Kiwanis Kids Triathlon
Baxter, MN
8/29/2015

race logo










					                                                         KIWANIS KIDS TRIATHON
                                                      Baxter, MN - August 29, 2015
   



================================================================================================================================================
                                                            MALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   34 Griffin Brown           Plymouth           MN   5    1  1:13  1:05    2   10:40  0:31    3    9:28   22:56 
    2  176 Tylee Rudolph           Sauk Rapids        MN   5    2  1:16  1:53    1   10:21  1:01    1    8:50   23:19 
    3  181 Keedin Schmidgall       Little Falls       MN   5    4  1:21  1:41    4   11:48  0:35    2    8:58   24:22 
    4  133 Beckett Miller          Baxter             MN   5    3  1:21  1:37    3   11:13  0:37    5   10:51   25:39 
    5   30 Mullen Bratney          Brainerd           MN   5    5  1:29  2:19    5   13:46  0:40    4   10:30   28:42 
    6  202 Daxton Cary             Hibbing            MN   5    6  1:35  2:21    6   16:42  0:40    6   14:03   35:19 
    7  178 Reef Sampson            Brainerd           MN   5    7  1:46  2:06    7   17:48  1:13    7   22:58   45:49 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   45 Gemma Dickinson         Brainerd           MN   5    2  1:22  1:50    1   15:27  0:31    2   14:13   33:21 
    2   48 Leighton Dodd           Edina              MN   5    1  1:19  2:39    2   18:11  0:49    1   12:29   35:25 
    3  109 Sage Larson             Pequot Lakes       MN   5    3  1:58  1:48    3   25:03  0:57    3   20:30   50:14 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  182 Kyler Schmidgall        Little Falls       MN   6    3  1:12  1:15    4   10:27  0:41    2    8:37   22:11 
    2  149 Luke Palecek            Grand Rapids       MN   6    1  1:06  2:31    3   10:17  0:37    3    9:32   24:01 
    3   71 Caden Green             Annandale          MN   6    5  1:16  1:00    9   11:43  0:36    4    9:45   24:17 
    4  207 Foster Heldt            Brainerd           MN   6    6  1:18  2:26    2    9:49  0:48    6   10:10   24:29 
    5  139 Hunter Morse            Baxter             MN   6   10  1:24  1:40    6   10:59  0:35    8   10:29   25:05 
    6   59 Isaac Erhard            Buffalo            MN   6    8  1:22  2:04    5   10:49  0:33    7   10:24   25:10 
    7   82 Drew Haglin             Brainerd           MN   6    7  1:19  1:31    7   11:10  0:44    9   10:41   25:24 
    8   58 Justin Elliott          Arden Hills        MN   6    2  1:11  2:37   11   12:34  0:44    1    8:34   25:38 
    9  225 Hayden Doty             Bemidji            MN   6    9  1:23  1:52    1    9:30  0:36   12   12:19   25:39 
   10  152 Alexander Paysse        Baxter             MN   6    4  1:13  2:01   10   12:26  0:35    5    9:50   26:04 
   11  169 Kellan Rogholt          Sauk Rapids        MN   6   13  1:28  1:28    8   11:18  0:45   11   11:56   26:52 
   12  164 Samuel Ringwald         Rice               MN   6   11  1:24  1:50   12   12:37  0:38   10   11:22   27:50 
   13   20 Liam Becker             Brainerd           MN   6   12  1:27  2:34   13   13:18  0:42   13   14:51   32:50 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  236 Jaycee Carlson          Brainerd           MN   6    1  1:01  1:33    1    9:24  0:38    2    9:31   22:06 
    2   55 Lillian Eldred          Minneapolis        MN   6    4  1:10  1:39    4   11:39  0:45    1    9:05   24:16 
    3   65 Emerson Fritz           Edina              MN   6    2  1:03  1:29    2   11:11  0:36    4   10:17   24:34 
