:25 1:21:56 
   53  233 Buddy Rudy              Holdingford        MN  32   89 10:19  2:21  1:45   38   40:54 20.5  1:08   73   28:06  9:04 1:22:11 
   54  106 Kurt Gytri              Northfield         MN  59   46  8:22  1:54  1:44   39   41:01 20.5  1:33   90   29:45  9:36 1:22:24 
   55  122 Dennis Hetalnd          Fargo              ND  53   67  9:00  2:03  2:12   62   44:12 19.0  1:45   50   25:48  8:20 1:22:56 
   56    7 Ryan Backer             Maple Grove        MN  38   70  9:07  2:05  2:53   65   44:54 18.7  1:50   39   24:35  7:56 1:23:17 
   57  206 Tucker O'Neil           Edina              MN  24   58  8:49  2:01  3:13   72   45:44 18.4  2:06   34   23:40  7:38 1:23:30 
   58   43 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  48   98 10:59  2:30  2:38   56   43:21 19.4  1:57   42   25:01  8:05 1:23:54 
   59  265 Richard Stevens         Mound              MN  60   36  7:57  1:49  2:00   54   42:31 19.8  1:49  101   30:30  9:51 1:24:45 
   60  261 Trevor Spalding         Sartell Mn         MN  23   10  7:02  1:36  2:26   96   48:25 17.3  1:13   48   25:41  8:17 1:24:45 
   61  134 Jaime Jackson           Edina              MN  50  105 12:19  2:48  3:27   36   40:38 20.7  2:31   52   25:54  8:22 1:24:49 
   62  295 Brian Winter            Clear Lake         MN  38   93 10:34  2:24  1:55   71   45:32 18.4  1:01   53   25:55  8:22 1:24:55 
   63   16 David Bjorklund         Park Rapids        MN  47   49  8:31  1:56  2:03   76   46:18 18.1  1:57   64   26:43  8:37 1:25:30 
   64  130 Scott Hudson            Shoreview          MN  25   51  8:35  1:57  1:51   52   42:14 19.9  2:34  103   30:38  9:53 1:25:50 
   65  228 Nicholas Richter        Nevis              MN  30   40  8:01  1:50  2:37   80   46:35 18.0  2:12   62   26:31  8:33 1:25:53 
   66   64 James Doyel             West Fargo         ND  16    2  6:14  1:25  3:11   86   47:23 17.7  1:14   82   29:02  9:22 1:27:02 
   67   85 Douglas Geeslin         Fargo              ND  66   44  8:16  1:53  4:17   53   42:17 19.9  2:32   92   29:58  9:40 1:27:17 
   68   78 Scott Ewing             Minneapolis        MN  45   68  9:01  2:03  2:27   79   46:30 18.1  1:36   74   28:10  9:06 1:27:43 
   69  127 Charlie Hirt            Long Lake          MN  44   86  9:58  2:16  1:31   97   48:26 17.3  0:59   66   26:52  8:40 1:27:45 
   70   49 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  53  102 11:32  2:38  2:11   41   41:02 20.5  4:15   80   28:59  9:21 1:27:57 
   71  119 Luke Heinzen            St. Paul           MN  26   65  8:58  2:03  3:03   77   46:25 18.1  1:23   79   28:48  9:18 1:28:34 
   72   99 Andrew Grinde           Deephaven          MN  24  101 11:16  2:34  3:22  105   49:36 16.9  1:19   31   23:10  7:29 1:28:41 
   73  287 Acrocurnis Vetter       Fargo              ND  37   59  8:50  2:01  2:43   75   46:17 18.1  2:23   77   28:38  9:15 1:28:49 
   74  178 Michael McGrail         Apple Valley       MN  59  110 12:41  2:53  2:39   57   43:27 19.3  2:05   72   28:03  9:03 1:28:53 
   75  216 Nick Pegelow            Eagan              MN  19   74  9:16  2:07  2:36  109   50:04 16.8  1:27   46   25:36  8:16 1:28:57 
   76  133 Justin Isaacson         Nevis              MN  38  109 12:40  2:53  3:59   67   45:00 18.7  1:25   54   26:02  8:24 1:29:03 
   77  123 Tyler Hetland           Fargo              ND  23   20  7:29  1:42  2:06   87   47:30 17.7  2:14   91   29:49  9:37 1:29:06 
   78  204 Patrick O'Neil          Edina              MN  24   56  8:43  1:59  2:50  111   50:10 16.7  1:29   55   26:02  8:24 1:29:12 
   79  107 Mark Hagen              Fargo              ND  63   64  8:58  2:03  2:59   91   47:39 17.6  1:35   75   28:19  9:08 1:29:28 
   80  203 Michael O'Neil          Edina              MN  17   53  8:39  1:58  4:52   90   47:38 17.6  2:16   57   26:12  8:27 1:29:34 
   81  135 Patrick Jackson         Edina              MN  17   77  9:22  2:08  4:11   89   47:34 17.7  2:19   56   26:11  8:27 1:29:35 
   82  293 Gary Walworth           Walker             MN  65   95 10:55  2:29  4:12   61   44:10 19.0  2:09   76   28:21  9:09 1:29:45 
   83  124 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  62   50  8:32  1:57  3:13   74   46:06 18.2  2:11   95   30:02  9:42 1:30:02 
   84  110 Travis Hanel            Warren             MN  37   82  9:48  2:14  3:47   64   44:48 18.8  2:01   99   30:26  9:49 1:30:48 
   85  180 Jason McNerney          Inver Grove Hts.   MN  37   71  9:07  2:05  2:48   93   47:47 17.6  1:54   86   29:25  9:30 1:30:59 
   86  242 Taylor Schlank          Burnsville         MN  27   54  8:39  1:58  3:53   70   45:26 18.5  1:03  113   32:23 10:27 1:31:21 
   87   66 Chad Edwards            Hector             MN  40   99 11:04  2:31  2:37   81   46:39 18.0  1:19  102   30:31  9:51 1:32:08 
   88  213 Gregg Parks             Walker             MN  51  107 12:34  2:52  4:15   85   47:16 17.8  2:26   60   26:19  8:30 1:32:48 
   89  114 Keith Hargis            Clear Lake         IA  51  108 12:35  2:52  2:50   73   45:52 18.3  2:23   84   29:21  9:28 1:33:00 
   90   95 Rob Gottsch             Edin               MN  46   61  8:56  2:02  3:02  101   49:03 17.1  1:19  104   30:42  9:55 1:33:00 
   91   55 Mark Condiff            Plymouth           MN  57   97 10:56  2:29  2:13   82   46:44 18.0  1:36  111   32:02 10:20 1:33:29 
   92  193 Mike Nelson             Walker             MN  63   87 10:00  2:17  4:30   84   47:05 17.8  2:04   98   30:14  9:45 1:33:51 
   93  222 Patrick Peterson        Edina              MN  15   62  8:56  2:02  3:45   98   48:43 17.2  1:47  107   30:49  9:57 1:33:58 
   94   26 Bob Brekken             Baxter             MN  62  112 12:54  2:56  4:21   63   44:47 18.8  2:28   96   30:08  9:44 1:34:36 
   95    5 Ben Anderson            Moorhead           MN  35  123 14:58  3:24  3:29   69   45:19 18.5  1:40   83   29:21  9:28 1:34:44 
   96   35 Riley Buck              Minneapolis        MN  19  117 13:53  3:10  4:05  104   49:34 16.9  1:04   59   26:18  8:29 1:34:52 
   97  220 Jonathan Peterson       Edina              MN  17   94 10:35  2:25  3:02   92   47:44 17.6  2:05  109   31:33 10:11 1:34:57 
   98  139 David Johnson           Plymouth           MN  39   43  8:14  1:53  2:44  117   52:29 16.0  1:58   88   29:35  9:33 1:34:57 
   99   75 Hartman Erickson        Burnsville         MN  64   73  9:16  2:07  3:30   78   46:29 18.1  3:04  115   32:54 10:37 1:35:11 
  100   81 Ryan Foltz              Maple Grove        MN  36   83  9:52  2:15  3:40  100   49:01 17.1  2:06  106   30:45  9:56 1:35:22 
  101   76 Joe Erickson            Park Rapids        MN  28   57  8:47  2:00  3:34   95   48:15 17.4  1:23  117   33:58 10:58 1:35:55 
  102   42 Timothy Byers           Stevens Point      WI  60  121 14:44  3:21  3:47   99   48:56 17.2  2:20   67   27:01  8:43 1:36:47 
