Young Life Triathlon -
Detroit Lakes, MN
8/15/2015

race logo










					                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 15, 2015
                                                   500 Meter Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/27    265 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  32 M     5  9:42  1:47  1:07    1   31:08 24.0  0:47    3   18:11  5:51 1:00:52 
    2   2/27    349 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  33 M    34 12:05  2:13  1:05    2   32:18 23.1  0:50    1   17:37  5:41 1:03:55 
    3   3/27    385 Scott Roby              Minneapolis        MN  32 M    66 13:07  2:24  1:20   10   34:54 21.4  0:58    2   18:01  5:48 1:08:18 
    4   1/18    292 Carter Evenson          Fargo              ND  50 M    16 10:56  2:00  1:03    3   32:27 23.0  1:00   12   23:38  7:37 1:09:02 
    5   4/27    346 Thomas Loegering        West Fargo         ND  31 M    23 11:32  2:07  2:03    4   32:39 22.8  1:09    7   21:58  7:05 1:09:20 
    6   1/16    320 Joshua Hintz            Fargo              ND  23 M    35 12:06  2:13  1:37   11   34:58 21.3  0:44    4   20:28  6:36 1:09:52 
    7   2/16    423 Keisuke Yagi            Grand Forks        ND  29 M     1  8:36  1:35  1:36   34   38:50 19.2  0:57    5   20:32  6:37 1:10:30 
    8   1/12    280 Jeff Couchman           Edina              MN  40 M    28 11:49  2:10  1:27    5   33:43 22.1  1:10   10   23:19  7:31 1:11:26 
    9   2/12    395 Brian Sitz              Hazen              ND  41 M    17 10:58  2:01  1:46   14   35:23 21.1  1:07    9   22:20  7:11 1:11:32 
   10   1/28    316 Kelly Heltemes          Chanhassen         MN  37 F    60 12:49  2:21  1:13   15   35:49 20.8  0:45    8   21:59  7:05 1:12:33 
   11   2/18    288 Greg Duncan             Lincoln            NE  57 M    19 11:04  2:02  1:20   16   35:55 20.8  1:27   19   24:14  7:48 1:13:57 
   12   5/27    302 Chris Garty             Fargo              ND  37 M    33 12:05  2:13  1:35   26   37:30 19.9  1:43    6   21:45  7:00 1:14:38 
   13   6/27    391 Tony Schwan             Aberdeen           SD  31 M     6 10:17  1:53  1:01    7   34:21 21.7  0:37   69   28:38  9:13 1:14:52 
   14   7/27    353 Michael Maier           Bismarck           ND  31 M    55 12:45  2:20  1:18    6   33:51 22.0  0:59   42   26:19  8:28 1:15:10 
   15   3/16    246 David Armstrong         Moorhead           MN  28 M    26 11:38  2:08  1:41   23   37:11 20.1  1:05   13   23:49  7:40 1:15:22 
   16   4/16    448 Jordan Rheault          West Fargo         ND  21 M    59 12:48  2:21  1:44   17   35:56 20.8  1:08   16   23:57  7:43 1:15:31 
   17   8/27    404 Chris Swee              West Fargo         ND  36 M     2  9:08  1:41  1:21   28   37:39 19.8  1:20   40   26:13  8:27 1:15:38 
   18   3/18    325 Mark Johnson            Fargo              ND  57 M    46 12:29  2:17  1:50    9   34:52 21.4  1:50   28   25:26  8:11 1:16:26 
   19   5/16    403 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  28 M    78 13:36  2:30  1:13   13   35:21 21.1  1:01   36   25:51  8:19 1:17:00 
   20   9/27    348 Mike Loween             Alexandria         MN  36 M    43 12:22  2:16  2:07   30   38:05 19.6  0:46   18   24:10  7:47 1:17:29 
   21   1/20    371 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  48 F    45 12:25  2:17  1:19   36   38:53 19.2  0:59   20   24:23  7:51 1:17:57 
   22   3/12    279 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  44 M    39 12:11  2:14  1:33   25   37:28 19.9  1:03   34   25:48  8:19 1:18:01 
   23   4/18    352 David Maier             Bismarck           ND  56 M    47 12:31  2:18  1:36    8   34:26 21.7  1:23   64   28:17  9:07 1:18:11 
   24   2/28    360 Amy Miller Hawkinson    Fargo              ND  39 F    87 13:49  2:32  1:30   27   37:34 19.9  1:22   17   23:57  7:43 1:18:12 
   25   5/18    339 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  56 M    51 12:37  2:19  1:45   18   36:00 20.7  1:12   54   27:12  8:46 1:18:43 
   26   4/12    383 Scott Remiger           Lakeville          MN  41 M    20 11:12  2:03  2:39   49   40:24 18.5  1:07   11   23:31  7:35 1:18:51 
   27   6/18    375 Craig Pool              Fargo              ND  56 M    73 13:30  2:29  1:37   19   36:08 20.6  1:19   44   26:20  8:29 1:18:54 
   28   7/18    370 Howard Olson            Detroit Lakes      MN  53 M    25 11:37  2:08  2:57   35   38:52 19.2  0:57   23   25:14  8:08 1:19:35 
   29   3/28    342 Lindsey Leker           West Fargo         ND  33 F    24 11:34  2:07  2:14   40   39:19 19.0  1:18   27   25:26  8:11 1:19:47 
   30   6/16    393 Kevin Schwandt          Minneapolis        MN  25 M    74 13:30  2:29  4:27   22   37:09 20.1  0:51   15   23:55  7:42 1:19:52 
   31   1/10    379 Lucas Quibell           Fargo              ND  14 M     3  9:28  1:44  2:17   71   42:31 17.5  1:09   22   25:05  8:05 1:20:29 
   32   5/12    414 Darrin Voeller          Fargo              ND  42 M    22 11:32  2:07  2:22   44   39:39 18.8  1:02   38   25:59  8:22 1:20:31 
   33   7/16    322 Ben Jagim               Moorhead           MN  26 M    27 11:43  2:09  1:51   52   40:44 18.3  0:38   30   25:41  8:16 1:20:35 
   34   4/28    369 Orie Oksendahl          Fargo              ND  39 F    94 14:07  2:35  1:33   38   39:02 19.1  1:19   29   25:33  8:14 1:21:31 
   35   2/10    381 Tristan Quibell         Fargo              ND  10 M    10 10:33  1:56  2:47   84   44:00 16.9  0:36   14   23:51  7:41 1:21:47 
   36   8/18      9 Mike Carver             St. Hilaire        MN  51 M    75 13:32  2:29  1:31   32   38:20 19.5  1:11   67   28:26  9:10 1:22:58 
   37  10/27    445 Paul Baker              Moorhead           MN  33 M    50 12:36  2:19  2:32   24   37:17 20.0  2:27   63   28:10  9:04 1:23:01 
   38   8/16    328 J Jonathan Bell-Cl      Fargo              ND  20 M    13 10:41  1:58  2:15   76   42:54 17.4  1:38   35   25:50  8:19 1:23:15 
   39   1/5     313 Joel Haugen             Fargo              MN  61 M    77 13:36  2:30  1:44   42   39:23 18.9  1:57   51   27:04  8:43 1:23:41 
   40  11/27    276 Aaron Christopherson    Fargo              ND  30 M    30 11:56  2:11  3:21   48   40:22 18.5  1:55   43   26:20  8:29 1:23:52 
   41   5/28    418 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  37 F    80 13:39  2:30  2:02   20   36:55 20.2  1:27   80   29:53  9:37 1:23:54 
   42   9/16    384 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  22 M    56 12:45  2:20  2:35   59   41:30 18.0  0:53   45   26:25  8:31 1:24:06 
   43   1/14    287 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  25 F    42 12:21  2:16  2:04   69   42:27 17.6  2:03   26   25:22  8:10 1:24:15 
   44   9/18    304 Dave Gilbert            Grand Forks        ND  51 M    49 12:34  2:18  1:03   37   38:54 19.2  1:10   93   30:43  9:54 1:24:22 
   45  10/18    356 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  54 M    70 13:23  2:27  2:55   61   41:41 17.9  0:49   31   25:42  8:17 1:24:28 
   46  12/27    341 Paul Leavy              East Grand Forks   ND  37 M   111 15:01  2:45  2:34   43   39:38 18.8  1:03   47   26:42  8:36 1:24:56 
   47   3/10    338 Karl Landgraf           White Bear Lake    MN  16 M    48 12:32  2:18  3:42   60   41:41 17.9  0:58   39   26:07  8:25 1:24:57 
   48  11/18    308 Tim Harms               Fargo              ND  51 M    38 12:10  2:14  2:43   50   40:31 18.4  1:48   62   28:05  9:03 1:25:16 
   49   2/20    415 Shannon Voeller         Fargo              ND  40 F    58 12:48  2:21  2:11   78   43:00 17.3  1:39   33   25:47  8:18 1:25:24 
   50  10/16    373 Tim Pazdernik           Detroit Lakes      MN  26 M   114 15:18  2:48  2:31   33   38:48 19.2  1:01   58   27:50  8:58 1:25:26 
   51  11/16    396 Dillon Solberg          Bismarck           ND  22 M   116 15:24  2:49  2:04   53   40:44 18.3  1:01   46   26:30  8:32 1:25:41 
   52   6/28    330 Michelle Julien         Grand Forks        ND  39 F    63 12:58  2:23  2:30   63   41:46 17.9  1:40   50   26:51  8:39 1:25:44 
   53  12/16    257 John Baldwin            Hope               ND  20 M    76 13:33  2:29  2:01   54   40:55 18.2  0:50   68   28:33  9:12 1:25:49 
   54   3/20    329 Jennifer Jorgenson      Minneapolis        MN  43 F    65 13:01  2:23  1:18   21   37:09 20.1  1:34  118   33:02 10:38 1:26:01 
   55   4/20    421 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  42 F    32 12:02  2:12  2:27   58   41:22 18.0  1:17   76   29:00  9:20 1:26:05 
   56   7/28    243 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  39 F    85 13:47  2:32  1:08   66   42:10 17.7  1:06   61   28:03  9:02 1:26:13 
   57   8/28    251 Lindsay Babb            Fargo              ND  32 F    67 13:10  2:25  2:51   91   44:39 16.7  0:58   21   24:41  7:57 1:26:16 
   58   2/14    242 Hailey Adams            Grand Forks        ND  22 F     9 10:33  1:56  2:13   86   44:10 16.9  1:33   59   27:53  8:59 1:26:19 
   59  12/18    282 John Covlin             Red Lake Falls     MN  59 M    83 13:42  2:31  2:10   46   39:52 18.7  1:31   77   29:28  9:29 1:26:41 
   60  13/27    337 Mark Kozitka            Detroit Lakes      MN  30 M   109 14:58  2:45  3:03   39   39:04 19.1  2:56   48   26:42  8:36 1:26:42 
   61  14/27    425 Doug Zinke              Bismarck           ND  32 M    53 12:41  2:20  1:58   64   41:52 17.8  0:49   79   29:46  9:35 1:27:04 
   62   6/12    411 Tyler Trieglaff         Frazee             MN  41 M    79 13:37  2:30  2:09   72   42:35 17.5  1:11   56   27:39  8:54 1:27:10 
   63   3/14    301 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  28 F    41 12:19  2:16  1:39   45   39:48 18.7  1:46  101   31:41 10:12 1:27:11 
