Lake Marion Triathlon -
Lakeville, MN
8/16/2015

race logo










					                                                         LAKE MARION TRIATHLON
                                            Antlers Park  -  Lakeville, MN - August 16, 2015
                                             1/4 Mile Swim - 17.3 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/13    379 Andy Wiberg             Lakeville          MN  36 M     9  6:29  1:29  1:29    1   44:56 23.1  0:36    1   18:04  5:50 1:11:32 
    2   1/7     336 David Phillips          Maple Grove        MN  29 M    11  6:48  1:33  1:40    2   46:12 22.5  0:41    8   21:30  6:56 1:16:49 
    3   2/13    265 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36 M    10  6:41  1:31  1:55    4   48:08 21.6  0:38    2   19:33  6:19 1:16:54 
    4   1/18    325 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  45 M    17  6:59  1:36  1:52    3   47:17 22.0  0:28    6   20:43  6:41 1:17:18 
    5   1/11    291 Lance Kuehn             Eagan              MN  32 M    31  7:43  1:46  2:04    6   49:17 21.1  0:40    4   20:05  6:29 1:19:46 
    6   1/12    354 Corby Serk              Eden Prairie       MN  41 M    30  7:37  1:44  2:05    5   48:52 21.2  0:43   21   23:35  7:37 1:22:50 
    7   1/14    296 David Leard             Rosemount          MN  51 M    22  7:18  1:40  2:02    9   51:39 20.1  0:41    9   21:41  7:00 1:23:18 
    8   2/12    201 Jim Alme                Farmington         MN  43 M     3  6:06  1:24  1:54   10   51:43 20.1  0:53   16   22:59  7:25 1:23:33 
    9   2/11     90 Justin Quade            Lakeville          MN  34 M    46  8:11  1:52  1:31   15   52:51 19.6  0:43   10   21:50  7:03 1:25:05 
   10   2/18    387 John Zenner             Lakeville          MN  47 M    40  8:00  1:50  1:49    8   51:36 20.1  0:43   23   23:56  7:44 1:26:02 
   11   2/14    274 Kenneth Johnson         Apple Valley       MN  52 M     4  6:06  1:24  3:10   21   54:52 18.9  1:22   14   22:33  7:17 1:28:01 
   12   3/14    326 Mark Moland             Lakeville          MN  52 M    20  7:10  1:38  2:02   13   52:42 19.7  1:23   33   25:02  8:05 1:28:18 
   13   1/10    345 Bette Rowley            Burnsville         MN  30 F    21  7:11  1:38  2:00   25   55:37 18.7  0:28   18   23:13  7:30 1:28:27 
   14   3/13    208 Brenton Balvin          Northfield         MN  35 M    60  8:34  1:57  2:29   11   52:10 19.9  0:33   30   24:52  8:02 1:28:37 
   15   1/6     206 Luke Anton              Saint Paul         MN  29 M    66  8:42  1:59  2:00   26   55:46 18.6  0:51   11   21:53  7:04 1:29:11 
   16   3/18    352 Karl Schultz            Lakeville          MN  45 M    32  7:47  1:46  2:18   22   55:28 18.7  1:00   15   22:44  7:20 1:29:14 
   17   1/13    373 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  17 M    18  7:05  1:37  1:29   47   59:30 17.4  0:54    5   20:37  6:40 1:29:34 
   18   4/18    247 Steven Gare             Faribault          MN  49 M    59  8:33  1:57  3:02    7   50:11 20.7  0:50   56   27:09  8:46 1:29:43 
   19   1/5     271 Shauna Joas             Eagan              MN  40 F    29  7:35  1:44  2:04   20   54:30 19.0  0:38   35   25:07  8:07 1:29:53 
   20   4/13    283 Jonathan Kell           Blaine             MN  35 M    53  8:24  1:55  2:06   16   53:30 19.4  0:59   37   25:16  8:09 1:30:13 
   21   1/5     262 Austin Hegert           Lincoln            NE  24 M    65  8:39  1:58  3:02   30   56:27 18.4  1:32    7   21:10  6:50 1:30:49 
   22   2/5     260 Loren Hatten            Hampton            MN  21 M    12  6:48  1:33  2:27   59 1:01:08 17.0  1:07    3   20:03  6:28 1:31:31 
   23   2/6     242 David Elliason          Northfield         MN  46 M    93  9:20  2:08  2:04   14   52:49 19.7  0:53   57   27:12  8:47 1:32:15 
   24   2/10    245 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  33 F    52  8:24  1:55  1:58   17   53:47 19.3  0:52   61   27:31  8:53 1:32:29 
   25   1/5     221 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57 M    23  7:21  1:41  2:19   19   54:13 19.1  0:43   75   28:09  9:05 1:32:43 
   26   3/11    331 Andy Overby             Plymouth           MN  30 M    76  8:54  2:02  2:24   37   57:26 18.1  1:12   17   23:08  7:28 1:33:02 
   27   1/12    295 Calie Larkin            Fargo              ND  38 F    80  9:00  2:03  2:11   34   56:43 18.3  0:52   29   24:39  7:58 1:33:24 
   28   4/14     88 Jeff Dahle              Morristown         MN  52 M    99  9:38  2:12  3:07   12   52:12 19.9  0:52   63   27:41  8:56 1:33:28 
   29   5/18    232 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  47 M   125 10:46  2:27  2:28   33   56:36 18.3  1:18   13   22:26  7:15 1:33:32 
   30   6/18    269 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  49 M    47  8:12  1:52  2:28   35   57:06 18.2  0:46   41   25:48  8:20 1:34:19 
   31   1/13    228 Kirsten Coffman         Rochester          MN  25 F    58  8:32  1:57  2:07   61 1:01:26 16.9  0:48   12   22:19  7:12 1:35:11 
   32   5/14    312 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  54 M    38  7:58  1:49  2:45   24   55:35 18.7  1:20   62   27:41  8:56 1:35:18 
   33   7/18    203 Brett Anderson          Farmington         MN  47 M    81  9:03  2:04  3:18   23   55:33 18.7  1:30   44   26:02  8:24 1:35:23 
   34   1/7     315 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48 F    63  8:37  1:58  1:48   31   56:31 18.4  0:53   64   27:41  8:56 1:35:29 
   35   2/7     350 Jesse Schmidt           Farmington         MN  27 M    14  6:51  1:34  2:43   49   59:45 17.4  1:14   34   25:07  8:06 1:35:37 
   36   2/5     359 Rob Sitek               Hastings           MN  58 M    48  8:15  1:53  2:50   18   53:58 19.2  1:07   99   29:29  9:31 1:35:37 
   37   2/12    241 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  38 F    36  7:54  1:48  2:13   45   59:11 17.5  0:47   40   25:40  8:17 1:35:43 
   38   2/13    329 Stacy Osmond            Savage             MN  27 F   101  9:41  2:12  2:22   42   58:48 17.7  1:08   24   24:07  7:47 1:36:04 
   39   3/12    313 Mike McClure            Apple Valley       MN  43 M    62  8:36  1:58  2:59   40   58:27 17.8  1:16   50   26:37  8:35 1:37:53 
   40   3/5     372 Joe Traxler             Victoria           MN  21 M    69  8:46  2:00  2:17   58 1:00:55 17.0  1:11   31   24:58  8:04 1:38:04 
   41   3/12    251 Lezlie Germann-Tooley   Edina              MN  38 F    92  9:17  2:07  1:48   64 1:01:48 16.8  0:57   26   24:27  7:53 1:38:15 
   42   2/13    270 Brennan Jensen          Lakeville          MN  12 M     5  6:06  1:24  1:51   97 1:06:10 15.7  0:25   22   23:46  7:40 1:38:16 
   43   3/5     355 Mark Severson           Eagan              MN  55 M   115 10:15  2:20  2:42   27   56:01 18.5  1:43   72   28:06  9:04 1:38:45 
   44   8/18    388 Erv Zimmer              Farmington         MN  48 M   122 10:32  2:24  4:54   36   57:13 18.1  1:46   27   24:31  7:55 1:38:54 
   45   4/12    337 Andrea Potyondy Smith   Brooklyn Park      MN  39 F    44  8:07  1:51  3:01   28   56:07 18.5  1:11  117   30:38  9:53 1:39:02 
   46   5/13    339 Robert Quade            Prior Lake         MN  36 M    50  8:18  1:54  2:55   46   59:23 17.5  0:27   71   28:02  9:03 1:39:02 
   47   4/12    225 Jason Carter            Bloomington        MN  41 M    51  8:19  1:54  3:27   65 1:01:50 16.8  0:29   36   25:09  8:07 1:39:13 
   48   1/1     204 Deborah Anderson        Lakeville          MN  59 F   121 10:26  2:23  2:37   51   59:48 17.4  1:14   39   25:34  8:15 1:39:36 
   49   5/12    356 David Shorma            Fargo              MN  44 M    70  8:48  2:00  2:39   44   58:58 17.6  1:41   65   27:42  8:57 1:39:46 
   50   9/18    281 Peter Kaul              Eagan              MN  49 M   128 10:53  2:29  2:59   53 1:00:02 17.3  1:27   28   24:37  7:57 1:39:55 
   51   6/14    371 Bill Traxler            Victoria           MN  52 M   119 10:17  2:21  3:21   38   57:56 17.9  0:46   66   27:47  8:58 1:40:05 
   52  10/18    278 Chris Jonus             Burnsville         MN  47 M   129 10:54  2:29  2:24   41   58:46 17.7  1:28   52   26:47  8:39 1:40:17 
   53   4/11    309 Derek Marks             Amery              WI  30 M    61  8:35  1:58  3:30   55 1:00:32 17.1  1:24   47   26:22  8:31 1:40:21 
   54   1/5     258 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  60 M    89  9:12  2:06  2:20   39   58:01 17.9  1:36   95   29:19  9:28 1:40:26 
   55   1/8      89 Jill Milbauer           Apple Valley       MN  51 F    33  7:47  1:47  2:16   50   59:46 17.4  1:06  118   30:39  9:54 1:41:33 
   56   6/13    286 Thomas King             Saint Louis Park   MN  36 M    71  8:48  2:00  5:21   43   58:48 17.7  2:10   51   26:39  8:36 1:41:45 
   57   4/5     310 Garin Marlow            Minneapolis        MN  22 M     1  5:42  1:18  2:44   71 1:02:08 16.7  1:26  113   30:26  9:49 1:42:24 
   58   6/12    292 Mike Kulhanek           Empire             MN  42 M    39  8:00  1:49  2:39   70 1:02:04 16.7  1:29   77   28:16  9:07 1:42:26 
   59   7/13    263 Roy Heilman             Shoreview          MN  37 M   102  9:45  2:13  3:14   69 1:02:04 16.7  0:32   54   26:54  8:41 1:42:26 
   60   2/5     342 Steve Regli             Lakeville          MN  63 M    85  9:09  2:05  2:56   56 1:00:45 17.1  1:15   80   28:31  9:12 1:42:34 
   61   7/12    253 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  41 M    56  8:29  1:56  2:59   54 1:00:15 17.2  1:26  107   30:02  9:42 1:43:10 
   62   4/5     317 Richard Meidl           Lakeville          MN  56 M   118 10:17  2:21  3:46   29   56:10 18.5  2:12  121   30:50  9:57 1:43:13 
   63   5/11    304 Curt Lockman            Lakeville          MN  34 M    42  8:04  1:50  2:07   60 1:01:23 16.9  1:04  115   30:36  9:53 1:43:13 
   64  11/18    268 Thomas Illg             Apple Valley       MN  49 M    57  8:32  1:57  3:43   67 1:01:51 16.8  0:39   82   28:33  9:13 1:43:16 
   65   3/13    280 Blaize Kandler          Lakeville          MN  18 M    28  7:33  1:43  3:18  114 1:08:31 15.1  0:45   19   23:13  7:30 1:43:18 
   66   5/5     323 Travis Meyer            Lakeville          MN  20 M     2  5:46  1:19  2:47   85 1:04:26 16.1  0:56  103   29:51  9:38 1:43:44 
   67   4/13    299 Austin Leverty          Lakeville          MN  18 M   149 12:01  2:44  2:56   86 1:04:28 16.1  0:37   25   24:26  7:53 1:44:26 
