Marine O'Brien Ski Race -
Marine on St. Croix, MN
1/24/2016

race logo










					

                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 24, 2016
                                    25K SKATE RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/18    269 Matt Zak                Eveleth            MN  42 M   1:16:04  3:03 
    2   1/13    258 David Andresen          Oakdale            MN  28 M   1:16:22  3:04 
    3   2/13    252 Peter Olejniczak        Roseville          MN  23 M   1:16:25  3:04 
    4   3/13    336 Henrik Velle            Minneapolis        MN  24 M   1:17:31  3:07 
    5   4/13    324 Josh Doubbert           Minneapolis        MN  27 M   1:18:16  3:08 
    6   1/15    289 Scott Elertson          Albert Lea         MN  54 M   1:18:27  3:09 
    7   2/18    327 Andrew Schakel          Lake Elmo          MN  41 M   1:18:43  3:09 
    8   2/15    285 Scott Ree               Plymouth           MN  52 M   1:18:47  3:10 
    9   1/5     310 Quentin Ikuta           Marine On Saint Cr MN  19 M   1:18:48  3:10 
   10   1/6     263 Nathan Lillie           Altoona            WI  36 M   1:18:52  3:10 
   11   2/6     261 Dennis Curran           Plymouth           MN  33 M   1:22:22  3:18 
   12   3/6     262 Benjamin Mullin         Lindstrom          MN  36 M   1:22:40  3:19 
   13   3/18    278 Steven Yore             Minneapolis        MN  47 M   1:23:15  3:20 
   14   5/13    303 Andrew McIntyre         Maplewood          MN  20 M   1:23:34  3:21 
   15   2/5     312 Dalton Pauly            Shoreview          MN  19 M   1:24:01  3:22 
   16   4/18    266 Denny Green             Elk River          MN  40 M   1:24:16  3:23 
   17   6/13    257 Peter Samuels           Minneapolis        MN  28 M   1:24:27  3:23 
   18   5/18    265 Michael Phernetton      Huson              WI  40 M   1:24:33  3:23 
   19   3/15    334 Paul Schoening          Minneapolis        MN  50 M   1:26:20  3:28 
   20   7/13    318 Kai Larsen              Minneapolis        MN  21 M   1:26:40  3:28 
   21   4/15    282 Brian Wicklund          Marine On St. Croi MN  50 M   1:27:04  3:29 
   22   6/18    331 Charles Anderson        Minneapolis        MN  43 M   1:27:07  3:30 
   23   4/6     259 Mark Michals            Minneapolis        MN  31 M   1:27:07  3:30 
   24   8/13    304 Jared Grootwassink      Eden Prairie       MN  20 M   1:27:10  3:30 
   25   5/6     326 Frederick Spiegel       Saint Paul         MN  35 M   1:27:29  3:30 
   26   7/18    271 Jacob Kjome             Maple Grove        MN  43 M   1:27:51  3:31 
   27   8/18    323 Justin Rumley           Saint Paul         MN  40 M   1:28:27  3:33 
   28   9/18    330 Andy Powell             Marine On Saint Cr AN  46 M   1:28:37  3:33 
   29   3/5     309 Aidan Lee               Minneapolis        MN  18 M   1:28:43  3:33 
   30   1/9     321 Emily Davis             Duluth             MN  24 F   1:28:45  3:33 
   31   9/13    254 Ryan Wright             Minneapolis        MN  24 M   1:29:08  3:34 
   32   4/5     329 Angustus Pendleton      Minneapolis        MN  19 M   1:29:35  3:35 
   33   2/9     317 Laura Cattaneo          Rochester          MN  20 F   1:30:25  3:37 
   34  10/18    325 Todd White              Saint Paul         MN  48 M   1:31:30  3:40 
   35   1/4     335 Heather Norton-Bower    Saint Paul         MN  43 F   1:31:40  3:40 
   36   3/9     250 Melissa Berman          Eden Prairie       MN  21 F   1:31:54  3:41 
   37   5/15    287 Brad Miller             Rochester          MN  53 M   1:32:37  3:43 
   38   1/4     300 John Boller             Brooklyn Park      MN  64 M   1:32:39  3:43 
