Sanford Kids Tri for Health
Jackson, MN
6/24/2016

race logo










					                                                  SANFORD TRI FOR HEALTH KIDS TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 24, 2016
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   79 Dixon Sether            Jackson            MN   5   16  1:15  1:35    1    2:02  0:23   17    2:38    7:51 
    2   91 Braxsten Hall           Lakefield          MN   6   15  1:09  1:05    2    4:49  0:35    3    2:04    9:40 
    3  100 Ayden Endreson          Jackson            MN   7    7  0:59  1:04    4    5:01  0:27    9    2:13    9:42 
    4   73 River Engebretson       Sherburn           MN   6    6  0:58  1:03    8    5:23  0:30    4    2:04    9:55 
    5  103 Hudson Clarksean        North Mankato      MN   7   17  1:27  0:56    3    4:58  0:29   10    2:19   10:06 
    6  107 Kade Tewes              Jackson            MN   7    1  0:47  1:11    7    5:23  0:32   16    2:37   10:28 
    7   90 Daniel Drew             Jackson            MN   6    5  0:57  1:33    5    5:10  0:26   14    2:25   10:29 
    8  109 Cael Entriken           Jackson            MN   7    2  0:50  1:29   10    5:48  0:26    1    1:58   10:30 
    9   85 Nicholas Haley          Jackson            MN   6    4  0:54  1:22    9    5:41  0:34    5    2:05   10:35 
   10   94 Grant Ambrose           Jackson            MN   7   12  1:03  1:37    6    5:21  0:31   12    2:23   10:52 
   11   99 Benjamin Knakmuhs       Jackson            MN   7    8  0:59  1:07   15    6:34  0:29    8    2:10   11:18 
   12   82 Kyce Villarreal         Ramsey             MN   6   13  1:03  2:14   11    5:54  0:31    7    2:09   11:49 
   13   83 Jonah Espey             Dunnell            MN   6   14  1:08  1:57   13    6:16  0:28    6    2:06   11:53 
   14   89 Kellen Knutson          Bemidji            MN   6    9  1:00  2:08   12    5:56  0:29   11    2:22   11:53 
   15  105 Kayden Eller            Jackson            MN   7    3  0:51  0:55   16    8:02  0:31    2    2:03   12:20 
   16   86 Brock Berkner           Jackson            MN   6   10  1:02  3:41   14    6:17  0:35   13    2:25   13:58 
   17   84 Joshua Botsch           Jackson            MN   6   11  1:02  1:17   18   11:32  0:36   15    2:33   16:59 
   18  101 Thomas Bidne            Jackson            MN   7   19  1:51  2:08   17    9:41  0:40   19    4:41   18:59 
   19   72 Crosby Klassen          Jackson            MN   5   18  1:38  2:15   19   13:07  0:37   18    3:15   20:49 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   97 Madisyn Wachal          Jackson            MN   7    1  0:36  0:50    5    4:44  0:29    4    2:12    8:48 
    2   92 Camille Friden          Plymouth           MN   6    3  0:47  1:21    2    4:33  0:23    1    2:00    9:03 
    3   78 Evelyn Degeest          Tea                SD   5    6  0:54  1:11    3    4:33  0:26    5    2:15    9:17 
    4   75 Brielle Arduser         Jackson            MN   5    4  0:51  1:11    4    4:35  0:22   14    2:34    9:31 
    5   80 Kinley Vandevere        Jackson            MN   5    7  0:55  0:54    6    4:47  0:27   15    2:35    9:36 
    6  108 Miley Vandevere         Jackson            MN   7    2  0:41  0:52    9    5:39  0:28    6    2:16    9:54 
    7   76 Ruby Fausett            Shakopee           MN   5   18  1:06  0:58   10    5:40  0:28    8    2:22   10:31 
    8   74 Zadi Farmer             Lakefield          MN   5   19  1:17  1:54    1    4:24  0:35   12    2:26   10:35 
    9   81 Quinn Johnson           Sioux Falls        SD   6   17  1:05  1:22    8    5:35  0:35   10    2:25   11:02 
   10   98 Tressa Withers          Jackson            MN   7    8  0:58  1:28   12    6:11  0:34   11    2:25   11:35 
   11   88 Mensing Amaya           Blue Earth         MN   6   16  1:05  1:59   11    6:06  0:38    3    2:09   11:55 
