Sanford Adult Tri for Health -
Jackson, MN
6/25/2016

race logo










					                                                 SANFORD TRI FOR HEALTH ADULT TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 25, 2016
                                               150 Yard Swim - 9.3 Mile Bike - 2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/4     168 Matt Schultz            Jackson            MN  34 M     3  3:19  2:13  0:43    1   30:46 18.1  0:23    2   16:48  8:24   51:58 
    2   1/2     152 Jeremiah Manwarren      Jackson            MN  18 M     1  2:43  1:49  1:27    2   31:44 17.6  0:24    4   17:14  8:37   53:29 
    3   1/4     164 Tracy Johnson           Jackson            MN  44 F     2  3:14  2:10  0:41    3   32:09 17.4  0:46    6   18:45  9:23   55:34 
    4   1/3     177 Caleb Hakes             Jackson            MN  22 M     9  3:50  2:33  1:47    7   34:52 16.0  0:32    1   15:28  7:44   56:26 
    5   1/5     172 Rebecca Newhouse        Sioux Rapids       IA  36 F    19  4:26  2:58  1:35    5   33:59 16.4  0:33    3   17:01  8:31   57:32 
    6   1/1     163 Brandon Glissmeyer      Nowthen            MN  40 M    11  3:52  2:35  1:11    4   33:14 16.8  0:46   13   20:58 10:29   59:59 
    7   1/2     160 Deb Rentschler          Lakefield          MN  56 F    26  4:48  3:12  2:30    6   34:40 16.1  1:30    5   18:15  9:08 1:01:40 
    8   2/4     165 Barb Tvinnereim         Jackson            MN  40 F     8  3:29  2:19  1:16    8   36:52 15.1  0:28   10   19:59 10:00 1:02:01 
    9   2/2     167 Jake Whitehead          Sherburn           MN  16 M    12  3:57  2:38  2:05   14   39:30 14.1  0:30    7   19:01  9:31 1:05:01 
   10   2/4     156 Nick Schultz            Jackson            MN  36 M    17  4:25  2:57  2:17   13   39:29 14.1  0:43    8   19:15  9:38 1:06:08 
   11   2/5     159 Jody Brinks             Jackson            MN  36 F    24  4:47  3:11  0:55   10   38:06 14.6  1:06   14   21:44 10:52 1:06:36 
   12   3/4     176 Amber Houge             Estherville        IA  39 M     4  3:21  2:14  1:11   15   40:11 13.9  0:29   19   23:22 11:41 1:08:32 
   13   1/3     162 Heather Rensink         Jackson            MN  23 F    29  6:34  4:23  2:01   12   38:31 14.5  0:54   11   20:44 10:22 1:08:41 
   14   2/3     161 Micah Rensink           Jackson            MN  24 M    27  5:05  3:24  3:52   11   38:29 14.5  0:56   12   20:44 10:22 1:09:04 
   15   3/5     169 Amber Liepold           Lakefield          MN  36 F    21  4:40  3:07  2:19   18   43:10 12.9  0:28    9   19:47  9:54 1:10:22 
   16   2/2     166 Karen Bezdicek          Jackson            MN  52 F    13  3:58  2:39  1:34    9   37:20 14.9  1:24   26   26:59 13:30 1:11:13 
   17   4/5     157 Katrina Pauling         Lakefield          MN  36 F    23  4:44  3:10  1:53   17   41:38 13.4  0:27   18   22:59 11:30 1:11:40 
   18   3/4     171 Penny Troe              Lakefield          MN  41 F    20  4:31  3:01  2:02   16   40:39 13.7  0:35   20   24:54 12:27 1:12:38 
   19   1/4     179 Shelby Glissmeyer       Nowthen            MN  13 F     5  3:26  2:18  1:59   25   47:22 11.8  0:38   17   22:31 11:16 1:15:53 
   20   2/4     151 Kaydree Villarreal      Ramsey             MN  15 F    15  4:16  2:51  1:32   24   47:21 11.8  0:35   16   22:30 11:15 1:16:13 
   21   2/3     154 Jessica Anderson        Plymouth           MN  29 F    25  4:48  3:12  1:38   26   48:11 11.6  0:55   15   21:56 10:58 1:17:26 
   22   4/4     155 Justin Pierce           Oak Grove          MN  35 M     7  3:28  2:19  1:47   22   45:44 12.2  0:39   25   26:30 13:15 1:18:07 
   23   4/4     153 Kristen Villarreal      Ramsey             MN  41 F     6  3:27  2:18  2:05   21   45:18 12.3  1:16   23   26:22 13:11 1:18:26 
   24   3/3     170 Brian Christensen       Hewitt             MN  28 M    16  4:23  2:55  3:01   19   43:34 12.8  1:34   27   28:33 14:17 1:21:03 
   25   1/1     173 Greg Haburn             Estherville        IA  61 M    28  5:43  3:49  1:30   23   45:50 12.2  2:03   24   26:28 13:14 1:21:33 
