John Hermes Invite -
Fergus Falls, MN
10/1/2015

race logo










					                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                              October 1, 2015
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    21  Sartell - St. Stephen     (  18:03.4  1:30:16.7   0:42.6)
========================================
  1      1  David Anderson                  17:39.9
  2      2  Zach Nemeth                     17:50.0
  3      3  Zach Harren                     18:02.7
  4      7  Chase Anderson                  18:21.6
  5      8  Will Nemeth                     18:22.5
  6   (  9) Isaac Hesse                     18:23.3
  7   ( 12) Ben Hoeschen                    18:38.0

  2.    55  Alexandria                (  18:39.0  1:33:14.9   0:43.5)
========================================
  1      6  Casey Call                      18:20.5
  2     10  Nolan Christenson               18:28.4
  3     11  Kelby Peterson                  18:32.1
  4     13  Jude Pelowski                   18:49.9
  5     15  Patrick Chromey                 19:04.0
  6   ( 16) Ryan Maiers                     19:13.6
  7   ( 19) Ben Bogart                      19:30.8

  3.    81  Little Falls              (  19:11.7  1:35:58.3   1:28.4)
========================================
  1      4  Tyler Schlattman                18:09.5
  2     14  Daniel Bartkowitz               18:58.1
  3     20  Christian Ganz                  19:35.0
  4     21  Leo Wilczek                     19:37.8
  5     22  Dakota Kern                     19:37.9
  6   ( 23) William Riitters                19:39.4
  7   ( 29) Aaron Borash                    20:17.1

  4.    93  Detroit Lakes             (  19:22.8  1:36:54.0   1:51.8)
========================================
  1      5  Van Gallatin                    18:14.1
  2     17  Gabe Kitzman                    19:22.8
  3     18  Mason Sampson                   19:25.8
  4     26  Max Staley                      19:45.4
  5     27  Wyatt Nelson                    20:05.9
  6   ( 28) Jack Richards                   20:16.3
  7   ( 31) Jesse Livermore                 20:24.0

  5.   167  Ottertail Central         (  20:46.4  1:43:51.8   3:27.0)
========================================
  1     24  Donnie Frost                    19:40.6
  2     25  Erick George                    19:43.7
  3     30  Christopher Kenyon              20:18.8
  4     36  Marc Hendricks                  21:01.1
  5     52  Kevin Tierney                   23:07.6
  6   ( 54) Colin Geyer                     23:35.7

  6.   192  Breckenridge - Wahpeton   (  21:22.1  1:46:50.5   1:31.8)
========================================
  1     32  Jack Hirst                      20:36.2
  2     34  Alex Krack                      20:50.9
  3     38  Tommy Stock                     21:18.1
  4     42  Nolan Lemna                     21:57.3
  5     46  Ted Mandt                       22:08.0
  6   ( 50) Mason Meyer                     22:46.4
  7   ( 58) Dominic Erickson                23:50.4

  7.   198  Fergus Falls              (  21:35.3  1:47:56.2   1:05.0)
========================================
  1     35  Will Prody                      20:58.7
  2     37  Titus Seland                    21:12.2
  3     40  Josiah Nord                     21:48.8
  4     41  Andrew Christenson              21:52.8
  5     45  Jordan Schneeberger             22:03.7
  6   ( 47) Jayden Schmidt                  22:26.7
  7   ( 48) Josh Longtin                    22:26.8

  8.   232  Fargo South               (  22:22.5  1:51:52.3   2:09.3)
========================================
  1     39  Zach Hoppe                      21:31.2
  2     43  Max Sassi                       22:00.1
  3     44  Deven Mitchell                  22:01.9
  4     49  Lucas Quibell                   22:38.6
  5     57  Noah Osborn                     23:40.5
  6   ( 59) Malcolm Strand                  24:39.5
  7   ( 60) Nate Hagen                      30:02.9

  9.   248  Frazee                    (  22:48.4  1:54:01.7   2:58.9)
========================================
  1     33  Nick Ruiz                       20:38.0
  2     51  Toby Drewes                     22:54.3
  3     53  Ricky Roforth                   23:15.9
  4     55  Christopher Hughes              23:36.6
  5     56  Henry Kellerhuis                23:36.9