   68   8/12    334 Tim Peterson            Lakeville          MN  44 M    54  8:27  1:56  3:27   89 1:04:59 16.0  1:10   48   26:26  8:32 1:44:27 
   69   2/8     308 Nancy Marian            Burnsville         MN  52 F    73  8:50  2:01  2:21   63 1:01:48 16.8  1:16  120   30:46  9:56 1:44:59 
   70   6/11    264 Matt Herrmann           Blaine             MN  33 M    55  8:28  1:56  3:06   78 1:03:30 16.3  1:00   92   29:10  9:25 1:45:12 
   71   5/12    289 Kelly Klein             Rochester          MN  37 F   143 11:34  2:38  3:04   76 1:03:09 16.4  1:13   49   26:27  8:32 1:45:26 
   72   9/12    360 Tony Stack              Inver Grove Height MN  44 M    74  8:51  2:01  3:02   48   59:40 17.4  2:02  137   32:11 10:23 1:45:46 
   73   5/13    255 Jackson Gray            Savage             MN  15 M    86  9:10  2:05  3:16   77 1:03:17 16.4  0:58   94   29:19  9:28 1:45:58 
   74  12/18    261 Mark Hatten             Hampton            MN  48 M   100  9:40  2:12  3:07   74 1:02:43 16.6  2:04   83   28:36  9:14 1:46:08 
   75   6/13    341 Aiden Regan             Lakeville          MN  13 M    13  6:51  1:34  4:45  137 1:11:01 14.6  0:46   20   23:23  7:33 1:46:43 
   76   7/14     86 Ken Carlson             Prescott           WI  51 M    49  8:17  1:53  2:33  106 1:06:56 15.5  1:33   59   27:29  8:52 1:46:46 
   77   2/5     226 Katie Carter            Bloomington        MN  41 F   103  9:46  2:14  3:21   88 1:04:48 16.0  0:39   76   28:14  9:07 1:46:46 
   78  13/18    307 Stu MacDonald           Lakeville          MN  48 M    26  7:32  1:43  3:58   95 1:05:39 15.8  1:04   84   28:37  9:14 1:46:48 
   79   1/8     230 Winter Craig            Lakeville          MN  13 F     8  6:14  1:25  2:48  122 1:09:15 15.0  0:39   70   27:59  9:02 1:46:53 
   80   8/13    285 Michael King            Lakeville          MN  38 M    87  9:10  2:05  4:32   80 1:03:45 16.3  1:34   74   28:07  9:05 1:47:07 
   81  14/18    385 Hoon Yu                 Farmington         MN  46 M    77  8:55  2:02  3:27   68 1:01:52 16.8  1:32  128   31:26 10:09 1:47:10 
   82   6/12    223 Kim Carlson             Minneapolis        MN  39 F   120 10:18  2:21  2:51   84 1:04:18 16.1  1:23   85   28:40  9:15 1:47:27 
   83   3/6     293 Doobie Kurus            Minetonka          MN  42 M    24  7:26  1:42  2:20   57 1:00:53 17.0  2:41  151   34:09 11:01 1:47:28 
   84   8/14    374 Brian Vance Sr          Lakeville          MN  54 M    96  9:30  2:10  2:32   93 1:05:24 15.9  1:06   90   29:00  9:22 1:47:30 
   85   9/14    332 Alex Parker             Apple Valley       MN  53 M   127 10:51  2:28  3:33   52   59:59 17.3  2:14  122   30:59 10:00 1:47:34 
   86   3/10    330 Kari Osmondson          St Cloud           MN  34 F    84  9:08  2:05  2:19   75 1:02:44 16.5  1:18  136   32:07 10:22 1:47:34 
   87  10/14    276 Mark R Johnson          Saint Paul         MN  50 M   148 11:55  2:43  3:22   32   56:34 18.4  1:51  150   34:03 10:59 1:47:43 
   88   3/13    218 Mallorie Brugh          Shakopee           MN  29 F    98  9:36  2:11  2:54  104 1:06:52 15.5  0:44   73   28:07  9:05 1:48:12 
   89   7/12    300 Heather Liebswager      Eagan              MN  36 F   156 12:18  2:48  4:29   62 1:01:39 16.8  1:33   78   28:16  9:07 1:48:13 
   90   4/13    220 Christa Buhl            Bloomington        MN  28 F    27  7:33  1:43  3:31  115 1:08:36 15.1  0:45   79   28:24  9:10 1:48:47 
   91   2/7     389 Janet Zimmer            Farmington         MN  48 F   137 11:21  2:35  3:03   79 1:03:45 16.3  0:54  105   29:57  9:40 1:48:59 
   92   3/7     314 Joshua McCollum         Minneapolis        MN  28 M   108  9:59  2:16  3:18   90 1:05:10 15.9  0:44  114   30:27  9:50 1:49:35 
   93   4/10    202 Andrea Anderson         Eagan              MN  33 F   105  9:50  2:14  4:07  100 1:06:24 15.6  1:32   68   27:47  8:58 1:49:38 
   94   7/11    233 Jason Czycalla          Lakeville          MN  33 M    37  7:57  1:49  2:55  120 1:09:11 15.0  0:52   89   28:56  9:20 1:49:50 
   95   8/12    240 Kara Ehrman             Eagan              MN  37 F   114 10:13  2:20  2:46   96 1:05:56 15.7  0:59  108   30:07  9:43 1:49:59 
   96   9/13    249 Jon Gerhart             Eagan              MN  36 M   111 10:10  2:19  3:45  117 1:08:48 15.1  1:32   43   26:00  8:23 1:50:13 
   97   3/7     321 Lisa Meyer              Lakeville          MN  46 F    75  8:54  2:02  3:18  109 1:07:29 15.4  1:46   91   29:02  9:22 1:50:28 
   98   3/5     279 Danny Kagol             Minnetonka         MN  67 M   112 10:11  2:19  3:17   73 1:02:42 16.6  1:58  139   32:25 10:28 1:50:31 
   99  11/14    227 James Castle            Edina              MN  51 M    95  9:29  2:10  4:44   81 1:04:03 16.2  2:25  109   30:09  9:44 1:50:47 
  100   4/7     316 Andy Meidl              Lakeville          MN  25 M   135 11:08  2:32  3:11   91 1:05:13 15.9  0:49  116   30:38  9:53 1:50:58 
  101   2/8     322 Natalie Meyer           Lakeville          MN  15 F    34  7:47  1:47  3:32  140 1:11:16 14.6  1:39   53   26:48  8:39 1:51:00 
  102   8/11    290 Michael Kopischke       Madison Lake       MN  32 M   157 12:19  2:48  3:09  116 1:08:44 15.1  0:39   45   26:17  8:29 1:51:06 
  103   7/13    229 Matt Craig              Lakeville          MN  12 M     6  6:07  1:24  2:50  158 1:15:29 13.8  0:39   46   26:17  8:29 1:51:20 
  104   3/8     205 Olivia Anderson         Lakeville          MN  14 F    15  6:52  1:34  3:20  155 1:14:30 13.9  1:08   38   25:33  8:15 1:51:21 
  105   9/11    361 Jesse Stapp             Elko               MN  30 M   134 11:02  2:31  3:21  105 1:06:54 15.5  2:44   58   27:27  8:52 1:51:26 
  106   4/6     243 Michael Erickson        Bloomington        MN  40 M    79  8:57  2:02  2:54   99 1:06:23 15.6  0:47  140   32:34 10:31 1:51:33 
  107   9/12    348 Angela Savstrom         Plymouth           MN  39 F   106  9:55  2:16  2:58   94 1:05:38 15.8  1:19  144   32:43 10:34 1:52:32 
  108   8/13    254 Isaiah Gray             Savage             MN  17 M   167 12:53  2:56  2:52  138 1:11:08 14.6  0:52   32   25:00  8:04 1:52:43 
  109  10/13    209 James Barke             Bloomington        MN  38 M   155 12:17  2:48  3:14  118 1:08:48 15.1  0:47   67   27:47  8:58 1:52:52 
  110  10/12    222 Matt Burow              Minneapolis        MN  43 M   123 10:36  2:25  1:55  113 1:08:11 15.2  1:03  123   31:11 10:04 1:52:54 
  111   5/13    351 Alyssa Schultz          Richfield          MN  26 F   138 11:24  2:36  3:34  124 1:09:31 14.9  1:41   55   26:56  8:42 1:53:04 
  112  11/12    224 Mike Carlson            Lakeville          MN  40 M   109 10:08  2:19  5:07  111 1:07:35 15.4  1:49   81   28:32  9:13 1:53:09 
  113   6/13    327 Lauren Moldan           Burnsville         MN  29 F   139 11:25  2:36  4:11  107 1:07:01 15.5  1:03  101   29:44  9:36 1:53:21 
  114   4/5     349 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  61 M   124 10:45  2:27  3:32   72 1:02:37 16.6  1:49  155   34:48 11:14 1:53:30 
  115  12/14    277 Timothy Johnson         Lakeville          MN  53 M   174 14:15  3:15  4:33   82 1:04:04 16.2  2:47   69   27:53  9:00 1:53:30 
  116   1/4     297 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  63 F   158 12:23  2:49  2:50   66 1:01:50 16.8  1:11  157   35:32 11:28 1:53:44 
  117  11/13    207 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  37 M    41  8:03  1:50  3:35  119 1:09:05 15.0  1:55  124   31:15 10:05 1:53:51 
  118   4/7     239 Amy Edelstein           North Mankato      MN  49 F    94  9:23  2:08  3:04  108 1:07:03 15.5  1:52  142   32:43 10:34 1:54:04 
  119  10/12    231 Joanna Cregan           Apple Valley       MN  37 F    68  8:43  1:59  3:18  121 1:09:12 15.0  1:29  127   31:24 10:08 1:54:05 
  120   3/8     287 Betsy Kintner           Farmington         MN  50 F   136 11:21  2:35  2:35   98 1:06:14 15.7  1:46  138   32:17 10:25 1:54:10 
  121   7/13    238 Alison Dube             Hopkins            MN  26 F    72  8:49  2:01  2:42  110 1:07:32 15.4  1:15  149   33:55 10:57 1:54:11 
  122  12/13    384 Justin Wright           Saint Paul         MN  37 M   117 10:16  2:20  4:56   92 1:05:13 15.9  2:28  126   31:19 10:06 1:54:11 
  123  12/12    288 Eric Kittelson          Farmington         MN  43 M    78  8:55  2:02  4:03  125 1:09:34 14.9  2:05  102   29:46  9:37 1:54:21 
  124   9/13    347 Andre Sassine           Lakeville          MN  18 M    90  9:13  2:06  3:01  147 1:12:54 14.2  0:47   87   28:43  9:16 1:54:35 
  125  13/14    343 Mark Richard            Bloomington        MN  50 M    97  9:32  2:10  4:15  139 1:11:13 14.6  1:07   86   28:41  9:16 1:54:47 
  126   2/4     338 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  60 F   154 12:16  2:48  3:02  128 1:09:50 14.9  0:42   98   29:24  9:29 1:55:12 
  127   4/8     210 Robin Baxtet            Burnsville         MN  52 F   150 12:10  2:46  2:10  127 1:09:50 14.9  1:03  110   30:14  9:46 1:55:26 
  128   5/7     318 Zach Meidl              Lakeville          MN  25 M   152 12:15  2:47  2:58  101 1:06:31 15.6  1:53  143   32:43 10:34 1:56:19 
  129   8/13     91 Kate Thorson            Prior Lake         MN  27 F    35  7:54  1:48  3:04  148 1:13:26 14.1  0:49  129   31:29 10:10 1:56:39 
  130  15/18    381 Andrew Willett          Saint Louis Park   MN  46 M   140 11:25  2:36  2:48   87 1:04:39 16.1  1:17  165   36:56 11:55 1:57:04 
  131   1/3     367 Claire Sylvestre        Minnetonka         MN  20 F   104  9:49  2:14  3:47  141 1:11:17 14.6  1:56  111   30:17  9:46 1:57:05 
  132   2/3     217 Katie Bronson           Coon Rapids        MN  24 F    45  8:08  1:51  4:02  130 1:09:53 14.9  1:08  156   34:50 11:14 1:57:59 
  133   5/7     237 Jody Dion               Farmington         MN  46 F    88  9:11  2:06  3:28  153 1:14:16 14.0  0:58  119   30:44  9:55 1:58:36 
  134  10/13    236 Brandon Dion            Farmington         MN  19 M    16  6:55  1:35  3:37  157 1:15:07 13.8  0:55  135   32:05 10:21 1:58:37 
  135   6/7     246 Kelly Gallagher         Lakeville          MN  48 F    25  7:30  1:43  5:17  129 1:09:52 14.9  1:53  152   34:15 11:03 1:58:45 
  136   5/6     248 Dan Gerhart             Lakeville          MN  33 M   132 11:01  2:31  4:39  143 1:11:49 14.5  2:14  100   29:34  9:33 1:59:16 
  137   1/3     335 Shannon Pettitt         Inver Grove Height MN  44 F    43  8:06  1:51  3:48   83 1:04:15 16.2  1:38  175   41:48 13:29 1:59:33 
  138   5/5     303 David Little            Prior Lake         MN  58 M   165 12:46  2:55  5:40  133 1:10:20 14.8  1:38   93   29:14  9:26 1:59:36 