   26   5/5     174 Jeney Christensen       Hewitt             MN  30 F    14  4:01  2:41  4:50   20   43:36 12.8  1:33   28   28:33 14:17 1:22:30 
   27   3/4     158 Kortney Porter          Jackson            MN  19 F    18  4:26  2:58  2:45   28   59:18  9.4  0:32   22   25:45 12:53 1:32:44 
   28   4/4     175 Hannah Holmberg         Lakefield          MN  19 F    22  4:44  3:09  2:52   27   59:13  9.4  0:33   21   25:43 12:52 1:33:03 
   29   3/3     178 Arlene Egge             Lakefield          MN  24 F    10  3:51  2:34  2:35   29 1:16:59  7.2  0:36   29   40:52 20:26 2:04:52 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  190 Team Johnson                                     1  3:42  2:28  0:29    1   27:24 20.4  0:24    1   16:44  8:22   48:41 
           Sophie Johnson , Sam Johnson , Jeff Johnson            


================================================================================================================================================
                    NON QUALIFYING RESULTS: MINI-SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  94 Kayla Tjaden            Sioux Rapids       IA  29 F      1  4:07  2:45  3:17    1   34:36 16.1  0:29    1   15:56  7:58   58:23 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Jeremiah Manwarren      Jackson            MN  18 M    2:43  1:49 
    2 Tracy Johnson           Jackson            MN  44 F    3:14  2:10 
    3 Matt Schultz            Jackson            MN  34 M    3:19  2:13 
    4 Amber Houge             Estherville        IA  39 M    3:21  2:14 
    5 Shelby Glissmeyer       Nowthen            MN  13 F    3:26  2:18 
    6 Kristen Villarreal      Ramsey             MN  41 F    3:27  2:18 
    7 Justin Pierce           Oak Grove          MN  35 M    3:28  2:19 
    8 Barb Tvinnereim         Jackson            MN  40 F    3:29  2:19 
    9 Caleb Hakes             Jackson            MN  22 M    3:50  2:33 
   10 Arlene Egge             Lakefield          MN  24 F    3:51  2:34 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Matt Schultz            Jackson            MN  34 M   30:46 18.1 
    2 Jeremiah Manwarren      Jackson            MN  18 M   31:44 17.6 
    3 Tracy Johnson           Jackson            MN  44 F   32:09 17.4 
    4 Brandon Glissmeyer      Nowthen            MN  40 M   33:14 16.8 
    5 Rebecca Newhouse        Sioux Rapids       IA  36 F   33:59 16.4 
    6 Kayla Tjaden            Sioux Rapids       IA  29 F   34:36 16.1 
    7 Deb Rentschler          Lakefield          MN  56 F   34:40 16.1 
    8 Caleb Hakes             Jackson            MN  22 M   34:52 16.0 
    9 Barb Tvinnereim         Jackson            MN  40 F   36:52 15.1 
   10 Karen Bezdicek          Jackson            MN  52 F   37:20 14.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Caleb Hakes             Jackson            MN  22 M   15:28  7:44 
    2 Kayla Tjaden            Sioux Rapids       IA  29 F   15:56  7:58 
    3 Matt Schultz            Jackson            MN  34 M   16:48  8:24 
    4 Rebecca Newhouse        Sioux Rapids       IA  36 F   17:01  8:31 
    5 Jeremiah Manwarren      Jackson            MN  18 M   17:14  8:37 
    6 Deb Rentschler          Lakefield          MN  56 F   18:15  9:08 
    7 Tracy Johnson           Jackson            MN  44 F   18:45  9:23 
    8 Jake Whitehead          Sherburn           MN  16 M   19:01  9:31 
    9 Nick Schultz            Jackson            MN  36 M   19:15  9:38 
   10 Amber Liepold           Lakefield          MN  36 F   19:47  9:54 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  168 Matt Schultz            Jackson            MN  34    2  3:19  2:13  0:43    1   30:46 18.1  0:23    2   16:48  8:24   51:58 
    2  152 Jeremiah Manwarren      Jackson            MN  18    1  2:43  1:49  1:27    2   31:44 17.6  0:24    3   17:14  8:37   53:29 
    3  177 Caleb Hakes             Jackson            MN  22    5  3:50  2:33  1:47    4   34:52 16.0  0:32    1   15:28  7:44   56:26 
    4  163 Brandon Glissmeyer      Nowthen            MN  40    6  3:52  2:35  1:11    3   33:14 16.8  0:46    7   20:58 10:29   59:59 
