Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/9/2015

race logo










					                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                  Zorbaz - Spicer, MN - August 9, 2015
                                               3/4 Mile Swim - 22 Mile Bike - 6 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3     275 Mike Ward               Duluth             MN  26 M     3 19:14  1:28  0:39    1   49:16 26.8  0:38    1   40:03  6:41 1:49:47 
    2   1/3     242 Tim Bode                Buffalo            MN  48 M     1 16:31  1:15  0:58    4   54:57 24.0  1:13    3   46:08  7:42 1:59:44 
    3   1/5     244 Sheena Dauer            Montevideo         MN  33 F     4 19:52  1:31  1:11    7   56:45 23.3  1:13    2   41:00  6:50 1:59:59 
    4   1/2     268 Mick Quinn              Willmar            MN  41 M    12 22:08  1:41  1:15    5   55:29 23.8  1:22    4   46:20  7:44 2:06:33 
    5   2/3     253 Zachary Grice-Patil     St Paul            MN  27 M    25 24:46  1:53  1:48    2   53:13 24.8  1:26    9   47:58  8:00 2:09:09 
    6   1/2     249 Jeremy Engbers          Sioux Center       IA  23 M     5 20:27  1:33  2:11    6   56:39 23.3  1:15   13   49:15  8:13 2:09:47 
    7   2/2     243 Colin Brown             Duluth             MN  23 M     6 20:35  1:34  2:11   11   59:27 22.2  2:16    5   46:52  7:49 2:11:19 
    8   1/1     523 Duncan Tomassen         Eden Prairie       MN  37 M    19 24:07  1:50  1:42    3   53:57 24.5  1:06   16   51:34  8:36 2:12:25 
    9   2/5     271 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  30 F     8 21:17  1:37  1:20   12 1:00:10 21.9  1:18   10   48:32  8:06 2:12:36 
   10   1/3     266 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  39 F    13 22:41  1:44  1:02   18 1:01:50 21.3  0:49    6   46:55  7:50 2:13:15 
   11   1/4     284 Darin Strand            Willmar            MN  32 M    11 21:58  1:40  1:16    9   58:44 22.5  0:58   21   52:19  8:44 2:15:14 
   12   2/4     251 Nick Erickson           Eagan              MN  32 M     9 21:24  1:38  1:17   20 1:02:49 21.0  0:53   11   49:00  8:10 2:15:21 
   13   3/4     272 Bryce Swenson           Alexandria         MN  32 M    10 21:56  1:40  1:07   10   59:14 22.3  1:05   19   52:11  8:42 2:15:32 
   14   4/4     245 Whit Dhamer             Lake Forest        IL  30 M    28 25:05  1:54  2:02   16 1:01:32 21.5  0:54    8   47:37  7:57 2:17:08 
   15   1/2     252 Skip Fitting            Buffalo            MN  60 M    16 23:21  1:47  3:01    8   57:40 22.9  1:23   25   53:29  8:55 2:18:52 
   16   1/5     286 Jill Hughes             Orono              MN  41 F    29 25:20  1:56  1:04   15 1:01:19 21.5  1:10   18   52:07  8:42 2:20:59 
   17   2/3     254 Michael Hanson          Spicer             MN  48 M    17 23:46  1:48  1:49   14 1:01:05 21.6  0:48   26   53:58  9:00 2:21:23 
   18   3/3     263 Brook Miller            Morris             MN  45 M    26 24:46  1:53  2:10   17 1:01:39 21.4  1:12   20   52:14  8:43 2:21:59 
   19   1/2     255 Ken Heitzman            Spicer             MN  50 M    33 27:50  2:07  1:47   13 1:00:13 21.9  0:36   27   54:07  9:02 2:24:32 
   20   2/3     241 Brooke Baeth            Spicer             MN  36 F    18 23:56  1:49  1:26   28 1:08:44 19.2  0:53   14   50:50  8:29 2:25:47 
   21   2/2     258 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  50 M     2 19:13  1:28  2:19   21 1:02:55 21.0  1:50   31 1:00:29 10:05 2:26:45 