  103  120 Luke Helm               Fargo              ND  39   24  7:36  1:44  4:01  106   49:52 16.8  3:35  110   31:46 10:15 1:36:49 
  104  243 Chris Schneeman         Mendota Heights    MN  59   76  9:21  2:08  2:41   88   47:32 17.7  1:24  121   35:55 11:35 1:36:50 
  105  260 John Smith              Nevis              MN  64   88 10:15  2:20  2:26  110   50:05 16.8  2:03  114   32:26 10:28 1:37:12 
  106   29 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  49   92 10:31  2:24  1:54   83   47:00 17.9  1:32  123   36:49 11:53 1:37:44 
  107  247 Nick Schneeman          Saint Paul         MN  57   96 10:55  2:29  4:57  112   50:35 16.6  1:38   93   30:01  9:41 1:38:04 
  108   70 Hayden Emery            Moorhead           MN  17  127 20:45  4:43  3:05  118   52:44 15.9  1:16   16   21:41  7:00 1:39:29 
  109   89 Chris Giles             Chanhassen         MN  44  128 25:16  5:45  2:44   60   43:45 19.2  1:56   61   26:25  8:32 1:40:03 
  110   33 David Buck              Minneapolis        MN  55  116 13:46  3:08  3:47  114   51:57 16.2  1:43   81   29:01  9:22 1:40:11 
  111   48 Mark Chelette           Navarre            FL  53  100 11:11  2:33  3:36  108   49:57 16.8  3:21  112   32:11 10:23 1:40:14 
  112   20 Edward Bolton           Lakeville          MN  49  114 13:38  3:06  5:31  107   49:57 16.8  2:06   85   29:24  9:29 1:40:33 
  113   68 Clark Emery             Moorhead           MN  47  118 13:55  3:10  3:40   94   47:49 17.6  2:01  116   33:17 10:45 1:40:40 
  114   18 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  53  111 12:43  2:54  4:58  113   51:02 16.5  1:57   94   30:02  9:42 1:40:40 
  115  164 Dane Listug-Lunde       Sartell            MN  42   91 10:30  2:24  4:47  123   55:01 15.3  1:47   89   29:43  9:36 1:41:47 
  116  269 Bruce Sutor             Rochester          MN  53  119 14:07  3:13  3:37  102   49:07 17.1  2:05  120   35:20 11:24 1:44:14 
  117  214 Thomas Patrick          River Falls        WI  50  103 12:00  2:44  3:58  119   53:21 15.7  4:00  108   31:27 10:09 1:44:43 
  118   17 Brian Blair             Bloomington        MN  41  120 14:25  3:17  3:13  116   52:13 16.1  1:30  119   34:32 11:09 1:45:51 
  119   34 Griffin Buck            Minneapolis        MN  18  122 14:57  3:24  4:28  124   55:56 15.0  1:59   78   28:47  9:17 1:46:05 
  120  195 Javier Nevares          Sartell            MN  49   78  9:24  2:09  2:50  120   53:23 15.7  3:03  124   37:31 12:06 1:46:09 
  121  297 Scott Winter            Buffalo            MN  44  124 15:22  3:30  4:53  122   54:49 15.3  1:56  100   30:28  9:50 1:47:28 
  122   77 Mark Everson            Anoka              MN  59  115 13:40  3:07  4:34  125   57:25 14.6  1:13  105   30:45  9:56 1:47:35 
  123  125 Tom Hickok              North Minneapolis  MN  53  106 12:21  2:49  4:12  115   52:00 16.2  3:55  122   36:00 11:37 1:48:26 
  124  201 Kevin Ondracek          Savage             MN  43  126 18:09  4:08  3:22  103   49:22 17.0  1:20  125   38:42 12:29 1:50:54 
  125   19 Ed Bolton               Nevis              MN  77  125 16:48  3:50  6:01  121   54:01 15.6  1:28  118   34:19 11:04 1:52:34 
  126   73 Peder Engebretson       St. Anthony        MN  51  113 13:19  3:02  7:10  126 1:06:12 12.7  1:46  126   47:32 15:20 2:15:58 
  127  271 Brad Swenson            Moorhead           MN  64  104 12:06  2:45  2:51  127 1:20:51 10.4                                  
  128   39 Robert Byars            Minneapolis        MN  26    9  6:38  1:31  2:18                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  264 Lauren Steinke          St. Cloud          MN  15    1  6:20  1:27  0:51    1   38:45 21.7  0:46    1   20:13  6:32 1:06:54 
    2  174 Nerissa Marzolf         Maple Plain        MN  40    8  8:05  1:51  1:11    4   41:14 20.4  1:07    7   23:56  7:44 1:15:32 
    3  184 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  46    6  8:04  1:50  1:33    7   42:14 19.9  1:09    3   22:42  7:20 1:15:40 
    4  240 Linda Schievelbein      Wayzata            MN  51   20  8:50  2:01  1:43    2   39:31 21.3  1:32    9   24:29  7:54 1:16:02 
    5  283 Ashley Van Vleet        Beaver Dam         WI  26   12  8:28  1:56  2:16    3   40:41 20.6  1:47   14   25:06  8:06 1:18:16 
    6  155 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  33   13  8:29  1:56  1:29    8   42:43 19.7  1:29    8   24:27  7:53 1:18:34 
    7   32 Alyssa Buchner          Coon Rapids        MN  22   25  9:07  2:05  2:17   16   44:36 18.8  0:58    2   21:50  7:03 1:18:45 
    8  208 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  48   29  9:24  2:09  1:43    9   43:17 19.4  1:25    6   23:44  7:40 1:19:31 
    9  177 Colleen McCormick       Ironton            MN  53    5  8:01  1:50  2:06   13   43:59 19.1  1:40   10   24:29  7:54 1:20:14 
   10  158 Lindsey Leker           West Fargo         ND  33   27  9:13  2:06  2:58   11   43:36 19.3  1:47    4   23:13  7:30 1:20:46 
   11  229 Gretchen Rockstad       Ada                MN  46   32  9:29  2:10  2:14   10   43:26 19.3  0:52   18   26:08  8:26 1:22:07 
   12  275 Angela Tangen           Fargo              ND  36   10  8:21  1:54  1:21   20   45:28 18.5  1:16   26   27:00  8:43 1:23:24 
   13  186 Tracy Moe               Randall            MN  42   17  8:46  2:00  1:31   22   45:43 18.4  0:59   23   26:54  8:41 1:23:50 
   14   50 Debbie Christian        Buffalo            MN  44   31  9:28  2:10  2:04    6   41:58 20.0  1:45   38   28:45  9:17 1:23:59 
   15  278 Kristin Terrell         Chanhassen         MN  44   73 11:39  2:39  1:44   23   45:44 18.4  1:25    5   23:33  7:36 1:24:02 
   16  117 Kelly Heinen            Greenfield         MN  37   72 11:36  2:39  2:53   12   43:47 19.2  1:03   11   24:50  8:01 1:24:07 
   17   59 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  44   22  8:58  2:03  1:54   14   44:05 19.1  1:03   34   28:14  9:07 1:24:13 
   18  218 Nikki Perius            Rogers             MN  32   26  9:10  2:05  2:52   24   45:45 18.4  1:47   12   24:56  8:03 1:24:27 
   19  292 Angela Walther          Park Rapids        MN  47   30  9:26  2:09  2:17   21   45:29 18.5  1:26   19   26:23  8:31 1:24:59 
   20   25 Kelly Brekke            Fargo              ND  42   60 10:54  2:29  1:31   25   45:53 18.3  1:56   13   24:57  8:03 1:25:09 
   21   90 Paige Giles             Chanhassen         MN  45   34  9:31  2:10  2:02   26   45:58 18.3  1:39   20   26:38  8:36 1:25:46 
   22  224 Lisa Polachek           St. Paul           MN  57    7  8:05  1:51  1:46   33   47:03 17.9  1:22   29   27:54  9:00 1:26:08 
   23   67 Jackie Edwards          Hector             MN  39   43 10:08  2:19  1:53    5   41:38 20.2  1:51   52   30:59 10:00 1:26:27 
