Blaine Triathlon -
Blaine, MN
9/12/2015

race logo










					                                                            BLAINE TRIATHLON
                                        Lakeside Commons Park - Blaine, MN - September 12, 2015
                                              .3 Mile Swim - 16.7 Mile Bike - 3.5 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5     169 Chris Tatton            Blaine             MN  38 M     2  7:04  1:21  1:22    3   41:38 24.1  0:30    1   20:35  5:53 1:11:08 
    2   2/5     195 Rich Heilman            Lakeville          MN  50 M    10  8:14  1:34  1:41    1   41:18 24.3  0:48    4   22:42  6:30 1:14:42 
    3   1/9     196 David Carney            Coon Rapids        MN  42 M    24  9:00  1:43  2:07    4   42:18 23.7  0:33    3   22:18  6:23 1:16:13 
    4   1/18    186 Andrew Zabel            Sartell            MN  36 M    17  8:41  1:39  1:43   10   44:35 22.5  0:32    2   21:27  6:08 1:16:58 
    5   1/5     193 Christina Roberts       St Louis Park      MN  29 F     1  6:58  1:19  1:25   12   45:03 22.2  0:38    5   22:57  6:34 1:16:59 
    6   1/12     75 James Guenter           St. Paul           MN  45 M     3  7:07  1:21  1:51    6   43:35 23.0  0:37   12   24:16  6:56 1:17:26 
    7   1/11    166 Nathan Strudle          Blaine             MN  34 M     7  7:56  1:31  1:44   13   45:08 22.2  0:28    7   23:02  6:35 1:18:17 
    8   1/7     121 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50 M    40 10:06  1:55  1:42    5   42:32 23.6  0:41   15   24:44  7:04 1:19:43 
    9   2/9     117 Chris Latkovich         Willoughby         OH  43 M    65 11:08  2:07  3:10    2   41:29 24.2  0:57    8   23:31  6:43 1:20:12 
   10   1/2     199 Marnie Walth            Bismarck           ND  46 F     9  8:12  1:34  1:59   11   44:52 22.3  0:54   14   24:28  7:00 1:20:23 
   11   2/12    140 Brad Peterman           Blaine             MN  48 M     6  7:41  1:28  2:04    9   44:30 22.5  0:49   29   26:24  7:33 1:21:26 
   12   1/6      45 Tim Brown               Circle Pines       MN  57 M    19  8:56  1:42  2:18   14   45:10 22.2  1:10   10   23:57  6:51 1:21:30 
   13   3/12    192 Brian Cerar             Lakeland Twp       MN  45 M    23  8:59  1:43  2:02   18   46:03 21.8  0:56   11   24:13  6:55 1:22:12 
   14   2/6     131 Jim Nack                Madison Lake       MN  55 M    14  8:34  1:38  2:34    7   43:39 23.0  0:48   37   27:02  7:44 1:22:34 
   15   2/7     191 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  53 M    60 10:55  2:04  2:55   20   46:19 21.6  1:11    6   22:58  6:34 1:24:17 
   16   1/10     67 Emy Everhart            Saint Paul         MN  36 F    12  8:32  1:37  2:22   22   46:38 21.5  1:27   20   25:29  7:17 1:24:25 
   17   2/18     98 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  38 M    31  9:28  1:48  2:09   15   45:11 22.2  1:06   32   26:34  7:36 1:24:27 
   18   4/12     36 Dean Anderson           Blaine             MN  45 M    43 10:17  1:57  2:01   16   45:43 21.9  1:01   24   25:48  7:23 1:24:48 
   19   3/7      77 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  50 M    27  9:10  1:45  2:50   21   46:21 21.6  0:49   27   26:19  7:32 1:25:26 
   20   3/18    159 Aaron Sjogren           Golden Valley      MN  38 M    13  8:33  1:37  2:05   39   50:53 19.7  1:13    9   23:34  6:44 1:26:16 
   21   3/6     165 Dan Streeter            Maple Plain        MN  56 M    35  9:52  1:53  3:28   19   46:08 21.7  0:50   26   26:12  7:29 1:26:28 
   22   1/6     129 Duane Millslagle        Savage             MN  65 M    28  9:10  1:45  2:47   24   46:55 21.4  1:18   31   26:27  7:34 1:26:35 
   23   4/18    153 Ryan Sahlberg           Andover            MN  35 M    20  8:58  1:42  2:53   27   47:24 21.1  1:07   30   26:27  7:34 1:26:48 
   24   2/2     198 Melanie Carvell         Bismarck           ND  54 F    26  9:04  1:43  2:32   17   45:49 21.9  1:18   45   28:12  8:04 1:26:53 
   25   5/18     97 Jason Hirsch            Blaine             MN  37 M    25  9:03  1:43  3:05   30   48:55 20.5  0:45   19   25:18  7:14 1:27:02 
   26   3/5      54 Alan Cornett            Blaine             MN  41 M    51 10:37  2:01  1:52   23   46:41 21.5  1:05   39   27:09  7:46 1:27:21 
   27   5/12    114 Craig Kurtz             Blaine             MN  45 M     8  8:12  1:34  2:40   26   47:04 21.3  0:53   48   28:48  8:14 1:27:35 
   28   2/10     61 Kathy Dixon             Arden Hills        MN  37 F     4  7:29  1:25  2:31   33   50:27 19.9  1:19   28   26:24  7:33 1:28:08 
   29   1/11    175 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  30 F    21  8:59  1:42  2:22   32   49:33 20.2  1:09   33   26:37  7:37 1:28:38 
   30   6/18     82 Jared Hall              Fargo              ND  35 M    73 11:20  2:09  3:46   28   47:44 21.0  1:21   22   25:42  7:21 1:29:50 
   31   2/11     92 Meghan Henry            Champlin           MN  31 F    41 10:09  1:56  2:28   46   51:37 19.4  0:45   17   25:00  7:09 1:29:58 
   32   7/18     57 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  36 M     5  7:33  1:26  2:53   37   50:43 19.8  1:13   49   28:48  8:14 1:31:08 
   33   3/9     137 Richard Olson           Blaine             MN  42 M    22  8:59  1:42  3:02   47   52:09 19.2  1:32   21   25:41  7:21 1:31:21 
   34   6/12     31 Mike Abel               Sartell            MN  47 M    46 10:27  1:59  2:56   25   47:03 21.3  1:27   59   30:10  8:37 1:32:01 
   35   1/2      46 Parker Brown            Circle Pines       MN  17 M    32  9:30  1:48  2:53   62   54:15 18.5  1:18   13   24:23  6:58 1:32:16 
   36   2/11     87 Christopher Hasling     Blaine             MN  32 M    11  8:24  1:36  2:57   52   52:21 19.1  1:48   35   26:56  7:42 1:32:25 
   37   1/5      48 James Campbell          Blaine             MN  25 M   110 13:48  2:37  2:31   29   48:25 20.7  1:06   34   26:54  7:41 1:32:42 
   38   8/18    190 Matthew Ten Napel       Ham Lake           MN  38 M    44 10:18  1:57  3:22   42   51:16 19.5  0:46   38   27:07  7:45 1:32:47 
   39   1/7      76 Kimberley Gusdal        Winnipeg           MB  52 F    18  8:55  1:42  1:45   51   52:18 19.2  1:03   51   28:50  8:15 1:32:49 
   40   1/3     126 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48 F    59 10:54  2:04  1:53   34   50:33 19.8  0:43   50   28:48  8:14 1:32:49 
   41   4/9      40 Scott Beitz             Blaine             MN  41 M    53 10:38  2:01  3:39   48   52:12 19.2  1:16   23   25:46  7:22 1:33:29 
   42   3/11     93 Greg Herr               Blaine             MN  34 M    93 12:45  2:25  3:50   40   51:08 19.6  0:34   18   25:17  7:14 1:33:31 
   43   9/18     81 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  36 M    85 12:22  2:21  3:17   36   50:40 19.8  0:31   41   27:10  7:46 1:33:58 
   44   4/7     135 Amond Neuville          Coon Rapids        MN  51 M    66 11:08  2:07  2:49    8   44:21 22.6  1:36   88   34:16  9:48 1:34:09 
   45  10/18     66 Erik Erickson           Blaine             MN  36 M    70 11:15  2:08  4:01   43   51:24 19.5  0:43   42   27:22  7:49 1:34:43 
   46   4/6     107 Philip Klitzke          Saint Paul         MN  56 M    16  8:39  1:39  3:26   31   49:26 20.3  1:42   72   31:36  9:02 1:34:47 
   47   2/6      55 Thomas Couillard        White Bear Lake    MN  66 M    54 10:41  2:02  3:40   45   51:35 19.4  1:24   47   28:46  8:13 1:36:03 
   48   2/7      62 Mary Edelman            Maple Grove        MN  54 F    34  9:43  1:51  3:21   55   52:55 18.9  0:50   57   29:46  8:31 1:36:33 
   49   2/5      52 Michael Clark           East Bethel        MN  27 M    94 12:46  2:25  2:31   44   51:30 19.5  1:37   46   28:26  8:08 1:36:48 
   50   3/10     65 Shana Erickson          Blaine             MN  36 F    15  8:35  1:38  3:15   81   56:48 17.6  1:07   40   27:09  7:46 1:36:53 
   51   4/10    110 Tracy Konobeck          Shoreview          MN  35 F    62 11:00  2:05  2:51   54   52:48 19.0  1:10   53   29:08  8:20 1:36:54 
   52   3/6     106 Daniel Kirk             Blaine,            MN  69 M    77 11:37  2:12  2:41   38   50:48 19.7  1:21   63   30:33  8:44 1:36:59 
   53   5/9      85 Chad Hanson             Ham Lake           MN  42 M    55 10:43  2:02  3:36   35   50:36 19.8  1:09   73   31:36  9:02 1:37:39 
   54  11/18     59 Israel Diaz             Blaine             MN  37 M   112 14:06  2:41  2:37   70   55:43 18.0  0:36   16   24:57  7:08 1:37:57 
   55   1/2     115 Brian Kurtz             Mankato            MN  23 M    49 10:34  2:00  3:02   61   54:12 18.5  1:19   52   28:52  8:15 1:37:57 