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/28    560 David Anderson           10 Sartell - St. Stephen     17:39.9  5:42 
    2   2/28    602 Zach Nemeth               8 Sartell - St. Stephen     17:50.0  5:45 
    3   3/28    586 Zach Harren               9 Sartell - St. Stephen     18:02.7  5:49 
    4   1/17    491 Tyler Schlattman         11 Little Falls              18:09.5  5:51 
    5   1/15    263 Van Gallatin             10 Detroit Lakes             18:14.1  5:53 
    6   1/22     59 Casey Call               12 Alexandria                18:20.5  5:55 
    7   4/28    559 Chase Anderson           12 Sartell - St. Stephen     18:21.6  5:55 
    8   5/28    601 Will Nemeth               8 Sartell - St. Stephen     18:22.5  5:55 
    9   6/28    587 Isaac Hesse              12 Sartell - St. Stephen     18:23.3  5:56 
   10   2/22     60 Nolan Christenson        10 Alexandria                18:28.4  5:57 
   11   3/22     95 Kelby Peterson           11 Alexandria                18:32.1  5:58 
   12   7/28    589 Ben Hoeschen              9 Sartell - St. Stephen     18:38.0  6:00 
   13   8/28    597 Aaron Lindner             9 Sartell - St. Stephen     18:41.8  6:02 
   14   4/22     93 Jude Pelowski            12 Alexandria                18:49.9  6:04 
   15   2/17    461 Daniel Bartkowitz         9 Little Falls              18:58.1  6:07 
   16   5/22     62 Patrick Chromey           9 Alexandria                19:04.0  6:09 
   17   9/28    603 Spencer Pierskalla       10 Sartell - St. Stephen     19:06.3  6:09 
   18  10/28    611 Cristian Vance            9 Sartell - St. Stephen     19:07.1  6:10 
   19  11/28    571 Caleb Clemens            10 Sartell - St. Stephen     19:07.3  6:10 
   20   6/22     86 Ryan Maiers              11 Alexandria                19:13.6  6:12 
   21  12/28    558 Peter Amundson           10 Sartell - St. Stephen     19:14.5  6:12 
   22  13/28    593 Luke Jones                9 Sartell - St. Stephen     19:17.9  6:13 
   23   2/15    271 Gabe Kitzman             10 Detroit Lakes             19:22.8  6:15 
   24   3/15    287 Mason Sampson            11 Detroit Lakes             19:25.8  6:16 
   25  14/28    577 Ben Fern                 12 Sartell - St. Stephen     19:29.3  6:17 
   26   7/22     57 Ben Bogart               11 Alexandria                19:30.8  6:17 
   27  15/28    585 Ethan Hanson             12 Sartell - St. Stephen     19:33.2  6:18 
   28   8/22     98 Derek Shulstad            9 Alexandria                19:35.0  6:19 
   29   3/17    464 Christian Ganz           12 Little Falls              19:35.0  6:19 
   30   9/22    113 Brady Wolkow             11 Alexandria                19:36.4  6:19 
   31   4/17    496 Leo Wilczek              10 Little Falls              19:37.8  6:20 
   32   5/17    472 Dakota Kern              10 Little Falls              19:37.9  6:20 
   33   6/17    490 William Riitters          9 Little Falls              19:39.4  6:20 
   34   1/6     515 Donnie Frost              9 Ottertail Central         19:40.6  6:20 
   35   2/6     516 Erick George             11 Ottertail Central         19:43.7  6:21 
   36   4/15    289 Max Staley               10 Detroit Lakes             19:45.4  6:22 
   37  16/28    569 Nolan Brenhaug           12 Sartell - St. Stephen     19:56.3  6:26 
   38  17/28    591 Jarret Janu              11 Sartell - St. Stephen     19:59.2  6:26 
   39  10/22     63 Nicholas Dee             12 Alexandria                20:05.2  6:28 
   40   5/15    277 Wyatt Nelson             12 Detroit Lakes             20:05.9  6:29 
   41  11/22     66 Jack Englund              9 Alexandria                20:06.3  6:29 
