Central Minnesota River Run Invitational -
Staples, MN
8/31/2015

race logo










					                 CENTRAL MINNESOTA RIVER RUN INVITATIONAL
                                Staples, MN
                              August 31, 2015
                            VARSITY GIRLS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    64  Park Rapids Area          (  24:27.3  2:02:16.4   4:12.9)
========================================
  1      1  Lydia Kantonen                  22:04.5
  2      4  Megan Olson                     23:29.2
  3     16  Madison Steffel                 25:08.0
  4     19  Whitney Steffel                 25:17.3
  5     24  Mackenzy Warner                 26:17.4
  6   ( 35) Alexandra Kirlin                27:00.2
  7   ( 57) Abby Eystad                     29:58.6

  2.    66  United North Central      (  24:22.1  2:01:50.1   4:15.8)
========================================
  1      2  Annika Aho                      22:16.9
  2      7  Alyssa Peterson                 23:44.4
  3     10  Anna Olson                      23:54.4
  4     20  Cierra Ahlf                     25:21.7
  5     27  Megan Hendrickson               26:32.7
  6   ( 28) Maria Isaacson                  26:33.3
  7   ( 40) Jen Stifter                     27:16.1

  3.    79  Detroit Lakes             (  24:54.2  2:04:30.7   3:41.6)
========================================
  1      3  Makenzie Ostlie                 22:56.9
  2      9  Sarah Schumacher                23:50.6
  3     13  Haley Groth                     24:41.6
  4     25  Ava Geffre                      26:23.1
  5     29  Kendra Kvebak                   26:38.5
  6   ( 37) Auroura Eckberg                 27:02.1
  7   ( 39) Elizabeth Kvebak                27:08.5

  4.   115  Staples-Motley            (  25:30.9  2:07:34.1   3:46.4)
========================================
  1      8  Kira Sweeney                    23:47.7
  2     11  Taylor Yungbauer                24:02.4
  3     18  Haley Christoffersen            25:12.1
  4     34  Kaitlyn Smith                   26:57.8
  5     44  Alex Miller                     27:34.1
  6   ( 48) Mikayla Sauber                  28:06.8
  7   ( 61) Jorie Ihme                      32:26.0

  5.   140  Wadena-Deer Creek         (  26:20.8  2:11:43.9   5:30.7)
========================================
  1      5  Hannah Vorderbruggen            23:37.2
  2     15  Abby Motschenbacher             25:02.1
  3     32  Briana Malone                   26:55.2
  4     36  Elissa Ikola                    27:01.5
  5     52  Samantha Malone                 29:07.9
  6   ( 59) Tiffany Meeks                   31:00.4
  7   ( 60) McKenna Wangsness               31:42.4

  6.   165  Ottertail Central         (  26:42.4  2:13:31.7   3:14.4)
========================================
  1     14  Samantha Reger                  24:53.3
  2     22  Madison Cichy                   26:01.6
  3     38  Jessica Drake                   27:06.8
  4     42  Abbie Radermacher               27:22.3
  5     49  Alexis Reger                    28:07.7
  6   ( 50) Taylor Gardin                   28:17.7

  7.   166  Melrose Area              (  26:47.8  2:13:59.0   3:12.3)
========================================
  1     12  Ashley Herdering                24:38.9
  2     30  Allison Pohlmann                26:46.4
  3     31  Chloe Ellering                  26:53.6
  4     46  Emily Herdering                 27:48.9
  5     47  Jackie Martinez                 27:51.2
  6   ( 54) Chloe Notch                     29:19.3
  7   ( 56) Laura Funk                      29:45.5

  8.   174  Long Prairie-Grey Eagle   (  27:05.7  2:15:28.2   3:47.2)
========================================
  1     21  Natalie Minke                   25:21.7
  2     23  Claire Liebsch                  26:02.6
  3     26  Madelyn Zastrow                 26:29.9
  4     51  Kaitlyn Proell                  28:25.1
  5     53  Megan Och                       29:08.9