    4  150 Alexa Parks             Big Lake           MN   6    3  1:05  1:54    3   11:30  0:43    6   11:58   27:08 
    5  228 Maggie Sampsell- Jones  Minneapolis        MN   6    8  1:17  2:44    5   12:34  0:44    5   10:20   27:37 
    6  231 Quinley Cargill         Grand Rapids       MN   6    7  1:17  3:35    6   13:50  0:41    3    9:47   29:09 
    7  142 Finley Nelson           Cambridge          MN   6    9  1:24  1:50    7   14:14  0:37    7   13:46   31:50 
    8   70 Payton Goebel           St. Martin         MN   6    5  1:15  2:40    8   15:00  1:02    9   16:55   36:50 
    9   95 Anabelle Holcomb-Smith  Brainerd           MN   6    6  1:16  1:49    9   31:23  0:47    8   16:40   51:53 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   54 Henry Eldred            Minneapolis        MN   7    5  1:10  1:12    3    9:34  0:36    2    7:49   20:19 
    2  167 Owen Robertson          Brainerd           MN   7    3  1:08  1:37    4    9:47  0:31    1    7:35   20:35 
    3  130 Dreeson Millam          Big Lake           MN   7    8  1:12  1:08    8   10:37  0:37    3    7:52   21:24 
    4    6 Benjamin Anderson       Merrifield         MN   7    1  1:04  1:14    6   10:15  0:30    4    8:22   21:24 
    5   56 Kellen Ellingson        Baxter             MN   7    7  1:11  1:33    7   10:30  0:42    5    8:55   22:49 
    6  173 Tristan Rollins         Brainerd           MN   7    4  1:09  1:18    1    9:17  0:40   11   11:03   23:26 
    7  115 Ryan Mahowald           Sartell            MN   7   12  1:23  1:25    9   10:52  0:36    7   10:16   24:30 
    8  154 Aiden Pederson          Fosston            MN   7   10  1:14  2:00   10   11:09  0:49    6    9:40   24:51 
    9  187 David Sorenson          Big Lake           MN   7    6  1:10  2:42    5   10:09  0:43    9   10:46   25:28 
   10  235 Wyatt Czeck             Baxter             MN   7    2  1:06  1:49   13   12:02  0:39    8   10:36   26:11 
   11    5 Ben Allegra             Brainerd           MN   7   13  1:26  2:28    2    9:33  0:44   13   12:42   26:51 
   12   27 Evan Bolt               Brainerd           MN   7    9  1:13  2:21   14   12:57  0:43   10   11:02   28:13 
   13  163 Eli Ringwald            Rice               MN   7   11  1:20  1:59   11   11:32  1:20   14   13:16   29:25 
   14   18 Alex Bavelli            Baxter             MN   7   14  1:35  3:21   12   12:00  0:59   12   12:02   29:55 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  159 Riley Quinn             St Cloud           MN   7    3  1:03  0:56    1    8:51  0:36    5    9:30   20:56 
    2  112 Lucille Lewandowski     Ironton            MN   7    2  1:00  1:01    2    9:11  0:33    8    9:36   21:19 
    3  136 Tessa Moore             Maple Grove        MN   7    6  1:06  1:41    3   10:03  0:28    2    9:00   22:17 
    4  204 Maggie Cary             Hibbing            MN   7    5  1:06  1:14    9   11:12  0:36    1    8:24   22:30 
    5  209 Madeline Mandich        Brainerd           MN   7    4  1:05  1:49    5   10:10  0:54    4    9:27   23:23 
    6  105 Greta Kelzer            Princeton          MN   7    9  1:10  2:05    4   10:05  0:40    6    9:33   23:31 
    7   29 Gabriella Bratney       Brainerd           MN   7   14  1:13  1:50    6   10:34  0:36    3    9:22   23:33 
    8  230 Lilly Derosier          Baxter             MN   7    1  0:58  1:21    7   10:38  0:41    9    9:59   23:35 
    9   50 Avery Duerr             Baxter             MN   7   15  1:15  1:25    8   10:45  0:40    7    9:33   23:36 
   10  110 Sierra Larson           Pequot Lakes       MN   7    8  1:09  1:06   11   11:48  0:38   12   10:20   24:58 
