Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/9/2015

race logo










					                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                  Zorbaz - Spicer, MN - August 9, 2015
                                              1/4 Mile Swim - 13.5 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/9     330 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28 M     5  7:39  1:45  1:06    1   32:05 25.2  0:46    1   17:36  5:52   59:11 
    2   1/9     424 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M     1  7:06  1:37  1:05   22   37:35 21.6  0:40    4   19:23  6:28 1:05:48 
    3   1/19    346 Chris Hagen             Little Falls       MN  39 M    36  9:48  2:14  1:16    6   35:07 23.1  0:54    2   18:53  6:18 1:05:56 
    4   1/14    422 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52 M    62 10:34  2:25  1:54    2   33:52 23.9  1:08    3   19:08  6:23 1:06:33 
    5   1/13    450 Tim Staloch             Watertown          MN  34 M    14  8:47  2:00  1:38    8   35:49 22.6  0:50   13   21:25  7:09 1:08:26 
    6   2/14    452 John Stangl             Buffalo            MN  52 M    17  9:06  2:04  1:22    4   34:47 23.3  1:02   20   22:21  7:27 1:08:36 
    7   2/19    456 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  36 M    15  8:52  2:01  1:42   14   36:43 22.1  0:40   10   20:56  6:59 1:08:51 
    8   2/9     439 Kole Seiler             Minneapolis        MN  25 M    13  8:46  2:00  2:11   21   37:33 21.6  1:00    5   19:23  6:28 1:08:51 
    9   1/9     347 John Hagen              Plainview          MN  41 M    31  9:35  2:11  1:23   19   37:25 21.6  0:57    6   19:44  6:35 1:09:03 
   10   3/19    393 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  36 M    66 10:37  2:25  0:46    7   35:14 23.0  0:39   17   22:02  7:21 1:09:16 
   11   2/9     461 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  19 M     3  7:29  1:43  0:57   31   38:40 20.9  0:44   15   21:41  7:14 1:09:31 
   12   1/8     374 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  48 M    22  9:24  2:09  0:57   13   36:38 22.1  0:47   18   22:04  7:22 1:09:48 
   13   1/5     436 Jeremy Schultz          Eden Valley        MN  21 M    45  9:56  2:16  1:55   12   36:36 22.1  0:36    9   20:56  6:59 1:09:57 
   14   1/14    405 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  45 F    16  9:03  2:04  1:12    9   35:50 22.6  1:11   29   22:59  7:40 1:10:14 
   15   1/12    431 Pete Royer              Litchfield         MN  56 M    24  9:26  2:09  1:44    5   35:06 23.1  0:57   36   23:21  7:47 1:10:32 
   16   1/18    384 Roxanne Lorenz          Benson             MN  35 F    38  9:48  2:14  1:05   29   38:32 21.0  0:52    8   20:31  6:51 1:10:47 
   17   3/9     338 Breck Erickson          Willmar            MN  17 M    18  9:07  2:05  1:45   10   36:18 22.3  0:34   32   23:06  7:42 1:10:48 
   18   4/19    403 Chad Nelson             Willmar            MN  39 M    23  9:25  2:09  1:19   11   36:27 22.2  0:50   25   22:54  7:38 1:10:53 
   19   2/12    376 Kris Kolstad            Willmar            MN  57 M    25  9:26  2:09  1:14   15   36:44 22.1  0:55   34   23:12  7:44 1:11:30 
   20   2/8     334 Daniel Dederichs        Waverly            MN  48 M    79 11:05  2:32  1:08    3   34:02 23.8  1:19   47   24:08  8:03 1:11:41 
   21   2/14    526 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  49 F     6  8:01  1:50  1:02   24   37:57 21.3  0:59   45   23:57  7:59 1:11:54 
   22   5/19    404 Wesley Nelson           Grant              MN  37 M    41  9:54  2:15  1:38   17   37:04 21.9  1:12   24   22:52  7:38 1:12:38 
   23   6/19    308 Jesse Ashling           Montevideo         MN  36 M     8  8:26  1:55  1:22   20   37:25 21.6  0:58   60   24:51  8:17 1:13:01 
   24   2/9     381 Mark Lindquist          Buffalo            MN  43 M    19  9:13  2:06  1:44   25   38:02 21.3  1:29   33   23:12  7:44 1:13:38 
   25   2/13    379 Jason Larson            Golden Valley      MN  32 M    82 11:09  2:32  2:04   32   38:43 20.9  0:53   11   21:04  7:02 1:13:51 
   26   3/13    448 Erik Sorenson           Minneapolis        MN  33 M     7  8:21  1:54  1:44   46   40:25 20.0  1:11   22   22:36  7:32 1:14:14 
   27   1/6     440 Quin Seiler             Minneapolis        MN  26 F    46  9:57  2:16  1:31   56   41:07 19.7  0:58   14   21:39  7:13 1:15:11 
   28   4/9     471 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  17 M    10  8:39  1:58  1:19   43   40:16 20.1  0:52   61   24:56  8:19 1:16:00 
   29   3/9     468 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  40 M    53 10:08  2:19  1:32   37   39:22 20.6  1:36   37   23:24  7:48 1:16:01 
   30   3/9     340 Joey Fragodt            Morris             MN  27 M    42  9:55  2:16  1:12   60   41:36 19.5  1:04   23   22:40  7:34 1:16:25 
   31   5/9     355 Ryan Heaney             Maple Grove        MN  16 M    67 10:39  2:26  1:35   27   38:23 21.1  1:13   52   24:39  8:13 1:16:27 
   32   4/9     457 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  28 M    89 11:30  2:37  0:53   28   38:28 21.1  0:53   65   25:08  8:23 1:16:50 
   33   3/14    443 Tracy Sik               Willmar            MN  45 F    57 10:24  2:22  1:51   66   42:06 19.2  1:23   12   21:09  7:03 1:16:53 
   34   3/8     354 Michael Heaney          Maple Grove        MN  47 M    39  9:53  2:15  1:49   41   40:13 20.1  1:50   35   23:17  7:46 1:17:00 
   35   7/19    472 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  37 M    35  9:46  2:14  2:38   47   40:26 20.0  1:34   30   23:00  7:40 1:17:23 
   36   4/9     306 Paul Allen              Granite Falls      MN  44 M    63 10:35  2:25  1:19   16   37:00 21.9  1:07  101   27:25  9:09 1:17:25 
   37   2/18    323 Maura Brink             Falcon Heights     MN  36 F    26  9:28  2:09  1:31   55   41:06 19.7  1:19   55   24:41  8:14 1:18:04 
   38   4/14    388 Lisa Jean Martin        Bemidji            MN  46 F    27  9:29  2:10  1:58   70   42:21 19.1  0:45   42   23:45  7:55 1:18:17 
   39   3/14    458 Bob Strandell           Plymouth           MN  53 M    95 11:40  2:39  2:44   33   38:45 20.9  1:24   43   23:51  7:57 1:18:22 
   40   4/14    320 Bret Borth              Chanhassen         MN  52 M    65 10:36  2:25  2:30   54   40:53 19.8  0:49   40   23:41  7:54 1:18:27 
   41   1/2     366 Kayla Huhnerkoch        Redwood Falls      MN  18 F    69 10:47  2:27  1:44  100   45:15 17.9  0:47    7   19:58  6:40 1:18:28 
   42   5/9     362 Paul Holm               Fargo              ND  43 M    50 10:05  2:18  2:06   23   37:50 21.4  2:15   84   26:19  8:47 1:18:33 
   43   5/14    512 Lee Braaten             Glenwood           MN  52 M    48 10:01  2:17  1:40   30   38:36 21.0  0:57  100   27:23  9:08 1:18:35 
   44   1/3     427 Thomas Rohman           South Haven        MN  68 M    99 11:48  2:41  1:23   38   39:28 20.5  1:24   64   25:04  8:22 1:19:05 
   45   3/12    463 Tom Taunton             New London         MN  55 M   108 12:02  2:44  3:09   42   40:14 20.1  1:28   21   22:30  7:30 1:19:20 
   46   3/18    335 Kara Degroot            Sioux Center       IA  36 F    20  9:16  2:07  2:16   61   41:45 19.4  1:28   53   24:40  8:14 1:19:23 
   47   6/14    368 Daniel Jacobs           Olivia             MN  54 M    86 11:24  2:36  1:45   64   42:03 19.3  0:32   41   23:44  7:55 1:19:26 
   48   6/9     324 Thomas Buboltz          Redwood Falls      MN  18 M    56 10:23  2:22  1:50   62   41:59 19.3  0:39   58   24:47  8:16 1:19:36 
   49   1/21    392 Lauren Mellick          Minneapolis        MN  32 F   102 11:53  2:42  1:21   51   40:41 19.9  1:10   51   24:39  8:13 1:19:43 
   50   8/19    475 Christopher Ward        White Bear Lake    MN  35 M    52 10:07  2:18  2:42   53   40:51 19.8  1:06   62   25:00  8:20 1:19:43 
   51   2/21    451 Trina Staloch           Watertown          MN  32 F   139 12:58  2:57  1:12   52   40:45 19.9  1:18   38   23:34  7:52 1:19:45 
   52   4/8     518 Steven Dresler          Willmar            MN  48 M    32  9:36  2:11  2:26   36   39:13 20.7  1:25   98   27:10  9:04 1:19:49 
   53   1/5     521 Lizzie McNamata         Buffalo            MN  23 F    40  9:53  2:15  1:54   57   41:22 19.6  1:28   67   25:16  8:26 1:19:51 
   54   9/19    408 Mike O'Malley           Minneapolis        MN  36 M   134 12:49  2:55  1:26   65   42:04 19.3  0:37   31   23:02  7:41 1:19:56 
   55   4/18    407 Kris Nord               Buffalo            MN  35 F    34  9:44  2:13  1:50   69   42:17 19.2  1:26   57   24:42  8:14 1:19:58 
   56  10/19    305 Christopher Allen       Bloomington        MN  35 M    78 11:02  2:31  1:48   34   39:02 20.8  2:05   83   26:13  8:45 1:20:09 
   57   2/2     360 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  19 F   112 12:05  2:45  1:34   58   41:23 19.6  1:23   44   23:54  7:58 1:20:16 
   58   2/3     414 Forrest Peterson        Willmar            MN  66 M    94 11:40  2:39  2:04   35   39:06 20.7  1:19   81   26:12  8:44 1:20:20 
   59   5/18    311 Katie Benson            Buffalo            MN  37 F   125 12:26  2:50  1:48   63   42:02 19.3  1:16   26   22:56  7:39 1:20:26 
   60   3/21    313 Amy Bergan              West Fargo         ND  31 F    68 10:43  2:27  2:26   50   40:41 19.9  1:47   66   25:16  8:26 1:20:50 
   61   5/14    353 Larae Heaney            Maple Grove        MN  47 F   128 12:33  2:52  1:09   39   39:40 20.4  1:22   78   26:09  8:43 1:20:51 
   62   7/14    359 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  52 M   124 12:25  2:50  1:49   18   37:09 21.8  1:36  109   28:14  9:25 1:21:10 
   63   3/3     473 Mark Walford            Glencoe            MN  65 M    97 11:45  2:41  2:01   44   40:19 20.1  1:26   80   26:10  8:44 1:21:39 
   64   4/12    332 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  59 M   143 13:18  3:02  2:13   48   40:34 20.0  1:06   54   24:40  8:14 1:21:49 
   65   7/9     481 Alex Westman            Racine             WI  16 M   117 12:14  2:47  3:03   59   41:34 19.5  1:26   39   23:39  7:53 1:21:54 
   66   4/21    377 Allison Kruger          Marshall           MN  34 F   113 12:06  2:45  2:15   49   40:35 20.0  1:08   72   25:53  8:38 1:21:54 
   67   2/5     529 James Johnston          Willmar            MN  23 M    84 11:19  2:35  1:44   68   42:16 19.2  0:42   82   26:13  8:45 1:22:11 
   68   2/5     466 Rachel Tiede            Avon               MN  20 F     4  7:38  1:44  2:28   77   43:27 18.6  1:55   93   26:48  8:56 1:22:15 
   69  11/19    447 Mike Sondrol            Willmar            MN  35 M   161 14:21  3:16  4:04   45   40:24 20.0  1:38   19   22:06  7:22 1:22:31 
   70   6/18    352 Anne Hartman            Minneapolis        MN  39 F    81 11:08  2:32  1:23   74   42:39 19.0  0:55   87   26:31  8:51 1:22:34 
   71  12/19    342 Ryan Gale               Hugo               MN  39 M    51 10:05  2:18  2:21   93   44:41 18.1  1:05   50   24:25  8:09 1:22:35 
   72   3/5     397 Zach Morris             Willmar            MN  22 M    30  9:33  2:11  2:54  107   45:49 17.7  0:43   46   24:02  8:01 1:23:00 
   73   4/13    527 Ryan Davis              Willmar            MN  33 M    12  8:41  1:59  2:24   97   45:00 18.0  1:22   70   25:41  8:34 1:23:06 
   74   6/14    525 Amy Morrell             Spicer             MN  46 F    64 10:36  2:25  1:24   92   44:31 18.2  1:08   69   25:36  8:32 1:23:13 