   56   3/7      56 Cindy Crawford          Wayzata            MN  52 F    33  9:32  1:49  2:50   53   52:23 19.1  1:25   80   32:38  9:20 1:38:47 
   57   2/2      68 Jeremy Funk             Hugo               MN  24 M    78 11:41  2:13  4:36   41   51:13 19.6  3:24   55   29:23  8:24 1:40:16 
   58   4/11    150 Jason Rogowski          Maple Grove        MN  33 M    81 11:57  2:16  3:00   87   57:26 17.4  1:35   36   26:57  7:42 1:40:53 
   59   5/11     94 Matthew Herrmann        Blaine             MN  34 M    56 10:44  2:02  2:52   66   55:02 18.2  1:21   68   31:09  8:54 1:41:06 
   60   5/10     86 Emily Hanson            Ham Lake           MN  37 F    79 11:46  2:14  3:38   49   52:13 19.2  1:06   79   32:35  9:19 1:41:16 
   61   6/11    188 Aaron Martin            Minneapolis        MN  34 M   116 15:02  2:51  4:48   59   54:03 18.5  1:26   25   26:08  7:28 1:41:25 
   62  12/18    182 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  37 M    63 11:03  2:06  2:55   74   55:53 17.9  1:02   64   30:49  8:49 1:41:41 
   63   6/10     53 Jennifer Cornett        Blaine             MN  36 F    61 10:56  2:05  3:15   89   57:29 17.4  2:37   43   27:56  7:59 1:42:12 
   64   1/2     162 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  62 F    92 12:45  2:25  3:00   68   55:40 18.0  0:48   60   30:11  8:38 1:42:23 
   65   5/7      95 Richard Heytens         Brooklyn Park      MN  53 M    76 11:27  2:11  2:59   76   56:29 17.7  0:51   66   31:03  8:53 1:42:47 
   66  13/18    176 Crosby Warren           Blaine             MN  37 M    88 12:41  2:24  4:31   83   56:58 17.6  1:08   44   27:58  8:00 1:43:14 
   67   1/7      43 Deedee Bossen           St. Anthony        MN  40 F   101 13:12  2:30  3:11   75   56:09 17.8  0:57   58   30:05  8:36 1:43:31 
   68   7/11     37 Jeff Baker              Blaine             MN  34 M    74 11:21  2:09  2:55   63   54:27 18.4  1:00   91   34:28  9:51 1:44:08 
   69   8/11    118 Anthony Leon            Blaine             MN  31 M   104 13:22  2:32  3:16   69   55:42 18.0  1:41   61   30:16  8:39 1:44:15 
   70   6/7     184 Mike Worthington        Maple Grove        MN  54 M    68 11:11  2:08  4:01   80   56:42 17.7  1:24   69   31:18  8:57 1:44:36 
   71   3/11    142 Kassy Peterson          Blaine             MN  30 F    82 12:01  2:17  2:52   50   52:14 19.2  1:31  102   36:19 10:23 1:44:54 
   72   3/5     170 Josh Ten Napel          Knoxville          IA  28 M    96 12:52  2:27  4:04   58   53:52 18.6  1:38   82   33:12  9:29 1:45:35 
   73   6/9      64 Matt Engstrom           St. Paul           MN  43 M    37  9:58  1:54  4:30   60   54:07 18.5  2:23   96   34:52  9:58 1:45:48 
   74   9/11     73 Paul Ghizoni            Ham Lake           MN  34 M    83 12:04  2:17  4:16   85   57:16 17.5  1:24   65   30:55  8:50 1:45:53 
   75   4/5     163 Kevin Starcevich        Blaine             MN  44 M    45 10:23  1:58  3:57   71   55:44 18.0  1:08   93   34:48  9:57 1:45:58 
   76  10/11    181 Andy Winkel             Lino Lakes         MN  34 M    89 12:42  2:25  4:03   78   56:36 17.7  0:49   74   31:50  9:06 1:45:59 
   77   2/5     102 Kim Kelley              Robbinsdale        MN  29 F    42 10:14  1:57  2:48  101   59:02 17.0  1:06   81   33:00  9:26 1:46:07 
   78   7/10     41 Danielle Bjorklund      Blaine             MN  36 F    64 11:03  2:06  4:36   98   58:34 17.1  1:38   62   30:26  8:42 1:46:15 
   79  14/18    189 Jason Martin            East Bethel        MN  36 M    69 11:13  2:08  3:34   57   53:40 18.7  2:08  103   36:20 10:23 1:46:53 
   80   4/11    128 Shanna Miller           Maple Grove        MN  31 F    90 12:42  2:25  3:12  106 1:00:27 16.6  1:25   56   29:34  8:27 1:47:19 
   81  15/18    172 Seth Vogel              Blaine             MN  35 M    48 10:32  2:00  6:10   67   55:10 18.2  2:14   86   33:56  9:42 1:48:00 
   82   2/2     154 Michel Sanders          Saint Paul         MN  62 F    80 11:56  2:16  3:43   72   55:44 18.0  2:02   92   34:46  9:56 1:48:09 
   83   7/12    104 Scott Kennedy           Maple Grove        MN  45 M    30  9:20  1:46  3:09   64   54:40 18.3  1:05  124   40:51 11:41 1:49:02 
   84  16/18    179 Kris Wiege              Coon Rapids        MN  36 M   108 13:35  2:35  4:29   96   58:22 17.2  2:01   67   31:08  8:54 1:49:33 
   85  17/18     50 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  38 M    39 10:03  1:55  3:35   90   58:06 17.2  1:34  110   36:41 10:29 1:49:57 
   86   8/12    197 Dan Anderson            Blaine             MN  46 M   100 13:10  2:30  2:59  105 1:00:16 16.6  1:38   77   31:58  9:08 1:49:58 
   87   5/6      35 Richard Andersen        Blaine             MN  55 M   114 14:40  2:47  3:36   56   53:32 18.7  1:29  113   37:00 10:35 1:50:15 
   88   5/11     84 Melanie Hankins         Hugo               MN  30 F    72 11:18  2:09  3:32   97   58:29 17.1  1:08   99   36:00 10:18 1:50:26 
   89   2/7     141 Sara Peterson           Columbia Heights   MN  41 F    87 12:34  2:23  3:39   91   58:07 17.2  1:18   97   34:54  9:59 1:50:31 
   90   5/5     161 Previn Solberg          Blaine             MN  40 M    75 11:24  2:10  3:37   94   58:16 17.2  0:55  105   36:26 10:25 1:50:36 
   91   1/3      38 Tom Barringer           St.Francis         MN  60 M   103 13:21  2:32  4:31   84   57:12 17.5  1:42   87   33:56  9:42 1:50:39 
   92  18/18    146 Jason Radatz            Spring Lake Park   MN  37 M    91 12:45  2:25  4:51  100   58:57 17.0  0:39   85   33:55  9:42 1:51:06 
   93  11/11    120 Curt Lockman            Lakeville          MN  34 M    47 10:29  1:59  2:15   88   57:28 17.4  1:18  123   40:42 11:38 1:52:10 
   94   4/5     105 James Kingsbury         Big Lake           MN  26 M   127 16:37  3:09  4:08  102   59:13 16.9  1:06   71   31:35  9:02 1:52:37 
   95   7/7     125 Pete R McConnell        Plymouth           MN  50 M    99 13:05  2:29  3:49   65   54:49 18.3  7:03   89   34:22  9:50 1:53:06 
   96   6/11    116 Katie Landau            Blaine             MN  32 F    71 11:17  2:09  4:41  109 1:02:17 16.1  3:47   70   31:28  9:00 1:53:28 
   97   4/6     112 Robert Kranz            Apple Valley       MN  68 M   118 15:15  2:54  4:36   86   57:20 17.5  2:36   98   35:18 10:05 1:55:03 
   98   1/4     122 Theresa Martin          Blaine             MN  57 F    84 12:17  2:20  4:49   73   55:53 17.9  1:37  125   41:05 11:45 1:55:39 
   99   2/3      58 Terri Dauplaise         Andover            MN  49 F    38 10:02  1:54  5:00  118 1:04:55 15.4  1:49   90   34:23  9:50 1:56:06 
  100   2/3      51 Scott Christensen       Ramsey             MN  60 M   102 13:16  2:31  4:50  103   59:19 16.9  1:55  114   37:09 10:37 1:56:27 
  101   7/11    180 Kate Wilson             Blaine             MN  34 F    52 10:38  2:01  4:14  116 1:04:21 15.6  1:11  112   36:55 10:33 1:57:17 
  102   9/12    136 Eric Ollestad           Blaine             MN  46 M   105 13:27  2:33  4:33  111 1:02:26 16.0  0:59  101   36:08 10:20 1:57:31 
  103   2/4     134 Shannon Nelson          St. Paul           MN  58 F    98 12:58  2:28  3:53  110 1:02:23 16.1  2:33  100   36:04 10:19 1:57:50 
  104   8/11    144 Brie Pileggi            Hugo               MN  32 F   115 14:45  2:48  3:28   99   58:35 17.1  1:35  121   39:41 11:21 1:58:04 
  105   7/9      49 Chris Carder            Blaine             MN  43 M   123 15:45  2:59  5:46   93   58:11 17.2  3:51   94   34:50  9:58 1:58:21 
  106   1/2     185 Clark Worthington       St Louis Park      MN  73 M    97 12:54  2:27  6:00  108 1:01:57 16.2  2:14  107   36:34 10:27 1:59:38 
  107   9/11    156 Marcy Schotanus         St. Paul           MN  32 F   117 15:11  2:53  4:14  125 1:07:12 14.9  1:10   76   31:57  9:08 1:59:42 
  108   1/2      88 Andrea Hatch            Minneapolis        MN  24 F   109 13:43  2:36  7:09  120 1:05:13 15.4  1:45   78   32:10  9:12 1:59:59 
  109   3/7      72 Laura Germain           Blaine             MN  40 F    95 12:47  2:26  5:59   77   56:30 17.7  3:16  128   41:37 11:54 2:00:08 
  110   8/9      91 Daniel Hellrung         Woodbury           MN  44 M   124 16:26  3:07  5:12  104   59:23 16.9  2:37  109   36:40 10:29 2:00:16 
  111   8/10    167 Brier Swing             Blaine             MN  39 F    50 10:37  2:01  4:49  128 1:08:42 14.6  2:37   84   33:44  9:39 2:00:27 
  112   1/2      39 Nancy Bauer             Champlin           MN  68 F   107 13:33  2:34  4:17  115 1:04:14 15.6  2:21  104   36:24 10:24 2:00:48 
