Graniteman Triathlon Big Lake -
Big Lake, MN
8/8/2015

race logo










					                                                     GRANITEMAN BIG LAKE TRIATHLON
                                                     Big Lake - MN - August 8, 2015
                                         SPRINT .33 Mile Swim - 14.45 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/21   2732 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39 M    10  9:43  1:44  0:57    1   34:18 25.3  0:39    2   18:57  6:07 1:04:33 
    2   2/21   2765 Nathan Budde            South Haven        MN  38 M    34 11:04  1:58  0:58    2   34:47 24.9  0:36    1   18:44  6:03 1:06:06 
    3   1/17   2869 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  24 M     3  8:54  1:35  0:44    5   36:25 23.8  0:51    9   20:18  6:33 1:07:10 
    4   2/17   1139 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24 M     7  9:27  1:41  0:52   12   37:48 22.9  0:42    4   19:30  6:18 1:08:17 
    5   3/21   1049 Nathan Overby           Big Lake           MN  35 M     1  6:27  1:09  1:52   35   40:38 21.3  0:28    5   19:52  6:25 1:09:17 
    6   4/21   1036 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36 M     9  9:39  1:43  0:53   10   37:19 23.2  0:52   17   21:34  6:58 1:10:16 
    7   1/5    1097 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M     6  9:23  1:40  0:48   29   40:04 21.6  0:37    8   20:12  6:31 1:11:01 
    8   1/13   1018 Marty Moran             St Cloud           MN  48 M     2  8:00  1:26  1:19   15   38:23 22.6  0:56   35   23:00  7:26 1:11:37 
    9   5/21   1180 Mitch Williams          Minnetonka         MN  36 M    16 10:06  1:48  1:06    6   36:44 23.6  0:40   41   23:35  7:37 1:12:10 
   10   1/12   2985 John Marshall           Minneapolis        MN  56 M     8  9:32  1:42  1:55   14   38:03 22.8  1:07   18   21:35  6:58 1:12:10 
   11   6/21   2929 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  35 M    35 11:04  1:58  1:23    9   37:16 23.3  0:59   19   21:36  6:58 1:12:16 
   12   1/14   2978 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50 M    66 12:23  2:12  0:48    4   36:04 24.0  0:36   30   22:32  7:16 1:12:20 
   13   1/17   2804 Shawn Day               St. Cloud          MN  41 M    30 11:01  1:58  1:08   16   38:25 22.6  1:11   10   21:05  6:48 1:12:47 
   14   1/23   1056 Joel Paulson            Maple Grove        MN  33 M   136 14:10  2:31  0:50    3   35:47 24.2  0:37   22   21:49  7:03 1:13:11 
   15   2/12   1024 Jim Nack                Madison Lake       MN  55 M    26 10:46  1:55  1:17    8   37:08 23.3  0:47   38   23:27  7:34 1:13:23 
   16   2/23   2956 Tim Larson              Circle Pines       MN  32 M    33 11:03  1:58  0:54   26   39:37 21.9  0:48   12   21:13  6:51 1:13:33 
   17   3/17   1057 Keenan Pearson          Sauk Centre        MN  20 M    13  9:59  1:47  1:13   51   41:47 20.7  1:09    6   19:55  6:26 1:14:01 
   18   7/21   2805 Brad Dehn               Elk River          MN  35 M    95 13:20  2:22  1:00   20   38:58 22.2  0:48    7   20:03  6:28 1:14:07 
   19   1/15   2790 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  39 M    58 12:07  2:09  1:02    7   36:56 23.5  0:51   39   23:30  7:35 1:14:24 
   20   1/22   2834 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  39 F    79 12:42  2:16  0:42   18   38:45 22.4  0:39   23   21:52  7:04 1:14:39 
   21   2/13   1202 Warren Hegge            Minneapolis        MN  45 M    59 12:10  2:10  1:18   19   38:48 22.3  0:53   16   21:33  6:57 1:14:39 
   22   1/20   2773 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  32 F    76 12:38  2:15  1:24   47   41:36 20.8  0:59    3   18:59  6:08 1:15:35 
   23   4/17   2910 Marcus Kasper           Monticello         MN  24 M    18 10:08  1:48  2:14   49   41:39 20.8  0:49   11   21:05  6:49 1:15:53 
   24   2/22   2774 Christine Cahill        Plymouth           MN  36 F    47 11:35  2:04  1:03   32   40:12 21.6  1:00   27   22:10  7:09 1:15:57 
   25   2/15   2994 Jason McCarty           Monticello         MN  45 M    39 11:17  2:01  1:20   13   38:01 22.8  1:03   56   24:18  7:51 1:15:58 
   26   3/13   1194 Rick Bayerly            Sauk Rapids        MN  46 M    24 10:31  1:52  1:00   21   39:15 22.1  0:45   64   24:39  7:57 1:16:09 
   27   2/17   2850 Bob Glamm               Blaine             MN  42 M    62 12:18  2:11  0:59   34   40:24 21.5  0:52   21   21:45  7:01 1:16:16 
   28   3/23   2900 Kristofer Johnson       Mpls               MN  32 M    15 10:05  1:48  1:05   25   39:35 21.9  1:11   70   24:52  8:02 1:16:46 
   29   3/17   1156 Mitch Uecker            Annandale          MN  41 M    90 13:01  2:19  1:24   11   37:19 23.2  1:21   45   23:43  7:39 1:16:47 
   30   2/14   2893 Ken Janda               St Paul            MN  54 M    68 12:26  2:13  1:14   27   39:59 21.7  0:53   28   22:19  7:12 1:16:50 
   31   3/15   2733 Luke Anton              St Paul            MN  29 M    41 11:17  2:01  1:18   57   42:05 20.6  1:04   14   21:18  6:52 1:17:00 
   32   1/8    2951 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  60 M    32 11:02  1:58  1:53   23   39:33 21.9  1:07   43   23:39  7:38 1:17:11 
   33   4/13   1066 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  47 M   109 13:44  2:27  0:58   17   38:43 22.4  0:45   37   23:18  7:31 1:17:26 
   34   8/21   1119 Josh Sell               Waconia            MN  36 M    40 11:17  2:01  2:11   46   41:36 20.8  0:56   20   21:43  7:01 1:17:41 
   35   1/11   2946 Alex Kunesh             Baxter             MN  29 M    84 12:51  2:17  1:46   38   40:49 21.2  1:04   24   21:54  7:04 1:18:22 
   36   4/23   1078 John Rammel             Sartell            MN  31 M    31 11:01  1:58  0:58   30   40:05 21.6  0:43   97   25:58  8:23 1:18:44 
   37   2/8    2992 Mike McCann             Eden Prairie       MN  61 M    81 12:47  2:17  1:13   22   39:22 22.0  1:05   76   25:04  8:06 1:19:29 
   38   1/13   1122 Michelle Simpson        East Bethel        MN  43 F    55 12:01  2:08  1:15   31   40:06 21.6  0:56   80   25:20  8:11 1:19:37 
   39   3/12   2769 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57 M    37 11:13  2:00  1:14   28   40:02 21.7  0:42  112   26:44  8:38 1:19:53 
   40   2/11   1136 Blake Steinwand         Minneapolis        MN  27 M    91 13:02  2:19  1:38   45   41:26 20.9  0:44   40   23:31  7:36 1:20:19 
   41   5/23   1164 Adam Walton             Blaine             MN  34 M    71 12:30  2:14  1:32   97   44:21 19.5  0:40   15   21:29  6:56 1:20:30 
   42   4/17   2827 Jon Fagerness           Blaine             MN  43 M    46 11:34  2:04  1:17   36   40:42 21.3  0:54  102   26:18  8:29 1:20:44 
   43   3/14   2890 Ron Jacobsen            Chaska             MN  51 M     5  9:22  1:40  2:03   61   42:18 20.5  1:21   94   25:52  8:21 1:20:53 
   44   6/23   2886 Paul Hydukovich         Saint Michael      MN  34 M    49 11:49  2:06  1:48   53   41:53 20.7  1:13   54   24:14  7:50 1:20:55 
   45   5/17   2863 Ryan Hansen             Minneapolis        MN  24 M   140 14:15  2:32  1:46   69   42:44 20.3  0:59   13   21:17  6:52 1:20:59 
   46   2/13   1089 Jennifer Ann Ridgeway   Monticello         MN  43 F   161 14:48  2:38  1:44   40   41:13 21.0  1:37   25   22:00  7:06 1:21:20 
   47   5/13   2809 Scott Dezurik           Avon               MN  47 M    96 13:22  2:23  1:01   60   42:17 20.5  0:56   46   23:48  7:41 1:21:23 
   48   3/8    2836 Mike Flynn              Elk River          MN  63 M   160 14:47  2:38  2:08   37   40:45 21.3  0:52   34   22:55  7:24 1:21:25 
   49   2/20   1020 Casey Mork              Becker             MN  31 F   135 14:09  2:31  1:01   79   43:13 20.1  0:48   29   22:21  7:13 1:21:30 
   50   3/20   2788 Blair Collins           St. Louis Park     MN  32 F    82 12:50  2:17  1:29   56   42:01 20.6  1:00   58   24:23  7:52 1:21:41 
   51   1/13   2772 Rachel Busch            Buffalo            MN  26 F    14 10:03  1:47  1:23   95   44:16 19.6  1:12   69   24:52  8:02 1:21:44 
   52   4/20   1161 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  31 F    61 12:17  2:11  1:23   48   41:39 20.8  0:56   86   25:36  8:16 1:21:49 
   53   2/13   2746 Louise Bilek            Minneapolis        MN  29 F    25 10:32  1:53  1:02   90   43:56 19.7  0:49   87   25:37  8:16 1:21:55 
   54   3/22   2766 Sheri Budde             South Haven        MN  37 F    50 11:49  2:06  1:13   50   41:45 20.8  1:01   98   26:10  8:27 1:21:57 
   55   6/13   1195 Kyle Ruud               Maple Grove        MN  45 M    48 11:44  2:05  1:41   96   44:19 19.6  0:35   47   23:55  7:43 1:22:11 
   56   7/13   2775 Jack Cahill             Plymouth           MN  49 M    74 12:35  2:14  2:01   24   39:34 21.9  1:31  113   26:48  8:39 1:22:27 
   57   5/20   2991 Betsy McCann            Montrose           MN  34 F   111 13:45  2:27  1:13   81   43:18 20.0  0:46   42   23:36  7:37 1:22:36 
   58   2/5    1173 Zach Wenning            Excelsior          MN  15 M    57 12:03  2:09  1:33  124   46:15 18.7  0:59   26   22:07  7:08 1:22:56 
   59   6/20   2802 Miriah Dahlquist        Saint Paul         MN  34 F    86 12:54  2:18  1:48   33   40:18 21.5  1:18  122   26:55  8:41 1:23:11 
   60   7/20   2871 Kimberly Hayden         Minneapolis        MN  34 F    60 12:10  2:10  1:37   63   42:28 20.4  1:10   93   25:50  8:20 1:23:13 
   61   4/12   1140 Dan Streeter            Maple Plain        MN  55 M   125 14:00  2:30  2:24   55   42:01 20.6  0:59   51   24:04  7:46 1:23:27 
   62   9/21   2864 Bryan Hanson            Plymouth           MN  36 M   121 13:56  2:29  1:21   94   44:14 19.6  1:12   33   22:53  7:23 1:23:34 
   63   4/15   2980 Dominick Mancini        St. Paul           MN  31 M     4  9:15  1:39  2:20   76   43:08 20.1  1:10  158   28:12  9:06 1:24:02 
   64   3/11   1086 John Rice               St. Louis Park     MN  26 M    11  9:56  1:46  2:33  110   45:28 19.1  1:30   68   24:45  7:59 1:24:10 
   65   5/15   2753 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  33 M    93 13:14  2:21  1:29   44   41:21 21.0  1:13  124   27:02  8:43 1:24:17 
   66   4/14   1205 Jay Lyons               Minneapolis        MN  51 M    67 12:24  2:13  1:43   54   41:58 20.7  1:47  108   26:28  8:33 1:24:19 
   67   7/23   1117 Greg Schutte            Blaine             MN  33 M    44 11:24  2:02  1:36   62   42:19 20.5  1:13  154   27:55  9:01 1:24:25 
   68   5/17   2865 Chad Hanson             Ham Lake           MN  41 M   148 14:25  2:34  1:00   42   41:16 21.0  1:15  117   26:52  8:40 1:24:45 
   69   6/17   2901 Paul Johnson            Excelsior          MN  42 M    64 12:21  2:12  2:46   43   41:20 21.0  1:27  129   27:05  8:44 1:24:56 
   70   7/17   1092 Jason Riley             Maple Grove        MN  44 M   116 13:48  2:27  1:08   70   42:49 20.2  0:54  105   26:24  8:31 1:25:01 
   71   8/23   2909 Zack Kartak             Minneapolis        MN  34 M   128 14:03  2:30  1:23   92   44:14 19.6  0:53   62   24:31  7:55 1:25:02 
   72   3/13   2952 Jaci Lang               St. Cloud          MN  26 F   130 14:04  2:30  1:10  101   44:44 19.4  0:54   57   24:21  7:52 1:25:11 
   73   4/22   2745 Stacy Biegler           Big Lake           MN  37 F    23 10:31  1:52  1:24  100   44:42 19.4  1:11  137   27:28  8:52 1:25:14 
   74   9/23   1021 Matt Mork               Becker             MN  32 M   112 13:46  2:27  1:43   52   41:48 20.7  1:08  118   26:52  8:40 1:25:15 
   75  10/21   1084 Ben Reiners             Otsego             MN  38 M    94 13:17  2:22  1:57   78   43:10 20.1  1:17   88   25:38  8:17 1:25:17 
   76   5/12   2981 Bob Marchetti           Champlin           MN  57 M   113 13:46  2:27  1:39   67   42:44 20.3  1:13   99   26:10  8:27 1:25:30 
   77   1/7    2856 Julie Grafft            Chanhassen         MN  52 F                           99   44:27 19.5  1:34  121   26:55  8:41 1:25:32 
   78   5/14   2954 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  52 M    89 12:59  2:19  2:04   85   43:36 19.9  1:13   91   25:49  8:20 1:25:39 
   79   6/14   2736 Keno Avila              Monticello         MN  54 M   141 14:15  2:32  1:14   72   42:55 20.2  1:13  106   26:25  8:31 1:26:00 
   80   5/22   2818 Anna Duray              Edina              MN  38 F    45 11:29  2:03  1:38  111   45:29 19.1  0:59  107   26:26  8:32 1:26:00 
   81   4/13   1041 Jillian Olson           East Bethel        MN  25 F    42 11:19  2:01  1:19   82   43:26 20.0  0:53  181   29:06  9:23 1:26:01 
   82   1/15   2974 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  15 F   106 13:37  2:25  1:24  119   46:00 18.8  0:51   53   24:13  7:49 1:26:03 
   83   6/17   1016 Joshua Moeckly          Rochester          MN  23 M   233 17:03  3:02  1:54   86   43:48 19.8  0:36   32   22:49  7:22 1:26:09 
   84   8/17   1008 Aaron Miller            Elk River          MN  42 M   139 14:12  2:32  2:08   98   44:24 19.5  0:47   65   24:40  7:58 1:26:10 
   85   1/17   2961 Anna Lechtenberg        Faribault          MN  21 F   124 14:00  2:30  2:04  109   45:21 19.1  1:02   48   23:55  7:43 1:26:20 
   86   6/12   1099 Tim Roesler             Deephaven          MN  59 M   117 13:51  2:28  1:19   93   44:14 19.6  1:28   90   25:47  8:19 1:26:37 
   87   9/17   1128 David Smith             Sartell            MN  40 M    99 13:29  2:24  1:04   75   43:07 20.1  1:35  138   27:28  8:52 1:26:40 
   88  11/21   2726 Christopher Allen       Bloomington        MN  35 M   154 14:38  2:36  1:45   59   42:16 20.5  1:35  109   26:31  8:34 1:26:42 
   89   3/13   2970 Shannon Loehrke         Mounds View        MN  43 F   105 13:36  2:25  1:31  105   45:03 19.2  1:33   78   25:11  8:08 1:26:52 
   90   4/11   2807 Will Delaney            Saint Michael      MN  26 M   236 17:08  3:03  2:54   39   41:12 21.0  1:38   52   24:10  7:48 1:27:00 
   91  10/17   2811 Ryan Diekow             Elk River          MN  41 M    70 12:30  2:14  1:47  107   45:09 19.2  2:26   79   25:11  8:08 1:27:01 
   92   7/12   1032 Peter Nord              St. Cloud          MN  59 M    77 12:38  2:15  2:08   68   42:44 20.3  1:45  156   28:01  9:03 1:27:15 
   93  12/21   2801 Joel Dahlin             Sartell            MN  38 M   133 14:06  2:31  1:30   73   42:55 20.2  1:39  135   27:17  8:49 1:27:26 
   94  10/23   1160 James Voigt             Saint Paul         MN  32 M   196 15:42  2:48  1:31   64   42:28 20.4  0:59  115   26:48  8:39 1:27:27 
   95   4/13   2825 Christina Enger         Columbia Heights   MN  42 F    85 12:52  2:17  1:03   77   43:09 20.1  1:31  177   28:57  9:21 1:27:29 
   96   6/22   2729 Carrie Anderson         Champlin           MN  35 F   126 14:01  2:30  1:55   83   43:33 19.9  1:08  126   27:02  8:44 1:27:37 
   97   2/15   1034 Kallie Nordberg         Big Lake           MN  19 F   129 14:04  2:30  1:32  134   46:51 18.5  0:51   61   24:28  7:54 1:27:44 
   98  11/23   2803 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31 M   167 15:03  2:41  2:16   58   42:11 20.6  1:16  128   27:04  8:44 1:27:48 
   99   7/14   1109 John Schewe             Chaska             MN  53 M   134 14:09  2:31  2:12   66   42:37 20.3  1:29  145   27:39  8:56 1:28:04 
  100  11/17   1179 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  44 M    65 12:22  2:12  1:42  121   46:02 18.8  0:54  134   27:13  8:47 1:28:11 
  101   7/17   1055 Charles Patch           Monticello         MN  22 M   166 15:01  2:40  2:17   41   41:15 21.0  1:58  148   27:46  8:58 1:28:15 
  102   1/3    2787 Bethany Collins         New Hope           MN  60 F    28 10:50  1:56  1:38   74   43:07 20.1  1:33  207   31:15 10:05 1:28:22 
  103   8/17   2896 Alexander Johannes      Clearwater         MN  20 M    12  9:57  1:46  2:36  218   51:56 16.7  1:03   36   23:03  7:27 1:28:33 
  104   9/17   1073 Alec Prueter            Wayzata            MN  21 M   145 14:19  2:33  1:41  128   46:27 18.7  2:21   49   23:56  7:43 1:28:43 
  105   7/22   1010 Christa Miller          Baxter             MN  35 F   156 14:39  2:36  1:30  127   46:19 18.7  2:00   55   24:18  7:51 1:28:44 
  106  10/17   1038 Birk Olson              Monticello         MN  20 M   176 15:18  2:43  1:26   89   43:56 19.7  0:32  142   27:35  8:54 1:28:45 
  107   8/13   1050 Tim Owen                Richfield          MN  48 M   182 15:30  2:46  2:37  108   45:11 19.2  1:38   50   24:03  7:46 1:28:57 
  108  11/17   1123 Robert Simson           Savage             MN  23 M    21 10:23  1:51  1:49  149   47:54 18.1  0:36  163   28:20  9:09 1:29:00 
