Green Lake Run -
Spicer, MN
7/3/2016

race logo










					                           GREEN LAKE ROAD RACE
                                Spicer, MN
                               July 3, 2016
                                  12 MILE

=======================================================================================
OVERALL RESULTS  
=======================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1   1/9     442 Blake Anderson           20 M   Sartell            MN 1:07:21  5:37 
    2   1/10    428 Bjorn Wastvedt           26 M   Des Moines         IA 1:10:21  5:52 
    3   1/14    535 Jaime Martinez           34 M   Willmar            MN 1:13:05  6:06 
    4   2/9     490 Daniel Zoltek            20 M   Collegeville       MN 1:14:30  6:13 
    5   1/12    512 Tom Myers                35 M   Saint Paul         MN 1:15:01  6:16 
    6   2/10    409 Chris Strand             28 M   Fargo              ND 1:15:27  6:18 
    7   3/9     489 Sam Friesen              21 M   Excelsior          MN 1:15:40  6:19 
    8   3/10    303 Brian Anderson           29 M   Saint Paul         MN 1:16:04  6:21 
    9   1/19    333 Terry Gendron            50 M   Bettendorf         MN 1:16:08  6:21 
   10   1/11    413 Samantha Sunstrom        21 F   Sauk Rapids        MN 1:17:02  6:26 
   11   2/14    446 Cole Ashburn             31 M   Willmar            MN 1:17:11  6:26 
   12   2/12    379 Michael May              36 M   Willmar            MN 1:17:42  6:29 
   13   1/10    530 Glen Fladeboe            40 M   Minneapolis        MN 1:18:02  6:31 
   14   2/10    463 Mick Quinn               42 M   Willmar            MN 1:18:14  6:32 
   15   4/9     421 Klinton Vanheuveln       23 M   Kerkhoven          MN 1:18:49  6:35 
   16   1/7     532 Clayton Anderson         15 M   Frazee             MN 1:19:07  6:36 
   17   2/19    499 Joe Buckentine           53 M   Becker             MN 1:19:13  6:37 
   18   3/19    420 Kevin Vanheuveln         54 M   Kerkhoven          MN 1:20:24  6:42 
   19   2/7     322 Jonathan Eastlund        18 M   Buffalo            MN 1:20:54  6:45 
   20   3/14    349 Mike Heinen              32 M   Spicer             MN 1:21:17  6:47 
   21   4/14    526 Joe Degroot              30 M   Edina              MN 1:21:33  6:48 
   22   1/20    398 Katie Reigstad           33 F   Willmar            MN 1:21:37  6:49 
   23   1/7     488 Carlson Marissa          19 F   Fosston            MN 1:22:07  6:51 
   24   1/6     391 Tom Ost                  57 M   Willmar            MN 1:23:19  6:57 
   25   2/11    539 McKenzie Holt            20 F   Saint Cloud        MN 1:24:21  7:02 
   26   1/14    431 Jim Watt                 49 M   Litchfield         MN 1:24:23  7:02 
   27   2/7     494 Haley Rasmussen          19 F   Chaska             MN 1:24:24  7:02 
   28   3/12    408 Mike Sondrol             36 M   Sunburg            MN 1:26:22  7:12 
   29   2/14    425 John Vornholt            49 M   New London         MN 1:27:16  7:17 
   30   2/20    515 Jessica Martinez         34 F   Willmar            MN 1:27:24  7:17 
   31   4/19    437 Timothy Wright           51 M   Sauk Rapids        MN 1:27:27  7:18 
   32   3/7     412 Paige Sunstrom           17 F   Sauk Rapids        MN 1:27:35  7:18 
   33   3/14    377 Dean Madsen              47 M   New London         MN 1:28:26  7:23 
   34   3/11    422 Samantha Vanheuveln      22 F   Kerkhoven          MN 1:28:41  7:24 
   35   5/14    450 Joel Kleinsasser         34 M   Holland            MI 1:29:01  7:25 
   36   4/12    476 Zack Kleinsasser         37 M   Boston             MA 1:29:01  7:26 
   37   6/14    451 Jesse Knuteson           34 M   Benson             MN 1:29:24  7:27 
   38   5/9     434 Ryan Wermerskirchen      24 M   New London         MN 1:30:00  7:30 
   39   2/6     335 Jay Grandprey            55 M   Windom             MN 1:30:12  7:31 
   40   1/8     407 Tracy Sik                46 F   Willmar            MN 1:30:14  7:32 
   41   4/14    466 Jeff Riser               47 M   Bloomington        MN 1:31:09  7:36 
   42   1/24    531 Kristine Duininck        42 F   Spicer             MN 1:31:12  7:36 
   43   1/26    305 Brooke Baeth             37 F   Spicer             MN 1:31:19  7:37 
   44   2/24    306 Heather Baker            42 F   Minneapolis        MN 1:31:22  7:37 
   45   3/7     447 Breck Erickson           18 M   Willmar            MN 1:31:35  7:38 
   46   4/7     520 Ben Hanson               16 M                         1:31:35  7:38 
   47   5/19    508 Jose Acosta              51 M   Clara City         MN 1:31:39  7:39 
   48   2/26    385 Katie Munson             35 F   Victoria           MN 1:31:43  7:39 
   49   3/10    534 Webb Friedly             44 M   Wayzata            MN 1:31:52  7:40 
   50   6/9     533 Logan Smith              23 M   Melrose            MN 1:33:15  7:47 
   51   3/26    336 Becky Graves             39 F   Raymond            MN 1:33:17  7:47 
   52   1/8     352 Lisa Hines               53 F   Waite Park         MN 1:33:21  7:47 
   53   3/6     325 Steven R. Eischen        56 M   Willmar            MN 1:34:00  7:50 
   54   3/20    365 Jessica Kiecker          34 F   Lake Lillian       MN 1:34:02  7:51 
   55   4/26    384 Katie Morris             36 F   St. Michael        MN 1:34:32  7:53 
   56   4/20    311 Kristina Bohm            31 F   Albertville        MN 1:34:32  7:53 
   57   5/14    519 Mike Hanson              49 M   Spicer             MN 1:34:54  7:55 
   58   7/14    435 Cody Wiig                33 M   Windom             MN 1:34:56  7:55 
   59   8/14    414 Bryce Swenson            33 M   Alexandria         MN 1:35:16  7:57 
   60   1/8     376 Chelsea Lundberg         27 F   Holloway           MN 1:35:32  7:58 
   61   2/8     430 Elizabeth Wateland       47 F   Sauk Rapids        MN 1:36:08  8:01 
   62   4/11    424 Kaylee Voorhees          24 F   Holloway           MN 1:36:13  8:01 
   63   3/24    469 Elizabeth Sacrey         44 F   Geneva             IL 1:36:18  8:02 
   64   4/24    483 Steph Schneider          41 F   Edina              MN 1:36:21  8:02 
   65   9/14    453 Matt Lind                30 M   Atwater            MN 1:36:27  8:03 
   66   6/14    477 Joel Leer                47 M   Northfield         MN 1:36:53  8:05 
   67   6/19    417 Thomas Triplett          51 M   Saint Peters       MO 1:37:16  8:07 
   68   5/11    346 Haylee Hastad            23 F   Willmar            MN 1:37:27  8:08 
   69   5/20    326 Casey Elfering           32 F   Olivia             MN 1:37:28  8:08 
   70   2/8     524 Remington Riehl          25 F   Venice             CA 1:38:00  8:10 
   71   7/19    525 Darrel Henry             50 M   Murdock            MN 1:38:11  8:11 
   72   6/11    492 Marlene Cardoso Santos   21 F   West Elkton        OH 1:38:31  8:13 
   73   5/24    443 Melissa Anderson         44 F   Sartell            MN 1:38:35  8:13 
   74   7/9     381 Scott Metcalfe           24 M   Maple Grove        MN 1:38:51  8:15 