  113   9/9      33 Chad Amundson           Shakopee           MN  42 M    29  9:11  1:45  4:14  107 1:01:33 16.3  1:31  132   44:29 12:43 2:00:56 
  114  10/12     74 Alejandro Gonzalez      Plymouth           MN  45 M   133 18:16  3:28  5:11  113 1:03:22 15.8  1:03   83   33:29  9:34 2:01:20 
  115   4/7     158 Anne Shepherd           Blaine             MN  44 F    57 10:54  2:04 13:37   95   58:20 17.2  3:43   95   34:50  9:58 2:01:22 
  116   6/6     148 Jim Ringdal             Blaine             MN  57 M   121 15:27  2:56  6:13  112 1:03:03 15.9  0:45  108   36:37 10:28 2:02:04 
  117   5/5     103 Colin Kelly             Roseville          MN  27 M   126 16:36  3:09  5:08  135 1:09:53 14.3  1:37   54   29:22  8:24 2:02:35 
  118   2/2     124 Peter Matern            Blaine             MN  15 M    67 11:09  2:07  5:49  119 1:04:57 15.4  1:13  120   39:38 11:20 2:02:45 
  119  10/11    151 Heidi Rose              Ham Lake           MN  34 F   106 13:32  2:34  4:33   82   56:51 17.6  1:22  134   46:46 13:22 2:03:01 
  120  11/11     63 Alicia Edmonds          Columbia Heights   MN  30 F    36  9:56  1:53  6:12  131 1:09:11 14.5  1:22  106   36:29 10:26 2:03:08 
  121   5/7     145 Heather Podgorski       Maple Grove        MN  40 F   125 16:28  3:08  4:22  114 1:03:41 15.7  1:22  117   38:06 10:53 2:03:56 
  122  11/12    168 Emberlito Tan           Blaine             MN  46 M   122 15:28  2:56  4:16  121 1:05:39 15.3  1:57  119   38:56 11:08 2:06:14 
  123   4/7     155 Sue Savage              Blaine             MN  50 F   119 15:18  2:54  4:33   92   58:08 17.2  1:42  133   46:37 13:19 2:06:15 
  124   6/7     187 Kimberley Etter         Ham Lake           MN  43 F    58 10:54  2:04  6:20  126 1:08:00 14.7  2:49  118   38:42 11:04 2:06:43 
  125   5/6      99 Marv Johnson            Madison            SD  65 M    86 12:25  2:21  5:23  123 1:06:50 15.0  1:49  122   40:39 11:37 2:07:04 
  126   9/10     44 Emily Bross             Blaine             MN  37 F   113 14:38  2:47  7:14  127 1:08:14 14.7  1:42  111   36:54 10:33 2:08:40 
  127   5/7     143 Jamie Pfuhl             North Oaks         MN  50 F   129 17:33  3:20  7:11   79   56:42 17.7  2:19  136   48:43 13:55 2:12:26 
  128   3/3     147 Liz Rice                Blaine             MN  49 F   134 18:46  3:34  6:00  129 1:08:48 14.6  1:55  115   37:19 10:40 2:12:46 
  129   6/6     177 Richard Weil            St Paul            MN  65 M   135 19:21  3:40  7:13  134 1:09:44 14.4  5:56   75   31:52  9:07 2:14:04 
  130  12/12     90 Matthew Heggenberger    Coon Rapids        MN  49 M   128 17:23  3:18  7:14  137 1:12:41 13.8  1:43  116   37:28 10:43 2:16:28 
  131   3/5     111 Cassie Kramer           Coon Rapids        MN  28 F   140 22:19  4:14  7:04  130 1:09:03 14.5  0:58  129   42:35 12:10 2:21:56 
  132   6/7      79 Dorothy Hagen           Big Lake           MN  50 F   130 17:36  3:20  6:09  124 1:07:07 14.9  2:05  138   49:15 14:05 2:22:11 
  133   2/2     132 Hanna Naegeli           Hudson             WI  24 F   111 13:53  2:38  5:14  142 1:18:10 12.8  1:26  130   43:32 12:27 2:22:13 
  134  10/10    164 Tiffany Steinhorst      Blaine             MN  35 F   131 18:05  3:26  4:45  136 1:10:19 14.2  0:54  137   48:56 13:59 2:22:57 
  135   2/2     119 Ron Letnes              Blaine             MN  71 M   132 18:08  3:27  5:59  122 1:06:09 15.1  1:37  139   52:12 14:55 2:24:03 
  136   4/5     171 Amy Vang                Brooklyn Park      MN  26 F   142 27:29  5:13  5:07  132 1:09:24 14.4  1:41  126   41:31 11:52 2:25:11 
  137   5/5     138 Jasha Olson             White Bear Lake    MN  29 F   120 15:18  2:54 17:19  133 1:09:31 14.4  1:35  127   41:31 11:52 2:25:11 
  138   7/7      60 Kathy Dickson           Brooklyn Park      MN  44 F   139 20:55  3:58  7:23  140 1:13:55 13.6  1:50  131   43:44 12:30 2:27:44 
  139   3/3      32 Rand Adams              St. Louis Park     MN  60 M   141 24:46  4:42  7:38  117 1:04:32 15.5  3:58  135   47:37 13:37 2:28:29 
  140   3/4     130 Joan Montague           Coon Rapids        MN  55 F   137 20:16  3:51  5:55  138 1:12:57 13.7  2:22  141   58:32 16:44 2:40:00 
  141   7/7     157 Colleen Schroer Gavin   Blaine             MN  50 F   136 20:15  3:50  5:03  141 1:14:07 13.5  1:58  142   58:39 16:46 2:40:00 
  142   4/4      34 Jean Andersen           Blaine             MN  55 F   138 20:16  3:51  5:49  139 1:13:22 13.7  1:40  143   58:56 16:51 2:40:00 
  143   2/2     133 Lindsay Nauen           St Paul            MN  65 F   143 28:26  5:23  8:06  143 1:20:55 12.4  3:31  140   57:36 16:28 2:58:32 


================================================================================================================================================
                            ELITE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    4 6 legs racing                                    1  7:55  1:30  1:24    1   43:04 23.3                          1:17:53 
           Paul Koob , David Lundquist , Bob Ziebol               


================================================================================================================================================
                       MALE UNDER 120 RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                        MALE OVER 120 RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                      FEMALE UNDER 120 RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    2 2 Girls Try-ing                                  2 11:33  2:12  1:28    1   52:58 18.9  1:15    2   27:26  7:51 1:34:39 
           Gwen Lavelle , Shalin Ehr , Shalin Ehr                 
    2    3 3 Times a Charm                                  3 12:43  2:25  1:26    2   56:39 17.7  0:27    1   23:54  6:50 1:35:06 
           Jennifer Quist , Stacy Stusynski , Jill Olson          
    3    8 Guenter Gals                                     4 12:43  2:25  1:19    3   59:35 16.8  0:31    4   40:40 11:37 1:54:46 
           Leah Guenter , Gretchen Guenter , Leah Guenter         
    4   11 Team Hanna                                       1 10:26  1:59  2:44    4 1:33:00 10.8  1:26    3   36:56 10:34 2:24:30 
           Tessa Brandt , Hanna Maslowski , Jane Johnson          


================================================================================================================================================
                       FEMALE OVER 120 RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 #strongwomenstayyoung                            2 11:20  2:09  1:25    4 1:09:47 14.4  0:25    1   33:34  9:36 1:56:29 
           Susan Zemlin , Melissa Dean , Kellie Fiedler           
    2   10 Pierce-Newman                                    1 10:35  2:01  1:41    1 1:00:12 16.6  0:38    5   50:54 14:33 2:03:57 
           Holly Newman , Rhonda Pierce , Erica Pierce            
    3    5 Blue Line Babes are Back                         3 13:14  2:31  1:43    5 1:14:17 13.5  0:45    2   34:14  9:47 2:04:12 
           Carrie Freeland , Brigit Zdon , Anita Cater            
    4    6 Deininger's                                      4 13:51  2:38  2:17    3 1:06:06 15.2  1:30    3   41:20 11:49 2:05:02 
           Jeanne Deininger , Marsha Deininger , Marsha Deininger 
    5    7 What's One More Tri?                             5 16:27  3:07  1:47    2 1:03:28 15.8  0:46    4   43:18 12:23 2:05:44 
           Helen Nelson , Tammy McLemore , Kristi Olzeske         


================================================================================================================================================
                       COED UNDER 120 RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   14 Wip                                              1  9:10  1:45  1:20    1   54:50 18.3  0:32    1   34:34  9:53 1:40:23 
           Todd Klema , Wayne Schmidt , Melanie Rankins           


================================================================================================================================================
                        COED OVER 120 RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   12 Team Lipgloss featuring t                        2 11:17  2:09  1:24    1   44:19 22.6  0:33    1   25:27  7:17 1:22:58 
           Lindsay Kelley , Stephan Roufs , Merit Raff            
    2    9 P P-M                                            1  8:17  1:34  1:24    2 1:00:28 16.6  0:39    2   35:52 10:15 1:46:38 
           Gabriella Pierce-Mitchell , Daniel Mitchell , David Pi 
    3   13 Unleashed Beasts                                 3 12:51  2:26  1:51    3 1:01:29 16.3  0:30    3   36:02 10:18 1:52:41 