  109   8/12   2821 Carlos Eduarte          Minneapolis        MN  55 M   218 16:23  2:55  1:45   71   42:52 20.2  2:06   96   25:58  8:23 1:29:02 
  110   8/20   2816 Shawn Duerr             Baxter             MN  34 F   192 15:40  2:47  1:14  114   45:44 19.0  1:21   77   25:09  8:07 1:29:06 
  111   5/13   2730 Lauren Anderson         Maple Grove        MN  25 F    17 10:08  1:48  1:35  147   47:53 18.1  1:52  150   27:47  8:58 1:29:12 
  112  12/23   1054 Joe Parrish             Big Lake           MN  33 M    63 12:21  2:12  3:44  130   46:39 18.6  1:38   71   24:53  8:02 1:29:13 
  113  12/17   1107 Jacob Sanken            Hutchinson         MN  40 M   225 16:47  2:59  3:06   84   43:35 19.9  1:05   74   25:03  8:05 1:29:34 
  114   1/13   2779 Denise Casey            Buffalo            MN  55 F   164 15:00  2:40  1:36  135   47:00 18.4  0:43   81   25:21  8:11 1:29:37 
  115   1/9    2796 Melissa Culshaw         Coon Rapids        MN  49 F   181 15:29  2:45  1:37  151   47:57 18.1  1:07   44   23:41  7:39 1:29:49 
  116   9/13   2914 Kevin Kehn              Champlin           MN  47 M   243 17:24  3:06  2:16   65   42:28 20.4  2:12   85   25:35  8:15 1:29:54 
  117  13/23   1148 Ryan Tesch              Maple Grove        MN  34 M    52 11:57  2:08  2:56  132   46:50 18.5  1:29  114   26:48  8:39 1:29:59 
  118   2/17   1085 Amy Rice                Buffalo            MN  24 F   114 13:48  2:27  1:46  187   49:38 17.5  0:37   59   24:24  7:53 1:30:10 
  119   3/17   2768 Lydia Buffie            Rockford           MN  20 F    69 12:28  2:13  1:50  133   46:51 18.5  0:56  164   28:21  9:09 1:30:24 
  120  13/21   2721 Bobby Ahrens            Eagan              MN  36 M   198 15:43  2:48  1:31   88   43:52 19.8  1:29  153   27:51  8:59 1:30:24 
  121   9/20   2854 Kristy Gosch            Becker             MN  30 F   122 13:57  2:29  2:44  146   47:53 18.1  1:03   75   25:03  8:05 1:30:39 
  122   2/9    2877 Laura Hjort             Elk River          MN  48 F   201 15:47  2:49  1:28  115   45:47 18.9  0:47  119   26:52  8:40 1:30:40 
  123  14/21   2810 Todd Dickson            Big Lake           MN  37 M   155 14:39  2:36  2:19  118   46:00 18.8  1:40  103   26:19  8:30 1:30:54 
  124   4/17   1046 Britta Osberg           Elk River          MN  22 F    88 12:56  2:18  1:25  154   47:59 18.1  1:37  123   27:00  8:43 1:30:55 
  125   3/15   2806 Leah Dehn               Elk River          MN  17 F    36 11:09  1:59  0:50  112   45:42 19.0  1:11  220   32:12 10:23 1:31:02 
  126   5/17   2977 Anna Macki              Becker             MN  20 F    43 11:23  2:02  2:07  156   48:08 18.0  1:38  157   28:02  9:03 1:31:16 
  127   6/13   1013 Sara Miller             Mora               MN  27 F    20 10:16  1:50  1:58  170   48:54 17.7  0:56  184   29:22  9:29 1:31:25 
  128   6/17   2948 Donielle Kurvers        Monticello         MN  21 F   170 15:07  2:41  2:03  139   47:18 18.3  0:50  104   26:23  8:31 1:31:39 
  129  10/20   2817 Shannon Duncombe        Big Lake           MN  33 F   179 15:25  2:45  1:53  161   48:17 18.0  1:16   72   24:53  8:02 1:31:43 
  130  14/23   2902 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30 M    87 12:55  2:18  2:36  131   46:42 18.6  1:46  149   27:46  8:58 1:31:43 
  131   5/13   2963 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  41 F   151 14:29  2:35  1:41  104   44:58 19.3  1:48  174   28:49  9:18 1:31:43 
  132   3/9    2975 Becky Lutgen            St Cloud           MN  46 F   199 15:44  2:48  1:45   91   44:05 19.7  1:26  173   28:46  9:17 1:31:45 
  133   5/11   2925 Jason Kissell           Minneapolis        MN  27 M   186 15:34  2:46  2:02  102   44:51 19.3  1:01  161   28:19  9:08 1:31:46 
  134  15/23   1042 Paul Olson              Zimmerman          MN  32 M   229 16:57  3:01  2:22  126   46:17 18.7  1:47   60   24:27  7:53 1:31:47 
  135  11/20   2999 Laura McMahon           Sartell            MN  33 F   119 13:52  2:28  2:29  136   47:01 18.4  1:16  136   27:23  8:50 1:31:59 
  136   9/12   1151 Micheal Thompson        St. Paul           MN  56 M   144 14:18  2:33  3:02  103   44:55 19.3  2:18  144   27:36  8:55 1:32:07 
  137  10/13   1063 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  45 M   193 15:41  2:47  2:10   87   43:50 19.8  1:37  180   29:05  9:23 1:32:21 
  138   8/22   1155 Kim Uecker              Annandale          MN  39 F   211 16:07  2:52  1:53  125   46:15 18.7  1:13  130   27:08  8:45 1:32:34 
  139   6/11   1124 William Simson          Maple Grove        MN  28 M    29 10:59  1:57  1:34  150   47:56 18.1  0:54  213   31:28 10:09 1:32:49 
  140   7/13   1025 Jen Nagorski            Minneapolis        MN  29 F   100 13:32  2:25  1:33  208   51:25 16.9  0:57   83   25:30  8:14 1:32:54 
  141   7/17   2904 Paige Jones             River Falls        WI  22 F   189 15:36  2:47  3:50  143   47:24 18.3  1:22   67   24:45  7:59 1:32:55 
  142   4/8    1082 Steve Regli             Lakeville          MN  63 M   102 13:32  2:25  2:08  140   47:21 18.3  1:25  168   28:34  9:13 1:32:59 
  143   6/15   1096 Michael Roddy           St. Louis Park     MN  30 M   142 14:16  2:32  2:24  117   45:57 18.9  1:43  171   28:41  9:16 1:33:00 
  144  16/23   2988 Robert Marshall         Maple Grove        MN  32 M   120 13:54  2:29  2:23  196   50:23 17.2  1:29   73   24:55  8:02 1:33:02 
  145   9/22   2798 Joanna Daggett          Minneapolis        MN  36 F    80 12:46  2:16  2:20  162   48:23 17.9  1:33  170   28:37  9:14 1:33:37 
  146   2/13   1112 Sharon Schneider        Ham Lake           MN  55 F   110 13:44  2:27  1:38  141   47:21 18.3  1:41  185   29:23  9:29 1:33:45 
  147  10/12   1012 Peter Miller            Zimmerman          MN  57 M   163 14:58  2:40  1:50  129   46:30 18.6  1:39  178   28:57  9:21 1:33:53 
  148  12/17   1121 Tyler Shelby            Buffalo            MN  20 M    72 12:34  2:14  3:10  200   50:43 17.1  0:48  110   26:40  8:37 1:33:53 
  149  10/22   2867 Emily Hanson            Ham Lake           MN  37 F   220 16:28  2:56  1:38   80   43:15 20.0  1:53  202   30:55  9:59 1:34:07 
  150   4/15   2960 Anna Leadens            So. St. Paul       MN  19 F   188 15:36  2:47  1:19  192   50:01 17.3  0:36  111   26:42  8:37 1:34:11 
  151  13/17   2866 Edward Hanson           Monticello         MN  21 M   103 13:33  2:25  2:33  164   48:27 17.9  0:51  176   28:55  9:20 1:34:16 
  152  11/22   1062 Sarah Peterson          Minneapolis        MN  37 F   104 13:33  2:25  1:54  178   49:16 17.6  2:06  140   27:33  8:54 1:34:20 
  153   6/13   1110 Julie Schewe            Chaska             MN  44 F    92 13:09  2:20  2:00  181   49:19 17.6  0:42  183   29:17  9:27 1:34:25 
  154   2/7    2860 Sue Haller              Clearwater         MN  54 F   174 15:14  2:43  2:04  142   47:21 18.3  2:06  147   27:43  8:57 1:34:26 
  155   5/15   1098 Madeline Roesler        Deephaven          MN  18 F   157 14:39  2:36  2:21  210   51:26 16.9  0:39   82   25:27  8:13 1:34:30 
  156   5/8    2840 William Forsberg        Golden Valley      MN  60 M   227 16:51  3:00  3:19  113   45:44 19.0  1:40  131   27:08  8:45 1:34:40 
  157  11/13   2982 Raymond Marier          Big Lake           MN  45 M   171 15:08  2:42  3:46  122   46:08 18.8  2:04  146   27:42  8:57 1:34:47 
  158   6/15   1093 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  14 F    22 10:24  1:51  2:54  261   55:14 15.7  0:47   84   25:31  8:14 1:34:47 
  159   7/15   2743 Rachel Bertram          Buffalo            MN  16 F    38 11:16  2:00  1:33  202   51:07 17.0  0:41  194   30:25  9:49 1:35:00 
  160  13/17   2751 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  41 M   152 14:35  2:36  3:10  152   47:58 18.1  1:11  159   28:12  9:06 1:35:04 
  161  14/17   2832 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  40 M    73 12:35  2:14  2:11  183   49:30 17.5  1:14  189   29:43  9:35 1:35:11 
  162  12/20   1058 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  30 F    75 12:38  2:15  1:52  168   48:47 17.8  1:57  192   30:08  9:43 1:35:19 
  163   8/14   1111 Kurt Schmid             Orono              MN  54 M   190 15:38  2:47  1:54  137   47:10 18.4  1:32  182   29:08  9:24 1:35:20 
  164  17/23   2911 David Katzner           Big Lake           MN  34 M   244 17:29  3:07  1:56  148   47:54 18.1  0:58  132   27:09  8:46 1:35:24 
  165   9/14   1079 Tony Ramunno            Big Lake           MN  53 M   252 18:09  3:14  1:34  144   47:35 18.2  1:19  120   26:54  8:41 1:35:29 
  166   3/13   2791 Brenda Conzet           Buffalo            MN  55 F    98 13:25  2:23  2:08  199   50:25 17.2  1:47  155   27:59  9:02 1:35:43 
  167  15/21   2828 Brian Fetyko            Minneapolis        MN  38 M    56 12:03  2:09  2:18  174   49:10 17.6  2:03  193   30:20  9:48 1:35:52 
  168  16/21   2990 Ricky Mathison          Monticello         MN  36 M   187 15:35  2:46  2:03  214   51:48 16.7  0:43   95   25:55  8:22 1:36:02 
  169  17/21   1113 Matt Schomaker          Champlin           MN  39 M   197 15:43  2:48  2:23  184   49:30 17.5  1:07  141   27:33  8:54 1:36:13 
  170   8/17   2767 Hannah Buffie           Rockford           MN  21 F   162 14:49  2:38  2:07  198   50:24 17.2  0:49  165   28:23  9:10 1:36:30 
  171   8/13   3000 Annie McSharry          Eau Claire         WI  27 F    53 11:59  2:08  1:44  194   50:12 17.3  1:23  211   31:25 10:09 1:36:41 
  172  18/23   2813 Matt Douglas            Eden Prairie       MN  32 M   234 17:04  3:02  3:04  116   45:56 18.9  2:05  172   28:45  9:17 1:36:52 
  173   9/13   1116 Alyssa Schultz          Bloomington        MN  26 F   210 16:05  2:52  3:21  195   50:17 17.2  1:40   89   25:43  8:18 1:37:05 
  174  19/23   2799 Ben Dahlager            Sauk Rapids        MN  32 M   206 15:53  2:50  2:00  223   52:44 16.4  0:49  100   26:11  8:27 1:37:35 
  175  18/21   1040 Javin Olson             Eden Prairie       MN  38 M   281 20:55  3:43  2:43  169   48:52 17.7  0:32   66   24:42  7:58 1:37:43 
  176   9/17   1033 Alyssa Nordberg         Big Lake           MN  21 F   168 15:03  2:41  1:13  172   48:59 17.7  0:46  217   31:43 10:14 1:37:43 
  177   7/13   1114 Suzanne Schons          Woodbury           MN  42 F   214 16:10  2:53  2:59  256   54:54 15.8  1:11   31   22:35  7:17 1:37:46 
  178  13/20   2907 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  32 F    83 12:51  2:17  1:41  138   47:11 18.4  1:17  244   34:52 11:15 1:37:49 
  179   8/15   1197 Limone Lundquist        Osseo              MN  12 F   146 14:22  2:33  1:35  245   54:27 15.9  0:38  116   26:50  8:40 1:37:49 
  180  15/17   1166 Jim Ward                Edina              MN  40 M   238 17:10  3:03  2:06  186   49:33 17.5  1:42  139   27:28  8:52 1:37:57 
  181  10/13   1017 Amanda Monahan          Minneapolis        MN  28 F   228 16:53  3:00  2:41  171   48:58 17.7  1:13  169   28:36  9:14 1:38:18 
  182   4/9    2944 Audra Kulick            Sartell            MN  46 F   245 17:35  3:08  2:40  165   48:27 17.9  1:19  167   28:31  9:12 1:38:31 
  183   4/13   2888 Mary Sue Ingman         Eden Prairie       MN  56 F   177 15:23  2:44  2:17  207   51:22 16.9  1:53  151   27:48  8:58 1:38:41 
  184   7/15   2921 James Kingsbury         Big Lake           MN  26 M   284 21:06  3:45  2:05  120   46:02 18.8  0:44  175   28:50  9:18 1:38:44 
  185   7/11   2924 Paul Kirihara           Saint Louis Park   MN  26 M    19 10:16  1:50  3:30  222   52:39 16.5  1:59  197   30:32  9:51 1:38:54 
  186   3/7    2783 Lori Cleland            Big Lake           MN  52 F   195 15:42  2:48  2:34  123   46:13 18.8  1:50  225   32:38 10:32 1:38:56 
  187   8/13   1181 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  43 F   149 14:26  2:34  1:08  211   51:29 16.8  0:55  203   31:02 10:01 1:38:59 
  188  11/12   1170 Tim Wellumson           Big Lake           MN  57 M   107 13:37  2:26  3:23  206   51:20 16.9  1:09  191   29:51  9:38 1:39:17 
  189  10/17   2917 Katherine Kemp          Buffalo            MN  21 F   127 14:03  2:30  2:22  157   48:10 18.0  1:08  236   33:43 10:53 1:39:23 
  190  10/14   1102 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  51 M   202 15:49  2:49  2:35  158   48:10 18.0  2:06  201   30:55  9:59 1:39:33 
  191  14/20   1047 Nikki Ose               Saint Michael      MN  34 F   184 15:31  2:46  2:33  166   48:35 17.8  1:43  208   31:16 10:06 1:39:36 
  192  12/22   2940 Julia Krengel           Sauk Rapids        MN  37 F   259 18:39  3:19  2:14  180   49:17 17.6  1:40  152   27:51  8:59 1:39:38 
  193  13/22   2776 Ann Camarillo           Burnsville         MN  36 F   108 13:43  2:26  2:32  160   48:14 18.0  2:42  226   32:39 10:32 1:39:47 
  194  20/23   1165 Adam Wander             Saint Joseph       MN  31 M   276 20:39  3:40  1:40  219   51:58 16.7  0:59   63   24:38  7:57 1:39:52 
  195  14/17   1045 Patrick Oneill          Apple Valley       MN  24 M   158 14:42  2:37  2:47  226   53:13 16.3  1:05  162   28:20  9:09 1:40:05 
  196  11/14   2927 Dan Klausner            Eagan              MN  51 M   280 20:54  3:43  2:26  106   45:04 19.2  2:07  190   29:50  9:38 1:40:20 
  197   8/15   2742 Jon Berry               Champlin           MN  48 M   175 15:17  2:43  2:46  167   48:46 17.8  3:00  199   30:51  9:58 1:40:38 
  198  15/17   2943 Alexander Krueger       Big Lake           MN  21 M   247 17:46  3:10  3:19  217   51:56 16.7  0:40  127   27:04  8:44 1:40:42 
  199   9/15   1145 Ally Swenson            Long Lake          MN  13 F   217 16:16  2:54  2:47  230   53:24 16.2  1:10  133   27:10  8:46 1:40:45 
  200   4/7    2819 Susan Eastman           Orono              MN  51 F   178 15:24  2:44  2:55  189   49:49 17.4  2:08  198   30:37  9:53 1:40:51 
  201  12/14   2894 Clarence Jarnot         Sartell            MN  50 M   239 17:14  3:04  1:58  176   49:13 17.6  1:21  205   31:07 10:03 1:40:51 
  202  11/13   2898 Elizabeth Johnson       Cato               WI  28 F   165 15:00  2:40  2:58  163   48:26 17.9  1:55  223   32:36 10:31 1:40:52 
  203  10/15   2862 Alina Hansen            Elk River          MN  16 F   131 14:05  2:30  1:37  233   53:30 16.2  0:37  214   31:34 10:11 1:41:20 
  204   8/11   1052 Matt Pantze             Big Lake           MN  29 M   242 17:19  3:05  2:28  263   55:29 15.6  1:02   92   25:50  8:20 1:42:06 
  205   6/8    1201 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  61 M   219 16:24  2:55  2:27  145   47:47 18.1  2:06  231   33:26 10:48 1:42:10 
  206  11/17   1146 Emily Swenson           St. Paul           MN  24 F    51 11:50  2:07  3:12  241   54:14 16.0  1:44  209   31:19 10:06 1:42:17 
  207   5/13   2922 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  56 F   132 14:06  2:31  2:39  220   52:01 16.7  1:40  218   31:56 10:19 1:42:20 
  208  12/13   2919 Steven Kern             Champlin           MN  47 M   254 18:12  3:14  2:07  155   48:06 18.0  2:30  219   31:57 10:19 1:42:50 
  209  16/17   1002 Jason Mejia             Elk River          MN  41 M   212 16:09  2:52  2:41  175   49:13 17.6  0:56  238   34:00 10:58 1:42:57 
  210  11/15   1076 Reiley Prueter          Wayzata            MN  13 F   230 16:59  3:01  2:04  231   53:25 16.2  1:11  186   29:24  9:29 1:43:01 
  211   5/9    2947 Monica Kunkel           Buffalo            MN  49 F   180 15:26  2:45  1:58  193   50:03 17.3  1:59  237   34:00 10:58 1:43:23 
  212   3/5    1071 Braydon Price           Bismarck           ND  18 M   194 15:41  2:48  3:15  182   49:24 17.6  2:45  221   32:30 10:29 1:43:34 
  213   7/8    1193 Gary Tintes             Litchfield         MN  61 M   258 18:38  3:19  1:27  173   49:01 17.7  1:57  227   32:40 10:33 1:43:41 
  214  13/13   2861 Joshua Hambrook         Brooklyn Center    MN  46 M   260 18:44  3:20  2:41  260   55:06 15.7  0:55  101   26:17  8:29 1:43:42 
  215  15/20   2835 Ta Flatland             Elk River          MN  34 F   153 14:37  2:36  1:55  212   51:33 16.8  1:28  239   34:11 11:02 1:43:42 
  216   2/3    1072 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  60 F   261 18:56  3:22  2:07  237   53:53 16.1  0:55  160   28:13  9:07 1:44:02 
  217   1/2    2939 Robert Kranz            Kapaa              HI  68 M   270 19:36  3:29  2:27  177   49:14 17.6  1:50  204   31:03 10:01 1:44:08 
  218  12/15   2945 Katelyn Kunde           Monticello         MN  19 F    78 12:41  2:16  1:55  228   53:15 16.3  0:36  252   35:57 11:36 1:44:22 