   12  104 Macy Runck              Spring Valley      MN   7   14  1:01  1:47   13    6:13  0:32   13    2:26   11:58 
   13   95 Paylin Sether           Jackson            MN   7   15  1:02  1:34    7    5:21  0:27   18    3:54   12:16 
   14  106 Chloe Nestegard         Jackson            MN   7   11  1:00  2:29   14    6:22  0:45    9    2:25   13:00 
   15  102 Julia Bidne             Jackson            MN   7   13  1:01  1:38   16    7:13  0:41   16    2:45   13:17 
   16   93 Braelyn Boogerd         Jackson            MN   7   12  1:00  2:57   15    7:09  0:48    2    2:09   14:02 
   17   71 Rylie Hagen             Moorhead           MN   5    9  0:58  2:38   17    7:51  0:34    7    2:21   14:20 
   18   96 Madisyn Peyman          Fairmont           MN   7   10  1:00  2:05   18    8:14  0:39   17    2:47   14:41 
        87 Lilly Nestegard         Jackson            MN   6    5  0:54                                               


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  235 Evan Mahrous            Sioux Falls        SD  10    1  0:35  0:26    1    6:58  0:19    1    3:27   11:43 
    2  233 Keenan Friden           Plymouth           MN  10    5  0:47  0:48    2    7:40  0:17    3    3:43   13:13 
    3  194 Tommy Runkle            Rochester          MN   8    6  0:47  0:46    3    7:55  0:23    5    3:49   13:38 
    4  208 Noah Johnson            Rochester          MN   8    4  0:47  0:47    4    8:16  0:26    7    3:56   14:10 
    5  234 Johnny Botsch           Jackson            MN  10    2  0:39  0:44   11    9:10  0:24    8    4:00   14:55 
    6  221 Braeden Arduser         Jackson            MN   9    3  0:46  0:41   14    9:42  0:20    4    3:44   15:12 
    7  231 Luke Anderson           Jackson            MN  10   17  1:03  0:45    6    8:53  0:23   14    4:17   15:19 
    8  224 Gibsen Eszlinger        Brandon            SD  10   21  1:14  1:17    7    9:02  0:20    2    3:33   15:24 
    9  214 Thomas Sether           Jackson            MN   9   16  1:03  1:13    5    8:46  0:25   13    4:14   15:39 
   10  237 Nolan Ambrose           Jackson            MN  10   13  0:55  1:04   12    9:29  0:21    9    4:03   15:51 
   11  211 Ben Botsch              Jackson            MN   9   10  0:52  0:55    9    9:03  0:25   16    4:40   15:53 
   12  200 Austin O'Reilly         Jackson            MN   8    8  0:49  1:16   16   10:02  0:23    6    3:52   16:21 
   13  222 Clay Malchow            Jackson            MN   9    7  0:48  0:58   10    9:08  0:24   21    5:12   16:28 
   14  220 Ryan Haley              Jackson            MN   9   11  0:53  0:54   17   10:12  0:20   11    4:10   16:28 
   15  238 Jack Sadusky            Jackson            MN  10   15  1:02  1:23    8    9:02  0:26   22    5:26   17:17 
   16  229 Kasey Grimmius          Jackson            MN  10   14  0:56  1:11   19   10:46  0:26   10    4:06   17:22 
   17  213 Benjamin Dahlin         Lakefield          MN   9    9  0:50  0:55   20   10:54  0:23   15    4:21   17:23 
   18  203 Grant Johnson           Sioux Falls        SD   8   19  1:09  1:10   13    9:35  0:28   20    5:10   17:31 
   19  206 Dean Glissmeyer         Nowthen            MN   8   12  0:54  1:49   15    9:53  0:27   17    4:50   17:51 
   20  225 Aiven Farmer            Lakefield          MN  10   22  1:15  1:14   18   10:43  0:22   18    5:01   18:33 
   21  207 Carson Kolander         Jackson            MN   8   20  1:12  1:18   23   12:30  0:27   12    4:14   19:39 
   22  223 Kyler Hall              Lakefield          MN   9   18  1:05  1:03   22   11:53  0:41   19    5:04   19:45 
   23  209 Brendan Blackmore       Jackson            MN   9   25  1:22  1:35   21   11:30  0:37   25    6:59   22:01 
   24  205 Riley Baker             Lakefield          MN   8   24  1:20  1:25   24   12:58  0:42   24    6:01   22:23 