   64   9/28    398 Laurel Springer         Fargo              MN  32 F    69 13:18  2:26  1:41   47   40:01 18.6  1:39   91   30:39  9:52 1:27:17 
   65   4/14    300 Laura Fugleberg         Roseau             MN  29 F    12 10:39  1:57  1:09   82   43:41 17.1  1:13   98   31:24 10:07 1:28:05 
   66  15/27    260 Zak Beckner             Audubon            MN  37 M   131 16:15  2:59  1:57   57   41:21 18.0  1:45   55   27:30  8:51 1:28:46 
   67  10/28    354 Greta Markuson          Fargo              ND  34 F    31 11:59  2:12  2:34  112   46:50 15.9  1:57   32   25:42  8:17 1:29:02 
   68   5/14    306 Heidi Grade             Fargo              ND  27 F   104 14:29  2:39  2:59   79   43:17 17.2  0:41   57   27:42  8:55 1:29:07 
   69   2/5     277 Tony Chu                Grand Forks        ND  63 M    88 13:50  2:32  2:25   55   41:12 18.1  1:26   88   30:22  9:47 1:29:12 
   70  13/16    413 Doug Vickmark           Detroit Lakes      MN  28 M    14 10:45  1:58  2:31   31   38:14 19.5  1:13  139   36:32 11:46 1:29:14 
   71   6/14    390 Jessica Schneider       Andover            MN  28 F    54 12:45  2:20  2:40   67   42:12 17.7  1:46   84   30:04  9:41 1:29:26 
   72  11/28    297 Jessica Foss            Fargo              ND  33 F    18 10:59  2:01  2:47   73   42:39 17.5  1:02  115   32:46 10:33 1:30:11 
   73  16/27    319 Paul Hensrud            Grand Forks        ND  33 M    82 13:42  2:31  3:08  102   45:47 16.3  1:06   49   26:47  8:38 1:30:27 
   74   4/10    327 Tristan Johnson         Detroit Lakes      MN  19 M    61 12:51  2:21  4:35   83   43:42 17.1  3:24   41   26:15  8:27 1:30:44 
   75  17/27    315 Jeremy Helgoe           Fargo              ND  39 M    57 12:46  2:21  2:58   74   42:43 17.5  2:40   83   30:04  9:41 1:31:09 
   76  18/27    401 Derek Stinchfield       Grand Forks        ND  33 M   124 15:52  2:54  4:20   77   42:58 17.4  2:16   37   25:56  8:21 1:31:19 
   77   5/10    266 Lane Bohlmann           Fargo              ND  15 M    36 12:08  2:13  3:34  109   46:13 16.1  1:00   73   28:46  9:16 1:31:39 
   78   7/14    309 Emily Harris            West Fargo         ND  24 F    44 12:23  2:16  3:58   90   44:37 16.7  1:46   75   29:00  9:20 1:31:42 
   79   1/7     262 Paulina Bekkum          West Fargo         ND  13 F     4  9:39  1:46  2:06  124   48:39 15.3  0:52   90   30:36  9:51 1:31:50 
   80   2/7     254 Alexis Bachmeier        Fargo              ND  16 F    97 14:15  2:37  2:54  103   45:49 16.3  1:48   53   27:06  8:44 1:31:50 
   81   5/20    255 Tami Bachmeier          Fargo              ND  41 F    21 11:16  2:04  2:54   99   45:43 16.3  1:55   87   30:18  9:46 1:32:03 
   82   7/12    408 Steve Tedford           Fargo              ND  44 M    89 13:51  2:32  3:02   94   44:45 16.7  1:45   70   28:42  9:14 1:32:03 
   83   3/5     446 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  72 M   139 17:02  3:07  1:30   41   39:23 18.9  2:00  107   32:13 10:22 1:32:06 
   84   6/20    343 Sarah Leschinsky        Maple Grove        MN  40 F    68 13:11  2:25  2:21   97   45:22 16.4  1:09   86   30:06  9:42 1:32:08 
   85   6/10    388 Ander Sawchuk           Fargo              ND  19 M    29 11:49  2:10  1:52  140   52:26 14.2  0:44   24   25:20  8:10 1:32:10 
   86   8/12    303 Mathew Gates            Eagan              MN  43 M   156 19:30  3:34  3:17   12   35:15 21.2  1:51  108   32:20 10:25 1:32:11 
   87  14/16    397 Justin Solberg          Fargo              ND  26 M   134 16:31  3:02  1:46  117   47:57 15.6  0:40   25   25:21  8:10 1:32:14 
   88  13/18    335 Cory Klostriech         Moorhead           MN  52 M   142 17:19  3:10  2:19   81   43:28 17.2  1:24   60   28:00  9:01 1:32:27 
   89  19/27    392 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  30 M    52 12:37  2:19  5:23   56   41:19 18.1  1:03  111   32:27 10:27 1:32:48 
   90  20/27    281 Tim Couchman            Moorhead           MN  36 M    90 13:54  2:33  2:25  101   45:44 16.3  1:31   82   30:02  9:40 1:33:34 
   91  15/16    307 Rylan Gutzmer           Wyndmere           ND  25 M    92 13:56  2:33  2:40  115   47:30 15.7  0:50   72   28:45  9:16 1:33:40 
   92   7/20    406 Peggy Taylor            Blaine             MN  49 F    99 14:20  2:38  3:21  110   46:25 16.1  1:24   65   28:17  9:07 1:33:45 
   93   8/14    283 Beth Delabarre          Lamoure            ND  29 F    93 14:00  2:34  3:07  107   46:06 16.2  1:51   74   28:51  9:18 1:33:53 
   94   9/12    241 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  44 M   138 16:58  3:07  3:37   62   41:46 17.9  1:17   89   30:23  9:47 1:34:00 
   95  14/18    402 Jeff Stoen              Ada                MN  57 M   132 16:17  2:59  2:05   70   42:27 17.6  1:24  105   32:01 10:19 1:34:12 
   96   8/20    295 Julie Fletcher          Ottertail          MN  48 F   108 14:54  2:44  3:39  108   46:12 16.1  1:19   66   28:23  9:09 1:34:25 
   97   9/20    305 Heather Gilbert         Grand Forks        ND  44 F   162 23:00  4:13  2:31   29   37:57 19.7  1:24   85   30:05  9:41 1:34:55 
   98  21/27    332 Aaron Kapenga           Detroit Lakes      MN  35 M    37 12:10  2:14  2:26   93   44:44 16.7  1:13  127   34:25 11:05 1:34:56 
   99  22/27    410 Steve Tranby            Fort Collins       CO  32 M   106 14:44  2:42  2:52   88   44:29 16.8  1:45  109   32:26 10:27 1:36:14 
  100  12/28    318 Naomi Hensrud           Grand Forks        ND  31 F   105 14:41  2:42  2:51  114   47:05 15.8  2:22   78   29:32  9:31 1:36:29 
  101  16/16    273 Patrick Burns           Eden Prairie       MN  20 M   117 15:24  2:49  3:26  120   48:06 15.5  1:09   71   28:43  9:15 1:36:47 
  102  13/28    382 Kelly Readel            West Fargo         ND  34 F   119 15:33  2:51  1:30   51   40:37 18.4  2:05  142   37:13 11:59 1:36:56 
  103  23/27    361 James Moe               Grand Forks        ND  38 M   112 15:16  2:48  4:54   68   42:23 17.6  2:53   99   31:34 10:10 1:36:58 
  104   1/5     294 Lori Finken             Bismarck           ND  55 F    72 13:26  2:28  1:40   65   41:53 17.8  1:51  146   38:22 12:21 1:37:11 
  105  10/20    355 Liane Mauch             Mantador           ND  45 F   150 17:46  3:15  2:32   92   44:39 16.7  1:14   97   31:15 10:04 1:37:25 
  106   9/14    400 Julia Stark             Wyndmere           ND  26 F    62 12:51  2:21  2:13  132   49:47 15.0  0:58  104   31:58 10:18 1:37:46 
  107   7/10    285 Brandon Duenow          Fargo              ND  19 M   113 15:17  2:48  3:05  113   47:03 15.9  0:49  103   31:51 10:15 1:38:03 
  108  11/20    389 Tiffany Scheel          Fargo              ND  41 F    15 10:49  1:59  3:17  111   46:45 16.0  1:34  136   35:59 11:35 1:38:22 
  109  12/20    331 Angela Kallmeyer        Fargo              ND  45 F   146 17:35  3:13  3:14   85   44:01 16.9  1:03  112   32:35 10:30 1:38:26 
  110  13/20    326 Ronda Johnson           Fargo              ND  45 F   120 15:34  2:51  1:42   75   42:53 17.4  2:14  137   36:15 11:41 1:38:36 
  111  15/18    447 Richard Springer        Fargo              ND  59 M    64 13:00  2:23  3:01   95   45:03 16.6  1:08  141   36:38 11:48 1:38:48 
  112  14/20    270 Melissa Braseth         West Fargo         ND  42 F    81 13:40  2:30  2:26  119   48:05 15.5  2:15  113   32:39 10:31 1:39:02 
  113  10/14    419 Madison Winston         Plymouth           MN  20 F     7 10:25  1:55  2:28  137   52:04 14.3  1:05  121   33:06 10:39 1:39:05 
  114  11/14    317 Kallie Hensrud          West Fargo         ND  24 F    95 14:08  2:35  3:25  121   48:11 15.5  1:16  106   32:11 10:22 1:39:09 
  115  14/28    289 Jessica Dyrdahl         West Fargo         ND  31 F   103 14:29  2:39  2:56  128   49:07 15.2  1:03  100   31:41 10:12 1:39:14 
  116  15/28    264 Katie Bishoff           Fargo              ND  31 F   102 14:28  2:39  3:00  127   49:02 15.2  1:04  102   31:41 10:12 1:39:14 
  117  24/27    245 Matt Andvik             Barnesville        MN  37 M   143 17:21  3:11  3:16   89   44:31 16.8  1:18  116   32:58 10:37 1:39:23 
  118   4/5     405 Brad Swenson            Moorhead           MN  64 M    91 13:56  2:33  2:36   96   45:04 16.5  1:51  138   36:26 11:44 1:39:52 
  119  25/27    250 Jeff B                  Maple Grove        MN  37 M   157 20:03  3:40  3:39   98   45:30 16.4  0:58   81   29:53  9:38 1:40:01 
  120  16/28    386 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  38 F   153 18:32  3:24  2:18  116   47:40 15.6  0:58   94   30:58  9:58 1:40:24 
  121  16/18    274 Bob Carney              Moorhead           MN  53 M   136 16:50  3:05  3:01   87   44:20 16.8  1:00  134   35:36 11:28 1:40:46 
  122  17/28    259 Laura Beckner           Audubon            MN  30 F   107 14:53  2:44  2:37  122   48:12 15.5  1:35  122   33:37 10:50 1:40:53 
  123  12/14    368 Anna Ogaard             Crookston          MN  26 F   130 16:15  2:59  4:36  135   51:19 14.5  1:42   52   27:05  8:43 1:40:55 
  124   8/10    422 Zachary Wulfekuhle      Colfax             ND  13 M   161 22:26  4:07  2:12   80   43:25 17.2  2:32   95   31:02 10:00 1:41:35 
  125  15/20    340 Joanne Lavin            Clearbrook         MN  46 F   110 15:00  2:45  2:45  125   48:48 15.3  1:25  124   33:58 10:56 1:41:55 
  126   1/4     347 Mia Long                Park Rapids        MN  61 F    86 13:47  2:32  3:00  126   48:57 15.2  1:54  128   34:25 11:05 1:42:01 
  127  18/28    269 Kathryn Brainard        Frazee             MN  30 F   144 17:26  3:12  3:17  100   45:43 16.3  0:55  133   35:36 11:28 1:42:55 
  128  19/28    444 Janna Brainard          Frazee             MN  37 F   137 16:54  3:06  3:27  105   45:55 16.2  0:56  135   35:46 11:31 1:42:55 
  129  13/14    268 Jordan Brainard         Twin Valley        MN  22 F   129 16:14  2:59  2:21  123   48:39 15.3  1:04  130   34:42 11:11 1:42:58 
