Mudman 5k Extreme Obstacle Course -
Kimball, MN
8/15/2015

race logo










					                             Mudman - Kimball
                               Kimball, MN		
                              August 15, 2015
                                     



----------------------------------------------------------------------------
                        HEAT 1 TEAM RESULTS: PARENT/CHILD
----------------------------------------------------------------------------

  1.   42:31 Boyer                    
===================================
  1    40:42  Logan Boyer         16 M Becker             MN 
  2    44:19  Chantel Boyer       44 F Becker             MN 

  2.   44:11 Fourre's                 
===================================
  1    42:30  Josie Fourre        16 F Albany             MN 
  2    45:53  Matt Fourre         42 M Albany             AP 

  3.   44:49 Team Robeck              
===================================
  1    40:40  Jeremy Robeck       43 M Elk River          MN 
  2    48:59  Aidan Robeck        12 M Elk River          MN 

  4.   51:39 ROFL-Copter              
===================================
  1    51:38  Jack Stonecipher    15 M Buffalo            MN 
  2    51:40  Michael Stonecipher 45 M Buffalo            MN 

  5.   54:21 Mudkru                   
===================================
  1    53:12  Randy Kruse         49 M Sartell            MN 
  2    55:30  Madison Kruse       12 F Sartell            MN 

  6.   54:56 ddstreich                
===================================
  1    54:23  Sofia Streich       12 F Waite Park         MN 
  2    55:28  Les Streich         44 M Waite Park         MN 

  7.   56:27 Brott                    
===================================
  1    53:05  Cody Brott          11 M Saint Cloud        MN 
  2    59:48  Jason Brott         34 M Saint Cloud        MN 

  8.   57:34 Larson WNL               
===================================
  1    57:34  Livi Larson         10 F Maple Grove        MN 
  2    57:34  Wade Larson         44 M Maple Grove        MN 

  9.   58:51 Team Evers               
===================================
  1    41:54  Ethan Evers         16 M 55316              MN 
  2  1:15:47  Jennifer Evers      39 F Champlin           MN 

 10. 1:01:23 Oak Creek Crushers       
===================================
  1  1:01:23  Jack Anderson       12 M Farwell            MN 
  2  1:01:23  Kelly Anderson      37 F Farwell            MN 

 11. 1:02:08 Team Hulett              
===================================
  1  1:02:08  Brian Hulett        47 M Maple Grove        MN 
  2  1:02:09  Bret Hulett         18 F Monticello         MN 

 12. 1:02:30 Teske Mudders            
===================================
  1    44:40  Derik Teske         44 M Sauk Rapids        MN 
  2  1:20:21  April Ann Teske     16 F Sauk Rapids        MN 

 13. 1:04:17 Thumbs                   
===================================
  1  1:04:17  Riley Norberg       11 F Clear Lake         MN 
  2  1:04:17  Jonathan Norberg    41 M Clear Lake         MN 

 14. 1:05:38 Foreverevers             
===================================
  1  1:03:51  Matt Evers          43 M Champlin           MN 
  2  1:07:25  Evan Evers          11 M Champlin           MN 

 15. 1:05:56 Gecko                    
===================================
  1  1:05:54  Ryan Hilger         10 M Maple Grove        MN 
  2  1:05:58  Stacie Lee          41 F Maple Grove        MN 

 16. 1:06:26 Mc^2                     
===================================
  1  1:06:22  Luke McGorry        13 M Big Lake           MN 
  2  1:06:30  Pete McGorry        44 M Big Lake           MN 

 17. 1:08:56 morris                   
===================================
  1  1:00:08  Logan Morris        12 M Fort Frances       ON 
  2  1:17:44  Troy Morris         43 M Fort Frances       ON 

 18. 1:11:52 Krueger Mud Slingers     
===================================
  1  1:11:51  Joanie Krueger      38 F Rice               MN 
  2  1:11:52  Timothy Krueger     12 M Rice               MN 

 19. 1:13:52 Carlson Cruisers         
===================================
  1  1:10:09  Connor Carlson      10 M Kimball            MN 
  2  1:17:35  Amy Carlson         38 F Kimball            MN 

 20. 1:16:06 Buffalo Boys             
===================================
  1  1:16:05  Sam Happe           13 M Buffalo            MN 
  2  1:16:06  Joseph Happe        48 M Buffalo            MN 

 21. 1:16:36 Super Roufs              
===================================
  1  1:16:36  Jason Roufs         37 M Maple Grove        MN 
  2  1:16:36  Emma Roufs          11 F Maple Grove        MN 

 22. 1:17:52 AlexandMom               
===================================
  1  1:16:04  Alex Schmit         15 M Coon Rapids        MN 
  2  1:19:39  Aasa Schmit         47 F Coonorapids        MN 

 23. 1:21:08 Mudd Monsters            
===================================
  1  1:21:06  Abby Ferguson       11 F Cloquet            MN 
  2  1:21:09  Daniel Ferguson     49 M Cloquet            MN 

 24. 1:27:25 The Helmby's             
===================================
  1  1:27:24  Mike Helmbrecht     43 M Ramsey             MN 
  2  1:27:26  Aj Helmbrecht       10 M Ramsey             MN 

 25. 1:35:16 Eric's Crew              
===================================
  1  1:35:16  Eric Simon          43 M Albertville        MN 
  2  1:35:17  Elliot Simon        10 M Albertville        MN 






