TRF Sanford Health Triathlon -
Thief River Falls, MN
5/14/2016

race logo










					                THIEF RIVER FALLS SANFORD HEALTH TRIATHLON
                           Thief River Falls, MN
                               May 14, 2016
                  500 yd. swim, 12 mile bike, 3 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS  
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6      78 Luke Nelson          38 M   Fosston          MN    3  7:33  1:31  1:26    5   37:41 19.1  0:36    1   20:18  6:46 1:07:32 
    2   1/4      57 Jeremy Brekke        45 M   Fargo            ND   10  9:01  1:49  0:45    2   36:50 19.5  0:58    4   21:18  7:06 1:08:49 
    3   2/6      91 Mark Berven          36 M   Minneapolis      MN    8  8:53  1:47  2:09    3   36:52 19.5  1:05    2   20:26  6:49 1:09:23 
    4   1/3      76 James Manecke        44 M   Lengby           MN   19 10:00  2:00  1:38    4   37:29 19.2  1:17    5   21:19  7:07 1:11:41 
    5   1/1      67 Don Henderson        33 M   Grand Forks      ND    1  7:07  1:26  3:12    1   36:38 19.7  1:35    9   23:56  7:59 1:12:26 
    6   3/6      80 Ryan Rogers          36 M   Bemidji          MN   23 10:09  2:02  0:57    7   40:33 17.8  0:47    6   21:49  7:17 1:14:13 
    7   1/2      79 Morgan Ott           14 F   Winnipeg         MB    2  7:16  1:28  0:59    8   41:04 17.5  1:21    8   23:53  7:58 1:14:31 
    8   1/1      70 Neil King            66 M   Nevis            MN    7  8:37  1:44  2:00   12   42:59 16.8  0:55    7   23:32  7:51 1:18:02 
    9   4/6      83 Chris Smyth          39 M   Kenora           ON   22 10:06  2:02  1:43   11   42:53 16.8  0:51   14   26:59  9:00 1:22:30 
   10   2/3      60 Joe Cornelius        44 M   Thief River Fall MN   25 10:37  2:08  2:31    9   42:31 16.9  1:00   13   26:49  8:57 1:23:27 
   11   1/2      89 Joseph Wodarek       20 M   Fargo            ND   15  9:34  1:55  3:00   13   43:26 16.6  2:05   10   25:31  8:31 1:23:34 
   12   5/6      86 Jamen Tanner         37 M   Thief River Fall MN   12  9:20  1:52  2:05   15   44:35 16.1  0:34   16   28:21  9:27 1:24:54 
   13   2/4      92 Todd Peters          49 M   West Fargo       ND   13  9:22  1:53  1:27   14   43:50 16.4  2:31   18   28:36  9:32 1:25:44 
   14   1/2      54 Jackie Adrian        37 F   Roseau           MN   11  9:05  1:49  2:50   18   47:11 15.3  0:29   17   28:32  9:31 1:28:04 
   15   1/1      75 Ryan MacMaster       28 M   Fargo            ND   20 10:03  2:01  1:57   16   45:21 15.9  1:24   24   31:13 10:24 1:29:56 
   16   1/2      73 Jim Langland         63 M   Minneapolis      MN   24 10:34  2:07  1:33   10   42:48 16.8  1:46   32   35:46 11:56 1:32:24 
   17   2/2      87 Megan Vanheyst       13 F   Stony Mountain   MB    6  8:03  1:37  2:58   22   50:17 14.3  1:15   23   30:14 10:05 1:32:45 
   18   1/1      65 Aaron Halsa          16 M   Thief River Fall MN   16  9:44  1:57  0:34   26   53:08 13.6  0:20   21   29:19  9:47 1:33:03 
   19   3/4      58 Jeff Cadwell         49 M   Grand Marais     MN   31 16:27  3:18  1:06   19   48:08 15.0  2:02   11   26:09  8:43 1:33:50 
   20   1/1      71 Kathleen Kinsner     32 F   Winnipeg         MB   18  9:59  2:00  2:23   17   45:53 15.7  1:32   30   34:08 11:23 1:33:53 
   21   1/1      94 Collin Smith         17 M   Thief River Fall MN   27 11:58  2:24  0:55   31   59:40 12.1  0:30    3   21:02  7:01 1:34:03 
   22   1/2      93 Jamer Dickinson      56 M   Grand Forks      ND   28 13:46  2:46  2:47   21   49:37 14.5  2:18   12   26:22  8:48 1:34:47 
   23   1/2      59 Mike Carver          52 M   Saint Hilaire    MN   21 10:05  2:01  3:49   25   51:09 14.1  0:51   22   30:09 10:03 1:36:00 
   24   3/3      84 Scott Stephens       42 M   Fargo            ND   17  9:45  1:57  2:46   23   50:21 14.3  1:32   26   31:54 10:38 1:36:16 
   25   1/1      68 Jane Hutzol          51 F   Arvilla          ND   14  9:34  1:55  2:02   24   50:49 14.2  2:00   27   32:20 10:47 1:36:44 
   26   2/2      64 Mark Hagen           64 M   Fargo            ND   30 14:12  2:51  2:44   20   49:27 14.6  2:05   19   28:49  9:37 1:37:15 
   27   6/6      81 Robert Russillo      35 M   Plummer          MN   26 11:31  2:19  4:56   27   53:26 13.5  0:37   25   31:26 10:29 1:41:53 
   28   1/1      56 Lindsay Borakove     26 F   Roseau           MN    4  7:49  1:34  3:49   33 1:02:22 11.5  0:43   15   27:58  9:20 1:42:40 
   29   1/1      85 Joshua Stephens      13 M   Fargo            ND    5  7:57  1:36  2:32   30   56:36 12.7  0:49   33   36:24 12:08 1:44:16 
   30   2/2      90 Cody West            21 M   Thief River Fall MN   34 18:47  3:46  0:48   29   54:45 13.2  0:49   20   29:19  9:47 1:44:27 
   31   2/2      66 Tim Helt             57 M   Thief River Fall MN   32 16:56  3:24  1:09   28   53:58 13.3  1:18   29   33:06 11:02 1:46:25 
   32   2/2      62 Valerie Glissmeyer   38 F   Elk River        MN   29 13:46  2:46  1:26   34 1:02:45 11.5  0:50   31   35:21 11:47 1:54:06 
   33   2/2      82 Tom Scholin          53 M   Thief River Fall MN   33 18:12  3:39  5:07   32 1:01:48 11.7  0:52   28   32:40 10:54 1:58:38 
        4/4      74 Brent Lorenz         47 M   Fargo            ND    9  8:59  1:48  0:54    6   38:26 18.7  7:52                            