  139   3/4     298 Susan Leroy             Prior Lake         MN  60 F   161 12:29  2:51  2:34  132 1:10:11 14.8  3:04  132   31:36 10:12 1:59:52 
  140   2/3     376 Emily Waitz             Hopkins            MN  38 F   177 14:45  3:21  2:40  102 1:06:40 15.6  2:18  147   33:32 10:49 1:59:53 
  141   7/7     275 Lori Johnson            Eagan              MN  46 F   159 12:24  2:49  3:43  134 1:10:33 14.7  1:41  146   33:19 10:45 2:01:37 
  142   4/4     346 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  60 F   144 11:38  2:39  3:08  126 1:09:49 14.9  0:45  162   36:33 11:48 2:01:51 
  143   5/10    320 Candice Meyer           Bloominton         MN  33 F   113 10:11  2:19  4:52  164 1:16:57 13.5  1:20   88   28:48  9:18 2:02:06 
  144   6/10    216 Tammy Boyd              Saint Paul         MN  33 F   173 14:05  3:13  3:38  145 1:12:27 14.3  2:27  106   29:58  9:40 2:02:33 
  145   7/10    267 Courtney Hyland         Rochester          MN  32 F   142 11:30  2:37  7:28  135 1:10:45 14.7  2:29  112   30:24  9:49 2:02:34 
  146   4/8     305 Jewel Luckow            New Prague         MN  15 F    19  7:10  1:38  3:36  154 1:14:26 13.9  1:01  164   36:38 11:49 2:02:50 
  147  11/12    363 Victoria Straus         Lakeville          MN  37 F   153 12:15  2:48  4:53  144 1:12:14 14.4  2:14  125   31:17 10:06 2:02:51 
  148   5/8     257 Emma Hadacek            Lakeville          MN  16 F    64  8:38  1:58  2:34  165 1:17:27 13.4  0:59  153   34:18 11:04 2:03:54 
  149  11/13    250 Jake Gerl               Lakeville          MN  15 M   133 11:02  2:31  2:31  162 1:16:53 13.5  0:49  141   32:41 10:33 2:03:55 
  150  12/13    383 Damien Williams         Savage             MN  15 M   163 12:38  2:53  2:32  142 1:11:39 14.5  0:50  163   36:37 11:49 2:04:14 
  151   6/7     311 Zachary Martens         Farmington         MN  26 M   147 11:54  2:43  4:49  123 1:09:25 15.0  1:24  166   36:57 11:56 2:04:28 
  152   5/8     386 Alice Zappa             Ramsey             MN  52 F   170 13:35  3:05  5:28  152 1:14:07 14.0  4:02   60   27:29  8:52 2:04:37 
  153  10/11    234 Diego Diaz              Eagan              MN  31 M   130 10:56  2:29  5:26  103 1:06:52 15.5  0:51  174   41:15 13:19 2:05:18 
  154   3/5     378 Samantha Whalen         Lakeville          MN  41 F    91  9:16  2:07  3:45  166 1:17:44 13.4  1:32  145   33:03 10:40 2:05:19 
  155   6/8     390 Michaela Zins           Lakeville          MN  19 F    83  9:07  2:05  2:14  171 1:22:14 12.6  0:42  133   31:38 10:12 2:05:53 
  156   8/10    370 Kimberly Tonies         Apple Valley       MN  34 F   141 11:26  2:36  3:41  160 1:15:45 13.7  1:19  154   34:30 11:08 2:06:39 
  157   6/8     368 Denise Sylvestre        Minnetonka         MN  54 F   180 15:02  3:25  3:55  131 1:10:10 14.8  2:24  158   35:45 11:32 2:07:14 
  158   7/8     214 Alena Bodnaruk          Chicago            IL  19 F     7  6:08  1:24  3:45  174 1:24:25 12.3  1:41  134   31:49 10:16 2:07:46 
  159   9/13    377 Mikayla Walton          Richfield          MN  27 F   107  9:57  2:16  5:34  167 1:18:22 13.2  2:23  130   31:34 10:11 2:07:48 
  160  10/13    380 Kristine Wietecha       Rochester          MN  25 F   145 11:45  2:41  4:52  175 1:24:34 12.3  1:45   42   25:52  8:21 2:08:47 
  161  11/13    284 Katie Keller            Maple Grove        MN  26 F   126 10:46  2:27  4:05  159 1:15:32 13.7  0:51  168   38:17 12:21 2:09:29 
  162   7/8     333 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  51 F   110 10:09  2:19  4:25  151 1:14:00 14.0  1:40  171   39:31 12:45 2:09:42 
  163  16/18    382 Dan Willett             Bloomington        MN  49 M   181 15:58  3:38  7:23  156 1:14:55 13.9  1:34  148   33:53 10:56 2:13:42 
  164   9/10    328 Haley Nelson            St. Paul           MN  31 F   160 12:25  2:50  7:26  169 1:20:32 12.9  3:31  104   29:52  9:38 2:13:44 
  165   7/7     369 James Tabery            St. Louis Park     MN  28 M   146 11:52  2:42  9:41  168 1:18:23 13.2  2:20  131   31:35 10:12 2:13:50 
  166  10/10    364 Amanda Swanson          Lakeville          MN  33 F   171 13:44  3:08  4:24  150 1:13:55 14.0  2:21  173   40:42 13:08 2:15:04 
  167   8/8     366 Elizabeth Swenson       Lakeville          MN  14 F    82  9:05  2:04  3:29  181 1:33:26 11.1  0:49   96   29:22  9:29 2:16:09 
  168  13/13    362 Korey Straus            Lakeville          MN  39 M   172 13:59  3:11 12:11  146 1:12:40 14.3  1:47  159   35:50 11:34 2:16:24 
  169  14/14    273 Greg Johnson            Eagan              MN  52 M   116 10:15  2:20  4:44  136 1:10:47 14.7  3:01  179   50:26 16:16 2:19:12 
  170  12/12    282 Christine Keeney        Rochester          MN  38 F   164 12:46  2:54  4:35  172 1:22:38 12.6  2:24  167   37:29 12:06 2:19:50 
  171  17/18     94 Mark Buschbacher        Lakeville          MN  48 M   166 12:48  2:55  5:44  176 1:25:26 12.1  1:37  160   36:13 11:41 2:21:46 
  172  18/18    244 Steffan Fay             Forest Lake        MN  46 M   176 14:34  3:19 13:48  161 1:16:07 13.6  7:58   97   29:23  9:29 2:21:49 
  173   5/5     211 Frederick Beseler       La Crosse          WI  60 M   162 12:37  2:52  4:47  112 1:07:45 15.3  2:35  182   56:18 18:10 2:24:01 
  174  11/11    365 Erik Swanson            Lakeville          MN  33 M   183 23:13  5:17  3:55  149 1:13:51 14.1  2:25  172   40:42 13:08 2:24:04 
  175   3/3     219 Amanda Brummund         Minneapolis        MN  34 F   168 13:01  2:58  4:35  173 1:23:02 12.5  1:01  176   43:37 14:04 2:25:14 
  176   8/8     259 Suzanne Hamilton        Ramsey             MN  51 F   178 14:49  3:23  5:37  163 1:16:57 13.5  3:07  177   45:28 14:40 2:25:56 
  177  13/13    212 Alexander Biedny        Forest Lake        MN  16 M   175 14:19  3:16 15:32  170 1:22:01 12.7  4:00  161   36:13 11:41 2:32:03 
  178   4/5     213 Kelly Biedny            Forest Lake        MN  43 F   179 14:59  3:25  7:24  180 1:29:09 11.6  3:02  169   38:46 12:31 2:33:18 
  179   5/5     301 Jody Lindner            Lakeville          MN  40 F   151 12:14  2:47  4:28  178 1:28:16 11.8  2:12  178   48:27 15:38 2:35:35 
  180  12/13    272 Caitlin Johnson         Rochester          MN  26 F   169 13:30  3:04  5:46  182 1:36:23 10.8  1:38  170   39:27 12:44 2:36:42 
  181   6/6     235 Garrick Dietze          Burnsville         MN  40 M   131 10:58  2:30  8:33  179 1:28:33 11.7  3:54  181   54:31 17:35 2:46:27 
  182  13/13    302 Amanda Little           Rochester          MN  29 F   182 18:27  4:12  6:48  177 1:26:30 12.0  1:44  180   53:14 17:11 2:46:41 
  183   3/3     306 Mackenzie MacDonald     Lincoln            NE  22 F    67  8:43  1:59  5:29  183 2:03:41  8.4  3:31  183 1:03:11 20:23 3:24:35 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  397 Team T                                           4  8:11  1:52  1:12    1   55:18 18.8  0:26    2   22:01  7:07 1:27:06 
           Frank Lombardo , Marcus Gustafson , Kenton Johnson     
    2   85 Last Minute Tri                                  3  7:39  1:45  1:36    2   57:46 18.0  0:26    3   22:35  7:18 1:30:00 
           Michael Wessels , Luke Tonsager , Noah Pinke           
    3  393 Tri Hards                                        1  5:57  1:22  1:13    3 1:01:59 16.7  0:27    6   25:10  8:07 1:34:44 
           Brady Torborg , Isaac Heilman , Braden Walsh           
    4  400 Trophy Husbands                                  6  9:41  2:12  3:56    5 1:03:25 16.4  0:33    5   23:52  7:42 1:41:26 
           Jay Oneill , Jay Oneill , Logan Schultz                
    5  395 two young men and an old                         7 12:07  2:46  1:37    4 1:02:54 16.5  0:23    7   25:28  8:13 1:42:27 
           Samuel Handziak , Dan Kieffer , Bruce Weber            
    6   80 Fire Breathing Rubber Duc                        2  6:03  1:23  1:12    7 1:14:06 14.0  0:37    1   21:55  7:04 1:43:50 
           Henry Skinner , Lucas Pearson , Ben Seme               
    7   84 Blazing Saddles                                  5  9:18  2:07  1:09    6 1:12:49 14.3  0:33    4   22:42  7:20 1:46:29 
           Bryan Tabery , Anthony Tabery , Mike Tabery            


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   82 Keep on Tri'n                                    1  7:59  1:49  1:35    1 1:11:43 14.5  0:31    1   24:47  8:00 1:46:32 
           Liz Erickson , Sonya Rippe , Erin Krech                
    2  399 Aja                                              3 14:19  3:16  1:51    3 1:22:48 12.5  0:28    2   27:16  8:48 2:06:40 
           Jane Meidl , Ablavi Epou , Alisa Weber                 
    3  398 Honey's Triple Threat                            2 12:25  2:50  1:45    2 1:18:58 13.1  0:40    3   35:53 11:35 2:09:39 
           Madeline Johnson , Theresa Johnson , Emily Mallen      


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   83 Try Team Rowley                                  2  8:44  2:00  1:45    1   52:15 19.9  0:36    2   24:48  8:00 1:28:06 
           Tess Rowley , Aaron Eason , Jeb Rowley                 
    2   81 Tri Breaking                                     3 10:11  2:19  1:37    2   56:22 18.4  0:35    4   27:05  8:44 1:35:47 
           Mary Sue Ingman , Tony Ramunno , Mary Sue Ingman       
    3  391 Purple Pancakes                                  1  6:14  1:25  1:31    4 1:04:36 16.1  0:28    1   24:29  7:54 1:37:16 
           Natalie Herrild , Joanna Brandner , Carson Witte       
    4  394 Heit                                             4 10:23  2:22  2:00    5 1:15:56 13.7  0:43    3   25:41  8:17 1:54:41 
           Craig Heit , Emma Heit , Craig Heit                    
    5  396 Broken Lamps                                     5 19:47  4:30  1:55    3 1:01:02 17.0  0:32    6   33:24 10:47 1:56:38 
           John Kriha , Jeremy Kuhns , Jackie Kuhns               
    6  392 The Quick Healers                                                       6 1:24:09 12.3  1:47    5   28:13  9:06 2:04:41 
           Jeanine Gray , Kim Schmitz , Darian Gray               


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  206 Luke Anton              Saint Paul         MN  29    2  8:42  1:59  2:00    2   55:46 18.6  0:51    1   21:53  7:04 1:29:11 
    2  242 David Elliason          Northfield         MN  46    4  9:20  2:08  2:04    1   52:49 19.7  0:53    2   27:12  8:47 1:32:15 