   39  11/18    268 Artie Huber             Otsego             MN  41 M   1:32:39  3:43 
   40   5/5     328 Daniel Korus            Eden Prairie       MN  19 M   1:33:11  3:44 
   41  10/13    314 Ian Wright              Minneapolis        MN  20 M   1:34:15  3:47 
   42  11/13    251 Dan Brudvig             Roseville          MN  23 M   1:34:32  3:47 
   43  12/18    274 Paul Earl-Torniainen    St. Paul           MN  46 M   1:34:51  3:48 
   44   2/4     297 Greg Klave              Minneapolis        MN  61 M   1:35:34  3:50 
   45   4/9     316 Steph Hart              Grand Rapids       MN  20 F   1:37:03  3:53 
   46   6/6     264 Matthew Swanson         St. Paul           MN  39 M   1:40:06  4:01 
   47   6/15    281 Todd Johnson            St. Paul           MN  50 M   1:40:10  4:01 
   48   7/15    290 Timothy Rogers          St. Paul           MN  54 M   1:40:21  4:01 
   49  13/18    275 Andrew Hall             Minneapolis        MN  46 M   1:40:26  4:02 
   50  14/18    277 Jeffrey Penman          Ellsworth          WI  47 M   1:41:18  4:04 
   51   5/9     306 Caitlin McGoldrick      Deephaven          MN  21 F   1:41:26  4:04 
   52  15/18    273 Steve Barone            Minneapolis        MN  44 M   1:41:35  4:04 
   53   3/4     301 Ken Mogren              Winona             MN  67 M   1:41:39  4:04 
   54   2/4     270 Ellen Heine             Maple Grove        MN  42 F   1:42:52  4:07 
   55  12/13    319 Andrew Schwebach        Minnetonka         MN  21 M   1:44:01  4:10 
   56   6/9     320 Christina Lundgren      St. Paul           MN  22 F   1:46:21  4:16 
   57   7/9     305 Eleanor Babcock         Tonka Bay          MN  20 F   1:46:22  4:16 
   58   8/15    332 Jim Manolis             Minneapolis        MN  50 M   1:46:28  4:16 
   59   8/9     256 Kierstin Andresen       Oakdale            MN  27 F   1:47:01  4:17 
   60   9/15    288 John Baker              Maplewood          MN  53 M   1:47:05  4:17 
   61   1/1     313 Mallory Adams           Zimmerman          MN  19 F   1:47:06  4:17 
   62  10/15    293 Mark Hennessy           Red Wing           MN  56 M   1:47:08  4:18 
   63   3/4     333 Amy Lundell             Saint Paul         MN  47 F   1:47:28  4:18 
   64   9/9     315 Alison Oosterhuis       Minneapoils        MN  20 F   1:48:10  4:20 
   65  16/18    279 Jedd Beach              Chetek             WI  47 M   1:48:53  4:22 
   66  17/18    276 Mike Keyes              Minneapolis        MN  46 M   1:50:11  4:25 
   67   4/4     272 Elisabeth Hoff          Minneapolis        MN  44 F   1:50:33  4:26 
   68  11/15    283 Mike Wright             Wyoming            MN  52 M   1:51:34  4:28 
   69   1/1     302 Erik Jordahl            Vadnais Heights    MN     M   1:54:15  4:35 
   70  12/15    296 Mark Leach              Hopkins            MN  58 M   1:54:42  4:36 
   71   4/4     298 Walter Ebertz           St Paul            MN  62 M   1:55:02  4:37 
   72  13/15    286 Michael Craemer         Minnetonka         MN  52 M   1:55:59  4:39 
   73  14/15    292 Paul Weium              Saint Paul         MN  55 M   1:56:46  4:41 
   74  15/15    284 Scott Sponheim          Minneapolis        MN  52 M   2:00:24  4:49 
   75  18/18    267 Derick Podratz          Lino Lakes         MN  41 M   2:00:25  4:49 
   76  13/13    253 Stefan Bruvelis         Little Canada      MN  23 M   2:07:40  5:07 
   77   1/2     228 Kate Dwyer              Minneapolis        MN  14 F   2:41:53  6:29 
   78   2/2     307 Christina Schindler     Minnetrista        MN  15 F   3:18:46  7:58 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