   11   43 Gabrielle Dahlberg      Little Falls       MN   7    7  1:08  2:11   10   11:41  0:35   15   11:25   26:58 
   12  102 Hannah Hylandsson       Apple Valley       MN   7   16  1:34  2:29   12   13:15  0:36   10   10:15   28:08 
   13   22 Kayleigh Bishop         St. Louis Park     MN   7   10  1:11  1:38   16   15:04  0:39   13   10:23   28:53 
   14   49 Lillian Dodd            Edina              MN   7   11  1:12  2:01   15   14:42  0:40   11   10:19   28:53 
   15  157 Sophia Porter           Pillager           MN   7   12  1:13  2:20   14   14:31  0:45   14   10:38   29:26 
   16  146 Allyson Oneill          Wanamingo          MN   7   13  1:13  1:54   13   13:54  0:58   16   13:38   31:35 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   33 Bennett Brown           Plymouth           MN   8    2  1:04  1:00    4    8:45  0:25    1    7:04   18:16 
    2  191 Kade Stengrim           Brainerd           MN   8    5  1:08  1:21    1    8:27  0:32    2    7:04   18:30 
    3   75 Ethan Guggenberger      Cold Spring        MN   8    6  1:08  1:51    2    8:33  0:37    3    7:36   19:43 
    4  101 Garrett Hosch           St. Joseph         MN   8    9  1:10  1:06    7    9:20  0:37    6    9:26   21:37 
    5   51 Brandon Eberts          Brainerd           MN   8    1  1:02  1:12    5    8:47  0:30   10   10:31   22:01 
    6   98 Joshua Holloway         Minneapolis        MN   8    7  1:09  2:04    6    9:17  0:40    4    9:01   22:09 
    7  222 David Rivers            Brainerd           MN   8    8  1:09  1:21    8   10:03  0:33    7    9:38   22:43 
    8   87 Payton Haglin           Brainerd           MN   8    4  1:06  0:56    9   10:37  0:30    8    9:39   22:46 
    9   23 Aric Bittman            Sauk Rapids        MN   8   11  1:11  1:28   11   10:47  0:35    5    9:19   23:18 
   10    4 Andrew Allegra          Brainerd           MN   8    3  1:05  1:53    3    8:33  0:43   11   12:23   24:34 
   11   81 Clark Haglin            Fort Ripley        MN   8   10  1:11  2:08   12   12:20  1:01    9   10:14   26:53 
   12  198 Evan Trompeter          Rice               MN   8   12  1:13  2:21   10   10:42  0:41   12   13:24   28:19 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  134 Madelyn Miller          Baxter             MN   8    4  1:12  1:33    1   10:02  0:54    1    8:04   21:44 
    2  197 Zoe Sumner              Minneapolis        MN   8    7  1:15  1:17    2   10:07  0:46    4    9:45   23:08 
    3  144 Amy Olson               Zimmerman          MN   8    1  1:09  1:29    5   10:47  0:34    3    9:16   23:13 
    4  174 Isabella Rudolph        Sauk Rapids        MN   8    6  1:14  1:40    4   10:35  0:36    2    9:13   23:16 
    5   40 Giovanna Chappell       Brainerd           MN   8    2  1:10  1:24    6   11:00  0:29    7   12:15   26:17 
    6  226 Delana Doty             Bemidji            MN   8    3  1:11  2:00    3   10:08  0:34    8   12:45   26:36 
    7   61 Brianna Finnegan        Baxter             MN   8    9  1:25  2:24    7   11:29  0:52    5   10:39   26:47 
    8   14 Yasmin Barg             Pillager           MN   8    5  1:13  1:02    8   12:10  0:44    9   12:46   27:54 
    9    7 Hope Anderson           Duluth             MN   8    8  1:21  2:03   10   15:10  0:35    6   11:06   30:13 
   10  180 Julia Schmeck           Brainerd           MN   8   10  1:25  2:11    9   13:55  1:33   10   14:09   33:11 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   93 Elijah Hoelz            Baxter             MN   9    1  1:01  0:54    5    9:00  0:26    2    6:58   18:17 
    2   91 Evan Hans               Neenah             WI   9    8  1:10  1:37    3    8:34  0:26    1    6:41   18:26 
