MSHSL Section 5AA CC -
Anoka, MN
10/29/2015

race logo










					
                  MSHSL - Section 5AA Cross Country Meet
                             Anoka High School
                             October 29, 2015

                            Varsity Boys - 5km
                                TEAM SCORES


  1.    62  Centennial                (  16:32.1  1:22:40.5   1:11.3)
========================================
  1      2  Reed Kurak 11                       15:53.2
  2      6  Jacob Namyst 11                     16:24.5
  3      8  Ben Benson 11                       16:26.5
  4     20  Nicholas Foreman 11                 16:51.8
  5     26  Dylan Johnson 11                    17:04.5
  6   ( 30) Jonathan Sweeney 11                 17:13.4
  7   ( 54) Jacob Johnson 11                    17:44.1

  2.    66  Mounds View               (  16:39.5  1:23:17.1   0:34.0)
========================================
  1      5  Alex Plasencia 12                   16:20.5
  2      9  Tim Pease 11                        16:33.4
  3     11  Harrrison Hirsch 12                 16:37.3
  4     19  Joey Lawson 10                      16:51.4
  5     22  David Dahl 10                       16:54.5
  6   ( 27) Hans Adamsson 12                    17:05.7
  7   ( 28) Anders Bandt 10                     17:06.5

  3.    95  St. Michael-Albertville   (  16:50.6  1:24:12.6   1:20.1)
========================================
  1      4  Jackson Connelly 12                 16:15.5
  2     14  Lukas Layton 12                     16:41.7
  3     16  Alex Wolseth 11                     16:49.3
  4     17  Jonah Breuer  9                     16:50.5
  5     44  Joey Herbst 11                      17:35.6
  6   ( 45) Joe Salonek 12                      17:35.7
  7   ( 56) Carter Knaus  9                     17:45.4

  4.    98  Maple Grove               (  16:43.6  1:23:38.0   1:30.8)
========================================
  1      1  Alex Miley 11                       15:39.9
  2     21  Blake Iverson 10                    16:52.3
  3     23  Isaac Holcomb 11                    16:57.5
  4     24  Jake O'Hearn 12                     16:57.6
  5     29  Justin Brakob 11                    17:10.7
  6   ( 37) Parker Wright 12                    17:23.0
  7   ( 40) Nathan Clark 10                     17:29.9

  5.   150  Coon Rapids               (  17:08.7  1:25:43.5   1:40.3)
========================================
  1     10  Paul Breitbach 10                   16:34.5
  2     13  Nathan Mueggenberg 12               16:41.5
  3     18  Tanner Aust 11                      16:51.0
  4     34  Joe Coughlin 11                     17:21.7
  5     75  Matt Dunn 11                        18:14.8
  6   ( 95) Joe Thoen 11                        19:15.4
  7   (106) David Wiser 11                      20:16.2

  6.   166  Blaine                    (  17:13.7  1:26:08.5   1:27.0)
========================================
  1      7  Benjamin Olson 10                   16:24.9
  2     31  Vinayak Rajesh 11                   17:13.9
  3     32  James Symanski 10                   17:15.2
  4     36  Josh Klukas 11                      17:22.6
  5     60  Luke Tschida 12                     17:51.9
  6   ( 64) Clint Carney 11                     18:00.1
  7   ( 76) Matthew Morton 10                   18:16.4

  7.   203  Osseo                     (  17:26.4  1:27:11.6   1:01.8)
========================================
  1     15  Corey Moody 11                      16:43.3
  2     33  Timo Kolden 12                      17:18.6
  3     48  Ahmed Mohammed 12                   17:41.2
  4     52  Kyle Bennyhoff 12                   17:43.4
  5     55  Vaughn Thomas 10                    17:45.1
  6   ( 67) Karl Payette 12                     18:03.8
  7   ( 78) Zach Miller 11                      18:18.5

  8.   210  Anoka                     (  17:30.4  1:27:31.6   0:53.4)
========================================
  1     25  Hunter Deleon 12                    17:03.3
  2     38  Jacob Baldus 12                     17:27.8
  3     42  Caleb Birklid 12                    17:31.1
  4     43  Harrison Redepenning 12             17:32.7
  5     62  Thomas Leonard 11                   17:56.7
  6   ( 84) Brandon Radzom 12                   18:33.1
  7   ( 94) Matthew Kinfu 11                    19:10.8

  9.   212  Totino-Grace              (  17:23.2  1:26:55.6   2:01.9)
========================================
  1      3  Kevin Dado 11                       15:58.8
  2     35  Tyler Jacobsen 12                   17:21.8
  3     46  Dylan Sable 10                      17:37.1
  4     63  Alexander Thayer 10                 17:57.2
  5     65  Nick Hadzima 11                     18:00.7
  6   ( 82) Donny Krieger 12                    18:23.8