   75   5/21    326 Erin Cary               Hibbing            MN  33 F    28  9:31  2:10  1:26   82   43:46 18.5  0:58  104   27:44  9:15 1:23:23 
   76   1/4     318 David Bjork             Fergus Falls       MN  64 M   136 12:52  2:56  2:47   73   42:38 19.0  0:53   49   24:23  8:08 1:23:31 
   77   8/9     437 Thomas Schumann         Litchfield         MN  18 M     2  7:29  1:42  1:50  131   47:50 16.9  1:11   79   26:09  8:43 1:24:27 
   78   7/18    420 Kendra Rebstock         Rockford           MN  35 F    96 11:43  2:40  1:55   84   43:53 18.5  0:50   86   26:28  8:50 1:24:48 
   79  13/19    367 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  38 M    33  9:40  2:12  1:46  115   46:22 17.5  0:33   91   26:35  8:52 1:24:54 
   80   6/21    386 Nicole Maloney Ebert    Truman             MN  34 F   114 12:08  2:46  1:42   72   42:31 19.1  1:11  103   27:37  9:13 1:25:07 
   81   1/8     524 Sarah Jagow             Willmar            MN  43 F    11  8:40  1:59  2:27   89   44:20 18.3  2:01  108   28:12  9:24 1:25:39 
   82   5/13    412 William Pattison        St. Paul           MN  33 M    75 10:59  2:30  2:46   71   42:27 19.1  1:40  112   28:17  9:26 1:26:07 
   83   7/21    455 Laura Stoneburner       Fargo              ND  30 F    55 10:22  2:22  1:42   79   43:40 18.5  0:52  126   29:40  9:54 1:26:15 
   84   8/21    363 Erica Horyza            Willmar            MN  34 F   126 12:28  2:50  1:25  106   45:46 17.7  0:58   71   25:41  8:34 1:26:15 
   85   8/14    464 Dan Tiede               Avon               MN  50 M    74 10:58  2:30  3:17   67   42:09 19.2  1:40  111   28:15  9:25 1:26:17 
   86   7/14    391 Jill McNamara           Buffalo            MN  48 F    60 10:31  2:24  1:32   87   44:07 18.4  1:27  116   28:43  9:35 1:26:19 
   87   5/9     378 Joseph Lang             Paynesville        MN  29 M   132 12:47  2:55  2:18   90   44:22 18.3  0:56   75   26:00  8:40 1:26:20 
   88   5/12    339 Mike Fanslau            St. Cloud          MN  57 M   171 15:09  3:27  1:28   26   38:18 21.1  1:44  129   29:51  9:57 1:26:29 
   89   9/14    409 Michael Oneal           Big Lake           MN  50 M   138 12:56  2:57  3:35   85   43:56 18.4  1:30   59   24:48  8:16 1:26:44 
   90   3/5     337 Annie Erickson          Raymond            MN  23 F    98 11:45  2:41  3:27  117   46:42 17.3  0:39   48   24:19  8:07 1:26:50 
   91   9/21    351 Jessica Hanson          Kandiyohi          MN  30 F   154 13:54  3:10  1:34   91   44:24 18.2  0:45   85   26:26  8:49 1:27:01 
   92   8/18    417 Molly Pool              Buffalo            MN  37 F   101 11:51  2:42  2:29  125   47:11 17.2  0:57   56   24:42  8:14 1:27:07 
   93  10/21    411 Lyndsey Paffrath-Bice   Paynesville        MN  30 F   106 11:59  2:44  2:10  102   45:28 17.8  1:03   89   26:34  8:52 1:27:11 
   94   9/18    479 Christine Wellner       Minneapolis        MN  38 F    72 10:51  2:28  1:52  128   47:37 17.0  0:51   77   26:08  8:43 1:27:16 
   95   6/13    528 Benjamin Larson         Roseville          MN  31 M    47  9:59  2:17  2:15   86   44:05 18.4  1:35  125   29:36  9:52 1:27:27 
   96   9/9     389 Maxwell Martin          Plymouth           MN  18 M    77 11:02  2:31  2:17  134   47:51 16.9  1:09   68   25:31  8:31 1:27:48 
   97  10/14    336 John Dhamer             Wayzata            MN  51 M   115 12:10  2:46  1:28   76   43:17 18.7  1:27  124   29:34  9:52 1:27:54 
   98   8/14    373 Stephanie Johnson       Cold Spring        MN  47 F   123 12:23  2:49  1:49   94   44:51 18.1  1:52   96   27:06  9:02 1:27:58 
   99  14/19    358 Bryan Henneman          Woodbury           MN  36 M   129 12:34  2:52  3:11   81   43:43 18.5  1:30   95   27:04  9:02 1:28:01 
  100  11/14    470 Brian Vance             Lakeville          MN  54 M    85 11:21  2:35  2:09  104   45:36 17.8  1:25  114   28:19  9:27 1:28:47 
  101   4/5     513 Lindsay Braaten         Glenwood           MN  21 F   103 11:54  2:43  2:10  122   47:06 17.2  1:03   92   26:43  8:55 1:28:55 
  102   9/14    307 Mary Anderson           St Louis Park      MN  48 F    91 11:35  2:38  2:17   83   43:52 18.5  1:22  135   30:18 10:06 1:29:22 
  103   6/12    522 Wayne Dahlen            Spicer             MN  58 M   174 15:49  3:36  1:50   88   44:09 18.3  1:09   94   26:51  8:57 1:29:45 
  104   2/6     401 Megan Nelsen            Apple Valley       MN  29 F   109 12:02  2:44  3:08  111   45:57 17.6  2:44   76   26:01  8:41 1:29:51 
  105   2/8     303 Leslie Akram            Buffalo            MN  40 F   160 14:18  3:15  2:22  119   46:52 17.3  1:25   63   25:01  8:21 1:29:56 
  106   2/4     331 Phil Davis              Bloomington        MN  61 M   158 14:12  3:14  2:54   75   43:11 18.8  1:32  110   28:14  9:25 1:30:02 
  107   7/12    453 Christopher Stone       Plymouth           MN  57 M   105 11:56  2:43  2:45  101   45:27 17.8  1:52  106   28:07  9:23 1:30:04 
  108   3/4     511 John O'Neill            Bird Island        MN  63 M    90 11:31  2:37  1:31  116   46:34 17.4  0:44  136   30:30 10:10 1:30:48 
  109   7/13    398 Jacob Mueller           Richmond           MN  34 M    70 10:47  2:27  2:40  118   46:42 17.3  1:37  122   29:22  9:48 1:31:06 
  110   3/8     413 Kara Pederson           Bloomington        MN  41 F    44  9:55  2:16  2:11  113   46:13 17.5  0:50  149   32:00 10:40 1:31:08 
  111  10/14    369 Carla James             Stillwater         MN  45 F    54 10:09  2:19  2:44   96   44:56 18.0  2:05  146   31:17 10:26 1:31:09 
  112   6/9     514 Jason Nettum            Chicago            IL  43 M    59 10:28  2:23  2:16  132   47:51 16.9  0:58  127   29:42  9:54 1:31:13 
  113   4/8     317 Stephanie Bergh         Eagan              MN  42 F    92 11:35  2:38  2:28  126   47:20 17.1  1:04  118   28:53  9:38 1:31:20 
  114  15/19    312 Mark Benson             Plymouth           MN  36 M   122 12:22  2:49  2:07  114   46:20 17.5  1:20  120   29:17  9:46 1:31:23 
  115   5/5     361 Halie Higgins           Duluth             MN  24 F   162 14:21  3:16  1:38  140   48:17 16.8  1:22   74   25:58  8:40 1:31:33 
  116   8/12    329 John Court              Celebration        FL  59 M    93 11:39  2:39  3:07  123   47:07 17.2  0:56  123   29:24  9:48 1:32:11 
  117   6/9     508 Adam Hedlof             Willmar            MN  27 M   118 12:15  2:47  2:46  133   47:51 16.9  0:50  115   28:39  9:33 1:32:19 
  118   5/8     509 Ted McNamara            Buffalo            MN  48 M     9  8:39  1:58  1:08  168   54:26 14.9  1:37   88   26:31  8:51 1:32:20 
  119   1/2     321 Shari Borth             Chanhassen         MN  51 F   110 12:04  2:45  3:01  110   45:56 17.6  3:13  107   28:08  9:23 1:32:21 
  120   1/3     341 Nancy Fritz             Willmar            MN  59 F   137 12:53  2:56  2:59  105   45:44 17.7  0:47  132   30:07 10:03 1:32:29 
  121  11/21    364 Amberly Hoyer           Blaine             MN  34 F   146 13:26  3:04  3:19  130   47:47 17.0  1:07   97   27:10  9:04 1:32:47 
  122  12/21    462 Lynn Taunton            Belgrade           MN  32 F    29  9:33  2:11  2:42  158   52:04 15.6  1:05  102   27:28  9:10 1:32:50 
  123  11/14    395 Molly Morris            Willmar            MN  46 F   121 12:21  2:49  3:38  127   47:32 17.0  1:06  113   28:18  9:26 1:32:53 
  124  12/14    387 Steve Marek             Hutchinson         MN  54 M    43  9:55  2:16  3:49  135   47:51 16.9  1:08  142   31:04 10:22 1:33:45 
  125   3/6     444 Kelly Sing              Spicer             MN  29 F   140 13:02  2:58  2:40  129   47:42 17.0  0:44  134   30:11 10:04 1:34:17 
  126   9/12    325 David Bucher            Minneapolis        MN  58 M    83 11:11  2:33  2:59   99   45:11 17.9  1:55  161   33:16 11:06 1:34:29 
  127  10/18    446 Tricia Sladky           Clearwater         MN  37 F   163 14:22  3:16  9:43  139   48:11 16.8  0:48   16   21:52  7:18 1:34:54 
  128   8/13    365 Jarrett Hubbard         Sauk Rapids        MN  33 M    80 11:07  2:32  2:54   40   40:08 20.2  2:31  177   38:25 12:49 1:35:03 
  129   5/8     459 Traci Strittmater       Edina              MN  43 F   147 13:31  3:05  2:00  141   48:20 16.8  1:20  130   30:03 10:01 1:35:12 
  130  13/14    375 Daniel Klages           Mankato            MN  54 M   173 15:22  3:30  2:28   95   44:52 18.1  1:32  147   31:19 10:27 1:35:32 
  131  16/19    519 Erich Weidner           Golden Valley      MN  36 M   116 12:10  2:46  2:43  112   45:58 17.6  2:34  151   32:10 10:44 1:35:33 
  132   6/8     400 Kent Mulder             Marshall           MN  47 M    71 10:48  2:28  3:54  121   47:06 17.2  1:27  156   32:29 10:50 1:35:41 
  133   1/2     402 Wendy Nelsen            Willmar            MN  62 F   180 17:27  3:58  2:50  124   47:10 17.2  1:04   99   27:13  9:05 1:35:41 
  134   7/9     477 Terry Warnke            Elk River          MN  42 M    87 11:27  2:36  2:26  136   47:58 16.9  1:29  158   32:38 10:53 1:35:57 
  135   4/4     380 Richard Larson          Stillwater         MN  61 M   165 14:27  3:17  3:55  103   45:36 17.8  1:14  140   30:57 10:19 1:36:07 
  136   9/13    433 Todd Scearcy            Dilworth           MN  34 M   157 14:08  3:13  2:49  161   52:43 15.4  0:51   73   25:55  8:39 1:36:25 
  137  13/21    449 Karen Sorenson          Minneapolis        MN  34 F   144 13:19  3:02  2:47  143   48:34 16.7  1:25  137   30:30 10:10 1:36:33 
  138  10/12    349 Joe Haley               Sartell            MN  58 M   182 18:57  4:19  2:55   78   43:38 18.6  1:41  128   29:47  9:56 1:36:56 
  139  14/21    399 Laura Mueller           Richmond           MN  33 F   142 13:17  3:02  2:50  142   48:33 16.7  1:22  141   31:00 10:20 1:37:00 
  140  17/19    370 Andrew Janis            Minneapolis        MN  38 M    73 10:55  2:29  3:27  137   47:59 16.9  1:03  167   34:07 11:23 1:37:29 
  141  15/21    343 Jana Geistfeld          Richfield          MN  30 F    49 10:02  2:17  2:30  155   51:52 15.6  0:59  153   32:13 10:45 1:37:34 
  142   4/6     476 Stephanie Ward          White Bear Lake    MN  28 F    37  9:48  2:14  2:24  144   48:54 16.6  1:20  170   35:21 11:47 1:37:45 
  143  12/14    467 Jill Toering            Brooklyn Park      MN  45 F    61 10:33  2:24  1:32  181   57:04 14.2  0:50  105   27:51  9:17 1:37:49 
  144  10/13    344 Rob Geistfeld           Richfield          MN  32 M    58 10:27  2:23  4:00  157   52:02 15.6  2:23  119   29:14  9:45 1:38:04 
  145  11/18    315 Jessi Bergh             Eagan              MN  37 F   111 12:04  2:45  3:53  165   54:16 14.9  1:19   90   26:34  8:52 1:38:05 
  146  18/19    314 George Bergh            Eagan              MN  39 M   175 15:51  3:37  1:34  151   51:19 15.8  0:49  117   28:45  9:35 1:38:17 
  147  16/21    416 Samantha Polinder       Saint Augusta      MN  34 F   127 12:32  2:51  1:45  120   46:59 17.2  0:54  173   36:09 12:03 1:38:18 
  148   7/8     390 Larry Mathison          Minneapolis        MN  48 M   153 13:49  3:09  2:00   80   43:42 18.5  1:51  175   37:06 12:22 1:38:26 
  149  11/12    418 Jeff Poppema            Raymond            MN  55 M   141 13:13  3:01  2:58  145   49:09 16.5  1:09  157   32:33 10:51 1:38:59 
  150  17/21    322 Nikki Bradford          New London         MN  31 F   148 13:37  3:06  3:54  148   49:32 16.4  1:23  148   31:28 10:30 1:39:52 