----------------------------------------------------------------------------
                        HEAT 2 TEAM RESULTS: PARENT/CHILD
----------------------------------------------------------------------------

  1.   35:56 Komatsuuuuuuu            
===================================
  1    32:27  Alex Ehrlichman     11 M Sartell            MN 
  2    39:25  Craig Ehrlichman    45 M Sartell            MN 

  2.   36:29 Team Frank Racing        
===================================
  1    36:28  Ryan Frank          32 M New London         MN 
  2    36:30  Raycer Frank        11 M New London         MN 

  3.   45:18 Kovall                   
===================================
  1    41:49  Trisha Kovall       50 F Clearwater         MN 
  2    48:47  Trisha Kovall       50 F Clearwater         MN 

  4.   45:57 M&M                      
===================================
  1    45:51  Matix Schmidt       10 M Kimball            MN 
  2    46:03  Mitch Schmidt       30 M Kimball            MN 

  5.   49:21 Smart Boys               
===================================
  1    47:02  Ethan Smart         18 M Princeton          MN 
  2    51:39  David Smart         48 M Princeton          MN 

  6.   52:05 Nuehring                 
===================================
  1    46:39  Zachary Nuehring    16 M Little Falls       MN 
  2    57:31  Mike Nuehring       44 M Little Falls       MN 

  7.   52:39 Strege                   
===================================
  1    52:39  Corey Strege        46 M St Michael         MN 
  2    52:40  Max Strege          13 M St Michael         MN 

  8. 1:02:26 Smart Girls              
===================================
  1  1:01:00  Anna Smart          15 F Princeton          MN 
  2  1:03:52  Jill Smart          49 F Princeton          MN 

  9. 1:02:31 Marie schneideR          
===================================
  1  1:02:19  Blake Schneider     12 M South Haven        MN 
  2  1:02:42  Marie Schneider     34 F South Haven        MN 

 10. 1:07:56 Saber Mud Runners        
===================================
  1  1:07:22  Kassandra Teneyck   12 F Shakopee           MN 
  2  1:08:30  Jennifer Teneyck    45 F Shakopee           MN 

 11. 1:10:39 Dynamic Duo              
===================================
  1  1:10:38  Bailey Bauer        13 F Saint Cloud        MN 
  2  1:10:40  Peter Bauer         36 M Saint Cloud        MN 

 12. 1:10:49 One                      
===================================
  1  1:10:47  Drew Oberlander     13 M Coon Rapids        MN 
  2  1:10:52  Linda Meehl         37 F Coon Rapids        MN 

 13. 1:10:51 Obe                      
===================================
  1  1:10:50  Allee Oberlander    16 F Coon Rapids        MN 
  2  1:10:52  Scott Oberlander    46 M Coon Rapids        MN 

 14. 1:10:52 Kraemers rock            
===================================
  1  1:10:51  Koen Sworski        10 M Monticello         MN 
  2  1:10:52  Melanie Kraemer     38 F Monticello         MN 

 15. 1:11:00 Briggz Girls             
===================================
  1  1:10:55  Emma Briggs         11 F St Michael         MN 
  2  1:11:04  Deborah Briggs      43 F St Michael         MN 

 16. 1:11:50 Pflueger                 
===================================
  1  1:11:49  Clara Pflueger      11 F Albany             MN 
  2  1:11:51  Jessica Doanbauer   33 F Albany             MN 

 17. 1:13:25 Hahas2                   
===================================
  1  1:13:20  Maddie Rosenberger  12 F Melrose            MN 
  2  1:13:31  Alyssa Rosenberger  44 F Melrose            MN 

 18. 1:14:02 Midget Squad             
===================================
  1  1:14:01  Layla Bartkowicz    15 F Swanville          MN 
  2  1:14:04  Natalie Bartkowicz  32 F Swanville          MN 

 19. 1:19:38 ShesNdamudagain          
===================================
  1  1:19:32  Elizabeth Vejrosta  29 F Silverlake         MN 
  2  1:19:43  Tami McGuire        46 F Hutchinson         MN 






----------------------------------------------------------------------------
                        HEAT 3 TEAM RESULTS: PARENT/CHILD
----------------------------------------------------------------------------

  1.   39:44 Huston's                 
===================================
  1    39:43  Tim Huston          37 M Sauk Centre        MN 
  2    39:45  Dakota Huston       14 M Sauk Centre        MN 

  2.   49:54 Muddin For Matt          
===================================
  1    49:29  Damion Theisen      14 M Foley              MN 
  2    50:20  Tina Theisen        38 F Foley              MN 

  3. 1:02:55 dirty duo                
===================================
  1  1:02:24  Maggie Schneider    12 F Sartell            MN 
  2  1:03:26  Alan Schneider      45 M Sartell            MN 

  4. 1:08:56 Dirty Dogs               
===================================
  1    55:36  Brady Leuthner      13 M Fargo              ND 
  2  1:22:16  Lisa Plante         44 F Fargo              ND 

  5. 1:21:32 Mud Monsters             
===================================
  1  1:21:29  Clayton Johnson     11 M Wadena             MN 
  2  1:21:35  Brenda Johnson      33 F Wadena             MN 

  6. 1:26:09 Proud of our kids!       
===================================
  1  1:26:07  Maria Roesner       12 F Sauk Rapids        MN 
  2  1:26:11  Jaden Roesner       14 M Sauk Rapids        MN 






----------------------------------------------------------------------------
                        HEAT 4 TEAM RESULTS: PARENT/CHILD
----------------------------------------------------------------------------