   22   2/5     265 Cara Mulder             Wayzata            MN  40 F    30 25:32  1:57  1:50   23 1:06:07 20.0  1:23   23   53:10  8:52 2:27:59 
   23   1/2     327 John Meredith           Fraser             CO  57 M    23 24:35  1:52  3:17   24 1:06:13 19.9  1:22   22   52:39  8:47 2:28:04 
   24   3/5     257 Becky Hult              Jordan             MN  44 F    15 23:20  1:47  2:08   22 1:03:29 20.8  1:31   29   59:40  9:57 2:30:07 
   25   2/2     248 Dan Enderson            Benson             MN  56 M    22 24:29  1:52  2:30   32 1:11:16 18.5  0:40   17   51:49  8:39 2:30:44 
   26   3/5     259 Melissa Kuzma           Buffalo            MN  34 F    27 25:03  1:54  2:31   33 1:12:11 18.3  1:56   12   49:05  8:11 2:30:45 
   27   4/5     247 Alicia Elmamouni        Sioux Falls        SD  30 F    35 29:23  2:14  1:26   26 1:07:15 19.6  1:44   15   51:28  8:35 2:31:13 
   28   3/3     269 Cody Rose               Nicollet           MN  26 M    32 26:59  2:03  2:22   19 1:02:02 21.3  1:47   30 1:00:22 10:04 2:33:31 
   29   4/5     274 Jill Vroman             Marshall           MN  44 F    31 25:35  1:57  2:13   31 1:10:22 18.8  2:21   24   53:27  8:55 2:33:57 
   30   5/5     273 Rachel Van Hale         Minneapolis        MN  33 F    21 24:19  1:51  2:46   30 1:09:51 18.9  1:52   28   56:26  9:25 2:35:12 
   31   1/1     270 Elaina Schellhaass      St Louis Park      MN  28 F    36 29:28  2:14  1:33   36 1:17:46 17.0  1:10    7   47:12  7:52 2:37:07 
   32   1/1     277 Jill Wine               Plymouth           MN  48 F    14 22:44  1:44  2:10   25 1:06:25 19.9  1:56   36 1:05:50 10:59 2:39:04 
   33   2/2     250 Michael Erdall          Edina              MN  62 M    20 24:13  1:51  3:25   29 1:09:33 19.0  1:15   32 1:01:50 10:19 2:40:15 
   34   1/1     264 Lauren Miller           Saint Cloud        MN  19 F     7 20:41  1:34  3:14   35 1:12:55 18.1  0:56   35 1:05:46 10:58 2:43:30 
   35   5/5     267 Cara Quinn              Minneapolis        MN  43 F    34 28:23  2:09  2:03   27 1:07:44 19.5  2:16   34 1:05:15 10:53 2:45:39 
   36   3/3     256 Krista Honsey           Buffalo            MN  36 F    37 29:30  2:15  2:17   34 1:12:47 18.1  1:41   33 1:03:27 10:35 2:49:39 
   37   2/2     246 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  40 M    24 24:36  1:52  4:54   37 1:47:11 12.3  1:56   37 1:13:23 12:14 3:31:59 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  281 3 Forty Somethings                               3 21:02  1:36  1:02    2 1:01:37 21.4  0:42    1   51:34  8:36 2:15:56 
           Jennie Zeiss , Jodi Fonkert , Kathy Hanson             
    2  283 BSquad                                           4 21:43  1:39  0:42    3 1:01:59 21.3  0:39    3   58:02  9:41 2:23:03 
           Kristine Wald , Kerron Williams , Tallen Wald          
    3  278 Double B                                         2 18:57  1:27  1:39    1   59:17 22.3  0:43    6 1:04:29 10:45 2:25:03 
           Bret Busse , Bret Busse , Kate Busse                   
    4  280 2 Fat and 2 Furious                              5 27:23  2:05  0:55    5 1:11:12 18.5  0:40    2   52:20  8:44 2:32:28 
           Nicole Feist , Jason Feist , Nicole Feist              
    5  279 KCK                                              1 18:56  1:27  0:57    6 1:17:01 17.1  0:39    4 1:00:29 10:05 2:37:59 
           Kennedy Holwerda , Cindy Dejong , Kim Lippert          