   75   2/8     339 Bernadette Halverson     50 F   New Hope           MN 1:39:21  8:17 
   76   6/24    327 Susan Engelhart          40 F   Jordan             MN 1:39:31  8:18 
   77   4/10    479 Eric Hagen               40 M   New London         MN 1:39:33  8:18 
   78   5/12    460 Steve Otto               38 M   Kerkhoven          MN 1:40:10  8:21 
   79   6/20    500 Kaci Maciej              31 F   Robbinsdale        MN 1:40:28  8:23 
   80  10/14    415 Alex Tatone              31 M   Fort Drum          NY 1:40:39  8:24 
   81   7/11    319 Breanna Diehl Holm       24 F   New London         MN 1:40:50  8:25 
   82   7/20    332 Jessica Fredrickson      34 F   Hutchinson         MN 1:40:51  8:25 
   83   3/8     418 Beth Van Gulijk          50 F   New London         MN 1:40:54  8:25 
   84   8/20    389 Heidi Nistler            31 F   Eden Prairie       MN 1:41:05  8:26 
   85   3/8     323 Erika Ehlers             29 F   Willmar            MN 1:41:43  8:29 
   86   8/19    502 Ken Heitzman             51 M   Spicer             MN 1:42:05  8:31 
   87   4/8     353 Deb Hoberg               50 F   Renville           MN 1:42:20  8:32 
   88   4/8     387 Whitney Nelson           27 F   Sacred Heart       MN 1:42:21  8:32 
   89   6/12    334 Chad Gerdes              39 M   South Orange       NJ 1:42:38  8:34 
   90   9/19    321 David Eastlund           54 M   Buffalo            MN 1:43:06  8:36 
   91   7/14    330 Rob Ferris               47 M   St. Cloud          MN 1:43:11  8:36 
   92   8/14    475 Leif Hanson              47 M   Sacred Heart       MN 1:43:20  8:37 
   93   4/10    474 Colton Hanson            26 M   Fargo              ND 1:43:20  8:37 
   94  10/19    399 Robin Reigstad           54 M   Willmar            MN 1:43:22  8:37 
   95   7/12    318 Seth Detert              38 M   Mahtomedi          MN 1:43:30  8:38 
   96   9/20    380 Rike McCue               34 F   Clear Lake         MN 1:43:34  8:38 
   97  10/20    368 Bridget Koch             33 F   Blaine             MN 1:44:28  8:43 
   98   8/12    367 Brad Koch                35 M   Blaine             MN 1:44:32  8:43 
   99   7/24    456 Paola Morrell            41 F   Willmar            MN 1:44:35  8:43 
  100  11/19    356 Daniel Jacobs            54 M   Olivia             MN 1:44:35  8:43 
  101   9/14    506 Matt Reimer              47 M   Annandale          MN 1:44:39  8:44 
  102   5/26    345 Sara Hartquist           37 F   Luverne            MN 1:44:48  8:44 
  103  11/20    371 Laura Kriese             31 F   Spicer             MN 1:45:01  8:46 
  104  12/19    471 John Vraa                50 M   New London         MN 1:45:12  8:46 
  105   3/8     427 Lori A. Warne            47 F   Newfolden          MN 1:45:23  8:47 
  106  10/14    426 Kent Warne               47 M   Newfolden          MN 1:45:23  8:47 
  107   6/26    484 Kristy Hoffmann          37 F   Edina              MN 1:45:46  8:49 
  108   1/7     338 Edward Haag              65 M   Marshall           MN 1:46:23  8:52 
  109   8/24    505 Tracy Reimer             41 F   Annandale          MN 1:46:24  8:52 
  110   4/8     518 Amy Morrell              47 F   Spicer             MN 1:46:25  8:53 
  111   1/4     487 Jack Duininck            14 M   Rancho Mirage      CA 1:46:40  8:54 
  112   5/7     393 Virgil Piper             19 M   Ft Wayne           IN 1:47:19  8:57 
  113   5/8     362 Bridgett Jones           50 F   New London         MN 1:47:19  8:57 
  114   7/26    478 Katrina Balvance         39 F   Rosemount          MN 1:47:21  8:57 
  115   8/26    343 Shannon Hanson           39 F   St. Cloud          MN 1:47:55  9:00 
  116   9/26    360 Alisa Johnson            37 F   Pennock            MN 1:48:03  9:01 
  117  10/26    416 Christy Thorson          39 F   Eden Prairie       MN 1:48:06  9:01 
  118   2/4     310 Ty Bisek                 13 M   New London         MN 1:48:29  9:03 
  119   6/7     445 Ander Arnold             16 M   New London         MN 1:48:29  9:03 
  120   8/11    429 Solvejg Wastvedt         24 F   St. Paul           MN 1:48:45  9:04 
  121  11/26    374 Mary Larue               35 F   Willmar            MN 1:49:02  9:06 
  122   4/7     373 Isabel Larue             15 F   Willmar            MN 1:49:02  9:06 
  123  12/20    523 Melissa Fike             32 F   Great Falls        MT 1:49:20  9:07 
  124            85                                                       1:49:20  9:07 
  125   2/7     461 Forrest Peterson         67 M   Willmar            MN 1:49:27  9:08 
  126   5/8     528 Stacey Turnquist         45 F   Maple Grove        MN 1:49:34  9:08 
  127  12/26    503 Beth Flynn               37 F   Sartell            MN 1:49:52  9:10 
  128   6/8     457 Lisa Nelson              50 F   Apple Valley       MN 1:50:01  9:11 
  129   9/24    467 Lynn Rothmeier           44 F   Albert Lea         MN 1:50:16  9:12 
  130  10/24    397 Jen Rauk                 42 F   Northfield         MN 1:50:16  9:12 
  131   5/10    403 Cody Rose                26 M   Nicollet           MN 1:50:51  9:15 
  132   5/7     309 Maddie Bisek             15 F   New London         MN 1:51:12  9:16 
  133   7/8     498 Renee Bjork              50 F   Brooten            MN 1:51:28  9:18 
  134   6/7     514 Danielle Jamison         17 F   Willmar            MN 1:51:49  9:20 
  135  13/26    354 Valerie Huepenbecker     36 F   Glencoe            MN 1:51:55  9:20 
  136   7/7     304 Carter Andresen          15 M   Spicer             MN 1:52:16  9:22 
  137  11/24    504 Annie Liestman           40 F   Atwater            MN 1:52:27  9:23 
  138   1/6     444 Julie Arko               57 F   St. Louis Park     MN 1:52:28  9:23 
  139  11/14    320 Darin Ditterich          30 M   Olivia             MN 1:52:38  9:24 
  140   9/12    307 Jacob Bang               36 M   Gretna             NE 1:52:41  9:24 
  141   6/10    459 Jeremy Orwoll            29 M   Hutchinson         MN 1:52:42  9:24 
  142   5/8     458 Courtney Orwoll          27 F   Hutchinson         MN 1:52:43  9:24 
  143  12/14    337 Ryan Grothem             30 M   Willmar            MN 1:52:43  9:24 
  144   9/11    449 Jami John                24 F   Morris             MN 1:52:56  9:25 
  145  12/24    316 Disa Daucsavage          40 F   New London         MN 1:53:25  9:28 
  146  13/20    473 Alicia Triplett-Janssen  30 F   Edwardsville       IL 1:53:35  9:28 
  147   3/7     527 Jim Ruff                 60 M   Willmar            MN 1:53:40  9:29 
  148  13/19    491 Todd Trudel              52 M   Granite Falls      MN 1:53:47  9:29 
  149   2/6     516 Kate Chilton             57 F   Studio City        CA 1:54:44  9:34 
  150   7/7     340 Jessica Halverson        18 F   New Hope           MN 1:55:03  9:36 
  151  13/14    537 Tom Pauling              31 M   Montevideo         MN 1:55:29  9:38 
  152  13/24    359 Amy Jaramillo            40 F   Blaine             MN 1:55:31  9:38 
  153  14/26    347 Angie Hatlestad          39 F   New London         MN 1:55:33  9:38 