 10.   224  Irondale                  (  17:33.2  1:27:45.9   1:32.1)
========================================
  1     12  McEwan Rodefeld 11                  16:39.9
  2     41  Tim Axberg 12                       17:30.4
  3     47  Marcus Schultz 12                   17:40.0
  4     53  Spenser Brown 10                    17:43.6
  5     71  Joey Jankowski 12                   18:12.0
  6   ( 81) Tyler Eskro  9                      18:21.3
  7   ( 83) Tim Lyngdal 12                      18:32.7

 11.   293  Champlin Park             (  17:54.9  1:29:34.1   0:41.8)
========================================
  1     39  Connor Janostin 10                  17:29.1
  2     49  Ian Ivens 11                        17:41.3
  3     66  Michael Volk 12                     18:03.4
  4     69  Corban Herman 11                    18:09.4
  5     70  Aaron Kloeppner 12                  18:10.9
  6   ( 73) Michael Urvig 11                    18:13.3
  7   ( 74) Jacob Vanhoutan 12                  18:14.0

 12.   352  Rogers                    (  18:09.7  1:30:48.4   0:52.9)
========================================
  1     50  McKone Corkery 11                   17:41.9
  2     58  Hyrum Teasdale 10                   17:50.8
  3     79  Eliot Pulling 11                    18:20.3
  4     80  Ethan Anderson  9                   18:20.6
  5     85  Evan Huber 12                       18:34.8
  6   ( 87) Nathan Cassady 11                   18:36.8
  7   ( 98) Ryan Davidson 12                    19:38.6

 13.   354  St. Anthony Village       (  18:09.4  1:30:46.7   0:46.0)
========================================
  1     59  Nathan Dropik-Landwehr 12           17:51.4
  2     61  Timothy Twohy 12                    17:56.4
  3     68  Joseph Lynch  9                     18:04.4
  4     77  Thomas Demars 12                    18:17.1
  5     89  Andrew Nelson 10                    18:37.4
  6   ( 90) Tait Nelson  8                      18:38.7
  7   ( 91) Owen Salzwedel  8                   18:41.4

 14.   423  Fridley                   (  18:48.5  1:34:02.5   2:11.2)
========================================
  1     51  Nicolas Fite 10                     17:42.3
  2     88  Michael Crandall 11                 18:37.4
  3     92  Sam Johnston  9                     18:49.6
  4     93  Jakob Hofstad 12                    18:59.7
  5     99  Keith Johnson 11                    19:53.5
  6   (105) Mike Yocum  9                       20:09.1
  7   (110) Graham Hoglund  9                   20:52.9

 15.   455  Spring Lake Park          (  19:21.7  1:36:48.3   2:32.5)
========================================
  1     57  George Elsesser 11                  17:48.4
  2     86  Schaffer Denno 11                   18:35.2
  3    101  Quinn Olsen  9                      19:55.8
  4    104  Sebrum Herron 11                    20:08.0
  5    107  Quinn Shroyer 12                    20:20.9
  6   (109) Brendan Smith  7                    20:42.3
  7   (111) Tavin McGhee 10                     21:26.1

 16.   467  Park Center               (  19:21.9  1:36:49.2   1:45.6)
========================================
  1     72  Gregory Miller 11                   18:12.4
  2     96  Joel Nathe  8                       19:16.4
  3     97  Bailey Krolnik 12                   19:27.1
  4    100  Josiah Somers 10                    19:55.3
  5    102  Josh Reed  8                        19:58.0
  6   (103) Robert Nguyen 12                    20:00.8
  7   (108) Nathan Courchane  7                 20:28.2




                  MSHSL - Section 5AA Cross Country Meet
                             Anoka High School
                             October 29, 2015