  130   3/7     380 Sydney Quibell          Fargo              ND  12 F     8 10:32  1:56  4:59  145   54:41 13.6  1:12  117   32:58 10:37 1:44:19 
  131   9/10    377 Ethan Quibell           Fargo              ND   9 M   135 16:39  3:03  5:45  131   49:35 15.0  1:39   96   31:09 10:02 1:44:46 
  132   4/7     409 Jessica Teubner         Cando              ND  19 F    40 12:16  2:15  3:06  146   54:49 13.6  0:57  126   34:12 11:01 1:45:19 
  133  16/20    261 Lynn Bekkum             West Fargo         ND  47 F   155 19:14  3:31  2:54  118   48:00 15.5  2:02  123   33:49 10:53 1:45:56 
  134  20/28    312 Elizabeth Haugen        Fargo              ND  34 F    84 13:43  2:31  4:59  141   52:29 14.2  1:57  119   33:02 10:38 1:46:07 
  135  10/12    336 Ross Kopperud           Jamestown          ND  45 M    98 14:19  2:37  4:17  134   50:30 14.8  1:59  132   35:12 11:20 1:46:15 
  136  21/28    350 Danielle Luebke         Wyndmere           ND  33 F   133 16:22  3:00  3:41  129   49:18 15.1  1:54  140   36:38 11:48 1:47:51 
  137  22/28    253 Lisa Babel              Phoenix            AZ  36 F   121 15:38  2:52  2:55  151   57:35 13.0  3:05   92   30:39  9:52 1:49:51 
  138  23/28    372 Lindsay Paulson         Roseau             MN  35 F   118 15:26  2:50  2:23  153   58:07 12.8  2:28  114   32:42 10:32 1:51:04 
  139  11/12    286 Brian Duenow            Fargo              ND  43 M   149 17:42  3:15  5:45  104   45:54 16.2  2:26  149   39:45 12:48 1:51:29 
  140  24/28    249 Mystal Axtman           Horace             ND  39 F   127 16:03  2:57  4:06  147   56:12 13.3  1:10  131   34:51 11:14 1:52:20 
  141   2/5     420 Vickie Wolden           West Fargo         ND  57 F   148 17:39  3:14  3:08  144   53:33 13.9  1:05  147   38:25 12:22 1:53:49 
  142  17/20    394 Laurie Sieben           Grafton            ND  42 F   147 17:37  3:14  4:11  150   56:52 13.1  2:41  120   33:02 10:38 1:54:21 
  143  14/14    334 Leah Kent               Crookston          MN  28 F   100 14:20  2:38  5:11  155   59:44 12.5  1:02  125   34:07 10:59 1:54:23 
  144  18/20    351 Lori Maasjo             Fargo              ND  41 F   115 15:22  2:49  3:59  133   50:09 14.9  2:34  155   42:40 13:44 1:54:42 
  145   2/4     263 Mari Bell               Fargo              ND  61 F   128 16:09  2:58  2:44  138   52:19 14.3  2:36  151   41:02 13:13 1:54:48 
  146   3/5     290 Leslie Enerson          Wyndmere           ND  56 F   140 17:04  3:08  4:07  143   53:16 14.0  1:18  148   39:20 12:40 1:55:03 
  147   5/7     357 Alexandra Melting       Fargo              ND  13 F    11 10:36  1:57  4:48  149   56:29 13.2  1:57  152   41:21 13:19 1:55:09 
  148   5/5     366 Brent Nerland           Fargo              ND  60 M   101 14:24  2:38  4:03  106   46:05 16.2  2:13  160   48:51 15:44 1:55:35 
  149   4/5     407 Mona Tedford            Fargo              ND  50 F   145 17:29  3:12  3:39  160 1:00:48 12.3  2:40  110   32:27 10:27 1:57:01 
  150  25/28    364 Marie Moeckel           Moorhead           MN  34 F   122 15:41  2:52  2:41  154   59:25 12.6  1:30  143   37:50 12:11 1:57:05 
  151  26/28    376 Sybil Priebe            Wahpeton           ND  38 F   125 15:56  2:55  2:25  142   52:49 14.1  1:32  156   46:42 15:02 1:59:22 
  152  17/18    378 John Quibell            Fargo              ND  53 M    96 14:10  2:36  5:27  130   49:26 15.1  1:31  163   49:33 15:57 2:00:05 
  153  12/12    363 Grant Moeckel           Moorhead           MN  40 M   154 18:38  3:25  2:26  157   59:46 12.5  1:27  145   37:52 12:12 2:00:07 
  154   6/7     417 Laney Weibye            Fargo              ND  17 F   123 15:46  2:53  3:30  152   57:58 12.9  1:44  153   42:15 13:36 2:01:11 
  155  19/20    387 Kathy Sauer             Wahpeton           ND  48 F   126 16:01  2:56  4:15  139   52:21 14.2  2:00  157   46:48 15:04 2:01:24 
  156  10/10    362 Corbin Moeckel          Moorhead           MN  11 M   160 21:37  3:58  2:28  156   59:44 12.5  1:28  144   37:52 12:12 2:03:06 
  157  18/18    358 James Melting           Fargo              ND  50 M    71 13:24  2:28  5:04  148   56:26 13.2  1:57  158   47:17 15:14 2:04:07 
  158  26/27    311 Robert Hatfield         Fargo              ND  33 M   166 30:05  5:30  4:33  136   51:32 14.5  3:46  129   34:37 11:09 2:04:31 
  159   3/4     271 Kay Brau                Rosholt            SD  62 F   152 18:30  3:23  5:06  159 1:00:15 12.4  2:09  154   42:22 13:39 2:08:20 
  160   5/5     442 Karen Borgeson          White Bear Lake    MN  57 F   158 20:14  3:42  3:46  158 1:00:01 12.4  4:13  150   40:51 13:09 2:09:03 
  161   7/7     344 Abby Lind               Fargo              ND  11 F   151 18:26  3:23  4:14  163 1:07:28 11.1  1:42  162   48:54 15:45 2:20:42 
  162  20/20    323 Michelle Jennison       Fargo              ND  41 F   159 20:51  3:49  6:03  161 1:04:17 11.6  1:54  159   47:44 15:22 2:20:47 
  163  27/27    345 Erik Lind               Fargo              ND  39 M   163 24:27  4:29  4:15  162 1:07:27 11.1  1:40  161   48:53 15:45 2:26:42 
  164   4/4     443 Eugenie Rogstad         Marshall           MN  63 F   141 17:14  3:09  4:50  166 1:11:24 10.4  2:18  166   56:45 18:16 2:32:28 
  165  27/28    252 Tonya Babb              Grand Forks Afb    ND  31 F   164 25:03  4:35  3:39  164 1:09:32 10.7  1:20  164   54:57 17:41 2:34:29 
  166  28/28    416 Kristina Watson         Grand Forks Afb    ND  33 F   165 25:04  4:35  3:37  165 1:09:32 10.7  1:22  165   54:57 17:41 2:34:30 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  428 BOO                                              2  7:55  1:27  0:49    1   35:38 20.9  0:35    1   18:34  5:59 1:03:28 
           Obi Obembe , Palmer Obembe , Tanner Bjorlie            
    2  439 Titanium Alloy                                   1  7:54  1:27  0:45    2   35:53 20.8  0:32    2   20:50  6:43 1:05:53 
           Josh Koehnen , Barry Burchill , Joseph Burchill        
    3  437 Team LRM                                         3  9:46  1:48  1:04    5   36:55 20.2  0:42    6   24:50  8:00 1:13:15 
           Luke Helm , Rod Helm , Matthew Kaufenberg              
    4  427 Anytime fitness                                  6 12:32  2:18  0:55    7   37:34 19.9  0:32    3   23:07  7:27 1:14:38 
           Steve Lokken , Jon Stone , Jerrod Busker               
    5  436 Swan Machine                                     4 10:27  1:55  1:00    8   39:20 19.0  0:34    4   24:18  7:50 1:15:37 
           Paul Swanson , Nick Keil , Chad Flatau                 
    6  433 Kit Masters                                      8 14:01  2:34  0:46    3   36:13 20.6  0:26    5   24:49  8:00 1:16:13 
           Kyle Erickson , John Ohara , Jacob Braukmann           
    7  435 Spuds                                            5 12:07  2:13  2:23    6   37:14 20.0  0:40    7   27:00  8:42 1:19:21 
           Brian Lee , Brian Lee , Dennis Bushy                   
    8  432 Hanson Brothers                                  7 12:35  2:18  0:38    4   36:47 20.3  0:36    8   28:50  9:17 1:19:24 
           Dave Leker , Reggie Dunlop , Brent Blake               
    9  434 Sink,Crash,and Stumble                           9 24:00  4:24  0:50    9   46:33 16.0  0:37    9   30:36  9:51 1:42:33 
           Logan Heinrich , Kevin Teigen , Brian Massmann         


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  429 Charlie's Angels - 2                             1  9:47  1:48  0:37    1   39:37 18.8  0:35    2   26:30  8:32 1:17:05 
           Sarah Kaufenberg , Dustie Bakke , Darcie Orlando       
    2  367 Norby's                                          2 13:29  2:28  0:58    2   47:05 15.8  1:01    1   23:23  7:32 1:25:53 
           Betsy Nordby , Marta Borgeson ,                        


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  438 Team Tri Hard                                    1  8:12  1:30  0:43    1   35:32 21.0  0:40    2   22:57  7:24 1:08:02 
           Sydney Gulon , William Herauf , Billie Herauf          
    2  449 2+1                                              3 13:07  2:24  0:53    2   43:14 17.3  0:38    1   22:13  7:09 1:20:03 
           Scott Stephans , Jen Neuterboom , Rob Neuterbooom      
    3  426 3 Crazy Heffalumps                               2 12:56  2:22  0:51    3   45:17 16.5  0:41    3   27:26  8:50 1:27:08 
           Hayden Eilertson , Kari Schmitz-Eilertson , Dan Eilert 
    4  440 Trash                                            4 15:25  2:50  2:15    4   49:34 15.0  2:59    4   32:44 10:33 1:42:55 
           Anna Johnson , Thomas Johnson , Thomas Johnson         
    5  441 Triple Threat                                    6 22:33  4:08  1:16    5   51:46 14.4  0:33    5   33:35 10:49 1:49:41 
           Taylor Olson , Marquel Madsen , Gabrielle Olson        
    6  430 Die try-ing                                      5 22:07  4:03  1:51    6 1:11:56 10.4  1:10    6   36:59 11:55 2:14:02 
           Alice Rogstad , Betsy Rogstad , Bill Johnson           

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 310 Courtney Hatfield       Fargo              ND  27 F      1 14:31  2:40  1:56    2   55:07 13.5  1:18    1   14:34  4:42 1:27:24 
 275 Yves Cherubin           Fargo              ND  37 M      2 18:00  3:18  3:06    1   52:19 14.3  1:45    2   37:30 12:05 1:52:38 
 256 Arthur Bakker           Detroit Lakes      MN  66 M      3 20:27  3:45  4:04                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Keisuke Yagi            Grand Forks        ND  29 M    8:36  1:35 
    2 Chris Swee              West Fargo         ND  36 M    9:08  1:41 