  219  14/22   2899 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  38 F   249 17:52  3:11  2:25  191   49:57 17.4  1:56  222   32:33 10:30 1:44:41 
  220  16/20   2855 Megan Gosse             Saint Louis Park   MN  30 F   226 16:48  2:59  2:15  234   53:35 16.2  1:06  206   31:08 10:03 1:44:50 
  221  12/17   1169 Sarah Wellumson         St. Cloud          MN  21 F    27 10:46  1:55  2:57  227   53:14 16.3  1:14  257   36:59 11:56 1:45:07 
  222  15/22   1039 Connie Olson            Eden Prairie       MN  38 F   253 18:11  3:14  2:08  203   51:09 17.0  0:44  230   33:04 10:40 1:45:14 
  223   6/13   1061 Kris Peterson           Clearwater         MN  55 F   295 24:11  4:18  1:09  185   49:32 17.5  1:27  179   29:01  9:22 1:45:18 
  224  13/17   2795 Robin Cruze             St Augusta         MN  22 F   118 13:51  2:28  3:41  248   54:38 15.9  1:31  216   31:42 10:14 1:45:21 
  225  21/23   1015 Chad Minette            Saint Joseph       MN  32 M   291 22:27  4:00  2:25  221   52:17 16.6  0:45  143   27:36  8:55 1:45:28 
  226  13/15   2760 Lindsey Brotkowski      Ramsey             MN  15 F   173 15:13  2:43  1:57  188   49:47 17.4  1:12  262   37:21 12:03 1:45:29 
  227   9/15   2831 Chad Fisher             Richfield          MN  41 M   207 15:54  2:50  2:40  190   49:56 17.4  2:38  242   34:27 11:07 1:45:33 
  228  22/23   2728 Bret Anderson           Elgin              IL  31 M   101 13:32  2:25  4:20  235   53:42 16.1  1:18  228   33:00 10:39 1:45:50 
  229   7/13   1130 Kathleen Smith          Otsego             MN  57 F   205 15:50  2:49  1:49  213   51:47 16.7  2:05  240   34:21 11:05 1:45:50 
  230  13/14   1095 John Robillard          Zimmerman          MN  53 M   215 16:14  2:53  3:09  204   51:11 16.9  2:09  234   33:37 10:51 1:46:18 
  231  17/20   2930 Angie Kluempke          Monticello         MN  32 F   251 18:02  3:12  2:10  209   51:26 16.9  1:21  235   33:42 10:53 1:46:38 
  232  16/22   2722 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  39 F   248 17:49  3:10  2:46  232   53:28 16.2  1:57  210   31:25 10:08 1:47:23 
  233  18/20   2785 Tiffany Clements        Saint Cloud        MN  30 F   278 20:48  3:42  2:19  215   51:51 16.7  2:04  195   30:27  9:50 1:47:28 
  234  14/17   1127 Amy Skroch              Rice               MN  24 F   264 19:08  3:24  3:10  252   54:45 15.8  0:46  188   29:42  9:35 1:47:29 
  235  17/17   2903 Jack Jonas              Becker             MN  43 M   262 18:57  3:22  3:21  240   54:07 16.0  0:46  196   30:27  9:50 1:47:37 
  236  14/15   2875 Anne Herbert            Saint Michael      MN  19 F   159 14:46  2:38  1:45  254   54:53 15.8  0:53  251   35:39 11:30 1:47:54 
  237   8/13   2762 Lisa Brown              Minneapolis        MN  57 F   172 15:11  2:42  2:27  224   53:01 16.4  2:05  247   35:14 11:22 1:47:57 
  238   6/9    1035 Pam Nordberg            Big Lake           MN  48 F   271 19:38  3:30  1:58  229   53:16 16.3  0:50  229   33:03 10:40 1:48:44 
  239   7/9    2942 Linda Krohn             Blaine             MN  48 F   138 14:12  2:32  3:03  257   55:01 15.8  1:48  245   34:56 11:16 1:48:58 
  240  15/15   1186 Brianna Woitalla        Saint Michael      MN  16 F   256 18:17  3:15  2:36  286 1:00:22 14.4  0:54  125   27:02  8:44 1:49:09 
  241   9/13   1006 Denise Millam           Big Lake           MN  43 F   203 15:49  2:49  1:58  246   54:27 15.9  1:29  249   35:29 11:27 1:49:10 
  242  16/17   2931 Adam Knaeble            Big Lake           MN  20 M   232 17:02  3:02  2:22  243   54:14 16.0  0:54  243   34:43 11:12 1:49:14 
  243  12/12   1060 Michael Petersen        Ramsey             MN  57 M    97 13:23  2:23  3:25  201   50:50 17.1  4:21  264   37:33 12:07 1:49:29 
  244   1/3    2724 Jan Albertson           Anoka              MN  66 F   191 15:39  2:47  1:43  265   55:49 15.5  1:14  246   35:10 11:21 1:49:34 
  245   9/13   2739 Amy Bauch               Minneapolis        MN  56 F   204 15:50  2:49  3:12  159   48:13 18.0  2:26  280   40:34 13:05 1:50:12 
  246   9/11   1188 David Ziegler           St Paul            MN  27 M   257 18:22  3:16  2:19  284   59:35 14.6  0:46  187   29:25  9:30 1:50:24 
  247  23/23   2794 Alex Cruze              St Augusta         MN  31 M   137 14:11  2:31  3:20  255   54:54 15.8  1:17  260   37:17 12:02 1:50:58 
  248   1/7    2949 Connie Lahn             Minnetonka         MN  43 F   115 13:48  2:27  2:37  251   54:45 15.8  1:07  271   38:56 12:34 1:51:11 
  249  17/22   2770 Michelle Bunde          Elko               MN  39 F   224 16:41  2:58  2:28  258   55:04 15.7  1:33  250   35:29 11:27 1:51:13 
  250   5/7    2782 Linda Cieslak           St. Michael        MN  52 F   241 17:19  3:05  2:54  264   55:36 15.6  1:08  241   34:26 11:07 1:51:20 
  251  10/13   2763 Ann Brummer             Minneapolis        MN  43 F   169 15:04  2:41  3:31  179   49:16 17.6  0:47  289   42:47 13:48 1:51:23 
  252   3/3    2808 Diane E Deters          Sartell            MN  61 F   143 14:17  2:33  2:57  266   55:54 15.5  1:51  253   36:35 11:48 1:51:33 
  253  18/22   1011 Kara Miller             Big Lake           MN  38 F   123 14:00  2:29  3:11  289 1:02:39 13.8  1:07  200   30:52  9:58 1:51:46 
  254  19/22   2820 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  37 F   240 17:14  3:04  5:28  259   55:04 15.7  3:12  212   31:26 10:09 1:52:23 
  255  14/14   2761 Lee Brown               Becker             MN  51 M   147 14:24  2:34  2:50  280   58:06 14.9  1:12  254   36:37 11:49 1:53:08 
  256   2/7    1162 Katie Walker            Anoka              MN  38 F   265 19:08  3:24  2:53  225   53:12 16.3  1:07  263   37:32 12:07 1:53:51 
  257  10/15   2740 John Beam               Champlin           MN  52 M   288 22:13  3:57  2:48  205   51:17 16.9  2:25  248   35:17 11:23 1:53:58 
  258  10/13   1185 Nora Wise               Bloomington        MN  55 F   223 16:36  2:57  2:18  278   57:52 15.0  1:03  255   36:49 11:53 1:54:37 
  259  11/15   2857 Greg Guswiler           Bloomington        MN  39 M   183 15:31  2:46  1:33  197   50:23 17.2  1:40  294   45:43 14:45 1:54:48 
  260   2/2    1067 Stuart Pimsler          Minneapolis        MN  66 M   216 16:14  2:53  3:44  276   57:37 15.0  3:44  233   33:36 10:51 1:54:53 
  261  17/17   2727 Travis Allen            Big Lake           MN  24 M   272 19:41  3:30  1:56  250   54:43 15.8  0:50  269   38:01 12:16 1:55:09 
  262  12/13   1106 Jessica Salo            Clear Lake         MN  27 F    54 12:00  2:08  2:08  273   56:56 15.2  1:21  290   42:53 13:50 1:55:17 
  263  19/21   2744 Clifton Beyer           Saint Paul         MN  36 M   200 15:45  2:48  4:20  270   56:24 15.4  1:17  266   37:56 12:14 1:55:40 
  264  20/22   2784 Nicole Clements         St Joseph          MN  37 F   279 20:53  3:43  2:17  253   54:49 15.8  1:09  256   36:55 11:55 1:56:01 
  265   8/9    1206 Stephanie Owen          Minneapolis        MN  46 F   282 21:02  3:45  4:28  262   55:16 15.7  2:33  232   33:33 10:50 1:56:51 
  266  10/11   2852 Rodolfo Gonzalez        Fridley            MN  26 M   292 22:30  4:00  5:01  285   59:45 14.5  1:12  166   28:28  9:11 1:56:53 
  267  15/17   2983 Anne Marshall           Minneapolis        MN  23 F   221 16:29  2:56  2:24  153   47:58 18.1  1:24  295   48:48 15:45 1:57:00 
  268  13/13   2959 Callista Lay            Elgin              IL  28 F   266 19:21  3:27  2:16  269   56:20 15.4  2:12  259   37:15 12:01 1:57:22 
  269  11/13   2986 Karin Marshall          Minneapolis        MN  56 F   208 16:00  2:51  4:53  279   57:55 15.0  1:38  258   37:00 11:56 1:57:24 
  270  12/13   2833 Susan Fiskness          Maplewood          MN  56 F   150 14:29  2:35  3:59  283   58:34 14.8  1:50  270   38:55 12:33 1:57:45 
  271  20/21   2758 Patrick Brannan         Otsego             MN  36 M   273 19:47  3:31  2:25  239   54:06 16.0  1:48  274   39:41 12:49 1:57:46 
  272   4/5    2884 Kyle Huhta              Big Lake           MN  18 M   255 18:16  3:15  4:10  293 1:03:01 13.8  0:58  215   31:35 10:11 1:57:57 
  273  12/15   1059 Roger Perry             Knoxville          IL  49 M   275 20:33  3:39  3:38  216   51:52 16.7  1:53  281   40:36 13:06 1:58:31 
  274   2/3    1191 Gretchen Zunkel         Saint Paul         MN  66 F   274 20:26  3:38  2:38  249   54:41 15.9  1:04  284   40:48 13:10 1:59:34 
  275   3/7    1080 Shannon Reagan          Monticello         MN  38 F   237 17:08  3:03  1:25  292 1:03:00 13.8  0:52  261   37:21 12:03 1:59:43 
  276  11/13   2958 Sara Laventure          Big Lake           MN  40 F   283 21:05  3:45  2:49  268   56:18 15.4  2:22  265   37:48 12:12 2:00:21 
  277  13/15   2737 Luke Babler             Becker             MN  33 M   287 21:47  3:52  3:53  272   56:41 15.3  1:09  267   37:58 12:15 2:01:26 
  278   6/7    2926 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  52 F   246 17:36  3:08  3:30  267   55:59 15.5  3:15  285   41:12 13:18 2:01:30 
  279  14/15   2846 Nicholas Garland        Sartell            MN  29 M   269 19:34  3:29  3:08  271   56:34 15.3  3:31  272   39:02 12:36 2:01:47 
  280   5/5    2928 Nathaniel Klausner      Eagan              MN  13 M   294 23:16  4:08  3:16  242   54:14 16.0  1:06  278   40:21 13:01 2:02:11 
  281  12/13   1126 Karna Sjoberg           St Paul            MN  40 F   267 19:22  3:27  3:42  247   54:27 15.9  1:49  292   43:29 14:02 2:02:48 
  282  13/13   1105 Kirsten Ryding          Minneapolis        MN  42 F   231 17:02  3:02  6:07  275   57:29 15.1  1:53  277   40:19 13:01 2:02:48 
  283  21/22   2755 Amie Bordwell           Big Lake           MN  37 F   298 27:22  4:52  2:55  236   53:45 16.1  1:24  268   38:00 12:16 2:03:24 
  284   4/7    1048 Jessica Ostendorf       Roseville          MN  40 F   285 21:10  3:46  3:06  277   57:46 15.0  1:22  279   40:24 13:02 2:03:47 
  285  16/17   1007 Courtney Millaway       Saint Cloud        MN  24 F   213 16:10  2:53  2:51  288 1:01:58 14.0  2:17  283   40:45 13:09 2:03:59 
  286  19/20   2957 Stacey Lasser           Monticello         MN  34 F   209 16:01  2:51  2:57  294 1:03:25 13.7  0:57  282   40:44 13:09 2:04:04 
  287   3/3    2824 Barbara Elliott         Kansas City        MO  65 F   286 21:19  3:47  3:00  287 1:00:52 14.2  1:35  273   39:38 12:47 2:06:22 
  288   9/9    2723 Sharon Akerson          Princeton          MN  46 F   293 22:57  4:05  2:57  282   58:22 14.9  1:26  286   41:14 13:18 2:06:53 
  289   5/7    1143 Jennifer Swanson        Ramsey             MN  34 F   289 22:18  3:58  2:33  290 1:02:39 13.8  0:52  275   40:11 12:58 2:08:31 
  290  15/15   1131 Raymond Smith           Otsego             MN  58 M   290 22:24  3:59  1:46  274   57:20 15.1  3:17  293   43:54 14:10 2:08:39 
  291   7/7    2979 Andrea Madsen           Elk River          MI  50 F   299 29:08  5:11  3:36  238   54:03 16.0  2:00  276   40:14 12:59 2:09:00 
  292  21/21   1026 Dakri Nelson            Big Lake           MN  38 M   250 18:01  3:12  4:36  244   54:19 16.0  1:37  299   50:54 16:26 2:09:25 
  293   6/7    1152 Rose Thompson           Brooklyn Park      MN  29 F   235 17:07  3:03  3:10  281   58:19 14.9  1:37  296   49:19 15:55 2:09:30 
  294  17/17   2789 Maddie Collins          Aurora             IL  20 F   222 16:30  2:56  2:52  296 1:07:21 12.9  1:08  288   42:20 13:40 2:10:10 
  295   7/7    1187 Claudia Wood            Minneapolis        MN  26 F   185 15:31  2:46  2:42  295 1:03:36 13.6  1:36  297   49:26 15:57 2:12:48 
  296  11/11   1189 Nathan Ziegler          Mankato            MN  25 M   296 25:03  4:27  2:13  299 1:13:17 11.8  0:45  224   32:37 10:32 2:13:53 
  297  22/22   2932 Kelly Knaeble           New Brighton       MN  35 F   268 19:29  3:28  3:22  297 1:09:48 12.4  1:48  291   43:16 13:58 2:17:41 
  298  13/13   2996 Nancy McCourt           Buffalo            MN  56 F   263 19:01  3:23  3:16  291 1:02:50 13.8  2:19  298   50:33 16:19 2:17:56 
  299  20/20   2883 Erin Horner             Buffalo            MN  30 F   277 20:44  3:41  4:05  298 1:12:35 11.9  2:20  287   41:35 13:25 2:21:17 
  300   8/8    2920 Louis King              Cokato             MN  61 M   297 25:28  4:32  2:40  300 1:22:29 10.5  1:46  300   59:32 19:13 2:51:53 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1125 All Out of Bubble Gum                            1 12:14  2:11  1:42    2   47:53 18.1  0:24    1   21:08  6:49 1:23:19 
           Gabriel Sirek , Nick Ridgeway ,                        
    2 1200 Team O'Neill                                     2 14:49  2:38  2:37    1   46:26 18.7  0:43    2   24:33  7:56 1:29:06 
           Jay O'Neil , Steven O'Neill ,                          


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1159 Two and a Half Women                             1 11:26  2:02  0:37    1   45:53 18.9  0:40    2   34:48 11:14 1:33:23 
           Emma Verkuilen , Michelle Verkuilen , Jami Peterson    
    2 1074 Maisy Moo and JP 2                               3 15:45  2:48  1:48    3   55:14 15.7  1:12    1   29:04  9:23 1:43:02 
           Maisyn Prueter , Jennifer Prueter ,                    
    3 1088 Saints                                           2 15:12  2:42  0:54    2   54:29 15.9  0:49    3   40:53 13:12 1:52:15 
           Jennifer Ridgeway , Sharon Kuhlmann , Sharon Ridgeway  


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1199 Team McKenzie                                    8 16:49  3:00  0:43    1   34:03 25.5  0:33    1   18:24  5:56 1:10:30 
           Thomas Manderfeld , Jill McKenzie , Curt Karolur       
    2 2848 Team House of Pizza                              4 11:48  2:06  0:37    2   36:07 24.0  0:26    3   23:41  7:39 1:12:38 
           Jodi Gertken , Mandy Wolvert , Eric Nacey              
    3 1004 Tri, Tri, Tri Again                              5 11:59  2:08  0:45    3   40:14 21.5  0:35    5   25:42  8:18 1:19:12 
           Jeremy Mikel , Karen Millette , Hank Millette          
    4 2879 Hoard 2x                                         6 13:50  2:28  0:54    6   44:37 19.4  0:44    2   20:19  6:34 1:20:21 
           Tonya Hoard , Patrick Hoard ,                          
    5 1091 Ridgeway                                         2 11:18  2:01  0:39    4   41:37 20.8  0:41    7   27:26  8:51 1:21:39 
           Stan Ridgeway , Emma Ridgeway , Jim Ridgeway           
    6 2823 Team Ehr (Air)                                   1 11:13  2:00  0:39    7   44:44 19.4  1:14    4   23:59  7:44 1:21:48 
           Tim Ehr , Shalin Ehr ,                                 
    7 2933 Forced Family Fun                                3 11:34  2:04  0:44    5   42:08 20.6  0:41    8   28:11  9:06 1:23:16 
           Hallie Knapek , Travis Bodick ,                        
    8 2781 Team Christiaansen                               9 19:24  3:27  1:00    8   46:25 18.7  0:53    6   25:52  8:21 1:33:32 
           Tori Christiaansen , Ed Gould , Jody Kuhlman           
    9 2792 Millooney                                        7 14:43  2:37  0:46    9   47:53 18.1  0:53    9   34:14 11:03 1:38:27 
           Michael Cooney , Jodi Miller , David Miller            

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
1090 Gary Ridgeway           Monticello         MN  16 M      2 11:38  2:04  0:43    1   44:01 19.7                                  
2830 Leslie Figenshau        Big Lake           MN  32 F      1 11:30  2:03  1:32                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Nathan Overby           Big Lake           MN  35 M    6:27  1:09 
    2 Marty Moran             St Cloud           MN  48 M    8:00  1:26 
    3 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  24 M    8:54  1:35 
    4 Dominick Mancini        St. Paul           MN  31 M    9:15  1:39 
    5 Ron Jacobsen            Chaska             MN  51 M    9:22  1:40 
    6 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M    9:23  1:40 
    7 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24 M    9:27  1:41 
    8 John Marshall           Minneapolis        MN  56 M    9:32  1:42 
    9 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36 M    9:39  1:43 
   10 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39 M    9:43  1:44 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39 M   34:18 25.3 
    2 Nathan Budde            South Haven        MN  38 M   34:47 24.9 
    3 Joel Paulson            Maple Grove        MN  33 M   35:47 24.2 