    6  282 Wise Guys                                        6 33:00  2:30  1:39    4 1:09:16 19.1  0:52    5 1:03:26 10:35 2:48:11 
           George Hontos , Stan Weinberger , Keith Schupp         


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Tim Bode                Buffalo            MN  48 M   16:31  1:15 
    2 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  50 M   19:13  1:28 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  26 M   19:14  1:28 
    4 Sheena Dauer            Montevideo         MN  33 F   19:52  1:31 
    5 Jeremy Engbers          Sioux Center       IA  23 M   20:27  1:33 
    6 Colin Brown             Duluth             MN  23 M   20:35  1:34 
    7 Lauren Miller           Saint Cloud        MN  19 F   20:41  1:34 
    8 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  30 F   21:17  1:37 
    9 Nick Erickson           Eagan              MN  32 M   21:24  1:38 
   10 Bryce Swenson           Alexandria         MN  32 M   21:56  1:40 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Mike Ward               Duluth             MN  26 M   49:16 26.8 
    2 Zachary Grice-Patil     St Paul            MN  27 M   53:13 24.8 
    3 Duncan Tomassen         Eden Prairie       MN  37 M   53:57 24.5 
    4 Tim Bode                Buffalo            MN  48 M   54:57 24.0 
    5 Mick Quinn              Willmar            MN  41 M   55:29 23.8 
    6 Jeremy Engbers          Sioux Center       IA  23 M   56:39 23.3 
    7 Sheena Dauer            Montevideo         MN  33 F   56:45 23.3 
    8 Skip Fitting            Buffalo            MN  60 M   57:40 22.9 
    9 Darin Strand            Willmar            MN  32 M   58:44 22.5 
   10 Bryce Swenson           Alexandria         MN  32 M   59:14 22.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Mike Ward               Duluth             MN  26 M   40:03  6:41 
    2 Sheena Dauer            Montevideo         MN  33 F   41:00  6:50 
    3 Tim Bode                Buffalo            MN  48 M   46:08  7:42 
    4 Mick Quinn              Willmar            MN  41 M   46:20  7:44 
    5 Colin Brown             Duluth             MN  23 M   46:52  7:49 
    6 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  39 F   46:55  7:50 
    7 Elaina Schellhaass      St Louis Park      MN  28 F   47:12  7:52 
    8 Whit Dhamer             Lake Forest        IL  30 M   47:37  7:57 
    9 Zachary Grice-Patil     St Paul            MN  27 M   47:58  8:00 
   10 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  30 F   48:32  8:06 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  275 Mike Ward               Duluth             MN  26    3 19:14  1:28  0:39    1   49:16 26.8  0:38    1   40:03  6:41 1:49:47 
    2  242 Tim Bode                Buffalo            MN  48    1 16:31  1:15  0:58    4   54:57 24.0  1:13    2   46:08  7:42 1:59:44 
    3  268 Mick Quinn              Willmar            MN  41    9 22:08  1:41  1:15    5   55:29 23.8  1:22    3   46:20  7:44 2:06:33 
    4  253 Zachary Grice-Patil     St Paul            MN  27   17 24:46  1:53  1:48    2   53:13 24.8  1:26    6   47:58  8:00 2:09:09 
    5  249 Jeremy Engbers          Sioux Center       IA  23    4 20:27  1:33  2:11    6   56:39 23.3  1:15    8   49:15  8:13 2:09:47 
    6  243 Colin Brown             Duluth             MN  23    5 20:35  1:34  2:11   10   59:27 22.2  2:16    4   46:52  7:49 2:11:19 