    3  111 Jimmy Lewandowski       Ironton            MN   9    5  1:07  1:53    1    7:59  0:27    5    7:43   19:08 
    4  203 Finley Cary             Hibbing            MN   9    2  1:05  1:19    2    8:31  0:27    6    8:32   19:51 
    5   57 Colin Elliott           Arden Hills        MN   9    3  1:06  2:17   14   10:01  0:26    3    7:04   20:52 
    6  233 James Rabasco           Pillager           MN   9   10  1:13  2:10   10    9:36  0:29    4    7:26   20:52 
    7  237 Kyler Carlson           Brainerd           MN   9    7  1:10  1:06    8    9:20  0:45    7    8:40   20:59 
    8  100 Jude Horton             Princeton          MN   9    9  1:12  1:07    7    9:10  0:34   11    9:33   21:34 
    9  208 Gus Hoffman             Edina              MN   9   17  1:20  1:53    4    8:57  0:33   10    9:15   21:57 
   10  148 Isaac Palecek           Grand Rapids       MN   9    4  1:07  1:56   11    9:43  0:35    8    8:47   22:07 
   11    1 Will Aadland            Baxter             MN   9   12  1:16  1:45    9    9:35  0:39    9    8:55   22:08 
   12   32 Quinn Bray              Crosslake          MN   9   11  1:15  1:31    6    9:00  0:36   15   10:54   23:14 
   13  200 Aden Vavrina            Little Falls       MN   9   15  1:19  1:47   16   10:38  0:48   12    9:37   24:07 
   14   73 Dylan Gross             Baxter             MN   9    6  1:09  2:10   12    9:48  0:36   14   10:40   24:21 
   15   66 Michael Fuecker         Rice               MN   9   14  1:18  1:56   13    9:53  0:47   13   10:31   24:23 
   16   44 Colin Devall            North Branch       MN   9   16  1:19  1:47   15   10:08  0:40   17   12:17   26:10 
   17  158 Spencer Porter          Pillager           MN   9   13  1:17  2:01   17   14:22  0:42   16   12:13   30:34 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  114 Megan Mahowald          Sartell            MN   9   13  1:16  1:21    1    8:42  0:26    5    8:07   19:50 
    2   36 Matia Bruggeman         Brainerd           MN   9    4  1:10  1:36    2    8:45  0:27    2    7:58   19:54 
    3   15 Addison Bartling        Duluth             MN   9    8  1:15  1:18    9    9:55  0:24    1    7:17   20:07 
    4  219 Marin Ellingson         Baxter             MN   9   18  1:20  1:44    5    9:39  0:28    6    8:16   21:26 
    5  221 Keira Nickaboine        Brainerd           MN   9   11  1:16  1:06    6    9:41  0:44   10    8:51   21:35 
    6  107 Isabel Larson           Crosby             MN   9    1  1:02  1:41   14   10:27  0:27    7    8:21   21:57 
    7  161 Ava Riegel              Rogers             MN   9   15  1:19  1:41    7    9:42  0:28   12    9:04   22:13 
    8   41 Vannessa Chappell       Brainerd           MN   9   19  1:21  1:34    3    9:15  0:36   16    9:35   22:19 
    9  232 Charlee Sullivan        Pequot Lakes       MN   9   10  1:16  1:15   16   10:51  0:28    9    8:36   22:26 
   10   42 Lindy Cordes            Brainerd           MN   9    6  1:14  1:37   11   10:10  0:32   11    9:00   22:31 
   11   97 Grace Holcomb-Smith     Brainerd           MN   9   16  1:19  1:08   24   11:37  0:30    4    8:03   22:36 
   12   11 Alice Balsley           Brainerd           MN   9    3  1:07  1:55   20   11:06  0:33    3    8:02   22:42 
   13  120 Molly Matetich          Bemidji            MN   9   24  1:24  1:33    8    9:44  0:37   14    9:31   22:47 
   14   92 Brook Hennies           Pequot Lakes       MN   9    5  1:10  2:33   15   10:41  0:30    8    8:29   23:21 
   15  147 Alayna Ostrowski        Brainerd           MN   9   14  1:19  1:26    4    9:21  0:36   21   10:54   23:34 
