Heart & Sole Run -
Chippewa Falls, WI
6/4/2011

race logo










					                             HEART & SOLE RUN
                      Chippewa Falls, WI June 4, 2011
                                    5K

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1           123 George Oien                 M   Mendota Heights    MN   19:41  6:21 
    2   1/17     54 Wayne Linderman          39 M   Altoona            WI   21:37  6:58 
    3           118 Kadin Machusak              M   Altoona            WI   23:53  7:42 
    4   2/17     41 Aaron Hunt               27 M   Chippewa Falls     WI   25:52  8:20 
    5   3/17     43 Evan Husby               12 M   Menomonie          WI   26:30  8:32 
    6           120 Anikan Machusak             M   Altoona                 26:32  8:33 
    7           117 Jeff Machusak               M   Altoona                 26:44  8:37 
    8           102 Erica Wilczek               F   Chippewa Falls     WI   26:48  8:38 
    9           127 Linda Gehrig                F   Chippewa Falls     WI   27:29  8:51 
   10           122 Andrew Robertson            M   Eau Claire         WI   27:50  8:58 
   11   1/37     59 Kate McDonald            26 F   Neilsville         WI   27:54  8:59 
   12           121 Sara Robertson              F   Rosemount          MN   28:00  9:01 
   13            93 Nathalie Burmeister         F   Chippewa Falls     WI   28:14  9:06 
   14            94 Adam Burmeister             M   Chippewa Falls     WI   28:15  9:06 
   15            97 Adam Kastendieck            M   Eau Claire         WI   28:29  9:10 
   16           105 Jami Zwiefelhofer           F   Bloomer            WI   28:33  9:12 
   17   4/17     22 Dan Dunbar               33 M   Menomonie          WI   29:29  9:30 
   18   5/17     42 Gabe Hunt                28 M   Chippewa Falls     WI   29:33  9:31 
   19   2/37     87 Andrea Winsand           29 F   Menomonie          WI   29:34  9:31 
   20   3/37     10 Lynn Broberg             35 F   Chippewa Falls     WI   30:56  9:58 
   21   6/17     66 Jeremy Olexa             25 M   Minneapolis        MN   30:57  9:58 
   22   4/37     32 Jessica Gums             32 F   Chippewa Falls     WI   32:22 10:25 
   23           114 Tracey Pahl                 F   Menomonie          WI   32:37 10:30 
   24   5/37     72 Melissa Ramelfanger      31 F   Ladysmith          WI   33:00 10:38 
   25   6/37     65 Amanda Novak             29 F   Ladysmith          WI   33:01 10:38 
   26   7/37     25 George Ehlers            30 F   Chippewa Falls     WI   33:38 10:50 
   27   7/17     24 Geeorge Ehlers           60 M   Chippewa Falls     WI   33:38 10:50 
   28            99 Deb Nerdrum                 F   Eau Claire         WI   34:49 11:13 
   29   8/37      4 Kelsey Baumgartner       25 F   Chippewa Falls     WI   35:21 11:23 
   30   9/37     47 Tanya Husby              37 F   Menomonie          WI   35:36 11:28 
   31           100 Darci Roesler               F   Durand             WI   35:42 11:30 
   32           111 Pam Blanchette              F   Chippewa Falls     WI   36:09 11:39 
   33           131 Mike Jensen                 M   Tomah              WI   38:03 12:15 
   34  10/37     58 Corrynn Mahnke           30 F   Eau Claire         WI   38:17 12:20 
   35           124 Carol Prescher              M   Wabasha            MN   38:23 12:22 
   36           128 Bonnie Swoboda              F   Chippewa Falls     WI   39:15 12:38 
   37   8/17    286 Tim Griffin              28 M   Eau Claire         WI   41:25 13:20 
   38  11/37     84 Jen Stewart              36 F   Menomonie          WI   43:29 14:00 
   39   9/17      7 Jamie Bimer              25 M   Eau Claire         WI   43:50 14:07 
   40           112 Jenny Khang                 F   Menomonie          WI   43:59 14:10 
   41  12/37     86 Kelly Tokarski           40 F   Chippewa Falls     WI   45:32 14:40 
   42  13/37     16 Tiffiany Dimmitt         22 F   Chippewa Falls     WI   45:32 14:40 
   43           119 Isaac Lungelow              M   Altoona                 46:16 14:54 
   44  14/37     30 Sara Griffin             28 F   Eau Claire         WI   46:23 14:56 
   45  15/37     48 Katie Jensen             20 F   Eau Claire         WI   46:35 15:00 
   46  16/37     68 D. J. Pingel             11 F   Eau Claire         WI   46:35 15:00 
   47  17/37     67 Kimberly Peterson        40 F   Eau Claire         WI   46:37 15:01 
   48           125 Katie Butzler               F   Eleva                   47:53 15:25 
   49           126 Josie Butzler               F   Eleva              WI   47:55 15:26 
   50  18/37      9 Tanya Boudreaux          41 F   Altoona            WI   50:38 16:18 
   51  10/17     55 Elijah Lloyd              8 M   Robinsdale         MN   50:59 16:25 
   52  11/17     75 Thavone Sapradit         34 M   Menomonie          WI   52:13 16:49 
   53  19/37     81 Lori Smith               47 F   Menomonie          WI   52:22 16:52 
   54           113 Wayne Quilling              M   Menomonie          WI   52:23 16:52 
   55  12/17     88 Michael Wolterstorff     57 M   Knapp              WI   52:31 16:55 
   56  20/37     35 Jill Harings-Riewesta    45 F   Chetek             WI   52:33 16:55 
   57  21/37     49 Beverly Knegendorf       49 F   Knapp              WI   52:38 16:57 
   58  22/37     27 Stacy Engebretson        35 F   Boyceville         WI   52:56 17:03 
   59  23/37     89 Robyn Wolterstorff       50 F   Knapp              WI   53:18 17:10 
   60  13/17     39 Robert Holmberg          62 M   Boyceville         WI   53:38 17:16 
   61  24/37     53 Rayanne Kuester          12 F   Menomonie          WI   54:36 17:35 
   62  14/17     52 Mark Kuester             37 M   Menomonie          WI   54:38 17:35 
   63  25/37      3 Denise Anderson          35 F   Wilson             WI   54:39 17:36 
   64  15/17      2 Cory Anderson            33 M   Wilson             WI   54:40 17:36 
   65           285 Fischer Anderson            M   Baldwin            WI   54:42 17:37 
   66  26/37     56 Tami Lloyd-Moore         39 F   Robinsdale         MN   54:53 17:40 
   67  27/37     33 Beth Hahn                46 F   Chippewa Falls     WI   55:25 17:50 
   68           130 Jennifer Nelson             F   Chippewa Falls     WI   55:26 17:51 
   69  28/37     12 Lona Cook                27 F   Chippewa Falls     WI   55:33 17:53 
   70  16/17     90 Farhad Yamoutpour        32 M   Chippewa Falls     WI   55:39 17:55 
   71  29/37     29 Pam Franz                56 F   Chippewa Falls     WI   55:40 17:55 
   72           115 Michelle Zumwalt            F   Eau Claire         WI   55:58 18:01 
   73  30/37     51 Heidi Kuester            41 F   Menomonie          WI   56:00 18:02 
   74  31/37     77 Anita Schwetz            60 F   Chippewa Falls     WI   56:08 18:04 
   75  32/37     78 Randi Schwetz            15 F   Chippewa Falls     WI   56:09 18:05 
   76  33/37     28 Carrie Flottum           60 F   Robinsdale         MN   56:09 18:05 
   77  17/17     13 Todd Cook                43 M   Menomonie          WI   58:36 18:52 
   78  34/37     83 Angela Stene             45 F   Menomonie          WI   58:41 18:54 
   79  35/37     82 Sue Staves               53 F   Wheeler            WI   59:38 19:12 
   80  36/37     62 Diane Murphy             59 F   Menomonie          WI 1:02:50 20:14 
   81  37/37     23 Erin Dunbar              30 F   Menomonie          WI 1:02:51 20:14 
   82           284 Elliott Anderson            M   Baldwin            WI 1:35:23 30:42 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com