  154  15/26    406 Shelly Schneider         39 F   Morris             MN 1:56:09  9:41 
  155  14/24    396 Christie Rall            41 F   Aberdeen           SD 1:56:09  9:41 
  156   7/10    392 Joseph Pierce            27 M   Pennock            MN 1:56:29  9:43 
  157  15/24    438 Carmen Wubben            41 F   Willmar            MN 1:57:09  9:46 
  158   6/8     513 Hannah Hanning           29 F   Spicer             MN 1:57:14  9:47 
  159  16/24    308 Laura Beier              40 F   Willmar            MN 1:57:23  9:47 
  160  11/14    501 Brad Arneson             49 M   New London         MN 1:57:34  9:48 
  161  14/20    480 Jeanna Dwyer             30 F   Hugo               MN 1:57:38  9:49 
  162  14/19    344 Jonathan Harris          52 M   Vail               AZ 1:57:57  9:50 
  163  17/24    369 Lisa Kompelien           41 F   Willmar            MN 1:57:57  9:50 
  164   4/6     402 Bill Richardson          58 M   Bloomington        MN 1:58:00  9:50 
  165  10/12    410 Jeffrey Stratton         36 M   Lakeville          MN 1:58:06  9:51 
  166  12/14    315 Kelly Czech              46 M   Eden Prairie       MN 1:58:31  9:53 
  167   5/10    363 Jeremy Jongbloedt        40 M   Mahtomedi          MN 1:58:31  9:53 
  168   3/6     382 Lois Miller              58 F   Spicer             MN 1:58:34  9:53 
  169  13/14    313 Harold Clark             45 M   Villa Park         IL 1:59:09  9:56 
  170   6/10    468 Steve Rothmeier          42 M   Albert Lea         MN 1:59:36  9:58 
  171  15/19    386 Paul Nelson              51 M   Paynesville        MN 1:59:48  9:59 
  172  14/14    481 Michael Dwyer            30 M   Hugo               MN 1:59:54 10:00 
  173  16/26    522 Holly Ahrenholz          38 F   Minneapolis        MN 1:59:58 10:00 
  174  11/12    521 Scott Ahrenholz          38 M   Minneapolis        MN 1:59:59 10:00 
  175  17/26    328 Angela Erickson          36 F   Hector             MN 2:00:04 10:01 
  176  15/20    350 Cathleen Helin           34 F   Olivia             MN 2:00:05 10:01 
  177   8/10    470 Matt Swanson             26 M   Minneapolis        MN 2:00:10 10:01 
  178  18/24    312 Lisa Brown               42 F   Eden Valley        MN 2:00:14 10:02 
  179   4/7     464 Chris Randleman          60 M   Spicer             MN 2:00:55 10:05 
  180  16/20    405 Kate Sauers              32 F   Hancock            MN 2:01:17 10:07 
  181  18/26    378 Brooke Malek             39 F   Morris             MN 2:01:17 10:07 
  182  19/26    329 Heather Fasching         36 F   New Hope           MN 2:01:18 10:07 
  183  20/26    342 Jennifer Hanson          36 F   Sauk Rapids        MN 2:01:22 10:07 
  184  21/26    411 Sarah Suchy              36 F   Alexandria         MN 2:01:30 10:08 
  185  10/11    529 Jamie Kluegel            22 F   Eagan              MN 2:02:20 10:12 
  186   3/4     301 Jake Abrams              14 M   Willmar            MN 2:03:07 10:16 
  187  17/20    351 Katie Hentges            33 F   Spicer             MN 2:03:09 10:16 
  188   7/10    302 Scott Abrams             43 M   Willmar            MN 2:03:14 10:17 
  189   8/10    395 Travis Prentice          44 M   Spicer             MN 2:03:22 10:17 
  190   4/4     433 Billy Welch              13 M   Gretna             NE 2:03:36 10:18 
  191  16/19    472 Jon Alexander            53 M   Shoreview          MN 2:03:46 10:19 
  192  18/20    400 Bobbi Reitsma            33 F   Willmar            MN 2:04:11 10:21 
  193   4/6     462 Lynn Peterson            55 F   Hector             MN 2:04:13 10:22 
  194   5/6     497 Kevin Kolden             57 M   Hutchinson         MN 2:04:14 10:22 
  195  12/12    383 Lucio Minces             38 M   Willmar            MN 2:04:55 10:25 
  196   5/6     314 Cynthia Cole             57 F   Willmar            MN 2:05:15 10:27 
  197  11/11    439 Baylie Young             22 F   Willmar            MN 2:05:15 10:27 
  198  17/19    341 David Hanson             53 M   St. Cloud          MN 2:05:35 10:28 
  199  22/26    364 Mandy Karl               38 F   Mankato            MN 2:05:44 10:29 
  200   6/6     538 Bill Pauling             57 M   Montevideo         MN 2:05:55 10:30 
  201  14/14    493 David Nordaune           47 M   Granite Falls      MN 2:08:03 10:41 
  202  19/24    366 Amy Kircher              41 F   St Paul            MN 2:08:52 10:45 
  203   8/9     482 Mark Shirley             24 M   Saint Cloud        MN 2:08:54 10:45 
  204   6/8     372 Deborah Krueger          49 F   Svea               MN 2:10:02 10:51 
  205  20/24    394 Kellie Prentice          43 F   Spicer             MN 2:10:24 10:52 
  206  19/20    454 Amy Madson               33 F   Plymouth           MN 2:11:43 10:59 
  207  21/24    423 Lorie Vinlove            41 F   Elk River          MN 2:11:52 11:00 
  208   8/8     495 Michelle Schutt          52 F   Kerkhoven          MN 2:11:59 11:00 
  209  18/19    496 Thomas Schutt            53 M   Kerkhoven          MN 2:11:59 11:00 
  210  22/24    404 Tonya Roth               40 F   Duluth             MN 2:12:02 11:01 
  211   5/7     517 Bob Hines                63 M   Willmar            MN 2:12:31 11:03 
  212  20/20    436 Jennifer Wold            33 F   Spicer             MN 2:12:36 11:03 
  213   6/6     507 Sarah Mielke             58 F   Sleepy Eye         MN 2:12:42 11:04 
  214   9/10    388 Brad Nepsund             44 M   Willmar            MN 2:12:50 11:05 
  215  10/10    361 Keith Johnson            42 M   Becker             MN 2:13:25 11:08 
  216   7/8     486 Rebekah Cleary           27 F   Willmar            MN 2:13:35 11:08 
  217   8/8     485 Paula Smith              28 F   Spicer             MN 2:13:35 11:08 
  218   9/10    348 Michael Hauge            27 M   St Louis Park      MN 2:14:31 11:13 
  219  23/24    440 Kallie Zerfas            42 F   St Paul            MN 2:15:06 11:16 
  220   9/9     317 Luke Dawson              22 M   Shakopee           MN 2:15:41 11:19 
  221  23/26    375 Alysia Listerud          36 F   Spicer             MN 2:18:03 11:31 
  222   7/8     510 Heather Bjorneberg       45 F   Chanhassen         MN 2:19:08 11:36 
  223   6/7     441 Bruce Fladeboe           60 M   Laguna Niguel      CA 2:20:11 11:41 
  224  24/26    324 Rachel Eichhorst         36 F   Willmar            MN 2:20:32 11:43 
  225  24/24    355 Amy Isaacson             42 F   Willmar            MN 2:20:35 11:43 
  226   7/7     536 Kristofer Kosmider       69 M   Bloomington        MN 2:25:38 12:09 
  227  25/26    452 Jennifer Kraft Bowhm     36 F   Mandan             ND 2:25:41 12:09 
  228  26/26    401 Tara Riba                35 F   Mendota Heights    MN 2:30:46 12:34 
  229   8/8     419 Carmen Van Osdale        46 F   Owatonna Mn        MN 2:32:26 12:43 
  230  10/10    509 Sam Buboltz              27 M   Hector             MN 2:35:34 12:58 
  231  19/19    511 Randy Buboltz            51 M   Hector             MN 2:35:34 12:58 
  232   1/1     390 Judei O'Gara             68 F   Mendota Heights    MN 2:57:16 14:47 