    3  293 Doobie Kurus            Minetonka          MN  42    1  7:26  1:42  2:20    3 1:00:53 17.0  2:41    5   34:09 11:01 1:47:28 
    4  243 Michael Erickson        Bloomington        MN  40    3  8:57  2:02  2:54    4 1:06:23 15.6  0:47    4   32:34 10:31 1:51:33 
    5  248 Dan Gerhart             Lakeville          MN  33    6 11:01  2:31  4:39    5 1:11:49 14.5  2:14    3   29:34  9:33 1:59:16 
    6  235 Garrick Dietze          Burnsville         MN  40    5 10:58  2:30  8:33    6 1:28:33 11.7  3:54    6   54:31 17:35 2:46:27 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  335 Shannon Pettitt         Inver Grove Height MN  44    1  8:06  1:51  3:48    1 1:04:15 16.2  1:38    2   41:48 13:29 1:59:33 
    2  376 Emily Waitz             Hopkins            MN  38    3 14:45  3:21  2:40    2 1:06:40 15.6  2:18    1   33:32 10:49 1:59:53 
    3  219 Amanda Brummund         Minneapolis        MN  34    2 13:01  2:58  4:35    3 1:23:02 12.5  1:01    3   43:37 14:04 2:25:14 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Garin Marlow            Minneapolis        MN  22 M    5:42  1:18 
    2 Travis Meyer            Lakeville          MN  20 M    5:46  1:19 
    3 Jim Alme                Farmington         MN  43 M    6:06  1:24 
    4 Kenneth Johnson         Apple Valley       MN  52 M    6:06  1:24 
    5 Brennan Jensen          Lakeville          MN  12 M    6:06  1:24 
    6 Matt Craig              Lakeville          MN  12 M    6:07  1:24 
    7 Alena Bodnaruk          Chicago            IL  19 F    6:08  1:24 
    8 Winter Craig            Lakeville          MN  13 F    6:14  1:25 
    9 Andy Wiberg             Lakeville          MN  36 M    6:29  1:29 
   10 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36 M    6:41  1:31 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Andy Wiberg             Lakeville          MN  36 M   44:56 23.1 
    2 David Phillips          Maple Grove        MN  29 M   46:12 22.5 
    3 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  45 M   47:17 22.0 
    4 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36 M   48:08 21.6 
    5 Corby Serk              Eden Prairie       MN  41 M   48:52 21.2 
    6 Lance Kuehn             Eagan              MN  32 M   49:17 21.1 
    7 Steven Gare             Faribault          MN  49 M   50:11 20.7 
    8 John Zenner             Lakeville          MN  47 M   51:36 20.1 
    9 David Leard             Rosemount          MN  51 M   51:39 20.1 
   10 Jim Alme                Farmington         MN  43 M   51:43 20.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Andy Wiberg             Lakeville          MN  36 M   18:04  5:50 
    2 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36 M   19:33  6:19 
    3 Loren Hatten            Hampton            MN  21 M   20:03  6:28 
    4 Lance Kuehn             Eagan              MN  32 M   20:05  6:29 
    5 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  17 M   20:37  6:40 
    6 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  45 M   20:43  6:41 
    7 Austin Hegert           Lincoln            NE  24 M   21:10  6:50 
    8 David Phillips          Maple Grove        MN  29 M   21:30  6:56 
    9 David Leard             Rosemount          MN  51 M   21:41  7:00 
   10 Justin Quade            Lakeville          MN  34 M   21:50  7:03 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  379 Andy Wiberg             Lakeville          MN  36    7  6:29  1:29  1:29    1   44:56 23.1  0:36    1   18:04  5:50 1:11:32 
    2  336 David Phillips          Maple Grove        MN  29    9  6:48  1:33  1:40    2   46:12 22.5  0:41    8   21:30  6:56 1:16:49 
    3  265 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36    8  6:41  1:31  1:55    4   48:08 21.6  0:38    2   19:33  6:19 1:16:54 
    4  325 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  45   14  6:59  1:36  1:52    3   47:17 22.0  0:28    6   20:43  6:41 1:17:18 
    5  291 Lance Kuehn             Eagan              MN  32   22  7:43  1:46  2:04    6   49:17 21.1  0:40    4   20:05  6:29 1:19:46 
    6  354 Corby Serk              Eden Prairie       MN  41   21  7:37  1:44  2:05    5   48:52 21.2  0:43   18   23:35  7:37 1:22:50 
    7  296 David Leard             Rosemount          MN  51   17  7:18  1:40  2:02    9   51:39 20.1  0:41    9   21:41  7:00 1:23:18 
    8  201 Jim Alme                Farmington         MN  43    3  6:06  1:24  1:54   10   51:43 20.1  0:53   14   22:59  7:25 1:23:33 
    9   90 Justin Quade            Lakeville          MN  34   30  8:11  1:52  1:31   14   52:51 19.6  0:43   10   21:50  7:03 1:25:05 
   10  387 John Zenner             Lakeville          MN  47   27  8:00  1:50  1:49    8   51:36 20.1  0:43   20   23:56  7:44 1:26:02 
   11  274 Kenneth Johnson         Apple Valley       MN  52    4  6:06  1:24  3:10   18   54:52 18.9  1:22   12   22:33  7:17 1:28:01 
   12  326 Mark Moland             Lakeville          MN  52   16  7:10  1:38  2:02   13   52:42 19.7  1:23   27   25:02  8:05 1:28:18 
   13  208 Brenton Balvin          Northfield         MN  35   42  8:34  1:57  2:29   11   52:10 19.9  0:33   24   24:52  8:02 1:28:37 
   14  352 Karl Schultz            Lakeville          MN  45   23  7:47  1:46  2:18   19   55:28 18.7  1:00   13   22:44  7:20 1:29:14 
   15  373 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  17   15  7:05  1:37  1:29   37   59:30 17.4  0:54    5   20:37  6:40 1:29:34 
   16  247 Steven Gare             Faribault          MN  49   41  8:33  1:57  3:02    7   50:11 20.7  0:50   42   27:09  8:46 1:29:43 
   17  283 Jonathan Kell           Blaine             MN  35   36  8:24  1:55  2:06   15   53:30 19.4  0:59   30   25:16  8:09 1:30:13 
   18  262 Austin Hegert           Lincoln            NE  24   45  8:39  1:58  3:02   24   56:27 18.4  1:32    7   21:10  6:50 1:30:49 
   19  260 Loren Hatten            Hampton            MN  21   10  6:48  1:33  2:27   46 1:01:08 17.0  1:07    3   20:03  6:28 1:31:31 
   20  221 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57   18  7:21  1:41  2:19   17   54:13 19.1  0:43   54   28:09  9:05 1:32:43 
   21  331 Andy Overby             Plymouth           MN  30   50  8:54  2:02  2:24   29   57:26 18.1  1:12   15   23:08  7:28 1:33:02 
   22   88 Jeff Dahle              Morristown         MN  52   62  9:38  2:12  3:07   12   52:12 19.9  0:52   46   27:41  8:56 1:33:28 
   23  232 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  47   77 10:46  2:27  2:28   26   56:36 18.3  1:18   11   22:26  7:15 1:33:32 
   24  269 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  49   31  8:12  1:52  2:28   27   57:06 18.2  0:46   31   25:48  8:20 1:34:19 
   25  312 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  54   25  7:58  1:49  2:45   21   55:35 18.7  1:20   45   27:41  8:56 1:35:18 
   26  203 Brett Anderson          Farmington         MN  47   53  9:03  2:04  3:18   20   55:33 18.7  1:30   33   26:02  8:24 1:35:23 
   27  350 Jesse Schmidt           Farmington         MN  27   12  6:51  1:34  2:43   39   59:45 17.4  1:14   28   25:07  8:06 1:35:37 
   28  359 Rob Sitek               Hastings           MN  58   32  8:15  1:53  2:50   16   53:58 19.2  1:07   70   29:29  9:31 1:35:37 
   29  313 Mike McClure            Apple Valley       MN  43   44  8:36  1:58  2:59   32   58:27 17.8  1:16   38   26:37  8:35 1:37:53 
   30  372 Joe Traxler             Victoria           MN  21   46  8:46  2:00  2:17   45 1:00:55 17.0  1:11   25   24:58  8:04 1:38:04 
   31  270 Brennan Jensen          Lakeville          MN  12    5  6:06  1:24  1:51   71 1:06:10 15.7  0:25   19   23:46  7:40 1:38:16 
   32  355 Mark Severson           Eagan              MN  55   69 10:15  2:20  2:42   22   56:01 18.5  1:43   52   28:06  9:04 1:38:45 
   33  388 Erv Zimmer              Farmington         MN  48   74 10:32  2:24  4:54   28   57:13 18.1  1:46   22   24:31  7:55 1:38:54 
   34  339 Robert Quade            Prior Lake         MN  36   34  8:18  1:54  2:55   36   59:23 17.5  0:27   51   28:02  9:03 1:39:02 
   35  225 Jason Carter            Bloomington        MN  41   35  8:19  1:54  3:27   48 1:01:50 16.8  0:29   29   25:09  8:07 1:39:13 
   36  356 David Shorma            Fargo              MN  44   47  8:48  2:00  2:39   35   58:58 17.6  1:41   47   27:42  8:57 1:39:46 
   37  281 Peter Kaul              Eagan              MN  49   79 10:53  2:29  2:59   41 1:00:02 17.3  1:27   23   24:37  7:57 1:39:55 
   38  371 Bill Traxler            Victoria           MN  52   73 10:17  2:21  3:21   30   57:56 17.9  0:46   48   27:47  8:58 1:40:05 
   39  278 Chris Jonus             Burnsville         MN  47   80 10:54  2:29  2:24   33   58:46 17.7  1:28   40   26:47  8:39 1:40:17 
   40  309 Derek Marks             Amery              WI  30   43  8:35  1:58  3:30   43 1:00:32 17.1  1:24   36   26:22  8:31 1:40:21 
   41  258 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  60   57  9:12  2:06  2:20   31   58:01 17.9  1:36   68   29:19  9:28 1:40:26 
   42  286 Thomas King             Saint Louis Park   MN  36   48  8:48  2:00  5:21   34   58:48 17.7  2:10   39   26:39  8:36 1:41:45 
   43  310 Garin Marlow            Minneapolis        MN  22    1  5:42  1:18  2:44   53 1:02:08 16.7  1:26   75   30:26  9:49 1:42:24 
   44  292 Mike Kulhanek           Empire             MN  42   26  8:00  1:49  2:39   52 1:02:04 16.7  1:29   55   28:16  9:07 1:42:26 
   45  263 Roy Heilman             Shoreview          MN  37   64  9:45  2:13  3:14   51 1:02:04 16.7  0:32   41   26:54  8:41 1:42:26 
   46  342 Steve Regli             Lakeville          MN  63   54  9:09  2:05  2:56   44 1:00:45 17.1  1:15   56   28:31  9:12 1:42:34 
   47  253 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  41   39  8:29  1:56  2:59   42 1:00:15 17.2  1:26   73   30:02  9:42 1:43:10 
   48  317 Richard Meidl           Lakeville          MN  56   72 10:17  2:21  3:46   23   56:10 18.5  2:12   79   30:50  9:57 1:43:13 
   49  304 Curt Lockman            Lakeville          MN  34   29  8:04  1:50  2:07   47 1:01:23 16.9  1:04   77   30:36  9:53 1:43:13 
   50  268 Thomas Illg             Apple Valley       MN  49   40  8:32  1:57  3:43   49 1:01:51 16.8  0:39   58   28:33  9:13 1:43:16 
   51  280 Blaize Kandler          Lakeville          MN  18   20  7:33  1:43  3:18   79 1:08:31 15.1  0:45   16   23:13  7:30 1:43:18 
   52  323 Travis Meyer            Lakeville          MN  20    2  5:46  1:19  2:47   62 1:04:26 16.1  0:56   72   29:51  9:38 1:43:44 
