Detroit Lakes Invitational -
Detroit Lakes, MN
9/10/2015

race logo










					               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                            September 10, 2015
                         JUNIOR HIGH BOYS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    24  Bemidji                   (  11:54.5    59:32.3   1:04.8)
========================================
  1      1  Nathan Alto                     11:09.3
  2      3  Gage Mostad                     11:56.4
  3      5  Michael Dickinson               12:06.0
  4      6  Ethan Maish                     12:06.5
  5      9  Nicholas Youso                  12:14.1
  6   ( 14) Isaak McDonald                  12:29.3
  7   ( 19) Ben Kieson                      12:44.6

  2.    51  Perham                    (  12:17.5  1:01:27.3   0:16.2)
========================================
  1      7  Drew Birkeland                  12:08.2
  2      8  Bailey Evenson                  12:08.3
  3     11  Gunnar Anderson                 12:22.7
  4     12  Owen Werner                     12:23.7
  5     13  Chase Belka                     12:24.4
  6   ( 21) Isaac Scheidecker               12:58.5
  7   ( 24) Gabe Bellefeuille               13:16.3

  3.    87  Detroit Lakes             (  12:44.8  1:03:43.9   1:29.2)
========================================
  1      4  Grant Fritch-Gallatin           12:02.0
  2     16  Nick Hess                       12:31.0
  3     17  Elijah Kitzman                  12:31.1
  4     23  Blake Weber                     13:08.6
  5     27  Reed Benson                     13:31.2
  6   ( 28) Nick Reisenauer                 13:36.8
  7   ( 31) Leslie Styles                   13:38.4

  4.   104  Shanley                   (  13:02.2  1:05:10.6   2:04.8)
========================================
  1      2  Emmet Kenney                    11:45.1
  2     10  Conner Asche                    12:19.6
  3     29  Josh Wuebker                    13:37.8
  4     30  Matt Vought                     13:38.2
  5     33  Zach McCormick                  13:49.9
  6   ( 34) Zack Wolf                       14:02.8
  7   ( 37) Chance Thorsteinson             14:09.6

  5.   152  Moorhead                  (  13:42.7  1:08:33.4   1:51.2)
========================================
  1     15  Ives Hilgers                    12:29.6
  2     25  Granton Schneider               13:20.7
  3     35  Mason Allen                     14:07.9
  4     38  Ethan Lien                      14:14.4
  5     39  Jack Eisenzimmer                14:20.8
  6   ( 40) Jack Anderson                   14:23.3
  7   ( 42) Elijah Harvala                  14:27.8

  6.   154  Frazee - Vergas           (  13:39.9  1:08:19.2   1:38.8)
========================================
  1     20  Alex Beck                       12:56.0
  2     22  Grady Larsen                    13:00.8
  3     32  Coleton Borah                   13:39.5
  4     36  Jaden Schaefer                  14:08.1
  5     44  Peyton Cole                     14:34.8

  7.   204  Lake Park-Audubon         (  14:36.4  1:13:01.7   2:20.7)
========================================
  1     26  Patrick Hofstrand               13:22.4
  2     41  Tyler Bjerke                    14:26.5
  3     43  Carter Anderson                 14:33.1
  4     46  Zeb Lewis                       14:56.6
  5     48  Shawn Skjold                    15:43.1
  6   ( 50) Andy Softing                    16:11.7