    3 Lucas Quibell           Fargo              ND  14 M    9:28  1:44 
    4 Paulina Bekkum          West Fargo         ND  13 F    9:39  1:46 
    5 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  32 M    9:42  1:47 
    6 Tony Schwan             Aberdeen           SD  31 M   10:17  1:53 
    7 Madison Winston         Plymouth           MN  20 F   10:25  1:55 
    8 Sydney Quibell          Fargo              ND  12 F   10:32  1:56 
    9 Hailey Adams            Grand Forks        ND  22 F   10:33  1:56 
   10 Tristan Quibell         Fargo              ND  10 M   10:33  1:56 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  32 M   31:08 24.0 
    2 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  33 M   32:18 23.1 
    3 Carter Evenson          Fargo              ND  50 M   32:27 23.0 
    4 Thomas Loegering        West Fargo         ND  31 M   32:39 22.8 
    5 Jeff Couchman           Edina              MN  40 M   33:43 22.1 
    6 Michael Maier           Bismarck           ND  31 M   33:51 22.0 
    7 Tony Schwan             Aberdeen           SD  31 M   34:21 21.7 
    8 David Maier             Bismarck           ND  56 M   34:26 21.7 
    9 Mark Johnson            Fargo              ND  57 M   34:52 21.4 
   10 Scott Roby              Minneapolis        MN  32 M   34:54 21.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  33 M   17:37  5:41 
    2 Scott Roby              Minneapolis        MN  32 M   18:01  5:48 
    3 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  32 M   18:11  5:51 
    4 Joshua Hintz            Fargo              ND  23 M   20:28  6:36 
    5 Keisuke Yagi            Grand Forks        ND  29 M   20:32  6:37 
    6 Chris Garty             Fargo              ND  37 M   21:45  7:00 
    7 Thomas Loegering        West Fargo         ND  31 M   21:58  7:05 
    8 Kelly Heltemes          Chanhassen         MN  37 F   21:59  7:05 
    9 Brian Sitz              Hazen              ND  41 M   22:20  7:11 
   10 Jeff Couchman           Edina              MN  40 M   23:19  7:31 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  265 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  32    4  9:42  1:47  1:07    1   31:08 24.0  0:47    3   18:11  5:51 1:00:52 
    2  349 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  33   22 12:05  2:13  1:05    2   32:18 23.1  0:50    1   17:37  5:41 1:03:55 
    3  385 Scott Roby              Minneapolis        MN  32   43 13:07  2:24  1:20   10   34:54 21.4  0:58    2   18:01  5:48 1:08:18 
    4  292 Carter Evenson          Fargo              ND  50    9 10:56  2:00  1:03    3   32:27 23.0  1:00   11   23:38  7:37 1:09:02 
    5  346 Thomas Loegering        West Fargo         ND  31   14 11:32  2:07  2:03    4   32:39 22.8  1:09    7   21:58  7:05 1:09:20 
    6  320 Joshua Hintz            Fargo              ND  23   23 12:06  2:13  1:37   11   34:58 21.3  0:44    4   20:28  6:36 1:09:52 
    7  423 Keisuke Yagi            Grand Forks        ND  29    1  8:36  1:35  1:36   29   38:50 19.2  0:57    5   20:32  6:37 1:10:30 
    8  280 Jeff Couchman           Edina              MN  40   18 11:49  2:10  1:27    5   33:43 22.1  1:10    9   23:19  7:31 1:11:26 
    9  395 Brian Sitz              Hazen              ND  41   10 10:58  2:01  1:46   14   35:23 21.1  1:07    8   22:20  7:11 1:11:32 
   10  288 Greg Duncan             Lincoln            NE  57   11 11:04  2:02  1:20   15   35:55 20.8  1:27   17   24:14  7:48 1:13:57 
   11  302 Chris Garty             Fargo              ND  37   21 12:05  2:13  1:35   23   37:30 19.9  1:43    6   21:45  7:00 1:14:38 
   12  391 Tony Schwan             Aberdeen           SD  31    5 10:17  1:53  1:01    7   34:21 21.7  0:37   52   28:38  9:13 1:14:52 
   13  353 Michael Maier           Bismarck           ND  31   37 12:45  2:20  1:18    6   33:51 22.0  0:59   33   26:19  8:28 1:15:10 
   14  246 David Armstrong         Moorhead           MN  28   16 11:38  2:08  1:41   20   37:11 20.1  1:05   12   23:49  7:40 1:15:22 
   15  448 Jordan Rheault          West Fargo         ND  21   40 12:48  2:21  1:44   16   35:56 20.8  1:08   15   23:57  7:43 1:15:31 
   16  404 Chris Swee              West Fargo         ND  36    2  9:08  1:41  1:21   24   37:39 19.8  1:20   31   26:13  8:27 1:15:38 
   17  325 Mark Johnson            Fargo              ND  57   29 12:29  2:17  1:50    9   34:52 21.4  1:50   22   25:26  8:11 1:16:26 
   18  403 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  28   51 13:36  2:30  1:13   13   35:21 21.1  1:01   27   25:51  8:19 1:17:00 
   19  348 Mike Loween             Alexandria         MN  36   28 12:22  2:16  2:07   25   38:05 19.6  0:46   16   24:10  7:47 1:17:29 
   20  279 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  44   27 12:11  2:14  1:33   22   37:28 19.9  1:03   25   25:48  8:19 1:18:01 
   21  352 David Maier             Bismarck           ND  56   30 12:31  2:18  1:36    8   34:26 21.7  1:23   49   28:17  9:07 1:18:11 
   22  339 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  56   34 12:37  2:19  1:45   17   36:00 20.7  1:12   42   27:12  8:46 1:18:43 
   23  383 Scott Remiger           Lakeville          MN  41   12 11:12  2:03  2:39   39   40:24 18.5  1:07   10   23:31  7:35 1:18:51 
   24  375 Craig Pool              Fargo              ND  56   46 13:30  2:29  1:37   18   36:08 20.6  1:19   35   26:20  8:29 1:18:54 
   25  370 Howard Olson            Detroit Lakes      MN  53   15 11:37  2:08  2:57   30   38:52 19.2  0:57   19   25:14  8:08 1:19:35 
   26  393 Kevin Schwandt          Minneapolis        MN  25   47 13:30  2:29  4:27   19   37:09 20.1  0:51   14   23:55  7:42 1:19:52 
   27  379 Lucas Quibell           Fargo              ND  14    3  9:28  1:44  2:17   54   42:31 17.5  1:09   18   25:05  8:05 1:20:29 
   28  414 Darrin Voeller          Fargo              ND  42   13 11:32  2:07  2:22   36   39:39 18.8  1:02   29   25:59  8:22 1:20:31 
   29  322 Ben Jagim               Moorhead           MN  26   17 11:43  2:09  1:51   41   40:44 18.3  0:38   23   25:41  8:16 1:20:35 
   30  381 Tristan Quibell         Fargo              ND  10    6 10:33  1:56  2:47   62   44:00 16.9  0:36   13   23:51  7:41 1:21:47 
   31    9 Mike Carver             St. Hilaire        MN  51   48 13:32  2:29  1:31   27   38:20 19.5  1:11   50   28:26  9:10 1:22:58 
   32  445 Paul Baker              Moorhead           MN  33   33 12:36  2:19  2:32   21   37:17 20.0  2:27   48   28:10  9:04 1:23:01 
   33  328 J Jonathan Bell-Cl      Fargo              ND  20    7 10:41  1:58  2:15   57   42:54 17.4  1:38   26   25:50  8:19 1:23:15 
   34  313 Joel Haugen             Fargo              MN  61   50 13:36  2:30  1:44   34   39:23 18.9  1:57   41   27:04  8:43 1:23:41 
   35  276 Aaron Christopherson    Fargo              ND  30   20 11:56  2:11  3:21   38   40:22 18.5  1:55   34   26:20  8:29 1:23:52 
   36  384 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  22   38 12:45  2:20  2:35   47   41:30 18.0  0:53   36   26:25  8:31 1:24:06 
   37  304 Dave Gilbert            Grand Forks        ND  51   32 12:34  2:18  1:03   31   38:54 19.2  1:10   64   30:43  9:54 1:24:22 
   38  356 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  54   44 13:23  2:27  2:55   49   41:41 17.9  0:49   24   25:42  8:17 1:24:28 
   39  341 Paul Leavy              East Grand Forks   ND  37   65 15:01  2:45  2:34   35   39:38 18.8  1:03   38   26:42  8:36 1:24:56 
   40  338 Karl Landgraf           White Bear Lake    MN  16   31 12:32  2:18  3:42   48   41:41 17.9  0:58   30   26:07  8:25 1:24:57 
   41  308 Tim Harms               Fargo              ND  51   26 12:10  2:14  2:43   40   40:31 18.4  1:48   47   28:05  9:03 1:25:16 
   42  373 Tim Pazdernik           Detroit Lakes      MN  26   68 15:18  2:48  2:31   28   38:48 19.2  1:01   45   27:50  8:58 1:25:26 
   43  396 Dillon Solberg          Bismarck           ND  22   69 15:24  2:49  2:04   42   40:44 18.3  1:01   37   26:30  8:32 1:25:41 
   44  257 John Baldwin            Hope               ND  20   49 13:33  2:29  2:01   43   40:55 18.2  0:50   51   28:33  9:12 1:25:49 
   45  282 John Covlin             Red Lake Falls     MN  59   54 13:42  2:31  2:10   37   39:52 18.7  1:31   57   29:28  9:29 1:26:41 
   46  337 Mark Kozitka            Detroit Lakes      MN  30   64 14:58  2:45  3:03   32   39:04 19.1  2:56   39   26:42  8:36 1:26:42 
   47  425 Doug Zinke              Bismarck           ND  32   36 12:41  2:20  1:58   51   41:52 17.8  0:49   58   29:46  9:35 1:27:04 
   48  411 Tyler Trieglaff         Frazee             MN  41   52 13:37  2:30  2:09   55   42:35 17.5  1:11   44   27:39  8:54 1:27:10 
   49  260 Zak Beckner             Audubon            MN  37   72 16:15  2:59  1:57   46   41:21 18.0  1:45   43   27:30  8:51 1:28:46 
   50  277 Tony Chu                Grand Forks        ND  63   55 13:50  2:32  2:25   44   41:12 18.1  1:26   62   30:22  9:47 1:29:12 
   51  413 Doug Vickmark           Detroit Lakes      MN  28    8 10:45  1:58  2:31   26   38:14 19.5  1:13   80   36:32 11:46 1:29:14 
   52  319 Paul Hensrud            Grand Forks        ND  33   53 13:42  2:31  3:08   72   45:47 16.3  1:06   40   26:47  8:38 1:30:27 
   53  327 Tristan Johnson         Detroit Lakes      MN  19   41 12:51  2:21  4:35   61   43:42 17.1  3:24   32   26:15  8:27 1:30:44 
   54  315 Jeremy Helgoe           Fargo              ND  39   39 12:46  2:21  2:58   56   42:43 17.5  2:40   61   30:04  9:41 1:31:09 
   55  401 Derek Stinchfield       Grand Forks        ND  33   71 15:52  2:54  4:20   58   42:58 17.4  2:16   28   25:56  8:21 1:31:19 
   56  266 Lane Bohlmann           Fargo              ND  15   24 12:08  2:13  3:34   75   46:13 16.1  1:00   56   28:46  9:16 1:31:39 