                          NON QUALIFYING RESULTS

No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
==== ======================= ================== == === === ======= ===== 



*********************************** MALE 25K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Matt Zak                Eveleth            MN  42 M   1:16:04  3:03 
    2 David Andresen          Oakdale            MN  28 M   1:16:22  3:04 
    3 Peter Olejniczak        Roseville          MN  23 M   1:16:25  3:04 
    4 Henrik Velle            Minneapolis        MN  24 M   1:17:31  3:07 
    5 Josh Doubbert           Minneapolis        MN  27 M   1:18:16  3:08 
    6 Scott Elertson          Albert Lea         MN  54 M   1:18:27  3:09 
    7 Andrew Schakel          Lake Elmo          MN  41 M   1:18:43  3:09 
    8 Scott Ree               Plymouth           MN  52 M   1:18:47  3:10 
    9 Quentin Ikuta           Marine On Saint Cr MN  19 M   1:18:48  3:10 
   10 Nathan Lillie           Altoona            WI  36 M   1:18:52  3:10 
   11 Dennis Curran           Plymouth           MN  33 M   1:22:22  3:18 
   12 Benjamin Mullin         Lindstrom          MN  36 M   1:22:40  3:19 
   13 Steven Yore             Minneapolis        MN  47 M   1:23:15  3:20 
   14 Andrew McIntyre         Maplewood          MN  20 M   1:23:34  3:21 
   15 Dalton Pauly            Shoreview          MN  19 M   1:24:01  3:22 
   16 Denny Green             Elk River          MN  40 M   1:24:16  3:23 
   17 Peter Samuels           Minneapolis        MN  28 M   1:24:27  3:23 
   18 Michael Phernetton      Huson              WI  40 M   1:24:33  3:23 
   19 Paul Schoening          Minneapolis        MN  50 M   1:26:20  3:28 
   20 Kai Larsen              Minneapolis        MN  21 M   1:26:40  3:28 
   21 Brian Wicklund          Marine On St. Croi MN  50 M   1:27:04  3:29 
   22 Charles Anderson        Minneapolis        MN  43 M   1:27:07  3:30 
   23 Mark Michals            Minneapolis        MN  31 M   1:27:07  3:30 
   24 Jared Grootwassink      Eden Prairie       MN  20 M   1:27:10  3:30 
   25 Frederick Spiegel       Saint Paul         MN  35 M   1:27:29  3:30 
   26 Jacob Kjome             Maple Grove        MN  43 M   1:27:51  3:31 
   27 Justin Rumley           Saint Paul         MN  40 M   1:28:27  3:33 
   28 Andy Powell             Marine On Saint Cr AN  46 M   1:28:37  3:33 
   29 Aidan Lee               Minneapolis        MN  18 M   1:28:43  3:33 
   30 Ryan Wright             Minneapolis        MN  24 M   1:29:08  3:34 
   31 Angustus Pendleton      Minneapolis        MN  19 M   1:29:35  3:35 
   32 Todd White              Saint Paul         MN  48 M   1:31:30  3:40 
   33 Brad Miller             Rochester          MN  53 M   1:32:37  3:43 
   34 John Boller             Brooklyn Park      MN  64 M   1:32:39  3:43 
   35 Artie Huber             Otsego             MN  41 M   1:32:39  3:43 
   36 Daniel Korus            Eden Prairie       MN  19 M   1:33:11  3:44 
   37 Ian Wright              Minneapolis        MN  20 M   1:34:15  3:47 
   38 Dan Brudvig             Roseville          MN  23 M   1:34:32  3:47 
   39 Paul Earl-Torniainen    St. Paul           MN  46 M   1:34:51  3:48 
   40 Greg Klave              Minneapolis        MN  61 M   1:35:34  3:50 
   41 Matthew Swanson         St. Paul           MN  39 M   1:40:06  4:01 
   42 Todd Johnson            St. Paul           MN  50 M   1:40:10  4:01 
   43 Timothy Rogers          St. Paul           MN  54 M   1:40:21  4:01 
   44 Andrew Hall             Minneapolis        MN  46 M   1:40:26  4:02 
   45 Jeffrey Penman          Ellsworth          WI  47 M   1:41:18  4:04 
   46 Steve Barone            Minneapolis        MN  44 M   1:41:35  4:04 
   47 Ken Mogren              Winona             MN  67 M   1:41:39  4:04 
   48 Andrew Schwebach        Minnetonka         MN  21 M   1:44:01  4:10 
   49 Jim Manolis             Minneapolis        MN  50 M   1:46:28  4:16 
   50 John Baker              Maplewood          MN  53 M   1:47:05  4:17 
   51 Mark Hennessy           Red Wing           MN  56 M   1:47:08  4:18 
   52 Jedd Beach              Chetek             WI  47 M   1:48:53  4:22 
   53 Mike Keyes              Minneapolis        MN  46 M   1:50:11  4:25 
   54 Mike Wright             Wyoming            MN  52 M   1:51:34  4:28 
   55 Erik Jordahl            Vadnais Heights    MN     M   1:54:15  4:35 
   56 Mark Leach              Hopkins            MN  58 M   1:54:42  4:36 
   57 Walter Ebertz           St Paul            MN  62 M   1:55:02  4:37 
   58 Michael Craemer         Minnetonka         MN  52 M   1:55:59  4:39 
   59 Paul Weium              Saint Paul         MN  55 M   1:56:46  4:41 
   60 Scott Sponheim          Minneapolis        MN  52 M   2:00:24  4:49 
   61 Derick Podratz          Lino Lakes         MN  41 M   2:00:25  4:49 
   62 Stefan Bruvelis         Little Canada      MN  23 M   2:07:40  5:07 