=======================================================================================
MALE 12 MILE RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Blake Anderson           20 M   Sartell            MN 1:07:21 
    2 Bjorn Wastvedt           26 M   Des Moines         IA 1:10:21 
    3 Jaime Martinez           34 M   Willmar            MN 1:13:05 
    4 Daniel Zoltek            20 M   Collegeville       MN 1:14:30 
    5 Tom Myers                35 M   Saint Paul         MN 1:15:01 
    6 Chris Strand             28 M   Fargo              ND 1:15:27 
    7 Sam Friesen              21 M   Excelsior          MN 1:15:40 
    8 Brian Anderson           29 M   Saint Paul         MN 1:16:04 
    9 Terry Gendron            50 M   Bettendorf         MN 1:16:08 
   10 Cole Ashburn             31 M   Willmar            MN 1:17:11 
   11 Michael May              36 M   Willmar            MN 1:17:42 
   12 Glen Fladeboe            40 M   Minneapolis        MN 1:18:02 
   13 Mick Quinn               42 M   Willmar            MN 1:18:14 
   14 Klinton Vanheuveln       23 M   Kerkhoven          MN 1:18:49 
   15 Clayton Anderson         15 M   Frazee             MN 1:19:07 
   16 Joe Buckentine           53 M   Becker             MN 1:19:13 
   17 Kevin Vanheuveln         54 M   Kerkhoven          MN 1:20:24 
   18 Jonathan Eastlund        18 M   Buffalo            MN 1:20:54 
   19 Mike Heinen              32 M   Spicer             MN 1:21:17 
   20 Joe Degroot              30 M   Edina              MN 1:21:33 
   21 Tom Ost                  57 M   Willmar            MN 1:23:19 
   22 Jim Watt                 49 M   Litchfield         MN 1:24:23 
   23 Mike Sondrol             36 M   Sunburg            MN 1:26:22 
   24 John Vornholt            49 M   New London         MN 1:27:16 
   25 Timothy Wright           51 M   Sauk Rapids        MN 1:27:27 
   26 Dean Madsen              47 M   New London         MN 1:28:26 
   27 Joel Kleinsasser         34 M   Holland            MI 1:29:01 
   28 Zack Kleinsasser         37 M   Boston             MA 1:29:01 
   29 Jesse Knuteson           34 M   Benson             MN 1:29:24 
   30 Ryan Wermerskirchen      24 M   New London         MN 1:30:00 
   31 Jay Grandprey            55 M   Windom             MN 1:30:12 
   32 Jeff Riser               47 M   Bloomington        MN 1:31:09 
   33 Breck Erickson           18 M   Willmar            MN 1:31:35 
   34 Ben Hanson               16 M                         1:31:35 
   35 Jose Acosta              51 M   Clara City         MN 1:31:39 
   36 Webb Friedly             44 M   Wayzata            MN 1:31:52 
   37 Logan Smith              23 M   Melrose            MN 1:33:15 
   38 Steven R. Eischen        56 M   Willmar            MN 1:34:00 
   39 Mike Hanson              49 M   Spicer             MN 1:34:54 
   40 Cody Wiig                33 M   Windom             MN 1:34:56 
   41 Bryce Swenson            33 M   Alexandria         MN 1:35:16 
   42 Matt Lind                30 M   Atwater            MN 1:36:27 
   43 Joel Leer                47 M   Northfield         MN 1:36:53 
   44 Thomas Triplett          51 M   Saint Peters       MO 1:37:16 
   45 Darrel Henry             50 M   Murdock            MN 1:38:11 
   46 Scott Metcalfe           24 M   Maple Grove        MN 1:38:51 
   47 Eric Hagen               40 M   New London         MN 1:39:33 
   48 Steve Otto               38 M   Kerkhoven          MN 1:40:10 
   49 Alex Tatone              31 M   Fort Drum          NY 1:40:39 
   50 Ken Heitzman             51 M   Spicer             MN 1:42:05 
   51 Chad Gerdes              39 M   South Orange       NJ 1:42:38 
   52 David Eastlund           54 M   Buffalo            MN 1:43:06 
   53 Rob Ferris               47 M   St. Cloud          MN 1:43:11 
   54 Leif Hanson              47 M   Sacred Heart       MN 1:43:20 
   55 Colton Hanson            26 M   Fargo              ND 1:43:20 
   56 Robin Reigstad           54 M   Willmar            MN 1:43:22 
   57 Seth Detert              38 M   Mahtomedi          MN 1:43:30 
   58 Brad Koch                35 M   Blaine             MN 1:44:32 
   59 Daniel Jacobs            54 M   Olivia             MN 1:44:35 
   60 Matt Reimer              47 M   Annandale          MN 1:44:39 
   61 John Vraa                50 M   New London         MN 1:45:12 
   62 Kent Warne               47 M   Newfolden          MN 1:45:23 
   63 Edward Haag              65 M   Marshall           MN 1:46:23 
   64 Jack Duininck            14 M   Rancho Mirage      CA 1:46:40 
   65 Virgil Piper             19 M   Ft Wayne           IN 1:47:19 
   66 Ty Bisek                 13 M   New London         MN 1:48:29 
   67 Ander Arnold             16 M   New London         MN 1:48:29 
   68 Forrest Peterson         67 M   Willmar            MN 1:49:27 
   69 Cody Rose                26 M   Nicollet           MN 1:50:51 
   70 Carter Andresen          15 M   Spicer             MN 1:52:16 
   71 Darin Ditterich          30 M   Olivia             MN 1:52:38 
   72 Jacob Bang               36 M   Gretna             NE 1:52:41 
   73 Jeremy Orwoll            29 M   Hutchinson         MN 1:52:42 
   74 Ryan Grothem             30 M   Willmar            MN 1:52:43 
   75 Jim Ruff                 60 M   Willmar            MN 1:53:40 
   76 Todd Trudel              52 M   Granite Falls      MN 1:53:47 
   77 Tom Pauling              31 M   Montevideo         MN 1:55:29 
   78 Joseph Pierce            27 M   Pennock            MN 1:56:29 
   79 Brad Arneson             49 M   New London         MN 1:57:34 
   80 Jonathan Harris          52 M   Vail               AZ 1:57:57 
   81 Bill Richardson          58 M   Bloomington        MN 1:58:00 
   82 Jeffrey Stratton         36 M   Lakeville          MN 1:58:06 
   83 Kelly Czech              46 M   Eden Prairie       MN 1:58:31 
   84 Jeremy Jongbloedt        40 M   Mahtomedi          MN 1:58:31 
   85 Harold Clark             45 M   Villa Park         IL 1:59:09 
   86 Steve Rothmeier          42 M   Albert Lea         MN 1:59:36 
   87 Paul Nelson              51 M   Paynesville        MN 1:59:48 
   88 Michael Dwyer            30 M   Hugo               MN 1:59:54 
   89 Scott Ahrenholz          38 M   Minneapolis        MN 1:59:59 
   90 Matt Swanson             26 M   Minneapolis        MN 2:00:10 
   91 Chris Randleman          60 M   Spicer             MN 2:00:55 
   92 Jake Abrams              14 M   Willmar            MN 2:03:07 
   93 Scott Abrams             43 M   Willmar            MN 2:03:14 
   94 Travis Prentice          44 M   Spicer             MN 2:03:22 
   95 Billy Welch              13 M   Gretna             NE 2:03:36 
   96 Jon Alexander            53 M   Shoreview          MN 2:03:46 
   97 Kevin Kolden             57 M   Hutchinson         MN 2:04:14 
   98 Lucio Minces             38 M   Willmar            MN 2:04:55 
   99 David Hanson             53 M   St. Cloud          MN 2:05:35 
  100 Bill Pauling             57 M   Montevideo         MN 2:05:55 
  101 David Nordaune           47 M   Granite Falls      MN 2:08:03 
  102 Mark Shirley             24 M   Saint Cloud        MN 2:08:54 
  103 Thomas Schutt            53 M   Kerkhoven          MN 2:11:59 
  104 Bob Hines                63 M   Willmar            MN 2:12:31 
  105 Brad Nepsund             44 M   Willmar            MN 2:12:50 
  106 Keith Johnson            42 M   Becker             MN 2:13:25 
  107 Michael Hauge            27 M   St Louis Park      MN 2:14:31 
  108 Luke Dawson              22 M   Shakopee           MN 2:15:41 
  109 Bruce Fladeboe           60 M   Laguna Niguel      CA 2:20:11 
  110 Kristofer Kosmider       69 M   Bloomington        MN 2:25:38 
  111 Sam Buboltz              27 M   Hector             MN 2:35:34 
  112 Randy Buboltz            51 M   Hector             MN 2:35:34 

