Brian Kraft Memorial 5K -
Minneapolis, MN
5/30/2016

race logo










					
                          Brian Kraft Memorial 5K
                               May 30, 2016
                              Minneapolis, MN
                     OVERALL TEAMS - MEN (TOP 5 SCORE)


  1. 1:15:23.39 Run N Fun - (30-0380)                             (  15:04.67)
============================================================
  1    14:40.69  Ben Sathre                                26 Chaska             MN 
  2    15:04.44  Mason Frank                               27 Bloomington        MN 
  3    15:04.70  Matthew Berens                            22 Oakdale            MN 
  4    15:16.50  Dan Greeno                                28 Richfield          MN 
  5    15:17.06  Justin Grunewald                          30 Minneapolis        MN 
  6 (  15:28.52) Jake Marotz                               28 Saint Paul         MN 
  7 (  15:51.15) Ben Jacobs                                26 Minnetonka         MN 
  8 (  16:40.06) Brad Moening                              47 Saint Paul         MN 
  9 (  17:20.28) Andrew Taylor                             43 Saint Paul         MN 
 10 (  17:56.68) Bobby Paxton                              59 Minneapolis        MN 
 11 (  18:14.71) Steve Thomas                              59 Delano             MN 
 12 (  18:32.82) Jeremy Kieser                             26 Minneapolis        MN 
 13 (  18:35.71) Daniel Johnson                            58 Crystal            MN 
 14 (  18:39.96) Michael Moulsoff                          53 Saint Paul         MN 
 15 (  18:57.45) Peter Gellerup                            47 Plymouth           MN 
 16 (  19:11.45) Kirt Goetzke                              55 Plymouth           MN 
 17 (  19:40.05) Christopher Kartschoke                    47 Prior Lake         MN 
 18 (  19:41.14) Perry Bach                                59 Lakeville          MN 
 19 (  20:28.51) Michael Lybarger                          30 New Brighton       MN 
 20 (  21:01.50) Wayne Fynboh                              58 Jordan             MN 
 21 (  21:32.57) Dan Roden                                 58 Excelsior          MN 
 22 (  22:05.23) Jerry Beutel                              65 Afton              MN 
 23 (  23:51.36) Tom McDowell                              64 Minnetrista        MN 
 24 (  26:07.41) Carl Holmquist                            53 Minnetonka         MN 

  2. 1:18:42.38 Mill City Running (30-0457)                       (  15:44.47)
============================================================
  1    15:14.89  Devin Monson                              25 Saint Paul         MN 
  2    15:24.10  Ryan Peterson                             22 Oakdale            MN 
  3    15:51.03  Steve Ludwig                              30 Minneapolis        MN 
  4    16:06.16  Joel Dieterich                            27 Minneapolis        MN 
  5    16:06.20  Brendan Ruter                             25 Saint Paul         MN 
  6 (  16:16.36) Jeff Metzdorff                            32 Saint Paul         MN 
  7 (  16:18.72) Declan McDonnell                          26 Minneapolis        MN 
  8 (  16:23.08) Paul Swim                                 25 Minneapolis        MN 
  9 (  16:45.13) Alan Twomey                               30 Minneapolis        MN 
 10 (  16:55.47) Dan Bier                                  30 Columbia Heights   MN 
 11 (  17:28.22) Anurag Jain                               29 Minneapolis        MN 
 12 (  17:28.89) Ben Drexler                               28 St. Louis Park     MN 
 13 (  17:41.81) Joshua Taylor                             30 Eagan              MN 
 14 (  17:43.04) Dan Miller                                27 Champlin           MN 
 15 (  18:20.00) Jeff Boudreaux                            25 Minneapolis        MN 
 16 (  18:26.89) Justin Kremer                             35 Minneapolis        MN 
 17 (  18:47.00) Greg Pokorski                             30 Minneapolis        MN 
 18 (  18:58.29) Thomas Manley                             48 Spring Valley      WI 
 19 (  19:20.99) Chris Bowman                              25 Minneapolis        MN 
 20 (  19:46.20) Drake Lawrence                            24 Minneapolis        MN 
 21 (  20:14.77) Maxwell Krajnik                           23 Minneapolis        MN 
 22 (  20:15.65) Jamie Birkelo                             39 Minneapolis        MN 
 23 (  20:35.94) Ted Roseen                                40 Minneapolis        MN 
 24 (  20:45.56) Tyler Brennan                             29 Minneapolis        MN 
 25 (  22:16.05) Michael Guswiler                          42 Blaine             MN 
 26 (  22:32.07) Edward Phillips                           39 Minneapolis        MN 
 27 (  22:56.48) Erik Larson                               41 Golden Valley      MN 
 28 (  24:02.28) Justin Kruse                              30 Savage             MN 
 29 (  24:02.85) Michael Cenci                             30 Burnsville         MN 
 30 (  24:03.70) Daniel Butler                             38 Saint Paul         MN 
 31 (  24:14.16) Tim Peterson                              43 Minneapolis        MN 
 32 (  24:15.63) Robert Leduc                              51 Saint Paul         MN 
 33 (  28:34.26) Patrick Dowd                              33 Shoreview          MN 
 34 (  36:50.03) David Olson                               70 Bloomington        MN 