   53  299 Austin Leverty          Lakeville          MN  18   89 12:01  2:44  2:56   63 1:04:28 16.1  0:37   21   24:26  7:53 1:44:26 
   54  334 Tim Peterson            Lakeville          MN  44   37  8:27  1:56  3:27   65 1:04:59 16.0  1:10   37   26:26  8:32 1:44:27 
   55  264 Matt Herrmann           Blaine             MN  33   38  8:28  1:56  3:06   58 1:03:30 16.3  1:00   65   29:10  9:25 1:45:12 
   56  360 Tony Stack              Inver Grove Height MN  44   49  8:51  2:01  3:02   38   59:40 17.4  2:02   87   32:11 10:23 1:45:46 
   57  255 Jackson Gray            Savage             MN  15   55  9:10  2:05  3:16   57 1:03:17 16.4  0:58   67   29:19  9:28 1:45:58 
   58  261 Mark Hatten             Hampton            MN  48   63  9:40  2:12  3:07   56 1:02:43 16.6  2:04   59   28:36  9:14 1:46:08 
   59  341 Aiden Regan             Lakeville          MN  13   11  6:51  1:34  4:45   89 1:11:01 14.6  0:46   17   23:23  7:33 1:46:43 
   60   86 Ken Carlson             Prescott           WI  51   33  8:17  1:53  2:33   75 1:06:56 15.5  1:33   44   27:29  8:52 1:46:46 
   61  307 Stu MacDonald           Lakeville          MN  48   19  7:32  1:43  3:58   70 1:05:39 15.8  1:04   60   28:37  9:14 1:46:48 
   62  285 Michael King            Lakeville          MN  38   56  9:10  2:05  4:32   59 1:03:45 16.3  1:34   53   28:07  9:05 1:47:07 
   63  385 Hoon Yu                 Farmington         MN  46   51  8:55  2:02  3:27   50 1:01:52 16.8  1:32   84   31:26 10:09 1:47:10 
   64  374 Brian Vance Sr          Lakeville          MN  54   60  9:30  2:10  2:32   69 1:05:24 15.9  1:06   64   29:00  9:22 1:47:30 
   65  332 Alex Parker             Apple Valley       MN  53   78 10:51  2:28  3:33   40   59:59 17.3  2:14   80   30:59 10:00 1:47:34 
   66  276 Mark R Johnson          Saint Paul         MN  50   88 11:55  2:43  3:22   25   56:34 18.4  1:51   92   34:03 10:59 1:47:43 
   67  314 Joshua McCollum         Minneapolis        MN  28   65  9:59  2:16  3:18   66 1:05:10 15.9  0:44   76   30:27  9:50 1:49:35 
   68  233 Jason Czycalla          Lakeville          MN  33   24  7:57  1:49  2:55   84 1:09:11 15.0  0:52   63   28:56  9:20 1:49:50 
   69  249 Jon Gerhart             Eagan              MN  36   67 10:10  2:19  3:45   81 1:08:48 15.1  1:32   32   26:00  8:23 1:50:13 
   70  279 Danny Kagol             Minnetonka         MN  67   68 10:11  2:19  3:17   55 1:02:42 16.6  1:58   88   32:25 10:28 1:50:31 
   71  227 James Castle            Edina              MN  51   59  9:29  2:10  4:44   60 1:04:03 16.2  2:25   74   30:09  9:44 1:50:47 
   72  316 Andy Meidl              Lakeville          MN  25   84 11:08  2:32  3:11   67 1:05:13 15.9  0:49   78   30:38  9:53 1:50:58 
   73  290 Michael Kopischke       Madison Lake       MN  32   92 12:19  2:48  3:09   80 1:08:44 15.1  0:39   34   26:17  8:29 1:51:06 
   74  229 Matt Craig              Lakeville          MN  12    6  6:07  1:24  2:50   98 1:15:29 13.8  0:39   35   26:17  8:29 1:51:20 
   75  361 Jesse Stapp             Elko               MN  30   83 11:02  2:31  3:21   74 1:06:54 15.5  2:44   43   27:27  8:52 1:51:26 
   76  254 Isaiah Gray             Savage             MN  17   97 12:53  2:56  2:52   90 1:11:08 14.6  0:52   26   25:00  8:04 1:52:43 
   77  209 James Barke             Bloomington        MN  38   91 12:17  2:48  3:14   82 1:08:48 15.1  0:47   49   27:47  8:58 1:52:52 
   78  222 Matt Burow              Minneapolis        MN  43   75 10:36  2:25  1:55   78 1:08:11 15.2  1:03   81   31:11 10:04 1:52:54 
   79  224 Mike Carlson            Lakeville          MN  40   66 10:08  2:19  5:07   76 1:07:35 15.4  1:49   57   28:32  9:13 1:53:09 
   80  349 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  61   76 10:45  2:27  3:32   54 1:02:37 16.6  1:49   93   34:48 11:14 1:53:30 
   81  277 Timothy Johnson         Lakeville          MN  53   99 14:15  3:15  4:33   61 1:04:04 16.2  2:47   50   27:53  9:00 1:53:30 
   82  207 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  37   28  8:03  1:50  3:35   83 1:09:05 15.0  1:55   82   31:15 10:05 1:53:51 
   83  384 Justin Wright           Saint Paul         MN  37   71 10:16  2:20  4:56   68 1:05:13 15.9  2:28   83   31:19 10:06 1:54:11 
   84  288 Eric Kittelson          Farmington         MN  43   52  8:55  2:02  4:03   86 1:09:34 14.9  2:05   71   29:46  9:37 1:54:21 
   85  347 Andre Sassine           Lakeville          MN  18   58  9:13  2:06  3:01   94 1:12:54 14.2  0:47   62   28:43  9:16 1:54:35 
   86  343 Mark Richard            Bloomington        MN  50   61  9:32  2:10  4:15   91 1:11:13 14.6  1:07   61   28:41  9:16 1:54:47 
   87  318 Zach Meidl              Lakeville          MN  25   90 12:15  2:47  2:58   72 1:06:31 15.6  1:53   90   32:43 10:34 1:56:19 
   88  381 Andrew Willett          Saint Louis Park   MN  46   85 11:25  2:36  2:48   64 1:04:39 16.1  1:17   98   36:56 11:55 1:57:04 
   89  236 Brandon Dion            Farmington         MN  19   13  6:55  1:35  3:37   97 1:15:07 13.8  0:55   86   32:05 10:21 1:58:37 
   90  303 David Little            Prior Lake         MN  58   95 12:46  2:55  5:40   87 1:10:20 14.8  1:38   66   29:14  9:26 1:59:36 
   91  250 Jake Gerl               Lakeville          MN  15   82 11:02  2:31  2:31  100 1:16:53 13.5  0:49   89   32:41 10:33 2:03:55 
   92  383 Damien Williams         Savage             MN  15   94 12:38  2:53  2:32   92 1:11:39 14.5  0:50   97   36:37 11:49 2:04:14 
   93  311 Zachary Martens         Farmington         MN  26   87 11:54  2:43  4:49   85 1:09:25 15.0  1:24   99   36:57 11:56 2:04:28 
   94  234 Diego Diaz              Eagan              MN  31   81 10:56  2:29  5:26   73 1:06:52 15.5  0:51  101   41:15 13:19 2:05:18 
   95  382 Dan Willett             Bloomington        MN  49  102 15:58  3:38  7:23   96 1:14:55 13.9  1:34   91   33:53 10:56 2:13:42 
   96  369 James Tabery            St. Louis Park     MN  28   86 11:52  2:42  9:41  101 1:18:23 13.2  2:20   85   31:35 10:12 2:13:50 
   97  362 Korey Straus            Lakeville          MN  39   98 13:59  3:11 12:11   93 1:12:40 14.3  1:47   94   35:50 11:34 2:16:24 
   98  273 Greg Johnson            Eagan              MN  52   70 10:15  2:20  4:44   88 1:10:47 14.7  3:01  102   50:26 16:16 2:19:12 
   99   94 Mark Buschbacher        Lakeville          MN  48   96 12:48  2:55  5:44  103 1:25:26 12.1  1:37   95   36:13 11:41 2:21:46 
  100  244 Steffan Fay             Forest Lake        MN  46  101 14:34  3:19 13:48   99 1:16:07 13.6  7:58   69   29:23  9:29 2:21:49 
  101  211 Frederick Beseler       La Crosse          WI  60   93 12:37  2:52  4:47   77 1:07:45 15.3  2:35  103   56:18 18:10 2:24:01 
  102  365 Erik Swanson            Lakeville          MN  33  103 23:13  5:17  3:55   95 1:13:51 14.1  2:25  100   40:42 13:08 2:24:04 
  103  212 Alexander Biedny        Forest Lake        MN  16  100 14:19  3:16 15:32  102 1:22:01 12.7  4:00   96   36:13 11:41 2:32:03 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  345 Bette Rowley            Burnsville         MN  30    5  7:11  1:38  2:00    3   55:37 18.7  0:28    2   23:13  7:30 1:28:27 
    2  271 Shauna Joas             Eagan              MN  40    8  7:35  1:44  2:04    2   54:30 19.0  0:38    6   25:07  8:07 1:29:53 
    3  245 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  33   15  8:24  1:55  1:58    1   53:47 19.3  0:52   15   27:31  8:53 1:32:29 
    4  295 Calie Larkin            Fargo              ND  38   24  9:00  2:03  2:11    6   56:43 18.3  0:52    5   24:39  7:58 1:33:24 
    5  228 Kirsten Coffman         Rochester          MN  25   16  8:32  1:57  2:07   11 1:01:26 16.9  0:48    1   22:19  7:12 1:35:11 
    6  315 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48   17  8:37  1:58  1:48    5   56:31 18.4  0:53   16   27:41  8:56 1:35:29 
    7  241 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  38   12  7:54  1:48  2:13    8   59:11 17.5  0:47    9   25:40  8:17 1:35:43 
    8  329 Stacy Osmond            Savage             MN  27   33  9:41  2:12  2:22    7   58:48 17.7  1:08    3   24:07  7:47 1:36:04 
    9  251 Lezlie Germann-Tooley   Edina              MN  38   30  9:17  2:07  1:48   14 1:01:48 16.8  0:57    4   24:27  7:53 1:38:15 
   10  337 Andrea Potyondy Smith   Brooklyn Park      MN  39   13  8:07  1:51  3:01    4   56:07 18.5  1:11   36   30:38  9:53 1:39:02 
   11  204 Deborah Anderson        Lakeville          MN  59   43 10:26  2:23  2:37   10   59:48 17.4  1:14    8   25:34  8:15 1:39:36 
   12   89 Jill Milbauer           Apple Valley       MN  51    9  7:47  1:47  2:16    9   59:46 17.4  1:06   37   30:39  9:54 1:41:33 
   13  308 Nancy Marian            Burnsville         MN  52   22  8:50  2:01  2:21   13 1:01:48 16.8  1:16   39   30:46  9:56 1:44:59 
   14  289 Kelly Klein             Rochester          MN  37   51 11:34  2:38  3:04   17 1:03:09 16.4  1:13   11   26:27  8:32 1:45:26 
   15  226 Katie Carter            Bloomington        MN  41   34  9:46  2:14  3:21   20 1:04:48 16.0  0:39   20   28:14  9:07 1:46:46 
   16  230 Winter Craig            Lakeville          MN  13    2  6:14  1:25  2:48   32 1:09:15 15.0  0:39   18   27:59  9:02 1:46:53 
   17  223 Kim Carlson             Minneapolis        MN  39   42 10:18  2:21  2:51   19 1:04:18 16.1  1:23   23   28:40  9:15 1:47:27 
   18  330 Kari Osmondson          St Cloud           MN  34   27  9:08  2:05  2:19   16 1:02:44 16.5  1:18   47   32:07 10:22 1:47:34 
   19  218 Mallorie Brugh          Shakopee           MN  29   32  9:36  2:11  2:54   25 1:06:52 15.5  0:44   19   28:07  9:05 1:48:12 
   20  300 Heather Liebswager      Eagan              MN  36   58 12:18  2:48  4:29   12 1:01:39 16.8  1:33   21   28:16  9:07 1:48:13 
   21  220 Christa Buhl            Bloomington        MN  28    7  7:33  1:43  3:31   30 1:08:36 15.1  0:45   22   28:24  9:10 1:48:47 
   22  389 Janet Zimmer            Farmington         MN  48   46 11:21  2:35  3:03   18 1:03:45 16.3  0:54   30   29:57  9:40 1:48:59 
   23  202 Andrea Anderson         Eagan              MN  33   36  9:50  2:14  4:07   24 1:06:24 15.6  1:32   17   27:47  8:58 1:49:38 
   24  240 Kara Ehrman             Eagan              MN  37   41 10:13  2:20  2:46   22 1:05:56 15.7  0:59   32   30:07  9:43 1:49:59 
   25  321 Lisa Meyer              Lakeville          MN  46   23  8:54  2:02  3:18   28 1:07:29 15.4  1:46   25   29:02  9:22 1:50:28 