   24  223 Sheila Pidde            Stillwater         MN  45   14  8:35  1:57  3:01   34   47:17 17.8  1:24   21   26:39  8:36 1:26:55 
   25  102 Denae Grove             East Grand Forks   MN  43   61 10:54  2:29  2:14   29   46:25 18.1  1:53   16   26:02  8:24 1:27:27 
   26   71 Jill Emery              Foley              MN  44   39  9:55  2:16  2:28   17   45:07 18.6  1:34   37   28:40  9:15 1:27:43 
   27  126 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  31   15  8:37  1:58  3:25   41   48:14 17.4  1:53   17   26:08  8:26 1:28:15 
   28  290 Abby Waldoch            Rice               MN  31   75 11:52  2:42  2:20   19   45:26 18.5  1:51   27   27:28  8:52 1:28:55 
   29  273 Beka Swisher            Little Falls       MN  33   56 10:40  2:26  2:19   38   47:38 17.6  1:42   31   27:58  9:02 1:30:15 
   30  183 Rachel Miller           Minneapolis        MN  40   65 11:04  2:31  2:32   27   45:59 18.3  2:22   35   28:25  9:10 1:30:21 
   31  257 Jayme Simon             Mound              MN  44   16  8:38  1:58  1:45   32   47:00 17.9  1:47   56   31:40 10:13 1:30:49 
   32  237 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  36   28  9:21  2:08  2:48   40   48:07 17.5  1:44   42   28:54  9:20 1:30:52 
   33   61 Anne Dougherty          Saint Paul         MN  40   38  9:51  2:15  2:33   42   48:17 17.4  1:28   40   28:50  9:18 1:30:57 
   34  161 Anne Linder             Andover            MN  33   37  9:37  2:11  1:51   62   51:33 16.3  1:15   24   26:54  8:41 1:31:07 
   35  151 Camilla Larson          Little Falls       MN  37   58 10:52  2:29  2:00   50   50:15 16.7  1:15   22   26:49  8:39 1:31:09 
   36  285 Kathleen Vandevoorde    Rochester          MN  23    3  7:36  1:44  2:02   59   51:17 16.4  1:56   36   28:38  9:15 1:31:26 
   37  105 Jan Gytri               Northfield         MN  56   36  9:36  2:11  1:45   15   44:23 18.9  1:27   76   34:27 11:07 1:31:35 
   38  207 Jaime Oppegaard         Westminster        CO  34   46 10:16  2:20  3:45   48   49:20 17.0  1:23   30   27:58  9:01 1:32:39 
   39  270 Deb Sutor               Fergus Falls       MN  60   24  9:04  2:04  2:29   28   46:04 18.2  2:24   69   33:09 10:42 1:33:07 
   40   38 Erica Byars             Minneapolis        MN  27    2  6:59  1:36  2:29   65   52:10 16.1  2:40   47   29:51  9:38 1:34:08 
   41   72 Amy Engebretson         St Paul            MN  43   82 12:41  2:53  2:28   68   52:36 16.0  1:02   15   25:28  8:13 1:34:13 
   42   21 Michelle Bolton         Lakeville          MN  41   76 11:53  2:42  3:44   36   47:24 17.7  2:25   41   28:50  9:19 1:34:15 
   43   60 Joanna Diaz             Minneapolis        MN  31   91 14:09  3:13  2:25   30   46:41 18.0  1:55   43   29:07  9:24 1:34:16 
   44    3 Molly Aitken-Julin      Bemidji            MN  34   18  8:49  2:01  2:28   55   50:48 16.5  2:03   48   30:39  9:54 1:34:45 
   45  268 Mary Sundquist          Pillager           MN  45   51 10:28  2:23  3:42   39   48:04 17.5  1:50   50   30:53  9:58 1:34:54 
   46  296 Janet Winter            Buffalo            MN  43   74 11:41  2:40  4:14   46   48:33 17.3  1:46   39   28:45  9:17 1:34:58 
   47  147 Aynsley Kluchnik        Bemidji            MN  37   47 10:18  2:21  3:30   31   46:42 18.0  2:26   66   32:34 10:31 1:35:28 
   48   94 Kate Gottsch            Edina              MN  44   23  9:00  2:03  2:00   51   50:15 16.7  1:51   64   32:24 10:28 1:35:29 
   49  194 Sarah Nelson            Fargo              ND  30   66 11:04  2:31  2:58   37   47:34 17.7  3:03   51   30:56  9:59 1:35:34 
   50  137 Chelsea Janey           St. Cloud          MN  31   40  9:56  2:16  3:01   74   53:48 15.6  1:10   28   27:46  8:58 1:35:40 
   51  301 Sarah Wood              Bozeman            MT  42   81 12:33  2:52  2:55   18   45:10 18.6  2:49   63   32:23 10:27 1:35:49 
   52    2 Sally Aadland           Baxter             MN  40   44 10:13  2:20  3:15   35   47:19 17.8  2:39   65   32:25 10:28 1:35:49 
   53  245 Erin Schneeman          Saint Paul         MN  57   64 11:04  2:31  4:12   56   50:57 16.5  1:59   32   28:01  9:03 1:36:11 
   54   15 Theresa Beseman         Swanville          MN  45   67 11:12  2:33  2:52   60   51:20 16.4  1:25   46   29:28  9:31 1:36:15 
   55  187 Emily Munson            Park Rapids        MN  30   48 10:18  2:21  2:35   54   50:47 16.5  1:00   60   31:48 10:16 1:36:27 
   56   27 Michelle Brekken        Baxter             MN  57   55 10:39  2:26  3:29   49   49:29 17.0  1:59   54   31:15 10:05 1:36:50 
   57  205 Patty O'Neil            Edina              MN  57   35  9:35  2:11  3:05   58   51:09 16.4  2:29   53   31:09 10:03 1:37:25 
   58   58 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  45   68 11:12  2:33  3:52   63   51:42 16.2  1:24   45   29:27  9:30 1:37:35 
   59   91 Susan Goltz             Duluth             MN  56   69 11:21  2:35  2:54   52   50:26 16.7  2:17   55   31:25 10:08 1:38:22 
   60  148 Kathy Kluthe            Brainerd           MN  31   59 10:53  2:29  2:43   66   52:24 16.0  1:08   62   31:58 10:19 1:39:05 
   61   12 Heather Bell            Little Falls       MN  32   21  8:58  2:03  2:45   76   54:57 15.3  1:43   49   30:46  9:56 1:39:08 
   62  146 Whitney Kath            Terre Haute        IN  26   84 12:44  2:54  2:22   64   52:10 16.1  1:28   59   31:46 10:15 1:40:28 
   63   10 Dustie Bakke            Menahga            MN  37   89 13:28  3:04  2:43   44   48:29 17.3  2:31   72   33:41 10:52 1:40:51 
   64   56 Rachael Cota            Little Falls       MN  40   52 10:29  2:23  3:58   82   56:27 14.9  1:45   44   29:21  9:28 1:41:57 
   65  162 Rochelle Lindow         New Hope           MN  53   83 12:42  2:54  2:49   45   48:32 17.3  2:16   81   36:00 11:37 1:42:17 
   66   69 Hannah Emery            Moorhead           MN  19   93 18:21  4:11  2:57   61   51:21 16.4  1:29   33   28:12  9:06 1:42:18 
   67    8 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  39   50 10:24  2:22  2:39   71   52:57 15.9  2:43   71   33:40 10:52 1:42:21 
   68  176 Meghan McCann           Apple Valley       MN  31   57 10:49  2:28  2:43   70   52:44 15.9  1:45   78   35:04 11:19 1:43:03 
   69  280 Michele Thieman         Park Rapids        MN  41   41 10:00  2:17  3:22   47   49:17 17.0  2:10   84   38:47 12:31 1:43:33 
   70   23 Colleen Boyarko         Monument           CO  41   42 10:00  2:17  3:21   72   53:23 15.7  1:24   80   35:28 11:27 1:43:34 
   71  266 Maiken Strohm           Wayzata            MN  32   87 13:15  3:01  3:08   69   52:38 16.0  1:24   73   34:02 10:59 1:44:25 
   72  246 Lizzie Schneeman        Saint Paul         MN  18   53 10:36  2:25  3:07   91 1:02:22 13.5  1:33   25   26:59  8:43 1:44:35 
   73  202 Sandra Ondracek         Savage             MN  44   77 12:22  2:49  2:25   57   51:07 16.4  2:10   83   37:18 12:02 1:45:19 
