Hopkins Royal Triathlon -
Minnetonka, MN
9/5/2015

race logo










					                                                        HOPKINS ROYAL TRIATHLON
                                          Shady Oak Beach - Minnetonka, MN - September 5, 2015
                                                  .4 Mile Swim - 15 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/19    266 Patrick Parish          Minneapolis        MN  30 M     6  8:23  1:12  0:55    2   38:24 23.4  0:30    1   18:06  5:51 1:06:15 
    2   1/26    114 Travis Miller           Nisswa             MN  36 M    18  9:28  1:21  1:09    1   38:01 23.7  0:35    2   18:52  6:05 1:08:02 
    3   1/10    100 Philip English          Minnetonka         MN  23 M     1  7:20  1:03  1:10    7   40:17 22.3                          1:08:32 
    4   1/17    250 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  40 M     2  7:41  1:06  1:03    4   39:09 23.0  0:33    6   20:14  6:32 1:08:39 
    5   2/26     19 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  35 M     5  8:13  1:10  0:57    6   39:58 22.5  0:27    4   19:58  6:27 1:09:30 
    6   3/26    247 Andrew Zabel            Sartell            MN  35 M    34 10:00  1:26  1:15    3   38:41 23.3  0:35    3   19:42  6:22 1:10:10 
    7   1/9     230 Suzie Fox               Chaska             MI  32 F    15  9:24  1:20  1:13    5   39:58 22.5  0:31    5   19:58  6:27 1:11:02 
    8   2/17    281 Bart Gottschalk         Minneapolis        MN  40 M    13  9:16  1:19  2:30    8   40:44 22.1  0:53    7   21:19  6:53 1:14:39 
    9   1/20     40 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  52 M    25  9:48  1:24  0:50   12   42:13 21.3  0:47   20   22:55  7:24 1:16:31 
   10   3/17     18 Eric Roesner            Minnetonka         MN  40 M    48 10:29  1:30  1:25    9   41:49 21.5  0:40   17   22:40  7:19 1:17:03 
   11   4/26     64 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36 M    10  8:54  1:16  1:20   18   43:03 20.9  0:40   22   23:15  7:30 1:17:11 
   12   1/15     25 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  47 F    12  9:02  1:17  1:24   15   42:35 21.1  0:45   25   23:33  7:36 1:17:17 
   13   1/13    241 Kevin Olsen             Orono              MN  56 M     9  8:52  1:16  1:20   13   42:18 21.3  0:28   45   24:41  7:58 1:17:37 
   14   1/14    294 David Koppel            Plymouth           MN  29 M    32  9:56  1:25  1:48   22   43:38 20.6  0:58    8   21:34  6:58 1:17:52 
   15   1/11    280 Mike Blair              Prior Lake         MN  46 M    39 10:15  1:28  1:35   14   42:28 21.2  0:43   18   22:55  7:24 1:17:54 
   16   2/14    331 Christopher Dirkes      Saint Paul         MN  26 M    23  9:42  1:23  1:25   26   43:54 20.5  0:40   16   22:38  7:18 1:18:17 
   17   2/13    215 Jim Nack                Madion Lake        MN  55 M    24  9:46  1:24  1:46   10   41:51 21.5  0:35   44   24:41  7:58 1:18:36 
   18   3/13     10 Jeff Melby              Bloomington        MN  55 M    20  9:32  1:22  1:32   11   42:07 21.4  0:43   49   24:52  8:01 1:18:43 
   19   4/17     41 John Brockman           Saint Paul         MN  43 M     7  8:42  1:15  1:24   23   43:43 20.6  0:45   38   24:20  7:51 1:18:52 
   20   2/20    254 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  53 M    84 11:26  1:38  1:29   19   43:15 20.8  1:06   12   22:21  7:13 1:19:35 
   21   1/16    135 Catherine Lee           Minneapolis        MN  41 F    40 10:19  1:28  1:21   24   43:52 20.5  0:41   26   23:35  7:37 1:19:45 
   22   3/20    236 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  51 M    29  9:54  1:25  1:46   21   43:29 20.7  0:46   47   24:47  8:00 1:20:40 
   23   1/15    208 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  39 M    85 11:26  1:38  1:27   16   42:47 21.0  0:41   43   24:39  7:58 1:20:59 
   24   1/16    265 Sara Woeste             Golden Valley      MN  38 F    46 10:27  1:29  1:30   35   45:53 19.6  0:44   23   23:18  7:31 1:21:49 
   25   2/11    336 Dean Anderson           Blaine             MN  45 M    93 11:35  1:39  1:50   20   43:28 20.7  1:11   30   23:54  7:43 1:21:56 
   26   1/4     246 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  62 M    30  9:55  1:25  1:40   17   42:48 21.0  0:52   81   27:01  8:43 1:22:13 
   27   2/15    143 Luke Anton              St Paul            MN  29 M    70 11:08  1:35  1:38   38   46:37 19.3  0:58   10   22:14  7:11 1:22:33 
   28   5/26    329 Jon Steckler            Minneapolis        MN  39 M    51 10:39  1:31  1:44   34   45:49 19.6  0:51   32   23:58  7:44 1:22:59 
   29   6/26      7 Josh Sell               Waconia            MN  36 M    38 10:12  1:27  2:34   43   46:52 19.2  1:15   21   23:14  7:30 1:24:05 
   30   3/11     29 Tim J Walker            Minnetonka         MN  48 M    44 10:22  1:29  1:53   29   44:47 20.1  0:42   74   26:31  8:33 1:24:13 
   31   4/20    332 Eric Showers            Minnetonka         MN  52 M    42 10:20  1:29  2:59   27   44:00 20.5  1:08   71   26:19  8:30 1:24:44 
   32   5/20    163 Nicholas Cronin         Edina              MN  53 M    45 10:25  1:29  1:43   47   47:11 19.1  1:04   42   24:32  7:55 1:24:53 
   33   4/11    228 Kevin Knight            Minneapolis        MN  45 M    64 10:59  1:34  2:04   28   44:31 20.2  0:57   73   26:27  8:32 1:24:56 
   34   2/19    112 Kevin Wolter            Hopkins            MN  32 M    55 10:45  1:32  2:48   32   45:16 19.9  1:20   54   25:00  8:04 1:25:08 
   35   2/16    140 Kelly Barringer         Eagan              MN  37 F    47 10:29  1:30  1:48   44   46:56 19.2  0:58   55   25:02  8:05 1:25:11 
   36   2/15    245 Karen Bebchuk           Minneapolis        MN  48 F    63 10:57  1:34  1:36   49   47:28 19.0  0:49   39   24:23  7:52 1:25:11 
   37   5/17    164 Jason Lien              Saint Paul         MN  43 M   100 11:45  1:41  2:14   30   44:56 20.0  1:04   58   25:20  8:11 1:25:18 
   38   6/17    110 Jeff Phillips           Hopkins            MN  41 M    72 11:11  1:36  2:52   42   46:48 19.2  1:03   34   24:02  7:45 1:25:53 
   39   7/26    301 Adam Wille              Chicago            IL  35 M   101 11:49  1:41  2:35   58   48:11 18.7  1:11    9   22:11  7:10 1:25:56 
   40   3/19     57 Jason Larson            Golden Valley      MN  32 M   179 14:28  2:04  2:16   36   46:04 19.5  0:42   15   22:29  7:15 1:25:56 
   41   7/17    149 Scott Remiger           Lakeville          MN  41 M    62 10:56  1:34  2:03   37   46:35 19.3  1:04   59   25:38  8:16 1:26:13 
   42   3/16    328 Calie Larkin            Fargo              ND  38 F   148 13:19  1:54  1:40   39   46:44 19.3  0:52   37   24:19  7:51 1:26:52 
   43   4/16    130 Susan Hilal             Plymouth           MN  39 F    31  9:55  1:25  1:45   73   49:48 18.1  0:44   56   25:04  8:05 1:27:14 
   44   3/15      6 Bill Benning            Lakeville          MN  53 M    86 11:27  1:38  1:23   40   46:46 19.2  0:50   79   26:50  8:40 1:27:15 
   45   2/9      59 Jessica Argabright      Minneapolis        MN  31 F   125 12:46  1:49  1:56   46   47:08 19.1  1:02   41   24:30  7:54 1:27:19 
   46   4/15     54 Scott Stensland         Victoria           MN  53 M    56 10:45  1:32  1:59   31   45:10 19.9  1:14  105   28:41  9:15 1:27:47 
   47   3/14    173 Nick Bukoskey           Maple Grove        MN  25 M   104 11:59  1:43  1:42   57   48:09 18.7  1:07   50   24:55  8:02 1:27:49 
   48   2/16    212 Julie Hurley            Excelsior          MN  42 F   102 11:50  1:41  1:39   68   49:22 18.2  1:03   33   23:59  7:45 1:27:52 
   49   5/11    125 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  49 M    90 11:30  1:38  1:40   54   47:44 18.9  1:01   70   26:15  8:28 1:28:08 
   50   3/9     333 Sarah Schettle          Rochester          MN  30 F    57 10:45  1:32  2:01   95   52:03 17.3  0:37   19   22:55  7:24 1:28:19 
   51   4/13     88 John Weum               Eden Prairie       MN  55 M     8  8:45  1:15  1:51   66   48:56 18.4  0:47   98   28:08  9:05 1:28:24 
   52   8/17    165 Kenneth Barringer       Eagan              MN  41 M    36 10:08  1:27  3:12   60   48:17 18.6  1:26   60   25:40  8:17 1:28:42 
   53   8/26    222 Ross Golla              Minnetonka         MN  36 M   128 12:53  1:50  1:45   83   50:38 17.8  1:12   11   22:15  7:11 1:28:42 
   54   6/20    257 Thorn Turner            Shorewood          MN  53 M    16  9:25  1:21  2:35   76   50:04 18.0  0:57   64   25:54  8:22 1:28:53 
   55   4/19     14 Bryan Schutte           Hopkins            MN  31 M    97 11:41  1:40  2:03   48   47:26 19.0  0:52   84   27:04  8:44 1:29:04 
   56   5/13    177 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57 M    43 10:21  1:29  1:43   53   47:39 18.9  0:38  108   28:46  9:17 1:29:06 
   57   9/17    231 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  42 M   108 12:05  1:43  2:01   33   45:27 19.8  0:46  110   28:53  9:20 1:29:11 
   58   9/26    293 Brian Kelly             St Louis Park      MN  38 M    54 10:44  1:32  1:35   52   47:38 18.9  0:56  104   28:33  9:13 1:29:25 
   59   5/19    273 Terry Werk              Eden Prairie       MN  34 M   182 14:31  2:04  1:58   56   47:50 18.8  0:49   40   24:27  7:53 1:29:32 
   60   3/16    261 Carole Weiland          Champlin           MN  44 F    11  8:54  1:16  1:51   59   48:12 18.7  1:15  129   29:55  9:39 1:30:05 
   61   4/14    154 Brian Trettel           Minnetonka         MN  26 M    53 10:44  1:32  2:22  109   53:14 16.9  0:31   29   23:47  7:41 1:30:36 
   62  10/26     70 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  39 M    76 11:16  1:36  1:35   55   47:45 18.8  0:57  116   29:09  9:25 1:30:41 
   63   5/14    314 Tim Wolfgram            St. Louis Park     MN  25 M    60 10:51  1:33  2:17   80   50:23 17.9  1:25   65   25:56  8:22 1:30:50 
   64   6/14    259 Ross Pieper             Lauderdale         MN  26 M   237 17:04  2:26  2:03   51   47:34 18.9  1:09   24   23:31  7:35 1:31:19 
   65  11/26     33 David Behrens           Hopkins            MN  37 M    37 10:12  1:27  2:04   69   49:30 18.2  0:49  113   28:57  9:21 1:31:30 
   66   6/11    108 Eric Krantz             Minnetonka         MN  49 M   129 12:54  1:50  1:32   61   48:31 18.6  0:40   95   28:01  9:03 1:31:36 
   67   5/16    118 Jill Prevost            St. Louis Park     MN  39 F   135 13:02  1:52  2:47   71   49:34 18.2  1:04   57   25:14  8:09 1:31:39 
   68  12/26     51 Scott Berry             St Louis Park      MN  37 M    81 11:18  1:37  1:33   74   50:01 18.0  0:39  101   28:13  9:06 1:31:41 
   69   3/15    107 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48 F   120 12:33  1:47  1:16   64   48:38 18.5  1:08   97   28:07  9:05 1:31:41 
   70   1/1     176 Patipan Pipatpinyopong  Loves Park         IL  20 M   141 13:11  1:53  2:52   62   48:32 18.5  0:39   75   26:35  8:35 1:31:48 
   71   7/20    258 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  51 M    71 11:11  1:36  2:58   70   49:32 18.2  0:58   85   27:17  8:48 1:31:53 
   72   1/14    285 Jennie Fleurant         Chaska             MN  29 F   176 14:18  2:02  2:13   96   52:09 17.3  0:59   14   22:28  7:15 1:32:05 
   73   4/9     214 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  33 F   115 12:28  1:47  1:25   50   47:29 19.0  0:51  128   29:54  9:39 1:32:05 
   74   2/14     61 Elaina Schellhaass      Saint Louis Park   MN  28 F                          105   52:47 17.1  0:54   13   22:28  7:15 1:32:19 
   75   6/19    278 Jon Fox                 Shakopee           MN  33 M    92 11:35  1:39  2:46   86   51:13 17.6  1:11   61   25:41  8:17 1:32:24 
   76   1/4     330 Harry Koeppen           Chanhassen         MN  13 M    65 10:59  1:34  2:50  123   54:31 16.5  0:48   27   23:39  7:38 1:32:47 
   77   6/16    327 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  35 F    27  9:52  1:25  1:47   41   46:47 19.2  1:00  182   33:33 10:50 1:32:58 
   78   5/9      62 Ginny Clark             St. Louis Park     MN  34 F    59 10:50  1:33  1:56   98   52:29 17.1  1:11   76   26:39  8:36 1:33:03 
   79   7/14    234 Cloid Green             Richfield          MN  29 M    61 10:54  1:33  2:01   82   50:30 17.8  1:31   99   28:09  9:05 1:33:03 
   80   7/19    186 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  30 M    94 11:38  1:40  3:12  103   52:44 17.1  1:28   35   24:04  7:46 1:33:05 
   81   2/10    252 Luke Loso               Saint Joseph       MN  23 M    21  9:38  1:22  2:46  100   52:39 17.1  0:35   90   27:35  8:54 1:33:11 
   82   8/19    106 Paul Johnson            Minnetonka         MN  34 M   117 12:28  1:47  2:19  115   53:49 16.7  0:46   31   23:57  7:44 1:33:17 
   83   9/19    202 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  32 M   165 13:55  1:59  2:36   72   49:45 18.1  1:22   62   25:46  8:19 1:33:21 
   84   1/9      11 Nicole Overby           Big Lake           MN  35 F    67 11:04  1:35  1:57   94   51:46 17.4  0:56  102   28:19  9:08 1:34:00 
   85   8/20    277 Philippe Firmin         Lakeville          MN  51 M   159 13:49  1:58  1:39  110   53:15 16.9  0:42   52   24:55  8:03 1:34:18 
   86  10/19    211 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  31 M   164 13:54  1:59  3:30   84   50:51 17.7  1:36   51   24:55  8:03 1:34:44 
   87  11/19    320 Peter Marshall          St. Louis Park     MN  33 M    95 11:40  1:40  2:38   79   50:18 17.9  1:28  106   28:42  9:16 1:34:45 
   88   8/14    251 Daniel Sebo             Winona             MN  27 M   137 13:06  1:52  1:34  114   53:43 16.8  0:30   66   25:57  8:22 1:34:48 
   89   9/20    217 Dwight Larsen           Plymouth           MN  52 M   110 12:07  1:44  2:33   92   51:39 17.4  0:59   91   27:37  8:55 1:34:54 
   90   4/16    255 Linda McKee             Shoreview          MN  43 F    26  9:48  1:24  1:40  111   53:16 16.9  1:25  109   28:47  9:17 1:34:54 
   91   3/10     65 Andrew Zurn             St. Paul           MN  23 M    96 11:41  1:40  2:56   90   51:33 17.5  1:01   94   27:46  8:58 1:34:55 
   92   4/10    302 Spencer Knott           Minneapolis        MN  23 M   201 15:10  2:10  1:49  104   52:44 17.1  0:30   48   24:49  8:01 1:35:01 
   93   9/14     74 Lance Janssen           Saint Paul         MN  26 M    17  9:25  1:21  2:10  129   54:58 16.4  0:25  100   28:10  9:05 1:35:06 
   94  10/20    104 Chris Chinander         Chanhassen         MN  54 M    35 10:02  1:26  2:00   63   48:37 18.5  1:10  180   33:25 10:47 1:35:13 
   95   2/4     274 Jon Link                Eden Prairie       MN  15 M     3  8:01  1:09  3:44  154   57:24 15.7  2:26   28   23:41  7:39 1:35:14 
   96   3/4      12 Daniel Niemi            Plymouth           MN  15 M    69 11:07  1:35  2:57  107   52:56 17.0  0:55   89   27:26  8:51 1:35:19 