           Stacy Vanbramer , Kent Peterson , Derek Walker         

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 123 Carrie Matern           Spring Lake Park   MN  30 F      1 10:06  1:55  5:09    1 1:03:02 15.9                                  
 101 Jonathan Kell           Blaine             MN  35 M      2 10:49  2:03  2:20                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  169 Chris Tatton            Blaine             MN  38    1  7:04  1:21  1:22    2   41:38 24.1  0:30    1   20:35  5:53 1:11:08 
    2  195 Rich Heilman            Lakeville          MN  50    2  8:14  1:34  1:41    1   41:18 24.3  0:48    2   22:42  6:30 1:14:42 
    3   54 Alan Cornett            Blaine             MN  41    4 10:37  2:01  1:52    3   46:41 21.5  1:05    3   27:09  7:46 1:27:21 
    4  163 Kevin Starcevich        Blaine             MN  44    3 10:23  1:58  3:57    4   55:44 18.0  1:08    4   34:48  9:57 1:45:58 
    5  161 Previn Solberg          Blaine             MN  40    5 11:24  2:10  3:37    5   58:16 17.2  0:55    5   36:26 10:25 1:50:36 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  199 Marnie Walth            Bismarck           ND  46    1  8:12  1:34  1:59    1   44:52 22.3  0:54    1   24:28  7:00 1:20:23 
    2  198 Melanie Carvell         Bismarck           ND  54    2  9:04  1:43  2:32    2   45:49 21.9  1:18    2   28:12  8:04 1:26:53 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Christina Roberts       St Louis Park      MN  29 F    6:58  1:19 
    2 Chris Tatton            Blaine             MN  38 M    7:04  1:21 
    3 James Guenter           St. Paul           MN  45 M    7:07  1:21 
    4 Kathy Dixon             Arden Hills        MN  37 F    7:29  1:25 
    5 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  36 M    7:33  1:26 
    6 Brad Peterman           Blaine             MN  48 M    7:41  1:28 
    7 Nathan Strudle          Blaine             MN  34 M    7:56  1:31 
    8 Craig Kurtz             Blaine             MN  45 M    8:12  1:34 
    9 Marnie Walth            Bismarck           ND  46 F    8:12  1:34 
   10 Rich Heilman            Lakeville          MN  50 M    8:14  1:34 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Rich Heilman            Lakeville          MN  50 M   41:18 24.3 
    2 Chris Latkovich         Willoughby         OH  43 M   41:29 24.2 
    3 Chris Tatton            Blaine             MN  38 M   41:38 24.1 
    4 David Carney            Coon Rapids        MN  42 M   42:18 23.7 
    5 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50 M   42:32 23.6 
    6 James Guenter           St. Paul           MN  45 M   43:35 23.0 
    7 Jim Nack                Madison Lake       MN  55 M   43:39 23.0 
    8 Amond Neuville          Coon Rapids        MN  51 M   44:21 22.6 
    9 Brad Peterman           Blaine             MN  48 M   44:30 22.5 
   10 Andrew Zabel            Sartell            MN  36 M   44:35 22.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Chris Tatton            Blaine             MN  38 M   20:35  5:53 
    2 Andrew Zabel            Sartell            MN  36 M   21:27  6:08 
    3 David Carney            Coon Rapids        MN  42 M   22:18  6:23 
    4 Rich Heilman            Lakeville          MN  50 M   22:42  6:30 
    5 Christina Roberts       St Louis Park      MN  29 F   22:57  6:34 
    6 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  53 M   22:58  6:34 
    7 Nathan Strudle          Blaine             MN  34 M   23:02  6:35 
    8 Chris Latkovich         Willoughby         OH  43 M   23:31  6:43 
    9 Aaron Sjogren           Golden Valley      MN  38 M   23:34  6:44 
   10 Tim Brown               Circle Pines       MN  57 M   23:57  6:51 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  196 David Carney            Coon Rapids        MN  42   15  9:00  1:43  2:07    2   42:18 23.7  0:33    2   22:18  6:23 1:16:13 
    2  186 Andrew Zabel            Sartell            MN  36   10  8:41  1:39  1:43    8   44:35 22.5  0:32    1   21:27  6:08 1:16:58 
    3   75 James Guenter           St. Paul           MN  45    1  7:07  1:21  1:51    4   43:35 23.0  0:37    9   24:16  6:56 1:17:26 
    4  166 Nathan Strudle          Blaine             MN  34    4  7:56  1:31  1:44    9   45:08 22.2  0:28    4   23:02  6:35 1:18:17 
    5  121 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50   26 10:06  1:55  1:42    3   42:32 23.6  0:41   11   24:44  7:04 1:19:43 
    6  117 Chris Latkovich         Willoughby         OH  43   40 11:08  2:07  3:10    1   41:29 24.2  0:57    5   23:31  6:43 1:20:12 
    7  140 Brad Peterman           Blaine             MN  48    3  7:41  1:28  2:04    7   44:30 22.5  0:49   22   26:24  7:33 1:21:26 
    8   45 Tim Brown               Circle Pines       MN  57   11  8:56  1:42  2:18   10   45:10 22.2  1:10    7   23:57  6:51 1:21:30 
    9  192 Brian Cerar             Lakeland Twp       MN  45   14  8:59  1:43  2:02   13   46:03 21.8  0:56    8   24:13  6:55 1:22:12 
   10  131 Jim Nack                Madison Lake       MN  55    8  8:34  1:38  2:34    5   43:39 23.0  0:48   29   27:02  7:44 1:22:34 
   11  191 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  53   38 10:55  2:04  2:55   15   46:19 21.6  1:11    3   22:58  6:34 1:24:17 
   12   98 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  38   21  9:28  1:48  2:09   11   45:11 22.2  1:06   25   26:34  7:36 1:24:27 
   13   36 Dean Anderson           Blaine             MN  45   27 10:17  1:57  2:01   12   45:43 21.9  1:01   18   25:48  7:23 1:24:48 
   14   77 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  50   17  9:10  1:45  2:50   16   46:21 21.6  0:49   21   26:19  7:32 1:25:26 
   15  159 Aaron Sjogren           Golden Valley      MN  38    7  8:33  1:37  2:05   29   50:53 19.7  1:13    6   23:34  6:44 1:26:16 
   16  165 Dan Streeter            Maple Plain        MN  56   23  9:52  1:53  3:28   14   46:08 21.7  0:50   20   26:12  7:29 1:26:28 
   17  129 Duane Millslagle        Savage             MN  65   18  9:10  1:45  2:47   17   46:55 21.4  1:18   24   26:27  7:34 1:26:35 
   18  153 Ryan Sahlberg           Andover            MN  35   12  8:58  1:42  2:53   20   47:24 21.1  1:07   23   26:27  7:34 1:26:48 
   19   97 Jason Hirsch            Blaine             MN  37   16  9:03  1:43  3:05   23   48:55 20.5  0:45   14   25:18  7:14 1:27:02 
   20  114 Craig Kurtz             Blaine             MN  45    5  8:12  1:34  2:40   19   47:04 21.3  0:53   36   28:48  8:14 1:27:35 
   21   82 Jared Hall              Fargo              ND  35   46 11:20  2:09  3:46   21   47:44 21.0  1:21   16   25:42  7:21 1:29:50 
   22   57 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  36    2  7:33  1:26  2:53   27   50:43 19.8  1:13   37   28:48  8:14 1:31:08 
   23  137 Richard Olson           Blaine             MN  42   13  8:59  1:42  3:02   36   52:09 19.2  1:32   15   25:41  7:21 1:31:21 
   24   31 Mike Abel               Sartell            MN  47   29 10:27  1:59  2:56   18   47:03 21.3  1:27   41   30:10  8:37 1:32:01 
   25   46 Parker Brown            Circle Pines       MN  17   22  9:30  1:48  2:53   45   54:15 18.5  1:18   10   24:23  6:58 1:32:16 
   26   87 Christopher Hasling     Blaine             MN  32    6  8:24  1:36  2:57   38   52:21 19.1  1:48   27   26:56  7:42 1:32:25 
   27   48 James Campbell          Blaine             MN  25   69 13:48  2:37  2:31   22   48:25 20.7  1:06   26   26:54  7:41 1:32:42 
   28  190 Matthew Ten Napel       Ham Lake           MN  38   28 10:18  1:57  3:22   32   51:16 19.5  0:46   30   27:07  7:45 1:32:47 
   29   40 Scott Beitz             Blaine             MN  41   33 10:38  2:01  3:39   37   52:12 19.2  1:16   17   25:46  7:22 1:33:29 
   30   93 Greg Herr               Blaine             MN  34   58 12:45  2:25  3:50   30   51:08 19.6  0:34   13   25:17  7:14 1:33:31 
   31   81 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  36   53 12:22  2:21  3:17   26   50:40 19.8  0:31   31   27:10  7:46 1:33:58 
   32  135 Amond Neuville          Coon Rapids        MN  51   41 11:08  2:07  2:49    6   44:21 22.6  1:36   61   34:16  9:48 1:34:09 
   33   66 Erik Erickson           Blaine             MN  36   45 11:15  2:08  4:01   33   51:24 19.5  0:43   32   27:22  7:49 1:34:43 
   34  107 Philip Klitzke          Saint Paul         MN  56    9  8:39  1:39  3:26   24   49:26 20.3  1:42   51   31:36  9:02 1:34:47 
