Running Events 5K -
Kingston, JM
8/16/2015

race logo










					
                             RUNNING EVENTS 5K
                      Emancipation Park, New Kingston
                          Sunday, August 16, 2015

                    ********** 5K RUN AWARDS **********

              ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  2453 Arieta Martin       F  35 DOUBLE MARCHERS    00:20:50 
    2  2769 Karlene Blagrove    F  44 PACER'S RUNNING CL 00:21:59 
    3  2772 Ina Daley           F  46 PACER'S RUNNING CL 00:22:16 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  2978 Rupert Green        M  38 DOUBLE MARCHERS    00:16:07 
    2  4295 Shawn Pitter        M  31 BODY BY KURT       00:16:25 
    3  2901 Ronique Williams    M  24                    00:17:00 

        ********** AGE GROUP AWARDS (Based On Net Time) **********

                  ********** FEMALE Ages 1 - 9 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2627 Sebastyan Campbell  F   7 UCT STEPPERS              01:06:45 

                   ********** MALE Ages 1 - 9 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2906 Joshua Richards     M   9 HOMEGROWN LIFE            00:27:51 
    2  2778 Kaiel Casserly      M   8 PACER'S RUNNING CLUB      00:32:11 
    3  2539 Christopher Stewart M   8 ICWI                      00:50:27 

                 ********** FEMALE Ages 10 - 14 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2807 Makayla McHugh      F  11 SONIC STEPPERS RUNNING CL 00:41:24 
    2  2925 Jenoi Green         F  14 THE SHIPPING ASSOCIATION  00:47:12 
    3  2521 Brianna Webber      F  12 HI-LYTE ROAD RACING TEAM  00:50:00 

                  ********** MALE Ages 10 - 14 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2962 Chester Adams       M  13 WE GOT THE RUNS           00:24:44 
    2  2966 Dominic Mullings    M  12 WE GOT THE RUNS           00:27:19 
    3  2968 Kyle Sinclare       M  12 WE GOT THE RUNS           00:28:32 

                 ********** FEMALE Ages 15 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2958 Cheser Adams        F  18 WE GOT THE RUNS           00:25:31 
    2  2465 Cotherina Buchanan  F  15 E-LEARNING JAMAICA        00:37:32 
    3  2843 Jheanell Daley      F  17                           00:37:52 

                  ********** MALE Ages 15 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  4288 Kemario Eldemire    M  19 BODY BY KURT              00:18:10 
    2  2687 John Edwards        M  16                           00:20:58 
    3  2638 Brandon Gurrell     M  18 WE RUN DIS!!!             00:27:20 

                 ********** FEMALE Ages 20 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2501 Meisha Harris       F  29 GORUN RUNNING CLUB        00:24:17 
    2  4280 Jodiann Boyd        F  27 BODY BY KURT              00:25:04 
    3  2499 Stephanie Goldson   F  23 GORUN RUNNING CLUB        00:25:13 

                  ********** MALE Ages 20 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2901 Ronique Williams    M  24                           00:16:54 
    2  2694 Shambola Moore      M  25                           00:18:43 
    3  2715 Andre Latchman      M  27 ALIVE FITNESS             00:20:00 

                 ********** FEMALE Ages 30 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2453 Arieta Martin       F  35 DOUBLE MARCHERS           00:20:42 
    2  2656 Keisha Bowla-Hines  F  37                           00:23:52 
    3  2781 Shawn Ashman        F  38 RUN WID IT                00:24:46 

                  ********** MALE Ages 30 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2978 Rupert Green        M  38 DOUBLE MARCHERS           00:16:01 
    2  4295 Shawn Pitter        M  31 BODY BY KURT              00:16:19 
    3  2630 Ryon Chambers       M  35 WE GOT THE RUNS           00:16:59 

                 ********** FEMALE Ages 40 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2769 Karlene Blagrove    F  44 PACER'S RUNNING CLUB      00:21:51 
    2  2772 Ina Daley           F  46 PACER'S RUNNING CLUB      00:22:08 
    3  2774 Janetta Robinson    F  41 PACER'S RUNNING CLUB      00:22:37 

                  ********** MALE Ages 40 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2461 Gerold Palmer       M  45 DUNN'S ELECTRICAL         00:19:07 
    2  2567 Yasuyuki Koyano     M  45 PACER'S RUNNING CLUB      00:19:20 
    3  2977 Gregory Barriffe    M  40 DOUBLE MARCHERS           00:19:21 

                 ********** FEMALE Ages 50 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2553 Judy Chin           F  50 NATIONAL SUPPLY CO. LTD.  00:26:35 
    2  4281 Sharon Edwards      F  53 BODY BY KURT              00:26:37 
    3  2806 Gillian Lawrence    F  50 SONIC STEPPERS RUNNING CL 00:27:44 

                  ********** MALE Ages 50 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2683 George Allen        M  59                           00:21:54 
    2  2512 Gregory Tomlinson   M  56 GORUN RUNNING CLUB        00:22:54 
    3  2691 Stanley Martin      M  53                           00:23:14 