*********************************** FEMALE 25K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Emily Davis             Duluth             MN  24 F   1:28:45  3:33 
    2 Laura Cattaneo          Rochester          MN  20 F   1:30:25  3:37 
    3 Heather Norton-Bower    Saint Paul         MN  43 F   1:31:40  3:40 
    4 Melissa Berman          Eden Prairie       MN  21 F   1:31:54  3:41 
    5 Steph Hart              Grand Rapids       MN  20 F   1:37:03  3:53 
    6 Caitlin McGoldrick      Deephaven          MN  21 F   1:41:26  4:04 
    7 Ellen Heine             Maple Grove        MN  42 F   1:42:52  4:07 
    8 Christina Lundgren      St. Paul           MN  22 F   1:46:21  4:16 
    9 Eleanor Babcock         Tonka Bay          MN  20 F   1:46:22  4:16 
   10 Kierstin Andresen       Oakdale            MN  27 F   1:47:01  4:17 
   11 Mallory Adams           Zimmerman          MN  19 F   1:47:06  4:17 
   12 Amy Lundell             Saint Paul         MN  47 F   1:47:28  4:18 
   13 Alison Oosterhuis       Minneapoils        MN  20 F   1:48:10  4:20 
   14 Elisabeth Hoff          Minneapolis        MN  44 F   1:50:33  4:26 
   15 Kate Dwyer              Minneapolis        MN  14 F   2:41:53  6:29 
   16 Christina Schindler     Minnetrista        MN  15 F   3:18:46  7:58 



                          MARINE O'BRIEN SKI RACE
 William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 24, 2016

                           25K AGE GROUP RESULTS

================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  228 Kate Dwyer              Minneapolis        MN  14 2:41:53 
    2  307 Christina Schindler     Minnetrista        MN  15 3:18:46 

================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  310 Quentin Ikuta           Marine On Saint Cr MN  19 1:18:48 
    2  312 Dalton Pauly            Shoreview          MN  19 1:24:01 
    3  309 Aidan Lee               Minneapolis        MN  18 1:28:43 
    4  329 Angustus Pendleton      Minneapolis        MN  19 1:29:35 
    5  328 Daniel Korus            Eden Prairie       MN  19 1:33:11 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  313 Mallory Adams           Zimmerman          MN  19 1:47:06 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  258 David Andresen          Oakdale            MN  28 1:16:22 
    2  252 Peter Olejniczak        Roseville          MN  23 1:16:25 
    3  336 Henrik Velle            Minneapolis        MN  24 1:17:31 
    4  324 Josh Doubbert           Minneapolis        MN  27 1:18:16 
    5  303 Andrew McIntyre         Maplewood          MN  20 1:23:34 
    6  257 Peter Samuels           Minneapolis        MN  28 1:24:27 
    7  318 Kai Larsen              Minneapolis        MN  21 1:26:40 
    8  304 Jared Grootwassink      Eden Prairie       MN  20 1:27:10 
    9  254 Ryan Wright             Minneapolis        MN  24 1:29:08 
   10  314 Ian Wright              Minneapolis        MN  20 1:34:15 
   11  251 Dan Brudvig             Roseville          MN  23 1:34:32 
   12  319 Andrew Schwebach        Minnetonka         MN  21 1:44:01 
   13  253 Stefan Bruvelis         Little Canada      MN  23 2:07:40 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  321 Emily Davis             Duluth             MN  24 1:28:45 
    2  317 Laura Cattaneo          Rochester          MN  20 1:30:25 
    3  250 Melissa Berman          Eden Prairie       MN  21 1:31:54 
    4  316 Steph Hart              Grand Rapids       MN  20 1:37:03 
    5  306 Caitlin McGoldrick      Deephaven          MN  21 1:41:26 
    6  320 Christina Lundgren      St. Paul           MN  22 1:46:21 
    7  305 Eleanor Babcock         Tonka Bay          MN  20 1:46:22 
    8  256 Kierstin Andresen       Oakdale            MN  27 1:47:01 
    9  315 Alison Oosterhuis       Minneapoils        MN  20 1:48:10 