   74  262 Sarah Speer             Brainerd           MN  40   71 11:31  2:37  3:12   75   54:23 15.4  2:19   75   34:24 11:06 1:45:48 
   75   92 Michelle Gorman Mcnerne Inver Grove Hts.   MN  35   79 12:30  2:51  3:12   83   56:31 14.9  1:45   61   31:54 10:18 1:45:51 
   76    6 Lindsay Backer          Maple Grove        MN  36   62 10:57  2:30  3:40   84   58:00 14.5  1:33   58   31:43 10:14 1:45:51 
   77  209 Kristen Ostendorf       St.  Paul          MN  45   54 10:37  2:25  4:05   81   56:01 15.0  2:50   68   33:02 10:40 1:46:33 
   78  259 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  52   80 12:31  2:51  5:12   88   59:06 14.2  1:29   57   31:43 10:14 1:49:59 
   79  182 Jennifer Miller         Fargo              ND  36   90 13:42  3:07  5:21   77   55:11 15.2  3:08   67   32:45 10:34 1:50:05 
   80  199 Katherine O'Brien       Rice               MN  46   70 11:27  2:37  4:44   80   56:00 15.0  1:45   82   36:16 11:42 1:50:11 
   81  136 Anne Janey              St Cloud           MN  25    9  8:10  1:52  2:38   92 1:04:04 13.1  1:08   74   34:13 11:03 1:50:11 
   82  244 Katrina Schneeman       Saint Paul         MN  18    4  7:37  1:44  4:32   90 1:00:56 13.8  3:48   70   33:24 10:47 1:50:16 
   83  231 Marcia Roline           Bemidji            MN  45   49 10:21  2:21  3:38   67   52:30 16.0  2:05   86   42:19 13:39 1:50:51 
   84  190 Kaye Nelson             Henderson          NV  61   92 14:20  3:16  5:28   73   53:44 15.6  3:14   77   34:57 11:17 1:51:41 
   85  256 Esther Simon            Park Rapids        MN  30   78 12:24  2:49  4:21   89   59:09 14.2  2:33   79   35:22 11:25 1:53:47 
   86  239 Hannah Schievelbein     Wayzata            MN  19   11  8:24  1:55  3:40   78   55:22 15.2  2:50   87   44:19 14:18 1:54:34 
   87   13 Julie Bell              Little Falls       MN  50   33  9:30  2:10  4:19   53   50:27 16.7  1:48   92   50:26 16:16 1:56:27 
   88   74 Elise Erickson          Park Rapids        MN  27   63 10:57  2:30  2:49   79   55:41 15.1  2:09   89   45:31 14:41 1:57:05 
   89  263 Christine Steffen       Minneapolis        MN  36   45 10:14  2:20  3:41   87   58:27 14.4  2:31   90   47:02 15:11 2:01:53 
   90  284 Sarah Vandermeiden      Cloquet            MN  49   85 12:58  2:57  4:28   86   58:18 14.4  1:58   88   45:20 14:38 2:03:01 
   91   79 Sarah Filippi           Little Falls       MN  43   19  8:49  2:01  5:51   93 1:04:38 13.0  2:21   85   42:00 13:33 2:03:37 
   92   57 January Coy             Park Rapids        MN  29   88 13:18  3:02  3:32   85   58:09 14.4  2:09   91   47:44 15:24 2:04:50 
   93  300 Tara Wolff              Nevis              MN  40   86 13:10  3:00  3:09   43   48:18 17.4                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   64 James Doyel             West Fargo         ND  16    1  6:14  1:25  3:11    1   47:23 17.7  1:14    7   29:02  9:22 1:27:02 
    2  216 Nick Pegelow            Eagan              MN  19    4  9:16  2:07  2:36    7   50:04 16.8  1:27    2   25:36  8:16 1:28:57 
    3  203 Michael O'Neil          Edina              MN  17    2  8:39  1:58  4:52    3   47:38 17.6  2:16    4   26:12  8:27 1:29:34 
    4  135 Patrick Jackson         Edina              MN  17    5  9:22  2:08  4:11    2   47:34 17.7  2:19    3   26:11  8:27 1:29:35 
    5  222 Patrick Peterson        Edina              MN  15    3  8:56  2:02  3:45    5   48:43 17.2  1:47    8   30:49  9:57 1:33:58 
    6   35 Riley Buck              Minneapolis        MN  19    7 13:53  3:10  4:05    6   49:34 16.9  1:04    5   26:18  8:29 1:34:52 
    7  220 Jonathan Peterson       Edina              MN  17    6 10:35  2:25  3:02    4   47:44 17.6  2:05    9   31:33 10:11 1:34:57 
    8   70 Hayden Emery            Moorhead           MN  17    9 20:45  4:43  3:05    8   52:44 15.9  1:16    1   21:41  7:00 1:39:29 
    9   34 Griffin Buck            Minneapolis        MN  18    8 14:57  3:24  4:28    9   55:56 15.0  1:59    6   28:47  9:17 1:46:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  264 Lauren Steinke          St. Cloud          MN  15    1  6:20  1:27  0:51    1   38:45 21.7  0:46    1   20:13  6:32 1:06:54 
    2   69 Hannah Emery            Moorhead           MN  19    5 18:21  4:11  2:57    2   51:21 16.4  1:29    3   28:12  9:06 1:42:18 
    3  246 Lizzie Schneeman        Saint Paul         MN  18    4 10:36  2:25  3:07    5 1:02:22 13.5  1:33    2   26:59  8:43 1:44:35 
    4  244 Katrina Schneeman       Saint Paul         MN  18    2  7:37  1:44  4:32    4 1:00:56 13.8  3:48    4   33:24 10:47 1:50:16 
    5  239 Hannah Schievelbein     Wayzata            MN  19    3  8:24  1:55  3:40    3   55:22 15.2  2:50    5   44:19 14:18 1:54:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   98 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  21    5  7:34  1:44  1:10    1   34:32 24.3  0:49    1   18:58  6:07 1:03:01 
    2  236 Robert Rutscher         Stillwater         MN  22    7  7:47  1:46  1:49    2   37:02 22.7  1:23    6   22:57  7:25 1:10:57 
    3   63 Peter Downie            Stillwater         MN  22    8  8:28  1:56  1:52    3   39:37 21.2  1:57    4   22:07  7:08 1:13:59 
    4   84 Tommy Gander Ostrom     Maple Plain        MN  20    6  7:42  1:45  2:14    6   43:32 19.3  1:00    2   20:53  6:44 1:15:19 
    5  286 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  20    1  6:13  1:25  2:27    5   41:28 20.3  1:18   10   25:19  8:10 1:16:44 
    6  149 Ben Kollaja             Stillwater         MN  22   12  9:56  2:16  2:15    4   40:43 20.6  1:57    3   22:03  7:07 1:16:53 
    7  248 Luke Schneeman          Saint Paul         MN  21    2  6:24  1:28  2:59    7   45:00 18.7  1:57    5   22:49  7:22 1:19:07 
    8  249 Joe Schneeman           Saint Paul         MN  20    9  8:41  1:59  3:28    8   45:14 18.6  1:37    7   22:58  7:25 1:21:56 
    9  206 Tucker O'Neil           Edina              MN  24   11  8:49  2:01  3:13    9   45:44 18.4  2:06    9   23:40  7:38 1:23:30 
   10  261 Trevor Spalding         Sartell Mn         MN  23    3  7:02  1:36  2:26   11   48:25 17.3  1:13   11   25:41  8:17 1:24:45 
   11   99 Andrew Grinde           Deephaven          MN  24   13 11:16  2:34  3:22   12   49:36 16.9  1:19    8   23:10  7:29 1:28:41 
   12  123 Tyler Hetland           Fargo              ND  23    4  7:29  1:42  2:06   10   47:30 17.7  2:14   13   29:49  9:37 1:29:06 
   13  204 Patrick O'Neil          Edina              MN  24   10  8:43  1:59  2:50   13   50:10 16.7  1:29   12   26:02  8:24 1:29:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   32 Alyssa Buchner          Coon Rapids        MN  22    2  9:07  2:05  2:17    1   44:36 18.8  0:58    1   21:50  7:03 1:18:45 