   57  408 Steve Tedford           Fargo              ND  44   56 13:51  2:32  3:02   67   44:45 16.7  1:45   53   28:42  9:14 1:32:03 
   58  446 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  72   78 17:02  3:07  1:30   33   39:23 18.9  2:00   70   32:13 10:22 1:32:06 
   59  388 Ander Sawchuk           Fargo              ND  19   19 11:49  2:10  1:52   84   52:26 14.2  0:44   20   25:20  8:10 1:32:10 
   60  303 Mathew Gates            Eagan              MN  43   83 19:30  3:34  3:17   12   35:15 21.2  1:51   71   32:20 10:25 1:32:11 
   61  397 Justin Solberg          Fargo              ND  26   74 16:31  3:02  1:46   78   47:57 15.6  0:40   21   25:21  8:10 1:32:14 
   62  335 Cory Klostriech         Moorhead           MN  52   79 17:19  3:10  2:19   60   43:28 17.2  1:24   46   28:00  9:01 1:32:27 
   63  392 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  30   35 12:37  2:19  5:23   45   41:19 18.1  1:03   73   32:27 10:27 1:32:48 
   64  281 Tim Couchman            Moorhead           MN  36   57 13:54  2:33  2:25   71   45:44 16.3  1:31   60   30:02  9:40 1:33:34 
   65  307 Rylan Gutzmer           Wyndmere           ND  25   59 13:56  2:33  2:40   77   47:30 15.7  0:50   55   28:45  9:16 1:33:40 
   66  241 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  44   77 16:58  3:07  3:37   50   41:46 17.9  1:17   63   30:23  9:47 1:34:00 
   67  402 Jeff Stoen              Ada                MN  57   73 16:17  2:59  2:05   53   42:27 17.6  1:24   69   32:01 10:19 1:34:12 
   68  332 Aaron Kapenga           Detroit Lakes      MN  35   25 12:10  2:14  2:26   66   44:44 16.7  1:13   75   34:25 11:05 1:34:56 
   69  410 Steve Tranby            Fort Collins       CO  32   63 14:44  2:42  2:52   64   44:29 16.8  1:45   72   32:26 10:27 1:36:14 
   70  273 Patrick Burns           Eden Prairie       MN  20   70 15:24  2:49  3:26   79   48:06 15.5  1:09   54   28:43  9:15 1:36:47 
   71  361 James Moe               Grand Forks        ND  38   66 15:16  2:48  4:54   52   42:23 17.6  2:53   67   31:34 10:10 1:36:58 
   72  285 Brandon Duenow          Fargo              ND  19   67 15:17  2:48  3:05   76   47:03 15.9  0:49   68   31:51 10:15 1:38:03 
   73  447 Richard Springer        Fargo              ND  59   42 13:00  2:23  3:01   68   45:03 16.6  1:08   81   36:38 11:48 1:38:48 
   74  245 Matt Andvik             Barnesville        MN  37   80 17:21  3:11  3:16   65   44:31 16.8  1:18   74   32:58 10:37 1:39:23 
   75  405 Brad Swenson            Moorhead           MN  64   58 13:56  2:33  2:36   69   45:04 16.5  1:51   79   36:26 11:44 1:39:52 
   76  250 Jeff B                  Maple Grove        MN  37   84 20:03  3:40  3:39   70   45:30 16.4  0:58   59   29:53  9:38 1:40:01 
   77  274 Bob Carney              Moorhead           MN  53   76 16:50  3:05  3:01   63   44:20 16.8  1:00   78   35:36 11:28 1:40:46 
   78  422 Zachary Wulfekuhle      Colfax             ND  13   87 22:26  4:07  2:12   59   43:25 17.2  2:32   65   31:02 10:00 1:41:35 
   79  377 Ethan Quibell           Fargo              ND   9   75 16:39  3:03  5:45   81   49:35 15.0  1:39   66   31:09 10:02 1:44:46 
   80  336 Ross Kopperud           Jamestown          ND  45   61 14:19  2:37  4:17   82   50:30 14.8  1:59   77   35:12 11:20 1:46:15 
   81  286 Brian Duenow            Fargo              ND  43   81 17:42  3:15  5:45   73   45:54 16.2  2:26   84   39:45 12:48 1:51:29 
   82  366 Brent Nerland           Fargo              ND  60   62 14:24  2:38  4:03   74   46:05 16.2  2:13   86   48:51 15:44 1:55:35 
   83  378 John Quibell            Fargo              ND  53   60 14:10  2:36  5:27   80   49:26 15.1  1:31   88   49:33 15:57 2:00:05 
   84  363 Grant Moeckel           Moorhead           MN  40   82 18:38  3:25  2:26   87   59:46 12.5  1:27   83   37:52 12:12 2:00:07 
   85  362 Corbin Moeckel          Moorhead           MN  11   86 21:37  3:58  2:28   86   59:44 12.5  1:28   82   37:52 12:12 2:03:06 
   86  358 James Melting           Fargo              ND  50   45 13:24  2:28  5:04   85   56:26 13.2  1:57   85   47:17 15:14 2:04:07 
   87  311 Robert Hatfield         Fargo              ND  33   89 30:05  5:30  4:33   83   51:32 14.5  3:46   76   34:37 11:09 2:04:31 
   88  345 Erik Lind               Fargo              ND  39   88 24:27  4:29  4:15   88 1:07:27 11.1  1:40   87   48:53 15:45 2:26:42 
   89  256 Arthur Bakker           Detroit Lakes      MN  66   85 20:27  3:45  4:04                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  316 Kelly Heltemes          Chanhassen         MN  37   20 12:49  2:21  1:13    1   35:49 20.8  0:45    1   21:59  7:05 1:12:33 
    2  371 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  48   17 12:25  2:17  1:19    6   38:53 19.2  0:59    3   24:23  7:51 1:17:57 
    3  360 Amy Miller Hawkinson    Fargo              ND  39   33 13:49  2:32  1:30    4   37:34 19.9  1:22    2   23:57  7:43 1:18:12 
    4  342 Lindsey Leker           West Fargo         ND  33   10 11:34  2:07  2:14    8   39:19 19.0  1:18    6   25:26  8:11 1:19:47 
    5  369 Orie Oksendahl          Fargo              ND  39   35 14:07  2:35  1:33    7   39:02 19.1  1:19    7   25:33  8:14 1:21:31 
    6  418 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  37   28 13:39  2:30  2:02    2   36:55 20.2  1:27   22   29:53  9:37 1:23:54 
    7  287 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  25   15 12:21  2:16  2:04   17   42:27 17.6  2:03    5   25:22  8:10 1:24:15 
    8  415 Shannon Voeller         Fargo              ND  40   19 12:48  2:21  2:11   20   43:00 17.3  1:39    9   25:47  8:18 1:25:24 
    9  330 Michelle Julien         Grand Forks        ND  39   22 12:58  2:23  2:30   13   41:46 17.9  1:40   10   26:51  8:39 1:25:44 
   10  329 Jennifer Jorgenson      Minneapolis        MN  43   23 13:01  2:23  1:18    3   37:09 20.1  1:34   44   33:02 10:38 1:26:01 
   11  421 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  42   12 12:02  2:12  2:27   12   41:22 18.0  1:17   20   29:00  9:20 1:26:05 
   12  243 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  39   31 13:47  2:32  1:08   15   42:10 17.7  1:06   15   28:03  9:02 1:26:13 
   13  251 Lindsay Babb            Fargo              ND  32   24 13:10  2:25  2:51   26   44:39 16.7  0:58    4   24:41  7:57 1:26:16 
   14  242 Hailey Adams            Grand Forks        ND  22    4 10:33  1:56  2:13   24   44:10 16.9  1:33   14   27:53  8:59 1:26:19 
   15  301 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  28   14 12:19  2:16  1:39    9   39:48 18.7  1:46   34   31:41 10:12 1:27:11 
   16  398 Laurel Springer         Fargo              MN  32   26 13:18  2:26  1:41   10   40:01 18.6  1:39   28   30:39  9:52 1:27:17 
   17  300 Laura Fugleberg         Roseau             MN  29    6 10:39  1:57  1:09   22   43:41 17.1  1:13   32   31:24 10:07 1:28:05 
   18  354 Greta Markuson          Fargo              ND  34   11 11:59  2:12  2:34   37   46:50 15.9  1:57    8   25:42  8:17 1:29:02 
   19  306 Heidi Grade             Fargo              ND  27   42 14:29  2:39  2:59   21   43:17 17.2  0:41   13   27:42  8:55 1:29:07 
   20  390 Jessica Schneider       Andover            MN  28   18 12:45  2:20  2:40   16   42:12 17.7  1:46   23   30:04  9:41 1:29:26 
   21  297 Jessica Foss            Fargo              ND  33    8 10:59  2:01  2:47   18   42:39 17.5  1:02   42   32:46 10:33 1:30:11 
   22  309 Emily Harris            West Fargo         ND  24   16 12:23  2:16  3:58   25   44:37 16.7  1:46   19   29:00  9:20 1:31:42 
   23  262 Paulina Bekkum          West Fargo         ND  13    1  9:39  1:46  2:06   45   48:39 15.3  0:52   27   30:36  9:51 1:31:50 
   24  254 Alexis Bachmeier        Fargo              ND  16   37 14:15  2:37  2:54   31   45:49 16.3  1:48   12   27:06  8:44 1:31:50 
   25  255 Tami Bachmeier          Fargo              ND  41    9 11:16  2:04  2:54   29   45:43 16.3  1:55   26   30:18  9:46 1:32:03 
   26  343 Sarah Leschinsky        Maple Grove        MN  40   25 13:11  2:25  2:21   28   45:22 16.4  1:09   25   30:06  9:42 1:32:08 
   27  406 Peggy Taylor            Blaine             MN  49   38 14:20  2:38  3:21   35   46:25 16.1  1:24   16   28:17  9:07 1:33:45 
   28  283 Beth Delabarre          Lamoure            ND  29   34 14:00  2:34  3:07   33   46:06 16.2  1:51   18   28:51  9:18 1:33:53 
   29  295 Julie Fletcher          Ottertail          MN  48   45 14:54  2:44  3:39   34   46:12 16.1  1:19   17   28:23  9:09 1:34:25 
   30  305 Heather Gilbert         Grand Forks        ND  44   76 23:00  4:13  2:31    5   37:57 19.7  1:24   24   30:05  9:41 1:34:55 
   31  318 Naomi Hensrud           Grand Forks        ND  31   43 14:41  2:42  2:51   38   47:05 15.8  2:22   21   29:32  9:31 1:36:29 
   32  382 Kelly Readel            West Fargo         ND  34   49 15:33  2:51  1:30   11   40:37 18.4  2:05   61   37:13 11:59 1:36:56 
   33  294 Lori Finken             Bismarck           ND  55   27 13:26  2:28  1:40   14   41:53 17.8  1:51   63   38:22 12:21 1:37:11 
   34  355 Liane Mauch             Mantador           ND  45   69 17:46  3:15  2:32   27   44:39 16.7  1:14   31   31:15 10:04 1:37:25 
   35  400 Julia Stark             Wyndmere           ND  26   21 12:51  2:21  2:13   51   49:47 15.0  0:58   36   31:58 10:18 1:37:46 
   36  389 Tiffany Scheel          Fargo              ND  41    7 10:49  1:59  3:17   36   46:45 16.0  1:34   58   35:59 11:35 1:38:22 
   37  331 Angela Kallmeyer        Fargo              ND  45   66 17:35  3:13  3:14   23   44:01 16.9  1:03   39   32:35 10:30 1:38:26 