================================================================================================================================================
OVERALL MALE SPRINT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6      78 Luke Nelson          38 M   Fosston          MN    2  7:33  1:31  1:26    5   37:41 19.1  0:36    1   20:18  6:46 1:07:32 
    2   1/4      57 Jeremy Brekke        45 M   Fargo            ND    7  9:01  1:49  0:45    2   36:50 19.5  0:58    4   21:18  7:06 1:08:49 
    3   2/6      91 Mark Berven          36 M   Minneapolis      MN    5  8:53  1:47  2:09    3   36:52 19.5  1:05    2   20:26  6:49 1:09:23 
    4   1/3      76 James Manecke        44 M   Lengby           MN   13 10:00  2:00  1:38    4   37:29 19.2  1:17    5   21:19  7:07 1:11:41 
    5   1/1      67 Don Henderson        33 M   Grand Forks      ND    1  7:07  1:26  3:12    1   36:38 19.7  1:35    8   23:56  7:59 1:12:26 
    6   3/6      80 Ryan Rogers          36 M   Bemidji          MN   17 10:09  2:02  0:57    7   40:33 17.8  0:47    6   21:49  7:17 1:14:13 
    7   1/1      70 Neil King            66 M   Nevis            MN    4  8:37  1:44  2:00   11   42:59 16.8  0:55    7   23:32  7:51 1:18:02 
    8   4/6      83 Chris Smyth          39 M   Kenora           ON   16 10:06  2:02  1:43   10   42:53 16.8  0:51   13   26:59  9:00 1:22:30 
    9   2/3      60 Joe Cornelius        44 M   Thief River Fall MN   19 10:37  2:08  2:31    8   42:31 16.9  1:00   12   26:49  8:57 1:23:27 
   10   1/2      89 Joseph Wodarek       20 M   Fargo            ND   10  9:34  1:55  3:00   12   43:26 16.6  2:05    9   25:31  8:31 1:23:34 
   11   5/6      86 Jamen Tanner         37 M   Thief River Fall MN    8  9:20  1:52  2:05   14   44:35 16.1  0:34   14   28:21  9:27 1:24:54 
   12   2/4      92 Todd Peters          49 M   West Fargo       ND    9  9:22  1:53  1:27   13   43:50 16.4  2:31   15   28:36  9:32 1:25:44 
   13   1/1      75 Ryan MacMaster       28 M   Fargo            ND   14 10:03  2:01  1:57   15   45:21 15.9  1:24   20   31:13 10:24 1:29:56 
   14   1/2      73 Jim Langland         63 M   Minneapolis      MN   18 10:34  2:07  1:33    9   42:48 16.8  1:46   25   35:46 11:56 1:32:24 
   15   1/1      65 Aaron Halsa          16 M   Thief River Fall MN   11  9:44  1:57  0:34   21   53:08 13.6  0:20   18   29:19  9:47 1:33:03 
   16   3/4      58 Jeff Cadwell         49 M   Grand Marais     MN   24 16:27  3:18  1:06   16   48:08 15.0  2:02   10   26:09  8:43 1:33:50 
   17   1/1      94 Collin Smith         17 M   Thief River Fall MN   21 11:58  2:24  0:55   26   59:40 12.1  0:30    3   21:02  7:01 1:34:03 
   18   1/2      93 Jamer Dickinson      56 M   Grand Forks      ND   22 13:46  2:46  2:47   18   49:37 14.5  2:18   11   26:22  8:48 1:34:47 
   19   1/2      59 Mike Carver          52 M   Saint Hilaire    MN   15 10:05  2:01  3:49   20   51:09 14.1  0:51   19   30:09 10:03 1:36:00 
   20   3/3      84 Scott Stephens       42 M   Fargo            ND   12  9:45  1:57  2:46   19   50:21 14.3  1:32   22   31:54 10:38 1:36:16 
   21   2/2      64 Mark Hagen           64 M   Fargo            ND   23 14:12  2:51  2:44   17   49:27 14.6  2:05   16   28:49  9:37 1:37:15 
   22   6/6      81 Robert Russillo      35 M   Plummer          MN   20 11:31  2:19  4:56   22   53:26 13.5  0:37   21   31:26 10:29 1:41:53 
   23   1/1      85 Joshua Stephens      13 M   Fargo            ND    3  7:57  1:36  2:32   25   56:36 12.7  0:49   26   36:24 12:08 1:44:16 
   24   2/2      90 Cody West            21 M   Thief River Fall MN   27 18:47  3:46  0:48   24   54:45 13.2  0:49   17   29:19  9:47 1:44:27 
   25   2/2      66 Tim Helt             57 M   Thief River Fall MN   25 16:56  3:24  1:09   23   53:58 13.3  1:18   24   33:06 11:02 1:46:25 
   26   2/2      82 Tom Scholin          53 M   Thief River Fall MN   26 18:12  3:39  5:07   27 1:01:48 11.7  0:52   23   32:40 10:54 1:58:38 
        4/4      74 Brent Lorenz         47 M   Fargo            ND    6  8:59  1:48  0:54    6   38:26 18.7  7:52                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2      79 Morgan Ott           14 F   Winnipeg         MB    1  7:16  1:28  0:59    1   41:04 17.5  1:21    1   23:53  7:58 1:14:31 
    2   1/2      54 Jackie Adrian        37 F   Roseau           MN    4  9:05  1:49  2:50    3   47:11 15.3  0:29    3   28:32  9:31 1:28:04 
    3   2/2      87 Megan Vanheyst       13 F   Stony Mountain   MB    3  8:03  1:37  2:58    4   50:17 14.3  1:15    4   30:14 10:05 1:32:45 
    4   1/1      71 Kathleen Kinsner     32 F   Winnipeg         MB    6  9:59  2:00  2:23    2   45:53 15.7  1:32    6   34:08 11:23 1:33:53 
    5   1/1      68 Jane Hutzol          51 F   Arvilla          ND    5  9:34  1:55  2:02    5   50:49 14.2  2:00    5   32:20 10:47 1:36:44 
    6   1/1      56 Lindsay Borakove     26 F   Roseau           MN    2  7:49  1:34  3:49    6 1:02:22 11.5  0:43    2   27:58  9:20 1:42:40 
    7   2/2      62 Valerie Glissmeyer   38 F   Elk River        MN    7 13:46  2:46  1:26    7 1:02:45 11.5  0:50    7   35:21 11:47 1:54:06 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  CYLDSDALE - OVERALL