  151  12/18    425 Carrie Roering          Freeport           MN  37 F   170 15:04  3:26  2:11                          150   32:09 10:43 1:40:28 
  152   6/8     423 Tina Robbins            Webster Groves     MO  44 F   151 13:47  3:08  3:30  138   48:09 16.8  1:32  166   33:52 11:18 1:40:48 
  153  13/18    406 Jess Newman             Shakopee           MN  36 F   152 13:47  3:08  2:47  152   51:25 15.8  0:45  159   32:39 10:53 1:41:21 
  154  14/18    371 Jana Janis              Minneapolis        MN  38 F   168 14:49  3:22  2:04  156   51:52 15.6  0:56  152   32:11 10:44 1:41:51 
  155  19/19    410 Levi Osmondson          Norfolk            VA  36 M   169 15:02  3:25  2:54  146   49:13 16.5  1:32  162   33:34 11:12 1:42:14 
  156   8/9     421 Jason Rice              Renville           MN  40 M   133 12:48  2:55  4:04  167   54:24 14.9  1:13  131   30:03 10:01 1:42:30 
  157   4/5     301 Jordan Ackerman         New London         MN  23 M   184 19:54  4:32  3:06  173   55:49 14.5  0:58   27   22:58  7:40 1:42:44 
  158   7/9     357 Marcus Helland          Spooner            WI  26 M   172 15:10  3:27  7:48  172   55:47 14.5  1:02   28   22:59  7:40 1:42:44 
  159  18/21    478 Jennifer Weimer         Blaine             MN  30 F   145 13:24  3:03  3:19  160   52:37 15.4  1:01  160   32:44 10:55 1:43:04 
  160  13/14    469 Kristen Van De Riet     Minneapolis        MN  48 F   107 12:01  2:44  3:39  147   49:16 16.4  2:10  174   36:22 12:08 1:43:27 
  161  14/14    415 Jennifer Peterson       Minneapolis        MN  45 F    76 11:01  2:31  3:37  164   54:03 15.0  2:25  155   32:26 10:49 1:43:30 
  162   2/3     480 Cindy Wendroth          Zumbrota           MN  57 F   156 14:07  3:13  2:45  159   52:15 15.5  0:57  164   33:46 11:16 1:43:49 
  163   5/6     435 Candace Schoolmeesters  Albany             MN  25 F   176 16:27  3:45  3:44  153   51:44 15.7  1:17  138   30:46 10:16 1:43:55 
  164  15/18    333 Stacey Decker           Maple Grove        MN  36 F   135 12:51  2:56  3:08  154   51:48 15.6  2:00  169   35:12 11:44 1:44:58 
  165   1/1     428 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  13 F   130 12:36  2:52  3:29  176   56:08 14.4  2:06  143   31:07 10:23 1:45:23 
  166   7/8     434 Lynn Scheevel-Rothmei   Albert Lea         MN  43 F   131 12:36  2:52  3:35  174   56:05 14.4  2:02  145   31:07 10:23 1:45:24 
  167  12/12    382 Jay Loeppke             Willmar            MN  58 M   104 11:55  2:43  3:53   98   45:01 18.0  3:17  180   41:33 13:51 1:45:36 
  168   2/2     394 Diane Morken            Madison            MN  50 F   100 11:49  2:41  2:42  169   54:50 14.8                          1:45:57 
  169  11/13    319 Erik Bondurant          Fargo              ND  32 M   119 12:16  2:48  2:49  108   45:54 17.6  1:42  185   43:38 14:33 1:46:18 
  170   8/9     454 Nathan Stone            Plymouth           MN  29 M    88 11:29  2:37  3:10  182   58:29 13.9  1:28  154   32:20 10:47 1:46:53 
  171   6/6     445 Lauren Skjefte          Eden Prairie       MN  25 F   159 14:14  3:14  3:48  163   53:53 15.0  1:36  165   33:51 11:17 1:47:21 
  172  19/21    517 Sommer Wertism                                 34 F   178 17:00  3:52  2:33  179   56:33 14.3  1:25  133   30:09 10:03 1:47:39 
  173   9/9     345 Jeremiah Gleitz         Blaine             MN  27 M   167 14:46  3:22  3:28  166   54:23 14.9  1:45  163   33:37 11:13 1:47:56 
  174   9/9     429 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  41 M   155 13:58  3:11  5:11  175   56:06 14.4  2:03  144   31:07 10:23 1:48:24 
  175  16/18    328 Lisa Christianson       Grand Forks        ND  39 F   187 21:09  4:49  2:58  162   52:59 15.3  1:12  139   30:50 10:17 1:49:07 
  176   5/5     356 Joel Hedlof             Willmar            MN  23 M    21  9:22  2:08  5:38  170   55:14 14.7  1:21  178   38:31 12:51 1:50:05 
  177  20/21    262 Janie Christiansen      Hopkins            MN  30 F   181 18:20  4:10  3:55  150   51:15 15.8  2:16  171   36:04 12:02 1:51:48 
  178  14/14    385 Ted Loucks              Webster Groves     MO  52 M   120 12:21  2:49  3:36  109   45:54 17.6  3:58  187   46:39 15:33 1:52:27 
  179  17/18    419 Shannon Reagan          Monticello         MN  38 F   150 13:45  3:08  1:51  185 1:02:04 13.1  1:27  176   37:39 12:33 1:56:44 
  180  12/13    442 Marek Siedlecki         St Paul            MN  33 M   185 20:10  4:35  4:56  184 1:02:01 13.1  1:12  121   29:18  9:46 1:57:35 
  181   8/8     309 Natalie Barnes          Prior Lake         MN  44 F   149 13:44  3:08  3:03  177   56:17 14.4  1:17  183   43:18 14:26 1:57:38 
  182  13/13    383 Jayson Loeppke          Hopkins            MN  31 M   189 24:19  5:32  3:56  149   51:14 15.8  2:16  172   36:04 12:02 1:57:48 
  183   1/1     432 Judy Rykken             Bloomington        MN  77 F   164 14:24  3:17  4:02  186 1:02:27 13.0  1:14  179   39:15 13:05 2:01:21 
  184  21/21    441 Heidi Siedlecki         Saint Paul         MN  31 F   166 14:32  3:19  4:32  180   57:01 14.2  1:13  186   44:21 14:47 2:01:37 
  185  18/18    302 Nicole Adams            New Market         MN  38 F   186 20:21  4:38  4:26  183 1:01:35 13.2  2:48  168   34:41 11:34 2:03:48 
  186   2/2     350 Leanne Hansen           Bloomington        MN  64 F   183 19:51  4:31  4:25  171   55:30 14.6  1:51  181   42:24 14:08 2:03:59 
  187   8/8     396 Tony Morris             Willmar            MN  46 M   177 16:54  3:51  3:36  187 1:02:41 12.9  1:18  182   42:54 14:18 2:07:22 
  188   3/3     430 Judy Rothstein          Freeport           MN  57 F   188 22:51  5:12                          1:32  184   43:36 14:32 2:08:11 
  189   1/1     348 Sam Hagen               Plainview          MN  13 M   179 17:06  3:54  3:00  178   56:23 14.4  0:47  189 1:01:21 20:27 2:18:34 
  190   1/1     316 Maxine Bergh            Mendota Heights    MN  69 F   190 26:10  5:57  5:52  188 1:08:32 11.8  1:47  188   52:35 17:32 2:34:53 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  505 Tretis                                           8 10:32  2:24  0:53    2   35:54 22.6  0:32    1   18:07  6:03 1:05:56 
           Troy Bjerkness , Chris Strand , Peter Eischens         
    2  489 MN School of Business                            2  8:41  1:59  0:51    1   34:30 23.5  0:34    4   21:27  7:09 1:06:01 
           Chris Haukos , Eric Hanson , Sean Pickle               
    3  506 Tri4evr                                          7  9:44  2:13  1:16    4   38:12 21.2  0:31    3   21:10  7:04 1:10:51 
           William Lorenz , William Lorenz , Eric Tollefson       
    4  502 Azwoop                                          17 11:37  2:39  1:04    8   39:41 20.4  0:35    7   22:54  7:38 1:15:49 
           Sam Peterson , Todd Peterson , Seth Peterson           
    5  515 Barn Burners                                     1  7:57  1:49  1:12    5   38:21 21.1  0:44   13   28:03  9:21 1:16:15 
           Andrew Becker , John Gag , Jenny Gag                   
    6  520 Richland Racers                                  3  8:57  2:02  1:31    7   39:38 20.4  0:34   11   26:11  8:44 1:16:50 
           Anne Haugen , Kyle Schow , Carter Schow                
    7  500 Newell Duo                                      10 10:55  2:29  1:12    9   41:11 19.7  0:41    8   23:22  7:48 1:17:19 
           Sam Newell , Tracy Newell , Sam Newell                 
    8  488 Hanson Boys                                     13 11:11  2:33  1:01   13   44:42 18.1  0:34    2   20:48  6:56 1:18:15 
           Tom Hanson , Cole Hanson , Brett Hanson                
    9  485 old fart super heros                             5  9:24  2:08  1:26    3   37:57 21.3  0:40   19   29:30  9:50 1:18:55 
           Sheila Gemar , Sheila Gemar , Ann Day                  
   10  494 Team Snap Nation - Willma                       24 13:13  3:01  1:02   11   43:46 18.5  0:34    5   21:33  7:11 1:20:07 
           Kevin Schoenberg , Ryan Kotzemacher , Eric Waldner     
   11  497 A.C.E.                                          16 11:34  2:38  1:00   17   45:57 17.6  0:40    6   21:40  7:14 1:20:49 
           Abby Nelson , Emma Nelson , Camden Sulzle              
   12  487 Three H's                                        9 10:36  2:25  1:13   15   45:37 17.8  0:40    9   24:08  8:03 1:22:12 
           Kris Hawkinson , Cheryl Hansen , Lyn Hallberg          
   13  483 Da Bloms                                        14 11:16  2:34  1:49   10   42:16 19.2  0:38   15   28:29  9:30 1:24:25 
           Steve Blom , Steve Blom , Kari Blom                    
   14  507 Team Wehrman                                    18 11:58  2:44  2:14                           10   26:00  8:40 1:25:19 
           Mary Beth Wehrman , Mary Beth Wehrman , Curtis Wehrman 
   15  501 Planning to Engineer                            22 13:01  2:58  1:10   12   44:23 18.3  0:44   12   26:55  8:59 1:26:11 
           Lindsey Knutson , Nathan Pederson , Lindsey Knutson    
   16  499 Nishiki Mon Oie                                  6  9:34  2:11  0:52   16   45:53 17.7  0:44   21   30:01 10:01 1:27:03 
           Katherine Lininger , Micah Nelson , Kyja Kristjansson- 
   17  504 KAE                                             12 11:05  2:32  1:15   20   47:34 17.0  0:39   14   28:14  9:25 1:28:45 
           Kelly Spray , Anna Spray , Erika Zachman               
   18  491 Team Hoeft                                      15 11:20  2:35  1:06   19   47:03 17.2  1:01   17   28:53  9:38 1:29:21 
           Carl Hoeft , Jeff Hoeft , Jared Hoeft                  
   19  495 Wet,Hot & Tired                                  4  9:06  2:04  0:59    6   39:20 20.6  0:52   30   39:47 13:16 1:30:02 
           Anita Nelson , Marcus McCleery , Anna Westphal         
   20  486 Gilley Vanilli                                  23 13:11  3:00                          0:38   18   29:14  9:45 1:30:13 
           Katy Gilley , Shannon Gilley , Katy Gilley             
   21  492 Die Tri-ing                                     21 12:49  2:55  1:01   24   51:40 15.7  0:41   20   29:33  9:51 1:35:41 
           Jackie Heytens , Jill Johnson , Laurel Kiecker         
   22  490 Waylon's Outlaws                                29 17:27  3:58  0:41   18   46:25 17.5  0:32   22   31:18 10:26 1:36:21 
           Sam Saxe , Tim Helgeson , Bethany Pederson             
   23  498 3 Amigos                                        20 12:03  2:45  0:51   22   49:22 16.4  0:39   25   34:23 11:28 1:37:16 
           Sarah Pattison , Karen Nelson , Chris Diller           
   24  496 Coach Class Duo                                 11 11:02  2:31  2:16   14   45:05 18.0  0:52   28   38:25 12:49 1:37:37 
           Rebecca McCleery , Rebecca McCleery , Jerry Westphal   
   25  484 Team Jaybee                                     26 13:39  3:07  1:07   21   48:52 16.6  0:51   24   34:01 11:21 1:38:29 
           Jennifer Court , Mike Tolbert , Jennifer Court         
   26  516 Soaring Eagles                                  28 15:31  3:32  4:51   23   50:49 15.9  0:38   16   28:51  9:37 1:40:39 
           Julie Tiede , Steph Schiller ,                         
   27  503 Slow & Steady                                   19 11:59  2:44  1:01   28   59:22 13.6  0:42   23   33:39 11:13 1:46:42 
           Curt Mackedanz , Melissa Rothwell , Krista Lautenschla 