   35   55 Thomas Couillard        White Bear Lake    MN  66   34 10:41  2:02  3:40   35   51:35 19.4  1:24   35   28:46  8:13 1:36:03 
   36   52 Michael Clark           East Bethel        MN  27   59 12:46  2:25  2:31   34   51:30 19.5  1:37   34   28:26  8:08 1:36:48 
   37  106 Daniel Kirk             Blaine,            MN  69   49 11:37  2:12  2:41   28   50:48 19.7  1:21   43   30:33  8:44 1:36:59 
   38   85 Chad Hanson             Ham Lake           MN  42   35 10:43  2:02  3:36   25   50:36 19.8  1:09   52   31:36  9:02 1:37:39 
   39   59 Israel Diaz             Blaine             MN  37   70 14:06  2:41  2:37   52   55:43 18.0  0:36   12   24:57  7:08 1:37:57 
   40  115 Brian Kurtz             Mankato            MN  23   32 10:34  2:00  3:02   44   54:12 18.5  1:19   38   28:52  8:15 1:37:57 
   41   68 Jeremy Funk             Hugo               MN  24   50 11:41  2:13  4:36   31   51:13 19.6  3:24   40   29:23  8:24 1:40:16 
   42  150 Jason Rogowski          Maple Grove        MN  33   51 11:57  2:16  3:00   61   57:26 17.4  1:35   28   26:57  7:42 1:40:53 
   43   94 Matthew Herrmann        Blaine             MN  34   36 10:44  2:02  2:52   49   55:02 18.2  1:21   48   31:09  8:54 1:41:06 
   44  188 Aaron Martin            Minneapolis        MN  34   72 15:02  2:51  4:48   42   54:03 18.5  1:26   19   26:08  7:28 1:41:25 
   45  182 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  37   39 11:03  2:06  2:55   53   55:53 17.9  1:02   44   30:49  8:49 1:41:41 
   46   95 Richard Heytens         Brooklyn Park      MN  53   48 11:27  2:11  2:59   54   56:29 17.7  0:51   46   31:03  8:53 1:42:47 
   47  176 Crosby Warren           Blaine             MN  37   55 12:41  2:24  4:31   57   56:58 17.6  1:08   33   27:58  8:00 1:43:14 
   48   37 Jeff Baker              Blaine             MN  34   47 11:21  2:09  2:55   46   54:27 18.4  1:00   63   34:28  9:51 1:44:08 
   49  118 Anthony Leon            Blaine             MN  31   66 13:22  2:32  3:16   51   55:42 18.0  1:41   42   30:16  8:39 1:44:15 
   50  184 Mike Worthington        Maple Grove        MN  54   43 11:11  2:08  4:01   56   56:42 17.7  1:24   49   31:18  8:57 1:44:36 
   51  170 Josh Ten Napel          Knoxville          IA  28   60 12:52  2:27  4:04   41   53:52 18.6  1:38   56   33:12  9:29 1:45:35 
   52   64 Matt Engstrom           St. Paul           MN  43   24  9:58  1:54  4:30   43   54:07 18.5  2:23   65   34:52  9:58 1:45:48 
   53   73 Paul Ghizoni            Ham Lake           MN  34   52 12:04  2:17  4:16   59   57:16 17.5  1:24   45   30:55  8:50 1:45:53 
   54  181 Andy Winkel             Lino Lakes         MN  34   56 12:42  2:25  4:03   55   56:36 17.7  0:49   53   31:50  9:06 1:45:59 
   55  189 Jason Martin            East Bethel        MN  36   44 11:13  2:08  3:34   40   53:40 18.7  2:08   68   36:20 10:23 1:46:53 
   56  172 Seth Vogel              Blaine             MN  35   31 10:32  2:00  6:10   50   55:10 18.2  2:14   59   33:56  9:42 1:48:00 
   57  104 Scott Kennedy           Maple Grove        MN  45   20  9:20  1:46  3:09   47   54:40 18.3  1:05   80   40:51 11:41 1:49:02 
   58  179 Kris Wiege              Coon Rapids        MN  36   68 13:35  2:35  4:29   65   58:22 17.2  2:01   47   31:08  8:54 1:49:33 
   59   50 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  38   25 10:03  1:55  3:35   63   58:06 17.2  1:34   72   36:41 10:29 1:49:57 
   60  197 Dan Anderson            Blaine             MN  46   63 13:10  2:30  2:59   70 1:00:16 16.6  1:38   55   31:58  9:08 1:49:58 
   61   35 Richard Andersen        Blaine             MN  55   71 14:40  2:47  3:36   39   53:32 18.7  1:29   73   37:00 10:35 1:50:15 
   62   38 Tom Barringer           St.Francis         MN  60   65 13:21  2:32  4:31   58   57:12 17.5  1:42   60   33:56  9:42 1:50:39 
   63  146 Jason Radatz            Spring Lake Park   MN  37   57 12:45  2:25  4:51   66   58:57 17.0  0:39   58   33:55  9:42 1:51:06 
   64  120 Curt Lockman            Lakeville          MN  34   30 10:29  1:59  2:15   62   57:28 17.4  1:18   79   40:42 11:38 1:52:10 
   65  105 James Kingsbury         Big Lake           MN  26   79 16:37  3:09  4:08   67   59:13 16.9  1:06   50   31:35  9:02 1:52:37 
   66  125 Pete R McConnell        Plymouth           MN  50   62 13:05  2:29  3:49   48   54:49 18.3  7:03   62   34:22  9:50 1:53:06 
   67  112 Robert Kranz            Apple Valley       MN  68   73 15:15  2:54  4:36   60   57:20 17.5  2:36   66   35:18 10:05 1:55:03 
   68   51 Scott Christensen       Ramsey             MN  60   64 13:16  2:31  4:50   68   59:19 16.9  1:55   74   37:09 10:37 1:56:27 
   69  136 Eric Ollestad           Blaine             MN  46   67 13:27  2:33  4:33   73 1:02:26 16.0  0:59   67   36:08 10:20 1:57:31 
   70   49 Chris Carder            Blaine             MN  43   76 15:45  2:59  5:46   64   58:11 17.2  3:51   64   34:50  9:58 1:58:21 
   71  185 Clark Worthington       St Louis Park      MN  73   61 12:54  2:27  6:00   72 1:01:57 16.2  2:14   69   36:34 10:27 1:59:38 
   72   91 Daniel Hellrung         Woodbury           MN  44   77 16:26  3:07  5:12   69   59:23 16.9  2:37   71   36:40 10:29 2:00:16 
   73   33 Chad Amundson           Shakopee           MN  42   19  9:11  1:45  4:14   71 1:01:33 16.3  1:31   81   44:29 12:43 2:00:56 
   74   74 Alejandro Gonzalez      Plymouth           MN  45   82 18:16  3:28  5:11   75 1:03:22 15.8  1:03   57   33:29  9:34 2:01:20 
   75  148 Jim Ringdal             Blaine             MN  57   74 15:27  2:56  6:13   74 1:03:03 15.9  0:45   70   36:37 10:28 2:02:04 
   76  103 Colin Kelly             Roseville          MN  27   78 16:36  3:09  5:08   82 1:09:53 14.3  1:37   39   29:22  8:24 2:02:35 
   77  124 Peter Matern            Blaine             MN  15   42 11:09  2:07  5:49   77 1:04:57 15.4  1:13   77   39:38 11:20 2:02:45 
   78  168 Emberlito Tan           Blaine             MN  46   75 15:28  2:56  4:16   78 1:05:39 15.3  1:57   76   38:56 11:08 2:06:14 
   79   99 Marv Johnson            Madison            SD  65   54 12:25  2:21  5:23   80 1:06:50 15.0  1:49   78   40:39 11:37 2:07:04 
   80  177 Richard Weil            St Paul            MN  65   83 19:21  3:40  7:13   81 1:09:44 14.4  5:56   54   31:52  9:07 2:14:04 
   81   90 Matthew Heggenberger    Coon Rapids        MN  49   80 17:23  3:18  7:14   83 1:12:41 13.8  1:43   75   37:28 10:43 2:16:28 
   82  119 Ron Letnes              Blaine             MN  71   81 18:08  3:27  5:59   79 1:06:09 15.1  1:37   83   52:12 14:55 2:24:03 
   83   32 Rand Adams              St. Louis Park     MN  60   84 24:46  4:42  7:38   76 1:04:32 15.5  3:58   82   47:37 13:37 2:28:29 
   84  101 Jonathan Kell           Blaine             MN  35   37 10:49  2:03  2:20                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  193 Christina Roberts       St Louis Park      MN  29    1  6:58  1:19  1:25    1   45:03 22.2  0:38    1   22:57  6:34 1:16:59 
    2   67 Emy Everhart            Saint Paul         MN  36    3  8:32  1:37  2:22    2   46:38 21.5  1:27    3   25:29  7:17 1:24:25 
    3   61 Kathy Dixon             Arden Hills        MN  37    2  7:29  1:25  2:31    4   50:27 19.9  1:19    4   26:24  7:33 1:28:08 
    4  175 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  30    6  8:59  1:42  2:22    3   49:33 20.2  1:09    5   26:37  7:37 1:28:38 
    5   92 Meghan Henry            Champlin           MN  31   12 10:09  1:56  2:28    6   51:37 19.4  0:45    2   25:00  7:09 1:29:58 
    6   76 Kimberley Gusdal        Winnipeg           MB  52    5  8:55  1:42  1:45    9   52:18 19.2  1:03    9   28:50  8:15 1:32:49 
    7  126 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48   18 10:54  2:04  1:53    5   50:33 19.8  0:43    8   28:48  8:14 1:32:49 
    8   62 Mary Edelman            Maple Grove        MN  54    8  9:43  1:51  3:21   12   52:55 18.9  0:50   12   29:46  8:31 1:36:33 
    9   65 Shana Erickson          Blaine             MN  36    4  8:35  1:38  3:15   19   56:48 17.6  1:07    6   27:09  7:46 1:36:53 
   10  110 Tracy Konobeck          Shoreview          MN  35   20 11:00  2:05  2:51   11   52:48 19.0  1:10   10   29:08  8:20 1:36:54 
   11   56 Cindy Crawford          Wayzata            MN  52    7  9:32  1:49  2:50   10   52:23 19.1  1:25   20   32:38  9:20 1:38:47 
   12   86 Emily Hanson            Ham Lake           MN  37   24 11:46  2:14  3:38    7   52:13 19.2  1:06   19   32:35  9:19 1:41:16 
   13   53 Jennifer Cornett        Blaine             MN  36   19 10:56  2:05  3:15   21   57:29 17.4  2:37    7   27:56  7:59 1:42:12 