   97  11/20    253 Peter Rosen             Saint Paul         MN  51 M   199 15:10  2:10  2:20   81   50:30 17.8  1:37   63   25:49  8:20 1:35:24 
   98  12/20    131 Randy Ness              Brooklyn Park      MN  53 M    28  9:54  1:25  3:17   88   51:21 17.5  1:25  118   29:30  9:31 1:35:24 
   99   5/10    196 Kenneth States          Minneapolis        MN  21 M    88 11:29  1:38  2:52  102   52:42 17.1  0:49   92   27:40  8:56 1:35:30 
  100  10/14    132 Stefan Figurski         St. Paul           MN  26 M   107 12:05  1:43  2:39  127   54:50 16.4  1:01   53   25:00  8:04 1:35:34 
  101   3/14    194 Alexandra Yarbrough     St Cloud           MN  26 F    22  9:38  1:23  1:19  157   57:46 15.6  0:59   93   27:41  8:56 1:37:21 
  102   1/4     324 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  13 F   105 11:59  1:43  1:16  144   56:28 15.9  0:47   80   26:58  8:42 1:37:26 
  103   2/4     289 David Johnston          Minnetonka         MN  62 M   151 13:26  1:55  2:23   67   49:03 18.3  2:37  137   30:29  9:50 1:37:56 
  104  13/26    117 Robert Prevost          St. Louis Park     MN  38 M   144 13:15  1:53  2:34   75   50:03 18.0  1:31  139   30:40  9:54 1:38:00 
  105  14/26     86 Erik Loge               Savage             MN  36 M    41 10:19  1:28  2:55  106   52:54 17.0  0:59  143   31:08 10:03 1:38:14 
  106   7/16    268 Melinda Olson           Richfield          MN  39 F   168 13:57  1:59  3:12  132   55:28 16.2  1:26   36   24:17  7:50 1:38:18 
  107   5/15     28 Perry Vetter            Minneapolis        MN  41 M   184 14:32  2:04  3:07   45   46:58 19.2  1:39  168   32:30 10:29 1:38:45 
  108   1/5      49 Bethany Collins         New Hope           MN  60 F    33 10:00  1:26  2:23   85   51:11 17.6  1:12  192   34:15 11:03 1:38:58 
  109   8/16    300 Stacy Donner            Chicago            IL  35 F   123 12:41  1:49  2:41  113   53:34 16.8  1:06  114   29:00  9:22 1:39:00 
  110  12/19    221 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30 M    68 11:04  1:35  2:41  119   54:12 16.6  1:20  125   29:50  9:38 1:39:04 
  111   6/13    199 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  56 M     4  8:04  1:09  2:46   91   51:37 17.4  1:10  213   36:07 11:39 1:39:42 
  112   1/10     26 Michele Pasko           Minnetonka         MN  50 F   124 12:43  1:49  2:16  101   52:39 17.1  2:00  136   30:21  9:48 1:39:58 
  113   6/15    203 Judd Sampson            Minneapolis        MN  32 M   162 13:52  1:59  2:54   87   51:15 17.6  1:18  142   30:58 10:00 1:40:16 
  114   1/7     459 Deborah Zvosec                                 56 F   126 12:48  1:49  3:09  118   54:11 16.6  0:46  121   29:39  9:34 1:40:31 
  115   1/6     260 Helen Lin               Lauderdale         MN  24 F    58 10:47  1:32  1:33  175   59:08 15.2  0:48  103   28:25  9:10 1:40:39 
  116   4/15    158 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  49 F    79 11:17  1:37  3:04  128   54:52 16.4  1:36  130   29:55  9:39 1:40:43 
  117   5/16    189 Tina Olson              Chanhassen         MN  40 F   130 12:56  1:51  2:42   65   48:55 18.4  1:35  202   34:55 11:16 1:41:01 
  118  15/26     91 Dave Hendricks          Minneapolis        MN  36 M   261 20:40  2:57  3:00   77   50:05 18.0  1:43   68   26:10  8:27 1:41:36 
  119   9/16    295 Carrie Anderson         Champlin           MN  35 F   145 13:15  1:53  2:10   99   52:35 17.1  1:57  151   31:42 10:14 1:41:37 
  120  13/19     58 Brian Erson             Eden Prairie       MN  32 M    98 11:43  1:40  2:29  155   57:33 15.6  1:13  117   29:21  9:29 1:42:17 
  121  16/26     76 Unny Nambudiripad       Minneapolis        MN  38 M   216 15:59  2:17  4:45  116   53:56 16.7  0:56   82   27:02  8:43 1:42:35 
  122   7/15    243 Justin Seurer           Minnetonka         MN  40 M   109 12:07  1:44  5:04   25   43:53 20.5  1:30  242   40:04 12:56 1:42:36 
  123   5/15     99 Kathleen Roller         Orono              MN  46 F   171 14:06  2:01  2:23  112   53:27 16.8  1:06  153   31:43 10:14 1:42:44 
  124   6/16    269 Terri Fawkes            Stillwater         MN  42 F    83 11:24  1:38  2:15  121   54:23 16.5  3:04  152   31:43 10:14 1:42:47 
  125   2/6      83 Shannon Lane            St. Paul           MN  24 F   122 12:41  1:49  2:23  134   55:51 16.1  1:12  140   30:45  9:55 1:42:51 
  126   6/15    129 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  45 F    80 11:17  1:37  1:56  145   56:34 15.9  0:52  163   32:14 10:24 1:42:52 
  127   7/15     53 Stephanie Sunnarborg    Bloomington        MN  47 F    82 11:19  1:37  2:36  158   57:46 15.6  2:08  123   29:42  9:35 1:43:28 
  128   2/10     85 Jessica Roe             Golden Valley      MN  53 F   209 15:35  2:13  3:07  120   54:13 16.6  1:01  124   29:46  9:36 1:43:39 
  129  10/16    249 Julie Demos             Maple Grove        MN  39 F   136 13:03  1:52  2:16  163   58:18 15.4  1:21  107   28:44  9:16 1:43:39 
  130   3/4     297 Gery Haag               Plymouth           MN  61 M   225 16:14  2:19  2:13   97   52:20 17.2  1:08  157   31:56 10:18 1:43:50 
  131   4/14    113 Tess Cotter             St. Paul           MN  26 F    14  9:20  1:20  2:12  170   58:48 15.3  1:43  155   31:48 10:16 1:43:50 
  132  10/17    170 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  43 M   112 12:10  1:44  3:20  124   54:32 16.5  1:03  172   32:56 10:38 1:44:00 
  133   5/14    120 Nadia Battah            Woodbury           MN  27 F    87 11:28  1:38  3:04  167   58:41 15.3  0:49  133   30:03  9:42 1:44:03 
  134   3/6      92 Emily Gustafson         Minneapolis        MN  21 F   163 13:52  1:59  3:26  180   59:39 15.1  0:57   78   26:41  8:37 1:44:33 
  135  13/20     27 Paul Pasko              Minnetonka         MN  50 M   242 17:35  2:30  2:00   93   51:42 17.4  2:33  141   30:46  9:56 1:44:35 
  136   8/15    287 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  45 F   134 13:02  1:51  2:00  142   56:26 15.9  1:16  158   31:57 10:19 1:44:38 
  137   2/4     305 Emmagrace Hendrickson   Hopkins            MN  13 F    49 10:32  1:30  2:53  221 1:03:22 14.2  0:46   87   27:22  8:50 1:44:53 
  138   9/15    306 Jill Hendrickson        Hopkins            MN  49 F    52 10:41  1:32  2:53  217 1:02:58 14.3  1:01   86   27:22  8:50 1:44:53 
  139  14/19    147 Chris Clover            Dickinson          ND  31 M    78 11:17  1:37  3:13  150   56:55 15.8  2:36  147   31:25 10:09 1:45:24 
  140  14/20    242 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  54 M    66 10:59  1:34  3:02  130   55:16 16.3  1:49  195   34:22 11:05 1:45:26 
  141   7/11      3 Pete McConnell          Plymouth           MN  49 M   204 15:17  2:11  3:09  108   53:05 17.0  4:38  119   29:34  9:33 1:45:41 
  142  10/15      2 Terri Dauplaise         Andover            MN  48 F    91 11:32  1:39  2:38  188 1:00:05 15.0  1:54  120   29:35  9:33 1:45:42 
  143  11/17    338 Jeremy Kuhns            Lakeville          MN  40 M   211 15:41  2:14  3:44  126   54:50 16.4  1:52  122   29:39  9:34 1:45:44 
  144  11/15      9 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  49 F   150 13:22  1:54  1:52  143   56:28 15.9  1:06  175   33:01 10:39 1:45:46 
  145   3/10    298 Missy Elder             Chanhassen         MN  51 F   232 16:41  2:23  3:11   78   50:17 17.9  1:21  194   34:18 11:04 1:45:48 
  146   8/11    321 David Becker            Eden Prairie       MN  49 M   153 13:35  1:56  2:48  147   56:43 15.9  1:54  149   31:33 10:11 1:46:31 
  147   6/10    334 Phil Albu               Rochester          MN  23 M    19  9:29  1:21  3:18  195 1:00:37 14.8  1:04  164   32:19 10:26 1:46:45 
  148  17/26     98 Ross Dearstyne          Minnetonka         MN  37 M   142 13:11  1:53  2:21  234 1:04:21 14.0  0:38   72   26:20  8:30 1:46:49 
  149   9/11     39 Jef Behnken             St Louis Park      MN  49 M   152 13:26  1:55  4:06  136   56:01 16.1  2:05  146   31:20 10:07 1:46:56 
  150   6/14    127 Bethany Freire          Bloomington        MN  29 F   147 13:18  1:54  2:30  159   57:46 15.6  0:33  171   32:53 10:37 1:46:59 
  151   4/10    162 Jennie Bushway          Excelsior          MN  51 F   186 14:33  2:04  2:52  125   54:32 16.5  1:58  176   33:06 10:41 1:47:00 
  152   5/10    121 Alison Albrecht         Minnetonka         MN  53 F   138 13:07  1:52  4:32  210 1:02:12 14.5  0:57   69   26:14  8:28 1:47:01 
  153   7/16    218 Sara Ojard              Duluth             MN  40 F   149 13:21  1:54  3:38  146   56:41 15.9  0:59  167   32:28 10:29 1:47:05 
  154  11/14    111 Jesse Vavreck           Hopkins            MN  29 M   226 16:18  2:19  2:03  152   56:58 15.8  0:36  144   31:13 10:05 1:47:05 
  155  12/17    270 David Pender            Edina              MN  43 M   111 12:09  1:44  2:36  166   58:40 15.3  1:14  170   32:51 10:36 1:47:28 
  156  18/26    219 Travis Cherrier         Eden Prairie       MN  38 M   235 17:00  2:25  4:02  149   56:52 15.8  0:55  111   28:56  9:20 1:47:43 
  157   8/15    311 Walt Johnson            St Paul            MN  61 M   131 13:00  1:51  3:53   89   51:28 17.5  2:12  225   37:13 12:01 1:47:44 
  158   8/16    195 Vickie Albright         Minnetonka         MN  40 F   190 14:50  2:07  1:57  162   58:12 15.5  2:15  145   31:16 10:05 1:48:29 
  159  15/20    272 David Schaub            Lombard            IL  51 M   246 18:33  2:39  2:52  137   56:07 16.0  2:13  112   28:56  9:20 1:48:39 
  160   3/4     169 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  17 F   213 15:46  2:15  2:44  164   58:21 15.4  1:17  138   30:37  9:53 1:48:43 
  161   7/10    198 Travis Mattson          Minneapolis        MN  24 M   224 16:13  2:19  3:27  207 1:01:50 14.6  1:12   67   26:03  8:25 1:48:44 
  162   9/15     75 Scott Searl             Mound              MN  43 M   158 13:48  1:58  3:18  169   58:46 15.3  0:40  165   32:22 10:27 1:48:53 
  163   2/5      31 Barbara Sampson         Mound              MN  60 F   217 16:00  2:17  3:20  141   56:24 16.0  1:28  154   31:45 10:15 1:48:54 
  164   4/6     291 Heather Kalthoff        Waconia            MN  22 F   160 13:49  1:58  2:20  203 1:01:41 14.6  1:30  126   29:53  9:39 1:49:11 
  165   6/10     32 Brenda Weiler           Wayzata            MN  54 F   187 14:34  2:05  2:31  201 1:01:21 14.7  0:49  135   30:12  9:45 1:49:25 
  166  15/19    220 Jon Prochnow            Eden Prairie       MN  33 M   103 11:56  1:42  2:44  197 1:00:54 14.8  0:41  178   33:15 10:44 1:49:27 
  167   1/4      30 Danny Kagol             Minnetonka         MN  67 M   205 15:20  2:11  3:32  135   56:00 16.1  2:30  160   32:08 10:22 1:49:27 
  168   7/10    150 Teresa Foushee          Plymouth           MN  52 F   256 19:34  2:47  3:03  171   58:48 15.3  1:35   77   26:39  8:36 1:49:36 
  169  16/20     63 Clay Gustafson          Minneapolis        MN  51 M    50 10:36  1:31  2:52  236 1:05:04 13.8  2:28  115   29:08  9:24 1:50:07 
  170  19/26    312 Kevin Campbell          Minnetonka         MN  36 M   167 13:55  1:59  3:44  160   58:00 15.5  1:53  173   32:58 10:38 1:50:28 
  171   3/5     126 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  60 F   146 13:15  1:53  3:48  206 1:01:45 14.6  1:45  134   30:03  9:42 1:50:35 
  172  16/19    137 Matt Hampton            Dickinson          ND  34 M   260 20:34  2:56  4:48  117   53:57 16.7  1:28  131   29:57  9:40 1:50:42 
  173  17/20    271 Eray Aydil              Hopkins            MN  50 M   188 14:34  2:05  3:01  184   59:59 15.0  1:54  148   31:32 10:11 1:50:59 
  174   5/6     187 Lauren Olsen            Saint Paul         MN  21 F   229 16:31  2:21  3:10  189 1:00:15 14.9  1:28  127   29:53  9:39 1:51:15 
  175   2/7     171 Sue Mendenhall          Eden Prairie       MN  55 F   198 15:09  2:09  2:18  148   56:47 15.8  2:54  193   34:18 11:04 1:51:23 
  176  13/17    299 Ivan Maramis            Savage             MN  40 M   185 14:33  2:04  3:20  131   55:20 16.3  2:03  215   36:35 11:48 1:51:50 
  177   3/7       8 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  56 F   170 14:02  2:00  2:11  182   59:44 15.1  1:51  191   34:14 11:03 1:52:00 
  178   7/13     77 Steven Kraemer          St. Louis Park     MN  58 M   234 16:56  2:25  3:18  231 1:04:08 14.0  0:43   83   27:03  8:44 1:52:07 
  179   6/9      48 Dawn Pierson            Eden Prairie       MN  32 F    99 11:45  1:41  3:07  156   57:37 15.6  2:13  230   37:29 12:06 1:52:08 
  180   9/16     21 Dawn Rausch             Minnetonka         MN  40 F   132 13:01  1:51  3:39  216 1:02:53 14.3  0:59  150   31:40 10:13 1:52:11 
  181   4/5     157 Colleen Zvosec          Edina              MN  60 F   113 12:16  1:45  3:11  209 1:02:05 14.5  0:58  189   34:11 11:02 1:52:39 
  182   2/4     224 John St Pierre          Edina              MN  65 M   218 16:00  2:17  2:21  174   59:07 15.2  1:30  183   33:46 10:54 1:52:42 
  183  17/19     60 Brenner Sandberg        New Hope           MN  32 M   183 14:31  2:04  3:09  253 1:08:57 13.1  1:46   46   24:43  7:59 1:53:04 
  184  14/17     84 Ryan MacKay             Hopkins            MN  41 M   222 16:11  2:18  2:28  139   56:11 16.0  2:27  210   35:59 11:37 1:53:13 
  185  20/26    115 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  38 M   106 12:04  1:43  2:54  168   58:44 15.3  2:30  226   37:14 12:01 1:53:24 
  186   7/14    145 Adrienne Schneider      Minneapolis        MN  27 F   189 14:37  2:05  2:01  211 1:02:21 14.4  1:22  179   33:17 10:45 1:53:35 
  187   8/14    190 Margaret Janssen        Minneapolis        MN  26 F   197 15:07  2:09  3:51  242 1:05:47 13.7  0:58   96   28:06  9:04 1:53:47 
  188   8/13    310 Ted Olson               Champlin           MN  55 M   223 16:12  2:18  2:33  122   54:31 16.5  1:48  237   38:53 12:33 1:53:55 
  189  12/14    229 Christopher Anderson    Eagan              MN  26 M   264 21:12  3:01  4:47  185 1:00:01 15.0  0:45   88   27:24  8:51 1:54:07 
  190  10/16    226 Dawn Luehrs             Shakopee           MN  43 F   178 14:25  2:03  3:16  183   59:49 15.0  2:01  199   34:47 11:14 1:54:16 
  191  18/20      5 David Raatz             St Louis Park      MN  51 M   119 12:32  1:47  3:09  177   59:31 15.1  1:00  233   38:20 12:22 1:54:31 
  192   6/6     290 Abbey Kroll             Chanhassen         MN  21 F   140 13:10  1:53  3:05  204 1:01:41 14.6  1:31  203   35:09 11:21 1:54:35 
  193  18/19    315 Joe Derungs             Golden Valley      MN  33 M   169 14:02  2:00  3:11  196 1:00:40 14.8  1:03  207   35:43 11:32 1:54:37 
  194  12/15    244 Stacey Mackay           Eden Prairie       MN  49 F   181 14:29  2:04  3:37  199 1:01:11 14.7  1:16  188   34:11 11:02 1:54:41 