=======================================================================================
FEMALE 12 MILE RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Samantha Sunstrom        21 F   Sauk Rapids        MN 1:17:02 
    2 Katie Reigstad           33 F   Willmar            MN 1:21:37 
    3 Carlson Marissa          19 F   Fosston            MN 1:22:07 
    4 McKenzie Holt            20 F   Saint Cloud        MN 1:24:21 
    5 Haley Rasmussen          19 F   Chaska             MN 1:24:24 
    6 Jessica Martinez         34 F   Willmar            MN 1:27:24 
    7 Paige Sunstrom           17 F   Sauk Rapids        MN 1:27:35 
    8 Samantha Vanheuveln      22 F   Kerkhoven          MN 1:28:41 
    9 Tracy Sik                46 F   Willmar            MN 1:30:14 
   10 Kristine Duininck        42 F   Spicer             MN 1:31:12 
   11 Brooke Baeth             37 F   Spicer             MN 1:31:19 
   12 Heather Baker            42 F   Minneapolis        MN 1:31:22 
   13 Katie Munson             35 F   Victoria           MN 1:31:43 
   14 Becky Graves             39 F   Raymond            MN 1:33:17 
   15 Lisa Hines               53 F   Waite Park         MN 1:33:21 
   16 Jessica Kiecker          34 F   Lake Lillian       MN 1:34:02 
   17 Katie Morris             36 F   St. Michael        MN 1:34:32 
   18 Kristina Bohm            31 F   Albertville        MN 1:34:32 
   19 Chelsea Lundberg         27 F   Holloway           MN 1:35:32 
   20 Elizabeth Wateland       47 F   Sauk Rapids        MN 1:36:08 
   21 Kaylee Voorhees          24 F   Holloway           MN 1:36:13 
   22 Elizabeth Sacrey         44 F   Geneva             IL 1:36:18 
   23 Steph Schneider          41 F   Edina              MN 1:36:21 
   24 Haylee Hastad            23 F   Willmar            MN 1:37:27 
   25 Casey Elfering           32 F   Olivia             MN 1:37:28 
   26 Remington Riehl          25 F   Venice             CA 1:38:00 
   27 Marlene Cardoso Santos   21 F   West Elkton        OH 1:38:31 
   28 Melissa Anderson         44 F   Sartell            MN 1:38:35 
   29 Bernadette Halverson     50 F   New Hope           MN 1:39:21 
   30 Susan Engelhart          40 F   Jordan             MN 1:39:31 
   31 Kaci Maciej              31 F   Robbinsdale        MN 1:40:28 
   32 Breanna Diehl Holm       24 F   New London         MN 1:40:50 
   33 Jessica Fredrickson      34 F   Hutchinson         MN 1:40:51 
   34 Beth Van Gulijk          50 F   New London         MN 1:40:54 
   35 Heidi Nistler            31 F   Eden Prairie       MN 1:41:05 
   36 Erika Ehlers             29 F   Willmar            MN 1:41:43 
   37 Deb Hoberg               50 F   Renville           MN 1:42:20 
   38 Whitney Nelson           27 F   Sacred Heart       MN 1:42:21 
   39 Rike McCue               34 F   Clear Lake         MN 1:43:34 
   40 Bridget Koch             33 F   Blaine             MN 1:44:28 
   41 Paola Morrell            41 F   Willmar            MN 1:44:35 
   42 Sara Hartquist           37 F   Luverne            MN 1:44:48 
   43 Laura Kriese             31 F   Spicer             MN 1:45:01 
   44 Lori A. Warne            47 F   Newfolden          MN 1:45:23 
   45 Kristy Hoffmann          37 F   Edina              MN 1:45:46 
   46 Tracy Reimer             41 F   Annandale          MN 1:46:24 
   47 Amy Morrell              47 F   Spicer             MN 1:46:25 
   48 Bridgett Jones           50 F   New London         MN 1:47:19 
   49 Katrina Balvance         39 F   Rosemount          MN 1:47:21 
   50 Shannon Hanson           39 F   St. Cloud          MN 1:47:55 
   51 Alisa Johnson            37 F   Pennock            MN 1:48:03 
   52 Christy Thorson          39 F   Eden Prairie       MN 1:48:06 
   53 Solvejg Wastvedt         24 F   St. Paul           MN 1:48:45 
   54 Mary Larue               35 F   Willmar            MN 1:49:02 
   55 Isabel Larue             15 F   Willmar            MN 1:49:02 
   56 Melissa Fike             32 F   Great Falls        MT 1:49:20 
   57 Stacey Turnquist         45 F   Maple Grove        MN 1:49:34 
   58 Beth Flynn               37 F   Sartell            MN 1:49:52 
   59 Lisa Nelson              50 F   Apple Valley       MN 1:50:01 
   60 Lynn Rothmeier           44 F   Albert Lea         MN 1:50:16 
   61 Jen Rauk                 42 F   Northfield         MN 1:50:16 
   62 Maddie Bisek             15 F   New London         MN 1:51:12 
   63 Renee Bjork              50 F   Brooten            MN 1:51:28 
   64 Danielle Jamison         17 F   Willmar            MN 1:51:49 
   65 Valerie Huepenbecker     36 F   Glencoe            MN 1:51:55 
   66 Annie Liestman           40 F   Atwater            MN 1:52:27 
   67 Julie Arko               57 F   St. Louis Park     MN 1:52:28 
   68 Courtney Orwoll          27 F   Hutchinson         MN 1:52:43 
   69 Jami John                24 F   Morris             MN 1:52:56 
   70 Disa Daucsavage          40 F   New London         MN 1:53:25 
   71 Alicia Triplett-Janssen  30 F   Edwardsville       IL 1:53:35 
   72 Kate Chilton             57 F   Studio City        CA 1:54:44 
   73 Jessica Halverson        18 F   New Hope           MN 1:55:03 
   74 Amy Jaramillo            40 F   Blaine             MN 1:55:31 
   75 Angie Hatlestad          39 F   New London         MN 1:55:33 
   76 Shelly Schneider         39 F   Morris             MN 1:56:09 
   77 Christie Rall            41 F   Aberdeen           SD 1:56:09 
   78 Carmen Wubben            41 F   Willmar            MN 1:57:09 
   79 Hannah Hanning           29 F   Spicer             MN 1:57:14 
   80 Laura Beier              40 F   Willmar            MN 1:57:23 
   81 Jeanna Dwyer             30 F   Hugo               MN 1:57:38 
   82 Lisa Kompelien           41 F   Willmar            MN 1:57:57 
   83 Lois Miller              58 F   Spicer             MN 1:58:34 
   84 Holly Ahrenholz          38 F   Minneapolis        MN 1:59:58 
   85 Angela Erickson          36 F   Hector             MN 2:00:04 
   86 Cathleen Helin           34 F   Olivia             MN 2:00:05 
   87 Lisa Brown               42 F   Eden Valley        MN 2:00:14 
   88 Kate Sauers              32 F   Hancock            MN 2:01:17 
   89 Brooke Malek             39 F   Morris             MN 2:01:17 
   90 Heather Fasching         36 F   New Hope           MN 2:01:18 
   91 Jennifer Hanson          36 F   Sauk Rapids        MN 2:01:22 
   92 Sarah Suchy              36 F   Alexandria         MN 2:01:30 
   93 Jamie Kluegel            22 F   Eagan              MN 2:02:20 
   94 Katie Hentges            33 F   Spicer             MN 2:03:09 
   95 Bobbi Reitsma            33 F   Willmar            MN 2:04:11 
   96 Lynn Peterson            55 F   Hector             MN 2:04:13 
   97 Cynthia Cole             57 F   Willmar            MN 2:05:15 
   98 Baylie Young             22 F   Willmar            MN 2:05:15 
   99 Mandy Karl               38 F   Mankato            MN 2:05:44 
  100 Amy Kircher              41 F   St Paul            MN 2:08:52 
  101 Deborah Krueger          49 F   Svea               MN 2:10:02 
  102 Kellie Prentice          43 F   Spicer             MN 2:10:24 
  103 Amy Madson               33 F   Plymouth           MN 2:11:43 
  104 Lorie Vinlove            41 F   Elk River          MN 2:11:52 
  105 Michelle Schutt          52 F   Kerkhoven          MN 2:11:59 
  106 Tonya Roth               40 F   Duluth             MN 2:12:02 
  107 Jennifer Wold            33 F   Spicer             MN 2:12:36 
  108 Sarah Mielke             58 F   Sleepy Eye         MN 2:12:42 
  109 Rebekah Cleary           27 F   Willmar            MN 2:13:35 
  110 Paula Smith              28 F   Spicer             MN 2:13:35 
  111 Kallie Zerfas            42 F   St Paul            MN 2:15:06 
  112 Alysia Listerud          36 F   Spicer             MN 2:18:03 
  113 Heather Bjorneberg       45 F   Chanhassen         MN 2:19:08 
  114 Rachel Eichhorst         36 F   Willmar            MN 2:20:32 
  115 Amy Isaacson             42 F   Willmar            MN 2:20:35 
  116 Jennifer Kraft Bowhm     36 F   Mandan             ND 2:25:41 
  117 Tara Riba                35 F   Mendota Heights    MN 2:30:46 
  118 Carmen Van Osdale        46 F   Owatonna Mn        MN 2:32:26 
  119 Judei O'Gara             68 F   Mendota Heights    MN 2:57:16 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  9 - UNDER
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  9 - UNDER
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  10 - 14