   14  162 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  62   30 12:45  2:25  3:00   13   55:40 18.0  0:48   14   30:11  8:38 1:42:23 
   15   43 Deedee Bossen           St. Anthony        MN  40   33 13:12  2:30  3:11   16   56:09 17.8  0:57   13   30:05  8:36 1:43:31 
   16  142 Kassy Peterson          Blaine             MN  30   26 12:01  2:17  2:52    8   52:14 19.2  1:31   29   36:19 10:23 1:44:54 
   17  102 Kim Kelley              Robbinsdale        MN  29   13 10:14  1:57  2:48   28   59:02 17.0  1:06   21   33:00  9:26 1:46:07 
   18   41 Danielle Bjorklund      Blaine             MN  36   21 11:03  2:06  4:36   26   58:34 17.1  1:38   15   30:26  8:42 1:46:15 
   19  128 Shanna Miller           Maple Grove        MN  31   29 12:42  2:25  3:12   29 1:00:27 16.6  1:25   11   29:34  8:27 1:47:19 
   20  154 Michel Sanders          Saint Paul         MN  62   25 11:56  2:16  3:43   14   55:44 18.0  2:02   24   34:46  9:56 1:48:09 
   21   84 Melanie Hankins         Hugo               MN  30   23 11:18  2:09  3:32   25   58:29 17.1  1:08   27   36:00 10:18 1:50:26 
   22  141 Sara Peterson           Columbia Heights   MN  41   28 12:34  2:23  3:39   22   58:07 17.2  1:18   26   34:54  9:59 1:50:31 
   23  116 Katie Landau            Blaine             MN  32   22 11:17  2:09  4:41   30 1:02:17 16.1  3:47   16   31:28  9:00 1:53:28 
   24  122 Theresa Martin          Blaine             MN  57   27 12:17  2:20  4:49   15   55:53 17.9  1:37   38   41:05 11:45 1:55:39 
   25   58 Terri Dauplaise         Andover            MN  49   10 10:02  1:54  5:00   36 1:04:55 15.4  1:49   23   34:23  9:50 1:56:06 
   26  180 Kate Wilson             Blaine             MN  34   15 10:38  2:01  4:14   35 1:04:21 15.6  1:11   33   36:55 10:33 1:57:17 
   27  134 Shannon Nelson          St. Paul           MN  58   32 12:58  2:28  3:53   31 1:02:23 16.1  2:33   28   36:04 10:19 1:57:50 
   28  144 Brie Pileggi            Hugo               MN  32   39 14:45  2:48  3:28   27   58:35 17.1  1:35   37   39:41 11:21 1:58:04 
   29  156 Marcy Schotanus         St. Paul           MN  32   40 15:11  2:53  4:14   39 1:07:12 14.9  1:10   17   31:57  9:08 1:59:42 
   30   88 Andrea Hatch            Minneapolis        MN  24   36 13:43  2:36  7:09   37 1:05:13 15.4  1:45   18   32:10  9:12 1:59:59 
   31   72 Laura Germain           Blaine             MN  40   31 12:47  2:26  5:59   17   56:30 17.7  3:16   41   41:37 11:54 2:00:08 
   32  167 Brier Swing             Blaine             MN  39   14 10:37  2:01  4:49   42 1:08:42 14.6  2:37   22   33:44  9:39 2:00:27 
   33   39 Nancy Bauer             Champlin           MN  68   35 13:33  2:34  4:17   34 1:04:14 15.6  2:21   30   36:24 10:24 2:00:48 
   34  158 Anne Shepherd           Blaine             MN  44   16 10:54  2:04 13:37   24   58:20 17.2  3:43   25   34:50  9:58 2:01:22 
   35  151 Heidi Rose              Ham Lake           MN  34   34 13:32  2:34  4:33   20   56:51 17.6  1:22   46   46:46 13:22 2:03:01 
   36   63 Alicia Edmonds          Columbia Heights   MN  30    9  9:56  1:53  6:12   45 1:09:11 14.5  1:22   31   36:29 10:26 2:03:08 
   37  145 Heather Podgorski       Maple Grove        MN  40   43 16:28  3:08  4:22   33 1:03:41 15.7  1:22   35   38:06 10:53 2:03:56 
   38  155 Sue Savage              Blaine             MN  50   41 15:18  2:54  4:33   23   58:08 17.2  1:42   45   46:37 13:19 2:06:15 
   39  187 Kimberley Etter         Ham Lake           MN  43   17 10:54  2:04  6:20   40 1:08:00 14.7  2:49   36   38:42 11:04 2:06:43 
   40   44 Emily Bross             Blaine             MN  37   38 14:38  2:47  7:14   41 1:08:14 14.7  1:42   32   36:54 10:33 2:08:40 
   41  143 Jamie Pfuhl             North Oaks         MN  50   44 17:33  3:20  7:11   18   56:42 17.7  2:19   47   48:43 13:55 2:12:26 
   42  147 Liz Rice                Blaine             MN  49   47 18:46  3:34  6:00   43 1:08:48 14.6  1:55   34   37:19 10:40 2:12:46 
   43  111 Cassie Kramer           Coon Rapids        MN  28   52 22:19  4:14  7:04   44 1:09:03 14.5  0:58   42   42:35 12:10 2:21:56 
   44   79 Dorothy Hagen           Big Lake           MN  50   45 17:36  3:20  6:09   38 1:07:07 14.9  2:05   49   49:15 14:05 2:22:11 
   45  132 Hanna Naegeli           Hudson             WI  24   37 13:53  2:38  5:14   53 1:18:10 12.8  1:26   43   43:32 12:27 2:22:13 
   46  164 Tiffany Steinhorst      Blaine             MN  35   46 18:05  3:26  4:45   48 1:10:19 14.2  0:54   48   48:56 13:59 2:22:57 
   47  171 Amy Vang                Brooklyn Park      MN  26   53 27:29  5:13  5:07   46 1:09:24 14.4  1:41   39   41:31 11:52 2:25:11 
   48  138 Jasha Olson             White Bear Lake    MN  29   42 15:18  2:54 17:19   47 1:09:31 14.4  1:35   40   41:31 11:52 2:25:11 
   49   60 Kathy Dickson           Brooklyn Park      MN  44   51 20:55  3:58  7:23   51 1:13:55 13.6  1:50   44   43:44 12:30 2:27:44 
   50  130 Joan Montague           Coon Rapids        MN  55   49 20:16  3:51  5:55   49 1:12:57 13.7  2:22   51   58:32 16:44 2:40:00 
   51  157 Colleen Schroer Gavin   Blaine             MN  50   48 20:15  3:50  5:03   52 1:14:07 13.5  1:58   52   58:39 16:46 2:40:00 
   52   34 Jean Andersen           Blaine             MN  55   50 20:16  3:51  5:49   50 1:13:22 13.7  1:40   53   58:56 16:51 2:40:00 
   53  133 Lindsay Nauen           St Paul            MN  65   54 28:26  5:23  8:06   54 1:20:55 12.4  3:31   50   57:36 16:28 2:58:32 
   54  123 Carrie Matern           Spring Lake Park   MN  30   11 10:06  1:55  5:09   32 1:03:02 15.9                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   46 Parker Brown            Circle Pines       MN  17    1  9:30  1:48  2:53    1   54:15 18.5  1:18    1   24:23  6:58 1:32:16 
    2  124 Peter Matern            Blaine             MN  15    2 11:09  2:07  5:49    2 1:04:57 15.4  1:13    2   39:38 11:20 2:02:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  115 Brian Kurtz             Mankato            MN  23    1 10:34  2:00  3:02    2   54:12 18.5  1:19    1   28:52  8:15 1:37:57 
    2   68 Jeremy Funk             Hugo               MN  24    2 11:41  2:13  4:36    1   51:13 19.6  3:24    2   29:23  8:24 1:40:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   88 Andrea Hatch            Minneapolis        MN  24    1 13:43  2:36  7:09    1 1:05:13 15.4  1:45    1   32:10  9:12 1:59:59 
    2  132 Hanna Naegeli           Hudson             WI  24    2 13:53  2:38  5:14    2 1:18:10 12.8  1:26    2   43:32 12:27 2:22:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   48 James Campbell          Blaine             MN  25    3 13:48  2:37  2:31    1   48:25 20.7  1:06    1   26:54  7:41 1:32:42 
    2   52 Michael Clark           East Bethel        MN  27    1 12:46  2:25  2:31    2   51:30 19.5  1:37    2   28:26  8:08 1:36:48 
    3  170 Josh Ten Napel          Knoxville          IA  28    2 12:52  2:27  4:04    3   53:52 18.6  1:38    5   33:12  9:29 1:45:35 
    4  105 James Kingsbury         Big Lake           MN  26    5 16:37  3:09  4:08    4   59:13 16.9  1:06    4   31:35  9:02 1:52:37 
    5  103 Colin Kelly             Roseville          MN  27    4 16:36  3:09  5:08    5 1:09:53 14.3  1:37    3   29:22  8:24 2:02:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  193 Christina Roberts       St Louis Park      MN  29    1  6:58  1:19  1:25    1   45:03 22.2  0:38    1   22:57  6:34 1:16:59 
    2  102 Kim Kelley              Robbinsdale        MN  29    2 10:14  1:57  2:48    2   59:02 17.0  1:06    2   33:00  9:26 1:46:07 
    3  111 Cassie Kramer           Coon Rapids        MN  28    4 22:19  4:14  7:04    3 1:09:03 14.5  0:58    5   42:35 12:10 2:21:56 
    4  171 Amy Vang                Brooklyn Park      MN  26    5 27:29  5:13  5:07    4 1:09:24 14.4  1:41    3   41:31 11:52 2:25:11 
    5  138 Jasha Olson             White Bear Lake    MN  29    3 15:18  2:54 17:19    5 1:09:31 14.4  1:35    4   41:31 11:52 2:25:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  166 Nathan Strudle          Blaine             MN  34    1  7:56  1:31  1:44    1   45:08 22.2  0:28    1   23:02  6:35 1:18:17 
    2   87 Christopher Hasling     Blaine             MN  32    2  8:24  1:36  2:57    3   52:21 19.1  1:48    4   26:56  7:42 1:32:25 
    3   93 Greg Herr               Blaine             MN  34    9 12:45  2:25  3:50    2   51:08 19.6  0:34    2   25:17  7:14 1:33:31 
    4  150 Jason Rogowski          Maple Grove        MN  33    6 11:57  2:16  3:00   10   57:26 17.4  1:35    5   26:57  7:42 1:40:53 