  3. 1:19:14.87 Run MN - (30-0466)                                (  15:50.97)
============================================================
  1    15:23.76  Kenny Miller                              39 Wadena             MN 
  2    15:24.49  Nick Ross                                 27 Minneapolis        MN 
  3    15:50.51  Cole Toepfer                              25 Eagan              MN 
  4    16:12.70  Daniel Ducharme                           24 St Louis Park      MN 
  5    16:23.41  David Hyopponen                           36 Duluth             MN 
  6 (  16:29.43) Luke Windholz                             26 Minneapolis        MN 
  7 (  16:30.93) Lance Elliott                             45 Minneapolis        MN 
  8 (  16:43.22) Patrick Billig                            53 Rosevile           MN 
  9 (  16:48.96) Matthew Waite                             48 St. Paul           MN 
 10 (  16:52.70) Michael Little                            39 Minneapolis        MN 
 11 (  17:46.06) Jim Larranaga                             50 Chanhassen         MN 
 12 (  17:50.91) Neil Albares                              27 Hastings           MN 
 13 (  18:05.75) Kyle Serreyn                              25 Lakeville          MN 
 14 (  18:34.25) Brian Lundberg                            50 Edina              MN 
 15 (  19:19.69) Barry Brokaw                              43 Superior           WI 
 16 (  19:21.30) William Langhout                          58 Woodbury           MN 

  4. 1:20:22.10 Twin Cities Track Club - (30-0439)                (  16:04.42)
============================================================
  1    15:41.05  Max Renner                                28 Minneapolis        MN 
  2    15:43.51  Tyler Morey                               27 Minneapolis        MN 
  3    16:10.72  Michael Rodriguez                         25 Minneapolis        MN 
  4    16:11.53  Shad Gausmann                             28 West St. Paul      MN 
  5    16:35.29  John Leaf                                 29 Minneapolis        MN 
  6 (  17:44.01) Ethan Genteman                            26 Edina              MN 
  7 (  18:10.56) Paul Giannobile                           56 Minnetonka         MN 

  5. 1:24:19.99 Collegeville Track Club (30-0314)                 (  16:51.99)
============================================================
  1    15:20.22  Joe Renier                                24 Cambridge          MN 
  2    16:39.93  Michael Kuhlman                           25 Saint Paul         MN 
  3    17:11.58  Bill Feyereisen                           29 St Louis Park      MN 
  4    17:21.12  Allen Broderius                           41 Saint Paul         MN 
  5    17:47.14  Thomas Myers                              34 Saint Paul         MN 
  6 (  18:00.12) William Fladland                          25 Ramsey             MN 
  7 (  18:00.36) Steve Christopher                         37 Minneapolis        MN 
  8 (  18:20.95) Joe Papin                                 36 Minneapolis        MN 
  9 (  18:53.44) Ryan Rapacz                               37 Saint Paul         MN 
 10 (  19:04.14) Samuel Fransen                            24 Eden Prairie       MN 