   28  493 Racers                                          27 13:43  3:07  0:48   26   58:00 14.0  0:42   26   34:44 11:35 1:47:55 
           Sarah Ludens , Alaena Klages , Gina Klages             
   29  285 Leimer Beans                                    30 19:34  4:27  0:58   25   54:40 14.8  1:50   27   37:20 12:27 1:54:20 
           Carol Callan , Kathy Leimer , Kathy Leimer             
   30  482 Green Hornets                                   25 13:14  3:01  1:28   27   59:08 13.7  0:54   29   39:38 13:13 1:54:21 
           Sally Fink , Peggy Bell , Sarah Larson                 

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 304 Mustafa Akram           Buffalo            MN  46 M      1 14:57  3:24  5:54    1 1:09:09 11.7                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M    7:06  1:37 
    2 Thomas Schumann         Litchfield         MN  18 M    7:29  1:42 
    3 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  19 M    7:29  1:43 
    4 Rachel Tiede            Avon               MN  20 F    7:38  1:44 
    5 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28 M    7:39  1:45 
    6 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  49 F    8:01  1:50 
    7 Erik Sorenson           Minneapolis        MN  33 M    8:21  1:54 
    8 Jesse Ashling           Montevideo         MN  36 M    8:26  1:55 
    9 Ted McNamara            Buffalo            MN  48 M    8:39  1:58 
   10 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  17 M    8:39  1:58 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28 M   32:05 25.2 
    2 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52 M   33:52 23.9 
    3 Daniel Dederichs        Waverly            MN  48 M   34:02 23.8 
    4 John Stangl             Buffalo            MN  52 M   34:47 23.3 
    5 Pete Royer              Litchfield         MN  56 M   35:06 23.1 
    6 Chris Hagen             Little Falls       MN  39 M   35:07 23.1 
    7 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  36 M   35:14 23.0 
    8 Tim Staloch             Watertown          MN  34 M   35:49 22.6 
    9 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  45 F   35:50 22.6 
   10 Breck Erickson          Willmar            MN  17 M   36:18 22.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28 M   17:36  5:52 
    2 Chris Hagen             Little Falls       MN  39 M   18:53  6:18 
    3 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52 M   19:08  6:23 
    4 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M   19:23  6:28 
    5 Kole Seiler             Minneapolis        MN  25 M   19:23  6:28 
    6 John Hagen              Plainview          MN  41 M   19:44  6:35 
    7 Kayla Huhnerkoch        Redwood Falls      MN  18 F   19:58  6:40 
    8 Roxanne Lorenz          Benson             MN  35 F   20:31  6:51 
    9 Jeremy Schultz          Eden Valley        MN  21 M   20:56  6:59 
   10 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  36 M   20:56  6:59 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  330 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28    4  7:39  1:45  1:06    1   32:05 25.2  0:46    1   17:36  5:52   59:11 
    2  424 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    1  7:06  1:37  1:05   21   37:35 21.6  0:40    4   19:23  6:28 1:05:48 
    3  346 Chris Hagen             Little Falls       MN  39   26  9:48  2:14  1:16    6   35:07 23.1  0:54    2   18:53  6:18 1:05:56 
    4  422 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52   41 10:34  2:25  1:54    2   33:52 23.9  1:08    3   19:08  6:23 1:06:33 
    5  450 Tim Staloch             Watertown          MN  34   11  8:47  2:00  1:38    8   35:49 22.6  0:50   10   21:25  7:09 1:08:26 
    6  452 John Stangl             Buffalo            MN  52   13  9:06  2:04  1:22    4   34:47 23.3  1:02   15   22:21  7:27 1:08:36 
    7  456 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  36   12  8:52  2:01  1:42   13   36:43 22.1  0:40    8   20:56  6:59 1:08:51 
    8  439 Kole Seiler             Minneapolis        MN  25   10  8:46  2:00  2:11   20   37:33 21.6  1:00    5   19:23  6:28 1:08:51 
    9  347 John Hagen              Plainview          MN  41   22  9:35  2:11  1:23   18   37:25 21.6  0:57    6   19:44  6:35 1:09:03 
   10  393 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  36   44 10:37  2:25  0:46    7   35:14 23.0  0:39   12   22:02  7:21 1:09:16 
   11  461 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  19    3  7:29  1:43  0:57   28   38:40 20.9  0:44   11   21:41  7:14 1:09:31 
   12  374 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  48   17  9:24  2:09  0:57   12   36:38 22.1  0:47   13   22:04  7:22 1:09:48 
   13  436 Jeremy Schultz          Eden Valley        MN  21   31  9:56  2:16  1:55   11   36:36 22.1  0:36    7   20:56  6:59 1:09:57 
   14  431 Pete Royer              Litchfield         MN  56   19  9:26  2:09  1:44    5   35:06 23.1  0:57   29   23:21  7:47 1:10:32 
   15  338 Breck Erickson          Willmar            MN  17   14  9:07  2:05  1:45    9   36:18 22.3  0:34   25   23:06  7:42 1:10:48 
   16  403 Chad Nelson             Willmar            MN  39   18  9:25  2:09  1:19   10   36:27 22.2  0:50   20   22:54  7:38 1:10:53 
   17  376 Kris Kolstad            Willmar            MN  57   20  9:26  2:09  1:14   14   36:44 22.1  0:55   27   23:12  7:44 1:11:30 
   18  334 Daniel Dederichs        Waverly            MN  48   53 11:05  2:32  1:08    3   34:02 23.8  1:19   36   24:08  8:03 1:11:41 
   19  404 Wesley Nelson           Grant              MN  37   28  9:54  2:15  1:38   16   37:04 21.9  1:12   19   22:52  7:38 1:12:38 
   20  308 Jesse Ashling           Montevideo         MN  36    6  8:26  1:55  1:22   19   37:25 21.6  0:58   43   24:51  8:17 1:13:01 
   21  381 Mark Lindquist          Buffalo            MN  43   15  9:13  2:06  1:44   23   38:02 21.3  1:29   26   23:12  7:44 1:13:38 
   22  379 Jason Larson            Golden Valley      MN  32   55 11:09  2:32  2:04   29   38:43 20.9  0:53    9   21:04  7:02 1:13:51 
   23  448 Erik Sorenson           Minneapolis        MN  33    5  8:21  1:54  1:44   42   40:25 20.0  1:11   17   22:36  7:32 1:14:14 
   24  471 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  17    8  8:39  1:58  1:19   39   40:16 20.1  0:52   44   24:56  8:19 1:16:00 
   25  468 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  40   37 10:08  2:19  1:32   34   39:22 20.6  1:36   30   23:24  7:48 1:16:01 
   26  340 Joey Fragodt            Morris             MN  27   29  9:55  2:16  1:12   48   41:36 19.5  1:04   18   22:40  7:34 1:16:25 
   27  355 Ryan Heaney             Maple Grove        MN  16   45 10:39  2:26  1:35   25   38:23 21.1  1:13   39   24:39  8:13 1:16:27 
   28  457 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  28   62 11:30  2:37  0:53   26   38:28 21.1  0:53   47   25:08  8:23 1:16:50 
   29  354 Michael Heaney          Maple Grove        MN  47   27  9:53  2:15  1:49   37   40:13 20.1  1:50   28   23:17  7:46 1:17:00 
   30  472 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  37   25  9:46  2:14  2:38   43   40:26 20.0  1:34   23   23:00  7:40 1:17:23 
   31  306 Paul Allen              Granite Falls      MN  44   42 10:35  2:25  1:19   15   37:00 21.9  1:07   64   27:25  9:09 1:17:25 
   32  458 Bob Strandell           Plymouth           MN  53   66 11:40  2:39  2:44   30   38:45 20.9  1:24   34   23:51  7:57 1:18:22 
   33  320 Bret Borth              Chanhassen         MN  52   43 10:36  2:25  2:30   46   40:53 19.8  0:49   32   23:41  7:54 1:18:27 
   34  362 Paul Holm               Fargo              ND  43   34 10:05  2:18  2:06   22   37:50 21.4  2:15   57   26:19  8:47 1:18:33 
   35  512 Lee Braaten             Glenwood           MN  52   33 10:01  2:17  1:40   27   38:36 21.0  0:57   63   27:23  9:08 1:18:35 
   36  427 Thomas Rohman           South Haven        MN  68   68 11:48  2:41  1:23   35   39:28 20.5  1:24   46   25:04  8:22 1:19:05 
   37  463 Tom Taunton             New London         MN  55   71 12:02  2:44  3:09   38   40:14 20.1  1:28   16   22:30  7:30 1:19:20 
   38  368 Daniel Jacobs           Olivia             MN  54   59 11:24  2:36  1:45   50   42:03 19.3  0:32   33   23:44  7:55 1:19:26 
   39  324 Thomas Buboltz          Redwood Falls      MN  18   38 10:23  2:22  1:50   49   41:59 19.3  0:39   41   24:47  8:16 1:19:36 
   40  475 Christopher Ward        White Bear Lake    MN  35   36 10:07  2:18  2:42   45   40:51 19.8  1:06   45   25:00  8:20 1:19:43 
   41  518 Steven Dresler          Willmar            MN  48   23  9:36  2:11  2:26   33   39:13 20.7  1:25   62   27:10  9:04 1:19:49 
   42  408 Mike O'Malley           Minneapolis        MN  36   83 12:49  2:55  1:26   51   42:04 19.3  0:37   24   23:02  7:41 1:19:56 
   43  305 Christopher Allen       Bloomington        MN  35   52 11:02  2:31  1:48   31   39:02 20.8  2:05   56   26:13  8:45 1:20:09 
   44  414 Forrest Peterson        Willmar            MN  66   65 11:40  2:39  2:04   32   39:06 20.7  1:19   54   26:12  8:44 1:20:20 
   45  359 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  52   79 12:25  2:50  1:49   17   37:09 21.8  1:36   66   28:14  9:25 1:21:10 
   46  473 Mark Walford            Glencoe            MN  65   67 11:45  2:41  2:01   40   40:19 20.1  1:26   53   26:10  8:44 1:21:39 
   47  332 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  59   87 13:18  3:02  2:13   44   40:34 20.0  1:06   40   24:40  8:14 1:21:49 
   48  481 Alex Westman            Racine             WI  16   74 12:14  2:47  3:03   47   41:34 19.5  1:26   31   23:39  7:53 1:21:54 
   49  529 James Johnston          Willmar            MN  23   57 11:19  2:35  1:44   53   42:16 19.2  0:42   55   26:13  8:45 1:22:11 
   50  447 Mike Sondrol            Willmar            MN  35   92 14:21  3:16  4:04   41   40:24 20.0  1:38   14   22:06  7:22 1:22:31 
   51  342 Ryan Gale               Hugo               MN  39   35 10:05  2:18  2:21   65   44:41 18.1  1:05   38   24:25  8:09 1:22:35 
   52  397 Zach Morris             Willmar            MN  22   21  9:33  2:11  2:54   73   45:49 17.7  0:43   35   24:02  8:01 1:23:00 
   53  527 Ryan Davis              Willmar            MN  33    9  8:41  1:59  2:24   67   45:00 18.0  1:22   49   25:41  8:34 1:23:06 
   54  318 David Bjork             Fergus Falls       MN  64   84 12:52  2:56  2:47   55   42:38 19.0  0:53   37   24:23  8:08 1:23:31 
   55  437 Thomas Schumann         Litchfield         MN  18    2  7:29  1:42  1:50   83   47:50 16.9  1:11   52   26:09  8:43 1:24:27 
   56  367 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  38   24  9:40  2:12  1:46   78   46:22 17.5  0:33   59   26:35  8:52 1:24:54 
   57  412 William Pattison        St. Paul           MN  33   50 10:59  2:30  2:46   54   42:27 19.1  1:40   69   28:17  9:26 1:26:07 
   58  464 Dan Tiede               Avon               MN  50   49 10:58  2:30  3:17   52   42:09 19.2  1:40   68   28:15  9:25 1:26:17 
   59  378 Joseph Lang             Paynesville        MN  29   81 12:47  2:55  2:18   64   44:22 18.3  0:56   51   26:00  8:40 1:26:20 
   60  339 Mike Fanslau            St. Cloud          MN  57   97 15:09  3:27  1:28   24   38:18 21.1  1:44   82   29:51  9:57 1:26:29 