   16   85 Kate Haglin             Fort Ripley        MN   9   25  1:24  1:50   12   10:11  0:41   19    9:52   23:56 
   17  106 Paige Larsen            Cold Spring        MN   9    9  1:15  1:40   22   11:22  0:36   13    9:31   24:22 
   18   26 Emma Bitzer             Breezy Point       MN   9   21  1:22  1:35   13   10:23  0:43   20   10:22   24:24 
   19  141 Paige Mueffelmann       Cold Spring        MN   9    7  1:15  3:04   10   10:01  0:38   17    9:36   24:33 
   20    8 Mallory Anderson        Merrifield         MN   9    2  1:03  0:48   19   11:01  0:32   22   11:12   24:34 
   21  229 Evie Sampsell- Jones    Minneapolis        MN   9   26  1:28  1:38   23   11:23  0:41   18    9:52   25:00 
   22   28 Betsy Boyda             Breezy Point       MN   9   17  1:19  2:09   27   13:28  0:37   15    9:34   27:06 
   23  215 Samara Smith            Brainerd           MN   9   12  1:16  1:31   25   11:46  0:36   24   12:21   27:29 
   24  135 Hannah Moddes           Baxter             MN   9   29  1:32  2:27   18   11:00  0:54   25   12:27   28:16 
   25  217 Lillian Kopek           Baxter             MN   9   20  1:21  2:37   17   10:59  0:54   26   12:28   28:16 
   26  205 Keeley Cox              Zimmerman          MN   9   30  1:33  2:14   26   12:41  0:34   23   12:08   29:07 
   27  160 Camden Rauen            Baxter             MN   9   22  1:22  2:40   28   13:55  0:39   27   14:17   32:51 
   28   19 Livia Bavelli           Baxter             MN   9   28  1:29  2:19   21   11:15  0:58   30   16:52   32:51 
   29  195 Samantha Strangis       Pillager           MN   9   23  1:23  2:41   29   14:00  0:34   28   14:27   33:03 
   30  212 Mackenzie Pratt         Merrifield         MN   9   27  1:29  2:24   30   14:28  0:53   29   16:20   35:32 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  194 Owen Sterner            Minnetonka         MN  10    1  1:34  0:52    2   14:14  0:24    1   12:56   29:57 
    2  196 Wes Sumner              Minneapolis        MN  10    2  1:34  1:04    1   14:01  0:27    3   13:45   30:49 
    3   62 John Finnegan           Baxter  Mn         MN  10    9  1:50  1:02    5   15:11  0:25    4   14:10   32:36 
    4   64 Cohen Fritz             Edina              MN  10    7  1:49  1:40    4   15:00  0:32    2   13:41   32:39 
    5  175 Mason Rudolph           Sauk Rapids        MN  10    3  1:39  1:13    7   17:10  0:30    6   14:51   35:22 
    6   72 Nathan Green            Annandale          MN  10   13  2:04  0:48   11   18:39  0:33    5   14:36   36:39 
    7  186 Gabe Shanoff            Little Falls       MN  10    8  1:49  0:50    3   14:57  0:28   10   19:59   38:01 
    8  104 Benjamin Kelzer         Princeton          MN  10    4  1:40  1:21    6   16:57  0:30    8   17:40   38:06 
    9  108 Kal Larson              Pequot Lakes       MN  10   12  2:00  1:30   10   17:57  0:37    7   16:53   38:56 
   10  190 Stephen Sorenson        Big Lake           MN  10    6  1:47  1:04    9   17:25  0:38   12   20:21   41:14 
   11  145 Kenny Olson             Zimmerman          MN  10   11  1:53  1:42    8   17:23  0:32   11   19:59   41:27 
   12  122 Samuel Mattson          Baxter             MN  10    5  1:45  1:36   12   19:04  0:48    9   19:42   42:53 
   13  129 Reece Meyer             Brainerd           MN  10   10  1:51  1:31   13   22:23  0:51   13   23:13   49:47 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  151 Josie Parks             Big Lake           MN  10    1  1:24  1:12    2   16:05  0:30    6   16:24   35:34 
    2   77 Ashley Hagen            Little Falls       MN  10   11  1:37  1:08    9   17:18  0:30    2   15:59   36:31 