  6. 1:24:23.89 Northwoods - MN/WI (30-0339)                      (  16:52.77)
============================================================
  1    16:02.22  Jakob Wartman                             29 Duluth             MN 
  2    16:40.87  Brooks Grossinger                         39 Mayer              MN 
  3    16:58.10  Dimitri Drekonja                          42 Minneapolis        MN 
  4    17:07.51  Jonas Ryttie                              41 South Range        WI 
  5    17:35.19  Chad Millner                              39 Eden Prairie       MN 
  6 (  18:08.98) Kyle Smith                                29 Wright             MN 
  7 (  18:23.92) Hyun Yoon                                 51 Vadnais Heights    MN 
  8 (  18:26.72) Douglas Cowles                            42 Saint Paul         MN 
  9 (  18:52.55) Jerimy Hallsten                           41 Esko               MN 
 10 (  18:55.30) Tony Yang                                 52 Maplewood          MN 
 11 (  19:38.12) Robert Gazzola                            55 Saint Peter        MN 
 12 (  19:41.58) Timothy Carlsness Sr                      54 Hermantown         MN 
 13 (  21:56.49) Chris Hegg                                64 Grand Marais       MN 

  7. 1:25:00.35 St. Cloud River Runners/EnduRUNce Shop - (30-0410)(  17:00.07)
============================================================
  1    15:25.05  Jonathan Stoltman                         29 Little Falls       MN 
  2    15:42.48  Bashir Aidrus                             22 Waite Park         MN 
  3    16:54.03  Steven Pekarek                            35 Royalton           MN 
  4    17:04.22  Morcelli Kombo                            22 St. Cloud          MN 
  5    19:54.57  Rick Hlebain                              65 St Joseph          MN 
  6 (  20:04.22) Dave Schwartz                             45 Sartell            MN 
  7 (  21:12.62) David Hartz                               58 Cold Spring        MN 
  8 (  21:46.94) Allen Zetterlund                          61 Saint Cloud        MN 
  9 (  22:04.05) Ryan Wateland                             49 Sauk Rapids        MN 
 10 (  24:31.35) Bob Kovell                                63 Saint Cloud        MN 
 11 (  29:17.83) Alan Phillips                             81 St. Cloud          MN 

  8. 1:25:15.43 TC Running Company - (30-0402)                    (  17:03.08)
============================================================
  1    15:21.86  Dan Nielsen                               23 Andover            MN 
  2    15:31.75  Joey Keillor                              41 Rochester          MN 
  3    17:20.31  John Van Danacker                         53 Greenfield         MN 
  4    18:24.91  Jim Holovnia                              52 Edina              MN 
  5    18:36.60  David Helm                                44 Annandale          MN 
  6 (  20:15.11) Pat Richard                               57 Saint Paul         MN 
  7 (  26:58.36) Robert Britain                            58                       
  8 (  33:27.11) Kurt Decker                               45 Minneapolis        MN 

  9. 1:30:21.19 Molar Milers (30-0325)                            (  18:04.23)
============================================================
  1    16:21.41  Daniel Strike                             45 Roseville          MN 
  2    17:28.58  Allan Bohlke                              52 Woodbury           MN 
  3    17:52.91  William Sikorski                          46 Saint Paul         MN 
  4    18:33.78  Marc Nosal                                50 Eden Prairie       MN 
  5    20:04.51  Raymond Mitchell                          51                       
  6 (  20:48.17) Denny Jordan                              64 Roseville          MN 
  7 (  20:48.24) Michael Kennedy                           58 Coon Rapids        MN 
  8 (  22:31.33) John Naslund                              65 Bloomington        MN 
  9 (  22:42.63) Mark Leduc                                61 Minneapolis        MN 
 10 (  23:11.85) Mike Connolly                             62 Shoreview          MN 
 11 (  23:22.41) Rick Strand                               62 Brooklyn Park      MN 

 10. 1:30:41.99 Life Time Run (30-0405)                           (  18:08.39)
============================================================
  1    16:58.44  Jason Phillippi                           24 Minneapolis        MN 
  2    17:26.81  Ken Cooper                                44 Eden Prairie       MN 
  3    17:40.55  Luke Nelson                               42 Anoka              MN 
  4    18:34.96  Gerald Butler                             44 Lakeville          MN 
  5    20:01.23  Adrian Estrada                            27 Plymouth           MN 
  6 (  21:43.64) Shawn Rudkin                              40 Rosemount          MN 
  7 (  24:56.72) Deron Lewis                               41 Shakopee           MN 
  8 (  25:00.67) Terry Brackney                            43 Coon Rapids        MN 
  9 (  30:15.05) Jeremy Kuhns                              41 Lakeville          MN 