   42  18/28    610 Tom Trnka                12 Sartell - St. Stephen     20:14.2  6:31 
   43  12/22     54 Justin Balcome           10 Alexandria                20:15.6  6:32 
   44   6/15    285 Jack Richards            10 Detroit Lakes             20:16.3  6:32 
   45   7/17    462 Aaron Borash             11 Little Falls              20:17.1  6:32 
   46   3/6     523 Christopher Kenyon       11 Ottertail Central         20:18.8  6:33 
   47  13/22     87 Judd Martinson           10 Alexandria                20:20.4  6:33 
   48   8/17    459 Blake Alholm             10 Little Falls              20:20.6  6:33 
   49   9/17    486 Benjamin Peterson         9 Little Falls              20:20.9  6:33 
   50  14/22    105 Harold Wegner            10 Alexandria                20:22.9  6:34 
   51  10/17    474 Gunner Kleinschmidt      12 Little Falls              20:23.3  6:34 
   52   7/15    276 Jesse Livermore          11 Detroit Lakes             20:24.0  6:34 
   53  15/22     65 Zachary Dummer           10 Alexandria                20:27.0  6:35 
   54  19/28    573 Brice Douvier-Gore       10 Sartell - St. Stephen     20:27.0  6:35 
   55  20/28    616 Nolan Wollum              9 Sartell - St. Stephen     20:28.1  6:36 
   56   8/15    274 Aj Lindquist             11 Detroit Lakes             20:28.4  6:36 
   57  21/28    561 Thor Anderson             9 Sartell - St. Stephen     20:31.2  6:37 
   58  16/22     80 Wil Kopp                 10 Alexandria                20:32.8  6:37 
   59   1/10    197 Jack Hirst                9 Breckenridge - Wahpeton   20:36.2  6:38 
   60   1/5     388 Nick Ruiz                11 Frazee                    20:38.0  6:39 
   61  11/17    498 Nolan Zimny              10 Little Falls              20:39.6  6:39 
   62   9/15    275 Landon Lindsey           10 Detroit Lakes             20:40.1  6:40 
   63  22/28    575 Ryley Emslander           9 Sartell - St. Stephen     20:43.0  6:41 
   64   2/10    198 Alex Krack               11 Breckenridge - Wahpeton   20:50.9  6:43 
   65   1/12    686 Will Prody               10 Fergus Falls              20:58.7  6:46 
   66  12/17    471 Scott Kahler              9 Little Falls              21:01.1  6:46 
   67   4/6     518 Marc Hendricks           10 Ottertail Central         21:01.1  6:46 
   68  23/28    563 Ethan Berndt              9 Sartell - St. Stephen     21:04.0  6:47 
   69  10/15    286 Jon Richards             12 Detroit Lakes             21:08.3  6:49 
   70   2/12    692 Titus Seland              9 Fergus Falls              21:12.2  6:50 
   71  11/15    260 Connor Edvall            12 Detroit Lakes             21:15.5  6:51 
   72   3/10    212 Tommy Stock              11 Breckenridge - Wahpeton   21:18.1  6:52 
   73  24/28    582 Noah Gaffy                9 Sartell - St. Stephen     21:20.3  6:53 
   74   1/7     307 Zach Hoppe                9 Fargo South               21:31.2  6:56 
   75   1/2     633 Matt Poyzer              10 West Central Area         21:33.7  6:57 
   76  25/28    564 Dustin Bienusa            9 Sartell - St. Stephen     21:41.9  7:00 
   77   3/12    681 Josiah Nord              12 Fergus Falls              21:48.8  7:02 
   78  26/28    556 Dean Amundson            11 Sartell - St. Stephen     21:51.1  7:02 
   79   4/12    664 Andrew Christenson       11 Fergus Falls              21:52.8  7:03 
   80  13/17    475 Joseph Klosowski          9 Little Falls              21:57.3  7:04 
   81   4/10    200 Nolan Lemna               9 Breckenridge - Wahpeton   21:57.3  7:04 
   82   2/7     317 Max Sassi                10 Fargo South               22:00.1  7:05 