   38  326 Ronda Johnson           Fargo              ND  45   50 15:34  2:51  1:42   19   42:53 17.4  2:14   59   36:15 11:41 1:38:36 
   39  270 Melissa Braseth         West Fargo         ND  42   29 13:40  2:30  2:26   41   48:05 15.5  2:15   40   32:39 10:31 1:39:02 
   40  419 Madison Winston         Plymouth           MN  20    2 10:25  1:55  2:28   54   52:04 14.3  1:05   47   33:06 10:39 1:39:05 
   41  317 Kallie Hensrud          West Fargo         ND  24   36 14:08  2:35  3:25   42   48:11 15.5  1:16   37   32:11 10:22 1:39:09 
   42  289 Jessica Dyrdahl         West Fargo         ND  31   41 14:29  2:39  2:56   49   49:07 15.2  1:03   33   31:41 10:12 1:39:14 
   43  264 Katie Bishoff           Fargo              ND  31   40 14:28  2:39  3:00   48   49:02 15.2  1:04   35   31:41 10:12 1:39:14 
   44  386 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  38   72 18:32  3:24  2:18   39   47:40 15.6  0:58   30   30:58  9:58 1:40:24 
   45  259 Laura Beckner           Audubon            MN  30   44 14:53  2:44  2:37   43   48:12 15.5  1:35   48   33:37 10:50 1:40:53 
   46  368 Anna Ogaard             Crookston          MN  26   59 16:15  2:59  4:36   53   51:19 14.5  1:42   11   27:05  8:43 1:40:55 
   47  340 Joanne Lavin            Clearbrook         MN  46   46 15:00  2:45  2:45   46   48:48 15.3  1:25   50   33:58 10:56 1:41:55 
   48  347 Mia Long                Park Rapids        MN  61   32 13:47  2:32  3:00   47   48:57 15.2  1:54   53   34:25 11:05 1:42:01 
   49  269 Kathryn Brainard        Frazee             MN  30   64 17:26  3:12  3:17   30   45:43 16.3  0:55   56   35:36 11:28 1:42:55 
   50  444 Janna Brainard          Frazee             MN  37   61 16:54  3:06  3:27   32   45:55 16.2  0:56   57   35:46 11:31 1:42:55 
   51  268 Jordan Brainard         Twin Valley        MN  22   58 16:14  2:59  2:21   44   48:39 15.3  1:04   54   34:42 11:11 1:42:58 
   52  380 Sydney Quibell          Fargo              ND  12    3 10:32  1:56  4:59   61   54:41 13.6  1:12   43   32:58 10:37 1:44:19 
   53  409 Jessica Teubner         Cando              ND  19   13 12:16  2:15  3:06   62   54:49 13.6  0:57   52   34:12 11:01 1:45:19 
   54  261 Lynn Bekkum             West Fargo         ND  47   73 19:14  3:31  2:54   40   48:00 15.5  2:02   49   33:49 10:53 1:45:56 
   55  312 Elizabeth Haugen        Fargo              ND  34   30 13:43  2:31  4:59   57   52:29 14.2  1:57   45   33:02 10:38 1:46:07 
   56  350 Danielle Luebke         Wyndmere           ND  33   60 16:22  3:00  3:41   50   49:18 15.1  1:54   60   36:38 11:48 1:47:51 
   57  253 Lisa Babel              Phoenix            AZ  36   51 15:38  2:52  2:55   66   57:35 13.0  3:05   29   30:39  9:52 1:49:51 
   58  372 Lindsay Paulson         Roseau             MN  35   48 15:26  2:50  2:23   68   58:07 12.8  2:28   41   32:42 10:32 1:51:04 
   59  249 Mystal Axtman           Horace             ND  39   56 16:03  2:57  4:06   63   56:12 13.3  1:10   55   34:51 11:14 1:52:20 
   60  420 Vickie Wolden           West Fargo         ND  57   68 17:39  3:14  3:08   60   53:33 13.9  1:05   64   38:25 12:22 1:53:49 
   61  394 Laurie Sieben           Grafton            ND  42   67 17:37  3:14  4:11   65   56:52 13.1  2:41   46   33:02 10:38 1:54:21 
   62  334 Leah Kent               Crookston          MN  28   39 14:20  2:38  5:11   70   59:44 12.5  1:02   51   34:07 10:59 1:54:23 
   63  351 Lori Maasjo             Fargo              ND  41   47 15:22  2:49  3:59   52   50:09 14.9  2:34   71   42:40 13:44 1:54:42 
   64  263 Mari Bell               Fargo              ND  61   57 16:09  2:58  2:44   55   52:19 14.3  2:36   67   41:02 13:13 1:54:48 
   65  290 Leslie Enerson          Wyndmere           ND  56   62 17:04  3:08  4:07   59   53:16 14.0  1:18   65   39:20 12:40 1:55:03 
   66  357 Alexandra Melting       Fargo              ND  13    5 10:36  1:57  4:48   64   56:29 13.2  1:57   68   41:21 13:19 1:55:09 
   67  407 Mona Tedford            Fargo              ND  50   65 17:29  3:12  3:39   73 1:00:48 12.3  2:40   38   32:27 10:27 1:57:01 
   68  364 Marie Moeckel           Moorhead           MN  34   52 15:41  2:52  2:41   69   59:25 12.6  1:30   62   37:50 12:11 1:57:05 
   69  376 Sybil Priebe            Wahpeton           ND  38   54 15:56  2:55  2:25   58   52:49 14.1  1:32   72   46:42 15:02 1:59:22 
   70  417 Laney Weibye            Fargo              ND  17   53 15:46  2:53  3:30   67   57:58 12.9  1:44   69   42:15 13:36 2:01:11 
   71  387 Kathy Sauer             Wahpeton           ND  48   55 16:01  2:56  4:15   56   52:21 14.2  2:00   73   46:48 15:04 2:01:24 
   72  271 Kay Brau                Rosholt            SD  62   71 18:30  3:23  5:06   72 1:00:15 12.4  2:09   70   42:22 13:39 2:08:20 
   73  442 Karen Borgeson          White Bear Lake    MN  57   74 20:14  3:42  3:46   71 1:00:01 12.4  4:13   66   40:51 13:09 2:09:03 
   74  344 Abby Lind               Fargo              ND  11   70 18:26  3:23  4:14   75 1:07:28 11.1  1:42   75   48:54 15:45 2:20:42 
   75  323 Michelle Jennison       Fargo              ND  41   75 20:51  3:49  6:03   74 1:04:17 11.6  1:54   74   47:44 15:22 2:20:47 
   76  443 Eugenie Rogstad         Marshall           MN  63   63 17:14  3:09  4:50   78 1:11:24 10.4  2:18   78   56:45 18:16 2:32:28 
   77  252 Tonya Babb              Grand Forks Afb    ND  31   77 25:03  4:35  3:39   76 1:09:32 10.7  1:20   76   54:57 17:41 2:34:29 
   78  416 Kristina Watson         Grand Forks Afb    ND  33   78 25:04  4:35  3:37   77 1:09:32 10.7  1:22   77   54:57 17:41 2:34:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  379 Lucas Quibell           Fargo              ND  14    1  9:28  1:44  2:17    2   42:31 17.5  1:09    2   25:05  8:05 1:20:29 
    2  381 Tristan Quibell         Fargo              ND  10    2 10:33  1:56  2:47    5   44:00 16.9  0:36    1   23:51  7:41 1:21:47 
    3  338 Karl Landgraf           White Bear Lake    MN  16    5 12:32  2:18  3:42    1   41:41 17.9  0:58    4   26:07  8:25 1:24:57 
    4  327 Tristan Johnson         Detroit Lakes      MN  19    6 12:51  2:21  4:35    4   43:42 17.1  3:24    5   26:15  8:27 1:30:44 
    5  266 Lane Bohlmann           Fargo              ND  15    4 12:08  2:13  3:34    6   46:13 16.1  1:00    6   28:46  9:16 1:31:39 
    6  388 Ander Sawchuk           Fargo              ND  19    3 11:49  2:10  1:52    9   52:26 14.2  0:44    3   25:20  8:10 1:32:10 
    7  285 Brandon Duenow          Fargo              ND  19    7 15:17  2:48  3:05    7   47:03 15.9  0:49    9   31:51 10:15 1:38:03 
    8  422 Zachary Wulfekuhle      Colfax             ND  13   10 22:26  4:07  2:12    3   43:25 17.2  2:32    7   31:02 10:00 1:41:35 
    9  377 Ethan Quibell           Fargo              ND   9    8 16:39  3:03  5:45    8   49:35 15.0  1:39    8   31:09 10:02 1:44:46 
   10  362 Corbin Moeckel          Moorhead           MN  11    9 21:37  3:58  2:28   10   59:44 12.5  1:28   10   37:52 12:12 2:03:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  262 Paulina Bekkum          West Fargo         ND  13    1  9:39  1:46  2:06    2   48:39 15.3  0:52    2   30:36  9:51 1:31:50 
    2  254 Alexis Bachmeier        Fargo              ND  16    5 14:15  2:37  2:54    1   45:49 16.3  1:48    1   27:06  8:44 1:31:50 
    3  380 Sydney Quibell          Fargo              ND  12    2 10:32  1:56  4:59    3   54:41 13.6  1:12    3   32:58 10:37 1:44:19 
    4  409 Jessica Teubner         Cando              ND  19    4 12:16  2:15  3:06    4   54:49 13.6  0:57    4   34:12 11:01 1:45:19 
    5  357 Alexandra Melting       Fargo              ND  13    3 10:36  1:57  4:48    5   56:29 13.2  1:57    5   41:21 13:19 1:55:09 
    6  417 Laney Weibye            Fargo              ND  17    6 15:46  2:53  3:30    6   57:58 12.9  1:44    6   42:15 13:36 2:01:11 
    7  344 Abby Lind               Fargo              ND  11    7 18:26  3:23  4:14    7 1:07:28 11.1  1:42    7   48:54 15:45 2:20:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  320 Joshua Hintz            Fargo              ND  23    6 12:06  2:13  1:37    1   34:58 21.3  0:44    1   20:28  6:36 1:09:52 
    2  423 Keisuke Yagi            Grand Forks        ND  29    1  8:36  1:35  1:36    8   38:50 19.2  0:57    2   20:32  6:37 1:10:30 
    3  246 David Armstrong         Moorhead           MN  28    4 11:38  2:08  1:41    5   37:11 20.1  1:05    3   23:49  7:40 1:15:22 
    4  448 Jordan Rheault          West Fargo         ND  21    8 12:48  2:21  1:44    3   35:56 20.8  1:08    5   23:57  7:43 1:15:31 
    5  403 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  28   11 13:36  2:30  1:13    2   35:21 21.1  1:01    9   25:51  8:19 1:17:00 
    6  393 Kevin Schwandt          Minneapolis        MN  25    9 13:30  2:29  4:27    4   37:09 20.1  0:51    4   23:55  7:42 1:19:52 
    7  322 Ben Jagim               Moorhead           MN  26    5 11:43  2:09  1:51    9   40:44 18.3  0:38    7   25:41  8:16 1:20:35 
    8  328 J Jonathan Bell-Cl      Fargo              ND  20    2 10:41  1:58  2:15   13   42:54 17.4  1:38    8   25:50  8:19 1:23:15 
    9  384 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  22    7 12:45  2:20  2:35   12   41:30 18.0  0:53   10   26:25  8:31 1:24:06 
   10  373 Tim Pazdernik           Detroit Lakes      MN  26   13 15:18  2:48  2:31    7   38:48 19.2  1:01   12   27:50  8:58 1:25:26 
   11  396 Dillon Solberg          Bismarck           ND  22   14 15:24  2:49  2:04   10   40:44 18.3  1:01   11   26:30  8:32 1:25:41 
   12  257 John Baldwin            Hope               ND  20   10 13:33  2:29  2:01   11   40:55 18.2  0:50   13   28:33  9:12 1:25:49 
   13  413 Doug Vickmark           Detroit Lakes      MN  28    3 10:45  1:58  2:31    6   38:14 19.5  1:13   16   36:32 11:46 1:29:14 
