John Hermes Invite -
Fergus Falls, MN
10/1/2015

race logo










					                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                              October 1, 2015
                         JUNIOR VARSITY GIRLS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    23  Alexandria                (  22:06.9  1:50:34.5   1:20.9)
========================================
  1      2  Allison O'Kane                  21:26.4
  2      3  Jeanna Miller                   21:42.8
  3      5  Whitney Olson                   22:14.7
  4      6  Camille Johnson                 22:23.3
  5      7  Rachel Kumorowicz               22:47.3
  6   (  9) Emma Schmidt                    23:04.6
  7   ( 12) Stormy Hegg                     23:40.6

  2.    40  Sartell - St. Stephen     (  22:42.3  1:53:31.4   2:39.8)
========================================
  1      1  Kayla Fimrite                   21:16.5
  2      4  Ally Koopman                    21:51.9
  3     10  Olivia Brinkman                 23:10.9
  4     11  Anne Dummer                     23:15.8
  5     14  Aubri Akervik                   23:56.3
  6   ( 15) Madison Dobis                   24:05.2
  7   ( 20) Anna Kucala                     24:33.6

  3.   102  Little Falls              (  25:03.2  2:05:15.9   4:35.9)
========================================
  1      8  Abby Borash                     22:54.8
  2     13  Anna McNamara                   23:43.2
  3     22  Hannah Veillette                25:18.2
  4     25  Elizabeth Becker                25:49.0
  5     34  Lauren Laforce                  27:30.7
  6   ( 41) Maria Moe                       31:02.4
  7   ( 42) McKayla Brezinka                31:09.9

  4.   113  Breckenridge - Wahpeton   (  25:18.3  2:06:31.1   2:50.7)
========================================
  1     16  Allie Christensen               24:22.0
  2     18  Shalyn Reiff                    24:31.5
  3     19  Jenna Seidler                   24:32.8
  4     27  Kaylee Lindblad                 25:52.1
  5     33  Kyla Diaz                       27:12.7
  6   ( 35) Sara Evans                      27:46.2
  7   ( 38) Skyla Phillips                  29:01.9

  5.   129  Fargo South               (  25:54.3  2:09:31.3   2:30.7)
========================================
  1     17  Tally Beal                      24:27.6
  2     23  Liz Lawson                      25:35.2
  3     28  Faith Hoselton                  26:08.5
  4     29  Margrit Johanneson              26:21.7
  5     32  Dakotah Hoselton                26:58.3
  6   ( 36) Izzy Smith                      27:52.5
  7   ( 39) Kalista Flansburg               30:32.6

  6.   132  Detroit Lakes             (  26:01.3  2:10:06.5   2:19.1)
========================================
  1     21  Ellen Teiken                    24:36.7
  2     24  Devyn Ullyott                   25:48.2
  3     26  Natalie Nelmark                 25:52.0
  4     30  Hailey Blonigan                 26:53.8
  5     31  Elise Lakin                     26:55.8
  6   ( 37) Abby Gray                       28:49.6
  7   ( 40) Ashley Kolenda                  30:44.1