    7  523 Duncan Tomassen         Eden Prairie       MN  37   12 24:07  1:50  1:42    3   53:57 24.5  1:06    9   51:34  8:36 2:12:25 
    8  284 Darin Strand            Willmar            MN  32    8 21:58  1:40  1:16    8   58:44 22.5  0:58   13   52:19  8:44 2:15:14 
    9  251 Nick Erickson           Eagan              MN  32    6 21:24  1:38  1:17   16 1:02:49 21.0  0:53    7   49:00  8:10 2:15:21 
   10  272 Bryce Swenson           Alexandria         MN  32    7 21:56  1:40  1:07    9   59:14 22.3  1:05   11   52:11  8:42 2:15:32 
   11  245 Whit Dhamer             Lake Forest        IL  30   19 25:05  1:54  2:02   13 1:01:32 21.5  0:54    5   47:37  7:57 2:17:08 
   12  252 Skip Fitting            Buffalo            MN  60   10 23:21  1:47  3:01    7   57:40 22.9  1:23   15   53:29  8:55 2:18:52 
   13  254 Michael Hanson          Spicer             MN  48   11 23:46  1:48  1:49   12 1:01:05 21.6  0:48   16   53:58  9:00 2:21:23 
   14  263 Brook Miller            Morris             MN  45   18 24:46  1:53  2:10   14 1:01:39 21.4  1:12   12   52:14  8:43 2:21:59 
   15  255 Ken Heitzman            Spicer             MN  50   21 27:50  2:07  1:47   11 1:00:13 21.9  0:36   17   54:07  9:02 2:24:32 
   16  258 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  50    2 19:13  1:28  2:19   17 1:02:55 21.0  1:50   19 1:00:29 10:05 2:26:45 
   17  327 John Meredith           Fraser             CO  57   15 24:35  1:52  3:17   18 1:06:13 19.9  1:22   14   52:39  8:47 2:28:04 
   18  248 Dan Enderson            Benson             MN  56   14 24:29  1:52  2:30   20 1:11:16 18.5  0:40   10   51:49  8:39 2:30:44 
   19  269 Cody Rose               Nicollet           MN  26   20 26:59  2:03  2:22   15 1:02:02 21.3  1:47   18 1:00:22 10:04 2:33:31 
   20  250 Michael Erdall          Edina              MN  62   13 24:13  1:51  3:25   19 1:09:33 19.0  1:15   20 1:01:50 10:19 2:40:15 
   21  246 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  40   16 24:36  1:52  4:54   21 1:47:11 12.3  1:56   21 1:13:23 12:14 3:31:59 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  244 Sheena Dauer            Montevideo         MN  33    1 19:52  1:31  1:11    1   56:45 23.3  1:13    1   41:00  6:50 1:59:59 
    2  271 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  30    3 21:17  1:37  1:20    2 1:00:10 21.9  1:18    4   48:32  8:06 2:12:36 
    3  266 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  39    4 22:41  1:44  1:02    4 1:01:50 21.3  0:49    2   46:55  7:50 2:13:15 
    4  286 Jill Hughes             Orono              MN  41   10 25:20  1:56  1:04    3 1:01:19 21.5  1:10    8   52:07  8:42 2:20:59 
    5  241 Brooke Baeth            Spicer             MN  36    7 23:56  1:49  1:26   10 1:08:44 19.2  0:53    6   50:50  8:29 2:25:47 
    6  265 Cara Mulder             Wayzata            MN  40   11 25:32  1:57  1:50    6 1:06:07 20.0  1:23    9   53:10  8:52 2:27:59 
    7  257 Becky Hult              Jordan             MN  44    6 23:20  1:47  2:08    5 1:03:29 20.8  1:31   12   59:40  9:57 2:30:07 
    8  259 Melissa Kuzma           Buffalo            MN  34    9 25:03  1:54  2:31   13 1:12:11 18.3  1:56    5   49:05  8:11 2:30:45 
    9  247 Alicia Elmamouni        Sioux Falls        SD  30   14 29:23  2:14  1:26    8 1:07:15 19.6  1:44    7   51:28  8:35 2:31:13 
   10  274 Jill Vroman             Marshall           MN  44   12 25:35  1:57  2:13   12 1:10:22 18.8  2:21   10   53:27  8:55 2:33:57 
