Everyone's A Winner Best Dressed Chicken -
Kingston, JA
4/10/2016

race logo










					
             EVERYONE'S A WINNER BEST DRESSED CHICKEN 5K & 8K
                          Hope Botanical Gardens
                          Sunday, April 10, 2016

               ********** 5K RUN AWARDS - Overall **********

              ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  1637 Juleitt Dinnal      F  28                    00:21:18 
    2  2303 Olivia McKoy        F  42                    00:23:55 
    3  2318 Gabrielle Pratt     F  14 PACERS RUNNING CLU 00:24:09 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  2413 Shawn Pitter        M  32 BODY BY KURT WALKI 00:16:37 
    2  2288 Wayne Brown         M  24 MARATHON INSURANCE 00:17:51 
    3  1701 Jomo-Rhys Gilman    M  21                    00:18:11 



 ********** 5K RUN AWARDS - Overall - The Best Dressed Chicken **********

              ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  1972 Cherie Thompson     F  29 THE BEST DRESSED C 00:26:50 
    2  1971 Joviann Taylor      F  31 THE BEST DRESSED C 00:27:24 
    3  1960 Loren Henry         F  28 THE BEST DRESSED C 00:30:51 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  1999 Damar Wilmot        M  20 THE BEST DRESSED C 00:26:48 
    2  1975 Orlando Cole        M  41 THE BEST DRESSED C 00:27:15 
    3  1996 Paul Spencer        M  37 THE BEST DRESSED C 00:28:48 



        ********** AGE GROUP AWARDS (Based On Net Time) **********

                  ********** FEMALE Ages 1 - 9 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1610 Maya Ellis          F   9 TEAM ELLIS                00:30:48 

                   ********** MALE Ages 1 - 9 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1780 Tariq Shaw          M   8 MARSHALLING CLUB          00:24:35 

                 ********** FEMALE Ages 10 - 14 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2318 Gabrielle Pratt     F  14 PACERS RUNNING CLUB       00:24:03 

                  ********** MALE Ages 10 - 14 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1612 Noel-Jonathan Ellis M  13 TEAM ELLIS                00:23:53 

                 ********** FEMALE Ages 15 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1856 Kayla-Dawn Hernande F  15                           00:28:25 

                  ********** MALE Ages 15 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2104 Sheldon Greene      M  18 HOLY CHILDHOOD HIGH SCHOO 00:25:57 

                 ********** FEMALE Ages 20 - 24 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2003 Kimberly Budram     F  24 ADVANCED INTEGRATED SYSTE 00:30:20 

                  ********** MALE Ages 20 - 24 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2288 Wayne Brown         M  24 MARATHON INSURANCE BROKER 00:17:51 

                 ********** FEMALE Ages 25 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1637 Juleitt Dinnal      F  28                           00:21:18 

                  ********** MALE Ages 25 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2242 Shambola Moore      M  27                           00:18:21 

                 ********** FEMALE Ages 30 - 34 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1646 Carlene Green       F  32                           00:25:23 

                  ********** MALE Ages 30 - 34 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2413 Shawn Pitter        M  32 BODY BY KURT WALKING CLUB 00:16:37 

                 ********** FEMALE Ages 35 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1806 Tammara Glaves-Huce F  35 RUN WID IT                00:24:35 

                  ********** MALE Ages 35 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1940 Kamau Williams      M  39                           00:16:15 

                 ********** FEMALE Ages 40 - 44 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2303 Olivia McKoy        F  42                           00:23:55 

                  ********** MALE Ages 40 - 44 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2168 Winston Mollison    M  42 NHV2 RUNNING ADVENTURE CL 00:21:21 

                 ********** FEMALE Ages 45 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2267 Monica Young        F  45 BRIJADE FIT               00:29:59 

                  ********** MALE Ages 45 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2078 Gerold Palmer       M  45 DUNNS ELECTRICAL          00:19:24 

                 ********** FEMALE Ages 50 - 54 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2130 Audrey Smith        F  54 MAD ANDRU BOOTCAMP        00:26:27 

                  ********** MALE Ages 50 - 54 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2241 Stanley Martin      M  53                           00:21:01 

                 ********** FEMALE Ages 55 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1848 Barbara Fiorilo-Men F  56                           00:32:13 

                  ********** MALE Ages 55 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2184 Lennox McLean       M  56 PETROJAM                  00:29:09 

                 ********** FEMALE Ages 60 - 64 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2400 Marion Dyer         F  63 BODY BY KURT WALKING CLUB 00:33:07 

                  ********** MALE Ages 60 - 64 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2360 Milton Cameron      M  60 FLOW RUNNING CLUB         00:25:21 

                 ********** FEMALE Ages 65 - 69 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
*No Awards Presented

                  ********** MALE Ages 65 - 69 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  1831 Caulton Gordon      M  65 TRAINFIT CLUB             00:26:44 

                 ********** FEMALE Ages 70 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2304 Gerline Nelson      F  76                           00:31:57 

                  ********** MALE Ages 70 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
*No Awards Presented


----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM CHAMPIONSHIP - 5K_RUN
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:48:34 BANK OF JAMAICA               (  21:43)
========================================
  1    19:32   2051 Dawyne Smith        M 28 BANK OF JAMAICA                
  2    20:38   2055 Kimani Thomas       M 27 BANK OF JAMAICA                
  3    20:51   2052 Akeem Thenstead     M 29 BANK OF JAMAICA                
  4    23:42   2050 Oliver Pryce        M 39 BANK OF JAMAICA                
  5    23:51   2049 Mark-Anthony Powell M 31 BANK OF JAMAICA                

  2. 1:51:43 WORLD BRANDS SERVICES         (  22:21)
========================================
  1    18:50   2210 Keron Brown         M 34 WORLD BRANDS SERVICES          
  2    18:53   2213 Michael Martin      M 24 WORLD BRANDS SERVICES          
  3    19:03   2209 Dwight Brooks       M 31 WORLD BRANDS SERVICES          
  4    23:09   2211 Davian Cole         M 25 WORLD BRANDS SERVICES          
  5    31:48   2215 Jermaine Newman     M 22 WORLD BRANDS SERVICES          

  3. 2:00:44 NHV2 RUNNING ADVENTURE CLUB   (  24:09)
========================================
  1    19:35   2167 Andrae Dennis       M 30 NHV2 RUNNING ADVENTURE CLUB    
  2    21:21   2168 Winston Mollison    M 42 NHV2 RUNNING ADVENTURE CLUB    
  3    23:56   2166 Fitzroy Anderson    M 32 NHV2 RUNNING ADVENTURE CLUB    
  4    27:09   2163 Sylvia Johnson      F 30 NHV2 RUNNING ADVENTURE CLUB    
  5    28:43   2164 Tamote Rhoden       F 31 NHV2 RUNNING ADVENTURE CLUB