    4 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50 M   36:04 24.0 
    5 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  24 M   36:25 23.8 
    6 Mitch Williams          Minnetonka         MN  36 M   36:44 23.6 
    7 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  39 M   36:56 23.5 
    8 Jim Nack                Madison Lake       MN  55 M   37:08 23.3 
    9 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  35 M   37:16 23.3 
   10 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36 M   37:19 23.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Nathan Budde            South Haven        MN  38 M   18:44  6:03 
    2 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39 M   18:57  6:07 
    3 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  32 F   18:59  6:08 
    4 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24 M   19:30  6:18 
    5 Nathan Overby           Big Lake           MN  35 M   19:52  6:25 
    6 Keenan Pearson          Sauk Centre        MN  20 M   19:55  6:26 
    7 Brad Dehn               Elk River          MN  35 M   20:03  6:28 
    8 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M   20:12  6:31 
    9 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  24 M   20:18  6:33 
   10 Shawn Day               St. Cloud          MN  41 M   21:05  6:48 


                       GRANITEMAN BIG LAKE TRIATHLON
                      Big Lake - MN - August 8, 2015

----------------------------------------------------------------------------
                        CORPORATE TEAM CHALLENGE
----------------------------------------------------------------------------




================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2790 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  39    4 12:07  2:09  1:02    1   36:56 23.5  0:51    2   23:30  7:35 1:14:24 
    2 2994 Jason McCarty           Monticello         MN  45    2 11:17  2:01  1:20    2   38:01 22.8  1:03    3   24:18  7:51 1:15:58 
    3 2733 Luke Anton              St Paul            MN  29    3 11:17  2:01  1:18    4   42:05 20.6  1:04    1   21:18  6:52 1:17:00 
    4 2980 Dominick Mancini        St. Paul           MN  31    1  9:15  1:39  2:20    5   43:08 20.1  1:10    5   28:12  9:06 1:24:02 
    5 2753 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  33    5 13:14  2:21  1:29    3   41:21 21.0  1:13    4   27:02  8:43 1:24:17 
    6 1096 Michael Roddy           St. Louis Park     MN  30    6 14:16  2:32  2:24    6   45:57 18.9  1:43    6   28:41  9:16 1:33:00 
    7 2921 James Kingsbury         Big Lake           MN  26   12 21:06  3:45  2:05    7   46:02 18.8  0:44    7   28:50  9:18 1:38:44 
    8 2742 Jon Berry               Champlin           MN  48    7 15:17  2:43  2:46    8   48:46 17.8  3:00    8   30:51  9:58 1:40:38 
    9 2831 Chad Fisher             Richfield          MN  41    9 15:54  2:50  2:40    9   49:56 17.4  2:38    9   34:27 11:07 1:45:33 
   10 2740 John Beam               Champlin           MN  52   14 22:13  3:57  2:48   11   51:17 16.9  2:25   10   35:17 11:23 1:53:58 
   11 2857 Greg Guswiler           Bloomington        MN  39    8 15:31  2:46  1:33   10   50:23 17.2  1:40   15   45:43 14:45 1:54:48 
   12 1059 Roger Perry             Knoxville          IL  49   11 20:33  3:39  3:38   12   51:52 16.7  1:53   13   40:36 13:06 1:58:31 
   13 2737 Luke Babler             Becker             MN  33   13 21:47  3:52  3:53   14   56:41 15.3  1:09   11   37:58 12:15 2:01:26 
   14 2846 Nicholas Garland        Sartell            MN  29   10 19:34  3:29  3:08   13   56:34 15.3  3:31   12   39:02 12:36 2:01:47 
   15 1131 Raymond Smith           Otsego             MN  58   15 22:24  3:59  1:46   15   57:20 15.1  3:17   14   43:54 14:10 2:08:39 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2949 Connie Lahn             Minnetonka         MN  43    1 13:48  2:27  2:37    2   54:45 15.8  1:07    3   38:56 12:34 1:51:11 
    2 1162 Katie Walker            Anoka              MN  38    5 19:08  3:24  2:53    1   53:12 16.3  1:07    2   37:32 12:07 1:53:51 
    3 1080 Shannon Reagan          Monticello         MN  38    4 17:08  3:03  1:25    6 1:03:00 13.8  0:52    1   37:21 12:03 1:59:43 
    4 1048 Jessica Ostendorf       Roseville          MN  40    6 21:10  3:46  3:06    3   57:46 15.0  1:22    5   40:24 13:02 2:03:47 
    5 1143 Jennifer Swanson        Ramsey             MN  34    7 22:18  3:58  2:33    5 1:02:39 13.8  0:52    4   40:11 12:58 2:08:31 
    6 1152 Rose Thompson           Brooklyn Park      MN  29    3 17:07  3:03  3:10    4   58:19 14.9  1:37    6   49:19 15:55 2:09:30 
    7 1187 Claudia Wood            Minneapolis        MN  26    2 15:31  2:46  2:42    7 1:03:36 13.6  1:36    7   49:26 15:57 2:12:48 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2732 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39    9  9:43  1:44  0:57    1   34:18 25.3  0:39    2   18:57  6:07 1:04:33 
    2 2765 Nathan Budde            South Haven        MN  38   25 11:04  1:58  0:58    2   34:47 24.9  0:36    1   18:44  6:03 1:06:06 
    3 2869 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  24    3  8:54  1:35  0:44    5   36:25 23.8  0:51    8   20:18  6:33 1:07:10 
    4 1139 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24    6  9:27  1:41  0:52   11   37:48 22.9  0:42    3   19:30  6:18 1:08:17 
    5 1049 Nathan Overby           Big Lake           MN  35    1  6:27  1:09  1:52   29   40:38 21.3  0:28    4   19:52  6:25 1:09:17 
    6 1036 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36    8  9:39  1:43  0:53    9   37:19 23.2  0:52   15   21:34  6:58 1:10:16 
    7 1097 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    5  9:23  1:40  0:48   26   40:04 21.6  0:37    7   20:12  6:31 1:11:01 
    8 1018 Marty Moran             St Cloud           MN  48    2  8:00  1:26  1:19   13   38:23 22.6  0:56   28   23:00  7:26 1:11:37 
    9 1180 Mitch Williams          Minnetonka         MN  36   14 10:06  1:48  1:06    6   36:44 23.6  0:40   33   23:35  7:37 1:12:10 
   10 2985 John Marshall           Minneapolis        MN  56    7  9:32  1:42  1:55   12   38:03 22.8  1:07   16   21:35  6:58 1:12:10 
   11 2929 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  35   26 11:04  1:58  1:23    8   37:16 23.3  0:59   17   21:36  6:58 1:12:16 
   12 2978 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50   41 12:23  2:12  0:48    4   36:04 24.0  0:36   24   22:32  7:16 1:12:20 
   13 2804 Shawn Day               St. Cloud          MN  41   21 11:01  1:58  1:08   14   38:25 22.6  1:11    9   21:05  6:48 1:12:47 
   14 1056 Joel Paulson            Maple Grove        MN  33   76 14:10  2:31  0:50    3   35:47 24.2  0:37   20   21:49  7:03 1:13:11 
   15 1024 Jim Nack                Madison Lake       MN  55   19 10:46  1:55  1:17    7   37:08 23.3  0:47   31   23:27  7:34 1:13:23 
   16 2956 Tim Larson              Circle Pines       MN  32   24 11:03  1:58  0:54   23   39:37 21.9  0:48   11   21:13  6:51 1:13:33 
   17 1057 Keenan Pearson          Sauk Centre        MN  20   12  9:59  1:47  1:13   40   41:47 20.7  1:09    5   19:55  6:26 1:14:01 
   18 2805 Brad Dehn               Elk River          MN  35   57 13:20  2:22  1:00   17   38:58 22.2  0:48    6   20:03  6:28 1:14:07 
   19 1202 Warren Hegge            Minneapolis        MN  45   36 12:10  2:10  1:18   16   38:48 22.3  0:53   14   21:33  6:57 1:14:39 
   20 2910 Marcus Kasper           Monticello         MN  24   15 10:08  1:48  2:14   39   41:39 20.8  0:49   10   21:05  6:49 1:15:53 
   21 1194 Rick Bayerly            Sauk Rapids        MN  46   18 10:31  1:52  1:00   18   39:15 22.1  0:45   46   24:39  7:57 1:16:09 
   22 2850 Bob Glamm               Blaine             MN  42   37 12:18  2:11  0:59   28   40:24 21.5  0:52   19   21:45  7:01 1:16:16 
   23 2900 Kristofer Johnson       Mpls               MN  32   13 10:05  1:48  1:05   22   39:35 21.9  1:11   50   24:52  8:02 1:16:46 
   24 1156 Mitch Uecker            Annandale          MN  41   54 13:01  2:19  1:24   10   37:19 23.2  1:21   35   23:43  7:39 1:16:47 
   25 2893 Ken Janda               St Paul            MN  54   43 12:26  2:13  1:14   24   39:59 21.7  0:53   23   22:19  7:12 1:16:50 
   26 2951 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  60   23 11:02  1:58  1:53   20   39:33 21.9  1:07   34   23:39  7:38 1:17:11 
   27 1066 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  47   65 13:44  2:27  0:58   15   38:43 22.4  0:45   30   23:18  7:31 1:17:26 
   28 1119 Josh Sell               Waconia            MN  36   28 11:17  2:01  2:11   38   41:36 20.8  0:56   18   21:43  7:01 1:17:41 
   29 2946 Alex Kunesh             Baxter             MN  29   51 12:51  2:17  1:46   32   40:49 21.2  1:04   21   21:54  7:04 1:18:22 
   30 1078 John Rammel             Sartell            MN  31   22 11:01  1:58  0:58   27   40:05 21.6  0:43   64   25:58  8:23 1:18:44 
   31 2992 Mike McCann             Eden Prairie       MN  61   50 12:47  2:17  1:13   19   39:22 22.0  1:05   54   25:04  8:06 1:19:29 
   32 2769 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57   27 11:13  2:00  1:14   25   40:02 21.7  0:42   75   26:44  8:38 1:19:53 
   33 1136 Blake Steinwand         Minneapolis        MN  27   55 13:02  2:19  1:38   37   41:26 20.9  0:44   32   23:31  7:36 1:20:19 
   34 1164 Adam Walton             Blaine             MN  34   45 12:30  2:14  1:32   72   44:21 19.5  0:40   13   21:29  6:56 1:20:30 
   35 2827 Jon Fagerness           Blaine             MN  43   30 11:34  2:04  1:17   30   40:42 21.3  0:54   68   26:18  8:29 1:20:44 
   36 2890 Ron Jacobsen            Chaska             MN  51    4  9:22  1:40  2:03   48   42:18 20.5  1:21   61   25:52  8:21 1:20:53 
   37 2886 Paul Hydukovich         Saint Michael      MN  34   32 11:49  2:06  1:48   42   41:53 20.7  1:13   42   24:14  7:50 1:20:55 
   38 2863 Ryan Hansen             Minneapolis        MN  24   79 14:15  2:32  1:46   55   42:44 20.3  0:59   12   21:17  6:52 1:20:59 
   39 2809 Scott Dezurik           Avon               MN  47   58 13:22  2:23  1:01   47   42:17 20.5  0:56   36   23:48  7:41 1:21:23 
   40 2836 Mike Flynn              Elk River          MN  63   89 14:47  2:38  2:08   31   40:45 21.3  0:52   27   22:55  7:24 1:21:25 
   41 1195 Kyle Ruud               Maple Grove        MN  45   31 11:44  2:05  1:41   71   44:19 19.6  0:35   37   23:55  7:43 1:22:11 
   42 2775 Jack Cahill             Plymouth           MN  49   48 12:35  2:14  2:01   21   39:34 21.9  1:31   76   26:48  8:39 1:22:27 
   43 1173 Zach Wenning            Excelsior          MN  15   35 12:03  2:09  1:33   85   46:15 18.7  0:59   22   22:07  7:08 1:22:56 
   44 1140 Dan Streeter            Maple Plain        MN  55   72 14:00  2:30  2:24   44   42:01 20.6  0:59   40   24:04  7:46 1:23:27 
   45 2864 Bryan Hanson            Plymouth           MN  36   71 13:56  2:29  1:21   70   44:14 19.6  1:12   26   22:53  7:23 1:23:34 
   46 1086 John Rice               St. Louis Park     MN  26   10  9:56  1:46  2:33   79   45:28 19.1  1:30   49   24:45  7:59 1:24:10 
   47 1205 Jay Lyons               Minneapolis        MN  51   42 12:24  2:13  1:43   43   41:58 20.7  1:47   72   26:28  8:33 1:24:19 
   48 1117 Greg Schutte            Blaine             MN  33   29 11:24  2:02  1:36   49   42:19 20.5  1:13  100   27:55  9:01 1:24:25 
   49 2865 Chad Hanson             Ham Lake           MN  41   84 14:25  2:34  1:00   35   41:16 21.0  1:15   79   26:52  8:40 1:24:45 
   50 2901 Paul Johnson            Excelsior          MN  42   39 12:21  2:12  2:46   36   41:20 21.0  1:27   84   27:05  8:44 1:24:56 
   51 1092 Jason Riley             Maple Grove        MN  44   68 13:48  2:27  1:08   56   42:49 20.2  0:54   70   26:24  8:31 1:25:01 
   52 2909 Zack Kartak             Minneapolis        MN  34   73 14:03  2:30  1:23   68   44:14 19.6  0:53   44   24:31  7:55 1:25:02 
   53 1021 Matt Mork               Becker             MN  32   66 13:46  2:27  1:43   41   41:48 20.7  1:08   80   26:52  8:40 1:25:15 
   54 1084 Ben Reiners             Otsego             MN  38   56 13:17  2:22  1:57   61   43:10 20.1  1:17   57   25:38  8:17 1:25:17 
   55 2981 Bob Marchetti           Champlin           MN  57   67 13:46  2:27  1:39   53   42:44 20.3  1:13   65   26:10  8:27 1:25:30 
   56 2954 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  52   53 12:59  2:19  2:04   63   43:36 19.9  1:13   59   25:49  8:20 1:25:39 
   57 2736 Keno Avila              Monticello         MN  54   80 14:15  2:32  1:14   58   42:55 20.2  1:13   71   26:25  8:31 1:26:00 
   58 1016 Joshua Moeckly          Rochester          MN  23  116 17:03  3:02  1:54   64   43:48 19.8  0:36   25   22:49  7:22 1:26:09 
   59 1008 Aaron Miller            Elk River          MN  42   78 14:12  2:32  2:08   73   44:24 19.5  0:47   47   24:40  7:58 1:26:10 
   60 1099 Tim Roesler             Deephaven          MN  59   69 13:51  2:28  1:19   69   44:14 19.6  1:28   58   25:47  8:19 1:26:37 
   61 1128 David Smith             Sartell            MN  40   60 13:29  2:24  1:04   60   43:07 20.1  1:35   89   27:28  8:52 1:26:40 
   62 2726 Christopher Allen       Bloomington        MN  35   86 14:38  2:36  1:45   46   42:16 20.5  1:35   73   26:31  8:34 1:26:42 
   63 2807 Will Delaney            Saint Michael      MN  26  118 17:08  3:03  2:54   33   41:12 21.0  1:38   41   24:10  7:48 1:27:00 
   64 2811 Ryan Diekow             Elk River          MN  41   44 12:30  2:14  1:47   77   45:09 19.2  2:26   55   25:11  8:08 1:27:01 
   65 1032 Peter Nord              St. Cloud          MN  59   49 12:38  2:15  2:08   54   42:44 20.3  1:45  101   28:01  9:03 1:27:15 
   66 2801 Joel Dahlin             Sartell            MN  38   74 14:06  2:31  1:30   59   42:55 20.2  1:39   88   27:17  8:49 1:27:26 
   67 1160 James Voigt             Saint Paul         MN  32  101 15:42  2:48  1:31   50   42:28 20.4  0:59   78   26:48  8:39 1:27:27 
   68 2803 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31   92 15:03  2:41  2:16   45   42:11 20.6  1:16   83   27:04  8:44 1:27:48 
   69 1109 John Schewe             Chaska             MN  53   75 14:09  2:31  2:12   52   42:37 20.3  1:29   95   27:39  8:56 1:28:04 
   70 1179 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  44   40 12:22  2:12  1:42   83   46:02 18.8  0:54   87   27:13  8:47 1:28:11 
   71 1055 Charles Patch           Monticello         MN  22   91 15:01  2:40  2:17   34   41:15 21.0  1:58   97   27:46  8:58 1:28:15 
   72 2896 Alexander Johannes      Clearwater         MN  20   11  9:57  1:46  2:36  120   51:56 16.7  1:03   29   23:03  7:27 1:28:33 
   73 1073 Alec Prueter            Wayzata            MN  21   82 14:19  2:33  1:41   87   46:27 18.7  2:21   38   23:56  7:43 1:28:43 
   74 1038 Birk Olson              Monticello         MN  20   94 15:18  2:43  1:26   67   43:56 19.7  0:32   92   27:35  8:54 1:28:45 
   75 1050 Tim Owen                Richfield          MN  48   95 15:30  2:46  2:37   78   45:11 19.2  1:38   39   24:03  7:46 1:28:57 
   76 1123 Robert Simson           Savage             MN  23   17 10:23  1:51  1:49   97   47:54 18.1  0:36  105   28:20  9:09 1:29:00 
   77 2821 Carlos Eduarte          Minneapolis        MN  55  110 16:23  2:55  1:45   57   42:52 20.2  2:06   63   25:58  8:23 1:29:02 
   78 1054 Joe Parrish             Big Lake           MN  33   38 12:21  2:12  3:44   89   46:39 18.6  1:38   51   24:53  8:02 1:29:13 
   79 1107 Jacob Sanken            Hutchinson         MN  40  112 16:47  2:59  3:06   62   43:35 19.9  1:05   53   25:03  8:05 1:29:34 
   80 2914 Kevin Kehn              Champlin           MN  47  122 17:24  3:06  2:16   51   42:28 20.4  2:12   56   25:35  8:15 1:29:54 
   81 1148 Ryan Tesch              Maple Grove        MN  34   33 11:57  2:08  2:56   91   46:50 18.5  1:29   77   26:48  8:39 1:29:59 
   82 2721 Bobby Ahrens            Eagan              MN  36  103 15:43  2:48  1:31   66   43:52 19.8  1:29   99   27:51  8:59 1:30:24 
   83 2810 Todd Dickson            Big Lake           MN  37   87 14:39  2:36  2:19   82   46:00 18.8  1:40   69   26:19  8:30 1:30:54 
   84 2902 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30   52 12:55  2:18  2:36   90   46:42 18.6  1:46   98   27:46  8:58 1:31:43 
   85 2925 Jason Kissell           Minneapolis        MN  27   96 15:34  2:46  2:02   74   44:51 19.3  1:01  103   28:19  9:08 1:31:46 