    3   17 Emily Bastian           Baxter             MN  10   18  1:40  2:32    3   16:32  0:32    1   15:16   36:31 
    4  216 Gabrielle Chalupsky     East Gull Lake     MN  10    4  1:30  1:41    6   16:48  0:26    8   16:28   36:52 
    5  124 Cecilia McNair          St. Joseph         MN  10   13  1:37  1:59   11   17:34  0:37    3   16:09   37:55 
    6  165 Cally Robertson         Brainerd           MN  10    6  1:32  1:55    4   16:34  0:32   11   17:34   38:05 
    7  172 Evelyn Rollins          Brainerd           MN  10    3  1:29  1:52    1   15:53  0:39   12   19:01   38:52 
    8   86 Lily Haglin             Brainerd           MN  10    8  1:34  1:00   10   17:21  0:34   14   19:10   39:37 
    9   46 Gracelyn Dickinson      Brainerd           MN  10   14  1:38  1:16    5   16:46  0:46   16   19:31   39:54 
   10   12 Emma Daisy Balsley      Brainerd           MN  10    2  1:28  2:17   14   18:54  0:30   10   16:50   39:57 
   11  227 Bella Bauck             New York Mills     MN  10   15  1:38  1:25   16   19:57  0:35    9   16:39   40:12 
   12    3 Macey Abramson          Brainerd           MN  10   17  1:39  1:35   17   20:18  0:32    4   16:10   40:12 
   13  177 Peyton Sabart           Sartell            MN  10   19  1:40  2:04    7   16:59  0:37   15   19:11   40:29 
   14  123 Sophia Mattson          Bazter             MN  10    9  1:35  1:28   12   17:43  0:27   17   19:35   40:45 
   15  214 Paige Yeager            Brainerd           MN  10    7  1:32  1:03   20   21:26  0:28    7   16:26   40:54 
   16   24 Kaytlin Bittman         Sauk Rapids        MN  10   16  1:38  1:28   13   18:27  0:36   18   20:01   42:09 
   17   79 Molly Hagen             Plainview          MN  10   20  1:42  1:04   21   23:23  0:34    5   16:10   42:50 
   18  153 Gretchen Paysse         Baxter             MN  10    5  1:31  1:15   19   20:54  0:31   13   19:01   43:10 
   19  155 Kyla Pederson           Fosston            MN  10   10  1:36  1:38   15   19:05  0:32   19   20:49   43:37 
   20  183 Alyssa Schommer         Brainerd           MN  10   12  1:37  1:53    8   17:15  0:49   22   23:26   44:57 
   21    9 Paige Anderson          Duluh              MN  10   21  2:02  1:58   18   20:29  0:46   20   22:46   48:00 
   22  170 Lillian Rogholt         Sauk Rapids        MN  10   22  2:15  1:49   22   24:48  0:51   21   22:51   52:32 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   67 Matthew Gendreau        Plymouth           MN  11    1  1:24  1:03    3   14:06  0:25    3   13:44   30:40 
    2   90 Easton Hans             Neenah             WI  11   11  1:47  1:09    4   14:19  0:25    2   13:02   30:41 
    3   78 Baylor Hagen            Plainview          MN  11    6  1:39  1:53    1   13:40  0:25    4   13:54   31:31 
    4   63 Caden Fritz             Edina              MN  11    8  1:42  1:13    5   14:21  0:22    5   14:00   31:36 
    5   16 Baden Bastian           Baxter             MN  11    4  1:38  0:58    2   14:00  0:27    6   14:48   31:50 
    6  199 Carsen Turk             Crosby             MN  11   10  1:45  1:11   12   18:11  0:28    1   12:43   34:16 
    7  171 David Rollins           Brainerd           MN  11    2  1:34  1:07    6   14:35  0:31    8   16:32   34:19 
    8  125 Gabe Meier              Bloomington        MN  11    3  1:36  0:56    7   15:47  0:26    9   16:55   35:37 
    9   52 Joshua Eberts           Brainerd           MN  11    7  1:41  1:23    8   16:19  0:32   10   17:29   37:22 
   10  162 Isaac Riegel            Rogers             MN  11   13  1:49  1:18   10   17:33  0:33    7   16:19   37:29 
   11   68 Brady Goebel            St. Martin         MN  11    5  1:39  1:35   11   18:05  0:42   11   19:06   41:05 