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  ATHENA - OVERALL
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  14 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   85 Joshua Stephens      13 M   Fargo            ND    1  7:57  1:36  2:32    1   56:36 12.7  0:49    1   36:24 12:08 1:44:16 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  14 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   79 Morgan Ott           14 F   Winnipeg         MB    1  7:16  1:28  0:59    1   41:04 17.5  1:21    1   23:53  7:58 1:14:31 
    2   87 Megan Vanheyst       13 F   Stony Mountain   MB    2  8:03  1:37  2:58    2   50:17 14.3  1:15    2   30:14 10:05 1:32:45 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  15 - 16
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   65 Aaron Halsa          16 M   Thief River Fall MN    1  9:44  1:57  0:34    1   53:08 13.6  0:20    1   29:19  9:47 1:33:03 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  15 - 16
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  17 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   94 Collin Smith         17 M   Thief River Fall MN    1 11:58  2:24  0:55    1   59:40 12.1  0:30    1   21:02  7:01 1:34:03 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  17 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  20 - 24
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   89 Joseph Wodarek       20 M   Fargo            ND    1  9:34  1:55  3:00    1   43:26 16.6  2:05    1   25:31  8:31 1:23:34 
    2   90 Cody West            21 M   Thief River Fall MN    2 18:47  3:46  0:48    2   54:45 13.2  0:49    2   29:19  9:47 1:44:27 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  20 - 24
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  25 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  25 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   56 Lindsay Borakove     26 F   Roseau           MN    1  7:49  1:34  3:49    1 1:02:22 11.5  0:43    1   27:58  9:20 1:42:40 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  30 - 34
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   67 Don Henderson        33 M   Grand Forks      ND    1  7:07  1:26  3:12    1   36:38 19.7  1:35    1   23:56  7:59 1:12:26 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  30 - 34
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   71 Kathleen Kinsner     32 F   Winnipeg         MB    1  9:59  2:00  2:23    1   45:53 15.7  1:32    1   34:08 11:23 1:33:53 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  35 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   78 Luke Nelson          38 M   Fosston          MN    1  7:33  1:31  1:26    2   37:41 19.1  0:36    1   20:18  6:46 1:07:32 
    2   91 Mark Berven          36 M   Minneapolis      MN    2  8:53  1:47  2:09    1   36:52 19.5  1:05    2   20:26  6:49 1:09:23 
    3   80 Ryan Rogers          36 M   Bemidji          MN    5 10:09  2:02  0:57    3   40:33 17.8  0:47    3   21:49  7:17 1:14:13 
    4   83 Chris Smyth          39 M   Kenora           ON    4 10:06  2:02  1:43    4   42:53 16.8  0:51    4   26:59  9:00 1:22:30 
    5   86 Jamen Tanner         37 M   Thief River Fall MN    3  9:20  1:52  2:05    5   44:35 16.1  0:34    5   28:21  9:27 1:24:54 
    6   81 Robert Russillo      35 M   Plummer          MN    6 11:31  2:19  4:56    6   53:26 13.5  0:37    6   31:26 10:29 1:41:53 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  35 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   54 Jackie Adrian        37 F   Roseau           MN    1  9:05  1:49  2:50    1   47:11 15.3  0:29    1   28:32  9:31 1:28:04 
    2   62 Valerie Glissmeyer   38 F   Elk River        MN    2 13:46  2:46  1:26    2 1:02:45 11.5  0:50    2   35:21 11:47 1:54:06 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  40 - 44
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   76 James Manecke        44 M   Lengby           MN    2 10:00  2:00  1:38    1   37:29 19.2  1:17    1   21:19  7:07 1:11:41 
    2   60 Joe Cornelius        44 M   Thief River Fall MN    3 10:37  2:08  2:31    2   42:31 16.9  1:00    2   26:49  8:57 1:23:27 
    3   84 Scott Stephens       42 M   Fargo            ND    1  9:45  1:57  2:46    3   50:21 14.3  1:32    3   31:54 10:38 1:36:16 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  40 - 44
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  45 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   57 Jeremy Brekke        45 M   Fargo            ND    2  9:01  1:49  0:45    1   36:50 19.5  0:58    1   21:18  7:06 1:08:49 
    2   92 Todd Peters          49 M   West Fargo       ND    3  9:22  1:53  1:27    3   43:50 16.4  2:31    3   28:36  9:32 1:25:44 
    3   58 Jeff Cadwell         49 M   Grand Marais     MN    4 16:27  3:18  1:06    4   48:08 15.0  2:02    2   26:09  8:43 1:33:50 
        74 Brent Lorenz         47 M   Fargo            ND    1  8:59  1:48  0:54    2   38:26 18.7  7:52                            