   61  409 Michael Oneal           Big Lake           MN  50   85 12:56  2:57  3:35   61   43:56 18.4  1:30   42   24:48  8:16 1:26:44 
   62  528 Benjamin Larson         Roseville          MN  31   32  9:59  2:17  2:15   62   44:05 18.4  1:35   79   29:36  9:52 1:27:27 
   63  389 Maxwell Martin          Plymouth           MN  18   51 11:02  2:31  2:17   86   47:51 16.9  1:09   48   25:31  8:31 1:27:48 
   64  336 John Dhamer             Wayzata            MN  51   72 12:10  2:46  1:28   57   43:17 18.7  1:27   78   29:34  9:52 1:27:54 
   65  358 Bryan Henneman          Woodbury           MN  36   80 12:34  2:52  3:11   60   43:43 18.5  1:30   61   27:04  9:02 1:28:01 
   66  470 Brian Vance             Lakeville          MN  54   58 11:21  2:35  2:09   72   45:36 17.8  1:25   70   28:19  9:27 1:28:47 
   67  522 Wayne Dahlen            Spicer             MN  58  100 15:49  3:36  1:50   63   44:09 18.3  1:09   60   26:51  8:57 1:29:45 
   68  331 Phil Davis              Bloomington        MN  61   91 14:12  3:14  2:54   56   43:11 18.8  1:32   67   28:14  9:25 1:30:02 
   69  453 Christopher Stone       Plymouth           MN  57   70 11:56  2:43  2:45   70   45:27 17.8  1:52   65   28:07  9:23 1:30:04 
   70  511 John O'Neill            Bird Island        MN  63   63 11:31  2:37  1:31   79   46:34 17.4  0:44   84   30:30 10:10 1:30:48 
   71  398 Jacob Mueller           Richmond           MN  34   46 10:47  2:27  2:40   80   46:42 17.3  1:37   76   29:22  9:48 1:31:06 
   72  514 Jason Nettum            Chicago            IL  43   40 10:28  2:23  2:16   84   47:51 16.9  0:58   80   29:42  9:54 1:31:13 
   73  312 Mark Benson             Plymouth           MN  36   78 12:22  2:49  2:07   77   46:20 17.5  1:20   74   29:17  9:46 1:31:23 
   74  329 John Court              Celebration        FL  59   64 11:39  2:39  3:07   82   47:07 17.2  0:56   77   29:24  9:48 1:32:11 
   75  508 Adam Hedlof             Willmar            MN  27   75 12:15  2:47  2:46   85   47:51 16.9  0:50   71   28:39  9:33 1:32:19 
   76  509 Ted McNamara            Buffalo            MN  48    7  8:39  1:58  1:08   98   54:26 14.9  1:37   58   26:31  8:51 1:32:20 
   77  387 Steve Marek             Hutchinson         MN  54   30  9:55  2:16  3:49   87   47:51 16.9  1:08   86   31:04 10:22 1:33:45 
   78  325 David Bucher            Minneapolis        MN  58   56 11:11  2:33  2:59   69   45:11 17.9  1:55   94   33:16 11:06 1:34:29 
   79  365 Jarrett Hubbard         Sauk Rapids        MN  33   54 11:07  2:32  2:54   36   40:08 20.2  2:31  100   38:25 12:49 1:35:03 
   80  375 Daniel Klages           Mankato            MN  54   99 15:22  3:30  2:28   66   44:52 18.1  1:32   88   31:19 10:27 1:35:32 
   81  519 Erich Weidner           Golden Valley      MN  36   73 12:10  2:46  2:43   76   45:58 17.6  2:34   89   32:10 10:44 1:35:33 
   82  400 Kent Mulder             Marshall           MN  47   47 10:48  2:28  3:54   81   47:06 17.2  1:27   91   32:29 10:50 1:35:41 
   83  477 Terry Warnke            Elk River          MN  42   60 11:27  2:36  2:26   88   47:58 16.9  1:29   93   32:38 10:53 1:35:57 
   84  380 Richard Larson          Stillwater         MN  61   93 14:27  3:17  3:55   71   45:36 17.8  1:14   85   30:57 10:19 1:36:07 
   85  433 Todd Scearcy            Dilworth           MN  34   90 14:08  3:13  2:49   95   52:43 15.4  0:51   50   25:55  8:39 1:36:25 
   86  349 Joe Haley               Sartell            MN  58  104 18:57  4:19  2:55   58   43:38 18.6  1:41   81   29:47  9:56 1:36:56 
   87  370 Andrew Janis            Minneapolis        MN  38   48 10:55  2:29  3:27   89   47:59 16.9  1:03   97   34:07 11:23 1:37:29 
   88  344 Rob Geistfeld           Richfield          MN  32   39 10:27  2:23  4:00   94   52:02 15.6  2:23   73   29:14  9:45 1:38:04 
   89  314 George Bergh            Eagan              MN  39  101 15:51  3:37  1:34   93   51:19 15.8  0:49   72   28:45  9:35 1:38:17 
   90  390 Larry Mathison          Minneapolis        MN  48   88 13:49  3:09  2:00   59   43:42 18.5  1:51   99   37:06 12:22 1:38:26 
   91  418 Jeff Poppema            Raymond            MN  55   86 13:13  3:01  2:58   90   49:09 16.5  1:09   92   32:33 10:51 1:38:59 
   92  410 Levi Osmondson          Norfolk            VA  36   96 15:02  3:25  2:54   91   49:13 16.5  1:32   95   33:34 11:12 1:42:14 
   93  421 Jason Rice              Renville           MN  40   82 12:48  2:55  4:04   97   54:24 14.9  1:13   83   30:03 10:01 1:42:30 
   94  301 Jordan Ackerman         New London         MN  23  105 19:54  4:32  3:06  101   55:49 14.5  0:58   21   22:58  7:40 1:42:44 
   95  357 Marcus Helland          Spooner            WI  26   98 15:10  3:27  7:48  100   55:47 14.5  1:02   22   22:59  7:40 1:42:44 
   96  382 Jay Loeppke             Willmar            MN  58   69 11:55  2:43  3:53   68   45:01 18.0  3:17  102   41:33 13:51 1:45:36 
   97  319 Erik Bondurant          Fargo              ND  32   76 12:16  2:48  2:49   74   45:54 17.6  1:42  104   43:38 14:33 1:46:18 
   98  454 Nathan Stone            Plymouth           MN  29   61 11:29  2:37  3:10  104   58:29 13.9  1:28   90   32:20 10:47 1:46:53 
   99  345 Jeremiah Gleitz         Blaine             MN  27   94 14:46  3:22  3:28   96   54:23 14.9  1:45   96   33:37 11:13 1:47:56 
  100  429 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  41   89 13:58  3:11  5:11  102   56:06 14.4  2:03   87   31:07 10:23 1:48:24 
  101  356 Joel Hedlof             Willmar            MN  23   16  9:22  2:08  5:38   99   55:14 14.7  1:21  101   38:31 12:51 1:50:05 
  102  385 Ted Loucks              Webster Groves     MO  52   77 12:21  2:49  3:36   75   45:54 17.6  3:58  105   46:39 15:33 1:52:27 
  103  442 Marek Siedlecki         St Paul            MN  33  106 20:10  4:35  4:56  105 1:02:01 13.1  1:12   75   29:18  9:46 1:57:35 
  104  383 Jayson Loeppke          Hopkins            MN  31  107 24:19  5:32  3:56   92   51:14 15.8  2:16   98   36:04 12:02 1:57:48 
  105  396 Tony Morris             Willmar            MN  46  102 16:54  3:51  3:36  106 1:02:41 12.9  1:18  103   42:54 14:18 2:07:22 
  106  348 Sam Hagen               Plainview          MN  13  103 17:06  3:54  3:00  103   56:23 14.4  0:47  106 1:01:21 20:27 2:18:34 
  107  304 Mustafa Akram           Buffalo            MN  46   95 14:57  3:24  5:54  107 1:09:09 11.7                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  405 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  45    4  9:03  2:04  1:12    1   35:50 22.6  1:11    7   22:59  7:40 1:10:14 
    2  384 Roxanne Lorenz          Benson             MN  35   12  9:48  2:14  1:05    3   38:32 21.0  0:52    2   20:31  6:51 1:10:47 
    3  526 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  49    2  8:01  1:50  1:02    2   37:57 21.3  0:59   11   23:57  7:59 1:11:54 
    4  440 Quin Seiler             Minneapolis        MN  26   15  9:57  2:16  1:31   10   41:07 19.7  0:58    4   21:39  7:13 1:15:11 
    5  443 Tracy Sik               Willmar            MN  45   19 10:24  2:22  1:51   15   42:06 19.2  1:23    3   21:09  7:03 1:16:53 
    6  323 Maura Brink             Falcon Heights     MN  36    6  9:28  2:09  1:31    9   41:06 19.7  1:19   15   24:41  8:14 1:18:04 
    7  388 Lisa Jean Martin        Bemidji            MN  46    7  9:29  2:10  1:58   17   42:21 19.1  0:45    9   23:45  7:55 1:18:17 
    8  366 Kayla Huhnerkoch        Redwood Falls      MN  18   24 10:47  2:27  1:44   31   45:15 17.9  0:47    1   19:58  6:40 1:18:28 
    9  335 Kara Degroot            Sioux Center       IA  36    5  9:16  2:07  2:16   13   41:45 19.4  1:28   14   24:40  8:14 1:19:23 
   10  392 Lauren Mellick          Minneapolis        MN  32   34 11:53  2:42  1:21    7   40:41 19.9  1:10   13   24:39  8:13 1:19:43 
   11  451 Trina Staloch           Watertown          MN  32   54 12:58  2:57  1:12    8   40:45 19.9  1:18    8   23:34  7:52 1:19:45 
   12  521 Lizzie McNamata         Buffalo            MN  23   13  9:53  2:15  1:54   11   41:22 19.6  1:28   20   25:16  8:26 1:19:51 
   13  407 Kris Nord               Buffalo            MN  35   10  9:44  2:13  1:50   16   42:17 19.2  1:26   17   24:42  8:14 1:19:58 
   14  360 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  19   41 12:05  2:45  1:34   12   41:23 19.6  1:23   10   23:54  7:58 1:20:16 
   15  311 Katie Benson            Buffalo            MN  37   46 12:26  2:50  1:48   14   42:02 19.3  1:16    6   22:56  7:39 1:20:26 
   16  313 Amy Bergan              West Fargo         ND  31   23 10:43  2:27  2:26    6   40:41 19.9  1:47   19   25:16  8:26 1:20:50 
   17  353 Larae Heaney            Maple Grove        MN  47   49 12:33  2:52  1:09    4   39:40 20.4  1:22   27   26:09  8:43 1:20:51 
   18  377 Allison Kruger          Marshall           MN  34   42 12:06  2:45  2:15    5   40:35 20.0  1:08   23   25:53  8:38 1:21:54 
   19  466 Rachel Tiede            Avon               MN  20    1  7:38  1:44  2:28   20   43:27 18.6  1:55   34   26:48  8:56 1:22:15 
   20  352 Anne Hartman            Minneapolis        MN  39   27 11:08  2:32  1:23   19   42:39 19.0  0:55   30   26:31  8:51 1:22:34 
   21  525 Amy Morrell             Spicer             MN  46   22 10:36  2:25  1:24   28   44:31 18.2  1:08   21   25:36  8:32 1:23:13 
   22  326 Erin Cary               Hibbing            MN  33    8  9:31  2:10  1:26   22   43:46 18.5  0:58   40   27:44  9:15 1:23:23 
   23  420 Kendra Rebstock         Rockford           MN  35   30 11:43  2:40  1:55   24   43:53 18.5  0:50   29   26:28  8:50 1:24:48 
   24  386 Nicole Maloney Ebert    Truman             MN  34   43 12:08  2:46  1:42   18   42:31 19.1  1:11   39   27:37  9:13 1:25:07 
   25  524 Sarah Jagow             Willmar            MN  43    3  8:40  1:59  2:27   26   44:20 18.3  2:01   43   28:12  9:24 1:25:39 
   26  455 Laura Stoneburner       Fargo              ND  30   18 10:22  2:22  1:42   21   43:40 18.5  0:52   47   29:40  9:54 1:26:15 
   27  363 Erica Horyza            Willmar            MN  34   47 12:28  2:50  1:25   34   45:46 17.7  0:58   22   25:41  8:34 1:26:15 
   28  391 Jill McNamara           Buffalo            MN  48   20 10:31  2:24  1:32   25   44:07 18.4  1:27   45   28:43  9:35 1:26:19 
   29  337 Annie Erickson          Raymond            MN  23   31 11:45  2:41  3:27   38   46:42 17.3  0:39   12   24:19  8:07 1:26:50 
   30  351 Jessica Hanson          Kandiyohi          MN  30   66 13:54  3:10  1:34   27   44:24 18.2  0:45   28   26:26  8:49 1:27:01 
   31  417 Molly Pool              Buffalo            MN  37   33 11:51  2:42  2:29   43   47:11 17.2  0:57   16   24:42  8:14 1:27:07 
   32  411 Lyndsey Paffrath-Bice   Paynesville        MN  30   36 11:59  2:44  2:10   32   45:28 17.8  1:03   31   26:34  8:52 1:27:11 
   33  479 Christine Wellner       Minneapolis        MN  38   25 10:51  2:28  1:52   46   47:37 17.0  0:51   26   26:08  8:43 1:27:16 
   34  373 Stephanie Johnson       Cold Spring        MN  47   45 12:23  2:49  1:49   29   44:51 18.1  1:52   35   27:06  9:02 1:27:58 
   35  513 Lindsay Braaten         Glenwood           MN  21   35 11:54  2:43  2:10   41   47:06 17.2  1:03   33   26:43  8:55 1:28:55 
   36  307 Mary Anderson           St Louis Park      MN  48   28 11:35  2:38  2:17   23   43:52 18.5  1:22   52   30:18 10:06 1:29:22 