    2  285 Kathleen Vandevoorde    Rochester          MN  23    1  7:36  1:44  2:02    2   51:17 16.4  1:56    2   28:38  9:15 1:31:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  140 Frank Johnson           Hallock            MN  29    6  9:54  2:15  1:44    1   37:15 22.6  1:13    1   22:50  7:22 1:12:54 
    2  130 Scott Hudson            Shoreview          MN  25    2  8:35  1:57  1:51    2   42:14 19.9  2:34    3   30:38  9:53 1:25:50 
    3  119 Luke Heinzen            St. Paul           MN  26    5  8:58  2:03  3:03    4   46:25 18.1  1:23    2   28:48  9:18 1:28:34 
    4  242 Taylor Schlank          Burnsville         MN  27    3  8:39  1:58  3:53    3   45:26 18.5  1:03    4   32:23 10:27 1:31:21 
    5   76 Joe Erickson            Park Rapids        MN  28    4  8:47  2:00  3:34    5   48:15 17.4  1:23    5   33:58 10:58 1:35:55 
    6   39 Robert Byars            Minneapolis        MN  26    1  6:38  1:31  2:18                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  283 Ashley Van Vleet        Beaver Dam         WI  26    3  8:28  1:56  2:16    1   40:41 20.6  1:47    1   25:06  8:06 1:18:16 
    2   38 Erica Byars             Minneapolis        MN  27    1  6:59  1:36  2:29    3   52:10 16.1  2:40    2   29:51  9:38 1:34:08 
    3  146 Whitney Kath            Terre Haute        IN  26    5 12:44  2:54  2:22    2   52:10 16.1  1:28    3   31:46 10:15 1:40:28 
    4  136 Anne Janey              St Cloud           MN  25    2  8:10  1:52  2:38    6 1:04:04 13.1  1:08    4   34:13 11:03 1:50:11 
    5   74 Elise Erickson          Park Rapids        MN  27    4 10:57  2:30  2:49    4   55:41 15.1  2:09    5   45:31 14:41 1:57:05 
    6   57 January Coy             Park Rapids        MN  29    6 13:18  3:02  3:32    5   58:09 14.4  2:09    6   47:44 15:24 2:04:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  154 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  34    1  7:42  1:45  1:29    4   39:26 21.3  1:09    1   20:37  6:39 1:10:20 
    2  196 Riant Northway          Lake Shore         MN  33    2  7:55  1:48  1:27    2   38:17 21.9  1:35    5   25:45  8:19 1:14:57 
    3   93 Matt Gormann            St Louis Park      MN  30    4  8:13  1:52  1:35    7   42:00 20.0  1:24    2   22:35  7:18 1:15:45 
    4  171 Michael Maier           Bismarck           ND  31    7  9:14  2:06  1:29    1   38:09 22.0  1:22    6   26:12  8:27 1:16:24 
    5  217 Chad Perius             Rogers             MN  34    5  8:53  2:02  2:12    6   41:19 20.3  1:40    3   23:09  7:29 1:17:11 
    6  108 Jared Hall              Fargo              ND  34    6  9:04  2:04  3:42    3   39:14 21.4  2:01    4   24:33  7:56 1:18:32 
    7  233 Buddy Rudy              Holdingford        MN  32    8 10:19  2:21  1:45    5   40:54 20.5  1:08    8   28:06  9:04 1:22:11 
    8  228 Nicholas Richter        Nevis              MN  30    3  8:01  1:50  2:37    8   46:35 18.0  2:12    7   26:31  8:33 1:25:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  155 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  33    1  8:29  1:56  1:29    1   42:43 19.7  1:29    2   24:27  7:53 1:18:34 
    2  158 Lindsey Leker           West Fargo         ND  33    6  9:13  2:06  2:58    2   43:36 19.3  1:47    1   23:13  7:30 1:20:46 
    3  218 Nikki Perius            Rogers             MN  32    5  9:10  2:05  2:52    4   45:45 18.4  1:47    3   24:56  8:03 1:24:27 
    4  126 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  31    2  8:37  1:58  3:25    8   48:14 17.4  1:53    4   26:08  8:26 1:28:15 
    5  290 Abby Waldoch            Rice               MN  31   15 11:52  2:42  2:20    3   45:26 18.5  1:51    6   27:28  8:52 1:28:55 
    6  273 Beka Swisher            Little Falls       MN  33   11 10:40  2:26  2:19    7   47:38 17.6  1:42    9   27:58  9:02 1:30:15 
    7  161 Anne Linder             Andover            MN  33    7  9:37  2:11  1:51   12   51:33 16.3  1:15    5   26:54  8:41 1:31:07 
    8  207 Jaime Oppegaard         Westminster        CO  34    9 10:16  2:20  3:45    9   49:20 17.0  1:23    8   27:58  9:01 1:32:39 
    9   60 Joanna Diaz             Minneapolis        MN  31   18 14:09  3:13  2:25    5   46:41 18.0  1:55   10   29:07  9:24 1:34:16 
   10    3 Molly Aitken-Julin      Bemidji            MN  34    3  8:49  2:01  2:28   11   50:48 16.5  2:03   11   30:39  9:54 1:34:45 
   11  194 Sarah Nelson            Fargo              ND  30   14 11:04  2:31  2:58    6   47:34 17.7  3:03   13   30:56  9:59 1:35:34 
   12  137 Chelsea Janey           St. Cloud          MN  31    8  9:56  2:16  3:01   16   53:48 15.6  1:10    7   27:46  8:58 1:35:40 
   13  187 Emily Munson            Park Rapids        MN  30   10 10:18  2:21  2:35   10   50:47 16.5  1:00   14   31:48 10:16 1:36:27 
   14  148 Kathy Kluthe            Brainerd           MN  31   13 10:53  2:29  2:43   13   52:24 16.0  1:08   15   31:58 10:19 1:39:05 
   15   12 Heather Bell            Little Falls       MN  32    4  8:58  2:03  2:45   17   54:57 15.3  1:43   12   30:46  9:56 1:39:08 
   16  176 Meghan McCann           Apple Valley       MN  31   12 10:49  2:28  2:43   15   52:44 15.9  1:45   17   35:04 11:19 1:43:03 
   17  266 Maiken Strohm           Wayzata            MN  32   17 13:15  3:01  3:08   14   52:38 16.0  1:24   16   34:02 10:59 1:44:25 
   18  256 Esther Simon            Park Rapids        MN  30   16 12:24  2:49  4:21   18   59:09 14.2  2:33   18   35:22 11:25 1:53:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38    1  6:26  1:28  1:08    1   32:47 25.6  0:51    1   17:25  5:37   58:34 
    2  103 Bryce Gytri             Shakopee           MN  38    6  7:11  1:38  1:19    4   37:17 22.5  0:58    4   20:33  6:38 1:07:16 
    3  230 Ryan Rogers             Bemidji            MN  36    2  7:03  1:37  1:09    6   38:20 21.9  0:52    3   20:01  6:28 1:07:23 
    4    9 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  37    7  7:27  1:42  1:27    3   36:28 23.0  1:17    5   21:26  6:55 1:08:02 
    5  212 Thomas Pahl             Osakis             MN  39    5  7:10  1:38  2:07    2   36:11 23.2  1:14    8   21:50  7:03 1:08:29 
    6   62 James Dougherty         Saint Paul         CA  39   11  7:51  1:47  2:44    8   38:51 21.6  1:09    2   19:47  6:23 1:10:20 
    7  274 Corey Tabbert           Grand Rapids       MN  39    9  7:40  1:45  1:56    5   38:19 21.9  1:19    7   21:48  7:02 1:11:00 
    8  175 Chad May                Minneapolis        MN  39   15  8:57  2:02  1:59    7   38:33 21.8  1:00    6   21:40  7:00 1:12:09 
    9   22 Steve Bona              Shoreview          MN  39   10  7:45  1:46  2:23    9   38:59 21.5  1:39   10   23:59  7:45 1:14:43 
   10  298 Brian Witte             Prior Lake         MN  39   12  7:53  1:48  2:00   11   39:21 21.3  1:47    9   23:52  7:42 1:14:52 
   11  128 Brian Hobson            Nevis              MN  35   18  9:21  2:08  2:25   12   41:01 20.5  0:58   12   25:10  8:07 1:18:53 