  195  15/17     95 Rodolfo Trujillo        Minnetonka         MN  41 M   243 17:47  2:32  2:40  205 1:01:42 14.6  0:59  156   31:50 10:17 1:54:56 
  196  10/15    204 Jeffrey Feeder          Rosemount          MN  30 M   196 15:04  2:09  3:15  202 1:01:25 14.7  0:52  197   34:38 11:11 1:55:11 
  197  11/16    128 Kirsten Anderson        St. Louis Park     MN  39 F   221 16:09  2:18  4:09  192 1:00:19 14.9  2:44  161   32:09 10:22 1:55:28 
  198  11/16    179 Jenn Nienaber           Eden Prairie       MN  43 F   157 13:41  1:57  2:35  218 1:02:59 14.3  1:33  198   34:42 11:12 1:55:29 
  199  12/16    335 Emily Hoppe             Edina              MN  41 F   192 14:56  2:08  4:06  187 1:00:02 15.0  1:38  201   34:54 11:16 1:55:34 
  200  13/16    339 Nicole Tuescher         Edina              MN  41 F   214 15:47  2:15  4:00  151   56:55 15.8  4:08  200   34:54 11:16 1:55:42 
  201  11/15    138 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  49 M   220 16:05  2:17  3:45  191 1:00:17 14.9  2:06  184   33:47 10:54 1:55:58 
  202   9/14    193 Ashley Soukup           Saint Paul         MN  27 F   194 15:00  2:08  2:03  244 1:05:49 13.7  0:35  169   32:38 10:32 1:56:03 
  203  19/19    319 Daniel Johnson          Minneapolis        MN  34 M   175 14:16  2:02  2:54  233 1:04:17 14.0  0:51  186   34:06 11:00 1:56:23 
  204  21/26     67 Matt MacPhail           Minnetonka         MN  38 M   127 12:51  1:50  6:11  237 1:05:08 13.8  2:19  132   30:01  9:41 1:56:28 
  205   7/9     103 Susan Andersen          Minnetonka         MN  34 F   133 13:01  1:51  2:58  228 1:03:58 14.1  1:19  208   35:49 11:33 1:57:02 
  206  22/26    283 Brad Gohman             Minnetonka         MN  39 M   161 13:50  1:58  2:38  179   59:37 15.1  1:04  243   40:05 12:56 1:57:13 
  207  10/11    166 Tony Tomanek            Minnetonka         MN  46 M   253 19:23  2:46  3:54  165   58:33 15.4  1:42  185   33:54 10:56 1:57:23 
  208  23/26    292 Eric Humble             Bloomington        MN  38 M   238 17:12  2:27  3:33  153   57:15 15.7  2:28  222   37:06 11:58 1:57:31 
  209   9/13    275 Bruce Bailey            Wayzata            MN  58 M   254 19:24  2:46  2:07  133   55:49 16.1  1:36  235   38:43 12:30 1:57:38 
  210  19/20     52 Jon Davis               Minnetonka         MN  53 M    73 11:14  1:36  2:34  172   58:50 15.3  1:37  257   43:39 14:05 1:57:52 
  211  13/15    235 Cheryl Rubenis          Brooklyn Park      MN  46 F   116 12:28  1:47  3:26  229 1:04:00 14.1  1:37  218   36:49 11:53 1:58:19 
  212   2/9     209 Grace Hiyakumoto        Maplewood          MN  28 F   172 14:12  2:02  2:23  186 1:00:01 15.0  0:51  246   40:54 13:12 1:58:20 
  213   8/10    325 Susan Peterson          Minneapolis        MN  52 F   177 14:22  2:03  3:25  226 1:03:39 14.1  1:27  205   35:29 11:27 1:58:20 
  214   1/1     133 Clark Worthington       St Louis Park      MN  73 M   180 14:28  2:04  3:40  223 1:03:30 14.2  1:40  204   35:13 11:22 1:58:30 
  215   9/10     36 Terry Magaard           Wayzata            MN  53 F   156 13:39  1:57  2:32  239 1:05:36 13.7  1:42  206   35:36 11:29 1:59:03 
  216   4/4     197 Claire Schleusner       Rochester          MN  15 F   248 18:44  2:40  2:43  181   59:40 15.1  1:11  220   37:04 11:58 1:59:20 
  217  12/15     45 Kevin Grundhofer        Chanhassen         MN  39 M   245 18:16  2:36  3:58  222 1:03:22 14.2  0:58  181   33:30 10:49 2:00:04 
  218  10/14    232 Brittny Malec           Minneapolis        MN  27 F   233 16:55  2:25  2:57  198 1:00:57 14.8  0:40  236   38:52 12:32 2:00:18 
  219  12/16    304 Meghan Stiling          Prior Lake         MN  36 F    74 11:15  1:36  3:05  213 1:02:22 14.4  2:37  249   41:05 13:15 2:00:22 
  220  13/16    167 Tara Hahn               Minnetonka         MN  38 F   155 13:36  1:56  3:06  245 1:05:51 13.7  1:13  216   36:39 11:50 2:00:22 
  221   3/4     288 Marv Johnson            Duluth             MN  65 M   173 14:13  2:02  4:37  214 1:02:38 14.4  1:37  227   37:19 12:03 2:00:23 
  222  24/26    303 Brett Chimento          Prior Lake         MN  36 M   139 13:07  1:52  2:59  190 1:00:17 14.9  3:03  247   41:02 13:15 2:00:26 
  223  11/14    213 Jamilyn Vavreck         Brooklyn Park      MN  27 F    77 11:16  1:36  3:37  220 1:03:20 14.2  1:51  244   40:29 13:04 2:00:32 
  224   4/7      34 Vicki Luxton            Minnetonka         MN  55 F   206 15:20  2:11  3:58  250 1:08:30 13.1  0:50  166   32:27 10:28 2:01:04 
  225  12/14    156 Beatrice Zvosec         Edina              MN  25 F    75 11:15  1:36  3:04  251 1:08:43 13.1  0:59  223   37:09 11:59 2:01:09 
  226   8/10    207 Brandon Gatzke          Lakeville          MN  24 M   251 19:10  2:44  4:36  215 1:02:45 14.3  1:32  177   33:12 10:43 2:01:13 
  227   8/9     160 Amy Nyren               Eden Prairie       MN  30 F   193 14:58  2:08  3:52  232 1:04:15 14.0  1:03  224   37:09 11:59 2:01:15 
  228   9/10    142 Chris Deegan            St. Paul           MN  23 M   166 13:55  1:59  3:06  246 1:05:56 13.7  0:53  232   37:41 12:10 2:01:28 
  229   4/4     188 James Barthel           Dellwood           MN  68 M   202 15:11  2:10  5:59  194 1:00:36 14.9  2:44  221   37:05 11:58 2:01:34 
  230  13/14    210 Mary Canfield           Robbinsdale        MN  29 F   231 16:41  2:23  3:31  238 1:05:08 13.8  0:51  209   35:55 11:35 2:02:04 
  231  14/16     90 Joanna Mitchell         Edina              MN  38 F   143 13:12  1:53  2:54  258 1:13:00 12.3  1:00  162   32:14 10:24 2:02:18 
  232  20/20     73 Robert Payne            Minneapolis        MN  54 M   249 19:02  2:43  4:50  241 1:05:36 13.7  0:53  159   32:08 10:22 2:02:27 
  233  10/13    201 Dave Johnson            Minnetonka         MN  56 M   215 15:52  2:16  4:46  193 1:00:34 14.9  4:25  228   37:20 12:03 2:02:56 
  234  25/26     96 Javier Trujillo         Golden Valley      MN  39 M   212 15:42  2:14  3:22  225 1:03:35 14.2  1:05  239   39:15 12:40 2:02:58 
  235  16/17     94 Jimbo Helsdingen        Minnetonka         MN  44 M   244 17:55  2:33  4:18  200 1:01:17 14.7  2:52  217   36:44 11:51 2:03:04 
  236  15/16     68 Amanda MacPhail         Minnetonka         MN  37 F   154 13:35  1:56  5:20  178   59:36 15.1  5:24  240   39:15 12:40 2:03:09 
  237   3/9     263 Kelly Robole            Ellsworth          WI  42 F   118 12:31  1:47  1:57  224 1:03:31 14.2  1:55  256   43:27 14:01 2:03:18 
  238  14/15    279 Cheryl Fox              Shakopee           MN  46 F   200 15:10  2:10  2:43  227 1:03:56 14.1  0:52  248   41:03 13:15 2:03:42 
  239   4/4     326 August Peterson         Minneapolis        MN  17 M   210 15:36  2:13  3:39  249 1:07:45 13.3  0:43  214   36:08 11:40 2:03:49 
  240  13/15    124 Theodore Lockhart       Downers Grove      IL  27 M   239 17:21  2:28  3:27  247 1:06:05 13.6  1:16  211   36:02 11:38 2:04:09 
  241  14/15    123 Zachary Pierson         St. Paul           MN  27 M   240 17:27  2:29  3:28  248 1:06:08 13.6  1:12  212   36:03 11:38 2:04:15 
  242   5/7     192 Diane Pattridge         Wayzata            MN  59 F   114 12:25  1:46  2:54  161   58:01 15.5  2:14  267   49:10 15:52 2:04:43 
  243  15/15     69 Mia Nelson              Minnetonka         MN  49 F   227 16:27  2:21  3:56  252 1:08:52 13.1  1:40  190   34:12 11:02 2:05:05 
  244   4/9     262 Lynette Vavreck         St. Peter          MN  54 F   174 14:14  2:02  3:20  219 1:03:01 14.3  0:36  261   45:12 14:35 2:06:20 
  245  17/17    146 Andre Lamere            Minneapolis        MN  40 M   207 15:30  2:12  4:10  261 1:14:33 12.1  1:10  174   33:00 10:39 2:08:20 
  246  11/11    191 Jason Sutherlin         Eagan              MN  45 M   258 19:59  2:51  2:56  173   58:53 15.3  4:02  252   42:39 13:46 2:08:27 
  247  11/13    307 Michael Petersen        Ramset             MN  57 M   121 12:40  1:48  4:24  208 1:01:58 14.5  3:46  262   45:42 14:45 2:08:28 
  248   5/9       1 Kathleen Pengelly       Shorewood          MN  52 F   236 17:01  2:25  1:55  230 1:04:04 14.0  1:40  258   44:45 14:26 2:09:23 
  249  14/14    139 Kalie Lindgren          Apple Valley       MN  29 F   250 19:06  2:43  7:05  212 1:02:22 14.4  2:43  241   39:49 12:51 2:11:05 
  250  10/10    153 Zachary Peterson        Mason City         IA  23 M   191 14:50  2:07  2:57  262 1:15:45 11.9  1:05  219   36:57 11:56 2:11:33 
  251  14/16    161 Kari Kroll              Minnetonka         MN  42 F   228 16:31  2:21  3:05  259 1:13:40 12.2  1:01  231   37:40 12:09 2:11:55 
  252   6/7     237 Kim Halek               Champlin           MN  55 F   241 17:33  2:30  2:20  254 1:09:33 12.9  1:47  250   41:21 13:21 2:12:31 
  253  12/13     42 Steve Kessler           Hopkins            MN  57 M   263 21:09  3:01  4:10  176   59:20 15.2  3:13  260   44:49 14:28 2:12:39 
  254  13/14    119 Brian Folger            Oakdale            MN  27 M   269 25:36  3:39  2:44  243 1:05:48 13.7  0:50  238   38:58 12:35 2:13:53 
  255   6/9     144 Sue Savage              Blaine             MN  50 F   247 18:42  2:40  3:46  240 1:05:36 13.7  1:52  259   44:46 14:27 2:14:41 
  256  15/16    284 Kim Gohman              Minnetonka         MN  40 F   208 15:33  2:13  3:55  255 1:11:38 12.6  1:06  255   43:16 13:58 2:15:25 
  257  14/14    276 Daniel Grunwald         Hopkins            MN  27 M   195 15:01  2:08  2:16  268 1:23:30 10.8  1:19  187   34:06 11:00 2:16:09 
  258  16/16    313 Tracy Smith             Minnetonka         MN  38 F   203 15:11  2:10  3:38  266 1:17:41 11.6  1:47  234   38:39 12:28 2:16:54 
  259  26/26     71 Benjamin Willgress      Saint Michael      MN  37 M   257 19:35  2:47  3:27  235 1:04:53 13.9  3:30  264   46:18 14:57 2:17:42 
  260   7/9     182 Carrie Kalvik           Hopkins            MN  36 F    89 11:30  1:38  2:02  270 1:29:28 10.1  1:47  196   34:37 11:10 2:19:22 
  261   9/9     136 Angie Spencer           Minneapolis        MN  33 F   219 16:00  2:17  4:48  263 1:16:43 11.7  1:31  245   40:48 13:10 2:19:49 
  262  16/16    174 Alyssa Kuehn            Richfield          MN  42 F   262 20:48  2:58  2:23  267 1:17:53 11.6  1:22  229   37:28 12:06 2:19:52 
  263   8/9     322 Kate Christensen        Columbia Heights   MN  25 F   268 23:10  3:18 10:38  138   56:10 16.0  2:45  266   48:41 15:43 2:21:23 
  264  15/15    323 Tyler Pelischek         Minneapolis        MN  29 M   267 23:08  3:18 10:42  140   56:12 16.0  2:43  265   48:40 15:42 2:21:23 
  265   9/9     184 Maren Davis             Shakopee           MN  39 F   259 20:19  2:54  5:25  260 1:13:57 12.2  1:44  263   46:17 14:56 2:27:40 
  266  10/10    185 Karen Anderson          Belle Plaine       MN  52 F   266 22:21  3:11  4:25  264 1:17:06 11.7  1:34  253   42:57 13:52 2:28:20 
  267   4/4      78 Gary Tazelaar           Hopkins            MN  61 M   265 21:28  3:03 10:30  256 1:11:45 12.5  4:25  251   41:41 13:27 2:29:48 
  268   7/7      79 Deborah Ann Clark       Hopkins            MN  55 F   255 19:24  2:46 12:11  257 1:12:08 12.5  3:13  254   43:06 13:54 2:30:00 
  269  13/13    155 Mark Anderson           Excelsior          MN  59 M   252 19:13  2:44  6:23  265 1:17:29 11.6  2:20  268   49:12 15:53 2:34:35 
  270   5/5      17 Donna Clearman          Anoka              MN  60 F   230 16:32  2:21  5:53  269 1:24:11 10.7  1:26  269   55:21 17:52 2:43:21 


================================================================================================================================================
                   NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT-RUBIES
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
   4 Bethann Barankovich     Mpls               MN  52 F      1 11:08  1:35  2:34    2   57:39 15.6  0:25    2   15:45  5:05 1:27:30 
 178 Elliot Welter           Saint Charles      IL  20 M      4 16:36  2:22  3:12    3 1:02:45 14.3  1:43    1   15:25  4:59 1:39:38 
  15 Kurt Schultz            Lakeville          MN  52 M      3 13:53  1:59  2:10    1   53:52 16.7                                  
 233 Hamid Berenjian         Eden Prairie       MN  58 M                             4 1:18:38 11.4                                  
 122 Kris Kulevsky           Saint Louis Park   MN  47 F      2 12:53  1:50  2:37                                                    
 337 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  46 F      5 22:34  3:13  3:43                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  208 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  39    3 11:26  1:38  1:27    1   42:47 21.0  0:41    2   24:39  7:58 1:20:59 
    2  143 Luke Anton              St Paul            MN  29    2 11:08  1:35  1:38    4   46:37 19.3  0:58    1   22:14  7:11 1:22:33 
    3    6 Bill Benning            Lakeville          MN  53    4 11:27  1:38  1:23    5   46:46 19.2  0:50    3   26:50  8:40 1:27:15 
    4   54 Scott Stensland         Victoria           MN  53    1 10:45  1:32  1:59    3   45:10 19.9  1:14    4   28:41  9:15 1:27:47 
    5   28 Perry Vetter            Minneapolis        MN  41    9 14:32  2:04  3:07    6   46:58 19.2  1:39    7   32:30 10:29 1:38:45 
    6  203 Judd Sampson            Minneapolis        MN  32    8 13:52  1:59  2:54    7   51:15 17.6  1:18    5   30:58 10:00 1:40:16 
    7  243 Justin Seurer           Minnetonka         MN  40    5 12:07  1:44  5:04    2   43:53 20.5  1:30   14   40:04 12:56 1:42:36 
    8  311 Walt Johnson            St Paul            MN  61    6 13:00  1:51  3:53    8   51:28 17.5  2:12   13   37:13 12:01 1:47:44 
    9   75 Scott Searl             Mound              MN  43    7 13:48  1:58  3:18   10   58:46 15.3  0:40    6   32:22 10:27 1:48:53 
   10  204 Jeffrey Feeder          Rosemount          MN  30   10 15:04  2:09  3:15   12 1:01:25 14.7  0:52   10   34:38 11:11 1:55:11 
   11  138 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  49   11 16:05  2:17  3:45   11 1:00:17 14.9  2:06    9   33:47 10:54 1:55:58 
   12   45 Kevin Grundhofer        Chanhassen         MN  39   14 18:16  2:36  3:58   13 1:03:22 14.2  0:58    8   33:30 10:49 2:00:04 
   13  124 Theodore Lockhart       Downers Grove      IL  27   12 17:21  2:28  3:27   14 1:06:05 13.6  1:16   11   36:02 11:38 2:04:09 
   14  123 Zachary Pierson         St. Paul           MN  27   13 17:27  2:29  3:28   15 1:06:08 13.6  1:12   12   36:03 11:38 2:04:15 
   15  323 Tyler Pelischek         Minneapolis        MN  29   15 23:08  3:18 10:42    9   56:12 16.0  2:43   15   48:40 15:42 2:21:23 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   11 Nicole Overby           Big Lake           MN  35    1 11:04  1:35  1:57    1   51:46 17.4  0:56    1   28:19  9:08 1:34:00 
    2  209 Grace Hiyakumoto        Maplewood          MN  28    4 14:12  2:02  2:23    3 1:00:01 15.0  0:51    3   40:54 13:12 1:58:20 