                            Varsity Boys - 5km
                            INDIVIDUAL RESULTS

Place Tea Bib  Name                    Grade Team                      Time    Pace     
===== === ==== ======================= ===== ========================= ======= ===== 
    1   1  406 Alex Miley                 11 Maple Grove               15:39.9  5:03 
    2   1  363 Reed Kurak                 11 Centennial                15:53.2  5:07 
    3   1  469 Kevin Dado                 11 Totino-Grace              15:58.8  5:09 
    4   1  462 Jackson Connelly           12 St. Michael-Albertville   16:15.5  5:14 
    5   1  416 Alex Plasencia             12 Mounds View               16:20.5  5:16 
    6   2  364 Jacob Namyst               11 Centennial                16:24.5  5:17 
    7   1  352 Benjamin Olson             10 Blaine                    16:24.9  5:17 
    8   3  358 Ben Benson                 11 Centennial                16:26.5  5:18 
    9   2  415 Tim Pease                  11 Mounds View               16:33.4  5:20 
   10   1  376 Paul Breitbach             10 Coon Rapids               16:34.5  5:21 
   11   3  412 Harrrison Hirsch           12 Mounds View               16:37.3  5:21 
   12   1  400 McEwan Rodefeld            11 Irondale                  16:39.9  5:22 
   13   2  380 Nathan Mueggenberg         12 Coon Rapids               16:41.5  5:23 
   14   2  465 Lukas Layton               12 St. Michael-Albertville   16:41.7  5:23 
   15   1  423 Corey Moody                11 Osseo                     16:43.3  5:23 
   16   3  467 Alex Wolseth               11 St. Michael-Albertville   16:49.3  5:25 
   17   4  460 Jonah Breuer                9 St. Michael-Albertville   16:50.5  5:26 
   18   3  375 Tanner Aust                11 Coon Rapids               16:51.0  5:26 
   19   4  413 Joey Lawson                10 Mounds View               16:51.4  5:26 
   20   4  360 Nicholas Foreman           11 Centennial                16:51.8  5:26 
   21   2  405 Blake Iverson              10 Maple Grove               16:52.3  5:26 
   22   5  411 David Dahl                 10 Mounds View               16:54.5  5:27 
   23   3  404 Isaac Holcomb              11 Maple Grove               16:57.5  5:28 
   24   4  407 Jake O'Hearn               12 Maple Grove               16:57.6  5:28 
   25   1  341 Hunter Deleon              12 Anoka                     17:03.3  5:30 
   26   5  361 Dylan Johnson              11 Centennial                17:04.5  5:30 
   27   6  409 Hans Adamsson              12 Mounds View               17:05.7  5:31 
   28   7  410 Anders Bandt               10 Mounds View               17:06.5  5:31 
   29   5  402 Justin Brakob              11 Maple Grove               17:10.7  5:32 
   30   6  365 Jonathan Sweeney           11 Centennial                17:13.4  5:33 
   31   2  353 Vinayak Rajesh             11 Blaine                    17:13.9  5:33 
   32   3  355 James Symanski             10 Blaine                    17:15.2  5:34 
   33   2  420 Timo Kolden                12 Osseo                     17:18.6  5:35 
   34   4  378 Joe Coughlin               11 Coon Rapids               17:21.7  5:36 
   35   2  471 Tyler Jacobsen             12 Totino-Grace              17:21.8  5:36 
   36   4  349 Josh Klukas                11 Blaine                    17:22.6  5:36 
   37   6  408 Parker Wright              12 Maple Grove               17:23.0  5:36 
   38   2  339 Jacob Baldus               12 Anoka                     17:27.8  5:38 
   39   1  369 Connor Janostin            10 Champlin Park             17:29.1  5:38 
   40   7  403 Nathan Clark               10 Maple Grove               17:29.9  5:38 
   41   2  393 Tim Axberg                 12 Irondale                  17:30.4  5:39 
   42   3  340 Caleb Birklid              12 Anoka                     17:31.1  5:39 
   43   4  346 Harrison Redepenning       12 Anoka                     17:32.7  5:39 
   44   5  463 Joey Herbst                11 St. Michael-Albertville   17:35.6  5:40 
   45   6  466 Joe Salonek                12 St. Michael-Albertville   17:35.7  5:40 
   46   3  473 Dylan Sable                10 Totino-Grace              17:37.1  5:41 
   47   3  401 Marcus Schultz             12 Irondale                  17:40.0  5:42 
   48   3  422 Ahmed Mohammed             12 Osseo                     17:41.2  5:42 
   49   2  368 Ian Ivens                  11 Champlin Park             17:41.3  5:42 
   50   1  437 McKone Corkery             11 Rogers                    17:41.9  5:42 
   51   1  385 Nicolas Fite               10 Fridley                   17:42.3  5:42 
   52   4  418 Kyle Bennyhoff             12 Osseo                     17:43.4  5:43 
   53   4  394 Spenser Brown              10 Irondale                  17:43.6  5:43 
   54   7  362 Jacob Johnson              11 Centennial                17:44.1  5:43 