  8.   210  Hawley                    (  15:01.0  1:15:05.0   3:48.1)
========================================
  1     18  Evan Myran                      12:37.9
  2     45  Will Daggett                    14:35.4
  3     47  Jeremy Fenske                   15:36.4
  4     49  Masyn Johnson                   15:49.3
  5     51  Kelso Anderson                  16:26.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/32    525 Nathan Alto               7 Bemidji                   11:09.3  5:37 
    2   1/10    924 Emmet Kenney              7 Shanley                   11:45.1  5:55 
    3   2/32    550 Gage Mostad               8 Bemidji                   11:56.4  6:01 
    4   1/16    607 Grant Fritch-Gallatin     8 Detroit Lakes             12:02.0  6:04 
    5   3/32    530 Michael Dickinson         7 Bemidji                   12:06.0  6:06 
    6   4/32    544 Ethan Maish               7 Bemidji                   12:06.5  6:06 
    7   1/15    863 Drew Birkeland            8 Perham                    12:08.2  6:07 
    8   2/15    870 Bailey Evenson            8 Perham                    12:08.3  6:07 
    9   5/32    561 Nicholas Youso            7 Bemidji                   12:14.1  6:10 
   10   2/10    919 Conner Asche              7 Shanley                   12:19.6  6:12 
   11   3/15    860 Gunnar Anderson           8 Perham                    12:22.7  6:14 
   12   4/15    894 Owen Werner               8 Perham                    12:23.7  6:15 
   13   5/15    861 Chase Belka               8 Perham                    12:24.4  6:15 
   14   6/32    548 Isaak McDonald            6 Bemidji                   12:29.3  6:17 
   15   1/19    790 Ives Hilgers              7 Moorhead                  12:29.6  6:17 
   16   2/16    612 Nick Hess                 7 Detroit Lakes             12:31.0  6:18 
   17   3/16    614 Elijah Kitzman            7 Detroit Lakes             12:31.1  6:18 
   18   1/3     820 David Johnston            8 Pelican Rapids            12:36.0  6:21 
   19   1/5     746 Evan Myran                7 Hawley                    12:37.9  6:22 
   20   7/32    539 Ben Kieson                6 Bemidji                   12:44.6  6:25 
   21   8/32    560 Derek Young               7 Bemidji                   12:51.6  6:29 
   22   1/5     706 Alex Beck                 7 Frazee - Vergas           12:56.0  6:31 
   23   6/15    885 Isaac Scheidecker         9 Perham                    12:58.5  6:32 
   24   2/5     715 Grady Larsen              8 Frazee - Vergas           13:00.8  6:33 
   25   9/32    543 Seth Lindgren             6 Bemidji                   13:05.8  6:36 
   26   4/16    640 Blake Weber               8 Detroit Lakes             13:08.6  6:37 
   27  10/32    541 Josef Lalli               6 Bemidji                   13:14.9  6:40 
   28   7/15    862 Gabe Bellefeuille         8 Perham                    13:16.3  6:41 
   29   8/15    880 Dakota Perry              8 Perham                    13:16.4  6:41 
   30   9/15    858 Carter Aakre              8 Perham                    13:16.4  6:41 
   31  10/15    864 Caden Bormann             8 Perham                    13:16.8  6:41 
   32   2/19    798 Granton Schneider         8 Moorhead                  13:20.7  6:43 
   33   1/6     763 Patrick Hofstrand         9 Lake Park-Audubon         13:22.4  6:44 
   34  11/32    534 Eric Guida                7 Bemidji                   13:24.3  6:45 
   35   5/16    599 Reed Benson               8 Detroit Lakes             13:31.2  6:48 
   36   6/16    628 Nick Reisenauer           8 Detroit Lakes             13:36.8  6:51 
   37   3/10    942 Josh Wuebker              8 Shanley                   13:37.8  6:52 
   38   4/10    940 Matt Vought               9 Shanley                   13:38.2  6:52 
   39   7/16    636 Leslie Styles             7 Detroit Lakes             13:38.4  6:52 
   40  12/32    557 Darren Roth               7 Bemidji                   13:39.5  6:53 
   41   3/5     707 Coleton Borah             8 Frazee - Vergas           13:39.5  6:53 
   42  11/15    878 Elijah Morris             7 Perham                    13:40.6  6:53 
   43   1/4     681 Levi Miller               8 Fergus Falls              13:44.6  6:55 
   44   8/16    611 John Hausten              8 Detroit Lakes             13:45.3  6:56 
   45   2/4     686 Kolsen Papon              7 Fergus Falls              13:47.3  6:57 
   46   5/10    930 Zach McCormick            8 Shanley                   13:49.9  6:58 
   47  13/32    527 Jaden Atkinson            8 Bemidji                   13:51.4  6:59 
   48  14/32    528 James Branham             8 Bemidji                   13:51.4  6:59 
   49   9/16    639 Avery Walz                8 Detroit Lakes             13:52.6  6:59 
   50  10/16    637 Keith Swanson             7 Detroit Lakes             13:59.0  7:02 
   51   6/10    941 Zack Wolf                 8 Shanley                   14:02.8  7:04 
   52   2/3     823 Logan Petznik             8 Pelican Rapids            14:03.5  7:05 
   53  11/16    638 Jacob Trout               7 Detroit Lakes             14:04.1  7:05 
   54  12/15    874 Hayden Kjelshus           9 Perham                    14:04.1  7:05 
   55  13/15    884 Coltan Satter             9 Perham                    14:04.9  7:05 