   14  397 Justin Solberg          Fargo              ND  26   16 16:31  3:02  1:46   15   47:57 15.6  0:40    6   25:21  8:10 1:32:14 
   15  307 Rylan Gutzmer           Wyndmere           ND  25   12 13:56  2:33  2:40   14   47:30 15.7  0:50   15   28:45  9:16 1:33:40 
   16  273 Patrick Burns           Eden Prairie       MN  20   15 15:24  2:49  3:26   16   48:06 15.5  1:09   14   28:43  9:15 1:36:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  287 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  25    5 12:21  2:16  2:04    3   42:27 17.6  2:03    1   25:22  8:10 1:24:15 
    2  242 Hailey Adams            Grand Forks        ND  22    2 10:33  1:56  2:13    6   44:10 16.9  1:33    4   27:53  8:59 1:26:19 
    3  301 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  28    4 12:19  2:16  1:39    1   39:48 18.7  1:46    9   31:41 10:12 1:27:11 
    4  300 Laura Fugleberg         Roseau             MN  29    3 10:39  1:57  1:09    5   43:41 17.1  1:13    8   31:24 10:07 1:28:05 
    5  306 Heidi Grade             Fargo              ND  27   12 14:29  2:39  2:59    4   43:17 17.2  0:41    3   27:42  8:55 1:29:07 
    6  390 Jessica Schneider       Andover            MN  28    7 12:45  2:20  2:40    2   42:12 17.7  1:46    7   30:04  9:41 1:29:26 
    7  309 Emily Harris            West Fargo         ND  24    6 12:23  2:16  3:58    7   44:37 16.7  1:46    6   29:00  9:20 1:31:42 
    8  283 Beth Delabarre          Lamoure            ND  29    9 14:00  2:34  3:07    8   46:06 16.2  1:51    5   28:51  9:18 1:33:53 
    9  400 Julia Stark             Wyndmere           ND  26    8 12:51  2:21  2:13   11   49:47 15.0  0:58   10   31:58 10:18 1:37:46 
   10  419 Madison Winston         Plymouth           MN  20    1 10:25  1:55  2:28   13   52:04 14.3  1:05   12   33:06 10:39 1:39:05 
   11  317 Kallie Hensrud          West Fargo         ND  24   10 14:08  2:35  3:25    9   48:11 15.5  1:16   11   32:11 10:22 1:39:09 
   12  368 Anna Ogaard             Crookston          MN  26   14 16:15  2:59  4:36   12   51:19 14.5  1:42    2   27:05  8:43 1:40:55 
   13  268 Jordan Brainard         Twin Valley        MN  22   13 16:14  2:59  2:21   10   48:39 15.3  1:04   14   34:42 11:11 1:42:58 
   14  334 Leah Kent               Crookston          MN  28   11 14:20  2:38  5:11   14   59:44 12.5  1:02   13   34:07 10:59 1:54:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  265 Kevin Bjerke            Aberdeen           SD  32    2  9:42  1:47  1:07    1   31:08 24.0  0:47    3   18:11  5:51 1:00:52 
    2  349 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  33    7 12:05  2:13  1:05    2   32:18 23.1  0:50    1   17:37  5:41 1:03:55 
    3  385 Scott Roby              Minneapolis        MN  32   15 13:07  2:24  1:20    6   34:54 21.4  0:58    2   18:01  5:48 1:08:18 
    4  346 Thomas Loegering        West Fargo         ND  31    4 11:32  2:07  2:03    3   32:39 22.8  1:09    5   21:58  7:05 1:09:20 
    5  302 Chris Garty             Fargo              ND  37    6 12:05  2:13  1:35    8   37:30 19.9  1:43    4   21:45  7:00 1:14:38 
    6  391 Tony Schwan             Aberdeen           SD  31    3 10:17  1:53  1:01    5   34:21 21.7  0:37   16   28:38  9:13 1:14:52 
    7  353 Michael Maier           Bismarck           ND  31   13 12:45  2:20  1:18    4   33:51 22.0  0:59    9   26:19  8:28 1:15:10 
    8  404 Chris Swee              West Fargo         ND  36    1  9:08  1:41  1:21    9   37:39 19.8  1:20    8   26:13  8:27 1:15:38 
    9  348 Mike Loween             Alexandria         MN  36    9 12:22  2:16  2:07   10   38:05 19.6  0:46    6   24:10  7:47 1:17:29 
   10  445 Paul Baker              Moorhead           MN  33   10 12:36  2:19  2:32    7   37:17 20.0  2:27   15   28:10  9:04 1:23:01 
   11  276 Aaron Christopherson    Fargo              ND  30    5 11:56  2:11  3:21   13   40:22 18.5  1:55   10   26:20  8:29 1:23:52 
   12  341 Paul Leavy              East Grand Forks   ND  37   20 15:01  2:45  2:34   12   39:38 18.8  1:03   11   26:42  8:36 1:24:56 
   13  337 Mark Kozitka            Detroit Lakes      MN  30   19 14:58  2:45  3:03   11   39:04 19.1  2:56   12   26:42  8:36 1:26:42 
   14  425 Doug Zinke              Bismarck           ND  32   12 12:41  2:20  1:58   16   41:52 17.8  0:49   17   29:46  9:35 1:27:04 
   15  260 Zak Beckner             Audubon            MN  37   23 16:15  2:59  1:57   15   41:21 18.0  1:45   14   27:30  8:51 1:28:46 
   16  319 Paul Hensrud            Grand Forks        ND  33   16 13:42  2:31  3:08   25   45:47 16.3  1:06   13   26:47  8:38 1:30:27 
   17  315 Jeremy Helgoe           Fargo              ND  39   14 12:46  2:21  2:58   18   42:43 17.5  2:40   20   30:04  9:41 1:31:09 
   18  401 Derek Stinchfield       Grand Forks        ND  33   22 15:52  2:54  4:20   19   42:58 17.4  2:16    7   25:56  8:21 1:31:19 
   19  392 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  30   11 12:37  2:19  5:23   14   41:19 18.1  1:03   23   32:27 10:27 1:32:48 
   20  281 Tim Couchman            Moorhead           MN  36   17 13:54  2:33  2:25   24   45:44 16.3  1:31   19   30:02  9:40 1:33:34 
   21  332 Aaron Kapenga           Detroit Lakes      MN  35    8 12:10  2:14  2:26   22   44:44 16.7  1:13   25   34:25 11:05 1:34:56 
   22  410 Steve Tranby            Fort Collins       CO  32   18 14:44  2:42  2:52   20   44:29 16.8  1:45   22   32:26 10:27 1:36:14 
   23  361 James Moe               Grand Forks        ND  38   21 15:16  2:48  4:54   17   42:23 17.6  2:53   21   31:34 10:10 1:36:58 
   24  245 Matt Andvik             Barnesville        MN  37   24 17:21  3:11  3:16   21   44:31 16.8  1:18   24   32:58 10:37 1:39:23 
   25  250 Jeff B                  Maple Grove        MN  37   25 20:03  3:40  3:39   23   45:30 16.4  0:58   18   29:53  9:38 1:40:01 
   26  311 Robert Hatfield         Fargo              ND  33   27 30:05  5:30  4:33   26   51:32 14.5  3:46   26   34:37 11:09 2:04:31 
   27  345 Erik Lind               Fargo              ND  39   26 24:27  4:29  4:15   27 1:07:27 11.1  1:40   27   48:53 15:45 2:26:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  316 Kelly Heltemes          Chanhassen         MN  37    4 12:49  2:21  1:13    1   35:49 20.8  0:45    1   21:59  7:05 1:12:33 
    2  360 Amy Miller Hawkinson    Fargo              ND  39   11 13:49  2:32  1:30    3   37:34 19.9  1:22    2   23:57  7:43 1:18:12 
    3  342 Lindsey Leker           West Fargo         ND  33    2 11:34  2:07  2:14    5   39:19 19.0  1:18    4   25:26  8:11 1:19:47 
    4  369 Orie Oksendahl          Fargo              ND  39   12 14:07  2:35  1:33    4   39:02 19.1  1:19    5   25:33  8:14 1:21:31 
    5  418 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  37    8 13:39  2:30  2:02    2   36:55 20.2  1:27   10   29:53  9:37 1:23:54 
    6  330 Michelle Julien         Grand Forks        ND  39    5 12:58  2:23  2:30    8   41:46 17.9  1:40    7   26:51  8:39 1:25:44 
    7  243 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  39   10 13:47  2:32  1:08    9   42:10 17.7  1:06    8   28:03  9:02 1:26:13 
    8  251 Lindsay Babb            Fargo              ND  32    6 13:10  2:25  2:51   11   44:39 16.7  0:58    3   24:41  7:57 1:26:16 
    9  398 Laurel Springer         Fargo              MN  32    7 13:18  2:26  1:41    6   40:01 18.6  1:39   11   30:39  9:52 1:27:17 
   10  354 Greta Markuson          Fargo              ND  34    3 11:59  2:12  2:34   14   46:50 15.9  1:57    6   25:42  8:17 1:29:02 
   11  297 Jessica Foss            Fargo              ND  33    1 10:59  2:01  2:47   10   42:39 17.5  1:02   17   32:46 10:33 1:30:11 
   12  318 Naomi Hensrud           Grand Forks        ND  31   15 14:41  2:42  2:51   15   47:05 15.8  2:22    9   29:32  9:31 1:36:29 
   13  382 Kelly Readel            West Fargo         ND  34   18 15:33  2:51  1:30    7   40:37 18.4  2:05   24   37:13 11:59 1:36:56 
   14  289 Jessica Dyrdahl         West Fargo         ND  31   14 14:29  2:39  2:56   19   49:07 15.2  1:03   14   31:41 10:12 1:39:14 
   15  264 Katie Bishoff           Fargo              ND  31   13 14:28  2:39  3:00   18   49:02 15.2  1:04   15   31:41 10:12 1:39:14 
   16  386 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  38   26 18:32  3:24  2:18   16   47:40 15.6  0:58   13   30:58  9:58 1:40:24 
   17  259 Laura Beckner           Audubon            MN  30   16 14:53  2:44  2:37   17   48:12 15.5  1:35   19   33:37 10:50 1:40:53 
   18  269 Kathryn Brainard        Frazee             MN  30   25 17:26  3:12  3:17   12   45:43 16.3  0:55   21   35:36 11:28 1:42:55 
   19  444 Janna Brainard          Frazee             MN  37   24 16:54  3:06  3:27   13   45:55 16.2  0:56   22   35:46 11:31 1:42:55 
   20  312 Elizabeth Haugen        Fargo              ND  34    9 13:43  2:31  4:59   21   52:29 14.2  1:57   18   33:02 10:38 1:46:07 
   21  350 Danielle Luebke         Wyndmere           ND  33   23 16:22  3:00  3:41   20   49:18 15.1  1:54   23   36:38 11:48 1:47:51 
   22  253 Lisa Babel              Phoenix            AZ  36   19 15:38  2:52  2:55   24   57:35 13.0  3:05   12   30:39  9:52 1:49:51 
   23  372 Lindsay Paulson         Roseau             MN  35   17 15:26  2:50  2:23   25   58:07 12.8  2:28   16   32:42 10:32 1:51:04 
   24  249 Mystal Axtman           Horace             ND  39   22 16:03  2:57  4:06   23   56:12 13.3  1:10   20   34:51 11:14 1:52:20 
   25  364 Marie Moeckel           Moorhead           MN  34   20 15:41  2:52  2:41   26   59:25 12.6  1:30   25   37:50 12:11 1:57:05 
   26  376 Sybil Priebe            Wahpeton           ND  38   21 15:56  2:55  2:25   22   52:49 14.1  1:32   26   46:42 15:02 1:59:22 