   12   88 Brendan Giese           Beaver Dam         WI  39    3  7:04  1:37  2:23   10   39:05 21.5  1:49   19   29:28  9:31 1:19:47 
   13  288 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  35    4  7:08  1:38  2:10   13   41:57 20.0  2:40   15   27:25  8:51 1:21:18 
   14    7 Ryan Backer             Maple Grove        MN  38   16  9:07  2:05  2:53   15   44:54 18.7  1:50   11   24:35  7:56 1:23:17 
   15  295 Brian Winter            Clear Lake         MN  38   21 10:34  2:24  1:55   18   45:32 18.4  1:01   13   25:55  8:22 1:24:55 
   16  287 Acrocurnis Vetter       Fargo              ND  37   14  8:50  2:01  2:43   19   46:17 18.1  2:23   16   28:38  9:15 1:28:49 
   17  133 Justin Isaacson         Nevis              MN  38   22 12:40  2:53  3:59   16   45:00 18.7  1:25   14   26:02  8:24 1:29:03 
   18  110 Travis Hanel            Warren             MN  37   19  9:48  2:14  3:47   14   44:48 18.8  2:01   21   30:26  9:49 1:30:48 
   19  180 Jason McNerney          Inver Grove Hts.   MN  37   17  9:07  2:05  2:48   20   47:47 17.6  1:54   18   29:25  9:30 1:30:59 
   20    5 Ben Anderson            Moorhead           MN  35   23 14:58  3:24  3:29   17   45:19 18.5  1:40   17   29:21  9:28 1:34:44 
   21  139 David Johnson           Plymouth           MN  39   13  8:14  1:53  2:44   23   52:29 16.0  1:58   20   29:35  9:33 1:34:57 
   22   81 Ryan Foltz              Maple Grove        MN  36   20  9:52  2:15  3:40   21   49:01 17.1  2:06   22   30:45  9:56 1:35:22 
   23  120 Luke Helm               Fargo              ND  39    8  7:36  1:44  4:01   22   49:52 16.8  3:35   23   31:46 10:15 1:36:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  275 Angela Tangen           Fargo              ND  36    1  8:21  1:54  1:21    3   45:28 18.5  1:16    3   27:00  8:43 1:23:24 
    2  117 Kelly Heinen            Greenfield         MN  37    9 11:36  2:39  2:53    2   43:47 19.2  1:03    1   24:50  8:01 1:24:07 
    3   67 Jackie Edwards          Hector             MN  39    3 10:08  2:19  1:53    1   41:38 20.2  1:51    5   30:59 10:00 1:26:27 
    4  237 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  36    2  9:21  2:08  2:48    5   48:07 17.5  1:44    4   28:54  9:20 1:30:52 
    5  151 Camilla Larson          Little Falls       MN  37    7 10:52  2:29  2:00    7   50:15 16.7  1:15    2   26:49  8:39 1:31:09 
    6  147 Aynsley Kluchnik        Bemidji            MN  37    5 10:18  2:21  3:30    4   46:42 18.0  2:26    8   32:34 10:31 1:35:28 
    7   10 Dustie Bakke            Menahga            MN  37   11 13:28  3:04  2:43    6   48:29 17.3  2:31   11   33:41 10:52 1:40:51 
    8    8 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  39    6 10:24  2:22  2:39    8   52:57 15.9  2:43   10   33:40 10:52 1:42:21 
    9   92 Michelle Gorman Mcnerne Inver Grove Hts.   MN  35   10 12:30  2:51  3:12   10   56:31 14.9  1:45    7   31:54 10:18 1:45:51 
   10    6 Lindsay Backer          Maple Grove        MN  36    8 10:57  2:30  3:40   11   58:00 14.5  1:33    6   31:43 10:14 1:45:51 
   11  182 Jennifer Miller         Fargo              ND  36   12 13:42  3:07  5:21    9   55:11 15.2  3:08    9   32:45 10:34 1:50:05 
   12  263 Christine Steffen       Minneapolis        MN  36    4 10:14  2:20  3:41   12   58:27 14.4  2:31   12   47:02 15:11 2:01:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  160 David Lewis             Nevis              MN  41    1  7:10  1:38  1:10    1   34:18 24.5  0:53    1   18:07  5:51 1:01:37 
    2   24 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43    6  8:11  1:52  1:09    2   35:46 23.5  0:51    3   20:51  6:44 1:06:47 
    3   36 Blake Butler            Waconia            MN  41    2  7:16  1:39  1:25    4   38:09 22.0  1:02    2   19:44  6:22 1:07:34 
    4  302 Eric Young              Atlanta            GA  42    3  7:28  1:42  1:17    3   36:33 23.0  1:06    4   21:37  6:59 1:07:59 
    5  227 Scott Remiger           Lakeville          MN  41    5  7:58  1:49  2:14    5   38:53 21.6  1:22    6   23:31  7:36 1:13:57 
    6   86 Michael Geeslin         Hawley             MN  41    4  7:55  1:48  2:37    7   42:59 19.5  1:42    5   23:09  7:28 1:18:21 
    7  172 Chris Martin            Moorhead           MN  40    7  9:00  2:03  2:34    6   41:16 20.4  1:25    7   25:38  8:16 1:19:52 
    8  127 Charlie Hirt            Long Lake          MN  44    8  9:58  2:16  1:31   10   48:26 17.3  0:59    9   26:52  8:40 1:27:45 
    9   66 Chad Edwards            Hector             MN  40   10 11:04  2:31  2:37    9   46:39 18.0  1:19   12   30:31  9:51 1:32:08 
   10   89 Chris Giles             Chanhassen         MN  44   14 25:16  5:45  2:44    8   43:45 19.2  1:56    8   26:25  8:32 1:40:03 
   11  164 Dane Listug-Lunde       Sartell            MN  42    9 10:30  2:24  4:47   14   55:01 15.3  1:47   10   29:43  9:36 1:41:47 
   12   17 Brian Blair             Bloomington        MN  41   11 14:25  3:17  3:13   12   52:13 16.1  1:30   13   34:32 11:09 1:45:51 
   13  297 Scott Winter            Buffalo            MN  44   12 15:22  3:30  4:53   13   54:49 15.3  1:56   11   30:28  9:50 1:47:28 
   14  201 Kevin Ondracek          Savage             MN  43   13 18:09  4:08  3:22   11   49:22 17.0  1:20   14   38:42 12:29 1:50:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  174 Nerissa Marzolf         Maple Plain        MN  40    1  8:05  1:51  1:11    1   41:14 20.4  1:07    2   23:56  7:44 1:15:32 
    2  186 Tracy Moe               Randall            MN  42    3  8:46  2:00  1:31    6   45:43 18.4  0:59    6   26:54  8:41 1:23:50 
    3   50 Debbie Christian        Buffalo            MN  44    7  9:28  2:10  2:04    2   41:58 20.0  1:45   10   28:45  9:17 1:23:59 
    4  278 Kristin Terrell         Chanhassen         MN  44   18 11:39  2:39  1:44    7   45:44 18.4  1:25    1   23:33  7:36 1:24:02 
    5   59 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  44    5  8:58  2:03  1:54    3   44:05 19.1  1:03    7   28:14  9:07 1:24:13 
    6   25 Kelly Brekke            Fargo              ND  42   14 10:54  2:29  1:31    8   45:53 18.3  1:56    3   24:57  8:03 1:25:09 
    7  102 Denae Grove             East Grand Forks   MN  43   15 10:54  2:29  2:14   10   46:25 18.1  1:53    5   26:02  8:24 1:27:27 
    8   71 Jill Emery              Foley              MN  44    9  9:55  2:16  2:28    4   45:07 18.6  1:34    9   28:40  9:15 1:27:43 
    9  183 Rachel Miller           Minneapolis        MN  40   16 11:04  2:31  2:32    9   45:59 18.3  2:22    8   28:25  9:10 1:30:21 
   10  257 Jayme Simon             Mound              MN  44    2  8:38  1:58  1:45   11   47:00 17.9  1:47   15   31:40 10:13 1:30:49 
   11   61 Anne Dougherty          Saint Paul         MN  40    8  9:51  2:15  2:33   14   48:17 17.4  1:28   12   28:50  9:18 1:30:57 