=======================================================================================
    1 Jack Duininck            14 M   Rancho Mirage      CA 1:46:40 
    2 Ty Bisek                 13 M   New London         MN 1:48:29 
    3 Jake Abrams              14 M   Willmar            MN 2:03:07 
    4 Billy Welch              13 M   Gretna             NE 2:03:36 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  10 - 14
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Clayton Anderson         15 M   Frazee             MN 1:19:07 
    2 Jonathan Eastlund        18 M   Buffalo            MN 1:20:54 
    3 Breck Erickson           18 M   Willmar            MN 1:31:35 
    4 Ben Hanson               16 M                         1:31:35 
    5 Virgil Piper             19 M   Ft Wayne           IN 1:47:19 
    6 Ander Arnold             16 M   New London         MN 1:48:29 
    7 Carter Andresen          15 M   Spicer             MN 1:52:16 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Carlson Marissa          19 F   Fosston            MN 1:22:07 
    2 Haley Rasmussen          19 F   Chaska             MN 1:24:24 
    3 Paige Sunstrom           17 F   Sauk Rapids        MN 1:27:35 
    4 Isabel Larue             15 F   Willmar            MN 1:49:02 
    5 Maddie Bisek             15 F   New London         MN 1:51:12 
    6 Danielle Jamison         17 F   Willmar            MN 1:51:49 
    7 Jessica Halverson        18 F   New Hope           MN 1:55:03 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Blake Anderson           20 M   Sartell            MN 1:07:21 
    2 Daniel Zoltek            20 M   Collegeville       MN 1:14:30 
    3 Sam Friesen              21 M   Excelsior          MN 1:15:40 
    4 Klinton Vanheuveln       23 M   Kerkhoven          MN 1:18:49 
    5 Ryan Wermerskirchen      24 M   New London         MN 1:30:00 
    6 Logan Smith              23 M   Melrose            MN 1:33:15 
    7 Scott Metcalfe           24 M   Maple Grove        MN 1:38:51 
    8 Mark Shirley             24 M   Saint Cloud        MN 2:08:54 
    9 Luke Dawson              22 M   Shakopee           MN 2:15:41 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Samantha Sunstrom        21 F   Sauk Rapids        MN 1:17:02 
    2 McKenzie Holt            20 F   Saint Cloud        MN 1:24:21 
    3 Samantha Vanheuveln      22 F   Kerkhoven          MN 1:28:41 
    4 Kaylee Voorhees          24 F   Holloway           MN 1:36:13 
    5 Haylee Hastad            23 F   Willmar            MN 1:37:27 
    6 Marlene Cardoso Santos   21 F   West Elkton        OH 1:38:31 
    7 Breanna Diehl Holm       24 F   New London         MN 1:40:50 
    8 Solvejg Wastvedt         24 F   St. Paul           MN 1:48:45 
    9 Jami John                24 F   Morris             MN 1:52:56 
   10 Jamie Kluegel            22 F   Eagan              MN 2:02:20 
   11 Baylie Young             22 F   Willmar            MN 2:05:15 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Bjorn Wastvedt           26 M   Des Moines         IA 1:10:21 
    2 Chris Strand             28 M   Fargo              ND 1:15:27 
    3 Brian Anderson           29 M   Saint Paul         MN 1:16:04 
    4 Colton Hanson            26 M   Fargo              ND 1:43:20 
    5 Cody Rose                26 M   Nicollet           MN 1:50:51 
    6 Jeremy Orwoll            29 M   Hutchinson         MN 1:52:42 
    7 Joseph Pierce            27 M   Pennock            MN 1:56:29 
    8 Matt Swanson             26 M   Minneapolis        MN 2:00:10 
    9 Michael Hauge            27 M   St Louis Park      MN 2:14:31 
   10 Sam Buboltz              27 M   Hector             MN 2:35:34 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Chelsea Lundberg         27 F   Holloway           MN 1:35:32 
    2 Remington Riehl          25 F   Venice             CA 1:38:00 
    3 Erika Ehlers             29 F   Willmar            MN 1:41:43 
    4 Whitney Nelson           27 F   Sacred Heart       MN 1:42:21 
    5 Courtney Orwoll          27 F   Hutchinson         MN 1:52:43 
    6 Hannah Hanning           29 F   Spicer             MN 1:57:14 
    7 Rebekah Cleary           27 F   Willmar            MN 2:13:35 
    8 Paula Smith              28 F   Spicer             MN 2:13:35 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Jaime Martinez           34 M   Willmar            MN 1:13:05 
    2 Cole Ashburn             31 M   Willmar            MN 1:17:11 
    3 Mike Heinen              32 M   Spicer             MN 1:21:17 
    4 Joe Degroot              30 M   Edina              MN 1:21:33 
    5 Joel Kleinsasser         34 M   Holland            MI 1:29:01 
    6 Jesse Knuteson           34 M   Benson             MN 1:29:24 
    7 Cody Wiig                33 M   Windom             MN 1:34:56 
    8 Bryce Swenson            33 M   Alexandria         MN 1:35:16 
    9 Matt Lind                30 M   Atwater            MN 1:36:27 
   10 Alex Tatone              31 M   Fort Drum          NY 1:40:39 
   11 Darin Ditterich          30 M   Olivia             MN 1:52:38 
   12 Ryan Grothem             30 M   Willmar            MN 1:52:43 
   13 Tom Pauling              31 M   Montevideo         MN 1:55:29 
   14 Michael Dwyer            30 M   Hugo               MN 1:59:54 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Katie Reigstad           33 F   Willmar            MN 1:21:37 
    2 Jessica Martinez         34 F   Willmar            MN 1:27:24 
    3 Jessica Kiecker          34 F   Lake Lillian       MN 1:34:02 
    4 Kristina Bohm            31 F   Albertville        MN 1:34:32 
    5 Casey Elfering           32 F   Olivia             MN 1:37:28 
    6 Kaci Maciej              31 F   Robbinsdale        MN 1:40:28 
    7 Jessica Fredrickson      34 F   Hutchinson         MN 1:40:51 
    8 Heidi Nistler            31 F   Eden Prairie       MN 1:41:05 
    9 Rike McCue               34 F   Clear Lake         MN 1:43:34 
   10 Bridget Koch             33 F   Blaine             MN 1:44:28 
   11 Laura Kriese             31 F   Spicer             MN 1:45:01 
   12 Melissa Fike             32 F   Great Falls        MT 1:49:20 
   13 Alicia Triplett-Janssen  30 F   Edwardsville       IL 1:53:35 
   14 Jeanna Dwyer             30 F   Hugo               MN 1:57:38 
   15 Cathleen Helin           34 F   Olivia             MN 2:00:05 
   16 Kate Sauers              32 F   Hancock            MN 2:01:17 
   17 Katie Hentges            33 F   Spicer             MN 2:03:09 
   18 Bobbi Reitsma            33 F   Willmar            MN 2:04:11 
   19 Amy Madson               33 F   Plymouth           MN 2:11:43 
   20 Jennifer Wold            33 F   Spicer             MN 2:12:36 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Tom Myers                35 M   Saint Paul         MN 1:15:01 
    2 Michael May              36 M   Willmar            MN 1:17:42 
    3 Mike Sondrol             36 M   Sunburg            MN 1:26:22 
    4 Zack Kleinsasser         37 M   Boston             MA 1:29:01 
    5 Steve Otto               38 M   Kerkhoven          MN 1:40:10 
    6 Chad Gerdes              39 M   South Orange       NJ 1:42:38 
    7 Seth Detert              38 M   Mahtomedi          MN 1:43:30 
    8 Brad Koch                35 M   Blaine             MN 1:44:32 
    9 Jacob Bang               36 M   Gretna             NE 1:52:41 
   10 Jeffrey Stratton         36 M   Lakeville          MN 1:58:06 
   11 Scott Ahrenholz          38 M   Minneapolis        MN 1:59:59 
   12 Lucio Minces             38 M   Willmar            MN 2:04:55 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Brooke Baeth             37 F   Spicer             MN 1:31:19 
    2 Katie Munson             35 F   Victoria           MN 1:31:43 
    3 Becky Graves             39 F   Raymond            MN 1:33:17 
    4 Katie Morris             36 F   St. Michael        MN 1:34:32 
    5 Sara Hartquist           37 F   Luverne            MN 1:44:48 
    6 Kristy Hoffmann          37 F   Edina              MN 1:45:46 
    7 Katrina Balvance         39 F   Rosemount          MN 1:47:21 
    8 Shannon Hanson           39 F   St. Cloud          MN 1:47:55 
    9 Alisa Johnson            37 F   Pennock            MN 1:48:03 
   10 Christy Thorson          39 F   Eden Prairie       MN 1:48:06 
   11 Mary Larue               35 F   Willmar            MN 1:49:02 
   12 Beth Flynn               37 F   Sartell            MN 1:49:52 
   13 Valerie Huepenbecker     36 F   Glencoe            MN 1:51:55 
   14 Angie Hatlestad          39 F   New London         MN 1:55:33 