    3  263 Kelly Robole            Ellsworth          WI  42    3 12:31  1:47  1:57    5 1:03:31 14.2  1:55    4   43:27 14:01 2:03:18 
    4  262 Lynette Vavreck         St. Peter          MN  54    5 14:14  2:02  3:20    4 1:03:01 14.3  0:36    7   45:12 14:35 2:06:20 
    5    1 Kathleen Pengelly       Shorewood          MN  52    6 17:01  2:25  1:55    6 1:04:04 14.0  1:40    5   44:45 14:26 2:09:23 
    6  144 Sue Savage              Blaine             MN  50    7 18:42  2:40  3:46    7 1:05:36 13.7  1:52    6   44:46 14:27 2:14:41 
    7  182 Carrie Kalvik           Hopkins            MN  36    2 11:30  1:38  2:02    9 1:29:28 10.1  1:47    2   34:37 11:10 2:19:22 
    8  322 Kate Christensen        Columbia Heights   MN  25    9 23:10  3:18 10:38    2   56:10 16.0  2:45    9   48:41 15:43 2:21:23 
    9  184 Maren Davis             Shakopee           MN  39    8 20:19  2:54  5:25    8 1:13:57 12.2  1:44    8   46:17 14:56 2:27:40 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Philip English          Minnetonka         MN  23 M    7:20  1:03 
    2 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  40 M    7:41  1:06 
    3 Jon Link                Eden Prairie       MN  15 M    8:01  1:09 
    4 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  56 M    8:04  1:09 
    5 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  35 M    8:13  1:10 
    6 Patrick Parish          Minneapolis        MN  30 M    8:23  1:12 
    7 John Brockman           Saint Paul         MN  43 M    8:42  1:15 
    8 John Weum               Eden Prairie       MN  55 M    8:45  1:15 
    9 Kevin Olsen             Orono              MN  56 M    8:52  1:16 
   10 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36 M    8:54  1:16 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Travis Miller           Nisswa             MN  36 M   38:01 23.7 
    2 Patrick Parish          Minneapolis        MN  30 M   38:24 23.4 
    3 Andrew Zabel            Sartell            MN  35 M   38:41 23.3 
    4 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  40 M   39:09 23.0 
    5 Suzie Fox               Chaska             MI  32 F   39:58 22.5 
    6 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  35 M   39:58 22.5 
    7 Philip English          Minnetonka         MN  23 M   40:17 22.3 
    8 Bart Gottschalk         Minneapolis        MN  40 M   40:44 22.1 
    9 Eric Roesner            Minnetonka         MN  40 M   41:49 21.5 
   10 Jim Nack                Madion Lake        MN  55 M   41:51 21.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Patrick Parish          Minneapolis        MN  30 M   18:06  5:51 
    2 Travis Miller           Nisswa             MN  36 M   18:52  6:05 
    3 Andrew Zabel            Sartell            MN  35 M   19:42  6:22 
    4 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  35 M   19:58  6:27 
    5 Suzie Fox               Chaska             MI  32 F   19:58  6:27 
    6 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  40 M   20:14  6:32 
    7 Bart Gottschalk         Minneapolis        MN  40 M   21:19  6:53 
    8 David Koppel            Plymouth           MN  29 M   21:34  6:58 
    9 Adam Wille              Chicago            IL  35 M   22:11  7:10 
   10 Luke Anton              St Paul            MN  29 M   22:14  7:11 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  266 Patrick Parish          Minneapolis        MN  30    6  8:23  1:12  0:55    2   38:24 23.4  0:30    1   18:06  5:51 1:06:15 
    2  114 Travis Miller           Nisswa             MN  36   14  9:28  1:21  1:09    1   38:01 23.7  0:35    2   18:52  6:05 1:08:02 
    3  100 Philip English          Minnetonka         MN  23    1  7:20  1:03  1:10    6   40:17 22.3                          1:08:32 
    4  250 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  40    2  7:41  1:06  1:03    4   39:09 23.0  0:33    5   20:14  6:32 1:08:39 
    5   19 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  35    5  8:13  1:10  0:57    5   39:58 22.5  0:27    4   19:58  6:27 1:09:30 
    6  247 Andrew Zabel            Sartell            MN  35   25 10:00  1:26  1:15    3   38:41 23.3  0:35    3   19:42  6:22 1:10:10 
    7  281 Bart Gottschalk         Minneapolis        MN  40   11  9:16  1:19  2:30    7   40:44 22.1  0:53    6   21:19  6:53 1:14:39 
    8   40 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  52   20  9:48  1:24  0:50   11   42:13 21.3  0:47   15   22:55  7:24 1:16:31 
    9   18 Eric Roesner            Minnetonka         MN  40   36 10:29  1:30  1:25    8   41:49 21.5  0:40   13   22:40  7:19 1:17:03 
   10   64 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36   10  8:54  1:16  1:20   15   43:03 20.9  0:40   17   23:15  7:30 1:17:11 
   11  241 Kevin Olsen             Orono              MN  56    9  8:52  1:16  1:20   12   42:18 21.3  0:28   31   24:41  7:58 1:17:37 
   12  294 David Koppel            Plymouth           MN  29   24  9:56  1:25  1:48   19   43:38 20.6  0:58    7   21:34  6:58 1:17:52 
   13  280 Mike Blair              Prior Lake         MN  46   30 10:15  1:28  1:35   13   42:28 21.2  0:43   14   22:55  7:24 1:17:54 
   14  331 Christopher Dirkes      Saint Paul         MN  26   18  9:42  1:23  1:25   21   43:54 20.5  0:40   12   22:38  7:18 1:18:17 
   15  215 Jim Nack                Madion Lake        MN  55   19  9:46  1:24  1:46    9   41:51 21.5  0:35   30   24:41  7:58 1:18:36 
   16   10 Jeff Melby              Bloomington        MN  55   16  9:32  1:22  1:32   10   42:07 21.4  0:43   35   24:52  8:01 1:18:43 
   17   41 John Brockman           Saint Paul         MN  43    7  8:42  1:15  1:24   20   43:43 20.6  0:45   27   24:20  7:51 1:18:52 
   18  254 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  53   56 11:26  1:38  1:29   16   43:15 20.8  1:06   10   22:21  7:13 1:19:35 
   19  236 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  51   22  9:54  1:25  1:46   18   43:29 20.7  0:46   33   24:47  8:00 1:20:40 
   20  336 Dean Anderson           Blaine             MN  45   60 11:35  1:39  1:50   17   43:28 20.7  1:11   22   23:54  7:43 1:21:56 
   21  246 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  62   23  9:55  1:25  1:40   14   42:48 21.0  0:52   58   27:01  8:43 1:22:13 
   22  329 Jon Steckler            Minneapolis        MN  39   38 10:39  1:31  1:44   28   45:49 19.6  0:51   24   23:58  7:44 1:22:59 
   23    7 Josh Sell               Waconia            MN  36   29 10:12  1:27  2:34   32   46:52 19.2  1:15   16   23:14  7:30 1:24:05 
   24   29 Tim J Walker            Minnetonka         MN  48   34 10:22  1:29  1:53   24   44:47 20.1  0:42   56   26:31  8:33 1:24:13 
   25  332 Eric Showers            Minnetonka         MN  52   32 10:20  1:29  2:59   22   44:00 20.5  1:08   53   26:19  8:30 1:24:44 
   26  163 Nicholas Cronin         Edina              MN  53   35 10:25  1:29  1:43   33   47:11 19.1  1:04   29   24:32  7:55 1:24:53 
   27  228 Kevin Knight            Minneapolis        MN  45   45 10:59  1:34  2:04   23   44:31 20.2  0:57   55   26:27  8:32 1:24:56 
   28  112 Kevin Wolter            Hopkins            MN  32   41 10:45  1:32  2:48   26   45:16 19.9  1:20   40   25:00  8:04 1:25:08 
   29  164 Jason Lien              Saint Paul         MN  43   66 11:45  1:41  2:14   25   44:56 20.0  1:04   41   25:20  8:11 1:25:18 
   30  110 Jeff Phillips           Hopkins            MN  41   51 11:11  1:36  2:52   31   46:48 19.2  1:03   25   24:02  7:45 1:25:53 
   31  301 Adam Wille              Chicago            IL  35   67 11:49  1:41  2:35   42   48:11 18.7  1:11    8   22:11  7:10 1:25:56 
   32   57 Jason Larson            Golden Valley      MN  32  100 14:28  2:04  2:16   29   46:04 19.5  0:42   11   22:29  7:15 1:25:56 
   33  149 Scott Remiger           Lakeville          MN  41   44 10:56  1:34  2:03   30   46:35 19.3  1:04   42   25:38  8:16 1:26:13 
   34  173 Nick Bukoskey           Maple Grove        MN  25   69 11:59  1:43  1:42   41   48:09 18.7  1:07   36   24:55  8:02 1:27:49 
   35  125 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  49   58 11:30  1:38  1:40   38   47:44 18.9  1:01   52   26:15  8:28 1:28:08 
   36   88 John Weum               Eden Prairie       MN  55    8  8:45  1:15  1:51   47   48:56 18.4  0:47   70   28:08  9:05 1:28:24 
   37  165 Kenneth Barringer       Eagan              MN  41   27 10:08  1:27  3:12   43   48:17 18.6  1:26   43   25:40  8:17 1:28:42 
   38  222 Ross Golla              Minnetonka         MN  36   80 12:53  1:50  1:45   60   50:38 17.8  1:12    9   22:15  7:11 1:28:42 
   39  257 Thorn Turner            Shorewood          MN  53   12  9:25  1:21  2:35   54   50:04 18.0  0:57   47   25:54  8:22 1:28:53 
   40   14 Bryan Schutte           Hopkins            MN  31   64 11:41  1:40  2:03   34   47:26 19.0  0:52   61   27:04  8:44 1:29:04 
   41  177 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57   33 10:21  1:29  1:43   37   47:39 18.9  0:38   76   28:46  9:17 1:29:06 
   42  231 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  42   72 12:05  1:43  2:01   27   45:27 19.8  0:46   77   28:53  9:20 1:29:11 
   43  293 Brian Kelly             St Louis Park      MN  38   40 10:44  1:32  1:35   36   47:38 18.9  0:56   74   28:33  9:13 1:29:25 
   44  273 Terry Werk              Eden Prairie       MN  34  102 14:31  2:04  1:58   40   47:50 18.8  0:49   28   24:27  7:53 1:29:32 
   45  154 Brian Trettel           Minnetonka         MN  26   39 10:44  1:32  2:22   76   53:14 16.9  0:31   21   23:47  7:41 1:30:36 
   46   70 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  39   53 11:16  1:36  1:35   39   47:45 18.8  0:57   82   29:09  9:25 1:30:41 
   47  314 Tim Wolfgram            St. Louis Park     MN  25   42 10:51  1:33  2:17   57   50:23 17.9  1:25   48   25:56  8:22 1:30:50 
   48  259 Ross Pieper             Lauderdale         MN  26  127 17:04  2:26  2:03   35   47:34 18.9  1:09   18   23:31  7:35 1:31:19 
   49   33 David Behrens           Hopkins            MN  37   28 10:12  1:27  2:04   49   49:30 18.2  0:49   80   28:57  9:21 1:31:30 
   50  108 Eric Krantz             Minnetonka         MN  49   81 12:54  1:50  1:32   44   48:31 18.6  0:40   69   28:01  9:03 1:31:36 
   51   51 Scott Berry             St Louis Park      MN  37   55 11:18  1:37  1:33   52   50:01 18.0  0:39   73   28:13  9:06 1:31:41 
   52  176 Patipan Pipatpinyopong  Loves Park         IL  20   84 13:11  1:53  2:52   45   48:32 18.5  0:39   57   26:35  8:35 1:31:48 
   53  258 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  51   50 11:11  1:36  2:58   50   49:32 18.2  0:58   62   27:17  8:48 1:31:53 
   54  278 Jon Fox                 Shakopee           MN  33   59 11:35  1:39  2:46   62   51:13 17.6  1:11   44   25:41  8:17 1:32:24 
   55  330 Harry Koeppen           Chanhassen         MN  13   46 10:59  1:34  2:50   85   54:31 16.5  0:48   19   23:39  7:38 1:32:47 
   56  234 Cloid Green             Richfield          MN  29   43 10:54  1:33  2:01   59   50:30 17.8  1:31   71   28:09  9:05 1:33:03 
   57  186 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  30   61 11:38  1:40  3:12   71   52:44 17.1  1:28   26   24:04  7:46 1:33:05 
   58  252 Luke Loso               Saint Joseph       MN  23   17  9:38  1:22  2:46   69   52:39 17.1  0:35   65   27:35  8:54 1:33:11 
   59  106 Paul Johnson            Minnetonka         MN  34   76 12:28  1:47  2:19   79   53:49 16.7  0:46   23   23:57  7:44 1:33:17 
   60  202 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  32   94 13:55  1:59  2:36   51   49:45 18.1  1:22   45   25:46  8:19 1:33:21 
   61  277 Philippe Firmin         Lakeville          MN  51   90 13:49  1:58  1:39   77   53:15 16.9  0:42   38   24:55  8:03 1:34:18 
   62  211 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  31   93 13:54  1:59  3:30   61   50:51 17.7  1:36   37   24:55  8:03 1:34:44 
   63  320 Peter Marshall          St. Louis Park     MN  33   62 11:40  1:40  2:38   56   50:18 17.9  1:28   75   28:42  9:16 1:34:45 
   64  251 Daniel Sebo             Winona             MN  27   82 13:06  1:52  1:34   78   53:43 16.8  0:30   49   25:57  8:22 1:34:48 
   65  217 Dwight Larsen           Plymouth           MN  52   73 12:07  1:44  2:33   66   51:39 17.4  0:59   66   27:37  8:55 1:34:54 
   66   65 Andrew Zurn             St. Paul           MN  23   63 11:41  1:40  2:56   64   51:33 17.5  1:01   68   27:46  8:58 1:34:55 
   67  302 Spencer Knott           Minneapolis        MN  23  109 15:10  2:10  1:49   72   52:44 17.1  0:30   34   24:49  8:01 1:35:01 
   68   74 Lance Janssen           Saint Paul         MN  26   13  9:25  1:21  2:10   89   54:58 16.4  0:25   72   28:10  9:05 1:35:06 
   69  104 Chris Chinander         Chanhassen         MN  54   26 10:02  1:26  2:00   46   48:37 18.5  1:10  110   33:25 10:47 1:35:13 
   70  274 Jon Link                Eden Prairie       MN  15    3  8:01  1:09  3:44  102   57:24 15.7  2:26   20   23:41  7:39 1:35:14 
   71   12 Daniel Niemi            Plymouth           MN  15   49 11:07  1:35  2:57   74   52:56 17.0  0:55   64   27:26  8:51 1:35:19 
   72  253 Peter Rosen             Saint Paul         MN  51  108 15:10  2:10  2:20   58   50:30 17.8  1:37   46   25:49  8:20 1:35:24 
   73  131 Randy Ness              Brooklyn Park      MN  53   21  9:54  1:25  3:17   63   51:21 17.5  1:25   84   29:30  9:31 1:35:24 
   74  196 Kenneth States          Minneapolis        MN  21   57 11:29  1:38  2:52   70   52:42 17.1  0:49   67   27:40  8:56 1:35:30 
   75  132 Stefan Figurski         St. Paul           MN  26   71 12:05  1:43  2:39   88   54:50 16.4  1:01   39   25:00  8:04 1:35:34 
   76  289 David Johnston          Minnetonka         MN  62   87 13:26  1:55  2:23   48   49:03 18.3  2:37   90   30:29  9:50 1:37:56 
   77  117 Robert Prevost          St. Louis Park     MN  38   86 13:15  1:53  2:34   53   50:03 18.0  1:31   91   30:40  9:54 1:38:00 
   78   86 Erik Loge               Savage             MN  36   31 10:19  1:28  2:55   73   52:54 17.0  0:59   93   31:08 10:03 1:38:14 
   79  221 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30   48 11:04  1:35  2:41   83   54:12 16.6  1:20   87   29:50  9:38 1:39:04 
   80  199 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  56    4  8:04  1:09  2:46   65   51:37 17.4  1:10  119   36:07 11:39 1:39:42 
   81   91 Dave Hendricks          Minneapolis        MN  36  141 20:40  2:57  3:00   55   50:05 18.0  1:43   51   26:10  8:27 1:41:36 
   82   58 Brian Erson             Eden Prairie       MN  32   65 11:43  1:40  2:29  103   57:33 15.6  1:13   83   29:21  9:29 1:42:17 