   27  252 Tonya Babb              Grand Forks Afb    ND  31   27 25:03  4:35  3:39   27 1:09:32 10.7  1:20   27   54:57 17:41 2:34:29 
   28  416 Kristina Watson         Grand Forks Afb    ND  33   28 25:04  4:35  3:37   28 1:09:32 10.7  1:22   28   54:57 17:41 2:34:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  280 Jeff Couchman           Edina              MN  40    4 11:49  2:10  1:27    1   33:43 22.1  1:10    2   23:19  7:31 1:11:26 
    2  395 Brian Sitz              Hazen              ND  41    1 10:58  2:01  1:46    3   35:23 21.1  1:07    1   22:20  7:11 1:11:32 
    3  279 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  44    5 12:11  2:14  1:33    4   37:28 19.9  1:03    4   25:48  8:19 1:18:01 
    4  383 Scott Remiger           Lakeville          MN  41    2 11:12  2:03  2:39    6   40:24 18.5  1:07    3   23:31  7:35 1:18:51 
    5  414 Darrin Voeller          Fargo              ND  42    3 11:32  2:07  2:22    5   39:39 18.8  1:02    5   25:59  8:22 1:20:31 
    6  411 Tyler Trieglaff         Frazee             MN  41    6 13:37  2:30  2:09    8   42:35 17.5  1:11    6   27:39  8:54 1:27:10 
    7  408 Steve Tedford           Fargo              ND  44    7 13:51  2:32  3:02    9   44:45 16.7  1:45    7   28:42  9:14 1:32:03 
    8  303 Mathew Gates            Eagan              MN  43   12 19:30  3:34  3:17    2   35:15 21.2  1:51    9   32:20 10:25 1:32:11 
    9  241 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  44    9 16:58  3:07  3:37    7   41:46 17.9  1:17    8   30:23  9:47 1:34:00 
   10  336 Ross Kopperud           Jamestown          ND  45    8 14:19  2:37  4:17   11   50:30 14.8  1:59   10   35:12 11:20 1:46:15 
   11  286 Brian Duenow            Fargo              ND  43   10 17:42  3:15  5:45   10   45:54 16.2  2:26   12   39:45 12:48 1:51:29 
   12  363 Grant Moeckel           Moorhead           MN  40   11 18:38  3:25  2:26   12   59:46 12.5  1:27   11   37:52 12:12 2:00:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  371 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  48    4 12:25  2:17  1:19    3   38:53 19.2  0:59    1   24:23  7:51 1:17:57 
    2  415 Shannon Voeller         Fargo              ND  40    5 12:48  2:21  2:11    6   43:00 17.3  1:39    2   25:47  8:18 1:25:24 
    3  329 Jennifer Jorgenson      Minneapolis        MN  43    6 13:01  2:23  1:18    1   37:09 20.1  1:34   12   33:02 10:38 1:26:01 
    4  421 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  42    3 12:02  2:12  2:27    4   41:22 18.0  1:17    5   29:00  9:20 1:26:05 
    5  255 Tami Bachmeier          Fargo              ND  41    2 11:16  2:04  2:54   10   45:43 16.3  1:55    8   30:18  9:46 1:32:03 
    6  343 Sarah Leschinsky        Maple Grove        MN  40    7 13:11  2:25  2:21    9   45:22 16.4  1:09    7   30:06  9:42 1:32:08 
    7  406 Peggy Taylor            Blaine             MN  49    9 14:20  2:38  3:21   12   46:25 16.1  1:24    3   28:17  9:07 1:33:45 
    8  295 Julie Fletcher          Ottertail          MN  48   10 14:54  2:44  3:39   11   46:12 16.1  1:19    4   28:23  9:09 1:34:25 
    9  305 Heather Gilbert         Grand Forks        ND  44   20 23:00  4:13  2:31    2   37:57 19.7  1:24    6   30:05  9:41 1:34:55 
   10  355 Liane Mauch             Mantador           ND  45   17 17:46  3:15  2:32    8   44:39 16.7  1:14    9   31:15 10:04 1:37:25 
   11  389 Tiffany Scheel          Fargo              ND  41    1 10:49  1:59  3:17   13   46:45 16.0  1:34   16   35:59 11:35 1:38:22 
   12  331 Angela Kallmeyer        Fargo              ND  45   15 17:35  3:13  3:14    7   44:01 16.9  1:03   10   32:35 10:30 1:38:26 
   13  326 Ronda Johnson           Fargo              ND  45   13 15:34  2:51  1:42    5   42:53 17.4  2:14   17   36:15 11:41 1:38:36 
   14  270 Melissa Braseth         West Fargo         ND  42    8 13:40  2:30  2:26   15   48:05 15.5  2:15   11   32:39 10:31 1:39:02 
   15  340 Joanne Lavin            Clearbrook         MN  46   11 15:00  2:45  2:45   16   48:48 15.3  1:25   15   33:58 10:56 1:41:55 
   16  261 Lynn Bekkum             West Fargo         ND  47   18 19:14  3:31  2:54   14   48:00 15.5  2:02   14   33:49 10:53 1:45:56 
   17  394 Laurie Sieben           Grafton            ND  42   16 17:37  3:14  4:11   19   56:52 13.1  2:41   13   33:02 10:38 1:54:21 
   18  351 Lori Maasjo             Fargo              ND  41   12 15:22  2:49  3:59   17   50:09 14.9  2:34   18   42:40 13:44 1:54:42 
   19  387 Kathy Sauer             Wahpeton           ND  48   14 16:01  2:56  4:15   18   52:21 14.2  2:00   19   46:48 15:04 2:01:24 
   20  323 Michelle Jennison       Fargo              ND  41   19 20:51  3:49  6:03   20 1:04:17 11.6  1:54   20   47:44 15:22 2:20:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  292 Carter Evenson          Fargo              ND  50    1 10:56  2:00  1:03    1   32:27 23.0  1:00    1   23:38  7:37 1:09:02 
    2  288 Greg Duncan             Lincoln            NE  57    2 11:04  2:02  1:20    4   35:55 20.8  1:27    2   24:14  7:48 1:13:57 
    3  325 Mark Johnson            Fargo              ND  57    5 12:29  2:17  1:50    3   34:52 21.4  1:50    4   25:26  8:11 1:16:26 
    4  352 David Maier             Bismarck           ND  56    6 12:31  2:18  1:36    2   34:26 21.7  1:23   10   28:17  9:07 1:18:11 
    5  339 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  56    8 12:37  2:19  1:45    5   36:00 20.7  1:12    7   27:12  8:46 1:18:43 
    6  375 Craig Pool              Fargo              ND  56   12 13:30  2:29  1:37    6   36:08 20.6  1:19    6   26:20  8:29 1:18:54 
    7  370 Howard Olson            Detroit Lakes      MN  53    3 11:37  2:08  2:57    8   38:52 19.2  0:57    3   25:14  8:08 1:19:35 
    8    9 Mike Carver             St. Hilaire        MN  51   13 13:32  2:29  1:31    7   38:20 19.5  1:11   11   28:26  9:10 1:22:58 
    9  304 Dave Gilbert            Grand Forks        ND  51    7 12:34  2:18  1:03    9   38:54 19.2  1:10   13   30:43  9:54 1:24:22 
   10  356 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  54   10 13:23  2:27  2:55   12   41:41 17.9  0:49    5   25:42  8:17 1:24:28 
   11  308 Tim Harms               Fargo              ND  51    4 12:10  2:14  2:43   11   40:31 18.4  1:48    9   28:05  9:03 1:25:16 
   12  282 John Covlin             Red Lake Falls     MN  59   14 13:42  2:31  2:10   10   39:52 18.7  1:31   12   29:28  9:29 1:26:41 
   13  335 Cory Klostriech         Moorhead           MN  52   18 17:19  3:10  2:19   14   43:28 17.2  1:24    8   28:00  9:01 1:32:27 
   14  402 Jeff Stoen              Ada                MN  57   16 16:17  2:59  2:05   13   42:27 17.6  1:24   14   32:01 10:19 1:34:12 
   15  447 Richard Springer        Fargo              ND  59    9 13:00  2:23  3:01   16   45:03 16.6  1:08   16   36:38 11:48 1:38:48 
   16  274 Bob Carney              Moorhead           MN  53   17 16:50  3:05  3:01   15   44:20 16.8  1:00   15   35:36 11:28 1:40:46 
   17  378 John Quibell            Fargo              ND  53   15 14:10  2:36  5:27   17   49:26 15.1  1:31   18   49:33 15:57 2:00:05 
   18  358 James Melting           Fargo              ND  50   11 13:24  2:28  5:04   18   56:26 13.2  1:57   17   47:17 15:14 2:04:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  294 Lori Finken             Bismarck           ND  55    1 13:26  2:28  1:40    1   41:53 17.8  1:51    2   38:22 12:21 1:37:11 
    2  420 Vickie Wolden           West Fargo         ND  57    4 17:39  3:14  3:08    3   53:33 13.9  1:05    3   38:25 12:22 1:53:49 
    3  290 Leslie Enerson          Wyndmere           ND  56    2 17:04  3:08  4:07    2   53:16 14.0  1:18    4   39:20 12:40 1:55:03 
    4  407 Mona Tedford            Fargo              ND  50    3 17:29  3:12  3:39    5 1:00:48 12.3  2:40    1   32:27 10:27 1:57:01 
    5  442 Karen Borgeson          White Bear Lake    MN  57    5 20:14  3:42  3:46    4 1:00:01 12.4  4:13    5   40:51 13:09 2:09:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  313 Joel Haugen             Fargo              MN  61    1 13:36  2:30  1:44    2   39:23 18.9  1:57    1   27:04  8:43 1:23:41 
    2  277 Tony Chu                Grand Forks        ND  63    2 13:50  2:32  2:25    3   41:12 18.1  1:26    2   30:22  9:47 1:29:12 
    3  446 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  72    5 17:02  3:07  1:30    1   39:23 18.9  2:00    3   32:13 10:22 1:32:06 
    4  405 Brad Swenson            Moorhead           MN  64    3 13:56  2:33  2:36    4   45:04 16.5  1:51    4   36:26 11:44 1:39:52 
    5  366 Brent Nerland           Fargo              ND  60    4 14:24  2:38  4:03    5   46:05 16.2  2:13    5   48:51 15:44 1:55:35 
    6  256 Arthur Bakker           Detroit Lakes      MN  66    6 20:27  3:45  4:04                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  347 Mia Long                Park Rapids        MN  61    1 13:47  2:32  3:00    1   48:57 15.2  1:54    1   34:25 11:05 1:42:01 
    2  263 Mari Bell               Fargo              ND  61    2 16:09  2:58  2:44    2   52:19 14.3  2:36    2   41:02 13:13 1:54:48 
    3  271 Kay Brau                Rosholt            SD  62    4 18:30  3:23  5:06    3 1:00:15 12.4  2:09    3   42:22 13:39 2:08:20 
    4  443 Eugenie Rogstad         Marshall           MN  63    3 17:14  3:09  4:50    4 1:11:24 10.4  2:18    4   56:45 18:16 2:32:28 

Total Registered:                        209
Total Number of Team Finishers:           17
Total Number of Individual Finishers:    166
Number of Male   Finishers:               88
Number of Female Finishers:               78
Did not Finish Race or Did Not Start:     24