   55   5  426 Vaughn Thomas              10 Osseo                     17:45.1  5:43 
   56   7  464 Carter Knaus                9 St. Michael-Albertville   17:45.4  5:43 
   57   1  443 George Elsesser            11 Spring Lake Park          17:48.4  5:44 
   58   2  441 Hyrum Teasdale             10 Rogers                    17:50.8  5:45 
   59   1  454 Nathan Dropik-Landwehr     12 St. Anthony Village       17:51.4  5:45 
   60   5  356 Luke Tschida               12 Blaine                    17:51.9  5:45 
   61   2  459 Timothy Twohy              12 St. Anthony Village       17:56.4  5:47 
   62   5  344 Thomas Leonard             11 Anoka                     17:56.7  5:47 
   63   4  475 Alexander Thayer           10 Totino-Grace              17:57.2  5:47 
   64   6  348 Clint Carney               11 Blaine                    18:00.1  5:48 
   65   5  470 Nick Hadzima               11 Totino-Grace              18:00.7  5:48 
   66   3  374 Michael Volk               12 Champlin Park             18:03.4  5:49 
   67   6  424 Karl Payette               12 Osseo                     18:03.8  5:49 
   68   3  455 Joseph Lynch                9 St. Anthony Village       18:04.4  5:49 
   69   4  367 Corban Herman              11 Champlin Park             18:09.4  5:51 
   70   5  371 Aaron Kloeppner            12 Champlin Park             18:10.9  5:52 
   71   5  397 Joey Jankowski             12 Irondale                  18:12.0  5:52 
   72   1  429 Gregory Miller             11 Park Center               18:12.4  5:52 
   73   6  372 Michael Urvig              11 Champlin Park             18:13.3  5:52 
   74   7  373 Jacob Vanhoutan            12 Champlin Park             18:14.0  5:53 
   75   5  379 Matt Dunn                  11 Coon Rapids               18:14.8  5:53 
   76   7  351 Matthew Morton             10 Blaine                    18:16.4  5:53 
   77   4  453 Thomas Demars              12 St. Anthony Village       18:17.1  5:54 
   78   7  421 Zach Miller                11 Osseo                     18:18.5  5:54 
   79   3  440 Eliot Pulling              11 Rogers                    18:20.3  5:55 
   80   4  435 Ethan Anderson              9 Rogers                    18:20.6  5:55 
   81   6  395 Tyler Eskro                 9 Irondale                  18:21.3  5:55 
   82   6  472 Donny Krieger              12 Totino-Grace              18:23.8  5:56 
   83   7  399 Tim Lyngdal                12 Irondale                  18:32.7  5:59 
   84   6  345 Brandon Radzom             12 Anoka                     18:33.1  5:59 
   85   5 2323 Evan Huber                 12 Rogers                    18:34.8  5:59 
   86   2  442 Schaffer Denno             11 Spring Lake Park          18:35.2  5:59 
   87   6  436 Nathan Cassady             11 Rogers                    18:36.8  6:00 
   88   2  384 Michael Crandall           11 Fridley                   18:37.4  6:00 
   89   5  456 Andrew Nelson              10 St. Anthony Village       18:37.4  6:00 
   90   6  457 Tait Nelson                 8 St. Anthony Village       18:38.7  6:01 
   91   7  458 Owen Salzwedel              8 St. Anthony Village       18:41.4  6:01 
   92   3  390 Sam Johnston                9 Fridley                   18:49.6  6:04 
   93   4  387 Jakob Hofstad              12 Fridley                   18:59.7  6:07 
   94   7  343 Matthew Kinfu              11 Anoka                     19:10.8  6:11 
   95   6  382 Joe Thoen                  11 Coon Rapids               19:15.4  6:12 
   96   2  430 Joel Nathe                  8 Park Center               19:16.4  6:13 
   97   3  428 Bailey Krolnik             12 Park Center               19:27.1  6:16 
   98   7  438 Ryan Davidson              12 Rogers                    19:38.6  6:20 
   99   5  389 Keith Johnson              11 Fridley                   19:53.5  6:25 
  100   4  433 Josiah Somers              10 Park Center               19:55.3  6:25 
  101   3  446 Quinn Olsen                 9 Spring Lake Park          19:55.8  6:25 
  102   5  432 Josh Reed                   8 Park Center               19:58.0  6:26 
  103   6  431 Robert Nguyen              12 Park Center               20:00.8  6:27 
  104   4  445 Sebrum Herron              11 Spring Lake Park          20:08.0  6:29 
  105   6  392 Mike Yocum                  9 Fridley                   20:09.1  6:30 
  106   7  383 David Wiser                11 Coon Rapids               20:16.2  6:32 
  107   5  448 Quinn Shroyer              12 Spring Lake Park          20:20.9  6:33 
  108   7 2297 Nathan Courchane            7 Park Center               20:28.2  6:36 
  109   6  449 Brendan Smith               7 Spring Lake Park          20:42.3  6:40 
  110   7  388 Graham Hoglund              9 Fridley                   20:52.9  6:44 
  111   7  477 Tavin McGhee               10 Spring Lake Park          21:26.1  6:54