   26  322 Natalie Meyer           Lakeville          MN  15   10  7:47  1:47  3:32   43 1:11:16 14.6  1:39   12   26:48  8:39 1:51:00 
   27  205 Olivia Anderson         Lakeville          MN  14    3  6:52  1:34  3:20   53 1:14:30 13.9  1:08    7   25:33  8:15 1:51:21 
   28  348 Angela Savstrom         Plymouth           MN  39   37  9:55  2:16  2:58   21 1:05:38 15.8  1:19   50   32:43 10:34 1:52:32 
   29  351 Alyssa Schultz          Richfield          MN  26   47 11:24  2:36  3:34   33 1:09:31 14.9  1:41   13   26:56  8:42 1:53:04 
   30  327 Lauren Moldan           Burnsville         MN  29   48 11:25  2:36  4:11   26 1:07:01 15.5  1:03   28   29:44  9:36 1:53:21 
   31  297 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  63   59 12:23  2:49  2:50   15 1:01:50 16.8  1:11   58   35:32 11:28 1:53:44 
   32  239 Amy Edelstein           North Mankato      MN  49   31  9:23  2:08  3:04   27 1:07:03 15.5  1:52   49   32:43 10:34 1:54:04 
   33  231 Joanna Cregan           Apple Valley       MN  37   20  8:43  1:59  3:18   31 1:09:12 15.0  1:29   41   31:24 10:08 1:54:05 
   34  287 Betsy Kintner           Farmington         MN  50   45 11:21  2:35  2:35   23 1:06:14 15.7  1:46   48   32:17 10:25 1:54:10 
   35  238 Alison Dube             Hopkins            MN  26   21  8:49  2:01  2:42   29 1:07:32 15.4  1:15   53   33:55 10:57 1:54:11 
   36  338 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  60   57 12:16  2:48  3:02   36 1:09:50 14.9  0:42   27   29:24  9:29 1:55:12 
   37  210 Robin Baxtet            Burnsville         MN  52   54 12:10  2:46  2:10   35 1:09:50 14.9  1:03   33   30:14  9:46 1:55:26 
   38   91 Kate Thorson            Prior Lake         MN  27   11  7:54  1:48  3:04   47 1:13:26 14.1  0:49   42   31:29 10:10 1:56:39 
   39  367 Claire Sylvestre        Minnetonka         MN  20   35  9:49  2:14  3:47   44 1:11:17 14.6  1:56   34   30:17  9:46 1:57:05 
   40  217 Katie Bronson           Coon Rapids        MN  24   14  8:08  1:51  4:02   38 1:09:53 14.9  1:08   57   34:50 11:14 1:57:59 
   41  237 Jody Dion               Farmington         MN  46   28  9:11  2:06  3:28   51 1:14:16 14.0  0:58   38   30:44  9:55 1:58:36 
   42  246 Kelly Gallagher         Lakeville          MN  48    6  7:30  1:43  5:17   37 1:09:52 14.9  1:53   54   34:15 11:03 1:58:45 
   43  298 Susan Leroy             Prior Lake         MN  60   62 12:29  2:51  2:34   40 1:10:11 14.8  3:04   44   31:36 10:12 1:59:52 
   44  275 Lori Johnson            Eagan              MN  46   60 12:24  2:49  3:43   41 1:10:33 14.7  1:41   52   33:19 10:45 2:01:37 
   45  346 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  60   52 11:38  2:39  3:08   34 1:09:49 14.9  0:45   60   36:33 11:48 2:01:51 
   46  320 Candice Meyer           Bloominton         MN  33   40 10:11  2:19  4:52   57 1:16:57 13.5  1:20   24   28:48  9:18 2:02:06 
   47  216 Tammy Boyd              Saint Paul         MN  33   67 14:05  3:13  3:38   46 1:12:27 14.3  2:27   31   29:58  9:40 2:02:33 
   48  267 Courtney Hyland         Rochester          MN  32   50 11:30  2:37  7:28   42 1:10:45 14.7  2:29   35   30:24  9:49 2:02:34 
   49  305 Jewel Luckow            New Prague         MN  15    4  7:10  1:38  3:36   52 1:14:26 13.9  1:01   61   36:38 11:49 2:02:50 
   50  363 Victoria Straus         Lakeville          MN  37   56 12:15  2:48  4:53   45 1:12:14 14.4  2:14   40   31:17 10:06 2:02:51 
   51  257 Emma Hadacek            Lakeville          MN  16   18  8:38  1:58  2:34   58 1:17:27 13.4  0:59   55   34:18 11:04 2:03:54 
   52  386 Alice Zappa             Ramsey             MN  52   65 13:35  3:05  5:28   50 1:14:07 14.0  4:02   14   27:29  8:52 2:04:37 
   53  378 Samantha Whalen         Lakeville          MN  41   29  9:16  2:07  3:45   59 1:17:44 13.4  1:32   51   33:03 10:40 2:05:19 
   54  390 Michaela Zins           Lakeville          MN  19   26  9:07  2:05  2:14   62 1:22:14 12.6  0:42   45   31:38 10:12 2:05:53 
   55  370 Kimberly Tonies         Apple Valley       MN  34   49 11:26  2:36  3:41   55 1:15:45 13.7  1:19   56   34:30 11:08 2:06:39 
   56  368 Denise Sylvestre        Minnetonka         MN  54   70 15:02  3:25  3:55   39 1:10:10 14.8  2:24   59   35:45 11:32 2:07:14 
   57  214 Alena Bodnaruk          Chicago            IL  19    1  6:08  1:24  3:45   64 1:24:25 12.3  1:41   46   31:49 10:16 2:07:46 
   58  377 Mikayla Walton          Richfield          MN  27   38  9:57  2:16  5:34   60 1:18:22 13.2  2:23   43   31:34 10:11 2:07:48 
   59  380 Kristine Wietecha       Rochester          MN  25   53 11:45  2:41  4:52   65 1:24:34 12.3  1:45   10   25:52  8:21 2:08:47 
   60  284 Katie Keller            Maple Grove        MN  26   44 10:46  2:27  4:05   54 1:15:32 13.7  0:51   63   38:17 12:21 2:09:29 
   61  333 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  51   39 10:09  2:19  4:25   49 1:14:00 14.0  1:40   66   39:31 12:45 2:09:42 
   62  328 Haley Nelson            St. Paul           MN  31   61 12:25  2:50  7:26   61 1:20:32 12.9  3:31   29   29:52  9:38 2:13:44 
   63  364 Amanda Swanson          Lakeville          MN  33   66 13:44  3:08  4:24   48 1:13:55 14.0  2:21   67   40:42 13:08 2:15:04 
   64  366 Elizabeth Swenson       Lakeville          MN  14   25  9:05  2:04  3:29   69 1:33:26 11.1  0:49   26   29:22  9:29 2:16:09 
   65  282 Christine Keeney        Rochester          MN  38   63 12:46  2:54  4:35   63 1:22:38 12.6  2:24   62   37:29 12:06 2:19:50 
   66  259 Suzanne Hamilton        Ramsey             MN  51   68 14:49  3:23  5:37   56 1:16:57 13.5  3:07   68   45:28 14:40 2:25:56 
   67  213 Kelly Biedny            Forest Lake        MN  43   69 14:59  3:25  7:24   68 1:29:09 11.6  3:02   64   38:46 12:31 2:33:18 
   68  301 Jody Lindner            Lakeville          MN  40   55 12:14  2:47  4:28   67 1:28:16 11.8  2:12   69   48:27 15:38 2:35:35 
   69  272 Caitlin Johnson         Rochester          MN  26   64 13:30  3:04  5:46   70 1:36:23 10.8  1:38   65   39:27 12:44 2:36:42 
   70  302 Amanda Little           Rochester          MN  29   71 18:27  4:12  6:48   66 1:26:30 12.0  1:44   70   53:14 17:11 2:46:41 
   71  306 Mackenzie MacDonald     Lincoln            NE  22   19  8:43  1:59  5:29   71 2:03:41  8.4  3:31   71 1:03:11 20:23 3:24:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  373 Brian Vance Jr          Lakeville          MN  17    5  7:05  1:37  1:29    1   59:30 17.4  0:54    1   20:37  6:40 1:29:34 
    2  270 Brennan Jensen          Lakeville          MN  12    1  6:06  1:24  1:51    4 1:06:10 15.7  0:25    4   23:46  7:40 1:38:16 
    3  280 Blaize Kandler          Lakeville          MN  18    6  7:33  1:43  3:18    5 1:08:31 15.1  0:45    2   23:13  7:30 1:43:18 
    4  299 Austin Leverty          Lakeville          MN  18   10 12:01  2:44  2:56    3 1:04:28 16.1  0:37    5   24:26  7:53 1:44:26 
    5  255 Jackson Gray            Savage             MN  15    7  9:10  2:05  3:16    2 1:03:17 16.4  0:58    9   29:19  9:28 1:45:58 
    6  341 Aiden Regan             Lakeville          MN  13    3  6:51  1:34  4:45    6 1:11:01 14.6  0:46    3   23:23  7:33 1:46:43 
    7  229 Matt Craig              Lakeville          MN  12    2  6:07  1:24  2:50   11 1:15:29 13.8  0:39    7   26:17  8:29 1:51:20 
    8  254 Isaiah Gray             Savage             MN  17   12 12:53  2:56  2:52    7 1:11:08 14.6  0:52    6   25:00  8:04 1:52:43 
    9  347 Andre Sassine           Lakeville          MN  18    8  9:13  2:06  3:01    9 1:12:54 14.2  0:47    8   28:43  9:16 1:54:35 
   10  236 Brandon Dion            Farmington         MN  19    4  6:55  1:35  3:37   10 1:15:07 13.8  0:55   10   32:05 10:21 1:58:37 
   11  250 Jake Gerl               Lakeville          MN  15    9 11:02  2:31  2:31   12 1:16:53 13.5  0:49   11   32:41 10:33 2:03:55 
   12  383 Damien Williams         Savage             MN  15   11 12:38  2:53  2:32    8 1:11:39 14.5  0:50   13   36:37 11:49 2:04:14 
   13  212 Alexander Biedny        Forest Lake        MN  16   13 14:19  3:16 15:32   13 1:22:01 12.7  4:00   12   36:13 11:41 2:32:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  230 Winter Craig            Lakeville          MN  13    2  6:14  1:25  2:48    1 1:09:15 15.0  0:39    3   27:59  9:02 1:46:53 
    2  322 Natalie Meyer           Lakeville          MN  15    5  7:47  1:47  3:32    2 1:11:16 14.6  1:39    2   26:48  8:39 1:51:00 
    3  205 Olivia Anderson         Lakeville          MN  14    3  6:52  1:34  3:20    4 1:14:30 13.9  1:08    1   25:33  8:15 1:51:21 
    4  305 Jewel Luckow            New Prague         MN  15    4  7:10  1:38  3:36    3 1:14:26 13.9  1:01    8   36:38 11:49 2:02:50 
    5  257 Emma Hadacek            Lakeville          MN  16    6  8:38  1:58  2:34    5 1:17:27 13.4  0:59    7   34:18 11:04 2:03:54 
    6  390 Michaela Zins           Lakeville          MN  19    8  9:07  2:05  2:14    6 1:22:14 12.6  0:42    5   31:38 10:12 2:05:53 
    7  214 Alena Bodnaruk          Chicago            IL  19    1  6:08  1:24  3:45    7 1:24:25 12.3  1:41    6   31:49 10:16 2:07:46 
    8  366 Elizabeth Swenson       Lakeville          MN  14    7  9:05  2:04  3:29    8 1:33:26 11.1  0:49    4   29:22  9:29 2:16:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  262 Austin Hegert           Lincoln            NE  24    4  8:39  1:58  3:02    1   56:27 18.4  1:32    2   21:10  6:50 1:30:49 
    2  260 Loren Hatten            Hampton            MN  21    3  6:48  1:33  2:27    3 1:01:08 17.0  1:07    1   20:03  6:28 1:31:31 
    3  372 Joe Traxler             Victoria           MN  21    5  8:46  2:00  2:17    2 1:00:55 17.0  1:11    3   24:58  8:04 1:38:04 
    4  310 Garin Marlow            Minneapolis        MN  22    1  5:42  1:18  2:44    4 1:02:08 16.7  1:26    5   30:26  9:49 1:42:24 
    5  323 Travis Meyer            Lakeville          MN  20    2  5:46  1:19  2:47    5 1:04:26 16.1  0:56    4   29:51  9:38 1:43:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  367 Claire Sylvestre        Minnetonka         MN  20    3  9:49  2:14  3:47    2 1:11:17 14.6  1:56    1   30:17  9:46 1:57:05 
    2  217 Katie Bronson           Coon Rapids        MN  24    1  8:08  1:51  4:02    1 1:09:53 14.9  1:08    2   34:50 11:14 1:57:59 