*********************************** MALE 5K RESULTS *******************************************


Place Name                     City           St Age Sex Time    
===== ======================== ============== == === === ======= 
    1 George Oien              Mendota Height MN     M     19:41 
    2 Wayne Linderman          Altoona        WI  39 M     21:37 
    3 Kadin Machusak           Altoona        WI     M     23:53 
    4 Aaron Hunt               Chippewa Falls WI  27 M     25:52 
    5 Evan Husby               Menomonie      WI  12 M     26:30 
    6 Anikan Machusak          Altoona               M     26:32 
    7 Jeff Machusak            Altoona               M     26:44 
    8 Andrew Robertson         Eau Claire     WI     M     27:50 
    9 Adam Burmeister          Chippewa Falls WI     M     28:15 
   10 Adam Kastendieck         Eau Claire     WI     M     28:29 
   11 Dan Dunbar               Menomonie      WI  33 M     29:29 
   12 Gabe Hunt                Chippewa Falls WI  28 M     29:33 
   13 Jeremy Olexa             Minneapolis    MN  25 M     30:57 
   14 Geeorge Ehlers           Chippewa Falls WI  60 M     33:38 
   15 Mike Jensen              Tomah          WI     M     38:03 
   16 Carol Prescher           Wabasha        MN     M     38:23 
   17 Tim Griffin              Eau Claire     WI  28 M     41:25 
   18 Jamie Bimer              Eau Claire     WI  25 M     43:50 
   19 Isaac Lungelow           Altoona               M     46:16 
   20 Elijah Lloyd             Robinsdale     MN   8 M     50:59 
   21 Thavone Sapradit         Menomonie      WI  34 M     52:13 
   22 Wayne Quilling           Menomonie      WI     M     52:23 
   23 Michael Wolterstorff     Knapp          WI  57 M     52:31 
   24 Robert Holmberg          Boyceville     WI  62 M     53:38 
   25 Mark Kuester             Menomonie      WI  37 M     54:38 
   26 Cory Anderson            Wilson         WI  33 M     54:40 
   27 Fischer Anderson         Baldwin        WI     M     54:42 
   28 Farhad Yamoutpour        Chippewa Falls WI  32 M     55:39 
   29 Todd Cook                Menomonie      WI  43 M     58:36 
   30 Elliott Anderson         Baldwin        WI     M   1:35:23 