    5  167 Jake Whitehead          Sherburn           MN  16    7  3:57  2:38  2:05    7   39:30 14.1  0:30    4   19:01  9:31 1:05:01 
    6  156 Nick Schultz            Jackson            MN  36    9  4:25  2:57  2:17    6   39:29 14.1  0:43    5   19:15  9:38 1:06:08 
    7  176 Amber Houge             Estherville        IA  39    3  3:21  2:14  1:11    8   40:11 13.9  0:29    8   23:22 11:41 1:08:32 
    8  161 Micah Rensink           Jackson            MN  24   10  5:05  3:24  3:52    5   38:29 14.5  0:56    6   20:44 10:22 1:09:04 
    9  155 Justin Pierce           Oak Grove          MN  35    4  3:28  2:19  1:47   10   45:44 12.2  0:39   10   26:30 13:15 1:18:07 
   10  170 Brian Christensen       Hewitt             MN  28    8  4:23  2:55  3:01    9   43:34 12.8  1:34   11   28:33 14:17 1:21:03 
   11  173 Greg Haburn             Estherville        IA  61   11  5:43  3:49  1:30   11   45:50 12.2  2:03    9   26:28 13:14 1:21:33 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  164 Tracy Johnson           Jackson            MN  44    1  3:14  2:10  0:41    1   32:09 17.4  0:46    3   18:45  9:23   55:34 
    2  172 Rebecca Newhouse        Sioux Rapids       IA  36   10  4:26  2:58  1:35    2   33:59 16.4  0:33    1   17:01  8:31   57:32 
    3  160 Deb Rentschler          Lakefield          MN  56   17  4:48  3:12  2:30    3   34:40 16.1  1:30    2   18:15  9:08 1:01:40 
    4  165 Barb Tvinnereim         Jackson            MN  40    4  3:29  2:19  1:16    4   36:52 15.1  0:28    5   19:59 10:00 1:02:01 
    5  159 Jody Brinks             Jackson            MN  36   15  4:47  3:11  0:55    6   38:06 14.6  1:06    7   21:44 10:52 1:06:36 
    6  162 Heather Rensink         Jackson            MN  23   18  6:34  4:23  2:01    7   38:31 14.5  0:54    6   20:44 10:22 1:08:41 
    7  169 Amber Liepold           Lakefield          MN  36   12  4:40  3:07  2:19   10   43:10 12.9  0:28    4   19:47  9:54 1:10:22 
    8  166 Karen Bezdicek          Jackson            MN  52    6  3:58  2:39  1:34    5   37:20 14.9  1:24   16   26:59 13:30 1:11:13 
    9  157 Katrina Pauling         Lakefield          MN  36   14  4:44  3:10  1:53    9   41:38 13.4  0:27   11   22:59 11:30 1:11:40 
   10  171 Penny Troe              Lakefield          MN  41   11  4:31  3:01  2:02    8   40:39 13.7  0:35   12   24:54 12:27 1:12:38 
   11  179 Shelby Glissmeyer       Nowthen            MN  13    2  3:26  2:18  1:59   14   47:22 11.8  0:38   10   22:31 11:16 1:15:53 
   12  151 Kaydree Villarreal      Ramsey             MN  15    8  4:16  2:51  1:32   13   47:21 11.8  0:35    9   22:30 11:15 1:16:13 
   13  154 Jessica Anderson        Plymouth           MN  29   16  4:48  3:12  1:38   15   48:11 11.6  0:55    8   21:56 10:58 1:17:26 
   14  153 Kristen Villarreal      Ramsey             MN  41    3  3:27  2:18  2:05   12   45:18 12.3  1:16   15   26:22 13:11 1:18:26 
   15  174 Jeney Christensen       Hewitt             MN  30    7  4:01  2:41  4:50   11   43:36 12.8  1:33   17   28:33 14:17 1:22:30 
   16  158 Kortney Porter          Jackson            MN  19    9  4:26  2:58  2:45   17   59:18  9.4  0:32   14   25:45 12:53 1:32:44 
   17  175 Hannah Holmberg         Lakefield          MN  19   13  4:44  3:09  2:52   16   59:13  9.4  0:33   13   25:43 12:52 1:33:03 
   18  178 Arlene Egge             Lakefield          MN  24    5  3:51  2:34  2:35   18 1:16:59  7.2  0:36   18   40:52 20:26 2:04:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  152 Jeremiah Manwarren      Jackson            MN  18    1  2:43  1:49  1:27    1   31:44 17.6  0:24    1   17:14  8:37   53:29 
    2  167 Jake Whitehead          Sherburn           MN  16    2  3:57  2:38  2:05    2   39:30 14.1  0:30    2   19:01  9:31 1:05:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  179 Shelby Glissmeyer       Nowthen            MN  13    1  3:26  2:18  1:59    2   47:22 11.8  0:38    2   22:31 11:16 1:15:53 
    2  151 Kaydree Villarreal      Ramsey             MN  15    2  4:16  2:51  1:32    1   47:21 11.8  0:35    1   22:30 11:15 1:16:13 