    3  306 Mackenzie MacDonald     Lincoln            NE  22    2  8:43  1:59  5:29    3 2:03:41  8.4  3:31    3 1:03:11 20:23 3:24:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  336 David Phillips          Maple Grove        MN  29    1  6:48  1:33  1:40    1   46:12 22.5  0:41    1   21:30  6:56 1:16:49 
    2  350 Jesse Schmidt           Farmington         MN  27    2  6:51  1:34  2:43    2   59:45 17.4  1:14    2   25:07  8:06 1:35:37 
    3  314 Joshua McCollum         Minneapolis        MN  28    3  9:59  2:16  3:18    3 1:05:10 15.9  0:44    3   30:27  9:50 1:49:35 
    4  316 Andy Meidl              Lakeville          MN  25    4 11:08  2:32  3:11    4 1:05:13 15.9  0:49    4   30:38  9:53 1:50:58 
    5  318 Zach Meidl              Lakeville          MN  25    7 12:15  2:47  2:58    5 1:06:31 15.6  1:53    6   32:43 10:34 1:56:19 
    6  311 Zachary Martens         Farmington         MN  26    6 11:54  2:43  4:49    6 1:09:25 15.0  1:24    7   36:57 11:56 2:04:28 
    7  369 James Tabery            St. Louis Park     MN  28    5 11:52  2:42  9:41    7 1:18:23 13.2  2:20    5   31:35 10:12 2:13:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  228 Kirsten Coffman         Rochester          MN  25    3  8:32  1:57  2:07    2 1:01:26 16.9  0:48    1   22:19  7:12 1:35:11 
    2  329 Stacy Osmond            Savage             MN  27    6  9:41  2:12  2:22    1   58:48 17.7  1:08    2   24:07  7:47 1:36:04 
    3  218 Mallorie Brugh          Shakopee           MN  29    5  9:36  2:11  2:54    3 1:06:52 15.5  0:44    5   28:07  9:05 1:48:12 
    4  220 Christa Buhl            Bloomington        MN  28    1  7:33  1:43  3:31    6 1:08:36 15.1  0:45    6   28:24  9:10 1:48:47 
    5  351 Alyssa Schultz          Richfield          MN  26    9 11:24  2:36  3:34    7 1:09:31 14.9  1:41    4   26:56  8:42 1:53:04 
    6  327 Lauren Moldan           Burnsville         MN  29   10 11:25  2:36  4:11    4 1:07:01 15.5  1:03    7   29:44  9:36 1:53:21 
    7  238 Alison Dube             Hopkins            MN  26    4  8:49  2:01  2:42    5 1:07:32 15.4  1:15   10   33:55 10:57 1:54:11 
    8   91 Kate Thorson            Prior Lake         MN  27    2  7:54  1:48  3:04    8 1:13:26 14.1  0:49    8   31:29 10:10 1:56:39 
    9  377 Mikayla Walton          Richfield          MN  27    7  9:57  2:16  5:34   10 1:18:22 13.2  2:23    9   31:34 10:11 2:07:48 
   10  380 Kristine Wietecha       Rochester          MN  25   11 11:45  2:41  4:52   11 1:24:34 12.3  1:45    3   25:52  8:21 2:08:47 
   11  284 Katie Keller            Maple Grove        MN  26    8 10:46  2:27  4:05    9 1:15:32 13.7  0:51   11   38:17 12:21 2:09:29 
   12  272 Caitlin Johnson         Rochester          MN  26   12 13:30  3:04  5:46   13 1:36:23 10.8  1:38   12   39:27 12:44 2:36:42 
   13  302 Amanda Little           Rochester          MN  29   13 18:27  4:12  6:48   12 1:26:30 12.0  1:44   13   53:14 17:11 2:46:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  291 Lance Kuehn             Eagan              MN  32    1  7:43  1:46  2:04    1   49:17 21.1  0:40    1   20:05  6:29 1:19:46 
    2   90 Justin Quade            Lakeville          MN  34    4  8:11  1:52  1:31    2   52:51 19.6  0:43    2   21:50  7:03 1:25:05 
    3  331 Andy Overby             Plymouth           MN  30    7  8:54  2:02  2:24    3   57:26 18.1  1:12    3   23:08  7:28 1:33:02 
    4  309 Derek Marks             Amery              WI  30    6  8:35  1:58  3:30    4 1:00:32 17.1  1:24    5   26:22  8:31 1:40:21 
    5  304 Curt Lockman            Lakeville          MN  34    3  8:04  1:50  2:07    5 1:01:23 16.9  1:04    9   30:36  9:53 1:43:13 
    6  264 Matt Herrmann           Blaine             MN  33    5  8:28  1:56  3:06    6 1:03:30 16.3  1:00    8   29:10  9:25 1:45:12 
    7  233 Jason Czycalla          Lakeville          MN  33    2  7:57  1:49  2:55   10 1:09:11 15.0  0:52    7   28:56  9:20 1:49:50 
    8  290 Michael Kopischke       Madison Lake       MN  32   10 12:19  2:48  3:09    9 1:08:44 15.1  0:39    4   26:17  8:29 1:51:06 
    9  361 Jesse Stapp             Elko               MN  30    9 11:02  2:31  3:21    8 1:06:54 15.5  2:44    6   27:27  8:52 1:51:26 
   10  234 Diego Diaz              Eagan              MN  31    8 10:56  2:29  5:26    7 1:06:52 15.5  0:51   11   41:15 13:19 2:05:18 
   11  365 Erik Swanson            Lakeville          MN  33   11 23:13  5:17  3:55   11 1:13:51 14.1  2:25   10   40:42 13:08 2:24:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  345 Bette Rowley            Burnsville         MN  30    1  7:11  1:38  2:00    2   55:37 18.7  0:28    1   23:13  7:30 1:28:27 
    2  245 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  33    2  8:24  1:55  1:58    1   53:47 19.3  0:52    2   27:31  8:53 1:32:29 
    3  330 Kari Osmondson          St Cloud           MN  34    3  9:08  2:05  2:19    3 1:02:44 16.5  1:18    8   32:07 10:22 1:47:34 
    4  202 Andrea Anderson         Eagan              MN  33    4  9:50  2:14  4:07    4 1:06:24 15.6  1:32    3   27:47  8:58 1:49:38 
    5  320 Candice Meyer           Bloominton         MN  33    5 10:11  2:19  4:52    9 1:16:57 13.5  1:20    4   28:48  9:18 2:02:06 
    6  216 Tammy Boyd              Saint Paul         MN  33   10 14:05  3:13  3:38    6 1:12:27 14.3  2:27    6   29:58  9:40 2:02:33 
    7  267 Courtney Hyland         Rochester          MN  32    7 11:30  2:37  7:28    5 1:10:45 14.7  2:29    7   30:24  9:49 2:02:34 
    8  370 Kimberly Tonies         Apple Valley       MN  34    6 11:26  2:36  3:41    8 1:15:45 13.7  1:19    9   34:30 11:08 2:06:39 
    9  328 Haley Nelson            St. Paul           MN  31    8 12:25  2:50  7:26   10 1:20:32 12.9  3:31    5   29:52  9:38 2:13:44 
   10  364 Amanda Swanson          Lakeville          MN  33    9 13:44  3:08  4:24    7 1:13:55 14.0  2:21   10   40:42 13:08 2:15:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  379 Andy Wiberg             Lakeville          MN  36    1  6:29  1:29  1:29    1   44:56 23.1  0:36    1   18:04  5:50 1:11:32 
    2  265 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36    2  6:41  1:31  1:55    2   48:08 21.6  0:38    2   19:33  6:19 1:16:54 
    3  208 Brenton Balvin          Northfield         MN  35    6  8:34  1:57  2:29    3   52:10 19.9  0:33    3   24:52  8:02 1:28:37 
    4  283 Jonathan Kell           Blaine             MN  35    5  8:24  1:55  2:06    4   53:30 19.4  0:59    4   25:16  8:09 1:30:13 
    5  339 Robert Quade            Prior Lake         MN  36    4  8:18  1:54  2:55    6   59:23 17.5  0:27    9   28:02  9:03 1:39:02 
    6  286 Thomas King             Saint Louis Park   MN  36    7  8:48  2:00  5:21    5   58:48 17.7  2:10    6   26:39  8:36 1:41:45 
    7  263 Roy Heilman             Shoreview          MN  37    9  9:45  2:13  3:14    7 1:02:04 16.7  0:32    7   26:54  8:41 1:42:26 
    8  285 Michael King            Lakeville          MN  38    8  9:10  2:05  4:32    8 1:03:45 16.3  1:34   10   28:07  9:05 1:47:07 
    9  249 Jon Gerhart             Eagan              MN  36   10 10:10  2:19  3:45   10 1:08:48 15.1  1:32    5   26:00  8:23 1:50:13 
   10  209 James Barke             Bloomington        MN  38   12 12:17  2:48  3:14   11 1:08:48 15.1  0:47    8   27:47  8:58 1:52:52 
   11  207 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  37    3  8:03  1:50  3:35   12 1:09:05 15.0  1:55   11   31:15 10:05 1:53:51 
   12  384 Justin Wright           Saint Paul         MN  37   11 10:16  2:20  4:56    9 1:05:13 15.9  2:28   12   31:19 10:06 1:54:11 
   13  362 Korey Straus            Lakeville          MN  39   13 13:59  3:11 12:11   13 1:12:40 14.3  1:47   13   35:50 11:34 2:16:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  295 Calie Larkin            Fargo              ND  38    4  9:00  2:03  2:11    2   56:43 18.3  0:52    2   24:39  7:58 1:33:24 
    2  241 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  38    1  7:54  1:48  2:13    3   59:11 17.5  0:47    3   25:40  8:17 1:35:43 
    3  251 Lezlie Germann-Tooley   Edina              MN  38    5  9:17  2:07  1:48    5 1:01:48 16.8  0:57    1   24:27  7:53 1:38:15 
    4  337 Andrea Potyondy Smith   Brooklyn Park      MN  39    2  8:07  1:51  3:01    1   56:07 18.5  1:11    8   30:38  9:53 1:39:02 
    5  289 Kelly Klein             Rochester          MN  37    9 11:34  2:38  3:04    6 1:03:09 16.4  1:13    4   26:27  8:32 1:45:26 
    6  223 Kim Carlson             Minneapolis        MN  39    8 10:18  2:21  2:51    7 1:04:18 16.1  1:23    6   28:40  9:15 1:47:27 
    7  300 Heather Liebswager      Eagan              MN  36   11 12:18  2:48  4:29    4 1:01:39 16.8  1:33    5   28:16  9:07 1:48:13 
    8  240 Kara Ehrman             Eagan              MN  37    7 10:13  2:20  2:46    9 1:05:56 15.7  0:59    7   30:07  9:43 1:49:59 
    9  348 Angela Savstrom         Plymouth           MN  39    6  9:55  2:16  2:58    8 1:05:38 15.8  1:19   11   32:43 10:34 1:52:32 
   10  231 Joanna Cregan           Apple Valley       MN  37    3  8:43  1:59  3:18   10 1:09:12 15.0  1:29   10   31:24 10:08 1:54:05 
   11  363 Victoria Straus         Lakeville          MN  37   10 12:15  2:48  4:53   11 1:12:14 14.4  2:14    9   31:17 10:06 2:02:51 
   12  282 Christine Keeney        Rochester          MN  38   12 12:46  2:54  4:35   12 1:22:38 12.6  2:24   12   37:29 12:06 2:19:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  354 Corby Serk              Eden Prairie       MN  41    2  7:37  1:44  2:05    1   48:52 21.2  0:43    2   23:35  7:37 1:22:50 
    2  201 Jim Alme                Farmington         MN  43    1  6:06  1:24  1:54    2   51:43 20.1  0:53    1   22:59  7:25 1:23:33 
    3  313 Mike McClure            Apple Valley       MN  43    7  8:36  1:58  2:59    3   58:27 17.8  1:16    5   26:37  8:35 1:37:53 
    4  225 Jason Carter            Bloomington        MN  41    4  8:19  1:54  3:27    7 1:01:50 16.8  0:29    3   25:09  8:07 1:39:13 
    5  356 David Shorma            Fargo              MN  44    8  8:48  2:00  2:39    4   58:58 17.6  1:41    6   27:42  8:57 1:39:46 
    6  292 Mike Kulhanek           Empire             MN  42    3  8:00  1:49  2:39    8 1:02:04 16.7  1:29    7   28:16  9:07 1:42:26 
    7  253 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  41    6  8:29  1:56  2:59    6 1:00:15 17.2  1:26   10   30:02  9:42 1:43:10 
    8  334 Tim Peterson            Lakeville          MN  44    5  8:27  1:56  3:27    9 1:04:59 16.0  1:10    4   26:26  8:32 1:44:27 