   83   76 Unny Nambudiripad       Minneapolis        MN  38  118 15:59  2:17  4:45   81   53:56 16.7  0:56   59   27:02  8:43 1:42:35 
   84  297 Gery Haag               Plymouth           MN  61  123 16:14  2:19  2:13   68   52:20 17.2  1:08  100   31:56 10:18 1:43:50 
   85  170 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  43   75 12:10  1:44  3:20   86   54:32 16.5  1:03  105   32:56 10:38 1:44:00 
   86   27 Paul Pasko              Minnetonka         MN  50  129 17:35  2:30  2:00   67   51:42 17.4  2:33   92   30:46  9:56 1:44:35 
   87  147 Chris Clover            Dickinson          ND  31   54 11:17  1:37  3:13   99   56:55 15.8  2:36   96   31:25 10:09 1:45:24 
   88  242 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  54   47 10:59  1:34  3:02   90   55:16 16.3  1:49  115   34:22 11:05 1:45:26 
   89    3 Pete McConnell          Plymouth           MN  49  111 15:17  2:11  3:09   75   53:05 17.0  4:38   85   29:34  9:33 1:45:41 
   90  338 Jeremy Kuhns            Lakeville          MN  40  115 15:41  2:14  3:44   87   54:50 16.4  1:52   86   29:39  9:34 1:45:44 
   91  321 David Becker            Eden Prairie       MN  49   89 13:35  1:56  2:48   97   56:43 15.9  1:54   98   31:33 10:11 1:46:31 
   92  334 Phil Albu               Rochester          MN  23   15  9:29  1:21  3:18  119 1:00:37 14.8  1:04  103   32:19 10:26 1:46:45 
   93   98 Ross Dearstyne          Minnetonka         MN  37   85 13:11  1:53  2:21  132 1:04:21 14.0  0:38   54   26:20  8:30 1:46:49 
   94   39 Jef Behnken             St Louis Park      MN  49   88 13:26  1:55  4:06   94   56:01 16.1  2:05   95   31:20 10:07 1:46:56 
   95  111 Jesse Vavreck           Hopkins            MN  29  124 16:18  2:19  2:03  100   56:58 15.8  0:36   94   31:13 10:05 1:47:05 
   96  270 David Pender            Edina              MN  43   74 12:09  1:44  2:36  106   58:40 15.3  1:14  104   32:51 10:36 1:47:28 
   97  219 Travis Cherrier         Eden Prairie       MN  38  126 17:00  2:25  4:02   98   56:52 15.8  0:55   78   28:56  9:20 1:47:43 
   98  272 David Schaub            Lombard            IL  51  132 18:33  2:39  2:52   95   56:07 16.0  2:13   79   28:56  9:20 1:48:39 
   99  198 Travis Mattson          Minneapolis        MN  24  122 16:13  2:19  3:27  124 1:01:50 14.6  1:12   50   26:03  8:25 1:48:44 
  100  220 Jon Prochnow            Eden Prairie       MN  33   68 11:56  1:42  2:44  121 1:00:54 14.8  0:41  109   33:15 10:44 1:49:27 
  101   30 Danny Kagol             Minnetonka         MN  67  112 15:20  2:11  3:32   93   56:00 16.1  2:30  102   32:08 10:22 1:49:27 
  102   63 Clay Gustafson          Minneapolis        MN  51   37 10:36  1:31  2:52  134 1:05:04 13.8  2:28   81   29:08  9:24 1:50:07 
  103  312 Kevin Campbell          Minnetonka         MN  36   96 13:55  1:59  3:44  104   58:00 15.5  1:53  106   32:58 10:38 1:50:28 
  104  137 Matt Hampton            Dickinson          ND  34  140 20:34  2:56  4:48   82   53:57 16.7  1:28   88   29:57  9:40 1:50:42 
  105  271 Eray Aydil              Hopkins            MN  50  105 14:34  2:05  3:01  114   59:59 15.0  1:54   97   31:32 10:11 1:50:59 
  106  299 Ivan Maramis            Savage             MN  40  104 14:33  2:04  3:20   91   55:20 16.3  2:03  121   36:35 11:48 1:51:50 
  107   77 Steven Kraemer          St. Louis Park     MN  58  125 16:56  2:25  3:18  130 1:04:08 14.0  0:43   60   27:03  8:44 1:52:07 
  108  224 John St Pierre          Edina              MN  65  119 16:00  2:17  2:21  110   59:07 15.2  1:30  111   33:46 10:54 1:52:42 
  109   60 Brenner Sandberg        New Hope           MN  32  103 14:31  2:04  3:09  140 1:08:57 13.1  1:46   32   24:43  7:59 1:53:04 
  110   84 Ryan MacKay             Hopkins            MN  41  120 16:11  2:18  2:28   96   56:11 16.0  2:27  118   35:59 11:37 1:53:13 
  111  115 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  38   70 12:04  1:43  2:54  107   58:44 15.3  2:30  126   37:14 12:01 1:53:24 
  112  310 Ted Olson               Champlin           MN  55  121 16:12  2:18  2:33   84   54:31 16.5  1:48  132   38:53 12:33 1:53:55 
  113  229 Christopher Anderson    Eagan              MN  26  143 21:12  3:01  4:47  115 1:00:01 15.0  0:45   63   27:24  8:51 1:54:07 
  114    5 David Raatz             St Louis Park      MN  51   77 12:32  1:47  3:09  112   59:31 15.1  1:00  130   38:20 12:22 1:54:31 
  115  315 Joe Derungs             Golden Valley      MN  33   97 14:02  2:00  3:11  120 1:00:40 14.8  1:03  117   35:43 11:32 1:54:37 
  116   95 Rodolfo Trujillo        Minnetonka         MN  41  130 17:47  2:32  2:40  123 1:01:42 14.6  0:59   99   31:50 10:17 1:54:56 
  117  319 Daniel Johnson          Minneapolis        MN  34   99 14:16  2:02  2:54  131 1:04:17 14.0  0:51  113   34:06 11:00 1:56:23 
  118   67 Matt MacPhail           Minnetonka         MN  38   79 12:51  1:50  6:11  135 1:05:08 13.8  2:19   89   30:01  9:41 1:56:28 
  119  283 Brad Gohman             Minnetonka         MN  39   91 13:50  1:58  2:38  113   59:37 15.1  1:04  135   40:05 12:56 1:57:13 
  120  166 Tony Tomanek            Minnetonka         MN  46  136 19:23  2:46  3:54  105   58:33 15.4  1:42  112   33:54 10:56 1:57:23 
  121  292 Eric Humble             Bloomington        MN  38  128 17:12  2:27  3:33  101   57:15 15.7  2:28  125   37:06 11:58 1:57:31 
  122  275 Bruce Bailey            Wayzata            MN  58  137 19:24  2:46  2:07   92   55:49 16.1  1:36  131   38:43 12:30 1:57:38 
  123   52 Jon Davis               Minnetonka         MN  53   52 11:14  1:36  2:34  108   58:50 15.3  1:37  139   43:39 14:05 1:57:52 
  124  133 Clark Worthington       St Louis Park      MN  73  101 14:28  2:04  3:40  128 1:03:30 14.2  1:40  116   35:13 11:22 1:58:30 
  125  288 Marv Johnson            Duluth             MN  65   98 14:13  2:02  4:37  126 1:02:38 14.4  1:37  127   37:19 12:03 2:00:23 
  126  303 Brett Chimento          Prior Lake         MN  36   83 13:07  1:52  2:59  116 1:00:17 14.9  3:03  136   41:02 13:15 2:00:26 
  127  207 Brandon Gatzke          Lakeville          MN  24  134 19:10  2:44  4:36  127 1:02:45 14.3  1:32  108   33:12 10:43 2:01:13 
  128  142 Chris Deegan            St. Paul           MN  23   95 13:55  1:59  3:06  138 1:05:56 13.7  0:53  129   37:41 12:10 2:01:28 
  129  188 James Barthel           Dellwood           MN  68  110 15:11  2:10  5:59  118 1:00:36 14.9  2:44  124   37:05 11:58 2:01:34 
  130   73 Robert Payne            Minneapolis        MN  54  133 19:02  2:43  4:50  136 1:05:36 13.7  0:53  101   32:08 10:22 2:02:27 
  131  201 Dave Johnson            Minnetonka         MN  56  117 15:52  2:16  4:46  117 1:00:34 14.9  4:25  128   37:20 12:03 2:02:56 
  132   96 Javier Trujillo         Golden Valley      MN  39  116 15:42  2:14  3:22  129 1:03:35 14.2  1:05  134   39:15 12:40 2:02:58 
  133   94 Jimbo Helsdingen        Minnetonka         MN  44  131 17:55  2:33  4:18  122 1:01:17 14.7  2:52  122   36:44 11:51 2:03:04 
  134  326 August Peterson         Minneapolis        MN  17  114 15:36  2:13  3:39  139 1:07:45 13.3  0:43  120   36:08 11:40 2:03:49 
  135  146 Andre Lamere            Minneapolis        MN  40  113 15:30  2:12  4:10  142 1:14:33 12.1  1:10  107   33:00 10:39 2:08:20 
  136  191 Jason Sutherlin         Eagan              MN  45  139 19:59  2:51  2:56  109   58:53 15.3  4:02  138   42:39 13:46 2:08:27 
  137  307 Michael Petersen        Ramset             MN  57   78 12:40  1:48  4:24  125 1:01:58 14.5  3:46  141   45:42 14:45 2:08:28 
  138  153 Zachary Peterson        Mason City         IA  23  106 14:50  2:07  2:57  143 1:15:45 11.9  1:05  123   36:57 11:56 2:11:33 
  139   42 Steve Kessler           Hopkins            MN  57  142 21:09  3:01  4:10  111   59:20 15.2  3:13  140   44:49 14:28 2:12:39 
  140  119 Brian Folger            Oakdale            MN  27  145 25:36  3:39  2:44  137 1:05:48 13.7  0:50  133   38:58 12:35 2:13:53 
  141  276 Daniel Grunwald         Hopkins            MN  27  107 15:01  2:08  2:16  146 1:23:30 10.8  1:19  114   34:06 11:00 2:16:09 
  142   71 Benjamin Willgress      Saint Michael      MN  37  138 19:35  2:47  3:27  133 1:04:53 13.9  3:30  142   46:18 14:57 2:17:42 
  143   78 Gary Tazelaar           Hopkins            MN  61  144 21:28  3:03 10:30  141 1:11:45 12.5  4:25  137   41:41 13:27 2:29:48 
  144  155 Mark Anderson           Excelsior          MN  59  135 19:13  2:44  6:23  144 1:17:29 11.6  2:20  143   49:12 15:53 2:34:35 
  145   15 Kurt Schultz            Lakeville          MN  52   92 13:53  1:59  2:10   80   53:52 16.7                                  
  146  233 Hamid Berenjian         Eden Prairie       MN  58                         145 1:18:38 11.4                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  230 Suzie Fox               Chaska             MI  32    4  9:24  1:20  1:13    1   39:58 22.5  0:31    1   19:58  6:27 1:11:02 
    2   25 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  47    2  9:02  1:17  1:24    2   42:35 21.1  0:45    6   23:33  7:36 1:17:17 
    3  135 Catherine Lee           Minneapolis        MN  41   10 10:19  1:28  1:21    3   43:52 20.5  0:41    7   23:35  7:37 1:19:45 
    4  265 Sara Woeste             Golden Valley      MN  38   11 10:27  1:29  1:30    4   45:53 19.6  0:44    5   23:18  7:31 1:21:49 
    5  140 Kelly Barringer         Eagan              MN  37   12 10:29  1:30  1:48    7   46:56 19.2  0:58   13   25:02  8:05 1:25:11 
    6  245 Karen Bebchuk           Minneapolis        MN  48   18 10:57  1:34  1:36    9   47:28 19.0  0:49   11   24:23  7:52 1:25:11 
    7  328 Calie Larkin            Fargo              ND  38   54 13:19  1:54  1:40    5   46:44 19.3  0:52   10   24:19  7:51 1:26:52 
    8  130 Susan Hilal             Plymouth           MN  39    8  9:55  1:25  1:45   16   49:48 18.1  0:44   14   25:04  8:05 1:27:14 
    9   59 Jessica Argabright      Minneapolis        MN  31   39 12:46  1:49  1:56    8   47:08 19.1  1:02   12   24:30  7:54 1:27:19 
   10  212 Julie Hurley            Excelsior          MN  42   29 11:50  1:41  1:39   14   49:22 18.2  1:03    8   23:59  7:45 1:27:52 
   11  333 Sarah Schettle          Rochester          MN  30   15 10:45  1:32  2:01   19   52:03 17.3  0:37    4   22:55  7:24 1:28:19 
   12  261 Carole Weiland          Champlin           MN  44    1  8:54  1:16  1:51   11   48:12 18.7  1:15   37   29:55  9:39 1:30:05 
   13  118 Jill Prevost            St. Louis Park     MN  39   46 13:02  1:52  2:47   15   49:34 18.2  1:04   15   25:14  8:09 1:31:39 
   14  107 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48   35 12:33  1:47  1:16   12   48:38 18.5  1:08   25   28:07  9:05 1:31:41 
   15  285 Jennie Fleurant         Chaska             MN  29   66 14:18  2:02  2:13   20   52:09 17.3  0:59    3   22:28  7:15 1:32:05 
   16  214 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  33   33 12:28  1:47  1:25   10   47:29 19.0  0:51   36   29:54  9:39 1:32:05 
   17   61 Elaina Schellhaass      Saint Louis Park   MN  28                          24   52:47 17.1  0:54    2   22:28  7:15 1:32:19 
   18  327 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  35    7  9:52  1:25  1:47    6   46:47 19.2  1:00   63   33:33 10:50 1:32:58 
   19   62 Ginny Clark             St. Louis Park     MN  34   17 10:50  1:33  1:56   21   52:29 17.1  1:11   17   26:39  8:36 1:33:03 
   20  255 Linda McKee             Shoreview          MN  43    6  9:48  1:24  1:40   25   53:16 16.9  1:25   28   28:47  9:17 1:34:54 
   21  194 Alexandra Yarbrough     St Cloud           MN  26    5  9:38  1:23  1:19   44   57:46 15.6  0:59   23   27:41  8:56 1:37:21 
   22  324 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  13   30 11:59  1:43  1:16   38   56:28 15.9  0:47   20   26:58  8:42 1:37:26 
   23  268 Melinda Olson           Richfield          MN  39   63 13:57  1:59  3:12   33   55:28 16.2  1:26    9   24:17  7:50 1:38:18 
   24   49 Bethany Collins         New Hope           MN  60    9 10:00  1:26  2:23   18   51:11 17.6  1:12   68   34:15 11:03 1:38:58 
   25  300 Stacy Donner            Chicago            IL  35   37 12:41  1:49  2:41   27   53:34 16.8  1:06   29   29:00  9:22 1:39:00 
   26   26 Michele Pasko           Minnetonka         MN  50   38 12:43  1:49  2:16   23   52:39 17.1  2:00   42   30:21  9:48 1:39:58 
   27  459 Deborah Zvosec                                 56   40 12:48  1:49  3:09   28   54:11 16.6  0:46   31   29:39  9:34 1:40:31 
   28  260 Helen Lin               Lauderdale         MN  24   16 10:47  1:32  1:33   54   59:08 15.2  0:48   26   28:25  9:10 1:40:39 
   29  158 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  49   22 11:17  1:37  3:04   32   54:52 16.4  1:36   38   29:55  9:39 1:40:43 
   30  189 Tina Olson              Chanhassen         MN  40   42 12:56  1:51  2:42   13   48:55 18.4  1:35   75   34:55 11:16 1:41:01 
   31  295 Carrie Anderson         Champlin           MN  35   51 13:15  1:53  2:10   22   52:35 17.1  1:57   47   31:42 10:14 1:41:37 
   32   99 Kathleen Roller         Orono              MN  46   65 14:06  2:01  2:23   26   53:27 16.8  1:06   49   31:43 10:14 1:42:44 
   33  269 Terri Fawkes            Stillwater         MN  42   25 11:24  1:38  2:15   30   54:23 16.5  3:04   48   31:43 10:14 1:42:47 
   34   83 Shannon Lane            St. Paul           MN  24   36 12:41  1:49  2:23   34   55:51 16.1  1:12   44   30:45  9:55 1:42:51 
   35  129 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  45   23 11:17  1:37  1:56   39   56:34 15.9  0:52   55   32:14 10:24 1:42:52 
   36   53 Stephanie Sunnarborg    Bloomington        MN  47   24 11:19  1:37  2:36   45   57:46 15.6  2:08   32   29:42  9:35 1:43:28 
   37   85 Jessica Roe             Golden Valley      MN  53   83 15:35  2:13  3:07   29   54:13 16.6  1:01   33   29:46  9:36 1:43:39 
   38  249 Julie Demos             Maple Grove        MN  39   47 13:03  1:52  2:16   49   58:18 15.4  1:21   27   28:44  9:16 1:43:39 
   39  113 Tess Cotter             St. Paul           MN  26    3  9:20  1:20  2:12   52   58:48 15.3  1:43   51   31:48 10:16 1:43:50 
   40  120 Nadia Battah            Woodbury           MN  27   26 11:28  1:38  3:04   51   58:41 15.3  0:49   39   30:03  9:42 1:44:03 
   41   92 Emily Gustafson         Minneapolis        MN  21   62 13:52  1:59  3:26   56   59:39 15.1  0:57   19   26:41  8:37 1:44:33 
   42  287 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  45   45 13:02  1:51  2:00   36   56:26 15.9  1:16   52   31:57 10:19 1:44:38 
   43  305 Emmagrace Hendrickson   Hopkins            MN  13   13 10:32  1:30  2:53   79 1:03:22 14.2  0:46   22   27:22  8:50 1:44:53 