   86 1042 Paul Olson              Zimmerman          MN  32  114 16:57  3:01  2:22   86   46:17 18.7  1:47   43   24:27  7:53 1:31:47 
   87 1151 Micheal Thompson        St. Paul           MN  56   81 14:18  2:33  3:02   75   44:55 19.3  2:18   94   27:36  8:55 1:32:07 
   88 1063 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  45   99 15:41  2:47  2:10   65   43:50 19.8  1:37  111   29:05  9:23 1:32:21 
   89 1124 William Simson          Maple Grove        MN  28   20 10:59  1:57  1:34   98   47:56 18.1  0:54  123   31:28 10:09 1:32:49 
   90 1082 Steve Regli             Lakeville          MN  63   62 13:32  2:25  2:08   93   47:21 18.3  1:25  107   28:34  9:13 1:32:59 
   91 2988 Robert Marshall         Maple Grove        MN  32   70 13:54  2:29  2:23  113   50:23 17.2  1:29   52   24:55  8:02 1:33:02 
   92 1012 Peter Miller            Zimmerman          MN  57   90 14:58  2:40  1:50   88   46:30 18.6  1:39  110   28:57  9:21 1:33:53 
   93 1121 Tyler Shelby            Buffalo            MN  20   46 12:34  2:14  3:10  114   50:43 17.1  0:48   74   26:40  8:37 1:33:53 
   94 2866 Edward Hanson           Monticello         MN  21   63 13:33  2:25  2:33  102   48:27 17.9  0:51  109   28:55  9:20 1:34:16 
   95 2840 William Forsberg        Golden Valley      MN  60  113 16:51  3:00  3:19   80   45:44 19.0  1:40   85   27:08  8:45 1:34:40 
   96 2982 Raymond Marier          Big Lake           MN  45   93 15:08  2:42  3:46   84   46:08 18.8  2:04   96   27:42  8:57 1:34:47 
   97 2751 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  41   85 14:35  2:36  3:10   99   47:58 18.1  1:11  102   28:12  9:06 1:35:04 
   98 2832 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  40   47 12:35  2:14  2:11  110   49:30 17.5  1:14  114   29:43  9:35 1:35:11 
   99 1111 Kurt Schmid             Orono              MN  54   98 15:38  2:47  1:54   92   47:10 18.4  1:32  112   29:08  9:24 1:35:20 
  100 2911 David Katzner           Big Lake           MN  34  123 17:29  3:07  1:56   96   47:54 18.1  0:58   86   27:09  8:46 1:35:24 
  101 1079 Tony Ramunno            Big Lake           MN  53  126 18:09  3:14  1:34   94   47:35 18.2  1:19   81   26:54  8:41 1:35:29 
  102 2828 Brian Fetyko            Minneapolis        MN  38   34 12:03  2:09  2:18  105   49:10 17.6  2:03  117   30:20  9:48 1:35:52 
  103 2990 Ricky Mathison          Monticello         MN  36   97 15:35  2:46  2:03  118   51:48 16.7  0:43   62   25:55  8:22 1:36:02 
  104 1113 Matt Schomaker          Champlin           MN  39  102 15:43  2:48  2:23  111   49:30 17.5  1:07   91   27:33  8:54 1:36:13 
  105 2813 Matt Douglas            Eden Prairie       MN  32  117 17:04  3:02  3:04   81   45:56 18.9  2:05  108   28:45  9:17 1:36:52 
  106 2799 Ben Dahlager            Sauk Rapids        MN  32  106 15:53  2:50  2:00  124   52:44 16.4  0:49   66   26:11  8:27 1:37:35 
  107 1040 Javin Olson             Eden Prairie       MN  38  137 20:55  3:43  2:43  103   48:52 17.7  0:32   48   24:42  7:58 1:37:43 
  108 1166 Jim Ward                Edina              MN  40  119 17:10  3:03  2:06  112   49:33 17.5  1:42   90   27:28  8:52 1:37:57 
  109 2924 Paul Kirihara           Saint Louis Park   MN  26   16 10:16  1:50  3:30  123   52:39 16.5  1:59  119   30:32  9:51 1:38:54 
  110 1170 Tim Wellumson           Big Lake           MN  57   64 13:37  2:26  3:23  117   51:20 16.9  1:09  116   29:51  9:38 1:39:17 
  111 1102 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  51  105 15:49  2:49  2:35  101   48:10 18.0  2:06  120   30:55  9:59 1:39:33 
  112 1165 Adam Wander             Saint Joseph       MN  31  135 20:39  3:40  1:40  121   51:58 16.7  0:59   45   24:38  7:57 1:39:52 
  113 1045 Patrick Oneill          Apple Valley       MN  24   88 14:42  2:37  2:47  125   53:13 16.3  1:05  104   28:20  9:09 1:40:05 
  114 2927 Dan Klausner            Eagan              MN  51  136 20:54  3:43  2:26   76   45:04 19.2  2:07  115   29:50  9:38 1:40:20 
  115 2943 Alexander Krueger       Big Lake           MN  21  124 17:46  3:10  3:19  119   51:56 16.7  0:40   82   27:04  8:44 1:40:42 
  116 2894 Clarence Jarnot         Sartell            MN  50  120 17:14  3:04  1:58  107   49:13 17.6  1:21  122   31:07 10:03 1:40:51 
  117 1052 Matt Pantze             Big Lake           MN  29  121 17:19  3:05  2:28  134   55:29 15.6  1:02   60   25:50  8:20 1:42:06 
  118 1201 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  61  111 16:24  2:55  2:27   95   47:47 18.1  2:06  130   33:26 10:48 1:42:10 
  119 2919 Steven Kern             Champlin           MN  47  127 18:12  3:14  2:07  100   48:06 18.0  2:30  125   31:57 10:19 1:42:50 
  120 1002 Jason Mejia             Elk River          MN  41  107 16:09  2:52  2:41  106   49:13 17.6  0:56  133   34:00 10:58 1:42:57 
  121 1071 Braydon Price           Bismarck           ND  18  100 15:41  2:48  3:15  109   49:24 17.6  2:45  126   32:30 10:29 1:43:34 
  122 1193 Gary Tintes             Litchfield         MN  61  130 18:38  3:19  1:27  104   49:01 17.7  1:57  128   32:40 10:33 1:43:41 
  123 2861 Joshua Hambrook         Brooklyn Center    MN  46  131 18:44  3:20  2:41  133   55:06 15.7  0:55   67   26:17  8:29 1:43:42 
  124 2939 Robert Kranz            Kapaa              HI  68  133 19:36  3:29  2:27  108   49:14 17.6  1:50  121   31:03 10:01 1:44:08 
  125 1015 Chad Minette            Saint Joseph       MN  32  138 22:27  4:00  2:25  122   52:17 16.6  0:45   93   27:36  8:55 1:45:28 
  126 2728 Bret Anderson           Elgin              IL  31   61 13:32  2:25  4:20  126   53:42 16.1  1:18  129   33:00 10:39 1:45:50 
  127 1095 John Robillard          Zimmerman          MN  53  108 16:14  2:53  3:09  116   51:11 16.9  2:09  132   33:37 10:51 1:46:18 
  128 2903 Jack Jonas              Becker             MN  43  132 18:57  3:22  3:21  128   54:07 16.0  0:46  118   30:27  9:50 1:47:37 
  129 2931 Adam Knaeble            Big Lake           MN  20  115 17:02  3:02  2:22  130   54:14 16.0  0:54  134   34:43 11:12 1:49:14 
  130 1060 Michael Petersen        Ramsey             MN  57   59 13:23  2:23  3:25  115   50:50 17.1  4:21  137   37:33 12:07 1:49:29 
  131 1188 David Ziegler           St Paul            MN  27  129 18:22  3:16  2:19  138   59:35 14.6  0:46  113   29:25  9:30 1:50:24 
  132 2794 Alex Cruze              St Augusta         MN  31   77 14:11  2:31  3:20  132   54:54 15.8  1:17  136   37:17 12:02 1:50:58 
  133 2761 Lee Brown               Becker             MN  51   83 14:24  2:34  2:50  137   58:06 14.9  1:12  135   36:37 11:49 1:53:08 
  134 1067 Stuart Pimsler          Minneapolis        MN  66  109 16:14  2:53  3:44  136   57:37 15.0  3:44  131   33:36 10:51 1:54:53 
  135 2744 Clifton Beyer           Saint Paul         MN  36  104 15:45  2:48  4:20  135   56:24 15.4  1:17  138   37:56 12:14 1:55:40 
  136 2852 Rodolfo Gonzalez        Fridley            MN  26  139 22:30  4:00  5:01  139   59:45 14.5  1:12  106   28:28  9:11 1:56:53 
  137 2758 Patrick Brannan         Otsego             MN  36  134 19:47  3:31  2:25  127   54:06 16.0  1:48  139   39:41 12:49 1:57:46 
  138 2884 Kyle Huhta              Big Lake           MN  18  128 18:16  3:15  4:10  140 1:03:01 13.8  0:58  124   31:35 10:11 1:57:57 
  139 2928 Nathaniel Klausner      Eagan              MN  13  140 23:16  4:08  3:16  129   54:14 16.0  1:06  140   40:21 13:01 2:02:11 
  140 1026 Dakri Nelson            Big Lake           MN  38  125 18:01  3:12  4:36  131   54:19 16.0  1:37  141   50:54 16:26 2:09:25 
  141 1189 Nathan Ziegler          Mankato            MN  25  141 25:03  4:27  2:13  141 1:13:17 11.8  0:45  127   32:37 10:32 2:13:53 
  142 2920 Louis King              Cokato             MN  61  142 25:28  4:32  2:40  142 1:22:29 10.5  1:46  142   59:32 19:13 2:51:53 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2834 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  39   27 12:42  2:16  0:42    1   38:45 22.4  0:39    2   21:52  7:04 1:14:39 
    2 2773 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  32   25 12:38  2:15  1:24    6   41:36 20.8  0:59    1   18:59  6:08 1:15:35 
    3 2774 Christine Cahill        Plymouth           MN  36   15 11:35  2:04  1:03    3   40:12 21.6  1:00    4   22:10  7:09 1:15:57 
    4 1122 Michelle Simpson        East Bethel        MN  43   20 12:01  2:08  1:15    2   40:06 21.6  0:56   22   25:20  8:11 1:19:37 
    5 1089 Jennifer Ann Ridgeway   Monticello         MN  43   66 14:48  2:38  1:44    5   41:13 21.0  1:37    3   22:00  7:06 1:21:20 
    6 1020 Casey Mork              Becker             MN  31   55 14:09  2:31  1:01   13   43:13 20.1  0:48    5   22:21  7:13 1:21:30 
    7 2788 Blair Collins           St. Louis Park     MN  32   29 12:50  2:17  1:29    9   42:01 20.6  1:00   13   24:23  7:52 1:21:41 
    8 2772 Rachel Busch            Buffalo            MN  26    1 10:03  1:47  1:23   20   44:16 19.6  1:12   17   24:52  8:02 1:21:44 
    9 1161 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  31   22 12:17  2:11  1:23    7   41:39 20.8  0:56   27   25:36  8:16 1:21:49 
   10 2746 Louise Bilek            Minneapolis        MN  29    6 10:32  1:53  1:02   18   43:56 19.7  0:49   28   25:37  8:16 1:21:55 
   11 2766 Sheri Budde             South Haven        MN  37   16 11:49  2:06  1:13    8   41:45 20.8  1:01   31   26:10  8:27 1:21:57 
   12 2991 Betsy McCann            Montrose           MN  34   42 13:45  2:27  1:13   15   43:18 20.0  0:46    7   23:36  7:37 1:22:36 
   13 2802 Miriah Dahlquist        Saint Paul         MN  34   32 12:54  2:18  1:48    4   40:18 21.5  1:18   38   26:55  8:41 1:23:11 
   14 2871 Kimberly Hayden         Minneapolis        MN  34   21 12:10  2:10  1:37   10   42:28 20.4  1:10   30   25:50  8:20 1:23:13 
   15 2952 Jaci Lang               St. Cloud          MN  26   52 14:04  2:30  1:10   23   44:44 19.4  0:54   12   24:21  7:52 1:25:11 
   16 2745 Stacy Biegler           Big Lake           MN  37    5 10:31  1:52  1:24   22   44:42 19.4  1:11   45   27:28  8:52 1:25:14 
   17 2856 Julie Grafft            Chanhassen         MN  52                          21   44:27 19.5  1:34   37   26:55  8:41 1:25:32 
   18 2818 Anna Duray              Edina              MN  38   13 11:29  2:03  1:38   27   45:29 19.1  0:59   33   26:26  8:32 1:26:00 
   19 1041 Jillian Olson           East Bethel        MN  25   11 11:19  2:01  1:19   16   43:26 20.0  0:53   63   29:06  9:23 1:26:01 
   20 2974 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  15   39 13:37  2:25  1:24   31   46:00 18.8  0:51   10   24:13  7:49 1:26:03 
   21 2961 Anna Lechtenberg        Faribault          MN  21   48 14:00  2:30  2:04   26   45:21 19.1  1:02    9   23:55  7:43 1:26:20 
   22 2970 Shannon Loehrke         Mounds View        MN  43   38 13:36  2:25  1:31   25   45:03 19.2  1:33   21   25:11  8:08 1:26:52 
   23 2825 Christina Enger         Columbia Heights   MN  42   31 12:52  2:17  1:03   12   43:09 20.1  1:31   61   28:57  9:21 1:27:29 
   24 2729 Carrie Anderson         Champlin           MN  35   49 14:01  2:30  1:55   17   43:33 19.9  1:08   41   27:02  8:44 1:27:37 
   25 1034 Kallie Nordberg         Big Lake           MN  19   51 14:04  2:30  1:32   36   46:51 18.5  0:51   15   24:28  7:54 1:27:44 
   26 2787 Bethany Collins         New Hope           MN  60    8 10:50  1:56  1:38   11   43:07 20.1  1:33   77   31:15 10:05 1:28:22 
   27 1010 Christa Miller          Baxter             MN  35   63 14:39  2:36  1:30   34   46:19 18.7  2:00   11   24:18  7:51 1:28:44 
   28 2816 Shawn Duerr             Baxter             MN  34   85 15:40  2:47  1:14   29   45:44 19.0  1:21   20   25:09  8:07 1:29:06 
   29 2730 Lauren Anderson         Maple Grove        MN  25    2 10:08  1:48  1:35   45   47:53 18.1  1:52   48   27:47  8:58 1:29:12 
   30 2779 Denise Casey            Buffalo            MN  55   68 15:00  2:40  1:36   37   47:00 18.4  0:43   23   25:21  8:11 1:29:37 
   31 2796 Melissa Culshaw         Coon Rapids        MN  49   80 15:29  2:45  1:37   46   47:57 18.1  1:07    8   23:41  7:39 1:29:49 
   32 1085 Amy Rice                Buffalo            MN  24   43 13:48  2:27  1:46   67   49:38 17.5  0:37   14   24:24  7:53 1:30:10 
   33 2768 Lydia Buffie            Rockford           MN  20   23 12:28  2:13  1:50   35   46:51 18.5  0:56   54   28:21  9:09 1:30:24 
   34 2854 Kristy Gosch            Becker             MN  30   46 13:57  2:29  2:44   44   47:53 18.1  1:03   19   25:03  8:05 1:30:39 
   35 2877 Laura Hjort             Elk River          MN  48   88 15:47  2:49  1:28   30   45:47 18.9  0:47   36   26:52  8:40 1:30:40 
   36 1046 Britta Osberg           Elk River          MN  22   33 12:56  2:18  1:25   48   47:59 18.1  1:37   39   27:00  8:43 1:30:55 
   37 2806 Leah Dehn               Elk River          MN  17    9 11:09  1:59  0:50   28   45:42 19.0  1:11   87   32:12 10:23 1:31:02 
   38 2977 Anna Macki              Becker             MN  20   12 11:23  2:02  2:07   49   48:08 18.0  1:38   52   28:02  9:03 1:31:16 
   39 1013 Sara Miller             Mora               MN  27    3 10:16  1:50  1:58   59   48:54 17.7  0:56   65   29:22  9:29 1:31:25 
   40 2948 Donielle Kurvers        Monticello         MN  21   72 15:07  2:41  2:03   40   47:18 18.3  0:50   32   26:23  8:31 1:31:39 
   41 2817 Shannon Duncombe        Big Lake           MN  33   78 15:25  2:45  1:53   53   48:17 18.0  1:16   18   24:53  8:02 1:31:43 
   42 2963 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  41   61 14:29  2:35  1:41   24   44:58 19.3  1:48   60   28:49  9:18 1:31:43 
   43 2975 Becky Lutgen            St Cloud           MN  46   87 15:44  2:48  1:45   19   44:05 19.7  1:26   59   28:46  9:17 1:31:45 
   44 2999 Laura McMahon           Sartell            MN  33   45 13:52  2:28  2:29   38   47:01 18.4  1:16   44   27:23  8:50 1:31:59 
   45 1155 Kim Uecker              Annandale          MN  39   95 16:07  2:52  1:53   33   46:15 18.7  1:13   42   27:08  8:45 1:32:34 
   46 1025 Jen Nagorski            Minneapolis        MN  29   36 13:32  2:25  1:33   80   51:25 16.9  0:57   25   25:30  8:14 1:32:54 
   47 2904 Paige Jones             River Falls        WI  22   83 15:36  2:47  3:50   43   47:24 18.3  1:22   16   24:45  7:59 1:32:55 
   48 2798 Joanna Daggett          Minneapolis        MN  36   28 12:46  2:16  2:20   54   48:23 17.9  1:33   58   28:37  9:14 1:33:37 
   49 1112 Sharon Schneider        Ham Lake           MN  55   41 13:44  2:27  1:38   41   47:21 18.3  1:41   66   29:23  9:29 1:33:45 
   50 2867 Emily Hanson            Ham Lake           MN  37   99 16:28  2:56  1:38   14   43:15 20.0  1:53   74   30:55  9:59 1:34:07 
   51 2960 Anna Leadens            So. St. Paul       MN  19   82 15:36  2:47  1:19   71   50:01 17.3  0:36   34   26:42  8:37 1:34:11 
   52 1062 Sarah Peterson          Minneapolis        MN  37   37 13:33  2:25  1:54   62   49:16 17.6  2:06   46   27:33  8:54 1:34:20 
   53 1110 Julie Schewe            Chaska             MN  44   34 13:09  2:20  2:00   65   49:19 17.6  0:42   64   29:17  9:27 1:34:25 
   54 2860 Sue Haller              Clearwater         MN  54   75 15:14  2:43  2:04   42   47:21 18.3  2:06   47   27:43  8:57 1:34:26 
   55 1098 Madeline Roesler        Deephaven          MN  18   64 14:39  2:36  2:21   82   51:26 16.9  0:39   24   25:27  8:13 1:34:30 
   56 1093 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  14    4 10:24  1:51  2:54  113   55:14 15.7  0:47   26   25:31  8:14 1:34:47 
   57 2743 Rachel Bertram          Buffalo            MN  16   10 11:16  2:00  1:33   77   51:07 17.0  0:41   70   30:25  9:49 1:35:00 
   58 1058 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  30   24 12:38  2:15  1:52   58   48:47 17.8  1:57   69   30:08  9:43 1:35:19 
   59 2791 Brenda Conzet           Buffalo            MN  55   35 13:25  2:23  2:08   76   50:25 17.2  1:47   51   27:59  9:02 1:35:43 
   60 2767 Hannah Buffie           Rockford           MN  21   67 14:49  2:38  2:07   75   50:24 17.2  0:49   55   28:23  9:10 1:36:30 
   61 3000 Annie McSharry          Eau Claire         WI  27   18 11:59  2:08  1:44   73   50:12 17.3  1:23   81   31:25 10:09 1:36:41 
   62 1116 Alyssa Schultz          Bloomington        MN  26   94 16:05  2:52  3:21   74   50:17 17.2  1:40   29   25:43  8:18 1:37:05 
   63 1033 Alyssa Nordberg         Big Lake           MN  21   70 15:03  2:41  1:13   61   48:59 17.7  0:46   85   31:43 10:14 1:37:43 
