Central Minnesota River Run Invitational -
Staples, MN
8/31/2015

race logo










					                 CENTRAL MINNESOTA RIVER RUN INVITATIONAL
                                Staples, MN
                              August 31, 2015
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    23  Detroit Lakes             (  19:26.2  1:37:11.0   1:29.2)
========================================
  1      1  Aaron Johnson                   18:39.9
  2      2  Zach Buboltz                    18:47.8
  3      4  Connor Haugrud                  19:40.0
  4      6  Austin Gedrose                  19:54.2
  5     10  Tanner Olson                    20:09.1
  6   ( 12) Sam Priem                       20:13.2
  7   ( 20) Isaiah Stokes                   20:57.5

  2.    57  Ottertail Central         (  20:12.0  1:40:59.6   1:20.5)
========================================
  1      3  Ben Himmelspach                 19:26.5
  2      7  Charlie Frost                   19:56.8
  3     13  Lucas Radermacher               20:14.3
  4     16  Jacob Wicklund                  20:35.0
  5     18  Cody Dolezal                    20:47.0
  6   ( 35) Noah Wendlund                   22:28.1
  7   ( 36) Marc Hendricks                  22:31.5

  3.   131  Wadena-Deer Creek         (  21:37.3  1:48:06.3   4:14.4)
========================================
  1      9  Noah Ross                       19:58.3
  2     17  Toby Wood                       20:39.1
  3     19  Konnor Stueve                   20:52.7
  4     33  Isaac Hale                      22:23.5
  5     53  Isaac Ries                      24:12.7
  6   ( 58) Ryan Olson                      24:47.3

  4.   134  United North Central      (  21:53.1  1:49:25.2   1:03.3)
========================================
  1     22  Luke Wurdock                    21:17.7
  2     23  Ben Johnson                     21:30.3
  3     26  Wyatt Meech                     21:57.1
  4     31  Lars Keranen                    22:19.1
  5     32  Jake Clements                   22:21.0
  6   ( 44) Anthony Wurdock                 23:23.1
  7   ( 45) Steven Koons                    23:31.3

  5.   141  Melrose Area              (  21:59.8  1:49:58.6   3:31.3)
========================================
  1     15  Nathan Budde                    20:31.4
  2     24  Preston Poepping                21:38.7
  3     25  Matt Keller                     21:40.6
  4     27  Brent Reller                    22:05.2
  5     50  Daniel Thomas                   24:02.7
  6   ( 55) Brock Chellgren                 24:25.6
  7   ( 57) Cody Wolbeck                    24:42.1

  6.   143  Staples-Motley            (  21:56.9  1:49:44.1   2:18.8)
========================================
  1     14  Ryan Trout                      20:22.2
  2     28  Owen Bjerga                     22:08.6
  3     29  Emmet Anderson                  22:08.7
  4     34  Hunter Klimek                   22:23.6
  5     38  Jack Tyrrell                    22:41.0
  6   ( 39) Blake Gerard                    22:48.0
  7   ( 48) Coleman Klimek                  23:40.8

  7.   159  Pine River-Backus         (  22:11.3  1:50:56.2   3:11.3)
========================================
  1      8  Luke Downie                     19:58.3
  2     30  Luke Sechser                    22:18.2
  3     37  Troy Fetter                     22:36.0
  4     41  Torry Hirschey                  22:54.1
  5     43  Nick Ackerman                   23:09.6
  6   ( 54) Kyle Tschida                    24:16.8
  7   ( 60) Peter Koering                   26:30.5

  8.   178  Long Prairie-Grey Eagle   (  22:34.1  1:52:50.3   5:01.5)
========================================
  1      5  Matthew Jasken                  19:49.0
  2     21  Cameron Larson                  21:00.5
  3     42  Nicholas Abraham                23:03.5
  4     51  Daniel Bachmeier                24:06.8
  5     59  Austin Gohman                   24:50.5
  6   ( 61) Christopher Young               27:20.9