   44  306 Jill Hendrickson        Hopkins            MN  49   14 10:41  1:32  2:53   76 1:02:58 14.3  1:01   21   27:22  8:50 1:44:53 
   45    2 Terri Dauplaise         Andover            MN  48   27 11:32  1:39  2:38   61 1:00:05 15.0  1:54   30   29:35  9:33 1:45:42 
   46    9 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  49   56 13:22  1:54  1:52   37   56:28 15.9  1:06   60   33:01 10:39 1:45:46 
   47  298 Missy Elder             Chanhassen         MN  51   94 16:41  2:23  3:11   17   50:17 17.9  1:21   70   34:18 11:04 1:45:48 
   48  127 Bethany Freire          Bloomington        MN  29   53 13:18  1:54  2:30   46   57:46 15.6  0:33   59   32:53 10:37 1:46:59 
   49  162 Jennie Bushway          Excelsior          MN  51   70 14:33  2:04  2:52   31   54:32 16.5  1:58   61   33:06 10:41 1:47:00 
   50  121 Alison Albrecht         Minnetonka         MN  53   48 13:07  1:52  4:32   71 1:02:12 14.5  0:57   16   26:14  8:28 1:47:01 
   51  218 Sara Ojard              Duluth             MN  40   55 13:21  1:54  3:38   40   56:41 15.9  0:59   57   32:28 10:29 1:47:05 
   52  195 Vickie Albright         Minnetonka         MN  40   73 14:50  2:07  1:57   48   58:12 15.5  2:15   45   31:16 10:05 1:48:29 
   53  169 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  17   84 15:46  2:15  2:44   50   58:21 15.4  1:17   43   30:37  9:53 1:48:43 
   54   31 Barbara Sampson         Mound              MN  60   86 16:00  2:17  3:20   35   56:24 16.0  1:28   50   31:45 10:15 1:48:54 
   55  291 Heather Kalthoff        Waconia            MN  22   61 13:49  1:58  2:20   67 1:01:41 14.6  1:30   34   29:53  9:39 1:49:11 
   56   32 Brenda Weiler           Wayzata            MN  54   71 14:34  2:05  2:31   66 1:01:21 14.7  0:49   41   30:12  9:45 1:49:25 
   57  150 Teresa Foushee          Plymouth           MN  52  100 19:34  2:47  3:03   53   58:48 15.3  1:35   18   26:39  8:36 1:49:36 
   58  126 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  60   52 13:15  1:53  3:48   69 1:01:45 14.6  1:45   40   30:03  9:42 1:50:35 
   59  187 Lauren Olsen            Saint Paul         MN  21   91 16:31  2:21  3:10   62 1:00:15 14.9  1:28   35   29:53  9:39 1:51:15 
   60  171 Sue Mendenhall          Eden Prairie       MN  55   78 15:09  2:09  2:18   41   56:47 15.8  2:54   69   34:18 11:04 1:51:23 
   61    8 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  56   64 14:02  2:00  2:11   58   59:44 15.1  1:51   67   34:14 11:03 1:52:00 
   62   48 Dawn Pierson            Eden Prairie       MN  32   28 11:45  1:41  3:07   43   57:37 15.6  2:13   87   37:29 12:06 1:52:08 
   63   21 Dawn Rausch             Minnetonka         MN  40   43 13:01  1:51  3:39   75 1:02:53 14.3  0:59   46   31:40 10:13 1:52:11 
   64  157 Colleen Zvosec          Edina              MN  60   31 12:16  1:45  3:11   70 1:02:05 14.5  0:58   65   34:11 11:02 1:52:39 
   65  145 Adrienne Schneider      Minneapolis        MN  27   72 14:37  2:05  2:01   72 1:02:21 14.4  1:22   62   33:17 10:45 1:53:35 
   66  190 Margaret Janssen        Minneapolis        MN  26   77 15:07  2:09  3:51   87 1:05:47 13.7  0:58   24   28:06  9:04 1:53:47 
   67  226 Dawn Luehrs             Shakopee           MN  43   68 14:25  2:03  3:16   59   59:49 15.0  2:01   72   34:47 11:14 1:54:16 
   68  290 Abbey Kroll             Chanhassen         MN  21   49 13:10  1:53  3:05   68 1:01:41 14.6  1:31   76   35:09 11:21 1:54:35 
   69  244 Stacey Mackay           Eden Prairie       MN  49   69 14:29  2:04  3:37   65 1:01:11 14.7  1:16   64   34:11 11:02 1:54:41 
   70  128 Kirsten Anderson        St. Louis Park     MN  39   88 16:09  2:18  4:09   63 1:00:19 14.9  2:44   53   32:09 10:22 1:55:28 
   71  179 Jenn Nienaber           Eden Prairie       MN  43   60 13:41  1:57  2:35   77 1:02:59 14.3  1:33   71   34:42 11:12 1:55:29 
   72  335 Emily Hoppe             Edina              MN  41   74 14:56  2:08  4:06   60 1:00:02 15.0  1:38   74   34:54 11:16 1:55:34 
   73  339 Nicole Tuescher         Edina              MN  41   85 15:47  2:15  4:00   42   56:55 15.8  4:08   73   34:54 11:16 1:55:42 
   74  193 Ashley Soukup           Saint Paul         MN  27   76 15:00  2:08  2:03   88 1:05:49 13.7  0:35   58   32:38 10:32 1:56:03 
   75  103 Susan Andersen          Minnetonka         MN  34   44 13:01  1:51  2:58   82 1:03:58 14.1  1:19   79   35:49 11:33 1:57:02 
   76  235 Cheryl Rubenis          Brooklyn Park      MN  46   34 12:28  1:47  3:26   83 1:04:00 14.1  1:37   82   36:49 11:53 1:58:19 
   77  325 Susan Peterson          Minneapolis        MN  52   67 14:22  2:03  3:25   80 1:03:39 14.1  1:27   77   35:29 11:27 1:58:20 
   78   36 Terry Magaard           Wayzata            MN  53   59 13:39  1:57  2:32   86 1:05:36 13.7  1:42   78   35:36 11:29 1:59:03 
   79  197 Claire Schleusner       Rochester          MN  15   97 18:44  2:40  2:43   57   59:40 15.1  1:11   83   37:04 11:58 1:59:20 
   80  232 Brittny Malec           Minneapolis        MN  27   95 16:55  2:25  2:57   64 1:00:57 14.8  0:40   90   38:52 12:32 2:00:18 
   81  304 Meghan Stiling          Prior Lake         MN  36   19 11:15  1:36  3:05   74 1:02:22 14.4  2:37   96   41:05 13:15 2:00:22 
   82  167 Tara Hahn               Minnetonka         MN  38   58 13:36  1:56  3:06   89 1:05:51 13.7  1:13   81   36:39 11:50 2:00:22 
   83  213 Jamilyn Vavreck         Brooklyn Park      MN  27   21 11:16  1:36  3:37   78 1:03:20 14.2  1:51   93   40:29 13:04 2:00:32 
   84   34 Vicki Luxton            Minnetonka         MN  55   81 15:20  2:11  3:58   90 1:08:30 13.1  0:50   56   32:27 10:28 2:01:04 
   85  156 Beatrice Zvosec         Edina              MN  25   20 11:15  1:36  3:04   91 1:08:43 13.1  0:59   84   37:09 11:59 2:01:09 
   86  160 Amy Nyren               Eden Prairie       MN  30   75 14:58  2:08  3:52   84 1:04:15 14.0  1:03   85   37:09 11:59 2:01:15 
   87  210 Mary Canfield           Robbinsdale        MN  29   93 16:41  2:23  3:31   85 1:05:08 13.8  0:51   80   35:55 11:35 2:02:04 
   88   90 Joanna Mitchell         Edina              MN  38   50 13:12  1:53  2:54   96 1:13:00 12.3  1:00   54   32:14 10:24 2:02:18 
   89   68 Amanda MacPhail         Minnetonka         MN  37   57 13:35  1:56  5:20   55   59:36 15.1  5:24   91   39:15 12:40 2:03:09 
   90  279 Cheryl Fox              Shakopee           MN  46   79 15:10  2:10  2:43   81 1:03:56 14.1  0:52   95   41:03 13:15 2:03:42 
   91  192 Diane Pattridge         Wayzata            MN  59   32 12:25  1:46  2:54   47   58:01 15.5  2:14  101   49:10 15:52 2:04:43 
   92   69 Mia Nelson              Minnetonka         MN  49   89 16:27  2:21  3:56   92 1:08:52 13.1  1:40   66   34:12 11:02 2:05:05 
   93  139 Kalie Lindgren          Apple Valley       MN  29   98 19:06  2:43  7:05   73 1:02:22 14.4  2:43   92   39:49 12:51 2:11:05 
   94  161 Kari Kroll              Minnetonka         MN  42   90 16:31  2:21  3:05   97 1:13:40 12.2  1:01   88   37:40 12:09 2:11:55 
   95  237 Kim Halek               Champlin           MN  55   96 17:33  2:30  2:20   93 1:09:33 12.9  1:47   97   41:21 13:21 2:12:31 
   96  284 Kim Gohman              Minnetonka         MN  40   82 15:33  2:13  3:55   94 1:11:38 12.6  1:06  100   43:16 13:58 2:15:25 
   97  313 Tracy Smith             Minnetonka         MN  38   80 15:11  2:10  3:38  100 1:17:41 11.6  1:47   89   38:39 12:28 2:16:54 
   98  136 Angie Spencer           Minneapolis        MN  33   87 16:00  2:17  4:48   98 1:16:43 11.7  1:31   94   40:48 13:10 2:19:49 
   99  174 Alyssa Kuehn            Richfield          MN  42  101 20:48  2:58  2:23  101 1:17:53 11.6  1:22   86   37:28 12:06 2:19:52 
  100  185 Karen Anderson          Belle Plaine       MN  52  102 22:21  3:11  4:25   99 1:17:06 11.7  1:34   98   42:57 13:52 2:28:20 
  101   79 Deborah Ann Clark       Hopkins            MN  55   99 19:24  2:46 12:11   95 1:12:08 12.5  3:13   99   43:06 13:54 2:30:00 
  102   17 Donna Clearman          Anoka              MN  60   92 16:32  2:21  5:53  102 1:24:11 10.7  1:26  102   55:21 17:52 2:43:21 
  103  122 Kris Kulevsky           Saint Louis Park   MN  47   41 12:53  1:50  2:37                                                    
  104  337 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  46  103 22:34  3:13  3:43                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  17 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  330 Harry Koeppen           Chanhassen         MN  13    2 10:59  1:34  2:50    2   54:31 16.5  0:48    1   23:39  7:38 1:32:47 
    2  274 Jon Link                Eden Prairie       MN  15    1  8:01  1:09  3:44    3   57:24 15.7  2:26    2   23:41  7:39 1:35:14 
    3   12 Daniel Niemi            Plymouth           MN  15    3 11:07  1:35  2:57    1   52:56 17.0  0:55    3   27:26  8:51 1:35:19 
    4  326 August Peterson         Minneapolis        MN  17    4 15:36  2:13  3:39    4 1:07:45 13.3  0:43    4   36:08 11:40 2:03:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  17 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  324 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  13    2 11:59  1:43  1:16    1   56:28 15.9  0:47    1   26:58  8:42 1:37:26 
    2  305 Emmagrace Hendrickson   Hopkins            MN  13    1 10:32  1:30  2:53    4 1:03:22 14.2  0:46    2   27:22  8:50 1:44:53 
    3  169 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  17    3 15:46  2:15  2:44    2   58:21 15.4  1:17    3   30:37  9:53 1:48:43 
    4  197 Claire Schleusner       Rochester          MN  15    4 18:44  2:40  2:43    3   59:40 15.1  1:11    4   37:04 11:58 1:59:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 20
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  176 Patipan Pipatpinyopong  Loves Park         IL  20    1 13:11  1:53  2:52    1   48:32 18.5  0:39    1   26:35  8:35 1:31:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 20
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  21 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  100 Philip English          Minnetonka         MN  23    1  7:20  1:03  1:10    1   40:17 22.3                          1:08:32 
    2  252 Luke Loso               Saint Joseph       MN  23    3  9:38  1:22  2:46    3   52:39 17.1  0:35    3   27:35  8:54 1:33:11 
    3   65 Andrew Zurn             St. Paul           MN  23    5 11:41  1:40  2:56    2   51:33 17.5  1:01    5   27:46  8:58 1:34:55 
    4  302 Spencer Knott           Minneapolis        MN  23    8 15:10  2:10  1:49    5   52:44 17.1  0:30    1   24:49  8:01 1:35:01 
    5  196 Kenneth States          Minneapolis        MN  21    4 11:29  1:38  2:52    4   52:42 17.1  0:49    4   27:40  8:56 1:35:30 
    6  334 Phil Albu               Rochester          MN  23    2  9:29  1:21  3:18    6 1:00:37 14.8  1:04    6   32:19 10:26 1:46:45 
    7  198 Travis Mattson          Minneapolis        MN  24    9 16:13  2:19  3:27    7 1:01:50 14.6  1:12    2   26:03  8:25 1:48:44 
    8  207 Brandon Gatzke          Lakeville          MN  24   10 19:10  2:44  4:36    8 1:02:45 14.3  1:32    7   33:12 10:43 2:01:13 
    9  142 Chris Deegan            St. Paul           MN  23    6 13:55  1:59  3:06    9 1:05:56 13.7  0:53    9   37:41 12:10 2:01:28 
   10  153 Zachary Peterson        Mason City         IA  23    7 14:50  2:07  2:57   10 1:15:45 11.9  1:05    8   36:57 11:56 2:11:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  21 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  260 Helen Lin               Lauderdale         MN  24    1 10:47  1:32  1:33    2   59:08 15.2  0:48    2   28:25  9:10 1:40:39 
    2   83 Shannon Lane            St. Paul           MN  24    2 12:41  1:49  2:23    1   55:51 16.1  1:12    5   30:45  9:55 1:42:51 
    3   92 Emily Gustafson         Minneapolis        MN  21    5 13:52  1:59  3:26    3   59:39 15.1  0:57    1   26:41  8:37 1:44:33 
    4  291 Heather Kalthoff        Waconia            MN  22    4 13:49  1:58  2:20    5 1:01:41 14.6  1:30    3   29:53  9:39 1:49:11 
    5  187 Lauren Olsen            Saint Paul         MN  21    6 16:31  2:21  3:10    4 1:00:15 14.9  1:28    4   29:53  9:39 1:51:15 
    6  290 Abbey Kroll             Chanhassen         MN  21    3 13:10  1:53  3:05    6 1:01:41 14.6  1:31    6   35:09 11:21 1:54:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  294 David Koppel            Plymouth           MN  29    3  9:56  1:25  1:48    1   43:38 20.6  0:58    1   21:34  6:58 1:17:52 
    2  331 Christopher Dirkes      Saint Paul         MN  26    2  9:42  1:23  1:25    2   43:54 20.5  0:40    2   22:38  7:18 1:18:17 
    3  173 Nick Bukoskey           Maple Grove        MN  25    7 11:59  1:43  1:42    4   48:09 18.7  1:07    5   24:55  8:02 1:27:49 
    4  154 Brian Trettel           Minnetonka         MN  26    4 10:44  1:32  2:22    7   53:14 16.9  0:31    4   23:47  7:41 1:30:36 
    5  314 Tim Wolfgram            St. Louis Park     MN  25    5 10:51  1:33  2:17    5   50:23 17.9  1:25    7   25:56  8:22 1:30:50 
    6  259 Ross Pieper             Lauderdale         MN  26   12 17:04  2:26  2:03    3   47:34 18.9  1:09    3   23:31  7:35 1:31:19 
    7  234 Cloid Green             Richfield          MN  29    6 10:54  1:33  2:01    6   50:30 17.8  1:31   10   28:09  9:05 1:33:03 
    8  251 Daniel Sebo             Winona             MN  27    9 13:06  1:52  1:34    8   53:43 16.8  0:30    8   25:57  8:22 1:34:48 
    9   74 Lance Janssen           Saint Paul         MN  26    1  9:25  1:21  2:10   10   54:58 16.4  0:25   11   28:10  9:05 1:35:06 
   10  132 Stefan Figurski         St. Paul           MN  26    8 12:05  1:43  2:39    9   54:50 16.4  1:01    6   25:00  8:04 1:35:34 
   11  111 Jesse Vavreck           Hopkins            MN  29   11 16:18  2:19  2:03   11   56:58 15.8  0:36   12   31:13 10:05 1:47:05 
   12  229 Christopher Anderson    Eagan              MN  26   13 21:12  3:01  4:47   12 1:00:01 15.0  0:45    9   27:24  8:51 1:54:07 
   13  119 Brian Folger            Oakdale            MN  27   14 25:36  3:39  2:44   13 1:05:48 13.7  0:50   14   38:58 12:35 2:13:53 
   14  276 Daniel Grunwald         Hopkins            MN  27   10 15:01  2:08  2:16   14 1:23:30 10.8  1:19   13   34:06 11:00 2:16:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  285 Jennie Fleurant         Chaska             MN  29    7 14:18  2:02  2:13    1   52:09 17.3  0:59    2   22:28  7:15 1:32:05 
    2   61 Elaina Schellhaass      Saint Louis Park   MN  28                           2   52:47 17.1  0:54    1   22:28  7:15 1:32:19 
    3  194 Alexandra Yarbrough     St Cloud           MN  26    2  9:38  1:23  1:19    3   57:46 15.6  0:59    3   27:41  8:56 1:37:21 