   64 1114 Suzanne Schons          Woodbury           MN  42   97 16:10  2:53  2:59  109   54:54 15.8  1:11    6   22:35  7:17 1:37:46 
   65 2907 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  32   30 12:51  2:17  1:41   39   47:11 18.4  1:17  101   34:52 11:15 1:37:49 
   66 1197 Limone Lundquist        Osseo              MN  12   58 14:22  2:33  1:35  101   54:27 15.9  0:38   35   26:50  8:40 1:37:49 
   67 1017 Amanda Monahan          Minneapolis        MN  28  105 16:53  3:00  2:41   60   48:58 17.7  1:13   57   28:36  9:14 1:38:18 
   68 2944 Audra Kulick            Sartell            MN  46  110 17:35  3:08  2:40   56   48:27 17.9  1:19   56   28:31  9:12 1:38:31 
   69 2888 Mary Sue Ingman         Eden Prairie       MN  56   76 15:23  2:44  2:17   79   51:22 16.9  1:53   49   27:48  8:58 1:38:41 
   70 2783 Lori Cleland            Big Lake           MN  52   86 15:42  2:48  2:34   32   46:13 18.8  1:50   90   32:38 10:32 1:38:56 
   71 1181 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  43   59 14:26  2:34  1:08   83   51:29 16.8  0:55   75   31:02 10:01 1:38:59 
   72 2917 Katherine Kemp          Buffalo            MN  21   50 14:03  2:30  2:22   50   48:10 18.0  1:08   96   33:43 10:53 1:39:23 
   73 1047 Nikki Ose               Saint Michael      MN  34   81 15:31  2:46  2:33   57   48:35 17.8  1:43   78   31:16 10:06 1:39:36 
   74 2940 Julia Krengel           Sauk Rapids        MN  37  117 18:39  3:19  2:14   64   49:17 17.6  1:40   50   27:51  8:59 1:39:38 
   75 2776 Ann Camarillo           Burnsville         MN  36   40 13:43  2:26  2:32   52   48:14 18.0  2:42   91   32:39 10:32 1:39:47 
   76 1145 Ally Swenson            Long Lake          MN  13   98 16:16  2:54  2:47   92   53:24 16.2  1:10   43   27:10  8:46 1:40:45 
   77 2819 Susan Eastman           Orono              MN  51   77 15:24  2:44  2:55   69   49:49 17.4  2:08   72   30:37  9:53 1:40:51 
   78 2898 Elizabeth Johnson       Cato               WI  28   69 15:00  2:40  2:58   55   48:26 17.9  1:55   89   32:36 10:31 1:40:52 
   79 2862 Alina Hansen            Elk River          MN  16   53 14:05  2:30  1:37   95   53:30 16.2  0:37   83   31:34 10:11 1:41:20 
   80 1146 Emily Swenson           St. Paul           MN  24   17 11:50  2:07  3:12  100   54:14 16.0  1:44   79   31:19 10:06 1:42:17 
   81 2922 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  56   54 14:06  2:31  2:39   87   52:01 16.7  1:40   86   31:56 10:19 1:42:20 
   82 1076 Reiley Prueter          Wayzata            MN  13  106 16:59  3:01  2:04   93   53:25 16.2  1:11   67   29:24  9:29 1:43:01 
   83 2947 Monica Kunkel           Buffalo            MN  49   79 15:26  2:45  1:58   72   50:03 17.3  1:59   97   34:00 10:58 1:43:23 
   84 2835 Ta Flatland             Elk River          MN  34   62 14:37  2:36  1:55   84   51:33 16.8  1:28   98   34:11 11:02 1:43:42 
   85 1072 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  60  118 18:56  3:22  2:07   98   53:53 16.1  0:55   53   28:13  9:07 1:44:02 
   86 2945 Katelyn Kunde           Monticello         MN  19   26 12:41  2:16  1:55   90   53:15 16.3  0:36  108   35:57 11:36 1:44:22 
   87 2899 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  38  113 17:52  3:11  2:25   70   49:57 17.4  1:56   88   32:33 10:30 1:44:41 
   88 2855 Megan Gosse             Saint Louis Park   MN  30  104 16:48  2:59  2:15   96   53:35 16.2  1:06   76   31:08 10:03 1:44:50 
   89 1169 Sarah Wellumson         St. Cloud          MN  21    7 10:46  1:55  2:57   89   53:14 16.3  1:14  112   36:59 11:56 1:45:07 
   90 1039 Connie Olson            Eden Prairie       MN  38  115 18:11  3:14  2:08   78   51:09 17.0  0:44   93   33:04 10:40 1:45:14 
   91 1061 Kris Peterson           Clearwater         MN  55  133 24:11  4:18  1:09   66   49:32 17.5  1:27   62   29:01  9:22 1:45:18 
   92 2795 Robin Cruze             St Augusta         MN  22   44 13:51  2:28  3:41  104   54:38 15.9  1:31   84   31:42 10:14 1:45:21 
   93 2760 Lindsey Brotkowski      Ramsey             MN  15   74 15:13  2:43  1:57   68   49:47 17.4  1:12  115   37:21 12:03 1:45:29 
   94 1130 Kathleen Smith          Otsego             MN  57   91 15:50  2:49  1:49   85   51:47 16.7  2:05   99   34:21 11:05 1:45:50 
   95 2930 Angie Kluempke          Monticello         MN  32  114 18:02  3:12  2:10   81   51:26 16.9  1:21   95   33:42 10:53 1:46:38 
   96 2722 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  39  112 17:49  3:10  2:46   94   53:28 16.2  1:57   80   31:25 10:08 1:47:23 
   97 2785 Tiffany Clements        Saint Cloud        MN  30  127 20:48  3:42  2:19   86   51:51 16.7  2:04   71   30:27  9:50 1:47:28 
   98 1127 Amy Skroch              Rice               MN  24  120 19:08  3:24  3:10  106   54:45 15.8  0:46   68   29:42  9:35 1:47:29 
   99 2875 Anne Herbert            Saint Michael      MN  19   65 14:46  2:38  1:45  108   54:53 15.8  0:53  107   35:39 11:30 1:47:54 
  100 2762 Lisa Brown              Minneapolis        MN  57   73 15:11  2:42  2:27   88   53:01 16.4  2:05  104   35:14 11:22 1:47:57 
  101 1035 Pam Nordberg            Big Lake           MN  48  124 19:38  3:30  1:58   91   53:16 16.3  0:50   92   33:03 10:40 1:48:44 
  102 2942 Linda Krohn             Blaine             MN  48   56 14:12  2:32  3:03  110   55:01 15.8  1:48  102   34:56 11:16 1:48:58 
  103 1186 Brianna Woitalla        Saint Michael      MN  16  116 18:17  3:15  2:36  127 1:00:22 14.4  0:54   40   27:02  8:44 1:49:09 
  104 1006 Denise Millam           Big Lake           MN  43   89 15:49  2:49  1:58  102   54:27 15.9  1:29  105   35:29 11:27 1:49:10 
  105 2724 Jan Albertson           Anoka              MN  66   84 15:39  2:47  1:43  116   55:49 15.5  1:14  103   35:10 11:21 1:49:34 
  106 2739 Amy Bauch               Minneapolis        MN  56   90 15:50  2:49  3:12   51   48:13 18.0  2:26  122   40:34 13:05 1:50:12 
  107 2770 Michelle Bunde          Elko               MN  39  103 16:41  2:58  2:28  111   55:04 15.7  1:33  106   35:29 11:27 1:51:13 
  108 2782 Linda Cieslak           St. Michael        MN  52  109 17:19  3:05  2:54  115   55:36 15.6  1:08  100   34:26 11:07 1:51:20 
  109 2763 Ann Brummer             Minneapolis        MN  43   71 15:04  2:41  3:31   63   49:16 17.6  0:47  130   42:47 13:48 1:51:23 
  110 2808 Diane E Deters          Sartell            MN  61   57 14:17  2:33  2:57  117   55:54 15.5  1:51  109   36:35 11:48 1:51:33 
  111 1011 Kara Miller             Big Lake           MN  38   47 14:00  2:29  3:11  130 1:02:39 13.8  1:07   73   30:52  9:58 1:51:46 
  112 2820 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  37  108 17:14  3:04  5:28  112   55:04 15.7  3:12   82   31:26 10:09 1:52:23 
  113 1185 Nora Wise               Bloomington        MN  55  102 16:36  2:57  2:18  123   57:52 15.0  1:03  110   36:49 11:53 1:54:37 
  114 1106 Jessica Salo            Clear Lake         MN  27   19 12:00  2:08  2:08  121   56:56 15.2  1:21  131   42:53 13:50 1:55:17 
  115 2784 Nicole Clements         St Joseph          MN  37  128 20:53  3:43  2:17  107   54:49 15.8  1:09  111   36:55 11:55 1:56:01 
  116 1206 Stephanie Owen          Minneapolis        MN  46  129 21:02  3:45  4:28  114   55:16 15.7  2:33   94   33:33 10:50 1:56:51 
  117 2983 Anne Marshall           Minneapolis        MN  23  100 16:29  2:56  2:24   47   47:58 18.1  1:24  134   48:48 15:45 1:57:00 
  118 2959 Callista Lay            Elgin              IL  28  121 19:21  3:27  2:16  120   56:20 15.4  2:12  114   37:15 12:01 1:57:22 
  119 2986 Karin Marshall          Minneapolis        MN  56   92 16:00  2:51  4:53  124   57:55 15.0  1:38  113   37:00 11:56 1:57:24 
  120 2833 Susan Fiskness          Maplewood          MN  56   60 14:29  2:35  3:59  126   58:34 14.8  1:50  118   38:55 12:33 1:57:45 
  121 1191 Gretchen Zunkel         Saint Paul         MN  66  125 20:26  3:38  2:38  105   54:41 15.9  1:04  125   40:48 13:10 1:59:34 
  122 2958 Sara Laventure          Big Lake           MN  40  130 21:05  3:45  2:49  119   56:18 15.4  2:22  116   37:48 12:12 2:00:21 
  123 2926 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  52  111 17:36  3:08  3:30  118   55:59 15.5  3:15  126   41:12 13:18 2:01:30 
  124 1126 Karna Sjoberg           St Paul            MN  40  122 19:22  3:27  3:42  103   54:27 15.9  1:49  133   43:29 14:02 2:02:48 
  125 1105 Kirsten Ryding          Minneapolis        MN  42  107 17:02  3:02  6:07  122   57:29 15.1  1:53  121   40:19 13:01 2:02:48 
  126 2755 Amie Bordwell           Big Lake           MN  37  134 27:22  4:52  2:55   97   53:45 16.1  1:24  117   38:00 12:16 2:03:24 
  127 1007 Courtney Millaway       Saint Cloud        MN  24   96 16:10  2:53  2:51  129 1:01:58 14.0  2:17  124   40:45 13:09 2:03:59 
  128 2957 Stacey Lasser           Monticello         MN  34   93 16:01  2:51  2:57  132 1:03:25 13.7  0:57  123   40:44 13:09 2:04:04 
  129 2824 Barbara Elliott         Kansas City        MO  65  131 21:19  3:47  3:00  128 1:00:52 14.2  1:35  119   39:38 12:47 2:06:22 
  130 2723 Sharon Akerson          Princeton          MN  46  132 22:57  4:05  2:57  125   58:22 14.9  1:26  127   41:14 13:18 2:06:53 
  131 2979 Andrea Madsen           Elk River          MI  50  135 29:08  5:11  3:36   99   54:03 16.0  2:00  120   40:14 12:59 2:09:00 
  132 2789 Maddie Collins          Aurora             IL  20  101 16:30  2:56  2:52  133 1:07:21 12.9  1:08  129   42:20 13:40 2:10:10 
  133 2932 Kelly Knaeble           New Brighton       MN  35  123 19:29  3:28  3:22  134 1:09:48 12.4  1:48  132   43:16 13:58 2:17:41 
  134 2996 Nancy McCourt           Buffalo            MN  56  119 19:01  3:23  3:16  131 1:02:50 13.8  2:19  135   50:33 16:19 2:17:56 
  135 2883 Erin Horner             Buffalo            MN  30  126 20:44  3:41  4:05  135 1:12:35 11.9  2:20  128   41:35 13:25 2:21:17 
  136 2830 Leslie Figenshau        Big Lake           MN  32   14 11:30  2:03  1:32                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1097 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    1  9:23  1:40  0:48    1   40:04 21.6  0:37    1   20:12  6:31 1:11:01 
    2 1173 Zach Wenning            Excelsior          MN  15    2 12:03  2:09  1:33    2   46:15 18.7  0:59    2   22:07  7:08 1:22:56 
    3 1071 Braydon Price           Bismarck           ND  18    3 15:41  2:48  3:15    3   49:24 17.6  2:45    4   32:30 10:29 1:43:34 
    4 2884 Kyle Huhta              Big Lake           MN  18    4 18:16  3:15  4:10    5 1:03:01 13.8  0:58    3   31:35 10:11 1:57:57 
    5 2928 Nathaniel Klausner      Eagan              MN  13    5 23:16  4:08  3:16    4   54:14 16.0  1:06    5   40:21 13:01 2:02:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2974 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  15    5 13:37  2:25  1:24    2   46:00 18.8  0:51    1   24:13  7:49 1:26:03 
    2 1034 Kallie Nordberg         Big Lake           MN  19    6 14:04  2:30  1:32    3   46:51 18.5  0:51    2   24:28  7:54 1:27:44 
    3 2806 Leah Dehn               Elk River          MN  17    2 11:09  1:59  0:50    1   45:42 19.0  1:11   12   32:12 10:23 1:31:02 
    4 2960 Anna Leadens            So. St. Paul       MN  19   12 15:36  2:47  1:19    5   50:01 17.3  0:36    5   26:42  8:37 1:34:11 
    5 1098 Madeline Roesler        Deephaven          MN  18    9 14:39  2:36  2:21    7   51:26 16.9  0:39    3   25:27  8:13 1:34:30 
    6 1093 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  14    1 10:24  1:51  2:54   14   55:14 15.7  0:47    4   25:31  8:14 1:34:47 
    7 2743 Rachel Bertram          Buffalo            MN  16    3 11:16  2:00  1:33    6   51:07 17.0  0:41   10   30:25  9:49 1:35:00 
    8 1197 Limone Lundquist        Osseo              MN  12    8 14:22  2:33  1:35   12   54:27 15.9  0:38    6   26:50  8:40 1:37:49 
    9 1145 Ally Swenson            Long Lake          MN  13   13 16:16  2:54  2:47    9   53:24 16.2  1:10    8   27:10  8:46 1:40:45 
   10 2862 Alina Hansen            Elk River          MN  16    7 14:05  2:30  1:37   11   53:30 16.2  0:37   11   31:34 10:11 1:41:20 
   11 1076 Reiley Prueter          Wayzata            MN  13   14 16:59  3:01  2:04   10   53:25 16.2  1:11    9   29:24  9:29 1:43:01 
   12 2945 Katelyn Kunde           Monticello         MN  19    4 12:41  2:16  1:55    8   53:15 16.3  0:36   14   35:57 11:36 1:44:22 
   13 2760 Lindsey Brotkowski      Ramsey             MN  15   11 15:13  2:43  1:57    4   49:47 17.4  1:12   15   37:21 12:03 1:45:29 
   14 2875 Anne Herbert            Saint Michael      MN  19   10 14:46  2:38  1:45   13   54:53 15.8  0:53   13   35:39 11:30 1:47:54 
   15 1186 Brianna Woitalla        Saint Michael      MN  16   15 18:17  3:15  2:36   15 1:00:22 14.4  0:54    7   27:02  8:44 1:49:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2869 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  24    1  8:54  1:35  0:44    1   36:25 23.8  0:51    3   20:18  6:33 1:07:10 
    2 1139 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24    2  9:27  1:41  0:52    2   37:48 22.9  0:42    1   19:30  6:18 1:08:17 
    3 1057 Keenan Pearson          Sauk Centre        MN  20    4  9:59  1:47  1:13    5   41:47 20.7  1:09    2   19:55  6:26 1:14:01 
    4 2910 Marcus Kasper           Monticello         MN  24    5 10:08  1:48  2:14    4   41:39 20.8  0:49    4   21:05  6:49 1:15:53 
    5 2863 Ryan Hansen             Minneapolis        MN  24    9 14:15  2:32  1:46    6   42:44 20.3  0:59    5   21:17  6:52 1:20:59 
    6 1016 Joshua Moeckly          Rochester          MN  23   15 17:03  3:02  1:54    7   43:48 19.8  0:36    6   22:49  7:22 1:26:09 
    7 1055 Charles Patch           Monticello         MN  22   12 15:01  2:40  2:17    3   41:15 21.0  1:58   12   27:46  8:58 1:28:15 
    8 2896 Alexander Johannes      Clearwater         MN  20    3  9:57  1:46  2:36   14   51:56 16.7  1:03    7   23:03  7:27 1:28:33 
    9 1073 Alec Prueter            Wayzata            MN  21   10 14:19  2:33  1:41    9   46:27 18.7  2:21    8   23:56  7:43 1:28:43 
   10 1038 Birk Olson              Monticello         MN  20   13 15:18  2:43  1:26    8   43:56 19.7  0:32   11   27:35  8:54 1:28:45 
   11 1123 Robert Simson           Savage             MN  23    6 10:23  1:51  1:49   10   47:54 18.1  0:36   14   28:20  9:09 1:29:00 
   12 1121 Tyler Shelby            Buffalo            MN  20    7 12:34  2:14  3:10   12   50:43 17.1  0:48    9   26:40  8:37 1:33:53 
   13 2866 Edward Hanson           Monticello         MN  21    8 13:33  2:25  2:33   11   48:27 17.9  0:51   15   28:55  9:20 1:34:16 
   14 1045 Patrick Oneill          Apple Valley       MN  24   11 14:42  2:37  2:47   15   53:13 16.3  1:05   13   28:20  9:09 1:40:05 
   15 2943 Alexander Krueger       Big Lake           MN  21   16 17:46  3:10  3:19   13   51:56 16.7  0:40   10   27:04  8:44 1:40:42 
   16 2931 Adam Knaeble            Big Lake           MN  20   14 17:02  3:02  2:22   16   54:14 16.0  0:54   16   34:43 11:12 1:49:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2961 Anna Lechtenberg        Faribault          MN  21    8 14:00  2:30  2:04    1   45:21 19.1  1:02    1   23:55  7:43 1:26:20 
    2 1085 Amy Rice                Buffalo            MN  24    6 13:48  2:27  1:46   10   49:38 17.5  0:37    2   24:24  7:53 1:30:10 
    3 2768 Lydia Buffie            Rockford           MN  20    4 12:28  2:13  1:50    2   46:51 18.5  0:56    7   28:21  9:09 1:30:24 
    4 1046 Britta Osberg           Elk River          MN  22    5 12:56  2:18  1:25    6   47:59 18.1  1:37    5   27:00  8:43 1:30:55 
    5 2977 Anna Macki              Becker             MN  20    2 11:23  2:02  2:07    7   48:08 18.0  1:38    6   28:02  9:03 1:31:16 
    6 2948 Donielle Kurvers        Monticello         MN  21   12 15:07  2:41  2:03    3   47:18 18.3  0:50    4   26:23  8:31 1:31:39 
    7 2904 Paige Jones             River Falls        WI  22   13 15:36  2:47  3:50    4   47:24 18.3  1:22    3   24:45  7:59 1:32:55 
    8 2767 Hannah Buffie           Rockford           MN  21   10 14:49  2:38  2:07   11   50:24 17.2  0:49    8   28:23  9:10 1:36:30 
    9 1033 Alyssa Nordberg         Big Lake           MN  21   11 15:03  2:41  1:13    9   48:59 17.7  0:46   12   31:43 10:14 1:37:43 
   10 2917 Katherine Kemp          Buffalo            MN  21    9 14:03  2:30  2:22    8   48:10 18.0  1:08   13   33:43 10:53 1:39:23 