    5   94 Matthew Herrmann        Blaine             MN  34    4 10:44  2:02  2:52    6   55:02 18.2  1:21    8   31:09  8:54 1:41:06 
    6  188 Aaron Martin            Minneapolis        MN  34   11 15:02  2:51  4:48    4   54:03 18.5  1:26    3   26:08  7:28 1:41:25 
    7   37 Jeff Baker              Blaine             MN  34    5 11:21  2:09  2:55    5   54:27 18.4  1:00   10   34:28  9:51 1:44:08 
    8  118 Anthony Leon            Blaine             MN  31   10 13:22  2:32  3:16    7   55:42 18.0  1:41    6   30:16  8:39 1:44:15 
    9   73 Paul Ghizoni            Ham Lake           MN  34    7 12:04  2:17  4:16    9   57:16 17.5  1:24    7   30:55  8:50 1:45:53 
   10  181 Andy Winkel             Lino Lakes         MN  34    8 12:42  2:25  4:03    8   56:36 17.7  0:49    9   31:50  9:06 1:45:59 
   11  120 Curt Lockman            Lakeville          MN  34    3 10:29  1:59  2:15   11   57:28 17.4  1:18   11   40:42 11:38 1:52:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  175 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  30    1  8:59  1:42  2:22    1   49:33 20.2  1:09    2   26:37  7:37 1:28:38 
    2   92 Meghan Henry            Champlin           MN  31    4 10:09  1:56  2:28    2   51:37 19.4  0:45    1   25:00  7:09 1:29:58 
    3  142 Kassy Peterson          Blaine             MN  30    8 12:01  2:17  2:52    3   52:14 19.2  1:31    7   36:19 10:23 1:44:54 
    4  128 Shanna Miller           Maple Grove        MN  31    9 12:42  2:25  3:12    7 1:00:27 16.6  1:25    3   29:34  8:27 1:47:19 
    5   84 Melanie Hankins         Hugo               MN  30    7 11:18  2:09  3:32    5   58:29 17.1  1:08    6   36:00 10:18 1:50:26 
    6  116 Katie Landau            Blaine             MN  32    6 11:17  2:09  4:41    8 1:02:17 16.1  3:47    4   31:28  9:00 1:53:28 
    7  180 Kate Wilson             Blaine             MN  34    5 10:38  2:01  4:14   10 1:04:21 15.6  1:11    9   36:55 10:33 1:57:17 
    8  144 Brie Pileggi            Hugo               MN  32   11 14:45  2:48  3:28    6   58:35 17.1  1:35   10   39:41 11:21 1:58:04 
    9  156 Marcy Schotanus         St. Paul           MN  32   12 15:11  2:53  4:14   11 1:07:12 14.9  1:10    5   31:57  9:08 1:59:42 
   10  151 Heidi Rose              Ham Lake           MN  34   10 13:32  2:34  4:33    4   56:51 17.6  1:22   11   46:46 13:22 2:03:01 
   11   63 Alicia Edmonds          Columbia Heights   MN  30    2  9:56  1:53  6:12   12 1:09:11 14.5  1:22    8   36:29 10:26 2:03:08 
   12  123 Carrie Matern           Spring Lake Park   MN  30    3 10:06  1:55  5:09    9 1:03:02 15.9                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  186 Andrew Zabel            Sartell            MN  36    3  8:41  1:39  1:43    1   44:35 22.5  0:32    1   21:27  6:08 1:16:58 
    2   98 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  38    6  9:28  1:48  2:09    2   45:11 22.2  1:06    7   26:34  7:36 1:24:27 
    3  159 Aaron Sjogren           Golden Valley      MN  38    2  8:33  1:37  2:05    8   50:53 19.7  1:13    2   23:34  6:44 1:26:16 
    4  153 Ryan Sahlberg           Andover            MN  35    4  8:58  1:42  2:53    3   47:24 21.1  1:07    6   26:27  7:34 1:26:48 
    5   97 Jason Hirsch            Blaine             MN  37    5  9:03  1:43  3:05    5   48:55 20.5  0:45    4   25:18  7:14 1:27:02 
    6   82 Jared Hall              Fargo              ND  35   14 11:20  2:09  3:46    4   47:44 21.0  1:21    5   25:42  7:21 1:29:50 
    7   57 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  36    1  7:33  1:26  2:53    7   50:43 19.8  1:13   12   28:48  8:14 1:31:08 
    8  190 Matthew Ten Napel       Ham Lake           MN  38    8 10:18  1:57  3:22    9   51:16 19.5  0:46    8   27:07  7:45 1:32:47 
    9   81 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  36   15 12:22  2:21  3:17    6   50:40 19.8  0:31    9   27:10  7:46 1:33:58 
   10   66 Erik Erickson           Blaine             MN  36   13 11:15  2:08  4:01   10   51:24 19.5  0:43   10   27:22  7:49 1:34:43 
   11   59 Israel Diaz             Blaine             MN  37   19 14:06  2:41  2:37   13   55:43 18.0  0:36    3   24:57  7:08 1:37:57 
   12  182 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  37   11 11:03  2:06  2:55   14   55:53 17.9  1:02   13   30:49  8:49 1:41:41 
   13  176 Crosby Warren           Blaine             MN  37   16 12:41  2:24  4:31   15   56:58 17.6  1:08   11   27:58  8:00 1:43:14 
   14  189 Jason Martin            East Bethel        MN  36   12 11:13  2:08  3:34   11   53:40 18.7  2:08   17   36:20 10:23 1:46:53 
   15  172 Seth Vogel              Blaine             MN  35    9 10:32  2:00  6:10   12   55:10 18.2  2:14   16   33:56  9:42 1:48:00 
   16  179 Kris Wiege              Coon Rapids        MN  36   18 13:35  2:35  4:29   17   58:22 17.2  2:01   14   31:08  8:54 1:49:33 
   17   50 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  38    7 10:03  1:55  3:35   16   58:06 17.2  1:34   18   36:41 10:29 1:49:57 
   18  146 Jason Radatz            Spring Lake Park   MN  37   17 12:45  2:25  4:51   18   58:57 17.0  0:39   15   33:55  9:42 1:51:06 
   19  101 Jonathan Kell           Blaine             MN  35   10 10:49  2:03  2:20                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 Emy Everhart            Saint Paul         MN  36    2  8:32  1:37  2:22    1   46:38 21.5  1:27    1   25:29  7:17 1:24:25 
    2   61 Kathy Dixon             Arden Hills        MN  37    1  7:29  1:25  2:31    2   50:27 19.9  1:19    2   26:24  7:33 1:28:08 
    3   65 Shana Erickson          Blaine             MN  36    3  8:35  1:38  3:15    5   56:48 17.6  1:07    3   27:09  7:46 1:36:53 
    4  110 Tracy Konobeck          Shoreview          MN  35    6 11:00  2:05  2:51    4   52:48 19.0  1:10    5   29:08  8:20 1:36:54 
    5   86 Emily Hanson            Ham Lake           MN  37    8 11:46  2:14  3:38    3   52:13 19.2  1:06    7   32:35  9:19 1:41:16 
    6   53 Jennifer Cornett        Blaine             MN  36    5 10:56  2:05  3:15    6   57:29 17.4  2:37    4   27:56  7:59 1:42:12 
    7   41 Danielle Bjorklund      Blaine             MN  36    7 11:03  2:06  4:36    7   58:34 17.1  1:38    6   30:26  8:42 1:46:15 
    8  167 Brier Swing             Blaine             MN  39    4 10:37  2:01  4:49    9 1:08:42 14.6  2:37    8   33:44  9:39 2:00:27 
    9   44 Emily Bross             Blaine             MN  37    9 14:38  2:47  7:14    8 1:08:14 14.7  1:42    9   36:54 10:33 2:08:40 
   10  164 Tiffany Steinhorst      Blaine             MN  35   10 18:05  3:26  4:45   10 1:10:19 14.2  0:54   10   48:56 13:59 2:22:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  196 David Carney            Coon Rapids        MN  42    2  9:00  1:43  2:07    2   42:18 23.7  0:33    1   22:18  6:23 1:16:13 
    2  117 Chris Latkovich         Willoughby         OH  43    7 11:08  2:07  3:10    1   41:29 24.2  0:57    2   23:31  6:43 1:20:12 
    3  137 Richard Olson           Blaine             MN  42    1  8:59  1:42  3:02    4   52:09 19.2  1:32    3   25:41  7:21 1:31:21 
    4   40 Scott Beitz             Blaine             MN  41    5 10:38  2:01  3:39    5   52:12 19.2  1:16    4   25:46  7:22 1:33:29 
    5   85 Chad Hanson             Ham Lake           MN  42    6 10:43  2:02  3:36    3   50:36 19.8  1:09    5   31:36  9:02 1:37:39 
    6   64 Matt Engstrom           St. Paul           MN  43    4  9:58  1:54  4:30    6   54:07 18.5  2:23    7   34:52  9:58 1:45:48 
    7   49 Chris Carder            Blaine             MN  43    8 15:45  2:59  5:46    7   58:11 17.2  3:51    6   34:50  9:58 1:58:21 
    8   91 Daniel Hellrung         Woodbury           MN  44    9 16:26  3:07  5:12    8   59:23 16.9  2:37    8   36:40 10:29 2:00:16 
    9   33 Chad Amundson           Shakopee           MN  42    3  9:11  1:45  4:14    9 1:01:33 16.3  1:31    9   44:29 12:43 2:00:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   43 Deedee Bossen           St. Anthony        MN  40    5 13:12  2:30  3:11    1   56:09 17.8  0:57    1   30:05  8:36 1:43:31 
    2  141 Sara Peterson           Columbia Heights   MN  41    3 12:34  2:23  3:39    3   58:07 17.2  1:18    3   34:54  9:59 1:50:31 
    3   72 Laura Germain           Blaine             MN  40    4 12:47  2:26  5:59    2   56:30 17.7  3:16    6   41:37 11:54 2:00:08 
    4  158 Anne Shepherd           Blaine             MN  44    1 10:54  2:04 13:37    4   58:20 17.2  3:43    2   34:50  9:58 2:01:22 