  9.   193  Park Rapids Area          (  22:52.7  1:54:23.4   3:49.5)
========================================
  1     11  Per Jorgenson                   20:10.8
  2     40  Ashton Clark                    22:52.5
  3     46  Will Pickar                     23:39.8
  4     47  Keegan Moses                    23:40.0
  5     49  Seth Breitweser                 24:00.3
  6   ( 52) Adam Jacobi                     24:10.8
  7   ( 56) Jack Christenson                24:29.3



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/9     169 Aaron Johnson            11 Detroit Lakes             18:39.9  6:01 
    2   2/9     157 Zach Buboltz             11 Detroit Lakes             18:47.8  6:03 
    3   1/2     115 Hunter Stai              10 Bagley-Fosston            19:13.2  6:12 
    4   1/8     453 Ben Himmelspach          12 Ottertail Central         19:26.5  6:16 
    5   3/9     166 Connor Haugrud           11 Detroit Lakes             19:40.0  6:20 
    6   1/6     326 Matthew Jasken           12 Long Prairie-Grey Eagle   19:49.0  6:23 
    7   4/9     165 Austin Gedrose           10 Detroit Lakes             19:54.2  6:25 
    8   2/8     447 Charlie Frost            12 Ottertail Central         19:56.8  6:26 
    9   1/7     500 Luke Downie              11 Pine River-Backus         19:58.3  6:26 
   10   1/6     572 Noah Ross                10 Wadena-Deer Creek         19:58.3  6:26 
   11   5/9     181 Tanner Olson              9 Detroit Lakes             20:09.1  6:30 
   12   1/9     480 Per Jorgenson            11 Park Rapids Area          20:10.8  6:30 
   13   6/9     183 Sam Priem                12 Detroit Lakes             20:13.2  6:31 
   14   3/8     459 Lucas Radermacher        12 Ottertail Central         20:14.3  6:31 
   15   1/10    556 Ryan Trout               12 Staples-Motley            20:22.2  6:34 
   16   1/7     408 Nathan Budde             11 Melrose Area              20:31.4  6:37 
   17   4/8     462 Jacob Wicklund           12 Ottertail Central         20:35.0  6:38 
   18   2/6     578 Toby Wood                12 Wadena-Deer Creek         20:39.1  6:39 
   19   5/8     445 Cody Dolezal              8 Ottertail Central         20:47.0  6:42 
   20   3/6     575 Konnor Stueve            11 Wadena-Deer Creek         20:52.7  6:44 
   21   7/9     189 Isaiah Stokes            10 Detroit Lakes             20:57.5  6:45 
   22   8/9     164 Van Gallatin             10 Detroit Lakes             20:59.1  6:46 
   23   2/6     328 Cameron Larson           10 Long Prairie-Grey Eagle   21:00.5  6:46 
   24   9/9     173 Brady Labine             11 Detroit Lakes             21:10.1  6:49 
   25   1/8     268 Luke Wurdock             11 United North Central      21:17.7  6:52 
   26   2/8     596 Ben Johnson              11 United North Central      21:30.3  6:56 
   27   2/7     418 Preston Poepping          9 Melrose Area              21:38.7  6:58 
   28   3/7     414 Matt Keller              12 Melrose Area              21:40.6  6:59 
   29   3/8     600 Wyatt Meech              11 United North Central      21:57.1  7:04 
   30   4/7     421 Brent Reller             11 Melrose Area              22:05.2  7:07 
   31   2/10    532 Owen Bjerga               8 Staples-Motley            22:08.6  7:08 
   32   3/10    530 Emmet Anderson            7 Staples-Motley            22:08.7  7:08 
   33   2/7     509 Luke Sechser             10 Pine River-Backus         22:18.2  7:11 
   34   4/8     598 Lars Keranen              9 United North Central      22:19.1  7:11 