    4  113 Tess Cotter             St. Paul           MN  26    1  9:20  1:20  2:12    6   58:48 15.3  1:43    6   31:48 10:16 1:43:50 
    5  120 Nadia Battah            Woodbury           MN  27    5 11:28  1:38  3:04    5   58:41 15.3  0:49    5   30:03  9:42 1:44:03 
    6  127 Bethany Freire          Bloomington        MN  29    6 13:18  1:54  2:30    4   57:46 15.6  0:33    8   32:53 10:37 1:46:59 
    7  145 Adrienne Schneider      Minneapolis        MN  27    8 14:37  2:05  2:01    8 1:02:21 14.4  1:22    9   33:17 10:45 1:53:35 
    8  190 Margaret Janssen        Minneapolis        MN  26   10 15:07  2:09  3:51   12 1:05:47 13.7  0:58    4   28:06  9:04 1:53:47 
    9  193 Ashley Soukup           Saint Paul         MN  27    9 15:00  2:08  2:03   13 1:05:49 13.7  0:35    7   32:38 10:32 1:56:03 
   10  232 Brittny Malec           Minneapolis        MN  27   12 16:55  2:25  2:57    7 1:00:57 14.8  0:40   12   38:52 12:32 2:00:18 
   11  213 Jamilyn Vavreck         Brooklyn Park      MN  27    4 11:16  1:36  3:37   10 1:03:20 14.2  1:51   14   40:29 13:04 2:00:32 
   12  156 Beatrice Zvosec         Edina              MN  25    3 11:15  1:36  3:04   14 1:08:43 13.1  0:59   11   37:09 11:59 2:01:09 
   13  210 Mary Canfield           Robbinsdale        MN  29   11 16:41  2:23  3:31   11 1:05:08 13.8  0:51   10   35:55 11:35 2:02:04 
   14  139 Kalie Lindgren          Apple Valley       MN  29   13 19:06  2:43  7:05    9 1:02:22 14.4  2:43   13   39:49 12:51 2:11:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  266 Patrick Parish          Minneapolis        MN  30    1  8:23  1:12  0:55    1   38:24 23.4  0:30    1   18:06  5:51 1:06:15 
    2  112 Kevin Wolter            Hopkins            MN  32    2 10:45  1:32  2:48    2   45:16 19.9  1:20    8   25:00  8:04 1:25:08 
    3   57 Jason Larson            Golden Valley      MN  32   16 14:28  2:04  2:16    3   46:04 19.5  0:42    2   22:29  7:15 1:25:56 
    4   14 Bryan Schutte           Hopkins            MN  31    8 11:41  1:40  2:03    4   47:26 19.0  0:52   11   27:04  8:44 1:29:04 
    5  273 Terry Werk              Eden Prairie       MN  34   17 14:31  2:04  1:58    5   47:50 18.8  0:49    5   24:27  7:53 1:29:32 
    6  278 Jon Fox                 Shakopee           MN  33    5 11:35  1:39  2:46    9   51:13 17.6  1:11    9   25:41  8:17 1:32:24 
    7  186 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  30    6 11:38  1:40  3:12   10   52:44 17.1  1:28    4   24:04  7:46 1:33:05 
    8  106 Paul Johnson            Minnetonka         MN  34   11 12:28  1:47  2:19   11   53:49 16.7  0:46    3   23:57  7:44 1:33:17 
    9  202 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  32   13 13:55  1:59  2:36    6   49:45 18.1  1:22   10   25:46  8:19 1:33:21 
   10  211 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  31   12 13:54  1:59  3:30    8   50:51 17.7  1:36    7   24:55  8:03 1:34:44 
   11  320 Peter Marshall          St. Louis Park     MN  33    7 11:40  1:40  2:38    7   50:18 17.9  1:28   12   28:42  9:16 1:34:45 
   12  221 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30    3 11:04  1:35  2:41   13   54:12 16.6  1:20   14   29:50  9:38 1:39:04 
   13   58 Brian Erson             Eden Prairie       MN  32    9 11:43  1:40  2:29   15   57:33 15.6  1:13   13   29:21  9:29 1:42:17 
   14  147 Chris Clover            Dickinson          ND  31    4 11:17  1:37  3:13   14   56:55 15.8  2:36   16   31:25 10:09 1:45:24 
   15  220 Jon Prochnow            Eden Prairie       MN  33   10 11:56  1:42  2:44   17 1:00:54 14.8  0:41   17   33:15 10:44 1:49:27 
   16  137 Matt Hampton            Dickinson          ND  34   19 20:34  2:56  4:48   12   53:57 16.7  1:28   15   29:57  9:40 1:50:42 
   17   60 Brenner Sandberg        New Hope           MN  32   18 14:31  2:04  3:09   19 1:08:57 13.1  1:46    6   24:43  7:59 1:53:04 
   18  315 Joe Derungs             Golden Valley      MN  33   14 14:02  2:00  3:11   16 1:00:40 14.8  1:03   19   35:43 11:32 1:54:37 
   19  319 Daniel Johnson          Minneapolis        MN  34   15 14:16  2:02  2:54   18 1:04:17 14.0  0:51   18   34:06 11:00 1:56:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  230 Suzie Fox               Chaska             MI  32    1  9:24  1:20  1:13    1   39:58 22.5  0:31    1   19:58  6:27 1:11:02 
    2   59 Jessica Argabright      Minneapolis        MN  31    6 12:46  1:49  1:56    2   47:08 19.1  1:02    3   24:30  7:54 1:27:19 
    3  333 Sarah Schettle          Rochester          MN  30    2 10:45  1:32  2:01    4   52:03 17.3  0:37    2   22:55  7:24 1:28:19 
    4  214 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  33    5 12:28  1:47  1:25    3   47:29 19.0  0:51    5   29:54  9:39 1:32:05 
    5   62 Ginny Clark             St. Louis Park     MN  34    3 10:50  1:33  1:56    5   52:29 17.1  1:11    4   26:39  8:36 1:33:03 
    6   48 Dawn Pierson            Eden Prairie       MN  32    4 11:45  1:41  3:07    6   57:37 15.6  2:13    8   37:29 12:06 1:52:08 
    7  103 Susan Andersen          Minnetonka         MN  34    7 13:01  1:51  2:58    7 1:03:58 14.1  1:19    6   35:49 11:33 1:57:02 
    8  160 Amy Nyren               Eden Prairie       MN  30    8 14:58  2:08  3:52    8 1:04:15 14.0  1:03    7   37:09 11:59 2:01:15 
    9  136 Angie Spencer           Minneapolis        MN  33    9 16:00  2:17  4:48    9 1:16:43 11.7  1:31    9   40:48 13:10 2:19:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  114 Travis Miller           Nisswa             MN  36    3  9:28  1:21  1:09    1   38:01 23.7  0:35    1   18:52  6:05 1:08:02 
    2   19 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  35    1  8:13  1:10  0:57    3   39:58 22.5  0:27    3   19:58  6:27 1:09:30 
    3  247 Andrew Zabel            Sartell            MN  35    4 10:00  1:26  1:15    2   38:41 23.3  0:35    2   19:42  6:22 1:10:10 
    4   64 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36    2  8:54  1:16  1:20    4   43:03 20.9  0:40    7   23:15  7:30 1:17:11 
    5  329 Jon Steckler            Minneapolis        MN  39    8 10:39  1:31  1:44    5   45:49 19.6  0:51    8   23:58  7:44 1:22:59 
    6    7 Josh Sell               Waconia            MN  36    6 10:12  1:27  2:34    6   46:52 19.2  1:15    6   23:14  7:30 1:24:05 
    7  301 Adam Wille              Chicago            IL  35   12 11:49  1:41  2:35    9   48:11 18.7  1:11    4   22:11  7:10 1:25:56 
    8  222 Ross Golla              Minnetonka         MN  36   15 12:53  1:50  1:45   14   50:38 17.8  1:12    5   22:15  7:11 1:28:42 
    9  293 Brian Kelly             St Louis Park      MN  38    9 10:44  1:32  1:35    7   47:38 18.9  0:56   13   28:33  9:13 1:29:25 
   10   70 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  39   10 11:16  1:36  1:35    8   47:45 18.8  0:57   16   29:09  9:25 1:30:41 
   11   33 David Behrens           Hopkins            MN  37    5 10:12  1:27  2:04   10   49:30 18.2  0:49   15   28:57  9:21 1:31:30 
   12   51 Scott Berry             St Louis Park      MN  37   11 11:18  1:37  1:33   11   50:01 18.0  0:39   12   28:13  9:06 1:31:41 
   13  117 Robert Prevost          St. Louis Park     MN  38   18 13:15  1:53  2:34   12   50:03 18.0  1:31   18   30:40  9:54 1:38:00 
   14   86 Erik Loge               Savage             MN  36    7 10:19  1:28  2:55   15   52:54 17.0  0:59   19   31:08 10:03 1:38:14 
   15   91 Dave Hendricks          Minneapolis        MN  36   26 20:40  2:57  3:00   13   50:05 18.0  1:43    9   26:10  8:27 1:41:36 
   16   76 Unny Nambudiripad       Minneapolis        MN  38   22 15:59  2:17  4:45   16   53:56 16.7  0:56   11   27:02  8:43 1:42:35 
   17   98 Ross Dearstyne          Minnetonka         MN  37   17 13:11  1:53  2:21   24 1:04:21 14.0  0:38   10   26:20  8:30 1:46:49 
   18  219 Travis Cherrier         Eden Prairie       MN  38   23 17:00  2:25  4:02   17   56:52 15.8  0:55   14   28:56  9:20 1:47:43 
   19  312 Kevin Campbell          Minnetonka         MN  36   20 13:55  1:59  3:44   19   58:00 15.5  1:53   20   32:58 10:38 1:50:28 
   20  115 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  38   13 12:04  1:43  2:54   20   58:44 15.3  2:30   22   37:14 12:01 1:53:24 
   21   67 Matt MacPhail           Minnetonka         MN  38   14 12:51  1:50  6:11   26 1:05:08 13.8  2:19   17   30:01  9:41 1:56:28 
   22  283 Brad Gohman             Minnetonka         MN  39   19 13:50  1:58  2:38   21   59:37 15.1  1:04   24   40:05 12:56 1:57:13 
   23  292 Eric Humble             Bloomington        MN  38   24 17:12  2:27  3:33   18   57:15 15.7  2:28   21   37:06 11:58 1:57:31 
   24  303 Brett Chimento          Prior Lake         MN  36   16 13:07  1:52  2:59   22 1:00:17 14.9  3:03   25   41:02 13:15 2:00:26 
   25   96 Javier Trujillo         Golden Valley      MN  39   21 15:42  2:14  3:22   23 1:03:35 14.2  1:05   23   39:15 12:40 2:02:58 
   26   71 Benjamin Willgress      Saint Michael      MN  37   25 19:35  2:47  3:27   25 1:04:53 13.9  3:30   26   46:18 14:57 2:17:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  265 Sara Woeste             Golden Valley      MN  38    3 10:27  1:29  1:30    1   45:53 19.6  0:44    1   23:18  7:31 1:21:49 
    2  140 Kelly Barringer         Eagan              MN  37    4 10:29  1:30  1:48    4   46:56 19.2  0:58    4   25:02  8:05 1:25:11 
    3  328 Calie Larkin            Fargo              ND  38   11 13:19  1:54  1:40    2   46:44 19.3  0:52    3   24:19  7:51 1:26:52 
    4  130 Susan Hilal             Plymouth           MN  39    2  9:55  1:25  1:45    6   49:48 18.1  0:44    5   25:04  8:05 1:27:14 
    5  118 Jill Prevost            St. Louis Park     MN  39    7 13:02  1:52  2:47    5   49:34 18.2  1:04    6   25:14  8:09 1:31:39 
    6  327 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  35    1  9:52  1:25  1:47    3   46:47 19.2  1:00   12   33:33 10:50 1:32:58 
    7  268 Melinda Olson           Richfield          MN  39   14 13:57  1:59  3:12    9   55:28 16.2  1:26    2   24:17  7:50 1:38:18 
    8  300 Stacy Donner            Chicago            IL  35    6 12:41  1:49  2:41    8   53:34 16.8  1:06    8   29:00  9:22 1:39:00 
    9  295 Carrie Anderson         Champlin           MN  35   10 13:15  1:53  2:10    7   52:35 17.1  1:57    9   31:42 10:14 1:41:37 
   10  249 Julie Demos             Maple Grove        MN  39    8 13:03  1:52  2:16   10   58:18 15.4  1:21    7   28:44  9:16 1:43:39 
   11  128 Kirsten Anderson        St. Louis Park     MN  39   16 16:09  2:18  4:09   12 1:00:19 14.9  2:44   10   32:09 10:22 1:55:28 
   12  304 Meghan Stiling          Prior Lake         MN  36    5 11:15  1:36  3:05   13 1:02:22 14.4  2:37   16   41:05 13:15 2:00:22 
   13  167 Tara Hahn               Minnetonka         MN  38   13 13:36  1:56  3:06   14 1:05:51 13.7  1:13   13   36:39 11:50 2:00:22 
   14   90 Joanna Mitchell         Edina              MN  38    9 13:12  1:53  2:54   15 1:13:00 12.3  1:00   11   32:14 10:24 2:02:18 
   15   68 Amanda MacPhail         Minnetonka         MN  37   12 13:35  1:56  5:20   11   59:36 15.1  5:24   15   39:15 12:40 2:03:09 
   16  313 Tracy Smith             Minnetonka         MN  38   15 15:11  2:10  3:38   16 1:17:41 11.6  1:47   14   38:39 12:28 2:16:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  250 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  40    1  7:41  1:06  1:03    1   39:09 23.0  0:33    1   20:14  6:32 1:08:39 
    2  281 Bart Gottschalk         Minneapolis        MN  40    3  9:16  1:19  2:30    2   40:44 22.1  0:53    2   21:19  6:53 1:14:39 
    3   18 Eric Roesner            Minnetonka         MN  40    5 10:29  1:30  1:25    3   41:49 21.5  0:40    3   22:40  7:19 1:17:03 
    4   41 John Brockman           Saint Paul         MN  43    2  8:42  1:15  1:24    4   43:43 20.6  0:45    5   24:20  7:51 1:18:52 
    5  164 Jason Lien              Saint Paul         MN  43    8 11:45  1:41  2:14    5   44:56 20.0  1:04    6   25:20  8:11 1:25:18 
    6  110 Jeff Phillips           Hopkins            MN  41    7 11:11  1:36  2:52    8   46:48 19.2  1:03    4   24:02  7:45 1:25:53 
    7  149 Scott Remiger           Lakeville          MN  41    6 10:56  1:34  2:03    7   46:35 19.3  1:04    7   25:38  8:16 1:26:13 
    8  165 Kenneth Barringer       Eagan              MN  41    4 10:08  1:27  3:12    9   48:17 18.6  1:26    8   25:40  8:17 1:28:42 
    9  231 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  42    9 12:05  1:43  2:01    6   45:27 19.8  0:46    9   28:53  9:20 1:29:11 
   10  170 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  43   11 12:10  1:44  3:20   10   54:32 16.5  1:03   13   32:56 10:38 1:44:00 
   11  338 Jeremy Kuhns            Lakeville          MN  40   14 15:41  2:14  3:44   11   54:50 16.4  1:52   10   29:39  9:34 1:45:44 
   12  270 David Pender            Edina              MN  43   10 12:09  1:44  2:36   14   58:40 15.3  1:14   12   32:51 10:36 1:47:28 
   13  299 Ivan Maramis            Savage             MN  40   12 14:33  2:04  3:20   12   55:20 16.3  2:03   16   36:35 11:48 1:51:50 
   14   84 Ryan MacKay             Hopkins            MN  41   15 16:11  2:18  2:28   13   56:11 16.0  2:27   15   35:59 11:37 1:53:13 
   15   95 Rodolfo Trujillo        Minnetonka         MN  41   16 17:47  2:32  2:40   16 1:01:42 14.6  0:59   11   31:50 10:17 1:54:56 
   16   94 Jimbo Helsdingen        Minnetonka         MN  44   17 17:55  2:33  4:18   15 1:01:17 14.7  2:52   17   36:44 11:51 2:03:04 
   17  146 Andre Lamere            Minneapolis        MN  40   13 15:30  2:12  4:10   17 1:14:33 12.1  1:10   14   33:00 10:39 2:08:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  135 Catherine Lee           Minneapolis        MN  41    3 10:19  1:28  1:21    1   43:52 20.5  0:41    1   23:35  7:37 1:19:45 
    2  212 Julie Hurley            Excelsior          MN  42    5 11:50  1:41  1:39    4   49:22 18.2  1:03    2   23:59  7:45 1:27:52 
    3  261 Carole Weiland          Champlin           MN  44    1  8:54  1:16  1:51    2   48:12 18.7  1:15    4   29:55  9:39 1:30:05 
    4  255 Linda McKee             Shoreview          MN  43    2  9:48  1:24  1:40    5   53:16 16.9  1:25    3   28:47  9:17 1:34:54 
    5  189 Tina Olson              Chanhassen         MN  40    6 12:56  1:51  2:42    3   48:55 18.4  1:35   13   34:55 11:16 1:41:01 
    6  269 Terri Fawkes            Stillwater         MN  42    4 11:24  1:38  2:15    6   54:23 16.5  3:04    7   31:43 10:14 1:42:47 
    7  218 Sara Ojard              Duluth             MN  40    8 13:21  1:54  3:38    7   56:41 15.9  0:59    8   32:28 10:29 1:47:05 
    8  195 Vickie Albright         Minnetonka         MN  40   11 14:50  2:07  1:57    9   58:12 15.5  2:15    5   31:16 10:05 1:48:29 