 11. 1:35:57.76 Northstar Running (30-0469)                       (  19:11.55)
============================================================
  1    16:49.17  Robert Economy                            52 Victoria           MN 
  2    17:45.31  Anthony Fryer                             41 Minneapolis        MN 
  3    18:48.62  Robert Day                                51 Medina             MN 
  4    19:04.65  Douglas Schroeder                         30 Minneapolis        MN 
  5    23:30.01  Damon Rothstein                           44 Saint Paul         MN 
  6 (  23:50.92) Jason Braaten                             47 Woodbury           MN 

 12. 1:40:30.26 YWCA of Minneapolis Endurance Sports - (30-0475)  (  20:06.05)
============================================================
  1    18:36.58  Alex Trevino                              26 Minneapolis        MN 
  2    18:51.16  James Brand                               36 Minneapolis        MN 
  3    20:11.90  D Scott Dibble                            50 Minneapolis        MN 
  4    21:16.53  Tom Goudreault                            56 Minneapolis        MN 
  5    21:34.09  Kevin Kirsch                              45 Minneapolis        MN 
  6 (  22:59.30) Mike Mann                                 66 Minneapolis        MN 

 13. 1:50:24.89 Mile To Marathon (30-0456)                        (  22:04.97)
============================================================
  1    18:25.49  Adam Duerr                                33 Minneapolis        MN 
  2    21:06.70  Joel Theisen                              48 Maple Grove        MN 
  3    21:13.90  Mike McMonagle                            51 Eagan              MN 
  4    24:49.12  Ron Byland                                58 Long Lake          MN 
  5    24:49.68  Charlie Manson                            40 Andover            MN 

 14. 1:52:48.39 MDRA (30-0301)                                    (  22:33.67)
============================================================
  1    18:16.85  Mathieu Preuss                            32 Roseville          MN 
  2    20:31.46  Rick Peterson                             57 Maple Grove        MN 
  3    23:33.64  Jim Graupner                              71 Lake Elmo          MN 
  4    24:33.04  Arland Braaten-Lee                        67 Northfield         MN 
  5    25:53.40  Greg Taylor                               69 Minneapolis        MN 
  6 (  27:16.21) Rick Kleyman                              76 Plymout            MN 
  7 (  29:17.55) Rick Recker                               71 Minneapolis        MN 


                          Brian Kraft Memorial 5K
                               May 30, 2016
                              Minneapolis, MN
                    OVERALL TEAMS - WOMEN (TOP 5 SCORE)
  

  1. 1:31:14.69 Run N Fun - (30-0380)                             (  18:14.93)
============================================================
  1    17:31.44  Lauren Rice                               24 Minneapolis        MN 
  2    17:59.08  Maureen Lybarger                          27 New Brighton       MN 
  3    18:26.12  Carrie Donohue                            24 St. Paul           MN 
  4    18:33.66  Elizabeth Ehrhardt                        23 Minneapolis        MN 
  5    18:44.39  Kari Putterman                            27 Minneapolis        MN 
  6 (  19:07.30) Laura Jacobs                              24 Hopkins            MN 
  7 (  19:14.25) Angie Voight                              39 St Paul            MN 
  8 (  20:07.12) Rebecca Hare                              23 Bloomington        MN 
  9 (  20:26.13) Darla O'Connor                            48 Woodbury           MN 
 10 (  20:30.13) Joyce Bourassa                            48 Lakeville          MN 
 11 (  21:11.10) Bonnie Sons                               50 Shorewood          MN 
 12 (  21:33.41) Stephanie Kortan                          26 St. Louis Park     MN 
 13 (  22:12.46) Kristin Miller                            53 West Lakeland      MN 
 14 (  23:28.37) Laurie King                               56 Lakeville          MN 
 15 (  39:35.05) Mary Hiatt                                69 Minneapolis        MN 