    9  360 Tony Stack              Inver Grove Height MN  44    9  8:51  2:01  3:02    5   59:40 17.4  2:02   12   32:11 10:23 1:45:46 
   10  222 Matt Burow              Minneapolis        MN  43   12 10:36  2:25  1:55   11 1:08:11 15.2  1:03   11   31:11 10:04 1:52:54 
   11  224 Mike Carlson            Lakeville          MN  40   11 10:08  2:19  5:07   10 1:07:35 15.4  1:49    8   28:32  9:13 1:53:09 
   12  288 Eric Kittelson          Farmington         MN  43   10  8:55  2:02  4:03   12 1:09:34 14.9  2:05    9   29:46  9:37 1:54:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  271 Shauna Joas             Eagan              MN  40    1  7:35  1:44  2:04    1   54:30 19.0  0:38    1   25:07  8:07 1:29:53 
    2  226 Katie Carter            Bloomington        MN  41    3  9:46  2:14  3:21    2 1:04:48 16.0  0:39    2   28:14  9:07 1:46:46 
    3  378 Samantha Whalen         Lakeville          MN  41    2  9:16  2:07  3:45    3 1:17:44 13.4  1:32    3   33:03 10:40 2:05:19 
    4  213 Kelly Biedny            Forest Lake        MN  43    5 14:59  3:25  7:24    5 1:29:09 11.6  3:02    4   38:46 12:31 2:33:18 
    5  301 Jody Lindner            Lakeville          MN  40    4 12:14  2:47  4:28    4 1:28:16 11.8  2:12    5   48:27 15:38 2:35:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  325 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  45    1  6:59  1:36  1:52    1   47:17 22.0  0:28    1   20:43  6:41 1:17:18 
    2  387 John Zenner             Lakeville          MN  47    4  8:00  1:50  1:49    3   51:36 20.1  0:43    4   23:56  7:44 1:26:02 
    3  352 Karl Schultz            Lakeville          MN  45    3  7:47  1:46  2:18    4   55:28 18.7  1:00    3   22:44  7:20 1:29:14 
    4  247 Steven Gare             Faribault          MN  49    7  8:33  1:57  3:02    2   50:11 20.7  0:50   10   27:09  8:46 1:29:43 
    5  232 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  47   12 10:46  2:27  2:28    6   56:36 18.3  1:18    2   22:26  7:15 1:33:32 
    6  269 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  49    5  8:12  1:52  2:28    7   57:06 18.2  0:46    7   25:48  8:20 1:34:19 
    7  203 Brett Anderson          Farmington         MN  47    9  9:03  2:04  3:18    5   55:33 18.7  1:30    8   26:02  8:24 1:35:23 
    8  388 Erv Zimmer              Farmington         MN  48   11 10:32  2:24  4:54    8   57:13 18.1  1:46    5   24:31  7:55 1:38:54 
    9  281 Peter Kaul              Eagan              MN  49   13 10:53  2:29  2:59   10 1:00:02 17.3  1:27    6   24:37  7:57 1:39:55 
   10  278 Chris Jonus             Burnsville         MN  47   14 10:54  2:29  2:24    9   58:46 17.7  1:28    9   26:47  8:39 1:40:17 
   11  268 Thomas Illg             Apple Valley       MN  49    6  8:32  1:57  3:43   11 1:01:51 16.8  0:39   11   28:33  9:13 1:43:16 
   12  261 Mark Hatten             Hampton            MN  48   10  9:40  2:12  3:07   13 1:02:43 16.6  2:04   12   28:36  9:14 1:46:08 
   13  307 Stu MacDonald           Lakeville          MN  48    2  7:32  1:43  3:58   15 1:05:39 15.8  1:04   13   28:37  9:14 1:46:48 
   14  385 Hoon Yu                 Farmington         MN  46    8  8:55  2:02  3:27   12 1:01:52 16.8  1:32   15   31:26 10:09 1:47:10 
   15  381 Andrew Willett          Saint Louis Park   MN  46   15 11:25  2:36  2:48   14 1:04:39 16.1  1:17   18   36:56 11:55 1:57:04 
   16  382 Dan Willett             Bloomington        MN  49   18 15:58  3:38  7:23   16 1:14:55 13.9  1:34   16   33:53 10:56 2:13:42 
   17   94 Mark Buschbacher        Lakeville          MN  48   16 12:48  2:55  5:44   18 1:25:26 12.1  1:37   17   36:13 11:41 2:21:46 
   18  244 Steffan Fay             Forest Lake        MN  46   17 14:34  3:19 13:48   17 1:16:07 13.6  7:58   14   29:23  9:29 2:21:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  315 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48    2  8:37  1:58  1:48    1   56:31 18.4  0:53    1   27:41  8:56 1:35:29 
    2  389 Janet Zimmer            Farmington         MN  48    6 11:21  2:35  3:03    2 1:03:45 16.3  0:54    3   29:57  9:40 1:48:59 
    3  321 Lisa Meyer              Lakeville          MN  46    3  8:54  2:02  3:18    4 1:07:29 15.4  1:46    2   29:02  9:22 1:50:28 
    4  239 Amy Edelstein           North Mankato      MN  49    5  9:23  2:08  3:04    3 1:07:03 15.5  1:52    5   32:43 10:34 1:54:04 
    5  237 Jody Dion               Farmington         MN  46    4  9:11  2:06  3:28    7 1:14:16 14.0  0:58    4   30:44  9:55 1:58:36 
    6  246 Kelly Gallagher         Lakeville          MN  48    1  7:30  1:43  5:17    5 1:09:52 14.9  1:53    7   34:15 11:03 1:58:45 
    7  275 Lori Johnson            Eagan              MN  46    7 12:24  2:49  3:43    6 1:10:33 14.7  1:41    6   33:19 10:45 2:01:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  296 David Leard             Rosemount          MN  51    3  7:18  1:40  2:02    1   51:39 20.1  0:41    1   21:41  7:00 1:23:18 
    2  274 Kenneth Johnson         Apple Valley       MN  52    1  6:06  1:24  3:10    4   54:52 18.9  1:22    2   22:33  7:17 1:28:01 
    3  326 Mark Moland             Lakeville          MN  52    2  7:10  1:38  2:02    3   52:42 19.7  1:23    3   25:02  8:05 1:28:18 
    4   88 Jeff Dahle              Morristown         MN  52    9  9:38  2:12  3:07    2   52:12 19.9  0:52    6   27:41  8:56 1:33:28 
    5  312 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  54    4  7:58  1:49  2:45    5   55:35 18.7  1:20    5   27:41  8:56 1:35:18 
    6  371 Bill Traxler            Victoria           MN  52   11 10:17  2:21  3:21    7   57:56 17.9  0:46    7   27:47  8:58 1:40:05 
    7   86 Ken Carlson             Prescott           WI  51    5  8:17  1:53  2:33   12 1:06:56 15.5  1:33    4   27:29  8:52 1:46:46 
    8  374 Brian Vance Sr          Lakeville          MN  54    7  9:30  2:10  2:32   11 1:05:24 15.9  1:06   10   29:00  9:22 1:47:30 
    9  332 Alex Parker             Apple Valley       MN  53   12 10:51  2:28  3:33    8   59:59 17.3  2:14   12   30:59 10:00 1:47:34 
   10  276 Mark R Johnson          Saint Paul         MN  50   13 11:55  2:43  3:22    6   56:34 18.4  1:51   13   34:03 10:59 1:47:43 
   11  227 James Castle            Edina              MN  51    6  9:29  2:10  4:44    9 1:04:03 16.2  2:25   11   30:09  9:44 1:50:47 
   12  277 Timothy Johnson         Lakeville          MN  53   14 14:15  3:15  4:33   10 1:04:04 16.2  2:47    8   27:53  9:00 1:53:30 
   13  343 Mark Richard            Bloomington        MN  50    8  9:32  2:10  4:15   14 1:11:13 14.6  1:07    9   28:41  9:16 1:54:47 
   14  273 Greg Johnson            Eagan              MN  52   10 10:15  2:20  4:44   13 1:10:47 14.7  3:01   14   50:26 16:16 2:19:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   89 Jill Milbauer           Apple Valley       MN  51    1  7:47  1:47  2:16    1   59:46 17.4  1:06    3   30:39  9:54 1:41:33 
    2  308 Nancy Marian            Burnsville         MN  52    2  8:50  2:01  2:21    2 1:01:48 16.8  1:16    4   30:46  9:56 1:44:59 
    3  287 Betsy Kintner           Farmington         MN  50    4 11:21  2:35  2:35    3 1:06:14 15.7  1:46    5   32:17 10:25 1:54:10 
    4  210 Robin Baxtet            Burnsville         MN  52    5 12:10  2:46  2:10    4 1:09:50 14.9  1:03    2   30:14  9:46 1:55:26 
    5  386 Alice Zappa             Ramsey             MN  52    6 13:35  3:05  5:28    7 1:14:07 14.0  4:02    1   27:29  8:52 2:04:37 
    6  368 Denise Sylvestre        Minnetonka         MN  54    8 15:02  3:25  3:55    5 1:10:10 14.8  2:24    6   35:45 11:32 2:07:14 
    7  333 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  51    3 10:09  2:19  4:25    6 1:14:00 14.0  1:40    7   39:31 12:45 2:09:42 
    8  259 Suzanne Hamilton        Ramsey             MN  51    7 14:49  3:23  5:37    8 1:16:57 13.5  3:07    8   45:28 14:40 2:25:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  221 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57    1  7:21  1:41  2:19    2   54:13 19.1  0:43    2   28:09  9:05 1:32:43 
    2  359 Rob Sitek               Hastings           MN  58    2  8:15  1:53  2:50    1   53:58 19.2  1:07    4   29:29  9:31 1:35:37 
    3  355 Mark Severson           Eagan              MN  55    3 10:15  2:20  2:42    3   56:01 18.5  1:43    1   28:06  9:04 1:38:45 
    4  317 Richard Meidl           Lakeville          MN  56    4 10:17  2:21  3:46    4   56:10 18.5  2:12    5   30:50  9:57 1:43:13 
    5  303 David Little            Prior Lake         MN  58    5 12:46  2:55  5:40    5 1:10:20 14.8  1:38    3   29:14  9:26 1:59:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  204 Deborah Anderson        Lakeville          MN  59    1 10:26  2:23  2:37    1   59:48 17.4  1:14    1   25:34  8:15 1:39:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  258 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  60    2  9:12  2:06  2:20    1   58:01 17.9  1:36    2   29:19  9:28 1:40:26 
    2  342 Steve Regli             Lakeville          MN  63    1  9:09  2:05  2:56    2 1:00:45 17.1  1:15    1   28:31  9:12 1:42:34 
    3  279 Danny Kagol             Minnetonka         MN  67    3 10:11  2:19  3:17    4 1:02:42 16.6  1:58    3   32:25 10:28 1:50:31 
    4  349 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  61    4 10:45  2:27  3:32    3 1:02:37 16.6  1:49    4   34:48 11:14 1:53:30 
    5  211 Frederick Beseler       La Crosse          WI  60    5 12:37  2:52  4:47    5 1:07:45 15.3  2:35    5   56:18 18:10 2:24:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  297 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  63    3 12:23  2:49  2:50    1 1:01:50 16.8  1:11    3   35:32 11:28 1:53:44 
    2  338 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  60    2 12:16  2:48  3:02    3 1:09:50 14.9  0:42    1   29:24  9:29 1:55:12 
    3  298 Susan Leroy             Prior Lake         MN  60    4 12:29  2:51  2:34    4 1:10:11 14.8  3:04    2   31:36 10:12 1:59:52 
    4  346 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  60    1 11:38  2:39  3:08    2 1:09:49 14.9  0:45    4   36:33 11:48 2:01:51 

Total Registered:                        213
Total Number of Team Finishers:           16
Total Number of Individual Finishers:    183
Number of Male   Finishers:              109
Number of Female Finishers:               74
Did not Finish Race or Did Not Start:     14