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/8     538 Kayla Fimrite             9 Sartell - St. Stephen     21:16.5  6:51 
    2   1/15     39 Allison O'Kane           10 Alexandria                21:26.4  6:55 
    3   2/15     37 Jeanna Miller            11 Alexandria                21:42.8  7:00 
    4   2/8     544 Ally Koopman             10 Sartell - St. Stephen     21:51.9  7:03 
    5   3/15     40 Whitney Olson            12 Alexandria                22:14.7  7:10 
    6   4/15     27 Camille Johnson          11 Alexandria                22:23.3  7:13 
    7   5/15     30 Rachel Kumorowicz         9 Alexandria                22:47.3  7:21 
    8   1/7     436 Abby Borash               7 Little Falls              22:54.8  7:23 
    9   6/15     42 Emma Schmidt             10 Alexandria                23:04.6  7:26 
   10   3/8     533 Olivia Brinkman           9 Sartell - St. Stephen     23:10.9  7:28 
   11   4/8     537 Anne Dummer               8 Sartell - St. Stephen     23:15.8  7:30 
   12   7/15     22 Stormy Hegg               9 Alexandria                23:40.6  7:38 
   13   2/7     451 Anna McNamara            10 Little Falls              23:43.2  7:39 
   14   5/8     529 Aubri Akervik             9 Sartell - St. Stephen     23:56.3  7:43 
   15   8/15     29 Olivia Kopp               9 Alexandria                24:04.2  7:45 
   16   6/8     535 Madison Dobis            10 Sartell - St. Stephen     24:05.2  7:46 
   17   9/15     47 Kristin Trosvig          10 Alexandria                24:20.6  7:51 
   18   1/7     176 Allie Christensen        12 Breckenridge - Wahpeton   24:22.0  7:51 
   19   1/8     323 Tally Beal                9 Fargo South               24:27.6  7:53 
   20   2/7     185 Shalyn Reiff             11 Breckenridge - Wahpeton   24:31.5  7:54 
   21   3/7     186 Jenna Seidler            12 Breckenridge - Wahpeton   24:32.8  7:55 
   22   7/8     545 Anna Kucala               9 Sartell - St. Stephen     24:33.6  7:55 
   23   1/9     247 Ellen Teiken             11 Detroit Lakes             24:36.7  7:56 
   24   1/3     502 Taylor Gardin            10 Ottertail Central         25:09.0  8:06 
   25   1/2     623 Steph Toms               10 West Central Area         25:13.9  8:08 
   26   3/7     456 Hannah Veillette         12 Little Falls              25:18.2  8:09 
   27   2/8     339 Liz Lawson                9 Fargo South               25:35.2  8:15 
   28  10/15     13 Megan Egenes             12 Alexandria                25:35.3  8:15 
   29   2/3     505 Kadie Knudson            11 Ottertail Central         25:40.8  8:16 
   30   2/9     251 Devyn Ullyott             9 Detroit Lakes             25:48.2  8:19 
   31   4/7     434 Elizabeth Becker         12 Little Falls              25:49.0  8:19 
   32   3/9     237 Natalie Nelmark          10 Detroit Lakes             25:52.0  8:20 
   33   4/7     183 Kaylee Lindblad           9 Breckenridge - Wahpeton   25:52.1  8:20 
   34   3/8     334 Faith Hoselton           12 Fargo South               26:08.5  8:25 
   35   4/8     336 Margrit Johanneson       11 Fargo South               26:21.7  8:30 
   36   8/8     550 Marisa Murphy            11 Sartell - St. Stephen     26:26.5  8:31 
   37  11/15     45 Hannah Tesch              9 Alexandria                26:52.0  8:39 
   38   4/9     219 Hailey Blonigan          10 Detroit Lakes             26:53.8  8:40 
   39   5/9     236 Elise Lakin               9 Detroit Lakes             26:55.8  8:41 
   40   5/8     333 Dakotah Hoselton         11 Fargo South               26:58.3  8:41 
   41   3/3     510 Amanda Suchy             11 Ottertail Central         27:02.8  8:43 
   42   5/7     177 Kyla Diaz                12 Breckenridge - Wahpeton   27:12.7  8:46 
   43   5/7     448 Lauren Laforce           10 Little Falls              27:30.7  8:52 
   44   6/7     179 Sara Evans               12 Breckenridge - Wahpeton   27:46.2  8:57 
   45   6/8     344 Izzy Smith               12 Fargo South               27:52.5  8:59 
   46  12/15     24 Frederikke Hovgesen      12 Alexandria                28:33.8  9:12 
   47   6/9     226 Abby Gray                 9 Detroit Lakes             28:49.6  9:17 
   48   1/1     648 Margaret Ness Ludwig     11 Fergus Falls              28:59.7  9:20 
   49   7/7     184 Skyla Phillips            9 Breckenridge - Wahpeton   29:01.9  9:21 
   50   2/2     622 Lexi Poyzerr              9 West Central Area         29:16.6  9:26 
   51  13/15     10 Chelsea Drown            12 Alexandria                29:16.8  9:26 
   52  14/15     28 Lindsey Kaeley           10 Alexandria                29:21.9  9:28 
   53  15/15      6 Sophia Cavers            10 Alexandria                30:04.4  9:41 
   54   7/8     330 Kalista Flansburg         9 Fargo South               30:32.6  9:50 
   55   7/9     232 Ashley Kolenda            9 Detroit Lakes             30:44.1  9:54 
   56   6/7     452 Maria Moe                10 Little Falls              31:02.4 10:00 
   57   7/7     438 McKayla Brezinka         10 Little Falls              31:09.9 10:02 
   58   8/8     342 Hattie Scherer           12 Fargo South               32:35.9 10:30 
   59   8/9     252 Lexa Warner              11 Detroit Lakes             34:58.2 11:16 
   60   9/9     231 Do-Yeon Kim               9 Detroit Lakes             35:22.2 11:24