   83  17/22     82 Kyle Krippner            11 Alexandria                22:00.7  7:06 
   84   3/7     313 Deven Mitchell           10 Fargo South               22:01.9  7:06 
   85   5/12    691 Jordan Schneeberger      12 Fergus Falls              22:03.7  7:07 
   86   5/10    202 Ted Mandt                12 Breckenridge - Wahpeton   22:08.0  7:08 
   87  14/17    493 Nathan Voshall           12 Little Falls              22:09.7  7:08 
   88   2/2     634 Timothy Ruud              9 West Central Area         22:15.0  7:10 
   89  12/15    261 Tyler Edvall             10 Detroit Lakes             22:16.9  7:11 
   90  18/22    106 Eric Welle               11 Alexandria                22:20.8  7:12 
   91   6/12    690 Jayden Schmidt           10 Fergus Falls              22:26.7  7:14 
   92   7/12    677 Josh Longtin             12 Fergus Falls              22:26.8  7:14 
   93   4/7     316 Lucas Quibell             9 Fargo South               22:38.6  7:18 
   94   8/12    673 Matthew Holzworth         9 Fergus Falls              22:38.9  7:18 
   95  19/22     91 Parker Olson              9 Alexandria                22:41.0  7:19 
   96   6/10    203 Mason Meyer              10 Breckenridge - Wahpeton   22:46.4  7:20 
   97   9/12    678 Jacob Marvel             10 Fergus Falls              22:48.4  7:21 
   98   2/5     372 Toby Drewes              12 Frazee                    22:54.3  7:23 
   99   5/6     526 Kevin Tierney            10 Ottertail Central         23:07.6  7:27 
  100   3/5     387 Ricky Roforth             9 Frazee                    23:15.9  7:30 
  101  13/15    268 Hunter Jendrysik         12 Detroit Lakes             23:29.3  7:34 
  102  10/12    659 Tyler Adam               11 Fergus Falls              23:33.3  7:35 
  103  27/28    613 Colby Warzecha           11 Sartell - St. Stephen     23:33.9  7:36 
  104  15/17    478 Tanner Magee             12 Little Falls              23:34.9  7:36 
  105   6/6     517 Colin Geyer              10 Ottertail Central         23:35.7  7:36 
  106  28/28    583 Ethan Gibb               12 Sartell - St. Stephen     23:35.8  7:36 
  107   4/5     375 Christopher Hughes       10 Frazee                    23:36.6  7:36 
  108   5/5     379 Henry Kellerhuis          9 Frazee                    23:36.9  7:37 
  109   5/7     315 Noah Osborn              10 Fargo South               23:40.5  7:38 
  110   7/10    193 Dominic Erickson         10 Breckenridge - Wahpeton   23:50.4  7:41 
  111   8/10    211 Jake Snyder               9 Breckenridge - Wahpeton   23:50.5  7:41 
  112  14/15    278 Aaron Oakes               9 Detroit Lakes             23:56.5  7:43 
  113  16/17    492 Michael Vogl             12 Little Falls              24:09.4  7:47 
  114  20/22     88 Hunter Melton            11 Alexandria                24:28.3  7:53 
  115   6/7     320 Malcolm Strand            9 Fargo South               24:39.5  7:57 
  116  11/12    666 Isaac Daniels            11 Fergus Falls              24:57.2  8:02 
  117  21/22    110 Jack Wieberdink          11 Alexandria                25:09.9  8:06 
  118  22/22     85 Patrick Lovrien          10 Alexandria                25:09.9  8:06 
  119   9/10    190 Jacob Bullis              9 Breckenridge - Wahpeton   26:07.6  8:25 
  120  12/12    693 Spencer Sikkink          11 Fergus Falls              26:26.2  8:31 
  121  15/15    282 Zachary Pivec            12 Detroit Lakes             26:31.8  8:33 
  122  17/17    495 Evan Walter              12 Little Falls              27:29.8  8:52 
  123  10/10    189 Bradley Banken           11 Breckenridge - Wahpeton   28:38.0  9:13 
  124   7/7     305 Nate Hagen                9 Fargo South               30:02.9  9:41