  2. 1:32:27.54 Twin Cities Track Club - (30-0439)                (  18:29.50)
============================================================
  1    17:14.06  Lisa Baumert                              29 Minneapolis        MN 
  2    17:14.31  Melissa Agnew                             25 Richfield          MN 
  3    18:13.66  Melissa Gacek                             40 White Bear Lake    MN 
  4    19:01.02  Ashlie Decker                             24 Minneapolis        MN 
  5    20:44.49  Erin Zunich                               29 Minneapolis        MN 
  6 (  22:17.57) Alex Potter                               26 Windom             MN 
  7 (  22:40.94) Sarah Lipinski                            23 Minneapolis        MN 

  3. 1:33:55.79 Mill City Running (30-0457)                       (  18:47.15)
============================================================
  1    17:25.11  Jillian Tholen                            28 Minneapolis        MN 
  2    18:43.96  Holly Reiland                             24 Minneapolis        MN 
  3    19:11.74  Hannah Toedter                            24 St. Paul           MN 
  4    19:16.31  McKenzie Melander                         26 Apple Valley       MN 
  5    19:18.67  Marisa Lindsay                            32 Minneapolis        MN 
  6 (  19:32.14) Rebekah Metzdorff                         31 Saint Paul         MN 
  7 (  19:59.76) Andrea Haus                               23 St. Paul           MN 
  8 (  21:19.45) Jessica Finlay                            27 Minneapolis        MN 
  9 (  21:49.41) Anna Heinzerling                          27 Minneapolis        MN 
 10 (  22:36.37) Laura Miller                              25 Champlin           MN 
 11 (  23:10.73) Andie Mulvaney-Thorp                      40 Savage             MN 
 12 (  24:12.97) Barb Leininger                            63 Minneapolis        MN 
 13 (  24:31.58) Mary Yetzer                               56 Lakeville          MN 
 14 (  25:03.49) Sarah Baude                               46 Maplewood          MN 
 15 (  25:23.07) Lauren Bowen                              31 Bloomington        MN 
 16 (  25:49.60) Adelheid Koski                            47 Minneapolis        MN 
 17 (  28:13.90) Mari Steinbach                            53 Minneapolis        MN 
 18 (  28:37.74) Kellie Trumbull                           27 St. Paul           MN 
 19 (  28:54.64) Amy Sissala                               30 Minneapolis        MN 
 20 (  30:05.31) Angela Rice-Beckman                       40 Oakdale            MN 
 21 (  32:45.83) Elena Jacobs                              23 Chaska             MN 
 22 (  33:03.33) Jen Wise                                  33 Minneapolis        MN 
 23 (  34:53.88) Marcia Archibald                          37 Minneapolis        MN 
 24 (  40:34.93) Cindy Hlavika                             49 Minneapolis        MN 
 25 (  44:59.03) Christine Plaza                           52 Cambridge          MI 

  4. 1:36:35.12 Run MN - (30-0466)                                (  19:19.02)
============================================================
  1    18:48.74  Moriah Novacinski                         24 Minneapolis        MN 
  2    19:14.19  Kara Parker                               46 Saint Paul         MN 
  3    19:15.26  Heather Wimer                             38 Hudson             WI 
  4    19:28.70  Bridget Hines                             27 Maple Grove        MN 
  5    19:48.23  Sara Conrad                               36 Minneapolis        MN 
  6 (  20:14.70) Claire McComb                             24 Eden Prairie       MN 
  7 (  20:58.36) Anne Drache                               27 Duluth             MN 
  8 (  20:59.66) Heather Larson                            43 Somerset           WI 
  9 (  21:13.63) Stephanie Sathre                          27 Chaska             MN 
 10 (  21:40.53) Tracy Serreyn                             52 Lakeville          MN 
 11 (  22:35.52) Laura Albares                             28 Hastings           MN 
 12 (  23:00.72) Katy Class                                51 Saint Paul         MN 
 13 (  24:00.43) Lori Anne Johnson-Nagy                    43 Lakeville          MN 

  5. 1:37:49.41 TC Running Company - (30-0402)                    (  19:33.88)
============================================================
  1    18:56.01  Angela Kidd                               39 Chanhassen         MN 
  2    19:24.15  Casey Schwarz                             35 Minneapolis        MN 
  3    19:24.80  Nicole Cueno                              36 St Paul            MN 
  4    19:55.70  Manuela Knispel                           44 Shorewood          MN 
  5    20:08.75  Danielle Gordanier                        45 St Paul            MN 
  6 (  20:27.42) Thea Fleming                              32 Minneapolis        MN 
  7 (  20:28.92) Sonya Decker                              49 Minneapolis        MN 
  8 (  21:28.28) Laurie Hanscom                            52 Eden Prairie       MN 
  9 (  22:20.89) Joelle Nelson                             48 Minneapolis        MN 
 10 (  24:33.60) Amy Clark                                 52 Edina              MN 
 11 (  26:46.18) Sonia Jacobsen                            60 Roseville          MN 