================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  263 Nathan Lillie           Altoona            WI  36 1:18:52 
    2  261 Dennis Curran           Plymouth           MN  33 1:22:22 
    3  262 Benjamin Mullin         Lindstrom          MN  36 1:22:40 
    4  259 Mark Michals            Minneapolis        MN  31 1:27:07 
    5  326 Frederick Spiegel       Saint Paul         MN  35 1:27:29 
    6  264 Matthew Swanson         St. Paul           MN  39 1:40:06 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  269 Matt Zak                Eveleth            MN  42 1:16:04 
    2  327 Andrew Schakel          Lake Elmo          MN  41 1:18:43 
    3  278 Steven Yore             Minneapolis        MN  47 1:23:15 
    4  266 Denny Green             Elk River          MN  40 1:24:16 
    5  265 Michael Phernetton      Huson              WI  40 1:24:33 
    6  331 Charles Anderson        Minneapolis        MN  43 1:27:07 
    7  271 Jacob Kjome             Maple Grove        MN  43 1:27:51 
    8  323 Justin Rumley           Saint Paul         MN  40 1:28:27 
    9  330 Andy Powell             Marine On Saint Cr AN  46 1:28:37 
   10  325 Todd White              Saint Paul         MN  48 1:31:30 
   11  268 Artie Huber             Otsego             MN  41 1:32:39 
   12  274 Paul Earl-Torniainen    St. Paul           MN  46 1:34:51 
   13  275 Andrew Hall             Minneapolis        MN  46 1:40:26 
   14  277 Jeffrey Penman          Ellsworth          WI  47 1:41:18 
   15  273 Steve Barone            Minneapolis        MN  44 1:41:35 
   16  279 Jedd Beach              Chetek             WI  47 1:48:53 
   17  276 Mike Keyes              Minneapolis        MN  46 1:50:11 
   18  267 Derick Podratz          Lino Lakes         MN  41 2:00:25 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  335 Heather Norton-Bower    Saint Paul         MN  43 1:31:40 
    2  270 Ellen Heine             Maple Grove        MN  42 1:42:52 
    3  333 Amy Lundell             Saint Paul         MN  47 1:47:28 
    4  272 Elisabeth Hoff          Minneapolis        MN  44 1:50:33 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  289 Scott Elertson          Albert Lea         MN  54 1:18:27 
    2  285 Scott Ree               Plymouth           MN  52 1:18:47 
    3  334 Paul Schoening          Minneapolis        MN  50 1:26:20 
    4  282 Brian Wicklund          Marine On St. Croi MN  50 1:27:04 
    5  287 Brad Miller             Rochester          MN  53 1:32:37 
    6  281 Todd Johnson            St. Paul           MN  50 1:40:10 
    7  290 Timothy Rogers          St. Paul           MN  54 1:40:21 
    8  332 Jim Manolis             Minneapolis        MN  50 1:46:28 
    9  288 John Baker              Maplewood          MN  53 1:47:05 
   10  293 Mark Hennessy           Red Wing           MN  56 1:47:08 
   11  283 Mike Wright             Wyoming            MN  52 1:51:34 
   12  296 Mark Leach              Hopkins            MN  58 1:54:42 
   13  286 Michael Craemer         Minnetonka         MN  52 1:55:59 
   14  292 Paul Weium              Saint Paul         MN  55 1:56:46 
   15  284 Scott Sponheim          Minneapolis        MN  52 2:00:24 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1  300 John Boller             Brooklyn Park      MN  64 1:32:39 
    2  297 Greg Klave              Minneapolis        MN  61 1:35:34 
    3  301 Ken Mogren              Winona             MN  67 1:41:39 
    4  298 Walter Ebertz           St Paul            MN  62 1:55:02 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

Total Registered:                             84
Total Number of Finishers:                    78
Number of Male   Finishers:                   62
Number of Female Finishers:                   16
Did not Finish Race or Did Not Start:          6