                 ********** FEMALE Ages 60 - 69 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2563 Sandra Goodison     F  68 PACER'S RUNNING CLUB      00:28:38 
    2  2541 Dell Wong           F  62 LIME RUNNING CLUB         00:29:28 
    3  2866 Miwako Sugawara     F  62                           00:38:05 

                  ********** MALE Ages 60 - 69 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  4246 David Rowe          M  62 LIME RUNNING CLUB         00:22:06 
    2  2787 Denzil Lewis        M  66 RUN WID IT                00:26:12 
    3  2588 Errol Grant         M  62 PORTMORE ATHLETIC CLUB    00:26:37 

                 ********** FEMALE Ages 70 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  4261 Gerline Nelson      F  75                           00:33:33 
    2  2951 Yvonne Williams     F  72 LIME RUNNING CLUB         00:39:16 




                   ********** 5K WALK AWARDS **********

              ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1 10705 Paula Sinclair      F  41 UCT STEPPERS       00:33:52 
    2 10657 Latoya Walker       F  32 ICWI               00:34:38 
    3 10686 Sharlene Brown      F  37 EXPLORERS CYCLE CL 00:34:46 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1 10677 Lenworth Hunter     M  48                    00:29:58 
    2 10704 O'Shea Morgan       M  29 TEAM NCU           00:31:46 
    3 10647 Damion Henry        M  27 FIDELITY MOTORS    00:32:49 

        ********** AGE GROUP AWARDS (Based On Net Time) **********

                 ********** FEMALE Ages 10 - 14 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10712 Nicole Johnson      F  10                           00:54:31 

                 ********** FEMALE Ages 15 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10672 Najee Hill          F  18 WEEKEND RACERS            00:50:09 
    2 10719 Shanoye Service     F  16                           00:54:09 

                  ********** MALE Ages 15 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10723 Raysean Morrissey   M  15                           00:43:41 

                 ********** FEMALE Ages 20 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10714 Sandy Mullings      F  22                           00:39:14 
    2 10762 Dana Drummond       F  25 JAMAICA NATIONAL          00:43:34 
    3 10700 Ruthann Carr        F  29 TEAM NCU                  00:43:44 

                  ********** MALE Ages 20 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10704 O'Shea Morgan       M  29 TEAM NCU                  00:31:40 
    2 10647 Damion Henry        M  27 FIDELITY MOTORS           00:32:47 
    3 10774 Sebastian Wanliss   M  27 JAMAICA NATIONAL          00:35:30 

                 ********** FEMALE Ages 30 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10657 Latoya Walker       F  32 ICWI                      00:34:37 
    2 10686 Sharlene Brown      F  37 EXPLORERS CYCLE CLUB      00:34:46 
    3 10781 Phillipa Brown      F  37                           00:39:01 

                  ********** MALE Ages 30 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10691 Jon Oliphant        M  33 NCU FITNESS               00:33:16 
    2 10703 Gosford Lawrence    M  31 TEAM NCU                  00:37:40 
    3 10661 Lorenzo Forrest     M  30 NATIONAL HEALTH FUND      00:45:18 

                 ********** FEMALE Ages 40 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10705 Paula Sinclair      F  41 UCT STEPPERS              00:33:52 
    2 10687 Nadine Maitland     F  47 EXPLORERS CYCLE CLUB      00:37:34 
    3 10789 Judith Longmore     F  47                           00:39:44 

                  ********** MALE Ages 40 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10677 Lenworth Hunter     M  48                           00:29:50 
    2 10679 Eric Thompson       M  44 AGELESS WONDERS           00:33:00 
    3 10720 Shawn Brown         M  47                           00:37:53 

                 ********** FEMALE Ages 50 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10796 Fern Townsend       F  54 BODY BY KURT              00:34:47 
    2 10717 Beverley Reid       F  54                           00:37:59 
    3 10718 Jacqueline Rutter   F  54                           00:38:10 

                  ********** MALE Ages 50 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10739 Devon Kitson        M  54 AGELESS WONDERS           00:34:34 
    2 10689 Headley Nembhard    M  56 EXPLORERS CYCLE CLUB      00:37:02 
    3 10690 Damith Wickramanaya M  51 EXPLORERS CYCLE CLUB      00:37:29 

                 ********** FEMALE Ages 60 - 69 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10688 Norma Messam-Hinds  F  63 EXPLORERS CYCLE CLUB      00:38:05 
    2 10736 Pansie Carey        F  60                           00:45:07 
    3 10782 Viola Cain Hall     F  64                           00:46:09

                  ********** MALE Ages 60 - 69 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10721 Patrick Burke       M  60                           00:48:23 
    2 10759 Norman Walker       M  67 RAINFOREST SEAFOODS       00:48:42 
    3 10756 Leroy Bogle         M  64 RAINFOREST SEAFOODS       00:48:44 

                 ********** FEMALE Ages 70 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1 10594 Rosalee Smith       F  70 ADVANCED INTEGRATED SYSTE 00:52:39 
    2 10711 Phyllis Green       F  71                           00:56:37