   15 Shelly Schneider         39 F   Morris             MN 1:56:09 
   16 Holly Ahrenholz          38 F   Minneapolis        MN 1:59:58 
   17 Angela Erickson          36 F   Hector             MN 2:00:04 
   18 Brooke Malek             39 F   Morris             MN 2:01:17 
   19 Heather Fasching         36 F   New Hope           MN 2:01:18 
   20 Jennifer Hanson          36 F   Sauk Rapids        MN 2:01:22 
   21 Sarah Suchy              36 F   Alexandria         MN 2:01:30 
   22 Mandy Karl               38 F   Mankato            MN 2:05:44 
   23 Alysia Listerud          36 F   Spicer             MN 2:18:03 
   24 Rachel Eichhorst         36 F   Willmar            MN 2:20:32 
   25 Jennifer Kraft Bowhm     36 F   Mandan             ND 2:25:41 
   26 Tara Riba                35 F   Mendota Heights    MN 2:30:46 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Glen Fladeboe            40 M   Minneapolis        MN 1:18:02 
    2 Mick Quinn               42 M   Willmar            MN 1:18:14 
    3 Webb Friedly             44 M   Wayzata            MN 1:31:52 
    4 Eric Hagen               40 M   New London         MN 1:39:33 
    5 Jeremy Jongbloedt        40 M   Mahtomedi          MN 1:58:31 
    6 Steve Rothmeier          42 M   Albert Lea         MN 1:59:36 
    7 Scott Abrams             43 M   Willmar            MN 2:03:14 
    8 Travis Prentice          44 M   Spicer             MN 2:03:22 
    9 Brad Nepsund             44 M   Willmar            MN 2:12:50 
   10 Keith Johnson            42 M   Becker             MN 2:13:25 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Kristine Duininck        42 F   Spicer             MN 1:31:12 
    2 Heather Baker            42 F   Minneapolis        MN 1:31:22 
    3 Elizabeth Sacrey         44 F   Geneva             IL 1:36:18 
    4 Steph Schneider          41 F   Edina              MN 1:36:21 
    5 Melissa Anderson         44 F   Sartell            MN 1:38:35 
    6 Susan Engelhart          40 F   Jordan             MN 1:39:31 
    7 Paola Morrell            41 F   Willmar            MN 1:44:35 
    8 Tracy Reimer             41 F   Annandale          MN 1:46:24 
    9 Lynn Rothmeier           44 F   Albert Lea         MN 1:50:16 
   10 Jen Rauk                 42 F   Northfield         MN 1:50:16 
   11 Annie Liestman           40 F   Atwater            MN 1:52:27 
   12 Disa Daucsavage          40 F   New London         MN 1:53:25 
   13 Amy Jaramillo            40 F   Blaine             MN 1:55:31 
   14 Christie Rall            41 F   Aberdeen           SD 1:56:09 
   15 Carmen Wubben            41 F   Willmar            MN 1:57:09 
   16 Laura Beier              40 F   Willmar            MN 1:57:23 
   17 Lisa Kompelien           41 F   Willmar            MN 1:57:57 
   18 Lisa Brown               42 F   Eden Valley        MN 2:00:14 
   19 Amy Kircher              41 F   St Paul            MN 2:08:52 
   20 Kellie Prentice          43 F   Spicer             MN 2:10:24 
   21 Lorie Vinlove            41 F   Elk River          MN 2:11:52 
   22 Tonya Roth               40 F   Duluth             MN 2:12:02 
   23 Kallie Zerfas            42 F   St Paul            MN 2:15:06 
   24 Amy Isaacson             42 F   Willmar            MN 2:20:35 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Jim Watt                 49 M   Litchfield         MN 1:24:23 
    2 John Vornholt            49 M   New London         MN 1:27:16 
    3 Dean Madsen              47 M   New London         MN 1:28:26 
    4 Jeff Riser               47 M   Bloomington        MN 1:31:09 
    5 Mike Hanson              49 M   Spicer             MN 1:34:54 
    6 Joel Leer                47 M   Northfield         MN 1:36:53 
    7 Rob Ferris               47 M   St. Cloud          MN 1:43:11 
    8 Leif Hanson              47 M   Sacred Heart       MN 1:43:20 
    9 Matt Reimer              47 M   Annandale          MN 1:44:39 
   10 Kent Warne               47 M   Newfolden          MN 1:45:23 
   11 Brad Arneson             49 M   New London         MN 1:57:34 
   12 Kelly Czech              46 M   Eden Prairie       MN 1:58:31 
   13 Harold Clark             45 M   Villa Park         IL 1:59:09 
   14 David Nordaune           47 M   Granite Falls      MN 2:08:03 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Tracy Sik                46 F   Willmar            MN 1:30:14 
    2 Elizabeth Wateland       47 F   Sauk Rapids        MN 1:36:08 
    3 Lori A. Warne            47 F   Newfolden          MN 1:45:23 
    4 Amy Morrell              47 F   Spicer             MN 1:46:25 
    5 Stacey Turnquist         45 F   Maple Grove        MN 1:49:34 
    6 Deborah Krueger          49 F   Svea               MN 2:10:02 
    7 Heather Bjorneberg       45 F   Chanhassen         MN 2:19:08 
    8 Carmen Van Osdale        46 F   Owatonna Mn        MN 2:32:26 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Terry Gendron            50 M   Bettendorf         MN 1:16:08 
    2 Joe Buckentine           53 M   Becker             MN 1:19:13 
    3 Kevin Vanheuveln         54 M   Kerkhoven          MN 1:20:24 
    4 Timothy Wright           51 M   Sauk Rapids        MN 1:27:27 
    5 Jose Acosta              51 M   Clara City         MN 1:31:39 
    6 Thomas Triplett          51 M   Saint Peters       MO 1:37:16 
    7 Darrel Henry             50 M   Murdock            MN 1:38:11 
    8 Ken Heitzman             51 M   Spicer             MN 1:42:05 
    9 David Eastlund           54 M   Buffalo            MN 1:43:06 
   10 Robin Reigstad           54 M   Willmar            MN 1:43:22 
   11 Daniel Jacobs            54 M   Olivia             MN 1:44:35 
   12 John Vraa                50 M   New London         MN 1:45:12 
   13 Todd Trudel              52 M   Granite Falls      MN 1:53:47 
   14 Jonathan Harris          52 M   Vail               AZ 1:57:57 
   15 Paul Nelson              51 M   Paynesville        MN 1:59:48 
   16 Jon Alexander            53 M   Shoreview          MN 2:03:46 
   17 David Hanson             53 M   St. Cloud          MN 2:05:35 
   18 Thomas Schutt            53 M   Kerkhoven          MN 2:11:59 
   19 Randy Buboltz            51 M   Hector             MN 2:35:34 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Lisa Hines               53 F   Waite Park         MN 1:33:21 
    2 Bernadette Halverson     50 F   New Hope           MN 1:39:21 
    3 Beth Van Gulijk          50 F   New London         MN 1:40:54 
    4 Deb Hoberg               50 F   Renville           MN 1:42:20 
    5 Bridgett Jones           50 F   New London         MN 1:47:19 
    6 Lisa Nelson              50 F   Apple Valley       MN 1:50:01 
    7 Renee Bjork              50 F   Brooten            MN 1:51:28 
    8 Michelle Schutt          52 F   Kerkhoven          MN 2:11:59 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Tom Ost                  57 M   Willmar            MN 1:23:19 
    2 Jay Grandprey            55 M   Windom             MN 1:30:12 
    3 Steven R. Eischen        56 M   Willmar            MN 1:34:00 
    4 Bill Richardson          58 M   Bloomington        MN 1:58:00 
    5 Kevin Kolden             57 M   Hutchinson         MN 2:04:14 
    6 Bill Pauling             57 M   Montevideo         MN 2:05:55 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Julie Arko               57 F   St. Louis Park     MN 1:52:28 
    2 Kate Chilton             57 F   Studio City        CA 1:54:44 
    3 Lois Miller              58 F   Spicer             MN 1:58:34 
    4 Lynn Peterson            55 F   Hector             MN 2:04:13 
    5 Cynthia Cole             57 F   Willmar            MN 2:05:15 
    6 Sarah Mielke             58 F   Sleepy Eye         MN 2:12:42 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
=======================================================================================
    1 Edward Haag              65 M   Marshall           MN 1:46:23 
    2 Forrest Peterson         67 M   Willmar            MN 1:49:27 
    3 Jim Ruff                 60 M   Willmar            MN 1:53:40 
    4 Chris Randleman          60 M   Spicer             MN 2:00:55 
    5 Bob Hines                63 M   Willmar            MN 2:12:31 
    6 Bruce Fladeboe           60 M   Laguna Niguel      CA 2:20:11 
    7 Kristofer Kosmider       69 M   Bloomington        MN 2:25:38 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
=======================================================================================
    1 Judei O'Gara             68 F   Mendota Heights    MN 2:57:16 