   25  210 Alex Mohning            Jackson            MN   9   23  1:19  2:31   25   13:22  0:34   23    5:46   23:30 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  232 Mia Wentzy              Sioux Falls        SD  10    1  0:44  0:34    1    7:33  0:20    1    3:31   12:40 
    2  236 Gracyn Gruber           Brandon            SD  10    2  0:45  0:43    2    7:51  0:23    4    4:25   14:04 
    3  230 Katie Hartke            Sherburn           MN  10    4  0:53  1:16    3    9:09  0:21    3    4:01   15:38 
    4  195 Alexandria Engbretson   Sherburn           MN   9    3  0:46  1:16    4    9:33  0:19    2    3:55   15:48 
    5  239 Brittany Arduser        Jackson            MN  10    5  0:56  0:51   10   11:02  0:20    5    4:34   17:42 
    6  216 Corynn Oye              Jackson            MN   9    6  0:57  1:43    6   10:28  0:31    6    4:37   18:15 
    7  197 Lily Fausett            Shakopee           MN   8   19  1:41  1:04    5    9:40  0:28   14    5:26   18:17 
    8  227 Lillian Blackmore       Jackson            MN  10   12  1:10  1:25    7   10:32  0:25    9    5:06   18:37 
    9  212 Madilynn Singler        Lakefield          MN   9    9  1:06  1:14    9   10:54  0:37   15    5:30   19:19 
   10  226 Braxton Berkner         Jackson            MN   9   13  1:12  1:41   14   12:09  0:30    7    4:39   20:08 
   11  219 Reese Anderson          Jackson            MN   9   21  2:00  1:25    8   10:49  0:38   12    5:19   20:09 
   12  199 Lily Johnson            Lakefield          MN   8   10  1:09  1:06   11   11:36  0:26   20    5:57   20:13 
   13  218 Astrid Olsem            Jackson            MN   9    8  1:04  1:33   13   11:58  0:46    8    4:56   20:15 
   14  204 Hadley Wachal           Jackson            MN   8   14  1:15  1:15   12   11:38  0:26   18    5:46   20:19 
   15  198 Abby Gruber             Brandon            SD   8   16  1:17  1:23   15   12:10  0:26   10    5:14   20:29 
   16  215 Abigail Peyman          Fairmont           MN   9   11  1:10  2:23   16   12:20  0:27   11    5:15   21:33 
   17  228 Zoe Kaderabek           Jackson            MN  10   18  1:29  1:04   17   12:48  0:27   19    5:54   21:40 
   18  196 Taylor Schultz          Jackson            MN   8   20  1:42  0:47   22   14:00  0:29   13    5:22   22:17 
   19  217 Heidi Johnson           Windom             MN   9    7  1:00  1:19   18   13:38  0:38   21    6:08   22:42 
   20  193 Rylee Maday             Jackson            MN   9   22 17:04         19   13:42                      23:55 
   21  201 Vivian Hoppe            Edina              MN   8   15  1:16  2:02   21   13:59  1:18   16    5:31   24:05 
   22  202 Strom Tara              Sundbyberg         N/   8   17  1:21  1:59   20   13:57  1:19   17    5:31   24:05 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  155 Logan Butzon            Jackson            MN  11    4  1:19  0:44    1   14:14  0:14    1    6:42   23:13 
    2  165 Payton Handevidt        Jackson            MN  12    1  1:07  0:45    3   15:26  0:22    2    6:58   24:36 
    3  169 Kie Anderson            Jackson            MN  12    6  1:25  1:01    2   15:10  0:30    3    7:03   25:07 
    4  150 Skyler Andrews          Lakefield          MN  11   10  1:27  0:48    5   16:23  0:20    5    7:39   26:35 
    5  154 Landon Andrews          Lakefield          MN  11   12  1:28  0:51    6   16:46  0:26    8    8:11   27:39 
    6  160 Williams James          Estherville        IA  11    5  1:22  1:50    4   16:17  0:20    7    7:57   27:45 
    7  156 Dylan Withers           Jackson            MN  11   13  1:28  0:53    8   18:10  0:23    4    7:20   28:13 
    8  162 Matthew Haley           Jackson            MN  11    9  1:25  0:50    9   18:33  0:21    6    7:52   29:00 
    9  172 Aaron Botsch            Jackson            MN  12    8  1:25  1:02   10   18:42  0:20   10    8:39   30:07 
   10  158 William Glissmeyer      Nowthen            MN  11    3  1:17  1:07    7   17:08  0:23   13   10:27   30:19 