   11 1146 Emily Swenson           St. Paul           MN  24    3 11:50  2:07  3:12   13   54:14 16.0  1:44   10   31:19 10:06 1:42:17 
   12 1169 Sarah Wellumson         St. Cloud          MN  21    1 10:46  1:55  2:57   12   53:14 16.3  1:14   14   36:59 11:56 1:45:07 
   13 2795 Robin Cruze             St Augusta         MN  22    7 13:51  2:28  3:41   14   54:38 15.9  1:31   11   31:42 10:14 1:45:21 
   14 1127 Amy Skroch              Rice               MN  24   17 19:08  3:24  3:10   15   54:45 15.8  0:46    9   29:42  9:35 1:47:29 
   15 2983 Anne Marshall           Minneapolis        MN  23   15 16:29  2:56  2:24    5   47:58 18.1  1:24   17   48:48 15:45 1:57:00 
   16 1007 Courtney Millaway       Saint Cloud        MN  24   14 16:10  2:53  2:51   16 1:01:58 14.0  2:17   15   40:45 13:09 2:03:59 
   17 2789 Maddie Collins          Aurora             IL  20   16 16:30  2:56  2:52   17 1:07:21 12.9  1:08   16   42:20 13:40 2:10:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2946 Alex Kunesh             Baxter             MN  29    4 12:51  2:17  1:46    1   40:49 21.2  1:04    1   21:54  7:04 1:18:22 
    2 1136 Blake Steinwand         Minneapolis        MN  27    5 13:02  2:19  1:38    3   41:26 20.9  0:44    2   23:31  7:36 1:20:19 
    3 1086 John Rice               St. Louis Park     MN  26    1  9:56  1:46  2:33    5   45:28 19.1  1:30    4   24:45  7:59 1:24:10 
    4 2807 Will Delaney            Saint Michael      MN  26    7 17:08  3:03  2:54    2   41:12 21.0  1:38    3   24:10  7:48 1:27:00 
    5 2925 Jason Kissell           Minneapolis        MN  27    6 15:34  2:46  2:02    4   44:51 19.3  1:01    6   28:19  9:08 1:31:46 
    6 1124 William Simson          Maple Grove        MN  28    3 10:59  1:57  1:34    6   47:56 18.1  0:54   10   31:28 10:09 1:32:49 
    7 2924 Paul Kirihara           Saint Louis Park   MN  26    2 10:16  1:50  3:30    7   52:39 16.5  1:59    9   30:32  9:51 1:38:54 
    8 1052 Matt Pantze             Big Lake           MN  29    8 17:19  3:05  2:28    8   55:29 15.6  1:02    5   25:50  8:20 1:42:06 
    9 1188 David Ziegler           St Paul            MN  27    9 18:22  3:16  2:19    9   59:35 14.6  0:46    8   29:25  9:30 1:50:24 
   10 2852 Rodolfo Gonzalez        Fridley            MN  26   10 22:30  4:00  5:01   10   59:45 14.5  1:12    7   28:28  9:11 1:56:53 
   11 1189 Nathan Ziegler          Mankato            MN  25   11 25:03  4:27  2:13   11 1:13:17 11.8  0:45   11   32:37 10:32 2:13:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2772 Rachel Busch            Buffalo            MN  26    1 10:03  1:47  1:23    3   44:16 19.6  1:12    2   24:52  8:02 1:21:44 
    2 2746 Louise Bilek            Minneapolis        MN  29    4 10:32  1:53  1:02    2   43:56 19.7  0:49    4   25:37  8:16 1:21:55 
    3 2952 Jaci Lang               St. Cloud          MN  26    9 14:04  2:30  1:10    4   44:44 19.4  0:54    1   24:21  7:52 1:25:11 
    4 1041 Jillian Olson           East Bethel        MN  25    5 11:19  2:01  1:19    1   43:26 20.0  0:53    8   29:06  9:23 1:26:01 
    5 2730 Lauren Anderson         Maple Grove        MN  25    2 10:08  1:48  1:35    5   47:53 18.1  1:52    6   27:47  8:58 1:29:12 
    6 1013 Sara Miller             Mora               MN  27    3 10:16  1:50  1:58    7   48:54 17.7  0:56    9   29:22  9:29 1:31:25 
    7 1025 Jen Nagorski            Minneapolis        MN  29    8 13:32  2:25  1:33   11   51:25 16.9  0:57    3   25:30  8:14 1:32:54 
    8 3000 Annie McSharry          Eau Claire         WI  27    6 11:59  2:08  1:44    9   50:12 17.3  1:23   10   31:25 10:09 1:36:41 
    9 1116 Alyssa Schultz          Bloomington        MN  26   11 16:05  2:52  3:21   10   50:17 17.2  1:40    5   25:43  8:18 1:37:05 
   10 1017 Amanda Monahan          Minneapolis        MN  28   12 16:53  3:00  2:41    8   48:58 17.7  1:13    7   28:36  9:14 1:38:18 
   11 2898 Elizabeth Johnson       Cato               WI  28   10 15:00  2:40  2:58    6   48:26 17.9  1:55   11   32:36 10:31 1:40:52 
   12 1106 Jessica Salo            Clear Lake         MN  27    7 12:00  2:08  2:08   13   56:56 15.2  1:21   13   42:53 13:50 1:55:17 
   13 2959 Callista Lay            Elgin              IL  28   13 19:21  3:27  2:16   12   56:20 15.4  2:12   12   37:15 12:01 1:57:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1056 Joel Paulson            Maple Grove        MN  33   14 14:10  2:31  0:50    1   35:47 24.2  0:37    3   21:49  7:03 1:13:11 
    2 2956 Tim Larson              Circle Pines       MN  32    3 11:03  1:58  0:54    3   39:37 21.9  0:48    1   21:13  6:51 1:13:33 
    3 2900 Kristofer Johnson       Mpls               MN  32    1 10:05  1:48  1:05    2   39:35 21.9  1:11    8   24:52  8:02 1:16:46 
    4 1078 John Rammel             Sartell            MN  31    2 11:01  1:58  0:58    4   40:05 21.6  0:43   11   25:58  8:23 1:18:44 
    5 1164 Adam Walton             Blaine             MN  34    8 12:30  2:14  1:32   11   44:21 19.5  0:40    2   21:29  6:56 1:20:30 
    6 2886 Paul Hydukovich         Saint Michael      MN  34    5 11:49  2:06  1:48    6   41:53 20.7  1:13    4   24:14  7:50 1:20:55 
    7 1117 Greg Schutte            Blaine             MN  33    4 11:24  2:02  1:36    8   42:19 20.5  1:13   20   27:55  9:01 1:24:25 
    8 2909 Zack Kartak             Minneapolis        MN  34   13 14:03  2:30  1:23   10   44:14 19.6  0:53    6   24:31  7:55 1:25:02 
    9 1021 Matt Mork               Becker             MN  32   11 13:46  2:27  1:43    5   41:48 20.7  1:08   15   26:52  8:40 1:25:15 
   10 1160 James Voigt             Saint Paul         MN  32   17 15:42  2:48  1:31    9   42:28 20.4  0:59   14   26:48  8:39 1:27:27 
   11 2803 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31   16 15:03  2:41  2:16    7   42:11 20.6  1:16   16   27:04  8:44 1:27:48 
   12 1054 Joe Parrish             Big Lake           MN  33    7 12:21  2:12  3:44   14   46:39 18.6  1:38    9   24:53  8:02 1:29:13 
   13 1148 Ryan Tesch              Maple Grove        MN  34    6 11:57  2:08  2:56   16   46:50 18.5  1:29   13   26:48  8:39 1:29:59 
   14 2902 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30    9 12:55  2:18  2:36   15   46:42 18.6  1:46   19   27:46  8:58 1:31:43 
   15 1042 Paul Olson              Zimmerman          MN  32   19 16:57  3:01  2:22   13   46:17 18.7  1:47    5   24:27  7:53 1:31:47 
   16 2988 Robert Marshall         Maple Grove        MN  32   12 13:54  2:29  2:23   18   50:23 17.2  1:29   10   24:55  8:02 1:33:02 
   17 2911 David Katzner           Big Lake           MN  34   21 17:29  3:07  1:56   17   47:54 18.1  0:58   17   27:09  8:46 1:35:24 
   18 2813 Matt Douglas            Eden Prairie       MN  32   20 17:04  3:02  3:04   12   45:56 18.9  2:05   21   28:45  9:17 1:36:52 
   19 2799 Ben Dahlager            Sauk Rapids        MN  32   18 15:53  2:50  2:00   21   52:44 16.4  0:49   12   26:11  8:27 1:37:35 
   20 1165 Adam Wander             Saint Joseph       MN  31   22 20:39  3:40  1:40   19   51:58 16.7  0:59    7   24:38  7:57 1:39:52 
   21 1015 Chad Minette            Saint Joseph       MN  32   23 22:27  4:00  2:25   20   52:17 16.6  0:45   18   27:36  8:55 1:45:28 
   22 2728 Bret Anderson           Elgin              IL  31   10 13:32  2:25  4:20   22   53:42 16.1  1:18   22   33:00 10:39 1:45:50 
   23 2794 Alex Cruze              St Augusta         MN  31   15 14:11  2:31  3:20   23   54:54 15.8  1:17   23   37:17 12:02 1:50:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2773 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  32    5 12:38  2:15  1:24    2   41:36 20.8  0:59    1   18:59  6:08 1:15:35 
    2 1020 Casey Mork              Becker             MN  31   12 14:09  2:31  1:01    6   43:13 20.1  0:48    2   22:21  7:13 1:21:30 
    3 2788 Blair Collins           St. Louis Park     MN  32    6 12:50  2:17  1:29    4   42:01 20.6  1:00    4   24:23  7:52 1:21:41 
    4 1161 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  31    3 12:17  2:11  1:23    3   41:39 20.8  0:56    8   25:36  8:16 1:21:49 
    5 2991 Betsy McCann            Montrose           MN  34    9 13:45  2:27  1:13    7   43:18 20.0  0:46    3   23:36  7:37 1:22:36 
    6 2802 Miriah Dahlquist        Saint Paul         MN  34    8 12:54  2:18  1:48    1   40:18 21.5  1:18   10   26:55  8:41 1:23:11 
    7 2871 Kimberly Hayden         Minneapolis        MN  34    2 12:10  2:10  1:37    5   42:28 20.4  1:10    9   25:50  8:20 1:23:13 
    8 2816 Shawn Duerr             Baxter             MN  34   16 15:40  2:47  1:14    8   45:44 19.0  1:21    7   25:09  8:07 1:29:06 
    9 2854 Kristy Gosch            Becker             MN  30   11 13:57  2:29  2:44   11   47:53 18.1  1:03    6   25:03  8:05 1:30:39 
   10 2817 Shannon Duncombe        Big Lake           MN  33   14 15:25  2:45  1:53   12   48:17 18.0  1:16    5   24:53  8:02 1:31:43 
   11 2999 Laura McMahon           Sartell            MN  33   10 13:52  2:28  2:29    9   47:01 18.4  1:16   11   27:23  8:50 1:31:59 
   12 1058 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  30    4 12:38  2:15  1:52   14   48:47 17.8  1:57   12   30:08  9:43 1:35:19 
   13 2907 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  32    7 12:51  2:17  1:41   10   47:11 18.4  1:17   18   34:52 11:15 1:37:49 
   14 1047 Nikki Ose               Saint Michael      MN  34   15 15:31  2:46  2:33   13   48:35 17.8  1:43   15   31:16 10:06 1:39:36 
   15 2835 Ta Flatland             Elk River          MN  34   13 14:37  2:36  1:55   16   51:33 16.8  1:28   17   34:11 11:02 1:43:42 
   16 2855 Megan Gosse             Saint Louis Park   MN  30   18 16:48  2:59  2:15   18   53:35 16.2  1:06   14   31:08 10:03 1:44:50 
   17 2930 Angie Kluempke          Monticello         MN  32   19 18:02  3:12  2:10   15   51:26 16.9  1:21   16   33:42 10:53 1:46:38 
   18 2785 Tiffany Clements        Saint Cloud        MN  30   21 20:48  3:42  2:19   17   51:51 16.7  2:04   13   30:27  9:50 1:47:28 
   19 2957 Stacey Lasser           Monticello         MN  34   17 16:01  2:51  2:57   19 1:03:25 13.7  0:57   19   40:44 13:09 2:04:04 
   20 2883 Erin Horner             Buffalo            MN  30   20 20:44  3:41  4:05   20 1:12:35 11.9  2:20   20   41:35 13:25 2:21:17 
   21 2830 Leslie Figenshau        Big Lake           MN  32    1 11:30  2:03  1:32                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2732 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39    3  9:43  1:44  0:57    1   34:18 25.3  0:39    2   18:57  6:07 1:04:33 
    2 2765 Nathan Budde            South Haven        MN  38    5 11:04  1:58  0:58    2   34:47 24.9  0:36    1   18:44  6:03 1:06:06 
    3 1049 Nathan Overby           Big Lake           MN  35    1  6:27  1:09  1:52    7   40:38 21.3  0:28    3   19:52  6:25 1:09:17 
    4 1036 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36    2  9:39  1:43  0:53    5   37:19 23.2  0:52    5   21:34  6:58 1:10:16 
    5 1180 Mitch Williams          Minnetonka         MN  36    4 10:06  1:48  1:06    3   36:44 23.6  0:40    9   23:35  7:37 1:12:10 
    6 2929 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  35    6 11:04  1:58  1:23    4   37:16 23.3  0:59    6   21:36  6:58 1:12:16 
    7 2805 Brad Dehn               Elk River          MN  35   10 13:20  2:22  1:00    6   38:58 22.2  0:48    4   20:03  6:28 1:14:07 
    8 1119 Josh Sell               Waconia            MN  36    7 11:17  2:01  2:11    8   41:36 20.8  0:56    7   21:43  7:01 1:17:41 
    9 2864 Bryan Hanson            Plymouth           MN  36   11 13:56  2:29  1:21   13   44:14 19.6  1:12    8   22:53  7:23 1:23:34 
   10 1084 Ben Reiners             Otsego             MN  38    9 13:17  2:22  1:57   11   43:10 20.1  1:17   11   25:38  8:17 1:25:17 
   11 2726 Christopher Allen       Bloomington        MN  35   13 14:38  2:36  1:45    9   42:16 20.5  1:35   14   26:31  8:34 1:26:42 
   12 2801 Joel Dahlin             Sartell            MN  38   12 14:06  2:31  1:30   10   42:55 20.2  1:39   15   27:17  8:49 1:27:26 
   13 2721 Bobby Ahrens            Eagan              MN  36   17 15:43  2:48  1:31   12   43:52 19.8  1:29   17   27:51  8:59 1:30:24 
   14 2810 Todd Dickson            Big Lake           MN  37   14 14:39  2:36  2:19   14   46:00 18.8  1:40   13   26:19  8:30 1:30:54 
   15 2828 Brian Fetyko            Minneapolis        MN  38    8 12:03  2:09  2:18   16   49:10 17.6  2:03   18   30:20  9:48 1:35:52 
   16 2990 Ricky Mathison          Monticello         MN  36   15 15:35  2:46  2:03   18   51:48 16.7  0:43   12   25:55  8:22 1:36:02 
   17 1113 Matt Schomaker          Champlin           MN  39   16 15:43  2:48  2:23   17   49:30 17.5  1:07   16   27:33  8:54 1:36:13 
   18 1040 Javin Olson             Eden Prairie       MN  38   21 20:55  3:43  2:43   15   48:52 17.7  0:32   10   24:42  7:58 1:37:43 
   19 2744 Clifton Beyer           Saint Paul         MN  36   18 15:45  2:48  4:20   21   56:24 15.4  1:17   19   37:56 12:14 1:55:40 
   20 2758 Patrick Brannan         Otsego             MN  36   20 19:47  3:31  2:25   19   54:06 16.0  1:48   20   39:41 12:49 1:57:46 
   21 1026 Dakri Nelson            Big Lake           MN  38   19 18:01  3:12  4:36   20   54:19 16.0  1:37   21   50:54 16:26 2:09:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2834 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  39    5 12:42  2:16  0:42    1   38:45 22.4  0:39    1   21:52  7:04 1:14:39 
    2 2774 Christine Cahill        Plymouth           MN  36    3 11:35  2:04  1:03    2   40:12 21.6  1:00    2   22:10  7:09 1:15:57 
    3 2766 Sheri Budde             South Haven        MN  37    4 11:49  2:06  1:13    3   41:45 20.8  1:01    4   26:10  8:27 1:21:57 
    4 2745 Stacy Biegler           Big Lake           MN  37    1 10:31  1:52  1:24    6   44:42 19.4  1:11    8   27:28  8:52 1:25:14 
    5 2818 Anna Duray              Edina              MN  38    2 11:29  2:03  1:38    7   45:29 19.1  0:59    5   26:26  8:32 1:26:00 
    6 2729 Carrie Anderson         Champlin           MN  35   10 14:01  2:30  1:55    5   43:33 19.9  1:08    6   27:02  8:44 1:27:37 
    7 1010 Christa Miller          Baxter             MN  35   11 14:39  2:36  1:30    9   46:19 18.7  2:00    3   24:18  7:51 1:28:44 
    8 1155 Kim Uecker              Annandale          MN  39   12 16:07  2:52  1:53    8   46:15 18.7  1:13    7   27:08  8:45 1:32:34 
    9 2798 Joanna Daggett          Minneapolis        MN  36    6 12:46  2:16  2:20   11   48:23 17.9  1:33   11   28:37  9:14 1:33:37 
   10 2867 Emily Hanson            Ham Lake           MN  37   13 16:28  2:56  1:38    4   43:15 20.0  1:53   13   30:55  9:59 1:34:07 
   11 1062 Sarah Peterson          Minneapolis        MN  37    7 13:33  2:25  1:54   12   49:16 17.6  2:06    9   27:33  8:54 1:34:20 
   12 2940 Julia Krengel           Sauk Rapids        MN  37   19 18:39  3:19  2:14   13   49:17 17.6  1:40   10   27:51  8:59 1:39:38 
   13 2776 Ann Camarillo           Burnsville         MN  36    8 13:43  2:26  2:32   10   48:14 18.0  2:42   17   32:39 10:32 1:39:47 
   14 2899 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  38   17 17:52  3:11  2:25   14   49:57 17.4  1:56   16   32:33 10:30 1:44:41 
   15 1039 Connie Olson            Eden Prairie       MN  38   18 18:11  3:14  2:08   15   51:09 17.0  0:44   18   33:04 10:40 1:45:14 
   16 2722 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  39   16 17:49  3:10  2:46   16   53:28 16.2  1:57   14   31:25 10:08 1:47:23 
   17 2770 Michelle Bunde          Elko               MN  39   14 16:41  2:58  2:28   19   55:04 15.7  1:33   19   35:29 11:27 1:51:13 
   18 1011 Kara Miller             Big Lake           MN  38    9 14:00  2:29  3:11   21 1:02:39 13.8  1:07   12   30:52  9:58 1:51:46 
   19 2820 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  37   15 17:14  3:04  5:28   20   55:04 15.7  3:12   15   31:26 10:09 1:52:23 
   20 2784 Nicole Clements         St Joseph          MN  37   21 20:53  3:43  2:17   18   54:49 15.8  1:09   20   36:55 11:55 1:56:01 
   21 2755 Amie Bordwell           Big Lake           MN  37   22 27:22  4:52  2:55   17   53:45 16.1  1:24   21   38:00 12:16 2:03:24 