*********************************** FEMALE 5K RESULTS *******************************************


Place Name                     City           St Age Sex Time    
===== ======================== ============== == === === ======= 
    1 Erica Wilczek            Chippewa Falls WI     F     26:48 
    2 Linda Gehrig             Chippewa Falls WI     F     27:29 
    3 Kate McDonald            Neilsville     WI  26 F     27:54 
    4 Sara Robertson           Rosemount      MN     F     28:00 
    5 Nathalie Burmeister      Chippewa Falls WI     F     28:14 
    6 Jami Zwiefelhofer        Bloomer        WI     F     28:33 
    7 Andrea Winsand           Menomonie      WI  29 F     29:34 
    8 Lynn Broberg             Chippewa Falls WI  35 F     30:56 
    9 Jessica Gums             Chippewa Falls WI  32 F     32:22 
   10 Tracey Pahl              Menomonie      WI     F     32:37 
   11 Melissa Ramelfanger      Ladysmith      WI  31 F     33:00 
   12 Amanda Novak             Ladysmith      WI  29 F     33:01 
   13 George Ehlers            Chippewa Falls WI  30 F     33:38 
   14 Deb Nerdrum              Eau Claire     WI     F     34:49 
   15 Kelsey Baumgartner       Chippewa Falls WI  25 F     35:21 
   16 Tanya Husby              Menomonie      WI  37 F     35:36 
   17 Darci Roesler            Durand         WI     F     35:42 
   18 Pam Blanchette           Chippewa Falls WI     F     36:09 
   19 Corrynn Mahnke           Eau Claire     WI  30 F     38:17 
   20 Bonnie Swoboda           Chippewa Falls WI     F     39:15 
   21 Jen Stewart              Menomonie      WI  36 F     43:29 
   22 Jenny Khang              Menomonie      WI     F     43:59 
   23 Kelly Tokarski           Chippewa Falls WI  40 F     45:32 
   24 Tiffiany Dimmitt         Chippewa Falls WI  22 F     45:32 
   25 Sara Griffin             Eau Claire     WI  28 F     46:23 
   26 Katie Jensen             Eau Claire     WI  20 F     46:35 
   27 D. J. Pingel             Eau Claire     WI  11 F     46:35 
   28 Kimberly Peterson        Eau Claire     WI  40 F     46:37 
   29 Katie Butzler            Eleva                 F     47:53 
   30 Josie Butzler            Eleva          WI     F     47:55 
   31 Tanya Boudreaux          Altoona        WI  41 F     50:38 
   32 Lori Smith               Menomonie      WI  47 F     52:22 
   33 Jill Harings-Riewesta    Chetek         WI  45 F     52:33 
   34 Beverly Knegendorf       Knapp          WI  49 F     52:38 
   35 Stacy Engebretson        Boyceville     WI  35 F     52:56 
   36 Robyn Wolterstorff       Knapp          WI  50 F     53:18 
   37 Rayanne Kuester          Menomonie      WI  12 F     54:36 
   38 Denise Anderson          Wilson         WI  35 F     54:39 
   39 Tami Lloyd-Moore         Robinsdale     MN  39 F     54:53 
   40 Beth Hahn                Chippewa Falls WI  46 F     55:25 
   41 Jennifer Nelson          Chippewa Falls WI     F     55:26 
   42 Lona Cook                Chippewa Falls WI  27 F     55:33 
   43 Pam Franz                Chippewa Falls WI  56 F     55:40 
   44 Michelle Zumwalt         Eau Claire     WI     F     55:58 
   45 Heidi Kuester            Menomonie      WI  41 F     56:00 
   46 Anita Schwetz            Chippewa Falls WI  60 F     56:08 
   47 Randi Schwetz            Chippewa Falls WI  15 F     56:09 
   48 Carrie Flottum           Robinsdale     MN  60 F     56:09 
   49 Angela Stene             Menomonie      WI  45 F     58:41 
   50 Sue Staves               Wheeler        WI  53 F     59:38 
   51 Diane Murphy             Menomonie      WI  59 F   1:02:50 
   52 Erin Dunbar              Menomonie      WI  30 F   1:02:51 

Total Registered:                            100
Total Number of Finishers:                    82
Number of Male   Finishers:                   30
Number of Female Finishers:                   52
Did not Finish Race or Did Not Start:         18