   37  401 Megan Nelsen            Apple Valley       MN  29   38 12:02  2:44  3:08   36   45:57 17.6  2:44   25   26:01  8:41 1:29:51 
   38  303 Leslie Akram            Buffalo            MN  40   69 14:18  3:15  2:22   39   46:52 17.3  1:25   18   25:01  8:21 1:29:56 
   39  413 Kara Pederson           Bloomington        MN  41   14  9:55  2:16  2:11   37   46:13 17.5  0:50   61   32:00 10:40 1:31:08 
   40  369 Carla James             Stillwater         MN  45   17 10:09  2:19  2:44   30   44:56 18.0  2:05   59   31:17 10:26 1:31:09 
   41  317 Stephanie Bergh         Eagan              MN  42   29 11:35  2:38  2:28   44   47:20 17.1  1:04   46   28:53  9:38 1:31:20 
   42  361 Halie Higgins           Duluth             MN  24   70 14:21  3:16  1:38   51   48:17 16.8  1:22   24   25:58  8:40 1:31:33 
   43  321 Shari Borth             Chanhassen         MN  51   39 12:04  2:45  3:01   35   45:56 17.6  3:13   42   28:08  9:23 1:32:21 
   44  341 Nancy Fritz             Willmar            MN  59   53 12:53  2:56  2:59   33   45:44 17.7  0:47   49   30:07 10:03 1:32:29 
   45  364 Amberly Hoyer           Blaine             MN  34   59 13:26  3:04  3:19   48   47:47 17.0  1:07   36   27:10  9:04 1:32:47 
   46  462 Lynn Taunton            Belgrade           MN  32    9  9:33  2:11  2:42   64   52:04 15.6  1:05   38   27:28  9:10 1:32:50 
   47  395 Molly Morris            Willmar            MN  46   44 12:21  2:49  3:38   45   47:32 17.0  1:06   44   28:18  9:26 1:32:53 
   48  444 Kelly Sing              Spicer             MN  29   55 13:02  2:58  2:40   47   47:42 17.0  0:44   51   30:11 10:04 1:34:17 
   49  446 Tricia Sladky           Clearwater         MN  37   71 14:22  3:16  9:43   50   48:11 16.8  0:48    5   21:52  7:18 1:34:54 
   50  459 Traci Strittmater       Edina              MN  43   60 13:31  3:05  2:00   52   48:20 16.8  1:20   48   30:03 10:01 1:35:12 
   51  402 Wendy Nelsen            Willmar            MN  62   78 17:27  3:58  2:50   42   47:10 17.2  1:04   37   27:13  9:05 1:35:41 
   52  449 Karen Sorenson          Minneapolis        MN  34   57 13:19  3:02  2:47   54   48:34 16.7  1:25   53   30:30 10:10 1:36:33 
   53  399 Laura Mueller           Richmond           MN  33   56 13:17  3:02  2:50   53   48:33 16.7  1:22   56   31:00 10:20 1:37:00 
   54  343 Jana Geistfeld          Richfield          MN  30   16 10:02  2:17  2:30   62   51:52 15.6  0:59   64   32:13 10:45 1:37:34 
   55  476 Stephanie Ward          White Bear Lake    MN  28   11  9:48  2:14  2:24   55   48:54 16.6  1:20   73   35:21 11:47 1:37:45 
   56  467 Jill Toering            Brooklyn Park      MN  45   21 10:33  2:24  1:32   78   57:04 14.2  0:50   41   27:51  9:17 1:37:49 
   57  315 Jessi Bergh             Eagan              MN  37   40 12:04  2:45  3:53   70   54:16 14.9  1:19   32   26:34  8:52 1:38:05 
   58  416 Samantha Polinder       Saint Augusta      MN  34   48 12:32  2:51  1:45   40   46:59 17.2  0:54   75   36:09 12:03 1:38:18 
   59  322 Nikki Bradford          New London         MN  31   61 13:37  3:06  3:54   57   49:32 16.4  1:23   60   31:28 10:30 1:39:52 
   60  425 Carrie Roering          Freeport           MN  37   75 15:04  3:26  2:11                           62   32:09 10:43 1:40:28 
   61  423 Tina Robbins            Webster Groves     MO  44   64 13:47  3:08  3:30   49   48:09 16.8  1:32   70   33:52 11:18 1:40:48 
   62  406 Jess Newman             Shakopee           MN  36   65 13:47  3:08  2:47   59   51:25 15.8  0:45   66   32:39 10:53 1:41:21 
   63  371 Jana Janis              Minneapolis        MN  38   74 14:49  3:22  2:04   63   51:52 15.6  0:56   63   32:11 10:44 1:41:51 
   64  478 Jennifer Weimer         Blaine             MN  30   58 13:24  3:03  3:19   66   52:37 15.4  1:01   67   32:44 10:55 1:43:04 
   65  469 Kristen Van De Riet     Minneapolis        MN  48   37 12:01  2:44  3:39   56   49:16 16.4  2:10   76   36:22 12:08 1:43:27 
   66  415 Jennifer Peterson       Minneapolis        MN  45   26 11:01  2:31  3:37   69   54:03 15.0  2:25   65   32:26 10:49 1:43:30 
   67  480 Cindy Wendroth          Zumbrota           MN  57   67 14:07  3:13  2:45   65   52:15 15.5  0:57   68   33:46 11:16 1:43:49 
   68  435 Candace Schoolmeesters  Albany             MN  25   76 16:27  3:45  3:44   60   51:44 15.7  1:17   54   30:46 10:16 1:43:55 
   69  333 Stacey Decker           Maple Grove        MN  36   52 12:51  2:56  3:08   61   51:48 15.6  2:00   72   35:12 11:44 1:44:58 
   70  428 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  13   50 12:36  2:52  3:29   74   56:08 14.4  2:06   57   31:07 10:23 1:45:23 
   71  434 Lynn Scheevel-Rothmei   Albert Lea         MN  43   51 12:36  2:52  3:35   73   56:05 14.4  2:02   58   31:07 10:23 1:45:24 
   72  394 Diane Morken            Madison            MN  50   32 11:49  2:41  2:42   71   54:50 14.8                          1:45:57 
   73  445 Lauren Skjefte          Eden Prairie       MN  25   68 14:14  3:14  3:48   68   53:53 15.0  1:36   69   33:51 11:17 1:47:21 
   74  517 Sommer Wertism                                 34   77 17:00  3:52  2:33   76   56:33 14.3  1:25   50   30:09 10:03 1:47:39 
   75  328 Lisa Christianson       Grand Forks        ND  39   82 21:09  4:49  2:58   67   52:59 15.3  1:12   55   30:50 10:17 1:49:07 
   76  262 Janie Christiansen      Hopkins            MN  30   79 18:20  4:10  3:55   58   51:15 15.8  2:16   74   36:04 12:02 1:51:48 
   77  419 Shannon Reagan          Monticello         MN  38   63 13:45  3:08  1:51   80 1:02:04 13.1  1:27   77   37:39 12:33 1:56:44 
   78  309 Natalie Barnes          Prior Lake         MN  44   62 13:44  3:08  3:03   75   56:17 14.4  1:17   80   43:18 14:26 1:57:38 
   79  432 Judy Rykken             Bloomington        MN  77   72 14:24  3:17  4:02   81 1:02:27 13.0  1:14   78   39:15 13:05 2:01:21 
   80  441 Heidi Siedlecki         Saint Paul         MN  31   73 14:32  3:19  4:32   77   57:01 14.2  1:13   82   44:21 14:47 2:01:37 
   81  302 Nicole Adams            New Market         MN  38   81 20:21  4:38  4:26   79 1:01:35 13.2  2:48   71   34:41 11:34 2:03:48 
   82  350 Leanne Hansen           Bloomington        MN  64   80 19:51  4:31  4:25   72   55:30 14.6  1:51   79   42:24 14:08 2:03:59 
   83  430 Judy Rothstein          Freeport           MN  57   83 22:51  5:12                          1:32   81   43:36 14:32 2:08:11 
   84  316 Maxine Bergh            Mendota Heights    MN  69   84 26:10  5:57  5:52   82 1:08:32 11.8  1:47   83   52:35 17:32 2:34:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  348 Sam Hagen               Plainview          MN  13    1 17:06  3:54  3:00    1   56:23 14.4  0:47    1 1:01:21 20:27 2:18:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  428 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  13    1 12:36  2:52  3:29    1   56:08 14.4  2:06    1   31:07 10:23 1:45:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  424 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    1  7:06  1:37  1:05    2   37:35 21.6  0:40    1   19:23  6:28 1:05:48 
    2  461 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  19    3  7:29  1:43  0:57    4   38:40 20.9  0:44    2   21:41  7:14 1:09:31 
    3  338 Breck Erickson          Willmar            MN  17    5  9:07  2:05  1:45    1   36:18 22.3  0:34    3   23:06  7:42 1:10:48 
    4  471 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  17    4  8:39  1:58  1:19    5   40:16 20.1  0:52    7   24:56  8:19 1:16:00 
    5  355 Ryan Heaney             Maple Grove        MN  16    7 10:39  2:26  1:35    3   38:23 21.1  1:13    5   24:39  8:13 1:16:27 
    6  324 Thomas Buboltz          Redwood Falls      MN  18    6 10:23  2:22  1:50    7   41:59 19.3  0:39    6   24:47  8:16 1:19:36 
    7  481 Alex Westman            Racine             WI  16    9 12:14  2:47  3:03    6   41:34 19.5  1:26    4   23:39  7:53 1:21:54 
    8  437 Thomas Schumann         Litchfield         MN  18    2  7:29  1:42  1:50    8   47:50 16.9  1:11    9   26:09  8:43 1:24:27 
    9  389 Maxwell Martin          Plymouth           MN  18    8 11:02  2:31  2:17    9   47:51 16.9  1:09    8   25:31  8:31 1:27:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  366 Kayla Huhnerkoch        Redwood Falls      MN  18    1 10:47  2:27  1:44    2   45:15 17.9  0:47    1   19:58  6:40 1:18:28 
    2  360 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  19    2 12:05  2:45  1:34    1   41:23 19.6  1:23    2   23:54  7:58 1:20:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  436 Jeremy Schultz          Eden Valley        MN  21    3  9:56  2:16  1:55    1   36:36 22.1  0:36    1   20:56  6:59 1:09:57 
    2  529 James Johnston          Willmar            MN  23    4 11:19  2:35  1:44    2   42:16 19.2  0:42    4   26:13  8:45 1:22:11 
    3  397 Zach Morris             Willmar            MN  22    2  9:33  2:11  2:54    3   45:49 17.7  0:43    3   24:02  8:01 1:23:00 
    4  301 Jordan Ackerman         New London         MN  23    5 19:54  4:32  3:06    5   55:49 14.5  0:58    2   22:58  7:40 1:42:44 
    5  356 Joel Hedlof             Willmar            MN  23    1  9:22  2:08  5:38    4   55:14 14.7  1:21    5   38:31 12:51 1:50:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  521 Lizzie McNamata         Buffalo            MN  23    2  9:53  2:15  1:54    1   41:22 19.6  1:28    2   25:16  8:26 1:19:51 
    2  466 Rachel Tiede            Avon               MN  20    1  7:38  1:44  2:28    2   43:27 18.6  1:55    5   26:48  8:56 1:22:15 
    3  337 Annie Erickson          Raymond            MN  23    3 11:45  2:41  3:27    3   46:42 17.3  0:39    1   24:19  8:07 1:26:50 
    4  513 Lindsay Braaten         Glenwood           MN  21    4 11:54  2:43  2:10    4   47:06 17.2  1:03    4   26:43  8:55 1:28:55 
    5  361 Halie Higgins           Duluth             MN  24    5 14:21  3:16  1:38    5   48:17 16.8  1:22    3   25:58  8:40 1:31:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  330 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28    1  7:39  1:45  1:06    1   32:05 25.2  0:46    1   17:36  5:52   59:11 
    2  439 Kole Seiler             Minneapolis        MN  25    2  8:46  2:00  2:11    2   37:33 21.6  1:00    2   19:23  6:28 1:08:51 
    3  340 Joey Fragodt            Morris             MN  27    3  9:55  2:16  1:12    4   41:36 19.5  1:04    3   22:40  7:34 1:16:25 
    4  457 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  28    5 11:30  2:37  0:53    3   38:28 21.1  0:53    5   25:08  8:23 1:16:50 
    5  378 Joseph Lang             Paynesville        MN  29    7 12:47  2:55  2:18    5   44:22 18.3  0:56    6   26:00  8:40 1:26:20 
    6  508 Adam Hedlof             Willmar            MN  27    6 12:15  2:47  2:46    6   47:51 16.9  0:50    7   28:39  9:33 1:32:19 
    7  357 Marcus Helland          Spooner            WI  26    9 15:10  3:27  7:48    8   55:47 14.5  1:02    4   22:59  7:40 1:42:44 
    8  454 Nathan Stone            Plymouth           MN  29    4 11:29  2:37  3:10    9   58:29 13.9  1:28    8   32:20 10:47 1:46:53 
    9  345 Jeremiah Gleitz         Blaine             MN  27    8 14:46  3:22  3:28    7   54:23 14.9  1:45    9   33:37 11:13 1:47:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  440 Quin Seiler             Minneapolis        MN  26    2  9:57  2:16  1:31    1   41:07 19.7  0:58    1   21:39  7:13 1:15:11 