   35   5/8     595 Jake Clements            11 United North Central      22:21.0  7:12 
   36   4/6     567 Isaac Hale                9 Wadena-Deer Creek         22:23.5  7:13 
   37   4/10    545 Hunter Klimek             8 Staples-Motley            22:23.6  7:13 
   38   6/8     461 Noah Wendlund            10 Ottertail Central         22:28.1  7:14 
   39   7/8     451 Marc Hendricks           10 Ottertail Central         22:31.5  7:15 
   40   3/7     502 Troy Fetter              12 Pine River-Backus         22:36.0  7:17 
   41   5/10    557 Jack Tyrrell              8 Staples-Motley            22:41.0  7:19 
   42   6/10    541 Blake Gerard             11 Staples-Motley            22:48.0  7:21 
   43   2/9     477 Ashton Clark              9 Park Rapids Area          22:52.5  7:22 
   44   4/7     503 Torry Hirschey            9 Pine River-Backus         22:54.1  7:23 
   45   1/2     429 Peter Hendrickx          11 New York Mills            22:57.4  7:24 
   46   3/6     323 Nicholas Abraham         11 Long Prairie-Grey Eagle   23:03.5  7:26 
   47   5/7     494 Nick Ackerman            10 Pine River-Backus         23:09.6  7:28 
   48   2/2     428 Paul Hendrickx           11 New York Mills            23:09.6  7:28 
   49   6/8     322 Anthony Wurdock          10 United North Central      23:23.1  7:32 
   50   7/8     599 Steven Koons             10 United North Central      23:31.3  7:35 
   51   8/8     456 Ben Hume                 11 Ottertail Central         23:35.8  7:36 
   52   8/8     254 Blake Schoon              9 United North Central      23:38.3  7:37 
   53   3/9     482 Will Pickar              10 Park Rapids Area          23:39.8  7:37 
   54   4/9     481 Keegan Moses              8 Park Rapids Area          23:40.0  7:38 
   55   7/10    544 Coleman Klimek           11 Staples-Motley            23:40.8  7:38 
   56   5/9     475 Seth Breitweser           9 Park Rapids Area          24:00.3  7:44 
   57   5/7     422 Daniel Thomas            10 Melrose Area              24:02.7  7:45 
   58   8/10    554 Nicholas Tabatt          10 Staples-Motley            24:04.6  7:45 
   59   4/6     324 Daniel Bachmeier         11 Long Prairie-Grey Eagle   24:06.8  7:46 
   60   6/9     479 Adam Jacobi              11 Park Rapids Area          24:10.8  7:47 
   61   5/6     571 Isaac Ries                8 Wadena-Deer Creek         24:12.7  7:48 
   62   6/7     511 Kyle Tschida             12 Pine River-Backus         24:16.8  7:49 
   63   6/7     409 Brock Chellgren           8 Melrose Area              24:25.6  7:52 
   64   7/9     476 Jack Christenson         11 Park Rapids Area          24:29.3  7:53 
   65   7/7     424 Cody Wolbeck              9 Melrose Area              24:42.1  7:58 
   66   6/6     569 Ryan Olson               10 Wadena-Deer Creek         24:47.3  7:59 
   67   5/6     325 Austin Gohman            10 Long Prairie-Grey Eagle   24:50.5  8:00 
   68   2/2     114 William Snobl             9 Bagley-Fosston            25:22.3  8:10 
   69   9/10    536 Brayden Christiansen      9 Staples-Motley            25:33.7  8:14 
   70  10/10    555 Trenton Ploppe            9 Staples-Motley            25:53.6  8:21 
   71   7/7     505 Peter Koering            10 Pine River-Backus         26:30.5  8:32 
   72   6/6     331 Christopher Young        10 Long Prairie-Grey Eagle   27:20.9  8:49 
   73   8/9     478 Kole Gieseke              9 Park Rapids Area          28:57.3  9:20 
   74   9/9     484 Owen Wagner               7 Park Rapids Area          31:36.1 10:11