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  45 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  50 - 54
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   59 Mike Carver          52 M   Saint Hilaire    MN    1 10:05  2:01  3:49    1   51:09 14.1  0:51    1   30:09 10:03 1:36:00 
    2   82 Tom Scholin          53 M   Thief River Fall MN    2 18:12  3:39  5:07    2 1:01:48 11.7  0:52    2   32:40 10:54 1:58:38 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  50 - 54
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   68 Jane Hutzol          51 F   Arvilla          ND    1  9:34  1:55  2:02    1   50:49 14.2  2:00    1   32:20 10:47 1:36:44 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  55 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   93 Jamer Dickinson      56 M   Grand Forks      ND    1 13:46  2:46  2:47    1   49:37 14.5  2:18    1   26:22  8:48 1:34:47 
    2   66 Tim Helt             57 M   Thief River Fall MN    2 16:56  3:24  1:09    2   53:58 13.3  1:18    2   33:06 11:02 1:46:25 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  55 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  60 - 64
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   73 Jim Langland         63 M   Minneapolis      MN    1 10:34  2:07  1:33    1   42:48 16.8  1:46    2   35:46 11:56 1:32:24 
    2   64 Mark Hagen           64 M   Fargo            ND    2 14:12  2:51  2:44    2   49:27 14.6  2:05    1   28:49  9:37 1:37:15 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  60 - 64
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  65 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   70 Neil King            66 M   Nevis            MN    1  8:37  1:44  2:00    1   42:59 16.8  0:55    1   23:32  7:51 1:18:02 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  65 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  70 - 74
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  70 - 74
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  75 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  75 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS  
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   52 Sayoviitz-Covlin                  2  7:22  1:29  1:27    1   52:44 13.7  0:30    1   28:14  9:25 1:30:15 
           Kali  Sayovitz  Kali  Sayovitz  John  Covlin 