    2  401 Megan Nelsen            Apple Valley       MN  29    3 12:02  2:44  3:08    2   45:57 17.6  2:44    2   26:01  8:41 1:29:51 
    3  444 Kelly Sing              Spicer             MN  29    4 13:02  2:58  2:40    3   47:42 17.0  0:44    3   30:11 10:04 1:34:17 
    4  476 Stephanie Ward          White Bear Lake    MN  28    1  9:48  2:14  2:24    4   48:54 16.6  1:20    6   35:21 11:47 1:37:45 
    5  435 Candace Schoolmeesters  Albany             MN  25    6 16:27  3:45  3:44    5   51:44 15.7  1:17    4   30:46 10:16 1:43:55 
    6  445 Lauren Skjefte          Eden Prairie       MN  25    5 14:14  3:14  3:48    6   53:53 15.0  1:36    5   33:51 11:17 1:47:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  450 Tim Staloch             Watertown          MN  34    3  8:47  2:00  1:38    1   35:49 22.6  0:50    2   21:25  7:09 1:08:26 
    2  379 Jason Larson            Golden Valley      MN  32    9 11:09  2:32  2:04    2   38:43 20.9  0:53    1   21:04  7:02 1:13:51 
    3  448 Erik Sorenson           Minneapolis        MN  33    1  8:21  1:54  1:44    4   40:25 20.0  1:11    3   22:36  7:32 1:14:14 
    4  527 Ryan Davis              Willmar            MN  33    2  8:41  1:59  2:24    7   45:00 18.0  1:22    4   25:41  8:34 1:23:06 
    5  412 William Pattison        St. Paul           MN  33    7 10:59  2:30  2:46    5   42:27 19.1  1:40    6   28:17  9:26 1:26:07 
    6  528 Benjamin Larson         Roseville          MN  31    4  9:59  2:17  2:15    6   44:05 18.4  1:35   10   29:36  9:52 1:27:27 
    7  398 Jacob Mueller           Richmond           MN  34    6 10:47  2:27  2:40    9   46:42 17.3  1:37    9   29:22  9:48 1:31:06 
    8  365 Jarrett Hubbard         Sauk Rapids        MN  33    8 11:07  2:32  2:54    3   40:08 20.2  2:31   12   38:25 12:49 1:35:03 
    9  433 Todd Scearcy            Dilworth           MN  34   11 14:08  3:13  2:49   12   52:43 15.4  0:51    5   25:55  8:39 1:36:25 
   10  344 Rob Geistfeld           Richfield          MN  32    5 10:27  2:23  4:00   11   52:02 15.6  2:23    7   29:14  9:45 1:38:04 
   11  319 Erik Bondurant          Fargo              ND  32   10 12:16  2:48  2:49    8   45:54 17.6  1:42   13   43:38 14:33 1:46:18 
   12  442 Marek Siedlecki         St Paul            MN  33   12 20:10  4:35  4:56   13 1:02:01 13.1  1:12    8   29:18  9:46 1:57:35 
   13  383 Jayson Loeppke          Hopkins            MN  31   13 24:19  5:32  3:56   10   51:14 15.8  2:16   11   36:04 12:02 1:57:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  392 Lauren Mellick          Minneapolis        MN  32    6 11:53  2:42  1:21    3   40:41 19.9  1:10    2   24:39  8:13 1:19:43 
    2  451 Trina Staloch           Watertown          MN  32   12 12:58  2:57  1:12    4   40:45 19.9  1:18    1   23:34  7:52 1:19:45 
    3  313 Amy Bergan              West Fargo         ND  31    5 10:43  2:27  2:26    2   40:41 19.9  1:47    3   25:16  8:26 1:20:50 
    4  377 Allison Kruger          Marshall           MN  34    8 12:06  2:45  2:15    1   40:35 20.0  1:08    5   25:53  8:38 1:21:54 
    5  326 Erin Cary               Hibbing            MN  33    1  9:31  2:10  1:26    7   43:46 18.5  0:58   11   27:44  9:15 1:23:23 
    6  386 Nicole Maloney Ebert    Truman             MN  34    9 12:08  2:46  1:42    5   42:31 19.1  1:11   10   27:37  9:13 1:25:07 
    7  455 Laura Stoneburner       Fargo              ND  30    4 10:22  2:22  1:42    6   43:40 18.5  0:52   12   29:40  9:54 1:26:15 
    8  363 Erica Horyza            Willmar            MN  34   10 12:28  2:50  1:25   10   45:46 17.7  0:58    4   25:41  8:34 1:26:15 
    9  351 Jessica Hanson          Kandiyohi          MN  30   18 13:54  3:10  1:34    8   44:24 18.2  0:45    6   26:26  8:49 1:27:01 
   10  411 Lyndsey Paffrath-Bice   Paynesville        MN  30    7 11:59  2:44  2:10    9   45:28 17.8  1:03    7   26:34  8:52 1:27:11 
   11  364 Amberly Hoyer           Blaine             MN  34   16 13:26  3:04  3:19   12   47:47 17.0  1:07    8   27:10  9:04 1:32:47 
   12  462 Lynn Taunton            Belgrade           MN  32    2  9:33  2:11  2:42   18   52:04 15.6  1:05    9   27:28  9:10 1:32:50 
   13  449 Karen Sorenson          Minneapolis        MN  34   14 13:19  3:02  2:47   14   48:34 16.7  1:25   14   30:30 10:10 1:36:33 
   14  399 Laura Mueller           Richmond           MN  33   13 13:17  3:02  2:50   13   48:33 16.7  1:22   15   31:00 10:20 1:37:00 
   15  343 Jana Geistfeld          Richfield          MN  30    3 10:02  2:17  2:30   17   51:52 15.6  0:59   17   32:13 10:45 1:37:34 
   16  416 Samantha Polinder       Saint Augusta      MN  34   11 12:32  2:51  1:45   11   46:59 17.2  0:54   20   36:09 12:03 1:38:18 
   17  322 Nikki Bradford          New London         MN  31   17 13:37  3:06  3:54   15   49:32 16.4  1:23   16   31:28 10:30 1:39:52 
   18  478 Jennifer Weimer         Blaine             MN  30   15 13:24  3:03  3:19   19   52:37 15.4  1:01   18   32:44 10:55 1:43:04 
   19  517 Sommer Wertism                                 34   20 17:00  3:52  2:33   20   56:33 14.3  1:25   13   30:09 10:03 1:47:39 
   20  262 Janie Christiansen      Hopkins            MN  30   21 18:20  4:10  3:55   16   51:15 15.8  2:16   19   36:04 12:02 1:51:48 
   21  441 Heidi Siedlecki         Saint Paul         MN  31   19 14:32  3:19  4:32   21   57:01 14.2  1:13   21   44:21 14:47 2:01:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  346 Chris Hagen             Little Falls       MN  39    6  9:48  2:14  1:16    1   35:07 23.1  0:54    1   18:53  6:18 1:05:56 
    2  456 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  36    2  8:52  2:01  1:42    4   36:43 22.1  0:40    2   20:56  6:59 1:08:51 
    3  393 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  36   10 10:37  2:25  0:46    2   35:14 23.0  0:39    3   22:02  7:21 1:09:16 
    4  403 Chad Nelson             Willmar            MN  39    3  9:25  2:09  1:19    3   36:27 22.2  0:50    6   22:54  7:38 1:10:53 
    5  404 Wesley Nelson           Grant              MN  37    7  9:54  2:15  1:38    5   37:04 21.9  1:12    5   22:52  7:38 1:12:38 
    6  308 Jesse Ashling           Montevideo         MN  36    1  8:26  1:55  1:22    6   37:25 21.6  0:58   10   24:51  8:17 1:13:01 
    7  472 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  37    5  9:46  2:14  2:38    9   40:26 20.0  1:34    7   23:00  7:40 1:17:23 
    8  475 Christopher Ward        White Bear Lake    MN  35    9 10:07  2:18  2:42   10   40:51 19.8  1:06   11   25:00  8:20 1:19:43 
    9  408 Mike O'Malley           Minneapolis        MN  36   16 12:49  2:55  1:26   11   42:04 19.3  0:37    8   23:02  7:41 1:19:56 
   10  305 Christopher Allen       Bloomington        MN  35   12 11:02  2:31  1:48    7   39:02 20.8  2:05   12   26:13  8:45 1:20:09 
   11  447 Mike Sondrol            Willmar            MN  35   17 14:21  3:16  4:04    8   40:24 20.0  1:38    4   22:06  7:22 1:22:31 
   12  342 Ryan Gale               Hugo               MN  39    8 10:05  2:18  2:21   13   44:41 18.1  1:05    9   24:25  8:09 1:22:35 
   13  367 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  38    4  9:40  2:12  1:46   16   46:22 17.5  0:33   13   26:35  8:52 1:24:54 
   14  358 Bryan Henneman          Woodbury           MN  36   15 12:34  2:52  3:11   12   43:43 18.5  1:30   14   27:04  9:02 1:28:01 
   15  312 Mark Benson             Plymouth           MN  36   14 12:22  2:49  2:07   15   46:20 17.5  1:20   16   29:17  9:46 1:31:23 
   16  519 Erich Weidner           Golden Valley      MN  36   13 12:10  2:46  2:43   14   45:58 17.6  2:34   17   32:10 10:44 1:35:33 
   17  370 Andrew Janis            Minneapolis        MN  38   11 10:55  2:29  3:27   17   47:59 16.9  1:03   19   34:07 11:23 1:37:29 
   18  314 George Bergh            Eagan              MN  39   19 15:51  3:37  1:34   19   51:19 15.8  0:49   15   28:45  9:35 1:38:17 
   19  410 Levi Osmondson          Norfolk            VA  36   18 15:02  3:25  2:54   18   49:13 16.5  1:32   18   33:34 11:12 1:42:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  384 Roxanne Lorenz          Benson             MN  35    4  9:48  2:14  1:05    1   38:32 21.0  0:52    1   20:31  6:51 1:10:47 
    2  323 Maura Brink             Falcon Heights     MN  36    2  9:28  2:09  1:31    2   41:06 19.7  1:19    5   24:41  8:14 1:18:04 
    3  335 Kara Degroot            Sioux Center       IA  36    1  9:16  2:07  2:16    3   41:45 19.4  1:28    4   24:40  8:14 1:19:23 
    4  407 Kris Nord               Buffalo            MN  35    3  9:44  2:13  1:50    5   42:17 19.2  1:26    7   24:42  8:14 1:19:58 
    5  311 Katie Benson            Buffalo            MN  37   10 12:26  2:50  1:48    4   42:02 19.3  1:16    3   22:56  7:39 1:20:26 
    6  352 Anne Hartman            Minneapolis        MN  39    6 11:08  2:32  1:23    6   42:39 19.0  0:55   10   26:31  8:51 1:22:34 
    7  420 Kendra Rebstock         Rockford           MN  35    7 11:43  2:40  1:55    7   43:53 18.5  0:50    9   26:28  8:50 1:24:48 
    8  417 Molly Pool              Buffalo            MN  37    8 11:51  2:42  2:29    8   47:11 17.2  0:57    6   24:42  8:14 1:27:07 
    9  479 Christine Wellner       Minneapolis        MN  38    5 10:51  2:28  1:52    9   47:37 17.0  0:51    8   26:08  8:43 1:27:16 
   10  446 Tricia Sladky           Clearwater         MN  37   14 14:22  3:16  9:43   10   48:11 16.8  0:48    2   21:52  7:18 1:34:54 
   11  315 Jessi Bergh             Eagan              MN  37    9 12:04  2:45  3:53   15   54:16 14.9  1:19   11   26:34  8:52 1:38:05 
   12  425 Carrie Roering          Freeport           MN  37   16 15:04  3:26  2:11                           13   32:09 10:43 1:40:28 
   13  406 Jess Newman             Shakopee           MN  36   13 13:47  3:08  2:47   11   51:25 15.8  0:45   15   32:39 10:53 1:41:21 
   14  371 Jana Janis              Minneapolis        MN  38   15 14:49  3:22  2:04   13   51:52 15.6  0:56   14   32:11 10:44 1:41:51 
   15  333 Stacey Decker           Maple Grove        MN  36   11 12:51  2:56  3:08   12   51:48 15.6  2:00   17   35:12 11:44 1:44:58 
   16  328 Lisa Christianson       Grand Forks        ND  39   18 21:09  4:49  2:58   14   52:59 15.3  1:12   12   30:50 10:17 1:49:07 
   17  419 Shannon Reagan          Monticello         MN  38   12 13:45  3:08  1:51   17 1:02:04 13.1  1:27   18   37:39 12:33 1:56:44 
   18  302 Nicole Adams            New Market         MN  38   17 20:21  4:38  4:26   16 1:01:35 13.2  2:48   16   34:41 11:34 2:03:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  347 John Hagen              Plainview          MN  41    2  9:35  2:11  1:23    2   37:25 21.6  0:57    1   19:44  6:35 1:09:03 
    2  381 Mark Lindquist          Buffalo            MN  43    1  9:13  2:06  1:44    4   38:02 21.3  1:29    2   23:12  7:44 1:13:38 
    3  468 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  40    4 10:08  2:19  1:32    5   39:22 20.6  1:36    3   23:24  7:48 1:16:01 
    4  306 Paul Allen              Granite Falls      MN  44    6 10:35  2:25  1:19    1   37:00 21.9  1:07    5   27:25  9:09 1:17:25 
    5  362 Paul Holm               Fargo              ND  43    3 10:05  2:18  2:06    3   37:50 21.4  2:15    4   26:19  8:47 1:18:33 