   12   89 Timothy Hakala          Deerwood           MN  11    9  1:44  1:38   14   20:26  0:26   12   19:39   43:51 
   13  218 Nikolas Kopek           Baxter Mn          MN  11   12  1:48  1:11   13   18:51  0:49   13   23:47   46:23 
   14  117 Lars Marroquin-Haslet   Northfield         MN  11   14  1:56  1:06    9   16:52  1:05   14   28:32   49:30 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   83 Grace Haglin            Brainerd           MN  11    4  1:44  1:22    1   15:28  0:27    2   16:04   35:03 
    2   99 Ellie Horton            Princeton          MN  11    8  1:45  1:23    4   16:37  0:26    1   15:50   35:59 
    3   74 Anika Guggenberger      Cold Spring        MN  11    1  1:27  1:32    2   15:35  0:24    6   17:46   36:41 
    4   69 Hope Goebel             St. Martin         MN  11    3  1:43  1:22    3   16:02  0:27    5   17:44   37:17 
    5   96 Emerson Holcomb-Smith   Brainerd           MN  11    2  1:39  1:10    6   18:33  0:27    3   16:50   38:36 
    6  179 Greta Schloemer         Baxter             MN  11    6  1:44  1:21    5   17:54  0:31    9   18:10   39:38 
    7  156 Kamryn Peterson         Baxter             MN  11    7  1:45  1:34    7   19:26  0:35    4   17:05   40:22 
    8  224 Taylor Jacobson         Maplegrove         MN  11    9  1:47  1:07    9   20:22  0:30    8   18:09   41:53 
    9  210 Thea Shogren            Brainerd           MN  11    5  1:44  1:42   10   20:45  0:26    7   18:01   42:36 
   10   39 Taylor Chaika           Sartell            MN  11   10  1:54  1:59    8   19:45  0:55   10   22:33   47:04 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  168 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  12    1  1:34  0:43    1   13:02  0:23    1   12:23   28:03 
    2  166 Nole Robertson          Brainerd           MN  12    2  1:35  1:03    2   13:08  0:26    2   13:05   29:15 
    3   60 Joe Figliuzzi           Baxter             MN  12   11  1:55  1:15    4   13:50  0:28    3   14:16   31:43 
    4  118 Brooks Matetich         Bemidji            MN  12    3  1:36  1:31    6   15:00  0:30    4   14:20   32:54 
    5  116 Tyler Mahowald          Sartell            MN  12    9  1:44  2:02    3   13:16  0:23    7   16:12   33:35 
    6  184 Jacob Schommer          Brainerd           MN  12    7  1:43  1:20    7   15:01  0:30    6   15:09   33:41 
    7   76 Aidan Hagen             Little Falls       MN  12    5  1:42  1:15    8   15:12  0:28    5   15:08   33:43 
    8  240 Caleb Bugnacki          Ironton            MN  12    6  1:42  1:31   10   15:55  0:28    8   16:24   35:59 
    9  193 Miles Sterner           Minnetonka         MN  12    4  1:38  1:13    5   14:21  0:27   10   19:12   36:48 
   10  137 Alex Morgan             Brainerd           MN  12    8  1:43  1:58    9   15:52  0:30    9   17:14   37:15 
   11   10 Tyler Anderson          Duluth             MN  12   10  1:51  1:25   11   17:34  0:34   11   21:05   42:28 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  113 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  12    3  1:35  0:44    1   14:06  0:26    2   14:12   31:01 
    2   35 Elle Bruggeman          Brainerd           MN  12    4  1:36  1:33    2   14:58  0:32    5   15:10   33:47 
    3  223 Morgan Bell             Buffalo            MN  12   12  1:46  1:24    5   15:11  0:30    7   15:48   34:37 
    4  121 Ellie Mattson           Baxter             MN  12    2  1:29  1:05    7   16:12  0:24    8   16:12   35:19 
    5  201 Leah Wang               Medina             MN  12    9  1:44  1:30    9   16:57  0:31    4   14:41   35:22 
    6  131 Hailey Millam           Big Lake           MN  12    6  1:40  1:46    4   15:09  0:27    9   16:29   35:30 