   11  273 Rachel Van Hale         Minneapolis        MN  33    8 24:19  1:51  2:46   11 1:09:51 18.9  1:52   11   56:26  9:25 2:35:12 
   12  270 Elaina Schellhaass      St Louis Park      MN  28   15 29:28  2:14  1:33   16 1:17:46 17.0  1:10    3   47:12  7:52 2:37:07 
   13  277 Jill Wine               Plymouth           MN  48    5 22:44  1:44  2:10    7 1:06:25 19.9  1:56   16 1:05:50 10:59 2:39:04 
   14  264 Lauren Miller           Saint Cloud        MN  19    2 20:41  1:34  3:14   15 1:12:55 18.1  0:56   15 1:05:46 10:58 2:43:30 
   15  267 Cara Quinn              Minneapolis        MN  43   13 28:23  2:09  2:03    9 1:07:44 19.5  2:16   14 1:05:15 10:53 2:45:39 
   16  256 Krista Honsey           Buffalo            MN  36   16 29:30  2:15  2:17   14 1:12:47 18.1  1:41   13 1:03:27 10:35 2:49:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  264 Lauren Miller           Saint Cloud        MN  19    1 20:41  1:34  3:14    1 1:12:55 18.1  0:56    1 1:05:46 10:58 2:43:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  249 Jeremy Engbers          Sioux Center       IA  23    1 20:27  1:33  2:11    1   56:39 23.3  1:15    2   49:15  8:13 2:09:47 
    2  243 Colin Brown             Duluth             MN  23    2 20:35  1:34  2:11    2   59:27 22.2  2:16    1   46:52  7:49 2:11:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  275 Mike Ward               Duluth             MN  26    1 19:14  1:28  0:39    1   49:16 26.8  0:38    1   40:03  6:41 1:49:47 
    2  253 Zachary Grice-Patil     St Paul            MN  27    2 24:46  1:53  1:48    2   53:13 24.8  1:26    2   47:58  8:00 2:09:09 
    3  269 Cody Rose               Nicollet           MN  26    3 26:59  2:03  2:22    3 1:02:02 21.3  1:47    3 1:00:22 10:04 2:33:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  270 Elaina Schellhaass      St Louis Park      MN  28    1 29:28  2:14  1:33    1 1:17:46 17.0  1:10    1   47:12  7:52 2:37:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  284 Darin Strand            Willmar            MN  32    3 21:58  1:40  1:16    1   58:44 22.5  0:58    4   52:19  8:44 2:15:14 
    2  251 Nick Erickson           Eagan              MN  32    1 21:24  1:38  1:17    4 1:02:49 21.0  0:53    2   49:00  8:10 2:15:21 
    3  272 Bryce Swenson           Alexandria         MN  32    2 21:56  1:40  1:07    2   59:14 22.3  1:05    3   52:11  8:42 2:15:32 
    4  245 Whit Dhamer             Lake Forest        IL  30    4 25:05  1:54  2:02    3 1:01:32 21.5  0:54    1   47:37  7:57 2:17:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  244 Sheena Dauer            Montevideo         MN  33    1 19:52  1:31  1:11    1   56:45 23.3  1:13    1   41:00  6:50 1:59:59 
    2  271 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  30    2 21:17  1:37  1:20    2 1:00:10 21.9  1:18    2   48:32  8:06 2:12:36 
    3  259 Melissa Kuzma           Buffalo            MN  34    4 25:03  1:54  2:31    5 1:12:11 18.3  1:56    3   49:05  8:11 2:30:45 
    4  247 Alicia Elmamouni        Sioux Falls        SD  30    5 29:23  2:14  1:26    3 1:07:15 19.6  1:44    4   51:28  8:35 2:31:13 
    5  273 Rachel Van Hale         Minneapolis        MN  33    3 24:19  1:51  2:46    4 1:09:51 18.9  1:52    5   56:26  9:25 2:35:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  523 Duncan Tomassen         Eden Prairie       MN  37    1 24:07  1:50  1:42    1   53:57 24.5  1:06    1   51:34  8:36 2:12:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  266 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  39    1 22:41  1:44  1:02    1 1:01:50 21.3  0:49    1   46:55  7:50 2:13:15 
