Jim Machacek Classic Invitational -
Pine River, MN
9/15/2015

race logo










					                     JIM MACHACEK CLASSIC INVITATIONAL
                              Pine River, MN
                            Septemeber 15, 2015
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    21  Pequot Lakes              (  17:53.3  1:29:26.4   1:06.3)
========================================
  1      1  Tony Fitzer                     17:15.5
  2      3  Reid Pierzinski                 17:40.7
  3      4  Cody Huss                       18:03.0
  4      5  Jacob Tschida                   18:05.4
  5      8  Marty Fitzer                    18:21.8
  6   ( 12) Levi Palmer                     18:54.3
  7   ( 13) Cam Boller                      19:00.0

  2.    74  Staples-Motley            (  19:04.4  1:35:21.8   2:19.2)
========================================
  1      2  Ryan Trout                      17:33.1
  2     14  Emmet Anderson                  19:03.0
  3     15  Owen Bjerga                     19:14.5
  4     20  Blake Gerard                    19:38.9
  5     23  Franciscek Karbowiak            19:52.3
  6   ( 24) Jack Tyrrell                    19:53.7
  7   ( 28) Spencer Miller                  20:11.0

  3.    77  Pine River-Backus         (  19:09.1  1:35:45.1   1:51.3)
========================================
  1      6  Luke Downie                     18:09.6
  2     11  Konrad Bueckers                 18:45.8
  3     16  Josh Sechser                    19:19.7
  4     18  Torry Hirschey                  19:29.1
  5     26  Luke Sechser                    20:00.9
  6   ( 30) Nick Ackerman                   20:34.5
  7   ( 36) Troy Fetter                     21:05.7

  4.    91  Frazee - Vergas           (  19:24.6  1:37:03.0   1:30.7)
========================================
  1      9  Tanner Eischens                 18:24.7
  2     17  Michael Miller                  19:22.9
  3     19  Nathaniel Lubitz                19:35.0
  4     21  Tanner Schermerhorn             19:45.0
  5     25  Riley Kitchenmaster             19:55.4
  6   ( 29) Caleb Wutzke                    20:15.7
  7   ( 31) Zakary Watchorn                 20:34.5

  5.    99  Park Rapids Area          (  19:31.0  1:37:34.8   2:47.8)
========================================
  1      7  Adam Jacobi                     18:09.9
  2     10  Per Jorgenson                   18:36.7
  3     22  Will Pickar                     19:45.3
  4     27  Ashton Clark                    20:05.2
  5     33  Seth Breitweser                 20:57.7
  6   ( 34) Jack Christenson                20:57.7
  7   ( 35) Keegan Moses                    21:00.1

  6.   186  Pillager                  (  22:29.7  1:52:28.3   3:34.2)
========================================
  1     32  Brennen Bordwell                20:34.6
  2     37  Zeke Gilbertson                 22:16.5
  3     38  Zacc Gilbertson                 22:26.2
  4     39  Jared Eng                       23:02.2
  5     40  Anthony Jansen                  24:08.8