    7   94 Hillary Hoelz           Baxter             MN  12    8  1:43  1:11   10   17:00  0:26    6   15:22   35:39 
    8   53 Anika Eldien            Fergus Falls       MN  12   10  1:45  1:31    3   15:03  0:27   10   17:42   36:25 
    9    2 Abbie Abramson          Brainerd           MN  12    7  1:42  2:05   11   18:06  0:33    3   14:38   37:03 
   10  206 Kendall Cox             Zimmerman          MN  12   15  1:51  1:47   15   22:50  0:30    1   10:10   37:06 
   11   84 Isabel Haglin           Brainerd           MN  12    1  1:27  1:02    8   16:16  0:30   12   18:42   37:56 
   12  132 Anika Millar            Maple Grove        MN  12   13  1:47  1:24   12   18:09  0:36   11   18:15   40:09 
   13  234 Macey Whitlock          Baxter             MN  12    5  1:38  2:01    6   15:58  0:31   13   20:57   41:02 
   14  128 Clara Meyer             Brainerd           MN  12   11  1:45  1:25   14   19:26  0:31   14   21:35   44:40 
   15  188 Hannah Sorenson         Big Lake           MN  12   14  1:49  2:10   13   18:31  0:40   15   21:40   44:48 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   80 Samson Hagen            Plainview          MN  13    6  1:39  1:23    1   12:54  0:28    1   11:24   27:46 
    2  103 Evan Jacobson           Maple Grove        MN  13    5  1:36  1:11    4   13:44  0:20    2   12:11   28:59 
    3   31 Jaden Bray              Crosslake          MN  13    4  1:33  0:54    2   13:04  0:20    4   13:50   29:39 
    4  185 Cormac Shanoff          Little Falls       MN  13    1  1:24  1:09    3   13:43  0:26    3   13:48   30:28 
    5  119 Cole Matetich           Bemidji            MN  13    7  1:41  1:20    5   14:10  0:31    6   15:08   32:49 
    6  211 Jonathan Wise           Rosemount          MN  13    2  1:30  1:31    7   15:20  0:39    5   14:08   33:05 
    7  189 Nathan Sorenson         Big Lake           MN  13    3  1:31  1:04    6   14:36  0:30    7   16:21   34:00 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   13 Grace Balsley           Brainerd           MN  13    2  1:39  1:13    2   16:59  0:24    1   17:24   37:38 
    2   25 Madeline Bittman        Sauk Rapids        MN  13    1  1:34  1:32    1   15:36  0:24    2   19:19   38:23 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  143 Jared Nordstrom         Crystal            MN  14    3  1:32  1:23    1   12:44  0:29    1   11:52   27:58 
    2   47 Andy Dillon             Brainerd           MN  14    1  1:22  1:42    2   13:50  0:31    2   14:49   32:12 
    3  213 Hunter Turcotte         Baxter             MN  14    2  1:29  1:37    3   18:08  0:27    3   15:32   37:11 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  220 Olivia Hoelz            Baxter             MN  14    1  1:41  0:49    1   16:28  0:25    1   16:23   35:44 
    2   38 Taylor Cash             Brainerd           MN  14    2  1:44  2:09    2   28:50  0:39    2   22:21   55:42 


================================================================================================================================================
                         NON QUALIFYING RESULTS: 
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank  SWIM Trn.1  Rank   BIKE Trn.2  Rank   RUN   FINISH  
==== ======================= ================== == === === ========== =====  =========== =====  =========== =======
 127 Jake Merseth            Brainerd           MN  10 M      1  1:42  0:59    1   15:08  0:39    1    6:43   25:07 

Total Registered:                        237
Number of Male   Finishers:              111
Number of Female Finishers:              119
Did not Finish Race or Did Not Start:      6