Total Registered:                       239
Total Number of Finishers:              232
Number of Male   Finishers:             112
Number of Female Finishers:             119
Did not finish race or did not start:     7

                           GREEN LAKE ROAD RACE
                                Spicer, MN
                               July 3, 2016

----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM RESULTS: 12 MILE
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:37:09 Fladeboe Auctions        (1:18:35)
===================================
  1  1:18:02  Glen Fladeboe           40 M Minneapolis        MN 
  2  1:19:07  Clayton Anderson        15 M Frazee             MN 
  3 (1:31:12) Kristine Duininck       42 F Spicer             MN 

  2. 2:39:13 Ditch diggers            (1:19:37)
===================================
  1  1:18:49  Klinton Vanheuveln      23 M Kerkhoven          MN 
  2  1:20:24  Kevin Vanheuveln        54 M Kerkhoven          MN 
  3 (1:28:41) Samantha Vanheuveln     22 F Kerkhoven          MN 

  3. 2:40:29 Martinez                 (1:20:15)
===================================
  1  1:13:05  Jaime Martinez          34 M Willmar            MN 
  2  1:27:24  Jessica Martinez        34 F Willmar            MN 

  4. 2:44:37 Sunstrom girls           (1:22:19)
===================================
  1  1:17:02  Samantha Sunstrom       21 F Sauk Rapids        MN 
  2  1:27:35  Paige Sunstrom          17 F Sauk Rapids        MN 

  5. 2:45:56 Anderson                 (1:22:58)
===================================
  1  1:07:21  Blake Anderson          20 M Sartell            MN 
  2  1:38:35  Melissa Anderson        44 F Sartell            MN 

  6. 2:59:06 Wastvedt                 (1:29:33)
===================================
  1  1:10:21  Bjorn Wastvedt          26 M Des Moines         IA 
  2  1:48:45  Solvejg Wastvedt        24 F St. Paul           MN 

  7. 3:11:45 Voorhees sisters         (1:35:53)
===================================
  1  1:35:32  Chelsea Lundberg        27 F Holloway           MN 
  2  1:36:13  Kaylee Voorhees         24 F Holloway           MN 

  8. 3:30:46 Warne                    (1:45:23)
===================================
  1  1:45:23  Lori A. Warne           47 F Newfolden          MN 
  2  1:45:23  Kent Warne              47 M Newfolden          MN 

  9. 3:34:24 Halverson                (1:47:12)
===================================
  1  1:39:21  Bernadette Halverson    50 F New Hope           MN 
  2  1:55:03  Jessica Halverson       18 F New Hope           MN 

 10. 3:39:41 Bisek                    (1:49:51)
===================================
  1  1:48:29  Ty Bisek                13 M New London         MN 
  2  1:51:12  Maddie Bisek            15 F New London         MN 

 11. 3:49:52 Rothmeier                (1:54:56)
===================================
  1  1:50:16  Lynn Rothmeier          44 F Albert Lea         MN 
  2  1:59:36  Steve Rothmeier         42 M Albert Lea         MN 

 12. 3:57:32 Dwyer                    (1:58:46)
===================================
  1  1:57:38  Jeanna Dwyer            30 F Hugo               MN 
  2  1:59:54  Michael Dwyer           30 M Hugo               MN 

 13. 4:13:46 Mr. and Mrs Prentice     (2:06:53)
===================================
  1  2:03:22  Travis Prentice         44 M Spicer             MN 
  2  2:10:24  Kellie Prentice         43 F Spicer             MN