    6  514 Jason Nettum            Chicago            IL  43    5 10:28  2:23  2:16    6   47:51 16.9  0:58    6   29:42  9:54 1:31:13 
    7  477 Terry Warnke            Elk River          MN  42    7 11:27  2:36  2:26    7   47:58 16.9  1:29    9   32:38 10:53 1:35:57 
    8  421 Jason Rice              Renville           MN  40    8 12:48  2:55  4:04    8   54:24 14.9  1:13    7   30:03 10:01 1:42:30 
    9  429 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  41    9 13:58  3:11  5:11    9   56:06 14.4  2:03    8   31:07 10:23 1:48:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  524 Sarah Jagow             Willmar            MN  43    1  8:40  1:59  2:27    1   44:20 18.3  2:01    2   28:12  9:24 1:25:39 
    2  303 Leslie Akram            Buffalo            MN  40    8 14:18  3:15  2:22    3   46:52 17.3  1:25    1   25:01  8:21 1:29:56 
    3  413 Kara Pederson           Bloomington        MN  41    2  9:55  2:16  2:11    2   46:13 17.5  0:50    6   32:00 10:40 1:31:08 
    4  317 Stephanie Bergh         Eagan              MN  42    3 11:35  2:38  2:28    4   47:20 17.1  1:04    3   28:53  9:38 1:31:20 
    5  459 Traci Strittmater       Edina              MN  43    5 13:31  3:05  2:00    6   48:20 16.8  1:20    4   30:03 10:01 1:35:12 
    6  423 Tina Robbins            Webster Groves     MO  44    7 13:47  3:08  3:30    5   48:09 16.8  1:32    7   33:52 11:18 1:40:48 
    7  434 Lynn Scheevel-Rothmei   Albert Lea         MN  43    4 12:36  2:52  3:35    7   56:05 14.4  2:02    5   31:07 10:23 1:45:24 
    8  309 Natalie Barnes          Prior Lake         MN  44    6 13:44  3:08  3:03    8   56:17 14.4  1:17    8   43:18 14:26 1:57:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  374 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  48    2  9:24  2:09  0:57    2   36:38 22.1  0:47    1   22:04  7:22 1:09:48 
    2  334 Daniel Dederichs        Waverly            MN  48    6 11:05  2:32  1:08    1   34:02 23.8  1:19    3   24:08  8:03 1:11:41 
    3  354 Michael Heaney          Maple Grove        MN  47    4  9:53  2:15  1:49    4   40:13 20.1  1:50    2   23:17  7:46 1:17:00 
    4  518 Steven Dresler          Willmar            MN  48    3  9:36  2:11  2:26    3   39:13 20.7  1:25    5   27:10  9:04 1:19:49 
    5  509 Ted McNamara            Buffalo            MN  48    1  8:39  1:58  1:08    7   54:26 14.9  1:37    4   26:31  8:51 1:32:20 
    6  400 Kent Mulder             Marshall           MN  47    5 10:48  2:28  3:54    6   47:06 17.2  1:27    6   32:29 10:50 1:35:41 
    7  390 Larry Mathison          Minneapolis        MN  48    7 13:49  3:09  2:00    5   43:42 18.5  1:51    7   37:06 12:22 1:38:26 
    8  396 Tony Morris             Willmar            MN  46    9 16:54  3:51  3:36    8 1:02:41 12.9  1:18    8   42:54 14:18 2:07:22 
    9  304 Mustafa Akram           Buffalo            MN  46    8 14:57  3:24  5:54    9 1:09:09 11.7                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  405 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  45    2  9:03  2:04  1:12    1   35:50 22.6  1:11    2   22:59  7:40 1:10:14 
    2  526 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  49    1  8:01  1:50  1:02    2   37:57 21.3  0:59    4   23:57  7:59 1:11:54 
    3  443 Tracy Sik               Willmar            MN  45    5 10:24  2:22  1:51    4   42:06 19.2  1:23    1   21:09  7:03 1:16:53 
    4  388 Lisa Jean Martin        Bemidji            MN  46    3  9:29  2:10  1:58    5   42:21 19.1  0:45    3   23:45  7:55 1:18:17 
    5  353 Larae Heaney            Maple Grove        MN  47   14 12:33  2:52  1:09    3   39:40 20.4  1:22    6   26:09  8:43 1:20:51 
    6  525 Amy Morrell             Spicer             MN  46    8 10:36  2:25  1:24    8   44:31 18.2  1:08    5   25:36  8:32 1:23:13 
    7  391 Jill McNamara           Buffalo            MN  48    6 10:31  2:24  1:32    7   44:07 18.4  1:27   10   28:43  9:35 1:26:19 
    8  373 Stephanie Johnson       Cold Spring        MN  47   13 12:23  2:49  1:49    9   44:51 18.1  1:52    7   27:06  9:02 1:27:58 
    9  307 Mary Anderson           St Louis Park      MN  48   10 11:35  2:38  2:17    6   43:52 18.5  1:22   11   30:18 10:06 1:29:22 
   10  369 Carla James             Stillwater         MN  45    4 10:09  2:19  2:44   10   44:56 18.0  2:05   12   31:17 10:26 1:31:09 
   11  395 Molly Morris            Willmar            MN  46   12 12:21  2:49  3:38   11   47:32 17.0  1:06    9   28:18  9:26 1:32:53 
   12  467 Jill Toering            Brooklyn Park      MN  45    7 10:33  2:24  1:32   14   57:04 14.2  0:50    8   27:51  9:17 1:37:49 
   13  469 Kristen Van De Riet     Minneapolis        MN  48   11 12:01  2:44  3:39   12   49:16 16.4  2:10   14   36:22 12:08 1:43:27 
   14  415 Jennifer Peterson       Minneapolis        MN  45    9 11:01  2:31  3:37   13   54:03 15.0  2:25   13   32:26 10:49 1:43:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  422 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52    4 10:34  2:25  1:54    1   33:52 23.9  1:08    1   19:08  6:23 1:06:33 
    2  452 John Stangl             Buffalo            MN  52    1  9:06  2:04  1:22    2   34:47 23.3  1:02    2   22:21  7:27 1:08:36 
    3  458 Bob Strandell           Plymouth           MN  53    9 11:40  2:39  2:44    5   38:45 20.9  1:24    5   23:51  7:57 1:18:22 
    4  320 Bret Borth              Chanhassen         MN  52    5 10:36  2:25  2:30    6   40:53 19.8  0:49    3   23:41  7:54 1:18:27 
    5  512 Lee Braaten             Glenwood           MN  52    3 10:01  2:17  1:40    4   38:36 21.0  0:57    7   27:23  9:08 1:18:35 
    6  368 Daniel Jacobs           Olivia             MN  54    8 11:24  2:36  1:45    7   42:03 19.3  0:32    4   23:44  7:55 1:19:26 
    7  359 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  52   12 12:25  2:50  1:49    3   37:09 21.8  1:36    8   28:14  9:25 1:21:10 
    8  464 Dan Tiede               Avon               MN  50    6 10:58  2:30  3:17    8   42:09 19.2  1:40    9   28:15  9:25 1:26:17 
    9  409 Michael Oneal           Big Lake           MN  50   13 12:56  2:57  3:35   10   43:56 18.4  1:30    6   24:48  8:16 1:26:44 
   10  336 John Dhamer             Wayzata            MN  51   10 12:10  2:46  1:28    9   43:17 18.7  1:27   11   29:34  9:52 1:27:54 
   11  470 Brian Vance             Lakeville          MN  54    7 11:21  2:35  2:09   12   45:36 17.8  1:25   10   28:19  9:27 1:28:47 
   12  387 Steve Marek             Hutchinson         MN  54    2  9:55  2:16  3:49   14   47:51 16.9  1:08   12   31:04 10:22 1:33:45 
   13  375 Daniel Klages           Mankato            MN  54   14 15:22  3:30  2:28   11   44:52 18.1  1:32   13   31:19 10:27 1:35:32 
   14  385 Ted Loucks              Webster Groves     MO  52   11 12:21  2:49  3:36   13   45:54 17.6  3:58   14   46:39 15:33 1:52:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  321 Shari Borth             Chanhassen         MN  51    2 12:04  2:45  3:01    1   45:56 17.6  3:13    1   28:08  9:23 1:32:21 
    2  394 Diane Morken            Madison            MN  50    1 11:49  2:41  2:42    2   54:50 14.8                          1:45:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  431 Pete Royer              Litchfield         MN  56    1  9:26  2:09  1:44    1   35:06 23.1  0:57    3   23:21  7:47 1:10:32 
    2  376 Kris Kolstad            Willmar            MN  57    2  9:26  2:09  1:14    2   36:44 22.1  0:55    2   23:12  7:44 1:11:30 
    3  463 Tom Taunton             New London         MN  55    7 12:02  2:44  3:09    4   40:14 20.1  1:28    1   22:30  7:30 1:19:20 
    4  332 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  59    9 13:18  3:02  2:13    5   40:34 20.0  1:06    4   24:40  8:14 1:21:49 
    5  339 Mike Fanslau            St. Cloud          MN  57   10 15:09  3:27  1:28    3   38:18 21.1  1:44    9   29:51  9:57 1:26:29 
    6  522 Wayne Dahlen            Spicer             MN  58   11 15:49  3:36  1:50    7   44:09 18.3  1:09    5   26:51  8:57 1:29:45 
    7  453 Christopher Stone       Plymouth           MN  57    6 11:56  2:43  2:45   10   45:27 17.8  1:52    6   28:07  9:23 1:30:04 
    8  329 John Court              Celebration        FL  59    4 11:39  2:39  3:07   11   47:07 17.2  0:56    7   29:24  9:48 1:32:11 
    9  325 David Bucher            Minneapolis        MN  58    3 11:11  2:33  2:59    9   45:11 17.9  1:55   11   33:16 11:06 1:34:29 
   10  349 Joe Haley               Sartell            MN  58   12 18:57  4:19  2:55    6   43:38 18.6  1:41    8   29:47  9:56 1:36:56 
   11  418 Jeff Poppema            Raymond            MN  55    8 13:13  3:01  2:58   12   49:09 16.5  1:09   10   32:33 10:51 1:38:59 
   12  382 Jay Loeppke             Willmar            MN  58    5 11:55  2:43  3:53    8   45:01 18.0  3:17   12   41:33 13:51 1:45:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  341 Nancy Fritz             Willmar            MN  59    1 12:53  2:56  2:59    1   45:44 17.7  0:47    1   30:07 10:03 1:32:29 
    2  480 Cindy Wendroth          Zumbrota           MN  57    2 14:07  3:13  2:45    2   52:15 15.5  0:57    2   33:46 11:16 1:43:49 
    3  430 Judy Rothstein          Freeport           MN  57    3 22:51  5:12                          1:32    3   43:36 14:32 2:08:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  318 David Bjork             Fergus Falls       MN  64    2 12:52  2:56  2:47    1   42:38 19.0  0:53    1   24:23  8:08 1:23:31 
    2  331 Phil Davis              Bloomington        MN  61    3 14:12  3:14  2:54    2   43:11 18.8  1:32    2   28:14  9:25 1:30:02 
    3  511 John O'Neill            Bird Island        MN  63    1 11:31  2:37  1:31    4   46:34 17.4  0:44    3   30:30 10:10 1:30:48 
    4  380 Richard Larson          Stillwater         MN  61    4 14:27  3:17  3:55    3   45:36 17.8  1:14    4   30:57 10:19 1:36:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  402 Wendy Nelsen            Willmar            MN  62    1 17:27  3:58  2:50    1   47:10 17.2  1:04    1   27:13  9:05 1:35:41 
    2  350 Leanne Hansen           Bloomington        MN  64    2 19:51  4:31  4:25    2   55:30 14.6  1:51    2   42:24 14:08 2:03:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  427 Thomas Rohman           South Haven        MN  68    3 11:48  2:41  1:23    2   39:28 20.5  1:24    1   25:04  8:22 1:19:05 
    2  414 Forrest Peterson        Willmar            MN  66    1 11:40  2:39  2:04    1   39:06 20.7  1:19    3   26:12  8:44 1:20:20 
    3  473 Mark Walford            Glencoe            MN  65    2 11:45  2:41  2:01    3   40:19 20.1  1:26    2   26:10  8:44 1:21:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  316 Maxine Bergh            Mendota Heights    MN  69    1 26:10  5:57  5:52    1 1:08:32 11.8  1:47    1   52:35 17:32 2:34:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  432 Judy Rykken             Bloomington        MN  77    1 14:24  3:17  4:02    1 1:02:27 13.0  1:14    1   39:15 13:05 2:01:21 

Total Registered:                        228
Total Number of Team Finishers:           30
Total Number of Individual Finishers:    190
Number of Male   Finishers:              106
Number of Female Finishers:               84
Did not Finish Race or Did Not Start:      8