    3  158 Kortney Porter          Jackson            MN  19    3  4:26  2:58  2:45    4   59:18  9.4  0:32    4   25:45 12:53 1:32:44 
    4  175 Hannah Holmberg         Lakefield          MN  19    4  4:44  3:09  2:52    3   59:13  9.4  0:33    3   25:43 12:52 1:33:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  177 Caleb Hakes             Jackson            MN  22    1  3:50  2:33  1:47    1   34:52 16.0  0:32    1   15:28  7:44   56:26 
    2  161 Micah Rensink           Jackson            MN  24    3  5:05  3:24  3:52    2   38:29 14.5  0:56    2   20:44 10:22 1:09:04 
    3  170 Brian Christensen       Hewitt             MN  28    2  4:23  2:55  3:01    3   43:34 12.8  1:34    3   28:33 14:17 1:21:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  162 Heather Rensink         Jackson            MN  23    3  6:34  4:23  2:01    1   38:31 14.5  0:54    1   20:44 10:22 1:08:41 
    2  154 Jessica Anderson        Plymouth           MN  29    2  4:48  3:12  1:38    2   48:11 11.6  0:55    2   21:56 10:58 1:17:26 
    3  178 Arlene Egge             Lakefield          MN  24    1  3:51  2:34  2:35    3 1:16:59  7.2  0:36    3   40:52 20:26 2:04:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  168 Matt Schultz            Jackson            MN  34    1  3:19  2:13  0:43    1   30:46 18.1  0:23    1   16:48  8:24   51:58 
    2  156 Nick Schultz            Jackson            MN  36    4  4:25  2:57  2:17    2   39:29 14.1  0:43    2   19:15  9:38 1:06:08 
    3  176 Amber Houge             Estherville        IA  39    2  3:21  2:14  1:11    3   40:11 13.9  0:29    3   23:22 11:41 1:08:32 
    4  155 Justin Pierce           Oak Grove          MN  35    3  3:28  2:19  1:47    4   45:44 12.2  0:39    4   26:30 13:15 1:18:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  172 Rebecca Newhouse        Sioux Rapids       IA  36    2  4:26  2:58  1:35    1   33:59 16.4  0:33    1   17:01  8:31   57:32 
    2  159 Jody Brinks             Jackson            MN  36    5  4:47  3:11  0:55    2   38:06 14.6  1:06    3   21:44 10:52 1:06:36 
    3  169 Amber Liepold           Lakefield          MN  36    3  4:40  3:07  2:19    4   43:10 12.9  0:28    2   19:47  9:54 1:10:22 
    4  157 Katrina Pauling         Lakefield          MN  36    4  4:44  3:10  1:53    3   41:38 13.4  0:27    4   22:59 11:30 1:11:40 
    5  174 Jeney Christensen       Hewitt             MN  30    1  4:01  2:41  4:50    5   43:36 12.8  1:33    5   28:33 14:17 1:22:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  163 Brandon Glissmeyer      Nowthen            MN  40    1  3:52  2:35  1:11    1   33:14 16.8  0:46    1   20:58 10:29   59:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  164 Tracy Johnson           Jackson            MN  44    1  3:14  2:10  0:41    1   32:09 17.4  0:46    1   18:45  9:23   55:34 
    2  165 Barb Tvinnereim         Jackson            MN  40    3  3:29  2:19  1:16    2   36:52 15.1  0:28    2   19:59 10:00 1:02:01 
    3  171 Penny Troe              Lakefield          MN  41    4  4:31  3:01  2:02    3   40:39 13.7  0:35    3   24:54 12:27 1:12:38 
    4  153 Kristen Villarreal      Ramsey             MN  41    2  3:27  2:18  2:05    4   45:18 12.3  1:16    4   26:22 13:11 1:18:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  173 Greg Haburn             Estherville        IA  61    1  5:43  3:49  1:30    1   45:50 12.2  2:03    1   26:28 13:14 1:21:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  160 Deb Rentschler          Lakefield          MN  56    2  4:48  3:12  2:30    1   34:40 16.1  1:30    1   18:15  9:08 1:01:40 
    2  166 Karen Bezdicek          Jackson            MN  52    1  3:58  2:39  1:34    2   37:20 14.9  1:24    2   26:59 13:30 1:11:13 

Total Registered:                         31
Total Number of Team Finishers:            1
Total Number of Individual Finishers:     29
Number of Male   Finishers:               11
Number of Female Finishers:               18
Did not Finish Race or Did Not Start:      0