  9.   185  Bagley-Fosston            (  27:49.8  2:19:09.0   9:31.3)
========================================
  1      6  Amelia Landsverk                23:38.0
  2     17  Jenna Manecke                   25:08.4
  3     45  Rachael Okeson                  27:35.1
  4     55  Lisa Johnson                    29:38.2
  5     62  Rebecca Swanson                 33:09.3
  6   ( 63) Annie Smith                     34:27.1

 10.   239  Pine River-Backus         (  29:21.4  2:26:47.0   8:03.1)
========================================
  1     33  Sidney Lodge                    26:56.4
  2     41  Shayna Moore                    27:17.2
  3     43  Cheyenne Swenson                27:24.8
  4     58  Brianna Adkins                  30:09.1
  5     64  Laura Oates                     34:59.5



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/8     465 Lydia Kantonen           11 Park Rapids Area          22:04.5  7:07 
    2   1/8     581 Annika Aho                9 United North Central      22:16.9  7:11 
    3   1/8     140 Makenzie Ostlie          11 Detroit Lakes             22:56.9  7:24 
    4   2/8     469 Megan Olson              12 Park Rapids Area          23:29.2  7:34 
    5   1/8     565 Hannah Vorderbruggen     12 Wadena-Deer Creek         23:37.2  7:37 
    6   1/6     103 Amelia Landsverk          9 Bagley-Fosston            23:38.0  7:37 
    7   2/8     589 Alyssa Peterson           9 United North Central      23:44.4  7:39 
    8   1/7     527 Kira Sweeney              7 Staples-Motley            23:47.7  7:40 
    9   2/8     144 Sarah Schumacher         12 Detroit Lakes             23:50.6  7:41 
   10   3/8     587 Anna Olson               11 United North Central      23:54.4  7:42 
   11   2/7     529 Taylor Yungbauer         11 Staples-Motley            24:02.4  7:45 
   12   1/7     199 Ashley Herdering         11 Melrose Area              24:38.9  7:56 
   13   3/8     129 Haley Groth              12 Detroit Lakes             24:41.6  7:57 
   14   1/6     441 Samantha Reger            9 Ottertail Central         24:53.3  8:01 
   15   2/8     563 Abby Motschenbacher       9 Wadena-Deer Creek         25:02.1  8:04 
   16   3/8     472 Madison Steffel          11 Park Rapids Area          25:08.0  8:06 
   17   2/6     105 Jenna Manecke             7 Bagley-Fosston            25:08.4  8:06 
   18   3/7     514 Haley Christoffersen     12 Staples-Motley            25:12.1  8:07 
   19   4/8     473 Whitney Steffel           9 Park Rapids Area          25:17.3  8:09 
   20   4/8     580 Cierra Ahlf               9 United North Central      25:21.7  8:10 
   21   1/5     333 Natalie Minke            12 Long Prairie-Grey Eagle   25:21.7  8:10 
   22   1/1     426 Sharnea Witt             12 New York Mills            25:31.5  8:13 
   23   2/6     432 Madison Cichy            11 Ottertail Central         26:01.6  8:23 
   24   2/5     332 Claire Liebsch           11 Long Prairie-Grey Eagle   26:02.6  8:23 
   25   5/8     474 Mackenzy Warner          11 Park Rapids Area          26:17.4  8:28 
   26   4/8     126 Ava Geffre                8 Detroit Lakes             26:23.1  8:30 
   27   3/5     336 Madelyn Zastrow          12 Long Prairie-Grey Eagle   26:29.9  8:32 
   28   5/8     584 Megan Hendrickson         9 United North Central      26:32.7  8:33 
   29   6/8     586 Maria Isaacson           10 United North Central      26:33.3  8:33 
   30   5/8     136 Kendra Kvebak            11 Detroit Lakes             26:38.5  8:35 