  6. 1:47:35.53 St. Cloud River Runners/EnduRUNce Shop - (30-0410)(  21:31.10)
============================================================
  1    19:29.56  Wanda Gau                                 54 Little Falls       MN 
  2    21:44.53  Nawang Palkit                             24 St. Cloud          MN 
  3    21:53.13  Lisa Hines                                53 Waite Park         MN 
  4    21:57.93  Jacki Devine                              54 Little Falls       MN 
  5    22:30.38  Elizabeth Wateland                        47 Sauk Rapids        MN 
  6 (  23:24.60) Anita Baugh                               58 Sartell            MN 
  7 (  24:10.94) Eda Mutua                                 51 St. Cloud          MN 
  8 (  24:56.90) Michaela Gau                              22 Little Falls       MN 

  7. 1:51:34.73 Life Time Run (30-0405)                           (  22:18.94)
============================================================
  1    18:15.37  Katie McGregor                            38 Savage             MN 
  2    19:49.80  Victoria Phillippi                        24 Minneapolis        MN 
  3    23:22.18  Tamara Snyder                             56 Savage             MN 
  4    24:24.20  Heather Gray                              46 Prior Lake         MN 
  5    25:43.18  Amy Bender                                45 Woodbury           MN 
  6 (  28:24.15) Kate Fullmer                              38 Apple Valley       MN 

  8. 1:53:58.75 Calhoun Beach Running Club (30-0455)              (  22:47.75)
============================================================
  1    20:42.52  Elizabeth Sellers                         38 Minneapolis        MN 
  2    21:41.31  Jess McKenna                              37 Minneapolis        MN 
  3    21:50.52  Jessie Benson                             34 Minneapolis        MN 
  4    22:15.41  Monica Hoffmann                           35 Minneapolis        MN 
  5    27:28.99  Christie Steffen                          33 Minneapolis        MN 
  6 (  27:29.04) Lindsey Clark                             32 Minneapolis        MN 

  9. 2:02:11.03 Northwoods - MN/WI (30-0339)                      (  24:26.20)
============================================================
  1    20:40.07  Elizabeth Richards                        34 Roseville          MN 
  2    22:31.03  Sara Hollingsworth                        44 Duluth             MN 
  3    22:53.95  Yoshiko Wood                              48 Hermantown         MN 
  4    24:52.62  Tonya O'Connor                            30 Hermantown         MN 
  5    31:13.36  Shelly Thompson                           51 Proctor            MN 

 10. 2:07:54.27 YWCA of Minneapolis Endurance Sports - (30-0475)  (  25:34.85)
============================================================
  1    24:12.54  Lara Roy                                  44 Minneapolis        MN 
  2    24:16.01  Rose Teng Scheckman                       31 Minneapolis        MN 
  3    24:36.99  Heather Gray                              43 Saint Paul         MN 
  4    27:11.04  Megan Flanagan                            31 Minneapolis        MN 
  5    27:37.69  Laurie Goudreault                         54 Minneapolis        MN 
  6 (  33:34.37) Sarah Ahlers Mcinerney                    38 Mpls               MN 

 11. 2:14:10.46 Northstar Running (30-0469)                       (  26:50.09)
============================================================
  1    22:43.63  Ananda Henly                              41 Minneapolis        MN 
  2    23:40.95  Kate Kelly                                40 Minneapolis        MN 
  3    24:19.30  Carolyn Fletcher                          58 Saint Paul         MN 
  4    31:42.61  Lisa Millam                               56 Coon Rapids        MN 
  5    31:43.97  Ellen Kendall                             48 St Louis Park      MN 
  6 (  31:44.02) Mary Sarafolean                           58 Saint Paul         MN 
  7 (  31:44.12) Ann Davenport                             40 Minneapolis        MN