   12   72 Amy Engebretson         St Paul            MN  43   23 12:41  2:53  2:28   20   52:36 16.0  1:02    4   25:28  8:13 1:34:13 
   13   21 Michelle Bolton         Lakeville          MN  41   20 11:53  2:42  3:44   13   47:24 17.7  2:25   13   28:50  9:19 1:34:15 
   14  296 Janet Winter            Buffalo            MN  43   19 11:41  2:40  4:14   16   48:33 17.3  1:46   11   28:45  9:17 1:34:58 
   15   94 Kate Gottsch            Edina              MN  44    6  9:00  2:03  2:00   18   50:15 16.7  1:51   17   32:24 10:28 1:35:29 
   16  301 Sarah Wood              Bozeman            MT  42   22 12:33  2:52  2:55    5   45:10 18.6  2:49   16   32:23 10:27 1:35:49 
   17    2 Sally Aadland           Baxter             MN  40   12 10:13  2:20  3:15   12   47:19 17.8  2:39   18   32:25 10:28 1:35:49 
   18   56 Rachael Cota            Little Falls       MN  40   13 10:29  2:23  3:58   23   56:27 14.9  1:45   14   29:21  9:28 1:41:57 
   19  280 Michele Thieman         Park Rapids        MN  41   10 10:00  2:17  3:22   17   49:17 17.0  2:10   22   38:47 12:31 1:43:33 
   20   23 Colleen Boyarko         Monument           CO  41   11 10:00  2:17  3:21   21   53:23 15.7  1:24   20   35:28 11:27 1:43:34 
   21  202 Sandra Ondracek         Savage             MN  44   21 12:22  2:49  2:25   19   51:07 16.4  2:10   21   37:18 12:02 1:45:19 
   22  262 Sarah Speer             Brainerd           MN  40   17 11:31  2:37  3:12   22   54:23 15.4  2:19   19   34:24 11:06 1:45:48 
   23   79 Sarah Filippi           Little Falls       MN  43    4  8:49  2:01  5:51   24 1:04:38 13.0  2:21   23   42:00 13:33 2:03:37 
   24  300 Tara Wolff              Nevis              MN  40   24 13:10  3:00  3:09   15   48:18 17.4                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  138 Chuck Jensen            Ramsey             MN  49    1  6:17  1:26  1:57    1   36:26 23.1  1:30    4   22:06  7:08 1:08:13 
    2   28 David Breznay           Fargo              ND  45    5  7:59  1:49  1:29    2   37:51 22.2  1:17    2   21:07  6:49 1:09:41 
    3  157 Woody Leindecker        Bemidji            MN  45    2  6:32  1:29  2:03    6   41:07 20.4  2:02    3   21:49  7:03 1:13:31 
    4  173 Michael Marzolf         Maple Plain        MN  45    4  7:35  1:44  2:29    3   38:44 21.7  1:44    7   24:47  8:00 1:15:18 
    5  185 John Mitchell           Maple Grove        MN  47    7  8:27  1:56  1:56    5   40:06 20.9  1:30    5   23:40  7:38 1:15:37 
    6  142 Richard Johnson         Nevis              MN  45    6  7:59  1:49  1:22    7   41:40 20.2  1:00    6   23:52  7:42 1:15:50 
    7  279 Peter Terrell           Chanhassen         MN  45   12 10:24  2:22  2:35    8   41:58 20.0  1:31    1   20:09  6:30 1:16:35 
    8  219 Todd Peters             West Fargo         ND  48    3  6:33  1:30  1:27    4   39:58 21.0  1:36   10   27:23  8:50 1:16:55 
    9   43 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  48   14 10:59  2:30  2:38    9   43:21 19.4  1:57    8   25:01  8:05 1:23:54 
   10   16 David Bjorklund         Park Rapids        MN  47    8  8:31  1:56  2:03   10   46:18 18.1  1:57    9   26:43  8:37 1:25:30 
   11   78 Scott Ewing             Minneapolis        MN  45   10  9:01  2:03  2:27   11   46:30 18.1  1:36   11   28:10  9:06 1:27:43 
   12   95 Rob Gottsch             Edin               MN  46    9  8:56  2:02  3:02   14   49:03 17.1  1:19   13   30:42  9:55 1:33:00 
   13   29 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  49   13 10:31  2:24  1:54   12   47:00 17.9  1:32   15   36:49 11:53 1:37:44 
   14   20 Edward Bolton           Lakeville          MN  49   15 13:38  3:06  5:31   15   49:57 16.8  2:06   12   29:24  9:29 1:40:33 
   15   68 Clark Emery             Moorhead           MN  47   16 13:55  3:10  3:40   13   47:49 17.6  2:01   14   33:17 10:45 1:40:40 
   16  195 Javier Nevares          Sartell            MN  49   11  9:24  2:09  2:50   16   53:23 15.7  3:03   16   37:31 12:06 1:46:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  184 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  46    1  8:04  1:50  1:33    1   42:14 19.9  1:09    1   22:42  7:20 1:15:40 
    2  208 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  48    3  9:24  2:09  1:43    2   43:17 19.4  1:25    2   23:44  7:40 1:19:31 
    3  229 Gretchen Rockstad       Ada                MN  46    5  9:29  2:10  2:14    3   43:26 19.3  0:52    3   26:08  8:26 1:22:07 
    4  292 Angela Walther          Park Rapids        MN  47    4  9:26  2:09  2:17    4   45:29 18.5  1:26    4   26:23  8:31 1:24:59 
    5   90 Paige Giles             Chanhassen         MN  45    6  9:31  2:10  2:02    5   45:58 18.3  1:39    5   26:38  8:36 1:25:46 
    6  223 Sheila Pidde            Stillwater         MN  45    2  8:35  1:57  3:01    6   47:17 17.8  1:24    6   26:39  8:36 1:26:55 
    7  268 Mary Sundquist          Pillager           MN  45    8 10:28  2:23  3:42    7   48:04 17.5  1:50    9   30:53  9:58 1:34:54 
    8   15 Theresa Beseman         Swanville          MN  45   10 11:12  2:33  2:52    8   51:20 16.4  1:25    8   29:28  9:31 1:36:15 
    9   58 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  45   11 11:12  2:33  3:52    9   51:42 16.2  1:24    7   29:27  9:30 1:37:35 
   10  209 Kristen Ostendorf       St.  Paul          MN  45    9 10:37  2:25  4:05   12   56:01 15.0  2:50   10   33:02 10:40 1:46:33 
   11  199 Katherine O'Brien       Rice               MN  46   12 11:27  2:37  4:44   11   56:00 15.0  1:45   11   36:16 11:42 1:50:11 
   12  231 Marcia Roline           Bemidji            MN  45    7 10:21  2:21  3:38   10   52:30 16.0  2:05   12   42:19 13:39 1:50:51 
   13  284 Sarah Vandermeiden      Cloquet            MN  49   13 12:58  2:57  4:28   13   58:18 14.4  1:58   13   45:20 14:38 2:03:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   54 Tom Clow                Fargo              ND  54    2  7:52  1:48  2:06    1   40:00 21.0  1:09    1   22:31  7:16 1:13:37 
    2  294 John Weum               Eden Prairie       MN  54    1  6:30  1:29  1:28    5   41:38 20.2  1:17    5   26:40  8:37 1:17:31 
    3   14 Bill Benning            Lakeville          MN  53    3  8:19  1:54  1:50    4   41:28 20.3  1:29    6   27:18  8:49 1:20:22 
    4  122 Dennis Hetalnd          Fargo              ND  53    4  9:00  2:03  2:12    6   44:12 19.0  1:45    2   25:48  8:20 1:22:56 
    5  134 Jaime Jackson           Edina              MN  50    8 12:19  2:48  3:27    2   40:38 20.7  2:31    3   25:54  8:22 1:24:49 
    6   49 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  53    6 11:32  2:38  2:11    3   41:02 20.5  4:15    7   28:59  9:21 1:27:57 