   11  166 Noah Knakmuhs           Jackson            MN  12    2  1:11  1:14   11   19:12  0:24   12   10:22   32:22 
   12  149 Mason Bobb-Singler      Lakefield          MN  11   15  1:39  1:48   12   21:25  0:29   11    9:07   34:26 
   13  152 Carter Johnson          Lakefield          MN  11    7  1:25  1:22   13   21:33  0:23   14   10:30   35:11 
   14  144 Tyler Hendricks         Jackson            MN  11   11  1:27  1:15   14   24:01  0:28    9    8:17   35:27 
   15  143 Trysten Engebretson     Sherburn           MN  11   14  1:38  1:23                                   37:02 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  159 Katie Wentzy            Sioux Falls        SD  11    5  1:19  0:40    2   15:40  0:29    2    7:32   25:38 
    2  146 Molly Turner            Jackson            MN  12    1  1:03  0:56    1   15:27  0:27    5    8:42   26:34 
    3  140 Katelyn Myers           Estherville        IA  11    6  1:19  1:02    5   17:15  0:27    4    8:02   28:03 
    4  170 Olivia Anderson         Jackson            MN  12   14  1:35  0:57    4   16:40  0:33   10    9:27   29:10 
    5  157 Keira Friden            Plymouth           MN  11    2  1:13  1:49    3   15:46  0:20   11   10:15   29:21 
    6  167 Karsyn Villarreal       Ramsey             MN  12   10  1:27  1:48    7   18:25  0:20    3    7:50   29:48 
    7  163 Mia Ruiz                Jackson            MN  11    3  1:14  0:57   11   20:23  0:17    1    7:25   30:14 
    8  164 Cathryn Houge           Estherville        IA  11    8  1:21  0:42    6   17:58  0:26   13   10:21   30:46 
    9  142 Erin Klassen            Jackson            MN  11   12  1:33  1:45    8   18:56  0:44    7    9:16   32:11 
   10  151 Maci Farmer             Lakefield          MN  11   13  1:34  0:53   13   21:57                      33:10 
   11  171 Meta Tewes              Jackson            MN  12    9  1:23  1:07    9   19:34  0:34   14   11:06   33:41 
   12  168 Morgan Glissmeyer       Nowthen            MN  12    7  1:19  1:55   10   19:56  0:19   12   10:18   33:45 
   13  153 Emma Singler            Lakefield          MN  11    4  1:16  1:22   14   22:59  0:25    6    9:11   35:11 
   14  161 Melody Janzen           Jackson            MN  11   11  1:30  1:20   12   20:49  0:20   15   12:31   36:29 
   15  148 Aubree Belcher          Jackson            MN  11   15  2:08  1:30   15   28:05  0:37    8    9:17   41:36 
   16  147 Lily Mohning            Jackson            MN  11   16  2:12  1:44   16   28:52  0:36    9    9:25   42:47 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  178 Peter Shaffer           Minneapolis        MN  14    1  1:07  1:00    1   13:32  0:22    2    5:33   21:32 
    2  141 Taylor Myers            Estherville        IA  14    2  1:09  0:55    2   13:52  0:27    1    5:21   21:42 
    3  176 Kolten Eszlinger        Brandon            SD  14    4  1:37  1:03    3   14:45  0:21    3    6:34   24:17 
    4  173 Sam Johnson             Jackson            MN  13    3  1:12  0:54    4   15:21  0:22    4    6:59   24:47 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  175 Haley Tvinnereim        Jackson            MN  14    5  1:40  0:56    1   14:50  0:26    1    8:57   26:48 
    2  177 Grace Fields            Jackson            MN  14    2  1:08  1:03    2   16:21  0:29    2    9:32   28:31 
    3  145 Carmen Almodovar        Lakefield          MN  14    3  1:09  0:40    3   17:33  0:22    3    9:33   29:15 
    4  179 Jennifer Lein           Prior Lake         MN  14    1  1:06  0:48    4   20:27  0:22    5   11:14   33:55 
    5  174 Kayla Endreson          Jackson            MN  13    4  1:11  1:50    5   21:08  0:26    4    9:46   34:19 

Total Registered:                        126
Number of Male   Finishers:               63
Number of Female Finishers:               61
Did not Finish Race or Did Not Start:      3