   31   2/7     403 Allison Pohlmann         10 Melrose Area              26:46.4  8:38 
   32   3/7     197 Chloe Ellering            8 Melrose Area              26:53.6  8:40 
   33   3/8     560 Briana Malone            12 Wadena-Deer Creek         26:55.2  8:40 
   34   1/5     487 Sidney Lodge              8 Pine River-Backus         26:56.4  8:41 
   35   4/7     525 Kaitlyn Smith             8 Staples-Motley            26:57.8  8:41 
   36   6/8     466 Alexandra Kirlin         10 Park Rapids Area          27:00.2  8:42 
   37   4/8     558 Elissa Ikola              9 Wadena-Deer Creek         27:01.5  8:42 
   38   6/8     124 Auroura Eckberg          12 Detroit Lakes             27:02.1  8:43 
   39   3/6     433 Jessica Drake            11 Ottertail Central         27:06.8  8:44 
   40   7/8     135 Elizabeth Kvebak         11 Detroit Lakes             27:08.5  8:45 
   41   7/8     592 Jen Stifter              12 United North Central      27:16.1  8:47 
   42   2/5     489 Shayna Moore              9 Pine River-Backus         27:17.2  8:47 
   43   4/6     439 Abbie Radermacher        10 Ottertail Central         27:22.3  8:49 
   44   3/5     493 Cheyenne Swenson         12 Pine River-Backus         27:24.8  8:50 
   45   8/8     588 Erin Olson               10 United North Central      27:27.7  8:51 
   46   5/7     521 Alex Miller              11 Staples-Motley            27:34.1  8:53 
   47   3/6     106 Rachael Okeson           10 Bagley-Fosston            27:35.1  8:53 
   48   4/7     200 Emily Herdering          10 Melrose Area              27:48.9  8:58 
   49   5/7     401 Jackie Martinez          10 Melrose Area              27:51.2  8:58 
   50   6/7     523 Mikayla Sauber           11 Staples-Motley            28:06.8  9:03 
   51   5/6     440 Alexis Reger              8 Ottertail Central         28:07.7  9:04 
   52   6/6     435 Taylor Gardin            10 Ottertail Central         28:17.7  9:07 
   53   4/5     335 Kaitlyn Proell            9 Long Prairie-Grey Eagle   28:25.1  9:09 
   54   5/8     561 Samantha Malone           9 Wadena-Deer Creek         29:07.9  9:23 
   55   5/5     334 Megan Och                 8 Long Prairie-Grey Eagle   29:08.9  9:23 
   56   8/8     152 Devyn Ullyott             9 Detroit Lakes             29:14.4  9:25 
   57   6/7     402 Chloe Notch              11 Melrose Area              29:19.3  9:27 
   58   4/6     101 Lisa Johnson             12 Bagley-Fosston            29:38.2  9:33 
   59   7/7     198 Laura Funk                8 Melrose Area              29:45.5  9:35 
   60   7/8     464 Abby Eystad               9 Park Rapids Area          29:58.6  9:39 
   61   4/5     485 Brianna Adkins           10 Pine River-Backus         30:09.1  9:43 
   62   8/8     468 Kinley Nordin             9 Park Rapids Area          30:37.5  9:52 
   63   6/8     562 Tiffany Meeks            10 Wadena-Deer Creek         31:00.4  9:59 
   64   7/8     566 McKenna Wangsness         9 Wadena-Deer Creek         31:42.4 10:13 
   65   8/8     564 Gabi Ross                11 Wadena-Deer Creek         32:00.4 10:19 
   66   7/7     520 Jorie Ihme                9 Staples-Motley            32:26.0 10:27 
   67   5/6     108 Rebecca Swanson          10 Bagley-Fosston            33:09.3 10:41 
   68   6/6     107 Annie Smith               9 Bagley-Fosston            34:27.1 11:06 
   69   5/5     490 Laura Oates              10 Pine River-Backus         34:59.5 11:16