   22 2932 Kelly Knaeble           New Brighton       MN  35   20 19:29  3:28  3:22   22 1:09:48 12.4  1:48   22   43:16 13:58 2:17:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2804 Shawn Day               St. Cloud          MN  41    1 11:01  1:58  1:08    2   38:25 22.6  1:11    1   21:05  6:48 1:12:47 
    2 2850 Bob Glamm               Blaine             MN  42    3 12:18  2:11  0:59    3   40:24 21.5  0:52    2   21:45  7:01 1:16:16 
    3 1156 Mitch Uecker            Annandale          MN  41    8 13:01  2:19  1:24    1   37:19 23.2  1:21    3   23:43  7:39 1:16:47 
    4 2827 Jon Fagerness           Blaine             MN  43    2 11:34  2:04  1:17    4   40:42 21.3  0:54    7   26:18  8:29 1:20:44 
    5 2865 Chad Hanson             Ham Lake           MN  41   12 14:25  2:34  1:00    5   41:16 21.0  1:15    9   26:52  8:40 1:24:45 
    6 2901 Paul Johnson            Excelsior          MN  42    4 12:21  2:12  2:46    6   41:20 21.0  1:27   10   27:05  8:44 1:24:56 
    7 1092 Jason Riley             Maple Grove        MN  44   10 13:48  2:27  1:08    7   42:49 20.2  0:54    8   26:24  8:31 1:25:01 
    8 1008 Aaron Miller            Elk River          MN  42   11 14:12  2:32  2:08   10   44:24 19.5  0:47    4   24:40  7:58 1:26:10 
    9 1128 David Smith             Sartell            MN  40    9 13:29  2:24  1:04    8   43:07 20.1  1:35   12   27:28  8:52 1:26:40 
   10 2811 Ryan Diekow             Elk River          MN  41    6 12:30  2:14  1:47   11   45:09 19.2  2:26    6   25:11  8:08 1:27:01 
   11 1179 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  44    5 12:22  2:12  1:42   12   46:02 18.8  0:54   11   27:13  8:47 1:28:11 
   12 1107 Jacob Sanken            Hutchinson         MN  40   15 16:47  2:59  3:06    9   43:35 19.9  1:05    5   25:03  8:05 1:29:34 
   13 2751 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  41   13 14:35  2:36  3:10   13   47:58 18.1  1:11   14   28:12  9:06 1:35:04 
   14 2832 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  40    7 12:35  2:14  2:11   15   49:30 17.5  1:14   15   29:43  9:35 1:35:11 
   15 1166 Jim Ward                Edina              MN  40   16 17:10  3:03  2:06   16   49:33 17.5  1:42   13   27:28  8:52 1:37:57 
   16 1002 Jason Mejia             Elk River          MN  41   14 16:09  2:52  2:41   14   49:13 17.6  0:56   17   34:00 10:58 1:42:57 
   17 2903 Jack Jonas              Becker             MN  43   17 18:57  3:22  3:21   17   54:07 16.0  0:46   16   30:27  9:50 1:47:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1122 Michelle Simpson        East Bethel        MN  43    1 12:01  2:08  1:15    1   40:06 21.6  0:56    4   25:20  8:11 1:19:37 
    2 1089 Jennifer Ann Ridgeway   Monticello         MN  43    7 14:48  2:38  1:44    2   41:13 21.0  1:37    1   22:00  7:06 1:21:20 
    3 2970 Shannon Loehrke         Mounds View        MN  43    4 13:36  2:25  1:31    5   45:03 19.2  1:33    3   25:11  8:08 1:26:52 
    4 2825 Christina Enger         Columbia Heights   MN  42    2 12:52  2:17  1:03    3   43:09 20.1  1:31    6   28:57  9:21 1:27:29 
    5 2963 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  41    6 14:29  2:35  1:41    4   44:58 19.3  1:48    5   28:49  9:18 1:31:43 
    6 1110 Julie Schewe            Chaska             MN  44    3 13:09  2:20  2:00    7   49:19 17.6  0:42    7   29:17  9:27 1:34:25 
    7 1114 Suzanne Schons          Woodbury           MN  42   10 16:10  2:53  2:59   11   54:54 15.8  1:11    2   22:35  7:17 1:37:46 
    8 1181 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  43    5 14:26  2:34  1:08    8   51:29 16.8  0:55    8   31:02 10:01 1:38:59 
    9 1006 Denise Millam           Big Lake           MN  43    9 15:49  2:49  1:58    9   54:27 15.9  1:29    9   35:29 11:27 1:49:10 
   10 2763 Ann Brummer             Minneapolis        MN  43    8 15:04  2:41  3:31    6   49:16 17.6  0:47   12   42:47 13:48 1:51:23 
   11 2958 Sara Laventure          Big Lake           MN  40   13 21:05  3:45  2:49   12   56:18 15.4  2:22   10   37:48 12:12 2:00:21 
   12 1126 Karna Sjoberg           St Paul            MN  40   12 19:22  3:27  3:42   10   54:27 15.9  1:49   13   43:29 14:02 2:02:48 
   13 1105 Kirsten Ryding          Minneapolis        MN  42   11 17:02  3:02  6:07   13   57:29 15.1  1:53   11   40:19 13:01 2:02:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1018 Marty Moran             St Cloud           MN  48    1  8:00  1:26  1:19    1   38:23 22.6  0:56    2   23:00  7:26 1:11:37 
    2 1202 Warren Hegge            Minneapolis        MN  45    4 12:10  2:10  1:18    3   38:48 22.3  0:53    1   21:33  6:57 1:14:39 
    3 1194 Rick Bayerly            Sauk Rapids        MN  46    2 10:31  1:52  1:00    4   39:15 22.1  0:45    7   24:39  7:57 1:16:09 
    4 1066 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  47    7 13:44  2:27  0:58    2   38:43 22.4  0:45    3   23:18  7:31 1:17:26 
    5 2809 Scott Dezurik           Avon               MN  47    6 13:22  2:23  1:01    6   42:17 20.5  0:56    4   23:48  7:41 1:21:23 
    6 1195 Kyle Ruud               Maple Grove        MN  45    3 11:44  2:05  1:41    9   44:19 19.6  0:35    5   23:55  7:43 1:22:11 
    7 2775 Jack Cahill             Plymouth           MN  49    5 12:35  2:14  2:01    5   39:34 21.9  1:31   10   26:48  8:39 1:22:27 
    8 1050 Tim Owen                Richfield          MN  48    9 15:30  2:46  2:37   10   45:11 19.2  1:38    6   24:03  7:46 1:28:57 
    9 2914 Kevin Kehn              Champlin           MN  47   11 17:24  3:06  2:16    7   42:28 20.4  2:12    8   25:35  8:15 1:29:54 
   10 1063 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  45   10 15:41  2:47  2:10    8   43:50 19.8  1:37   12   29:05  9:23 1:32:21 
   11 2982 Raymond Marier          Big Lake           MN  45    8 15:08  2:42  3:46   11   46:08 18.8  2:04   11   27:42  8:57 1:34:47 
   12 2919 Steven Kern             Champlin           MN  47   12 18:12  3:14  2:07   12   48:06 18.0  2:30   13   31:57 10:19 1:42:50 
   13 2861 Joshua Hambrook         Brooklyn Center    MN  46   13 18:44  3:20  2:41   13   55:06 15.7  0:55    9   26:17  8:29 1:43:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2796 Melissa Culshaw         Coon Rapids        MN  49    3 15:29  2:45  1:37    3   47:57 18.1  1:07    1   23:41  7:39 1:29:49 
    2 2877 Laura Hjort             Elk River          MN  48    5 15:47  2:49  1:28    2   45:47 18.9  0:47    2   26:52  8:40 1:30:40 
    3 2975 Becky Lutgen            St Cloud           MN  46    4 15:44  2:48  1:45    1   44:05 19.7  1:26    4   28:46  9:17 1:31:45 
    4 2944 Audra Kulick            Sartell            MN  46    6 17:35  3:08  2:40    4   48:27 17.9  1:19    3   28:31  9:12 1:38:31 
    5 2947 Monica Kunkel           Buffalo            MN  49    2 15:26  2:45  1:58    5   50:03 17.3  1:59    7   34:00 10:58 1:43:23 
    6 1035 Pam Nordberg            Big Lake           MN  48    7 19:38  3:30  1:58    6   53:16 16.3  0:50    5   33:03 10:40 1:48:44 
    7 2942 Linda Krohn             Blaine             MN  48    1 14:12  2:32  3:03    7   55:01 15.8  1:48    8   34:56 11:16 1:48:58 
    8 1206 Stephanie Owen          Minneapolis        MN  46    8 21:02  3:45  4:28    8   55:16 15.7  2:33    6   33:33 10:50 1:56:51 
    9 2723 Sharon Akerson          Princeton          MN  46    9 22:57  4:05  2:57    9   58:22 14.9  1:26    9   41:14 13:18 2:06:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2978 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50    2 12:23  2:12  0:48    1   36:04 24.0  0:36    2   22:32  7:16 1:12:20 
    2 2893 Ken Janda               St Paul            MN  54    4 12:26  2:13  1:14    2   39:59 21.7  0:53    1   22:19  7:12 1:16:50 
    3 2890 Ron Jacobsen            Chaska             MN  51    1  9:22  1:40  2:03    4   42:18 20.5  1:21    4   25:52  8:21 1:20:53 
    4 1205 Jay Lyons               Minneapolis        MN  51    3 12:24  2:13  1:43    3   41:58 20.7  1:47    6   26:28  8:33 1:24:19 
    5 2954 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  52    5 12:59  2:19  2:04    7   43:36 19.9  1:13    3   25:49  8:20 1:25:39 
    6 2736 Keno Avila              Monticello         MN  54    7 14:15  2:32  1:14    6   42:55 20.2  1:13    5   26:25  8:31 1:26:00 
    7 1109 John Schewe             Chaska             MN  53    6 14:09  2:31  2:12    5   42:37 20.3  1:29    8   27:39  8:56 1:28:04 
    8 1111 Kurt Schmid             Orono              MN  54    9 15:38  2:47  1:54    9   47:10 18.4  1:32    9   29:08  9:24 1:35:20 
    9 1079 Tony Ramunno            Big Lake           MN  53   13 18:09  3:14  1:34   10   47:35 18.2  1:19    7   26:54  8:41 1:35:29 
   10 1102 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  51   10 15:49  2:49  2:35   11   48:10 18.0  2:06   11   30:55  9:59 1:39:33 
   11 2927 Dan Klausner            Eagan              MN  51   14 20:54  3:43  2:26    8   45:04 19.2  2:07   10   29:50  9:38 1:40:20 
   12 2894 Clarence Jarnot         Sartell            MN  50   12 17:14  3:04  1:58   12   49:13 17.6  1:21   12   31:07 10:03 1:40:51 
   13 1095 John Robillard          Zimmerman          MN  53   11 16:14  2:53  3:09   13   51:11 16.9  2:09   13   33:37 10:51 1:46:18 
   14 2761 Lee Brown               Becker             MN  51    8 14:24  2:34  2:50   14   58:06 14.9  1:12   14   36:37 11:49 1:53:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2856 Julie Grafft            Chanhassen         MN  52                           1   44:27 19.5  1:34    1   26:55  8:41 1:25:32 
    2 2860 Sue Haller              Clearwater         MN  54    1 15:14  2:43  2:04    3   47:21 18.3  2:06    2   27:43  8:57 1:34:26 
    3 2783 Lori Cleland            Big Lake           MN  52    3 15:42  2:48  2:34    2   46:13 18.8  1:50    4   32:38 10:32 1:38:56 
    4 2819 Susan Eastman           Orono              MN  51    2 15:24  2:44  2:55    4   49:49 17.4  2:08    3   30:37  9:53 1:40:51 
    5 2782 Linda Cieslak           St. Michael        MN  52    4 17:19  3:05  2:54    6   55:36 15.6  1:08    5   34:26 11:07 1:51:20 
    6 2926 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  52    5 17:36  3:08  3:30    7   55:59 15.5  3:15    7   41:12 13:18 2:01:30 
    7 2979 Andrea Madsen           Elk River          MI  50    6 29:08  5:11  3:36    5   54:03 16.0  2:00    6   40:14 12:59 2:09:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2985 John Marshall           Minneapolis        MN  56    1  9:32  1:42  1:55    2   38:03 22.8  1:07    1   21:35  6:58 1:12:10 
    2 1024 Jim Nack                Madison Lake       MN  55    2 10:46  1:55  1:17    1   37:08 23.3  0:47    2   23:27  7:34 1:13:23 
    3 2769 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57    3 11:13  2:00  1:14    3   40:02 21.7  0:42    7   26:44  8:38 1:19:53 
    4 1140 Dan Streeter            Maple Plain        MN  55    9 14:00  2:30  2:24    4   42:01 20.6  0:59    3   24:04  7:46 1:23:27 
    5 2981 Bob Marchetti           Champlin           MN  57    7 13:46  2:27  1:39    5   42:44 20.3  1:13    6   26:10  8:27 1:25:30 
    6 1099 Tim Roesler             Deephaven          MN  59    8 13:51  2:28  1:19    8   44:14 19.6  1:28    4   25:47  8:19 1:26:37 
    7 1032 Peter Nord              St. Cloud          MN  59    4 12:38  2:15  2:08    6   42:44 20.3  1:45    9   28:01  9:03 1:27:15 
    8 2821 Carlos Eduarte          Minneapolis        MN  55   12 16:23  2:55  1:45    7   42:52 20.2  2:06    5   25:58  8:23 1:29:02 
    9 1151 Micheal Thompson        St. Paul           MN  56   10 14:18  2:33  3:02    9   44:55 19.3  2:18    8   27:36  8:55 1:32:07 
   10 1012 Peter Miller            Zimmerman          MN  57   11 14:58  2:40  1:50   10   46:30 18.6  1:39   10   28:57  9:21 1:33:53 
   11 1170 Tim Wellumson           Big Lake           MN  57    6 13:37  2:26  3:23   12   51:20 16.9  1:09   11   29:51  9:38 1:39:17 
   12 1060 Michael Petersen        Ramsey             MN  57    5 13:23  2:23  3:25   11   50:50 17.1  4:21   12   37:33 12:07 1:49:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2779 Denise Casey            Buffalo            MN  55    5 15:00  2:40  1:36    1   47:00 18.4  0:43    1   25:21  8:11 1:29:37 
    2 1112 Sharon Schneider        Ham Lake           MN  55    2 13:44  2:27  1:38    2   47:21 18.3  1:41    5   29:23  9:29 1:33:45 
    3 2791 Brenda Conzet           Buffalo            MN  55    1 13:25  2:23  2:08    5   50:25 17.2  1:47    3   27:59  9:02 1:35:43 
    4 2888 Mary Sue Ingman         Eden Prairie       MN  56    7 15:23  2:44  2:17    6   51:22 16.9  1:53    2   27:48  8:58 1:38:41 
    5 2922 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  56    3 14:06  2:31  2:39    8   52:01 16.7  1:40    6   31:56 10:19 1:42:20 
    6 1061 Kris Peterson           Clearwater         MN  55   13 24:11  4:18  1:09    4   49:32 17.5  1:27    4   29:01  9:22 1:45:18 
    7 1130 Kathleen Smith          Otsego             MN  57    9 15:50  2:49  1:49    7   51:47 16.7  2:05    7   34:21 11:05 1:45:50 
    8 2762 Lisa Brown              Minneapolis        MN  57    6 15:11  2:42  2:27    9   53:01 16.4  2:05    8   35:14 11:22 1:47:57 
    9 2739 Amy Bauch               Minneapolis        MN  56    8 15:50  2:49  3:12    3   48:13 18.0  2:26   12   40:34 13:05 1:50:12 
   10 1185 Nora Wise               Bloomington        MN  55   11 16:36  2:57  2:18   10   57:52 15.0  1:03    9   36:49 11:53 1:54:37 
   11 2986 Karin Marshall          Minneapolis        MN  56   10 16:00  2:51  4:53   11   57:55 15.0  1:38   10   37:00 11:56 1:57:24 
   12 2833 Susan Fiskness          Maplewood          MN  56    4 14:29  2:35  3:59   12   58:34 14.8  1:50   11   38:55 12:33 1:57:45 
   13 2996 Nancy McCourt           Buffalo            MN  56   12 19:01  3:23  3:16   13 1:02:50 13.8  2:19   13   50:33 16:19 2:17:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2951 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  60    1 11:02  1:58  1:53    2   39:33 21.9  1:07    2   23:39  7:38 1:17:11 
    2 2992 Mike McCann             Eden Prairie       MN  61    2 12:47  2:17  1:13    1   39:22 22.0  1:05    3   25:04  8:06 1:19:29 
    3 2836 Mike Flynn              Elk River          MN  63    4 14:47  2:38  2:08    3   40:45 21.3  0:52    1   22:55  7:24 1:21:25 
    4 1082 Steve Regli             Lakeville          MN  63    3 13:32  2:25  2:08    5   47:21 18.3  1:25    5   28:34  9:13 1:32:59 
    5 2840 William Forsberg        Golden Valley      MN  60    6 16:51  3:00  3:19    4   45:44 19.0  1:40    4   27:08  8:45 1:34:40 
    6 1201 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  61    5 16:24  2:55  2:27    6   47:47 18.1  2:06    7   33:26 10:48 1:42:10 
    7 1193 Gary Tintes             Litchfield         MN  61    7 18:38  3:19  1:27    7   49:01 17.7  1:57    6   32:40 10:33 1:43:41 
    8 2920 Louis King              Cokato             MN  61    8 25:28  4:32  2:40    8 1:22:29 10.5  1:46    8   59:32 19:13 2:51:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2787 Bethany Collins         New Hope           MN  60    1 10:50  1:56  1:38    1   43:07 20.1  1:33    2   31:15 10:05 1:28:22 
    2 1072 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  60    3 18:56  3:22  2:07    2   53:53 16.1  0:55    1   28:13  9:07 1:44:02 
    3 2808 Diane E Deters          Sartell            MN  61    2 14:17  2:33  2:57    3   55:54 15.5  1:51    3   36:35 11:48 1:51:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2939 Robert Kranz            Kapaa              HI  68    2 19:36  3:29  2:27    1   49:14 17.6  1:50    1   31:03 10:01 1:44:08 
    2 1067 Stuart Pimsler          Minneapolis        MN  66    1 16:14  2:53  3:44    2   57:37 15.0  3:44    2   33:36 10:51 1:54:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 2724 Jan Albertson           Anoka              MN  66    1 15:39  2:47  1:43    2   55:49 15.5  1:14    1   35:10 11:21 1:49:34 
    2 1191 Gretchen Zunkel         Saint Paul         MN  66    2 20:26  3:38  2:38    1   54:41 15.9  1:04    3   40:48 13:10 1:59:34 
    3 2824 Barbara Elliott         Kansas City        MO  65    3 21:19  3:47  3:00    3 1:00:52 14.2  1:35    2   39:38 12:47 2:06:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        357
Total Number of Team Finishers:           14
Total Number of Individual Finishers:    300
Number of Male   Finishers:              158
Number of Female Finishers:              142
Did not Finish Race or Did Not Start:     43