    2   53 Studio K                          1  7:21  1:29  0:25    3   58:12 12.4  0:24    2   30:35 10:12 1:36:54 
           Rylie  Steiger  Kjelsy Stueber  Michael Mosbeck 

    3   51 Sayovitz-Bakken                   3  8:20  1:40  1:45    2   55:54 12.9  0:27    3   30:43 10:15 1:37:07 
           Kayla Sayovitz  Kayla Sayovitz  Michelle Bakken 


================================================================================================================================================
MALE TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================

================================================================================================================================================
FEMALE TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1   51 Sayovitz-Bakken                Kayla Sayovitz  Kayla Sayovitz  Michelle Bakken      1  8:20  1:40  1:45    1   55:54 12.9  0:27    1   30:43 10:15 1:37:07 

================================================================================================================================================
MIXED TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1   52 Sayoviitz-Covlin               Kali  Sayovitz  Kali  Sayovitz  John  Covlin         1  7:22  1:29  1:27    1   52:44 13.7  0:30    1   28:14  9:25 1:30:15 

================================================================================================================================================
FAMILY TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1   53 Studio K                       Rylie  Steiger  Kjelsy Stueber  Michael Mosbeck      1  7:21  1:29  0:25    1   58:12 12.4  0:24    1   30:35 10:12 1:36:54 

Total Individuals Registered:            41
Total Teams Registered:                   3
Total Number of Individual Finishers:    33
Total Number of Team Finishers:           3
Number of Male   Finishers:              26
Number of Female Finishers:               7
Did not finish race or did not start:     8