   56   3/19    783 Mason Allen               7 Moorhead                  14:07.9  7:07 
   57   4/5     722 Jaden Schaefer            8 Frazee - Vergas           14:08.1  7:07 
   58  12/16    616 Will Knope                7 Detroit Lakes             14:08.8  7:07 
   59   7/10    939 Chance Thorsteinson       8 Shanley                   14:09.6  7:08 
   60  15/32    559 Sam Schulze               7 Bemidji                   14:09.7  7:08 
   61   4/19    796 Ethan Lien                7 Moorhead                  14:14.4  7:10 
   62   5/19    788 Jack Eisenzimmer          7 Moorhead                  14:20.8  7:13 
   63   6/19    784 Jack Anderson             8 Moorhead                  14:23.3  7:15 
   64   2/6     761 Tyler Bjerke              8 Lake Park-Audubon         14:26.5  7:16 
   65   7/19    789 Elijah Harvala            7 Moorhead                  14:27.8  7:17 
   66  16/32    531 Soloman Frank             7 Bemidji                   14:32.6  7:19 
   67   3/6     760 Carter Anderson           8 Lake Park-Audubon         14:33.1  7:20 
   68   8/10    928 Mason Martinson           7 Shanley                   14:33.6  7:20 
   69   8/19    792 Caden Howell              8 Moorhead                  14:34.3  7:20 
   70  17/32    546 Brooks Matetich           6 Bemidji                   14:34.5  7:20 
   71   5/5     708 Peyton Cole               7 Frazee - Vergas           14:34.8  7:20 
   72   2/5     738 Will Daggett              8 Hawley                    14:35.4  7:21 
   73   9/19    795 Jack Lee                  8 Moorhead                  14:36.9  7:21 
   74  18/32    529 John Cleven               6 Bemidji                   14:39.5  7:23 
   75  19/32    553 Ethan Oakes               8 Bemidji                   14:39.8  7:23 
   76   9/10    934 Jeffrey Porter            7 Shanley                   14:40.3  7:23 
   77  20/32    540 Bryce Kondos              6 Bemidji                   14:44.0  7:25 
   78  10/19    791 Kaleb Hodges              7 Moorhead                  14:45.3  7:26 
   79  13/16    634 Dylan Strawsell           7 Detroit Lakes             14:51.4  7:29 
   80  21/32    549 Caleb McShane             7 Bemidji                   14:53.1  7:30 
   81  22/32    547 Cole Matetich             7 Bemidji                   14:53.7  7:30 
   82   4/6     765 Zeb Lewis                 7 Lake Park-Audubon         14:56.6  7:31 
   83  14/15    891 Kyle Swanson              8 Perham                    14:57.7  7:32 
   84  23/32    554 Ryan Pfleger              8 Bemidji                   15:03.2  7:35 
   85  14/16    631 Thad Schlauderaff         7 Detroit Lakes             15:10.7  7:38 
   86  11/19    801 Isaac Vogt                8 Moorhead                  15:19.0  7:43 
   87  15/15    872 Graham Johnson            7 Perham                    15:19.1  7:43 
   88   3/3     819 Adam Hoover               8 Pelican Rapids            15:25.2  7:46 
   89   3/5     740 Jeremy Fenske             8 Hawley                    15:36.4  7:51 
   90  15/16    603 Logan Bunnis              8 Detroit Lakes             15:37.7  7:52 
   91   3/4     677 Will Larson               7 Fergus Falls              15:40.9  7:54 
   92   5/6     767 Shawn Skjold              8 Lake Park-Audubon         15:43.1  7:55 
   93  24/32    526 Seth Anderson             8 Bemidji                   15:44.0  7:55 
   94  12/19    799 Leiton Selseth            7 Moorhead                  15:45.5  7:56 
   95  10/10    931 Ben Mehus                 7 Shanley                   15:47.0  7:57 
   96   4/5     743 Masyn Johnson             8 Hawley                    15:49.3  7:58 
   97  16/16    623 Sean Oakes                7 Detroit Lakes             15:50.6  7:59 
   98  13/19    803 Bailey Wold               8 Moorhead                  15:58.9  8:03 
   99  25/32    533 Timber Guardipee          8 Bemidji                   16:01.2  8:04 
  100   6/6     768 Andy Softing              8 Lake Park-Audubon         16:11.7  8:09 
  101  14/19    785 Tyler Bulluf              8 Moorhead                  16:12.4  8:10 
  102  15/19    786 Zachary Dopplar           8 Moorhead                  16:19.1  8:13 
  103   5/5     735 Kelso Anderson            8 Hawley                    16:26.0  8:16 
  104   4/4     671 Hunter Fredrich           8 Fergus Falls              16:38.7  8:23 
  105  26/32    555 Kamin Pierce              6 Bemidji                   16:42.2  8:25 
  106  27/32    532 Josh Griggs               6 Bemidji                   17:18.6  8:43 
  107  16/19    787 Phoenix Duerr             7 Moorhead                  17:23.6  8:45 
  108  28/32    535 Noah Hanks                7 Bemidji                   17:56.5  9:02 
  109  29/32    556 Ethan Polleck             6 Bemidji                   17:58.5  9:03 
  110  17/19    793 Cole Johnson              7 Moorhead                  18:36.3  9:22 
  111  18/19    797 Tj Merkens                7 Moorhead                  18:38.0  9:23 
  112  19/19    802 Colin Welna               7 Moorhead                  19:29.1  9:48 
  113  30/32    542 Caleb Laudtke             7 Bemidji                   19:35.8  9:52 
  114  31/32    558 C.J. Schneider            7 Bemidji                   19:49.0  9:58 
  115  32/32    552 Brent Nistler             6 Bemidji                   20:15.5 10:12