    2  241 Brooke Baeth            Spicer             MN  36    2 23:56  1:49  1:26    2 1:08:44 19.2  0:53    2   50:50  8:29 2:25:47 
    3  256 Krista Honsey           Buffalo            MN  36    3 29:30  2:15  2:17    3 1:12:47 18.1  1:41    3 1:03:27 10:35 2:49:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  268 Mick Quinn              Willmar            MN  41    1 22:08  1:41  1:15    1   55:29 23.8  1:22    1   46:20  7:44 2:06:33 
    2  246 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  40    2 24:36  1:52  4:54    2 1:47:11 12.3  1:56    2 1:13:23 12:14 3:31:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  286 Jill Hughes             Orono              MN  41    2 25:20  1:56  1:04    1 1:01:19 21.5  1:10    1   52:07  8:42 2:20:59 
    2  265 Cara Mulder             Wayzata            MN  40    3 25:32  1:57  1:50    3 1:06:07 20.0  1:23    2   53:10  8:52 2:27:59 
    3  257 Becky Hult              Jordan             MN  44    1 23:20  1:47  2:08    2 1:03:29 20.8  1:31    4   59:40  9:57 2:30:07 
    4  274 Jill Vroman             Marshall           MN  44    4 25:35  1:57  2:13    5 1:10:22 18.8  2:21    3   53:27  8:55 2:33:57 
    5  267 Cara Quinn              Minneapolis        MN  43    5 28:23  2:09  2:03    4 1:07:44 19.5  2:16    5 1:05:15 10:53 2:45:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  242 Tim Bode                Buffalo            MN  48    1 16:31  1:15  0:58    1   54:57 24.0  1:13    1   46:08  7:42 1:59:44 
    2  254 Michael Hanson          Spicer             MN  48    2 23:46  1:48  1:49    2 1:01:05 21.6  0:48    3   53:58  9:00 2:21:23 
    3  263 Brook Miller            Morris             MN  45    3 24:46  1:53  2:10    3 1:01:39 21.4  1:12    2   52:14  8:43 2:21:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  277 Jill Wine               Plymouth           MN  48    1 22:44  1:44  2:10    1 1:06:25 19.9  1:56    1 1:05:50 10:59 2:39:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  255 Ken Heitzman            Spicer             MN  50    2 27:50  2:07  1:47    1 1:00:13 21.9  0:36    1   54:07  9:02 2:24:32 
    2  258 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  50    1 19:13  1:28  2:19    2 1:02:55 21.0  1:50    2 1:00:29 10:05 2:26:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  327 John Meredith           Fraser             CO  57    2 24:35  1:52  3:17    1 1:06:13 19.9  1:22    2   52:39  8:47 2:28:04 
    2  248 Dan Enderson            Benson             MN  56    1 24:29  1:52  2:30    2 1:11:16 18.5  0:40    1   51:49  8:39 2:30:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  252 Skip Fitting            Buffalo            MN  60    1 23:21  1:47  3:01    1   57:40 22.9  1:23    1   53:29  8:55 2:18:52 
    2  250 Michael Erdall          Edina              MN  62    2 24:13  1:51  3:25    2 1:09:33 19.0  1:15    2 1:01:50 10:19 2:40:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         46
Total Number of Team Finishers:            6
Total Number of Individual Finishers:     37
Number of Male   Finishers:               21
Number of Female Finishers:               16
Did not Finish Race or Did Not Start:      3