    5  145 Heather Podgorski       Maple Grove        MN  40    6 16:28  3:08  4:22    5 1:03:41 15.7  1:22    4   38:06 10:53 2:03:56 
    6  187 Kimberley Etter         Ham Lake           MN  43    2 10:54  2:04  6:20    6 1:08:00 14.7  2:49    5   38:42 11:04 2:06:43 
    7   60 Kathy Dickson           Brooklyn Park      MN  44    7 20:55  3:58  7:23    7 1:13:55 13.6  1:50    7   43:44 12:30 2:27:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   75 James Guenter           St. Paul           MN  45    1  7:07  1:21  1:51    1   43:35 23.0  0:37    2   24:16  6:56 1:17:26 
    2  140 Brad Peterman           Blaine             MN  48    2  7:41  1:28  2:04    2   44:30 22.5  0:49    4   26:24  7:33 1:21:26 
    3  192 Brian Cerar             Lakeland Twp       MN  45    4  8:59  1:43  2:02    4   46:03 21.8  0:56    1   24:13  6:55 1:22:12 
    4   36 Dean Anderson           Blaine             MN  45    6 10:17  1:57  2:01    3   45:43 21.9  1:01    3   25:48  7:23 1:24:48 
    5  114 Craig Kurtz             Blaine             MN  45    3  8:12  1:34  2:40    6   47:04 21.3  0:53    5   28:48  8:14 1:27:35 
    6   31 Mike Abel               Sartell            MN  47    7 10:27  1:59  2:56    5   47:03 21.3  1:27    6   30:10  8:37 1:32:01 
    7  104 Scott Kennedy           Maple Grove        MN  45    5  9:20  1:46  3:09    7   54:40 18.3  1:05   12   40:51 11:41 1:49:02 
    8  197 Dan Anderson            Blaine             MN  46    8 13:10  2:30  2:59    8 1:00:16 16.6  1:38    7   31:58  9:08 1:49:58 
    9  136 Eric Ollestad           Blaine             MN  46    9 13:27  2:33  4:33    9 1:02:26 16.0  0:59    9   36:08 10:20 1:57:31 
   10   74 Alejandro Gonzalez      Plymouth           MN  45   12 18:16  3:28  5:11   10 1:03:22 15.8  1:03    8   33:29  9:34 2:01:20 
   11  168 Emberlito Tan           Blaine             MN  46   10 15:28  2:56  4:16   11 1:05:39 15.3  1:57   11   38:56 11:08 2:06:14 
   12   90 Matthew Heggenberger    Coon Rapids        MN  49   11 17:23  3:18  7:14   12 1:12:41 13.8  1:43   10   37:28 10:43 2:16:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  126 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48    2 10:54  2:04  1:53    1   50:33 19.8  0:43    1   28:48  8:14 1:32:49 
    2   58 Terri Dauplaise         Andover            MN  49    1 10:02  1:54  5:00    2 1:04:55 15.4  1:49    2   34:23  9:50 1:56:06 
    3  147 Liz Rice                Blaine             MN  49    3 18:46  3:34  6:00    3 1:08:48 14.6  1:55    3   37:19 10:40 2:12:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  121 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50    2 10:06  1:55  1:42    1   42:32 23.6  0:41    2   24:44  7:04 1:19:43 
    2  191 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  53    3 10:55  2:04  2:55    3   46:19 21.6  1:11    1   22:58  6:34 1:24:17 
    3   77 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  50    1  9:10  1:45  2:50    4   46:21 21.6  0:49    3   26:19  7:32 1:25:26 
    4  135 Amond Neuville          Coon Rapids        MN  51    4 11:08  2:07  2:49    2   44:21 22.6  1:36    6   34:16  9:48 1:34:09 
    5   95 Richard Heytens         Brooklyn Park      MN  53    6 11:27  2:11  2:59    6   56:29 17.7  0:51    4   31:03  8:53 1:42:47 
    6  184 Mike Worthington        Maple Grove        MN  54    5 11:11  2:08  4:01    7   56:42 17.7  1:24    5   31:18  8:57 1:44:36 
    7  125 Pete R McConnell        Plymouth           MN  50    7 13:05  2:29  3:49    5   54:49 18.3  7:03    7   34:22  9:50 1:53:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   76 Kimberley Gusdal        Winnipeg           MB  52    1  8:55  1:42  1:45    1   52:18 19.2  1:03    1   28:50  8:15 1:32:49 
    2   62 Mary Edelman            Maple Grove        MN  54    3  9:43  1:51  3:21    3   52:55 18.9  0:50    2   29:46  8:31 1:36:33 
    3   56 Cindy Crawford          Wayzata            MN  52    2  9:32  1:49  2:50    2   52:23 19.1  1:25    3   32:38  9:20 1:38:47 
    4  155 Sue Savage              Blaine             MN  50    4 15:18  2:54  4:33    5   58:08 17.2  1:42    4   46:37 13:19 2:06:15 
    5  143 Jamie Pfuhl             North Oaks         MN  50    5 17:33  3:20  7:11    4   56:42 17.7  2:19    5   48:43 13:55 2:12:26 
    6   79 Dorothy Hagen           Big Lake           MN  50    6 17:36  3:20  6:09    6 1:07:07 14.9  2:05    6   49:15 14:05 2:22:11 
    7  157 Colleen Schroer Gavin   Blaine             MN  50    7 20:15  3:50  5:03    7 1:14:07 13.5  1:58    7   58:39 16:46 2:40:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   45 Tim Brown               Circle Pines       MN  57    3  8:56  1:42  2:18    2   45:10 22.2  1:10    1   23:57  6:51 1:21:30 
    2  131 Jim Nack                Madison Lake       MN  55    1  8:34  1:38  2:34    1   43:39 23.0  0:48    3   27:02  7:44 1:22:34 
    3  165 Dan Streeter            Maple Plain        MN  56    4  9:52  1:53  3:28    3   46:08 21.7  0:50    2   26:12  7:29 1:26:28 
    4  107 Philip Klitzke          Saint Paul         MN  56    2  8:39  1:39  3:26    4   49:26 20.3  1:42    4   31:36  9:02 1:34:47 
    5   35 Richard Andersen        Blaine             MN  55    5 14:40  2:47  3:36    5   53:32 18.7  1:29    6   37:00 10:35 1:50:15 
    6  148 Jim Ringdal             Blaine             MN  57    6 15:27  2:56  6:13    6 1:03:03 15.9  0:45    5   36:37 10:28 2:02:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  122 Theresa Martin          Blaine             MN  57    1 12:17  2:20  4:49    1   55:53 17.9  1:37    2   41:05 11:45 1:55:39 
    2  134 Shannon Nelson          St. Paul           MN  58    2 12:58  2:28  3:53    2 1:02:23 16.1  2:33    1   36:04 10:19 1:57:50 
    3  130 Joan Montague           Coon Rapids        MN  55    3 20:16  3:51  5:55    3 1:12:57 13.7  2:22    3   58:32 16:44 2:40:00 
    4   34 Jean Andersen           Blaine             MN  55    4 20:16  3:51  5:49    4 1:13:22 13.7  1:40    4   58:56 16:51 2:40:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   38 Tom Barringer           St.Francis         MN  60    2 13:21  2:32  4:31    1   57:12 17.5  1:42    1   33:56  9:42 1:50:39 
    2   51 Scott Christensen       Ramsey             MN  60    1 13:16  2:31  4:50    2   59:19 16.9  1:55    2   37:09 10:37 1:56:27 
    3   32 Rand Adams              St. Louis Park     MN  60    3 24:46  4:42  7:38    3 1:04:32 15.5  3:58    3   47:37 13:37 2:28:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  162 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  62    2 12:45  2:25  3:00    1   55:40 18.0  0:48    1   30:11  8:38 1:42:23 
    2  154 Michel Sanders          Saint Paul         MN  62    1 11:56  2:16  3:43    2   55:44 18.0  2:02    2   34:46  9:56 1:48:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  129 Duane Millslagle        Savage             MN  65    1  9:10  1:45  2:47    1   46:55 21.4  1:18    1   26:27  7:34 1:26:35 
    2   55 Thomas Couillard        White Bear Lake    MN  66    2 10:41  2:02  3:40    3   51:35 19.4  1:24    2   28:46  8:13 1:36:03 
    3  106 Daniel Kirk             Blaine,            MN  69    3 11:37  2:12  2:41    2   50:48 19.7  1:21    3   30:33  8:44 1:36:59 
    4  112 Robert Kranz            Apple Valley       MN  68    5 15:15  2:54  4:36    4   57:20 17.5  2:36    5   35:18 10:05 1:55:03 
    5   99 Marv Johnson            Madison            SD  65    4 12:25  2:21  5:23    5 1:06:50 15.0  1:49    6   40:39 11:37 2:07:04 
    6  177 Richard Weil            St Paul            MN  65    6 19:21  3:40  7:13    6 1:09:44 14.4  5:56    4   31:52  9:07 2:14:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   39 Nancy Bauer             Champlin           MN  68    1 13:33  2:34  4:17    1 1:04:14 15.6  2:21    1   36:24 10:24 2:00:48 
    2  133 Lindsay Nauen           St Paul            MN  65    2 28:26  5:23  8:06    2 1:20:55 12.4  3:31    2   57:36 16:28 2:58:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  185 Clark Worthington       St Louis Park      MN  73    1 12:54  2:27  6:00    1 1:01:57 16.2  2:14    1   36:34 10:27 1:59:38 
    2  119 Ron Letnes              Blaine             MN  71    2 18:08  3:27  5:59    2 1:06:09 15.1  1:37    2   52:12 14:55 2:24:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        183
Total Number of Team Finishers:           14
Total Number of Individual Finishers:    143
Number of Male   Finishers:               88
Number of Female Finishers:               55
Did not Finish Race or Did Not Start:     26