    9   21 Dawn Rausch             Minnetonka         MN  40    7 13:01  1:51  3:39   12 1:02:53 14.3  0:59    6   31:40 10:13 1:52:11 
   10  226 Dawn Luehrs             Shakopee           MN  43   10 14:25  2:03  3:16   10   59:49 15.0  2:01   10   34:47 11:14 1:54:16 
   11  179 Jenn Nienaber           Eden Prairie       MN  43    9 13:41  1:57  2:35   13 1:02:59 14.3  1:33    9   34:42 11:12 1:55:29 
   12  335 Emily Hoppe             Edina              MN  41   12 14:56  2:08  4:06   11 1:00:02 15.0  1:38   12   34:54 11:16 1:55:34 
   13  339 Nicole Tuescher         Edina              MN  41   14 15:47  2:15  4:00    8   56:55 15.8  4:08   11   34:54 11:16 1:55:42 
   14  161 Kari Kroll              Minnetonka         MN  42   15 16:31  2:21  3:05   15 1:13:40 12.2  1:01   15   37:40 12:09 2:11:55 
   15  284 Kim Gohman              Minnetonka         MN  40   13 15:33  2:13  3:55   14 1:11:38 12.6  1:06   16   43:16 13:58 2:15:25 
   16  174 Alyssa Kuehn            Richfield          MN  42   16 20:48  2:58  2:23   16 1:17:53 11.6  1:22   14   37:28 12:06 2:19:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  280 Mike Blair              Prior Lake         MN  46    1 10:15  1:28  1:35    1   42:28 21.2  0:43    1   22:55  7:24 1:17:54 
    2  336 Dean Anderson           Blaine             MN  45    5 11:35  1:39  1:50    2   43:28 20.7  1:11    2   23:54  7:43 1:21:56 
    3   29 Tim J Walker            Minnetonka         MN  48    2 10:22  1:29  1:53    4   44:47 20.1  0:42    5   26:31  8:33 1:24:13 
    4  228 Kevin Knight            Minneapolis        MN  45    3 10:59  1:34  2:04    3   44:31 20.2  0:57    4   26:27  8:32 1:24:56 
    5  125 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  49    4 11:30  1:38  1:40    5   47:44 18.9  1:01    3   26:15  8:28 1:28:08 
    6  108 Eric Krantz             Minnetonka         MN  49    6 12:54  1:50  1:32    6   48:31 18.6  0:40    6   28:01  9:03 1:31:36 
    7    3 Pete McConnell          Plymouth           MN  49    9 15:17  2:11  3:09    7   53:05 17.0  4:38    7   29:34  9:33 1:45:41 
    8  321 David Becker            Eden Prairie       MN  49    8 13:35  1:56  2:48    9   56:43 15.9  1:54    9   31:33 10:11 1:46:31 
    9   39 Jef Behnken             St Louis Park      MN  49    7 13:26  1:55  4:06    8   56:01 16.1  2:05    8   31:20 10:07 1:46:56 
   10  166 Tony Tomanek            Minnetonka         MN  46   10 19:23  2:46  3:54   10   58:33 15.4  1:42   10   33:54 10:56 1:57:23 
   11  191 Jason Sutherlin         Eagan              MN  45   11 19:59  2:51  2:56   11   58:53 15.3  4:02   11   42:39 13:46 2:08:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   25 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  47    1  9:02  1:17  1:24    1   42:35 21.1  0:45    1   23:33  7:36 1:17:17 
    2  245 Karen Bebchuk           Minneapolis        MN  48    3 10:57  1:34  1:36    2   47:28 19.0  0:49    2   24:23  7:52 1:25:11 
    3  107 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48    9 12:33  1:47  1:16    3   48:38 18.5  1:08    4   28:07  9:05 1:31:41 
    4  158 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  49    4 11:17  1:37  3:04    5   54:52 16.4  1:36    7   29:55  9:39 1:40:43 
    5   99 Kathleen Roller         Orono              MN  46   13 14:06  2:01  2:23    4   53:27 16.8  1:06    8   31:43 10:14 1:42:44 
    6  129 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  45    5 11:17  1:37  1:56    8   56:34 15.9  0:52   10   32:14 10:24 1:42:52 
    7   53 Stephanie Sunnarborg    Bloomington        MN  47    6 11:19  1:37  2:36    9   57:46 15.6  2:08    6   29:42  9:35 1:43:28 
    8  287 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  45   11 13:02  1:51  2:00    6   56:26 15.9  1:16    9   31:57 10:19 1:44:38 
    9  306 Jill Hendrickson        Hopkins            MN  49    2 10:41  1:32  2:53   12 1:02:58 14.3  1:01    3   27:22  8:50 1:44:53 
   10    2 Terri Dauplaise         Andover            MN  48    7 11:32  1:39  2:38   10 1:00:05 15.0  1:54    5   29:35  9:33 1:45:42 
   11    9 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  49   12 13:22  1:54  1:52    7   56:28 15.9  1:06   11   33:01 10:39 1:45:46 
   12  244 Stacey Mackay           Eden Prairie       MN  49   14 14:29  2:04  3:37   11 1:01:11 14.7  1:16   12   34:11 11:02 1:54:41 
   13  235 Cheryl Rubenis          Brooklyn Park      MN  46    8 12:28  1:47  3:26   14 1:04:00 14.1  1:37   14   36:49 11:53 1:58:19 
   14  279 Cheryl Fox              Shakopee           MN  46   15 15:10  2:10  2:43   13 1:03:56 14.1  0:52   15   41:03 13:15 2:03:42 
   15   69 Mia Nelson              Minnetonka         MN  49   16 16:27  2:21  3:56   15 1:08:52 13.1  1:40   13   34:12 11:02 2:05:05 
   16  122 Kris Kulevsky           Saint Louis Park   MN  47   10 12:53  1:50  2:37                                                    
   17  337 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  46   17 22:34  3:13  3:43                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   40 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  52    2  9:48  1:24  0:50    1   42:13 21.3  0:47    2   22:55  7:24 1:16:31 
    2  254 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  53   12 11:26  1:38  1:29    2   43:15 20.8  1:06    1   22:21  7:13 1:19:35 
    3  236 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  51    4  9:54  1:25  1:46    3   43:29 20.7  0:46    4   24:47  8:00 1:20:40 
    4  332 Eric Showers            Minnetonka         MN  52    6 10:20  1:29  2:59    4   44:00 20.5  1:08    8   26:19  8:30 1:24:44 
    5  163 Nicholas Cronin         Edina              MN  53    7 10:25  1:29  1:43    5   47:11 19.1  1:04    3   24:32  7:55 1:24:53 
    6  257 Thorn Turner            Shorewood          MN  53    1  9:25  1:21  2:35    8   50:04 18.0  0:57    7   25:54  8:22 1:28:53 
    7  258 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  51   10 11:11  1:36  2:58    7   49:32 18.2  0:58    9   27:17  8:48 1:31:53 
    8  277 Philippe Firmin         Lakeville          MN  51   15 13:49  1:58  1:39   13   53:15 16.9  0:42    5   24:55  8:03 1:34:18 
    9  217 Dwight Larsen           Plymouth           MN  52   13 12:07  1:44  2:33   11   51:39 17.4  0:59   10   27:37  8:55 1:34:54 
   10  104 Chris Chinander         Chanhassen         MN  54    5 10:02  1:26  2:00    6   48:37 18.5  1:10   17   33:25 10:47 1:35:13 
   11  253 Peter Rosen             Saint Paul         MN  51   18 15:10  2:10  2:20    9   50:30 17.8  1:37    6   25:49  8:20 1:35:24 
   12  131 Randy Ness              Brooklyn Park      MN  53    3  9:54  1:25  3:17   10   51:21 17.5  1:25   13   29:30  9:31 1:35:24 
   13   27 Paul Pasko              Minnetonka         MN  50   19 17:35  2:30  2:00   12   51:42 17.4  2:33   14   30:46  9:56 1:44:35 
   14  242 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  54    9 10:59  1:34  3:02   15   55:16 16.3  1:49   18   34:22 11:05 1:45:26 
   15  272 David Schaub            Lombard            IL  51   20 18:33  2:39  2:52   16   56:07 16.0  2:13   11   28:56  9:20 1:48:39 
   16   63 Clay Gustafson          Minneapolis        MN  51    8 10:36  1:31  2:52   20 1:05:04 13.8  2:28   12   29:08  9:24 1:50:07 
   17  271 Eray Aydil              Hopkins            MN  50   17 14:34  2:05  3:01   19   59:59 15.0  1:54   15   31:32 10:11 1:50:59 
   18    5 David Raatz             St Louis Park      MN  51   14 12:32  1:47  3:09   18   59:31 15.1  1:00   19   38:20 12:22 1:54:31 
   19   52 Jon Davis               Minnetonka         MN  53   11 11:14  1:36  2:34   17   58:50 15.3  1:37   20   43:39 14:05 1:57:52 
   20   73 Robert Payne            Minneapolis        MN  54   21 19:02  2:43  4:50   21 1:05:36 13.7  0:53   16   32:08 10:22 2:02:27 
   21   15 Kurt Schultz            Lakeville          MN  52   16 13:53  1:59  2:10   14   53:52 16.7                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   26 Michele Pasko           Minnetonka         MN  50    1 12:43  1:49  2:16    2   52:39 17.1  2:00    5   30:21  9:48 1:39:58 
    2   85 Jessica Roe             Golden Valley      MN  53    7 15:35  2:13  3:07    3   54:13 16.6  1:01    3   29:46  9:36 1:43:39 
    3  298 Missy Elder             Chanhassen         MN  51    8 16:41  2:23  3:11    1   50:17 17.9  1:21    7   34:18 11:04 1:45:48 
    4  162 Jennie Bushway          Excelsior          MN  51    5 14:33  2:04  2:52    4   54:32 16.5  1:58    6   33:06 10:41 1:47:00 
    5  121 Alison Albrecht         Minnetonka         MN  53    2 13:07  1:52  4:32    7 1:02:12 14.5  0:57    1   26:14  8:28 1:47:01 
    6   32 Brenda Weiler           Wayzata            MN  54    6 14:34  2:05  2:31    6 1:01:21 14.7  0:49    4   30:12  9:45 1:49:25 
    7  150 Teresa Foushee          Plymouth           MN  52    9 19:34  2:47  3:03    5   58:48 15.3  1:35    2   26:39  8:36 1:49:36 
    8  325 Susan Peterson          Minneapolis        MN  52    4 14:22  2:03  3:25    8 1:03:39 14.1  1:27    8   35:29 11:27 1:58:20 
    9   36 Terry Magaard           Wayzata            MN  53    3 13:39  1:57  2:32    9 1:05:36 13.7  1:42    9   35:36 11:29 1:59:03 
   10  185 Karen Anderson          Belle Plaine       MN  52   10 22:21  3:11  4:25   10 1:17:06 11.7  1:34   10   42:57 13:52 2:28:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  241 Kevin Olsen             Orono              MN  56    3  8:52  1:16  1:20    3   42:18 21.3  0:28    2   24:41  7:58 1:17:37 
    2  215 Jim Nack                Madion Lake        MN  55    5  9:46  1:24  1:46    1   41:51 21.5  0:35    1   24:41  7:58 1:18:36 
    3   10 Jeff Melby              Bloomington        MN  55    4  9:32  1:22  1:32    2   42:07 21.4  0:43    3   24:52  8:01 1:18:43 
    4   88 John Weum               Eden Prairie       MN  55    2  8:45  1:15  1:51    5   48:56 18.4  0:47    5   28:08  9:05 1:28:24 
    5  177 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  57    6 10:21  1:29  1:43    4   47:39 18.9  0:38    6   28:46  9:17 1:29:06 
    6  199 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  56    1  8:04  1:09  2:46    6   51:37 17.4  1:10    7   36:07 11:39 1:39:42 
    7   77 Steven Kraemer          St. Louis Park     MN  58   10 16:56  2:25  3:18   12 1:04:08 14.0  0:43    4   27:03  8:44 1:52:07 
    8  310 Ted Olson               Champlin           MN  55    9 16:12  2:18  2:33    7   54:31 16.5  1:48   10   38:53 12:33 1:53:55 
    9  275 Bruce Bailey            Wayzata            MN  58   12 19:24  2:46  2:07    8   55:49 16.1  1:36    9   38:43 12:30 1:57:38 
   10  201 Dave Johnson            Minnetonka         MN  56    8 15:52  2:16  4:46   10 1:00:34 14.9  4:25    8   37:20 12:03 2:02:56 
   11  307 Michael Petersen        Ramset             MN  57    7 12:40  1:48  4:24   11 1:01:58 14.5  3:46   12   45:42 14:45 2:08:28 
   12   42 Steve Kessler           Hopkins            MN  57   13 21:09  3:01  4:10    9   59:20 15.2  3:13   11   44:49 14:28 2:12:39 
   13  155 Mark Anderson           Excelsior          MN  59   11 19:13  2:44  6:23   13 1:17:29 11.6  2:20   13   49:12 15:53 2:34:35 
   14  233 Hamid Berenjian         Eden Prairie       MN  58                          14 1:18:38 11.4                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  459 Deborah Zvosec                                 56    2 12:48  1:49  3:09    1   54:11 16.6  0:46    1   29:39  9:34 1:40:31 
    2  171 Sue Mendenhall          Eden Prairie       MN  55    4 15:09  2:09  2:18    2   56:47 15.8  2:54    4   34:18 11:04 1:51:23 
    3    8 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  56    3 14:02  2:00  2:11    4   59:44 15.1  1:51    3   34:14 11:03 1:52:00 
    4   34 Vicki Luxton            Minnetonka         MN  55    5 15:20  2:11  3:58    5 1:08:30 13.1  0:50    2   32:27 10:28 2:01:04 
    5  192 Diane Pattridge         Wayzata            MN  59    1 12:25  1:46  2:54    3   58:01 15.5  2:14    7   49:10 15:52 2:04:43 
    6  237 Kim Halek               Champlin           MN  55    6 17:33  2:30  2:20    6 1:09:33 12.9  1:47    5   41:21 13:21 2:12:31 
    7   79 Deborah Ann Clark       Hopkins            MN  55    7 19:24  2:46 12:11    7 1:12:08 12.5  3:13    6   43:06 13:54 2:30:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  246 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  62    1  9:55  1:25  1:40    1   42:48 21.0  0:52    1   27:01  8:43 1:22:13 
    2  289 David Johnston          Minnetonka         MN  62    2 13:26  1:55  2:23    2   49:03 18.3  2:37    2   30:29  9:50 1:37:56 
    3  297 Gery Haag               Plymouth           MN  61    3 16:14  2:19  2:13    3   52:20 17.2  1:08    3   31:56 10:18 1:43:50 
    4   78 Gary Tazelaar           Hopkins            MN  61    4 21:28  3:03 10:30    4 1:11:45 12.5  4:25    4   41:41 13:27 2:29:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   49 Bethany Collins         New Hope           MN  60    1 10:00  1:26  2:23    1   51:11 17.6  1:12    4   34:15 11:03 1:38:58 
    2   31 Barbara Sampson         Mound              MN  60    4 16:00  2:17  3:20    2   56:24 16.0  1:28    2   31:45 10:15 1:48:54 
    3  126 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  60    3 13:15  1:53  3:48    3 1:01:45 14.6  1:45    1   30:03  9:42 1:50:35 
    4  157 Colleen Zvosec          Edina              MN  60    2 12:16  1:45  3:11    4 1:02:05 14.5  0:58    3   34:11 11:02 1:52:39 
    5   17 Donna Clearman          Anoka              MN  60    5 16:32  2:21  5:53    5 1:24:11 10.7  1:26    5   55:21 17:52 2:43:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   30 Danny Kagol             Minnetonka         MN  67    3 15:20  2:11  3:32    1   56:00 16.1  2:30    1   32:08 10:22 1:49:27 
    2  224 John St Pierre          Edina              MN  65    4 16:00  2:17  2:21    2   59:07 15.2  1:30    2   33:46 10:54 1:52:42 
    3  288 Marv Johnson            Duluth             MN  65    1 14:13  2:02  4:37    4 1:02:38 14.4  1:37    4   37:19 12:03 2:00:23 
    4  188 James Barthel           Dellwood           MN  68    2 15:11  2:10  5:59    3 1:00:36 14.9  2:44    3   37:05 11:58 2:01:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  133 Clark Worthington       St Louis Park      MN  73    1 14:28  2:04  3:40    1 1:03:30 14.2  1:40    1   35:13 11:22 1:58:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        332
Total Number of Individual Finishers:    270
Number of Male   Finishers:              159
Number of Female Finishers:              111
Did not Finish Race or Did Not Start:     60