    7  213 Gregg Parks             Walker             MN  51   10 12:34  2:52  4:15    8   47:16 17.8  2:26    4   26:19  8:30 1:32:48 
    8  114 Keith Hargis            Clear Lake         IA  51   11 12:35  2:52  2:50    7   45:52 18.3  2:23    8   29:21  9:28 1:33:00 
    9   48 Mark Chelette           Navarre            FL  53    5 11:11  2:33  3:36   10   49:57 16.8  3:21   11   32:11 10:23 1:40:14 
   10   18 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  53   12 12:43  2:54  4:58   11   51:02 16.5  1:57    9   30:02  9:42 1:40:40 
   11  269 Bruce Sutor             Rochester          MN  53   14 14:07  3:13  3:37    9   49:07 17.1  2:05   12   35:20 11:24 1:44:14 
   12  214 Thomas Patrick          River Falls        WI  50    7 12:00  2:44  3:58   13   53:21 15.7  4:00   10   31:27 10:09 1:44:43 
   13  125 Tom Hickok              North Minneapolis  MN  53    9 12:21  2:49  4:12   12   52:00 16.2  3:55   13   36:00 11:37 1:48:26 
   14   73 Peder Engebretson       St. Anthony        MN  51   13 13:19  3:02  7:10   14 1:06:12 12.7  1:46   14   47:32 15:20 2:15:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  240 Linda Schievelbein      Wayzata            MN  51    2  8:50  2:01  1:43    1   39:31 21.3  1:32    1   24:29  7:54 1:16:02 
    2  177 Colleen McCormick       Ironton            MN  53    1  8:01  1:50  2:06    2   43:59 19.1  1:40    2   24:29  7:54 1:20:14 
    3  162 Rochelle Lindow         New Hope           MN  53    5 12:42  2:54  2:49    3   48:32 17.3  2:16    4   36:00 11:37 1:42:17 
    4  259 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  52    4 12:31  2:51  5:12    5   59:06 14.2  1:29    3   31:43 10:14 1:49:59 
    5   13 Julie Bell              Little Falls       MN  50    3  9:30  2:10  4:19    4   50:27 16.7  1:48    5   50:26 16:16 1:56:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   96 Arnie Gough             Hinsdale           IL  58    2  7:41  1:45  2:27    3   40:02 21.0  1:41    1   24:52  8:01 1:16:40 
    2  170 David Maier             Bismarck           ND  56    4  8:36  1:58  2:16    1   38:16 22.0  1:48    5   27:26  8:51 1:18:20 
    3   82 Mark Johnson            Sioux Falls        SD  57    7  9:39  2:12  2:30    2   39:17 21.4  2:24    2   25:09  8:07 1:18:57 
    4  226 Duane Pullins           Maple Lake         MN  57    6  9:30  2:10  2:01    4   40:25 20.8  1:22    4   26:44  8:38 1:20:00 
    5  115 Doug Harvey             Bloomington        MN  57    1  7:34  1:44  1:54    7   43:34 19.3  1:38    3   25:53  8:21 1:20:30 
    6  106 Kurt Gytri              Northfield         MN  59    3  8:22  1:54  1:44    5   41:01 20.5  1:33    8   29:45  9:36 1:22:24 
    7  178 Michael McGrail         Apple Valley       MN  59   10 12:41  2:53  2:39    6   43:27 19.3  2:05    6   28:03  9:03 1:28:53 
    8   55 Mark Condiff            Plymouth           MN  57    9 10:56  2:29  2:13    8   46:44 18.0  1:36   11   32:02 10:20 1:33:29 
    9  243 Chris Schneeman         Mendota Heights    MN  59    5  9:21  2:08  2:41    9   47:32 17.7  1:24   12   35:55 11:35 1:36:50 
   10  247 Nick Schneeman          Saint Paul         MN  57    8 10:55  2:29  4:57   10   50:35 16.6  1:38    9   30:01  9:41 1:38:04 
   11   33 David Buck              Minneapolis        MN  55   12 13:46  3:08  3:47   11   51:57 16.2  1:43    7   29:01  9:22 1:40:11 
   12   77 Mark Everson            Anoka              MN  59   11 13:40  3:07  4:34   12   57:25 14.6  1:13   10   30:45  9:56 1:47:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  224 Lisa Polachek           St. Paul           MN  57    1  8:05  1:51  1:46    2   47:03 17.9  1:22    1   27:54  9:00 1:26:08 
    2  105 Jan Gytri               Northfield         MN  56    3  9:36  2:11  1:45    1   44:23 18.9  1:27    6   34:27 11:07 1:31:35 
    3  245 Erin Schneeman          Saint Paul         MN  57    5 11:04  2:31  4:12    5   50:57 16.5  1:59    2   28:01  9:03 1:36:11 
    4   27 Michelle Brekken        Baxter             MN  57    4 10:39  2:26  3:29    3   49:29 17.0  1:59    4   31:15 10:05 1:36:50 
    5  205 Patty O'Neil            Edina              MN  57    2  9:35  2:11  3:05    6   51:09 16.4  2:29    3   31:09 10:03 1:37:25 
    6   91 Susan Goltz             Duluth             MN  56    6 11:21  2:35  2:54    4   50:26 16.7  2:17    5   31:25 10:08 1:38:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  189 Dennis Nelson           Henderson          NV  60    5  9:34  2:11  1:16    1   37:12 22.6  1:57    5   30:13  9:45 1:20:11 
    2  265 Richard Stevens         Mound              MN  60    1  7:57  1:49  2:00    2   42:31 19.8  1:49    7   30:30  9:51 1:24:45 
    3  107 Mark Hagen              Fargo              ND  63    3  8:58  2:03  2:59    7   47:39 17.6  1:35    2   28:19  9:08 1:29:28 
    4  124 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  62    2  8:32  1:57  3:13    4   46:06 18.2  2:11    3   30:02  9:42 1:30:02 
    5  193 Mike Nelson             Walker             MN  63    6 10:00  2:17  4:30    6   47:05 17.8  2:04    6   30:14  9:45 1:33:51 
    6   26 Bob Brekken             Baxter             MN  62    9 12:54  2:56  4:21    3   44:47 18.8  2:28    4   30:08  9:44 1:34:36 
    7   75 Hartman Erickson        Burnsville         MN  64    4  9:16  2:07  3:30    5   46:29 18.1  3:04    9   32:54 10:37 1:35:11 
    8   42 Timothy Byers           Stevens Point      WI  60   10 14:44  3:21  3:47    8   48:56 17.2  2:20    1   27:01  8:43 1:36:47 
    9  260 John Smith              Nevis              MN  64    7 10:15  2:20  2:26    9   50:05 16.8  2:03    8   32:26 10:28 1:37:12 
   10  271 Brad Swenson            Moorhead           MN  64    8 12:06  2:45  2:51   10 1:20:51 10.4                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  270 Deb Sutor               Fergus Falls       MN  60    1  9:04  2:04  2:29    1   46:04 18.2  2:24    1   33:09 10:42 1:33:07 
    2  190 Kaye Nelson             Henderson          NV  61    2 14:20  3:16  5:28    2   53:44 15.6  3:14    2   34:57 11:17 1:51:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   85 Douglas Geeslin         Fargo              ND  66    1  8:16  1:53  4:17    1   42:17 19.9  2:32    2   29:58  9:40 1:27:17 
    2  293 Gary Walworth           Walker             MN  65    2 10:55  2:29  4:12    2   44:10 19.0  2:09    1   28:21  9:09 1:29:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   19 Ed Bolton               Nevis              MN  77    1 16:48  3:50  6:01    1   54:01 15.6  1:28    1   34:19 11:04 1:52:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        355
Total Number of Team Finishers:           45
Total Number of Individual Finishers:    218
Number of Male   Finishers:              126
Number of Female Finishers:               92
Did not Finish Race or Did Not Start:     92