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/12    211 Tony Fitzer              11 Pequot Lakes              17:15.5  5:34 
    2   1/13   1658 Ryan Trout               12 Staples-Motley            17:33.1  5:39 
    3   2/12    224 Reid Pierzinski          10 Pequot Lakes              17:40.7  5:42 
    4   3/12    216 Cody Huss                11 Pequot Lakes              18:03.0  5:49 
    5   4/12    228 Jacob Tschida            11 Pequot Lakes              18:05.4  5:50 
    6   1/7     956 Luke Downie              11 Pine River-Backus         18:09.6  5:51 
    7   1/9     122 Adam Jacobi              11 Park Rapids Area          18:09.9  5:51 
    8   5/12    210 Marty Fitzer             11 Pequot Lakes              18:21.8  5:55 
    9   1/11   1577 Tanner Eischens          10 Frazee - Vergas           18:24.7  5:56 
   10   2/9     123 Per Jorgenson            11 Park Rapids Area          18:36.7  6:00 
   11   2/7     952 Konrad Bueckers          12 Pine River-Backus         18:45.8  6:03 
   12   6/12    222 Levi Palmer              12 Pequot Lakes              18:54.3  6:06 
   13   7/12    205 Cam Boller               12 Pequot Lakes              19:00.0  6:07 
   14   2/13    984 Emmet Anderson            7 Staples-Motley            19:03.0  6:08 
   15   3/13    986 Owen Bjerga               8 Staples-Motley            19:14.5  6:12 
   16   3/7     963 Josh Sechser             12 Pine River-Backus         19:19.7  6:14 
   17   8/12    223 Sam Person                9 Pequot Lakes              19:20.6  6:14 
   18   9/12    213 Ben Golden                9 Pequot Lakes              19:20.7  6:14 
   19   2/11   1574 Michael Miller           10 Frazee - Vergas           19:22.9  6:15 
   20   4/7     958 Torry Hirschey            9 Pine River-Backus         19:29.1  6:17 
   21   3/11   1600 Nathaniel Lubitz         12 Frazee - Vergas           19:35.0  6:19 
   22   4/13    993 Blake Gerard             11 Staples-Motley            19:38.9  6:20 
   23   4/11   1575 Tanner Schermerhorn      10 Frazee - Vergas           19:45.0  6:22 
   24   3/9     125 Will Pickar              10 Park Rapids Area          19:45.3  6:22 
   25   5/13    996 Franciscek Karbowiak     11 Staples-Motley            19:52.3  6:24 
   26   6/13   1659 Jack Tyrrell              8 Staples-Motley            19:53.7  6:25 
   27   5/11   1588 Riley Kitchenmaster      12 Frazee - Vergas           19:55.4  6:25 
   28   5/7     964 Luke Sechser             10 Pine River-Backus         20:00.9  6:27 
   29   4/9     120 Ashton Clark              9 Park Rapids Area          20:05.2  6:28 
   30   7/13    999 Spencer Miller            9 Staples-Motley            20:11.0  6:30 
   31   6/11   1595 Caleb Wutzke              9 Frazee - Vergas           20:15.7  6:32 
   32   1/3    1694 Paul Hendrickx           11 New York Mills            20:24.7  6:35 
   33   6/7     950 Nick Ackerman            10 Pine River-Backus         20:34.5  6:38 
   34   7/11   1598 Zakary Watchorn          12 Frazee - Vergas           20:34.5  6:38 
   35   1/5     235 Brennen Bordwell         10 Pillager                  20:34.6  6:38 
   36   2/3    1695 Peter Hendrickx          11 New York Mills            20:36.9  6:39 
   37  10/12    221 Dillon Meyer             11 Pequot Lakes              20:43.3  6:41 
   38  11/12    226 Sean Ryan                 9 Pequot Lakes              20:44.0  6:41 
   39   8/13    997 Coleman Klimek           11 Staples-Motley            20:46.6  6:42 
   40   9/13   1583 Robben Tanner             7 Staples-Motley            20:55.3  6:45 
   41   5/9     118 Seth Breitweser           9 Park Rapids Area          20:57.7  6:45 
   42   6/9     119 Jack Christenson         11 Park Rapids Area          20:57.7  6:45 
   43  10/13   1657 Nicholas Tabatt          10 Staples-Motley            20:58.9  6:46 
   44   8/11   1599 Tanner Reetz             11 Frazee - Vergas           20:59.1  6:46 
   45   7/9     124 Keegan Moses              8 Park Rapids Area          21:00.1  6:46 
   46   7/7     957 Troy Fetter              12 Pine River-Backus         21:05.7  6:48 
   47   3/3    1693 Ben Hendrickx             9 New York Mills            21:08.4  6:49 
   48  11/13   1660 Robert Wolf              11 Staples-Motley            21:16.1  6:51 
   49  12/13   1580 Nick Neimi               10 Staples-Motley            21:29.7  6:56 
   50   9/11   1597 Nick Ruiz                11 Frazee - Vergas           22:15.4  7:10 
   51   8/9     121 Kole Gieseke              9 Park Rapids Area          22:16.1  7:11 
   52   2/5     240 Zeke Gilbertson          10 Pillager                  22:16.5  7:11 
   53  12/12    207 Josh Buell               12 Pequot Lakes              22:22.0  7:12 
   54  13/13    985 Jack Benson               9 Staples-Motley            22:25.3  7:14 
   55   3/5     239 Zacc Gilbertson          10 Pillager                  22:26.2  7:14 
   56   4/5     237 Jared Eng                10 Pillager                  23:02.2  7:25 
   57   9/9    1552 Darien Simon             10 Park Rapids Area          23:02.2  7:25 
   58   5/5     241 Anthony Jansen           10 Pillager                  24:08.8  7:47 
   59  10/11   3029 Grant Jepson             12 Frazee - Vergas           24:27.6  7:53 
   60  11/11   1594 Matt Jutz                10 Frazee - Vergas           29:08.9  9:23